Mussolini afgetreden '1943 No. 8547. Maandag 26 Juli. Proclamatie van ÏVictor Emanuel Nieuwe doorbraakpogingen van de Sovjets mislukt Maarschalk Badoglio tot zijn opvolger benoemd wi dienst- van maarschalk van Hevige vijandelijke druk op Noordelijken vleugel De oorlog wordt voort gezet Zwakke aanvallen in den Zuidelijken sector Bekendmaking Oproep Badoglio Terugvoering in krijgsgevangenschap plichtig en reservepersoneel der landmacht '"'Terreuraanval op Hamburg 1) 2) tot zijn opvolger benoemd van a een t Rome 26 Juli (DNB) - Mussolini Ssafgetreden - De Koning-Keizer heeft maarschalk Pietro Badoglio Italiaansch minister van Buiten- landsche Zaken benoemd Drie schepen in de haven Syracuse gezonken Gewonde militairen maakten ,;Ausflug” VERDUISTEREN Van 21.45 aar tot 5.45 aar Badoglio’s loopbaan Dagorder van Badoglio - De slachtoffers der bom aanvallen in Italië 61 Anglo-Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 26 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: De Sov jets hebben ook gisteren hun vergeef- sche pogingen aan het Koebanbrugge- hoofd, in het gebied van Orel en ten Zuiden van het Ladogameer om door de Duitsche afweerstellingen heen te breken, voortgezet. In den totalen Zui delijken sector, van de Zee van Azof tot Bjelgorod, werden hun aanvallen ten gevolge van de tot dusver geleden ver liezen aanmerkelijk minder vergeleken met de voorafgaande dagen. HAAGSCHE COURANT V w DUITSCHE WEERM ACHTBERICHTEN 3> 4) lijke gebombardeerd. (Stapf Hoffmann]1. Holland, Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekend making van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terug voering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche Weermacht worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtig en reservepersoneel beneden den rang van officier van de onderstaande regimenten en van alle in de jaren 1939 en 1940 door deze regimenten opgestelde formaties, voor zoover het in Mei 1940 in werkeljjken militairen dienst was. de dienstplichtigen van het 2e regiment wielrijders en zijn oorlogsformaties op 2 Augustus 1943; de dienstplichtigen van het 7e regiment veldartillerie en zqn oorlogsformaties op 5 Augustus 1943; beide Een van Noord- Zuid- De chef van een tankverkenningscom- pagnie bij het bestudeeren van de kaart. (P.K. Horter-Alt.- H.). Een formatie zware Duitsche gevechts vliegtuigen heeft in den nacht van 25 op 26 Juli stad en haven van Hull met bom men van allerlei kaliber aangevallen. Drie vliegtuigen keerden niet terug. Bij de gisteren gemelde gevechten van Duitsche beveiligingsstrijdkrachten met Britsche motortorpedobooten zijn onze successen nog gestegen. In totaal verloor de vijand 2 motortorpedobooten, 2 andere werden in brand geschoten. Zij moeten zich melden telkens tusschen 8 en 12 uur: in de Waterlookazerne, Amersfoort: als naijverig bewaker van zijn duizend jarige tradities trouw aan het gegeven woord. Sluit de gelederen om den Koning en Keizer, het levende voorbeeld van het vaderland, het voorbeeld voor ons allen. De opdracht, die ik heb ontvan gen, is duidelijk en welomlijnd. Zij zal nauwgezet ten uitvoer worden gelegd. En wie zich mocht inbeelden, dat hij een normale ontwikkeling kan onder breken, of wie mocht trachten de open bare orde te verstoren, zal meedoogen- loos getroffen worden. Leve Italië, leve de Koning!” Koning Victor Emanuel heeft gister avond door de radio een proclamatie uitgegeven, waarin het volgende tot het Italiaansche volk wordt gezegd: „Italianen! In dit plechtige uur voor het moederland moet een ieder de plaats van zijn plicht, van zijn verant woordelijkheid en van zijn strijdpost in nemen. Geen enkele afwijking van dezen plicht kan worden geduld. Geen enkele beschuldiging kan worden toe gelaten. Alle Italianen zijn zich bewust van de ernstige wonden, die den heili gen bodem van het moederland hebben