te f B i Eli x No. 18531.' Woensdag 7 Juli. 1943. Deluchtoorlog tegen burgers De hevige gevechten bij Bjelgorod en Orel BINNENLAND RECHTZAKEN SPORT STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN 1 In Nederlandsch-Indië geïnterneerden Brutale bonnenroof Duitsch Witboek Vijandelijke duikboot gezonken Duitsche troepen diep in vijandelijke stellingen doorgedrongen Waarschuwing aan groente handelaren Dienstneming bij de Landwacht is eeredienst aan het Volk 53.000 Ton scheepsruimte op Atlantischen Oceaan vernietigd Afhalen bonkaarten Rector van gymnasium voor den Vrederechter VISSCHERIJBERICHTEN Strenge controle op telers van aardappelen BURGERLIJKE STAND De gevechten bij de Salomons- eilanden Inlevering radiotoestellen De gevechten bij Bjelgorod r&rmede. de Duitsche middelen Hij a hebben gegeven? COURANT MELDT OOK U ZICH wordt WEERMACHTBERICHT ITALIAANSCH een geëxposeerd der Óp verschillende eiland wordt thans ge- van voor de Morgen van 8.3018.30 zijn aan de beurt voor het afhalen van distributiebe scheiden de letters VelWap HAAGSCHE 3 e oordeel gevormd,onafhankelijk van dat van den rector. Uitsluitend op juridische gronden waren zij, evenals de rector, niet naar de lezing gegaan. Het bewuste be vel was in strijd met de Hooger Onder wijswet De Officier van Justitie, mr. v. Hamel berg, was van meening, dat de curatoren wèl de bevoegdheid hadden, art. 13 sub 8 van toepassing te verklaren. Echter meen, de spr., dat de in dat artikel genoemde werkzaamheden niet het verplichte bezoek aan vergaderingen insluiten. Voorts was de redactie van het schrijven der curato ren z.i. niet gelukkig geweest. Ook is niet bewezen dat vend, stremming in den dienst heeft veroorzaakt of de bedoeling tot stremming heeft gehad. Op deze gron den vroeg d,e Officier vrijspraak. In een uitvoerig pleidooi betoogde ver- dachte’s raadsman, dat dr. Schoïte juri disch vrij uit gaat. Politieke overwegingen hebben hier geen rol gespeeld. Trouwens verd. heeft steeds het standpunt ingeno men de politiek buiten de school te laten, een opvatting, die ook door het departe ment gehuldigd wordt. De tenlastelegging is onjuist onwaar en onbewezen, waarom pleiter op vrijspraak aandrong. De Vrederechter zal over 8 dagen schrif telijk vonnis wijzen. Catania, Marsala en eenige andere, min der belangrijke, plaatsen op Sicilië en in Cajabrië, zijn gebombardeerd door vijan- gerichte vuur van het Duitsche afweergeschut werden neergeschoten Voorts werden 2 viermotorige toestellen door onze jagers neergeschoten. Hitlerjugend verovert een Bergtop. Het i« nog zeer vroeg in den morgen. De jongens gaan over een bergwei. Het doel van den tocht is al te zien, maar vele uren klimmen liggen nog voor hen. (Orbis-Holland) Toen hedenochtend ambtenaren (ten distributiediensf te Coevorden de bonuitreiking per rijwiel naar buurtschap Steenwijksmoer reden, wer den zij onderweg door twee personen met een revolver aangehouden. De amb tenaren werden gedwongen al hun bon nen af te geven, waarna de boeven ver dwenen Het nieuwe vormingsoord «Draken burg" van het Nederlandsch Ar beidsfront is te Hilversum door den Arbeidsfrontleider H. J. Woudenberg geopend. Overzicht tijdens de plechtig heid. Op den achtergrond het gebouw. (C.N.F.-N.A.F.-Griek) ELF SCHRIJFMACHINES ONTVREEMD: Bij een in den afgeloopen nacht gepleeg de inbraak in een kantoor aan den Z.O. Binnensingel werden elf schrijfmachines gestolen. NAT. ZANGFEEST: Het secretariaat van de Stichting Nationaal Zangfeest is van Den Haag overgeplaatst naar Groote Markt 2, Haarlem. Het 8-jarig dochtertje van y. d. H. uit Wassenaar werd in bewuste- loozên toestand op een welland aan den Rijksstraatweg aangetroffen. Door onbe kende oorzaak bleek het meisje een sche del basisfractuur te hebben bekomen. Het kind werd in de Ursula-kliniek opgeno men. VERDUISTEREN Van 22.15 aar tot 5.15 aar Maan: 7 Juli onder 0.08 u„ op 1Q.21 u.J 8 Juli onder 0.31 u.. op 11.26; 10 Juli E.K. Nachtdienst dokters: tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 *.Q. