O.O.M. ÉZWITSAL» o te 9 MILLIARD INKOOP PIANO’S VETEXoguuAG Sikorski omgekomen Manfred en Manuela «r F ik Maandag 5 Juli 1943 le bl. pag. 2 STADSNIEUWS Inlevering radiotoestellen BUITENLAND Vijandelijke vliegtuigverliezen BINNENLAND KUNST EN LETTEREN FEUILLETON Zomerconcerten Residentie-Orkest vakkundige reparafte ^kousen Tricotages HAAGSCHE COURANT Verkoop van fruit en groenten op de kweekerij DE STAND VAN DEN DUIKBOOT- OORLOG Jongen door onvoorzichtigheid omgekomen Belangrijk bericht voor jonge moeder* overhemden „Onze Boerenstand” Voor een belangrijk deel van het land verboden WORDT MEERWAARD! De nieuwe bestrijdingsmiddelen van de Geallieerden Districten E ert M Voor de derde maal een tweeling de gesignaleerde ('C.N.F.-Meyer) HOOFDSTUK 23 met moet (Wordt vervolgd) aan Sumatrastraat, 1ste Sweelinckstraat, Sneeuw. Spiraca- Verder is ieder vervoer van fruit en groenten door consumenten verboden, be* halve in de gemeente zelf voor zoover deze producten rechtmatig zijn verkregen binnen die gemeente. Malakkastraat, Marnixstraat, v. ONDERLINGE OORLOGSSCHADE VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Molestverzekeringen. Totaal werd reeds verz. voor ruim Op den hoek van de Reinkenstraat en de 2de Schuytstraat heeft zich Zaterdag middag omstreeks half vier een ongeval voorgedaan, dat den 12-jarigen F. H., wonende in de 2de Schuytstraat, het leven heeft gekost. De jongen speelde met een projectiel, dat hij had gevonden, en dit gevaarlijke voorwerp is daarbij ontploft. Hij werd ernstig gewond; zijn rechterhand werd afgerukt en de rechterzijde van zijn gelaat werd zwaar verminkt. De G.G.D. bracht hem naar het R.K Ziekenhuis aan het Westeinde, waar hij enkele uren later is overleden. Van den meikwinkel op den hoek van de Reinkenstraat werd door de ontploffing een spiegelruit verbrijzeld. van inleveren Voor vervoer door anderen dan consu menten geldt het bestuursbesluit N.G.F.C. N. Staatse, no. 132. Het Bedrijfschap waarschuwt èn telers èn consumenten deze voorschriften n^t te overtreden, wil men zich tegen minder aangename gevolgen vrijwaren. ZwItMlbalMm la thans spa. SSSSc daal voor da babyvarzor. ging vsrkrljgbaar. Vraagt Vz/s/j Uw Apotheker of DroglsL 31 L. C. JACOBI 4331 Regentesselaan 123 Tel. 33,14,03. DE 100.000 BIJ LOTISICO: In de Loti- sico-frekking van heden is de 100.000 gevallen op 5961. Op 3191 viel 25.000. Woensdag a. s. hoopt de heer A. Willard, procuratiehouder der N. V Manufactuurhandel v.h. A. Schröder en Co., alhier, den dag te herdenken, waar op hij voor veertig jaar bij deze firma in dienst is getreden. Het 12-j arige meisje H. O. uit de Heelsumstraat werd in die straat aan gereden door een 14-jarigen wielrijder, tengevolge waarvan zij het rechterbeen brak en mo<_st worden opgenomen in het ziekenhuis aan den Zuidwal. flair voor deze muziek. Met een meestee-, pende vertolking van de geniale „Fleder-» maus”-ouverture sloot het concert, dat de zomerserie op aantrekkelijke wijze heeftt geopend. J. C. Manifarges. Vormingsoord van het N.A.F. geopend Zaterdagmiddag heeflt de leider van het Nederlandsch Arbeidsfront, de heer H. J. Woudenberg, het nieuwe vorming®, oord „Drakenburg” van het Arbeidsfront geopend, dat is gelegen tusschen Hilver sum en Baarn in een prachtige omgeving. Het complex „Drakenburg” beslaat een oppeiwlakte van 56 h.a. Het vormingsoord zelf kan in zijn strakke eenvoudige lijnen een geslaagd bouwwerk worden genoemd. Het oorspronkelijke ontwerp van den ar chitect van Zanten is door den architect Lang op meesterlijke wijze uitgewerkt. De werkers, die dit gebouw in maan- denlangen arbeid hebben opgetrokken, waren bijeengekomen om bij de officieele opening aanwezig te zijn. Na een toespraak van den heer Woudenberg bood een tim merman namens de arbeiders hem een bloemenmand aan. Nadat de heer Alofs, leider van de hoofdafdeeltng geldzaken, van het N.A.F.. den sleutel van het ge bouw had overhandigd, opende de Ar- beidsfrontleider de deur van het gebouw. Verschillende Duitsche gasten, o.a. de plaatsvervangend Obmann van het Deut sche Arbeitsfront, Kretschmar, waren .bij deze officieele plechtigheid aanwezig. BEGRAFENIS J. G. KRUIS: Onder groo. te belangstelling vond Zaterdagmiddag op Oud Eik en Duinen de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. G. Kruis, oud-referendaris in al- gerp. dienst belast met de werkverschaf fing en emigratie, secr. van het tehuis voor onbehuisden en op charitatief gebied een vooraanstaand figuur. Tevoren leidde ds. J. Henri Ledeboer, em. predikant te Voorburg, in de aula een rouwdienst spre kende over het woord uit Joh. 11 „Ik ben de opstanding en het leven”. Mr. F, Kra nenburg van Bussum heeft als voorzitter van de vereeniging van reclasseeringsin- stellingen waarvan de overledene secr.- penningm. was zijn verdiensten geschetst op het gebied der reclasseering, Een ver tegenwoordiger van het Pensioenfonds van de H.T M., waarin de heer Kruis eveneens zitting had, sprak een woord van dank voor alles wat de overledene op dit gebied had gedaan, waarna een neef, de heer C. A. Kruis van Rijswijk voor de betoonde belangstelling dankte. Ter wijl de organist de melodie van „Beve.el gerust uw wegen” ten gehoore bracht, werd het stoffelijk hulsel uitgedragen. Aan de geopende groeve heeft ds. Ledeboer ten besluite het Onze Vader gebeden. BEWONER KWAM JUIST OP TIJD: Toen gisteravond een bewoner van de Doornik- schestraat thuis kwam, zag hij een hem onbekenden man zich van zijn woning verwijderen op een rijwiel. Bij een nadere beschouwing ontdekte de bewoner, dat het rijwiel, benevens de twee koffers, welke er op waren bevestigd aan hem toebe hoorden Na een korte achtervolging werd de onbekende door den eigenaar van fiets en koffers gegrepen en teruggebracht naar de woning, waarna de politie werd ge waarschuwd. Het bleek, dat de aange houdene, de 20-j^rige grondwerker C, T„ had ingebroken, tezamen met den 35-ja- rigen los-werkman W. B., die hedenoch tend kon worden gearresteerd. In de kof fers, die T. bij zich had, waren eenige paren schoenen, een lederen jas en een bontmantel geborgen, B. had zich reeds ontfermd over een koffer een accordeon, een bontmantel een damesfiets en een gouden ring. Ten huize van een kennis van B. is alles in beslag genomen. Het tweetal inbrekers is in arrest gesteld. Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum I in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp: „Onze Boerenstand”. Het eerste concert in den Dierentuin symboliseerde het zomerseizoen wel zeer juist met Schubert. Zijn muziek is immers gelijk een bloeiende, bloesemende zomer dag en als van bloemengeur doortrokken. En Johann Strauss is wel geïnspireerd door een lichtere Muze, maar blijft, hoe pikant ook, toch zoo ongekunsteld en vol natuurlijke charme. Schubert’s Bes-dur Symphonie kwam onder de kundige lei ding van Otto Glastra van Loon op gevoe lige wijze over. Fraai van klank, stijl- en stemmingsvol. En ,,Der Hirt auf dem Fel sen” vond in Henriette Sala een zoowel vocaal als muzikaal uitnemende vertolk ster. Jaap van Opstal gaf van de klarinet partij een volkomen beheerschte weergave. Na de pauze droeg de Strauss’ Frühlingsstimmen deed het mét de zwier, pittig- en verleide lijkheid, die wij van haar in deze voor dracht kennen. Zij was uitmuntend op dreef en zoowel orkest als dirigent boden steun op voorbeeldige wijze. Groot succes en bloemen. Vervolgens nog een electri- seerende weergave van den Radetzkv- marsch en irAn der schónen, blauen Donau”. Van Loon heeft een bijzondere tend in het onvermijdelijke” zich met ijzeren discipline Gezien den bij het publiek steeds groo- ter wordenden drang om groenten en fruit rechtstreeks van de telers te betrekken, deelt het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit het volgende mede: Aangezien met dezen verkoop door de telers de verplichting tot veilen wordt ontdoken en een goede verdeeling van de voor de binnenlandsche bevolking be schikbare producten geschaad, kan een voortduren van dezen toestand niet langer worden geduld. Voor alle duidelijkheid worde er dan ook op gewezen, dat iedere verkoop van f r u i t als