opengereten. De dapperheid van zijn gewapende macht en de vastberaden heid van al zijn burgers zullen den weg naar herstel weer vinden. Heden meer dan ooit ben ik onverbrekelijk verbon den met u in onwrikbaar vertrouwen in de onsterfelijkheid van ons land.” Deze proclamatie was onderteekend door Victor Emanuel en gecontrasig neerd door Badoglio. vallen door tegenaanvallen tof staan ge bracht of reeds in de concentratie uit eengeslagen. In het gevechtsgebied om Orel herhaal den de bolsjewieken ook gisteren weer met sterke infanterie- en tankstrijdkrach- ten, ten Zuiden, ten Zuidoosten en ten Noorden van de stad, hun vergeefsche doorbraakpogingen. Zij werden in zware gevechten, deels in strijd op korten af stand, met sterken steun van het lucht wapen onder vernietiging van talrijke tanks afgeslagen. Op verscheidene plaat- Nadat met de thans geldende bekendmaking van den Wehr machtbefehlshaber in den Nie derlanden de leden van alle tree- penonderdeelen dar voormalige Nederlandsche Weermacht en van aUe van deze in de jaren 1939 en 1940 gevormde formaties op geroepen zjjn tot melding en te rugvoering in krijgsgevangen, schap, wordt hiermede een laatste oproeping tot aanmelding uitge vaardigd aan al die personen, die zich wegens onbekendheid met hun juiste vredesonderdeel of op grond van redenen van gezond heid of beroep of ingevolge an dere feitelijke verhindering niet gemeld hebben. de dienstplichtigen van het corps pontonniers en turpe- disten en zijn oorlogsformaties op 3 en 4 Augustus 1943; Nieuwe Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken De Rijksbestuur der heeft op voorstel van den minister-president en minister van Buitenlandsche Zaken, von Kallay, den ge zant en gevolmachtigden minister Jenoe von Ghyczy benoemd tot minister van Bui tenlandsche Zaken. Hiermede gorden de sedert de ambtsaanvaarding van Kallay en tevoren reeds onder zijn voorganger Bar- dossy in één hand vjereenigde portefeuilles van premier en minister van Buitenland sche Zaken weer gescheiden. De nieuwe minister gaat door voor een der meest succesvolle diplomaten van den Hongaarschen Buitenlandschen dienst. Hij is 50 jaar. Van 1936 tot 1939 was Ghyczy aan de Hongaarsche legatie te Berlijn als legatieraad en zaakgelastigde toegevoegd. Vervolgens werd hij leider van de politieke afdeeling in hét ministerie van Buiten landsche Zaken en in 1941 permanent ver tegenwoordiger van den minister van Bui tenlandsche Zaken. 1 De nieuwe chef van de Italiaansche regeering, maarschalk Badoglio, heeft onmiddellijk na de aanvaarding van zijn functie, een oproep uitgevaardigd, waarin hij zegt: „Op bevel van den Koning en Keizer neem ik de militaire regeering van het land met alle volmachten op mjj. De oorlog wordt voortgezet. Italië is zwaar getroffen in zijn overvallen provincies, in zijn verwoeste steden, blijft echter Arbeltselnsatz’ Tot minister van Buitenlandsche Zaken is, naar het D.N.B. verneemt, benoemd Guariglia, tot dusver Italiaansch ambas sadeur in Ankara. Per vliegtuig is hij reeds op weg naar Rome De nieuwe re geering is voorloopig gedomicilieerd in het koninklijk paleis, het Quirinaal. weken na het begin van den Abessijn- schen oorlog) de Bono als opperbevel hebber der Italiaansche troepen in Oost- Afrika. Met succes wist hij de militaire operaties, waaraan ook zijn 2 zoons (zijn zoon Paolo sneuvelde op 30 April als lui tenant van het luchtwapen) deelnamen, aldaar te leiden en zoo trok hij 5 maan den later aan het hoofd van zijn zege vierende troepen Addis Abeba binnen, waarna hij tot onderkoning van Abessinië werd benoemd. Op 14 Juni van hetzelfde jaar echter werd Badoglio in deze kwali teit opgevolgd door Graziani, waarna hij (intusschen vereerd met den titel van hertog van Addis Abeba) weder de func tie bekleedde als chef van den staf der geheele Italiaansche weermacht, als hoe danig hij de voorbereidingen trof