KEEREN Manfred en Manuela Roman van Anna Elizabeth Weirauch Nederl. bewerking van B. L. Venzelaar HAAGSCHE COURANT De gevechten op Sicilië 'L STADSNIEUWS BINNENLAND SPORT FEUILLETON KRV8CHEM COMB, van LEERAREN M.O. 'Maandag 12 Juli 1943 le bl. pag. 2 11 KUNST EN LETTEREN FIRMA J. DE VRIES Inkoop Brillonten Goud en Zilver Inlevering radiotoestellen De Groentenvoorziening i«* 'i ^"geneeskrachtig Aanmelding Vrijwilligers Nederlandschen Arbeidsdienst Zware boete voor ledermagazijn Schade aan ontruimde perceelen BURGERLIJKE STAND Mevrouw ontwerpt een plakkaat Twee titels voor Trekvogels Landing was geen verrassing De geallieerde moeilijkheden Wie zijt gij 1. c. {Vervolg van frontpagina Een vurige UWJUWELIEg SINDS 1927 IN'T WESTEN CRICKET lachend zijn THOMSONPLEIN 18 TEL 333328 zien niet het was Noordeinde, Obrechtstraat is dein Onzuiver bloed veroorzaakt die steeds weer* keerende Rheumatieche pijn. Neem regelmatig Gezondheid voor een cent per dag Ki Aporti en Draf. 0.41, 0.76. I 47 N.V. Rovntrm p e Snelste opleiding van alle examens Fransch. Duitsch. Engelsch Spaansch en Boekhouden Billijke cond. 25 lesadresaen. Secr.: Perenstraat 140. Eindstand Herman van Leeuwenbeker a 1. Trekvogels 14 p.; 2. AAC 14 p.; 3. AV ’23 14 p.; 4. SHOT 6 pnt. Invitatiepolsstokhoogspringen Te Best is E. van Keulen, in dienst als luchtwacht, misleid door de duisternis van het dak van een fabriek gevallen en aan de bekomen verwondingen overle den. De stelling-korenmolen .,De Hoop" te Almelo die gerestaureerd en van stroom lijn wieken is voorzien, werd dezer dagen weer in gebruik genomen (C.N .F-Brusse) Geruimen tijd hebben Zumpolle’s Le derwaren Magazijnen hier ter stede, te Amsterdam en Rotterdam artikelen ver kocht, waarvan de prijs niet in overeen stemming was met de voorschriften, die op dit gebied waren uitgevaardigd. Toen de goederenschaarschte. die zich vooral ook ten aanzien van lederwaren deed ge voelen. het inkoopen van de gewenschte hoeveelheden onmogelijk maakte, ging de leiding van deze onderneming over tot het betalen van hoogere prijzen. Links en rechts kocht men lederwaren op tegen drie-, viervoudige prijzen. De verkoopprij- •zen voor eenvoudige portemonnaies, por. tefeuilles e.d. werden door de winst, die er op de artikelen gemaakt moest worden, uiteraard nog hooger. Wegens overtreding der prijsvoorschrif- ten maakten deskundige ambtenaren van de Prijsbeheersching verscheidene keeren proces-verbaal op. Thans heeft de Haag- sche Inspecteur voor de Prijsbeheersching deze gevallen van prijsovertreding be. recht. Zoowel de Amsterdamsche als de Haagsche onderneming, onder welke laatste ook de Rotterdamsche winkel res sorteert kregen een boete van f 10.000, zoodat de vennootschap tot een geldboete van in totaal f 20.000 werd veroordeeld. Laat NU uw costuum keeren v.a. ƒ20. OAOEMA 788 HOEFKADE 360 TEL. 11.02.52 Terzake van rijwieldiefstal is aangehouden de 33-jarige rijwielher steller F. N. KINDERCLUBS VOOR SCHOOLGAAN DE KINDEREN: ..Vreugde en Arbeid” or. ganiseert in samenwerking met den Ne derlandschen Volksdienst, onder het motto „Door het kind voor het kind”, kinder clubs voor alle schoolgaande kinderen van 6 tot 13 jaar. wier vaders in het buiten land werkzaam zijn om te trachten de zware taak der moeders althans eenigs- zins te verlichten. De deelnemers zullen een- of tweemaal per week bijeenkomen, des morgens of middags gedurende den tijd, dien zij vrij zijn van school. Onder deskundige leiding zullen zij in de eerste plaats geoefend worden in het vervaardi gen van speelgoed. Dit speelgoed zal aan het einde van dit jaar worden uitgereikt aan die gezinnen, waar met St. Nicolaas of Kerstmis zoo iets wel dankzaar zal worden aanvaard. Ook op verschillende andere wijzen zal getracht worden de kin. derclubs zoodanig in te richten, dat de kinderen er gaarne zullen heengaan. De deelneming aan deze clubs is geheel vrij en zij brengen in geen enkel opzicht kos ten met zich mee. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot het Bureau van het Nederlandsche Arbeidsfront afdeeling „Vreugde en Arbeid” Dr. Kuyperstraat 10 of tot het inlichtingenbureau aan den Hofweg. „PRINS RUDI” IN SEINPOST: Het kin derkoor „Melodia”, dat onder leiding staat van mej Jo Mulder heeft Zaterdagmid dag een voorstelling gegeven van de aardige operette „Prins Rudi”, tekst en muziek van Jo Mulder. De leidster had aan spel en costumeering groote zorg besteed, zoodat het een voorstelling geworden, die het publiek, zoowel kl als groot, vermocht te boeien. DIENSTREGELING DEN HAAG—LEI DEN: In verband met werkzaamheden tus- schen de sporen van de lijn Den Haag WassenaarLeiden, bij .Filmstad” kun nen de tramwagens van 13 Juli a.s. af tot nader bericht daar niet passeeren. De rei zigers moeten overstappen. In verband hiermede wordt van bovengenoemden da. turn af de volgende tijdelijke dienstrege ling ingevoerd: van den Haag: naar Lei den Haven: 5 25 tot 21.05 iedere 20 min.; naar Leiden Rijnsbw.: 21.25, 21.45; naar Leiden Wassenaar Rem,: 22.05, 22.20. Van Rem. Wassenaar naar Den Haag: 5.20 tot 6.40 iedere 20 min.van Leiden Haven naar den Haag 6.40 tot 22.iedere 20 min.; van Leiden Haven naar Rem. Wass. 22 10. lijk gevoel in hem achter. Ze had niet alleen hem geplunderd; ze had ook den anderen belangrijke sommen afgewon nen. Dat behoefde zijn geweten echter niet te bezwaren; het was niet het hon derdste deel van hetgeen hij reeds aan die anderen had verloren. Daarmede stelde hij zichzelf gerust Maar wat zich niet zoo gemakkelijk liet wegden ken, was Manuela’s ondoorgrondelijk heid. Hij had reeds met veel menschen te doen gehad, maar slechts zelden had hij zulk een doorkneed tegenspeelster gehad, wier gezicht zoo weinig verried. Kon zij huichelen, zonder dat haar ge laat van kleur verwisselde? Zonder dat DE COMPETITIE: De meeste wedstrijden vonden gisteren geen normaal einde. De resultaten in de eerste klasse waren: HCC I 144 voor 3—VOC 124 voor 8 (tijd); RW 146 voor 6—HBS 71 voor 5 (tijd)PW 154 voor 6-^-Quick 64 voor 4 (gestaakt); VVV 152 voor 6Excelsior 71 voor 3 (ge staakt) HDVS 97—ACC 97VRA 95 voor 5 (gestaakt) Haarlem d.n.b. In de tweede klasse waren de resultaten: ACC 2RW 2 7989; Sparta—Kampong 142 voor 2—137* CVH—LCC 67—82 voor 5; LMCC—Ajax 137 voor 8 (gesloten)51 en 10 voor 4. Te Hilversum speelde* Hil versum tegen de Flamingo’s. De gasthee, ren behaalden een mooie overwinning met 13599 runs. NIEUWE SNIP EN SNAPREVUE: Te Bussum is met veel succes de première gegaan van de Nederlandsche revue van René Sleeswijk „Tok tok tok al weer een ei”, waarin Willy Walden en Piet Muyselaar de hoofdrollen vervullen. Zeker niet! Ik geloof, dat ik een inhalig, heb zuchtig karakter heb. O ja? Manfred wendde eenigszins verbaasd zijn hoofd naar haar toe en zag een vluchtig rood over haar wangen glijden. Je denkt misschien, dat ik daar voor te veel uitgeef, maar uitgeven is niet altijd verspillen. Wil je geld terug hebben? Ze greep naar haar handtaschje. Ach neen, kindje; gewonnen is ge wonnen. En bovendien: zou ik mijzelf verrijken met het geld, dat je van an deren hebt gewonnen? Dat is toch niet billijk? Je kunt het geld rustig behou den. Dank je! knikte ze als een welop gevoed kind, maar zonder buitenge wone vreugde. Als ik genoeg bij elkaar gespaard neb, zal ik een mooi cadeau voor je koopen. Dat geschenk moest zeker iets zeer kostbaars zijn, want het liet lang op zich wachten. Manfred dacht er menig maal aan met vluchtige gedachten, welke hij echter snel uit zijn hoofd ver bande, als een onaangenaam visioen. Maar Manuela scheen er in het geheel niet meer aan te denken. (Wordt vervolgdJÜ Valkenboschkade 466 h. L. v. Meerdv. Telefoon 33.31.69 Uw adres voor reparaties aan electr., gas en sanitaire installaties. 781 Het 4e Zomerconcert van het Residentieorkest zal plaats vinden a s Woensdagavond in de groote zaal van den Dierentuin Dirigent is Hein Jordans Solistische medewerking wordt verleend door den pianist André Rodenhuis met „Variations symphoniques" van César Franck. Verder worden uitgevoerd: Dvorak. 