1943. Vrijdag 2 Juli. Mislukte Sovjet-aanvallen Maatregelen tegen demonstreerende artsen ^0.18327. De distributiebonnen -L- BINNENLAND STADSNIEUWS De nieuwe bonnen Palermo opnieuw gebombardeerd SPORT Afhalen bonkaarten AGENDA KUNST EN LETTEREN ONDERWIJS De zeevaart als levensberoep” Bloem (br.) Boter Boter Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Cacaopoeder Chocolade Misbruik van vertrouwen De nieuwe postzegel van 2| cent 28 De Haagsche Jeugdtrein Toespraken van generaal Rauter en ir. Huygens Nederlandsche vrijwilligers naar het Oostfront Op tactlooze wijze positie gfckozen tegen beschikkingen van de bezettende macht De vernieling van den Keulschen Dom Inlevering radiotoestellen COURANT Rijkscommissaris, waarin zij op bui- 1 k.g. 25 586 ieri man De geestelijken zijn erin geslaagd, de Of 75 gr. ■4> BALDADIGHEID MET EEN NASLEEP noodzakelijkheid ouders lijkt Het Verwoeste Driekoningenaltaar i kelij' den kan de onverbiddelijke blokkade, Artikel Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen 28A 28B 28A 28B 588 28A 28B --- DIVERSE EXAMENS: Ned. Ver. Oplei- ling Gezinshulpen. Gesl. de dames J. v. LAWNTENNIS A COMPETITIE-PROGRAMMA: Het compe- titieprogramma voor Zondag luidt aldus: Hoofdklasse: N. Marlot ClubDDV (res tant). Eerste klasse: PinokkioDDV 2; N. Marlot Club 2Siod; ThorRood Wit; Park MarlotMetselaars; Philharmonic Volley. Overgangsklasse: PapegaaienSo- bri; N. M. WaalsdorpN. Marlot Club 3; Siod 2P Marlot 2; Metselaars 2—Pex DEN ope- op de N. V. D. kinderuitzending wordt steeds want Amerikaansch transportschip gezonken Het miniserie van Marine te Washing ton heeft het tot zinken brengen van een Amerikaansch troepentransportschip bij de Salomonseilanden door Japansche torpedovliegtuigen en dnikbooten toege geven. JUBILEUM G. VERKADE. a.s. is het 40 jaar geleden, ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■aaaaaaaaaaaaaf t onder n den waan hebben gebracht, dat ittende macht het ,>niet zou wa. :ts tegen dergelijke methoden te HAAGSCHE De toestand op Martinique Het radiostation van het eiland Mar tinique deelt mede, aldus het D.N.B., dat de Fransche hooge commissaris van het eila#d, admiraal Robert, de regeering der Ver. Staten verzocht heeft, een vertegenwoordiger te zenden om de voorgaarden voor de overgave van het eilaid, aan de Anglo-Amerika- nen vast te itellen. Robert wil op deze wijze de bevflking, die reeds zeer heeft geleden van de onverbiddelijke En- gelsch-Amerilaansche blokkade, elk bloedvergieten besparen. Vader, moeder en zoon opgebracht Een 11-jarig jongetje uit de Alidastraat in Loosduinen viel herhaaldelijk oudere menschen lastig. De politie werd erin ge mengd en een agent wilde den jongen mede nemen naar het politiebureau. Hij vluchtte echter de ouderlijke woning in. De moeder en de oudste zoon van 22 jaar trokken partij voor den knaap. Zij gingen den agent te lijf en scholden hem uit voor al wat leelijk was. Zelfs was de politie man genoodzaakt zijn revolver te trekken. De zoon van 22 jaar nam hij mee naar het bureau. Twee andere agenten, die ter assistentie waren gekomen, belasten zich met de onverstandige moeder. De vader, die zich ook in de ruzie gemengd had, kwam zich vrijwillig op het bureau mel den. Tegen alle drie werd proces-verbaal opgenpeskt ter zake van mishandeling, be- leediging en belemmering van een ambte naar in de uitoefening van zijn werkzaam heden. Commentaar op dit wel zeer treu rige geval van het ontbreken van verant woordelijkheidsbesef bij de ouders lijkt ons overbodig. De commissaris van den Justitioneelen Diefist B. 1 vestigt de aandacht op A. Nutbey, geboren te Leiden op 12 De cember 1915, meubelmaker, die zich bij personen, die familieleden hebben, die in het buitenland werken of krijgsgevangen zijn, vervoegt en hun vraagt <f zij iets mede te geven hebben. Verscheidene