S I ERADEN R.Mees&Zoonenl STADSNIEUWS BINNENLAND UIT DE OMSTREKEN Manfred en Manuela Roman van Anna Elizabeth Weirauch Nederl. bewerking van B. L. Venzelaar Onzichtbare Stoppage als motgaten, winkelhaken, borstzak, knoopsgaten, brandgaten enz. HAAGSCHE COURANT Zaterdag 17 Juli 1943 lebl. pag. 2-- Geknoei met sprotprijzen ONDERWIJS Inlevering radiotoestellen. FEUILLETON GROENTENHANDELAAR BETRAPT OP KOPPELVERKOOP Handelscredieten Voorschotten tegen effecten 1 <- K BÉ BLIEK, EEN UITSTEKENDE BOTER- HAMBELEGGING De Ossche bende opnieuw beteugeld „Licht en Luchtig” JONGETJE DOODGEREDEN BURGERLIJKE STAND 17 Juli Preventieve politie in Brabant en Limburg Uitreiking bonkaarten I BEKENDMAKING verfraaiing aan LOGIESPRIJZEN MET 5 PCT. VERLAAGD geleden ingevoerd Amsterdam Keizersgracht399. Tel. 30315 Sneek: Oude Koemarkt 36. Tel. 2224 ;ekib- 1 «oo PROJECTIEL DOOR ONVOORZICHTIG HEID ONTPLOFT INKOOP VAN WAARDEVOLLE JUWEELEN ETC. Aartb.. liefst tusschen 10 en 4 uur bij: BACKER8, Surinamestraat 22 's-Gravenhage. De werkende vrouw in Nederland. Ook in de Nederlandsche fabrieken ver vangen vrouwelijke werkkrachten de mannen. Een kijkje in een instrumen tenfabriek waar men bezig is een meisie het monteeren van gasmeters aan te leeren. (C.N.F-van Rhijn) iwi ii ii ii i ANNO 1720 KNEUTERDIJK 131 «cw Manfred probeerde voorzichtig Ma nuela uit te hocrren. En wat heb je nu den geheelen dag uitgevoerd’ vroeg hij glimlachend. Ben je met Lily uitgeweest? Met Lily? Neen! Het was een beantwoording van rijn Volkslogementen mogen hun geldende 'prijzen handhaven De hotel- ap restaurantpr ij zenbeschik king nr. 1. dre in November 1941 is afge- kondigd, is thans herzien en met de eischen des tijds in overeenstemming ge bracht. De wijziging, welke dit prijsvoor- schrift heeft ondergaan komt in de prac- tijk neer op een verlaging met 5 pCt. van de prijzen voor logies met of zonder ontbijt. De prijs, die op 9 Mei 1940 in de betrokken ondernemingen gold, is name lijk in eeré hersteld. De volkslogementen. d.w.'z. in het alge meen die ondernemingen, welke voor het gebruik van een slaapkamer met of zon der ontbijt niet meer dan 1 berekenden, mogen hun tot dusver geldende prijzen evenwel handhaven. 72 Nadruk verboden Zeg eens, waarom ziet men je vrouw de laatste dagen zoo dikwijls in gezelschap van Mallon? Ik hoop niet, dat jij daar aanleiding toe hebt gege ven. Ik? zei Manfred verwonderd en verontwaardigd. Ben je gek gewor den? Ik weet er niet het minste van! beid. Zitting zal worden gehouden te: Monster in gebouw Odeon. Letters A t/m F 22 Juli, G t/m L 23 Juli, M t/m Sp 26 Juli LEIDSCHENDAM Uitreiking bonkaarten. De uitreiking van de nienwe bonkaarten en», voor de 9e periode zal te Leldschendam plaats heb ben op de navolgende data en uren VrijSag 23 Juli van 9.45—12 uur en van 1 153.30 uur in de o 1. school aan den Westvlietweg Maandag 26, Dinsdag 27 en Woensdag 28 juli van 9.3012 uur en van 1,153.30 uur in de o. 1. school Provin ciale weg Donderdag 29 Juli voor J® buurtschap Stompwijk in café van Geflls- wijk. FAMILIEWAPENS zijn geen voorrecht van den adtil, dui zenden Nederlandsche burgergeslachten hebben een familiewapen, dat meestal b«. waard bleef, doch vaak in onbruik ge. raakte. Genealoglsch-Heraldisch Bureau „TAXANDRIA” te Den Haag, Schenk- weg 72, zoekt het voor U op en vervaar digt het in de origineele kleuren tegen den billijken prijs van 10.1286 Honderden tevredenheidsbetuigingen. UNIVERSITAIRE EXAMENS: Te Gronin gen is geslaagd voor candidaatsex, ge neeskunde: de heer J. Boiten, alhier DIVERSE EXAMENS: Geslaagd M.T.S., Haarlem afd, weg—-en waterbouwkunde, o.a, J, H ^Enno van Gelder,'~P. Enno van Gelder, J. Hols, H. de Jongh allen alhier, afd. werktuigbouwkunde J.Dronpert. H.L. Moppes, L. P. M, van Overbgek, J. P. Servaas, allen alhier; afd. electrotechniek J, M. Leurs, alhier, D. van Straalen. Rijs wijk afd. scheepsbouwkunde Th. L. J. Appels, W, H. Warnsinck, afd. vüegtuig- bouwkunde J. K, Boogaard, Wassenaar, W, Habers. Voorburg, J. Roukens. alhier- B. Slotboom, Loosduinen. Handelskennis L.O. Geslaagd te Am sterdam o.a B. J. M. A. Kouwenhoven, alhier, J. M. Lexmond Stompwijk, M. C. P. La Kondelle, Leidschendam. Nijverheidsexamen akte NA-, 2e ged.: Geslaagd de dames A. M. Dammers