5e Symphonic ,Aus der neuen Welt” en Franck, „Le chasseur maudit” SCHILLERS „MARIA 8TUART”: Gister avond heeft het Duitsche Theater een nieuwe vertooning gegeven van het reeds uitvoerig door mij besproken stuk Twee gasten zouden aan deze opvoering medewerken: de rol van Elisabeth van Engeland zou gespeeld worden door Maria Koppenhöfer, Mary Stuart door Antonia Dietrich, beide kunstenaressen zijn ..Staatsschauspielerin” Maria Koppenhöfer was echter door ziekte verhinderd en zoo verscheer, dus alleen Antonia Dietrich als nieuw element in deze opvoering. Zij heeft zich een tooneelspeelster van zeer groote kwaliteit getoond die van de Maria Stuart een machtige creatie maakte; haar vertolking was sterk plastisch be wogen en gepassioneerd. Stuart, temperamentvol en meesleepend in den adembeklemmenden dialoog tu»- schen de beide koninginnen, een van de hoogtepunten uit Schiller's drama. De zaal bracht haar ’n enthousiaste en daverende ovatie Voor de beide hoofdrolvertolksters waren er bloemen. B. van Eysselsteijn Straffen worden steeds zwaarder Het aantal klachten over de onbillijke verdeeling van de groenten bij den op sporingsdienst van de prijsbeheersching. Jan van Nassaustraat 23 en den Econo- mischen dienst van de politie Alexander- plein 21, neemt steeds toe. Blijkbaar be gint men e- genoeg van te krijgen zich te laten afschepen door groenteboeren, die hun voorraad groente in den sluikhan del brengen. Ook valt te constateeren, dat de inspecteurs voor de prijsbeheersching strenger gaan optreden. Zoo wordt meer dan vroeger tot sluiting overgegaan, ter wijl de boeten meestal eenige honderden guldens bedragen in tegenstelling tot vroeger. Het komt ons echter voor, dat de straffen nog steeds te licht zijn. Een boete van /250 plus een maand sluiten kan een groentehandelaar die dag in dag uit zijn groenten met groote winst ver koopt, gemakkelijk dragen, al staat op zijn inkomstenbelastingbiljet dan ook, dat hij een jaarlijksch inkomen van 1000 heeft. Nog strengere straffen zullen dan ook zeker op haar plaats zijn in gevallen, waarin sprake is van herhaalde overtre ding. Het is echter zeer de vraag of men er met het uifdeelen van straffen alleen komt In de eerste plaats is het noodzake. lijk, dat er een billijke verdeeling van de groente onder de kleinhandelaren komt, dat zij gevrijwaard worden tegen de wille, keur, van sommige grossiers en dat er bij de ftewijzing meer rekening gehouden wordt met de tegenwoordige omstandig heden. Ook zal het noodzakelijk zijn, dat er een behoorlijke contröle komt, waar door nagegaan kan worden of de groente werkelijk onder alle klanten verdeeld wordt Wij willen deze korte beschouwing be sluiten met de vermelding van enkele von nissen. die de inspecteur voor de prijs beheersching den laatsten tijd in den Haag geveld heeft wegens overtreding van de prijsbeschikkingenK. Pronk Ooststraat 3. een maand sluiting en ƒ500 boete; A. Bitter. Bazarstraat 44 een maand sluiting en ƒ350 boete; Th. van Bijnen, Spijker- makerstraat 90. een maand sluiting en ƒ250 boete: F. Weerman, v. Ravesteyn- straat 55. een jaar sluiting en f 500 boe te: J W Ruften, Bazarstraat 59a, 2 maanden sluiting en ƒ100 boete; J. A. van Leeuwenstein, Sumatrastraat 157. een maand sluiting en ƒ250 boete; J J. Groe. neveld. Engelenburgstraat 57, drie maan den sluiting en ƒ250 boete. In hooger beroep werden veroordeeld G. Wirks, Jur. riaan Kokstraat 61 tot drie maanden slui ting en 100 boeteA. G Zaat. Halewijn. plein 48, Voorburg tot een maand slui ting, 500 boete en 300 onkosten. Ook werden twee grossiers tot vrij zware straffen veroordeeld: J. Altena, Spionkopstraat 54. een jaar sluiting en f 1500 boeteH. J. Wubben. Marktweg 359 tot 1250 boete. Opengesteld tof en met 13 October 1943 Zij, die als vrijwilligers wenschen te worden opgenomen in de Januari-kampen 1944. kunnen zich tot en met 13 October a.s. schriftelijk of in persoon aanmelden. Vrijwilligers moeten zich voor den duur van een jaar dienstverrichting verbinden, uitgezonderd zij. die naar een functie in overheidsdienst of het bijzonder onderwijs wenschen te solliciteeren die zich voor een half jaar verbinden. Gegadigden moe. ten op het moment van indiensttreding minstens den leeftijd van 17 jaar hebben bereikt en die van 23 jaar niet hebben overschreden. Gehuwden, tenzij zij in aan merking wenschen te komen voor een aan. stelling in overheidsdienst of bij het bij zonder onderwijs worden niet aangeno men. De aanmelding tot vrijwillige dienst neming bij den Nederlandschen Arbeids dienst kan geschieden bij het arbeids bureau of bij het gemeentehuis in de eigen gemeente of bij de N.A.D.