Maandag 5 Juli. No. 18529. Terugvoering in Krijgsgevangenschap t 1943, Rede Mussolini Roosevelt’s weg naar den oorlog van het Koebangebied Duitsch succes m Bekendmaking Hoogste belangen van het volk staan op het spel Afhalen bonkaarten I Onthullingen uit archief-? documenten Zware Anglo-Amerikaansche vliegtuigverliezen „De zeevaart als levensberoep” ze. onderdooien 15e, 16e, 17e en 18e Regiment Infanterie Italië moet historische taak volbrengen HAAG OURANT bootsmansloop- baan (1). Over neutraliteit volgt: Fran- ge- Vier schepen uit vijandelijke convooien tot zinken gebracht De terreur-aanvai on Keulen. (Tele foto Hoffmann-Stapf) wapening een zuiver defensief karakter draagt nooit als oorlogsschepen behande len en de de Duitschc ambassadeur bij den Paus De nieuwe Duitsche ambassadeur bij den H. Stoel, von Weizsacker, is hedenoch tend door den Paus ontvangen ter over handiging van zijn geloofsbrieven. Na de officieele ontvangst trokken de Paus en de ambassadeur zich terug in de parti culiere bibliotheek van den Paus voor een onderhoud. Vervolgens stelde de Duit sche ambassadeur den Paus de hem ver gezellende leden der Duitsche ambassade bij den H. Stoel vooren bracht daarna een bezoek aan den kardinaal-staatssecre- taris Maglione. Onderstaand publiceeren wij bijzonder karakteristieke uittreksels uit de verzame ling documenten, welke door de archief- commissie van het Duitsche ministerie van Buifenlandsche Zaken zijn uitgegeven, onder den titel: „Roosevelt’s weg naar den oorlog”. Een streng vertrouwelijk rap port Van den Franschen ambassadeur in Washington, de Laboulaye, aan den Fran schen minister van Buitenlandsche Za ken, van 26 Januari 1934, document nr. 1, bespreekt „een uttval van den president tegen Duitschland” als volgt: ,Jk ken hem sinds 21 jaren en heb van hem sindsdien vooral tijdens den oorlog maar ook reeds voordat de Ver. Staten aan èen oorlog deelnamen dergelijke, ja nog sterkere uitlatingen over dat land te hooren gek—’gen. Doch met het oog op de toenmalige netelige positie der Fransch Amerikaansche betrekkingen, leek het mij niet oninteressant, dat Roose velt juist tegenover de echtgenoote van den Franschen ambassadeur zijn afkee- righeid tot uiting bracht, niet alleen tegen het Duitschland van Hitler, doch tegen Duitschland in het algemeen**. DUITSCHE WEERMACHTBERICHTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 4 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakte bekend: In het lagu- nengebied van het Koebanbruggehoofd werd het front in weerwil van groote ter- reinmoeilijkheden en vijandeljjk verzet vooruit geschoven. Aan de overige dee- len van het Oostelijke front wordt plaat selijke activiteit van stoottroepen bij Lis- sitsjansk en ten Zuidwesten van Welikije Loeki gemeld. De luchtmacht bombardeerde in den afgeloopen nacht met sterke formaties zware gevechtsvliegtuigen de bolsjewis tische ravitailleeringssteunpunten Jalez en Waloeiki. Bij den afweer van vijandelijke lucht aanvallen op Italiaansch gebied leed de vijand gisteren zware verliezen. In totaal werden 50 Britsch-Amerikaansche vlieg tuigen vernietigd, waarvan alleen 20 door de Duitsche luchtmacht. Twee Duitsche jagers worden vermist. Sterke formaties Britsche bommenwer pers vielen in den afgeloopen nacht op nieuw de stad Keulen aan. Door talrijke brisant- en brandbommen ontstonden weer verliezen onder de bevolking en nieuwe verwoestingen in verschillende deelen der stad. Strijdkrachten van de luchtverdediging vernietigden volgens de voorloopige opgaven 37 bommenwerpers. Drie andere vliegtuigen werden gisteren boven de bezette gebieden in het Wes ten neergeschoten. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 5 Juli, Het Opperbevel van de Weer, macht deelt mede: Vijf afzonderlijk vliegende vijandelijke bommenwerpers lieten in den afgeloopen nacht eenige bommen op Westduitsch ge bied vallen. De schade is onaanzienlijk. Duitsche duikbooten hebben in de Mid- dellandsche Zee in scherpe gevechten 4 schepen met een gezamenlijken inhoud van 21.000 ton, die deel uitmaakten van krach tig beschermde convooien, tot zinken ge bracht. Prof. Herms Niels die op 7 Juli met het orkest van den R.A.D. od een Kraft durch Freudo-bijeenkomst te Amsterdam zal optreden. In het Middellandsche-Zeegebied en bo ven het bezette gebied in het Westen Ie. den de Britsche en Amerikaansche lucht machten, die vergeefs trachtten vlieg- bases, verkeerswegen en industrieele in stallaties aan te vallen, in heftige lucht gevechten opnieuw zware verliezen. Boven Italiaansch gebied werden 56 vliegtuigen neergeschoten, waarvan 28 door de Duit, sche luchtmacht, boven het bezette gebied in het Westen 29 vliegtuigen, in totaal dus 85, voor het meerendeel zware viermoto rige bommenwerpers. Negen Duitsche jachtvliegtuigen keerden van de operaties niet terug. isschen geconstateerd do gebeurtenissen te I een degenen, die geboren zijn In de Jaren 1914 tot en met 1904, op 16 Juli 1943 van hen, die behoorden tot het 17e regiment infanterie en zijn oorlogs. degenen, die geboren zijn in de Jaren 1924 tot en met 1915, op 12 Juli 1943 degenen, die geboren zijn in de Jaren 1914 tot en met 1904, op 13 Juli 1943 van hen. die behoorden tot het 18e regiment infanterie en zijn oorlogs- In eenige sectoren van het Oostelijke front was de gevechtsactiviteit gisteren iets levendiger dan op de voorgaande da gen. Met het op 4 Juli gemelde aanvals- succes i® het Lagunengebied van het Koe- ba®-bruggehoofd kwamen gevechten op een buitengewoon moeilijk /terrein, die verscheidepe weken duurden, tot een voorloopig einde. De vijand verloor in totaal 2000 man aan dooden en gevange nen en talrijke lichte en zware infanterie- wapenen. In samenwerking met de lucht macht werden bijna 700 vijandelijke boo ten buitgemaakt, vernield of beschadigd. Duitsche jagers sloegen in den afgeloo pen nacht een aanvalspoging van een for matie vijandelijke torpedovliegtuigen op een convooi in de wateren van het hooge Noorden af en vernietigden, zonder zelf verliezen te lijden, 20 vijandelijke vlieg tuigen. Hierbij behaalde luitenant Weissen. berger 7 overwinningen in de lucht De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun bet loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit t* betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan pile voor de aanmelding opgeroe pen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zij®, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef van het station van vertrek Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding. Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twie normale handkoffers. Van aanmelding zij® vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz” in Duitschland of in de door de Duitsche Weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan ae oproeping van den WefirmachtbefeWshaber In den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in de krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor Personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 rer.) elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg.) ƒ0.19. Elke ir> M, m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Heel. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct„ fr. p. p. 10 ct. Kl. Adv. (in halve opf.) 0.57. Dienstaanb. 