1943. Vrijdag 9 Juli. 0 Tankslag bij Bjelgorod-Orel duurt voort «BINNENLAND No. 18533. en Manuela van Anna Elizabeth Weirauch bewerking van B. L.' Venzelaar Manfred Keuringen voor de Waffen-S.S., het Legioen Bekendmaking STADSNIEUWS FEUILLETON en de Landwacht zeer zwaar 29 Injevering radiotoestellen ven Mobiele reserves in den strijd mot ONDERWIJS 40.000 ton scheepsruimte vernietigd Sovjetverliezen Keulsche Dom weer getroffen De vischstandplaatsen F*»1"1 i De nieuwe bonnen Nieuw fsignaal „waarschuwing luchtgevaar” VERDUISTEREN Fan 22.15 aar tot 5.15 aar geworpen BURGERLIJKE STAND Begrafenis van Opperluitenant van politie P. Kaay Vervanging herkenningsteekens bijzondere rijvergunningen „De zeevaart ah levensberoep" VISSCHERIJ BERICHTEN. De strijd op *N.-Guinea I k e 500 eram 300 gram 125 gram 125 gram 250 gram v.v 100 gram 611 t.m, 614 70 gram 615 t.m. 617 100 gram 1] liter li liter COURANT de Voor niet aange- zoo erg was het had gelijk: (Wordt oervolpdB 607 606 609 610 604 605 606 die ar- HAAGSCHE wan. niet gege- gram gram gram gram Boven Nederlandsch gebied afgeschoten Amerlkaansche bommenwerper van hot type Boeing 8-17 ..Fortress". De kenmerkende groote staartvlakken en het Amerlkaansche nationallteitsteeken zijn «fuidelijk herkenbaar (Hoffmaun-Stapf). Weekrantioenen Voor de komende week z||n d< vol gende bonnen voor de gebruikelijke hoeveelheden aangewezen: A én B Brood Beschuit A Aardappelen Toeslag Aardappelen •Tabak (Sigaren) Het is niet altijd mogelijk te bereiken, dat op alle vischstandplaatsen visch ver kocht wordt Aangezien bet publiek niet weet, waar de visch wel en waar niet ver kocht wordt, is het voot^ekomen, dat het van 's morgens vroeg tot in den namid dag op een vischstan^plaats stond te wach ten. totdat het de overtuiging kreeg, dat de vischhandelaar niet Kwam Teneinde dit lange wachten te voorkomen heeft de ge meentelijke commissie voor de vischvoor- ziening in samenwerking met den econo- mischen dienst van de politie besloten, op de plaatsen, waar door geringen aanvoer, geen visch verkocht kan worden een bordje te plaatsen met de mededeeling: ..Heden geen visch”. Als regel zal dit bordje geplaatst kunnen worden tusschen elf en twaalf uur 's morgens. Eerder is niet mogelijk. Het ligt in de bedoeling deze regeling Maandag in werking te doen treden Bij onze vrijwilligers Mannen en paarden zijn goede kameraden (S.S.-P K./Fritsch/O/H.). het den troe- Nassau-baai 29 t.m 32 29 f.m 31 32 29B 31B 29A 29B 29 30. 31 Nadruk verboden 65 Roman Nederl. minst niet ongerust behoefde te maken. Niet omdat hij zoo zeker was van Ma nuela, maar omdat hij de mannen ken de. Er was niemand bij, die zich tus schen twee gelukkige menschen wilde plaatsen, of zich in een gelukkig huwe lijk wilde dringen. De opmerkzaamheid en bewondering, welke men voor Manuela aan den dag legde, verhinderde niet, dgt men zich zoo vlug mogelijk weer aan tafel zette, om het spel te vervolgen. Manfred, moest eenige onschuldige plagerijen over zich laten gaan: dat hij nu wel onder streng toezicht stond en dat het gewaagd was. bij zulk eep'geluk in de liefde een kaart aan te raken. Tot zijn verwondering drong Manuela er op haar koele en gelaten manier op aan, tervyiUe van haar nergens van al te zien, «wat hem vroeger steeds veel plezier had gedaan. Het zou haar inte- resseeren het verloop van het spel te volgen. Zulk een lijdzaamheid was men van een getrouwde vrouw niet gewend en haar voorstel werd met instemmend gejuich begroet. Manfred moest daar door nog meer vleierijen aanhooren