voor Italië’s deelneming aan den huidigen oorlog. Zoo woonde hij o.m. in September 1937 de groote Duitsche militaire ma noeuvres bij, de eerste gecombineerde oefeningen van de drie deelen van ge noemde Weermacht, waarna hij zich naar Hongarije begaf, teneinde te Boeda pest militaire besprekingen te voeren met generaal Roeder e.a. en tevens de regeering aldaar op de hoogte te stellen van het resultaat der gehouden bespre kingen tusschen Hitler en Mussolini. Voorts nam hij deel aan de Duitsch-Ita- liaansche militaire besprekingen, welke in April 1939 te Innsbruck werden gehou den. Vervolgens inspecteerde Badoglio de versterkingen in Libye en maakte hij een reis naar Albanië, waarna hij in Augustus ’39 langdurige militaire bespre kingen had met Mussolini, welke werden uitgelegd als een gevolg van de beraad slagingen, welke inmiddels tusschen Mussolini en Hitler te Salzburg hadden plaats gehad. Men kent het verloor van dezen oorlog, welke Badoglio 6 December 1940 deed verzoeken van zijn functie als chef van den generalen staf te worden ontheven. Men heeft Badoglio wel eens als een „wetenschappelijk militair” bestempeld, doch dit is slechts één zijde van zijn wezen. In zijn langdurige afwisselende loopbaan heeft hij op eiken post, waarop zijn vaderland hem riep, steeds datgene weten te bereiken, hetgeen men van hem verwachtte. Van zijn naam ging steeds een hooge roep uit en zoö bezat hij niet alleen het volle vertrouwen van het Ita liaansche volk, maar ook de genegenheid van zijn soldaten. Geboortehuis van Marconi door bommen verwoest De Zaterdagochtend door de vijande- Ijjke luchtmacht ondernomen bomaanval op Bologna heeft aanzienlijke schade aan civiele gebouwen der stad aangericht. Het geboortehuis van Marconi werd door bommen getroffen en verwöest. Ook vielen er bommen op de beroemde basi liek van Sint Franciscus, een der vol maaktste monumenten van bouwkunst uit de 14e eeuw. Verschillende andere monumenten van cultuur werden ge troffen, alsmede ook de dichtbevolkte wijken buiten de Porta San Felice. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (S reg.) ƒ1.00, elke m.M. m. tot 29 m.M. (10 reg.) /O.lfl Elke m M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Red. /0.51 p. m.M Bewijsn 5 ct., tr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. /0.38. Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. ..Br, bur. v. 4 bi.” 10 e. meer. Maan: 26 Juli op 1.47 u„ onder 16.52 u. 27 Juli op 2.16 u„ onder 17.56 u. 1 Aug. N.M. Nachtdienst dokters tusschen 22 en 7 u. No. 113059. i- Ziekenfond^eden de Volharding no. 116364 z.g. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer* (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Maarschalk Badoglio heeft een ruim 50- jarige militaire loopbaan achter de rug. Hij is 72 jaar, geboren te Grazzano Monferrato in de provincie Alessandria in Noord-Italië. Reeds op 17-jarigen leef tijd trad hij in militairen dienst en be zocht de militaire academie te Turijn, welke hij in 1890 als luitenant der artille rie verliet. Als zoodanig streed hij mee in Afiika, toen de Italianen in 1896 in den slag bij Adoea de nederlaag leden e<~unen. Vervolgens nam nij in 19111912 deel aan den Libyschen oor log. In den vorigen wereldoorlog toon- als cnef van den staf van de 4e divisie zijn bijzondere militaire gaven in Augustus 1916 tegen het Oostenrijk- sche leger door de verovering van den berg Sabotini, als gevolg waarvan hij toen pas 45 jaar oud met de benoe ming tot generaal-majoor werd onder scheiden. Nadat hij in dien oorlog nog eenige hooge commando’s had bekleed, leidde hij in November 1918 de onder- handelingen, welke voerden tot den wa penstilstand van Villa Giusti. Nadien werd hij ad interim belari met het bevel over de geheele landmacht, om in November 1919 te worden benoemd tot chef van den generalen staf van het leger. Na met een diplomatieke