f No/18536. 1943. Hardnekkige gevechten op Sicilië Dinsdag 13 Juli. smalle kuststrook samengedrongen Invallers op KUNST EN LETTENEN STADSNIEUWS SPORT De vernietigingsslag in het Oosten AGENDA binnenland” de Waffen-S.S. het Legioen Inlevering radiotoestellen Londen Gebied Nieuwe terreinwinst ten Noorden van Bjelgorod Nederlandsche vrouwen in den arbeidsinzet De personeelsvoorziening bij P.T.T. Initiatief stevig in Duitsche handen van Grimsby en aangevallen Generaal Francisci gesneuveld Anglo- Amerikaansche vliegtuigen boven Zwitserland Oogsthulp door de schooljeugd VERDUISTEREN De houding van de Italianen ert de Landwacht ENGELSCHE BLADEN GERESERVEERD Don Giovanni bij het Duitsche Theater Hevige slag in het Zuiden van het eiland duurt voort Stimson te Londen aangekomen Italiaansche pers over toestand Zwaartepunt om Syracuse De eerste fase Keuringen voor BUBC.ERLTJKE STAND De ei^chen van de Sovjets g» e COURANT f ITALIAANSCH toe- ar- Bij onze vrijwilligers. Morgentoilet, zo ent/ rr ■■■nv* KVll (S.S.P.K.-Niguille-O.H.) DISTRICTEN E EN M van DUITSCH WEERMACHTBERICHT Het D.N.B. verneemt over den slag in ter- van 11 t.m. van van geb Jonckers. d - geb. van der Tol. d geb. Vrolijk van der Plas Beyen d. no- _jn om de Riemerstraat, 2e de lUwstraat. Riviervisch- de t.m. 7 Augustus 5 Sept t.m Aan het hoofd van zijn troepen is op 11 Juli op Sicilië de generaal der militie Enrico Francisci commandant der 13de zwarthemdenzóne en verbindingsgeneraal bij het Italiaansche opperbevel op Sicilië gesneuveld. Hij had deelgenomen aan den strijd om het imperium, aan den oorlog in Spanje en aan den strijd aan he- Oostfront en droeg de hoogste militaire onderscheidingen Opnieuw hebben Anglo.Amerikaansche vliegtuigen de Zwitsersche neutraliteit geschonden Op verschillende plaatsen in Zwitserland, o.m. in Bern en Genève, is hedennacht, kort na 12 uur. luchtalarm gemaakt, dat ongeveer drie uur duurde. In een hier uitgegeven officieele mededee. ling wordt gezegd, dat de machines op een hoogte van ongeveer 3000 meter vlo gen. Bij Bouveret aan het Meer van Ge nève is een toestel neergestort, waarbij. 5 inzittenden omkwamen Op 3 plaatsen in breede omgeving van Bern werden bom men neergeworpen. Bij Riggisberg werd een huis vernield, een tweede vloog in brand. De secretaris-generaal van Opvoeding. Wetenschap en Kultuurbescherming heeft aan de daarvoor in aanmerking komende instanties een schrijven gezonden, waarin hij er de aandacht op vestigt' dat zich thans, meer nog dan in voorgaande jaren. met betrekking tot het binnenhalen van den oogst moeilijkheden voordoen. Der halve is het waarschijnlijk, dat ook dit jaar in sommige streken van ons land de hulp van de scholieren daarbij r.oodig zal blijken De oproep hiertoe aan de scholen zal uitgaan van den gemachtigde voor den oogst, die door het departement van Landbouw en Visscherij met de ver antwoordelijkheid voor den oogst is be last en wien in verband daarmede alle noodzakelijke bevoegdheden zijn verleend. Ten einde eèn nauw contact tusschen de onderwijs-instanties en den gemachtigde voor den oogst te bewerkstelligen is ten departemente ingesteld het bureau jeugd, hulp in oorlogstijd, dat tot taak heeft alle aangelegenheden met betrekking tot hulp- verleendng door scholieren te regelen en daarbij de belangen van de jeugd, de leerkrachten en het onderwijs te beharti gen' De door dit bureau te dien aanzien gestelde regelen dienen als bindend te worden beschouwd. De secretaris-generaal heeft een dringend beroep op de onder, wijsinstanties gedaan om in deze voor ons volk zoo belangrijke aangelegenheid de gewenschte medewerking te verleenen EXTRA BROODBONNEN EN OOGSTARBEIDERS CARL SCHURICHT ONGESTELD: Wij vernefhen. dat Carl Schuricht gisteren door ,een hartaanval genoodzaakt is, zijn concerten voor dezen zomer af te zeggen, daar hij geruimen tijd in een herstellings oord zal moeten doorbrengen. De leiding van het Residentie-Orkest tracht voor alsnog voor de concerten van 24 en 28 Juli een anderen vooraanstaanden bui- tenlandschen dirigent te engageeren 3.8.