over zijn verstandig^ keuze. Verbitterde gevechten ,JDe verbitterdheid waarmede wordt ge vochten kan men zich niet voorstellen" schrijft de „Berl. Illustrierte Nachtaus- gabe". Toen de Duitsche grenadiers aan. vielen overstelpte een trommelvuur van alle zware wapenen de stellingen van den vijand Doordat gebruik werd gemaakt van talrijke „nevelwerpers” kreeg deze eerste aanval het karakter van een orkaan van vuur en ijzer in een dichten mist. Toen de Duitsche infanterie in breed front tot den aanval overging, wierpen de bols jewieken alles In den strijd wat aan den hagel van het Duitsche trommelvuur was ontgaan Honderden Duitsche tanks, voorop for maties van de machtige .Tijgers", bestorm den de versterkte linies der Sovjets Het razende afweervuur was niet in staat hen op te houden Onhoudbaar gingen de sta len kolossen voort en brachten met hun zware kanonnen de weerstandsnesten tot zwijgen Daarop kwam het tot verbitterde gevechten van man tegen man. en tank tegen tank waarbij de aanvalstactiek van de SS-grenadiers den dobrslag gaf' het ook Aanval op Australisch steunpunt Het Japansche hoofdkwartier maakt oe- kend dat een nieuwe aanval van het luchtjwapen der Japansche marine is ge richt op ’t Australische steunpunt Brooks Creek. De Japanners schoten daar in een luchtgevecht 16 vijandelijke jagers neer, vernielden 7 zware bommenwerpers op den grond en veroorzaakten op 5 plaatsen in militaire installaties van het steunpunt brand. Een Japansch OBegtuig ging daar bij verloren. *- i Giraud’* besprekingen te Washington Tot laat in den nacht nebben generaal Giraud. president Roosevelt en de Chef van den generalen staf van het Ameri- 1__ ‘1 geconfereerd Giraud verklaarde^ op een vraag van jour nalisten, dat hij van plan is de situatie van Martinique te bespreken. Verder wordt uit Washington nog gemeld, dat Giraud op zijn reis naar de Ver Staten geen bezoek aan Martinique heeft ge bracht; hij had M Puerto Rico een on derhoud met admiraal Hoover, die de onderhandelingen met Martinique voert. kenningsteekens volgens het nieuwe model De vergunningsbladen zelve blijven, evenals de herkenningsteekens behoorende bij de civiele rijvergunningen, onge wijzigd. Breedstraat23-7-43 914.00 u. Amster dam Dam 4; 24-7-43 9—13 00'u Utrecht N V Huis Oude Gracht 245: 25-7-43 9— 14.00 u Amersfoort. Pol. Durchgangslager Leusderweg 26-7-43 914.00 u den Haag café den Hout Bezuidenhoutschewea Petri niet, want hetgeen Manuela verbruikte, werd dubbel en dwars gecompenseerd door Manfreds verdiensten. Hij speelde nauwelijks meer, filmde daarentegen meer dan vroeger en tusschen de thea tervoorstellingen en de vroege filmop namen waren de nachten veel te kort. Het verlangen naar de vacantie werd steeds sterker in hem. Wonderdlijk genoeg was het Manuela, die voorstelde, naar de club te gaan, als een paar vrije voormiddagen hem toelieten, des avonds wat langer op te blijven. Ik zou je vroeger In Nederland wordt van 10 Juli 1943, dec morgens te 7 uur af, een nieuw sirene* signaal Ingevoerd. Hot heet ^waarschu wing luohtgevaar” en bestaat uit een driemaal achtereen herhaalden gelljkma- tlgen toen (zooals van het signaal „lucht, alarm geëindigd’*) van ongeveer 13 se. oonden met tusschenpoozen van 10 aeoon- den Hnslrene-geluld, dat 13 seconden duurt, begint met een van laag naar hoog oploo. penden toon, welke dan enkele seconden gelijkmatig blijft, om tenslotte weer terug te loopen. Dan 10 seconden pauze Dan gedurende 13 seconden herhaling, weer gevolgd door een pauze van 10 seconden en