zending naar Roemenië te zijn belast, werd hem ver ’plgens in 1921 ’n speciale missie opgedragen naar de Ver- eenigde Staten. Drie jaar later werd hij benoemd tot gezant te Rio de Janeiro in Brazilië. Toen inmiddels het fascisme in Italië aan het bewind was gekomen, kreeg Ba doglio in 1926 als chef van den gene ralen staf en als maarschalk opdracht om de Italiaansche legerleiding te reorga- niseeren, terwijl in 1927 alle strijdkrach ten, zoowel die te land als te water en in de lucht, onder zijn bevelen werden gesteld. Met groote bekwaamheid en taaie energie wist hij zich van zijn nieuwe taak te kwijten. Het jaar daarop werd hij be noemd tot gouverneur-generaal van Ll- bye, in welke functie hij in 1933 werd yervangen door Balbo. Inmiddels was hij *n 1928 door den Koning als markies van Sabotino in den adelstand verheven. Hij verving op 16 November 1935 (7 Maarschalk Badoglio heeft een dagorder uitgevaardigd, volgens welken de fascisti sche militie als „vrijwillige militie voor de veiligheid van den staat” als integree- rend bestanddeel tot de weermacht be hoort, waarmede zij zooals steeds in vol komen gemeenzaamheid van optreden en van doelstellingen voor de verdediging van het vaderland samenwerkt "TP 4 PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.’'’ en „Letterk Bijbl.” 3.13. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buiten!, ƒ9.4». Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. ntr. 5 c., fr. p. p. 10 c. Amsterdam, Willemspairkweg 186Den Haag, Soendastraat 25; ’t Sticht. Lucas Bolwerk 8, Utrecht; Gelre, Eusebiusbui- t easing el 3, Arnhem Brabant, Keizers gracht 9, EindhovenZeeland, Turfkade 17, Goes Limburg, Vrijthof 25, Maas tricht Twente-Salland, Drienerstraat 6, Hengelo-O.; Drente, Rolderstraat 46, Assen Friesland, Emmakade 48,. Leeu. warden Groningen, Groote Markt 24* Groningen. de dienstplichtigen van het 2e regiment luehtdoelartil- 1 e r i e en zijn oorlogsformaties op 6 Augustus 1943. Tslofoo^ 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 85—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizorstr. 319. Tel. 350310. Pil.: Rijsw., Kantoorboek!:. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119*61; Voort)., Boekh. H.E.G.Ruya, Heerenstr. 12*. Tel. 773033; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloeml. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ Theresiastr. 103a, Tel. 772**4; Boekh. E.D. Couvée, v.Hoytemastr. 66, Tel.721137 HOOFDKWARTHER VAN DEN FÜHRER, 25 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Aan het bruggehoofd van de Koeban en aan het front van de Mioes mislukten verschei dene plaatselijke aanvallen van den vijand, die ten deele in tegenaanvallen sen zetten Duitsche" troepen den'tegen- werden af geslagen. Aan den Midden- Donetz verzwakte de aanvalsactie van de Sovjets merkbaar. Sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten van de Sovjets probeerden wederom tevergeefs de doorbraak in het gebied van Bjelgorod te forceeren. In het %revechtsgebied van Orel hielden de wisselvallige gevechten aan. De Sovjets werden op verschei dene plaatsen in succesvolle tegenaan vallen verdreven. Plaatselijke wiggen werden afgegrendeld. Ten Zuiden van het Ladogameer stortten ook gisteren weer alle met vrij sterke strijdkrachten uitgevoerde aanvallen onder bijzonder zware verliezen voor den vijand ineen. De Sovjets verloren in de gevechten van gisteren 125 pantserwagens. Bij de jongste gevechten aan het Mioesfront heeft zich de RijnschWest- faalsche 16e divisie pantsergrenadiers bijzonder onderscheiden. Op Sicilië vonden gisteren plaatselijk begrensde gevechtshandelingen plaats, zonder dat de vijand successen kon be halen. Formaties jagers en torpedovlieg- tuigen van de luchtmacht grepen in de gevechten te land in. Luchtdoelartillerie schoot in de Straat van Messina een vijandelijke torpedomotor boot in