E. Knuist,, A. K. Lim, allen alhier, A. A, van Lindt van Erk. Rijswijk (Z.H.), C J. M. Raat, alhier. Nijverheidsonderwijs akte N.S., Jde ged.: Geslaagd o.a. mej, H. Beijst, alhier. Notarieele examens. Geslaagd voor het le deel: J. van der Staay, alhier. Handelskennis L.O. Geslaagd o.a. J. Cramer en W. Th. Camps, beiden alhier tot ze eindelijk het vuurtje branden hebben. Ja, misschien.., ik hoop, dat je gelijk hebt, zei Manfred «enigszins ver- moeid. Aangenaam vind ik het niet. De duivel mag weten, welk vergif ze haar in de ooren druppelt. Ik geloof niet, dat die connectie er toe büdraagt, de verhoyding tusschen mij en Manue la te verhelderen. Maar ik kan haar toch geen lijst in de hand drukken, voor wie ze zich wel en voor wie ze zich niet in acht moet nemen? Neen, dat gaat niet! Petri meesmuilde spottend. Je kunt evengoed van haar ver langen, dat ze de namen uit het tele foonboek van buiten leert. Hij werd onverwacht ernstig en door zijn voorzichtiger toon klonk lichte be zorgdheid: Overigen» is de verhouding tus- achen jou en haar toch zoo helder, als zo maar zijn kan? Ja! zei Manfred heftig en zonder bepaalde intonatie: Ja, natuurlijk! HOOFDSTUK 28 Prima werk. Vlugge afleverfr» AARSEN STOPPAGE - TEL. 18.14.29 v. Musschenbroekstr. 142. Steeds uw adres 1 Verzekert U tegen Oorlogsschade bl) de De verstandige winkflier zendt zijn toewijzingen voor vervangingsmid delen naar Htelt Utt> maag tevrée! Varlieepk.i H«n4«l**ndarn. J. 4. Berg* Psitbua 498 Rotterdam vrouw, M. - J. A. Hofman, man vao lijn, 56 j. S. Roosma, man van der Wees, 46 j. - A- W. M. WaItmann, ongeh. vrouw, 82 J. H, A. Kollewijn wed. van H. IJ. Groen wegen, 80 j. E. Noorland weduwnaar van A. B S. van Eist. 76 j J. Vis, vtouw van C, J, T. van der Wans®"1, 53 j. M. S. H. Halsema, vrouw van A. C. H, Schuurmans. 29 j, L. H J. Louws, vrouw van C B. Snijders, 69 j. Het gezegde „Wat de boer niet kent, dat eet hij niet”„ geldt blijkbaar ook voor den stedeling, want hoe groot de vraag naar visch ook is, toch moet geconsta teerd worden, dat pakjes bliek weinig aftrek hebben. Dat is te betreuren, want bliek het zijn jonge, gezouten haring, die' dezen naam dragen, is ook visch. van uitstekende kwaliteit. De geringe vraag vindt haar, oorzaak waarschijnlijk in het feit, dat de bliek nog al zout is. Dit is evenwel betrekkelijk gemakkelijk te verhelpen. Voor het gebruik legt men de bliek een uur in het water, waardoor de zoute smaak voor een goed deel ver dwijnt Tezamen met een tomaat vormt de bliek dan een smakelijke, gezonde botèrhambelegging. De volgende week zal op alle vischstandplaatsen en in de vischwinkels bliek worden verkocht. De gewestelijke politiepresident te Eindhoven, kolonel Kooimans, heeft voor de provincies Noord-Brabant en Limburg een preventieve politie ingesteld, .else allerlei a-sociale elementen registreert, zooals werkschuwen. die klaarblijkelijk op misdadige wijze in hun levensonderhoud voorzien en die o.m. om hun verleden niet voor den arbeidsinzet in aanmerking nwa. men. De eerste maatregelen zijn thans reeds uitgevoerd. Gisteren heeft de poli tie in Oss wederom een aantal recidivis ten, individuen voortkomend uit het be ruchte Ossche milieu, waarvan zich thans weer een deel op vrije voeten bevindt, ge arresteerd en overgebracht naar een spe ciaal werkkamp te< Ommen. In de laatste weken dreigde de crimina liteit in Noord-Brabant weer ruimere af- meti-ngei. aan te nemen. In Nistelrode werd bijv de boerderij van den landbou wer P. door acht bandieten overvallen en geplunderd. Het onderzoek heeft uitgewe zen, dat daaraan de beruchtste Ossenaren niet vreemd waren In Eindhoven waar in het laatste jaar een abnormaal groot aantal kleinere dief stallen gepleegd werd, heeft de preven tieve politie eveneens ingegrepen. Een honderdtal individuën, die ongunstig be kend stonden en die, naar bekend wa* van diefstal, chantage of als souteneur moesten leven werd opgepakt en naar Ommen overgebracht. Personen, die wegens hun gedrag uit het werkkamp te Ommen ontslagen kunnen worden komen bij hun terugkeer in de maatschappij direct onder controle van de plaatselijke politie te staan. Twee Jongens zwaar gewond De 16-jarfge C. H en de 12-jarige J v. d. H. resp wonende in de J. S. de Rijkstraat en op de van