bessen, kersen, pruimen, peren, appelen, enz. door den teler aan den consument voor het geheele land is ver- boden. Dit verbod geldt in dezelfde mate voor aardbeien en meloenen. Van dit verbod zijn alleen uitgezonderd die telers, die een kleinhandelaarserken ning hebben en wier b e d r ij f voor de teelt van fruit niet grooter is dan 50 aren; bij aardbeien en meloenen indien de teelt- vergunning niet grooter is dan voor 50 aren. Verkoop van groenten door den teler aan den consument op het bedrijf van den teter, is toegestaan tot een hoe veelheid van niet meer dan 2| kg per dag aan denzelfden consument, mits deze con sument woonachtig is in de gemeente, waarin het bedrijf van den teler is ge legen. Deze toestemming geldt niet voor telers, wier bedrijven zijn gelegen in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, ’s-Gra- hage, Haarlem, Blaricum, Laren, Hilver sum, Bussum, Naarden, Maastricht en voor aller gemeenten, gelegen in de provincie Utrecht. Iedere verkoop op den tuin ook aan consumenten is dbrhalve in deze ge meenten verboden. Van dit verbod zijn uitgezonderd die telers die tevens kleinhandelaar of markt- tuinder zijn en wier teeltvergunning niet grooter is dan voor 50 aren. Opheffing van minderwaardigheidsgevoe lens. Versterking van Zelfvertrouwen, Concentratie, geheugen o.l.v, Nederl. psy chologen. Bevordering v. h. vlot spreken en goed schrijven der moedertaal. Boekjes gratis op aanvraag. PELMAN INSTITUUT Nederl. Instituut voor Mentale training, DAMRAK 68. Telefoon 41.878 Amsterdam. zijn voogdij zou het daar zeker toe ge komen zijn. te men zich op grond van de gewijzigde omstandigheden geenerlei illusies over het geluk bij de operaties op de Oceanen in den eerstkomenden tijd. De strijd tegen de zee-verbindingen van den tegenstander heeft voor Duitschland gedurende langen tijd een zeer gunstig aspect vertoond, zulks vooral toen de techniek van het duikbootwapen en de tactifek van aanval len verrassende vormen aannam en de tegenstander niet in staat bleek tegenover deze techniek en tactiek een voldoende effectieven afweer te plaatsen. Aanzienlijken tijd hebben de Anglo- Amerikanen noodig gehad dezen toestand en' vooral de door groot-admiraal Dönitz ontwikkelde z.g. scholen-féctiek, d.w.z. hef opereeren in grooten getale op één punt, met succes tegemoet te treden. Zelfs zeer sterke escortes konden de convooien niet afdoende beveiligen en vooral daar niet waar de arm van het luchtwapen, dat van bases als New-Found land, Groenland Ijsland en Ierland uit optrad niet heenreikte.. Daardoor was het z.g. dóode gat in den Atlantischen Oceaan ontstaan, een gebied van ongeveer 610 mijl doorsnee, voor de duikbooten dus het meegt gunstige operatiegebied. Thans wordt opnieuw bevestigd een Duitsch marine-officier wijdt hieraan in „Das Reich” een belangwekkende be schouwing dat de Anglo-Amerikanen met alle energie en wellicht ook ten koste van vrachtschepen, een hulp-vliegtuigdra- ger hebben gebouwd, waarmede, de Duit- schers geven het ook toe, in de laatste maanden in de beveiliging van de con vooien een belangrijke stap voorwaarts is gedaan. Deze vliegtuigdrager is wegens zijn krachtige bescherming in het midden van het convooi gestationneerd. Behalve het feit, dat de torpedojagers klaarblijke lijk van aanzienlijk betere luisterappara- ten zijn voorzien, zoodat ook een geruisch- loos varende duikboot vastgesteld en met dieptebommen bestreden kan worden, is en dat wel in de allereerste plaats de omstandigheid, dat de vliegtuigen nu overal kunnen optreden, de aanleiding tot de gunstige resultaten van de Anglo-Ame rikanen. De vliegtuigen dwingen de duik booten tot duiken en waarschuwen het convooi, dat door een koersverandering aan de duikboot ontkomen kan, als gevolg van de geringe snelheid, die onder water kan worden ontwikkeld. Hieruit blijkt tevens, dat de duikboot bij den aanval niet meer de bescherming geniet van zijn onzichtbaarheid. Het is thans moeilijk voor duikbooten, wanneer zij gering in getal zijn, een modern ver dedigd convooi aan te vallen. Slechts vele booten van één school kan het