brand. Voor de Nederlandsche kust ontstonden in den afgeloopen nacht opnieuw ver scheidene gevechten tusschen de bewa. kingsstrijdkrachten van een Duitsch con- vooi en Britsche torpedomotorbooten. Een der torpedomotorbooten werd tot zinken gebracht, 5 andere booten werden in brand geschoten en verscheidene bescha digd. Een eigen vaartuig ging verloren. Deelen der bemanning konden gered worden. In de wateren van het hooge Noorden sloegen Duitsche jagers in de ochtend uren van heden een aanval van vijande lijke luchtstrijdkrachten op een eigen convooi af. Van de aanvallende 35 vijan delijke vliegtuigen werden er 17. waar onder 11 bommenwerpers, neer geschoten Door overdag ondernomen aanvallen door Noord-Amerikaansche bommenwer pers op Noorsch gebied leed de bevol king aanzienlijke verliezen aan dooden en gewonden. Vooral in Dronthjem ont stond groote schade aan gebouwen in woonwijken. Een sterke formatie Britsche bom menwerpers ondernam in den afgeloo pen nacht een terreuraanval op de stad Hamburg, waardoor zware verliezen ontstonden onder de bevolking en groote verwoestingen aan woonwijken, cultuurmonumenten en openbare ge bouwen. Strijdkrachten der luchtver dediging schoten volgens de voorloopige berichten in het Noord-Westduitsche kustgebied en in het gebied van Noor, wegen 17 der aanvallende bommenwer pers omlaag. Bij de reeds gisteren vermelde vruch- telooze aanvalspogtogen van vijandelijke luchtstrijdkrachten op Kreta werden in totaal 21 vijandelijke vliegtuigen boven het eiland neergeschoten Deze personen moeten zich in het Wehrmachtslager, Amersfoort. Zon- nebloemstraat, telkens tusschen 8 en 12 uur melden als volgt: degenen die geboren zijn in 19241915 (inb.) A t/m L op 2 Aug. ’43; degenen die geboren zijn in 19241915 (inb.) M t/m Z op 3 Aug. ’43degenen die geboren zijn in 19141904 (inb.) A t/m L op 5 Aug. '43degenen die geboren zijn in 1914—1904 (inb.) M t/m Z op 6 Aug ’43. Er wordt nogmaals de nadruk op gelegd, dat ook diegenen die van terugvoering in krijgsgevangen schap vrijgesteld zijn. t.w. de hou ders van z.g. „Freistëllungsbeschei- nigungen” niet vrijgesteld zijn van aanmeldingsplicht en dat de aan den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden of aan een ander Duitsch bureau toegezonden dok tersverklaringen geen erkende re den van verontschuldiging vormen. Vrijgesteld van’ deze meldings plicht zijn slechts 1) personen, die zich op 25 Mei 1943 „iin Arbeitseinsatz” in Duitsch. land of in door de Duitsche Weer macht bezette gebieden buiten Ne derland bevonden A 2) de van terugvoering in krijgs gevangenschap vrijgestelde perso nen, die de Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden met een uit drukkelijke goedkeuring a^n hun werkgevers vrijgesteld heeft van aanmeldingsplicht 3) personen, die door een bij zonder schrijven van den Wehr machtbefehlshaber in den Nieder landen van aanmelding en terug- voering in krijgsgevangenschap voorloopig vrijgesiald zijn. V 6 r 7 Augustus 1943 moet dus ieder lid van de voormalige Ne derlandsche Weermacht, die in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was, zich op grond van de bekendmaking van den Wehr machtbefehlshaber in den Nieder landen omtrent terugvoering in krijgsgevangenschap van den 29n April 1943 aangemeld hebben. Degenen, die ook aan deze laat ste aanmaning tot aanmelding geen gehoor geeft, wordt ter ver antwoording geroepen en moet met de reeds bekend gemaakte strafmaatregelen rekening honden De aandacht wordt erop geves tigd, dat een aantal leden van de voormalige Nederlandsche Weer macht, die opzettelijk of zonder ge gronde verontschuldiging hun aan- 2 meldingsplicht niét nagekomen zijn. reeds gearresteerd en naar „Wehr- machtgefangnisse” overgebracht zijn, waar zij hun vonnis afwachten. 