1943 Afweergevechten bij Orel Zaterdag 17 Juli. I No. 18540. Bekendmaking krijgsgevangenschap en en Sovjets verloren 251 pantserwagens 80 vliegtuigen Terugvoering in krijgsgevangenschap van dienst plichtig en reservepersoneel der landmacht NOTITIES von De Stem der S.S. Generaal-V eldmaarschalk Rundstedt Extra rantsoen aardappelen Britsche vliegtuigen boven Zwitserland Italiaansche kruiser brengt 2torpedomotorbooten tot zinken In Nederland Vijand wordt voortdurend opgejaagd De luchtaanvallen op Frankrijk Aanval van torpedomotorbooten bij IJmuiden afgeweerd VERDUISTEREN De toestand op Martinique Aanvoer voor de Anglo- Amerikanen sluit op groote moeilijkheden De versterkte zóne in het Zuidoosten Bommen op burgers Keuringen voor de Waffen-S.S., het Legioen en de Landwacht Sovjetaanvallen ten Zuiden van Schlusselburg Duizenden pantserwagens vernield Strijd tot het uiterste in de Waterlookazerne, Amersfoort: ,,De zeevaart als levensberoep” E^yrn< 1 HAAGSCHE COURANT onaanzienlijke schade aangericht. OP l (Kaart overgenomen uit de Deut sche Zeitung.) (C.N.F.-van Rijn.) Luistert op Zondag 18 Juli van 11.30 tot 11,45 uur over den zender Hilversum I. op golflengte 415 me ter, naar de stem der S.S., onder werp: De S.S. en de 20ste Juli 1934 In de week van 18 Juli tot en met 24 Juli wordt wederom een extra rantsoen aardappelen van 1 kg beschikbaar gesteld en wel op bon algemeen 619 van de bon» kaart voor voedingsmiddelen. Heden in de vroege ochtenduren werd het Zwitsersche luchtruim opnieuw ge schonden door talrijke Britsche vliegtui gen. die in Zuidoostelijke richting over het land vlogen. In het Westen, het mid den en het Oosten van Zwitserland, als. mede in Tessino, werd alarm gemaakt. Bij onze vrijwilligers. Onze jongens aan de zware machinegeweren. S.S.P.K. Ahrens-O.-H.) Generaal-Veldmaarschalk von .Rundstedt heeft verscheidene dagen in Nederland doorgebracht, waar hij militaire installa ties der kustverdediging en in het achter liggende gebied heeft bezichtigd. De Veld, maarschalk, die ook verscheidene oefenin. gen van gemengde Weermachtsformaties bijwoonde, kon zich op zijn inspectiereis overtuigen van de paraatheid der in Ne derland liggende troepen van alle onder deden der Weermacht. Op 16 Juli bracht Generaal-Veldmaar schalk von Rundstedt een bezoek aan den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied, Rijksminister Dr. Seyss- Inquart. De militaire correspondent van D.N.B. schrijft o.a.: Het verloop Dienstleiter Willi Ritterbusch die belast is met de waarneming der zaken van den Generalkommissar z.b.v. (S.S.-Bildberichter Fritz-H. H.-St.) Dienstleiter Willi Ritterbusch is op 3 Juli 1892 in Werdau, Kreis Torgau, geboren. Van beroep is hij onderwijzer. Hij heeft den wereldoorlog tenslotte als Compagniescommandant meegemaakt. In 1923 werd hij lid van de N.S.D.A.P. met lidmaatschapsnummer 6316. Het laatst was* hij Kreisleiter van den Kreis Merseburg. Van 1940 tot September 1941 was hij Beauftragter des Reichskommis- sars voor de provincie Noord-Brabant. Vandaar werd hij benoemd in de Partij kanselarij te München. Volgens de eerste berichten zijn bij den laatsten Anglo-Amerikaanschen luchtaan val op plaatsen in Oost-Frankrijk 100 menschen omgekomen en 250 gewond. De „Mafin” noemt den aanval „een nieuwe misdaad der medeplichtigen van de beulen van Winnitza”. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 re?.) ƒ1.85, elk» m.M. m. tot M m.M. (10 reg.) ƒ0.19. Elke m M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel, /0.51 p. m.M. Bewijsn. ct., tr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) /0.57. Dienstaanb. f 0.38. Pers, gevrf 0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl/’ 10 c. meer. illusie van een onmiddellijk succes. Een capitulatie echter zou Italië, behalve eeuwige schande, in plaats van een sma- delijken vrede nieuwe gevechten, nieuwe verwoestingen, een nieuw en nog grooter leed brengen, omdat de Anglo-Amerikanen het zouden maken tot het operatiesteun- punt tegen Europa. Italië en zijn bondge- nooten zullen dit echter weten te verhin deren." Van 22.00 aar tot 5.30 aar Maan: 17 Juli onder 5.29 u., op 21.52 u, V.M. 18 Juli onder 6.43 u.. op 22.37 u.; 19 Juli onder 8.03 u., op 23.14 u. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no 116364 z.g. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag)', No. 115995. Wendell Willkie heeft te New York verklaard, dat hij in den herfst van het volgend jaar, zich candidaat voor het presidentschap zal laten stellen. Bij zijn ambtsaanvaarding heeft de nieuwe gouverneur van Martinique, Hop- penot, de vrijlating der gearresteerde dis sidentenleiders bevolen. Voorts wordt, in tegenstelling tot vroegere berichten, ge- .T.c.lü, dat-nog geen levensmiddelen op Martinique zijn aangekomen, ofschoon de bevolking in geen 7 weken brood heeft gegeten. Volgens een mededeeling van Hpppenot moet de nieuwe regeering eerst met de vertegenwoordigers van het Ame- rikaansche leen- en pachtstelsel overleg plegen. Het verluidt, dat admiraal Robert stand vastig is gebleven in zijn trouw aan Vichy en geweigerd heeft met de dissidenten te onderhandelen. Met gelijkgezinde offi cieren zou hij onderweg zijn naar Porto- rico om daar een bespreking te hebben met den Amerikaanschen admiraal Hoo ver. S.P.T. meldt uit Washington, dat admi raal Robert op Porto Rico is geïnterneerd. Het goud van de Fransche staatsbank, dat zich op Martinique bevond, is door het Fransche bevrijdingscomité Noord- Afrika in beslag genomen. sche zijde, dat de hoofdgevechten Sicilië nog komen moeten. In aanvulling op het Weermachtbe- richt, verneemt het D.N.B.Het eiland Sicilië heeft een küstlengte van 1115 K.M. Dit komt ongeveer overeen met den afstand van Londen tot Weenen. Het spreekt vanzelf, dat een troepen landing op eenige plaatsen van deze zeer lange kustlijn, nooit geheel verhin derd kan worden. Een andere kwestie is, of zulk een landingsactie tot een groote operatieve uitwerking gebracht kan worden. Wanneer de Britsch-Ame- rikaansche operaties op het eiland, met den dag langzamer worden en zich moeilijken ontwikkelen, ligt dit niet in de laatste plaats aan de moeilijkheden met den aanvoer. Het is gebleken, dat DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 17 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede Terwijl de gevechtsactiviteit ten Noor den van Bjelgorod gisteren vermindferde, duurden de zware afweergevechten in het gebied van Orel voort. De aanvallen der bolsjewisten werden in harde, heen-en- weergolvende gevechten afgeslagen. In den geheelen aactor werden gisteren we derom 251 pantserwagens kapotgeschoten. Van de rest van het Oostelijke front wordt het afslaan van verscheidene door pantserwagens en slagvliegtuigen onder steunde aanvallen op de Oostelijke linies van het Koebanbruggehoofd en van ver scheidene plaatselijke aanvallen van het Mioesfront gemeld. De luchtmacht ope reerde gisteren met bijzonder goed gevolg tegen gereedstaande troepen en troepen bewegingen van den vijand, 80 Sovjet- vliegtuigen werden in luchtgevechten en door het afweergeschut der luchtmacht neer geschoten. Op Sicilië kon de vijand gisteren, in weerwil van zijn meermalen herhaalde heftige aanvallen, vooral in het gebied van Cartania, geen noemenswaardige successen behalen. Duitsehe jachtvliegtuigen en for maties jachtkruisers