1943 BEKENDMAKING De geallieerde landing op Sicilië I Terugvoering in Krijgsgevangenschap Maandag 12 Juli. No. 18535. SovjetafHeeling vernietigd bepaalde Verbod tot het in dienst hebben van personen Mislukte pogingen van den vijand om in het binnenland door te dringen Duitsch-Italiaansche tegenaanvallen Verduister op tijd. Duikbootsuccessen mannen Politieke moordaanslag in Nijmegen Beroep op de trekkende jeugd „De goede veldheer maakt den goeden soldaat” VERDUISTEREN Sicilië Vijand in één sector teruggeslagen De actie van de Italiaansche luchtmacht Nieuw hoofdstuk in den oorlog en de Landwacht Van kracht verklaard voor in 1924 geboren jonge Keuringen voor de Waffen-S.S., het Legioen Vijandelijke kruiser en transport schepen bij Sicilië vernietigd Succesvolle aanvallen op oorlogs schepen en landingsbooten Alle parachutisten vernietigd Pavolini over den strijd (Zie verder le blad, pagina Hevige slag op de Zuidoostkust COURANT HAAGSCHE I de torpedovliegtuig van Kaap Blam orde 3 s Dader gearresteerd Op 8 Juli j.l., des middags, is de com missaris van- politie van Dijk te Nijmegen op de open straat in den rug geschoten en zwaar gewond. Door het vastberaden optreden der bevolking kon dè dader terstond gearresteerd worden. Hij ziet zijn gerechte straf tegemoet. Volgens de re sultaten van het tot dusver ingestelde onderzoek heeft men ongetwijfeld te doen met een politieken moordaanslag. den zoo dit Zwaar Italiaansoh geschut hetwelk aan de kust van de Middellandsche Zee staat en het land tegen ^óiandeijike aan vallen beschermt. /Luc&^rbi&HQllandJi Kiska beschoten Lichte Amerikaansche zeestrijdkrachten hebben op 9 Juli het door de Japanners bezette eiland Kiska leoeten) bescho ten. Deze beschieting heeft verscheidene uren geduurd en werd van Japansche zijde beantwoord. van het 2e regiment huzaren en het 2e regiment huzaren motorrijders op 22 Juli 1943; BESCHIKKING van den secretaris-generaal van het de partement van Sociale Zaken ter uitvoe ring van de beschikking van den Rijks- commissaris voor het bezette Nederland- sche gebied (commissaris-generaal voor bijzondere aangelegenheden) betreffende het verbod, bepaalde personen in dienst te hebben. Overeenkomstig 1, eerste lid, en V van de beschikking no. 66/1943 betreffende het verbod, bepaalde personen in dienst te hebben, bepaal ik: 1. (1) Werkgevers mogen mannelijke werknemers met inbegrip van leerlingen, volontairs met of zonder toelage en thuis werkers, die in 1924 geboren zijn, niet in dienst hebben, tenzij deze in het bezit Een oud spreekwoord, maar voi betee- kenis in deze dagen. Voor den jongen Nederlander, die er een eer in stelt een goed soldaat te zijn, bestaat de mogelijk heid, daartoe te worden gevormd in bet keurkorps van de beste legers, die er maar zijn. Tezamen met de Noorsche, Deensche en Vlaamsche vrijwilligers wil hij gevormd worden tot een goed soldaat van den Führer, den besten veldheer van dezen oorlog. En als goed soldaat wil hij het zijne bijdragen om Europa te verlossen, voor goed te bevrijden van de bolsjewistische horden uit het Oosten. Hij meldt zich daarom bij de Waffen- S.S. of bij het Vrijwilligers-Legioen. Blijft gij dan niet achter Jonge Neder* landers, maar volgt dit voorbeeld! Van 22.00 aar tot 5.30 aar Maan: 12 Juli onder 1.57 u_; op 16.04 u. 13 Juli onder 2.23 u.; op 17.20 u. 17 Juli V.M. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364, z.g. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Het eiland Sicilië is 25.740 K.M.2 groot (oppervlakte Nederland 33.078 K.M.2) en heeft in normale tijden een bevolking van ongeveer 4 millioen zielen. Zeer waar schijnlijk is thans echter een belangrijk deel der Sicilianen geëvacueerd. Van West naar Oost gemeten, is het eiland, welks aspect bergachtig is, ongeveer 2w KeM. lang, dat is van Rotterdam naar Leeuw arden. Van Noord naar Zuid is de Si- ciliaansche driehoek in het midden circa 100 K.M. breed (van Rotterdam naar Antwerpen). In oppervlakte is het onge veer aan België gelijk. Men verbouwt er vanouds veel koren, terwijl ook de oogst van zuidvruchten (sinaasappelen en ci troenen) en van wijn belangrijk is. Er bevindt zich op de bergen en in de vlakten slechts weinig bosch. Op het eiland komen de grootste zwavelmijnen van Europa voor. In de provincie Ragusa wordt veel asphalt gewonnen. De groot ste steden zijn de havenplaatsen Palermo, in het Noorden, (met circa 400.000 inwo ners) en Catania, in het Oosten, (onge veer 250.000). Voorts noemen wij de, alle aan zee ge legen. steden Messina, in het Noord-Oos- ten en Marsala en Trapani in het uiter ste Westen. Een vierde deel van de geheele bevol king is in de industrie werkzaam. Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat;.; 23-7-43, 914.00 u. Amsterdam, Dam 4;i 24.7-43 9—13.00 u. Utrecht, N.V. Huis,! Oude Gracht 245; 25-7-43 0—14.00 u. Amersfoort, Pol. Durchgan-gslager Leus-- derweg; 26-7-43 914.00 u. den Haag, café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. ITALIAANSCHE WEERMACHT- BERICHTEN ROME, 11 Juli. Langs de kuststrook van Zuidoostelijk Sicilië, waar Italiaansche en Ouitsche troepen dé gelande vijandelijke strijdkrachten energiek bestrijden en on der hun druk dapper standhouden, woedt een hevige slag. De vijandelijke luchL maoht ontplooit een levendige activiteit. De jachtvliegtuigen van de As schoten 22 vliegtuigen omlaag, het afweergeschut 9. Onze formaties torpedovliegtuigen die herhaaldelijk tot den aanval op vijanae- lijke convooien opstegen, brachten 2 sche pen tot zinken met een gezamenlijken in houd van 13.000 ton, alsmede een schip van niet nader aangeduid type. Zij be schadigden bovendien ernstig 2 kruisers en talrijke koopvaardijschepen, waarvan er verscheidene in brand geraakten. Een lichte kruiser, 7 transportschepen van groote en middelbare tonnage en vele landingsbooten werden herhaaldelijk door de Duitsche luchtmacht getroffen, zoodat stellig verwacht kan worden, dat zij later gezonken zijn. ROME, 12 Juli. Op Sicilië is de harde strijd gisteren zonder onderbreking voort gegaan. De vijand trachtte tevergeefs de geringe diepte van de door hem bezette kuststrook uit te breiden. De Italiaansche fen Ouitsche troepen, die vastbesloten tot den tegenaanval overgingen, versloegen op verscheidene punten de vijandelijke afdee- lingen en dwongen hen in één sector tot den terugtocht. De strijdgeest der ita liaansche en Duitsche afdeelingen staat op zeer hoog peil. De houding der bevolking en der dappere Siciliaansche soldaten, die in grooten getale deel uitmaken van onze eenheden, is boven iederen lof verheven. Voor de grandiose verdediging der haar toevertrouwde stelling verdient de onder bevel van generaal Achillo d’Havet staan de 206de kustdivisie een bijzonder eer. volle vermelding. Italiaansche vliegtuigen hebben 3 krui sers getorpedeerd, benevens een kleinere eenheid en 3 schepen, waarvan 2 van 8000 ton ondergingen. Italiaansche en Duitsche gevechtsformaties hebben vijandelijke scheepsconcentraties aangevallen. Vijf schepen en eenige landingsvaartuigen werden tot zinken gebracht. Ruim 40 vrachtschepen en transportvaartuigen van verschillende grootte werden getroffen of in brand geworpen. Jagers der Asmogend heden schoten 30 vliegtuigen neer. Acht andere vliegtuigen stortten neer in het vuur van de artillerie. Van den inzet der laatste 2 dagen zijn 13 Italiaansche en 10 Duitsche vliegtuigen niet op hun basis teruggekeerd. Voor de Oostkust van Sici lië heeft een onzer duikbooten een kruiser van 10.000 ton getorpedeerd. De kruiser werd getroffen on explodeerde. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 12 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In den slag tus. schen Bjelgorod en Orel is het onzen troe. pen gelukt een vrij groote groep vijande lijke strijdkrachten in te sluiten en te ver. nietigen. Daarbij werden verscheidene duizenden gevangenen binnengebracht. 