HUIZEN iokoop Osendarp van Sublieme 100 meter SCHEERS RAAMWEG 24 Manfred en Manuela Roman van Anna Elizabeth Weirauch Nederl. bewerking van B. L. Venzelaar STADSNIEUWS De moord in de Hazelaarstraat KUNST EN LETTEREN BINNENLAND Wat de amateur-tabaksteler FEUILLETON 1 A t hletiekkampioenschappen Hoofdprijzen Staatsloterij instituut Stoombadenj Afhalen distributiebescheiden HAAGSCHE COURANT Maandag 26 Juli 1943 le bl. pag. 2 VAN OVERAL Nieuw record van Slijkhuis Twaalf dagen bewusteloos op de hei gelegen K E E R E N ONDERWIJS KERKNIEUWS BRILJANTEN GOUD Jeugdstormkampioenschappen moet weten Tiende kampioenschap van Bouman t o r m er s 50 m. (C.N.F. Fotodienst N.S.p. Hasewinkel). LWordt vervolgd), Teunêkea (Voor- die echter met een tijd van 1 sec. nog ruim beneden de twee f dames: 1 28) 11 Meekels (VDZ) 1.75 m. 100 m. dames: 1. Eerste klasse Het 7-jarig dochtertje van J. W. te Woudenberg, is door een aardappelwagen overreden en gedood. Te Coevorden is het 13-jarig zoontje van de wed. H. Vrielink in het Stieltjés kanaal verdronken. In het zwembad te Breda is het 8- jarlg meisje H. Dekkers, uit de Vesting- straat, verdronken. Overzicht op de Markt te Eindhoven tijdens de opening van de Jeugdstorm- kampioenschappen 1943, HOEK PIET HEIN-ZOUTMANSTR. HOEK PASSAGE-SPUISTRAAT 79 Nadruk verboden Ook goed, dan ons tafeltje daar heen! Inspecteur... décor wisselen! Waarom duurt het zoo langt Moeten we wachten, tot er zeven kelners bij el kaar zijn? Vooruit lui... aanpakken; doe niet zoo, alsof je in je groentjestijd niet zelf de décors hebt moeten sleepen. Gladys, neem je zeekreeft bij den neus HeerenDagelijks van Van 2-6 uur. Dames’a mor- IUU gens van 10-1.80 uur - behalve M aandag. -TEL.180600 OEN haag en draag hem over, voordat hij gestolen wordt. Je hebt natuurlijk den grootsten weer voor jezelf uitgezócht! De roodharige reus stond hoog opge richt, zwaaide met zijn servet, klapte in zijn handen en gaf met zijn galmen de stem bevelen. Het was een lachwekkend, opgewekt tooneeltje, dat aller aandacht trok. Vroolijke, nieuwsgierige, maar ook afkeurende blikken. Manfred zat op gloeiende kolen; het bloed steeg hem naar het hoofd en prikte als naalden in zijn huid. Hij hield er volstrekt niet van, op deze manier opzien te wekken. Ze pakten warempel de volbeladen tafel en sleepten haar door de zaal, omringd door de beleefde, vertwijfelde Buitenland De Argentijnsche regeerlng heeft met net oog op de schaarschte aan brandstof 500.000 ton lijnzaad en 2 millioen ton tarwe voor stookdoeleinden vrijgegeven. De lersche minister-president, de Va lera, heeft een telegram doen toekomen aan den Paus, waarin hij den luchtaanval op Rome ten zeerste laakt. De Tsjoengkineesche minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Soeng, is té Londen aangekomen. Een Amerikaénsche bommenwerper die, uit het Noordwesten komende, bo ven Zweedsch territoriaal gebied was verschenen, heeft Zaterdagmiddag een noodlanding gemaakt in Vflrmland. De bemanning van 10 leden is in arrest ge nomen. De keizer van Japan heeft achter eenvolgens minister-president Tojo en den minister van buitenlandsche zaken, Sjigemitsoe, ontvangen, die rapport uit brachten. DIVERSEN Zaterdag stond Eindhoven al voor dag en dauw in het teeken van den jeugd storm. Om negen uur werd in het Sport- fondsenbad met de verwerking dér zwem- kampioenschappen begonnen, welke een zeer vlot verloop hadden. De prestaties stonden op vrij hoog peil. De winners waren: S crawl: 1. H. van 01st (A’dam) 32.5 100 m. schoolslag: 1. D. Lindenaar (N.H.), 1.35. 