brachten den vijand door aanvallen in scheervlucht zware ver liezen toe en schoten boven Sicilië 16 vij andelijke vliegtuigen neer. In totaal ver loor de vijand gisteren in het Middelland. sche Zeegebied 34 vliegtuigen. In de Straat van Messina kwam het tot verscheidene gevechten tusschen Duit- sebe en Britsche torpedomotorbooten, waarbu een' Britsche boot zonk, een twee, de waarschijnlijk vernietigd en verschei dene andere in brand geschoten werden. Duitsehe en Italiaansche vliegers zetten de aanvallen op de landingsvloot voor Sicilië ook gisteren met succes voort. In de wateren Voor IJmuiden weerden Duitsehe havenbeschermingsbooten den aanval van een formatie Britsche torpedo, motorbooten af. Een vijandelijke torpedo- motorboot werd zoo zwaar beschadigd, dat zij vernietigd geacht kan worden. Enkele vijandelijke vliegtuigen versche nen in den afgeloopen nacht boven het Noordwesten en het Zuiden van Duitsch- land. Door sporadische aanvallen werd ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT ROME, 17 Juli. Op Sicilië en in het bij zonder in de gebieden van Agrigento en Catania is ook gisteren hardnekkig ge vochten. In weerwil van de krachtige aan vallen, welke hij heeft ontketend, en de zware verliezen, die hij heeft geleden, is de vijand er niet in geslaagd verdere voordeelen te behalen. Formaties gevechtsvliegtuigen en bom menwerpers hebben den vijandelijken troepen bij herhaalde aanvallen in scheer vlucht zware verliezen aan menschen en materiaal toegebracht. Torpedovliegtuigen en bommenwerpers van de As deden he vige aanvallen op vijandelijke schepen in de zöne van Kaap Passero en in de nabij, heid der havens Syracuse en Augusia. Een schip van 7000 ton geraakte in brand en zonk. Duitsehe Jagers schoten boven Si cilië 16 toestellen neer, waarbij 12 vier motorige vliegtuigen van het type Libe. rator. Vijandelijke luchtaanvallen op Napels, Bari, Reggio in Calabrië en Messina ver oorzaakten geen belangrijke schade en maakten een beperkt aantal slachtoffers. Met brisant- en brandbommen werden ook zwakke aanvallen gedaan op La Spezia en op plaatsen in Lombardije en Emilia. In het geheel werden door afweergeschut en jagers 18 vliegtuigen vernield, waarvan 5 tusschen Messina en Reggio in Calabrië, 3 te Bari, 7 te Napels en 3 tusschen Va rese en Pavia. Over Rome ylogen in den afgeloopen nacht vliegtuigen, die propa- gandavlugschriften lieten vallen. In de wateren van Oost-Sicilië heeft één onzer lichte kruisers, die door eenige torpedomotorbooten werd aangevallen, er 2 van tot zinken gebracht en zijn opdracht vervuld zonder eenige schade te lijden. Een vijandelijke torpedojager werd door eten onzer duikbooten getorpedeerd. Na de in het weermachtbericht van he den genoemde luchtaanvallen zijn de vol. gende verliezen onder de bevolking ge teld: Te Napels 22 dooden en 70 gewon den, te Bari 3 dooden en 33 gewonden, te La Spezia 6 gewonden. Men is bezig met het nagaan van het 'aantal slachtoffers te Reggio in Calabrië en te Messina. Het de finitieve aantal slachtoffers van den vij andelijken luchtaanval op Livorno be draagt 252 dooden en 503 gewonden. Naar de militaire correspondent van het D.N.B. schryft, ligt het zwaartepunt van den strijd op Sicilië, op het oogen- blik in het gebied van Syracuse, van waar de tegenstander naar Catania op trekt.'Hij heeft echter,, als gevolg van de verder toegenomen kracht van den Duitsch-Ataliaanschen alweer. we<# geen terrein kunnen winnen, doch in tegendeel hierbij over de 50 pantserwa gens verloren. Dit verlies, weegt des te zwaarder, daar de vervanging over zee moet worden aangevoerd. De As heeft echter met de vernietiging van 300.000 brt„ reeds een gevoelig gat gemaakt in de vijandelijke landings- en aanvoer- vioot Men verklaart daarbij van Duit- Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Ol«* N». 