I Secretaresse verantwoordelijke, voldoening Gevende werkkring voor JONGE DAHES met GOEDE ONTWIKKELING Q/H Toepasselijkheid strafbepalingen van s e we "Nare dagen"? "^Akkertje Inkoop van HORLOGES, KLOKKEN, WEKKERS in goeden staat en van goede kwaliteit. Manfred en Manuela Roman van Anna Elizabeth Weirauch Nederl. bewerking van B. L. Venzelaar BUITENLAND STADSNIEUWS De moord in de Poeldijkschestraat KERKNIEUWS FEUILLETON f Het Nederlandsch Legioen in het Oosten Zijn aandeel in den Wolchof- omsingelingilag I z. FIRMA VAN DER VALK KLEIN MIDDELBARE SCHOOL 1 VOOR RADIOTECHNIEK 1 UW OUDE HEERENDASSEN HAAGSOHF COURANT Eindexamens hadden een gunstig verloop Zaterdag lö Juli 1943 le bl. pag. 2 Een Stempeltocht door Alblasser- en Krimpenerwaard In het belang van een gezonde rechtsontwikkeling BURGERLIJKE STAND Protest van Nederlandsche emigrantenregeering 643 23 misdaad zonder geene het zii 642 gebracht. ver- tot «e» v<iu aer M. A. van Elk geb. Knijnen- stand gebracht. man, paganda-, „Nederlanders, waarvoor strij. J. J Duiver, vrouw van F. Dreesens. 74 J. (,.C. N. F. Meijer".) van de moeder. Ja, zei ze vriéndelijk, t niet? Natuurlijk mag dat! wel straf- van straf te 's-Gravenhage ds. J. te Cadzand. Unen, z. Bruin, d. Vrije Evang. Gemeenten. Beroepen v. d. Werfhorst, Z. I teens de re mt L»N Drie tweelingen in drie jaar. Mevrouw C. van Delft-Knoester te den Haag heeft een dezer dagen haar derde tweeling ter wereld gebracht. Het gelukkige gezin in het Maria-pavilioen. waar de moeder met de jongste -tweeling wordt verpleegd. Op het bed zittend: de eerste tweeling, een jongen en een meisie twee jongens in de armen van den vader en de jongste tweeling in de armen JZ C* M F MoHo-r" feiten zeer baar Strafrecht Het gaat uit van strafbepalingen oo tweeërlei nen worden toegepast op strafbare feiten In de eerste plaats kunnen fnaeftrfMna eursusW geopdnd perbevel der Weermacht met roem ge noemd naar aanleiding van de verovering van een boschstelling. Toen tegen eind Maart de dooi inviel, begon de vijand zich te roeren Hij be- welke feiten. Wetboek in onze gepleegd, op de in het elders Ja, zei ze vriéndelijk, met een hooge, zwevende stem. Mag dat dan Heden herdacht de heer H. C. Krens monteur in dienst van het G.E.B.. den dag. waarop hij vóór 25 jaar in gemeentedienst trad. Hij werd door de directie gelukgewenscht. die hem de door den burgemeester toegekende eervolle vermelding en een gratificatie overhan digde. Dinsdag 13 Juli 2 uur nam zal een Volksonderwijs zang- en gvmnas- tiekmiddag gehouden worden op het A. D O.-terrein Zuiderpark. Circa 2000 leerlingen wetken aan deze demonstratie mede Burgemeestersbenoemingen De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft tot burgemees ter benoemd: den burgemeester van Brielle ?r. Oostvoorne, J. G. vn Houten, met ge lijktijdig eervol ontslag uit de tot dusverre deer hem bekleede functie, tot burgemees ter van Dordrecht; den gemeente-ambte- naar mr O. F. P. H. de Waard, te Eind hoven tot burgemeester van Haren; den heer W. Hansen. te den Haag, tot burge meester van Vlaardingen; den heer W. van Hoppen, te Lochem. tot burgemeester van Ruurlo; den heer A. Fransema. te Amsterdam, tot burgemeester van Onst- wedde: den gemeerte-ambtenaar J. Kwan- tes te Oude-Niedorp tot burgemeester/van Berkhout. Kantoor v. Onroerende Goederen voorheen PRINS MAURITSPLEIN Thans: SCHUYTSTRAAT 123. Ie Huis vanaf Reinkenatraat. Telef. 394007 Belasten zich met in- en verkoop van bouwgronden en beleggingspanden door geheel Nederland Hypotheek tegen matige rente zonder kosten vooruit. 635 Directeur Ir. J. BLOEMSMA Mient 551—555 Tel. 39.32.7». Inschrijving geopend voor den nieuwen cursus. Toelatingsexamen 15 Juli Lesgeld /’I00.— per half Jaar. Duitsche vliegtuigen boven Engeland Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren overdag aanvallen gedaan op afzonderlijke doelen in het Londen, sche gebied en in het Zuidoosten van Engeland. REGELING BIJ DEN AANKOOP VAN VISCH DOOR HOUDSTERS VAN VOOR. RANGSKAARTEN: In overeenstemming met den Ned. Volksdienst en de econo mische politie is met ingang van gisteren voor Houdsters van voorrangskaarten de volgende regeling van kracht voor den verkoop van visch zoowel bij de stand plaatsen op de pleinen als in de winkels Houdsters van geldige door den Neder- landschen Vplksdienst afgegeven voor- rangskaarten kunnen hoogstens éénmaal in de week, op grond van haar voorrangs. kaart, aanspraak maken om buiten de Wachtenden om. visch te koopen. De bij