-aanmeldings- bureaux gevestigd te Almelo. Amsterdam. Apeldoorn Emmen, den Haag. Groningen, den Bosch, Maastricht, Rotterdam of Utrecht. Toen men verder ging met spelen, vertrouwde niemand Manuela meer. Telkens wilde men haar kaarten en... verloor. Want nu blufte zij meer; precies zoolang tot men wantrouwen had laten varen. Het reeds zeer laat, toen men met spelen In antwoord op een desbetreffende vraag in de persconferentie werd van bevoegde zijde medegedeeld, dat geëva cueerde eigenaren van door oorlogs geweld getroffen perceelen (bominslag, luchtgevechten en mijnontploffingen), ook van geëvacueerden in het spergebied, zoo spoedig mogelijk op de hoogte wor den gebracht door de schade-enquête commissie, Zuid-Binnensingel 216, ’s-Gra- venhage Reeds van 1940 af werkt deze commissie in overleg met het dept, van Financiën afd. oorlogsschade, thans ge vestigd te Amersfoort Beekensteinsche- weg 47 b BEVALLEN; W. E. Marcis geb. Hei koop, z. M. P. Zwinkels geb. Duijnis- veid, z. C. de Goede geb. Mom, d. W J de Bruin geb. van Mosel, z. W. C. Oudenbroek geb. van der Roest, d. C. J. Smolders geb. van Haatten, z. A van Krieken geb. Schou, d. J. C. Nugteren geb. de Hullu, z. C. Hoog lander geb. Verwijs, z. J. Just de la Paisières geb. Mak, d. W. L. van den Bosch geb. Stiel, z. W. H. M. Moes geb. ter Hoeven, d. J. H. Schilperoort geb. Smit z. T. Verloop geb. Staas. z. W. J. Jansen geb. van der Gaag, d. A. Vermeer geb. van Horssen, d. B. J. Heijting geb. Barneveld z. C. M. W. Noorbergen geb. Vos, z. M. H. Leenards geb. Wasmus, z. J. Evertse geb. Pardon, z. E. H. Jurgens geb. de Kier, d. P. M. Ottervanger geb van der Horst, z. H. Mansveld geb. Krul- laars. z. W F. J. van der Winden geb Bertram, d. M. E. Snoodijk geb. Wier- da z. G. L. van Geel geb. de Rooij, d. E Meijer geb. Sluyk. d. J. D. Veele geb. Mertens, d. L. Amesz geb. Ge vers, d. S. J. G. Engelkamp geb. van Velzen. z, H M C. Holm geb. Vaan drager, d. T. Leenheer geb. Ouds- hoorn d. L. W. Sjoorda geb. van de Voorde, d. OVERLEDEN: J. M. Kalis, man van R. H. Haantjens 64 j. W. Kwakkel wedn. van M. Haarts, 73 j. A. Masker, vr. van M Rappoldt, 50 j. A. Brouwer, z. 15 j. C. de Back. vr. van A. Rottier, 74 j. A C. J, Rust, ongeh. vr., 79 j, A. W. A. Hazebroek, vr. van C. F. B, Sleijffers, 56 j. G. T. Hermans, wedn. van J. C. de Man, 79 j. M. J. Stark, man van M. Kleijn 68 j. DISTRICTEN E EN M. Morgen moeten de bewoners van de vol gende straten hun radiotoestel inlevereri tusschen 8-12 en 2-6 uur. District E: (Laan van Meerdervoort 57 en Achterraamstraat 10): Mackaystraat, Madoera straat, Malakkastraat, Maliestraat. Mallemolen, Marnixstraat Mauritskade. Maziestraat, van Merlenstraat, Molenstr., Monsterschestraat Muzenstraat, Nassau- laan, Nassauplein, Nicolaistraat, Nieuwe Schoolstraat Niéuwe Uitleg, Nieuwstraat. Nobelstraat, Noordeinde, Noordstraat. Noordwal Obrechtstraat Oranjestraat. Oude Molstraat. District M (Mient 275 en Abeelstraat 30): Narcisstraat, Newtonplein, Newton- straat, Nicolaas Tulpstraat, Noorderbeek- straat, Noorderbeekdwarsstraat Noor- witzstraat, Noteboomstraat Notenplein, Notenstraat, Nunspeetlaan, Ohmstr., Ok- kernootstraat Olea-i;" riaan, Olijfstraat, Orchideestraat, Otterlostraat. zich zelfs van Italië los te maken. Met deze zoogenaamde houding was zelfs bij de militaire operaties rekening gehouden, zooals blijkt uit de verrassing van de ge vangen genomen parachutisten. Deze wa ren verrast, dat zij met geweerschoten wer den ontvangen, terwijl zij ervan overtuigd waren, met open armen te zullen worden ontvangen. In werkelijkheid heeft de Sici- liaansche bevolking de eerste dagen van den strijd een werkelijk heldhaftige hou ding aan den dag gelegd. Zij heeft b.v. meegewerkt aan de arrestatie van de para chutisten en zich overal vrijwillig aange meld voor het bespoedigen van de trans porten en het herstel van de door de lucht aanvallen aangerichte schade. Italië, dat nooit ook maar den gerinasten twijfel heeft gekoesterd aan de volledige solidari teit en verbondenheid van zijn Siciliaan- sche zonen, is thans trotsch op hen. Wij weten niet, aldus de diplomatieke medewerker