-Obergruppenführer Rauter slaat, met de officieren een oefening der Nederlandsche Landwacht gade. (C.N.F^MeyerJ heemsche troepen gekomen waarbij 35 Engelschen gedood en 180 gewond en 13 Indiërs gedood en 62 gewond werden. De aanleiding was, dat Indische soldaten door Engelsche officieren wegens het luisteren naar buitenlandsche radioberichten tot lijfstraffen waren veroordeeld. De Indi sche soldaten vielen daarna de kwartieren der Engelschen aan. waarbij zich een vol ledige slag ontwikkelde. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 13 Juli. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: Ten Noorden van Bjelgorod maakte de Duitsche aanval gesteund door het lucht wapen, na het uiteenslaan van 2 vijande lijke tankgroepen. nieuwe terreinwinst. Tegenaanvallen van sterke formaties in fanterie en tanks, die de bolsjewieken van andere frontsectoren en uit het achter land aangevoerd hadden, op de toppen en flanken der Duitsche aanvalswiggen en felle ontlastingsaangallen in het gebied ten Oosten en Noorden van Orel stortten onder uiterst zware vijandelijke verliezen ineen. Gisteren overdag vernielden formaties van het leger, de-Waffen-SS en het lucht wapen wederom ruim 400 tanks. 103 Vijan delijke vliegtuigen werden In luchtge* vechten en door luchtafweergeschut van het luchtwapen neergeschoten. Op Sicilië gaan de harde gevechten te gen den gelanden vijand In verbitterde gevechten voort Duitsche en Italiaansche formaties vliegers grepen voortdurend in de gevechten op den grond in en bombar- Ven 22.00 aur tot 5.30 aar Maan: 13 Juli onder 2.23 u.; op 17.20 u. 14 Juli onder 2.55 u.; op 18.36 u. 11 Juji V.M, Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 1 u. No. 113058, Ziekenfondsledei de Volharding no. 116364, z.g. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haagt, No. 115995. De „Popolo d’Italia" schrijft dat de houding van de Italianen van Kaap Pas- sero tot de Alpen allen verwachtingen van den vijand op jammerlijke wijze den bodem heeft ingeslagen Gebleken is dat de burgerbevolking van Sicilië zich niet aan het wankelen heeft laten brengen noch door de dag- en nachtaanvallen dèr vijandelijke luchtmacht noch door de moeilijkheden in de voedselvoorziening die een gevolg van de oorlogsomstandig heden zijn. Als alle Italianen hebben de Sicilianen hun paraatheid en hun trouw aan Duce en fascisme bewezen hetgeen alle illusies van den vijand in rook heeft doen opgaan Naar uit Bangkok wordt gemeld is het in een niet genoemd garnizoen in het Noordwesten van Britsch-Indië tot ern stige botsingen tusschen Engelsche en in De landing op Sicilië wordt door alle Engelsche bladen zeer gereserveerd be handeld De .News Chronicle’ schrijft dat het beslissende oogenblik eerst zal komen wanneer de slae met de hoofd massa der Asstriidkrachten begint welke geraamd moeten worden op een half mil- lioen man. De Daily Mail” komt tot de volgende opmerkelijke constateering De Canadeezen hebben thans hun groote kans. Wjj weten, dat zij zich zullen kwijten van hun taak als groote strij ders.” Generaal Montgomery voert net bevel over de Britsche troepen od, Sicilië wijl generaal Patton bevelhebber Is de Amerikaansche strijdkrachten deerden onophoudelijk de landingsvloot voor de kust van het eiland en brachten haar zeer zware verliezen toe. 25 vijan delijke vliegtuigen werden boven Sicilië en Sardinië neergeschoten. In het Westen bestreed een formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht met succes haven, en dokinstallaties der stad Grimsby. An dere luchtaanvallen waren gericht op af- het gebied tusschen Bjelgorod en Örel, dat de Duitsche tegenaanval de Sovjets dwingt tot dicht aan de grens van hun offensieve kracht te gaan. Het ongewoon snelle opvangen van