fc f®. 1 No. 18543. 1943 Samenkomst Führer Duce en van DE BOMAANVAL OP ROME in Noord-Italiaansche stad Politieke moord in Rotterdam Hevige aanvallen in het Oosten afgeslagen Woensdag 21 Juli. Enna kwesties over militaire Nieuwe en grootsche toekomst voor Dierentuin den na Landingspoging in Noord- Noorwegen afgeslagen Bevolking verlaat de stad Wegens het hevige bombardement hebben duizenden gezinnen, vooral uit de armere volkskringen, Rome gisteren in Noordelijke en Oostelijke richting verlaten. De pers deed giste ren opnieuw een beroep op de open bare meening, dat alle personen, die niet wegens dienst- of beroepsredenen genoodzaakt zijn te Rome te blijven, de stad verlaten. Van de zijde der autoriteiten worden alle noodzakelijke faciliteiten verleend. Caltanisetta en ontruimd Strijd tot zegevierend einde ■itl Aanvallen op distributie kantoren De massagraven van Winnitza Besprekingen HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 20 Juli. „Voorwaarts Christelijke soldaten” en De t De Amerikaansche luchtaanval op Amsterdam Uitreiking bonkaarten levens middelen der 9e periode 1943 166 dooden 1659 gewonden 11 De bevolking zal de gevolgen hebben te dragen van de houding der ambtenaren Ity.OOO Gulden belooijing De nieuwe boterbon VERDUISTEREN Van 22.00 aar tot 5.30 aar GRAF VAN DE OUDERS VAN DEN PAUS VERWOEST Onderbrenging oorlog in Jiet Zuiderpark In een feestelijk samenzijn van per soneel en genoodigden, is gister middag mededeeling gedaan, dat het voortbestaan van den Haag- schen Dierentuin is verzekerd en dat voor dit trotsche cultuurbezit van onze stad een grootsche toe komst is weggelegd. Na den oorlog zal de geheele flora en fauna wor den overgebracht naar een gedeelte van het fraaie Zuiderpark, waar door een dierenpark zal ontstaan, dat door de harmonische omgeving en zooals de plannen daarvoor zijn ontworpen zijn levende have, planten enz. iets unieks be loofd te worden. Afhalen distributiebescheiden Oorlogsgebied in Italië uitgebreid Militaire toestand onderzocht I Keuringen voor de Waffen-S.S., het Legioen en de Landwacht Führer en de Duce hebben op Maandag 19 Juli in een stad in Noord-ltalië een samenkomst gehad. Er werden militaire kwesties besproken. Indrukken van een Nederlandsch B deskundige i HAAGSCHE COURANT ITAUAANSCH WEERM A CHTBERICHT I nog van Bij onze vrijwilligers. Onze jongens bij het verzenden* >4 van het eten voor de kameraden. familieleden, duur der opleiding, extra HET AANTAL DOODEN GESTEGEN TOT 133 Het tot dusver vastgestelde aantal slachtoffers der burgerbevolking be draagt 166 dooden en 1659 gewonden. Zeven vliegtuigen werden door het«f- weergeschut en één door jagers neer geschoten. van zwak nog De leider van de Sicherheitspolizei en van de S.D. Rotterdam W. G. WÖLK SS-Sturmbannführer In de avonduren van 19 Juli 1943 tegen 23 uur werd in de Zestienho- venstraat in het Noordelijk deel van Rotterdam de Nederlandsche staatsbur ger Anthonius van der Waals, geboren op 11 October 1912 te Rotterdam, door verscheidene schoten ernstig gewond. De gewonde is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis aan zijn verwondingen bezweken. De daders wisten zonder herkend te zijn te ontkomen. Op den doode werd een persoonsbewijs gevonden, uitge schreven ten name van Antoon de Wilde. Het vermoeden bestaat, dat het slachtoffer zich sonis van den naam An toon de Wilde bediend heeft. De bevolking wordt aangespoord om mede te werken aan het opsporings werk. Voor ter zake dienende aanwij zingen, die leiden tot het vinden van de daders, wordt een belooning van 10.000 gulden uitgeloofd. Van Donderdag 22 Juli tot en met Maandag 2 Augustus a.s. geven de bon nen „Boter 30 A” en 30 B Boter” elk recht op het koopen van 125 gram boter levensmiddelen, enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moéten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Neder land of bij het SS-Wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche S.S. in Nederland willen toe treden. Maan: 21 Juli onder 10,47 u., 22 Juni op 0.09 u.; onder 12,05 u, 24 Juli L.K. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 z.g. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. (S.S.P.K. Gösling-O.-H.) Personen tusschen 1835 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den ar beidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 22-7-43 912.00 u. Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat23-7-43 914.00 u. Amsterdam, Dam 4 24-7-43 913.00 u. Groote drukte heerscht er thans in de palingvisscherij langs het IJseelmeer. Een visscher bezig met het aanslaan van het aas aan de lijnen. (C. N. F.-Kuiper). Het SS-Ersatzkom- mando Niederlande deelt mede .Neder landers, van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar Jook gehuwden), die licha melijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, welke de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoe kingen worden ook alle gevraagde in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging ,der Dag der vergelding zal komen Op de buitenlandsche persconferentie van het Auswartige Amt te Berlijn heeft gezant dr. Schmidt verklaard, dat het bombardement op Rome door vijande lijke vliegtuigen geen novum is in de vijandelijke oorlogvoering, doch als voortzetting beschouwd moet worden van de methoden, die bekend zijn uit de ter- reuraanvallen op andere plaatsen van be schaving in Europa. Geen middel is den Engelschen en Amerikanen verwerpelijk genoeg om het niet te gebruiken. Eens zal echter de dag komen, zoo riep dr. Schmidt uit, waarop heden in Duitsch- land en in Italië een ieder wacht, de dag, dien wij besloten zijn te voorschijn te roepen: de dag der wrekende vergelding. Naar de „Messaggero” meldt, Is bij den aanval op Rome ook het graf van de ouders van den Paus verwoest. De heer H. van Eijbergen, gemachtigde cieele vereenigingen en stichtingen, tevens adviseur van den burgemeester, schet ste uitvoerig de moeilijkheden waar mede de Haagsche Dierentuin in de laatste jaren te kampen heeft gehad. De exploi tatie was verre van loonend en de schul- ROME, 21 Juli. In den Centralen sector van het front op Sicilië hebben de As troepen na hevige gevechten Caltanisetta en Enna ontruimd en nieuwe stellingen betrokken. Van 10 tot 20 Juli werden 228 vijande lijke pantserwagens vernield en een hon derdtal beschadigd, terwijl de vijand tal rijke andere bij de landingsoperaties heeft verloren. Toestellen var^ons 5de regiment slagvliegers hebben een stoutmoedigen aanval op de haven van Augusta gedaan, waarbij zij een groot koopvaardijschip en een transportschip ernstig troffen. Twee vijandelijke toestellen werden in een ge vecht neergeschoten 3 onzer vliegtuigen keerden niet op hun bases terug. Zware Duitsche bommenwerpers hebben in den nacht van 20 Juli de haven van Malta aangevallen, zij troffen havenwerken en 7 koopvaardijschepen, waarvan er 2 als gezonken kunnen worden beschouwd. Duitsche torpedomotorbooten hebben in de wateren van Sicilië 2 torpedojagers en 1 stoomschip van 3000 ton tot zinken ge bracht en een koopvaardijschip van mid delbare grootte met torpedo’s getroffen. Alle torpedomotorbooten keerden op haar basis terug. Bij vijandelijke luchtaanvallen op Napels en plaatsen in Campania. Cala. brie en Sardinië werd lichte schade en een gering aantal slachtoffers veroor