tenslotte de tweede herhaling van 13 seconden. Het geheele signaal „waarschu. wlng luchtgevaar" duurt 1 minuut. Het nieuwe signaal beteekent, dat vijande. lijke vliegtuigen het luchtrulnP boven Ne derland binnenvliegen doch dat voorloo pt geen groote luchtaanvallen verwacht worden. Dit signaal „waarschuwing lucht gevaar" bedoelt dus het publiek tot groo. tere oplettendheid aan te sporen. Men be. hoeft zich na dit signaal niet te gedra* gen zooals bij luchtalarm Het verkeer en het economisch leven gaan gewoon door. Bij het signaal „kjchtalarm" (zooals voorheen 1 minuut janktoon) Is het ge drag naar de eisohen. welke luchtbescher ming stelt, evenals voorheen, algemeens plicht. Het signaal „luchtalarm geëin digd" (onafgebroken gelijkmatige toon van één minuut) volgt na het signaal „waarschuwing luchtgevaar", neer het signaal „luchtalarm zou zijn. Der Generalkommissar für das Sicherheitswesent (Gez.) RAUTER. SS-Obergruppenführer und Ge neral der Polizei, Maan: 9 Juli onder 0.53 u„ op 12.32 u.; 10 Juli onder 1.13 u., op 13.41 u„ U.K. Nachtdienst dokten: tusschen 22 u. en 1 u. No. 113053. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 z.g. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No 115995. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft, dat het verloop van den zomerslag aan het Oostfront die in het gebied tusschen Orel en Bjelgorod wordt geleverd, voor de bolsjewieken reeds ern stige symptomen oplevert. Het gevechts- terrein wordt begrensd door een frontlinie van ongeveer 250 K.M* doch de strijd woedt niet langs deze geheele linie. Voor de bolsjewieken is het op zichzelf reeds een bedreiging dat zich de brandpunten van den strijd gevormd hebben juist' op de plaats, waar de Sovjetunie naar het Westen begon uit te springen, ten Zuiden van Orel, en op de plaats waar zij naar het Oosten begon terug te buigen, ten Noordoosten van Bjelgorod. Op deze beide punten is In het kader van xe Duitsche tegenmanoeuvre het diepe, sterke stellingensysteem der bolsjewieken roods door de Duitsche troepen- tot op aanzienlijke diepte doorbroken, zoodat men kan zeggen dat zich een bedenkelijke situatie be gint af te teekenen voor het geheele vooruitspringende frontgedeelte van den vijand waarin hij uit offensieve overwegingen groote hoeveelheden menschen en materiaal had opgesteld. Voor het eerst schijnen 'hier ook het bekende Duitsche pantserwagen model Tiger en andere nieuwe Duit sche constructies in groot aantal gebruikt te worden. Dat meer dan 700 vijandeliike pantserwagens kapot zijn geschoten bewijst nies alleen, noezeer de vijand dit wape'. in dit gebied heeft opgehoopt, maar legt ook getuigenii af van de enorme toene ming der effectiviteit der Duitsche pant- serbestrijding. De nieuwe Duitsche mo dellen. met inbegrip van den Tiger. AAN GEVOLGEN VAN AANRIJDING OVERLEDEN: In het ziekenhuis aan den Zuidwal is gisteren overleden de 33-jarige M K„ uit de van Mierisstraat, die Dins dag j.l. ernstig gewond werd bij een bot sing tusschen twee vrachtauto’s op de Laan van N.O.I. HOOFDKANTOOR VAN DE GEMEEN. TELIJKE DISTRIBUTIE: Het Hoofdkan toor van den Gem. Crisis- en Distributie- difenst is verplaatst van Goudenregenstr 36 naar Hazelaarstraat 97. De telefoonaansluitingen zijn niet gewij zigd Uiteer, woning in de Anna van Buerenstraat waar men zich door middel van opensluiting toegang had ver. schaft, is een radiotoestel gestolen Terzake van rijwieldiefstal is in arrest gesteld de 22-jarige arbeider A. v. d. B. graag willen weten, waar de nachten hebt