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haagt. Ho. 115995. SCHEVENINGEN. 7 Juli. De prijzen van versche visch waren heden: kleine tongen f2.50ƒ5.50, klein middel tong ƒ7. slips ƒ1, griet ƒ2.50ƒ5, pieterman ƒ1.50, poon 1.20-7 3 bot ƒ4, kleine schol ƒ0.80ƒ2, pufschol ƒ0.50, pufschar ƒ0,30. rog ƒ0.50—ƒ0.70, vischpuf ƒ0.10. alles per k.g. Inlichtingen over^ vergoedingen, extra levensmiddelentoewijzing, kolentoeslag, vergoeding van verzekerings- en ziekte- premie, extra hulp in bijzondere gevallen, vrijstelling van arbeidsinzet, enz. verstrekt het S.S. Ersatzkommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, den Haar alsmede de Nebenstelle, Dam 4 Amsterdam. Ook tij dens de keuringen worden deze inlichtin gen gegeven. KLEUTERHUIS NED. VOLKSDIENST TE WASSENAAR: Hedenochtend is in tegenwoordigheid van den burgemeester van Wassenaar jhr. de Blocq van Schel- tinga en van den directeur van den Ned. Volksdienst, in den Haag den heer Bijtsma het kleyterhuis van den Ned. Volksdienst aan de Zuijlen van Nijevelt- straat te Wassenaar geopend door den heer Coenen landelijk leider van de afd. Socjale Zaken. Spr.' wees er in zijn openingswoord op, dat de Ned. Volks dienst er niet aan denkt af te breken, ze wil iets tot stand brengen en o^. het •bestaande voortbouwen en uitbreiden. Spr zeide groote bewondering te koes teren voor wat op philantropisch gebied 1. j het verleden. Namen van comité’s, besturen en per sonen interesseeren ons echter bitter weinig. In pllaats van die namen stellen wij een neutraal instituut, de Neder- landsche Volksdienst waarin geen enkele naam tot uitlnr komt Ten aanzien van het kleuterhuis dat behoort heeft aan de vereeniging het Dorpshuis, merkte de heer Coenen op, dat een grondige res tauratie tot stand is gekomen. Met de verbetering is gegaan tot de grens van het mogelijke. De voeding is gestelr on der contröle van de voedingsadviseuse van het hoofdkantoor. Het onderwijs wordt gegeven volgens moderne opvat ting en richtlijnen waarbij er speciaal op gelet wordt dat de zin voor gemeen schap en kameraadschap voortdurend wordt aangekweekt. Tenslotte zeide sprekerWe hopen met dit kleutertehuis er toe bij te dragen, dat er een eerbied ontstaat voor moeder en kind. Nadat de kinderen eenige versjes hadden gezongen werd door de genoodl^den een rondgang gemaakt door gebouw en tuin. VAN TRAMS GEVALLEN: De 20-jarige mej. J. H. uit de Sneeuwbalstraat is op den Lange Vijverberg van een rijdende tram gestapt en gevallen. Zij bekwam een hersenschudding en is opgenbmen in het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde. Naar hetzelfde ziekenhuis wetd vervoerd de 3O-jarige mej. H. L. van het Jacob van Campenpleiu, die op den Fluweelen Burg wal van een rijdende tram was gevallen en eveneens een hersenschudding had be komen. RIJWIELDIEFSTAL IN HET GROOT: In de Adelheidstraat werden op aanwijzing van een burger aangehouden de 15-jarige H. van S. en de 22-jarige P. B.. die uit Andere plaatselijke aanvalsacties van Duitsche troepen worden gemeld uit den sector van Bjelgorod. Deze gevechten ge ven aan de bolsjewistische agitatie reeds weer aanleiding tot fantasieberichten, zoo als die van vroegere soortgelijke gevallen bekend zijn. Van Duitsche zijde zal ook ditmaal op het gegeven oogenblik met fei- Lawntennis: De Duitsche kampioen hee- ren-enkelspel Conrad Eppler (Blau Weiss, Berlijn), die met dr. Egert ook het kam pioenschap heerendubbelspel heeft gewon nen, is op 32-jarigen leeftijd te Berlijn aan hartverlamming overleden. Als Ober- gefreiter heeft Eppler in Polen en Frank rijk gevochten. In de eerste klasse der competitie van den N.L.T.B. werd Pinok- kio kampioen van afd. I en Park Marlot in afd. H. Voetbal: Men verzoekt ons er de aan dacht op te vestigen, dat A. L. Appel, die in Duitschland zal uitkomen in den wedstrijd NederlandVlaanderen, wel overschrijving heeft aangevraagd naar A.D.O. maar dat hij nog lid is van Ar chipel. Gymnastiek: Turnlust geeft Vrijdag 18 