2 DE RIJKSCOMMISSARIS AANWEZIG Het was een sfeer van ongedwongen har telijkheid die er Zaterdagmiddag heerschte in dè vormingsschool van de N.S. Frauen- schaft te Vogelenzang, toen daar een aantal gewonde Duitsche militairen uit de zie kenhuizen te Amsterdam, den Haag en Heilo te gast was. Mede waren daar aanwezig o.a. de Rijkscommissaris en mevrouw Seys Inquart, S.S. Obergruppenführer Rauter, ■generalkommissar dr. Wimmer, Ober- stabsarzt Bergmann en dr. Rauter van het Duitsche Roode Kruis. Nadat de leidster van de school, Gau- frauenschaftsleiterin Frau dë la Fontaine, haar gasten met enkele hartelijke woorden had verwelkomd, bracht een twintigtal le den van de Jungfrauenschaft in den tuin van het fraaie buiten een even afwisselend als aantrekkelijk en bovenal opgewekt programma tot uitvoering Muziek en zang, spel en dans wisselden elkaar af, waarna tot slot een komische een-acter de vroolijkheid ten top deed stijgen Temeer verdient het gebodene waardeering, wanneer men bedenkt, dat de jonge vrouwen uit alle dëelen van het land afkomstig, slechts gedurende tien dagen hier voor een scholingscursus bijeen waren en in dien korten tijd zulk een uitstekend resultaat wisten te bereiken. Aan het einde van den middag ver- eenigden allen zich voor een „kaffeetrin- ken", waarbij de hooge gasten zigh onge dwongen tusschen de aanwezigen mengden en zich met dezen onderhielden. Zoo getuigde dit samenzijn van een wa ren kameraadschapszin en werd het tot meer dan één zonnestraal in het leven van hen, die in trouwe plichtsvervulling een lichtend voorbeeld gaven. Generaal-veldmaarschalk von Richt hofen heeft in tegenwoordigheid van den generaal der Italiaansche luchtmacht, Aurëlio, aan den partijsecretaris Scorza een bedrag overhandigd van 1.145.050 lire, dat de onder bevel van von Richt hofen staande Duitsche militairen hadden bijeengebracht voor de slachtoffers der bomaanvallen Minister Scorza betuigde aan von Richthofen zijn dank voor deze „uiting van oprechte kameraadschap”. De Italiaansche kroonprinses heeft Za terdag geruimen tijd vertoefd in de Ro- meinsche stadswijk Tiburtino, die door den vijandelijken bomaanval zwaar ge teisterd is. Zij bezocht een eetzaal, waar ruim 3000 slachtoffers hun maaltijden gebruiken. De bewoners van de buurt betuigden jegens de kroonprinses hun aanhankelijkheid en dankbaarheid voor haar blijken van medeleven. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distri- butiestamkaart met inlegvellen; voor zoover mogelijk militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder qok begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers”, voor wie een „Bescheinigung” (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de aanmelding moet de „Bescheinigung” zoo spoedig mogelijk weer aan den werkgever, resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opge roepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten c.q. bij den stationschef, van iet ’♦at’on van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding; dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede eetgerei mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den in Duitschland of in de door de Duitsche Weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in de krijgs. gevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergel|jke pogingen steunen. Echt iets voor flinke jongensEen maand in een weer- sportkamp, dat is iets, waar elke flin ke jongen naar ver langt. Ochtendgym. nastiek te midden der bergen, tochten in de omgeving, veld spelen tezamen met jongens uit Dene marken, Vlaande ren, Wallonië, Noor wegen en Duitsch land, kaartlezen en met het kompas werken, dat zijn allemaal dingen, waar je een jongen van Jan de Wit voor kunt vinden. Deelname aan een weersportkamp kost geen cent, te werk gever moet je vrij geven en je loon door betalen, ook de scholen moeten hiervoor vrij geven. De maand in het weersport, kamp mag niet van je gewone vacantie afgetrokken worden. Vraag het den jon gens, die er al geweest zijn, hoe het ze bevallen is. Laat Jan Salie maar thuis blijven, meld je nog vandaag bij een der volgende aanmeldingsbureaux Holland, Spaarne. 