No. T852& Zaterdag 3 Juli. 1943. Terugvoering in Krijgsgevangenschap HAUPTDIENSTLEITER SCHMIDT TER AARDE BESTELD Bekendmaking Leningrad beschoten Indrukwekkende plechtigheid te Munster 18e Regiment Infanterie De Japansche bezetting Nederlandsch-Indië van Vijf doodvonnissen voltrokken De verwoesting van den Dom te Keulen I Omwisseling van oude textielpunten DE LUCHTACTIE Vijand verloor gisteren 30 vliegtuigen in Middellandsche Zeegebied Wegens sabotage, verboden wapen bezit en roof Redevoeringen van den Rijkscommis- saris en van den Gauleiter en Reich- statthalter dr. Alfred Meyer Een neutrale persstem 15e, 16e, 17e en Komende week 1 kg. aardappelen extra Daar de aanvoer van aardappelen thans onverwacht groot is, is het mogelijk, voor eenmaal een rantsoen aardappelen van 1 beschikbaar te stellen. Het industrieel en administratief beheer De slachtoffers van Katyn 41» 4» W HAAGSCHE COURANT en „Letterk. Bijbl. 3302(3; Boekt». J. B. v. Setero Jr., Theresiastr, 198a, Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvée, v.Hoytemastr. 66. Tel.721117 bon De meuwe bestuursindeeling der in werden Ionische DOOR ARBEIDERS. DIE IN HET BUITENLAND WERKEN De rouwstoet. (S.S. Bildber. Fntz-H.H.St.) Indië nog niet rijp voor zelf bestuur! doof i in halle. I Behaly» krans val rer. dekten de baar Rijksmin|te beis, Rijklle mann Rijk dr. Dietpc leider dr. RijksorgjP- der dr. Ltf. ti is ter Seyjs den Leider extra k.g. Officieel wordt medegedeeld: De beide Nederlanders Douwlnua Janse en Karei Walet zijn bij vonnis van het Duitsche Obergericht van IS Mei 1943 wegens sabotage ter dood veroordeeld. Het vonnis- is na onderzoek van de mogelijkheid van gratie voltrokken, De beide veroordeelden hebben ac tie gevoerd voor de illegale C-P.N. en tenslotte deelgenomen aan drie aan slagen met ontplofbare stoffen te Am sterdam. De drie Belgen Harry Volders, Jean P. Wathiong en Raout J. C. Thijs zijn bij vonnis van het Duitsche Oberge richt in het bezette Nederlandsche ge bied van 11 Mei 1943 wegens verboden wapenbezit en z war en roof ter dood veroordeeld. Het vonnis is na onderzoek van de mogelijkheid van gratie voltrokken. De drie daders hebben gemaskerd en voorzien van vuurwapenen in Februari 1943 een roofoverval gepleegd op een hofstede aan de Belgisch-Nederland- sche grens en daarbij de overvallenen geboeid en op ruwe wijze, mishandeld. afschef, digderé rr lofte. jat raden 1 voor zij een krl en geplaatst op een bespannen affuit. Vervolgens ich de rouwstoet in beweging e parade door het inwendige der melker bevolking den overledene tste eer bewees. Op het schitte- giment der toenmalige met Adolf Hitler. Ti soldaat politiek baar de belofte Uit te spreken, dat de strijd, waaraan de overledene zijn leven gewjjd heeft, tot een zegenrijk einde zal worden uitgevochten, totdat de vijand en daaronder als voornaamste tegen stander het jodendom, op de knieën ge dwongen is. en Meyer, vertegen- dr. Göb- vertegen- von Rib- De Rijks» ris. Rüi dr. Seysi brengt des groet aan i lodei (S. S. Biidb H.H.St.), De stem der S.S. Luistert op Zondag 4 Juli van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I. op golflengte 415 m.,fnaar de stem der S.S., onderwerp: Een schrede in de toekomit. Het uitroeien van bolsjewistische benden In het achterwaartsche gebied van den centralen frontsector van het Oostfront werd, zooals in het Duitsche Weermacht, bericht vermeld, door troepen van het leger en de Waffen-S.S. een nieuwe zui veringsactie tegen sterke bolsjewistische benden en haar handlangers voltooid. Naar het D.N.B. verneemt, konden hierbij 10.376 bandieten onschadelijk gemaakt worden; 194 boschkampen en 422 ge vecht s stellingen werden door de DuiU sche troepen vernietigd. Zij vernielden bo vendien 1 vliegtuig en meer dan 50 sleep- zweefvliegtuigen. Behalve vele lichte in- fanteriewapens en munitie alsmede een groote hoeveelheid uitrustingsstukken, maakten zij o.a. 19 kanonnen, 9 pantser, afweerkanonnen, 18 granaatwerpers, 30 zy^are en 31 lichte machinegeweren buit. stamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers”, vqpr wie een „Bescheinigung” (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie die him belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung” zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroe pen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef van het station van vertrek. KI e e d i n g. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding, dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren. wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz” in Duitschland of in de door de Duitsche Weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevelg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijle aan de terugvoering in de krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 rep.) fl.tfS, elke m.M. m, tot 22 m.M. (10 reg.) ƒ0.19. Elke m M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 et., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57. •Dienstaanb. ƒ0.38. Pers. gevr. /0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.’-’ 10 c. meer. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.’* en „Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3,95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 6 c., fr. p. p. 10 c. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 3 Juli, Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: Aan het Oostelijke front verliep de dag zonder bijzondere gevechtshandelingen. Zware artillerie van het leger bestreed belangrijke militaire doelen in Leningrad met waargenomen goede uitwerking. In het gebied van de Middellandsche Zee schoten gisteren Duitsche jagers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht 24 vijandelijke vliegtuigen, waaronder tal rijke viermotorige zware bommenwerpers, omlaag. In totaal verloor de vijand giste ren in dit gebied 30 toestellen. Enkele vijandelijke vliégtuigen vlogen in den afgeloopen nacht het West-Duit- sche grensgebied binnen. Door het uit werpen van enkele bommen ontstond er schade aan gebouwen, In de maand Juni werden boven Duitsch land en de bezette Westelijke gebieden door de luchtmacht en de marine 614 Britsche en Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten, waaronder 408 viermoto rige bomba rdementsm ach ines. VERDUISTEREN Van 22.15 aar tot 5.15 aar Maan: 3 Juli op 6.24 u.. onder 22.32 u. 4 Juli op 7.17 u„ onder 23.10 u 5 Juli op 8.15 u„ onder 23.42 u. Nachtdienst dokters- tusschen 22 u. en 7 u No 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 z.g. Stadspatiënten no. 49 Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haaah .To. 115995. gelegd, dat de standssfeer nog baar begrip vormt Voor deze geweldige proleet en hebben de Japanners uiteraard de grootste be langstelling. immers dit metaal behoort tot de gewichtigste hulpmiddelen oorlogseconomie. Japansche kranten spreken thans reeds erover, dat de Vereenigde Staten op het gebied van aluminiumproductie binnen kort bvervleugeld zullen worden, als ge volg waarvan Japan dan, na Duitschland. op de tweede plaats der producenten zou komen te staan. De Indische medewerker van het „Na tionale Dagblad” heeft in het te Frank fort am Main verschijnende „Zeitschrift für Erdkunde” een artikel aangetroffen over het Japansche beheer in Nederl.- Indië van de hand van Karl Helbig. De bauxiet- en de aluminiumfabrikatie staan momenteel in het brandpunt der belangstelling. De aluminiumproeven op het eiland Bintang, die tijdens de oor logshandelingen slechts in geringe mate beschadigd werden, zijn weer in gebruik genomen en de Japanners toonen groote belangstelling voor de spoedig op te vatten productie van dit metaal op Su matra waar het Nederlandsch-Indische Gouvernement de laatste jaren vóór den oorlog de Asahanwatervallen, even be neden het Tobameer tot enorme water- krachtwerken heeft doen ombouwen. Dit geweldige waterkrachtwerk was reeds tot een zoodanigen graad van voltooiing genaderd, dat de openlegging van een daarmede in verbinding staande alumi- niufngroeve in het sultanaat Asahan. toebehoorende aan de Billiton-maat- schappij voor 1942 in het voornemen lag. Dit bedrijf zou jaarlijks op zijn minst 100.000 ton bauxiet kunnen verwerken. Voorts stond de oprichting van een reus- achig aluminium-walswerk bij Djokja karta in Midden-Java op het program ma. voor welk bedrijf een oprichtings- kapitaal van 25 millioen gulden was bij eengebracht. In een hoofdartikel over de verwoes ting van den Dom te Keulen door den Engelschen terreuraanval wijst .Folkets Dagblad” te Stockholm allereerst op de samenkomst van Churchill en Roosevelt aan boord van het slagschip „Prince of Wales”, waarbij deze beide Angelsaksische oorlogsheeren met de gebedenboeken in de hand en psalmen zingend gefotogra feerd werden en de Atlantische Charta der 4 vrijheden uitweekten. Zij zongen toen het Angelsaksische lied ..Voorwaarts Christelijke soldaten” Sindsdien hebben de Christelijke soldaten een even om vangrijken als eigenaardigen kruistocht ondernomen. Alleen al in Duitschland hebben zij 150 kerken, bijna 200 scholen en meer dan 100 ziekenhuizen verwoest. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT ROME 3 Juli. Vijandelijke formaties vliegtuigen hebben haar aanvallen ge richt op verschillende plaatsen van het schiereiland Salerno en op plaatsen van Sicilië en Sardinië. De aanvallen veroor zaakten schade en eischten offers For maties jachtvliegtuigen der Asmogend heden schoten 24 vliegtuigen omlaag. Hiervan werden 12 viermotorige Libera tor machines tusschen Lecce en Grot- taglie neergeschoten. De overige werden ten Zuiden en Zuidwesten van Sicilië vernietigd. Het afweergeschut haalde 3 vliegtuigen omlaag in Trapani en een in Olbia. Twee andere toestellen door de afweerbatterijen der eilanden vernietigd. Eenige der beman ningen die met het valscherm omlaag waren gesprongen, werden gevangen ge nomen. In verband - hiermede geeft algemeen 599 van de bonkaart voor voedingsmiddelen van 5 tot en met 10 Juli a.s. recht op het koopen van 1 k.g. aardappelen. 2e onderdooien degenen die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 15 Juli 1943 degenen die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 16 Juli 1943 Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributie- ln de Waterlookazerne te Amersfoort: ie van hen, die behoorden tot het 17e regiment infanterie en zijn oorlogs- onderdeelen degenen die geboren zijn in de Jaren 1924- tot en met 1915, op 12 Juli 1943 degenen die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 13 Juli 1943 van hen, die behoorden tot het 18e regiment infanterie en zijn oorlogs- ruim 500 kerken, tweemaal zoovele scho- len en meer dan 200 ziekenhuizen be schadigd „Zoo ziet dus de Anglo-Amerikaansche oorlogvoering met al haar Christeüik- puriteinsche idealen er uit” schrijft het Zwe^Jsche blad. „Dit zijn de eerste rüpe vruchten der kruisvaarders van tegen woordig en van hun bevrijdingsstrijd voor Europa Dat zijn dus de Christenen die er aanspraak op maken, de cultuur van Europa te hervormen en de beschaving van het, avondland te herstellen. Dat de Westelijke democratieën haar verbond met de bolsjewisten haar eigen mentaliteit diep en ontstel lend zouden worden beïnvloed, was te voorzien In dit opzicht is de ergste vrees bewaarheid geworden De geest van Al Capone triomfeert tezamen met dien van Trotzki en Bela Khun. Uit hun ...hemel" kunnen deze erooten met vol doening de daden hunner opvolgers be wonderen waarover de Anglicaansche kerk met den aartsbisschop van Canter bury aan het hoofd den zegen van Jehova heeft afgesmeekt.” „De Dom te Keulen, zoo vervolgt „Fol kets Dagblad” beteekent waarsthijnlijk voor een Amerikaanscher. bomvlieger even weinig als de St. Pieter te Rome voor een Mongoolschen piloot uit Sovjet-Turkestan. Voor ons feuropeanen echter is dit bouw werk getuigenis van het meest essentieel® wezen der cultuur van het avondland, die thans uit alle windrichtingen door de machten van haat en vernietiging geter- toriseerd wordt.” bewusta|n. doode z«U v in zijn zgiei Den sdpaj weging |ol< luut vanBe pagnie (de Nalat de Rijkscommissaris aan den voet van de baar den grooten krans van len Führer had neergelegd, speel de de muziekkapel het lied van den goed® kameraad en neigden de vanen voor een laatsten groet. Onder de tonen van het Volkslied en den treurmarsch uit de Eroica werd de baar uit het slot gedrafen en geplaatst op een met paard zette voor i stad, de la rend aan den rand van het bosch ge legen nieuwe kerkhof, traden de forma ties nog eenmaal aan ter eere van Haupiienstleiter Schmidt, terwijl de rouwstoet zich rondom de open groeve schaafde. Een vertegenwoordiger van de ouje garde van de gouw Westfalen- Nord fichtte