Nt>. 18537. De gevechten op Sicilië Woensdag 14 Juli. 1943. Sovjetaanvallen ineen gestort 1 BINNENLAND Harde strijd in het bergland Dom van Aken getroffen Administratie onvoldoende bijgebonden KUNST EN LETTEREN RECHTZAKEN STADSNIEUWS Inlevering radiotoestellen AGENDA at ‘9 Verplichte vergadering niet bezocht Uitreiking van nieuwe bonkaarten Vijandelijke schepen in den grond geboord 4 De aanvallen op Grimsby en Ramsgate Nieuw Zwitsersch protest „De zeevaart als levensberoep” Admiraal Robert afgetreden VERDUISTEREN De luchtaanval op Turijn Keuringen voor de Waffen-S.S., het Legioen en de Landwacht De dokterskwestie Omsingelde Amerikanen vernietigd Tuchtrechter legt hooge boete op BURGERLIJKE STAND Murw» ê'eï diegenen melden, die wi|ien ^aansche S.S. in Nederland willen toe 18—35 jaar, die voor den ar- 1 HAAGSCHE COURANT '4 ontvangt be- Rector tot 8 dagen veroordeeld de 1 welke zien. Groningen. Con- u. Omtrent den reeds gemelden aanval van zware Duitsche gevechtsvliegtuigen op het havengebied van de Oost-Engelsche stad Grimsby verneemt het D.N.B., dat in de havens en docks alsmede in belang rijke ravitailleeringsbedrijven der stad, treffers geplaatst en verscheidene branden ontstaan zijn. Bij derf aanval van zware Duitsche gevechtsvliegtuigen op afzonder lijke militaire doelen in het gebied van Londen, konden treffers worden gecon stateerd in de buurt van de Theemsbocht. Voorts ondernamen Duitsche vliegtuigen een storingsaanval op militaire werken der stad Ramsgate aan de Engelsche Zuidoost, kust. M. M J 82 j. Pol d Meester d. Staamer, d. N. Scheurwater Schaaij, d M. B. V. G. Malta geb. Het Zwitsersche gezantschap te Londen heeft opdracht gekregen met groote be slistheid te protesteeren tegen de nieuwe schending van de Zwitsersche neutraliteit in den nacht van 12 op 13 Juli door tal rijke Britsche vliegtuigen en herstel te eischen van de schade die door de op tal rijke plaatsen in het Zwitsersche gebied gevallen bommen is veroorzaakt. Maandagnacht is nog een tweede Engel sche bommenwerper nabij Sitten (kanton Wallis) neergestort. Het toestel viel op een berghelling na eerst een hoogspan ningsdraad geraakt te hebben. De lading bommen had de machine in de bergen uit geworpen Van de bemanning werden 7 personen gedood. Verscheidene brand bommen vielen in de omgeving van Lau sanne. De huizen leden geen schade zul- van over- de distributiestamkaart en van een bon distributiebe- Bij onze vrijwilligers. «.ven wordt rust gehouden voor een stevig maal. (S.S.P.K. Fritsch-O.H.) Seinersloopbaan (4 Sig) De loopbaan wordt aangevuld uit vrijwilligers. Welke taak hebben de soldaten van deze loopbaan? Sein- dienst met vlaggen, armseinen en lichtseinen aan boord en bij ma- rineseinposten aan land berichten dienst met telefoon en seinlampen. Welke eischen worden den Candida, ten gesteld? Volledige gezichts- scherpte aan beide oogen. volledige kleuronderscheidingsvermogen, geen last van duizeligheid, goed ge hoor, vermogen tot snel opmerken, leesbaar en zoo vlot mogelijk hand schrift goede kennis van de spel- ling Welke dienstgraden kent deze loopbaan? Matroos. Signalgefreiter, Obergefreiter. -Hauptgefreiter, Sig- nalmaat, Obersignalmaat. Signal- meister, Stabssignalmeister, Ober- signalmeister Stabsobersignalmeis- ter. Radiotelegrafistenloopbaan (4 Fk.) Deze loopbaan wordt aangevuld uit vrijwilligers. Welke taak hebben de soldaten van deze loopbaan? Radiotelegrafiedienst aan boord en bij de marineradiostations aan land. Bediening en onderhoud van de ra- dioinstallaties, de radiopeil. en on- derwater-telegrafie-installaties. Welke eischen worden den candi- daten gësteld? Goed gehoor, sterke zenuwen, technisch begrip, snel op merken en zoo vlot mogelijk hand schrift zonder fouten. Voor een deel van de soldaten dezer loopbaan is technische opleiding als electrotech- nicus. instrumentmaker, werktuig kundige, bankwerker of een derge lijk beroep vereischt. Welke dienst graden kent deze loopbaan? Ma troos, Furtkgefrelter -Obergefrei ter, -Hauptgefreiter, Funkmaat Oberfunkmaat, Funkmeister, Stabs- funkmeister, Oberfunkmeister Stabsoberfunkmeister. Verdere mededeelingen volgen. Alle Ortskommandanturen verstrek ken inlichtingen en aanwijzingen Uitknippen en bewaren. 