Hoornekade te Utrecht, vonden gisteravond in de Mar- nixlaan a een projectiel. Met een zakmes peuterden zij net zoo lang, tot het pro jectiel ontplofte. Beide jongens werden zwaar gewond, o.m. werden hun eenige vingers afgerukt. Na voorloopig te zijn verbonden, werden zij naar het stads- en academisch ziekenhuis gebracht Hun toestand is ernstig. en St t/m Z 27 Juli,-telkens van 9—12 en van 13.30—15.30. Te Maasdijk gebouw Jachin, gem. ’s-Gravenzande. Letters A t/m Z 29 Juli van 9.3012. Te 's-Gravenzande in het Distributie kantoor. Letters A t/m G 28 Juli, H t/m N 30 Juli en O t/m Z 2 Aug., telkens van 9—12 en van 13.30—15.30. Te Poeldijk in Lunchroom Marian, Dr. Weitjeslaan. Letters A t/m G 3 Aug., van 9—12 en van 13.30—15.30; H t/m N 4 Aug. van 912 en van 13.'30—15.30 en O t/m Z 5 Aug. van 10—12 en van 13.30 tot 15 u.® Te Kwintsheul, in het vereen.Kebouw, gem Monster. Letters A t/m Z 6 Aug. van 9.30—11.30. Te Maasdijk, gebouw naast de Geref. kerk, 21 Juli letters A t/m Z van 913. Te Honselersdijk, in het Evangelisatie- gebouw op 26 en 27 Juli, van 9—16 (zie afstempeling inlegvel). Te De, Lier, gebouw Varia, 28 Juli van 9—16 en 29 Juli van 9—12 (zie afstempe ling inlegvel. Te Wateringen, in het Distributiekan toor, 30 5uli van 9—16. 2 Aug, van 9—16 en 3 Aug. van 9—12 (zie afstempeling in legvel) Te Naaldwijk, in het 2e schoollokaal, 4, 5 en 6 Aug,, telkens van 9—16 en 7 Aug. van 912 (zie afstempeling inleg vel). De categorie zelfverzorgers wordt af-, zonderlijk opgeroep«n. Aan hen wofden tijdens de gewone uitreiking geen be scheiden uitgereikt. Hieraan zal streng de hand worden gehouden. Uitmuntende camou flage. Het camou- fleeren is in het oer woud 'n heele kunst. Hier, wordt een „In dianenoorlog" ge voerd en diegene heeft het beste re sultaat, die den te genstander het eerst ziet. Gezicht en harr. den zijn met kolen stof .zwart gemaakt. Alleen zoo bereikt men, dat de leden van v^rkennings. en stoottroepen in het oerwoud op korten afstand nog niet onL dekt worden. (P. K. Runge - C.N.F.) LOTUS EN VICTORIA.REGIA BLOEIEN IN DEN HAAGSCHEN DIERENTUIN: De tropische kassen van den Dierentuin ver. gasten de bezoekers steeds op allerlei be zienswaardigheden. Pas zijn er flinke ba. nanentrossen tot volle ontwikkeling! ge komen en met vreugde geoogst. Sinaas. appels dragen er hun vruchten en zware rijstaren ontwikkelen zich boven den hel deren waterspiegel. Thans staat de heilige Waterlelie der Indiërs, de Lotus, op het punt haar uniek schoone, zacht rose, en heerlijk geurende bloemen te ontplooien. Ook de Victoria-Regia de reuzen-water lelie van het Amazone.gebied is gereed haar waswitte bloemen te avond of mor gen te openen. Alleen reeds beide laatst genoemde maken een bezoek aan den Dierentuin overwaard. Bij de politie werd eiste- ren in 20 gevallen aangifte gedaan van diefstal van een» rijwiel Boete van 1000.— tot 10.000. Bij een winkelcontyöle te Leiden bleek, dat een vischhandelaar pakjes scharfilet van 100 gram dertien cent boven den vast- gestelden prijs verkocht. Een onderzoek naar de herkomst van deze pakjes bracht een geval van prijsopdrijving met eenige tonnen gezouten sprot aan het licht De schakels van den ketting liepen via Sche- veningen naar Vlaardingen, waar de fa. Hoogerwerf en van Leeuwen de leveran cier van de sprot bleek, Deze onderne ming had de visch tegen normale prijzen ingekocht, doch verkocht niet met de toe- gestane winst, waardoor de prijs op 63 per ton zou komen, maar met woekerwinst zoodat de prijs 152,50 per ton werd. Via eenige Scneveningsche vischhandelaren, die de sprot bewerkten kwam een ge deelte van de partij gezouten sprot ten slotte bij den handel, die het publiek door de hoogere inkoopprijzen natuurlijk meer moest berekenen dan geoorloofd was. Dat deze handelaren er ook niet tegen opza gen hun klanten extra te laten betalen, bleek wel uit het feit, dat ook zij geen genoegen namen met de normale winst, maar deze meer dan verdubbelden De fa. Hoogerwerf en van Leeuwen te Vlaar dingen werd door den Haagschen inspec teur voor de Prijsbeheersching veroor deeld tot een boete .van 10.000, De boe ten, opgelegd aan de Scheveningsche prijs, overtreders, luiden: fa. H. den Duik, Dr. Lelykade 190, 1000, groothandelaar B. v, d. Zwan, Badhuisweg 