van Amsterdam’s burger bevolking getroffen Hevige gevechten op Sicilië Doorbraakpogingen van de Sovjets ■B 1Ö43 129 Dooden en honderden gewonden Agrigento ontruimd Maandag 19 Juli. Hr, Bekendmaking dienst- van en Lukraak geworpen bommen. 18541 Aanvallen bij Orel en Bjelgorod uiteen- mislukt geslagen; 337 vijandelijke tanks vernield Terugvoering in krijgsgevangenschap plichtig en reservepersoneel der landmacht Cultuurbrengers in joodschen dienst” VERDUISTEREN Keuringen voor in de Waterlookazerne, Amersfoort: Tien schepen (62.000 brt.) in den grond geboord de Waffen-S.S., het Legioen en de Landwacht ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche S.S. in Nederland willen toe- Weer een aanval op Napels Een bloedige chaos COURANT WEERM ACHTBERICHT ITALIAANSCH (C.NJ'.-M.). ver- zin- een BIJ onze vrijwilligers. De mannen was, dankbaar gebruik heeft gemaakt. De bolsjewisten bestormden ook giste ren vergeefs tiet Midden en het Zuidelijk deel van het Oostelijke front. Zij leden daarbij opnieuw zware, bloedige verliezen en verloren 337 tanks. het nog Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl, via Hilversum I, zijn politiek weekpraatje getiteld: „Cultuurbrengers in joodschen dienst”. va- Zater- HAAGSCHE k Amerikaansche vliegers hebben een terreuraanval op Amsterdam gericht De burgerbevolking leed aanzienlijke verliezen, o.m. werden vele Woonhuizen, een kerk en een klooster vernield.» Tal rijke vrouwen, kinderen en religieuzen bevonden zich onder de slachtoffers. dergelijke groote hoogte hun bommen uitgooien, dat richten practisch onmoge lijk is, kan men veilig aannemen, dat de levens van vrouwen en kinderen en van alle Nederlanders, die buiten hun strijd zijn, voor hen geen enkele waarde heeft. dwongen, hun stellingen verder achter waarts te verplaatsen. Ten Oosten van Sicilië behaalden formaties vliegtuigen van de As ook gisteren successen en troffen koop vaardij- en oorlogsschepen van ver schillende tonnage met torpedo’s en bommen. Zes vliegtuigen werden door Duitsche jagers vernield. Vijandelijke scheepseenheden bom bardeerden herhaaldeljjk de stad Cata nia. Het vuur van de artillerie te land Van 22.00 aur tot 5.30 aar Maan: 19 Juli onder 8.03 u., op 23.14 u. 20 Juli onder 9.26 u.; op 23.44 u. 24 Juli L.K. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058. Ziekenfonds leden de Volharding no. 116364 z.g. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. ROME. 18 Juli. De strijd om Agrigento is in hevig heid nog toegenomen. Onder den druk van superieure pantserstrjjdkrachten werden de troepen, die de stad in de- Aan het Koeban-bruggehoofd staakte de vijand tengevolge van zijn zware verliezen in den loop van den middag zijn aan vallen. Telefoon 116308 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 1M00 Bijkant. Schev. Keizeretr. 319. Tel. 550318. Fil.: Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H.E.G.Ruys, Heerenstr. 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ Thereslastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvée, v.Hoytemastr. 66, Tel.721187 Zaterdagmorgen ongeveer kwart voor negen hebben talrijke Amerikaansche bommenwerpers een ernstigen aanval gedaan op Amsterdam^ De tientallen vliegtuigen, die op groo te hoogte bleven, gooiden lukraak hun bommenlast uit boven de arbeiders wijken in het Noordelijk gedeelte van de stad. De gevolgen waren verschrik kelijk. Een klooster, door den bekenden bouwmeester Kropholler gebouwd, kreeg een voltreffer. De daarnaast ge. legen kerk van denzelfden bouwmeester werd eveneens getroffen. In het achter gedeelte van de kerk viel een bom, die een groot gat in het dak der kerk sloeg en vervolgens op den grond