No. 18546. Sovjet aanvallen bij Ore! tot staan gebracht fruit en Klantenbinding voor groente E 1' Diploma ’s Zaterdag 24 Juli. 1943 ft Notities Hevige strijd op Sicilië dienst- van en Een vijandelijke strijd macht volledig vernietigd Aanval op Soerabaja veroorzaakt geen schade Terugvoering in plichtig krijgsgevangenschap reservepersoneel der landmacht De groentehandelaar, die niet voor een billijke ver- t deeling zorgt, dupeert zichzelf Bekendmaking Ongebruikt^ houten meubelen alléén op vergunning M'.., I Distributie- m aatre gelen Palermo ontruimd o o de Waffen-S.S., de Landwacht Op 26, 27 en 28 Juli bón „groente 32” bij den hande laar INLEVEREN - ffc Slechts aanschaffing van het strikt noodzakelijke -I Zeegevecht voor de Neder landsche kust Italië roept dienstplichtigen op Keuringen voor het Legioën en C'- HAAGSCHE DUITSCH WEERM ACHTBERICHT 2) 3) genoege missies. COURANT Am. Bus- MM| Aanvragen vergunningen De belanghebbende moet het ingevul de aanvraagformulier bij den distribu- tiedienst van de gemeente indienen, waar hij in het bevolkingsregister is op- Zij moeten zich melden telkens tusschen 8 en 12 uur: in de Waterlookazerne, Amers foort: Er zal contröle op de juiste nakoming van deze verplichting worden uitgeoefend. Handelingen in.strijd met deze bepaling kunnen er toe leiden, dat het betrokken gezin in het vervolg geen groentekaart meer zal ontvangen. Onder gezin moeten ook worden begrepen personeel, dat de warme maaltijden gebruikt, kostgangers, enz. Degenen, die ook aan deze laat ste aanmaning tot aanmelding geen gehoor geeft, wordt ter ver antwoording geroepen en moet met de reeds bekend gemaakte strafmaatregelen rekening houden In den nacht van 22 op 23 Juli vin gen bewakingsvaartuigen van een Duitsch convooi een aanval van forma ties Britsche torpedomotorbooten voor de Nederlandsche kust op; in gevech ten, die verscheidene uren duurden, be schadigden zij 4 vijandelijke torpedo motorbooten zoo zwaar, dat die ver loren geacht kunnen worden. Het con vooi is voltallig in de haven van be stemming aangekomen. De handelaar moet een genummerde klantenlijst aanleggen, waarop hij na men en adressen vermeldt van de ge. zinshoofden, die hun bonnen en die van hun gezin bij hem hebben ingeleverd. Ieder gezin is n.l. verpMcht zich in zijn geheel bij één handelaar te laten in schrijven. Een gezin van b.v. zeven per sonen moet dus alle zeven bonnen der groentekaart bij denzelfden handelaar inleveren en mag niet b.v. drie bonnen aan den eenen en vier bonnen aan een anderen handelaar afgeven. Met ingang van 8 Augustus a.s. zal in de gemeenten, waar gedurende de laatste uitreiking van bonkaarten groentekaarten zyn uitgereikt, klanten binding voor groente en fruit worden ingevoerd. Men moet telkens in de derde week van een distributieperiode een groentehande laar kiezen voor de daarop volgende periode. Hiertoe-moet mdn op den Maan dag, Dinsdag of Woensdag van die week een nader aan te wijzen bon der groen tekaart bij den gekozen handelaar inle veren. voor wie een „Bescheinigung” (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. N#de aanmelding moet de „Bescheinigung” zoo spoedig mogelijk weer aan den werkgever, resp. de inMantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 regi.) 1.85, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg.) /0.19. Elke m M m. 21 ct. Halve oplaag halve pr Reet, /0.51 p. m.M. Bewijsft. S et., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) /0.57, Dienstaanb. /0.38. Pers. gevr. 0.4-8. Adv. „Br. bur. v. d. bl.l’ 10 c. meer. de dienstplichtigen van het 2e regiment wielrijders en zijn oorlogsformaties op 2 Augustus 1943; de dienstplichtigen van het corps pontonniers en torpp d i s t e n en zijn oorlogsformaties op 3 en 4 Augustus 1943; de dienstplichtigen van het 7eregimentveldartillerie en zjjn oorlogsformaties op 5 Augustus 1943; de dienstplichtigen van het 