0.38. Pers. gevr. 0.48. Adv. „Br. bur. v, 4. UJ* 10 C. meer. Afkeer van totalitaire staten Over 2 gesprekken met Roosevelt geeft een rapport van den Franschen ambassa deur in Washington. Saint-Quentin, van 11 Juni 1938 aan den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken, opheldering (document nr. 9). Daarin wordt gezegd. „De president liet de gelegenheid niet voorbijgaan om vrijen loop te laten aan zijn afkeer van de totalitaire staten. Ik vermeldde dat de vastberaden tegenstand van Tsjecho-Slowakije. dank zij de krach tige ondersteuning van Frankrijk en Engeland het mogelijk gemaakt heeft aan Duitschland een halt toe te roepen”. „Dat was inderdaad goed verk inter rumpeerde Roosevelt levendig, want deze lieden kennen alleen maar geweld”. Ter. wijl hij de hand balde als om te boksen voegde hij eraan toe: „Zoo moet men met hen praten”. In het verdere verloop van het gesprek zei de de president alsof hij tot zichzelf sprak: „Zou Frankrijk on dergaan dan zouden wij vanzelfsprekend tevens ondergaan”. Deze woorden werden gesproken op een toon van de diepste overtuiging en lieten geen twijfel over de gezindheid van den president en over de richting waarin hij de Amerikaansche openbare meening zou bewerken, wanneer Frankrijk aan de zijde van Engeland in conflict zou geraken met de fascistische mogendheden voor de verdediging van de democratie en de vrijheid. De volgende zinnen zijn weergegeven uit een telegram van denzelfden ambas sadeur van 27 September 1938 aan zijn mkneter van Buitenlandsche Zaken '(do cument nr. 10). „De onderminister ven Druk van da joden op Roosevelt Een rapport van den Poolschen ambas sadeur in Washington. Potocki. aan zijn ministerie van Buitenlandsche Zaken van 9 Februari 1938 (document nr. 6) over een onderhoud met den Amerikaansche® mi nister van Buitenlandsche Zaken. Hul*, en den onderminister van Buitenlandsche Zaken. Dunn. zegt: „De druk van de joden op Roosevelt en op het departement van Buitenlandsche Zaken wordt steeds krach tiger In dit onderhoud kon ik consta- teeren. dat de joden thans de voorvech ters zijn voor het maken van de stem ming, die de wereld in den oorlog zal storten en een algemeene catastrophe zal veroorzaken. Voorwaarde daartoe is de splitsing van de wereld in twee groote bloes: Het fascistische en het de mocratische. Bij de kenmerfcing van de democratische staten hebben de joden overigens een waren chaos aangericht doordat zij de idee van de democratie en van het com munisme in één pot gooien en vooral de banier ontvouwen van een gloeienden haat tegen het nationaal-socialisme. Deze haat voert tot razernij. In gesprekken met joodsche journalisten ontmoette ik herhaaldelijk het onverbiddelijk gehuldig de standpunt dat de oorlog onvermijde lijk te. In de propaganda bedient dit in ternationale jodendom zich van alle mid delen door alles uit te schakelen wat tegen de tendenz is va® eenigerlei con sol i doering of samenwerking tusschen de staten**. Het uitvoerige rapport van denzelfden Poolschen ambassadeur van 14 Maart 1938 aan zijn minister van Buitenlandsche Zaken (document nr. 7) sehildeA de „nei ging der huidige regeering, met president Roosevelt aan het hoofd, om actief deel te nemen aan de internationale politiek.” In een telegram van ambassadeur Saint- Quentin uit Washington aan den Fran schen minister van Buitenlandsche Zaken van 26 Mei 1938 (document nr. 8) wordt melding gemaakt van Roosevelt’s „leed wezen over het feit, dat de dictatoren reeds te lang straffeloos zijn bezig ge weest." Een telegram van den Franschen zaak gelastigde in Washington Henry aan den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken van 7 November 1937 (document nr. 4), geeft volgende uitlating van Roo sevelt weer: „Is het zeker, dat een poli tiek VTFn neutraliteit het Amerikaansche volk in elk geval de veiligheid kan ge ven. die het verlangt? Geenszins. Want zij bergt gevaren In zich en kan zelfs tot oorlog leiden. Een maand gelede® is er iets nieuws bijgekomen, n.l. mijn rede voering in Chicago. Ik achtte het noodig een beroep te doen op mijn land en de openbare meening cnheldering te ver schaffen." In een vertrouwelijken particulieren brief van den Franschen zaakgelastigde in Washington. Henry, aan zijn minister van Buitenlandsche Zaken van 18 Novem ber 1937 (document nr 5) wordt gezegd: „Roosevelt laat zich in particuliere ge sprekken en zelfs in openbare verklarin gen vaak tot woorden verleiden, die welis waar wellicht niet zijn persoonlijke mee ning. maar wel de officieele opvatting van zijn regeering te buiten gaan. Hij heeft een duidelijke voorstelling van de rol. die zijn land eerre zou moeten spelen. Ech ter te de buitenlandsche politieke opvoe ding van de openbare meening. zooals zij den president voor oogen zweeft, nog niet zoover doorgedrongen” Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550319. Pil.: Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelian 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H.E.G.Ruys, Hogrenstr. 