tot zijn strijdmakker nar- Arbeiders, die in het buitenland werk zaam zijn en uit dien hoofde hun distri- butiestamkaart en overige distributie bescheiden bij den distributiedienst hebben ingeleverd, kunnen na 11 Juli 1943 op door de distribütiediensten na der te bepalen tijdstippen de oude pun ten van de textielkaart 2e en/of 3e serie, welke zich in onbeschadigden toestand aan de kaart moeten bevinden tegen T-punten omwisselen. Bij de inwisseling dienen de arbeiders een werkgever sver klaring of een bewijs van het Gewestelijk Arbeidsbureau over te leggen, waaruit blijkt dat zij inder daad in het buitenland werkzaam zijn. De distribütiediensten zullen eerst dan tot uitreiking van de T-punten overgaan, wanneer gebleken is dat het nummer der oude textielkaart gelijk is aan het nummer van de opgelegde dis- tributiestamkaart van den betrokken ar beider De mogelijkheid staat open dat fa milieleden van bovenbedoelde arbeiders voor deze -arbeiders op dezelfde voor waarden de oude punten ter inwisseling aan de distribütiediensten aanbieden. In aansluiting aan het bovenstaande vestigt het „Nat. Dagblad” nog de aan dacht op een uit Tokio afkomstige cor respondentie in het weekblad „Das Reich”, waarin er de nadruk op wordt Oost-Aziatische wel- geen juridisch omvat en dat, wat Malaya- „Insulinde” en Borneo betreft, de kolo niale status gedurende de eerstvolgende decennia wel zal blijven voortbestaan, omdat deze uitgestrekte gebieden niet rijp zijn voor politieke zelfstandigheid en derhalve nog zeer geruimen tijd onder Jaaansch bestuur dienen te blijven. Iedere voetganger heeft zich te hou den aan de Politieverordening, waarbij o.m. is bepaald, dat men op straat rechts heeft te houden. Vooral bij don kere avonden is dit noodig. De trottoirs zijn aangelegd voor het veilig verkeer van den voetganger. Het loopen met rijwielqp bij zich op dit straatgedeelte, is verboden. De met voortdurenden steun van het Poolsche Roode Kruis trouwensarts van W odzinski- Krankau, vingen in het bosch van zooals bekend 12.000 officieren van het voormalige Poolsche leger door de G.P.Oe vermoorden ir massagraven gestopt werden, hebben totdusver ge leid tot het bergen en begraven van 4243 slachtoffers. De als gevolg van de ontbinding dikwijls moeilijke doch zeer zorgvuldige identificatie heeft het ho gelijk gemaakt 2805 slachtoffers te jden- tificeeren. Al deze geborgen lijken zijn op een nieuw gemaakt kerkhof op waardige wijze begraven Onder de geïdentificeerde lijken be vinden zich 2 generaals. 12 kolonels, 50 luitenant-kolonels, 165 majoors, 440 ka piteins 552 eerste luitenants, 930 tweede luitenants en 146 officieren van ge zondheid. Bezoekers uit alle landen van Europa, onder wie talrijke artsen, politici en publicisten hebben gelegenheid gehad zich van den weergaloozen massamoord der G.P.Oe te overtuigen. Duizenden Vermoorden moeten nog worden opge graven en geïdentificeerd. Doch de ber gingswerkzaamheden moesten als gevolg van de intrede van het warme jaarge tijde, dat niet alleen een geweldige hoe veelheid vliegen en andere insecten, doch ook ernstige gevaren voor de op gravers met zich mede brengt, voor- loopig worden gestaakt. De werkzaam heden zullen in het begin van den herfst worden voortgezet. REDE VAN DEN RIJKS COMMISSARIS De Rijkscommissaris stelde, zooals hij het reeds in zijn rede tijdens de rouwplechtigheid ter nagedachtenis van den overleden Hauptdienstleiter in den Dierentuin te ’s-Gravenhage had ge daan, dezen als voorbeeld varenatio- naal-socialistische plichtsvervulling! En hij noemde hem een man, die zijn krachten en zijn gezondheid niet spaar de bij den inzet voor de beweging en voor Duitschland. Hij herinnerde daar bij aan de groote politieke ervaring, die Schmidt tijdens zijn loopbaan had opgedaan. Deze politieke ervaring stel de hem in staat de moeilijkste vraag stukken op te lossen. Verder herdacht de Rijkscommissaris de verdiensten, die Hauptdienstleiter Schmidt zich als Leiter van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden heeft ïhquart verworven op het gebied der politieke wilsvorming. In deze functie was hij .de wegbereider van het nationaal-so- cialisme, als de levenshouding van den Germaanschen mensch. In dit opzicht is hij voorgegaan