2e regiment luchtdoelartil- 1 e r i e en zijn oorlogsformaties op 6 Augustus 1943. Bij de aanmelding moeten warden overgelegd het persoonsbewijs, de distri- butiestamkaart met inlegvellen; voor zoover mogelijk militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder qok begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers”, gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De'Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opge roepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor Vervoegen aan de loketten c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. J Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding; dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens,* ondergoed en extra schoeisel, alsmede eetgerei mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld persoden, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz” in Duitschland of in de door de Duitsche Weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlandcn, of zich op andere wijze aan de terugvoering in de krijgsge- uangeaschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Mt geldt ook voor personen, die de betrokkenen by dergelyke pogingen steunen. Donderdagochtend hebben 3 vier motorige bommenwerpers, een aan val gedaan op Soerabaja. De vlieg tuigen ,die spoedig door het afweer vuur werden verdreven, richtten geen schade aap. Dit is de eerste vyandelyke aanval op Java, sinds de Japansche bezetting. De klantenbinding brengt mede, dat men in de bedoelde gemeenten telkens voor een distributieperiode van vier weken een groentehandelaar moet kie zen, van wien men gedurende die perio de alle groente en fruit voor zich en zjjn gezin dient te betrekken. Men kan voorloopig dus. desgewenscht iedere vier weken van handelaar veranderen. Is het keerpunt gekomen? Het politieke weekpraatje van' Max Blokzijl, uit te zenden op Maandag 26 Juli, over Hilversum 1 om 18.45 uur. draagt als titel: „Is het keerpunt ge komen?” VERDUISTEREN Van 21.45 aar tot 5.45 aar Maan: 24 Juli op 0.57 u„ onder 14.34 u. L.K. 25 Juli op 1.20 onder 15.44 u 26 Juli op 1.47 u. onder 16.52 u. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058. Zieki’iifondslrden de Volharding no 116364 z.g. Stadspatienien uo. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag). No. 115995. Nieuwe vestiging Bij nieuwe vestiging binnen het gebied, waarvoor de klantenbinding geldt, moet uit den aard der zaak een zekere tijd wor den overbrugd, gedurende welken het be trokken gezin nog niet op de normale wijze, d.i. dus op de tegen inlevering van de aangewezen bon van de groentenkaart ontvangen klantenkaart, groente- en fruit kan betrekken. Met het oog hierop is de volgende regeling getroffen. Wanneer men zich gedurende de eerste of tweede week van een vierwpeksche dis tributieperiode in dit gebied vestigt, kan men bij den plaatselijken distributiedienst nog de groentekaart in ontvangst nemen, welke men in de derde week van die p*io- de bij een handelaar moet inleveren, ten einde gedurende de volgende periode groen te en fruit te kunnen koopen. Bovendien ontvangt men een specialen bon, met het opschrift „een rantsoen groente”, welken men aan den handelaar moet afgeven. Te gen afgifte van dezen „rantsoenbon” ver strekt de handelaar een gezinskaart, waar op de nieuwe klant gedurende het restant van de loopende distributieperiode groente en fruit kan betrekken Vestigt men zich in de derde of vierde week van een distributieperiode in het z.g. groentegébied. dan zal dè distributiedienst alleen den specialen rantsoenbon uitrei ken tegen afgifte waarvan de groentehan delaar verplicht is eengezinskaart te ver strekken en groente af te leveren geduren de het restant van de loopende distributie periode. alsmede gedurende de eerstvolgen de distributieperiode. Gezinsvermeerdering Bij gezinsvermeerdering door geboorte, aannemet? van personeel