de standplaatsen aanwezige agenten van politie zullen aan deze regeling streng de hand houden, door bij aankoop op de voorrangskaart aanteekening te houden van den datum, waarop visch werd ge kocht Den winkeliers wordt verzocht zelf deze aanteekeningen te plaatsen. Indien wordt vastgesteld, dat houdsters van voor- rangskaarten trachten deze regeling op een of andere wijze te ontduiken, zullen de voorrangskaarten onverbiddelijk wor den ingehouden. De oude Haagsche humo- rist M. J. Korvet, werkende onder den naam Jean Marinus, wonende Nieuwe Ha. ven 86, zal Vrijdag a.s. 75 jaar worden. P. GAEMERS Horlogerie, Goud, Zilver, Juweelen, Antieke Uurwerken. WESTEINDE 5 TELEF. 116500 hersteld en gereinigd A /0.45 door „WIL BE”, Bilderdijkstr. 119, Tel. 33.79.21 Depóts: Abrikozenstraat 156, Beukstraat 48 Wordt gehaald en bezorgd. C‘-“ den jullie?" De Nederlanders wisten zeer goed waarvoor zij streden; zij wisten ook, wat de versterkte vijandelijke actie te beteekenen had. Na een schildering van de na het begin van den dooi geleidelijk toenemende bot singen gaat het bericht voort: ..Den 7en Juni kon het SS-Legioen Nie- derlande de hoofdgevechtslinie naar vo ren verplaatsen. De vijand had zich los gemaakt. Het bereikte in den nacht het bevolen doel, een spoorlijn en brak /ten te genstand. die het gedeeltelijk nog gebo den werd. Aan de speeltafel maakte men zich vroolijk. Dat heb je prachtig gedaan, kleine vrouw. Maar als ik je had kunnen door zién. dan was je een berg geld kwijt geweest. Ha, zulk een beginnelinge bluft zonder blikken of blozen! Zij heeft niet noodig een masker te dragen, om haar plannen niet te ver raden. mérkte iemand op en een ander voegde eraan toe: Nu. Manfred, zoo ben je in langen tijd niet voor het lapje gehouden. (Wordt vervolgd/ Man van slachtoffer opgeroepen De commissaris van den Justitieelen dienst C verzoekt bekend te worden ge maakt met de verblijfplaats van Marten Rappoldt geboren 13 October 1890 te Am. sterdam, in verband met den on 7 dezer plaars gehad hebbenden moord op zijn 50-jarige vrouw in haar woning in de Poeldijkschestraat. Voorts wordt een ieder met klem ver zócht. wanneer hij inlichtingen kan ver strekken over (een) mogelijke(n) bezoe ker (s) aan het perceel op den avond van den moord, zich ten spoedigste te willen melden aan het bureau van genoemden commissaris. Laan Copes van Catten- burch 55 VERANDERING TELEFOONNUMMERS: Van Maandag a.s. af is het gebouw Lan ge Voorhout 9, commissariaat voor de be langen van de voormalige Nederlandsche Weermacht, telefonisch te bereiken onder nummer 111880. De gebouwen Korte Voorhout 14 en 16, waarin is gevestigd het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis (directeur, algemeen secretariaat en le afdeeling) en de afdeeling G van het commissariaat zijn van dien datum af te bereiken onder nummer 182490. Ouders, leeraren, onderwijsautoriteiten en wiet in het minst de leerlingen zelf hebben dit jaar de eindexamens van het middelbaar en voorbereidend hooger on derwijs met grootere onrust en onzeker heid dan in normale jaren het geval is. te gemoet gezien. Terecht overigens, want de omstandigheden waaronder gewerkt moest werden, waren verre van gunstig. Tal van andere dingen leidden voortdurend de aan dacht van de jongelui af. Het is echter zeer meegevallen. Zoowel dr. W. v. d. Ent, inspecteur voor hét Mid delbaar Onderwijs van Zuid-Holland en Zeeland als de heer G. de Haas, directeur van de H.B.S, aan de Raamstraat lieten daarover optimistische klanken hooren Het schriftelijke examenwerk was verre van gemakkelijk en stond op het peil van dat van voor den oorlog. Verscheidene deskundigen waren zelfs van oordeel, dat de vertaling Duitsch zeer moelijk was. Het is echter gebleken, dat het werk voor de jongelui niet te zwaar was, zoodat daaruit afgeleid mag worden dat er ondanks alles met grooten ijver en ernst door de cand-i- daten is gewerkt. Het percentage geslaag den is. althans in de provincies Zuid-Hol land en Zeeland, niet geringer dan in nor male jaren. In ieder geval is er geen sprake van. dat later smalend gesproken zal kunnen worden over „het diploma 1943”. Wel is natuurlijk in enkele bijzom dere gevallen eenige clementie toegepast, doch dit geschiedde op zeer kleine schaal. Het ging daarbij om een plus, een halve punt en hoogstens om een punt. Het is ongetwijfeld hoopgevend, dat de eindexamens een normaal verloop hebben gehad in een tijd van jeugdverwildering, omdat daaruit op te maken valt dat het met een