101b, f 1000; han delaar J Knoester. Treilerweg 57, /2000. en bedrijfsleider H. M. van Ree Julia- laantje 54 te Rijswijk, werkzaam bij v.d. Z„ ƒ525 boete. heen nog niet waren genoemd, zoomede hier vertoevende schippers, woonsche pen- en woonwagenbewoners, enz. Omstreeks half 9 vanochtend is op de Valkënboschlaan bij de Weimarstraat. het 5-jarige jongetje J. A N. A. Z. uit de Celsiusstraat aangereden door een vracht auto uit Hoofddorp. Het kind, dat plot seling den rijweg overliep, werd zoodanig verwond, dat het tijdens het vervoer naar het ziekenhuis aan den Zuidwal is overleden BEVALLEN: J. H. Hungerink geb. van der Marei, z. C. A. Sekreve geb. S.taller, d. K. M. C. Bos geb. van den- Berg, z. M. Sebregts geb. Berghmans, x. A. P. van Rijssel geb. Wagenaar d A. M. Pauli geb. Pak, d. R. H van Ruitenbeek geb. Liet, z. G Mastop geb. de Kruijf, z. A. L. Esser geb Bakker, z - W J. A. M Zweekhorst geb. van Zijderveld. d. M H Hozen doorn geb. Merkestijn. d F van Too? geb. Honkoop, d. H. C. Griep geb de Vos, d - J C. de Haan geb. vVguIiÏ x. G. t Lam geb. Speelpennina G. Buitendijk geb. de Geus d Reeser geb. de Groot, z. 'm' Pacti-iA? geb. Plugge, z. - M. Vogelaar' Lj «5 land. z. J. vah Engen geb C, van Geel geb. Sprokkereêf d ’-C Verbaen geb. Ros, z. - g. de Loos geb. Ruhaak, z. L. Stegemae geb van Pelt. d. - P. A Boers geb. de Ui» z. A. de Wit geb. Groos z A G van der Hoeven geb. Marks d' J M Kipp geb. Enk. d, A J. Hartsuiker geb'. de Kievit, z. C Postma geb. Paul. d. W. P. Zwaan geb. van der Loo z. -4 J. H. Leyenaar geb. de Jong, z. Ch H van Gelder de Neufville geb Gerritsen' z. J. van Muijen geb. van Harmelen d’ K. Slager geb. Duisdeiker, z. H J. Lutmers geb. Dommisse, z J S B van der Voort van der Kleij geb Bene? ker genaamd Kolmer. d. OVERLEDENE. kok, ongeh, 62 j. H. Kila, weduwnaar van Pronk, 73 j. J A. Hofman, K. G. van Duijr van M. W NIEUWE REVUE IN SCALA Met het jonge gezelschap, dat thans we derom Scala bespeelt en waarvan Stoet haspel de bezielende hoofdpersoon is, gaat het steeds crescendo. De nieuwe revue „Licht en luchtig” is geestiger en ver. fijnder dan haar voorgangster „Maske rade”. Er wordt vlot in gespeeld en vooral de dans is goed verzorgd Er is een keur van costumes om van te watertanden, een symphonic in kleuren, die weelderig aandoet. De één-acters zijn boven alles aatueel, er wordt braaf om gelactien. Stoethaspel wordt losser en vrijer, dus steeds beter, hij heeft een goede partner in Hans Kaart pr. een tweetal, dat de lachspieren in werking weet te brengen. Wij zien Henk Bood weer in zijn onover troffen vrouwencreaties, dan zijn er nog Wim van Herk, Wim Vesseur en Emil Bu- ziau, Joy Bouwmeester, Jopie Reybdorp en Mary v d. Berg. Het artistieke element is sterk verte genwoordigd door het trio Gloria, Ree en Resco, het duo Accent en Jenesko, en sololdansen van Anna Rimskaia en Yo landa, voorts het ballet onder leiding van Mary v d. Berg. Het Hawaian ensemble De Waïkeo’s kreeg een extra applausje. Een tot den nok gevulde zaal heeft de medewerkenden, die allen, ook het or kest onder leiding van Louis van Ber- kel, bloemen kregen, van harte toege juicht. dankbaar voor een avond vol ont spanning, aantrekkelijkheid, vroolijkheid en kleur. P. H. de Wit. het zonder de minste bedoeling. Br i» een zeer aannemelijke verklaring voor. Zulk een vrouw, als Mallon bijvoor beeld. heeft vroager hemelhoog boven haar gestaan, zooals een ster boven een eenvoudig balletdanseresje staat, Maar nu als jouw vrouw is er van superiori teit geen sprake meer. Ze zijn volko men gelijkwaardig aan elkaar en het doet Manuela plezier, als men haar vriendschap zoekt. En die Mallon en consorten... lieve hemel; dat soort van vrouwen kent men toch. Ze prikkelen de nieuwsgierigheid; ze zijn als Jacht honden uit op alles, wat naar sensatie zweemt. Zich discreet op den achter grond houden kunnen ze niet. Ze kun nen niet nalaten met vuur te spelen, Voorraad in beslag genomen onder toezicht verkocht Zooals bekend is koppelverkoop bij groenten verboden. Reeds herhaaldelijk is hierop van bevoegde zijde de aandacht gevestigd, maar de groentehandel „El Dorado” op het van Hoyfemaplein stoor, de zich er niet aan. Dezer dagen hebben ambtenaren van den Centralen Controle dienst geconstateerd, dat