r...w. .w.-Jfe Oproep van Scorza MAATKISTEN H VET EXToeh haag STADSNIEUWS BINNENLAND BUITENLAND KUNST EN LETTEREN SPORT FEUILLETON Vijandelijke aanvallen afgeslagen Manfred en Manuela Roman van Anna Elizabeth Weirauch Nederl. bewerking van B. L. Venzelaar NET ECHTE KOFFIE <A^r„7ra.,Bo*<s5gg’ ne'su.„f',A2v’s? GOUD, ZILVER EN BRILJANT Winterseizoen Gemeente- Bommen op Rome Zuivelhandel voor half jaar gesloten Een bezoek aan de Reichsschule te Valkenburg (geef m u I^MAAg.MOQg HÈT KOFFIESURROGABT Afhalen distributiebescheiden Inlevering radiotoestellen HAAGSCHE COURANT Maandag 19 Juli 1943 lebl. pag. 2 De Frontstad Antwoord op boodschap van Roosevelt en Churchill Succes voor den Jeugdstorm De luchtaanval op Rome museum vakkundige reparatie/ ^kousen 1 Tricotages 1 overhemden WILT U EENS KIJKEN? Tegenstand bieden tot redding van het vaderland BURGERLIJKE STAND Nieuw jeugdrecord van Italië moest afweren, is onder ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT op M. We ver worden CONCERT Zaterdagavond '7 Ik ben op niemand jaloersch; ik Neenl... {Wordt vervolgd^ insT. n.v. De Duitsche militaire attaché in Madrid, majoor von Otzen, is door een auto-ongeval om het leven gekomen. Het ongeval is veroorzaakt doordat majoor von Otzen plotseling voor een voetganger moest uitwijken. de ie Va- voor- H. M.; Lank- 2. J. !£en kan. Jij jou denkt te daarin - dan weer Togal, het befaamde ongeëvenaarde middel tegen rheumatiek, ischias, spit, hoofd- en zenuwpijnen af. leveren en behoeven er dan geen nood, verpakking voor te gebruiken. 1478 Vraagt Uw winkelier of bel 1136 5C Totaal Stormers 147 pnt. Hitlerjugend 137 pnt.; Stormsters 139 pnt. Bund Deut. scher Madel 105 pnt. In een handbalwedstrijd sloeg tenslotte een ploeg van de Lehrer Bildung Anstalt van de Weermacht een ploeg van de Bann Limburg der Hitler Jugend met 41. Na herinnerd te hebben aan de pogingen van den Duce, om den vrede te behou den, wees spr. er op, dat Engeland den oorlog heeft voorbereid. Hij vervolgde o.a.: „Thans is het eereplicht van een ieder voor God, voor het volk en voor de geschiedenis geheel en al de verant woordelijkheid voor Italië’s strijd voor zijn levensrecht mede op ziA te nemen. Hét Italiaansche volk is trotsch op de nieuwe orde, die er met het fascistische regime is gekomen. Het is trotsch op de kracht, die het door het regime is geschonken. Met dezen trots heeft het Morgen van 8.3016.30 zijn aan de beurt voor het afhalen van hun distributie bescheiden de letters BhBri. (Lokalen Groot-Hertoginnelaan en Loosduinen) Morgen van 916.30 zijn voor de inwo ners van het Benoordenhoutkwartier de letters Bi t.m. Bro, van Scheveningen- Noord en van Scheveningen-Zuid de let ters Blo t.m. einde B (onderscheidenlijk in de lokalen van Diepenburchstraat 1, Ooststraat 1 en Tesselschestraat 65) aan de beurt. Morgen kunnen voor de districten E en M. (district E: gymnasium Laan van Meerdevv. 57 en Achterraamstraat 10, gym- naistiekgebouw en voor district M: school Mient 275 en school Abeelstraat 30) als nog hun radiotoestellen inleveren de per sonen wier familienamen beginnen met de letters NZ. Op bovengenoemden dag en plaatsen worden tevens nog in de gelegenheid ge steld hun radiotoestellen in te leveren zij, die hier ter stede woonachtig zijn op plaatsen of in straten, die voorheen nog niet waren genoemd, zoomede hier ver toevende schippers, woonschepen- en woonwagenbewoners, enz. afgedwongen, doch tevens geboeid door een zekere tooncharme. Jan Keessen had echter den Franschen geest van zijn ge geven nog treffender kunnen belichten. .Het orkest vertolkte de Symphonic no. 1 op. 68 in c. kl. t. van J. Brahms, „Saul en David” van J. Wagenaar en, het geen weer eens blijk gaf van Eduard Flipse’s baanbrekend optreden voor moderne muziek, de C. mphonischi risties van Badings. Ondanks eefi treffelijke karakteriseering zouden de klankverhoudingen in .Brahms’ symphonic nog bewuster en doordachten afgewogen hebben kunnen worden. Doch in Wage- naar’s symphonisch gedicht en bovenal in de variaties van Badings en diens met meesterhand, bijna cerebraal geschreven fuga heeft het orkest van een volmaakte discipline en uitmuntend begrip voor mo derne klankcombinaties blijk gegeven. Langdurige hulde viel dirigent en mu sici ten deel —r K Brinkmann. Duitcch-NeOerlandsche samenwerking In de „Deutsche Zeitung” geeft de heer