No. '18530. Dinsdag 6 Juli. 943. Sikorski De dood van Zware gevechten bij Bjelgorod en Koersk RECHTZAKEN BINNENLAND VAN OVERAL STADSNIEUWS SPORT KUNST EN LETTEREN AGENDA Ta! van artikelen bleken bedorven k Bizerta gebombardeerd KERKNIEUWS ONDERWIJS De Reichsschulen Nederlandsch politieambtenaar vermoord Voor Nederlandsche arbeiders in Duitschland Hamsterende winkelier aangehouden Geheimzinnig vliegongeluk trekt sterk de aandacht 41 Vijandelijke vliegtuigen op Sicilië neergeschoten Door wielrijder in den rug geschoten Afhalen bonkaarten Bezoek Wehrmachtbefehlshaber aan Noordelijke provincies Doodclijk ongeluk op den Cauberg De gevechten bij Rendova bij een Japanschen luchtaanval op <fe haven van Rendova op 4 Juli zijn 5 vij andelijke transportschepen en 10 landings, booten tot zinken gebracht, opslagplaatsen van materiaal vernield en 23 vliegtuigen neergeschoten. Negen Japansche toestellen gingen verloren. BURGERLIJKE STAND Fraude op zuivelfabriek in Limburg De tram en de Haagsche jeugd Inlevering radiotoestellen Gemakkelijke zege van Nicolaas HAAGSCHE COURANT F 9TALIAANSCH WEERMACHTBERICHT WOENSDAG 7 JULI de Zeestraat 40. Zaterdag j.l. is des ochtends om 8 u de Nederlandsche opperluitenant van politie Pieter Kaay, geboren 13 Maart 1904 in Almelo en woonachtig in En schedé. Sweelinckstr 14 in Enschedé ruggelings neergeschoten. Kaay was per rijwiel op weg naar het politie bureau. De dader volgde hem op de fiets en heeft van achteren op korten afstand een schot op Kaay gelost dat hem terstond doodde. De dader wordt opgespoord. delijk uit den zwarten handel stige koffie bevonden. De G. Morgen van 8.3016.30 zijn beurt voor het afhalen van VERDUISTEREN Van 22.15 aar tot 5.15 aar Maan: 6 Juli op 9..17 uur. onder 7 Juli 0.08 uur, op 10.21 u. 10 Juli E K. Nachtdienst dokters: tusschen 22 u. en 7 die hard werd een v. d Broek ongelooflijk Rudi werd ein- Asma. „Daar ACADEMISCHE EXAMENS. Utrecht. Be vorderd, op proefschrift, tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer P. K. Peerl- kamp. Amsterdam. Met lof bevorderd tot doctor in de wis. en natuurkunde de heer A. F. Bickel. Delft: Bevorderd op proefschrift tot doctor in de technische wetenschappen Ir. ontvangen door mr. J. H. van Peursem, J. H. E. Hessels, OS. P. J. MOLENAAR; De nestor van de predikanten der Ned. Herv. Gemeente van 's-Gravenhage. ds. P. J 'Molenkar heeft tegen 1 Januari a.s. eervol emeri taat aangevraagd, na een diensttijd van ruim 40 jaar Ds. Molenaar wordt nu door dr. M M. den Hertog opgevolgd als nestor van het ministerie van predikanten. GEREF. KERK VAN RIJSWIJK: De ker- keraad der Geref. kerk van Rijswijk Z.-H besloot, na overleg met de gemeente over te gaan tot het stichten van een tweede predikantsplaats. De gemeenteleden zijn uitgenoodigd voor 8 Juli a.s. namen te noemen van predikanten, die h. i. in aan merking komen voor een beroep. De. Wehrmachtbefehlshaber in den Nie- derlanden, General der Flieger Fr. Christiansen, heeft dezer dagen met of ficieren van zijn staf een tocht van verscheidene dagen gemaakt door de provincies Friesland en Groningen. De generaal bezocht de daar gelegerde troepen, bezichtigde achterwaartsche in. stallaties van de Weermacht en woonde verscheidene troepenoefeningen bij. Aangifte nieuwe leerlingen De beide „Reichsschulen” in ons land, welke het vorige jaar onder dezen naam door den Rijkscommissaris werden ge sticht, bij welke gelegenheid wij uitvoerig over aard en strekking van deze onder wijsinstellingen hebben geschreven, bie den thans weer gelegenheid voor heit in schrijven van nieuwe leerlingen. De Reichsschule voor jongens, waar ongeveer 130 leerlingen zijn, is gevestigd te Valken burg, die voor meisjes met ongeveer 70 leerlingen bevindt zich in Heijthuysen bij Roermond. Nederlandsche en Duitsche ouders die hun kinderen van 10 en 11 jaar op deze scholen geplaatst zouden wil len zien, moeten hun jongens en meisjes vóór 20 Juli a.s aanmelden resp. bij den leider en leidster van de scholen in Val kenburg en Heidhuizen. Daarbij moeten worden overgelegd een foto, het laatste rapport en een kort overzicht van den levensloop. Plaatsing volgt na een genees kundig onderzoek en na een voldoend af gelegd examen. Het schoolgeld wordt vastgesteld overeenkomstig de draag kracht der ouders. Zeegevecht bij N.