No. 18534. Terugvoering in Krijgsgevangenschap Zaterdag 10 Juli. 1943. Terreinwinst ten Noorden Bekendmaking Bjelgorod van van Bekendmaking Tankslag bij Bjelgorod-Orel duurt voort Nieuwe Staatsleening 1 milliard w Idooo Dienstleiter Willi Ritterbusch Drie doodvonnissen voltrokken Koopen op de textielkaart Toen de sirene loeide... van BU L Inlevering radiotoestellen ▼an Jongen Vastberaden tegenstand Wederom 1 k.g. aardappelen extra Nieuwe Duitsche pantserwagens eh vliegtuigtypen in den strijd geworpen Belangrijke oproep betreffende Arbeidsinzet Diensttijd 'eerste vrijwilligers Landwacht gaat ten einde Elf bommenwerpers in West- Duitschland neergeschoten Stond zij met haar neus plat tegen de ruiten I tZUID van goederenwagen gevallen De stem der S.S. De groentenvoorziening Aan verwondingen overleden en de Landwacht VERDUISTEREN Valschermjagers-afdeelingen vernietigd Landings- en transportschepen gezonken Gevechten aan de Zuid-Oostkust Sicilië Vijandelijke aanval op Sicilië met zware verliezen De massagraven in Winniza Keuringen voor de Waffen-S.S., het Legioen Rente 3^2 p€t, koers uitgifte 99% pCt Zg zijn thana afgericht en hebben drie maanden soldatenleven achter zich Nu ligt ze al 3 weken ptatop bed UCHTALArM f van DE ramen^ «4 i3OBIS V noord1? 'door geeltieerden bet AFRIKA^ COURANT V8D SS «w» toe- 300 tot reeds aanzienlijk verdreven 51.000 ton tot stamkaart met inlegvel en, voor zoover mogelijk militaire identiteitspapieren. in door Duit- i on wee ningen, Concerthuis, Poelestraat; 22-7-43 912.00 uur Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat; 23-7-43 914.00 u. Amster dam. Dam 4; 24-7-43 913.00 u. Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245; 25-7-43 9— 14.00 u. Amersfoort. Pol. Durchgangslager Leusderweg 26-7-43 914.00 u. den Haag café den Hout Bezuidenhoutscheweg. (Teekening C.N ,F*-Voorl Actie H. Inspec. Luchtbesch.) die ar- Bij hun landingsoperaties aan de 2uid- i de Anglo- buitengewoon Kustbatterlien nemen zal Donderdag 15 Juli a.s. i van Voor de week van 11 tot en met 17 Juli wordt wederom een extra, rantsoen aardappelen van één kilo gram beschikbaar gesteld en wel op bon Algemeen 618 van de bonkaart voor voedingsmiddelen. Waarnemer van de werkzaamheden Commissaris-Generaal voor Bijzondere Gevallen Het Rljkscommissanaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft, overeen komstig paragraaf 4 van de Verordening tot uitoefening van de regeeringsbovoegd- heden in Nederland (nr, 3/’40) en de par. 1, 3 en 7 van het decreet betreffende den organisatorischen opbouw van de dienst- bureaux van den Rijkscommissaris, den Dienstleiter Pg. Willi Ritterbusch met in gang van 9 Juli 1943 belast met het waar, nemen van de werkzaamheden van Com missaris-Generaal voor Bijzondere Ge. vallen, daarbij inbegrepen die taken, die bij bijzondere besluiten opgedragen wer den aan den Commissaris-Generaal voor Bijzondere Gevkllen. Volgens de verordening van den Rijks- comznissaris 42/’41, worden alle manne lijke personen, geboren in 1923 en 1924 en ingezetenen zijnde van ’s-Gravenhage, Wassenaar, Leidschendam, Voorburg. Rijs wijk of Wateringen, die nog geen persoon^ lijken oproep hebben ontvangen, gelast, zich op Maandag 12 Juli 1943 tusschen 9 en 12 of 2 en 4 uur te melden bij bet 'Gewestelijk Arbeidsbureau Prinsegracht 73, kamer 23, 2e étage. Hierbij zijn ook begrepén: le.ambtenaren van overheidsdienst en publiekrechtelijke lichamen 2e personen, die volgens de verorde ning van den Rijkscommissaris 30/’43 (verboden beroepen en sluiting van be drijven) vrijgesteld waren van aanmel ding. Bij de aanmelding moeten de personen hun distributiebescheiden medebrengen. De Directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau: U TH, A MEYS. Bij onze Vrijwilligers Geregelde sportoefening behoort tot de vaste werkzaamheden van onze vrijwilligers. (S.S.