zaakt, luchtdoelbatterijen schoten 2 toe stellen neer te Napels, 1 te Salerno en 1 in de omgeving van Decimo (Cagliari). In een aanvulling op het weermachtbe- richt wordt gezegd, dat tengevolge van de heden gemelde luchtaanvallen tot dus ver te Napels en in de provincie 13 doo den en 45 gewonden zijn geteld. Morgen van 8.3016.30 zijn aan de beurt voor het afhalen van hun distri butiebescheiden de letters DiFl. (Lo kalen Groot-Hertoginnelaan en Loos- duinen). Morgen van 916.30 zijn voor de inwoners van het Benoordenhoutkwartier de letters Dj t.m. Fj. van Scheve- ningen-Noord en van Scheveningen-Zuid de letters E t.m. Gr. (onderscheidenlijk in de lokalen van Diepenburchstraat 1, Oost- straat 1 en Tesselschestraat 65) aan de beurt. De oorlogstoestand is in Italië'over het gebied van 21 andere provincies uitge breid. Dit betreft alle provincies in het binnenland en aan de Westkust van Mid- den-Italië, ten Noorden van Napels tot aan Genua in het Noorden, alsmede die aan de Noordelijke Adriatische Zee. Dit zijn de provincies Frosinone, Rieti, Ter- ni, Perugia, Siena, Arezzo, Florence, Pistola Ljttorio, Viterbo, Grosseto, Li vorno, Pisa, Lucca, Appuania, La Spezia, Genua, alsmede Udine, Gorrizia, Triëst en Pola. Van bevoegde zijde wijst men ons erop dat de woorden „Voorwaarts christelijke soldaten”, welke hierboven als opschrift zijn geplaatst, het begin vormen van het lied, dat gezongen is bij een van de samenkomsten van Roosevelt en Churchill op een geallieerden kruiser, toen het at- lantische handvest tot stand gekomen was, fer vrijwel vernietigd werd. Deze dienst vond onmiddellijk een voorbeeldigen steun in de medewerking van den eersten hulp dienst van een particuliere maatschappij. Meer dan duizend personen zetten zich nog denzelfden en den volgenden dag in voor het verleenen van hulp. Behalve de vrijwilligers van den luchtbescher-j van den commissaris voor de niet-commer- mingsdienst werkte de G.G. en G.D. met 200 doktoren, verplegers, verpleegsters, e.a. vele uren achtereen. De technische noodhulp uit Amsterdam kreeg assistentie uit Zaandam, Edam, Monnikendam, en an dere plaatsen uit de omgeving. Voor Rijks-Duitschers in de Kreis Gross Den Haag Op 22 Juli e.k. wordt een aanvang ge maakt met de uitgifte. Tegen overlegging van geldige stamkaart met inlegvel zal worden uitgereikt 1 Bonkaart voor levensmiddelen en 1 groentenkaart. Voorts aan mannen, ge boren voor 9 Augustus 1925, 1 tabaks- kaart Ql-19, Hiervoor moet tevens het hoofd van de nu geldige? kaart worden ingeleverd. Aan kindeken gebóren na 8 Augustus 1929 een versnaperingskaart 93-19. Aan kinderen geboren na 8 Augustus 1939, doch voor 9 Augustus 1941 1 kinder- voedselkaart AR 1-19. Aan kinderen geboren na 8 Augustus 1941 een kindervoedselkaart BR 2-19. Kinderen geboren na 8 Augustus 1935 ontvangen 4 bonnen eenheidszeep en 4 bonnen waschpoeder Tevens ontvangen kinderen, die geboren zijn na 8 Augustus 1941, nog 4 bonnen toiletzeep extra. Een ieder wordt verzocht op den dag te komen, welke op het inlegvel is afge stempeld. Het Wirtschaftsamt Sophialaan IA is geopend op alle werkdagen van 812 uür en van 25 uur Zaterdags van 812 uur. Voor de Ortsgruppe Wassenaar vindt de Uitgifte plaats op Woensdag 4 Augustus van 3—5 uur in het Ortsgruppenhaus te Wassenaar, Joh. van Oldenbarneveld- Weg 39. Voor de Ortsgruppe Voorburg Donder dag 5 Augustus van 35 uur en van 20 31 uur in het Ortsgruppenhaus Voorburg. Adm. de Ruyterlaan 520. Voor de Ortsgruppe Delft op Vrijdag 6 Augustus van 35 uur in het Órts- DUITSCH WEERMACHJBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 21 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Aan de