den oorspronkelijken Sovjetaanval en de onverwijlde overgang tot den eigen tegenaanval vormen een bewijs, dat het initiatief stevig in Duit sche handen ligt. Bij de gevechten in ’t gebied Bjelgorod— Orel hebben de Sovjets tot dusver de zwaarste verliezen moeten doorstaan AL leen reeds het getal van 1640 pantserwa gens, 1400 kanonnen en ver over de 1200 vliegtuigen, welke de Sovjets tot dusver verloren, geeft een denkbeeld van hun ongewoon zware verliezen aan materiaal in het verloop van de gevechten, welke thans een week aan den gang zijn Bij deze’hooge verliezen aan materiaal moe ten gevoegd worden de dienovereen komstige verliezen aan menschen. die nog bij geen benadering te overzien zijn. Het aantal van 28.000 gevangenen vormt slechts een voorloopig cijfer, zoodat op een aanmerkelijke verhooging van dit cij fer te rekenen valt, voordat de gevechten zijn afgeloopen. De A.N.P -correspondent te Berlijn meldt, dat aan het Oostfront de grootste materiaal- en vernietigingsslag woedt. welke ooit ter wereld is uitgevochten, zonderlijke doelen in het gebied van Lon. Niet minder dan 3 km. diep was benoor- Tewerkstelling hier te lande t Van bevoegde zijde deelt men ons o.m. mede: Ook in Nederland hebben de vrouwen een nieuwe taak gekregen. Wij vinden ze op arbeidsplaatsen, waar vroeger de mannen werkten en zij hebben bewezen, dat zij niet alleen den moed bezitten het ongewone werk te aanvaarden, doch zij hebben op verschillende plaatsen bewezen wat zij kunnen. Zij helpen mee aan den opbouw van een nieuw Europa en aan het beveiligen van de levensbehoeften van haar eigen volk Velen staan echter nog terzijde. Ook haar medewerking kan niet worden gemist. De leiders van bedrijven en»kantoren. die een dringende behoefte aan arbeidskrachten hebben, zullen bin nen niet al te langen tijd, menig jong meisje en menig jonge vrouw, die een of anderen arbeid verrichten kunnen om haar medewerking verzoeken. De arbeids bureaus hebben echter ook het recht, meisjes en vrouwen, die wel in staaf zijn, doch niet bereid zijn mede te werken, voor een bepaalden tijd voor een zeer dringende arbeidsplaats in Nederland te verplichten werk aan te nemen Er wordt verwacht, dat vooral de jonge meisjes bereid zijn een bezig heid aan te nemen. Wanneer het aantal vrijwillige aanmeldingen niet de behoefte aan krachten dekt, zal voor bepaalde be drijven met dienstverplichting rekening gehouden moeten worden Met medewerking van een viertal aan de Staatsopera te München verbonden gas ten. heeft het Duitsche theater een reprise gegeven van Mozart-da Ponte’s opera buffa Don Giovanni, die over de geheele linie tot een groot succes is geworden, Kammersangerin Hildegarde Ranczak schitterde in de rol van Donna Elvira door stemweelde en uitbeelding van haar hooge eischen stellende partij Hermann Uhde, dien men hier reeds vroeger hoorde, was ook nu weer een Don Juan, die door zijn los en zwierig spel charmeerde en ook vocaal relief gaf aan de titelrol, terwijl Gerda Sommerschuh een allerbekoorlijk ste. geacheveerd en kundig zingende Zerline was en de lyrische tenor Alfons Fugel vooral in zijn beide aria’» de aan dacht vestigde op zijn fraai geschoolde, prachtig gevormde, lenige lyrische tenof. Hun samenspel en vocale ensembles slo ten als een bus. Tycha Turlitaki als Donna Anna, Sanders Schier als Leporello, Her mann Greiner als Masetto en Konstantin Jukowitsch als Komtur gaven mede ver- den en aan de Zuidoostelijke kust Engeland. Een Duitsch vliegtuig is deze vluchten niet teruggekeerd Vliegtuigen voor den strijd op verren afstand werden opnieuw tegen de op 11 Juli op den Atlantischen Oceaan in brand geworpen groote vijandelijke schepen voor den aanval uitgezonden. Een der beide transportschepen was reeds gezonken, het tweede werd door neergeworpen bom men in den grond geboord Daarmede ver. loor de vijand wederom 2 schepen met tezamen 30.000 brt. Naar Reuter meldt zal