J Donderdag 15 Juli. No. 18538. o 194c W||iF FINANCIEEL STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN de Waffen-S.S., het Legioen de Landwacht BINNENLAND Bolsjewistische door braakpogingen mislukt -'IS hr Manfred en Manuela Roman van Anna Elizabeth Weirauch Nederl. bewerking van B. L. Venzelaar bevechten in zeer zwaar stadium geraakt (V en Inlevering radiotoestellen Hardnekkige aanvallen afgetlagen zware De Nederlandsche Landwacht Opleiding tot 4 maanden verlengd FEUILLETON 1 Sovjets verloren 336 tanks en 70 vliegtuigen 3| pCt. Nederlandsche Staatsleening 1943 Vier koopvaarders gezonken; kruiser beschadigd niéuwe Het symbool op de 1 en De aanvallen op Italiaansche steden VERDUISTEREN Rust en vertrouwen te Berlijn postzegels van 1 en 5 cent Regiment valschermjagers gedecimeerd <Jp een desbetreffende vraag antwoord de men in goed ingelichte kringen te Berlijn, dat de ravitailleering der troepen van de As op Sicilië nog zonder stoor nissen verloopt doch dat zii oer slot van rekening aan dezelfde moeilijkheden on derworpen is als die der geallieerden daar zij over zee moet komen. Keuringen voor „De stille Man aan den Zoo” KINDEREN UIT WEENEN TERUG -4 - j ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT Luchtaanval op voorsteden van Parijs Aanval in twee richtingen Bij niet slagen een gedwongen leening Dom van Aken zwaar beschadigd BURGERLIJKE STAND IIAAGSCIIE COURANT de i Lotte Boekhout DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDSTUK 26 i (Wordt vervolgd)' Srart ran verwoest, de Bij onze vrijwilligers. Ontspanning tijdens een rustpauze 4B.S.P.K. Altstadt-O.-H.) 3. Boerboom lorteweg geb At Ja» lg' - de bewondering op i en dat. ZILVEREN JUBILEUM: Morgen herdenkt de heer J. Zijlstra adjftnct-commies bij de administratie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, den dag, waarop hij vóór i 5 jaar tot Rijksambte- naar werd benoemd - dat --is geweest, der welvoeglijkheid j zelf hebt het Ik behoef er dus DISTRICTEN E EN M Morgen moeten de bewoners van volgende straten hun radiotoestel inleve- Leeuwarden. 23- 7-43 9—14.00 u 24- 7-43 9-13.00 u. Oude Gracht 245 Amersfoort als jij niet bang bent, waarom zou ik het dan zijn? Dit gebrek aan vrees is nog geen Van 22.00 aur tot 5.30 aar Maan: 15 Juli onder 3.36 u„ op 19.49 u.; 16 Juli onder 4.26 u., op 20.56 tl17 Juli V M. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 z.g. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. In toonaangevende kringen der Rijks- hoofdstad ziet men, meldt ’t A.N.P., met rustige gelatenheid en vertrouwen de ont wikkeling tegemoet van de gebeurtenissen die voornamelijk gekenmerkt worden door de militaire operaties in het Oosten en door de landing van Anglo-Amerikaansche strijdkrachten op Sicilië. Hierbij wprdt vastgèsteld, dat afgezien van zeer wei nige uitzonderingen ook de pers van het neutrale buitenland de militaire situa tie zakelijk beoordeelt en dat bovendien zelfs in de vijandelijke pers het overdre ven optimisme der laatste dagen begint plaats te maken voor een meer critische waardeering. Volledig onjuist, ja absurd, noemt men de vraag, of de militaire of politieke conceptie der As-mogendheden d®or de landing op Sicilië op eenigerlei wijze geraakt kan worden. Manfred glimlachte en vernielde met een teeder gebaar het zooeven keurig opgemaakte, wonderlijk golvende haar. Jij beschikt over een zielsrust, welke iemand tot vertwijfeling kan bren gen. De persdienst van de P.T.T. deelt mede: Morgen 16 Juli, zijn weder drie nieuwe zegels verkrijgbaar aan de postkantoren, te weten van 1, 5 en 12} cent. Dat van 12} draagt de beeltenis