1M0» Bijkant. Sohev. Koizerstr. 319, Tel. 150310. Fll.s Rijsw,, Kantoerboekh. Leeuwenuaal, Oranjelaan 3, Tel. 119*61; Voorb., Bookh. H.E.G.Ruys, Heerenstr. 12*. Tel. 77»03g; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tol. 330263; Beekh. J. B. v. Beters jr„ Theresiastr. lOSa, Tel. 772**4; Boekh. E.D. Couvée, v.Hoytemastr. 66, Tel.721187 Na afloop van zijn inspectiereis door de versterkte zóne van het Zuidoostelijke gebied, is de generaal der pioniers en ves. tingwerken in het Opperbevel van de Weermacht, generaal der pioniers Jakob, op een vliegveld in het Zuidoosten aan gekomen, om naar Duitschland terug te keeren en rapport uit te brengen Op zijn uitgestrekte reis heeft hij, naar het D.N.B. meldt, de volgen® de jongste ervaringen gebouwde verdedigingswerken aan de kust en in hét binnenland van Zuid-Grie. kenland, alsmede de versperring®steun punten op de eilanden in de Egeïsche Zee, vooral de eilandvesting Kreta en het onder. Italiaansche bescherming staande eiland van den Dodecanesus, Rhodos, bezocht. In nauwe samenwerking met de daar ge legerde troepen, zijn hier, volgens de aanwijzingen der plaatselijke commando posten, door de vestingpioniers vesting werken gemaakt, welke thans in vollen omvang voor den afweer gereed zijn Aan de verbetering van de vestingwerken en de versterking van de afweerkracht wordt voortdurend doorgewerkt. beidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 18-7-43 912.00 u. Breda, Rest. Modern, Markt1518.00 u. den Bosch, hotel Noord-Brabant. Markt 45 19-7-43 912.00 u. Venlo. Deutsches Haus, Egmondstraat 16 1518.00 u. Arnhem, café Royal 20-7-43 912.00 u. Hengelo, café Modern, Spoorstraat 18 1518.00 u. Zwolle, hotel Gijtenbeek 21-7-43 912.00 u. Assen, Concerthuis a. d. Vaart.; 1518.00 u. Groningen. Concerthuis, Poelestraat 22- 7-43 912.00 u. Leeuwarden, huize Schaaf. Breedstraat 23-7-43 914.00 u. Amsterdam, Dam 4 24-7-43 913.00 u. Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245 25-7-43 914 u. Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg 26-7-43 914.00 u. den Haag, caté den Hout, Bezuiden- jna zoover overreed, icht PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", „Kol. Bijbl.” en ,J>tterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buiten!, ƒ9.45». Bij postkant tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p, 10 c. Het jongste slachtoffer van de Britsche terreuraanvallen is Aken, de oude Kei zerstad, waar de wereldberoemde Dom en andere cultuurschatten evenals zoovele in groote Duitsehe steden tot puin geslagen of zwaar beschadigd zün; De ..barbaarsche veldtocht tegen Euro- peesche cultuur”, zooals de Duitsehe pers de Britsche actie kenschetst, duurt du» voort, ondanks de groote ergernis eng verontwaardiging, welke zij allerwege verwekt. Het onlangs door het Aus- wartige Amt te Berlijn gepubliceerde Witboek heeft het feit geconstateerd^ dat Engeland alléén schuldig staat aan: den ongebreidelden bommenoorlog welke; vooral de burgerbevolking treft. Tent overvloede wordt dit nog weer eens be-', wezen door een uitspraak van Engelschtf» zijde. In de jaren vóór den oorlog waa$ het Engeland, dat zich verzette tegen in-f temationale regelen welige den bommen-^ oorlog tegen burgers zouden ónmogelijk» maken. In het Engelsche tijdschrift» „Economist” van 3 Juni 1933 staat oa.r het volgende: „Tot ons leedwezen moeten wij consta-,. teeren, dat de Britsche regeering in de£ belangrijke kwestie van de ontwapeningr. in de lucht een houding heeft aangeno-4 men, die