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem). 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters J< Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvée. v.Hoytemastr. 66. Tel.721187 Morgen van 83016.30 zijn aan de beurt voor het afhalen van distributie bescheiden de letters ScheSr. Morgen van 916.30 uur zijn voor de inwoners van hetBenoordenhoutkwartier, van Scheveningen-Noord en van Schèventa- gen-Zuid (onderscheidenlijk in de lokalen van Diepenburchstraat 1, Ooststraat 1 en Tesselschestraat 65) de letters VIZ aan de beurt. Matroos, -Obergefrei- Maschinen- Maschinist, der de mogendheden brengt. Mussolini waarschuwde ertegen, ge loof te schenken aan de inblazingen van den vijand. Capitulatie beteekent voor Italië schande en ineenstorting, ontwa pening, vernietiging der industrie, ver lies der kunstschatten, waarmede de vijand zich zou laten betalen en de uiterste beperking van den landbouw. Tot twijfelaars moet men zeggen, aldus spr., dat deze oorlog ontwikkelingsmo gelijkheden heeft, die nog niet voorzien kunnen worden, ontwikkelingsmogelijk heden op politiek,maar niet alleen op politiek gebied, die het stadium van rijpheid tegemoet gaan. Bij de tegen partij kan intusschen r worden, dat b^. <1- «uio», Detroit de Atlantische Charta tot vodje papier hebben gemaakt Thans moet de vjjand een kaart uit spelen en trachten te komen tot de in vasie, waarover hij zooveel heeft ge sproken, wil hij zich niet bij voorbaat gewonnen geven. Het Italiaansche volk Zeilmakersgroep De gegadigden voor deze groep worden gekozen uit de boots- mansloopbëan. nadat zij hebben bewezen voor den zeilmakers- dienst geschikt te zijn. Vrijwilli gers worden niet aangesteld. Welke taak hebben de soldaten van deze groep? Onderhoud van de takelage, de zeilen, het touw werk en de kooien aan boord. Zij moeten dus een goeden aanleg voor takeL en zeilmakersdienst hebben Welke dienstgraden kent deze groep Dezelfde dienstgra den als voor de bootsmansloop- baan (1). Hiermede zijn alle zeemansloop- banen behandeld, die zijn samen gevat in de hoofdgi ep genaamd bootsmansloopbaan (1) Machinisten Van even groote beteefcenis Ss de machinistenloopbaan (2). Zij wordt aangevuld uit vrijwilligers. Welke taak hebben de soldaten van deze loopbaar Bediening en onderhoud van de voortstuwings- hulpmachines aan boord van (stoommachi- dieseL ketels. en 2e. formaties degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 15 Juli 1943 degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 15 Juli 1943 degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 16 Juli 1943 Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de dlstributie- stamkaart en. voor zoover mogelijk militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende ..grens gangers”, voor wie een Bescheinigung” (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven te, moeten dit bewijs bij nun werkgever of bij de instantie die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de meldöng moet de .