-Georgië Ten Noorden van Nieuw-Georgië, in de Koelagolf, (Stille Zuidzee) worden verbit terde gevechten geleverd tusschen eenhe den der Amerikaansche marine en van de Japansche vloot, meldt het Amerikaansche ministerie van marine. Welke Japansche eenheden aangevallen zijn en tot welk re sultaat de gevechten hebben geleid? is nog niet bekend gemaakt. dat niet overbelast is, zonder geluid i/ zee stort. Het bericht inzake den dood van ge neraal Sikorski heeft bij de Poolsche troepen in Irak ontzaglijke opwinding ver oorzaakt. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 6 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: De indruk te Berlijn In politieke kringen te Berlijn heeft het bericht van het plotseling einde van Si korski, den leider der Poolsche emigran ten, de grootste aandacht getrokken, meldt het A.N.P. Op grond van de te Berlijn aanwezige eigen inlichtingen en van de berichten uit buitenlandsche bron krijgt ook de Wilhelmstrasse, naar gisteren op desbetreffende vragen werd verklaard, den indruk, dat Sikorski beschouwd moet wor den als slachtoffer van de Secret Service. S.P.T. meldt, dat een lid van het Pool sche kabinet en de voorzitter van een Poolsche vereeniging in Londen, Sikorski ernstig hebben gewaarschuwd. „Deze reis zal persoonlijke gevaren voor uwe excel lentie bergen", aldus luidde hun schrij ven aan Sikorski. Hij wilde daar echter niet naar hooren. ROME. 6 Juli. De haven van Bizerta is door Duitsche formaties aangevallen en gebombardeerd. Plaatsen op Sicilië waaronder Messina, Catania en Marsala, waren het doel van vijandelijke luchtaanvallen, die lichte schade en een gering aantal slachtoffers veroorzaakten. De luchtmacht van de As en het afweergeschut belemmerden op doeltreffende wijze de bedrijvigheid van den vijand: Italiaansche jagers, waaronder zich die van de 161ste groep, onder bevel van kapitei.’. Porcu- Giovanni van Ales sandra onderscheidden, schoten 22 vlieg tuigen neer; 15 andere toestellen werden door Duitsche jagers en 14 door het af weergeschut vernield. Vier onzer vlieg tuigen zijn van de operaties der laatste 3 dagen niet op hun bases teruggekeerd. Naar Reuter meldt, zijn bij het vliegtuigongeluk behalve generaal 81- korski o.a. om het leven gekomen; Klimecki. Cazalet en mevr. Leoniows* ka, voorts de particuliere secretaris van Sikorski, Adam Kulakowski, en zijn persoonlijke adjudant. It. Po- blewski, benevens kol. Mareckl en kol. Gralewski. Het totaal aantal der vermisten bij het vliegtuigongeluk bedritagt volgens den Britschen nieuwsdienst 17. Het lijk van generaal Sikorski is tezamen met dat van generaal-majoor Klimecki, die zich in zijn gezelschap bevond, in de ka thedraal van de vesting Gibraltar ge bracht. Koning George heeft aan den pre sident der Poolsche uitgeweken regeering, Racziewicz. een telegram gericht, waarin hij hem condoleert met den tragischen dood van den generaal en zijn gezelschap. Generaal Wladyslaw Sikorski was 61 jaar. Een Zwitsersche correspondent meldt uit het Naburige Oosten, dat generaal Sikorski, die, voordat hij den dood vond, een bezoek aan de aldaar verblijvende Poolsche troepen uit de Sovjet-Unie heeft Gistermiddag kwamen de gezusters Bes. sems uit Maastricht per tandem in volle vaart den gevaarlijken Cauberg te Val kenburg afgereden. Of de remmen niet functionneerden dan wel dat de dames de macht óver het stuur kwijtraakten, is nog niet komen vast te staan, maar voorbij gangers hoorden opeens een hevig gegil en op hetzelfde moment vloog -£e tandem met kracht tegen de