van Tromp, die van 1 en 5 cen‘ dragen afbeeldingen ■'an oude symbolen Het zijn twee van de drie paar- denzegels uit de serie. Paardensymbolen komen tot aan de Noordkust voor, hoewel daar minder talrijk en voornamelijk in een typische variatie, n.l. als waterpaard (zegel van 1 cent), een paard met een al of niet gekrulden visschenstaart. De oor sprong van dit symbool ligt nog in het duister De paardenkop werd vanouds be schouwd als gelukbrenger.zooals de dolfijn met gekrulden staart, in Zuidelijke landpn Het waterpaard is dus wel zeker een be schermend een geluksteeken. Het werd veel op boerenwagens aangebracht als versiering’ van den z.g. overlankwagen De vijf cent zegel toont twee steigerende schimmels, een voorstelling, die veelal op schuurdeuren in het Oosten van ons land te vinden is. Wellicht houdt deze voorstek ling verband met het oversteken der An- gelen en Saxers uit Denemarken naar Brittannië onder leiding der legendarische helden Hengist en Horsa. Sterke formaties vijandeliike bommen werpers hebben gistemoiwend het gebied om Parijs en eenige plaatsen in Noord- west-Frankrijk aangevallen De bevolking leed verliezen. In den loop van felle lucht gevechten en dooi luch'afweerge schut werden 22 viiandelijke vliegtuigen waarbij 14 zware Noord-Amerikaansche bommenwerners neergeschoter Viif Duit, sche lagers gingen verloren In den afgeloopen nacht vlogen enkele ‘’iiandeliike storingsvlfegtuieen naar Noord-Duitscb gebied en wierpen lukraak «enige bommen SV. Volgens te Berlijn binnengekomeA be richten zijn, naar het A.N.P. meldt, ook gisteren alle Amerikaansche en Engelsche pogingen om uit het gebied van Licata en Syracuse in de laagvlakte van Catania binnen te dringen, in hoofdzaak afgesla gen. De landingstroepen stieten op den feilen tegenstand der verdedigingsstrijd- krachten, die nog in hoofdzaak uit de zg. kustvoorposten bestaan. De geallieerden trachtten een doorbraak te fofceeren. door achter de Duitsche linies een regiment valschermjagers neer te laten, doch deze landden te midden van de Duitsche reserves, die hier stonden op gesteld. Na een vuurgevecht van een uur was het regiment gedecimeerd. De Amerikanen bij Gela en Licata de den, ondersteund door hun luchtmacht en pantsereeriheden. wederom pogingen om de wegen, die over de Zuid-Siciliaansche bergketenen loopen, te bereiken en van hieruit naar het Noorden "op te rukken. De verdedigingslinies der Astroepen hiel den echter stand en namen de aanvallende Amerikanen nabij Licata waar de druk het hevigst was, 'onder flankvuur. De Ameri kanen verloren hier 'n groot aantal tanks en moesten den aanval onverrichterzake afbreken. De bij Augusta en Syracuse staande Britsche troepen ondernamen aanvallen op de naar de laagvlakte van Catania leidende wegen, die evenwel versperd zijn en taai verdedigd werden Zij slaag den er ook gisteren niet in hun ontwik kelingsmogelijkheden naar het Westen uit te breiden. DE RAVITAILLEERING OP SICILIË ren tusschen 812 en 26 uur. District Et L. v. Meerdervoort 57 en Achterraamstraat 10): Stadhoudersplein, Sumatrastraat Surinamestraat, Sweelinck- plein, 1ste Sweelinckstraat Tweede Swee. linekstraat, van Swietenstraat. Tasman- straat Timorstraat, Tobias Asserlaan, Tollensstraat,. Tolweg, Torenstraat, Tous- saintkade. Tournooiveld, Tripstr. Tromp straat, Twentstraat. District M (Mient 275 en Abeelstr. 