mogelijk zijn door hard vechten met het escorte en den inzet van alle haar krachten den verdedigingsgordel te doorbreken en tot den aanval over te gaan. Teneinde de resultaten van de verken ning nog te verbeteren hebben de Engel- schen voorts in plaats van snelle vlieg tuigen waarvan de waarnemingsmoge lijkheid door de snelheid wordt vermin derd langzame vliegtuigen ontwikkeld, die zich direct boven de ondergedoken duikboot kunnen blijven ophouden, o.a is een auto-giro in gebrpik, die een klein platvorm, b.v. het vrije stuk dek van een vrachtschip, als basis kan hebben. Dit vliegtuig kan op een bepaald punt in de luejit blijven „stilstaan” en ook met ge ringe snelheid om het convooi cirkelen. Het wordt als een van de belangrijkste taken van het Duitsche marine-beleid be schouwd de afweer-maatregelen van den tegenstander te volgen en de tegenmid- delen en wapenen uit te vinden. Op het oogenblik is men van Duitsche zijde al overtuigd hierin te zullen slagen, omdat ook in dezen oorlog nog steeds is geble ken, dat nieuw ontworpen wapens, hoe effectief ook, na zekeren tijd weer wor den geneutraliseerd. taak. Hij had Manfred niet groot ge maakt om hem in armoede en ellende te laten verkommeren, zooals hij zelf dikwijls pleegde te zeggen en zonder - Vrancjt Uw winkelier of bel 11.36 50 ”1 i tie, zei Manfred met een diepen zucht, zooals ik mij in mijn leven daar nog niet op verheugd heb. Of hoogstens als schooljongen. Hier hebben we veel te weinig tijd voor elkander. Zulk een ont- bijtuurtje is al een zeldzaamheid. Wij hebben te veel te doen. Bezigheden zijn goed, maar ze .mogen niet in arbeid ontaarden. Manuela lachte niet. Een seconde lang zag ze hem met strengen ernst in de oogen. Wees blij, dat je werken kunt en werken mag! Je verveelt je dus? vroeg hij snel. Ach; waar denk je aan? Ik heb Naar Reuter meldt, zou de vroegere Poolsche minister van Oorlog en lei der van het Poolsche emigranten comité te Londen, Sikorski, zijn om gekomen. Nadere bijzonderheden ont breken nog. De Engelsche nieuws dienst meldt verder dat ook Sikors ki's dochter zou zijn omgekomen. Het Poolsche emigrantencomité te Londen is in bijzondere vergadering bijeen gekomen. Naar de Britsche berichtendienst meldt is ook het Poolsche gevolg van generaal Sikorski, waaronder generaal-majoor Kli- meck omgekomen, terwijl de bestuurder van het vliegtuig, een Engelschman, <jr het leven af heeft gebracht. Het Britsche ministerie van Luchtvaart publiceert een communiqué, volgens het welk Sikorski in den nacht van Zondag op Maandag is overleden, „toen een van Gi braltar opgestegen Liberator-bommen- werper neerstortte en tegen den grond te pletter sloeg”. WERD SIKORSKI VERMOORD? Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Si korski is het laatste slachtoffer van Ka tyn. Dat is de indruk, dien het bericht van den dood van den Poolschen emigran tenleider gemaakt heeft in kringen van Poolsche emigranten alhier. Men verkeert er in die kringen niet over in twijfel, dat Sikorski vermoord werd en is ervan over tuigd, dat de Engelsche nieuwsdienst ge noopt zal zijn, dit reeds zeer spoedig toe te geven. In dezelfde kringen heeft men een der gelijk einde van Sikorski al sinds lang ge_ vreesd, daar zijn vasthouden aan de Pool sche eischen tot het bekende geschil met Moskou leidde, dat door de Engelsche politiek als buitengewoon storend moest worden ondervonden voor de Britsch Russische betrekkingen. De Poolsche emi granten meenen ook zekere steekhoudende punten ervoor te bezitten, dat de moord op Sikorski door agenten van den Secrej Service is gepleegd en van Engelsche zijde sinds geruimen tijd was voorbereid, waar bij men kennelijk tegemoet kwam aan aansporingen van de Sovjets. In de genoemde kringen is men het erover eens, dat het de Engelsche politiek even doelmatig voorkwam Sikorski uit den weg te ruimen, als dit indertijd het geval geweest is met den Franschen admi raal Darlan Manfred voldeed lachend aan haar wensch, maar hij zweeg enkele oogen- blikken nadenkend en eenigszins ont stemd. Ik heb een vage herinnering aan een