van Stefani tenslotte, of de Engelsch-Amerikaansche troepen zich nog verder aan de illusie overgeven, dat zij door de volken van Europa met open ar men zullen worden ontvangen. Doch wij weten zeker, dat zij tenslotte ten opzichte van Sicilië reeds een dereelijke illusie heb ben verloren. De Sicilianen zien inderdaad in de soldaten van Roosevelt en Churchill enkel en alleen de vijanden van het vader land. de aanvallers, de vernielers van hun kerken, de moordenaars van hun kinderen en de barbaarsche luchtpiraten Vaderlandsche betooglngen In Italië. Uit alle deelen van Italië komen tele grammen binnen over spontane volksbe- toegingen, waarbij de bevolking haar ver bondenheid met de op Sicilië vechtende soldaten bevestigt. Getrouw aan zijn soldateske traditie gaf het Italiaansche volk uiting aan zijn vas te besluit, tot den laatsten druppel bloeds te strijden om hef land tegen den vijand te verdedigen. Bijzonder indrukwekkende betoogingen worden gemeld uit Napels. Milaan. Turijn. Bologna en Florertce. waar gesnroken werd door oudstrijders van den vorigen en van dezen oorlog, door pre fecten en federale raden. Eisenhower’s communiqué Naar S.P.T. meldt, deelt het commu niqué van generaal Eisenhower van gisteravond mede, dat de Britsche en Amerikaansche landingstroepen op Si cilië. tot aan dat tijdstip nog geen ge- vechtscontact met de hoofdmacht van den tegenstander op het eiland hadden gekregen. De Britsch-Amerikaansche zeemacht, die de landing mogelijk maakte, stond onder het commando van den Britschen admiraal Sir John Cunningham. ophield. Manfred keerde zakken om. Ik kan niet meer; mijn vrouw heeft mij uitgeplunderd 1 Nu, het blijft tenminste in de fa milie! lachte de dikke Hemming goed moedig. Je moet je vrouw voortaan altijd meebrengen; op die wijze kan je tenminste niet bankroet gaan. Hoe is het, leef je in gemeenschap van goe deren? Manfred verheugde zich over Manue la’s geluk. Het was niet noodig, haar over een teleurstelling te troosten, zoo als hij eigenlijk had verwacht. Maar toch bleef er een zwak, knagend, pijn- Hedenavond om 18.45 spreekt Max Blok, zijl via Hilversum I in zijn politiek week* praatje over .Mevrouw ontwerpt een plakkaat” ATHLETIEK «BBWIMM t NATIONALE E8TAFETTEKAMPIOEN- SCHAPPEN Trekvogels, AAC en AV ’23 elk veer tien punten. Dat was het resultaat van den strijd om de estafette-kampioenschap- pen en het bewijst voldoende de groote spanning, die er heerschte op de sintel- baan aan het Olympiaplein te Amsterdam. De beste prestatie leverde echter de ver- eeniging van Osendarp en van Osta. De Haagsche Trekvogels, die zoowel op de 4 x 100 als op de 4 x 400 op prachtige wijze- kampioen werd en op grond hiervan de Herman van Leeuwenbeker, evenals in 1942 veroverde De AAC had een ongelukkigen dag. Met grooten voorsprong zou zij den beker hebben gewonnen, indien zij op de 10 maal 100 meter niet... gediskwalificeerd was geworden. Zwaan bezorgde haar deze te leurstelling. door na het overnemen van het stokje in een verkeerde baan te gaan loopen. Ook op de 4 x 100 meter, waarop AAC eveneens, als tweede binnenkwam, achter Trekvogels zou Zwaan niet in de goede baan hebben geloopen, met aanvan kelijk hetzelfde gevolg. Thans werd de diskwalificatie echter ongedaan gemaakt. De Trekvogels bewezen op de 4 x 100 m en 4 x 400 m. superieur te zijn. Beide nummers wonnen zij met grooten voor sprong op AAC, voornamelijk dank zij den in prachtige conditie zijnden Osen darp. Onr kampioen verrekte in de serie ’n spier, waardoor hij slechts hinkende de streep kon bereiken. Hij had echter reeds een zoodanigen voorsprong veroverd, dat alleen AV ’23 hem kon passeeren in de finale bleek de Hagenaar weer volkomen fit te zijn. Slijkhuis zorgde voor een verrassing door bij de 4 x 1500 m. waarop Haarlem zegevierde Bouman te slaan. Heeren 10 x 100 m,: 1 AV *23. 1 m. 51.3 sec.: 2. GAC. 1 m. 57.8 sec.; 3. SHOT 1 m. 58 sec. (AAC gedisqualificeerd). 4 x 1500 m, estafette: 1. Haarlem, 17 m. 24.2 sec.2 Holland, 17 m. 31 sec.3. AAC. 17 m. 31.3 sec.; 4. AV Schaarsber- gen. 17 m, 57 sec.; 5. Trekvogels; 6. Suomi. 4 x 100 m estafette: Finale: 1. Trekvo gels. 43.1 sec.: 2. AAC 43 3 séc.; 3. AV ’23, 44.8 sec.; 4. Daventria 45.2 sec.; 5. Hermandad. 