VONNISSEN VAN OEN INSPECTEUR VOOR OE PRIJSBEHEERSCHING De melkhandelaar H. J. C. van Leeu wen, Multatulistraat 96 alhier, dig den weg naar den Inspecteur voor de Prijsbeheer- sching reeds twee keer heeft afgelegd, vond de straf, die hij bij een derde be zoek kreeg, te zwaar en ging in hooger beroep. Dezen derden keer was hij wegens het te duur verkoopen van een partij bo ter, veroordeeld tot 100 boete en 1 maand, sluiting van zijn zaak. De inspec teur hield hierbij nog rekening met het feit, dat van Leeuwen de partij boter wel afgeleverd, maar nog niet betaald gekre gen had. - Het Hoofd van de Prijsbeheersching, dat de zaak onlangs behandelde, achtte de straf, gezien de recidivestaat van den ver oordeelde. te gering en besloot tot slui ting van de zaak voor den tijd van zes maanden. Gedurende dien tijd zal het van Leeuwen verboden zijn eenigen handel in zuivelproducten uit te oefenen. Het boete bedrag bleef gehandhaafd, doch het be drag der proceskosten steeg tot ƒ300. De Winkelier E. W. F. Tinnenbroek, Karei de Geerstraat 25 alhier, heeft ook reeds de eerste stap gezet op den weg naar sluiting. Hij verkocht bloedworst van 10 cent per ons voor 13 cent en gort van 12 cent per pond voor 20 cent. Met een boete van 100 is hij gestraft. In hooger beroep werd voorts nog be vestigd het vonnis tegen den slager M. J. Verzijl zaakdoende Laan van Nieuw Oost-Indië 275, die tot 1500 was ver oordeeld. Een Vlaamsche SS-oorlogsverslaggever schrijft: SS-PK In den lichtkleren morgen klopt, midden in de puinen, het leven van een kleine stad; nog geen nonderd kilometer van het front: een frontstad. Soldaten van alle troependeelen: infan teristen, .pioniers, ruiters, kanonniers en jagers vinden hier ontspanning. De mees ten stonden tot vóór een paar weken in den harden afweerslag van het Oosten en, hoewel de „Truppenbetreuung” tot kort aan het front reikt, hebben de, mees ten sedert weken, ja sedert maanden geen bioscoop, theater of variété gezien. Reeds vroeg in den morgen belegeren mannen de Ortskommandantur. Wat wordt vandaag gebracht? Tn het front theater geeft een bekend ballet voor den laatsten avond een gastvoorstelling. Mor gen komt eèn aardig bont programma onder het motto: „Het groote nummer”. In de soldatenbióscoop no. 1 draait „De gouden stad” met Kristina Söderbaum, de lieveling van alle soldaten, met haar zonnig gelaat en lachende oogen. In den soldatenbioscoop no. 2 gaat de Bismarck- film „Entlassung” en de cultuurfilm „Het Germaansche gezicht van Vlaande ren” met beelden uit Brussel, Antwerpen, Gent, Brugge. Dan is er natuurlijk bij elk programma de Wochenschau met beel den uit de Heimat en van het front, die wij hier natuurlijk met deskundige oogen en extra belangstelling bekijken. De kaarten zijn snel uitgedeeld. Alles is natuurlijk kosteloos. Wie het eerst komt, heeft een plaats. In het „Soldaten- heim” spelen soldatenkunstenaars voor soldaten, mannen van de O.T., den Ar beidsdienst, den Spoorweg. En alles helpt mee! In het stadspark staat de nieuwe aca demie, een der jongste propagandage- bouwen, dat door de sovjets half afge- bouwd verlaten werd. Duitsche soldaten Hebben vensters in de gebpuwen gezet, electrisch'e leidingen gelegd en alles op- gefrischt, smaakvol, netjes. De zaal kan ongeveer achthonderd toeschouwers ber gen, met galerij duizend. Deze zaal werd ingewijd met een opera-oratorium van een soldatenkunstenaar, wiens talent in de stad Praag ontlook. De slotscène uit „De Vrijschutter” Oogstte zoo’n succes, dat zij driemaal onder groot applaus her haald moest worden. De betoovering der muziek vloeide in de zaal en omvatte weldra de honderden soldaten, deze harde soldaten, die zoo uit de loopgraven kwamen. Zelfs in het Oosten zwijgen de muzen niet! DRIES MATTIJS KROATISCHE LIEDERENAVOND: In DL ligentia heeft de Kroatische baszanger Nicola Bogdan, dien de bezoekers van het Duitsche theater zich zullen herinneren als vertolker van partijen uit Nicolai’s „Lrfctige Weiber” en Puccini’s „Bohème”, een concert gegeven, waarvoor het pro gramma geheel was samengesteld uit Kroatische volksliederen. Men hoorde achtereenvolgens een twaalftal uit folklo ristisch oogpunt en ook muzikaal interes sante. soms tot kleine groepen vereenigde, meerendeels in mineurstemming gehouden zangen, gecomponeerd of bewerkt door de componisten Odak, Lhotka. Gotovac, Pi- lowsky, Simunic