kindersprookje... zei hij in gedach ten, ...van een betooverde prinses, die overdag wonderlijk schoon, boos en Morgen moeten de bewoners -volgende straten hun toestel tusschen 8—12 en 2—6 uur: Dinsdag 6 Juli: District E: Batjanstraat, Bantersumstr., Bazarlaan. Bazarstr., Beestenmarkt (Korte). Bibliotheekstr.. Bilderdijkstr., Billitonstr., Binnenhof, Bin nensingel N.W., v Blankenburgstr., 2e v. Blankenfourgstr., Bleekerslaan. Bleyen- burg, Bloemstraat, v. Boecopstr., Boni- str„ Oude Boomgaardstr., Borneostr., Boterstr., v. Brakelstr., Breedstr., Buiten hof, Buitenrustweg, Buitensingel N.W., Z.W. Buitensingel. Fluweelen Burgwal. District M: Banaanstr., Beekbergenstr., Beeklaan, Begoniastr.. Bennekomstr., Berberisstr., Berkstr Beukplein, Beuk. str., Boksdoornstr., Boschbesstr., Botha- str., Boylestr., le Braamstr.. 2e Braamstr., 3e Braamstr., Buys Ballotstr., v. By- temdtstr. Haagsche kinderen naar Duitschland. Op 24 Augustus vertrekt er weer een trein met kinderen die zes weken achtereen gaan doorbrengen in een van Duitschland’s mooiste streken ten einde daar gezondheid en kracht op te doen. Onwillekeurig denken wij aan de stralende en blozende gezichtjes van de meisjes en jongens, die wij zagen toen zij terugkwamen van een dergelijk ver blijf in Duitschland. eenigen tijd geleden. Het transport op 24 Augustus zal 800 kinderen bevatten Reeds hebben zich honderden aangemeld. Er is echter nog plaats. Aanmelding dient te geschieden aan een der bijkantoren van den Nederlandschen Volksdienst voor 11 Juli. Rijksministe^ Rosenberg in de Oekraïne. Tijdens de dienstreis van den Ri.iks- minister voor de bezette Oostelijke gebieden, Reichsleiter Alfred- Rosenberg, naar de Oekraïne, worden den gasten n aar oud gebruik als teeken van welkom door Volksduitschers zout en brood aangeboden. (Hoffmann) te veel te doen, om mij te vervelen. Alles is zoo nieuw voor mij. Ze glimlachte weer; haar toon klonk luchtig. Vborloopig kan ik den geheelen dag doorbrengen met geld uitgeven. Een ongewoon genoegen voor mij. Hoe zou dat moeten gaan, als jij niets te eten had? Arme jongen, jij moet je een ongeluk werken, omdat je een vrouw met zooveel pretenties hebt getrouwd. Heb je er nog geen berouw van? Hij kuste haar hand. De eischen van een schoone vrouw zijn nimmer ongerechtigd! Alle luxe ter wereld kan slechts dienen om haar voeten te worden gelegd. TANNY DE GROOT IN PULCHRI* Tanny de Groot, die Zaterdagavond in „Pulchri Studio een voordracht avond heeft gegeven, hoorde ik reed» eerder in dezelfde zaal en zij deed zicht dien keer kénnen als een voordrachtkun stenares van groote begaafdheid. Haar Vondelvoordracht trok toen vooral sterk 'de aandacht en ik vermoed, dat zij, we tende hoezeer het breede en gedragene haar ligt, tot de keus is gekomen van Geerten Gossaert, wiens verzen meest al in monumentale statigheid en breed heid zijn geschreven. Toch kan mij per soonlijk het barokke in Gossaert's werk niet altijd boeien, terwijl Hendrik van der Wai's fragment uit Neao en Agrip- I pina van een zoo totaal ander gehalte is dan Vondel en Gossaert, dat die overgang mij wel heel moeilijk leek, zelfs met een pauze ertusschen. De prachtige novelle „Maneschijn” vóór de pauze toonde ons Tanny de Groot weer op haar best. In zijn „Fregatschip Jo hanna Maria” is de stijl van dezen schrijver een andere, hij heeft in „Ma neschijn” weer het ragfijne van zijn beste Italiaansche werk en die sfeer en stemming deden het prachtig in deze su blieme voordracht. Een enthousiast ap plaus van een aandachtig publiek hul digde de kunstenares op welverdiende wijze. B. v. Eysselsteijn. OPENLUCHTTHEATER ZUIDERPARK Ondanks de verbeteringen, die men in het openluchttheater Zuiderpark heeft aangebracht, blijf ik bij mijn aan vankelijk oordeel, dat deze speel- gelegenheid verre van ideaal is. Dat bleek mij gisteren, Zondagavond, op nieuw bij de vertooning van Shake speare’s „Twee edellieden van Vero na”, door het gezelschap Jan C. de Vos jr. Ik zat op de 8ste rij en heele stukken tekst gingen finaal voor mij verloren. Heele scène’s heb ik niet kun nen