^escheinigung” zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven, r gelegenheid té stellen ie. onderdosten degenen die geboren zijn in de Jaren 1924 tot en met 1915, op 12 Juli 1943 degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 13 Juli 1943 van hen, die behoorden tot het 16e regiment infanterie en zijn oorlogs- In het nWehrmachtlager” Amersfoort, Zonnebloemstraat; van hen die behoorden tot het 15e regiment infanterie en zijn oorlogs* deze gedachtenwisseling waarde- zal zijn en dat de slotte een vrede krijgt die noch onbe slist noch onzeker is." Uit een aanteekening van het sche ministerie van Buitenlandsche Za ken van 24 Mei 1940 (document nr. 32)' blijkt dat de ambassadeur der Ver Sta ten zich beklaagt over het ..gebrek aan inlichtingen over de door de Duitschers bedreven gruwelen als bomaanvallen op open steden en ziekenhuizen, over slacht offers van deze bomaanvallen onder de burgerbevolking over beschieting van transporten vluchtelingen of treinen met vluchtelingen met machinegeweren enz.” Hij stond er hardnekkig op dat hem persoonlijk alsmede den persbureau* zoo spoedig mogelijk inlichtingen hierover zouden verschaft worden opdat de Amerikaansche openbare meening in op winding gebracht en haar ontwikkeling bespoedig wu kunnen worden.” is er thans van overtuigd, dat het in dezen oorlog, om leven en dood gaat. Het volk kan er zeker van zijn, dat tegen een vijandelijke landingspoging met alle middelen met ijzeren hand en onwrikbare vastberadenheid zal worden opgetreden. Wij moeten vol houden, dat is het gebod van het uur. De vijand mag geen gelijk krijgen met zijn laaghartige bewering, dat de Italianen niet in staat zijn, tot 12 uur tegenstand te bieden, maar om kwart voor 12 zouden opgeven. Behalve de eer echter, staan de hoogste belangen van het volk op het spel. Het gaat om het bevechten van een zegevierenden vrede, die Italië na 30 jaar van voortdur enden strijd, de rust en de middelen zal ge ven, om zijn historische taak te vol brengen, welke het gedurende de rest van deze eeuw zal bezighouden. De grootheid van het oogenblik wordt door alle soldaten gevoeld. Het Ita liaansche volk bezit nog steeds onaan getaste moreele hulpbronnen. De vijand, in de eerste plaats Engeland, staat op het punt in t’e zien, dat 20 jaar fascistisch regime niet zonder spo ren aan het Italiaansche volk voorbij gegaan zijn. Thans, nu de vijand aan de geheilig de grenzen van het vaderland staat, aldus besloot Mussolini, zijn de 46 mil- lioen Italianen geworden tot 46 millioen parate en krachtige krijgslieden, die aan de overwinning gelooven, omdat zij aan de onvergankelijke kracht van het vaderland gelooven. In Oe Waterlookazerne te Amersfoort: Ie. i onderdooien De verplichte arbeid Het laatste punt van de boodschap handelt over den verplichten arbeid. Hieromtrent zeide de Duce, dat alle materiaal, waarover het land beschikt, gebruikt moet worden. Er zijn pogingen ondernomen met min of meer gelukkig resultaat ,maar wat betreft de joden bijvoorbeeld, heeft men nog niet veel gedaan. Het is duidelijk, dat alle man nelijke en vrouwelijke energie moet worden aangewend. Ik ben van mee ning, dat weldra de arbeiders ervan overtuigd zullen zijn, dat het fascisti sche regime werkelijk het beste te, dat er, waar ook in de wereld, te vinden is. Omtrent de, door den partijsecretaris gestelde vraag, met betrekking tot de „Standaardgarde”, zei spr., dat deze garde geen tweede militie kan zjjn, want de militie was en is werkelijk de „gewapende garde van de revolutie” en verdient de bewondering en liefde van het Italiaansche volk. Zij heeft zich met roem overladen op alle slagvelden, waar zij heeft gestreden. Zij bestaat thans uit eenige honderdduizenden mannen. Alle leden van de partij moeten er van overtuigd zjjn, dat deze oorlog geen alternatief kent, dan hem voort te zet ten tot aan de overwinning. Ofwel men wint, zooals ik vast geloof, met de ka meraden van de As en van het drie- mogendhedenverdrag, of Italië zal een onteerenden vrede moeten sluiten, die het naar de vierde of vijfde plaats on- Afstandsmefirgsgroep Voor deze groep der boots - mansloopbaan (1) worden geschik te soldaten uit deze loopbaa® uit gekozen en vrijwilligers aange nomen. Welke taak hebben de soldaten van deze groep Bedie ning der afstandsmeters b>) alle artilleriewapenen Welke dienst graden kent deze loopbaan De zelfde dienstgraden als die voor de vuurleidingsgroep, dus voor de hoofdgroep, der L--1Li PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenbage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijbl?' en „Letterk Bijbl,” ƒ3.