50 m. schoolslag: 1. Buitenhuis (Gelre), 47 sec., 4 x 50 m. schoolslag: 1. Amster dam 3.11. St or m er s: 100 m. crawl: 1. J. van Iperen (A’dam) 1.36; 50 m. rugcrawl: 1. D. Kaan (N. H.); 4 x 50 schoolslag: 1. Amsterdam 3.08.9; 100 m. borstcrawl: 1. G. Houtman (A’dam) 1.18; 50 m. borst crawl: 1. M. Berk (Overijssel) 39 sec.; 50 m. schoolslag: 1. I. Vis (Den Haag) 46.7 sec. Des middags vond in het Philips- stadion het hoogtepunt van de kampioen schappen plaats, waarbij naast den lei der, zijn echtgenoote en den hoofdstormer van Geelkerken o.a. aanwezig waren, de secretaris-generaal der N.S.B., ir. C. J. Huygen, de wnd. General-Kommissar Z. B. V. Willi Ritterbusch, Bereichsleiter Bühner van het Arbeitsbefeich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden. Nadat de Leider en de hoofdstormer by hun aankomst de eerewacht van stor- mers haddon geinspecteeerd, begaven zij zich naar hun plaatsen op de eeretrlbune. Na de melding hield de hoofdstormer een korte toespraak.. De winners der athletiekwedstrijden waren: Stormers: Speerwerpen: 1. M. Drognatdoeve (Den Haag) 28.06 m.; hoogspringen: 1. S. Weekhout (Z. H.) l. 43 m.; 100 m.: 1. J. van Hamond (Den Haag) 13; kastiebalwerpen: 1. M. Drog natdoeve (Den Haag) 60.40 m.; 4 x 100 m. 1. Noord-Holland 53.7, 2. Den Haag. Stormers: Verspringen: 1. G. vah Meurs (N. H.) 4.60 m„ 400 m. 1. M. Vetter (A’dam) 55.1, verspringen: 1. P. Thoen (Brabant) 5.80 m., 100 m.1. H. van de Maas (Sticht) 11.7; kogelstootsn: 1. H. Vetter (A’dam) 11.27 m.; knots- werpen: 1. H. Rijker (Friesland) 56.70 m. 800 m.: 1. J. Verbruggen (Brabant) 2.14,5; speerwerpen: 1. H. Westra (Den Haag) 41.64 mi? 4 x 100 nw 1. Brabant 48.5; hoogspringenil.-J. van den Berghe (N. H.) 1.55 m.; kader-estafette: 1. Am» sterdam 58 sec. Puntentelling stormsters: 1. den Haag 41 p., 2. Noord-Holland 35 p., 3. Zuid Holland 21 p. Puntentelling stormers: 1. Brabant 48 p., 2. Sticht 42 p., 3 Amster» dam 31 p. Totaal: 1. den Haag 63 p., 2. Noord-Holland 61 p., 3. Sticht 58 p. Rede van den Leider De Leider nam hierna het woord. In enkele korte bewoordingen wenschte hij zijn stormers en stormsters geluk met de resultaten, welke beter zijn dan vorig jaar te Deventer. Wij ouderen, aldus de Leider, willen een sterken Jeugdstorm als pijler van de Beweging der toekomst. Gij allen staat daarvoor op uw post. Van dé stor mers verwacht ik, dat zij alles zullen doen om weerbare, sterke jonge mannen te wprden, want een man, die niet weer baar is in dezen zwaren tijd, is niet in staat zijn Volk te redden van den onder gang. Daarom zijn wij vervuld van dank baarheid tot onze kameraden aan de fronten. En tot de stormsters heb ik te zeggen: met uw oefeningen, die lenigheid aan- kweeken, werkt u mede aan de gezond- heid van ons volk van morgen. De Leider noemde het een voorrecht dit hoogtepunt van het Jeugdstormleven te hebben medegemaakt en ging hierna over tot de uitreiking van de prijzen. Na de prijsuitreiking vond onder klaJ roengeschal de vaandelafmarsch plaats. nnir snort ie blad pap j.JI Morgen van 8.3016.30 zijn aan de beurt voor het afhalen van hun distributiebe scheiden de letters JongbloedKop (Loka len Groot-Hertoginnelaan en Loosduinen). Morgen van 916.30 zijn voor de inwoners van het Benoordenhoutkwartier de letters Hop t.m. Kon, van Scheveningen-Noord en van Scheveningen Zuid de letters Kno t.m. einde K (onderscheidenlijk in de lo kalen van Diepenburchstraat 1, Ooststraat 1 en Tesselschestraat 65) aan de beurt. ALGEMEENE SYNODE NED, HERV. KERK i In de 3e zitting werd ds. Lands man benoemd tot 2en secretaris, In de 4e zitting kwam o.m. aan de orde het verslag over den arbeid onder de Pro- testantsche Nederlanders in Duitschland. Het plan tot aanstelling van een derden godsdienstonderwijzer kon niet worden uitgevoerd. Het terrein der werkzaam heden werd weer uitgebreid door samen komsten in nieuwe plaatsen. Uit het over zicht van den staat der Ned. Herv. Kerk bleek, dat 13 nieuwe predikantsplaatren werden gevestigd. Hoég water bij den Wolchof. Dikwijls zijn de wegen zoo overstroomd, dat zij alleen per rubber. boot begaanbaar zijn, (P.K. Rutkowsti- M.