zien. Bovendien was er geen sfeer. Men hoort menschen wandelen, het pu bliek blijft komen en gaan tijdens het spel (en voetstappen klinken er luid en hard!), vlak in de omgeving der spe lers speelden ook... kinderen, die lach ten en joelden en gilden, terwijl uit een. andere bosschage een groepje jongens,, verborgen tusschen het groen, de ac-i teurs telkens zat na te bauwen. Hetl spel zelf was hier en daar te zacht., Willem van der Veer, oude tooneelrot» was een heerlijke Lans, een Shake-1 speareaansche nar tot in de toppen van zijn vingers. Hij stak met hoofd em schouders boven zijn medespelers uit.' Ton van Otterloo was een goede en zwierige Proteus. B. van Eysselsteijn. BRODSKY'S KINDERBALLETSCHOOL: Onder zeer groote belangstelling hebben de leerlingen van Brodsky’s Kinderballet- school Zondagmiddag een uitvoering in „Diligentia” gegeven. Het is zeker niet ten onrechte geweest, dat het danspaar Brodsky in een extra vermelding van het programma tot de onderwerpen van zijn ondprricht de dans-acrobatiek heeft ge rekend Want deze matinée heeft er dui delijk getuigenis van afgelegd, dat aan de acrobatiek sterk, de aandacht is be steed. Ik heb echter vaak demonstraties Dat Manuela niet pretentieloos was, stelde Clemens Petri menigmaal met een zorgelijk hoofdschudden vast. Petri beheerde Manfreds financiën cn dat was niet altijd een gemakkelijke taak, en van daar hij zooals hij zich uitdrukte, schikte hij zich zuch- en kweet van zijn Minstens eenmaal per jaar legde Pe tri zijn „pupil’ de balans der financiën voor en trachtte hij Manfred de bere kening aan het verstand te brengen. De voorbereidingen daartoe namen ge woonlijk enkele weken in beslag. Manfred had nooit tijd of lust de door Petri gegeven verklaringen aan te hoo- ren. Volgende week, zei hij dan... Morgen... straks... De N.R.C.-correspondent te Berlijn meldt: Het Duitsche Opperbevel heeft het to taal van de in Juni tot zinken gebrachte vijandelijke tonnage gepubliceerd. Het be draagt 149.000 brt, waarvan het aandeel van de duikbooten 107.000 brt. is. Verge leken met de buitengewoon groote succes sen, welke men in 1942 en in de eerste maanden van 1943 vermocht te behalen er was toen o.m. zelfs een maandelijksch totaal van ruim één millioen ton is dit cijfer verrassend laag. Het behoeft nauwelijks betoog, dat de oorzaken, die tot de huidige situatie in den duikboot- oorlog hebben geleid, vooral in marine- kringen intensief wordt besproken. Reeds de maand Mei leverde een aanzienlijken achteruitgang op en hier in Berlijn maak- want ook hij was yan oeroep i nature geen zakenman, maar ,,d een van beide toch zijn moest”. NOCTUA Dag- en Avondlyceum. Opleiding voor» STAATSEXAMEN Gymn. en H.B.S. A B. Aanv. cursussem» v. bezitters v. dipl. HBS. HDS, MMS enzjP Directeur Dr. C. Zijderveld. Inl.: bij het secr. Beukstraat 75 t. 334235? of op het spreekuur Maandagav. 7-8 u.> van Alkemadelaan 37» teL 775128. 213? van dansscholen bijgewoond, welke in de uitwerking der bewegingen, in choreo grafie en ideeën en reeds in de keuze der compositorische gegevens daarentegen van meer muzikalen inslag hebben blijk gege ven. Een aardige costumeering getuigde overigens van toewijding. Het danspaar Brodsky bracht „Tiroler poppen” een dans, welke zeer in den smaak bij het pu bliek bleek te vallen, ten tooneele. Henny Hulshoff verzorgde als pianiste het mu zikale gedeelte op aannemelijke wijze, al hoewel het contact tusschen haar en de zaneeres nog danseresjes meermalen verbroken bleek te vo?