dezer te 7.30 uur een demonstratie op het terrein aan de Spionkopstraat. Korfbal: De jaarvergadering van de af- deeling den Haag van den Ned. Korfbal- bond wordt gehouden Woensdag 21 Juli, half 8. in ..Sans-Souci”. Regentesselaan 317 Wielrennen: De Grand Prix de Paris voor sprinters is verreden op de baan te Vincennes en gewonnen door Louis Gé- rardin die in de finale met wiellengte won van Scherens. De Franschman Senfft- leben werd derde. Wandelen: Verleden jaar werd het tra ject van den vermaarde^ Frieschen Elf stedentocht in vier dagen te voet afge legd door ir. G. J. Milo uit Tilburg, den 2en voorzitter van den Ned. Wandelsport- bond. Kort geleden deed een individueel lid van den N.W B. uit Amsterdam drie dagen over deze 21Ó kin. en nu heeft de bekende athleet Jan Zeegers, die den tocht reeds vijf maal op de schaats heeft ge maakt. er te voet 2 dagen over gedaan. Hij is Maandagmorgen om 4 uur uit Leeuwarden vertrokken, arriveerde om 10.05 uur 's avonds te Stavoren, waar hij overnachtte, vertrok gistermorgen van daar om 4.30 uur en bereikte gisteravond enkele minuten over 7 in uitstekende con ditie Leeuwarden. Een mooie prestatie, maar de N.W.B. wil deze recordjacht toch trachten tegen te gaan. telijke berichten geantwoord worden. Daar de hevige gevediten nog voortduren, kun nen bijzonderheden om militaire redenen thans nog niet worden gegeven. De A.N.P -correspondent te Berlijn meldt o.a.: Van Sovjetzijde spreekt men van een Duitsch offensief in de richting van Moskou, doch de ófficieele Duitsche lezing is, dat eigen aanvalsacties van plaatselijk karakter in het. gebied van Bjelgorod die tot de verovering van een belangrijke hoogte leidden, tegenaanval len der bolsjewieken hebben uitgelokt, waarbij terstond sterke reserves in den strijd werden geworpen, terwijl meer naar het Noorden, ten Zuiden van Orel, ont- lastingsaanvallen werden ondernomen. Onmiddellijk aangevoerde Duitsche reser ves hebben daarop den strijd met de bolsjewieken aangebonden. Reeds enkele maanden geleden, betrek kelijk kort nadat op 23 Maart het Duit sche tegenoffensief was geëindigd en het aan het Oostfront rustig was geworden, werd gewaagd van buitengewoon sterke concentraties Sovjetroepen en materiaal ten Zuiden van Moskou. Het was geen ge heim, dat de Duitschers sedert Maart eveneens groote massa’s troepen en ma teriaal bijeen hadden gebracht in het ge bied ten Noorden van Charkof en bij Brjansk. Een actie, die yan Duitsche zijde als oorspronkelijk zuiver plaatselijk wordt bestempeld, is thans de vonk geweest, die den strijd tusschen deze massalegers heeft doen ontbranden De slag, die zich op het oogenblik nog in ontwikkeling bevindt, en zich naar het oordeel van Berlijn wellicht nog tot andere sectoren zal uitbreiden, wordt van beide zijden gevoerd met een ontzaglijke massa aan materiaal, zooals tot dusver in de krijgsgeschiedenis nog niet is voorgekomen. Beide partijen be schikken over enorme aantallen pantser wagens’. die vooral van Sovjetzijde in den strijd worden geworpen, waartegenover de Duitschers de massa van hun pantserleger nog hebben teruggehouden De verliezen der bolsjewieken, vooral aan vliegtuigen, zijn volgens Berlijn op dea tweeden dag reeds exorbitant hoog. Hoewel militaire kringen te Berlijn zich nog zeer terughou dend toonen. verklaart men. dat de bolsjewieken nergens door het Duitsche front hebben kunnen heenbreken. nacht van 11 op 12 Januari 1940 vielen voor de eerste maal Britsche bommen op een Duitsche plaats n.l. den rand van de stad Westerland op Sylt. Het Witboek haalt dan verdere soort gelijke Britsche maatregelen aan, en ver meldt het Weermachtbericht van 25 April 1940, waarin geconstateerd wordt, dat de vijand den luchtoorlog op onverdedigde plaatsen zonder militaire beteekenis heeft geopend. Desondanks behield het Duitsche lucht wapen in den strijd tegen Engeland over- eenkomstig het bevel de grootste reserve fot stand is gebracht Nog tot 20 Juni 1940 werd van Duitsche - - zijde gewacht, alvorens