de winkelier, J. van Aardse, zich schuldig maakte aan koppelverkoop, waarover het publiek reeds herhaaldelijk had geklaagd. Óm zich te overtuigen van de steeds weeijkeerende klachten van de zijde der klanten, stelden enkele ambtenaren zich in de rij der wachtenden op. waardoor zij in de ge legenheid waren precies na te gaan wat er omging. Onmiddellijk nadat het strafbare feit aan het licht kwam, hebben zij Ingegre pen en beslag gelegd op den in den win kel aanwezigen voorraad warmoozerljge. wassen en fruit. Des middags is deze voorraad onder toezicht van de ambtena ren op de normale wijze en tegen nor male prijzen verkocht, waarbij zooveel mogelijk aan personen, die in het bezit waren van een klantenkaart, voorrang bo ven anderen werd verleend. Tal van klan ten waren verwonderd, dat zij nu zulke lage prijzen behoefden te betalen, vooral voor het fruit. Tijdens dezen verkoop meende de winke. lier, wien eenigen tijd geleden reeds een boete van ƒ2000 is opgelegd, zich allerlei opmerkingen te kunnen veroorloven, welke het misnoegen van het publiek bpwekten. De ambtenaren van den Centralen Con troledienst hebben daarop korte metten gemaakt en den verkoop zelf ter hand genomen. Het bovenstaande voorval moge een voorbeeld zijn, dat de overheid niet aar zelt maatregelen te nemen, zoodra haai; ter kennis komt, dat op ongeoorloofde wijze te werk wordt gegaan bij den ver koop van de onontbeerlijke levensmidde len. Ook blijkt hieruit, dat het vooral van de medewerking van het publiek afhangt of_ met succes kan worden ingegrepen in gevallen, waarin de voedselvoorzienings- bepalingen worden overtreden.. De afdeeling algemeene contróle van den C C.D. oefënt thans ztreng toezicht uit. In de geheele stad zijn controleurs aan het werk. Reeds Is hiervan een gunstige preventieve werking uitgegaan, hetgeen o.m, kan blijken uit het feit, dat de eta lages, waar voorheen neoit groenten en fruit was te zien omdat deze onder de toonbank werden gehouden of via de achterkamer den weg naar den zwarten handel vonden thans met de zoo be geerde producten prijken. INRUILING OUDE TEXTIELPUNTEN VAN PERSONEN IN ZIEKENHUIZEN Voor personen, die in een ziekenhuis of dergelijke inrichting zijn opgenomen en mitsdien uit dien hoofde de oude punten der textielkaart niet hebben kunnen omwis selen, kunnen van 11 Juli tot en met 25 juli 1943 de administrateurs van boven genoemde ziekenhuizen of Inrichtingen de oude punten, indien deze zich in onbe. schadigden toestand aan de kaart bevin den, bij de distributiediensten omruilen. De administrateurs dienen de distri- butiestamkaarten van degenen, voor wie de punten worden om gewisseld, over te leggen De distributiedienst zal eerst dan tot omruiling der punten overgaan, zoodra gebleken is, dat de nummering der distri- butiestamkaarten overeenstemt met de overgelegde oude textielkaarten. UITREIKING VAN TEXTIELKAARTEN AAN ARBEIDERS BIJ ORGANISATIE TOOT: Aan Nederlandsche arbeiders, zoowel diegenen, die in het binnenland, als die in het buitenland bij de orga nisatie Todt werkzaam zijn, zullen de distributiediensten, waar de distributie- stamkaarten van deze arbeiders zijn op gelegd, op nader te bepalen tijdstippen een textielkaart vi&rde serie uitreiken Ten behoeve van arbeiders, die in het buitenland werkzaam zijn, kunnen de familieleden ter verkrijging van boven bedoelde textielkaart een aanvrage indie nen, onder overlegging van een werk- geversvergunning cf een bewijs van het gewestelijk arbeidsbureau, waaruit blijkt, dat betrokkenen in het buitenland te werk gesteld zijn. Eveneens kunnen deze arbeiders c.q. de familieleden de oude ■■punten van hun textielkaarten tweede of derde serie na tl Juli 1943 ter inwisse ling tegon nieuwe punten bij de distri butiediensten aanbieden onder overleg ging van de werkgeversverklaring en onder voorwaarde, dat de nummering der oude textielkaarten in overeenstemming is met de opgelegde distributiestamkaar- ten BIJ LANGEREN WERKTIJD OOK «00- GER LOON TIJDENS VACANTIE: Bin nen afzienbaren tijd zal de Gemaehtigde voor den Arbeid een beschikking uitvaar digen, op grond waarvan een verandering zal intreden ten aanzien vén de uitbeta ling van loonen gedurende vacantie. Ge schiedt deze heden op grondslag van een acht en