34 Vijandelijke vliegtuigen boven Middellandsche Zee neergeschoten Het Amerikaansche ministerie van BuL tenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat admiraal Robert zijn ambt op Martinique en Guadeloupe heeft neergelegd. Henri Hoppenot. aanhanger van Giraud, heeft het ministerie medegedeeld, dat hij door het dissidente Fransche comité belast is met het uitoefenen van het „gezag’’ op de Fransche Antillen. Amsterdam Dam 4 Utrecht. NV Huis. 25-7-43 9—14 00 u Van 22.00 nar tot 5.30 aar Maan- 14 Juli onder 2.55 u.. op 18.36 u„ 15 v Ufiuei U.UW l»„ vp .W- Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058. Ziekenfondsledqn de Volharding no. 116364 z.O. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den HaaoJ No. 115995. ZANG. EN SPORTDAG VAN „VOLKS ONDERWIJS": De afd. Den Haag van de Ver^eniging Volksonderwijs, welke ver- eeniging opkomt voor de belangen van de Openbare School, heeft gistermiddag op het A.D.O.-terrein voor enkele dui zenden ouders en andere belangstellenden een zang- en sportdag georganiseerd On. geveer 2000 leerlingen van de openban scholen namen aan de demonstraties deel. Van het gebodene noemen we de licha melijke oefeningen van jongens en meis jes o.l. v. den heer P. M. w er beek en het gemeenschappelijk zingen der leerlingen o.l.v. den heer R. A. v. Pelt. Ondanks de groote moeilijkheden, er was alleen geoefend in klein verband, stond het mee- rendeel van het gebodene op een behoor lijk peil, zoodat van een geslaagden pro- paganda-middag kan worden gesproken. Morgen hoopt de heer J. H. Brörens den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de N.V. Heldring Pierson. De oude Haagsche humorist M. J. Koe ver werkende onder den naam Jean Marinus. wonende Nieuwe Haven 86. zal’ a.s. Vrijdag 75 jaar worden De heer Korver bezig in zijn tuintje. (Schimmelpenningh Bij den laatsten terreuraanval op Tu rijn hebben de Anglo-Amerikaansche vliegers hun bommen weer lukraak laten vallen en kerken, scholen ziekenhuizen en de begraafplaats getroffen. Zeven kerken waaronder de historische San Dominico. werden zeer zwaar beschadigd door brand- en brisantbommen Ook de fascistische vacantiekolonie ..3 Januari” die niet alleen ver van alle militaire doelen, maar zelfs od een afstand van de stad in eenf heuvelachtig Werd aangévallen, evenals een tehuis voor ouden van dagen en invaliden dat gemakkelijk uit de lucht te herkennen is. daar het een klein dorp vormt. Het te huis voor invaliden en twee andere pa viljoens werden vernield Op de be graafplaats werden vernielingen aange richt door tientallen brand- en ver scheidene brisantbommen. Grafsteenen werden door elkander geworpen en gra ven geschonden De plaatselijke distributiediensten len op nader te bepalen tijdstippen 19 Juli tot en met 7 Aug. tegen legging van tegen inontvangstneming van het inlegvel nieuwe scheiden uitreiken munitieschip van 5000 brt. dat in de lucht vloog. Hierdoor werd een groot aantal an dere schepen, die in de nabijheid lagen zwaar beschadigd of volkomen vernield. Elf andere vaartuigen, met in totaal 40.000 brt kregen voltreffers of raakten in brand. Zij werden met hun lading/Ppgegeven en door de bemanningen verlaten. Bovendien verloren de Amerikanen bij Gela een speciaal voor het vervoer van zware pantserwagens gebouwd transportschip van 5000 ton Het schip zpnk na een