en Zajc. boeiende, sféer- wekkende. nationale kunst, die door den met een omvangrijke, vooral in de Igagte, sonoor en mild getimbreerde, ook in het mezza voce ontwikkelde basstem uitge- rusten zanger suggestief tot den hoorder werd gebracht. De pianist Max Prick van Wely, die ter instrumentale afwisseling nog een typische contradans van Boris Pa- pandopulo ten gehoore bracht, stond den zanger als begeleider muzikaal en volg zaam ter zijde. Een niet zeer talrijk, doch meelevend publiek heeft vooral aan het slot door geestdriftig applaus, dat nog eenige toegiften uitlokte, van zijn waar- deering voor deze volkskunst en haar ver tolking doen blijken. Mr. A. J. F. J. Jung. S-GRAVENH. KISTENFABR L DEN OS KORTE MOLENSTRAAT 17A—18 TELEFOON 11.32.24. Na 6 uur 11.08.02. 73 Nadruk verboden OOLK/O/NC DCOR SPECIALISTE" VOOP ASSOCIRTIE- EXR MENS boekhouder, nederi_,ouitsche, FRAHSCHE.EHCELSCHE HAHDELSCORR STnnTSPRQKTIJKDIPLOMn M.O. BOEKHOUDEN 'BocXcezt XcosteZoos' in OfN HAAG LAANmRik SN DUINEN aiP'231.TCl_J9-1BM RkhJWWKlZtHJ HAAG WEG L2Ó, TEL. 18-17-0? eerst met moeite moet vaststellen... dan het geheel optellen, dan krijgt men daaruit... X. En op eenvoudiger wijze gaat het niet? Neen, want om X van het subjec tieve standpunt of de onbetrouwbaar heid af te trekken, moet men eerst X kennen en dan is het geen X meer. Doe mij een plezier en houdt op met dien onzin. Ik ben een eenvoudig, onwetenschappelijk mensch en ik kan je niet volgen. Als je mij wilt leeren kennen, houdt je er dan liever mede bezig, mij te vragen, wat je weten wil. Ik ben steeds bereid je te antwoorden. Maar ik verzoek je vriendelijk, staak Dus dan zal ik onbeperkt kunnen genieten? Je weet niet eens, of mij daaraan wel iets gelegen is. Ik ben ruimschoots tevreden, zooals het nu is. Men zegt wel eens, dat de kapiteins vrouwen de gelukkigste vrouwen zyn, omdat ze haar mannen slechts eens in de zes weken zien. Zou je dat ook wenschen? Dan zal ik mijn vacantiereis zonder jou maken. Je drukt je zeer voorzichtig uit. Je zegt: zonder jou, maar je zegt niet alleen... Wil je Lily meenemen, omdat je zulk een verlangen naar haar aan den dag» legt? Je ziet haar toch immers eiken avond? Ben je misschien jaloersch op Lily? Naar aanleiding van een „boodschap”, die Engelsch-Amerikaansche vliegers bo ven Italië in den vorm van pamfletten hebben uitgeworpen, schrijft Appelius in de „Popolo d’Italia”: In Italië kennen troon, regeering en volk slechts één en kele opvatting van nationale eer, natio- nalen plicht en nationaal belang. Blijk baar zon de capitulatie van Italië op dit oogenblik voor Churchill en Roose velt een waar geluk zijn. Londen en Washington bieden Italië de eerloosheid aan, duizendvoudige verwoesting, dui zendvoudige vernedering, duizendvoudige berooving. De beleedigende Fransche bezetting door Marokkaansche en Sene- galeesche soldaten, den honger, de knechtschap, de Amerikaansche politie, alle verschrikking en puinhoopen van een op Italiaanschen bodem gevoerden oor log en tenslotte den eisch, dat Italië zal afstand doen van alle mogelijkheden der geschiedenis. Het spook van de invasie heeft ons getoond, hoe hartstochtelijk wij onze eer liefhebben. Troon, regeering en onze bopdgenooten kunnen op die liefde der Italianen bouwen en met dit gevoel 46 millioen mannen en vrouwen mobili- seeren om de gebeurtenissen meester te worden en den toestand te doen keeren. De nationale Raad Guglielmotti ver klaarde in een radiocommentaar o.a.: De oproep van Roosevelt, ook door Churchill onderteekend, die boven Rome is uit geworpen, toont de bedoelingen, die aan de vijandelijke plannen ten grondslag lig gen. De vijand wil Italië tot uitgangs basis van zijn aanval op het overige Europa makea. De vijand kan zich de moeite sparen, zijn piloten met een der gelijke taak te belasten. Italië is vast be sloten, zijn land te verdedigen. In de vlakte van Catania wordt een heldhaftige slag gestreden. Alle Italianen, die nog niet onder de wapens zijn, Italianen van eiken leeftijd en eiken stand, melden zich vrijwillig om aan dezen strijd op Italiaan schen bodem op Sicilië deel te nemen. Italië kiest den weg der eer. ATHLETIEK De „Befehlstelle” Nederland heeft Za terdag en Zondag te Hilversum haar kampioenschappen athletiek en zwefnmen gehouden, waarmede de Hitler Jugend het hoogtepunt van haar werk op sport gebied voor dit jaar heeft bereikt. De 3 beste eenheden van elke „Banne”, die eenige weken geleden tijdens de Bann- sportfeesteu te voorschijn waren geko men, traden nu aan voor den eindstrijd. In aansluiting op de beslissingen voor de ploegen volgden Zaterdag de voorbeslis singen en Zondagmorgen de eindwedstrij- den der persoonlijke kampioenschappen. De overwinnaars van de kampioenschap pen zullen in Augustus, zooals elk jaar, met de overwinnaars der H.J.