deur van een café aan. De 19-jarige mej. Bessems. de jong ste der zusters werd op slag gedood, ter wijl de 21-jarige mej Bessems zware in wendige kneuzingen opliep. Beide slacht offers werden naar het ziekenhuis in Maastricht overgebracht. De burgemeester van Valkenburg heeft het af-fietsen van den Cauberg in het ver. volg verboden. Die door bombardement kleeding zijn kwijtgeraakt De centrale persdienst van het Neder landsche Arbeidsfront schrijft ons: Ten behoeve van de Nederlandsche ar beiders in Duitschland, die tengevolge van een bombardement kleeding zijn kwijtge raakt. heeft de Nederlandsche Volksdienst op verzoek van het Nederlandsche Ar beidsfront de volgende regeling getroffen: Arbeiders die hun kleeding zijn kwijt geraakt bij een van de bovengenoemde luchtaanvallen moeten zich in het bezit stellen van een verklaring, waaruit blijkt, dat zij slachtoffer van een bomaanval zijn. Deze verklaring wordt door het betrok ken gemeentebestuur ii> het betrokken Duitsche gebied afgegeven. Op deze verklaring moet door den Be- triebsobmann van het D.A.F. een aantee- kening worden gesteld, waaruit blijkt, dat de betrokken arbeider inderdaad in het betreffende bedrijf werkzaam is. De arbeiders kunnen zich tot het ver krijgen van bovengenoemde gegevens de hulp inroepen van de verbindingslieden van het Nederlandsche Arbeidsfront. Met de bovenbedoelde bewijzen kunnen de ar beiders zich naar één der navolgende kan toren van den Nederlandschen Volksdienst begeven: Maastricht: A. Van Rooh. St. Pieterskade 23 Arnhem: Th. C. A. Ver- burg, van Lawick Pabststraat 3; Oldenzaal: A. H. G. Neustink, Raadhuis. Aan bovengenoemde adressen worden op vertoon van het bewijs door den Ne derlandschen Volksdienst tegen betaling, doch zonder textielpunten, vergunningen of bonnen beschikbaar gesteld: een cos- tuum, 3 hemden en 3 onderbroeken, een overhemd met dés, een paar sokken en een paar schoenen. Het geld, benoodigd om de genoemde kleeding aan te schaffen, wordt den ar beiders volgens de daar geldende maat staven in Duitschland verstrekt. Behalve in de grensplaatsen Maastricht, Oldenzaal en Arnhem wordt de in deze regeling genoemde hulp ook verleend door de kantoren van den Nederlandschen Volksdienst in onderstaande steden; Groningen: W. A. Schol tenstraat 21; Leeuwarden, Weert 11Utrecht, Biltstr. 110; Haarlem, Hazepaterslaan 2832; As sen. Zuidersingel 3; Den Haag, Groot Her. toginnelaan 176; Middelburg, Singelstraat 15; Den Bosch, Hinthamenrtraat 100; Rot terdam. Mathenesserlaan «>8; Amsterdam. Raamgracht 4. Deze regeling vindt toepassing van 1 Juil 1943 af. De bépalingen met betrekking tot het reizen van Duitschland naar Neder land. ook wanneer dit geschiedt om de hier vermelde redenen, blijven onver anderd van kracht. Dezer dagen heeft de marechaussee te Winschoten een inval gedaan bij den winkelier J. Klei,te Nieuwwolda. Herhaal delijk waren van het publiek klachten in gekomen dat steeds te hooren kreeg, dat Klei de gevraagde goederen niet had, of schoon men er van overtuigd was. dat in zijn zaak ontzaglijk veel hoeveelheden waren opgeslagen. Bij een huiszoeking bleek, dat de man behalve groote voor raden op zolder, ergens in huis een berg plaats van 8 bij 2} bij IJ meter had ge maakt. waar men groote hoeveelheden levensmiddelen van voor den oorlog vond, als koffie thee, rijst, slaolie, tabak, siga ren enz Een groot deel bleek be dorven tézijn. In drie vrachtwagens werden de goederen overgebracht naar het politiebureau. De winkelier is aange houden en zijn zaak is gesloten. De directe aanleiding van het optreden van de mare chaussee lac in het feit, dat pakken be dorven havermout in het water dreven. Deze waren er door Klei ingegooid. Binnenland Te Amsterdam is een 13-jarige jon gen bij het spelen op het Singel te water geraakt. Toen men den knaap op het droge had gebracht, bleken zijn levens geesten reeds te zijn geweken. Te Zufcphen is een 25-jarige