een tegenactie tegen militaire objecten in Engeland in de lucht begonnen werd, zooals in het Weermachtbericht van dien dag wordt medegedeeld Het eind van de operaties in het Wes ten gebruikte de Führer om in een groote rede voor den Duitschen Rijksdag op 19 Juli 1940 nogmaals een beroep te doen op het verstand, ook in Engeland. Dit werd echter met Engelsche luchtaanvallen op het Goethe-huis in Weimanen op het mau soleum van Bismarck in Friedrichsruh en eenige dagen met de eerste nachtelijke aanvallen op Berlijn beantwoord. Eerst toen, en wel op 7 September 1940 ging het Duitsche luchtwapen er toe over ook Londen met sterke strijdkrachten aan te vallen. Het cynische schrijven van Lord Winter aan de „Times” van 20 Mei 1943 met den eisch tot meedoogenlooze vernietiging van Duitschland. Italië en Japan uit de lucht wordt door het Witboek evenzeer weer gegeven als de verklaringen in denzeltden geest van Churchill, Eden en Attlee. Het Duitsche Witboek eindigt als volgt: „Het Duitsche streven mislukte door den bij onze tegenstanders bestaanden wil tot toepassing van de luchtterreur als een tot in de uiterste bijzonderheden doordacht plan tot vernietiging van Europa. De En gel schen wilden, zooals in het document van den Britschen generalen staf wordt gezegd „van den aanvang af de hand schoenen uittrekken” Daarmede echter is de schuldkwestie in den bombardements- oorlog ondubbelzinnig opgehelderd De vernielde steden van het Europeesche vasteland de duizenden door Britsche en Amerikaansche bommenwerpers vermoor. de vrouwen en kinderen vormen een vlammende aapkl; -- naamste ooflBgsschuldigen Churchill en Roosevelt. Het vonnis Jer wereldgeschie denis heeft reeds recht over hen gedaan. Het ófficieele Duitsche communiqué van 29 Mei 1943 besluit met de in dit verband veelbeteekenende woorden: ..Voor de mis daden die zij aan Eurona hebben begaan en blijven begaan, zullen zij moeten boe ten wanneer het uur der afrekening is gekomen. Oog om oog, tent om tand zal hun vergolden worden. En van deze recht vaardige straf zal hen geen enkele poging tot loochening hunner verantwoordelijk heid, al is die ook nog zoo brutaal, kun nen redden". BEKENDMAKING AAN FAMILIELEDEN EN VRIENDEN De persdienst der N.S.B. deelt op ver zoek van den Gemachtigde van den leider voor Indische zaken het volgende mede: Dezer dagen werd bericht ontvangen, dat van één der loden der Nationaal-Socialis. tische Beweging der Nederlanden, die in Nederlandsch-Indië geïnterneerd zijn, met Zekerheid ipn worden gezegd, dat hij zich in een interneeringskamp in Suriname bevindt. De mogelijkheid bestaat dat er meer geïnterneerden uit Indië daarheen zijn gebracht. Aan familieleden en vrien den, die willen probeeren deze geïnter neerden schriftelijk te bereiken, wordt medegedeeld, dat zij hun brieven moeten zenden via het Informatiebureau van het Roede Kruis, Korte Voorhout 14 te ’s-Gravenhage. De brieven moeten in open briefomslag worden verzonden en voor zien van het volgende adres: den heer Intemeerings- kamp Suriname. Bovenaan links: Inter- niertensendung. Interneemail. Bovenaan rechts: Gebührenfrei, Postage free. De brieven moéten met de schrijfma chine geschreven worden en mogen niet over politiek, maar uitsluitend over fa. milieuaangelegenheden handelen. De open brief moet in een tweede, gesloten brief omslag aan bovenstaand adres van het Roode Kruis gezonden worden. ROME, 7 Juli. Italia^nsche en Duitsche vlooteenheden, die in samenwerking in de Middellandsche Zee opereerden, hebben een vijandelijke duikboot tot zinken ge bracht. Palermo,^ Trapani, Porto Empedocle, der belangrijke, plaatsen op Sicilië en in Ca la brie zijn gebombardeerd door vijan delijke formaties, waarvan door het wel gerichte vuur van het Italiaansche en 17 vliegtuigen Blijkens een ófficieele mededeeling heeft het Bedrijfschap voor groenten en fruit een ernstige waarschuwing gericht aan de handelaren in groen ten en fruit. Zij, die ongeoorloofde handelingen verrichten, worden be dreigd met