ontplofte, daarbij een geweldige ravage aanrich tende. De kerkbanken ter plaatse wer den geheel versplinterd of door den luchtdruk een eind weggeslingerd, ook het orgel werd totaal vernield. In het klooster, dat voor een gedeelte werd vernield en overigens zware scha de opliep, vonden 4 zusters den dood, twee anderen werden zwaar gewond. Een schoolgebouw werd eveneens ge troffen. Een politiebureau in de buurt kreeg een treffer. Drie agenten werden daarbij gedood. Ook een postkantoor, een zittingslokaal van den geneeskun digen dienst, een apotheek, een dok terswoning, een sigarenwinkel en tien tallen huizen van arbeiders werden vernield. Den geheelen dag door bleven lucht beschermingsdienst en alle andere hulpdiensten voortreffelijk werk doen. De verontwaardiging over dien laffen aanval op deze arbeiderswijk was alge meen. Noch militaire doelen, noch fa brieken of industrieën werden getrof fen. Louter particuliere gebouwen en woningen, louter burgers, waaronder vele kinderen, werden slachtoffer van de luchtpiraten. Men moet hier wel gelooven, dat de Engelschen en Amerikanen ook de Ne derlanders in hun afgrijseljjke terreur- aanvallen wilden betrekken. Wat zou men anders moeten denken van de tientallen vliegeniers, die op klaarlich ten dag, bij helder zicht, en op een tijd stip, dat de arbeiders op hun werk zijn of zich naar hun werk begeven, geen andere doelen kunnen vinden dan de huizen van burgers en hun kerken en echolen. Wanneer oor logs vliegers op een PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl.” 3.15, Fr. p. p. met Modebl. 4.20, z. Modebl. 3.95. Buitenï. 9.45 Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. ?RIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) /l.BS, elke m.M. m. tot 2t m.M. (10 reg.) ƒ0.19, Elke m M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Red, ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 Ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb. ƒ0.38. Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. ,JBr. bur. v. d. bij" 10 c. meer. Het officieele Weermacht-bericht van gisteren laat niets aan duidelijkheid te wenschen. De geschiedenis herhaalt zich. Ditmaal was het echter geen Duit sche, maar wel de Nederlandsche hoofdstad, waarvan de burgerbevolking Zater dagochtend zwaar getroffen werd. Een ooggetuige vertelde het ons in sobere woorden: Geen enkel militair doel, noch fabriek of welke installatie van belang ook, alléén woonhuizen, een kerk, een school, een R.K. zusterhuis.. Dat was het trieste resultaat van een op zeer groote hoogte roekeloos neergeworpen bommen last. De mannen waren naar hun werkde achtergebleven vrouwen en kin deren, werden wél getroffen. Eén groote puinhoop als resultaat van een even nutteloozen als misdadigen bommen-aanval. Van dezen aanval werden 129 Nederlandsche burgers het slachtoffer, onder wie vrouwen, religieuzen en kinderen. 69 Personen werden zwaar, ongeveer 250 licht gewond. Ten aanzien van een dienstverplichting bij de Landwacht Nederland deelt S.S.-Ersatzkommëndo Niederlande mede Nederlanders, die zich vrijwillig plichten 4 maanden bij de Landwacht Ne derland te dienen, zijn vrijgesteld van een verplichte tewerkstelling in Duitschland Ook nadien worden zij niet in Duitschland tewerkgesteld, maar blijven hier in Ne derland Alle gewenschte inlichtingen over ver zorging van familieleden, extrabonnen voor levensmiddelen en kolen worden op de keuring verstrekt. Plaats en tijd van de keuringen kunt u in de dagbladen 4 Aan de rest van het Oostelijke front ondernamen de bolsjewisten slechts plaat, selijke aanvallen zonder succes. Het luchtwapen viel met sterke forma ties herhaaldelijk in de gevechten op de zwaartepunten