gehuwde jongeman overleden na het gebruik van methyl-alcohol. Deze zwaar vergiftige vloeistof was in den zwarten handel ge kocht bij een handelaar in chemicaliën te Amsterdam, in wiens woning nog ruim 10 liter van dit gevaarlijke goedje in be slag is genomen. De heer Ver kade die 40 jaar aan den Haagschen Dierentuin is -verbon den werd op zijn feestdag al vroeg door zijn ..petekinderen” met bloemen opgewacht (Schimmelpenningh). Voor een van het bolsjewisme bevrijd Rusland. In steeds grootere aan tallen treden in de van het bolsje wisme bevrijde gebieden in het Oosten de weerbare mannen tot de Oostbatal- jons toe, om met de Duitsche Weer machtvoor een van het bolsjewisme ?®v.r,JdJ ?u-’-md te strijden. De rech- »*rhand ligt op den loop van het kanon ••rwijl de eed wordt afgelegd. (P. K. Baier A.-H.) CRICKET DE COMPETITIE: Voor de eerste klasse- competitic werd HCC II thuis met innings en 85 runs geklopt door VRA. De Hage naars scoorden 48 en 100 runs, de bezoe kers sloten hun innings op 233 voor 7, waarbij W. Kummer 100 not out bleef. Het le van HCC werd te Schiedam met 82 runs geklopt door Hermes DVS (261 voor 5 tegen 179). Een derde Haagsche nederlaag leed HBS. dat te Amsterdam met 84 runs werd geklopt door ACC (178 voor^S tegen 94). VW (160) won met 50 runs van Rood en Wit; VOC (121) won den uitwedstrijd tegen Quick met 14 runs; Haarlem (156) won den thuiswed strijd tegen Excelsior met 33 runs. In de 2e klasse waren de uit. lagen: RW 2 Quick 9932 en 56 voor 5 Kampong SCHC 53 en 78-M72 voor 6; Sparta—HCC 3 270 voor 6—130; LCC—CVH 124—42 en 69 voor 9 tijd; Excelsior 2—VUC 97 en 88 voor 7 tijd—97 en 122; Quick 2—HTCC 112 —52; VCC—LMCC 100—55 VOC 2—HDVS 2 24 en 8479 en 41 voor 3. Bommel weduwnaar van A. No 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116344 z.g. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Zickendienst Den Haag) No. 115995. BEVALLEN: C. M. van den Brule geb. van der Pas. d. T. J. C. Buter geb. van der Lubbe, d. E. J. Knies gob. van Dartel, d. M. J. van Eik geb. Kuitems, d. H. Valkenhoff geb. Joustra, z. M. C. van der Schoot geb. van der Herp, z. A. M. Heufke Kantelaar geb. Moulijn, z. M. C. Janssen geb. de Silva, z. Gr. C. Scholtes geb. Palmen, d. S. Jung. schlager geb. de Rooij, z. G. Merizon geb. Krijgsman d. A. Klootwijk geb. van Dalen, d. C. M. Corsmit geb. van Noort, z. J. Bozuwa geb. van Wijger- den, z. P. van ’t Noordende geb. Ben- ningshof d. J.. J. Pander geb. Barelds, z. G. W. A. Droste geb. Jongbloed, d. P. van Daalen geb. Langiua, z. J. de Lange geb. Peters, z. K. Korving geb. Pronk, z. E. Caffa geb. Batstra, z. C. J A. Hagelüken geb. Zuiderwijls, z. A. Th. G. Nieman geb. Schultze, d. A. C. J Koelemij geb. Spaan, z. J. M. van Vonderen geb. Taminiau. d. J. Oskam geb. Oskam, d. A. C. M. Rooswinkel geb. van den Heuvel z. T. E. L. van Soest geb. Gadet, z C. Vëtter geb. van der Kooij, d. M. San- nes geb Eggermont, d. M. H. C. Visser geb. de Brabander z. OVERLEDEN S. da Silva, man van C. J. Bueno Bibaz, 67 j. A. M. Lager- weij, vrouw van A. van Herwaarden, 80 j. H. N. Coelman weduwnaar van C C. van Broekhuisen, 88 j. G. A. Rietveld, zoon. Ij. H. Scholte, onge huwde man 25 j. M van Gaaien, we duwe van H. F van Dijk, 79 j. E. M. de Vries, vrouw van H. L. R. Schilling. 55 j. M. C. A. Schouten vrouw van J D. Segaar. 68 j. G. Starreveld. we duwnaar van M van Wijngaarden, 66 j J M. van L van der Heij, 75 j.— F. M. Hartevcld. zoon, 10 j. A. C, Langius. ongehuwde vrouw. 