-gebieden uit Duitschland te Breslau deelnemen aan de Duitsche jeugdkampioenschappen. Het Hilversumsche Sportpark was fees telijk mei vlaggen versierd en het staf- muziekkorps van den Ned. Arbeidsdienst luisterde het feest op. Er was veel pu bliek en natuurlijk waren er Zondagmid dag veel eeregasten, toen de clou van den dag werd verwerkt, n.l. een vergelijkings- wedstrijd tusschen Hitler Jugend en Nat. Jeugdstorm. Een belangrijke gebeurtenis en juist het feit, dat de jeugd van Duitschland en Nederland, midden in oor logstijd, samenkomt voor vreedzame en kameraadschappelijke wedstrijden, is van veel beteekenis. Hier*'worden geen groote redevoeringen afgestoken ter bereiking van een hooggesteld doel, hier handelt de Germaansche jeugd, om een groot doel, de vereeniging en de verstandhouding der Germaansche landen onder elkaar in het welzijn van een vrij Europa te dienen. En er bestaat geen mooiere methode, zijn vriendschap te bewijzen, dan die van den kameraadschappelijken wedstrijd De proef is een groot succés geworden voor den Jeugdstorm, die met 147137 punten over de Hitler Jugend zegevierde De Stormsters wonnen bovendien met 139105 punten van den Bund Deutscher Madel. De uitslagen van deze vergelijkingswed- strijden luiden: D. J.-Meeuwkes 75 m. 1. Spelz H. J. 10.1 sec. 2, Tetenburg (N.J.S.). 4x75 m.: 1. D.. J. 1 min. 41 sec 2. N.J.S. H.J-stormers 100 m. 1. van- der Maas N.J.S. 11.6 sec. 2. H. Baier H.J. 400 m. 1. Setter N.J.S. 54.8 sec.; 2. Verbruggen N.J.S. 800 m. 1. Verbruggen N.J.S. 2 min. 22 sec.; 2. Spekerman N.J.S. 1500 m.: 1. Vaal N.J.S. 4 min. 59.5 sec.; 2. Heidemann H.J. Hoogspringen: 1. H. Baier, H.J. 1.62 m.; 2. J. van Wijk N.J.S. ROME, 19 Juli. Op Sicilië zijn her haaldelijke vijandelyke aanvallen afge slagen. In den loop van de gevechten der laatste dagen heeft zich de Livorno- divisie door haar dappere houding bij zonder onderscheiden. Eskaders bommenwerpers en gevechts vliegtuigen der As, die de legerstrijd- krachten steunden, hebben vijandelijke troepen en concentraties voertuigen doel treffend aangevallen. Tijdens deze gevech ten werden 4 vijandelijke vliegtuigen ten val gebracht. In den'loop van operaties overdag en des nachts van de Italiaansche en Duit sche luchtstrijdkrachten werden de vijan delijke scheepvaart nieuwe verliezen toe gebracht. Een schip van 12.000 ton, dat met munitie was geladen, werd door een onzer torpedovliegtuigen getroffen en op geblazen. Een zware kruiser en een schip van middelmatige grootte werden even eens door torpedo’s getroffen, welke door onze vliegtuigen waren gelanceerd. Een onzer verkenningsvliegtuigen heeft boven Sardinië een bommenwerper vernield. Maandagochtend hebben vyandelyke formaties vliegers talrijke bommen op Rome geworpen. De ontstane schade wordt op het oogenblik nagegaan. waar aan eën indruk dagelijksch van de S.P.T. meldt uit Algiers: Rome is, volgens een communiqué van generaal Eisenhowers hoofdkwartier, voor het eerst uit de lucht gebombardeerd. In het bericht wordt gezegd dat militaire doelen in en in de omgeving van de Italiaansche hoofdstad vandaag door zware bommenwerpers van het lucht- commando-Middellandsche Zee zijn aangevallen. ■tocht naar Aug. a..s „EÉN DAG KHALIF”: Voor een geheel gevulde zaal van het Gebouw v. K. en W. heeft gistermiddag de kinder-operette-ver- eeniging „Vriendschap en Ontwikkeling” een zeer goed verzorgde opvoering gege ven van de operette in drie bedrijven „Eén dag Khalif”. Er is veel gelachen en er was veel wat te bewonderen viel, zoo- dat het bepaald een genot was deze voor stelling met haar goeden zang, melideuze muziek en kleurige en fleurige balletten bij te wonen niet alleen voor de kleinen, maar ook voor de ouderen in de zaal.. De heer en mevrouw van Leeuwen, die resp. den zang en balletten hebben geleid, legden eer met hun werk in, terwijl de regisseur, de heer L. M. Schüller. zijn zeer zwaren arbeid. daar