veertigurige werkweek, na het in werking treden van de beschikking zal het loon overeenkomstig een dienaan- gaand gedaan voorstel van het Neder landsche Arbeidsfront berekend worden, naar het gemiddelde in de afgeloopen der tien weken verdiende. Hierdoor zal hef gedurende de vacantie uit te betalen loon op hetzelfde niveau komen te liggen als het loon in de weken, waarin arbeid wordt verricht HOOGERE BOETEN BIJ DE SPOOR WEGEN: De Spoorwegen hebben zich genoodzaakt gezien de boetebepalingen te verscherpen Het kwartje verhoogjng in de 3e en de twee kwartjes in de le en 2e klasse zullen nu ook moeten wor den betaald wanneer den conducteur kennis wordt gegeven, dat men in een hoogere klasse wil plaats nemén, verder wil reizen dan de geldigheid van het plaatsbewijs, dan wel, dat men een omwegkaartje wenscht. Verder is er een groot aantal menschen, dat zich dagelijks zonder perronkaartje of een andere gel dige kaart op de 'stations bevindt. Óok in dit opzicht dwingt het groeiend aantal overtreders tot strengere maatregelen- Van ben zal in het vervolg een bedrag van 14.moeten worden gevorderd. Zoo... nu, dat verheugt mij. Ik moet bekennen, dat ik mij er gruwelijk over heb geërgerd, omdat ik dacht, dat jij haar er toe had genoodzaakt. Maar als je er niets van weet, dan is bet goed. Goed? Neen, goed is het daarmede volstrekt niet. Het geeft aanleiding tot het idiootste geklets. Jij vraagt er naar, maar ik kan toch niet ieder mensch aanklampen en zeggen, dat ik er niets van weet, met welk soort van menschen mijn vrouw connecties on derhoudt? Ep onder welk voorwendsel moet Ik haar zeggen, dat deze connec tie niet te pas komt? Dat moet je haar natuurlijk in bet geheel niet zeggen! Misschien doet ze □OORBETALEN VERZUIMDEN ARBEIDSTIJD BIJ AANMELDING ARBEIDSINZET Het blijkt herhaaldelijk voor te komen, dat werkgevers in gebreke blijven hun werknemers, wanneer deze zich kwijten van hun aanmeldingsplicht voor den arbeidsinzet, den verzuimden arbeids tijd door te betalen. Daarom zij nog eens herinnerd aan de beschikking van den /gemachtigde voer den arbeid, waarbij I aan lederen werkgever de verplichting hiertoe is opgelegd. Deze verplichting moet zoodanig worden verstaan, dat. indien tijdloon (dus dag-, week, maand loon enz.) wordt betaald, in geen enkel opzicht loonaftrek mag worden toegepast wegens arbeidsverzuim in verband met den aanmeldingsplicht. Indien niet in tijdloon wordt gewerkt, wordt het uurloon over den verzuimden arbeidstijd berekend op de wijze als is voorgeschreven in de van toepassing zijnde loonregeling. Ontbreekt deze of houdt zij geen voorschriften betreffende dit punt in, dan wordt als uurloon ge rekend het gemiddelde loon, dat per uur verdiend werd gedurende de laatste vier weken, of zooveel korter als het dienst verband bestond, voorafgaande aan de week, waarin het verzuim heeft plaats gehad tenzij het in de onderneming be staande gebruik een andere wijze van berekening aangeeft De verplichting tot doorbetaling be staat ook. indien de werking van art. 1638 c burgerlijk wetboek op eenigerlei wijze is uitgesloten. vraag, kort en bondig. Hij wachtte en kele ooganblikken, maar er kwcgm niets meer. - Je hebt toch niet met haar g< beid? Jullie bent den laatsten tijd weinig «amen. Gekibbeld? Neen, opal Manuela lachte. Je doet, alsof ik een schoolkind ben. Waar zie je mij voor aap?. Vol wassen menschen kibbelen toch niet? Nu. niet gekibbeld d?n, als dat woord je hindert. Heb je iets tegen haar? Men ziet je. tegenwoordig zooveel met andere vrouwen samen... Men? Wie is men? JU toch zeker niet. Jij ziet mij in het geheel niet, al thans zeer zelden. (Wordt vervolgd! Teneinde alsnog aan hun inleverings- plicht te kunnen Voldoen, zal aan de inleveringsplichtigen van de districten E en M gelegenheid worden gegeven, om hun radio-ontvangtoestellen enz. bij de reeds eerder bekend gemaakte bureaux in die districten in te leveren; te weten voor district E: Gymnasium Laan van Meerdervoort 57 en Achterraamstraat 10 (Gymnastiekgebouw); voor district M: School Mient 275 en School Abeelstr. 