59 J. M B. J. Laforèt. onge huwde vrouw, 69 j. W, L, M Kers, ongehuwde vrouw, 49 j. POLITIE VRAAGT INLICHTINGEN: Aan het bureau van den C.O.D., Laan Copes van Cattenburch 13, bevindt zich een vaatje, gedeeltelijk met roomboter gevuld en vermoedelijk van diefstal afkomstig. Zij, die inlichtingen kunnen verschaffen gelieven zich aan genoemd bureau te melden. Voorts worden aan het bureau Laan Copes van Cattenburch 37 inlichtingen in gewacht over eeh damesrtjwiel. dat op 30 Juni j.l. werd ontvreemd. Het merk luidt: Nederlandsche Kroon; aan de voorvork be vindt zich een klem voor een hockeystick. AFSCHEID OR. J. VAN IJZEREN: Op 24 Augustus a.s. zal de rector van het Ste delijk Gymnasium, dr. J. van Ijzeren, af scheid nemen van het gymnasium. Na mens oud-leerlingen zal hem een album met kaartjes woiMen aangeboden. Kaart jes met handteekening worden gaarne Controleurs van den C.C.D., die dezer dagen een onderzoek instelden op een zuivelfabriek in Limburg, ontdekten daar een geheime bergplaats van boter. De boterkelder van de fabriek bleek door een deur verbonden te zijn met een privé- kelder van het woonhuis van den direc teur, waar een aantal kluiten boter ge reed lag om frauduleus te worden afge leverd wanneer het oogenblik daartoe gunstig was. Het voortgezette onderzoek bracht aan het licht, dat eenige duizenden kilogrammen boter en vet op die manier in den sluikhandel terecht zijn gekomen. Ook de administratie bleek niet in orde te zijn: aan de veehouders is in zes weken geen uitbetaling gedaan. De eigenaar- direeïeur van het bedrijf is in verzekerde bewaring gesteld. aan de distributie bescheiden de letters StVek. Morgen van 99.30 uur voor het Benoordenhout- kwartier, Scheveningen.Noord en Scheve. ningen-Zuid (onderscheidenlijk in de lo kalen van Diepenburchstraat 1, Ooststraat 1 en Tesselschestraat 65 uitsluitend joden. Van 9.3016.30 na-uitreiking. gebracht, eenige zeer verbitterde toespra ken tot deze heeft gehouden. Bij het af nemen van de parade liet hij den Pil- soedski-marsch spelen, die reeds sinds jaren verboden is. Geheimzinnig ongeluk Onder de bevolking van La Linea en Algeciras, die nadere bijzonderheden heeft vernomen omtrent het vliegtuigongeval dat aan generaal Sikorski het leven heeft ge kost heeft men den indruk, dat bij den dood van Sikorski politieke verschillen van meening den doorslag hebben gege ven. Men wijst erop, dat in de eerste plaats de val van het viermotorige vliegtuig reeds twee minuten na den start te Gibraltar plaats had, dat alle motoren plotseling ge lijktijdig weigerden, dat de reddingswerk zaamheden op verrassend snelle wijze een aanvang namen en dat tenslotte de start •n het donker geschiedde, zoodat sabotage- plannen gemakkelijker ten uitvoer konden worden gebracht. Vliegtuigongevallen zijn te Gibraltar aoor het intensieve luchtverkeer weliswaar geen zeldzaamheid, zoo verklaart men in ze Spaansche kringen, maar meestal is a de bepÉrkte ruimte op het tot h ldó dle v?°rnamelijk bij landingen «lukken H aan eJ^inf? «eeft- Ook veron- «rsto nvJf*iVIue5tu,6en wel Ujdene hun de te omdat de montage van juist i« r aan^voerde onderdeden niet dat een Het is ech,er ongewoon. 1 een vlot gestart meermotorig vliegtuig, Buitenland De Japansche premier. Tojo, is op een uitgestrekte inspectiereis door het zuidelijke gebied te Sjonan (Singapore) aangekomen. Volgens berichten uit Stockholm, zal de Sovjet-ambassadeur te Londerl, Mais ky, binnenkort naar Stockholm worden overgeplaatst. Als opvolger van Maisky te Londen wordt volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Molotof, genoemd. Volgens „Folkets Dagblad” hebben de Engelschen den sjah van Iran, Riza Pahlevi, naar St. Helena gedeporteerd, alwaar hij onder zeer vernederende om standigheden gevangen wordt gehouden. sj^chenen. T. be- net plan om ter te hebben be- verklimming van een muur en het’forceeren van een deur een gunstig reclasseeringsrapport, ge vangenisstraf voor den tijd van één jaar met aftrek van het voorarrest en opne ming van de gratieclausule met betrek king tot zes maanden der gerequireerde straf. CONTROLEAMBTENAREN LIETEN ZICH OMKOOPEN: De 33-jajige G. A K. en de 41-jarige A. Kr., beiden amb tenaren van den CC.D hier ter stede, hebben terechtgestaan wegens het ambtsmisdrijf van art. 363 Sr. Bij de be handeling van de tegen hen bij de Haag sche rechtbank aangebrachte strafzaak bleek dat beiden on 4 Febr. j.l. op het station H.SM zekeren de G. hadden aangehouden, waar déze troffen in het bezit van Zeiss-Planetarium ..Haagsche Courant”. IVoordracht over „Een reis naar de maan". 