>r en zij z‘in- Vele bloemen werden aangeboden ’SK-Sl.S K. Brinkmann. In de klasse B-2 van denna- tionalen teekenwedstriid welke in Am sterdam gehouden werd, heeft de 17- jarige scholier P. Pijn, alhier den eer sten prijs gewonnen, plus een eervolle vermelding. Drie jaar geleden behaalde de jonge kunstenaar .eveneens den eer sten prijs. Behalve de j.l. Zaterdag reeds vermelde straten, waarvan de bewoners worden op. geroepen in de districten E (L. van Meer- dervoort 57 en Achterraamstraat 10) en M (Mient 275 en Abeelstraat 30), zijn ook de volgende straten voor de inlevering van de radiotoestellen aangewezen: Zaterdag 10 Juli: District E: Kalkoen straat, Kalvermarkt, Kanonstraat, Kazer nestraat, Kerkhoflaan, Kerkplein, Kerk straat, Kettingstraat, v. Kinsbergenstraat. Kissemstraat, Kleine Kazernestraat, Kleine Nobelstraat, Kleine Veenkade, Kneuter dijk, Koediefstraat, Korte Koediefstraat, Koningin Emmakade, Koningin Emma- plein. Koninginnegracht, Koningsplein, Korte Houtstraat, Korte Lombardstraat. District M: leplaan, Indigostraat, Iris plein, Irisstraat, Jasmijnstraat, Joubert- straat, Kamillestraat. Kamperfoelieplein. Kamperfoeliestraat,, Kastanjestraat, Kepp- lerstraat. Kersenstraat, Klaverstraat, Klimopstraat, Klimophof, Kockstraat, Kokosnootstraat, Kootwijkstraat, Kor- noeljestraat, Kruisbessenstraat. Maandag 12 Juli: District E: Korte Molenstraat, .Kortenaerkade, Kortenbosch, Korte Poten, Korte Twentstraat, Korte Vleerstraat, Korte Voorhout, Korte Vijverberg, dr. Kuyperstraat, Laan, Laan Copes van Cattenburgh, Laan van Meer- dervoort, Laan van Roos en Doorn, Lage Nieuwstraat, Lange Houtstraat, Lange Lombardstraat, Lange Poten, Lange Voorhout, Lange Vijverberg, Lissabon, Lombokstraat, Loosduinschekade, Loos- duinscheweg, Lubeckstraat, Lyceumplein, Lijnbaan. District M: Laan van Eik en Duinén, Laan van Meerdervoort, Larixlaan, Lau rierstraat, Lavendelstraat, Ligusterstraat, Lindestraat, Loosduinschekade, Loosduin- scheweg, Lunterenstraat, Lynckerstraat, Lijsterbesplein, Lijsterbesstraat, Maagde- palmstraat.. Mackaystraat, Magnoliastraat, Mandarijnstraat, Marconistraat, Maretak- straat, Mariottestraat, van Marumstraat, Meidoornstraat, Meloenstraat, Mient, Mis- pelstraat, Moerbeiplein, Morelstraat, Mor- sestraat. Dinsdag 13 Juli: District E: Mackay straat, Madoerastraat, Maliestraat, Mallemolen, Mauritskade, Maziestraat, v. Merlen- straat, Molenstraat, Monsterschestraat, Muzenstraat, Nassaulaan, Nassauplein, Nicolaistraat, Nieuwe Schoolstraat, Nieuwe Uitleg, Nieuwstraat, Nobelstraat, Noord- einde, Noordstraat, Noordwal, Obrecht- straat, Oranjestraat, Oude Molstraat. District M: Narcisstraat, Newtonplein, Newtonstraat, Nicolaas Tulpstraat, Noor- derbeekstraat, N oorderbeekdwarsstraat, Noorwitzstraat, Noteboomstraat, Noten plein, Notenstraat, Nunspeetlaan, Ohmstr., Okkernootstraat, Oleanderlaan, Olijfstraat, Orchideestraat, Otterlostraat. Woensdag 14 Juli: District E: Paleisstr., Papestraat, Paramaribostraat, Parkstraat, Passage, Pastoors Waranda, Perponcher- straat, Pieterstraat, Pieter v. d. Zandestr., Piet Heinplein, Piet Heinstraat, Plaats, Plein, Plein 1813, Prinsegracht, Prinses Mariestraat, Prinsessegracht, Prinsessewal Prinsestr., Prinsevinkenpark, Prins Hen drikplein, Prins Hendrikstraat, Raamstraat Reinkenstraat, le de Riemerstraat, 2e de Riemerstraat, Riouwstraat, Riviervisch- markt. Roggeveenstraat, Rond de Groote Kerk, Rozenburgstraat, Rustenburgweg, de Ruyterstraat. District M: Palmboomstraat, Pa'paverhof, Paul Krugerlaan, Paul Krugerpl., Peren straat, Perziklaan, Pioenweg, Pippelingstr. Plataanstraat, Pomonalaan, Pomonaplein, Pompqenstraat, Populierstraat, Pretorius- straat, Primulastraat, Prof. Kaiserstraat, Pijnboomstraat Donderdag 15 Juli: District E: Schapen laan, Schelpkade, Schelpstraat, Scheve- ningscheveer, Scheveningscheweg, R. J. Schimmelpennincklaan, Schoolstr.. Schoor- steenvegerstraat, Schouwburgstr.. Schud- degeest, Schuytstraat, 2e Schuytstraat, Sirtemastraat, Slop van Willem Klein, Slijkeinde, Smidsplein, Smidswater. Snoek- straat, Soendastraat. Sophialaan, Sparren- weg. Spekstraaé. v. Speykstraart, v. d. Spiegelstraat, Spui, Spuistraat. Stadhou- dèrslaan. District M: Rabarberstraat, Ranonkelstr., Réamurstraat, Regentesselaan, Regentesse- plein, Reitzstraat, de la Reyweg, Rhodo- dendronstraat, Ribesstraat. Ridderspoor- weg, Roode Kruislaantje. Rotterdamsche- straat. Rozen burgstraat (L), Rozenstraat, Sterappelstraat, Steynlaan, Stokroosplein. Stokroösstraat. Suezkade, v. Swindenstraat. Vrijdag 16 Juli: District E: Stadbouders- plein. Sumatrastraat, Surinamestraat, Sweelinckplein, 1ste Sweelinckstraat, Tweede