zeker deel van de jeugd nog niet zoo erg gesteld is. Waakzaamheid is echter geboden. De neiging tot verslapping is zeer zeker ook bij de schoolgaande jeugd te constateeren. Samenwerking tusschen ouders en leeraren is meer dan ooit ge- wenscht en hét is absoluut noodzakelijk, dat de opvoeders zeer streng toezien op hun kinderen en hen gewennen aan orde en regelmaat. In het offensief Na een voorbereiding door duikbom menwerpers gingen den 15en Juni de eerste en de vijfde compagnie tot den aanval over en veroverden twee dorpen en een boschstelling En nu ging het slag op slag. Den volgenden dag met steun van duikbommenwerpers een nieuwe aan val, waardoor het contact met de nabu rige divisie werd hersteld. Gevecht tegen boomschutters. twee dagen later aartval met beide bataljons in den stroomenden regen en dagelijks verder. Den 23sten Juni wordt een kazematlinie opgerold. Den 24sten Juni i^ de omsingeling afge- loopen. Nu volgen nog zuiveringsacties, het betrekken van de beveiligingslmies en sorteertn-g van den buit: 380 vrachtauto’s, 66 stukken geschut, 210 machinegeweren, 50 granaatwerpers. 3500 gevangenen wer den gemaakt, onder wie de plaatsvervan gende commandant van het tweede bolsje wistische stootleger. Dat is het aandeel van het Legioen Niederlande aan de over winning in den Wolchof.omsingelingsslag, waarvan melding wordt gemaakt in een extra bericht van 29 Juni. In een leger- bevel sprak de opperbevelhebber van het Legioen zijn bijzondere waar doering uit. Na den murw makenden „Kleinkampf” in bosch en sneeuw was het 't Nederland sche Legioen vergund geweest aan te val len. op te rukken, te overwinnen. Den tijd van rust, die hun nu verleend werd, hadden de legionairs wel verdiend”. Het bericht maakt vervolgens melding van de benoeming van den nieuwen com mandant van het Legioen en schildert de overbrenging van de Nederlandsche sol daten naar een anderen sector ven het front, bij Krasnojeselo voor de poorten van Leningrad, en eindigt voorloopig met een beschrijving van het hier in tegenstel ling tot den eersten inzet van den troep geheel veranderde oorlogstooneel. 66 Na druk verboden Rust en ruimte Zeg Nunspeet, Putten of Beekbergen dan zullen minstens 8 van de tien Hage naars antwoorden: Daar ben ik geweest. Het is er prachtig, de mooiste plekjes van ons land vindt je daar Maar zeg je Bles- Kensgraaf, Molenaarsgraaf of Vlist. dan zullen, minstens 8 van de tien Hagenaars zich in een diepzinnig zwijgen hullen, want zij zijn er nooit geweest, hoewel zij wel spreken van de mooiste plekjes van ons land en men dus zou verwachten, dat zij een vergelijking kunnen maken Het hangt dan ook alleen van de bekwaam heid en liefde van de onderwijzers, met wie zij heel vroeger op de stomme land kaart reizen door ons land maakten, af of .zij kunnen zeggen, waar die plaatsen ongeveer liggen. Voor het gevoel van de meesten wel heel ver, verder nog dan Parijs of Brussel of het Rijngebied, al be draagt de afstand in feite slechts een lut tel aantal tientallen kilometers Wanneer men zegt, dat men zijn vacan- tie in Molenaarsgraaf gaat doorbrengen, loopt men de kans een beleefd stilzwijgen als antwoord te krijgen, of een antwoord als „Wat heb je daar nou, dgar is toch niets anders dan weiland te zien”, terwijl een slimmerik misschien zal zeggen: „Ge lijk heb je, ga maar eens lekker eten en neem de rest maar op den koop toe” De drie antwoorden zijn er volkomen naast. Dat zullen allen, die het polderland van eigen aanschouwing goed kennen kunnen beamen. Het is eigenlijk wel be- vreemdentf, dat het polderlandschap dat zoo door en door typisch Nederlandsch is en met recht alle andere landschappen naar de kroon kan steken, zoo weinig be kend en geliefd is bij de Nederlanders. De directeur van het V.V.V. in den Haag, mr. Woltjer. overdreef niet toen hij zei, dat van de 1000 Nederlanders één het polderlandschap kan waardeeren. Wij hebben namelijk een tocht gemaakt door de Alblasserwaard en de Krimpenerwaard en zijn bijna geen enkelen toerist tegen gekomen op de prachtige wegen, die deze landen doorkruisen. Behalve de bewoners troffen wij slechts hier en daar een een zamen hengelaar aan. die onafgebroken zat te turen naar de schamele beweginkjes van den dobber in het bekroosde water en nauwelijks tijd had onzen groet te beant woorden. En toch hoe mooi is dit land. Vooral voor den stadsmensch, die dag in dag uit door het leven jakkert, om maar zoo snel mogelijk vooruit te komen, niet naar Links en niet naar rechts