15.45 en 20 u. Luthersche kerk. Orgelconcert door Feike 20 u. Princesse-Schouwburg. klopt iets niet”. 19.15 u. Dierentuin. Concert door het Residentie-orkest o.l.v. Toon Verhey. Solist Peter de Kleer. piano. 19 30 u. Diligentla. Dans avond Anika. 19.30 u. Flora. „Het kind van de buurvrouw” 14.15 en 19.30 p Boerderij „De Poppenkast” (Voor schoten). „Sneeuwwitje” en .Hans en Grietje” 15 u. x RIJKSADVIESCOMMISSIE VOOR MU ZIEKONDERWIJS: ’n de Staatscrt. is een beschikking opgenomen van den Eccr.-gen. van Opvoeding. Wetenschap en Kultuurbescherming. waarbij is in gesteld een „Rijkscommissie Van advies inzake het muziekonderwijs” benevens een subcommissie daarvan, genaamd ..regelingscommissie voor de staats examens voor muziek” aan welke de regeling van deze examens wordt opge dragen. In de Rijkscommissie wera be noemd to‘ lid en voorzitter: ir. H H. Badings. directeur van het Rijksconser- vatorium voor muziek alhier In de sub commissie zijn benoemdtot voorzitter Ir H H. Badings en tot secretaris E. van Beijnum leeraar aan het Rijkscon- Ecrvatorium voor muziek. ROMANPRIJSVRAAG: De uitgeverij ..De Schouw" heeft den uitslag van de door haar onlangs uitgeschreven romanprijs vraag bekend gemaakt. De jury heeft geen Hennen aanwezig gevonden een der inge zonden manuscripten met een eersten prijs te beloonen. Er is besloten de voor de prijzen uitgeloofde geldbedragen te verdeelen. A. Zuidervliet met zijn roman ..Ai van Dirreke’’. H. van Amsterdam, die De roep van Oostland” instuurde, J. H. Holm, die „Waar de turf verdwijnt" en J. T. de Jager met het boek „De Kloos terboeren” komen bij advies van de jury in aanmerking voor een bekroning in deze romanprijsvraag. aan ge- koffer waarin zich eenige blikken met vermoe- 1 afkom- die rede nen had om een strafvervolging te vree- zen zou nu aan Kr. 200 hebben aan geboden. waarvan de helft voor diens collega bestemd was. Bovendien zou hij den voorraad koffie aan de ambtenaren ten geschenke hebben gegeven wat de G. echter bij het vooronderzoek had ontkend Het O. M. achtte na een uit gebreid verhoor, bewezen, dat deze met controle belaste ambtenaren als zoo danig een gift hadden aangenomen, we tende. dat deze hun werd gedaan om hen te bewegen iets in strijd met hun plicht na te laten Tegen ieder van beide ver dachten luidde de eisch één jaar gevan genisstraf met aftrek van den in voor- loopige hechtenis doorgebrachten tijd schen stoot, waardoor de Reus neer ging. De gong redde hem van knock-out, doch voor het begin van de derde ronde gaf hij op. In een slechten wedstrijd kreea Graafland een gevoelige afstraf fing van Willy Quentemeijer. De Rot terdammer ging enkele malen neerA maar hij kon toch zijn zes ronden nog uithangen, waardoor Quentemeijer op punten won. De Bosschenaar Dooren- bosch die kort geleden naar de be roepsklasse is overgegaan zorgde voor wat vuurwerk tegen Jan de Pauw die in de vierde ronde onder het oog gewond raakte waarop de arts het gevecht af brak. De uitslag was onbeslist Tot be sluit boksten Toon de Pauw en Quentemeijer tegen elkaar; het een hard gevecht dat onbeslist digde. De tram schijnt altijd op de jeugd een groote aantrekkingskracht uit te oefenen. Hebben wij bijna allen niet den tijd ge kend, dat wij tot ideaal hadden tramcon ducteur of trambestuurder te worden? Er is echter een zeker deel van de jeugd, dat zijn bejangstelling op minder gewenschte wijze uit Wij bedoelen dat deel, dat zijn baldadigheid over de tram uitstrekt, waar door ten eerste het personeel van de tram zeer gehinderd wordt in zijn toch al zoo moeilijke taak, ter tweede niet te herstel len schade aan bet materieel wordt aan gebracht en ten derde de kans bestaat, dat er ongelukken