de Amerikaan sche minister van Oorlog. Stimson, die te Londen is aangekomen, besprekingen voeren met Churchill, Eden en den mi nister van Oorlog, Grig® Bijzondere be- teekemis hecht men aan het feit, dat het bezoek van Stimson samenvalt met dat van Maiski aan Moskou. Litwinof, de Sovjet-ambassadeur in de Ver. Staten, zal. naar verder wordt gezegd, te Moskou blij, ven om deel te nemen aan de besprekin gen van Maiski en Stalin. Breedstraat Amsterdam Dam 4 Utrecht. N.V Huis. 245; 25-7-43 9—14.00 U. - -Durchgangslager Leus- derweg26-7-43 9—14.00 u. den Haag, café dén Hout. Bezuidenhoutscheweg WOENSDAG 14 JULI Zelse-Planetarium „Haagsche Courant” Voordracht over„Een reis naar de maan” 15.45 en 20 u Luthersche kerk. Orgelconcert door Feike Asma. 20 u Stadsschouwburg. „Die Hochzeit des Fi garo" 18.30 u Prinoesse-Schoiiwburg. De Kampioen-Leugenaar" 19.15 u Dierentuin, Concert door het Residentie orkest o.l.v Hein Jordans Solist André Rodenhuis piano. 19.30 u. Dillgentla. Dansavond Anika 19.30 u Excelsior. Balletavond door Elsa Dankmelier's bal letgroepen. 1930 u Boerderij „Do Poppenkast” (Voorschoten) ..Sneeuw witje” 14.30 en 16 u. len te genieten, die vocaal en scenisch op voornaam peil stonden en zich waardig bij de prestaties der gasten aansloten. Zeer te roemen viel ook het orkest dat het instrumentale gedeelte der geniale partituur met muzikale distinctie en sou plesse heeft verklankt in nauwsluitend contact met de ..Bühne" Wilhelm Fran zen leidde het muzikaal geheel met de hem eigen autoriteit. Mise en scène en decors (dr W Nufer en Ernst Rufer) muntten wederom uit door goeden smaak en zaakkundigheid Ook choraliter was deze opvoering uitstekend verzorgd.-Voor al de gasten zijn door het talrijke publiek met geestdriftig applaus, ook bij open doek, gehuldigd Mr A. J. F. J. Jung. De Italiaansche bladen wijzen op den omvang der vijandelijke ontschepingen en op den prompten en doeltreffenden te genstand der Asstriidkrachten In de ..Popolo di Roma” schrijft Guido Baroni dat de Engelsch Amerikaansche landinc op Sicilië een der grobtste militaire operaties van alle tijden is Het is een herhaling van de ontscheping te Dieppe maar op oneindig veel grooter schaal De vijand heeft niet één punt, maar ver scheidene tegelijk aangevallen met aan zienlijke land- lucht- en vlootstrijd- krachten Men kan zeggen, dat de poging van Dieppe kan worden vergeleken met één enkele der pogingen die aan de Siciliaansche kust zlin ondernomen Na gevechten van 3 dagen, aldus dit artikel is de manoeuvre van onze mobiele af- deelingen der eerste linie geslaagd De vijandelijkeltdruk is in toom gehouden zoowel aan de Oost- als aan de Zuidkust. Tegenoffensieven zijn ingezet tegen alle plaatsen waar de Anglo-Amerikanen er in slaagden aan land te komen Het is duidelijk, dat dé Italiaansch—Duitsche strijdkrachten niet door den aanval ver rast zijn en geen tijd hebben verloren De reactie Wkg snel en doeltreffend Volgens de opvatting, van bevoegde mi litaire kringen te Berlijn moet, naar het D.N.B. meldt, een der voornaamste zwaar tepunten van de vijandelijke onderneming in het gebied om Syracuse gezocht wor den In Berlijnsche militaire kringen acht men het veelzeggend, dat de Duitsch Italiaansche divisies, die den aanvallers het hoofd gingen bieden, practisch nog in het geheel niet of in ieder geval tot dusver slechts met aanvalsvoorhoeden in con tact getreden zijn met den vijand. Hierin kan men een der sterkste troeven van den afweer zien, „die stellig in staat is. sen- sationeele ontwikkelingen te veroorza ken Blijkbaar moet eerst eens de geheele vijandelijke actie in plannen en uitvoering aan het daglicht treden, waarbij wellicht zelfs bepaalde plaatseltjke successen van den vijand gtwenscht zouden kunnen voor komen voor de DuitschItaliaansche af- weerleiding. Echter bevindt men zich on getwijfeld thans nog niet in een zoodanig stadium. Alles bij elkaar