bepaald absurd obstructief ge-j noemd moet worden. Duitschland heeft - zich in beginsel bereid verklaard, zijn be_ roeps-rijksweer geleidelijk door een kor ten tijd dienenden troep te vervangen. Frankrijk Is reeds bij: om zijn landstrijdkrachten aanzienlijk té' verminderen. De Amerikaanse delega tie heeft ingestemd met een afzien van „neutrale rechten” en van de vrijheid der zeeën. De Britsche regeering daarentegen blijft eigenzinnig op het recht staan, den bommenoorlog te mogen gebruiken en met deze houding staat Brittannië prac- tisch alleen. Wanneer de Britsche regeering de hoopt koestert, een beslissenden invloed ten-; goede te kunnen hebben op de inspan ningen om de ontwapeningsconferentie nog te redden, dan moet zij zich met be trekking tot de luchtbombardementen eerst eens voor de oogen van de geheele wereld rehabiliteeren, door haar moreel! afschuwwekkende eischen zonder voor behoud en zonder beperking te laten va- ——99 ren Terwijl Duitschland zich reeds van 1932 af op het standpunt had gesteld, dat bur gers niet aan bombardementen uit de lucht mochten worden prijsgegeven, ver zette Engeland zich stelselmatig tegen de uitschakeling van deh onbeperkten lucht oorlog. De Anglo-Amerikaansche lucht- terreur strekt zich ook uit over het be zette gebied, in de landen van de voor malige bondgenooten. Parijsche voorste den werden gisteren op den Franschen nationalen feestdag erg bestookt, waar bij vele burgers het slachtoffer werden. Voor deze niets ontziende terreur tegen burgers zal eenmaal de dag der vergelding aanbreken. Het D.N.B. meldt: Na een vrij lange gevechtspauze hebben de bolsjewieken in de ochtenduren van 15 Juli, ten Zui den van Schlüsselburg, na hevige voor bereiding door de artillerie, op 3 plaat sen, ter sterkte van drie bataljons, de Duitsehe stellingen aangevallen. De aanval ontmoette overal feilen tegen stand en werd ten deele in een tegen- aanslag afgeweerd. Er werden talrijke gevangenen gemaakt, alsmede wapens en oorlogstuig buitgemaakt. het - van den grooten slag in het Oosten, heeft de opvatting van de Duitsehe militaire leiding bevestigd, dat de Sovjets den zomer zouden gebruiken voor zeer krachtige offensieve pogingen, samen gaande met een verhoogde bedrijvig heid van den Engelsch-Amerikaanschén vjjand. Het komt er voor de Duitsehe legerleiding ditmaal vooral op aan, den vijand tot de volledige ontplooiing van al zijn krachten te brengen. De gebeur tenissen zullen leeren, of dit voor het verdere verloop van den veldtocht in het Oosten zeer belangrijke doel, wordt bereikt. Alles duidt er echter op, dat de Duitsehe leiding, ondanks vele verlok kende factoren, die het verloop van den slag tot dusver met zich .meebracht, krachtig aan dit voornemen vasthoudt en wel met een succes, dat reeds dui delijk in de groote verliescijfers aan de zijde der Sovjets tot uiting begint te komen, doch dat in de eerste plaats van belang is in algemeen strategisch op zicht. De vijand wordt voortdurend opge jaagd. Dat hij van dezen nood een deugd probeert te maken, valt te ver klaren. Dat hij in zijn berichtgeving van zijn ontlastmgsoperaties, die hij on derneemt in het gebied ten Zuiden van Orel tot aan Suchinitsji, en wel met sterke strijdkrachten, een „overwin- ningstocht” maakt, met opsomming van een groot aantal, z.g. doos hem veroverde plaatsen, is eveneens begrij pelijk. Van bevoegde militaire zijde wordt verklaard, dat de overwinningsberich- ten van de Sovjets, in geen enkel op zicht kloppen. De Duitsehe tegenactie heeft veeleer den vijand, die in zijn aanvalssector, ondanks het optreden vah groote strijdkrachten, in het geheel geen noemenswaardige territoriale winst heeft gemaakt, de zwaarste ver liezen gekost. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt o.a.: Voorloopig heeft zich het zwaartepunt van den. strijd uit het ge bied van Koersk—-Bjelgorod, naar het Noorden van Orel verplaatst, doch men houdt reeds thans in Duitsehe kringen rekening met de mogelijkheid, dat, zoo- dra het weer ook beter is geworden, binnenkort een verplaatsing van het zwaartepunt naar het Zuiden zal plaats hebben. Op het oogenblik wordt het in het gebied van Bjelgorod veroverde ter rein gezuiverd en een aantal kleinere omsingelde groepen der bolsjewieken gedecimeerd. Aan de Psiol en beoosten de Donetz, werden de, door de Duit- schers gewonnen bruggenhoofden, ver der versterkt en uitgebreid. In het gebied van Bjelgorod, verloren de Sovjets in de gevechten van Donderdag opnieuw 530 pantserwagens. Daarmede is het aantal hunner verliezen aan pant serwagens, de laatste 10 dagen geste gen tot boven het recordcijfer van 3330. Ondanks het feit, dat zij massaal voor den dag komen met menschen, mate riaal en wapens, bereiken de Sovjets b Ho»:, n.l. den Duitschen tegenaan val hij Bjelgorod op te vangen en dit front te ontlasten, niet. Het SS-Ersatzkommando Niederlqnde deel! mede; Nederlanders, van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, welke de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die pm be paalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Neder land of bij het SS-Wachtbataljor in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche S.S. in Nederland willen toe treden. Personen tusschen 1835 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den ar- houtscheweg. de verzorging van de gelande strijd krachten bij de, door den duikbooten- oorlog veroorzaakte acute schaarschte aan scheepsruim te der Britten en Ame rikanen, iederen dag een steeds moei- lijker oplosbaar probleem worden. Zoo valt het niet te verwonderen, dat de gevechten op het eiland, ook op 15 Juli, den landingstroepen geen noemens waardige successen opleverden. Opnieuw ei acht de geheele Noord-Ita- liaansche pers in haar commentaren op den toestand op Sicilië strijd tot hef uiterste. De „Popolo d’Italia” sphrijft „Als wij willen strijden en overwinnen, zullen wij ook overwinnen. Wie niet de livrei van knecht der geallieerden wil dragen, moet de uniform van den soldaat aantrekken. Wie zijn gelaat niet wil bedekken met het masker van lui fatalisme, verlangt naar den strijd. Thans moet men den wreeden en verschrikkelijken oorlog lief hebben. om de eer van Italië te verde- 'digen. Wie handelt, zegeviert.” De „Corriere della Sera” schrijft ,,Wat Italië in geval van een Anglo-Amerikaan sche overwinning te wachten staaf, heeft de vijand uitgesproken met de driestheid, die slechts het gevolg kan zijn van de Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde be kendmaking van den Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche Weermacht worden bjj deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtige en reservepersoneel beneden den rang van officier van de onderstaande regimenten en van alle in de jaren 1939 en 1940 door deze regimenten opgestelde formaties, voor zoover het in Mei 1940 in werke- lljaen muitairen dienst was. Zj] moeten zich melden telkens tusschen 8 en 12 uur: 1. de dienstplichtigen van het 6e regiment veldartillerie en zijn oorlogsfor- maties op 26 Juli 1943; 2. de dienstplichtigen van het 9 t.m. 12 regiment motorartillerie ên zijn oor- logsformaties op 27 Juli 1943; bataljon wegentroepen op 28 Juli 1943; bataljon spoorwegtroepen op 28 Juli 1943; compagnie intendancetroepen op 28 Juli 1943; korps rijdende artillerie op 29 Juli 1943; regiment kustartillerie