van den afweerslag in en had in talrijke luchtgevechten succes. Roemeensche jagers schoten hierbij 17 Sovjetvliegtuigen neer. Op Sicilië boden Duitsche en Italiaan- sche troepen, deels in beweeglijke ge- vechtsmanoeuvres, den vijand ook verder verbitterden tegenstand. In den kustsector ten^ Zuiden van Catania werden door zware scheepsartillerie en sterke lucht strijdkrachten gesteunde doorbraakaan- vallen van Britsche formaties infanterie en tanks afgeslagen. Duitsche enHtaliaansche formaties vlie gers bestreden overdag en des nachts de transportvloot van den vijand in de Sici. liaansche wateren met groot succes. Bij den afweer van aanvallen op Duit sche eonvooien aan de Noorsche en Neder landsche kust werd een vijandelijke duik boot in den grond geboord en door bevei. lignngsvaartuigen en Duitsche jagers wer den 5< vliegtuigen neergeschoten. Nog 4 vijandelijke vliegtuigen, o.m. een groote vliegboot, werden boven het Kanaal en den Atlantischen Oceaan vernietigd. Een eigen jager ging verloren. In den afgeloopen nacht hebben slechts enkele vijandelijke storingsvliegt^igen bo ven het Duitsche gebied gevlogen. Duitsche duikbooten brachten in den strijd tegen de vijandelijke ravitaillee- ring opnieuw 10 schepen met een in houd van 62.000 hrt. tot zinken. Aan de Mioes en aan het middendeel der Donetz zetten de bolsjewisten hun doorbraakpogingen voort, welke strandden op den taaien afweer of door den vastbe raden tegenaanval onzer troepen. Ten Noorden van Bjelgorod werden de in verscheidene golven aanvallende for maties infanterie en tanks der Sovjets reeds voor de voornaamste gevechtslinie uiteengeslagen.* In de geheele ruimte van Orel weerden onze troepen in wisselvallige gevechten de op talrijke plaatsen van het front onder nomen aanvallen met bijzonder zware verliezen voor den vijand af. HOÖFDKWARTIER VAN DEN FÜH. RER, 19 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders, van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, welke de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland, moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Neder land of bij het SS-Wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekend making van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terug voering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche Weermacht worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtige en reservepersoneel beneden den rang van officier van de onderstaande regimenten en van alle in de jaren 1939 en 1940 door deze regimenten opgestelde formaties, voor zoover het in Mei 1940 in werkelüken militairen dienst was. Zij moeten zich melden telkens tusschen 8 en 12 uur: 1. de dienstplichtigen van het 6e regiment veldartillerie en zijn oorlogs- formaties op 26 Juli 1943; 2. de dienstplichtigen van het 9e t.m. 12e regiment motorartillerie en zijn oorlogsformaties op 27 Juli 1943; bataljon wegentroepen op 28 Juli 1943; bataljon spoorwegtroepen op 28 Juli 1943; compagnie intendancetroepen op 28 Juli 1943; korps rijdende artillerie op 29 Juli 1943; regiment kustartillerie op 29 Juli 1943; artillerie meetafdeeling op 29 Juli 1943; 3. de dienstplichtigen van het le regiment luchtdoelartillerie en zijn oorlogsformaties op 30 Juli'1943; in het „W ehrmachtlager” s t r a at: de dienstplichtigen van het le regiment genietroepen en zijn oorlogs- folrmaties op 26 Juli 1943; de dienstplichtigen van het 2e regiment genie troepen en zün oorlogsformaties op 27 Juli 1943; de dienstplichtigen van de landstormkorpsen, landstormkorps motordienst, landstormkorps lucht- afweerdienst, landstormkorps luchtwachtdienst, landstormkorps spoor wegdienst, landstormkorps vaartuigendienst, op 