30. Opgeroepen worden voor Maandag 19 Juli van 8—12 en van 14—18 uur: de per sonen wier familienamen beginnen met de letters A—M; voor Dinsdag 20 Juli vao 8—12 en van 14—18 uur: de perso nen wier familienamen beginnen met de letters N—Z Op bovengenoemde data en plaatsen worden tevens nog in de gelegenheid gesteld hun radio-toestellen in te leve ren zij, die hier ter stede woonachtig zijn op plaatsen oj in straten, die voor- De uitreiking van de distributiebeschei den, voor de volgende periode zal hier ter stede op Maandag a.s. aanvangen in de gebruikelijke lokalen. Voor de letter- indeeling zie men de publicatie elders in dit nummer e Maandag a.s. van 8.30—16.30 zijn aan de beurt voor het afhalen van hun distri butiebescheiden de letters A—Be (Groot. Hertoginnelaan en bijkantoor Loosduf- nen). Magndag van 916.30 zijn voor de inwoners van het Benoordenhoutkwar- tier de letters A t/m Be. van Schevenin- gen-Noord en van Schëveningen-Zuid de letters A t/m Bli, (onderscheidenlijk in de lokalen van Diepenburchstraat 1. OosL straat 1 en Tesselschestr. «5) aan de beurt. WIJ maken de rookers er op attent, dat voor het verkrijgen van een tabakskaart het lichaam van de oude kaart (dus zon der de reserve of de genummerde bonnen) moet worden ingelevord. SUCCES VOOR RECHERCHEUR, PECH VOOR INBREKER: Men zal zich herin neren, dat de vorige week werd ingebro ken in een fabriek vóór jusblokjes in de Molenslootstraat. Ontvreemd werden 3 schrijfmachines en 1 klok, ter waarde van ongeveer 800. Een spoor leidde naar een woning in de omgeving, w’aar door een rechercheur in een perceel huis zoeking werd gedaan. Óogenschijnlijk werd er niets verdachts aangetroffen, doch toen de politieman nog in de woning aanwezig was. kwam aan de achterzijde een man binnen. Het bleek de zwager van den bewoner, die zich momenteel voor een ander feit in hechtenis bevindt, te zijn. Deze, de 48-jarige Rotterdammer G. J. W., die een bekend inbreker is, werd door den rechercheur ondervraagd. Het resultaat was, dat hij bekende schul dig aan de inbraak te zijn; zijn mede daders waren .zijn broers de 37-jarige J. W. en de 20-jarige J C. W. Onder den vloer in de keuken werden de drie schrijfmachines gevonden, terwijl de klok te voorschijn kwam uit een waterleiding- put in de gang G. W. was de vorige week op bezoek bij zijn zwager geweest, toen diens kinderen kwamen vertellen, dat zij een plelc wisten waar men gemak kelijk over een muurtje kon klimmen om peen te stelen. Dit had het drietal op het idee gebracht om eens een bezoek aan de jusblokjesfabriek te brengen. G. W. was op 2 Juni uit de gevangenis, waar hij 8 maanden had doorgebracht, ontslagen. LEPELTJES-DIEVEN Een bekend café- restaurant, waar vooral het zgn. „betere publiek” verschijnt, had in navolging van andere zaken eenigen tijd geleden de houten lepeltjes, stokjes e.d. ingevoerd 4er vervanging van de gewone lepeltjes, die naar de brandkast verhuisden. Het regende echter klachten. De bezoe kers voelden zich gewantrouwd, vonden het roeren met een stokje onsmakelijk e.d., zoodat de directeur van deze zaak besloot weer gewone lepeltjes te ver strekken. Twee dagen na het experiment werd de balans opgemaakt. Zij bleek een nadeelig saldo van80 lepeltjes te hebben In twee dagen 80 lepeltjes: 80 menschen lieten een voorwerp, dat nun niet toebehoorde in hun zak glijden. Het is werkelijk bedroevend. Gevolg is natuur, lijk, dat thans weer houten lepeltjes en stokjes naast de koppen en glazen prijken. De directeur vertelde ons. dat behalve lepeltjes ook tal van andere voorwerpen gestolen worden. Messen en vorken, vaas jes, aschbakjes e.d., niets Is veilig voor de grijpgrage handen. Wij hebben meermalen geschreven over de toenemende verwildering van de jeugd en de volwassenen op het hart gedrukt waakzaam te zijn, Wat moet zoonlief ech ter wel denken, als hij ziet, dat pa of ma zijn (haar) boterham snijdt met een mes. dat hij meegenomen, neen gestolen heeft uit een café of restaurant Over opvoe ding gesproken. Is het niet schandalig WOONWAGEN UITGEBRAND: Op een afgesloten terrein, gelegen aan de achter zijde van perceel Hooftskade 58, is Don derdag een woonwagen uitgebrand. De be. woner was bezig met het stoken van hout in een fornuis, Op een gegeven oogenblik heeft het vuur zich medegedeeld aan den wagen, welke spoedig in lichterlaaie s|ond, Het 1-jarige kindje T. G., dat op de plaats speelde, bekwam brandwonden in het gezichtje en aan armen en