Mioes en den middenloop van de Donetz probeerde de vijand ook gis teren met sterke infanterie, en pantser- strijdkrachten ons afweerfront te vergeefs te doorbreken. Hevige vijandelijke vallen en stormloopen eigen tegenaanvallen af. duren voort. Ook in het gebied van Orel werd voor al ten Oosten en Noorden van de stad de zware afweerslag voortgezet. In het Zui delijke deel van dezen frontsector werden over een breed front ondernomen aan vallen van de Sovjets bloedig afgeslagen, plaatselijke wiggen werden afgegrendeld. Gisteren vernietigden onze troepen' 133 Sovjet-pantserwagens. In den tijd van 5 tot 19 Juli werden in de felle aanvals- en afweergevechten aan het Oostelijke front 45.172 gevangenen gemaakt, terwijl 4827 pantserwagens door formaties van het leger, van de "Waffen-SS en door luchtdoelartillerie van de luchtmacht kapotgeschoten en verscheidene honder den andere Sovjet-pantserwagens door vliegende formaties van de luchtmacht werden vernietigd. Bovendien werden 2201 stukken geschut alsmede 1080 gra naatwerpers buitgemaakt of vernietigd. In denzelfden tijd werden 2344 Sovjet- vliegtuigen omlaag geschoten. Op de Zwarte Zee bracht een Duitsche duikboot een vrachtschip van 2,000 brt. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft# Bij de nieuwe ontmoe ting tusschen ere leiders van de As is de militaire toestand aan een onderzoek on derworpen, welke voortvloeit uit den wanhopigen stormloop van geweldige sovjetmassa’s op het Europeesche af weerfront in het Oosten en uit de lan dingspoging van de Engelschen en Ame rikanen in het gebied van de Middelland- sche Zee. Wanneer in Duitsche politieke kringen over twee essentieele fronten voor Euro pa gesproken wordt, komt daarin niet al leen de beteekenis der aan den gang zijnde gevechten tot uitftig, doch ook de innerlijke samenhang en tevens de lots- gemeenschap der aan deze fronten opge stelde Europeesche naties. Op grónd van een nuchter, zakelijk onderzoek van den toestand, waarbij de ontwikkeling in het gebied van de Middellandsche Zee wel op den vóórgrond gestaan zal hebben, zullen de Führer en de Duce als militaire opperbevelhebbers van de Asmogendhe den de door den stand van zaken geboden maatregelen overwogen en besloten heb ben. Dat die maatregelen van militairen aard zijn, blijkt uit het communiqué, dat reeds daarom de aandacht verdient, om dat het de politieke combinaties van dèn vijand tot ongerijmdheid brengt. De laco nieke mededeeling in het officieele com muniqué over het militaire karakter van de ontmoeting Hitler-Mussolini moet der halve ook gelden als een nieuw bijzonder indrukwekkend antwoord op de EngeAsch- f Amerikaansche poging, om uit militair optreden tegen ItalTaansch gebied poli- I tieke munt te willen slaan. Dat die po ging tot mislukking gedoemd is, bewijst niet alleen de hofding van het Italiaan- sche volk na dén terreuraanval op Rome, doch zal ook blijken bij de uitwerking der besluiten, die de Führer en de Duce in het besef van hun verantwoording voor het lot van Europa wel genomen zullen hebben. Het Internationale Informatiebureau te Berlijn verneemt: Het gisteravond uitge geven communiqué over de ontmoeting op 19 Juli op Noord-Italïaanschen bodem tusschen Führer en Duce heeft in Berlijn- sche politieke kringen de grootste ver rassing veroorzaakt, daar tevoren geen enkele aanwijzing voor een dergelijke bekend was geworden, kan men ook wegens militair karakter van de ontmoeting geen nadere bijzonderheden over het verloop en de resultaten daar van te weten komen. Men vergist zich echter wel niet, wanneer men aanneemt, dat deze besprekingen ten doel hadden de maatregelen vast te stellen, die met