129 tanks stukgeschoten, talrijke kanonnen en andere wapens buitengemaakt. in totaal werden gisteren 220 tanks en 70 vliegtui gen vernietigd. Ontlastingsaanvallen, die de bolsjewis ten ten Oosten en Noorden van Orel on dernamen. werden afgeslagen. Sedert 5 Juli verloor de vijand 23.000 gevangenen, 1640 tanks en 1400 kanonnen. Op Sicilië trachtten de Britsch-Ameri- kaansche landingstroepen vergeefs de be zette kuststrook te verbreeden. Duitsche en Italiaansche troepen gingen gisteren op bepaalde plaatsen systematisch tot den tegenaanval over en wierpen den vijend in het eerste gevechtscontact terug. Duit sche en Italiaansche luchtstrijdkrachten vielen de vijandelijke scheepsconcentraties aan, brachten verscheidene vrij groote transportschepen en landingsbooten tot zinken. Bovendien werden 3 kruisers en 42 transportschepen beschadigd en door een Italiaansche duikboot een kruiser van 10.000 brt. in den grond geboord. De vijand verloor gisteren boven Sici lië en Siciliaansohe wateren 38 vliegtui- gen. Tien Duitsche toestellen worden ver mist. Bij gewapende verkenning boven den Atlantischen Oceaan hebben Duitsche vliegtuigen 2 vijandelijke schepen, o.m. een passagiersschip van ruim 20.000 ton in brand geworpen. Duitsche duikbooten hebben in taaien strijd uit krachtig be veiligde vijandelijke convooien 6 schepen doen zinken met een inhoud van 42.000 brt. De kist met het stoffelijk overschot van Sikorski is Zaterdag aan boord van een torpedojager in Engeland aangekomen Een der grootste wagenhuizen van Rio de Janeiro, Park Royal, is door brand verwoest. Zês personen zijn omgekomen. De Sovjet-ambassadeur in Londen, Maiski. is Zaterdag in Moskou aange komen. PRIJS DER ADVERT.! 1—11 m.M. (S reg.) ƒ1.65, elke m.M, m. tot 29 m.M. (10 reg.) ƒ0.16. Elke m M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct„ fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. f 0.38. Pers. gevr, 0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bi.1* 10 c. meer. Bij onze vrijwilligers. Aan het berei den van den maaltijd. Bij het koken is het muggennet weggeschoven, daar de rook de muggen verdrijft. (S.S.P.K.-Fritsch-O.H.y, van een bewijs van een gewestelijk Ar beidsbureau zijn, waaruit blijkt, dat de houder voor den arbeidsinzet behoorlijk geregistreerd en met toestemming Van het gewestelijk Arbeidsbureau in dienst is. (2) Personen, die als bedoeld in het eerste lid, niet in dienst gehouden mo gen worden, mogen bij werkgevers geen werk aannemen of \erder verrichten. (3) De bepalingen van deze beschikking zijn tevens van toepassing op personen, die werkzaam zijn als ambtenaar in een publiekrechtelijke dienstverhoudiig. 2. De werkgevers zijn verplicht, onver wijld na te gaan, of zij in bovengenoemd jaar geboren personen in dienst hebben. De werkgevers zijn verplicht, deze perso nen onmiddellijk bij het bevoegde gewes telijke Arbeidsbureau aan te melden. 3 (1) Wie in strijd met deze beschikking handelt of haar tracht te ontduiken, of op zettelijk of door schuld onjuiste gegevens verstrekt, wordt overeenkomstig artikel 4 van de verordening no. 16/1943 gestraft, voor zoover niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf verbeurd is. (2) Uitlokkers, mededaders en mede plichtigen worden op gelijke wijze gestraft als de dader. 4. Deze beschikking treedt in werking met ingang van 15 Juli 1943. Amsterdam, den lOen Jpli 1943. De waarnemende secretaris-generaal van hèt dept, van Sociale Zaken. VERWEY. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: De thans begonnen slag om Sicilië en de in het Oosten uit een Duitsche plaatselyke actie ontbrande dubbele slag van Orel en Bjelgorod, lei den een nieuw hoofdstuk in den oorlog in. De jongste gebeurtenissen in het Oosten hebben de Anglo-Amerikaansche tegenstanders gedwongen, den volgen den zet te doen. Welke nadeelen dit feit heeft, weet ieder schaakspeler. Het is buiten twijfel, dat de Sovjet reactie op de Duitsche verkenningsactie op 5 Juli, het tusschen Londen en Washington aan den eenen en Moskou aan den anderen kant overeengekomen plan, ten aan zien van den tijd omvergeworpen heeft, dat de onverwacht felle Duitsche tegen aanval in het gebied Orel-Bjelgorod den Anglo-Amerikaanschen tegenstander ge dwongen heeft tot den volgenden zet, tot de aan de bolsjewieken vast beloofde aanvalsactie op Europa. Men kende in militaire kringen