er 400 medewerkenden waren - voortreffelijk heeft verricht Has san, die één dag khalif was, blonk in de niet gemakkeïijke rol door goed spel bij zonder uit. Er was wel verdiend zeer gul applaus en er was een schat Van bloemen. GOUDEN HUWELIJK: Het echtpaar A. J. ArendseSinot, Miquelsfraat 175, her. denkt 2 Augustus het feit, dat het 50 jaar geleden in het huwelijksbootje stapte. Op 19 Juli hopen de heer en mevrouw de BruijnRoerbag, Sfevinstraat 160 eveneens hun 5O-jarige echtvereeniging te herdenken. BONNEN EN GELD GESTOLEN: Door verbreking van de keukendeur heeft men zich toegang verschaft tot een levensmid delenmagazijn aan den Rijswijkscheweg. Gestolen werden een groote hoeveelheid distributiebonnen en een bedrag van /100. De 46-jarige voetgangster C. B. D. van hef Huygenspa k is op het Sta tionsplein aangereden door een bus van lijn T. Zij bekwam een lichte hersenschud ding en kon, na behandeling in het zie kenhuis aan den Zuidwal, naar huis won. den vervoerd. Ondanks het feit, dat het Gemeente museum i zijn eigen gebouw is gevestigd, heeft het als instelling, dank zij de energie van zijn leiding, zijn werk van algemeen cul tureel belang in den vorm van concer ten en tentoonstellingen op de meest ef fectieve wijze voortgezet. Weliswaar is het publiek met den nieuwen gang van za ken nog niet geheel vertrouwd, aangezien bijv, van het uitleenbureau dat momen teel in het Bezuidenhout 133 is gevestigd, merkbaar minder gebruik dan voorheen wordt gemaakt. Doch voor de concerten en tentoonstellingen waarvan de laat ste in „Panorama Mesdag” in één maand tijds ni't minder dan 2500 betalende be zoekers trokken is een dusdanige be langstelling blijven bestaan, dat wij ons, in verband hiermede thans reeds ter pu blicatie van de gebeurtenissen in het ko mende herfst, en winterseizoen met den heer D. J. Balfoort in verbinding hebben gesteld. Onder de uitvoeringen trekken aller eerst de druk bezochte Debutanten-con- certen de aandacht. Zij zullen wederom in „Pulchri Studio” plaats hebben en op 4 September a.s. wordin geopend door de zangeres Ans Dol, begeleid door Hans Schouwman, en de Bussumsche pianiste Corrie Coppen. Het Museum-kamerorkest zal o.l.v. den heer Balfoort een drietal concerten geven. Aan het eerste daar van op 28 October a.s., zal Carel van Leeuwert Boomkamp als solist en vertolker van een Celloconcert van C. Ph. E. Bach zijn medewerking verleenen. Voorts zal een „Balletsuite” van A. Voor molen voor de eerste maal worden uit gevoerd. Deze compositie is één der vier werken, welke door Nederlandsche toon dichters werden geschreven in opdracht yan den heer Balfoort als hoofd-conserva- tor der muziekhistorische afdeeling. Zij zijn behalve de bovengenoemde Ballet suite van Voormolen, een Symphonietta van A. Verhaar, „Tjanne”, een ballade voor bariton en kamerorkest van J. P. J. Wierts en een Suite van R. de Roos. Voorts zal op 19 September a.s. in Diligentia een demonstratie op oude mu ziekinstrumenten in den vorm van drie tafereelen worden gegeven. In stijlge- trouwe, speciaal vervaardigde décors en costuums stellen deze achtereenvolgens een Amsterdamsche muziekherberg met stadsmuzikanten der 17e eeuw, een 18e eeuwsch deftig muziekcollegium en een Biedermaier-salon der 19e eeuw voor. Een 12-tal medewerkenden zullen in het twee de tafereel een kwartet van G. M. Monn in Bes gr. t. en in het slottafereel liederen, duetten van Schumann en Schubert een cello-solo en een klaviertrio met gebruik making van de bij den betreffenden tijd passende instrumenten ten gehoore bren gen. Naar aanleiding van de vorige door den heer Balfoort „gebrachte” uitvoerin gen mogen wij groote verwachtingen van dit winterprogramma koesteren. Naar wij verder hebben vernomen, zal in „Panorama Mesdag” in December a.s. een tentoonstelling onder den titel „Het interieur in de 19e eeuw" worden ge opend. RESIDENTIE-ORKEST: Aan het vijfde abonnementsconcert, dat het Residentle-orkest Zaterdagavond onder leiding van Eduard Flipse in de groote zaal van den Dierentuin heeft gegeven, werkte de violist Jan Keessen als solist en vertolker van het overbekende „Poème” van E. Chausson mede. De kunstenaar heeft zich met een door en door degelijke uitvoering van deze compositie als een knap instrumentalist doen kennen On danks het feit, dat het vibrato vooral in de inleiding iets te breed was, heeft