genomen beoor. deelt men de inspanningen van den vij and pas als een begin, dat er voor hem niet erg gunstig uitziet. Volgens de te Berlijn binnengekomen berichten hebben, naar het A N.P. meldt de landingstroepen aanvankelijk op 7 plaatsen, aan de Zuidkust van Sicilië bruggehoofden kunnen vormen, waardoor zij over een front van tezamen gerekend, ongeveer 160 km. steunpunten verkregen. Deze frontbreed te is echter in den loop van den derden dag. door de tegenaanvallen van de Duitsche en Italiaansche strijd krachten, geslonken. De geallieerde strijd krachten zijn, volgens bevoegde kringen te Berlijn, thans op een veel kleinere kuststrook tezamen gedrongen, zoodat de troepen van de As met lichte artillerie in den strijd kunnen ingrijpen Men ziet thans den toestand zoo. dat met de landingen weinig bereikt is. De valschermjagers en de landingstroepen uit de lucht zijn vernietigd, een deel der landingstroepen is verloren gegaan, een aantal plaatsen, die de geallieerden reeds als veroverd hebben gemeld, werden even eens weer teruggenomen. 12 schepen met tezamen ongeveer 100.000 brt. werden tot zinken gebracht, alsmede 1 kruiser en ver scheidene andere oorlogsvaartuigen. Bo vendien werden 60 schepen zóó zwaar beschadigd, dat zij voorloopig niet aan den strijd zullen kunnen deelnemen Het gros der vijandelijke landingsstrijd- krachten is thans in het Zuidoosten van Sicilië tezamengedrongen en levert op het oogenblik wanhopig slag tegen de op dringende troepen van de As. Hoewel dus de eerste fase van deze on derneming voor Duitschland en Italië tot nu toe geen ongunstig verloop heeft gehad, houdt men te Berlijn en Rome terdege re. kening met hernieuwde pogingen der ge allieerden om Sicilië te veroveren. In ieder geval stelt men te Berlijn vast, dat, indien de ge^Jlieerden* wérkelijk suc ces willen behalen, zij dan nog meer troe pen en materiaal in der strijd moeten werpen. Te Berlijn wijst men op de be richten uit het vijandelijke kamp die waarschuwen tegen een voorbarig opti misme en die de groote moeilijkheden un der s treepen. welke overwonnen dienen te worden. Blijkens verklaringen van gevangenen nemen van Britsche zijde de 5de en de 51ste, alsmede de 1ste Canadeesche infan teriedivisie aan den strijd deel. Van Ame rikaansche zijde werden-de 1ste, 3de en 54ste. alsmede de 2de pantserbrigade en de 82ste divisie valschermjagers aan land gebracht. Ook gisteren hebben de geallieerden nog getracht valschermtroepen op Sicilië te landen. De gelande manschappen konden echter allen buiten gevecht worden ge steld. Bij de eerste landingen werd o.a ge bruik gemaakt van zweefvliegtuigen, door motorvliegtuigen gesleept, welke troepen aan land brachten. WEERMACHTBERICHT ROME, 13 Juli. Met dezelfde hevigheid duurt de slag voort in het Zuiden van Sicilië, waar de viiand de landlngshoofden tracht te vergrooten, welke hii heeft kunnen vestigen te Licata Gela, Pachino Syracuse en Augusta. In de wateren van het eiland hebben Italiaansche torpedo vliegtuigen en bommenwerpers van de As herhaaldelijk aanvallen gedaan op koop vaardij- en oorlogsschepenzli brachten 1 koopvaarder van middelbare tonnaee tot zinken en veroorzaakten brand oo of brachten schade toe aan 2 kruisers, tal rijke transportschepen en verscheidene kleinere oorlogsvaartuigen Boven Sicilië werden 14 vliegtuigen neergeschoten door Italiaansche en Duit sche jagers en 9 door batterijen van het luchtdoelgeschut. Voorts vernietigden onze jagers 2 vliegtuigen boven Sardinië. Vijandelijke formaties bombardeerden centra op Sicilië en in Calabrië, waaron der Catania, Messina en Reggio. In den afgeloopen nacht werd een lucht, aanval gedaan op Turijn. De bevolking leed verliezen; in het centrum der stad werd aanzienlijke schade aangezicht. Zes Italiaansche vliegtuigen zijn niet op hun bases teruggekeerd. Als gevolg van de luchtaanvallen zijn geteld: Te Catania 25 dooden en 63 ge wonden, te