30): Savornin Lohmanlaan, Savornin Lohman- plein, Segbroeklaan Seringenstraat, Si- naasappelstraat, Sleedoornstraat, Smit- straat, Sneeuwbalstraat. Sneeuwklokjes- straat, Snelliusstraat, Spiraeastr. Sport- laan, Stephensonstraat. Tamarindestraat. Taxussraat. Teunisbloemlaan. Teylerstraat, Thomas Schwenckestraat, Thomsonlaan. Thomsonplein, Thorbeckelaan Tomaten straat Tuinderslaan. Tulpeboomstraat HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 15 Juli Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Ondanks net slechter worden van de weersomstandigheden duren, de zware ge vechten aan het Oostelijke front voort. In het gebied van Bjelgorod is nog een vijandelijke groep strijdkrachten in oon- oentrisohen aanval uiteengeslagen en zijn nieuwe, maar met zwakkere strijdkrach ten dan de vorige dagen uitgevoerde te genaanvallen met zware verliezen afge slagen Ten Oosten en ten Noorden van Orel zette Be vijand zijn door tanks en slagvliegtqigen ondersteunde aanvallen ook gisteren voort, De pogingen- van de bolsjewieken om door de Duitsche stellin gen heen te stooten, mislukten bloedig. Terstond Ingezette tegenaanvallen vorde ren met succes. In den totalen sector van den grooten slag zijn gisteren wederom 336 bolsjewistische tanks vernield en door het luchtwapen 7(bvljandelijke vliegtuigen neergesóhoten. De gevechten In Zuid-Slollië duren met onverminderde hevigheid voort. Op ver scheidene plaatsen werden vilandelbke. door tanks gesteunde aanvallen afge slagen en achter het Dultsoh—Italiaan- sohe front gelande vliandelllko eenheden valscherm jagers vernietigg. Duitsoh—I tallaansoho luohtstrlldkrach. ten braohten den vijand nieuwe gevoelige verliezen aan scheepsruimtfc toe Een vrij groot aantal oorloge- en transportschepen werd tot zinken gebracht of beschadigd Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Rlokzijl via Hilversum I, in de serie Brandende Kwesties over het onderwerp: „De stille man aan den Zoo”. nuten geen haar meer op plaats zit. Nu, tot straks, hoogste tijd. Ik hoop, bent, als ik terugkom. Ik denk het niet. Gistermiddag is een 100-tal Haagsche kinderen van een verblijf van eenige weken in-'Weenen en omstreken terugge keerd Blakend van gezondheid, opge wekt en vol geestdrift De pleegouders hadden uitstekend voor hen gezorgd. Velen hadden nog een pakket met levens middelen bij zichenkelen hadden als aandenkeneen konijntje gekregen Het is niet de gewoonte van deh Ned. Vplksdienst kinderen naar een groote stad te sturen Maar deze kinderen zijn op herhaald verzoek van het gemeentebe stuur van Weenen naar deze stad ge komen Weenen was namelijk nog niet vergeten dat ruim 20 laar geleden zoo vele Weensche kinderen een liefderijke ontvangst in ons land hadden' gevonden. De stad had nog een eereschuld in te lossen, hetgeen op waardige wijze ge schied is Manfred tochl... Ze hield angstig zijn handen vast. Mijn kostbare kapsel! Je hebt voor minstens vijf mark golven vernield! Ik moet nelaas weg, anders zou ik je garandeeren, dat binnen vijf mi- de juiste net is de dat je niet uit beidslnzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en wor den gedurende nun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17-7-43 914,00 u. Rotterdam. Deut sches Haus, Westzeediik 18-7-43 912 00 u. Breda Rest., Modern Markt1518.00 u. den Bosch hotel Noord-Brabant Markt 45; 19-7-43 912.00 u. Venlo Deut sches Haus Egmondstraat 16 1518.00 u. Arnhem, café Royal20-7-43 912.00 u Hengelo café Modern. Spoorstraat 18 1518 00 u. Zwolle, hotel Giitenbeek 21-7-43 912.00 u Assen. Concerhuis a. d Vaart 1518,00 u Groningen Con- certhuis Poelestradt 22-7-43 9—12.00 u huize Schaaf. Breedstraat Amsterdam. Dam 4 Utrecht. N.V Huis. 25-7-43 9—14.00 u Pol. Durchgapgslager Leus- derweg26-7-43 914.00 u. den Haag café den Hout Bezuidenhoutschewea L Je bent zeer wijs vóór je leeftijd, zei Manfred, opstaande. Menigmaal