vlieg- tuigaanval onmiddellijk. De uit een groot aantal tanks bestaande lading ging even eens verloren. Te Berlijn verklaart men, dat achter de eerste linies der Duitsche en Italiaan- sche strijdkrachten, thans de voorberei dingen voor den ,,slag om Sicilië” worden getroffen. De operatieve reserves der As mogendheden zijn nog nergens in den strijd gebracht, tenminste niet in een mate, dat aan de hand daarvan de sterkte der verdediging gemeten zou kunnen wor den. W MM Aan het einde van de dokterskwestie wordt van bevoegde zijde medegedeeld: 99,3 pCt. van alle dokters, die zoo- als onlangs medegedeeld den eenslui- denden brief geschreven hadden, hebben schriftelijk bij den Rijkscommissaris hun verontschuldigingen aangeboden en tege lijkertijd overeenkomstige verklaringen afgelegd. Het is teékenend, dat de aanstichters van de briefactie, die, zooals bekend, zich vol komen op den achtergrond hebben ge houden, de handteekeningen van talrijke dokters vervalscht en de betrokkenen op deze wijze in een pijnlijken toestand ge bracht hebben. Smidsplein, Smidswater. Snoekstraat. Soendastraat, Sophialaan, Sparrenweg, Spekstraat, v. Speykstraat, v. d. Spiegel straat. Spui, Spuistraat. Stadhouderslaan. District M: (Mient 275 en Abeelstraat 30)Rabarberstraat, Ranonkelstraat, Ré- aumurstraat. Regentesselaan, Regentesse. plein, Reitzstraat, de la Reyweg. Rhodo- dendronstraat. Ribesstraat, Ridderspoor- weg, Roode Kruislaantje, Rotterdamsche- s tra at Rozenburgstraat <L.). Rozenstraat, Sterappelstraat. Steynlaan, Stokroosplein. Stokroosstraat. Suezkade. v Swindenstr man van J Berkhout vrouw 43 j. N. M vrouw. 47 j. H A. F vrouw van H. J Reule 65 1 SLOTBIJEENKOMST OER HAAGSCHE TAALCURSISTEN VAN DE N.D.K.: Gis teravond heeft de landelijke leiding der Nederlandsche Kultuurgemeenschap een feestelijken avond gegeven ten besluite vin de taalcursussen 1942'43, die in het kader van de Haagsche werkgemeen schap waren gehouden. De Landelijke lei der voor het taalkundige gedeelte de voorzitter der werkgemeenschap Nijme gen. heette de in grooten getale opgeko- menen van harte welkom Na de vertoo- ning van twee films zong de vergaderde menigte onder leiding van Jef Somers eenige Duitsche en Nederlandsche liede. ren. Een vroolijke noot was het examen, waarbij een Duitsche en een Nederland sche blijk gaven van de vorderingen. weL Vl, w w ke zij in elkanders taal hadden gemaakt. Juli onder 3.36 u„ op 19.49'u. 17 Juli V.M. Eensgezind waren zij in hun wenschen - - om in September weer met de cursussen te beginnen. Hethartelijk applaus, dat beider voordrachten volgde, bewees, dat de aanwezigen met deze wenschen van harte instemden. ONTSLAGEN BURGEMEESTERS: Bij be sluit van den Rijkscommissaris vooi' het bezette Nederlandsche gebied is onmid dellijk ingaand ontslagen: E Derks. als burgemeester van Haarlemmermeer, A. J. S. M. Moons, als burgemeester van Hel- i mond. J. J. W. van Hout, als burgemees ter van Budel. A. J. A. van Gils, als bur- j gemeester van Made, jhr. H. L. J. M. van Rljckevorsel van Kessel, als burge- meester van St. Oedenrode; J de Bruyne, als burgemeester van Werkendam en de j Werken c.a.; C. L. Buskena. als burge- meester van Uden; R. Sterk, als burge meester van Nieuwe-Tonge. mr. J. D. Koster, als burgemeester van Keerde-, mr. W. H. J. L. Lambooy. als burgemeester van Éijsden en mr. L. J H. C. A. de Bourbon als burgemeester van Oss. Bij besluit van den commissaris-gene- raal voor Bestuur en Justitie is jhr. mr. R. A. Th. M. van Rijckevorsel onmiddel lijk ingaand ontslagen als burgemeester van Gulpen en G. Ritmeester als burge meester van den Helder. „BRUTO VOOR NETTO” GAAT NfET MEER OP! Het moge vóór den oorlog in den handel, in enkele branches gebruik zijn geweest „bruto voor netto” te leveren, het is duidelijk, dat een dergelijke