het oog op den huidigen militairen toestand in het Middellandsche-Zee-gebied ver- eischt schijnen en die tevens geschikt zijnliet gemeenschappelijk militaire suc ces van de Asmogendheden te waarbor gen. Naar vernomen wordt, hebben aan de besprekingen de chefs van de weder- zijdsche oppercommando’s en uit den aard der zaak ook andere competente mi litaire persoonlijkheden en deskundigen op het gebied der gemeenschappelijke oorlogvoering van beide landén deelge nomen. t Er behoeft, zoo verklaart men te Ber lijn, niet bijzonder op te worden gewe zen, dat ook deze ontmoeting van Führer en Duce met hun staven in het toeken stond van de lotsgemeenschap van beide volken, en dat opnieuw de vastbeslotenheid van beide volken tot uiting kwam, om den strijd tegen de ge meenschappelijke vijanden van het Europeesche vasteland tot het zegevie rende einde voort te zetten. Omtrent het bezoek verneemt men nog, dat de Führer zich Maandagochtend met zijn intiemsten militairen staf per vlieg tuig naar een Noord-Italiaansche stad be gaf, waar de Duce hem opwachtte en al lerhartelijkst verwelkomde. De bespre kingen, welke in ’n voor dit doel zeer ge schikt gebouw in de nabijheid van deze stad werden gevoerd, duurden tot in den namiddag voort, waarna de Führer, na een hartelijk afscheid van den Duce, per vliegtuig naar zijn hoofdkwartier terug keerde. Bij de voortgezette opruimingswerk zaamheden in Amsterdam-Noord zijn we der enkele lijken geborgen, waardoor bet aantal dooden als gevolg van den Ameri- kaanschen terreur-aanval op Amsterdam- Noord is gestegen tot 133. De meeste slachtoffers vielen in een blok huizen, waarin een apotheek en een dokterswoning gevestigd waren. De ge neesheer hield juist spreekuurenkele tientallen patiënten bevonden zich in de wachtkamer, toen het perceel een vol treffer kreeg. 29 Lijken werden onder het puin vandaan gehaald. In de aan grenzende apotheek zochten tal van ar beiders, die er de voorkeur aan gaven hier te schuilen inplaats van in den na- bijzijnden schuilkelder, dekking. De meesten hunner vonden hier den dood, de anderen werden allen zwaar of licht ge wond. Bij het zien van de ruïnes moet men zich er nog over verwonderen, dat bet aantal slachtoffers niet veel grooteo is. Dat vele bommen in het water, in parken en op landerijen terechtkwamen, is hier aan niet vreerhd. Zeer veel is echter te danken aan de eminente hulpverleening. Enkele minuten na den aanval, die sleehts eenige seconden duurde, waren reeds honderden mannen, vrouwen en meisjes aan het werk. Terstond begonnen zij met het ruimen van puin en zij mochten erin slagen, velen uit de ingestorte perceelen in veiligheid te brengen. Zelfs nog in de avonduren kon een geheel gezin levend onder de puinhoopen vandaan worden gehaald. Talloozen hebben aan dit krachtdadig ingrijpen het behoud van hun leven te danken. Het werk van de 500 vrij willige leden van den luchtbeschermings dienst heeft dan ook een buitengewoon goeden indruk gemaakt. De activiteit van den geneeskundigen dienst leed geen - oogenblik onder het feit, dat ook zijn cen- gruppenhaus Delft, Hippolytusbuurt 43B. trum, een zittinglokaal, door een voltref- tot zinken en in de Baai van Kroonstad werd door kustbatterijen van de marine een sleep in brand geschoten Verwacht kan worden, dat de sleep vernietigd is. Onder de bescherming van dichten mist ondernam de vijand in den nacht van 19 op 20 Juli met vrij sterke strijdkrach ten een landingspoging aan de kust van Noordelijk Noorwegen bij Vardoe. In het terstond losbarstende geconcentreerde vuur van alle ter verdediging van de kust öpgestelde eenheden van het leger, de marine en de luchtmacht, stortte