of anderszins han dde men geheel als boven aangegeven bij vestiging in het groentegebied. ITALIAANSCH WEERM A CHTBERICHT ROME, 24 Juli. De toegenomen druk van sterke massa’s vijandelijke gepantser de strijdkrachten op Sicilië heeft een nieuwe opstelling der Astroepen en bij gevolg de ontruiming van de stad Palermo noodzakeljjk gemaakt. Langs het geheele front zijn de Italiaansche en Duitsche af- deelingen in een hevigen strijd gewikkeld. De 161ste en de 163ste groep rijdende ar tillerie hebben de laatste dagen met groote dapperheid gestreden en zich de eer van een speciale vermelding waardig getoond. Ten Oosten van het eiland zijn 2 sche pen met een totalen inhoud van 15.000 ton tot zinken gebracht door onze tor- pedovliegtuigen, die 2 andere koopvaar dijschepen en een petroleumtanikschip troffen en beschadigden. De vijandelijke luchtmacht bestookte op intensieve wijze de kusten van Sicilië en Calabrië tusschen Kaap Peloro en Villa San Giovanni; 5 vijandelijke vliegtuigen werden vernield. Ook te Salerno, op Ven- totene en vanochtend te Bologna hebben luchtaanvallen schade en slachtoffers in nog niet vastgestelden omvang veroor zaakt. De heer en mevrouw Hess-Goutier, die morgen hun (jü-jarige echtvereeni- ging herdenken. De heer Hess heeft 49 t en 71-jarigen leeftijd als kamerbe- v.m. Tweede Kamer De nog kaarsrochte en z’n vrouw 82 jaar, Schimme Ipennigh). Het betreft hier de gemeenten, welke behooren tot de distribufiekringen; sterdam, Beverwijk, Bloemendaal, sum, Haarlem, Heemstede Hilversum, Landsmeer, Laren (N.-H.), Nieuwer-Am- stel, Velsen, Weesp, Wormerveer, Zaan, dam, Capelle a. d. IJssel, Delft, Dor drecht, Gouda, ’s-Gravenhage, Katwijk, Leiden, Oegstgeest, Rijswijk (Z.-H Rot terdam, Schiedam, Vlaardingen, Voor burg, Wassenaar, Zwijndrecht, Maartens dijk, Amersfoort. De Bilt. Utrecht, Zeist en Zuilen. Het behoeft geen betoog, dat een handelaar, die niet voor een billijke verdeeling der henf toegewezen hoe veelheden zorg draagt, zichzelf schaadt, daar de gedupeerde klanten zich voor een volgende periode bjj een anderen handelaar zullen doen inschrijven, het geen tot gevolg heeft, dat de handelaar, dien zij hebben verlaten, een gedeelte van zijn toewijzing moet missen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 24 JULI. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Op het Koebanbruggenhoofd, aan het Mioes- en Donetzfront, bij Bjelgorod en ten Zuiden van het Ladogameer werden de voortgezette doorbraakpogingen der bolsjewisten bloedig verijdeld. Een in de eigen stelling binnengedrongen vijandelijke pantserstoottroep ter sterk te van 50 pantserwagens werd ver nietigd. De heen-en-weer golvende gevechten in het gebied van Orel duren voort. Krachtige vijandelijke infanterie- en pantseraanvallen w,erden hier in zware gevechten tot staan gebracht. In den tegenaanval gelukte het, een vijande lijke strijdmacht volledig te vernietigen. In totaal werden gisteren 357 pantser wagens kapotgeschoten. PRIJS DEZER COURANT: .Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode\ „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.05. Buitenl, ƒ9.45 Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. Op Sicilië bezette de vijand aarzelend het Westelijke deel van het eiland met de stad Palermo, dat zich reeds van den aanvang af in ontruiming bevond. Op het afweerfront der DuitschItaliaansche for maties strandden verscheidene vijandelijke aanvallen; een eigen aanval had succes. Bij een aanval op vijandelijke scheeps- doelen voor Augusta beschadigden zware Duitsche gevechtsvliegtuigen 6 transport schepen en brachten 1 vrachtschip van 2000 ton tot zinken Vaartuigen der Duit- sche marine schoten boven de wateren ten Noorden van Sicilië 8 vijandelijke vliegtuigen neer. Bij een vergeefsche poging van vijande lijke luchtstrijdkrachten om het eiland Kreta aan te vallen, schoten strijdkrach ten der luchtverdediging uit de aanvallen, de formaties 10 vliegtuigen neer, terwijl talrijke andere werden beschadigd. dienstjaren bij het Rijk doorgemaakt u op waarder bij de ?