45.2 sec.6. SHOT. 4 x 400 m. estafette: 1. Trekvogels 3 m. 26 4 sec.; 2 AAC 3 m. 31.8 sec.; 3 AV '23. 3 m. 36.4 sec.: 4. V. en L., 3 m. 36.8 sec.5. Maurits. 3 m. 39.3 sec.6. Haar lem. 3 m. 39.6 sec WAARDEVOL GESCHENK VAN HET ZWITSERSCHE ROODE KRUIS: Het Ne derlandsche Roode Kruis heeft voor ruim 1000 zwakke Utrechtsche kinderen van de lagere school 215 kisten gecondenseer de melk ter beschikking gekregen, af komstig uit Stalden-Emmerthal (Zwitser land). In elk dezer kisten zitten 48 blik ken melk en zoo kunnen de door de gemeente-artsen uitgekozen 1000 jongens en meisjes gedurende 80 dagen achtereen twee eetlepels gecondenseerde melk krij gen in vier wijkgebouwen op verschillende punten in de stad. Deze twee lepels Zwit- sersche melk vertegenwoordigen een waarde van twee bekers volle melk en het lijdt geen twijfel of menig jong leven kan door dit mooie gebaar van het Roode Kruis in aanzienlijke mate worden ver sterkt De Nederl. Corresp. Dienst meldt uit Berlijn: Men verklaart te Berlijn dat het verrassende moment in de landing geen rol heeft gespeeld Men geeft overigens toe, dat de Geallieerden hier nauwelijks naar gestreefd hebben. Zij vertrouwden er klaarblijkelijk op, op een betrekkelijk kleine kuststrook onder alle omstandig heden een landing te kunnen forceeren. Terecht naar de „Deutsche Alg. Ztg.” op merkt, omdat een aanvaller, die over voL doende strijdkrachten beschikt, onloochen. bare voordeelen heeft op den verdediger, die zich immers niet op een bepaald punt kan concentreeren, maar overal gereed moet staan om een eventueelen schok op te vangen. Landingsvloot naderde in het donker De eigenlijke landingsoperaties speelden zich Zaterdagmorgen tusschen 3 en 6 uur af. Scheepsartillerie dekte de onderne ming door een kuststrook van ruim 100 km lengte en 10 tot 15 k.tn. breedte onder vuur te houden. Aan de expeditie tegen Sicilië nemen het 1ste Britsche het 5de Amerikaansche en een Canadeesch leger deel. Het punt, waar de landing plaats vond, wordt zoowel in het Duitsche als het Italiaansche legerbericht beschreven als de ..Zuidoostelijke kust van Sicilië”, d.i dus de onderste hoek van den drie hoek, dien het eiland vormt en die op de kaart staat vermeld als Kaap Passaro. Preciese geografische gegevens ontbreken, maar wel is er sprake van een Duitschen tankaanval bij Gela en een bombardement door de Engelsche scheepsartillerie van Pozallo terwijl ’de „Deutsch Allg Ztg laat doorschemeren dat de Anglo-Artieri- kanen trachten Syracuse in handen te krijgen. Vooral dit laatste is van belang, omdat er vérgaande strategische conse quenties aan verbonden zijn. Deze alge- meene richting van het Geallieerde offen sief immers zou beteekenen. dat men tracht de Siciliaansche kust langs de Straat van Messina in handen te krijgen, teneinde op die manier de Duitsch-Ita- liaansche bezetting van het eiland van het Italiaansche vasteland af te snijden De Duitsche en Italiaansche luchtstrijd krachten leg sen er zich in de eerste plaats op toe. de Straat van Sicilië onder hun contröle te krijgen, teneinde zooveel mo gelijk afbreuk te doen aan de bevoorra ding. zonder welke de Geallieerde troepen op Sicilië machteloos zouden zijn. Omtrent het aantal manschappen, dat tot dusver op Sicilië is geland ontbreken alle gegevens. Uit het verloop van den strijd blijkt dat zij vrij talrijk en goed gemotoriseerd zijn terwijl zij behalve over vermoedelijk vrij veel artillerie, ook over tanks beschikken die echter in het bergachtige binnenland geen rol van be- teekenis kunnen spelen. Uit Italiaansche persberichten is bekend, dat Sicilië wordt verdedigd door het 6de Italiaansche legercorps -ongeveer 300.000 man onder het bevel van generaal Boz. zoni. Over de Duitsche strijdkrachten is van Duitsche zijde niets gepubliceerd Waarschijnlijk betreft het hier voer een groot deel gespecialiseerde troepen, als vliegers, leden van den gronddienst van het luchtwapen, personeel van de kust wacht en het luchtdoelgeschut. Stefani bespreekt de vijandelijke pro paganda in verband met de landing op Si cilië en haalt daartoe een Reutertelegram aan waarin wordt gezegd dat de En gelsch-Amerikaansche stri.idkrac’-^n op 290 mijl