doorge bracht, zei ze lachend. Of geneer je je ervoor, je vrouw te laten zien? Dat was een provocatie, welke Man fred zich niet mocht laten welgevallen. toonden zich de meerderen van den door den vijand veel geroemden bolsjewistischen pantserwagen T34. Interessant is, dat de strijd met de pantserwagens van EngeL sche en Amerlkaansche makelij nergens van belang was. Twintig procent van de door den vijand verloren pantserwagens zijn van Engelsch-Amerikaansch model Volgens de tot dusver ontvangen rap porten werden boven het gevechtsterrein 830 Sovjetvliegtuigen neergeschoten tegen een eigen verlies van 54 toestellen. Seder 'is er biele reserves bij het front aan weers kanten m oen zijn geworpen. Oe derde fn-*e begonnen. hoewel nog niet alle reserves in het vuur ge. ‘--acht zijn. Uit de luchtverkenrinc is gebleken, dat de bolsjewieken op het punt staan, alle beschikbare troepen naar voren te brengen om tegen een mogelijke bedreiging op te treden. Aan Duitsche zijde kunnen geen troepen- verplaat ingen worden ongemerkt. Het Duitsche commando schijnt me* het oog op de vijandelijke offensieve voor bereidingen vroegtijdig alle voorzorgs maatregelen te ^ebhmt Met spanning kan men de verdere ontwik, keling tegemoet zien: het noogtepum van den slag zal waarschijnlijk pas be reikt zijn, wanneer aan weerszijden alle reserves in het gevechtsgebied bijeengebracht zijn De flank-doorbraken De A.N P.-correspondent te Berlijn meldt o.a.: De Duitsche successen heb ben plotseling een geheel andere situa tie aar. het Oostfront geschapen. De bols jewistische verdedigingslinies, die zeer diep waren en volgens de modernste stra tegische ervaringen waren gebouwd, zijn doorbroken en op plaatsen, die rond 250 km. van elkaar verwijderd zijn, dat wil zeggen, precies aan den Noordkant en aan den Zuidkant van het ver vooruitgescho ven Sovjetfront tusschen Orel en Bjel gorod De Duitsche troepen zijn dus re gelrecht in de flanken der bolsjewieken opgerukt. Hoewel de ervaringen uit vroe gere. soortgelijke situaties hebben geleerd, dat een dergelijke tactiek den Duitschers dikwijls groote successen heeft gebracht, kan men voorloopig nog geen verdere ge volgtrekkingen aan de eerste resultaten vastknoopen In verband hiermede wijst men erop dat de bolsjewieken bijvoor beeld nog lang niet al hun reserves in den strijd hebben gebracht In militaire Kringen spreekt men over den grootsten pantserslag. «elke ooit ter wereld geleverd Is. 9 Juli J. M DUIT8CH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 9 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: De groote worsteling in hot gebied Bjelgorod—Orel duurt met toegenomen hevigheid voort. Sedert eergisteren heeft zich achter het doorbroken Russische stellingssysteem een geweldige tankslag ontwikkeld, waarin de bolsjewieken zich de grootste inspanning getroosten om onze voordurend oprukkende pantserwiggen op te vangen. Hierbij heeft de vijand, be. halve zware verliezen aan menschen, we* derom 420 tanks verloren en een groot aantal kanonnen en meerloopsgeschut. Eskaders gevechtstoestellen, duikbommen werpers en slagvliegtuigen van het luoht- wapen grepen in in de gevechten op den grond en bestreden vooral nieuw aange voerde reserves van den vijand. In lucht, gevechten en door luchtafweergeschut ver loren de bolsjewieken gisteren 117 vlieg tuigen. Aan de Middellandsche Zee werden van BritschA meri kaansche vl iegerf or ma ties 26 toestellen neergeschoten. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen naoht weer een terreuraanval op Keulen en omgeving ondernomen. Er ontstonden verliezen onder de bevolking en verwoestingen in de woonwijken. De Keulsche Dom werd wederom aangevallen en getroffen. Volgens tot dusver ontvan gen berichten werden 9 vijandelijke bom- menwerpers neergeschoten. Drie andere toestellen werden overdag aan het Kanaal en boven den AtlantiSchen Oceaan ver. nietigd. Beveiligingsvaartuigen van de marine en marine-afweergeschut schoten 3 vijandelijke toestellen neer. De totale verliezen van den tegenstander in het Westen en het gebied van de Middel landsche Zee bedragen dus in totaal 41 toestellen. Dr. Göbbeljf in Keulen Rijksminister dr. Göbbels heeft, naar het D.N.B. gisteren meldde, een be zoek gebracht aan Keulen en een aan. tal plekken bezocht, waar schade door den luchtaanval is aanaericht Bijzondere aandacht besteedde de Riiksminister aan de door den Britschen terreuraanval aan den Keulschen Dom en andere cultuurmo numenten in de stad aangerichte vernie lingen In zijn hoedanigheid van leider van de interministerieele commissie voor schade door den luchtoorlog over tuigde hij zich van de eenomen hulp maatregelen Tijdens zün bezoek kon de minister herhaaldelijk vaststellen dat ook de bevolking van Keulen onbuigzaam en met vastbesloten hardheid weerstand bied" aan de vijandeliike terreui* ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT ROME. 9 Juli. Onze formaties torpedo- vliegtuigen hebben met schitterend succes herhaalde aanvallen ondernomen op vijandelijke schepen, varende bij of ver ankerd op de kust van Noord-Afrika Drie groote schepen met een inhoud van 40.000 ton werden tot zinken gebracht, een vierde met een inhoud van 3000 ton werd ernstig beschadigd Luchtformaties van den vijand bom bardeerden gisteren en Mannacht her- haalde malen Catania en omgeving: Men kaansche leger. Marshall meldt instortingen en branden in de bin- - - - nenwijken der stad. Gedurende gevechteh overdag werden 2 vliegtuigen .neerge schoten door Italiaansche jagers en 12. waarbij verscheidene bommenwerpers, door Duitsche jagers. Luchtafweerbat- terijen vernielden 2 toestellen bij Ca- tania, 4 bij Sciacca 3 bii Castel Vetranp. 2 bij Marsala. 1 bii Gola (Caltanisetta).’ straat 181518.00 u. Zwolle hot-1 Gii- tenbeek 21-7-43 9—12 00 u Assen Con- certhuis a d. Vaart1518 00 u Gro ningen Concerthuis Poelestraat: 22.7-43 9—12.00 u. Leeuwarden huize Schaaf Jus, toen saus Suiker Jam of Muiziea Gort Peulvruchten Havermout Vermicelli e.d. Bloem Kaas Melk Taptemelk K> of taotem. Rijst (Kinderk.T Gort (Kinderk.) Chocolade Suikerwerk Geldigheid cacaobonnen verlengd Er zijn geen nieuwe cacaobonnen aan. gewezen. Ook In de toekomst zullen er géén nieuwe meer worden geldig ver klaard. De geldigheidsduur der thans geldige bonnen Reserve 4-34 en Reserve 3-34 Is echter verlengd tot en met 7 Augustus a.s. Tabaksbon 29: 5 sigaren De bon Tabak 29. aangewezen voor de week van 11 tot en met 17 Juli geeft uitsluitend recht op vilt sigaren. Sigaretten cigarillos en tabak zijn oa dezen bon dus niet verkrijgbaar. De secretaris-generaal van Waterstaat maakt békend, dat de herkenningsteekens (driehoeken), ten behoeve van de voor de Duitsche Weermacht rijdende Nederland- sche motorrijtuigen uitgegeven bijzondere rijvergunningen (zoogenaamde balk- of Weermachtvergunningen). geleidelijk door een nieuw model zullen worden vervan gen met dien verstande, dat de thans in gebruik zijnde herkenningsteekens na 1 September 1943 hun geldigheid verliezen. Door den Rijksinspecteur van het Ver keer belast met de