beenen. Ook de vader, de 24-jarige L, G., liep brandwonden in het gelaat op. Beiden werden overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar het kleintje is op genomen. Het vuur werd door de brand weer met twee stralen op de waterleiding gebluscht. De schade wordt niet door ver zekering gedekt PAARD CLANDESTIEN GESLACHT: Een dezer nachten zagen surveilleerende agenten in de Gevers Deijnootstraat bij een schuur iets op een vrachtauto laden, Het bleek vleesch te zijn, in verband waarmede werden aangehouden de 23- jarige vrachtrijder J. F. Z. en de 47-jarige tuinder L. v. d. B. Laatstgenoemde be kende zijn eigen paard te hebben gedood en daarna geslacht. Z, zou voor het ver voer zorg dragen, Door de politie werd op slagersgereedschap en op 183 k.g. vleesch beslag gelegd. Het tweetal is in bewaring gesteld, DS. I. VOORST^EGH Ds. I. Voorsteegh, Ned. Herv, predikant, is door ongesteld heid verhinderd zijn arbeid tever rich ten. Aan het bureau Alexander- plein 12 bevindt zich een meetinstrument (ijzeren voet met mast van 1.70 m. lengte) met aan de rechterzijde een verstelbaar bord. Inlichtingen worden ingewaeht. HERMELIJNTJES IN DIERENPARK TE WASSENAAR: Iedereen weet iets van hermelijnen af, maar heeft men ze ooit levend gezien? In het Dierenpark Wasse naar zijn thans levende hermelijntjes in zomerpels Nu donkerbruin met wit buikjé en den beroemden donkeren staart, 's Winters zijn ze echter in hun officieele uniform heelemaal wit met alleen nog den vorstelijken staart donker ge kleurd Deze watervlugge roofdiertjes vol elegantie bieden den toeschouwer een boeiend schouwspel. AUTOMATISCH TELEFOONVERKEER MET HET DISTRICT AMSTERDAM Van Maandag 8 uur af kunnen aangeslo tenen op het Haagsche stadsnet automa tisch verbinding tot stand brengen met alle aangeslotenen op geautomatiseerde netten in het district Amsterdam, met uitzondering van het Amsterdamsche stadsnet. De netnummers van deze netten beginnen met K 29 en zijn aangegeven op bldz, 4, rechterhelft, van den localen te lefoongids en op bldz. 2 van den aanvul- lingsgids, In omgekeerde richting is auto matisch verkeer niet mogelijk. WESTLAND DISTRIBUTIENfEUWS Uitreiking zal-plaats hebben van: bon kaarten voedingsmiddelen 9de periode, tabaks- en versnaperingenkaarten, zeep- kaarten voor kinderen, kindervoedseL kaarten en toeslagkaarten bijzonderen ar- EXTRA GEDROOGDE PRUIMEN VOOR KINDEREN JONGER DAN VIER JAAR Kinderen van 0 tot en met drie jaar, woonachtig in stadgebied. komen in aan merking voor 100 gram gedroogde prui men. Hiertoe dient men de bonnen reserve 4-41 met r o o d e n opdruk bij den de taillist in te leveren, in de week van 19 tot en met 24 Juli a.s., desgewenscht tegqn ontvangstbewijs. De aflevering der pruimen zal vervolgens zoo spoedig mo gelijk plaats hebben. Men moet zich hieromtrent met zijn leverancier in ver binding stellen, aangezien de pruimen uiteraard niet overal terzelfdertijd bij den kleinhandel aanwezig kunnen zijn, DE VETLEEREN MEDAILLE: De kyno- logenclub De Baronie te Breda, die mor gen een hondentento’onstelling houdt, heelt gekleurds leeren medailles laten vervaar digen die in dezen tijd van surrogaten een aardige curiositeit zijn RIJKSPOSTSPAARBANK: Over het eer ste halfjaar van 1943 is bij de Rijkspost- spaarbank 122 millioen gulden meer inge legd dan terugbefaald (v, j. 25 millioen) in de maand Juni alleen reeds 22 miilioeh gulden (v. j, 4 millioen'. Het aantal boek jes steeg in Juni met 18 937 (v. j, 3.734). HAARDEN. HAARDKACHELS EN KACHELS ZOO EENVOUDIG MOGE LIJK: Blijkens een beschikking van den secr.-gen. van Handel. Nijverheid en Scheepvaart is het met ingang van heden verboden bij de vervaardiging v^n haar den,- haardkachels en kachels werkzaam heden te verrichten, welke voor een goe de werking van deze producten niet van belang zijn Meer speciaal worden hier be doeld werkzaamheden, die verfraaiing ten doel hebben. WAARSCHUWING AFWEERGESCHUT: Het bureau van den Bevelhebber der Weermacht in Nederland deelt mede: Op 21 Juli tusschen 8 en 20 uur wordt in den Bovenkerk-polder met luchtdoel geschut op doelen op den beganen grond geschoten. Het gevaarlijke gebied wordt begrensd door Bovenk»’,l» Rnuwlu») Nesserslui»

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 2