28 Juli 1943; de dienstplichtigen van het 3e regiment genietroepen en zijn oorlogs formaties op 29 Juli 1943; militaire luchtvaart op 30 Juli 1943. Bij de aanmelding moeten worden overlegd het persoonsbewijs, de djstributie- stamkaart met inlegvel en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers”, voor wie een „Bescheinigung” (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewjjs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung” zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. r De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opge roepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding. Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede eetgerei mede te brengen De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz” in Duitschland of in de door de Duitsche Weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden of zich op andere wijze aan de terugvoering in de krijgsgevangen schap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. DUITSCHE WEERMACHTBERICHTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 18 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: De slag aan het Oosteljjke front is gisteren ook tot het Zuidelijke front uit gebreid en in totaal aan hevigheid toe. genomen. Aan het bruggehoofd van den Koeban zette de vijand zijn aanvallen op een hoogte ten Westen van Krimskaja te vergeefs voort. Na hevige voorbereiding door de ar tillerie gingen de Sovjets aan het front van de Mioes en den Donetz tot den aanval over. Hun pogingen, om met sterke strijdkrachten van infanterie en pantserwagens het front te doorbreken, werden verijdeld dank zij den hardnek- kigen tegenstand van onze troepen. Er worden tegenaanvallen ondernomen, om kleine plaatselijke wiggen te zuiveren. In het gebied van Orel duren de zware afweergevechten met onvermin derde hevigheid voort. Gisteren werden in totaal 415 Sovjet-pantserwagens ka potgeschoten. De luchtmacht greep met eskaders gevechtsvliegtuigen en vlie gende artillerie in de zware afweerge vechten van het leger in en berokkende de luchtmacht van de Sovjets door het neerschieten van 127 machines hooge verliezen. Des nachts werd de vjjande- lijke aanvoer langs de spoorlijn be stookt. Ook in het gebied van Sicilië zijn de gevechten aan hevigheid toegenomen. Onder den druk van sterke pantserstrijd- krachten werd de stad Agrigento ont ruimd. Doeltreffende aanvallen van de luchtmacht waren gericht op vijandelijke troepen en scheepsdoelen aan de Oost kust van Sicilië. Na een door Duitsche eskaders jacht vliegtuigen verijdelde poging van Ame rikaansche formaties bommenwerpers om de Duitsche Bocht binnen te vlie gen, viel de vijand Nederlandsch gebied aan. Er werden bommen geworpen op woonwijken van de stajj Amsterdam, waardoor de bevolking aanzienlijke verliezen leed. Tien viermotorige bom menwerpers werden neergeschoten. Vjjf eigen jachtvliegtuigen worden vermist. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten werden in de ochtenduren van den 18en Juli voor de Nederlandsche kust door motortorpedobooten meermalen aange vallen. Hierbij gelukte het de Duitsche formatie, een vjjandelijke motortorpe doboot in brand te schieten. Aan Duit sche zijde werden geen verliezen ge leden. Enkele vijandelijke vliegtuigen vlogen gisteren overdag xen vannacht Duitsch gebied binnen. Twee van deze machines werden vernietigd. zijn goede kameraden mot de honden. (S.S.P.K. Altstatft-O.