te Berlijn al lang het voornemen tot synchronisatie van vijan delijke acties in het Oosten en Westen, resp. Zuiden en Noorden. De kortgele den van Duitsche zijde bekend gemaak te bijzonderheden, omtrent de samen trekking van sterke Anglo-Amerikaan sche lucht- en zeestrijdkrachten en de concentratie van aanzienlijke troepen contingenten aan de Noordkust van Afrika bewezen bovendien, dat de As omtrent de vijandelijke voornemens tij dig ingelicht was. De Siciliaansche actie was dus geen verrassing. Zij brengt den totalen toestand dichter bij de opheldering. Er is daarbij geen twijfel aan, dat men met de aan den gang zijnde gevechten, geen actie van dezen oorlog kan vergelijken. Nadere bijzonderheden zijn uiteraard nog niet bekend. Men zal moeten afwachten, in hoever het feit, dat vroeger dan in het voornemen lag, moest worden overge gaan tot den inzet tegen Sicilië, conse quenties zal hebben. Want een lan- dingsonderneming is op zichzelf nog geen effectieve militaire gebeurtenis. De felle afweer op den grond en in d«L lucht is een factor, die een beslissena woord zal moeten meespreken. Een verklaring van den Nationalen Jeugdstorm Steeds veelvuldiger worden klachten over het aanstootgevende optreden van jongelui, die in hun vacantie of tijdens de weekeinden naar buiten trekken. Het gedrag van vele trekkers en kampeerders is in strijd met de eer en de waar digheid van de Nederlandsche jeugd. De Jeugdstorm doet thans een beroep op alle jongeren, iets meer te beseffen van den ernst der tijden en zoowel door kleeding als gedrag de gevoelens van andere volksgenooten niet te kwetsen. Aan de kaderleden van Jeugdstorm is opgedragen, noodig tegen uitwassen op gebied ten strengste op te treden. Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wetirmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche Weermacht worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtige en reservepersoneel beneden den rang van officier van de onderstaande regimenten en van alle in de jaren 1939 en 1940 door deze regi. menten opgestelde formaties, voor zoover het in Mei 1940 in werkelijken mili. tairen dienst was. Zij moeten zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur: in het „W ehr macht- I a g e r”, Amersfoort, Zonnebloemstraat: de dienstplichtigen der zeemacht en al haar oorlogsformaties op 19 Juli 1943; de dienstplichtigen van het 22e regiment infanterie op 20 Juli 1943. van het 1e regiment huzaren en het 1e regiment huzaren motorrijders op 21 Juli 1943; Het Verordeningenblad bevat een be schikking van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, (Commissaris-Generaal voor bijzondere aangelegenheden) betreffende een ver bod tot het in dienst hebben van be paalde personen. Hierin wordt bepaald: 1. (1) Werkgevers in het bezette Neder landsche gebied mogen, zonder toe stemming van den secretarisgeneraal van het departement van Sociale Za ken, of van het bevoegde gewestelnk arbeidsbureau, geen personen als werk nemer, leerling of volontair met of zon der toelage, dan wei als thuiswerker in dienst hebben, voorzoover dezen behoo- ren tot de, door dezen secretaris-gene raal te bepalen lichtingen. (2) Personen, die op grond van een beschikking, als bedoeld in het eerste lid, niet in dienst gehouden mogen wor den, mogen bij werkgevers in het be zette Nederlandsche gebied, geen werk aannemen of verder verrichten. (3) Op het tijdstip, waarop een ver bod tot het in dienst hebben, als be doeld in het eerste lid, wordt uitgevaar digd, eindigt de betreffende dienstbe trekking. 2. De werkgevers zijn verplicht, zoodra een beschikking, als bedoeld in het eer ste lid, is uitgevaardigd, onverwijld te onderzoeken, of zich onder hun perso neel personen bevinden, die behooren tot de, in de beschikking vermelde lich tingen. De werkgevers zijn verplicht, deze personen terstond aan het bevoeg de gewestelijk arbeidsbureau op te ge ven. 3. (1) Hij, die in strijd handelt met de bepalingen van deze beschikking, of met de, ter uitvoering daarvan uitge vaardigde beschikkingen, dan wel tracht deze te ontduiken of opzettelijk, of door schuld onjuiste opgaven doet, wordt gestraft op grond van artikel 4 der Verordening no. 16-1943, voorzoover niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd. (2) Uitlokkers, medeplegers en mede plichtigen worden als daders gestraft. 