malsn zijn aan N. den ook levensmiddelen en kleè- ren gegeven. De personen voor wie dit bestemd was, hebben natuurlijk nooit iets ontvangen. Het signalement van Nutbey is: lang 1.77 m.. flink postuur, gezonde gelaatstrekken, vlasblond haar, blauw groene oogen, rechte groote neus, kleine ronde ooren, gave tanden, litteeken aan het eerste lid van den rechter middel vinger, tatoueeringen op linker- en rech terarm (resp. K. Z. en A. M.) werkelijk binnen. De opstellers van dezen brief gaven daarmede te kennen, dat zij óf naar den Engelschen zender hadden geluisterd, óf zich hadden laten leiden door een groep, die handelt naar de aan wijzingen van de Londenéche emigranten- kliek. Öm die reden zal het niemand ver bazen, dat een dergelijke handelwijze zeer onaangename gevolgen voor de des betreffende briefschrijvers zal hebben. De inhoud van dezen tweeden brief ken merkt de opstellers als mannen van een in zichzelf tegenstrijdige denkwijze. Aan de eene zijde spreken zij van den cata- strofalen gezondheidstoestand van het Ne derlandsche volk een bewering, die wordt weerlegd door de beschikbare jong ste Nederlandsche officieele statistische gegevens, volgens welke de gezondheids toestand van het Nederlandsche volk op merkelijk goed blijkt te zijn aan de andere zijde weigeren zij een deel van dit volk, dat in Duitschland werkt, me disch bij te staan. Indien op die wijze de Nederlanders van hun geneeskundige ver zorging worden beroofd, dan ligt de schuld uitsluitend bij die artsen, die, in plaats van zich te beperken tot de vervulling van hun plichten als arts, zich laten ver leiden tot demonstratievé spelletjes tegen de bezettende macht.” Van de nieuwe serie postzegels, die ge leidelijk verschijnen zullen, is vandaag o.m. de zegel van 2) cent verkrijgbaar ge steld als eerste uit de symbolenserié, die uit waarden van 1 tot en met 5 cent zal bestaan. Deze symbolen zijn ontleend aan de Nederlandsche volksomamentiek. De zegel van 2J cent draagt de uitbeel ding van een der sterkste levenszinnebeel- den, den boom, den boom des levens. Dit beeld is bij uitstek het symbool van het worden en vergaan, van de opeenvolging der jaargetijden (de heilige eik, waaronder recht gesproken werd, de mjühologische yggdrasil of wereldesch). De gestyleerde boomvorm van den 2J cent zegel is bekend uit de heraldiek en de oude huisvlijt; de twee vogels zijn «geleidevogels, wellicht verwant aan de raven Hugin en Munin, die Odin begeleidden bij zijn rit op den 'schimmel Sleipnir over het wolkendek De combinatie: boom met geleidevogels is tot in Perzië en Achter.In^ië te vinden. De symbolenserie is vervaardigd naar geschilderde ontwerpen van Pyke Kqph. De Valera is met groote meerderheid herkozen tot ministerpresident van Eire d. Baan, W. Beekhuizen, J. C. Heemskerk, A van Houten, A. Th. v. Kesteren, A. W. Kipp, L. M. J. Richel, J. A. v. Voort huizen, W, v. Werkhoven. Gymn.L. v. Meerdervoort. Geslaagd voor dipl. A: Margaretha Hijner, Annie Staal - voor dipt. B: A. L. W. van Deven. ter, J. W. van Hooff, R. L. van Schou wen. Gymnasium St. Aloysius College. Dipl A na verlengd examen: E. Bren- ninkmeijer, L. van Meeuwen. H. Sleyf- Vuurleidingsgroep, Voor deze groep warden ge schikte vrijwilligers en voorts sol daten der bootsmansloopbaan uit gekozen. Welke taak heeft deze groep? Bediening van de vuurlei- dingsinstallaties der artillerie, lucht- afweerartillerie en van het torpedo- wapen Vaardigheid, betrouwbaar heid en zekerheid worden van de soldaten verlangd. Welke dienstgra- den kent deze loopbaan? Dezelfde dienstgraden als voor de hoofdloop. baan van Bootsmanm Verdere me.' dedeelingen volgen Alle Ortskom. mandanturen verstrekken inlichtin gen en aanwijzingen. Uitknippen en bewaren. De „Haagsche Jeugdtrein" vertrekt 24 Augustus. De belangstelling voor r’. r. grooter, hetgeen geen