op 29 Juli 1943; artillerie meetafdeel uig op 29 Juli 1943; 3. de dienstplichtigen van het le regiment luchtdoelartillerie en zijn oorlogs- formaties op 30 Juli 1943. In het „W ehrmachtlager” Amersfoort, Zonnebloem straat: de dienstplichtigen van het le regiment genietroepen en zjjn oorlogs- formaties op 26 Juli 1943; de dienstplichtigen van het 2e regiment ge nietroepen en zijn oorlogsformaties op 27 Juli 1943; de dienstplichtigen van de landstormkorpsen; landstormkorps motordienst, landstormkorps luchtaf- weerdienst, landstormkorps luchtwachtdienst, landstormkorps spoorwegdienst, landstormkorps vaartuigendienst op 28 Juli 1493; de dienstplichtigen van het 3e regiment genietroepen en zijn oorlogs- formaties op 29 Juli 1943; militaire luchtvaart op 30 Juli 1943; Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart met inlegvel en, voor noover mogelyk, militaire iden titeitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grens- gangers”, voor wie een „Bescheinigung” (verklaring van onmisbaarheid afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die him belangéh behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung” zoo spoedig mogeltfk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden terugge geven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gédurende den ver zuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q.bij den stationschef, van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding; dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleereh, wollen dekens, onder goed en extra schoeisel, alsmede eetgerei mede te brengen. De gezamen lijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld persbnen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz” in Duitschland of in de door de Duitsehe Weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehls- haber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in de krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij derge lijke pogingen steunen. VerPeschrij versloopbaan (4 Fs) Deze loopbaan wordt aangevuld uit vrijwilligers. Welke taak heb ben de soldaten van deze groep Verreschrijfdienst aan boord en aan land bij de commandoposten der marine. Welke eischen worden den soldateh gesteld Vaardigheid in het bedienen der verreschrijfmachi- nes, snel opmerken, een leesbaar en zoo vlot mogelijk handschrift, be- heerschen der spelling, technisch begrip. Een deel der vrijwilligers in deze loopbaan moet kunnen wijzen op technische opleiding als werktuigkundige of een verwant beroep. Welke dienstgraden kent deze loopbaan Matroos, Fern- sbhreibgefreiter, obergefreiter. -hauptgefreiter, Fernschreibmaat, Oberfernschreibmaat, Fernschreib- melster, Stabsfernschreibmeister, Oberfernschreibmeister, Stabsober. fernschreibmeister. Timmermansloopbaan (5) Deze loopbaan wordt aangevuld uit vrijwilligers. Welke taak heb ben de soldaten van deze groep Timmermans, en meubelmakers- werk aan boord en aan land. On derhoud van de' sloepen en gasbe- schermingstoestellen, meubelma- kerswerk aan de boordvliegtuigen, duikdienst. Welke eischen worden den candidaten gesteld Voltooide leertijd als scheepstimmermans, bootbouwer, meubelmaker of tim merman. Welke dienstgraden kent deze loopbaan Matroos, Zimmer- mannsgefreiter, -obergefreiter. -hauptgefreiter, Zimmermanns- maat, Oberzimmermannsmaat, Zim. mermeister, Stabszimmermejster, Oberzimmermeister, Stabsoberzim- mermeister. Verdere mededeelingen volgen. Alle Ortskommandanturen ver strekken inlichtingen en aanwij zingen. Uitknippen en bewaren. YRAKUSA 'CANlffiTINI, cooworp •ACG ZUT01A O CALTANI««M.v> I k COMISOX

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1