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.43 Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr, 5 c„ fr. p. p. 10 c. Geen compromis-vrede Op 10 Februari 1940 seint de Fransche ambassadeur in Washington. Saint-Quen tin. aan Parijs: „President Roosevelt heeft aan den heer Bullit, die hem gis teravond bezocht, opgedragen mij te zeggen, dat hij er nooit toe te brengen zou zijn een compromis-vrede aan te gaan met de dictators” (Document nr. 29) Document nr 30 bevat een eigenhan dige® brief van 14 Februari 1940 die Roo sevelt door Sumner Welles heeft laten overhandigen aan den Franschen minis terpresident Daladier. Daarin wordt ge zegd Jk hoop van ganscher harte, dat van werkelijke wereld ten- Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche Weermacht worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtige en reservepersoneel beneden eten rang van officier van de onderstaande regimenten en van alle in de Jaren 1939 en 1940 door deze regimenten opgestelde formaties, voorzoover het in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was. Zij moeten zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur: de oorlogsschepen nes. stoomturbines elektromotoren), de electrische installaties pompinstallaties. de machines der sloepen en de zoeklichten Welke eischen worden den Candida ten gesteld Voltooide leertijd (bij wijze van uitzondering is ook een arbeidstijd van verscheidene jar ren voldoende) in een metaalvak, bijv. machinebankwerker. ma- chinebouwer. motorenbankwerker, smid ketelsmid. kopersmid. blik slager, werktuigkundige, electro- technicus lasscher of een ver want vak Weike dienstgraden kent deze loopbaa® Maschinengefreiter. ter, -Hauptgefreiter maat. -Obermaat Stabsmaschinist Öbermaschinist, Stabsobermaschintet, Verdere mededeelingen volgen. Alle Ortskommandanturen ver strekken inlichtingen en aanwij zingen. Uitknippen en bewaren. VERDUISTEREN Von 22.IS aar tot 5.15 aar Maan: 5 Juli op 8.15 uur, onder 23 42 uur. 6 Juli op S.17 uur. onder 0.08 uur. 10 Juli E. K. Nachtdienst dokter*: tusschen 22 u. en l u, 113058. Ztekenfondsleden de Volharding no. 116364 y?\Stadspatiënten no. 49. No U539V°er (Ziekendienst Den Haag) Tijdens de jongste bijeenkomst van het directorium van dé fascistische partij in het Palazzo Venezia te Rome heeft de Duce een redevoering gehouden. Hij wees op het indrukwekkende aan- i tal ingeschreven leden van de fascisti- I sche partij en verklaarde te willen spre ken over de boodschap, welke hem in Torlonia door den secretaris van de partij was overhandigd. Hij achtte het gewenscht deze aan het volk bekend te maken, omdat de door het directorium van de partij geuite meeningen ook de zijne waren. De reacties op deze boodschap, zoo zei de Duce, van buitenlandsche zijde waren de gebruikelijke en het loont niet de moeite er zich mee bezig te houden. Men voert geen peditiek met vijandelijke vol ken anders dan met het kanon. Vervolgens zei spr., dat de fascistische partij niet uitsluitend bestaat uit een aan tal ingeschreven leden, maar ook uit zijn tienduizenden dooden, uit duizenden volontairs van Pallotta tot Boro Pisani. De eenheid van het volk De Duce besprak allereerst de passage uit de boodschap, welke betrekking had op de krachtige onderdrukking van elke poging tot verzwakking van de moreele en materieele eenheid van het volk. Deze is volmaakt, maar het Italiaansche volk verdient al onze achting en onze liefde omdat het eenvoudig een schitterend voorbeeld geeft. Het geeft ons zijn solda ten, zijn geld (de jongste leening bestond bijna uitsluitend uit