voorloopige tuchtmaat regelen als sluiting van bedrijf. Be langhebbenden worden naar de offi- cieele mededeeling in dit blad ver wezen. Het Bedrijfschap heeft dezer dagen uit eengezet, dat iedere verkoop van groenten op den tuin in de gemeenten, in bedoeld bericht opgesomd. verboden is, doch dat het verbod niet geldt voor kleinha ndelaar- telers en markttuinders, wier teeltvergun- ning niet grooter is dan voor 50 aren. De verkoop op den tuin bij den kleinhande- laar-teler en den markttuinder mag ech ter niet gaan ten koste van de gebruike lijke afzet-methode. De markttuinder b.v. dient zijn producten tot de normale hoe- ’teelheid, zooals gebruikelijk ter markt te verkoopen. De G.C.D. oefent strenge control* uit op de telers tan aardappelen. Tegen velen, die de voedselvoorzienlngsbepa- lingen niet In acht hebben genomen, werd reeds procesverbaal opgemaakt, In hoofdzaak wegens het niet voldoen aan den plicht de aardappelen ter veiling te brengen. Hot on clandestiene wijze ver koopen van aardappelen rechtstreeks aan den consument werkt den zwarten handel In de hand en dit kan natuurlijk niet worden geduld De ambtenaren van de tuchtrechtspraak berechten deze zaken met voorrang en verscheidene boetes van eenige honderden guldens zijn reeds opgelegd ZIJ beteekenen tevens een strenge waarschuwing voor allen, die meenen het met de bestaand* voor schriften niet zoo nauw te behoeven te nemen. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 7 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In het gebied van Bjelgorod en ten Zui den van Orel mislukten ook gisteren he vige aanvallen, die de Sovjets ondernamen met uiterst sterke formaties, welke sinds weken gereed gehouden wérden. Daar tegenover gingen onze troepen, door de luchtmacht doeltreffend gesteund, zelf tot den aanval over. Het gelukte, diep in de vijandelijke stellingen door te dringen en den vijand zeer zware verliezen te berok kenen. Alleen door troepen van het leger werden ruim 300 vijandelijke pantserwa gens, ten deele van het nieuwste type, vernietigd of onklaar geschoten. Ook in de lucht ontstonden er boven dit gevechts terrein verbitterde gevechten met sterke formaties Sovjet-vliegtuigen. Op 5 en 6 juli werden in luchtgevechten en door luchtdoelgeschut bij 41 eigen verliezen 637 Sovjet-vliegtuigen neergeschoten, waaron der een groot aantal slagvliegtuigen Sterke formaties gevechtsmachines van de luchtmacht bombardeerden aanvoer, wegen, vliegvelden en spoorwegstations in het achterwaartsche gebied van den vijand met aanzienlijke uitwerking. Van de overige déelen van het Órotelijke front wordt slechts melding gemaakt van we derzij dsche levendige’ activiteit van ver- kenningsafdeelingen en stoottroepen. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten brach ten onder de kust van den Kaukasus 3 schepen tot zinken met een gezamenlijken inhoud van 1700 brt, die deel uitmaakten van een beschermd eonvooi der Sovjets. In het gebied van de Middellandsche Zee zetten vijandel., .e formaties vliegtui gen haar aanvallen op het kustgebied van Sicilië voort. 17 BritschAmerikaansche toestellen werden door Duitsche en Ita liaansche strijdkrachten der luchtverdedi ging vernietigd. In den afgeloopen nacht wierpen enkele vijandelijke storingsvliegtuigen eenige brisantbommen van groote hoogte lukraak boven West-Duitschland uit. Er nrerd slechts geringe schade aan gebouwen aan gericht. Duitsche onderzeebooten brachten op den Atlantischen Oceaan en in de Mid dellandsche Zee in den strijd tegen sterk bewaakte convooien en afzonderlijk va rende schepen 9 vaartuigen Tiet tezamen 53.000 brt. alsmede een vrachtzeilboot tot zinken. Het Duitsche ministerie van buitenland- sche zaken publiceert een Witboek „Docu menten over de uitsluitende schuld van Engeland aan den bommenoorlog tegen de burgerbevolking". Uit den overvloed van documenten uit het Witboek verdient vermelding het me morandum van de Rijksregeering betref fende de bewapenings- en rechtsgelijk- heidskwestie