zou het my liever zijn, als je wat min der wijs was. Wanneer men werkelijk liefheeft, lijdt net verstand er meestal onder. f Is dat noodzakelijk? Jammer! Ik ben waarschijnlijk een weinig te wijs naar je zin. Dat is vervelend, nietwaar? Maar ik kan tbch om jou een plezier te doen, niet voor idioot spelen? Dat ligt mij niet; daarvoor ben ik te nuch ter. Zou je liever hebben gezien, dat ik een hevige scène had gemaakt, omdat Lilo je tieeft opgebeld? Ik zou het veel erger hebben gevonden, als ik in Lilo's plaats had gestaan. r— Waarom? Omdat ik dan een verschoppelinge zou zijn en een ander jouv touw! Je bent een verschrikkelijk kind! DIE HOCHZEIT DES FIGARO: Het Duit sche theater heeft de reeks bijzondere op voeringen aan het einde van zijn eerste speelseizoen hier ter stede besloten met Mozarts Figaro. Deze reprise stond thans onder leiding van den hier te lande reeds door zijn samenwerking als gastdirigent met onze groote orkesten met roem beken den „Staatskapellmeister” Eugen Jochum, die in korten tijd, inzonderheid met het orkest, artistieke resultaten van beteeke- nis, bleek te hebben bereikt. Het onder scheidde zich ditmaal door een van dit en semble nog niet zóó gehoorde verfijning van het klankgehalte rhythmische sou plesse en lichtheid van toets, die in even wichtig samengaan met het vocale element ten tooneele deze opvoering tot een top prestatie van het gezelschap hebben ge maakt. De tempi waren nu ook geheel vrij van overhaasting en onrust. In de titeL partij hoorde men den Münchener gast Hermann Uhde, den Don Giovanni van enkele dagen geleden, die ook nu weer door zijn meesterlijke uitbeelding en zijn vlotten zang bijzonderen Indruk heeft ge maakt. Zijn Susannchen had in Hildegard Ranczak (van de Staatsopera te München) een gelijkwaardige tegenspeelster, uitste kende zangeres en geroutineerd actrice, terwijl het grafelijk echtpaar in Annelies Kupper, uit Hamburg en Walter Wolf Höfermayer (München) vocaal en sce nisch eveneens voortreffelijk uitgeruste vertolkers vond In het aardige rolletje van Cherubim gasteerde de Orpheus van enkele dagen geleden: Kammersfingerin Marta Rohs uit Weenen, die hiermee wel een bewijs van bijzondere vocale veelzij digheid gaf. De overige partijen werden, evenals bij de eerste opvoering, vertolkt door de zangeressen Dorothea Grell. Nina von Loeben en de zange» Heinz Braun, Hermann Greiner, Willy Wenderoth en Hanns Goebel die in hun soli en ensem bles met de hoofdfiguren een homogeen geheel uitmaakten, culmineerend in het prachtige septet. Koren, regie, ballet en décors, droegen ook nu weer bij tot het verkrijgen van een kunstzinnig' geheel. In het nagenoeg uitverkochte huis klon ken de bijvalsbetuigingen, herhaaldelijk ook bij open doek, spontaan en geestdrif tig. Eugen Jochum moest tweemaal ten tooneele verschijnen. De Rijkscommissa- ris woonde de voorstelling bij. Mr. A. J. F. J. Jung. (Zie verder le blad, pagina 2\ Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders, van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, welke de opleiding hun stelt, kurfaen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Neder land of bij het SS-Wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens dez» keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche S.S. in Nederland willen toe treden. Personen tusschen 1835 jaar, die aanmeidingsplichtig zijn voor den ar- een bedrag van 10 pCt van de gezamen lijke waarde hunner bezittingen. Vrijge steld zijn evenwel de hypotheekbanken en ondernemingen, welke de exploitatie van onroerende goederen tot hoofdbedrijf hebbente haren aanzien zal de hiervóór