uitgifte van bijzondere vergunningen. Kromme Nieuwe Gracht 3 te Utrecht, zal worden zorg gedragen, dat -*- de desbetreffende vergunninghouders voor J. F. van Rooijen geb. Bout d. dien datum in het bezit zijn van de her- Stuurmansloepbaan Deze loopbaan wordt aangevuld uit onderofficieren van de boots mans. en seinersloopbaan. die voor r den stuurmansóienst geschikt zijn. Vrijwilligers worden niet aange steld. Welke taak hebben de soldaten van deze loopbaan? Assistentie b.j de navigatie op slagschepen, pant- serschepen, kruisers en torpedo- bootjagers. Tot de taak van den stuurman behooren: berekening van den koers en van de positie van het schip, het opteekenen van den scheepskoers enz op de zeekaarten, beheer van het stuurmansgereed- schap (zeekaarten met toebehooren, optische instrumenten), bijhouden van het scheepsjournaal. Welke eischen worden den on derofficieren gesteld’ Goede aan leg voor het zich toeëigenen van de noodige zeemanskennis en mathe matische kennis, volle gezichts- scherpte aan beide oogen en goed kleuronder scheidingsvermogen Welke dienstgraden kent deze, loopbaan? Steuermannsmaat. Ober- steuermarmsmaat, Steuermann, Stabssteuermann. Obersteuermann, Sta bsober steuermann Tot deze loopbaan behooren ver der de bootsstuurmansgroep (3 t - torpedobooten. 3 u - onderzeeboo- ten. 3 m - mijnbooten) en metmgs- stuurmansloopbaan (3 v). Verdere mededeelingen volgen. Alle Ortskommandanturen verstrek ken inlichtingen en aanwijzingen. Uitknippen en bewaren. BEVALLEN: J. M Harteveld geb Pronk, .a W. C. J. van Gilst «eb. Zijl- stra, d A. E. van Gooi geb de Moedt z. K. Taal geb Harteveld d G Taai geb. Rog. d. G. van Gilse neb Pieterstna, d. C. M. Frowein geb. jkvr Backer, z^— C. M. J. Hansen geb Houdé z 1 M. van der Zwan geb. Plugge. z. G Wesseling geb. Vink d. H. C. Ruiven- kam geb Kuypers, d. M. Reiche vb Kofler, z. C. van Leeuwen geb. van Wingerden, z. Th. M Verhoef geb Frensch, x. C. Veltkamp geb. Roosen. d. I. A. Oskam geb. van Bergen, z J M. Keij geb Polman, z. M J. A Baars geb. Koene, z. A. Guit geb. Hoevers. z. A. van Apeldoorn geb Sunke. z. H. M ten Wolde geb Dik. d. A. J. Capel geb Vtin der Bijl d H. H. Joosse geb. Pen. z A. van Pelt geb van der Hoek z. A G M Na tion geb. Heemann z. M Düksterhuis geb Zuidwijk, z. J. Hoogendijk »eb. Pronk, z. OVERLEDEN: A. Helsdingen, ongeh. man, 32 j. A L. Herrewijnen, wed van W. Meijer, 51 j, M. Kuyper, man van C. Meeuwisse, 33 j. T. W. J. Godschalk, man van M. J. Lenselink, 63 j. H J Schenk, weduwnaar van J. de Bruijn, 79 j. L. Dietz^ vrouw van J. Doorgeest, 56 j. S. C. Zomerschoe, ongehuwde man, 80 j. SCHEVENINGEN, 9 Juli Groote middeltong 7.50 kl. idem f 7. kleine tongen 2.50f 5 50. flips f 1. griet 2.505. middel tarbot 5f 6. kleine tarbot 3.50 pieterman f 1.50 kl. rog 0,50. bét 1 kl. middelschot t 2 50. kl. schol f 0.80—/ 2 pufschol 0 50. pufschar f 0.30 vischouf f 0.10 alles per k.g. Naar uit een communiqué van Japansche hoofdkwartier blijkt tijn Australischen en Amerikaanschen pen. die od 13 Juni in de geland waren bij het Japansche offensief op Nieuw-Guinea «ware verliezen toege bracht. Het communiqué luidt Eenheden der Japansche bezetting die in de nabijheid van Salamaua in het Zuidoostelijk deel van N -Gufnea gesta tioneerd zijn, -ukken op tegen de troepen der Ver Staten die op 13 Juni in de Nassaubaai zijn gelaryj. en tegen de Australische troepen, die een aanval hebben getracht te ondernemen op onze stellingen in de richting van Wau In de nabijheid van Bobdubi hebben Japansche troepen een verrassenden aanval gedaan op vfjandelijke achterhoedetroeoen op 5 Juli waarbij zii den vijand met zeer zware verliezen terugwierpen. Eenheden van het Japansche luchtwapen hebben aanvallen gedaan op vijandeliike stel lingen in het gebied van de Nassau-baai op 1. 