van Rome zijn geland. Stefani constateert, dat deze vorm van berichtge ving ongetwijfeld ten doel heeft het En gelsche en Amerikaansche publiek, welks aardrijkskundige kennis gebrekkig is. tot geestdrift op te wekken en het voor te spiegelen, dat Rome over eenige dagen het Engelsch-Amerikaansche kanongebul der kan hoeren. In werkelijkheid heeft de landing, welke altijd nog in haar be ginstadium van probeeren verkeert, plaats gehad in Zuid-Oost Sicilië. De vijand heeft moeilijkheden om de stellingen te handhaven, vanwaar hij pro beert bruggenhoofden te vormen. De tegenstand en de tegenn atregelen der strijdkrachte* van de As zijn in volle ontplooiing en de moeilijkheden van de Engelschen en Amerikanen nemen van uur tot uur toe. De oogen van gansch Italië zijn op Si cilië gericht. De ..Popolo d’Italia” schrijft: ,,De strijd zal hard zijn. Heel Italië staat in gedachten aan de kust van Sicilië. De Italianen hebben tot dusver niet toege geven en z' Hen ook niet toegeven. Het Italiaansche volk zal zich de offers en hel dendaden van zijn soldaten waardig blij ken te zijn”. Heldhaftige houding van de bevolking De Anglo-Amerikaansche propaganda heeft groote hoop gekoesterd ten aanzien van de houding der Sicilianen De bevol king van Sicilië, zoo werd de wereld wijs gemaakt, wacht met ongeduld erop dat zij bevrijd wordt, is antifascistisch en wenscht CONCERT RESIDENTIE-OfJKEST: Het Residentie-orkest heeft Zondagmorgen met solistische medewerking van' den violist Dick de Reus het derde abonne mentsconcert in de groote zaal van den Dierentuin onder leiding van den dirigent Hein Jordans gegeven De solist had voor deze gelegenheid het derde Vioolconcert op 61 in b kl. t. van C. SaintSaëns ter vertolking gekozen. Dick de Reus heeft reeds bij vorig optreden van opmerkelijke virtuositeit blijk gegeven. Het bij uitstek op verfijnde uiterlijke effecten «schreven SaintSaëns-concert bleek deze violis- tische eigenschappen op zeer gelukkige wijze naar voren te brengen. Ondanks het feit, dat de toon niet uitzonderlijk groot was, hebben de smettelooze gaafheid, de strenge rhythmiek en technische allure van de vertolking het concert in zijn zuiver violistische schoonheid recht doen wedervaren Wel zeer knap werden dan ook de flageoletten en het laatste deel uitgevoerd. Dick de Reus zal echter door minder bescheidenheid in de algeheele expressie te betrachten de ware psyche van het werV- nog dichter moeten bena deren Het orkest, dat onder leiding van Hein Jordans de sprankeling van den geest van het SaintSaëns-concert op lofwaardige wijze door zijn begeleiding trachtte te verhoogen, waarin het, in verband met de eenheid slechts gedeel telijk slaagde vertolkte composities van Cherubini, Debussy. Ravel en Brahms. Hein Jordans toonde zich hierbij een lei der die de uitdrukkingsmogelijkheden van het orkest met een exacte en knap uit gewerkte wijze van dirigeeren tot groote verscheidenheid vooral in het subtiele heeft weten op te voeren. Langdurige hulde viel solist dirigent en orkest ten deel. K Brinkmann. 67 Nadruk verboden In Drenthe is men reeds bezig met het dorschen van het voor onze voed selvoorziening zoo belangrijke koolzaad. Op den akker zijn zeilen uitgespreid en nadat hierover de droge planten zijn uitgestrooid wordt het zaad door middel van een landrot uit de zaaddoozen ver wijderd. (C.N .F.-van Buiten.) DANSMATINËE INDRADEV: Zondagmid dag heeft de Hindoe-danser Indradev Prasad met medewerking van de danse ressen Mohini Devi, Kamala Devi, Kanaklata en Suniti begeleid door een klem Hindoe-orkest, dat de door zijn leider Peter van Hoboken verzamelde en gearrangeerde muziek uitvoerde, een nieuw programma in een stampvolle „ftiligentia”-zaal ten tooneele gebracht. Indradev openbaarde hiermede een wereld van mystiek een mystiek, welke in den dans haar innerlijke, fascineerende kracht aan de tallooze. spanningscheppende her halingen der verschillende motieven, aan de goddelijke symboliek, aan de verfijning van haar, in vaste, oer-oude traditie wor telende uitdrukkingsvormen en aan de sublieme vereeniging van klank en gebaar ontleent Indradev heeft haar diepen zin met een volmaakte uiterlijke voorname schoonheid vereenigd. Want