van 18 December 1933 en het vredesplan der Duitsche regeering van 31 Maart 1936, waarin voorstellen gedaan werden betreffende een verbod tot wer pen van bommen op open plaatsen buiten de draagwijdte van middelzware en zware artillerie der strijdende fronten. Alle con crete Duitsche voorstellen van dezen aard werden echter van Engelschen kant ter zijde geschoven, terwijl van denzelfden kant iedere practische regeling van deze BEVALLEN: J. van der Meijden geb. Jonker, z. M. G. van den Assem geb. van Niel, z E M Schuiten geb. Berk hof, z. M. Stafleu geb. Vil. d. G. H. Elkerbout geb. Lauwers, z. G. van Starrenburg geb. Stomp, z. E. de Bruijn geb. Bogaard®, z. J. Gijsbertsen geb. van der Schee, z. G. Duijnstee geb. de Wit, z. J. Friggen geb. Meynders, d. A. Zandstra geb. Hoornveld, z. A. Blokpoel géb. Verhoek, d. D K. Groothuijzen geb. Hazenkamp, d. M. den Duik geb. Verbaan, z. E. A. Jillissen geb. Haarsma, z. J. A. Poiuijt geb. Leendertse, z. J. S. Kwerreveld geb. Veen, d. C. G. den Heijer geb. Dijk huizen, z. OVERLEDEN: H. C. van Ankum, man van M. G. H. Grambeek, 57 j. E. M. van Eijken, ongeh. vr 70 j. A. L. Lan ge, wed. van D. C. J. Kool 88 j. F. W. van Bloemen Waanders, man van C. A. J. E. Natan, 85 j. J. van der Reij- dén, vr. van H. F. van der Vet, 61 j. W. if. van Welsum, man G. C. Michielsen, 67 j. S. G. Kemp, man van W. H. de Bruijn, 69 j. W. Klein Meuleman, onge huwde man, 21 j. E. Mertens, vr. van’ A L. Borsboom, 53 R. de Liefde, z. - - 2 j. C. A. van der Hak,, ongeh. vr., 2Pend LX- 21 j. M. H. Toussaint, ongeh. vr. 45 j. Èr wordt ®®n groot aantaI werken M. Plugge wedn. van E. Fraterman, 83 j. C. Huijgen, wedn. van M de Kort, 76 j. H. Th. Mallee, ongeh. vr., 43 j. B. M. P, Strotman. wed. vaif G. 43 j. B. M, P. Strotmanri. wed. van G. E. Voss, 82 J. Het Japansche hoofdkwartier publiceert het volgende communiqué: Vijandelijke afdeelingen, die opereeren in de wateren van de Salomons-eilanden, hebben, nadat zij op 30 Juni een deel ba rer strijdkrachten op Rendova aan land hadden gezet, getracht het eiland Nieuw- Georgfë te veroveren Óp verschillende plaatsen van net eiland wordt thans ge vochten. De gevechten in het gebied van de Baai van Koela. ten Noordwesten van Nieuw. Guinea. hebben zich tot dusver als volgt ontwikkeld: Het op Nieuw-Guinea gesta- tionneerde en uit leger- en marine-afdee. lingen i»estaande garnizoen heeft in sa menwerking met een flottielje Japansche torpedojagers in den vroegen ochtend van 5 Juli met korte tusschenpoozen 3 vijan delijke oorlogsschepen van niet bekend type tot zinken gebracht. Op 5 Juli overdag schoten eenheden der Japansche vloot- strijdkrachten 10 vijandelijke vliegtuigen boven de Baai van Koela neer In den nacht van 5 op 6 Juli viel een flottielje Japansche torpedojagers een sterke vijandelijke formatie, die uit meer dan 10 kruisers en torpedojagers bestond, aan en bracht zeer snel een kruiser tot zinken Een tweede kruiser werd bescha digd. DISTRICTEN E EN M Morgen moeten de bewoners van de vol gende straten hun radiotoestel inleveren tusschen 812 en 26 uur: District E (L. v Meerdervoort 57 en Achterraamstraat 10): van Galenstr., Ged. Sloot, v. Geenstraat, Geest, v. Goghstr., Gorfstr. Gravenstr., ’s-Gravenzandelaan. Groenesteinstraat Groenmarkt, Groote Halstraat, Groote Markt. Groote Marktstr. Groot Hertoginnelaan lé Haagpoort. Hal straat, Hartogstr., Heemskerckstr„ Hee- rengracht, Heerenstr., Helmersstr., Hem- sterhuissti-aat. Heulstr., J. P Heyestraat HillegondastT-, Hofsingel. District M: (Mient 275 en Abeelstr. 