vermelde deelneming voor 3 pCt. van het bedrijfsvermogen van toepassing zijn Wederom geldt de bepaling, dat inge val de gedwongen leening wordt uitge- schraven, de bedragen waarvoor men dan zal moeten deelnemen. verdubbeld worden De gedwongen leening. welke na uit gifte pari 2 pCt rente zal dragen, zal door inkoop beneden pari worden ge delgd De inschrijving staat op£n op Dinsdag 27 Juli a.s. van des voormiddags 10 tot des namiddags uur bij de in de adver tentie vermelde bankinstellingen en bij het Agentschap van het Denartement van Financiën te Amsterdam Reeds vóór den- genoemden datum zal iedere bankier zich willen belasten met de verzorging" van inschrijvingen Desge- wenscht kan men voor zijn inschrijving voorkeur vragen. De betaling moet ge schieden op Maandag 16 Augustus a s NIET COMMERCIEELE VEREENIGIN GEN EN DE NIEUWE LEENING: De commissaris voor niet-commercieele ver- eenigingen en stichtingen heeft bepaald, dat op grond van artikel 6 der verorde ning 41/1941 aan niet-commercieele ver- eenigingen en stichtingen vergunning is verleend in te schrijven op de Nederland sche staatsleening 1943 Zoodra de toe wijzing heeft plaats gehad, dienen de bedragen, waarvoor is deelgenomen, on verwijld aan den commissaris voornoemd. Amaliastraat 13. den Haag, te worden medegedeeld. 70 Nadruk verboden ROME, 15 Juli Op Sicilië wordt de vijandelijke druk in bedwang gehouden door de Astroapen, die hardnekkige aan vallen, ondernomen met krachtigen steun van pantserwagens hebben afgeslagen. In de vlakte van Catania werden groepen vijandelijke valscherm lagers snel vernie tigd. In de gevechten van de laatste dagen hebben zich het 10de regiment Bersagliarl, de 207de kustdivisie en de Duitsche divisie „Hermann Göring" bij zonder onderscheiden. De vliegers der As en in het bijzonder de stoutmoedige be stuurders onzer torpedovliegtuigen die gisteren weer 4 koopvaarders met een totalen inhoud van 27.000 ton tot zinken hebben gebracht en een zwaren kruiser alsmede 2 koopvaardllschenen van mid delbare tonnage beschadigd leveren een doeltreffende en ononderbroken bijdrage tot den strijd, die fel en hevig voort duurt. □celen te land en ter zee werden ook op doeltreffende wijze door Italiaansche en Duitsche bommenwerpers bestookt. Duitsche Jagers schoten boven het eiland 5 Spitfires neer; 2 andere toestellen stort ten, getroffen door het vuur van Duitsche miinvegers, in zae. Formaties vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op Palermo en Messina. alsmede op Napels en omgeving; zij brachten aan zienlijke schade toe aan civiele gebouwen en veroorzaakten slachtoffers onder de be volking. Te Messina werden 6 viermoto rige vliegtuigen vernietigd door de af- weerbatterijen te Napels 1. In de Mid- dellandsche Zee is een vijandelijke tor pedojager door een onzer torpedomotor- booten tot zinken gebracht. In een aanvulling op hef weermacht- Naar Ofi meldt, zijn gisterochtend bij een Engelsch-Amerikaanschen luchtaanval op de voorsteden van Parijs 63 personen gedood en ruim 100 fewond: o a. werd een weeshuis getroffen en werd een 10-tal kinderen min of meer ernstig gewond. De minister van Financiën Cathala heeft zich terstond naar de geteisterde gebieden be geven om namens de regeering de slacht offer» te troosten De Parijsche bladen wijzen er op dat uitsluitend vreedzame woonwijken werden getroffen. Tot opvolger van Sikorski als voor- zitter van het Poolsche emigrantencomité *b Londen is benoemd Stanislaw Mikola- J'zyk. De nieuwe leden van dit comité thans Kwapinski als plaatsvervanger van Mikolajczyk Romer, die tot dusver b«t comité in Londen vertegenwoordigde