kijkt, maar altijd den blik gericht houdt op een doel ver voor hem, kan dit land een open baring vormen. Over land en water mensch en dier ligt een voorname hoog verheven rust, die echter in geenen deele hooghartig en afwijzend is. maar integen deel ieder en alles vriendelijk in zich op neemt, Ruim is dit land, dat op vele plaat sen bijna onzichtbaar in water overgaat, oneindig ruim en wijd. Toch zijn de af standen er niet groot. Het geheel doet denken aan het- werk van een groot en machtig kunstenaars, die met kleinedingen iets grootsch en oneindigs tot stand wist te brengen. Komt 't door de lange groene weiden met de zich langzaam en traag voortbewegende dieren, dat die indruk van ruimte en wijdheid wordt gevestigd, of door de kleine, maar desniettemin stevige kerken en buizen, die het weideland om zoomen en die zoo ver weg lijken te zijn? Waarom zou een toerist echter naar de oorzaak vragen? Het moet hem voldoende zijn zich te kunnen laten opnemen in de sfeer van den polder; juist in dezen tijd, nu door de oorlogsomstandigheden en de moeilijkheden van den dag zijn gezichts einder zoo veel beperkter is geworden, heeft hij behoefte aan een omgeving, die intense rust biedt en ruim en wijd is en waaraan de jaren bijkans ongemerkt voor bijgaan. Zeker, de wegen zijn nieuw er zijn enkele nieuwe boerderijen, maar ver der' is alles nog zooals het tien, twintig jaar geleden was. De tijd schijnt er stil te staan. Behalve vele kleine dorpjes treft men in dit gebied ook eenige oude, kleine stad- jes aan. zooals Schoonhoven met zijn rijk dom aan historische bijzonderheden, die herinneringen wakker roepen aan een ver roemvol verleden, en zijn prachtige ver. gezichten over polderland, boomgaarden en rivier Het stadhuis dat zoowel uiterlijk als innerlijk een unicum is. de kerk, de gevels, die men hier en daar aantreft, en de Veerjfcort, die nog steeds toegang geeft tot het stadje en de werkplaatsen van de zilversmeden loonen de moeite van een bezoek volkomen. Gelukkig gaan er den laatsten tijd steeds meer stemmen op. die tot een tocht door deze streek opwekken. Eén van de krach tigste stemmen is wel die van de Stichting Vreemdelingenverkeer Zuid-Holland. Zij heeft ook de Alblasserwaard en de Krim penerwaard in haar stempeltocht betrok ken. Men moet .echter niet dat land in trekken met het doel zooveel mogelijk stempels te verkrijgen, zooals school jongens wel doen maar met het doel het land te verkennen, er mee vertrouwd te raken, de schoonheid ervan te genieten. Dan zal een bezoek aan Bleskensgraaf en Molenaarsgraaf en Schoonhoven tot een onvergetelijke herinnering worden. moesten allen passen en tènslotte moest ook Manfred het opgeven. Ze moest een ongehoord goede kaart in de hand heb ben, om zoo rustig en zeker op te bie den. Je hebt gewonnen! zei hij einde lijk en wierp zijn spel op de tafel. Zonder dat baar gelaatsuitdrukking NST! ruMT W’ Voordeelen van net nieuwe besluit Gelijk men ziet een onzet verwant aan die. welke thans is gekozen De bekende Leidsche hoogleeraar Kemper zegt van deze bepaling, dat ..de Wetgever on deze wijze de spitsvindige uitvlugter. van 'istige misdadigers voorkomt” en er tevens voor zorgt dat het lot eens be schuldigden niet van de willekeur des Regters afhange” daar .er geene mis daad bestaat zonder voorafgegane wet” Dit citaat stelt een ander voordeel In het licht, hetwelk van he» nieuwe besluit kan worden verwacht De rechter zal een strafbaar feit, hetwelk wellicht niet ge heel onder den tekst van een bestaande strafbepaling valt ook Kunnen straffen door eer. beroep te doer op de grondge dachte van die bepaling Hierdoor zal er minder aanleidint bestaan voor al te handige advocaten om te trachten door uitvluchten en schoonklinkende redenee ringen verdachten aan den arm der wre- Kende gerechtigheid te onttrekken Aldus zal de behandeling van het strafbare feit voor den rechter in vele gevallen zich meer op de werkelijke be'eekenis van het feit zelf concentreeren Anderzijds wordt ook het werk van den wetgever vruchtbaarder gemaakt.'Op het oogenblik is het noodzakelijk bij het op stellen van strafbepalingen de beteekenis var. iederen term in den breede te bezien en. teneinde de mogelijkheid van Jacunes althans zoo gering mogelijk te maken veelal in een bepaald voorschrift een reeks zeer verwante begrippen naast el kaar te zetten. De strafbepalingen zullen eenvoudiger kunnen worden geredigeero en het strafrecht zal overzichtelijker kun nen worden, nu de rechter de vrijheid