gebeuren. Men kent de bal dadigheid in soorten. Daar is dan het steeds meer voorkomende euv^l van het aan beide zijden op de tram springen even voorbij een halteplaats en dan meerijden op de treeplank of stootbuffers tot vlak bij de volgende halte. Wij hebben het mee gemaakt, dat een troepje van 6 jongens van 14 tot 18 jaar op den Rijswijksche- weg op deze wijze ste^s maar heen en weer reed. Het trampersoneel stond mach teloos tegenover deze baldadigheid, daar het de handen vol had met het bedienen van de reizigers. Een deel van het publiek O M bij de Haagsche rechtbank eischte op de balcons mopperdë en hield diepzin- ’?<»en verdachte, rekening houdend met nige gesprekken over de brutaliteit van de jeugd, maar een ander deelamuseer de zich kostelijk om dat leuke spelletje. Onnoodig te zeggen, dat dit de jongens steeds driester maakte. Op en af springen van de tram, meerijden op treeplank of stootbuffer is zéér gevaarlijk en ongeluk ken kunnen dan ook niet uitblijven. Een bijzonder laffe en onsympathieke soort van baldadigheid is het werpen van steenen naar-de rijdende trams. Meerma len is het reeds voorgekomen, dat daar door de ruiten vernield werden. Bovendien loopen de passagiers ernstig gevaar gewond te worden door de steenen en de stukken glas. Dit werpen van steenen komt vooral voor bij de markt aan de Herman Coster- straat als lijn 11 passeert Stopt de be stuurder om de’ jongens te achterhalen, dan klimmen zij snel over het daar aan wezige hek! In dit verband wijzen wij ook nog op het beschadigen van wachthuisjes. Een derde vorm van baldadigheid wordt voornamelijk aan de eindpunten bedreven. De remmen van de aldaar gestationneerde wagens worden vaak los geworpen, waar na de trams in beweging worden gebracht ten einde ze tegen elkaar te doen opbot sen. Materieele schade is daarvan dikwijls het gevolg. Dit spelletje wordt vooral be oefend bij het eindpunt Vap lijn 6 aan de Escamplaan, waar de weg eenigszins helt. Baldadigheid is helaas altijd al een der ondeugden van onze jeugd geweest Zoo lang deze een onschuldigen vorm heeft, is er geen reden er zich ernstig bezorgd over te maken. Maar de baldadigheid, zooals boven geregistreerd, is verre van onschul dig en neemt steeds grootere afmetingen aan. Het is dan ook zaak, dat hiertegen krachtig wordt opgetreden. Dit kan niet alleen geschiede;^, door onderwijzers en politie. Ook de ouders en andere volwas senen behooren daaraan mede te werken Het is een zaak van volksbelang onze jeugd in goede banen te houden. Scherper toezicht is in elk geval geboden. Dergelijke straatschenderij mag niet voortduren. Z- Uit een succesvolle plaatselijke aanvals. actie van Duitsche infanterie in den sec tor van BJelgorod kwamen door sterke bolsjewistische tegenaanvallen in den loop van den dag van gisteren zware gevech ten tot ontwikkeling op den grond en in de lucht, welke zich uitbreidden tot het ge bied ten Noorden van Koersk en tot op dit oogenblik steeds grootere felheid krij sen. Bij herhaalde aanvallen op de kust van Sicilië hebben Britsch—Amerikaansche vliegerformaties gisteren opnieuw zware verliezen geleden De Duitsche en Italiaan. tche luchtwapens schoten in totaal 41 vijandelijke vliegtuigen neer, waarbij zich hoofdzakelijk viermotorige bommenwer. pers bevonden. Vannacht heeft een sterke formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen het haven gebied van Bizerta met bommen van zwaar kaliber bestookt Bij nachtelijke storingsvluchten van den vijand boven Noord- en Noordwest- Duitschland ontstond door het neerwerpen van enkele bommen slechts geringe ma terieels schade. BOKSEN Jan Nicolaas heeft gisteravond vpor een zeer talrijk publiek in den Haag schen Dierentuin zijn nationalen licht- gewichttitel moeten verdedigen tegen den Scheveningschcn uitdager Giel de Roode in eei gevecht over 12 ronden. De Roode blijkt te hoog te hebben ge grepen. Geen oogenblik heeft hij den kampioen ook