94, Haarlem Eendrachtsweg 35, R’dam In bijzonderheden wordt gemeld Aan het Koebanbruggehoofd werden plaatse lijke, deels met sterken steun van artil lerie en slagvliegers uitgevoerde aan- ITALIAANSCHE WEERMACHT. BERICHTEN ROME, 26 Juli. Op Sicilië werden vijandelijke, door pantserwagens ge steunde, aanvallen in den centralen sector van het front afgeslagen. Aan den Noordelijken v4feigel blijft de vijand zijn hevigen druk uitoefenen. In de haven van Syracuse hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen 3 schepen met een gezamenlijken inhoud van 20.000 ton tot zinken gebracht en 14 schepen met een ge zamenlijken inhoud van 61.000 ton bescha digd. Boven het eiland werden 3 vliegtui gen door de luchtmacht der As en 2 door het afweergeschut neergeschoten. In den loop der beide laatste dagen hebben oor logsvaartuigen, <lie convooien bescherm den, bij aanvallen op onze convooien 10 vliegtuigen neergeschoten. Drie duikboot- jagers onder bevel van luitenant-ter-zee eerste klasse Giuglio Pelli Hanassela (Spe. zia) hebben in het Noorden van de Thyr- reensche"Zee een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. ROME, 25 Juli. Op Sicilië vonden ook gisteren felle gevechten plaats. De vijan delijke stormloop, die in den Oostelijken en Centralen sector werd tegengehouden, werd met bijzondere hevigheid aan den Noordelijken vleugel van onze opmarsch- linie herhaald. Onze bommenwerpers troffen een schip van middelbare ton nage in de haven van Augusta. Duitsche jagers en kleinere eenheden der Duitsche marine schoten de laatste dagen 11 vliegtuigen neer, ander toestel werd boven de kust Calabrië door onze jagers vernield. Livorno werd door formaties vijande lijke vliegtuigen gebombardeerd. De schade is niet van beteekenis-,Het aan tal slachtoffers wordt op het oogenblik vastgesteld. Twee vliegtuigen werden door het afweergeschut neergehaald. Het aantal slachtoffers der vijandelijke luchtaanvallen van de laatste dagen be draagt Te Bologna 97 dooden en 270 gewonden, te Aquino (Frosinone) 4 doo den en 10 gewonden, te Capo Riccuto 1 doode en 3 gewonden, te Livorno 17 ge wonden. onder wie 2 zwaargewonden. aanval in en wierpen den vijand terug. Sterke aanvallen in den sector ten Zuiden van het Ladogameer werden on der zware vijandelijke verliezen afge weerd. Een in onze stellingen binnenge- drongen Sovjetbataljon werd in een tegenaanval volkomen in de pan gehakt. In totaal werden gisteren 130 bolsjewis tische tanks vernield. Aan de Zwarte Zee vielen lichte Duit, sche zeestrijdkrachten landingsplaatsen en verlaadinstallaties der bolsjewieken aan en brachten 2 ravitailleeringsvaat-- tuigen met tezamen 800 brt. tot zinken. Op Sicilië werden verscheidene tegen den Noordelijken en Centralen sector van het front uitgevoerde, door tanks ge steunde vijandelijke aanvallen door de DuitschItaliaansche troepen afgeslagen. In de wateren van Syracuse brachten Duitsche gevechtsvliegtuigen 3 vijandelijke koopvaarders met tezamen 20.000 bit. tot zinken en beschadigden 14 andere trans portschepen zwaar. Vijandelijke formaties vliegtuigen hebben nieuwe, zware terreuraanvallen uit^evoerd op Duitsche steden. Gisteren overdag werden Hamburg en Kiel, be nevens eenige plaatsen in het Noord- Duitsche kustgebied en in de bezette Westelijke gebieden aangevallen en in den afgeloopen nacht werd opnieuw de stad Essen gebombardeerd. Daarbij ont stonden weer zware verliezen onder de bevolking en groote verwoestingen in de woongebieden der aangevallen steden. Luchtverdedigingskrachten schoten van de Britsch-Amerikaansche aanvalsfor- maties 61 vliegtuigen neer. Vijf eigen jagers gingen verloren.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1