30): Daal en Bergschelaan, Daguerrestraat, Dahliastr., Daltonstr.. Dierenschelaan, Druivenstraat, FahrenheRstr Frambozen- |je en da^ de curatoren h.i. buiten hun be straat, Franklinstraat Fred. Ruyschstr., voegdheid waren gegaan. Zij hadden hun Fuchsiastr., Fultonstr., Gagelplein, Galilei. - - - - straat, Galvanistraat, Gaslaan. Geranium- straat, Gheynstraat, Goudenregenplein, Goudenregenstraat, Goudreinetstraat Go- vert Bidloostraat, Groot Hertoginnelaan. In aanvulling op het Weermachtbericht van gisteren verneemt het DJN.B., dat de Sovjets sinds geruimeo tijd in hun agi tatie een duidelijke nervositeit aan den dag leggen, want ondanks de schijnbare rust die sinds lang aan het Oostfront heerscht is het den Duitschers gelukt, een reeks waardevolle frontverbeteringen te bereiken. De stelselmatigheid van de Duitsche operaties in de afgeloopen weken en maanden heeft vrucht gedragen. Overal waar de Sovjets tot plaatselijke aanvallen overgingen, zijn deze mislukt onder voor hen zeer aanzienlijke verliezen, waarbij de gunstige ligging van de Duitsche stel lingen vaak' beslissend bleek te zijn. Er valt niet aan te twijfelen, dat de gevech ten van den laatsten tijd voor de Sovjets een aanmerkelijke verzwakking van hun gevechtswaarde hebben gebracht, vooral ook de strijd aan het bruggehoofd van den Koeban. Andere plaatselijke aanvalsacties ORPHEUS EN EURYDIKE: Het Duit sche theater besluit zijn eerste speel seizoen in Nederland met een reeks op voeringen met medewerking van gasten uit groote centra. Een bijzondere opvoe ring van Gluck's Orpheus heeft deze ingeleld De dramatische handeling werd ditmaal gedragen door de altzangeres Marta Rohs en de sopraan Hanne Schmitz, resp. verbonden aan de Staate- opera’s te Weenen en te München. Beiden bleken krachten van den eersten rang te zijn, die door voornaam stemmate- riaal. hoog ontwikkelde zangkunst en expressief gestyleerd spel een aangrij pende uitbeelding van de hoofdfiguren hebben gegeven Een belcanto van bet woord /zonder tekstboek verstaanbaar) heeft deze Orpheus doen genieten, zoo als het wel moeilijk te evenaren zal zijn, terwijl ook Eurydike, met haar pracht- sfem een vocale klankweelde ontwikkel, de van een noblessse, die weldadig aan. deed. Van, een zeldzame bekoring waren de kleurtegenstellingen dezer stemmen, waar zij duetteerend samengingen. Bij deze protagonisten sloot zich Hertha Thossals Amor waardig aan. Zij heeft deze rol ook reeds bij de eerste opvoe ring vervuld. Imposant klonken de stijl vol en met voornaam klankgehalte zin gende koren die een sober en waardig aandeel aan de handeling namen. Het v muzikaal geheel werd met gezag be heer scht door Wilhelm Franzen. Met stormachtiigen bijval, die aan het slot geen einde scheen te zullen nemen, heeft een zeer talrijk publiek gerea geerd De Rijkscommissaris en mevrcaiw Seyss-Inquart woonden de voorstelling bij. De drie hoofd vertolkers in wier midden de dirigent ten tooneele werd gehuldigd, hadden bloemen in ontvangst te nemen Mr A. J. F. J.glung. De kunsttentoonstelling uit. gaande van de afdeeling Gemeenschap», werk Beeldende Kunsten van den Neder- landschen Volksdienst. georganiseerd in samenwerking met de Nederlandsche Kul. tuurkamer in het Mauritshuis is van heden af dagelijks weer gratis ge- Niet voldaan aan bevel tot bijwoning van een lezing Ruim 7 maanden geleden, op eene avond werd dr. A. Scholte. rector van het Stedelijk Gymnasium te Leiden, op gebeld door prof. Muller president-cu rator, die hem mededeelde dat tegen 30 Nov. in de Stadsgehoorzaal door den bur gemeester een vergadering was uitge schreven, waarop dr. de Groot, wethou der van Onderwijs te den Haag zou spreken over het onderwerp „Onderwijs en opvoeding in nationaal-socialistischen zin” welke o.a. door hem rector, en leeraren, moest worden bijgewoond. Aan gezien de rector, benevens het grootste deel der leeraren, aan dit bevel geen gevolg had gegeven, had hij zich thans voor den Vrederechter mr. Sluyters. te verantwoorden. De raadsman van verdachte, mr. Sor- mani uit Leiden meende, dat de Vrede rechter niet bevoegd was in deze zaak, omdat daarin de politiek niet ter sprake komt, doch de Vrederechter achtte zich wèl bevoegd, omdtft deze zaak door den Procureur-Generaal bij het Vredege- rechtshof naar hem verwezen was. Verdachte zette uiteen dat hij zich over het bewuste bevel had verbaasd, omdat het hier een kwestie betrof die z.i. buiten de bevoegdheid der curatoren lag. In