heeft verkregen tot de grondgedachten, welke achter de bepalingen liggen terug te gaan. Oéerigens behoeft men niet te veron derstellen dat het nieuwe besluit in de toekomst om zoo te zeggen dagelijks zal worden toegepast. De groote meerderheid van de gepleegde delicten is in welom schreven wetsvoorschriften strafbaar ge steld. Het besluit is van belang voor de naar verhouding spaarzame gevallen, welke juist grenzen aan de bestaande voorschriften en waarin straffeloosheid van den overtreder door niemand kan worden gewenscht Het ware ook niet aanbevelenswaard, indien de rechter op grond van het nieuwe voorschrift een ge- heele reeks nieuwe delicten zou creëeren Dit is zoo min in het Duitsche Rijk als in Denemarken, waar een gelijk voor schrift reeds sinds eeuwen bestaat, ge schied. De rechter zal trouwens, naar, ver wacht mag worden, ook op dit gebied blijk geven van een wijze gematigheid Dan ec Ijler kan het besluit onze toekomstige rechtsontwikkeling zeer ten goede komen. Wellicht zullen velen meenen, dat juist nu „het hel: van den dam” is en de rech ter recht kan spreken naar eigen per soonlijke opvatting. Hiervan is natuurlijk geen sprake. Wel is het de bedoeling, den rechter niet te binden aan zijn interpre- tatiemethode. maar de formaliteit zal hij nooit zonder meer op zij mogen zetten Reeds lan„ was ons recht weinig meer geneigd tot de z.g.n. historische interpre tatie. De wijziging welke thans is doorge. voerd werd in 1934 reeds als noodzakelijk bepleit. x het nu begrepen heb. Ik zou graag mee wülep spelen. “e glimlachte tegen Manfred. Kun je mjj een klein voorschot geven? Manfred gaf haar lachend een groot „voorschot". Het stemde hem tot on zegbare vreugde, zijn jonge vrouw te genover zich aan de speeltafel te zien, terwijl ze met nadenkend samengetrok ken wenkbrauwen de kaarten in de hand hield. Deze vreugde kon niet te duur betaald worden en bovendien was het immers slechts een spel, dat zich binnen de grenzen der gezelligheid be- woög? Er werden geen vermogens ge wonnen of verloren en noch een zelf moord, noch een deurwaarder vertoon- Eenige minuten later zette men zich voor een onschuldig pokerpartijtje rond de tafel. s Manuela stond achter Manfred; haar arm rustte op de stoelleuning. Hij keer de zich nu en dan om, teneinde haar zijn kaarten te laten zien, maar ook. om een vluchtig teederen blik op haar te werpen. als een extra-waarborg. HU voorkomt dat de rechtspraak wordt tot een ziyver logisch abstraheeren en niet langer ver band houdt met de moreele normen waarop ieder recht moet berusten De tekst van het besluit vertoont over eenstemming met artikel 2 van het Duit sche Strafgesetzbuch. In het Duitsche Rijk hebben zich dezelfde moeiliikheden voorgedaan als ten onzent daar werd in 1935 een oplossing voor deze moeilijk heden tot stand gebracht Van de daar opgedane ervaring kon worden geprofi teerd. Er is dan ook niet met een bloote vertaling van den Duitschen tekst vol staan Voorts is er naar gestreefd het nieuwe voorschrift in te voegen in het bestaande Nederlandsche recht. Ook is met onze nationale historie op dit gebied rekening gehouden Het is n.l. niet zoo. dat het nieuwe instituut in ons strafrecht een volkomen novum, beteekent. Integendeel het eerste wetboek van strafrecht, het welk in ons land tot stand is gebracht Het Crimineel Wetboek voor hét Koning-' rijk Holland van 1809. bevatte een beoa- ling van gelijke strekking. Het bepaalde in artikel 12 ..Er bestaat voorafgegane wet. De regters zijn verplict vol gelen van uitlegkunde te beoordeelen of en in hoe verre eenige hun voorgestelde daad het zij onder de woorden onder den zin der wet behoore zii worden toegepast indien de feiten rechtstreeks vallen onder den tekst van de strafbe palingen In de tweede nla^ts kunnen zij worden toegepast jjidien de feiten wel niet vallen onder den tekst van de straf bepaling doch wel onder haar grondge dachte. In het Romeinsche strafrecht heette dit ..vindicare ad exemplum le- gis” d.w.z. straffen naar het voorbeeld van de wet- Echter moet in het laatste geval ingevolge het thaps genomen be sluit nog een tweede voorwaarde ver vuld zijn:, het feit moet naar gezond rechtsgevoel straf waardig zijn. Deze eisch is bedoeld FRONTSTRIJDERS KINDERFEEST: Alle kinderen van 6 tot 14 jaar. wier vader dienst doet aan het front bij N.S.KK of eenige andere instelling, die in verband staat met de legerleiding worden uitge- noodigd voor het te houden frontstrijders, kinderfeest te organiseeren door de W