-P.K-Altstadt. O.H.) HAAGSCHE e e er' PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, „Kol Bijbl.” en „Letterk Bijbl.” 3.15. Fr. p. P. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. or. 6 c„ fr. p. p, 19 c. Duistert op Zondag 11 Juli van 11.30 tót 11.45 uur over den zender Hilversum 1 op golflengte 415 meter naar de stem der S.S. onderwerp: „Vrijwilligers der Waffen-S.S. schrijven”. iTALIAANSCH WEERM ACHTBERICHT In den afgeloopen nacht zette de vij and, gesteund door sterke vloot- en luchtformaties en met gebruikmaking van detachementen valschermjagers, den aanval op Sicilië ir^ De verbon den strijdkrachten bieden vastberaden tegenstand tegen de vijandelijke actie. Gevechten zijn gaande langs de Zuid- Oostelijke kuststrook. Bij operaties, gisteren door de vijan delijke luchtmacht ondernomen tegen cen tra op Sicilië hebben Italiaansche en Duitsche batterijen 22 vliegtuigen ver nield. waarvan 1~ - Voorts werden 11 vliegtuigen sche jagers neergeschoten. In de Tunesische wateren hebben onze torpedovliegtuigen 3 schepen met een gezamenlijken inhoud van 29.000 ton ge- troffen en zwaar beschadigd Het is ons gebleken dat velen van hen, die gegronde klachten hebben over de wijze, waarop groentehandelaren e. a. de producten onder hun consumenten ver deden, niet weten, tot welke instanties zij zich dienen te wenden. Wij geven daarom nogmaals de namen en adressen van deze instanties. Het zijn de Economische Dienst van de Politie, Alexanderplein 22, tel. 22 en de Opsporingsdienst van de Prijsbe- heersching Jan van Nassaustraat 23, tel 774565. Gisteravond omstreeks half 8 is de 15-jarige A. B„ wonende in de Hont- horststraat. die op een rijdenden goede rentrein was geklommen op den hoek van de Laan van Meerdervoort er. de Conradkade op het baanvak van lijn 11, daarvan afgeslagen en met het hoofd in aanraking gekomen met een mastpaal. Met een ernstige •snijwond aan het hoofd en den linkerarm uit de kom is de jongen naar bet R.K ziekenhuis aan het West- einde gebracht waar hij later aar de be komen verwondingen is overleden. Dit tragische ongeval heeft weer eens duidelijk het gevaarlijke van het sprin gen op rijdende trams of het mee rijden daarop, gedemonstreerd In dit ge val betrof het zooals gezegd een goederen trein. Een zestal knapen had zich aan de wagens vastgeklemd. De jongens werden beangst toen uit x de tegenovergestelde richting lijn 11 naderde. Zij wilden naar den anderen kant overklimmen, doch de jongen B. verloor waarschijnlijk bij dit gemanoeuvreer het evenwicht en sloeg tegen een der betonnen palen. Niet streng genoeg kan door ouderen tegen dit gevaarlijk spel, dat door de jeugd momenteel zoo druk wordt beoefend, wor den opgetreden, bijv, bij het constateeren ervan, den bestuurder te waarschuwen, zoodat deze de wagens kan doen stoppen. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ1.68, elke m.M. m. tot 2!» m.M. (10 reg.) ƒ0.19. Elke m M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel, /0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. /0.38. Pers. gevr. /0.48. Adv. „Br. bur. v. d. W,1’ 10 c. meer. Mag ook op geldige punten der gezinsleden Bij den aankoop van textielproducten is het geoorloofd om. indien de geldige punten der textielkaart van den persoon voor wien het artikel bestemd is. ver bruikt zijn, de geldige punten der textielkaarten te gebruiken van de gezinsleden van den kooper, mits op deze textielkaarten dezelfde ge slachtsnaam en hetzelfde adres voor komen. Bij den aankoop moeten de distributiestamkaarten van den koo- per en van de betrokken gezinsleden worden over gelegd Inruiling speciale vergunnin gen (met bijbehoorende punten). Houders van na 11 April uitgereikte speciale vergunningen (met bijbehooren- de punten), welke bescheiden op 12 Juni 1943 ongeldig zijn verklaard, kunnen op nader door de distributiediensten te be palen tijdstippen aldaar een aanvrage in dienen ter ver kriging van nieuwe textiel, distributiebescheiden. Van 22.00 aar tot 5.30 aar Maan: 10 Juli onder 1.13 u„ op 13.41 u. E.K. 11 Juli onder 1.35 u.. op 14.52 u.: 12 Juli onder 1.57 u„ op 16.04 u. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 z.g. Stadspatiënten no. 49. Aan de landingsoperaties van de Anglo-Amerikanen op Sicilië hebben Britsche. Canadeesohe en Amerikaan- sche eenheden deelgenomen waar onder ook valscherm lagers. De invallers werden onmlddellUk gewikkeld In zware gevechten, die voor hen buitengewoon zware verlie zen brachten. Do gedaalde afdeellngen valschermjagers konden omsingeld en onschadelijk gemaakt worden. oostkust van Sicilië hebben Amerlkaansche troepen zware verliezen geleden en gevechtsvliegtuigen van de luchtmacht der Asmogendheden brachten een reeks lan- tot Het Bureau van de" Bevelhebber der Weermacht in Nederland deelt mede: Wederom moest an drie Nederlanders, die zich aan sabotage schuldig maakten en leven en goed van eigen landgenooten en van de bezettende mogendheid in gevaar brachten, door een Krijgsgerecht ter dood veroordeeld worden, n.L: 1. Evért Ruivenkamp, geboren 3 Sept. 1915, te Philadelphia; 2. Oominicus Hendrik Middendorp, geboren 19 Nov. 1919 te Kampen; 3. Gerard van der Laan, geboren 15 Januari 1913 te den Haag, De vonnissen zijn door fusilleering vol trokken. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 10 Juli. Het Opperbevel van de Weer macht deelt mede: In den groeten slag van Bjelgorod en Orel behaalden troepen van het leger en van de Waffen SS tegen verbeten tegen stand van nieuw aangevoerde vijandelijke strijdkrachten nieuwe aanvalssuccessen. Terwijl ten Noorden van Bjelgorod aan zienlijke terreinwinst werd behaald ont wikkelden zich ten Zuiden van Orel zware artilleriegevechten. Het totale aantal der sedert 5 Juli op de slagvelden kapotge schoten of buitgemaakte pantserwagens is gestegen tot 1227. De luchtmacht greep met sterke formaties in de gevechten van het leger In. Jachtvliegtuigen en lucht doelgeschut van de luchtmacht schoten gisteren 119 Sevjet-vliegtulgen neer. In den nacht van 9 op 10 Juli Is de vijand, gesteund door sterke vloot- strijdkrachten den aanval op Sicilië begonnen. Hij stiet onmiddellijk op hefti gen afweer op den beganen grond en in de lucht. De gevechten zijn nog aan den gang. Britsche bommenwerpers vielen in den afgeloopen nacht West-Duitsch gebied aan. In woonwijken, vooral in de stad Bochum, ontstonden schade aan gebouwen en brandschade. Tot dusver is het neer schieten van 11 vijandelijke bommenwer pers geconstateerd. Voorts werden 2 Vijan delijke vliegtuigen boven het bezette ge bied in het Westen en boven den Atlan- tischen Oceaan, vernietigd. Door vloot- strjjdkrachten door het afweergeschut van koopvaardijschepen en door het marine- afweergescEut zijn in den tijd van 1 tot 10 Juli 21 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Duitsche duikbooten hebben opnieuw krachtig beveiligde convooien aangeval len. Zij brachten in hardnekkige gevech ten onder de Braziliaansche kust en in hqt Centrale deel van den Atlantischen Oceaan in totaal 8 schepen met een ge zamenlijken inhoud van zinken. De Tijger komt. Weer is een Tijger uit Duitschland aangekomen gereed om ingezet te worden. De sterke pantsering, zijn beslissende wapens zullen aan de pantsertroepen nieuwe successen brengen. X<S.S. Kriegsber, OhlemacherJi.H.JStJ In het volkspark aan den Westelijken uitgang van Winniza (Oekraine) en een aan den anderen kant van den gelegen kerkhof werden nieuwe massa graven der G.P.Oe gevonden. Het aantal massagraven in het volkspark bedraagt 20. In elk der graven liggen ongeveer 130 tot 140 