een persoonlijk onderhoud met prof. Muller heeft verd.. daags na het telefoongesprek, zijn bezwaren ont vouwd. maar weer een dag later kwam bij verd. de schriftelijke mededeeling binnen, dat de meerderheid der cura toren van meening was. dat krachtens art. 13 sub 8 van het Reglement inzake regeling van de rechtspositie van amb tenaren der gemeente Leiden, rector en leeraren tot bijwoning dezer lezing ver plicht waren. Toen verd van het ge meentebestuur oproepen voor deze bij eenkomst had ontvangen, had hij deze aan de leeraren ter hand gesteld of doen stellen, waarbij hem gebleken was. dat er weinig animo voor bestond. Verd., die tenslotte van zijn besluit, om niet ter bijeenkomst te gaan, schriftelijk aan den burgemeester mededeeling had gedaan, achtte het absurd, dat de cura toren bij meerderheid lp verzoek van den burgemeester hef bewuste artikel van toepassing hadden verklaard ter wijl zulks in feite volgens hem niet „Mijn weigering", aldus verd. ter te rechtzitting „stond niet in verband met het te behandelen onderwerp, maar wèl met den dwang, welke uitgeoefend werd. In andere gevallen wanneer onverschillig wie, over welk onderwerp ook, gespro ken zou hebben zou ik overeenkomstig gehandeld hebben. Het bevel was m. 1. onrechtmatig”. Verd. betoogde verder, dat hij in geen enkel opzicht de meening der leeraren beïnvloed had en dat hij wat ook ten laste was gelegd op geenerlei wijze den dienst op het gymnasium had gestremd, v Ook de leeraren, dr. W. Wiersma en A. A. Lagaay, als getuigen décharge ge hoord, k«wam<en verklaren, dat zij zich bij hun besluit de bewuste lezing niet bij te wonen beroepen hadden op hun rechtsposi- kwestie onmogelijk werd gemaakt. Het Witboek citeert vervolgens verklaring van Chamberlain van 21 Juni 1938 waarin hij zeide dat het werpen van bommen op burgers in strijd was met het Volkenrecht De begifiselen van deze ‘rede van Chamberlain staan m krasse tegenstelling ^°t hetgeen dezelfde Chamberlain on 17 November 1939 in een geheime zitting van geallieerden ^rhe^u^tbrakTn van den oorlog was he? te FührCT die in zijn Rijksdagrede het de ƒ1939 als eerste op de bres van 1 J)riogvoering met humane iuchtmacht ogr mllitalre objecten ^Ch ten boodschap van Roosevelt Toen hem een bracht, waarin van alle ter kennis w^<^enlijke verklaring werd regeermgen geen geval bomaan- gevraagd dat J de burgerbevolking vallen zouden steden kon de Füh- of op niet-ver' bevel aan de Duit- rer verwijzen ^et wag ^jen reeds dui- sche luchtmachv door het -later optreden delijk, en „„«che luchtmacht genoeg- J Ameri\a®3 dat deze schijnbaaf hu- zaam bevestigd Roosevelt slechts ten mane opr te’ o^nbare meening nüa’ HdpI had leiden na den val van Warschau Enkele dagen n^ zijn Rijksdagrede van heeft de wederom gepleit voor hu- 6 October n den oorlog, zeggende. burgerbevo*K Qjxhaven van September helmshaven December 1939 nieuwe 1939 volgden jtgch gebied en in den bommen °P u lacht tegen de beide voor- de omgeving 4 rijwielen hadden gestolen, waarvan 2 uit een stelling. De gestolen fietsen stonden tegen een muur in de Adelheidstraat geplaatst, toen de politie ingreep. Het tweetal is in bewaring ge steld. JUBILEA: Aan H. W. Kottmeier, werk zaam bij het Gem Gasbedrijf, werd ten kantore der fabriek Trek vliet een eer volle vermelding met de gebruikelijke gra tificatie uitgereikt, hem toegekend door den burgemeester wegens tangdurigen trouwen dienst De heer J. L. Gruiters herdacht den dag. waarop hij voor 25 jaar in dienst trad van de N.V, Bankierskan toor van LJssa Kann. Voor Nederlandsche arbeiders in Duitschland De Ned Volksdienst deelt mede: De hulpverleening aan Nederlandsche arbei ders in Duitschland. die tengevolge van bombardement kleeding zijn kwijt geraakt, geschiedt alleen aan de magazij nen. gelegen in de drie grensplaatsen, dat zijn dus Oldenzaal, Arnhem en Maas tricht en niet in de kantoren van den N.V.D. in de provincies, zooals abusieve lijk vermeld werd.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1