4. De bepalingen van deze beschikking zijn tevens van toepassing op amb tenaren van eenig publiekrechtelijk lichaam. 5. De secretaris-generaal van het depar tement van Sociale Zaken is belast met de uitvoering van deze beschikking. 6. Deze beschikking treedt heden in werking. Het SS-Ersatzkommando Niec ■‘rlande deelt mede: Nederlanders, van? arisch bloed in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, welke de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Neder land of bij het S.S.-Wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche S.S. in Nederland willen toe treden. Personen tusschen 1835 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den ar beidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17-7-43 914.00 u. Rotterdam. Deut sches Haus, Westzeedijk; 18-7.43 912.00 u. Breda, Rest. Modern, Markt; 1518.00 u. den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45; 19-7.43 912.00 u. Venlo, Deut sches Haus, Egmondstraat 16; 1518.00 u. Arnhem, café Royal; 20-7-43 912.00 u. Hengelo café Modern, Spoorstraat 18; 1518.00 u. Zwolle hotel Gijtenbeek; 21- 7-43 912.00 u. Assen, Concerthuis a. d. Vaart; 15—18.00 u. Groningen, Concert huis, Poelestraat; 22-7.43 912.00 u. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 11 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakte gisteren bekend: De groote slag in het Oosten raast voort Onze troepen konden in hevige gevechten nieuw terrein winnen en 193 vijandelijke pantserwagens vernietigen. Ondanks de slechte weersgesteldheid ondersteunde de luchtmacht de aanvallen van het leger met sterke strijdkrachten. Concentraties pantserwagens en troepen van den vijand werden uiteengeslagen en 85 Sovjetvliegtuigen neergehaald. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten vielen verrassend de haven Atsjulef aan de Zee van Azof aan, brachten 3 kustvaartuigen tot zinken en beschadigden 3 andere kust vaartuigen ernstig. Aan de Zuidoostkust van Sicilië zijn hevige gevechten aan den gang van Ouit sche en Italiaansche troepen met gelande vijandelijke strijdkrachten. Boven Sicilië en in de wateren om het eiland werden tot dusver 64 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Italiaansche torpedovlieg tuigen brachten 3 schepen tot zinken, waaronder 2 transportschepen van 13.000 ton en beschadigden in gemeenschappe- lijken aanval met sterke Duitsche lucht strijdkrachten 3 kruisers en talrijke groote en middelmatig groote transportvaar tuigen alsmede vele landingsbooten zóó ernstig, dat verscheidene van die schepen als vernietigd beschouwd kunnen worden. In het Kanaal ontstond op 10 Juli een gevecht tusschen een formatie Engelsche torpedojagers en motortorpedobooten eenerzijds en lichte Duitsche zeestrijd krachten anderzijds. Een Britsche torpedo jager en 2 kanonneerbooten werden door artillerievuur tot zinken gebracht, andere werden ernstig beschadigd. Aan Duitsche zijde ging een eenheid verloren, waarvan de bemanning voor het grootste deel gered werd. De eerste operaties van de Italiaan sche luchtmacht, hadden plaats in den nacht van 9 op 10 Juli, meldt de Ita liaansche Omroep. Zware gevechts vliegtuigen vielen in opeenvolgende gol ven, vijandelijke schepen tusschen Mal ta en de Siciliaansche kust aan. Tal rijke schepen kregen treffers en werden zwaar beschadigd. Tegelijk vielen Ita liaansche gevechtsvliegtuigen de haven van La Valetta op Malta aan; zij ver oorzaakten ontploffingen aan boord van vrachtschepen en lichte landingsvaartui gen, die op het punt stonden uit te loopen. Op 10 Juli vielen formaties vliegtui gen, in weerwil van het zeer krachtige afweervuur, in scheervlucht schepen, aanvalsvaartuigen en talrijke booten voor de kust van Sicilië met bommen en vuurwapenen aan. Den vijandelijken strijdkrachten werden verliezen en schade toegebracht. Formaties