-H.) hoop is al, wat zij van hun woning terug, vinden. „Wees nog maar blij mensch”, zegt een buurvrouw, „dat het zoo geloo- pen is. Anders lagen jullie d’r zelf mis schien nou ook onder”. Verder gaat onze tocht: overal ligt het puin op de straten. Enkele huizen zijn volkomen ingestort, een paar zwaar of lichter beschadigd maar geen huis is er, Waarvan de ruiten nog heel zijn en de pannen nog op de daken liggen. Eenvou dige, maar met veel zorg bijeengespaarde interieurs, in twee seconden tijd bescha. digd. of zelfs geheel vernield. Dakvensters of heele daken, door den luchtdruk op gelicht en meters verder neergeworpen. Op een paar scheefgezakte vensterban ken staan de fel roode geraniums in wit te bakken te bloeien, maar door de glas- looze vensters gaapt ons een leege ruim- een brief, een doek, I- i. teruggewonnen van bezit. Elders weer Komt juist een gezin: der, moeder en drie kinderen aan dagochtend om zes uur gingen zij met vacantie van huis. Dertig uur later keer-, den zij, gewaarschuwd, terug. Een puin- trof een kruiser en zette een torpedo jager in brand. Napels werd weer herhaaldelijk door groote formaties viermotorige bommen werpers aangevallen. In de stadswijken van het centrum en de voorsteden werd aanzienlijke schade veroorzaakt. Het aantal slachtoffers wordt vastgesteld. Het luchtdoelgeschut van de stad, dat snel en nauwkeurig ingreep, schoot 10 bommenwerpers omlaag. 8 Andere bommenwerpers werden in een lucht gevecht door onze jagers getroffen en stortten neer. Kleinere aanvallen mot ze dagen dapper verdedigd hebben, ge- (^brisantbommen en machinegeweervuur werden in den afgeloopen nacht onder nomen op de omgeving van Napels, op Littoria en Ciampino. Bij de luchtaanvallen, die in de Weer- machtberichten van 16 en 17 Juli be kend gemaakt zijn, werden behalve de reeds vermelde, nog 4 andere vliegtuigen vernield. Eén daarvan stortte neer ten Zuidwesten van Ivrea en 3 werden door den plaatselijken afweer getroffen in het gebied van Genua. Vijf van onze vlieg tuigen keerden niet op hun steunpunten terug. Italiaansche motortorpedobooten, die voor gewapende verkenning in de wate ren ten Oosten van Sicilië voeren, brachten een schip van 9000 ton tot zin ken. De onder bevel van korvettenkapi tein Silvio Cavo uit Boissane (Savona) varende torpedoboot bracht in de Mid- dellandsche Zee een duikboot tot zinken. In aanvulling op het Weermachtbericht wordt nog gemeld: De verliezen onder de burgerbevolking als gevolg van de in de Weermachtberichten van 17 en 18 Juli ge melde aanvallen bedragen: in Reggio Emilia 6 dooden en 20 gewonden, in Na pels 12 dooden en 84 gewonden, in Nola 9 dooden en 12 gewonden, in Afragola 4 dooden en 10 gewonden, in Roccarainola 10 dooden en 10 gewonden. treden. Personen tusschen 18—35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den ar beidsinzet. kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 20-7-43 912.00 u. Hengelo, café Mo dern, Spoorstraat 18; 1518.00 u. Zwolle, hotel Gijtenbeek; 21-7-43 912.00 Assen, Concerthuis a. d. Vaart; 15—18.00 u.’ Groningen. Concerthuis. Poelestraat; 221 7-43. 9.0012.00 u. Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat; 23-7-43 914.00 u., Amsterdam. Dam 4; 24-7-43 913.00 u.' Utrecht N' V Huis. Oude Gracht 245; 25-7-43 9—’14.00 u Amersfoort. Pol, Durch- gangslager. Leusderweg; 26-7-43 9—14.00 u. den Haag, café den Hout, Bezuiden- houtscheweg. Amersfoort, Zonnebloem- te aan. Het geheele huisraad is aan grui. zelementen geslagen. Bomtrechters in het wegdek en in tuintjes, ontwortelde hoo rnen, omvergeworpen lantaarnpalen: het is één chaos, waar men ook ziet. Maar reeds is er ontzaglijk veel werk verricht. Op tal van plaatsen zijn hulp ploegen Ih actie. De gemeentediensten: gas, electriciteit, waterleiding, telefoon, publieke werken, hebben den geheelen nacht doorgewerkt om wat in de straten vernield was, zooveel mogelijk te herstel len. De luchtbescherming, de W.A. en