en heeft hij gestreden in het voorste gelid. Daarbij was zijn streven er*vooral op gericht het daar heen te leiden, dat de Nationaal-Socia- listen ii} Nederland onder alle omstan digheden in onwrikbare gemeenschap bijeen zouden staan. Voor dit doel heeft de overledene in ontelbare bijeenkom sten het woord gevoerd. Zijn willen blijft voor ons een nalatenschap. De Rijkscommissaris besloot zijn toe spraak met den overleden Hauptdienst leiter toe te voegen: Gij hebt aan uw opdracht voldaan. Als politiek Führer voeldet gij u verantwoordelijk en wa»rt gij: een strijdvaardig, trouw en waar- achtig Nationaal-Socialist. Wij Duitsche en Nederlandsche Nationaal-Socialisten voélen ons bij deze baar verbonden door uw werk en uw willen, wij sluiten de gelederen en marcheeren verder. De overledene zal bij ons zijn op den dag van de zege. KRANS VAN DEN FÜHRER Bevolking bewees den overledene de laatste eer In de historische stad Munster in. Westfalen, waar hij Jarenlang ge werkt heeft, had gistermiddag de, door den Führer bevolen partijbe- grafenis plaats van den, tijdens een dienstreis door een tragisch ongeval om het leven gekomen Hauptdienst leiter Fr. Schmidt, Leiter van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden en General Kom- missar z.b.V. In het slot te Munster stond het stof felijk overschot opgebaard. Aan de baar hadden oude strijdgenooten een eerewacht betrokken. De baar was ge dekt met de hakenkruisvlag, waarop de pet van den overledene rustte. Bij het begin der plechtigheid betra den de zaal: de weduwe met de kin deren en de ouders van den overledene, Reichsleiter Bormann, de Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Seyss 1 met zijn naaste medewerkers, o. w. Obergruppenführer en General der Foli- zei Rauter en de vertegenwoordiger van den, door dienst verhinderden comm.-ge- neraal dr. Wimmer; voorts de vertegen woordiger van den WeMrmachtbefehls- haber in Nederland, Gauleiter Reichstatthalter dr. Alfred Staatssekretar Gutterer; als woordiger van Rijksminister beis, Gesandter Bene, als woordiger van Rijksminister bentrop en legatieraad Nobile Fornari, leider van den Keizerlijk-Koninklijken Italiaanschen Consulairen Dienst in Ne derland, als vertegenwoordiger van am bassadeur Alfieri, alsmede vertegen woordigers van het Italiaansche Fascio. Aan het hoofd van de afvaardiging der N.S.p. stonden de leider Mussert en diens plaatsvervanger van Geelkerken. Verder waren tal van vertegenwoordi gers van partij, weermacht en staat, onder wie vele, die den overledene hadden gekend uit zijn werkzaamheid in Munstef en in Nederland bijeenge komen, om hem de laatste eer te be wijzen. Op het slotplein voor den ingang had den zich formaties van partij en weer macht opgesteld. Voor de rouwparade waren gecommandeerd een eerecom- pagnie van de S.A. Standarte Feld- hermhalle met muziekkorps, en een een heid van het leger en van de Luftwaffe. x Ook het politieke leiderkorps van de gouw Westfalen-Nord stond daar met de vaandels aangetreden. TOESPRAAK VAN GAULEITER DR. MEYER De rouwplechtigheid ving aan met treurmuziek uit de Götterdammerung van Richard Wagner, uitgevoerd door het stedelijk orkest van Munster. Ver volgens sprak Geuleiter dr. Meyer woorden van afscheid. In zijn toespraak gaf hij een schets van het leven van den overledene, dien hij schilderde als een hard en vastberaden strijder, die steeds bereid wat zich voor de zege der nationaal-socijistische gedachte in te zetten. Beslissend voor diens levens weg was zijn eeifte ontmoeting in In golstadt als soldaat van een pionierre- giment der toenmalige Reichswehr, _’oen besloot de jonge .^rijder te worden. De zege van de natipaal-socialistische be weging werd zijn levensdoel, De machtsover»ame stelde den Na tionaal-Socialist Ititz Schmidt'voor een zeer zware taak, daarvan hij zich met groot succes kvjeet- Uitvoerig stond spreker vervolgenl stil bij dat deel van diens leven*'doorgebracht in Munster als Gaupropagandaleiter en Leiter des ReichspropagandajAmtes Westfalen- Nord. Hij ontvouwde een onvermoeide werkzaamheid en bevorderde de cultu- reele belangen Van het hem toever trouwde gebied ii het bijzonder, waar bij hij zich vooral veel gelegen^liet lig gen aan die van zijn Heimatsgau. Een gansche rij van <t>or hem georganiseer de cultureele bijeenkomsten deed het Westfaalsche tuurgoed ver over de grenzen van he. gewest bekend worden. Daarnaast was Schmidt een overtui gend en bezielend propagandist en een redenaar van strijdlustig allure. Begon nen als eenvoudig S.A.