«pensionneerd. keer Hess is 81 De aandacht wordt erop geves tigd, dat een aantal leden van de voormalige Nederlandsche Weer- anacht, die opzettelijk of zonder ge gronde verontschuldiging hun aan meldingsplicht niet nagekomen zijn, reeds gearresteerd en naar ,,Wehr- machtgefangnisse” overgebracht zijn, waar zij hun vonnis afwachten. Nadat met de thans geldende bekendmaking van den Wehr machtbefehlshaber in den Nie- derlanden de leden van alle troe- penonderdeelen der voormalige Nederlandsche Weermacht en 5 van alle van deze in de jaren 1939 i en 1940 gevormde formaties op- geroepen zijn tot melding en te rugvoering in krijgsgevangen, schap, wordt hiermede een laatste oproeping tot aanmelding uitge- vaafdigd aan al die personen, die zich wegens onbekendheid met hun juiste vredesonderdeel of op J grond van redenen van gezond- heid of beroep of ingevolge an dere feitelijke verhindering niet gemeld hebben. Bij onze vrijwilligers. Verfrissching na een marsch door de Russische modder. (S.S.P.K-Fritsch O.-H.). Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders, van arisch bloed, .in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, welke de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzofekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Neder land of bij het SS-Wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche S.S. in Nederland willen toe treden. Personen tusschen 1835 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den ar beidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen a’anmelden en wor den gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 25-7-43 9—14 u. Amersfoort, Pol. Durch- gangslager. Leusderweg; 26-7-43 914 u. den Haag, café den Hout, Bezuidenhout- scheweg. Het ministerie van Oorlog te Rome, heeft de oproeping bevolen van alle on voorwaardelijk voor den militairen dienst geschikten van de lichtingen 1907-22, onverschillig of zij militaire vooropleiding hebben ontvangen of niet. Deze oproeping geldt Yiiet voor hen, die tot nu toe onmisbaar waren verklaard, daarentegen wel voor alle, om andere redenen van den militairen dienst vrij gestelden. De aanmelding moet in de eerste helft van Augustus geschieden. Verhuizing binnen het groentegebied In dit geval dient men zijn gezinskaart bij den distributiedienst der nieuwe woon plaats in te leveren. Deze distributiedienst zal dan den meergenoemden rantsoenbon uitifeiken, welke men'aan den gekozen han delaar moet af geven. Deze zal vervolgens een nieuwe gezinskaart afgeven, waarop men gedurende het restant van de loopen de distributieperiode en gedurende de volgende perioden groente en fruit kan betrekken. Zooals in den aanhef werd medege deeld, zal de klantenbinding voor het eerst plaats vinden voor de vierweke- lijksche distributieperiode van 8 Augus tus tot en met 4 September a.s. Men moet in verband hiermede bon „Groen te 32” op Maandag 26, Dinsdag 27 of Woensdag 28'Juli a.s. inleveren by den leverancier, van wien men gedurende de genoemde periode groente en fruit wenscht te betrekken. De secr.-gen. van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt bekend, dat voortaan alle ongebruikte, al dam niet gestoffeerde, houten meu belen, onder de distributie vallen en dientengevolge slechts mogen wor den gekocht, verkocht en afgeleverd t?gen geldige vergunningen. Een uitzondering hierop vormen de bu- reaumeubelen, waaronder te ver staan zijn bureaux, schrijftafels, schrijfmachinetafels, karthoteekkas- ten en -laden en registerkasten, voor den aankoop waarvan dus geen ver gunning noodig is. Degene, die ten genoege van den distributiedienst* kan-*aantoonen, dat het aanschaffen van houten meubelen voor hem noodzakelijk is, waarbij in het