A. op 29 Juli a.s. in den Dierentuin. Formu lieren tot inschrijving zijn verkrijgbaar aan het Heerbankwartier, Wassenaarsche-* weg 12, den Haag. Ook de kinderen van hen, die geen lid zijn van de W.A, of N.S.B.. die echter wel frontdiensten ver richten, zijn welkom. Bewijzen moeten worden meegebracht. BIJKANTOREN P.T.T.: Met ingang van Maandag a.s. zullen alle stadsbiikantoren van de P.T.T. geopend zijn van 9 tot 5 uur in plaats van half negen tot half acht, op alle werkdagen behalve des Za terdags Op dien dag zijn de bijkantoren geopend van 9 tot 3 uur J. G. PIPPEL 70 JAARi De heer J G Pippel, oud-administrateur-directeur van de griffie der Tweede Kamer is heden 70 jaar geworden. Meteen toepasselijk woord werd gisteren door den directeur van den Gemeentelijken Reinigingsdienst namens den burgemeester aan den voorman M J. Heidt de gebruikelijke gratificatie wegens 40-jarigen dienst uitgereikt. Ze liet zich glimlachend de spelregels uitleggen, hoewel ze er niet het minste van scheen te begrijpen. Haar schoone gelaat was. ondanks de ingespannen opmerkzaamheid zoo onbegrijpend, als of ze er geen vermoeden van nad, welke waarde elk% kaart op zichzelf vertegenwoordigde. Het lag zeker nie^ aap het verraderlijke spel van haar ge laatstrekken, als hij. zooals gewoonlijk, verloor. Ze vërtrok geen spier van haar gelaat als hij roekeloos den inzet verhoogde, of zelfs verdubbelde, maar evenmin haalde ze verlicht adem, als hij eens het aanzienlijke bedrag van den pot opstreek. Zoo! zei ze, toen na een half uur werd gepauzeerd. Ik geloof, dat ik De aanvulling, welke het onlangs afge- kondigde besluit van den secretaris-gene. raai van het departement van Justitie be treffende de toepasselijkheid van wette lijke strafbepalingen in ons strafrecht aan brengt. heeft een zeer algemeene strek king. Het besluit bevat n.l. r.iet eer. of meer nieuwe strafbepalingen, doch wij zigt de beteekenis van alle bestaande strafbepalingen zoowel die uit het Wet boek van Strafrecht als die uit afzonder lijke wetten, verordeningen en Ifesluiten. Het verdient daarom bijzondere belang stelling. Gelijk bekend, voegt het besluit aan artikel 1 van het Wetboek van Strafrecht het volgende voorschrift toe: „Valt een feit niet onder den tekst, doch wel onder de grondgedachte van- eene wettelijke strafbepaling, zoo *s de strafbepaling toepasselijk, indien het feit naar gezond rechtsgevoel strafwaar, dig is." Ten einde de beteekenis van dit nieuwe voorschrift duidelijk te maken, is het wenschelijk voorop te stellen, dat ons ge- heele strafrecht in wettelijke voorschriften is neergelegd. De rechter kan een ver dachte enkel straffen, wanneer het door hem begane feit valt onder een strafbe paling. welke bestond op het oogenblik van het plegen van het delict. Op zichzelf is dit stelsel niet zoo vanzelfsprekend, als veelal aangenomen wordt. Indien men de rechtsgeschiedenis nagaat, treft men in het algemeen regelingen aan. waarbij de rechter ook buiten»geschreven rechtsnor men om tot bestraffing Kan overgaan. Het stelsel van rechterlijke gebondenheid aan geschreven strafrechtsnormen is in ons land en in de meerderheid van de landen van Europa eerst in het begin van de 19e eeuw ingevoerd De bedoeling was rechtsonzekerheid en rechtsverscheiden. heid, welke onder het ancien régime veel vuldig voorkwamen in het belang van de te straffen individuen zooveel mogelijk te voorkomen. Deze .bedoeling is ook over het geheel verwerkelijkt zij het dat thans een ander euvel is opgetreden, n.l. dat staat en maatschappij en ook de belangen van de goedwillende burgers niet altijd voldoende tegen de overtreders van mo reele normen kunnen worden beschermd Het is duidelijk, dat het een algemeen be. lang moet worden geacht, dat strafwaar dige handelingen door straf kunnen wor den getroffen Hier deden zich tengevolge van het stelsel van de geschreven straf rechtsnormen in bet verleden moeilijkhe-o den voor. VRIJSTELLING VftN LEGES: In de Staatscourant van heden is opgenomen een besluit van den seer -gen van Bin- nenlandsche Zaken waarbij bepaald wordt dat de afschriften van of uit treksels uit de akten van den burger lijken stand, vereischt voor de regeling van toelagen aan nabestaanden van ge sneuvelde tot de Duitsche Weermacht behoorende personen van Duitsche of Nederlandsche nationaliteit vrij van leges zijn. 10 Juli BEVALLEN: W. Kempe géb. Hameltnk, d. E. Vegtër geb. Diehl, z. G. van Uffelen geb. Anpeese, d. J. Jacobs geb. Hak, d. M. H. A. van der Zee