kleine inschrijvin gen) en blijft onverschrokken onder de bombardementen. Er is een stad, die een voorbeeld heeft gegeven: Napels, dat 73 bombardementen heeft doorstaan. Er zjjn natuurlijk, zoo vervolgde spr., nega tieve elementen, maar men kan niet be weren, dat in een volk van 46 millioen menschen er niet duizend of honderd duizend zouden zijn, die om verschillende redenen onverdragelijk zijn, buiten en behalve degenen, die werkelijk opposant zijn. Inzake unificatie en strenge discipline van de industrieele productie, merkte de Duce op, dat inderdaad de krachten van de nationale economie aan een strenge discipline moeten worden on derworpen. Men moet den moed heb ben, alle industrieën, die geen reden van bestaan meer hebben, op te rui men. Ten opzichte van het gedeelte van de boodschap omtrent repatrieering van vreemdelingen zei spr., dat het aantal vreemdelingen in Italië 110.000 bedroeg, waarvan er zeer veel werden gerepa trieerd, anderen in concentratiekampen gebracht. Allen, die uit gevangenschap terugkomen, vertellen werkelijk ver schrikkelijke dingen met betrekking tot de geraffineerde wreedheid van de En- gelschen, die, ondanks hun uiterlijk vernis, een volk van struikroovers zijn gebleven, een volk, dat de wereld te vuur en te zwaard heeft veroverd, dat geheele bevolkingen van millioenen en millioenen menschen heeft vernietigd en dat een oorlog heeft gevoerd, om de Chineesche regeering te verplichten, de Chineesche bevolking het opiumgebruik toe te staan. Buitenlandsche Zaken. Sumner Welles, heeft zich zeer tevreden uitgelaten over de berichten dat Engeland een onvoor waardelijke belofte van hulpverleening aan Frankrijk heeft gedaan. Evenals Cordell Hull drie dage® geleden, heeft ook Sumner Welles verklaard, geen ze kere voorspellingen te kunnen doen over de ontwikkeling der openbare meening hier te lande Mij heeft hij echter gezegd, dat de regeering alle door de neutrali- teitswet opgeworpen kwesties zorgvuldig heeft bestudeerd en hij gaf mij duidelijk te verstaan dat dit onderzoek is geschied in een voor ons gunstigen zin’’. Een ander rapport van den ambassa deur Saint-Quentin aan zijn minister vary Buitenlandsche Zaken van 9 Novembey 1938 over de houding van de Ver. Staten ten aanzien van de conferentie van Lima (document nr. 11), zegt o.a.: „De re geering Roosevelt bedient zich vrij han dig .va® het Duitsche gevaar en beroept zich op een democratisch ideaal, waar be paalde Zuid- Amerikaansche republieken in werkelijkheid zeer ver vanaf staan. Voor de Ver. Staten gaat bet in feite om een Pan-Amerikaansch. imperialistisch doorgevoerd ideaal” Koosevelt’s manifest Een rapport van den Poolschen ambas sadeur i® Washington, Potocki, aan zijn minister van Buitenlandsche Zaken van 9 Januari 1939 (document nr. 13) behandelt het manifest van Roosevelt van 4 Januari van dat jaar over binnen- en buitenland sche politieke kwesties: „De toon van dit manifest bevestigde opnieuw dat de pre sident besloten blijft in zijn buitenland sche politiek een scherpen koers te hand haven tegenover de totalitaire staten. Bij zonder belangrijk is de oproep tot het Amerikaansche volk zich niet alleen mili tair, doch ook moreel, economisch en fi nancieel te wapenen. De Amerikaansche meening is aan voortdurende alarmeert-; de propaganda blootgesteld, die onder joodschen invloed staat”. Bijzonder verhelderend zijn de rappor ten van den Poolschen ambassadeur in Washington van 12 en 16 Januari 1939 (documenten nr. 15 en 17). evenals die van den Poolschen ambassadeur in Pa rijs van Februari en Maart 1939 over ge sprekken met Bullit Documenten nr. 18 en 21 zijn reeds bekend uit het Duitsche witboek nr. 3 .JPoolsche documenten over de voorgeschiedenis van den oorlog”. Heftige uitlatingen Een rapport van den Franschen gezant in Chili van 13 Januari 1939 aan den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken over de Pan-Amerikaansche con ferentie