lijken. Op het kerkhof werden tot dusver 15 massagraven ontdekt Het totale aantal graven op dit terrein be draagt 23 tot 25 Daar de graven on het kerkhof vlak bij woonhuizen liggen kon men wegens den sterken reuk in de warme zomermaanden nog niet aan de opgravingen beginnen Om de massa graven in het volkspark te camoufleeren had men midden op de raven lucht schommels geplaatst De graven on het kerkhof waren door dichte beplanting met acacia's en sparreboompies geca moufleerd. Uit het onderzoek bliikt dat alle vermoorden in de iaren 1938 tot 1939 zijn omgebracht; in eenige gevallen blükt uit de gevonden papieren, dat de moor den nog in het jaar 1940 hebben plaats «gehad. Schade aan ontruimde perceelen In antwoord op een desbetreffende vraag in de persconferentie werd van bevoegde zijde medegedeeld, dat geëvacueerde eige naren van ’getroffen perceelep. voor zoover hun adressen bekend zijn, zoo spoedig mogelijk op de hoogte worden gebracht door de schade.enquête commissie, Zuid- Binnenslngel 216. ’s-Gravenhage. Reeds van 1940 af werkt deze coinmis- ---- - aie in overleg met het dept van Finan- Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) I ciën afd. oorlogsschade, thans gevestigd No. 115995. te Amersfoort, Beekensteinscheweg Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders, van arisch bloed in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, welke de opleiding hun stelt, kunnen zie): bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, enz. De aandatht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Neder land of bij het S.S.-Wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche S.S. in Nederland willen treden. Personen tusschen 1835 jaar, aanmeldingsplichtig zijn voor den beidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keurihgsdagen aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17-7-4: 914.00 u. Rotterdam, Deut sches Haus, Westzeedijk; 18-7-43 912.00 u. Breda. Rest. Modern, Markt; 15—18.00 u. den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45; 19-7-43 912.00 u. Venlo, Deutsches Haüs, Egmondstraat 16; 15— 18.00 u. Arnhem, café Royal: 20-7-43 912.00 u. Hengelo, café Modern, Spoor straat 18; 1518.00 u. Zwolle hotel Gij- tenbeek. 21-7-43 912.00 u. Assen, Con certhuis a. d. Vaart; 1518.00 u. Gro- DISTRICTEN E EN M Maandag a.s. moeten de bewoners van de volgende straten hun radiotoestel in leveren tusschen 812 en 26 uur. District E (L. v. Meerdervoort 57 en Achterraamstraat 10): Korte Molenstraat, Kortenaerkade, Kortenbosch, Korte Po ten. Korte Twentstraat, Korte Vleerstr„ Korte Voorhout Korte Vijverberg, dr. Kuyperstraat, Laan Laan Copes van Cat- tenburch, Laan van Meerdervoort, Laan v. Roos en Doorn, Lage Nieuwstraat, Lange Houtstraat. Lange Lombardstraat Lange Poten. Lange Voorhout, Langte Vijverberg, Lissabon, Lombokstraat, Loosduinsche- kade Loosduinscheweg. Lubeckstraat, Ly- ceumplein. Lijnbaan. District M (Mient 275 en Abeelstr. 30): Laan van Eik en Duinen, Laan van Meer- dervoort Larixlaan Laurierstraat, Laven- delstraat. Ligusterstraat, Lindestraat, Loosduinschekade, Loosduinscheweg, Luru terenstraat. Lynckerstraat, Lijsterbespi., Lijsterbesstraat. Maagdepalmstraat, Mac kay straat, Magnoliastraat Mandarijnstr„ Marconistr.. Maretakstraat, Mariottéstr., van Marumstraat, Meidoornstraat, Meloen- straat, Mient, Mispelstraat, Moerbeiplein, Morelstraat, Morsestraat. met troepen en materiaal geladen dlngsbooten en transportschepen zinkert In hevige luchtgevechten werden duever 33 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekendma king van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoe ring in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche Weermacht worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtige en reservepersoneel beneden den