wonder is de kinderen die met een transport zijn mee geweest, vertellen hun ervaringen aan elkaar, zoodat ook hun vriendjes en Vriendinnetjes meewillen, terwijl veel kinderen vragen nog eens mee te mogen. De godsdienstige of- politieke gezind heid van de ouders wordt niet gevraagd-. Integendeel, net is juist de bedoeling, dat <fe kinderen elkaar leeren begrijpen en waardeeren. Als zij later in de maat schappij komen, moeten zij toch ook met elkaar kunnen werken. Het is gebleken, dat de kinderen, na een extra 6-weeksche vacantie op school veel gemakkelijker leeren. De oorzaak hiervan is, dat zij lichamelijk en geeste lijk verfrischt en versterkt zijn. De uitzending is geheel kosteloos zoo dat er voor niemand financieele bezwaren behoeven te bestaan. Gebrek aan kleeding mag geen bezwaar zijn voor deelneming. Indien dit beslist noodzakelijk is, reikt de N. V. D. ook hierbij de helpende hand. Met de 7 voorgaande transporten wer den dit jaar reeds 1000 Haagsche kinderen uitgezonden. De kinderen komen in mooie streken, waar zij volop van de fraaie na tuur kunnen genieten. Het werk van den N.V.D. draagt in belangrijke mate bij tot de versterking van de jeugd. Reeds hebben honderden kinderen zich aangemeld om met den „Haagschen Jeugd trein” op 24 Augustus mee te gaan. Er kunnen echter nog vele kinderen mee. Ook uit Wassenaar Rijswijk. Voorburg en Leidschendam. Aanmelding voor 11 Juli aan één der bijkantoren van den N.V.D.: Centrum: Prinsegracht 51, Zuiderpark: Dierensche- laan 114; West: Weimarstraat 384, Oost: le v. d. Boschstraat 115, Zuid: Jan van der Heijdenstraat 69. TTALIAANSCH WEERM ACHTBERICHT ROME, 2 Juli. Palermo is vannacht on nieuw door de ^ijandelijke luchtmacht gebombardeerd. Onder de talrijke gebou wen. die schade opliepen, bevindt zich het koninklijk paleis. De door de bevol king geleden verliezen zijn nog niet vast gesteld. Het afweergeschut haalde 4 ma chines omlaag, die als volgt neerkwamen I Een te Romagnolo 2 op zee nabij dezelfde plaats en 1 ten Noorden van Sferracavallo Aanvallen van minder belang werden ge daan op Catania en Cagliari. Het afweer geschut haalde te Catania 1 toestel neer Tijdens luchtgevechten met Duitsche ja gers vielen 2 Spitfires in de wateren van Malta. Als gevolg van den aanval van 30 Juni waarvan in het weermachtbericht van I gisteren is melding gemaakt, heeft men I later onder de bevolking van Palermo 74 dooden en 286 gewonden geteld. Het aan tal slachtoffers veroorzaakt onder de be- I volking der kust van Calabrië aan de 1 Straat van Messina als gevolg van den vijandel ijken aanval in den nacht van 30 Juni bedraagt 10 dooden en 36 ge wonden. !r meer en zonder toestemming van ieder land sche staatsautoriteiten mag ten en evenmin patiënten en aan- staaije moeders in het land in den steek iten. Er kan worden vastgesteld, dat kenlijke aanstichters van deze on- waarjgf onderneming zelf zeer klaarblij- ;een kleur hebben bekend, dus op itergrond zijn gebleven. Verfcr is het zeer kenmerkend, dat de aanstijhters hun slachtoffers onder de artseryr -- - de betel gen” ondernemen. Evemvel, de bezettende macht heeft ook ditmaal streng en krachtig ingegrepen en tegen ie demonstranten, wier optreden ernstig;moet worden geacht, heeft de Sicherütitspolizei maatregelen genomen. Zij bellinden zich in een concentratie kamp, waar zij kunnen nadenken over de tekortkoming van hun verleiders. Zij zien hun straf tegemoet en bovendien een toepassing van par. 1 van de Verordening nr. 33 van 1940 betreffende het verbeurd verklarvn van vermogens. Wederom is een contingent van eenige honderden jonge Nederlanders naar het Oostfront vertrokken. Woensdagmiddag werd hun in een der overvloedig met Ne derlandsche en Duitsche vlaggen versier de zalen van den Dierentuin een afscheid bereid. Ir. Huygen. secretaris-generaal van de N.S.B. heeft