van Lima (document nr. 16) zegt: „De heer Huil heeft zich heftig uit gelaten over den heer Hitler en den heer Mussolini door hen te bestempelen als „gewetenlooze bandieten” en ..interna, tionale gangsters”. Hij liet bij zijn toe hoorders den indruk achter, dat de Ver. Staten zich in geval van een Euro- peesch conflict genoopt zouden kunnen zien niet neutraal te blijven doch zich te scharen aan de zijde van de liberale mo gendheden” Begin 1939 rapporteert de ambassade raad Prins de Ligne, die $loor de Belgi sche regeering naar Washington was ge zonden om onderhandelingen te voeren over vliegtuigleveranties als „Cordell Huil heeft gezinspeeld op de mogelijke verwikkelingen, welke zouden kunnen leiden tot een oorlog aan de Bel gische grenzen en gezegd: „Wij zouden wellicht drie dagen, drie weken of drie maanden noodig hebbenbut we would move”. Hij sprak deze woorden met nadruk uit" (document nr. 20). Belofte van garantie Het document nr 22 geeft een tele gram weer van 8 Mei 1939, dat de toen malige Fransche minister van Buiten landsche Zaken, Bonnet gericht heeft aan den Franschen ambassadeur in Wash ington Met betrekking tot isolationisti sche uitlatingen van invloedrijke AÏneri- kaansche senatoren schrijft hij: „Wanneer de Amerikaansche openbare meening thans haar blikken werkelijk op Europa richt en geen gelegenheid laat voorbij gaan om den grooten democratieën een politiek van tegenstand en standvastigheid aan te bevelen, zoo keert zich anderzijds ook de openbare meening van Frankrijk tot Amerika en verwacht vandaar de maatregelen die het voortzetten van de politiek, die Amerika zelf aanbeveelt, sterk zouden vergemakkelijken. De Fran sche en de Britsche regeering hebben de laatste weken door beloften van garantie aan Polen, Roemenië en Turkije, door onderhandelingen over het ontwerp van een verdrag met de Sovjet-Unie een po litiek gevoerd, die slechts de volledige in stemming kan vinden van de regeering der Ver. Staten zooals zulks overigens de heer Bullit in Parijs en de heer Ken nedy in Londen op vriendschappelijke wijze vaak hebben erkend”. Een telegram van 14 Juni 1939 dat de Fransche ambassadeur in Washington Saint-Quentin aan zijn minister van Bui tenlandsche Zaken gestuurd heeft over het bezoek van den Franschen minister van Onderwijs aan Roosevelt meldt: .Omtrent de buitenlandsche politiek heeft ons de president gezegd, dat hij in zijn bespre kingen met Koning George VI den varië ren koers der Britsche buitenlandsche po litiek zeer heeft toegejuicht” (Docu ment nr 23) Volgens een rapport van den Poolschen zaakgelastigde in Washington van 11 Juli 1939 aan den Poolschen minister van Bui tenl Zaken (document nr 24) hebben 2 medewerkers van Sumner Welles zich over den toestand uitgelaten: Volgens de woorden van mr Sayre zullen de Ver. Sta ten in geval van een gewapend conflict naar zijn persoonlijke meening, uitdrukke lijk hun standpunt bepalen aan den kant van de staten die tegen Duitschland vech ten. Mr. Messersmith noemde als eenige mogelijkheid om wijziging te brengen in den huidigen onverdraaglijken politieken toestand, de vernietiging van het Duitsche bewind. Op de vraag hoe hij zich dat voor- rielt antwoordde hij. dat de ontoegeef lijke houding van de democratische sta ten waaronder ook Polen reeds het ge- wenschte resultaat zou opleveren.” Document nr 24 geeft een op 4 Octö- ber 1939 gedateerd schrijven weer van dén Franschen ministerpresident en minister van Buitenlandsche Zaken aan de minis ters van Marine, Koopvaardij en Blok kade: ..De ambassadeur der Ver. Staten deed mij zoojuist namens zijn regeering de volgende vertrouwelijke mededeeling: Als lijdelijke maatregel en voor zoo lang zij geen aanleiding ziet haar politiek te wijzigen, zal de regeering der Ver. Staten ae koopvaardijschepen der oorlogvoerende landen die gewaoend zfin en welker be- ®r?V'

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1