de lan- dingsactie van den vijand volkomen ineen. De vijand moest zich onder verliezen in den dikken mist terugtrekken. In den Westelijken sector van het Sici- liaansche front voerden DuitschItaliaan- sche gevechtsgroepen, ongehinderd door den vijand, de bevolen bewegingen vol gens de plannen uit. In den Oostelijken sector werden talrijke aanvallen van Britsche troepen afgeslagen en werden plaatselijke wiggen in onverwijlden te genaanval uit den weg geruimd. In den strijd tegen de vijandelijke trans. portvloot werden ook gisteren weer goede resultaten behaald. Bij den reeds gemel- den aanval van een formatie zware Duit sche gevechtsvliegtuigen uit Malta in den nacht van 19 op 20 Juli werden inrich tingen der haven La Valetta in brand ge worpen en werden bomtreffers geplaatst op 7 groote vijandelijke transportschepen, waarvan er minstens 2 als vernietigd be schouwd kunnen worden Een Duitsche formatie motortorpedo- booten ondernam eèn nachtelijke actie tegen de door den vijand bezette haven van Syracuse en bracht in een verrassen- den aanval 2 torpedojagers en een schip van 3000 brt. tot zinken. Een ander groot schip werd door torpedotreffers zwaar beschadigd. -..y i Officieel wordt medegedeeld: In een der distributiekantoren van- het land z(jn, zooals reeds gemeld, mis dadige elementen binnengedrongen, die bereikten, dat de ambtenaren ter plaatse de plundering van het kantoor toelie ten, zonder tegenstand te bieden. Daar bij is een zeker aantal levensmiddelen bonnen gestolen. Uit het onderzoek is gebleken, dat enkele ambtenaren in strijd met hun plicht zonder tegen stand te bieden de indringers in hun misdadige bezigheid niet hebben ge hinderd. Zü zijn daarop in hechtenis ge nomen en wachten thans op overbren ging naar het concentratiekamp ’s-Her- togenbosch. Tevens is bepaald, dat in dit geval en voortaan in elk eventueel volgende ge val van dezen aard het betreffende distributiekantoor voor de geroofde bon nen geen andere krijgt. De bevolking zal het dan, naar gelang van het aantal gestolen bonnen, zonder levensmidde lenbonnen moeten doen., In verband met dit voorval vernemën wij nog van bevoegde zijde: De levensmiddelenpositie in Nederland is aan de geheele bevolking bekend. De le vensmiddelenbonnen, die worden uitgege ven, weerspiegelen in hun rantsoeneering den omvang van hetgeen met inspanning van alle krachten en in het belang van alle Nederlanders uit den Nederlandschen bo dem gewonnen kan worden. Als dus on verantwoordelijke elementen zich vergrij pen aan levensmiddelenbonnèrj of in an deren vorm aan de maatregelen tot rant- soeneering der levensmiddelen, welke zoo noodzakelijk zijn in het belang der geheele bevolking, dan verhinderen zij daardoor de ordelijke voedselvoorziening der bevolking, die dan uitsluitend, dè schadé’ydaarvan heeft. Bovendien is ae bezettende mogend heid vastbesloten, ter beveiliging van de levensnoodzakelijkheden, in het vervolg een bijzonder nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de houding der ambtenaren op de plaats van het strafbare feit, daar het de natuurlijke plicht van eiken ’ambte naar wëderom in het belang van het aL. gemeene welzijn is, zich energiek en met succes te verzetten tegen iedere poging tot sabotage. Waar ook maar de verden king bestaat, dat ambtenaren in strijd met hun plicht handelen, zullen zij zooals in het onderhavige geval naar een con centratiekamp worden overgebracht. aan wisselden met De gevechten ontmoeting Te Berlijn het zuiver V(erklaring van den Pans De Paus heeft aan den aartsbisschop van Turijn, kardinaal Fossati, dien hij gistermiddag in audiëntie heeft ontvan gen, verklaard, dat het bombardement