namens den Leider een kor te toespraak gehouden. Hij zeide o.m. het volgende: Gij gaat uw plicht doen als Ne derlanden nadat de Führer u het recht verleend heeft den soldatenrok te dragen. Wij zijn den Führer dankbaar, dat hij ons volk in staat stelt zijn soldatenmoed te toonen. Ons volk heeft nog maar weinig begrip van de beteekenis van den inzet aan het Oostfront. Eens zal het zich ech ter dankbaar voor dien inzet toonen Het is de taak van de Beweging ons volk be grip bij te brengen »van hetgeen er thans gaande is. Voorts is het de taak van de Beweging ons land een waardige plaats in Europa te geven. Degenen, die reeds aan het Oostfront staan, hebben het bewijs geleverd, dat zij moedig en trouw waren. Weest ook moedig en zelfbewust bij de vernietiging van de bolsjewisten. Ir. Huygen wees er op. dat de Leider voortdurend met zijn gedachten en hart is bij degenen, die aan het Oostfront staan. Tenslotte beloofde spr.„ dat voor de familieleden van hen, die vertrekken bijzonder goed gezorgd zal worden. Hij wenschte den vrijwilligers veel soldaten- geluk en, als het mogelijk was, een be houden terugkeer toe Generaal Rauter sprak zijn bijzonderen dank uit, dat Germaansche Nederlanders zich vrijwillig geschaard hebben onder de vanen van de Waffen S.S. en het Roode Kruis. Generaal Rauter noemde hen: Pio niers van het Vaderland. Dat gij u onder de Waffen S.S. geschaard hebt, aldus spr. beteekent, dat gij wordt op genomen in die groote Germaansche soldatengemeen schap. die reeds vele vertegenwoordigers van de Europeesche volkeren telt. Gene raal Rauter wees er op, dat de vrijwilli gers een harden tijd tegemoet gaan, want de opleiding is niet gemakkelijk. Hij was echter vol vertrouwen, om-dat de Neder landers aan het Oostfront bewezen heb ben hun man te staan en echte Germanen te zijn. Hij besloot zijn korte toespraak met een driewerf Sieg Heil óp den Führer aller Germanen. Onder de vrijwilligers bevonden zich ook eenige tientallen jonge vrouwen, die zich gemeld hebben voor het Duitsche Roode Kruis. De bijeenkomst werd opgeluisterd door een militair muziekcorps, dat volksliede ren speelde. ZATERDAG JULI Zeiss-RJanetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over„Een reis naar de maan”, 15.45 en 20 u. Stadsschouw burg. „Die Königin Isabella”. 18.30 u. Princesse-Schouwburg. „Daar' klopt iets niet”. 19.15 u. Openluchttheater Zuiderpark. „Twee edellieden van Ve rona”. 19 u. Pulchri studio Voor drachtavond Tanny de Groot. 19.30 u, Diligentia. Kinderdansmatinée mevr. Mul- ler-v. Gijen. 14.30 u. Geb. v K. en W. Theo Uden Masman. 19 30 u. Flora. „Het kind van de buurvrouw". 14.15 en 19.30 u. Een aantal Nederlandsché verpleeg sters is naar Duitschland ver trokken om na genoten opleiding door te gaan naar het Oosten. Op het perron. (C.N.F.-Meyer) CLANDESTIEN VERVOERDER VAN BO TER, KAAS EN BLAUWMAANZAAD AANGEHOUDEN: Op de Kerkbrug te Voorburg heeft de Centrale Contröle Dienst een man met bakfiets aangehou den, die in de dubbele zijwanden van den bak 12 kg. ongemerkte boter en 23 kg. blauwmaanzaad vervoerde. Op den bodem van den bak lagen 6 kazen, welke met wat stroo waren afgedekt, waarop zich zeven konijnen bevonden. Onnoodig te zeggen, dat de kazen door de konijnen danig waren verontreinigd. Aangezien de boter, de kazen en het blauwmaanzaad zonder geleidebrieven werden vervoerd, zijn deze artikelen in beslag genomen, terwijl tegen den proces-verbaal werd opgemaakt. NAAR APELDOORN VERPLAATSTDe Rijkscommissie van Advies inzake bij dragen tot den wederopbouw van nubliek- rechtelijke lichamen, gevestigd Kneuter dijk 3 alhier, is met ingang van 1 Juli overgeplaatst naar Apeldoorn, Kerklaan 2b (tel. 3796). Uit een café*ïn de Cartesius- straat zijn gisteravond ontvreemd 2000, 30 pakjes sigaretten, 30 pakjes sigaren en eenige tabaksbonnen. Suiker Suikerwerk Tabakskaart Tabakskaart Taptemelk Tapte- of karnemelk Textielk. V 115 en V 215, punten 80 t.m. 61/61; V 315 en V 415 punten 100 t.m. 81/81. V 515, punten 100 t.m. 81/81; V 615 (alle punten); toeslagk. V 815 en V 715 punten 30 t.m. 21/21. Vleesch 28A 200 gr, 10 Juli Vleesch 28B 50 gr. 10 Juli Zeep Alg. 597, W één stukje eenheidsz. 