handel wijze thans niet geduld kan worden. „Bruto voor netto” leveren wil namelijk zeggen het gewicht van de verpakking tel len bij het gewicht van de te leveren waar. Derhalve: hoe meer verpakking, des te minder waar. Vooral op het terrein van de voedselvoorziening zou, nu distributie en rantsoeneer!ng het levensmiddelenver- bruik aan strakke grenzen hebben gebon-* den, handelen volgens de usance „bruto voor netto” meer dan uitsluitend finan- ciëele benadeeling van den consument be- teekenen De verbruiker moet precies aan goederen krijgen, waarop zijn bonnen recht geven en daarom is het goed, dat de Centrale Contröle Dienst er op toeziet dat ..bruto voor netto” niet meer wordt toege past. Een recent geval in de practijk van den C.C.D.. waarbij een fabrikant van verpakt zelfrijzend bakmeel meende vol gens de oude usancé te kunnen handelen, is aanleiding om er op te wijzen, dat „bruto voor netto” niet meer opgaat Aanzienlijke scheepsverliezen De A.N.P .-correspondent te Berlijn meldt: De aan de Zuidkust van Sicilië gelande Amerikanen hebben gisteren ge tracht in het binnenland door te dringen, waarschijnlijk met de bedoeling, verbin ding op te nemen met de in het Zuid oosten gelande Britsche en Canadeesche troepen. Hierbij kwam het tot gevechten met de Duitsche en Italiaansche strijd krachten. die langs de geheele kuststrook, welke in het bezit der invasietroepen is, een gordel van versterkte voorposten heb ben gelegd. Deze kleinere afdeelingen vingen in het Zuiden de oprukkende Amerikanen op. Het gevecht kreeg een ernstiger karakter, toen de landingstroepen ondersteuning ontvingen van pantserwagens, met behulp waarvan zij een aanval op de. Duitsch- Italiaansche heuvelstellingen ondernamen. Na een gevecht met wisselende kansen slaagden de troepen van de As er in, de Amerikanen te omsingelen en de pantser wagens met hurf anti-tank-geschut buiten gevecht te stellen. De omsingelde Ameri kanen werden vernietigd. Bij de oorlogshaven Syracuse, die nog steeds het zwaartepunt van de Anglo- Amerikaansche operaties is, konden de voorposten van de As eveneens hun po sities handhaven. De Britsche opmarsch uit het kustgebied is tot staan gebracht. De landingstroepen zijn nergens buiten het bereik van hun scheepsartillerie ge gaan. Nadat in den loop van Dinsdag geen verdere vorderingen warén gemaakt, namen de Britsche aanvallen af. Inhoe ver hier van een tijdelijke pauze sprake is moet worden afgewacht. De Duitsche en Italiaansche luchtmacht is gisteren actiever geweest dan de voor gaande dagen. Twee groote transport schepen met tezamen 20.000 brt. werden voor de kust tot zinken gebracht. Een groot deel der bemanning en der la ding werd mee in de diepte gesleurd. Een tweede luchtaanval richtte zich tegen een Vermeulen. K. van van J. W. B. Barensen. E Eggers, weduwe van G. H. Soodt. 92 j. A A G.'van der Marei, ongehuwde man. 30 j. J H de Weerd, van Ameide, 67 j. C. J van P G. Bolland. E. Voskuijl ongehuwde A. F Hagenbeek. DE HANDEL IN BIGGEN: De vraag naar biggen is groot, terwijl de prijzen abnormaal hoog zijn. Zooals echter uit een officieele mededeel in.g in dit blad blijkt, is het aantal varkens zoowel als het aantal biggen niet kleiner dan het vorige jaar. zoodat van een ernstig tekort aan biggen in verhouding tot het vorige jaar geen sprake ia -"***■ ITALIAANSCH WEERM ACHTBERICHT ROME. 14 Juli. Het Is den vijand die bij zijn offensief voortdurend nieuwe formaties in den strijd brengt, gelukt uit de kuststrook van Licata tot Augusta ver der op te dringen. Hij rukt od In het bergland van Zuidoost-Sicilië en staat voor de vlakte van Catania Aan het ge heele front zijn de Italiaansche en Duit sche troqcen in harde gevechten ge wikkeld. In nachtaanvallen langs de kust van Oost-Sicilië hebben onze torpedovliegtuig- formaties 