Sweelinckstraat, van Swieten- straat. Tasmanstraat. Timorstraat, Tobias Asserlaan. Tollensstraat. Tolweg. Toren straat, Toussaintkade, Tournooiveld, Trip- straat. Trompstraat, Twentstraat. District M: Savornin Lohmanlaan, Sa- vornin Lohmanplein, Segbroeklaan, Serin genstraat, Sinaasappelstraat, Sleedoornstr.. Smitstraat, Sneeuwbalstraat, klokj esstraat, Snelliusstraat, straat, Sportlaan, Stephensonstraat, Tama- rindestraat. Taxusstraat, Teunisbloemlaan, Teylerstraat, Thomas Schwenckestraat, Thomsonlaan, Thomsonplein, Thorbecke- laan. Tomatenstraat, Tuinderslaan, Tulpe- boomstraat Zaterdag 17 Juli: District E: Valerius- straat Varkenmarkt, Veenestraat, Veen kade, Verhulststraat. Vlamingstraat. Vleer straat Voldersgracht, Vondelstraat, Wagenstraat Waldeck Pyrmontkade. War- moezierstraat, Weimarstraat, Westeinde, Westerbaenstraat Willemstraat, Witte de Withstraat, Zeestraat, Zorgvlietstraat. Zoutmanstraat. Zuilingstraat Zuster straat Zwarteweg. District M: Valkenboschkade, Valken- boschlaan, Valkenboschplein, Verl. 2e Braamstraat. Vinkensteynstraat Vlier- boomstraat, Viierboomplein, Vogelkers straat Voltastraat Voorthuizenstraat, Walnootstraat, Watervlierstraat Watt- straat, Weigeliapleïn. Weimarstraat, Wilg- straat, Wingerdstraat, Wolfhezestraat, Xaverystraat, Zonnebloemstraat ITALIAANSCH WEERM A CHTBERICHT ROME. 5 Juli. Vijandelijke formatiefe vliegtuigen hebben bommen laten vallen op Catania. Sciacca. kleine plaatsen van Sicilië en in het gebied van Cagliari, waarbij lichte schade werd veroorzaakt en eenige slachtoffer® werden gemaakt De luchtmacht van de As onderschente ook gisteren doeltreffend de vijandelijke vliegtuigen door hen tot verbitterde ge vechten te nopen. Onze jachtvliegtuigen haalden in achtereenvolgende aanvallen 25 machines omlaag waarvan 18 vernietigd werden door jagers van het vierde re giment der luchtmacht boven de vlakte van Catania.'21 Andere vliegtuigen wer den vernietigd door Duitsche jagers. Italiaansche en Duitsche batterijen lucht doelgeschut schoten bovendien nog 10 vliegtuigen neer door haar nauwkeurig gerichte schoten., Aan de gisteren gesignaleerde ver liezen van den vijand moeten nog 2 neergeschoten vliegtuigen worden toege voegd, n.l. een in de wateren van de Ionische eilanden en een boven Al- ghero. Gedurende de twee laatste dagen heeft de vijand in totaal in den Ita- liaanschen sector verloren 108 vlieg tuigen, waarvan de meesten meermoto- rige bommenwerpers. 61 Nadruk verboden Roman van Anna Elizabeth Weirauch Nederl. bewerking van B. L. Venzelaar wreed was eo des nachts ontzettend leelijk, maar zacht en vol liefde... Een lachje trok om haar mondhoeken, liet de fijne neusvleugels trillen en on der de lange, donkere wimpers schoot een vluchtige blik in zijn richting. Ben ik des nachts zoo leelijk? Ach jij... Het bloed stroomde sneller naar zpn hart; hij greep haar arm en perste zijn gezicht in de bocht van haar elleboog. ...jij maakt mij dol! Ze trok met zacht geweld haar arm terug. Dat is werkelijk niet mijn bedoe ling, zei ze verontschuldigend. Ik verheug mij reeds op de vacan- In het gezin van Delft-Knoester, Ko kosnootstraat 119, heeft zich het zeld zame feit voorgedaan, dat daar drie achtereenvolgende malen een tweeling is geboren. De eerste tweeling, een jongen en een meisje, werd geboren 17 Maart 1940, de tweede tweeling, 2 jongens. 4 Maart 1942 en de derde tweeling. 2 meisjes, Greetje en Truusje. Zaterdag avond j.l. In ruim drie jaar werden de heer en mevrouw van Delh-Knoester dus verblijd met zes kinderen. Aile zes kinderen maken het uitstekend. De 2 meisjes, die Zaterdag geboren werden wegen 5 pond Ij ons en bijna 6 pond Ook de moeder, die opgenomen is in het Maria-paviljoen van het ziekenhuis aan het Westeinde, maakt het heel fcoed al zijn haar zorgen vanzelfsprekend aan zienlijk grooter dan die van andere moe ders. Dit laatste geldt vooral voor de kleertjes. Vermeldenswaard is nog wel dat tweelingen, zoowel in de familie van de moeder als in die van den vader voor komen. - i

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 2