31 Juli. Wasch. of zeepp. Alg. 598, W. waschp. 31 Juli. Zeep (toilet) W. toiletz. 50 31 Juli. 3 Juli 3 Juli 1| k.g. 10 Juli 1 k.g. 10 Juli Beschuit (br. of gebak) 27 70 gr. 3 Juli Beschuit (br. of gebak) 28 70 gr. 10 Juli 590 t.m. 593 70 gr. 10 Juli 26A 250 gr. 9 Juli 26B 125 gr. 9 Juli 400 gr. 3 Juli 27B 100 gr. 3 Juli 400 gr. 10 Juli 100 gr. 10 Juli 3, 4-34 150 gr. 10 Juli 100 gr. 10 Juli Gort 585 Kind, 27A K. 250 gr. 10 Juli Havermout 584 Honden, en kattenbrood Jam Kaas 594 Koffiesurrogaat Margarine Margarine Melk van den Keulschen Dom, (Telejoto-Hoiïma**4tagtt- los, zoodat de zware steenen met een enorm lawaai op het kruisgewelf neer kwamen. De geheele Dom schudde als door een aardbeving. Een rozet van eenige honderden kilogrammen ligt on der de puinhoopen. Wegens het gevaar van instorting zul len er langen tijd geen godsdienstoefe ningen gehouden kunnen worden, zoodat deze misschien noodgedwongen in de Bootsmansloopbaan - II Stukmeestergroep De gegadigden voor deze loop- I baan worden gekozen uit de onder- officieren der bootsmansloopbaan, die in den artilleriedienst voortref felijk werk hebben geleverd. Vrij- oAnloatel m bevoegde zijde wordt medegedeeld: lenigen tijd geleden heeft een aantal Ne erlandsche artsen een brief gericht tot der ten ewoon tactlooze wijze positie kozen teg n bepaalde beschikkingen van de be zet inde macht. In tegenstelling tot de me ling van een deel der bevolking, dat het lierbfj ging opi een poging dit schrij ver het karakter te geven van een groote spo tane demonstratie der Nederlandsche art m. is het een door enkele aanstich ter^ geleide actie gebleven. Vam de bin- neriekomen brieven bleek het grootste deel door middel van doorslagen vervaar digt te zijn, vaak anoniem en voor een an<ïr deel was de onderteekeming met ge heet verdraaide hand en onleesbaar ge schoven. Bij dezen brief ging het slechts om Jde organisatorische kwestie van de Artfenkamer en vooral om de bepaling van de fezettende macht, dat een arts dus iemfcd die de volksgezondheid moet hel pen in stand houden zijn beroep niet zone - de opgi willigers worden niet geplaatst. Taak der soldaten: assistentie der artillerie-officieren bij de leiding van het zware toren, en luchtaf weergeschut en bij de opleiding der bedieningsmanschappen. On derhoud van geschuttorens en ge schut. Welke dienstgraden kent deze loopbaan? Matroos, Matrosengefrei- ter, Obergefreiter, Bootsmanns- maat, Oberstückmeister, Stabsober- stückmeister. „DAAR KLOPT IETS NIET” IN PRINCESSE-SCHOUWBURG: Ter hing van het zomerseizoen hebben „De kluchtspelers” onder leiding van Kees van Dam hun intrek genomen in den Princesse-Schouwburg en daar het reeds bekende jubileumstuk van Piet Kohier „Daar klopt iets niet” ten tooneele ge bracht. Deze klucht met zang is juist ies naar de hand van dezen vitalen ko miek, die de dubbelrol Maurits en Max van Beek met veel vuur speelde. Zij is geschreven volgens het oude beproefde recept van persoonsverwisseling, on verwachte gasten en de verwarring die daardoor ontstaat. De liedjes, gezongen door Mary Beyer. Frans Bogaert en Cor Smit, hadden veel succes. De laat ste wist zelfs het eenigszin® onwennige schouwburgpubliek aan het zingen te krijgen. Er was hartelijke bijval en er werd danig gelachen P. H. *e Wit. Zeven Tijandelijke vliegtuigen bij aanval on Duitsch convooi voor Hoek van Holland neergeschoten open lucht zullen moeten plaats hebben. De geestelijken zijn erin geslaagd, de beroemde zwarte Madonna kort na het begin van den