-man heeft hjj zoo de hoogste posten in partij en staat bereikt. Tenslotte prees spreker den overle dene als een vaardevol Nationaal-So cialist, wiens geheele leven een aaneen schakeling van arbeid en strijd is ge weest en die zi«h geheel voor Duitsch land heeft opgeofferd. Den Führer en het Duitsche volk is hij trouw geweest tot in den dood Gauleiter Meyer besloot met bij deze Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche Weermacht worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtige en reservepersoneel beneden den rang van officier van de onderstaande regimenten en van alle in de jaren 1939 en 1940 door deze regimenten opgestelde formaties, voorzoover het in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was. Zij moeten zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur: in het „Wehrmachtlager" Amersfoort, Zonnebloemstraat: Ie van hen, die behoorden tot het 15e regiment infanterie en zijn oorlogs- onderdeelen degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 12 Juli 1943 degenen, die geboren zijn in de Jaren 1914 tot en met 1904, op 13 Juli 1943 2e van hen, die behoorden tot het 16e regiment infanterie en zijn oorlogs- formaties degenen, die geboren zijn in de Jaren 1924 tot en met 1915 op 15 Juli 1943 degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904', op 16 Juli 1943 en van den ver- deze instelling, dr. verrichte opgra- KaWn waar Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 G'r« No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310. Fil.: Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H.E.C.Ruys, Heerenstr. 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloeml. 3, Tel. Het derde hoofdstuk van het artikel wijdt een beschouwing aan den nieuwen bestuursvorm in den archipel. Herinnerd wordt aan de indeeling in een drietal hoofdgebieden: Malaya (Malakka en Su matra) met omliggende eilanden. Borneo, eveneens met omliggende eilanden en „Oost-Indië” of „Insulinde”, bestaande uit Java, Celebes en het overige deel van den archipel. De samenvoeging van het Maleische schiereiland en Sumatra wordt uit een economisch en speciaal uit een oorlogs- economisch-geografisch standpunt volko men verantwoord genoemd. Bestuurstech- nisch daarentegen lijkt het een waagstuk in verband met de heterogene bevolking dezer gebiedsdeelen. Ook de samenvoeging van Neder- landsch- en Britsch-Borneo wordt van belang geacht, terwijl daarentegen het samenvoegen van de „kernkolonie” Java met de rest van den archipel, waaronder nog nauwelijks ontsloten, ja ten deele zelfs nog ongeëxploreerde gebieden, niet anders dan verrassing wekken kan. Be halve Celebes en de kleine Soenda-eilan- den is immers ook de geheele eilanden groep der Molukken en zelfs Neder- landsch Nieuw-Guinea daaronder be grepen! 4Als hoofdstad van dit geweldige, geo grafisch, volkenkundig en economisch in ’t geheel niet homogene en verkeers- geografisch zelfs zeer heterogene „Oost- Indië” wordt Soerabaja genoemd, dat dan evenals Singapore (Shonan) en Batavia (Jacatra) aan een naamsverande ring onderworpen zal worden! De „Dai Toa Sho” het nieuwe minis terie voor Groot-Oost-Azië, zoo vervolgt het artikel, is op 1 November 1942 zijn bezigheden aangevangen. Een zijner eerste verordeningen nu, betreft het recruteeren van liefst 170.000 bestuursambtenaren voor den buiten dienst, waarvan er inmiddels bereids 80.000 naar de Zuidelijke gebieden wer den gedirigeerd. Een opleidingsinstituut voor de ontsluiting der „Nanijo” is opge richt tot scholing van de overheidsdie naren die zullen worden ingezet. Ook ten behoeve van de naar deze ge biedsdeelen emigreerende kolonisten en alleen voor Sumatra schijnen voors hands reeds 100.000 gezinnen bestemd te zftn zijn zoodanige opleidingsinstituten in het leven geroepen en wel op het eiland Formosa en kort geleden ook in Saigon. k i a, sa- S.A.- eveneens sperschef 1, gouw- Meyer. dat de r Göb-

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1