jacht vliegtuigen vielen landingsflottieljes, die zich in de richting van de kust bewo gen, aan. Hoewel deze formaties in ver spreide orde voeren om een aanval te bemoeilijken, gelukte het, talrijke boo ten der landingsflottielje te vernietigen. Vervolgens vielen, door jagers bege leide duikbommenwerpers, vrachtsche pen aan, die krachtig beschermd wer den door oorlogsschepen en vliegtuigen. Op een groot schip werden 2 bomtref- fers geplaatst; voorts werden kleinere schepen getroffen. Bij luchtgevechten tusschen Italiaansche jagers en Mit chells en Spitfires, werden 2 Mitchells en verscheidene Spitfires neergescho ten, io Mitchells en verscheidene Spit fires werden zwaar beschadigd. Schepen in brand geworpen In den nacht van 10 op 11 Juli, wer den de aanvallen m de wateren van Sicilië voortgezet. Vliegtuigen met grooten actieradius plaatsten treffers op verscheidene schepen. Aan boord van deze schepen werden talrijke bran den waargenomen, gevolgd door ont ploffingen. Andere formaties gevechtsvliegtuigen vielen herhaaldelijk vijandelijke oor logsschepen, vrachtschepen en lan dingsvaartuigen voor de Siciliaansche kust aan. Bijzonder veel succes hadden de Italiaansche torpedovliegtuigen, die herhaalde aanvallen op de vlootforma- ties deden. Bij de eerste operatie werd een schip van niet nauwkeurig vastge steld type getroffen en ontplofte. De la ding heeft waarschijnlijk bestaan uit munitie. Bij denzelfden aanval werd een schip van 15.000 ton getroffen en zwaar beschadigd. Een tweede formatie torpedovliegtuigen viel de vijandelijke vloot aan. Treffers op 2 kruisers Twee kruisers van ongeveer 7000 ton kregen treffers; een der kruisers ver toonde zware slagzij en moet als ge zonken worden beschouwd. Aan boord ■van den tweeden brak brand uit. Voorts werd een schip van 6000 ton, dat in een convooi van 3 schepen voer, ge troffen. Na het uitbreken van een groo ten brand, werd het door de opvaren den verlaten. De aanvallen der Italiaansche lucht macht, waren verder gericht op de vijandelijke scheepvaart in de kustwa teren van Fransch Noord-Afrika en hadden de storing van den vjjandelijken aanvoer ten doel. Om 22 uur viel een torpedovliegtuig op 5 zeemijl ten Oosten van Kaap Blanc, een koopvaarder van 8000 ton aan, die in een convooi van 10 schepen voer. Na een ontploffing zonk het schip. Een tweede torpedo vliegtuig bracht ten Oosten van Kaap Rose een, door 2 torpedojagers begeleid vrachtschip van 5000 ton, tot zinken. De diplomatieke medewerker van het agentschap Stefani schrijft, dat omtrent het verloop van de operaties op Sicilië om mi litaire redenen voorloopig slechts de vol gende feiten kunnen worden meegedeeld 1) Alle parachutisten werden vernietigd. 2) Alle pogingen der Engelsch-Amerikaan- sche troepen van de kust uit in het bin nenland door te dringen, werden tot nu toe tot mislukking^ gebracht. De gevechten zijn buitengewoon hevig, ononderbroken en dramatisch. Doch de algemeene ontwik keling van de operaties laat de gevolgtrek king toe. dat de op bluf berustende hoop van den vijand door de harde werkelijk heid is teniet gedaan. Met de grootste koel bloedigheid vervullen de Italiaansche en Duitsche troepen, gesteund door de vader landsliefde der bevolking, stelselmatig hun taak. Er zijn geen overhaaste bevelen, geen onzekerheid van den troep, geen paniek van de bevolking. Bij leiding zoowel als bij manschappen heerschen kalmtd en vastbesloten wil tot overwinnen. In de Messaggero” schrijft Alessandro Pavolini dat over de operaties, die thans op Sicilië aan den gang zijn, geen uitvoe riger berichten gegeven kunnen worden, en dat men zich moet houden aan het officieele Weermachtbericht dat wel in laconieke bewoordingen moét worden op gesteld. Elk der beide partijen wil de an der in onwetendheid laten omtrent de maatregelen en tegenmaatregelen, die ge nomen zijn langs een kuststrook van ver scheidene honderden k.m. lengte. In wer kelijkheid echter, aldus Pavolini, zijn onze bevelvoerders nauwkeurig op de hoogte van den toestand. Wij zullen ons er toe bepalen aan te duiden, dat de