Leonforte 8 dooden en 2 ge wonden, te Reggio in Calabrië 3 dooden en 2 gewonden, in de provincie Catanzaro 30 dooden en 42 gewonden, te Turijn 101 dooden en 203 gewonden d. Vaart; 1518.00 u. Groningen, Con- certhuis Poelestraat; 22-7-43 9—12.00 u. Leeuwarden huize Schaaf 23- 7-43 9—14.00 u 24- 7-43 9—13.00 u. Oude Gracht Amersfoort Pol der weg1 Inkrimping van den dienst der stadsbijkantoren Het Staatsbedrijf der P.T.T. voert sinds eenigen tijd een wervingscampagne voor personeel. De omstandigheden hebben daartoe geleid. Het bedrijf heeft zijn aan deel in de organisatie van de arbeids- verdeeling te leveren. Menig P.T.T.-er heeft zijn standplaats in Nederland moeten verlaten en is te werk gesteld bij de Duit sche Reichspost Daarbij is het werk In Nederland omvangrijker geworden, deels door toeneming van het verkeer maar deels ook door het uitvallen van mecha nische hulpmiddelen. Deze en nog andere omstandigheden hebben er toe geleid dat de diensten van het Staatsbedrijf op bepaalde punten zijn ingekrompen. <)e afschaffing van de expressebestelling in het binnenlandsche verkeer de nauwere samenwerking tusschen telegram- en briefbestelling, vooral in de groote steden, vermindering, waar noodig van het aantal briefpostbestellingen en pog andere maat regelen hadden ten doel den omvang van het werk te verminderen om te kunnen toekomen met het beschikbare personeel. Hetzelfde doel wordt beoogd met de beperking der uren van openstelling van de stadsbijkantoren, t.w. op Zaterdag van >—15 uur en op de andere werkdagen van 9—17 uur. Deze maatregel, die te ’s-Gravenhage reeds heden, 12 Juli is in gegaan, zal in andere plaatsen, waar stads bijkantoren zijn gevestigd, Maandag 19 Juli, in werking treden. Naast deze organisatorische maatregelen worat, nu net aandeel van P.T.T. vooi den algemeenen arbeidsinzet in versneld tempo moet worden geleverd zooveel mo gelijk nieuw personeel opgeleid. *ei landelijke actie wordt gevoerd personeel te werven. De organisatie van het bedrijf brengt mede, dat deze werving plaatselijk geschiedt door de hoofden van dienst dat zijn in het al gemeen de directeuren van postkantoren, daarnaast in de groote steden de directeuren van telegraafkantoren en ver. der de hoofden van telefoondistricten en afzonderlijke diensten. Niet alleen veel vrouwelijk personeel kan geplaatst worden zoowel voor admi- nistratieven arbeid al» voor den kantoor dienst en voor bestel, en sorteerdiensten. maar ook mannen en jongelui in vrijwel alle leeftijden kunnen tijdelijk geplaatst worden. Bezit van het Mulo-diploma is voor administratief werk de gemiddelde eisch. voor candidaten met hoögere school ontwikkeling of gewoon lager onderwijs is echter in vele gevallen evenzeer plaats Het P.T.T.-bedrijf is zoo veelomvattend dat feitelijk alle categorieën er emplooi bij kunnen vinden Het boeiende bedrijf heeft zich steeds in een groote belangstel, ling van werkzoekenden mogen verheu gen. Daarom heeft de bedrijfsleiding goede hoop jook in dezen tijd de moeilijk heden te boven te komen; zij verwacht, dat velen ook zonder voorafgaanden op- roep in de couranten, hun diensten recht streeks aan de hiervoren genoemde hoof den van dienst zullen aanbieden. ATHLETIEK SCHOOL-ATHLETIEKWEDSTRIJDEN. Te Rotterdam de finales der schooLathletiek- wedstrijden. georganiseerd door de Cen trale commissie voor athletiek. de volgen de resultaten op: 100 m.: 1. Zwaar. (MTS) 10.8. Vèrspringen: 1. van Geel (St. Norber- tus-lyceum Roozendaal) 6.05; 4 x 100 m. estafette: 1. Rijks HBS (Enkhuizen) 46.8; 2. MTS (A’dam) 46.9. Bij de jongens be haalde de Rijks HBS (Enkhuizen) met 46 pnt. het beste resultaat; 2. Chr. Lyceum (Haarlem) 45 pt.; 3. St. Norbertus lyceum. (Roozendaal), 43 pt. De beste persoonlijke prestatie leverde de Amsterdammer Zwaan (100 m_. 10.8; vèrspringen 5.74; kogelstoo- ten 11.90). Bij de meisjes zegevierden: 80 meter: 1. A. Paree (Lyceum Baarn) 10 6; vèrspringen: 1. Nyenhuis -.