bomaanval op den Dom te redden. De zwarte Madonna bevond zich in een nis in het vernielde dwars- schip en is thans in den kelder opge borgen. Het beeld is afkomstig uit de vernielde kerk „Maria in der Kupfer- gasse” en was een geliefde bedevaarts plaats voor aanstaande moeders. Onder de geheel vernielde Keulsche kerken behoort ook de Minoriten-kerk, waarih Kolping, de katholieke gezellen vader, begraven ligt. Het naast de kerk gelegen Walraf-Richartz museum is door een mijnbom van de aarde wegge vaagd. Dak en muren van de Wall- fahrtskirche werden ingeslagen. Het graf van Kolping ligt onder een 2 meter dikke laag puin. De dirigent van het Domkoor, dr. Mölders, die tezamen met professor Bachem het wereldberoemde Domkoor i op vele reizen door de wereld heeft 1 vergezeld, is tijdens den bomaanval om het leven' gekomen. De Wilhelmstrasse over Churchill’s rede Noch politiek, noch militair gezien brengt Churchill’s redevoering iets nieuws, naar in de Wilhelmstrasse I werd verklaard, meldt het A.N.P. De Britsche ministerpresident beweegt zich in het algemeen binnen de poli tieke gedachtengangen, die men sinds lang van hem gewoon is. Overigens wordt gewezen, op de cynische uit spraak van Churchill ten aanzien van de Iqchtterreur, alsmede zijn beroep op bepaalde kringen van de Ver. Staten, om meer begrip te toonen voor de noodzakelijkheid van een samengaan tusschen Engeland_en de Ver. Staten, uit de, de de - de meening van Berlijn sterk de aandacht ."WÜ zijn uit eigen vrijen wil den oorlog ingegaan, zonder rechtstreeks te zijn aangeval len”. De assistent van den Domarchitect, die in den nacht van het bombardement wacht had, heeft medegedeeld, dat on geveer 20 groote brisantbommen in de omgeving van den Dom neerkwamen, i Een daarvan trof het Noordelijke dwarsschip van den Dom aan den top gevel, sloeg door het dak, ontplofte toen i en sloeg de balken, rozetten en steen massa’s over een afstand van 50 meter Voor de komende week Voor de komende week zyn voor de gebruikelijke hoeveelheden aangewe zen de volgende bonnen: A en B Brood Beschuit A en B Aardappelen Tabak Bonnen Aantal Lm. 27A 11 kx 27B - 28A 28B Tot zoover deze bekendmaking. Wij kunnen niet ontkennen, dat de wegvoe ring van een aantal artsen onder het publiek de noodige opwinding heeft ver oorzaakt. Bovenstaande bekendmaking kan er toe leiden dat met eenigen goeden wil eenige opheldering ontstaat en aldus een einde wordt gemaakt aan allerlei dwaze geruchten die helaas dagelijks de ronde doen. Het is een onmiskenbaar feit dat er in de artsenwereld allang onrust heersch- te voornamelijk tengevolge van het feit, dat er groote oppositie bestond onder de medici om lid te worden van de Artsen kamer Dit uitte zich reeds eerder o.m. door een in dezen tijd wel wat zonderlinge en natuurlijk ontoelaatbare oartieele sta king. waaraan inmiddels door een instruc tie voor goed, waarbij de artsen niet meer de vrijheid hebben- hun beroep of be voegdheid neer te leggen of afstand te doen van den daaraan verbonden titel, een einde is gemaakt Het gros der doctoren was voordien georganiseerd in de Neder landsche Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunde, welke vrijwillig werd verlaten toen men aan het hoofd daarvan een N.S.B.-medicus benoemde In een eersten brief tot den Rijkscom- missaris gericht welk schrijven bereids door Radio Oranje schijnt verspreid te zijn werden wenschen kenbaar ge maakt. die zich uitsluitend bepaalden tot den artsenstand. Het schijnt dat een betrekkeliik kleine kring van medici zich daardoor gesterkt heeft, gevoeld en gemeend heeft dat er „toch niets zou gebeuren”, daarom het initiatief heeft genomen tot het schrijven van een tweeden brief waarbij het art- sen-problfeem zichzelf verlaten werd en in t.qrmen stelling werd ge- nomen tegen het j„ unyaal-5ocialisme. j ^er het