de technische noodhulp, doen Wat zij kunnen, om puin op te ruimen, gevaarlijke bouw vallen af te breken, muren, die dreigen in te storten, te stutten. Ook de Jeugdstorm wist zich verdienste lijk te maken. Er heerscht ook een stemming van dankbaarheid, voor al. wat voor de zoo zwaar getroffenen wordt gedaan. Maar daarnaast gloeit een felle verontwaardi ging tegenover de misdadigers, die koel bloedig en opzettelijk een buurt van ge lukkige arbeidersgezinnen in enkele tellen tijds in een zee van ellende dompelden en een bescheiden welvaart veranderden in een bloedigen chaos. De Nederlandsctie Volksdienst binnen een kwartier ter plaatse Nauwelijks was het lawaai van de eerste ontploffingen verstomd, of een buurtschapshoofd, wonende in de omge ving van de ramp, stelde het plaatselijke kantoor van den Nederlandschen Volks dienst telefonisch op de hoogte van het gebeurde Zoodoende was het personeel van den N.V.D reeds binnen een kwar tier op de getroffen plaatsen ten einde de verzorging van de slachtoffers ter hand te kunnen nemen. Reeds in den loop van den middag was een bureau voor sociale hulpverleening in gft-eedheid gebracht en was een leger van 250 vrijwillige medewerkers van den Ne derlandschen Volksdienst in de weer om den eersten socialen nood te lenigen. Allereerst werd gezorgd voor het noodige avondeten en dank zij de uitstekende medewerking van de centrale keuken kon aan de daarvoor in aanmerking komende gezinnen warm voedsel worden uitgereikt. Tevens werd een begin gemaakt met het verstrekken van de schadekaarten, waarop eten, kleeding enz. te verkrijgen is. Ook gedurende den Zondag is voor drie maaltijden zorg gedragen. In samenwer king met den evacuatiedienst werd voorts in scholen en bij particulieren ruimte in gericht voor de dakloozen. Het gevolg hiervan is geweest, dat in den kortst mo- gelljken tijd alles gedaan kon worden om de eerste nooden op te vangen. Zondag heeft de Nederlandsche Volksdienst van een aantal particulieren geld en goederen ontvangen voor de slachtoffers, zooals manden met fruit, eieren en chocolade melk. De uitreiking van de maaltijden ge schiedde aan vijf posten, die door middel van een geluidswagen bekend werden ge maakt Terstond na de melding van de ramp heeft de gemachtigde van den landelijken leider van den Nederlandschen Volks dienst, de heer Koopman, zich op de hoogte gesteld van de getro/fen maat regelen. Een aantal organisaties, zooals de N.S.V.O. de Ned. Jeugdstorm en het N.A.F. heeft haar diensten aan den Ne- derlandschen Volksdienst aangeboden, die daarvan, waar zulks noodig was, een Gisteren hebben wij weer eenige uren rpndgedoold over het terrein, dat het doelwit is geweest van een even loozen als misdadigen luchtaanval. Een verbeten droefheid teekent zich af op veler gezichten en als wij hier en daar eens luisteren bij de groepjes menschen, die overal samendrommen, hoor en wij slechts één klacht: het is verschrikkelijk. Hier staat nog een moeder te snikken, die haar beide kinderen plotseling heeft verloren in een afgrijselijken doodeen oud vrouwtje sjouwt een stoof, een paar schilderijtjes en een kapstok. „En weet u wat zoo gemeen is. meneer”, zegt ze. «Dat ze vannacht m’n mooie gascomfoor en m’n twee traploopers hebben gestolen. Gisteravond zag ik ze nog onder het puin uggen en vanochtend kon ik er niks meer van vinden”. Zulk een laagheid zou men onbestaanbaar achten, maar de fei ten bewijzen het tegendeel. Wat verderop zijn vier volwassenen be zig, het puin van hun huis te doorzoe ken. Zij vinden slechts schamele dingen: - --een lepe] Maar toch brengt elke vondst vreugde: weer iets het oude gelukkige

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1