bij zonder gedacht wordt aan gevallen van aanstaand huwelijk, eerste inrichting en verlies anders dan door oorlogsgeweld, kan bij den plaatselijken distributie dienst een aanyraagformulier tot het verkrijgen van een vergunning bekomen. In hef algemeen moeten de aan te schaffen houten meubelen tot het strikt noodzakelijke worden beperkt; de ge heele inrichting mag niet meer omvat ten dan slaapkamermeubelen (per ge zinslid één bed), en een eetkamer. Slechts in bij/ondere gevallen kunnen bovendien’nog andere meubelen worden verstrekt. genomen. Aanvragen moeten gis regel op naam van het hoofd van het gezin worden ingediend, slechts in het geval van een a.s. huwelijk door de a.s. echt- genoote, terwijl de a.s. echtgenoot mede het aanvraagformulier onderteekent. Deze aanvragen worden ingediend bij den distributiedienst, onder Welke de gemeente van vestiging van het a.s. ge zin ressorteert. Bij het indienen dezer aanvragen moet steeds de verklaring van ondertrouw, waarop de vermoede lijke datum van het huwelijk staat ver sneld, worden overgelegd. Alleen perso nen, die na hun huwelijk een zelfstan dige huishouding gaan voeren, komen voor een vergunning in aanmerking. Zoowel gezinnen, als alleenstaande personen, die een zelfstandige huishou ding gaan voeren, kunnen een aanvrage voor een vergunning voor houten meu belen indienen. Hierbij dienen voldoende bewijzen (b.v. een huurcontract) te wor den getoond, dat een dergelijke huishou ding door hen wordt opgezet. Ter vervanging van anders dan door oorlogsgeweld, b.v. door brand, verloren gegane houten meubelen, kan het 'ge zinshoofd bij den distributiedienst der gemeente van inwoning, epn aanvrage Om een vergunning indienen. Voor slachtoffers van oorlogsgeweld draagt, ten aanzien van het verstrekken .van vergunningen voor het aankoopen distributie- Van houten meubelen, de stichting cen trale voorziening te Rotterdam zorg, in samenwerking met de plaatselijke com- Deze personen moeten zich in het Wehrmachtslager, Amersfoort, Zon- nebloemstraat, telkens tusschen 8 en 12 uur melden als volgt: degenen die geboren zijn in 19241915 (inib.) A t/m L op 2 Aug. ’43; degenen die geboren zijn in 19241915 (inb.) M t/m Z op 3 Aug. '43degenen die geboren zijn in 19141904 (inb.) A t/m L op 5 Aug. ’43degenen die geboren zijn in 1914—1904 (inb.) M t/m Z op 6 Aug ’43. Er wordt nogmaals de nadruk op gelegd, dat ook diegenen die van terugvoering in krijgsgevangen schap vrijgesteld zijn, t.w. de hou ders vah z.g. „Freistellungsbeschei- nigungen” niet vrijgesteld zijn van aanmeldingsplicht en dat de aan den Wehrmachtbefehlshaber 4n den Niederlanden of aan een ander Duitsch bureau toegezonden dok tersverklaringen yeen erkende re den van verontschuldiging vormen. Vrijgesteld van deze meldings plicht zijn slechts 1) personen, die zich op 25 Mei 1943 „im Arbeitseinsatz” in Duitsch land of in door de Duitsche Weer macht bezette gebieden buiten Ne derland bevonden,. 2) de van terugvoering in krijgs gevangenschap vrijgestelde perso nen, die de Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden met een uit drukkelijke goedkeuring aan hun werkgevers vrijgesteld heeft van aanmeldingsplicht 3) personen, die door een bij zonder schrijven van den Wehr machtbefehlshaber in den Nieder landen van aanmelding en terug voering in krijgsgevangenschap voorloopig vrijgesteld zijn. V r 7 Augustus 1943 moet dus ieder lid van de voormalige Ne derlandsche Weermacht, die in Mei 1940 in .werkelijken militairen dienst was, zich op grond van de bekendmaking van den Wehr machtbefehlshaber in den Nieder landen omtrent terugvoering in krijgsgevangenschap van den 29n April 1943 aangemeld hebben. De klanten moeten er evenwel rekening mede hotfden, dat het niet mogelijk is de op de veiling aangevoerde hoeveelheden groente en fruit' dagelijks nauwkeurig over de handelaren te verdeelen. naar evenre digheid van de in hun bezit zijnde toewij zingen. Zoo zal het b.v. voor kunnen ko men, dat de van een bepaalde groente of fruitsoort ter veiling beschikbare hoeveel heden te gering zijn om dagelijks of we kelijks alle pp de betrokken veiling aan gewezen handelaren daarvan te voorzien. In dit geval zal die groente of die fruitsoort derhalve bij een gedeelte van bedoelde handelaren tijdelijk in het geheel niet ver krijgbaar zijn. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 G,ro No. 12500 Bijkant. Scbev. Keizeratr. 319, Tel. 550310. Fil.: Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendeel, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voort., Boekh. H.E.G.Ruys, Heerenstr. 124. Tel. 778031; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloeml. 3, Tol. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., Theresiastr. 106a, Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvée, v.Hoytemastr. 66, Tel.721167 Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekend making van den WehrmachtbefeKlshaber in den Niederlanden betreffende terug voering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche Weermacht worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtig en reservepersoneel beneden d(en rang van officier van de onderstaande regimenten en van alle in de jaren 1939 en 1940 door deze regimenten opgestelde formaties, voor zoover het in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was. De Stem der S.S. Luistert op Zondag 25 Juli van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1, op golflengte 415 meter, naar de stem der S.S. Uitgezonden wordt een vraaggesprek met den stafchef van de Germaanscjj.e S.S. in Nederland over het onderwerp: begun stigende leden |R zal welhaast geen Nederlander zijn,/ die niet in het bezit is van een di- I ploma of er in het bezit van hoopt te komen. Diploma’s zijn voor het maatschappelijke leven bijna even onmis baar als een stamkaart. Zonder stamkaartgeen voedsel en kleyding, zonder diploma geen positie. Er is echter een groot verschil. De stamkaart is een tijdelijk iets; hoe sneller deze ver dwijnt, hoe liever het ons is. Maar het diploma is onvergankelijk, ja naar alle waarschijnlijkheid zal het steeds belang- rijker worden, omdat voor steeds meer beroepen een diploma verlangd wordt. Wij denken b.v. aan de middenstands diploma’s. Ons land heeft terecht den naam van degelijkheid. Van flodderwerk heeft iedere rechtgeaarde Nederlanden een afkeer. Het leveren daarvan staat voor de mees ten van ons gelijk met oplichting. Zoo is het gelukkig ook met het meerendeel van onze diplo ma’s. Zij worden gekenmerkt door dege lijkheid. Een diploma heeft in ons land een groote reëele waarde, het is een be wijs, dat de eigenaar daarvan hetzij practisch, hetzij theoretisch zeer be hoorlijk in zijn vak is. Het afgeven van een diploma is een zaak van gewicht in ons land. Al vormen cijfers de basis van een’ diploma, toch is een diploma veel meer dan ’n cijferlijstje. Want in die cijfers zijn kennis, aanleg, vlijt, studiezin en ka rakter verwerkt. „Hoe kan dat? zal een ar- gelooze buitenstaander misschien vragen. Een zes is toch een zes. Wat heeft dat met karakter te maken? Dat kan, omdat de beslissing over het verleenen van edn diploma in handen is van mannen, die niet alleen tot de corypheeën op het gebied, dat het diploma bestrijkt, behooren, maar van wie men gerust mag aannemen, dat zij een groote dosis menschenkennis be zitten en „dwars door een examencandi- daat kunnen heenkijken”, zooals men wel eens zegt. Voeg daarbij nog de omstandig, heid, dat de examinatoren hun verant woordelijkheid zwaar op zich voelen we gen, dan begrijpt men wel hoe het komt, dat een diploma in ons land een zaak van gewicht is en niet zoo maar een fraai be drukt papiertje. Is dit met alle diploma’s eeval? Helaas kunnen wij niet volmondig ia zeggen. Er zijn enkele diploma’s