hoofd ^■‘teezet gebied leven en ons hebben te onderwerpen aan de zienswijze van die Overheid, welke het voor het zeggen heeft. De initiatief nemers hebben toen dezen brief laten ver menigvuldigen en hun collega’s verzocht dit schrijven te onderteekenen en hetwer- volgens afzonderlijk den Rijkscommissaris toe te zenden Een groot tpntal artsen hebben echter aan dit verzoek niet voldaan, omdat ij z i q.h niet konden vereen i- gen met den aanmatigenden toon in dit schrijven gesteld. Een zeer bekend arts hier ter stede, met een omvangrijke praktijk, heeft ons verze kerd dat ook hij grieveh had over ’t loo- pende vraagstuk, maar dat hij niet had geteekend evenmin als een aantal hem bekende vooraanstaande medici omdat hij voorzag, dat deze brief zou culminee- ren in een maatregel die voor de onder- teekenaren noodlottig zou kunnen worden. Dat dit juist gezien is, daarvan is thans het bewijs geleverd. Bovendien en dat is een zeer zwak standpunt heeft de kleine kring van artsen, die het initiatief nam tot het schrijven van dezen tweeden brief, mee- rendeels de beenen genomen. Zij, die zich hebben laten verleiden tot teekenen, zijn ■nu grootendeels onbewust het slachtoffer geworden van een daad, die niet alleen menig burger van zijn arts heeft beroofd, maar nog veel grootere consequenties zal hebben, dan zij durfden vermoeden. Zoo ooit hadden zij het zuivere Nederlandsche spreekwoord hier in toepassing moeten brengen van „Schoenmaker, houd je bij je leest!” Dan was veler hunner veel narigheid bespaard. Er is nu niets anders bereikt, dan groote consternatie, waarvan allereerst zieken en kraamvrouwen de dupe zijn geworden. En dat had voor alles voorkomen moeten worden. De overgroote meerderheid heeft niet getee kend. Na drie jaar bezetting hadden ge studeerde menschen moeten weten, dat er met de bezettende macht niet te spot ten valt. Dat hadden de initiatiefnemers moeten bedenken, voordat zij er toe over gingen een daad te verrichten, waardoor weliswaar de volksgezondheid Goddank niet wordt geschaad, maar welke niette min ten aanzien van de volksgemeenschap ontoelaatbaar was. Op Zondag dat G. Ver- kade in dienst trad bij den Haagschen Dierentuin. Door zijn nu reeds meerdere jaren verzorging ••an de apen, ie nij bij het publiek een bekende persoonlijkheid. Ter waardeering van zoovele jaren trouwe plichtsvervulling zal hem morgen in den Dierentuin een feestelijke ontvangst worden bereid, waarna hij zal recipieeren. Op 6 Juli zal het 40 jaarge- leden zijn, dat de heer M. J, Heidt in dienst trad bij den gemeentelijken Rei nigingsdienst. Amerikaansche landing op Rendova De „Osaka Mainitsji” meldt, dat de Amerikanen, ofschoon hun zware ver liezen zijn toegebracht, er toch in ge slaagd zijn, strijdkrachten op het eiland Rendova aan land te zetten, die nume riek verre superieur zijn aan de Japan sche verdedigers. Rendova ligt niet ver van Nieuw-Geor- gië. Men moet in dit gebied, dus in het centrum van de groep der Salomons eilanden, nog zware gevechten verwach ten. De tegenstander zal alles onderne men om de Japansche steunpunten al daar in beiit te krijgen. De Amerikanen vertrouwenhierbij op hun materieele su perioriteit. Het Japansche hoofdkwartier maakt omtrent de eperaties op Rendova bekend, dat op 30 Juni en 1 Juli zes vijandelijke oorlogsschejen tot zinken zijn gebracht en nog 2 zwaar zijn beschadigd. Minstens 77 vijandelijte vliegtuigen werden neer geschoten. Wachtmeestergroep De gegadigden voor deze groep worden eveneens gekozen uit de onderofficieren der bootsmansloop baan, die goede soldaten zijn ge bleken, vaardig zijn in het schrij ven en het wachtmeestersbureau kunnen leiden. Vrijwilligers worden niet aangesteld. Welke taak heeft deze groep? Assistentie van den eersten officier aan boord der groote slagschepen en kruisers voor de verzorging van den binnendienst. Welke dienstgraden kent deze loopbaan? Matroos, Matrosengèfrei- ter, Obergefreiter, Bootsmanns- maat, Oberwachtmeister, Stabs- wachtmeister. Sinaasappelen 4-35 (rood) 300 gr. 10 Juli Soep, en justaületten 589 1 rants. 