en generaal Kukiel. bericht wordt nog gemeld, dat het aantal slachtoffers tengevolge van den luchtaan val op Turijn, waarvan melding is ge maakt in het weermachtbericht van 13 dezer 402 dooden en 601 gewonden be draagt. De militaire correspondent van net D. N.B. schrijft: De situatie op Sicilië is iets duidelijker geworden. De vijandelijke vlo ten hebben van den toestand gebruik we ten te maken, hoewel hun verliezen zwaar zijn. De gelande eenheden konden zoo versterkt worden dat de kuststrook* van Licata tot Augusta een steunpuntstelling van den vijand is geworden, vanwaar de aanval m 2 richtingen ondernomen wordt: Naar het bergland van Zuidoost-Sicilië en naar de vlakte van Catania waarvoor hij reeds staat Dat beteekent, dat de gevechten thans in een uiterst zwaar stadium geraken De slag op Sicilië is nog feller gewor den en strekt zich over steeds grootere gebieden uit” schrijft Gayda in de ..Gior- nale d’Italia”. De vijand heeft op den dringenden raad van Churchill het gebied van den Stillen Oceaan en elk ander aan valsplan op Europa ten achter gesteld om op dit oogenblik het volle gewicht van alle beschikbare strijdkrachten te werpen op Sicilië De strijd vergt van de Italia nen de grootste inspwining van alle krach, ten van wil en vertrouwen. Opnieuw draagt Italië op zijn schouders het ge wicht van den Engelsch-Amerikaanschen oorlog, Italië blijft onwrikbaar en dapper zijn gevechtspositie handhaven. VIJANDELIJKE VERLIEZEN Het agentschap Stefani geeft de verlie zen op 12 en 13 Juli aan de vijandelijke marine toegebracht, als volgt op: Vijf torpedojagers tot zinken gebracht. 8 krui sers door bommen en torpedo’s getrof fen en zwaar beschadigd. 2 torpedojagers beschadigd. In dienzelfden tijd verloor de vijandelijke luchtmacht boven Sicilië en Sardinië 59 vliegtuigen. gehoudefi. In het cultuurgebied alleen werden het klassieke bouwwerk van Schinkel de .Elisen-fonfein -en het .Wespienhaus” van den bouwmeester Couven. dat in de laatste decennia met medewerking van het buitenland is gerestaureerd en dat een fraai woonhuis is in den rocaco-stijl. volledig verwoest. Tevens werd in het stadscentrum de kroningszaal van het raadhuis van Aken, waarin meer dan 35 Duitsche koningen gekroond werden vernietigd Het karakter van den aanval op Aken wordt het best weergegeven door de ver melding. dat tegen de binnenstad behalve brisantbommen hoofdzakeliik fosfor en andere Engelsche brandbare stoffen ge bruikt werden om dé woningen, cultuur monumenten en de bevolking te treffen. In onze advertentiekolommen wordt de uitgifte aangekofidigd van een nieuwe Staatsleening, evenals de vorige leenintg nominaal groot een milliard ’gulden waarvan ditmaal driehonderd millioen gulden Js geplaatst de inschrijving zal derhalve worden opengesteld op een be drag van' zevenhonderd millioen gulden De koers van uitgifte bedraagt 99? pCt de rente is 3} pCt. per jaarde looptijd bedraagt ten hoogste twintig jaren Ook deze Staatsleening zal er -een zijn „met den stok achter de deur”. Dit be teekent. dat indien piet het bedrag van f 700 millioen wordt ingeschreven, een gedwongen leening tegen minder gun stige voorwaarden volgt, in welke lee ning die personen, lichamen en instel lingen Zouden moeten deelnemen, die niet op de thans aangekondiede leening voor een voldoend bedrag zullen hebben ingeschreven Wat in dit verband onder een voldoend bedrag is te verstaan blijkt uit de maatstaven welke in het prospec tus der leening zijn aangegeven Uit dit prospectus hetwelk bii alle bankinstel lingen verkrijgbaar is blijkt dat de deelneming voor particulieren op de zelfde leest is geschoeid