geb. Duijvesteijn, d. G. Spa geb. van der Breggen. z. M. M. Stadhouders geb. Alberts, z. A. M. van der Kolk geb. van ’t Woudt z. L. Suikerbuik geb'. Verhey. z. G. van der Swaluw geb' Meijning, z. A. A. J. Borsboom geb' Innemee z. E. M. Bruinsma geb. Mul segaas. z. L. Engels geb. de Goederen, z. Z. Korving geb. de Graaf, z. E. M. Zierse geb. van Loo, d. M C Sluiter geb. Moerland, z. C. v. Rooiien geb. de Bruin, d C. R. Münze geb. Lenz. d. A. C M. Knijnenburg seh Parlevliet, z D Vrolijk geb. Lagas' z. W. E. Eijgenberger geb. Bleijenberg‘ d. M. J. voo» den Dag geb., van der Stelt z M. A. van Elk geb. Knijnen burg, d. M J. Straathof geb. Lieverse, z. J. E. M. Simon geb. Hilgersum z. C. van der Wees geb. van der Sar. z. G F. Beckand geb. Verwee. z. J.' P. van der Velden geb. Wubben. d. g' E. O. Hoenders geb. Piek. z. c. M.’ Mandjes geb. Stolk d. M Moonen geb Vlemmings. z. E. A. Hudig geb Nootl hoven van Goor, z. M C. Waftel geb Visser, z. - M J. P. Durville geb. van Unen, z. A. C. van den Berg geb de OVERLEDEN: C. Huang, ongeh. man 50 j. W J Krul, man van D. A. M j’ van Dorst. 60 j. D. Bordewijk man vaii P M Sackman. 69 j. W M Wald- kötter. wed. van L. W Grijp. 83 j. G. J. van der Meulen. vrouw van J. P. Kolk, 64 j H. G. J Liesting, man van W Ar gon op zijn manier met luidsprekerpro- «bon. 73 J. S K H Stam. zoon. 3 d Moeilijkheden in het verleden Deze moeilijkheden vloeien voort uit tweeërlei bron. In de eerste plaats kan geen wetgever alle gevallen, welke zich bij bepaalde maatschappelijke toestanden kunnen voordoen, voorzien; voorts is het niet mogelijk, indien de maatschappelijke toestanden geleidelijk veranderen, steeds de wetgeving met de nieuwe maatschap pelijke behoeften gelijken tred te dcen houden. Door het een en het ander komt het herhaaldelijk voor, dat strafwaardige worden gelijken gesteld of wetgeving, doch welke niet of nauwelijks onder de omschrijving van een bestaand delict kunnen worden gebracht. Dan staat de rechter voor de keuze, hetzij den overtreder van de moreele norm vrij te spreken, hetzij het strafvoorschrift waar bij de overtreden norm het naaste ligt, zoodanig te interpreteeren. dat het feit nóg juist door dit strafvoorschrift wordt getroffen. In de praktijk geschiedt beide In bepaalde gevallen, waarin het begane feit zeer dicht bij de strafbepaling ligt- wordt deze, zooals men het 4ec^n-sc^ noemt." extensief geïnterpreteerd Zoo be sliste ons hoogste rechtscollege inder tijd. dat men in geval van beschadiging van eén telefoonpaal gestraft kon yorden wegens beschadiging van eén telegraafpaal en dat hinderlijk vóór iemand rijden ge. straft kon worden als hinderlijk iemand volgen. In andere gevallen waarin het strafbare feit verder van de woorden van de strafbepaling afligt, meent de rechter niet tot veroordeeling te kunnen tomen Zoowel het ee'ne als het andere verschijn sel moet worden betreurd Indien men een maal het stelsel heeft, dat veroordeeling alleen mag plaats vinden op grond van bepaald.omschneven wettelijke voorschrif ten, is het niet wenschelijk. zonder uit drukkelijke wettelijke machtiging die voorschriften tpe te passen op gevallen, welke onder haar tekst eigenlijk niet be grepen zijn. Anderzijds is het evenzeer ongewenscht moreel afkeuringswaardige handelingen, welke geheel op één lijn liggen met in het Wetboek strafbaar ge stelde feiten, ongestraft te laten. Het laat ste moge aan een sprekend voorbeeld worden toegelicht. Nog.voor enkele weken werd een vol wassen man. die ontucht had gepleegd met een idioot meisje vrijgesproken, om dat de wet spreekt van ontucht met een vrouw, die in staat van bewusteloosheid of onmacht verkeerjt, onder welke termen krankzinnigheid niet valt. Toch is de grondgedachte in beide gevallen dezelf de, n.l. deze, dat niet kan worden geduld dat misbruik wordt gemaakt van de om standigheid. dat de vrouw zich tegen ontuchtige handelingen door haar licha. melijken of geestelijken staat niet kan verzetten. Ten einde deze moeiliikheden op te lossen is het nieuwe besluit van den se- cretaris-generaal van het departement van Justitie betreffende de toepasselijk heid van wettelijke strafbepalingen De grondgedachte de gedachte dat wüze kun- De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De Nederlandsche emigrantenregee ring te Londen heeft tol het Ameri- kaansche staatsdepartement een pro test gericht, waarin betoogd wordt, dat de kleine naties binnen de Anglo-Ame- rikaansche Sovjet-Russische coalitie, niet op voet van gelijkheid behandeld