10 Juli 587 1 k.g. 10 Juli 26, 27 100 gr. 10 Juli .3 Juli 1 rants. 10 Juli 1j L. 10 Juli 28 1| L. 10 Juli 27 1 rants. 28 25 t.m. 27 DUITSCH WEERMACHTBERICHT jjOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 2 Juli. Het Opperbevel vam de Weer macht maakt bekend: Aan het brugge- hoofd van den Koeban stortten vijande- lijke aanvallen in het afweervuur ineen. Verscheidene plaatselijke aanvallen in het gebied van Dorogobusch werden af geslagen en de Sovjets onder verlies van verscheidene honderden dooden en gevan genen uit hun stellingen van uitgang ver dreven; In. het achterwaartsche gebied van den Centralen frontsector hebben formaties SS en politie, versterkt door eenheden van het leger en formaties van de luchtmacht, een groote zuiveringsactie met succes voltooid. 350 Kazematten werden opgeblazen en 194 versterkte kam pen van benden ingenomen. De bandieten verloren talrijke dooden en groote hoe veelheden wapenen en materiaal. Bij een aanval van talrijke Britsche jachtbommenwerpers op een Duitsch con vooi voor Hoek van Holland schoten onze bewakingsvaartuigen en het boordgeschut der transportschepen 7 vijandelijke vlieg tuigen omlaag. Een onzer schepen werd door bomtreffers beschadigd. Boven het kustgebied der bezette Wes telijke gebieden vernietigden Duitsche jagers gisteren nog 4 andere vijandelijke vliegtuigen. PAARDEN COURSES OP DUINDIGT: Zondagmiddag, aarivangende om 1.30 uur, worden weder om courses op Duindigt gehouden. Het programma omvat vijf draverijen, waar onder een heat en drie rennen. CRICKET DE COMPETITIE: Het eerste klasse pro gramma voor Zondag luidt: XJuick—VOC; VVV—RW; Haarlem—Excelsior; HDVS— HCC I; HCC II—VRA; ACC—HBS. Morgen van 8.3012.30 zijn aan de beurt voor het afhalem vam distributie bescheiden de letters PePr. Morgen vam 912 uur zijn voor de inwoners van het Benoordenhoutkwartier, van Schevenin- gen-Noord en van Scheveningen-Zuid (on derscheidenlijk in de lokalen van Diepen- burchstraat 1, Ooststraat 1 en Tesselsche- straat 65) de letters SvTi aan de beurt. 250 gr, 10 Juli 26 31 Juli 500 gr. 10 Juli t.m. 596 100 gr. 10 Juli 250 gr. 7 Aug. 250 gr, 9 Juli 125 gr, 9 Juli 25 t.m. 28 1| L. 10 Juli Muisjes- of boterh.str, 586 300 gr, 10 Juli Puddingp, vorm. enz. 583 100 gr. 10 Juli Rijst 25B Kind 27B Kind 250 gr. 10 Juli Scheerzeep S 45 gr, 31 Aug._ Serviesgoed enz. 2-14, 2-15 4 punten Eenige van deze aldus demonstreeren de artsi hebben er de voorkeur aan ge geven te verdwijnen. Hun spreekkamers zijn door de Sicherheitspolizei verzegeld. Het schijit ook hier de herhaaldelijk zicht- bare^ samenwerking te zijn laatste lijk not in het Amsterdamsche proces tegen de daders van den springstofaan- I slag op het Bevolkingsregister tus schen iekere intellectueele kringen en oranje-bolsjewistische boodschappers. Het zal echter de openbare meening bij zonder interesseeren, dat het bij deze actie en hierop dient te worden ge wezen geenszins gaat om dien brief aan den Rijkscommissaris, waarvan de En_ gelsche omroep kort geleden melding maakte, nog voor deze den geadresseerde den Rijkscommissaris had bereikt. Veeleer Irwamen enkele van dcrgelijtee" brieven eerst verscheidene dagen later In het district B zijn morgen van 812 uur aan de beurt voor het inleveren van radio-toestellen (De la Reijweg 210) de personen wier namen beginnen met de letters S t.m. Z. 28A 28B 27A Opgevallen is te Berlijn, dat door Reuter verspreide lezing van rede, een fundamenteele zin van rede is weggeschrapt, die, naaf verdient. Die zin luidt: rechtstreeks te zijn aangeval-

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1