weliswaar heeft de kunst van zijn medewerksters en bovenal die van Mohini en Kamala resp in dansen als „Yuddha Vidaya” en .,Ap- sara" evenals het muziekhistorische werk van Peter van Hoboken een diepe bewon dering afgedwongen om hun vereenzel viging met de ziel van de Voor-Indische cultuur en hun lofwaardige beheersching van de technieken, doch eerst 1 nde bewe gingen en mudra’s van Indradev leefde die onaardsche statigheid, welke in ons land zij het ook in de verstarde vormen der plastiek reeds eerder bekend is geworden. Prachtige lichteffecten en rijke, authentieke costuums hebben deze verademende verheerlijking der mystiek bovendien luister bijgezet Het kleine orkest heeft met zeer kfiap uitgewerkte begeleidingen een verrukkelijke eenheid met den dans geschapen. Tallooze fraaie bloemstukken getuigden van de diepe erkentelijkheid van het publiek. K. Brinkmann De Utrechtsche musicus Wouter Paap voltooide een „Passacaglia” voor orkest, waarvan de eerste uitvoering Zondag 18 dezer gegeven zal worden op het slotconcert van den zomercyclus van het Concertgebouworkest te Amsterdam onder leiding van Eduard van Beinum. haar ademhaling sneller ging? Gedu rende den rit naar huis was hij zeer stil. Ben je ontevreden over mij? vroeg Manuela na een poosje. Je bent zoo stil. Ach, neen, lieveling! Slechts een weinig nadenkend. Je kunt alles doen, wat je gelukkig maakt, tenminste... als ik erbij ben. Speel je graag? Ach ja, antwoordde ze zonder geestdrift. Het doet mij plezier, maar ik geloof, dat die vreugde spoe dig zou. verdwijnen, als ik verloor. Manfred lachte weer. Nu, dan behoeven wij niet be vreesd te zijn, dat je ons zult ruineeren. Voor bet voortbestaan van een land en een volk is het niet alleen noodig er voor te leven, rpen moet er zoo noodig ook voor weten te sterven. Groot is het leven van den man die plichtsgetrouw is in het groote en in het kleine Hij stelt zich niet op dien ëgoïstischen grond slag, waarop zoovelen hun leven opbou wen Genieten van het leven is hun hoogste geluk, de stem van den harden plicht klinkt hun onaangenaam in de ooren. De idealen, welke het leven van den mensch op een hooger plan plaatsen zijn hun vreemd Zij leven gemakkelijk Nederlanders mannen van onzen stam, strijders aan het Oostfront. Hun is een egoïstische levenshouding vreemd; zij denken niet aan zichzelve maar strijden voor u. dus voor ons vaderland Wat doet gij’ Begint met te storten op giro 432100. Verzorgingsfonds van hei Vrij willigerslegioen Nederland. Lamoree, Haarlem. 3.65 m.; 2. J. Verkes; Haarlem. 3 40 m.; 3. J. van Markestein, Pro Patria, 3.30 m. 4 x 100 m estafette juniores: 1. Pro Patria, 46.8 sec.; 2 AAC 46.8 sec.; 3. AV '23, 47.5 sec.; 4. Blauw Wit 47.8 sec.; 5. SHOT 4 x 300 m. estafette juniores: 1. AAC 3 m. 36.6 sec.; 2. AV '23 2 m. 40.3 sec.; 3. SHOT 2 m. 42.2 sec. 4 x 100 m. estafette veteranen: 1. Haar lem, 48.4 sec 2. V en L. 50.6 sec.3. AV 23. 52 sec. Zweedsche estafette oud wedstrijd- athleten: (400. 300, 200 100 m.): 1. AV '23, 2 m. 15.5 sec.; 2 V. en L. 2 m 16.8 sec.3 AAC 2 m. 17.4 sec 4. Blauw.Wit. Dames: 10 x 100 m. estafette: 1. Zeel burg. 2 m. 10 sec.; 2. Sagitfa. 2 m. 11.5 sec.: 3. ADA. 2 m. 20.1 sec 4 Sagitta II, 2 m. 21.8 sec. 4 x 100 m. estafette: 1. Sagitta. 50.9 sec 2. Victoria 52.7 sec.: 3. De Meteoor 54 sec 4. Zeeburg 11. 5. ADA. Relay race <200. 100. 80. 60 m.): 1. 56.7. sec.2. Zeeburg. 57.4 sec.* 3. Victoria, 58 sec.; 4. De Metoor5. Daventria; 6. Sagitta II. 4 x 80 m. estafette meisjes: finale: 1. Sagitta, 43.3 sec2. PEC. Zwolle. 43.6 sec.; 3. Sagitta IV. 44.8 sec.; 4. de Vole- Wijckers 45.4 sec. LAWNTENNIS DI8TRICTSKAMPIOEN8CHAPPEN1 De districtskampioenschappen van den Haag zijn niet tot de beslissingen gekomen De uitslagen van de gespeelde halve eind strijden waren: damesenkelspel mej. Wellink sl. mevr Jonquière 6—3. 3—6, 62: mej. Godefroy sl mej van Alphen 63 6—2 Damesdubbelspel mevr. Jonquière en mej Godefroy sl. mej. Ledeboer en mej Bloem 62 61 Ge- mengddubbelspel: mevr, van Marie en van Dongen sl mevr Jonquière en Loeff 63, 26. 6—4. Heenrenenkelspel: van Heek sl de Vries 26. 6—3, 63 (Zie ook Spon le blad. pag. 3.)

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 2