2 groote schepen en een torpe- dobootjager in den grond geboord en 6 kruisers beschadigd, waarbij 1 zware kruiser, benevens 2 torpedobootjagers, 1 groote koopvaarder en andere kleinere zeeschepen. In luchtgevechten boven het eiland heb. ben de jagers der As 11 vliegtuigen neer geschoten, 12 andere toestellen werden door het geschut op Sicilië en 4 door de artillerie op Sardinië vernietigd. Zeven torpedovliegtuigen werden het slachtoffer van onze onderweg zijnde een heden. Veertien onzer vliegtuigen zijn van de operaties van den dag niet terug gekeerd. In de centrale Middellandsche Zee heeft een duikboot onder bevel van luitenant ter zee eerste klasse Alberto Donato uit La Spezia een schip Van 15.000-brt. tot zinken gebracht. Een andere duikboot onder bevel van luitenant ter zee Pas quale Beltrane uit Savona vuurde een torpedosalvo af op een formatie torpedo bootjagers, waarvan er 2 getroffen wer den. Een derde duikboot onder bevel van luitenant ter zee eerste klasse Renato Scandala uit Castelfranco Emilia heeft -*en torpedobootjager der Fearless-klasse en een torpedobootiager der Jervisklasse getorpedeerd De 4 laatstgenoemde tor pedobootjagers moeten als in den grond geboord beschouwd worden. DUIT8CH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 14 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Sterke tegenaanvallen der bolsjewieken in het gebied van Bjelgorod zi|n gisteren onder uiterst zware verliezen ineenge stort. Alleen in één sector werden 2 vij andelijke regimenten volkomen uiteenge slagen en talrijke gevangenen binnenge bracht. De vijand verloor In dezen ge. vechtssector ook gisteren weer ruim 200 tanks. In het gebieo ten Oosten en Noorden van Orel hebben de bolsjewieken weer met versterkte strijdkrachten felle aan. vallen uitgevoerd. De gevechten, waarbij de tegenstander ondanks uiterst zware bloedige offers geen succes kon bevech ten duren op het oogenblik. nu Duitsche réserves voor den tegenaanval zlln aan getreden nog met de grootste felheid voort. De beide laatste dagen zijn hier eveneens ruim 200 viiandelifke tanks ver nietigd. Het Duitsche luchtwapen heeft met sterke strijdkrachten in de gevechten aan het Oostelijke front ingegrepen, talrijke tanks vernietigd en 212 vijandelijke vlieg tuigen vernietigd. In Zuid-Sicilië zijn de Duitsche en Italiaansche troepen nog steeds in zware gevechten gewikkeld met de vijandelijke landingstroepen, die uit de lijn Augusta- Licata onze stellingen in het gebergte en ten Zuiden van Catania trachten aan te vallen. Duitsche en Italiaansche vliegerforma- ties zetten haar onophoudelijke aanvallen op de Britsch-Amerikaansche zeestrijd- krachten en transportschepen met succes voort. 34, Vijandelijke vliegtuigen zijn boven de Middellandsche Zee neergescho ten, Britsche formaties bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht een zwa- ren terreuraanval gericht op de stad Aken. In de woonwijken der oude en der binnenstad ontstonden groote vernielin gen. Vele openbare gebouwen en cul tuurmonumenten werden verwoest. De Dom van Aken werd getroffen. De bevol king leed zware verliezen. Bij het nade ren en wegvljegen boven de stad werden 21 bommenwerpers neergeschoten. Naaf\achteraf gemeld wordt zijn van 'de in den nacht van 12 op 13 Juli naar Turijn gevlogen formaties bommenwer pers op den heen- en terugtocht door Duitsche luchtverdedigingskrachten 11 viermotorige vliegtuigen neergeschoten, Öuitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen naeht haven en stad van Huil aangevallen, benevens voor den oor log belangrijke doelen aan de Zuidkust van Engeland, met bommen van alle kalibers Bonkaarten voor voedingsmiddelen De diensten zullen uitreikén aan hou ders van een inlegvel KI of L1 een bon kaart K 119; aan houders van een inleg vel K2 of L2 een bonkaart K 219: aan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bonkaart K 319 aan houders van een inlegvel K4 of L4 een bonkaart K 419 Verder ontvangt men in bepaalde ge bieden een groentekaart. Zij die geboren zijn tusschen 11 Juli en 9 Aug. van de jaren 1922. 