op Rome een der gruwelijkste ervaringen van zijn leven is geweest. Uit toonaangevende Vaticaansche kringen verluidt, volgens het D.N.B., dat Paus Pius ingeval van nieuwe vyandelijke bomaanvallen op Rome zou overwegen zijn zetel uit Vaticaanstad naar een van de pauselijke paleizen in de binnenstad van Rome over te brengen. Een beslissing is tot nu toe nog niet ge nomen. Met deze zetelverlegging. zoo verklaart men in genoemde kringen, wil de Paus tot uitdrukking brengfen, dat hij niet slechts hoofd van de katholieke kerk is, doch ook bisschop van Rome en der halve vastbesloten is het lot van de be volking van de stad Rome te deelen. Voor den Paus is het niet slechts van betee kenis, dat Vaticaanstad van vijandelijke aanvallen verschoond blijft, doch ook, dat de stad Rome zelf, waarvan hij bis schop is, niet wordt blootgesteld aan vijandelijke aanvallen. Van de zijde van het Vaticaan is tot dusver nog niets bekend gemaakt over een protest van den Paus wegens het bombardement van Rome. 25-7-43 914.00 u. Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg 26-7-43 914.00 u. den Haag, café den Hout, Be- zuidenhoutscheweg. Ten aanzien van een dienstverplichting bij de Landwacht Nederland deelt het S.S.-Ersatzkommando Niederlande rtiede Nederlanders, die zich vrijwillig ver plichten 4 maanden bij de Landwacht Ne derland te dienen, zijn vrijgesteld van een verplichte tewerkstelling in Duitschland. Ook nadien worden zij niet in Duitschland tewerkgesteld, maar blijven hier in Ne derland. Alle gewenschte inlichtingen over ver zorging van familieleden, extrabonnen voor levensmiddelen en kolen worden op de keuring verstrekt. Plaats en tijd van de keuringen kunt u in de dagbladen lezen. i den stegen tot boven het millioen. Er was een mogelijkheid, n.L yerkoop van de gronden, verkoop van flora en fauna en ontslag aan het personeel. Op dat oogen blik greep de commissaris voor de niet- commercieele vereenigingen en stichtingen, de heer Müller Lehning, in en hij ver klaarde den Dierentuin tot cultuurobject. Spr. werd tot beheerder aangesteld en de heer van Eijbergen had tot taak om het cultuurbezit te redden. Dank zij veler ac tieve hulp, niet in de laatste plaats varl de medewerkers is spr. in zijn opzet ge slaagd. De schulden moesten worden er kend en afgelost. Toen kwam het vorste lijk aanbod van een oud-stadgenoot, den heer J. Flier. Hij toch deed het voor stel om het geheele complex te koopen en het om niet, in beheer te geven aan een nieuwe stichting. Met groote vreugde werd dit aanbod aanvaard, het Gemeentebestuur geraadpleegd om voor de flora en fauna, na den oorlog een passende omgeving te vinden. Ook van deze zijde was men enthousiast voor dit voorstel en na inscha keling van den Stedebouwkundigen raad als deskundig college en in overleg met den dienst van S. en V. werd besloten een deel van het Zuiderpark voor dit doel te reserveeren. Zoo kwam de Stichting Haag sche Dierentuin tot stand, welke zal wor den bijgestaan door een te vormen raad. Als directeur zal hierbij optreden de heer J. Flier. Burgemeester Westra zeide, dat het voor hem een vreugde was dezen dag te mogen beleven. Dat een oplossing is ver kregen is in de eerste plaats te danken aan ’t feit, dat de heer Müller Lehning den Die rentuin tot cultuurbezit verklaarde, doch zeer zeker ook aan het onvermoeid streven van den heer van Eijbergen, die zich met groot talent van zijn taak heeft gekweten. Als deus ex machina is de heer Flier geko men en dank zij zijn aanbod is de mogelijk heid geschapen den Haagschen Dierentuin in het Zuiderpark eèn schoone toekomst tegemoet te doen gaan. Ir. Suyver. directeur van S. en V.. heeft