rang van officier van de onderstaande regimenten en van alle in de jaren 1939 en 1940 door deze regimenten opgestelde formaties, voor zoover het in Mei 1940 In werkelijken militairen dienst was. Zij moeten zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur: in het .Wehrmacht, lager”. Amersfoort, Zomteffioemstraat: de dienstplichtigen der zeemacht en al haar oorlogsformaties op 19 Juli 1943; de dienstplichtigen van het 22e regiment infanterie op 20 Juli 1943. van het Ie regiment huzaren en het Ie regiment huzaren motorrijders op 21 Juli 1943; van het 2e regiment huzaren en het 2e regiment huzaren «motorrijders op 22 Juli 1943; van het 3e regiment huzaren, het 4e regiment huzaren, het ie eskadron pant serwagens en het 2e eskadron pantserwagens op 23 Juli 1943. In de W ate r I ookazer ne, Amersfoort: van het 21e regiment infanterie en zijn oorlogsformaties de in de Jaren 1924—1915 geborenen op 19 Juli 1943; en de in de jaren 1914—1904 geborenen op 20 Juli 1943; van het 2e regiment veldartillerie op 21 Juli 1943; van het 1e regiment wielrijders op 22 Juli 1943. van het 3e regiment veldartillerie op 23 Juli 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributie., stamkaart met inlegvel en, voor zoover mogelijk militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensganger^". voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, op vragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de .Bescheinigung” zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behar tigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit tp betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroe pen personen vrij vervoer derde klas. Diegenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, cq. bij den stationschef vat het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel moeeliik uniform, anders burgerkleedina. Drineend wordt aangeraden daaesche en-Zondagsche kleeren wollen dekens ondergoed en extra schoeisel alsmede eetgerei mede te brengen De gezamenlijke baga-e mag niet meer bedragên dan twee normale handkoffers Van aanmelding zijn vrijgesteld personen die zich op 25 Mei 1943 voor den Arbeitseinsatz” in Duitschland of in de door de Duitsche Weermacht bezette ge bieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de onroeping van den Wehrmaohtbefehlshaber in den Niederlanden. of zich op andere wil ze aan de terugvoering In de krllgsae- vangènschap tracht te onttrekken moet rekenen op de strengste maatregelen Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen vijand, hebben. In het algemeen kan men, aan de hand van het verloop, dat de strijd tot dusver genomen heeft, constateeren, dat de samenwerking van pantserwagen en vliegtuig aan Duitsche zijde op be paald verbazingwekkende wijze is ver volmaakt. Aan de pantserwagens heeft de Duitsche legerleiding ditmaal een vliegend zusterwapen toegevoegd: z.g. pantsertorpedovliegtuigen. Met speciale anti-tankbommen, grijpen zij in den strijd der rollende vestingen in. Zij hebben gisteren bij het behalen van de terreinwinst, een belangrijk woordje meegesproken. In dit verband verdient er de aan dacht op gevestigd te worden, dat het de luchtmacht der Sovjets ook gisteren niet is gelukt, ergens tot een eigen ini tiatief te geraken. De verliezen van thans, bijna 1000 machines in nauwelijks 4 dagen tijd, hebben hun de offensieve- ruggegraat gebroken. Het verlies van een zoo groot aantal vijandelijke vlieg tuigen, vergemakkelijkt uiteraard het versterkte optreden der Duitsche eska ders en verhoogt natuurlijk de ge- vechtswaarde van de Duitsche troepen te land. Sinds 5 Juli is ook het front in de lucht, van dag tot dag steeds meer naar het Oosten verschoven. Hoewel de bevoegde Duitsche militai ren onder alle omstandigheden zeer te rughoudend zijn, overeenkomstig hun