vijand op zee pantserschepen en vliegtuigmoeder- schepen benevens een tienduizendtal een heden van geringere tonnage in beweging heeft gebracht en dat de troepen, die in 48 uur aan land zijn gezet, den omvang hebben van een overvloedig van artillerie en tanks voorzien leger. Men moet er dus aan denken, dat wij minstens staan tegen over een groote, uitgesproken poging tot continentale invasie, zooals kan worden ondernomen door wereldrijken na een in tensieve voorbereiding. De phase, die zich thans ontwikkelt is: De snelle verplaatsing der vijandelijke contingenten naar de dichtstbijzijnde ha vens, want de vijand heeft terstond docks, reeden en minder wisselvallige ravitail- leeringsmogelijkheden noodig, evenals het de taak is van onze pantserstrijdkrachten de vijandelijke eenheden aan te vallen en op de Vlucht te drijven, ze af te .snijden van haar geïmproviseerde bases, de brug- gehoofden op te heffen, en haar doordrin ging tegen te houden of tot staan te brengen. De vijand seheen het voornemen te heb ben zich te begeven naar de Straat van Messina. Bekend is dat ons program niet streeft naar het bereiken van deze of gene stelling, maar het doel is den vijand terug te drijven naar zand en rotsen. De eerstvolgende ontwikkelingen van den slag zullen toonen, of de grandiose Poging vnn den tegenstander doeltreffend xal kunnen standhouden tegenover deze vastberadenheid, dan wel. of het geen bui tenkansje is voor de As, zooals wij vast gelooven, zich te kunnen meten met het gros van de strijdkrachten van Eisen hower, die het beste deel vertegenwoordi gen van de Anglo-Amerikaansche krach ten, waarop al hun hoop is gebouwd. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—87 Giro No. 12500 Bijkant. Sohev. Kelzerstr. 319, Te!. 550310. Fil.t Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendeel, Oranjelaan 3, Tol. 119461; VoortBeekh. H.E.G.Ruys, Heerenstr. 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tel. 330203; Beekh. J. B. v. Beters Jr„ Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Beekh. E.D. Couvée, v.Hoytemastr. 66, Tel.721117 van het 3e regiment huzaren, het 4e regiment huzaren, het 1e eskadron pantser wagens en het 2e eskadron pantserwagens op 23 Juli 1943. In de Waterlookazerne, Amersfoort: van het 21e regiment infanterie en zijn oorlogsformaties de in de Jaren 1924 1915 geborenen op 19 Juli 1943; en de in de Jaren 1914—1904 geborerten op 20 Juli 1943; van het 2e regiment veldartillerie op 21 Juli 1943; van het 1e regiment wielrijders op 22 Juli 1943. van het 3e regiment veldartillerie op 23 Juli 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributie- stamkaart met inlegvel en, voor zoover mogelijk militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Jkiitschland werkende „grensgangers” voor wie een „Bescheinigung” (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, op vragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung” zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die die belangen behar tigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroe pen personen vrij vervoer derde klas. Diegenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding. Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede eetgerei mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen die zich op 25 Mei 1943 voor den ..Arbeitseinsatz” in Duitschland of in de door de Duitsche Weermacht bezette gebie den buiten Nederland bevinden Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in oen Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in de krijgsgevangenschap tracht te onttrekken moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die do betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’«-Gravenhage bij vooruitbet. p. 8 nrad. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”. „Kol Bijbl,’' en „Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met ModebL ƒ4.26, x, Modebi. ƒ8.65. Buitenl. /6,»9, Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn pr, Afz. or. 6 en tr. p. p. 16 e.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1