1929 en 1939 moeten hun in legvellen ruilen alvorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen Tabaks- en versnaoeringskaarten Voorts worden tegelijk met de boven genoemde kaarten nieuwe tabaks- en versnaperingenkaarten uitgereikt. Uitge reikt wordenaan kinderen. op 8 Aug, 1943 den leeftijd van 14 jaar nog niet bereikt hebben, een versnaperingen- kaartaan mannelijke personen, die op 8 Aug 1943 den leeftijd van 18 jaar be reikt hebben, een tabakskaart. Alle overige verbruikers ontvangen noch een tabakskaart noch een versnaperingen- kaart Het aantal van de in handen der Japanners zijnde Engelsche krijgsgevan genen bedraagt met inbegrip van de offi cieren 31.800 man. het aantal geïnter neerde burgers ongeveer 40.000. Giraud heeft op een persconferentie te Washington verklaard, dat de Fran sche troepen na afloop van den Europee- schen oorlog aan de zijde der Anglo- Amerikanen tegen Japan zouden moeten strijden. DISTRICTEN E EN M Morgen moeten de bewoners van volgende straten hun radiotoestel inleve ren tusschen 812 en 26 uur. District E (L. v. Meerdervoort 57 en Achterraamstr. 10)Schapenlaan, Schelp kade, Schelpstraat. Scheveningscheveer, Scheveningscheweg, R. J. Schimmelpen. nineklaan, Schoolstr.. Schoorsteenveger- straat, Schouwburgstr., Schuddegeest. Schuytstraat. 2e Schuytstraat, Sirtema- straat, Slop van Willeqi Klein. Slijkeinde, Smidswater, Sophialaan, DONDERDAG 15 JULI Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over: .Een reis naar de m^an”. 15.45 en 20 u. Bethletiemkerk. Orgelconcert door Alex Schellevis m.in.v. Willem Noske viool 20 u Stads schouwburg. Der blaue Strohhut” 19.30 u Princesse-Schouwburg ..De Kamoioen- Leugenaar” 19.15 u. (Hedenavond geen voorstelling). Diligentia. Concert door ..Lyra antiqua” o 1 v. Harm Smedes SolistenJoh. de Geus, sonraan Antx v Heyningen. bas-bariton en Nora Deurvorst fluit. 19.30 u Boerderij „De Poppenkast" (Voorschoten) „Im promptu”. 19.30 u Dr. A. Scholte. rector van het Stede lijk gymnasium te Leiden, had op 30 Nov, 1942 nagelaten een vergadering te be zoeken. welke was uitigeschreven door den burgemeester van Leiden. Hqt col lege van curatoren had. od grond van art. 13 sub. 8 van het reglement rechts positie van ambtenaren der gemeente Leiden, het bezoek aan deze vergadering, waar dr. W. F de Groot zou spreken over „Onderwijs en opvoeding in natio- naal-socialistischen zin” verplicht ge steld. De rector meende, dat de curatoren buiten hun bevoegdheid gingen met deze verplichting en had van het bezoek aan de vergadering af gezien. Op 7 Juli i.l. had de Officier van Justitie voor den heer Scholte vrijspraak gevraagd De Vrederechter, thans uitspraak doende veroordeelde den rector tot een gevangenisstraf van 8 dagen Uit de ‘zeer uitvoerige motiveering van het vonnis releveeren wij o.m. het vol gende: De Vrederechter is van oordeel, dat het College van Curatoren bevoegd is te bepalen of een bepaalde aangelegen heid beschouwd moet worden als te zijn bedoeld in artikel 13 sub. 8 van het Re glement inzake de regeling der rechts positie van ambtenaren volgens welk ar tikel het College verdachte gelast had de bijeenkomst bij te wonen. Het College heeft volgens het oordeel van mr. Sluv- ters terecht aangenomen, dat het een aangelegenheid was. die in verband stond met de openbare school. Hij overwoog voorts, dat het een bijeenkomst was. waarop verdachte zich op de hoogte had kunnen stellen en kennis kunnen nemen van de richtlijnen, volgens welke de Overheid de jeugd