(Chr. Lyceum Haarlem); 5 x 80 m. estafette: 1. Chr. Ly ceum Haarlem, 45.2; 2. Rijks HBS (Hoorn) 56.6; Castibal vèrwerpen: 1. Sickinga (Ly ceum Baarn) 63 m. In den totalen uitslag boekte Chr. Lyceum (Haarlem) met 29 pt het beste resultaat; 5 Rijks HBS (Hoorn) 23 pt.: 3 en 4. Rijkskweekschool (Alkmaar) en School voor M.H.O. (Ede) 19 pt. Mej. C. Klomp (Rijks HBS Hoorn) leverde de beste persoonlijke prestatie. Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders, van arisch' oloed in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en I zich geheel kunnen geven a én de I eischen, welke de opleiding hun stelt, I kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten olijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Neder land of bjj het S.S.-Wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche S.S. in Nederland willen treden. Personen tusschen 1835 jaar, die aanmeldingsplicht!® zijn voor den beidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis van dep arbeidsinzet vrijgesteld. 17-7-43 914.00 u. Rotterdam Deut sches Haus. Westzeedijk 18-7-43 912.00 u Breda Rest. Modern. Markt 1518.00 u den Bosch, hotel Noord-Brabant Markt 45 19-7-43 912 00 u Venlo. Deut sches Haus Egmondstraat 16: 1518.00 u Arnhem, café Royal20-7-43 912 00 u. Hengelo café Modern. Spoorstraat 18 15—18.00 u. Zwolle. hotel Gijtenbeek 21-7-43 912 90 u. Assen. Concerthuis a SUCCESVOLLE STRIJD TEGEN SLUIK. HANDEL: Naar aanleiding van den op roep van den gewestelijker, politiepresi- dent te Eindhoven tot de bevolking van Brabant en Limburg inzake prijsopdrij- vingsgevallen en zwarte handel-praktijken is een stroom van aangiften en vertrou welijke mededeelingen bij de politie inge komen. Ter beteugeling van den zwar ten handel is thans allereerst een vlie gende brigade bestaande uit 50 personen, ingesteld, die in alle plaatsen van Bra bant en Limburg zal opereeren. Bij een plotseling optreden te Eindhoven werden verleden week meer dan 100 arrestaties verricht. De eerste zwarthandelaars zijn naar een werkkamp overgebracht. Ten slotte is het verheugend te kunnen mede- deelen. dat de melkventers de geconsta teerde knoeierijen met melk ten nadeele van zieken en zuigelingen reeds nalaten en dat de genomen monsters van de laat ste dagen alle aan de voorgeschreven be. palingen voldeden ARBEIDSMANNEN REDDEN MEISJE: Een groep arbeidsmannen van de afdee. ling 233 N A.D., gelegerd in het kamp Bergentheim, die een veldloop maakten, kwamen langs het Overijsselsch kanaal, juist toen daar een meisje dreigde te ver. drinken. Onmiddellijk begaven twee ar beidsmannen t.w. H. Rebergen uit Vee- nendaal en J. Klomp uit Leiden, zich te water. Zij slaagden er in. het meisje, de 9-jarige Jenny te Brink, te redden. BEVALLENJ. Stoorvogel geb Stou ten, d J. C. Leiistra geb. Baak d P E Koppend geb Bijns. z. M Westing geb Rossner z. A de Jong z. P. Zuiiderduiin geb z. A Bunschoten geb. A. P G A van Buuren geb van Bussel, z. E M L. de Groot G. E J Knoester J J Pronk geb. Zuurmond, d. P van der Woude geb van Doorn, d J. W C. 4yerdieck geb. Tuithof d P M. Huiiser geb Ha ting z. E. Hampel geb Beereboom d OVERLEDENG T Hermans, weduw naar van J. C. de Man. 79 j. M. J. Stark, man van M. KTeijn. 68 j. C. L. van Vliet, zoon 12 j. A. E. Pape.’ vrouw van H M Hijmans. 60 j. A. H’ Eilbracht. weduwe van C P. J v. VI iet 90 j. H, C. Broekhoven, weduwe van W. de Zoete. 68 j. G J de Rover, zoon, 6 j. A. C. Klammer, weduwe van P. M van der Linde, 70 j, M J. Essers, weduwe van B G. van Lit, 74 j. N. van Eeken weduwe van W. F. Essenberg, 94 j. J. E. Groenhorst. ongehuwde vrouw. 76 j. E. Hellendoorn, weduw naar van M. D. H. Piket. 79 j. F. L de Hoogh, zoon. 4 j. H J Biegel. gesch. man. 42 j. A. F E. van Dam. dochter; 8 j. H. J. C M. van Wijk, man van J. F M. Bröcker 44 j. J. Bartlin®, vrouw van J T Schmidt, 81 j. A. van Digge. len, man van A. J. C. F Kipp. 59 j. A. Stuijfzand. weduwe van H Tebbenhoff. 