als voor de lee ning 1942het vermeldt te dien aan zien. dat alle natuurlijke personen, die een zuiver vermogen bezitten van f20.000 of meer, tot een in het prospectus voor elk vermogen aangegeven bedrag in de thans aangekondigde leening moeten deelnemen, om zich voor een aanslag in de gedwongen leening te vrijwaren .Dit bedrag geeft derhalve aan. voor hoeveel men ten minste op de aangeboden vrijwillige leening dient in te schrijven om van de gedwongen leening te zijn vrijgesteld. De sfcpslag in een eventueele gedwongen leening zal worden gebaseerd op het zuiver vermogen volgens de vermogensbelasting, evenwel zonder in achtneming van eenigen aftrek, zoodat allen, die een zuiver vermogen van f 20 000 of meer hebben, ook zij. die ten gevolge van den kinderaftrek geen aan slag in de vermogensbelasting ontvan gen in de gedwongen leening zullen worden aangeslagen. Voorts is tepaald dat lichamen val lende onder Wet Besluit op de Vehnoot- schapsbelasting 1942 om voor een aan slag m de gedwongen leening gevrijwaard te zijn in de vrijwillige leening zullen moeten jieelnemen voor 3 pCt. van hun zuiver bedrijfsvermogen, voor zoover zii niet op den voet van het hiernavolgende voor een hooger bedrag zullen moeten deelnemen en voor zoover het bedrijfs vermogen niet minder dan f 50.000 be draagt. 'Alle z.g. Instltutioneele beleggers, waarvan in het prospectus een omschrij ving wordt gegeven (in beginsel alle levensverzekeringsinstellingen, spaar- en pensioenfondsen), zullen zich voor een aanslag in de gedwongen leening vrij waren. door thans deel te nemen voor Bij den luchtaanval van den nacht van 13 op 14 dezer oc de oude Duitsche kro- ningsstad Aken is ook de meer dan 100C jaar oude Dom die voor een groot deel door Karei den Groote gebouwd werd zwaar beschadigt*, meldde het D.N.B gisteren. Alleen reeds de beroemde ..Pfalzka- pelle” van den Dom. de historische be waarplaats der kroningteversierselen van de Duitsche keizers, werd door 27 brand bommen. 4 fosforbussen en 6 fosforf.es- schen getroffen Het blusschingswerk laat nog niet toe. den omvang van de aange richte schade vast te stellen In den Dom te Aken bevindt zich ook het graf van Karei den Groote. Behalve de Dom hebben nog andere cultuurmonumenten van de keizerstad Aken schade opgeloopen Vliegtuigen van 3 aanvliegende eskaders concentreerden hun aanvallen op het stadscentrum, waar de wesje ld beroem de bronnen en cultuur- motiimenten gelegen zijn een gebied dernalve waaruit om die reden al eeuwen lang alle industrie verwijderd is 15 Juli BEVALLEN: P. H. C Lotte geb. Schröder, d M. I A. de Geus geb. van der Moot, z. A. J. Wiggers geb IJsseljteijn. d. M. E. van der Maat geb Goutier. d. H. Boekhout geb Prechner. z. J. J. H. Beekes geb Rit ter. z. M Beerends geb Günther z. W M. M Vonk geb. Pistorius z. G. van Muyden geb. Meere d. C J. Groeneweg geb. Buitelaar z. L. Ver- weij geb. Loopik, d. L. van den Berg geb van Leeuwen z. G Wagner geb. Nieuwkoop d. E. J. M. Wassenaar geb. van der Leden, d. J M. Ruling geb de Groot z. M Veldt geb. van der Brugge, z. S van den Bergen geb. Groen, z. J. de Vries geb. van der Hoeven, d. W A. A Terlouw geb. Seni. d. A. van Velzen geb. Biesheu vel, d R. K. Westerman geb Farn- holt d P. van Brugge geb. de Groot, z E. van der Laan geb Verschut z. C. H. M. Letsch geb. Stuivenberg. z. B. Spork geb Greiner z. C. J. A. Kuijper geb. van Wijngaarden d H. H. Ostermann geb van Driel z^ J. J. Overduin geb. Mos. z. geb Koning. d. A. G. de Vries z OVERLEDEN: W. A. Beijer, man van A. C. Kreidner, 39 j. H, P. van Don gen, man van J. M. van Beelen, 64 j. C. van Dijk, man van A. G. Brugman, 81 j. H. C. de Zeeuw, dochter, 9 j. J. A. F. Wiederhold, man van J. W. Wyt- man, 79 j P. den Duik, dochter. 