worden. Met een zinspeling op de achter uitzetting bij de levensmiddelenconfe rentie te Hotsprings wordt verklaard, dat bij alle politieke conferenties en ovéreenkomsten, eenvoudig buiten de kleine naties om gehandeld wordt en dat deze zich, zonder gehoord te zijn, moeten schikken in de besluiten der groote mogendheden, om het even, of deze met de belangen der kleine naties jtrooken of niet. Van Duitsche zijde verklaart men, naar aanleiding hiervan, dat deze Ne derlandsche emigranten zich vergissen, wanneer zij meenen, dat zij nog aan spraken kunnen laten gelden op de Ne derlandsche koloniale gebieden in de Zuidzee. Zij verwachten van Roosevelt en Churchill ondersteuning van hun be langen bij het Nederlandsche koloniale bezit, doch zien daarbij volkomen over het hoofd, dat het beschikkingsrecht reeds lang aan Japan is overgegaan en, aldus dit Duitsche commentaar, geen Churchill, geen Roosevelt en geen Sta lin over de macht beschikt, het door eigen schuld verloren gegane gebied te rug te winnen. De „Berliner Börsenzeitung” bevat een bericht van een oorlogsverslaggever om trent den ir.zet van het Nederlandsche Legioen in het Oosten. Daarin wordt ge zegd. dat de Nederlandsche Vrijwilligers als zonen van hun vólk weliswaar indivi- dualisten waren geweest „weeker en sen- timenteeler dan de door den oorlog op gevoede Duitschers en niet voor soldaat geboren” doch dat de harde opleiding en de meedoogenlooze koude van den eer. sten Russischen winter de Nederlanders spoedig gehard hadden en „geschikt om te doorstaan wat hun te wachten stond”. Na een opleidingstijd van drie maan den kregen zij nieuwe uitrustingen, goede winterartikelen. diverse voorwerpen en tenslotte de ijzeren rantsoenen. Half Januari kwam het marschbevel. Zij reis den per trein en per schip, rolden vervol gens door het Baltische land zonder het doel der reis te kennen. Vaak verander den dé treinen van richting, langen tijd stonden zij stil op doode sporen, vaak werden ook kwartieren betrokken in vreemde steden. De vrijwilligers konden niet vermoeden, dat zich in die weken een geweldig ge vaar voor het geheele Noordelijke front begon af te teekenen. Het was den Sovjets gelukt, aanvankelijk met kleine afdeelin. gen, later met sterkere strijdkrachten over de bevroren Wolchoftnoerassen door te dringen in het gebied ten Noorden van het Ilmenmeer. Tenslotte stond het ge heele bolsjewistische stootleger in den rug van het omsingelingsfront van Le ningrad. Dit gevaar moest worden dreven en aldus werd het SS-Legioen Niederlande aan het nieuwe front ten Noorden van het Ilmenmeer ingezet. De harde les van den winteroorlog Reeds bij het eerste contact met den vijand moesten de Nederlanders de harde les van den winteroorlog leeren. In het dichte woud werd een peleton der com pagnie infanterie-geschut door een vijan delijke verkenningstroep overvallen. Spoe dig daarop viel de vijand aan. eerst met twee en een halve compagnie, daarna met een bataljon. Beide aanvallen werden af geslagen. Het was de vuurdoop. Nadat de partijen aldus elkander had. den gemeten, werd de oorlog geheel an ders dan men na alles, wat tot nu toe was geweest en na alles wat men had ge leerd, zich had voorgesteld De oorlog ten Noorden van het Ilmenmeer ontwikkelde zich in deze Febfuarimaand van 1942 al spoedig tot een voortdurenden strijd tot het vrijhouden van wegen Dikwijls was het ook een strijd van man tegen man. Reeds in die dagen werd het SS-Legioen Niederlande in de berichten van het Op- de zich dreigend op den achtergrond. Waarlijk, Manuela had bet spel be grepen. Niemand behoefde in haar kaarten te zien, om haar te helpen. Ze speelde zeer voorzichtig en slechts dan, als ze een zekere kaart in de hand hield. Bovendien werd ze, zooals ge woonlijk bij beginnelingen het geval is. door het geluk begunstigd. Ze kreeg bijna onafgebroken schitterende kaarten en ze werd door allen verbaasd aange zien en op schertsende wijze werd met haar geluk de draak gestoken, zonder dat men haar in het minst uit haar glimlachend nadenkende rust kon bren gen. Slechts bij uitzondering kreeg Man fred een goede kaart. Achtereenvolgens veranderde, streek ze den Inzet op. Een oogenblik! riep Manfred. Je hebt gewonnen, maar voor de aardig heid wil ik toch graag zien, welke kaarten je in je hand hebt! Alstublieft! 4 Manfred keek haar verbaasd aan. Maar... mijn kaart was veel beter; die van jou is niets waard. Je hebt slechts gebluftl

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 2