het geheel niet alleen door technische be- heersching en de kwaliteiten van het samenspel met het orkest bewondering tegen hem, ...misschien komt het, omdat ik nieuwsgierig ben te weten, wat mij te wachten staat... Is je dat ernst? Hij greep haar verschrikt bij de ar men en trok haar aan zijn borst Neen!... Ze maakte zich los en schudde het hoofd. Ik meen net niet! Pen eerste wil ik net niet weten en ten tweede is er niemand, die het mij zeggen kan. Jij -1 vrouw, die geen kaartlegster en geen verovering van het Imperium, als legio nairs voor Spanje, waar zij schouder aan schouder met de soldaten van den Caudillo hebben gevochten voor de Spaan- sche cultuur en voor de cultuur van het MiddellandscMe Zeegebied. Dit alles zou echter te niet gaan, wanneer het Italiaan sche volk de tegenwoordige harde be proeving niet zou doorstaan. Gemeen schappelijk met den Duitschen bondge noot en in strijdgemeenschap met den verren Japanschen bondgenoot strijden Italië’s scharen tegen de millioenen van den vijand, voert het in vergelijking met de wereldrijken van de vijanden kleine land Italië 3 jaren zyn zwaren strijd. Nadat Groot-Brittannië 2 jaren lang de aanvallen het dat land de laatste 10 maanden met behulp van de Ver. Staten en het Fran sche koloniale rijk, gelukt het initiatief in de Middellandsche Zee in handen te krijgen. Italië moet zich thans verdedi gen. Het Italiaansche volk weet, dat het strijdt om het hem toekomende deel van de rijkdommen der aarde, om zijn brood en dat het in geval van een nederlaag tot permanente afhankelijkheid zou ver vallen. Het Italiaansche volk weet, dat de huidige oorlog een oorlog der conti- nentefi is, waarin Italië niet de rol van een golfbreker, doch een belangrijke rol in het oorlogsgebeuren speelt, daar een Europa zonder Italië zinloos zou zijn. Het Italiaansche volk kent de moeilijk heid van den toestand doch het weet, dat er geen keus bestaat, wanneer het macht, arbeid en brood wil hebben”. De partijsecretaris wees er vervolgens op, dat terreinwinsten slechts rélatieve waarde hebben, en verklaarde, dat ook de vijand moeilijkheden heeft en zijn ravitailleering van verre moet aanvoeren. Er bestaat thans voor het Italiaansche volk, zonder onderscheid van stand of partij, wanneer het overwinnen en in eer en waardigheid op vrijen bodem leven wil, slechts één ding: Tegenstand bieden, verklaarde spr. Het initiatief van den vijand zal gebroken worden. Wij moeten volhouden, terugslaan en den vijand be strijden volgens de wet „oog om oog, tand om tand”. Het geheel^ volk staat thans met ge- loovig hart maast zyn strijders, het schaart zich rond het symbool van zijn geloof, rond de monarchie, net huis van Savoye, en rond de veldteekens van de fascistische revolutie. Thans gaat het om de redding van het vaderland. Nu of nooit.” De Italiaansche partijsecretaris minister Scorza heeft gisteravond in een radiorede het geheele Itali aansche volk tot den uitersten tegen stand aangespoord. „In vertrouwen op de overwinning van zijn rechtvaardige zaak behoeft Italië geen beroep te doen op de vijandelijke volken, zooals de vijand heeft gedaan”, zoo verklaarde Scor za. „De vijand wordt gehaat en be streden. Italië, waartegen zich de stormloop van de twee grootste en rijkste wereldmachten keert, ver weert zich met alle midnelen.” Wilt U eens kijken of wellicht nog' leege Togal-flacons hebt staan. Zoo ja, wilt U deze dan tegen betaling inlevei^ bij Uw apotheker of drogist Wij kunnen Kogelstooten jongens: 1. w Ploum (Bleyerheide) 12.20 M.; 2 k Rugte (AV ’23). 8 e 200 M. horden: 1. J de Gruyl (GACï 29 sec.: 2. W Koster (Minerva). CRICKET DE COMPETITIE: In de eerste klasse heb ben de leidende clubs haar positie weer versterkt. VRA (122) won met 56 runs van HCC II. ACC (162) bleef in den uit wedstrijd tegen PW baas met 82 runs. Hermes (209 voor 9) won met 1 run en wicket van VOC. In deze partij scoorde L. Borrani 129 en W. J. Lent bleef 95 not out. HCC I heeft eindelijk de tweede overwinning in dit seizoen geboekt; de ploeg won met een totaal van 114 den uit wedstrijd tegen HBS met 10 runs. VVV (186 voor 5) won royaal den uitwedstrijd tegen Haarlem (82 en 87 voor 7 tvd>- Quick (99) won met 5 runs van Excelsior, In de 2e klase waren de resultaten Sparta—SCHC 185 voor 6—177; HCC 3—r ACC 2 215—86 en 58Quick-LCC 78 en 68 voor 9145 voor 2 RW 2—CVH 122 —66LMCC—VCC G7 én 86 45—103 voor 9 (tijd) TCC—HTCC 152—101. (Zie ook Sport le blad. P®9- M geloof, dat ik zulks genoeg bewijs. Ja, meer dan mij Jief is. Meer dan je lief is? Ik dacht, dat ik er goed aan deed, mij met al je verlaten liefjes op goeden voet te stel ler. en hen te troosten. Zulk een ge makkelijke vrouw moest je weten te waardeeren. Bovendien vind ik het in teressant, jou van alle zijden te leeren kennen. Het is een amusant rekensom metje; bijna hoogere wiskunde: ...X, dat ben jij... gedeeld door twaalf of twintig... dat zyn de latente bewonde raarsters... resulteert in dit of dat... verminderd met het temperament, het subjectieve standpunt of de onbetrouw baarheid... een waarde, welke men J^, zoo is het: zeer zelden! God zij dank, dat het seizoen spoedig voor bij is. Ik contracteer voor geen enkele film meer, dat weet ik zeker. In de vacantie ben ik geheel voor jou! Een prachtig geschenkl Er was geen bittere spot in Manue la’s stem, slechts opgewekte plagerij. niet en geen kennen. En sterrenkijker! NOG STEEDS KOOP IK Contente betaling. A. J. H. DE ROO JUWELIER Groot-Hertoginnelaan 17, Tel. 33.27.04 Geopend van 1012| en van 24J uur ZATERDAGMIDDAG GESLOTEN Op wacht In het Westen en Zuiden van Europa. Sol daten, die zich op de Europeesche slagveL den reeds hebben onderscheiden, staan aan de kust van den Atlantischen Oceaan en van de Middel landsche Zee gereed om eventueele vijan delijke aanvallen af te weren. Zwaar ge schut kan elk nade rend vaartuig ter stond rechtstreeks onder vuur nemen en tegen elke poging tot landing optreden. (P.K.-O.T.-We- CJV.F), j BEVALLEN: A. M. van Emmerik geb. Kellner, z. C. C. G. Korving geb. Dijk huizen, z. E. H. van Munster geb. Bleijs, d. M. A. Leimepa geb, Ange- nent, z. W. B. E. Kaffa geb. Zeven bergen, z. M. C, Berendes geb. Hegi, d. H. M. Slot geb. Abbink, z. M. D. J. de Pagter geb. van -der Leeden, z. A. W. Broekhuizen geb. de Bruijn, d. A. G. Dïllewaard geb. van Rijzewijk, d. S. de Moed geb Spifters, z. J. van Oosten geb. Karsten, z. J. Kloot wijk geb. Lindeloo. z. A. W. P. Baas geb. Oudshoom, d. C. van Calsferen geb. Kroon, d. C. H van Gils geb. van Vogelpoel, d. R. van Duyvenvoorde geb. Barnhoorn, d. M. L, van der Kleij „v. van der Snoek, z. P. Huijts geb. reeds geruimen tijd niet meer inJ Engelfriet, z. H. Biesot geb. Bezem- - - - - binder, z, C. Groenestem geb. Vos, d. T. I. Kloeze geb. Pot, d, OVERLEDEN C. Mostert, weduwnaar van E. P. J. Bokstein, 87 j. P. de Niet weduwnaar van K. de Roode. 81 j. G. .Lennaerts, vrouw van H. Toet, 39 j. J. R. Ebbinkhoff, ongehuwde man, 39 j M. M. Timmermans, vrouw van J. M. Heins, 67 j. A. Busselaar, weduwnaar van A. G Mol, 84 j. M. L. C. Often- hoff, ongehuwde vrouw, 71 j. M. Nut- bey. vrouw van W. Biever. 68 j. A. M. van Gremberghe, vrouw vail' M. in den Bosch, 51 j. J. Tideman, man van I Strumphler, 63 j. A. J. Geisderfer, weduwnaar van A. G. van den Hoogen- band, 77 j. J. A. Bronkhorst, man van C. I. Richardson, 70 j. G. Wagenaar, weduwe van C. van Hijningen, 92 j. M. Suesan; man, 58 j. dien omgang met die vreeselijke vrou wen. Je zult mij antwoorden, voor zoo ver jij je zelf kent. Maar geen mensch kent zichzelf. Anderen kennen hem dik wijls beter. Dat is niet waar! Manfred werd bijna heftig. Ik ken mijzelf en jij kent mij. Je kunt mij in elk geval leeren kennen, indien je daar iets aan gelegen is Waarom wil je je tegen mij laten in nemen? Waarom wil je de beleedigin- gen van die roddelende vrouwen aan hoor en? Misschien..., ze legde beide handen op zyn schouders en glimlachte Uef Schröder verslag van een bezoek aan de Reichsschule te Valkenburg, ouders werd leven in het afgeloopen jaar bereikte resultaten. Zij konden constateeren met hoeveel zorg en volharding de Nederlandsche en Duit sche leerkrachten gezamenlijk aan de op voeding van dè jongens werken. Vele ouders stonden aanvankelijk wantrouwend tegenover de school maar een rondgang door het mooie lichte gebouw nam alras allen twijfel weg. Een blik in de slaapza len en de andere, eenvoudig doch gezel lig Ingerichte vertrekken overtuigden de bezoeker van de reinheid en dè orde, die de weö^piegeling zijn van de innerlijke houdin en de tucht die het dagelijksche leven der jongelieden beheerschen. Trots voerden de jongens hun ouders door de pnderwijslokalen, door de uitgebrèide bi bliotheek, het uitgestrekte