die in derdaad niet meer dan een vodje papier zijnmaar die, omdat het diploma in het algemeen zoo’n vertrouwenwekkend bewijs van kennis of vakbekwaamheid is toch door het overgroote deel van de menschen als waardevol worden be schouwd. Gelukkig verzinkt het aantal van die waardeldoze diploma’s in hec niet bij de waardevolle. zóó, dat het niet eens in procenten is uit te drukken, zoo- dat zij hoogstens beschouwd kunnen worden als enkele dunne schaapjes on een groot Klad gepolitoerd, massief ge heel; maar waakzaamheid is toch ge boden. Wij willen een voorbeeld noemen. Vele handelsinstitutdh en opleiders geven eigen handelsdiploma’s uit. hoewel zij natuurlijk opleiden voor de officieel erkende. Zij beschouwen hun eigen di ploma’s meer als een soort voorproefje, als een generale repetitie dus De perso neelschefs en de candidaten weten dit natuurlijk weh Van de meeste instituten is het eigen diploma dan ook even moeilijk te behalen als de officieele. zoo- dat de eigen diploma’s dan ook feitelijk geen zinlhebben. Maar, er zijn ook in stituten, die zeer lichtvaardig eigen di ploma’s afgeven aan candidatgn. die niet in staat zijn het officieele te behalen. Met deze eigen diploma’s worden de leerlingen dan de wereld ingestuurd, want blijkbaar zijn er noe steeds kan toren. wij veronderstellen vooral de klei nere die erin vliegen. Bovendien kan het instituut melden, dat al zijn leer lingen een diploma kregen hetgeen na tuurlijk een geweldige, zij het dan ook leugenachtige reclame,is. Dit lichtvaardige verstrekken van di ploma’s schijnt vooral Wet geval te zün op het gebied van machineschrijven en stenographic .Het ibu zeer zeker gewenscht zün dat de overheid een stokje daarvoor steekt en dat bepaald wordt, dat particuliere in stituten niet bevoegd zün een eigen di ploma uit te reiken. Gezinskaarten voor groente en fruit De groentehandelaar zal een z.g. ge zinskaart aan den klant afgeven, waarop hij behoort te vermelden: 1. zijn eigen naam en adres (zoo mo gelijk stempel) 2. naam en adres van den klant (ge zinshoofd); 3. het aantal leden, waaruit het gezin bestaat (dit aantal moet dus overeen stemmen met het aantal bonnen, dat in geleverd wordt) en 4. een volgnummer. Dit laatste moet overeenstemmen met het nummer van den klant op de klantenlijst en wordt be paald door de volgorde, waarin de klan ten hun bonnen bij den handelaar hebben in geleverd. De handelaar moet zijn klanten mede- deelen, op welken dag of welke dagen zij bij hem groente zullen kunnen.verkrijgen. Hij is volkomen vrij, dit te regelen, zoo als hem dit het meest gewenscht voor komt, dus b.v. één maal per dag of twee. of driemaal per week. Voor het geval niet alle klanten iederen dag bediend worden, zal de handelaar bepaalde dagen voor be paalde nummers moeten aanwijzen, het geen dient te geschieden door het ophan gen van een desbetreffende aankondiging in den winkel. Telkens wanneer de klant groente of fruit ontvangen heeft, moet de handelaar met inkt of anilinepotlood den dag, waarop is afgeleverd, op de gezins kaart doorstrepen. Hierdoor wordt dps voorkomen, dat de klant op de voor hem vastgestelde dagen meermalen per dag groente of fruit komt koopen. De hande laar mag uitsluitend den dag doorstrepen, waarop de klant groente of fruit van hem ontvangen heeft. Koopt een klant dus b.v. op Maandag groenten of fruit voor Maandag, Dinsdag en Woensdag, dan mag de handelaar alleen den Maandag door strepen en niet ook den Dinsdag en Woensdag. Verdeeling der groente door den handelaar over zijn klanten De groentehandelaar moet zelf zorgen voor een billijke verdeeling van de door hem ontvangeA groente en fruit over zijn klanten. Hij moet hierbij rekening houden met het aantal personen, waaruit een ge zin bestaat. Overigens is hij evenwel ge heel vrij in de wijze, waarop hij de groente wil verdeelen.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1