geleid wil zien Dit doet niets af aan de omstandigheid, dat het departement van Opvoeding enz. be paald heeft „Politiek blijft buiten de school” De Vrederechter erkent het ver weer dat de opdracht van het College van Curatoren onredelijk is niet, omdat gehoorzaamheid geëischt werd binnen de grenzen der redelijkheid. De Vrederech ter was van oordeel, dat verdachte arti kel 358bis van het Wetboek van Straf recht overtreden had omdat door de wei gering stremming in den gang van het openbaar onderwijs was ontstaan Door de houding van verdachte was een toe stand in het leven geroepen, die slechts vertroebelend en belemmerend kon wer ken. Verdachte heeft door zijn weigering te kennen gegeven dat hü er niet toe wenscht mede te werken, om op zijn school het onderwijs In de richting die de Overheid noodzakelük acht, te stu wen. Tenslotte overwoog de‘Vrederechter dat het verweer van verdachte, dat hit slechts de bedoeling had proteat aan te teekenen. niet aanvaard kon worden. Het voedselvoorzieningsbesluit 'egt ieder, die zich op het terrein van de voedselvoorziening beweegt, verplichtin gen op Tot deze verplichtingen behoort ook het houden van aanteekeningen van alles, wat het bedrijf van den onder nemer betreft. Ofschoon het dus een ad ministratieve aangelegenheid is gaat de beteekenis van het voorschrift daar ver boven uit Men denke slechts aan de contröle. Zoo moet het mogelijk zijn, uit de aanteekeningen den voorraad de ont vangen en de verwerkte hoeveelheden grondstoffen op te maken en moet kun nen blijken, dat de toegewezen grond stoffen inderdaad in de daarvoor stemde producten zijn verwerkt Waar dat niet mogelük blijkt te zijn en derhalve de administratie onvoldoende wordt bij gehouden is sprake van een ernstig verzuim, daar knoeierij kan wor den verondersteld. De tuchtrechter te Haarlem heeft onlangs in een dergeliik geval een hooge boete opgelegd en ge tuigde daarmede van zijn opvatting over den ernst yan het gepleegde verzuim De direceur van een bouillonfabriek wiens voorraad- en verwerkingsadministratie niet op de voor geschreven wijze was bijge houden. is in het orfderhavige geval ver oordeeld tot een boete van t 2500 De organisatie van de voedselvoorziening eischt nauwkeurig nakomen van ver plichtingen 14 Juli BEVALLEN: P. C. M. Wiegmans geb. Kooien, d P. J. Heijman geb. van de J. W. van den Eijkel geb. Doldersum. z. J. M. Vijverberg geb. Meester d. C. J. E. de Roo geb. geb. - van Overbeek. z. T. van Duijkeren geb. Vermeulen, d, M Jongeneel geb. Otto d. J. M. Pelle geb. Nijmeijer, z. G. J. van den Berg geb. Advokaat z. E. M Schreuder geb. van Essen, d. H. Lemckert geb. Folmer, z. J. C. M. Nuytens geb. Weber, z. E. W MÏ van Wees geb Kuijpers. z. A. H A. Veenendaal geb. Alkemade. z. M. Geluk geb. Keijser, d. J. H. Kokshoorn geb. Lokkerbol, d. C. van der Sar geb. van den Bos, z. H. P. W. Paddenburg geb. van Reijmersdal z. C. van Dijk geb. de Wolf. d. A. P. E. Corbière geb. Mariens d. C. C. Weijland geb. Oosterveén, z. B. J. Scheltema geb. Seffelaar z. G. C. Ek geb. van de Water, z. OVERLEDEN ongehuwde vrouw, Proosdij, man 74 j. Kaarten voor kindervoeding Verder worden aan kinderen beneden den leeftijd van vier jaar naast de bon kaart voor voedingsmiddelen kaarten 1 voor kindervoeding uitgereikt. Kinderen geboren nè 8 Aug 1941 ontvangen één bonkaart R 219. Kinderen, geboren tus schen 8 Aug. 1939 en 9 Aug 1941 ont- i vangen een bonkaart R 119. Zeep- en toiletzeepkaarten Bovendien zullen de diensten tegelijk met genoemde kaarten bonnen voor zeep _j en toiletzeep voor kinderen uitreiken. terrein ïiet.