87 j. UITREIKING VOOR HOOI- Op nader te bepalen tijdstippen reiken de plaatselijke distributiediensten aan landbouwers en landarbeiders die hooi- of oogstwerkzaamheden verrichten, rant- soenbonnen uit voor een extra rantsoen brood van 900 gram per week De uitrei king heeft plaats voor de distributie- perioden 11 Juli t.m. 7 Augustus 8 Augustus t.m. 4 Sept. 5 Sept t.m 2 Oct.. 3 Oct tm 30 Oct. en 31 Oct. t.m. 27 November Voor deze extra verstrek king van broodbonnen komen niet in aanmerking zelfverzorgers voor brood tuinbouwarbeiders en der gelijke nerso- nen. alsmede personen die wel hooi- en oogstwerkzaamheden verrichten doch dit niet als beroep doen. Morgen moeten de bewoners van de vol gende straten hun radiotoestel Inleveren tusschen 812 en 26 uur. District E (L. v. Meerdérvoort 57 en Achterraamstraat 10)Paleisstr.. Pape- straat. Paramaribostraat. Parkstraat, Pas sage. Pastoors Waranda. Perponcherstr., Piaterstraat, Pieter v. d. .Zandestr., Piet Heinplein, Piet Heinstraat, Plaats, Plein. Plein 1813. Prinsegracht. Prinses Marie. straat. Prinsessegracht Prinsessewal, Prinsestr.. PTinsevinkenpark, Prins Hen drikplein, Prins Hendrikstraat, Raamstr., Reinkenstraat. Ie Riemerstraat. Rioüwstraat. markt. Roggeveenstraat. Rond de Groote Kerk. Rozenburgstraat Rustenburgweg de Ruyterstraat. •District M (.Mient 275 en Abeelstraat 30): Palmboomstraat Papaverhof. Paul Krugerlaan, Paul Krugerpl.. Perenstraat, tolkingen van (je hun toevertrouwdejoL Perziklaan. Pioenweg, PippelingstrPla ta an straat, Pomonalaan. Pomonaplein, Pompoenstraat, Populierstraat, Pretorius. straat Primulastraat. Prof Kaiserstraat. Pijnboom straat den Bjelgorod het bolsjewistische verde digingssysteem dat in zijn geheel werd beschermd door een voorveld, waarin 3 tankgrachten en uitgestrekte mijnenvel den den Duitschers den weg moesten versperren De vestinggordels zelf beston den uit dicht opeenliggende loopgraven, waartusschen de forten en de tallooze in gegraven bolsjewistische tanks lager Het te Stockholm verschijnende Ameri. kdhnsche tijdschrift in de Zweedsche taal. ..Kontak med Vaerlden” publiceert een artikel van den uit Moskou teruggekeer den specialen Aftierikaanschen ambassa deur.. Josef Davies, over de Sovjet-Unie. Davies verklaart, dat het eerste doel van Moskou is „territoriale veiligheid” te ver werven. Tot dit doel heef men een groot industrieel en militair systeem opge bouwd De onzekerheid ten aanzien van de politiek vam Moskou, zoo gaat hij voort, kan men het best opheffen door de bolsjewieken te vertrouwen. Ten aanzien van de territoriale eischen der Sovjet-Unie schrijft Davies, dat het voor de hand ligt dat zij de gebieden eischen. die zij voor hun veiligheid nood zakelijk achten en dat de Oostzeelanden. de Oekraïne. Wit-Rusland en Bessarabië tot de Sovjet-Unie behooren. De bolsjewis. tische eischen ten aanzien van deze gebie den beteekenen dus geen „nieuwe terri toriale aanwinst”, maar heel eenvoudig de teruggave van gebieden, die vroeger, „met geweld weggenomen" zijn, met an dere woorden een „herstel” van vroegere „fouten” jegens de Sovjet-Unie. Voorts zullen de bolsjewieken aanspraak maken op een deel van Finland en een deel van Polen. Op de vraag, wat de Sovjet-Unie beschouwt als haar belan®en. sfeer antwoordt Davies, dat Moskou vooral de kwestie interesseert van den toegang naar zee en ijsvrije havens, vooral aan deh Stillen Oceaan en de Middellandsche Zee. De Sovjet-Unie heeft steeds oog ge had voor de Mandsjoerijsche havens Port Arthur en Dairen. Bovendien is natuur lijk het gebruik van de Dardanellen als scheepvaartweg een belangrijke aangele genheid. De veiligheid der Sovjet-Unie kan ook. aldus Davies, eischen. dat ,,ver- dedigingsstellingen" voorbij het gebied van aangrenzende kleine staten vooruit geschoven worden. HAAGSCHE

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1