park, den tuin en een kleine boerderij, die ook tot de school behoort. Na'den gemeenschappelij- ken maaltijd van ouders, scholieren en opvoeders, werd den ouders een onverge- telijken avond geboden. Een eigen orkest begroètte de gasten met marschen en daarna werd een muzikaal program af gewerkt, dat getuigde van het hooge peil- zijn zonen gegeven als soldaten voor de van de muzikale opvoedig in de Reichs schule. Den volgenden morgen werd op- het sportterrein het bewijs geleverd dat de lichamelijke ontwikkeling gelijk op gaat met de wetenschappelijke. Tot slot van' het bezoek Sprak de lei der van hèt N.A.F., Woudenberg, namens de ouders. Hij dankte de Reichsschule voor alles wat men te aanschouwen had gekre gen. Het vertrouwen, dat de ouders in de Reichsschule hebben gesteld is niet alleen gerechtvaardigd, maar bovendien is elke mogelijke twijfel van Nederlandsche ouders aan het werk dér Reichsschule weg genomen. Hier kan men ervaren wat spre ker verstaat onder kameraadschappelijke samenwerking tusschen Duitschers en Ne derlanders bij den opbouw ’van een ge meenschappelijke nationaal-socialistische toekomst onder de leiding van Adolf Hitler. ONTSPANNING BIJ „VREUGDE EN ARBEID: In het Asta-theater vond weer een der zoo populaire Zondagochtend bij eenkomsten plaats van de Werkgemeen schap „Vreugde en Arbeid”. Georgani seerd om lichte ontspanning te bieden na een week van arbéid beantwoordde het programma ten volle aan het doel, het geen ook bleek uit de waardeering der tal rijke bezoekers. Succes hadden de zangers Harry en Willy met hun liederen en de volle aandacht had de charmante Ween- sche film „Wiener Geschichten”. Voor den aahvang deeldè de provinciale leider, de heer A. L. Simonis, mede, dat „Vreugde en Arbeid” kinderclubs gaat oprichten voor de gezinnen, waarvan de vader in het buitenland werkt. De kinderen zullen op Woensdag en Zaterdag, zoowel des morgens als in de middaguren, worden be ziggehouden door onderwijskrachten. De zorg der moeders zal hierdoor verlicht worden. Voorts zeide spr., dat de wandel- marsch op 25. Juli a.s. niet doorgaat; wel zal er in Rotterdam gestart worden. Ten slotte werd de aandacht gevestigd op een het slot Loevestein op T Zondagmiddag hebben te Rotterdam de nationale jeugdkampioenschappen plaats gevonden. Over het algemeen zijn er weinig bijzondere prestaties geleverd; al leen op de 800 M. hardloopen voor jon gens werd uitstekend werk geleverd, door dat zoowel Verhoek van AAC, als Rosens van EB beneden recordtijd bleven. Ver hoek verbeterde dit record zelfs met 2.4 see. door de 800 M. in 2 min. 3.2 sec. te loopen. Rosens deed er IJ sec. langer over. De voornaamste uitslagen luidden: 800 M jongens: 1. W. Verhoek (AAC) 2 min. 3.2 sec.; 2. J. Rosens (EB). 300 M. jongens: 1. Zoetemeyer (AV ’36) 37.2 sec.; 2. M. Aikens (PP)| 100 M. jongéns: 1. N. Steenbeek (PPX 11,4 sec.2. Steenmeijer (GAC)* Verspringen jongens: 1. D Koopman (ZAC) 6.08 M 2. C. Schmidt (AVG ’26). 80 M. meisjes: 1. A. Noordraven (Mi- nervaX 10 7 sec.; 2. H. Mastenbroek (Ce- lebes). Verspringen meisjes): 1. A. Noordra ven (Minerva) 5.15 M.; 2. N. Stuy van Herik (Sagitta). Hoogspringen meisjes: 1. A Masten broek (Celebes) 1.43 M.; 2. G. de Groot (Sagitta). Kogelstooten meisjes): 1. M. Wever- ling (Sagitta) 10 41 M.; 2. M. Lock (Mi nerva). 4 Hoogspringen jongens) 1 horst (Ensched. Bays) 177 Bakker (AVG). Speerwerpen jongens: 1. Verspringen: 1. H. Baier H.J. 6.9 m.; 2. H. van dér Maas N.J.S. Handgranaatwerpen: 1. Brenner H.J., 56.1 m.; 2. Kartenberg H.J. Kogelstooten: 1. J van Wijk N.J.S. 12.42 m„ 2. Kartenberg H.J. 4x100 m.: 1. N.J.S. 46.9 sec.. 2. H.J, Leidersestefette: 1. N.J.S. 2 min. 57 sec.; 2. H.J. J.M.B.-Meeuwkes. 60 m. hardloopen: 1. Iwanoff H.J. 8.3 sec.; 2. A. van der Ben N.J.S. 10x60 m.: 1. H.J.; 2. N.J.S. B.D.M-Stormers: 100 m. 1. Hogewsning, N.J S.. 12.9 sec.; 2. J. Hamond N.J.S, Hoogspringen: 1, J. van Meurs N.J.S. I. 45 m.; 2. Brugmann H.J. Verspringen: 1. A. Cloeting N.J.S. 5 m,j 2. van der Ben N.J.S. Slagbalwèrpen: 1. Snijder H.J. 58.50 m.; 2. F. Wasterval N.J.S. Speerwerpen: 1. F. Westerval N.J.S» 24.85 m.; 2. Douvè N.J.S. 4x100 m.t 1, N.J.S. 2e ploeg en andere gasten gegeven van het in deze school en N.J.S; 53.4 sec.; 2< Leidsters 4 x 100 m.: 1, N.J.S. 56.8 sec.; 2, B.D.M. m.: i i dMM- l W8

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 2