3 en 5 Juli en hebben viiandelüken schepen en geland materiaal zware schade toegèbracht Amerlkaansche marinetroepen ziin op het eiland Moeroea (Woodlark) geland Moeroea, dat tot den eilandengordel der Papoeagroep behoort, ligt ongeveer 120 mijl van de Zuid-Oostkust van N - Guine* Het Japansche hoofdkwartier maakt bekendEenheden van de Japansche luchtstrijdkrachten hebben op 7 Juli vijandeliike troepen aangevallen, die on het eiland Rubiana oprukten Zii ver ooraakten talrijke groote branden, in de vijandeliike stellingen Bovendien brach ten zij 31 vijandelijke gevechtsvliegtuigen boven de vijandelijke stellingen ten val Het eiland Rubiana ligt ten Zuiden van Munda (Nieuw Georgië) Vier Japansche vliegtuigen worden vermist Het SS-Erzatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders, van arisch bloed in den leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, welke de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde Inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Neder land, of bij het S.S.-Wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maanscha S.S. in Nederland wilier toe treden. Personen tusschen 1835 jaar, aanmeldingsplichtig zijn voor den beidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis var den arbeidsinzet vrijgesteld. 17-7-43 9—14.00 t# Rotterdam, beut- sches Haus. Westzeedijk18-7-43 912.00 u Breda Rest Modern Markt; 1518.00 U den Bosch hotel Noord-Brabant. Markt 4519-7-43 9—12 00 u. Venlo. Deutsches Haus Egmondstraat 16: 15 18.00 u Arnhem café Royal: 20-7-43 912.00 u. Hengelo café Modern.* Spoor- INDRUKWEKKENDE PLECHTIGHEID TE ENSCHEDE Woensdagmiddag is op de Oosterbe- graafplaats te Enschedé het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den opper. luitepant der politie. P Kaay. die Zater dagmorgen j.l. door moordenaarshand viel In den zeer langen stoet, welke werd voorafgegaan door een muziekcorps der W.A.. dat treurmuziek speelde, bevonden zich vele Duitsche en Hollandsche auto riteiten, deputaties van tal van politie corpsen van N.S.B. en N.S.D.A.P.. onder wie de Gemachtigde van den Leider de heer W. R. Jager ?n formaties van de W.A. S.S. eg Jeugdstorm Op de begraafplaats was ook de burgemeester van Enschedé aanwezig. Toen de kist in de groeve werd neerge laten, speelde de muziek „Ik had een wa penbroeder". Daarfta werd een'groot aan tal kransen op het graf gelegd Verschil lende toespraken werden gehouden, na melijk door den .Gemachtigde van den Leider, den heer Jager en den kapitein- korpschef van Enschedé. A. Berends, die een persoonlijk vriend van pperluite nant Kaay was. door opperluitenant Kui pers jiit Amsterdam lume# den Kame- raadschapsbond aldaar en door majoor Meyer namens den Kameraadschaps- bond De Gemachtigde van den Lei. der legde namens den Leider, die door omstandigheden niet aanwezie kon zijn, een krans op het graf. Hij wees er op. dat de'gevallene een perfect politie officier was. Achter den moordenaar staan ook hier de ophitsers van gene zijde der zee en de verkeerde elementen uit het Nederlandsche volk. Het moet uit zijn met deze beestachtige bedrijven, waaruit kwa. de trouw van bepaalde elementen blijkt. Spreker herinnerde er aan. dat hij on langs een toespraak in Zwolle heeft ge houden. naar aanleiding waarvan hij