uiteengezet, waar men zich den nieuwen Dierentuin heeft gedacht, t.w. in den Westelijken hoek van het Zui derpark, waarvoor een ruimte is be schikbaar gèsteld, (11 H.A.), twéé maal zoo groot als de huidige opper vlakte van den tuin. In dit ge deelte bevinden zieh thans het schooi en kindertuinencomplex, dat mèer westelijk zal worden verplaatst, de we tenschappelijke- en systematische tuin en aan de andere zijde het Villiers- kopje. Er zal hier eveneens een her tenkamp worden ingericht. De hoofd ingang komt tegenover het Sdest- dijkscheplein; het noordwestelijk deel van den nieuwen Dierentuin wordt be grensd door de Vreeswijkstraat. Aan het slot van de bijeenkomst heeft de heer J. Flier als directeur zijn nieuwe functie aanvaard met een kort speechje. Spreker zeide, dat de opzet was om van den Dierentuin het mooiste die renpark van Europa te maken. Jonge kunstenaars en architecten zullen worden uitgenoodigd om hun talenten te ont- Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245 plooien. De heer Flier riep alle stadgenoo- - --1 ten op door lid te worden van de nieuwe stichting, hun medewerking aan de ver wezenlijking der plannen, te willen ver leenen. Op de heden gehouden dagelijksche persconferentie heeft dr. F. H. Ter Poor ten. protector van het Pathologisch-anato- misch Instituut van de Amsterdamsche Universiteit, enkele korte, zakelijke me- dedeelingen gedaan betreffende zijn be zoek aan de massagraven van Winnitza, bij de grens van Bessarabië. Dr. Ter Poorten bracht dit bezoek, met de vertegenwoordigers van nog elf an dere landen, op uitnoodiging van de Duitsche autoriteiten. Het bezoek duurde twee dagen. De bedoeling was, aldus dr. Ter Poorten, uitsluitend het vaststellen van de doodsoorzaak. Het bleek ons, dat het onderzoek sedert Mei j.l. reeds gaande was onder leiding van prof. dr. Schrader, van de Universiteit in Halle. Ons onder zoek heeft aan het licht gebracht, dat, zooals door ons de doodsoorzaak kon wor. den vastgesteld, deze volkomen overeen kwam met die. welke was gevonden door prof. Schrader en zijn medewerkers. De slachtoffers waren bijna allen man nen van rijperen leeftijd. Men kon dit nog slechts aan het gebit vaststellen. Zij waren allen gekleed in de kleedij van de boerenarbeiders vfci de streek waar zij woonden Het waren allen menschen uit de lagere volksklassen, waarschijnlijk uit de Oekraïne. De handen waren op den rug gebonden. De lijken vertoonden alle een schotwond in den nek, sommige had den zelfs 2, 3 tot 4 schotwonden looden 6 m.m. kogels uit een wapen, want vaak werd de kogel a ongetroffen. Het schot was laag in den nek toe ge bracht, zoodat het niet direct doodelijk behoefde te zijn. Daardoor wordt het feit der meerdere schoten op één slachtoffer verklaard. Verscheidene lijken toonden verbrijzelde schedels of een vernielde kaak. In één geval werd geconstateerd, dat de schedel verbrijzeld was, toen het slachtoffer nog leefde. De grond waarin de lijken begraven lagen, is klei-achtig. In een der lijken werd onder in den slokdarm klei aange troffen, waaruit men zou moeten conclu- deeren, dat de door den kogel getroffene nog levend aarde heeft binnen gekregen. Ook heeft dr. Ter Poorten eenige vrou wenlijken aangetroffen. Deze waren niet gekleed. De verwondingen waren dezelfde als bij de mannen. Men ziet, dat er overeenkomst bestaat tusschen Katyn en Winnitza. Het wijst op een duivelsch systeem bij de bolsjewisten en het laat zien wat ook het Nederland sche volk staat te wachten wanneer deze beesten in menschengedaante hier, al was ’t ook slechts voorbijgaand, de macht in handen zouden hebben.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1