9 j. M. Janse, man van A. J. H, van Straa- len, 41 j. R. G. H. van den Berg, z. 19 mnd. W. van der Veen, wedn. van T. Brouwer. 92 j. A. van der Leest ongeh. man 65 j. S. van der Veen, man van M. van der Hóuven, 35 j. reden om er heen te gaan. Of wil je je laten benijden? Als dat een aannemelijk motief voor je is, neem dat dan aan. Lilo Vel den heeft mij trouwens niet gezegd, er tusschen jou en haar iets is gew< dat de grenzen heeft overschreden. J mij evenmin gezegd. niets van te weten en ik zal mij ook niet zoo gedragen, alsof ik iets weet. Manfred bezweek voor haar aan drang en haar argumenten, zooals hij steeds daarvoor bezweken was. En ze gedroeg zich werkelijk niet zoo, alsof ze ergens van wist. Ze oesteedde zeer veel zorg aan haar verschijning en dat gelukte haar op onnavolgbare wjjze. Manfred was trotsch op haar, maar toch had hy een onbestemd gevoel van angst. Het viel hem moeilijk met volle opmerkzaamheid aan de conversatie deel te nemen; hij kon niet nalaten, Manuela voortdurend te observeeren. Steeds was ze omringd door een kring van mannen, bij wie d< het gelaat stond geschreven scheen haar zeer welgevallig te zijn. Vorming van „Divisie Nederland” In het heden verschenen nummer van .Volk en Vaderland” lezen wij, dat de Leider bij een bezoek, -dat hij aan de Nederlandsche Landwacht heeft gebracht toen een dezer dagen de diensttijd van de eerste lichting afliep, heeft medege deeld. aat voor het vervolg de opleiding van iedere lichting niet drie, maar vier maanden zal duren. Vier maanden oplei ding. zoo zei de Leider.^zullen de mannen van de Nederlandsche Landwacht tot „vol waardige soldaten van de Germaansche Weermacht hebben gemaakt”. Voorts deelde hij mede, dat in Duitsch- land thans een Nederlandsche divisie wordt opgesteld, waarvan de mannen van het Legioen de kern zullen vormen Déze divisie ..Nederland” zal het oranje-wit- blauw, op den mouw dragen met het woord .Nederland”. Bij den Maandagnacht uitgevoerden luchtaanval van Britsche vliegtuigen op Turijn zijn de bewoners, naar de Gaz- zeta del Popolo” verklaart, dié dekking hadden gezocht op de heuvels, in scheer- vluchten met de boordwaoens beschoten In totaal zijn in de stad 12 kérken ver nield of zwaar beschadigd. Aanzienlijke schade heeft de woonbuurt geleden. Vooral in het groote liefdadigheidsge sticht voor kreupelen Cottolengo. zijn talrijke slachtoffers gevallen Van de universiteit die bij vroegere aanvallen reeds half verwoest was is thans ook de rest vernield. Naar Stefani verklaart gaf de bevol king, in weerwil van het groote aantal slachtoffers en van de vele vernielingen aan gebouwen, opnieuw blijk van tegen woordigheid van geest en offervaardig heid Intusschen zijn de winkels en kan toren weer open Het reddingswerk duurt voort De kardinaal-aartsblsschop van Turijn heeft de gewonden in de ziekenhuizen bezocht. De hertelt van Pistoia heeft in gezelschap van den burgemeester de meest getroffen wijken in de oude stad bezocht en vervolgens eveneens een be zoek aan de ziekenhuizen gebracht Het aantal slachtoffers van de jonaste aanvallen bedroeg te Reggio 100 dooden en 55 gewonden en te Messina 76 dooden en 2 gewonden Dat was het begin. Manuela stond er op, de uitnoodiging van mevrouw Vel den voor het feestje te aanvaarden. Waarom wil je er niet heen gaan? vroeg ze. Ben je bang? Waarom zou ik bang zijn? Manfred haalde’ onwillig zijn schou ders op. z Welnu, iPAÖJSA WW ’J :osia« i AORANTi O.<'^CAN?)

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1