maar in het minst in ge vaar kunnen brengen en deze behaalde ,dau ook een even gemakkelijke als sprekende overwinning op punten. Nico laas nam vanzelfsprekend geen noode- looze risico’s maar maakte toch het ge» heele gevecht. Zijn dekking was weer voortreffelijk en met voortdurende stop en plaagstooten hield hij de Roode steeds op afstand. Het is mogelijk, dat een harde treffer, welken de Roode tegen het einde van de tweede ronde op liep en waardoor hij aangeslagen werd, het verdere verloop van het gevecht heeft beïnvloed (waf ook het geval was in den wedstrijd tusschen Nicolaas en Proietti. toen de Hagenaar onverwacht een gevoeligen tik kreeg), want zelden hebben we de Roode zoo mat zien bok sen en zoo weinig variatie in zijn strijd wijze zien aanbrengen. In iedere ronde was Nicolaas de meerdere Technisch viel er van het werk van Nicolaas veel te genieten De Eindhovenaar met beide handen kan stooten verraste door Beb de Reus aan het einde van de tweede ronde te treffen met een link..chen en een recht- VERSCHILLENDE INBRAKEN: In den nacht van 26 op 27 Januari j.l. is inge broken in een winkelpand aan de Jacob Mosselstraat alhier In verband met deze inbraak hadden zich als verdachten voor de strafkamer der Haagsche recht bank te verantwoorden de 32-jarige los werkman J. T. zonder vaste woon- of verblijfplaats hier te lande en zekere A. W. P.. die niet was ve; kende met P samen 1 plaatse in te breken raamd. Na zich floor C— toegang te hebben verschaft, had men zich meester gemaakt van een tweetal rijwielen, een hoeveelheid zeep bene vens potten met jam en abrikozen Tegen den reeds zeven keer te voren veroordeelden T. eischte het O. M ge vangenisstraf voor den tijd van één jaar en zes maanden, tegen P., bij verstek één jaar. Tegen den 20-jarigen slagersknecht C. M de R. alhier die op 3 April j.l. sa men met een broer uit een slagers winkel op het Jonckbloefplein vleesch vet. rijwielen en rijwielbanden had ont vreemd. na zich daar toegang te hebben verschaft door verbreking en inklim- ming. eischte het O M één jaar gevan genisstraf met aftrek van den in voor- loopige hechtenis doorgebrachten tijd en opneming der gratieclausule met be trekking tot de helft der gerequireerde straf De 25-jarige instrumentmaker J. C. D alhier had zich te verantwoorden m verband met drie inbraken, resp. ge pleegd op 23 Maart in perceelen aan de Anna van Buerenstraat en de Adelheid- straat. waarbij een radio-ontvangtoestel. een schrijfmachine en een zestal potjes met notenkaas werden ontvreemd en uit een woning aan de Honsholredijkstraat waaruit een groote hoeveelheid sieraden kleeren. tafelgerei en andere goederen, distributiebescheiden benevens een som van pl.m. f 80 werden gestolen. Het DISTRICTEN E EN M Morgen moeten de bewoners van volgende straten hun toestel in leveren tus schen 812 en 26 uur: District E; Can- taloupenburg, Carnegielaan, Carnegie- plein. Casuarieetr., Celebesstr., Chasséstr., Christinalaan, Conradkade. Constant Re- becqueplein. de Constant Rebecquestr., Cornells de Wittlaan, Cort Heiligerstr., Chrispijnstr., Curaqaostr., v. Damstr.. Danckertstr.. Delistr., Denneweg, Dib. betsstr., v. Diemenstr., Doelenstr., Drie hoekjes, Dunklerstr.. Elandstr.. Frederik- str. District M: Cartesiusdwarsstr., Carte- siusstr., Cederstr., Celsiusstr., Christiaan de Wetstr.. Chrysantplein, Citroenstr., Clematisstr.. Columbusstr., Copemicus- laan, Copernicusplein, Copernicusstr.. Cronjéstr., Cyclaamstr., Cypresstr., Edi- sonstr., Eerbeeklaan, Eereprijsweg, Ege- lantierstr., Eikstr., Elspeetstr., Elsstr., En- gelenburgstr.. Ericalaan, Eschdoornstr.. Evert Wijtemaweg. Voor die inwoners van Rijswijk, die door verschillênde oorzaken hun radiotoestel len nog niet hebben kunnen inleveren, bestaat daartoe alsnog morgen de gele genheid van 9—13 uur en van 1418 uur in de school aan de Eschdoornstraat. ''S'

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1