« ^Kinderen, gelx>ren na 8 Aug 1941 ont- vangen vier bonnen voor eenheidszeep. vier bonnen voor waschpoeder en vier bonnen voor toiletzeep Kinderen geboren na 8 'Aug. 1935 doch vóór 9 Aug. 1941 ontvangen alleen vier bonnen voor een- heidstoiletzeep en vier bonnen voor waschpoeder. Men kan zijn kaarten uitsluitend af halen bij den distributiedienst der ge meente. waar men in het t>evolkings- register is opgenomen. Een uitzondering wordt gemaakt voor schippers woon wagenbewoners (indien zij zijn opge nomen in het centraal bevolkingsregis ter). gedetacheerde marechaussee’s. de vaste bevolking van kostscholen e.d en voor hen, dïe ten gevolge van oorlogs omstandigheden tüdeliik elders ver blijven. Bij de uitreiking van de kaarten wordt die bon van het inlegvel verwijderd, waarvan het nummer overeenstemt met het nummer der uitgereikte bonkaart voor voedingsmiddelen. Bij uitreiking van de bonkaart voor voedingsmiddelen en de groentekaart wordt het vakje R 10 van de stamkaart afgekruist Bij uitrei king van een tabaks- of versnaperingen- kaart wordt het vakje R 12 voorzien van onderscheidehlijk de letter X of Z. Bij uitreiking van de kaarten voor kinder voeding wordt het vakje S 6 nogmaals afgekruist Bij de uitreiking van de zeepbonnen wordt het vakje O 11 van een aanteekening voorzien. BH de uit reiking van kaarten voor bijzonderen arbeid, welke eveneens gedurende boven genoemde periode plaats vindt, wordt in het vakje R 11 een aanteekening ge plaatst Bij het in ontvangst nemen der kaarten ga mén na of men alle bescheiden, waar op men recht heeft. Inderdaad heeft ont vangen latere reclames worden niet in behandeling genomen. Daar Hein ’s-Gravesande om gezondheidsredenen zijn werkzaamheden nog niet ten volle heeft kunnen hervat ten, zal het zomerconcert van „Lyra Antiqua morgenavond in „Diligen tia" onder leiding staan van mr. Harm Smedes Solisten zijn Joh. de Geus, sopraan, Ant van Heyningen, bas-bariton en Nora Deurvorst, fluit. Er worden wer ken van Mozart Bach en Beethoven uitgevoerd Heden is het 40 jaar geleden, dat „De Friesche Kunsthandel" alhier werd geopend. Deze onderneming heeft aan het Friesche cultuurgoed grootere bekendheid in het centrum des lends ver schaft. „Als het vaderland op het spel staat, zijn er voor niemand rechten, slechts plichten”, aldus de bekende Duitsche schrijver Ernst von Wildenbruch Dat geldt ook voor u, Jonge Nederlanders, want ook uw vader land staat op het spel. Het is voor uw vaderland van het grootste belang, dat de strijd bare mannen zich inzetten, tezamen met de vrijwilligers uit de Ger- maansche broedervolkeren, om het bolsjewistische beestmensch buiten Europa's poorten te houden. Doet daarom uw plicht en meldt u bij de landwacht Nederland. beidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17-7-23 914,00 u Rotterdam, Deut sches Haus. Westzeedijk 18-7-43 912.00 u Breda Rest. Modern Markt l 1518.00 u. den Bosch, hotel Noord-Brabant Markt 45; 19-7-43 9—12.00, u. Venlo Deut sches Haus. Egmondstraat 16: 15—18.00 u Arnhem café Royal: 20-7-43 9—12 00 u Hengelo, café Modern. Spoorstraat 18 1518 00 u. Zwolle, hotel Gijtenbeek 21-7-43 912.00 u Assen. Concerthuis a. d Vaa^t1518.00 u Groningen. Con certhuis, Poelestraat 22-7-43 912 00 u. Leeuwarden, huize Schaaf Breedstraat 23- 7-43 9—14.00 u 24- 7-43 9—13.00 u. 1 Oude Gracht 245: Amersfoort Pol Durchgangslager Leus- derweg 26-7-43 914 00 u. den Haag, café den Hout Bezuidenhoutschewee Het SS-Ersatzkommando Niederlanae deelt mede: Nederlanders, van arisch bloed in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, welke de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorgmg der familieleden, duur der opleidi g, extra levensmiddelen, enz gevestied De aandacht wordt er op gevestigd, flat de «ta- P?.?lde redenen ,,.khejd bestaat, hun bhjven de mogeliJ.khe^dwaCht Neder- uSV M,? “ei Sdl.W3«Mb.uUo„ in Amersfoort. gunnen treden. Personen tusschen aanmeldingsplichtig zijn

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1