beginsel, dat de wet van handelen zwij gen gebiedt, kan men toch constatee ren, dat de tot dusver behaalde resul taten van den Duitschen tegenaanval, de plannen bij de tegenpartij zwaar hebben verstoord. Die resultaten heb ben voor de, thans van hun kant voor den aanval gereedstaande Duitsche di visies, verbeterde omstandigheden ge schapen voor een gunstige verdere ont wikkeling. Van Duitsche zijde wordt verklaard, dat de eigen verliezen, zoo wel aan troepen als aan materiaal, ge ring zijn, dank zij de verdere verbete ring van de wapens en de methoden. Naar wij van bevoegde zijde ver- de aankohdiging verschijnen een Staatsleening, groot een mil liard gulden, waarvan reeds millioen bij Rljksfondsen en instel lingen Is geplaatst. De rentevoet is wederom 3J pro cent en de looptijd 20 Jaren. De koers van uitgifte is gesteld op 99f. De deelneming is op don zelfden leest geschoeid als voor de leuning 1942 met dien verstande, dat het percentage van deelneming voor de institutioneele beleggers Is verhoogd tot 10 procent hunner activa. Luchtfront naar het Oosten verschoven In aanvulling op het Weermachtbericht van gisteren verneemt het D.N.B.: De 8e Juli bracht bij Bjelgorod-Orel he vige gevechten. De Sovjets wierpen sterke pantserstrijdkrachten in het vuur, welker aanvatten echter onder zware verliezen mislukten. Ook de aan voer van sterke reserves, waaronder verscheidene gardedivisies, brach’ hun i geen succes. Het ingrijpen van de Duit sche „Tijgers”, alsmede van pantser- wagens van nog sterker en nog nieuwer type, speelt bij deze gevechten uiter aard een groote rol. De Sovjets geven zelf toe, dat hun troepen voor het „aan stormen van deze gemechaniseerde massa’s”, over een breed front moes ten worden teruggenomen, om onafzien bare gevolgen te vermijden. De Duit sche verliezen aan pantserwagens zijn ook op 8 Juli gering gebleven, een feit, dat verklaard wordt door de construc tieve sqperioriteit der gebruikte Duit sche typen en door de zorgvuldige op leiding van de bemanningen. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft over de nieuwe Duitsche pantsermodellen, dat de reikwijdte van hun kanonnen, die der aan beide zijden tot dusver bekende pantserwagens overtreft In vereeniging hiermede schijnen ook de nevelwerpers voor flankbewegingen, een bepaalde rol te spelen. Hoe het ook zij, de Duitsche pantserwagens hebben door een ge- heele reeks factoren een overwicht, dat te de tactiek tot uiting komt. Het pant- 15 te Porto hmpeoocie. sercjUei wordt steeds verder verschoven i am zmr ui -1 ac^er gySteem yan stellingen der Sovjets. Hieruit kan men met recht af leiden, dat de Duitsche pantsetwiggen de formaties vechtwagens van den Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 H». «50» Bijkant. Sotwv. Kaizerstr. 319, Tel. 550310. Fll.: Rljsw., Kantoorbookh. Leeuwendaal, O ran je la an 3, Tal. 119461; Voort)., Beekh. H.E.G.Ruya, Heerenstr. 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudablaeml. 3, Tal. 330263; Boekh. J. B. v. Betera Jr„ Theresiastr, 108a, Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvée, v.Hoytemastr. 66, Tel.721187 Wilt gij hun plaats niet innemen? Wilt gij nog altijd afzijdig blijven staan? Toont, dat ook gij bereid zljt voor uw volk aan te treden, opdat dit een goe de toekomst tegemoot ga. Laat ook u zich gedurende drie maan, den africhten en treedt toe tot de Landwacht Nederland. Inlichtingen over verzorging der familieleden, vrijstel ling van arbeidsinzet in Duitschland, extra-levensmiddelentoewljzing voor de familie, reserveertng van uw betrekking gedurende uw diensttijd, worden tijdens do keuringen verstrekt. De data der keuringen worden In alle bladen bekend gemaakt. 0 ==J T R RHEENSCHE -- HOOFDSPOORWB SCHEEPVURT- rEmtEEft

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1