be zoek van geestelijken heeft ontvangen die van meening waren, dat het Nederland sche volk een dergelijke daad niet goed keurt. Frappant is het echter, dat op den Zondag na dezen gemeenen moord van de kansels geen vlammend protest is ge hoord. De aangrijpende plechtigheid werd met het spelen van een couplet van het Wil helmus besloten. Hij was trotsch op haar en hunkerde er naar, het te bewijzen. Het vervulde hem met innige vreugde, dat ze met haar verschijning overal de aandacht trok. Hij had haar ontdekt; Mij had haar gevonden als een echte parel uit een snoer van duizend imitaties en dus was met den trpts op haar, tevens de trots op zjjn goeden smaak verbonden. Elke waardeering van haar schoonheid en elke vleierij, welke haar werd ge zegd, gold ook hem. Wellicht was ze Behaagziek. De zorg, welke zij aan haar uiterlijk en haar kleeding besteedde, zou daarop kunnen wijzen, maar in haar geheele gedrag liet ze daar niets van blijken. Ze werk te niet met goedkoope middelen, fooalp Manfred het noemde; niet met een lonkje uit haar schoone oogen, of met een koket lachje. Ze wiegde zich niet in de heupen en pronkte niet met haar goedgevormde beenen. Ze had er slag van, op onnavolgbare wijze vriendelijk heid en terughouding tegelijk te de monstreer en. Ook in de club schaarden bijna allen zich om haar heen en maakte men haar geestdriftig het hof. Maar Man fred wizt, dat hij zich daarover in het DISTRICTEN E EN M Morgen moeten de bewoners van de vol gende straten hun radiotoestel inleveren tusschen 8—2 uur. District E (L. v Meer, dervoort 57 en Achterraamstraat 10) Kalkoenstraat. Kalvermarkt. Kanonstraat. Kazernestraat. Kerkhoflaan. Kerkplein, Kerkstraat. Kettingstraat van Kinsber. genstraat. Kissemstraat. Kleine Kazer nestraat. Kleine Nobelstraat, Kleine Veen kade, Kneuterdijk. Koediefstraat, Korte Koediefstraat. Koningin Emmakade. Ko. ningin Emmaplein. Koninginnegracht, Ko ningsplein. Korte Houtstraat. Korte Lom. bardstraat. District M: (Mient 275 en Abeelstraat 30): leplaan. Indigostraat. Irlsplein, Iris straat. Jasmijnstraat, Joubertstraat. Ka- millestraat. Kamperfoelieplein Kamper, foeliestraat. Kastanjestraat Keppler- straat. Kersenstraat. Klaverstraat. Klimop, straat. Klimophof. Kockstraat. Kokosnoot- straat. Kootwijkstraat, Kornoeljestraat. Kruisbessenstraat per persoon. De bonnen 32A en 32B (van personen van 0 t.m 20 laar) geven van 10 Juli t.m. 7 September eveneens elk recht op een I rantsoen beter. Vierweekrantsoenen de vlerweekperlede van 11 Juli Lm. 7 Augustus zijn de volgende bonnen aangewezen 1 rantsoen II liter 250 250 100 100 ACADEMISCHE EXAMENS: Bevorderd, op proefschrift tot doctor in de veeart senijkunde de heer H Koens, dierenarts te den Burg (Texel). DIVERSE EXAMENS: Geslaagd voor pae- dagogiek M.O. A mej. G. M. Thönes te Voorburg. Ned Ver opleiding Gezinshulpen Chr. Huishoudschool. Geslaagd: A C M. Bakker, J Berg M. W. P. E. v. d^Dool, A. J. Groeneveld. A. v. d Hoven. A. L. H. van Lokven, A. C. Metz F.’ P, Pur- vess, J. de Ruiter M. de Ruiter, W. J. C Rijns. H. C v. d. Slik, E. N. van So. lingen J. E. F. Suyker W. »Weber M. van Westenbrugge, J. J. Zuurmond. H. J. v. d Zwan, M H. Zwarts, A Spoor. Vleeschrantsoen Voor de periode »an 11 t.m 24 Juli zijn de bonnen 29A en 30A aangewezen voor 1 rantsoen vleesch en de bonnen 29B en 30B voor 1 rantsoen vleesch. Boterrantsoen Voor de periode van 10 t.m. 21 Juli geven de bonnen 29 A en 29B elk recht op een rantsoen boter d.w.z. 250 gram

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1