-H.). Bemiddeling bij oan-en verkoop.Cou- lante afwikkeling. Alle assurantiën.Over name van huizen tegen lljfrente.Toezen- dinq offerten vrijblijvend en kosteloos. BELEGGIIÏGS-EH ADMIH.KAHTOOR IQvGRIETHUyiEnzZü A3 -TEL.39.91.93 Binnenland Het 7-jarig dochtertje van dé familie P. van den Es te Leek is van een hooi wagen gevallen en kreeg een van de wie len over zich heen. Zij was op slag dood, Het 5-jarlg zoontje van den heer P. Kooienga, te de Gaarkeuken, gem. Grijpskerk, is te water geraakt en ver dronken. Doordat het 3-jarig zoontje met lu cifers speelde, is de boerderij van den heer L. Elema onder Onnen afgebrand. Hoe U *i ook X beziet, 'Agfa ’t beste) op fotogebled Ze wendde zich tot Manfred, alsof ze hem voor het eerst zag. Manfred, mijn lieveling, heb ik je al een kua gegeven? Ze moest op haar teenen gaan staan, om haar roodgeverfde lippen op Man freds wang te drukken en hij bukte zich niet, om het haar te vergemakkelijken. Of had Ik het niet mogen doen? Ze wees met een grappig gebaar op Manuela. Is ze jaloersch? Ze is mijn vrouw! zei Manfred en gelijktijdig antwoordde Manuela glim lachend. en met klem: Neen, ik ben niet jaloersch, wer kelijk niet! DEN v WIELRENNEN VAN WEG EN BAAN: De Ronde van Haarlem over 80 K.M, is gewonnen door Th. Middelkamp ‘in 1 uur 52 mln. 43 sec.; 2. v. d. Zande; 3. A. van Amsterdam; 4. Buuron; 5. Joosen; 6. de Ruyter; 7. Wij denes; 8. de Korver; 9. Pauwels; 10. v. Gent. Amateurs: 1. J. Kettenis, 50 K.M. in 1 uur 10 min. 5 sec.; 2. C. Lokkers; 3. J. Middelink; 4. C. Bijster; 5. C. H. Bijl; 6. J. Kunst; 7. J. H. van Hekken; 8. C. Boersma; 9. P. Merkesteyn. Nieuwelin gen: 1. W. v. d. Grift, 25 K.M. in 38 min. 3 sec.; 2. F. Lumans; 3. W, Duyker; 4. C. Bannes; 5. W. Dahmes. De Uitslagen van de Utrechtsche baan warenSprintamateurs1. Kropman 3 pnt.; 2. W. v. Laar, 4 pnt; 3. J. van der Pol 3 pnt Idem voor profs: 1, A. van Vliet 3 pnt.; 2. J. Derksen 4 pnt; 3. B. Remkes 5 pnt.; 4. J. v. d. Vijver 6 pnt Achtervolging: v. d. Voort sl. Groenewe- gen in 6 min. 24.8 sec.; G. Péters slaat C. de Best in 5 min. 49.6 sec. Persoon lijke wedstrijd over 12 K.M.: 1. Cees Bak ker 10 pnt; 2. G. Bóéyen 7 pnt.; 3. P. Verschuren 6 pnt. Koppelwedstrijd over 40 K.M,: 1. v. Swelm—Verschuren in 54 min. 23 min. Op 1 ronde: 2. A. van Vliet- Bakker; 3. DerksenEvers; 4. de Korver- van Gent De uitslagen van de Bossche baan waren: Sprint: 1. v. Vliet 2. Derk sen. Achtervolging: G. Peters slaat Groe- newegen; Evers slaat v. d. Voort; Schulte slaat Klink. Finale: Peters slaat Evers. Klassementwedstrijd over 10 K.M.: 1. Bakker 14 pnt.; 2. Boeyen 14 pnt; Kop pelwedstrijd: 1. Pellenaars-v. d. Voort in 1 uur 10 min. 50 sec. Op 1 ronde: 2 Steen- bakkers-Pronk; 3. van Swelm-Verschuren; 4. Evers-Bakker; 5. Remkes-Groenewegen; 6. Schulte-Boeyen. Op 2 ronden: 7. van Vliet-Derksen. Het tabaksblad moet een zekere rij- pingsgraad hebben wanneer het geplukt wordt Ihdién mén te vroeg plukt, droogt de onrjjpe tabak moeilijk en krijgt bij het fermènteeren geen goede kleur, terwijl de brandbaarheid te wenschen overlast. Wanneer men te laat plukt, dus ais het blad doodrijp ia, dan verliest het veel van zijn soepelheid, van zijn aroma en öók de brandbaarheid stelt teleur. Wan net een blad gaat afrijpen, verliest het de groene kleur, de bladpunt wordt geel, terwijl zich op het blad tal van gele vlekken gaan vertöonen; de bladranden gaan zich ombuigen. Dit is het goede rijpingsstadium, waarin begonnen khn worden mét plukken. Wanneer men nog even langer wil wachten tot de vet- gellhg van het blad verder voortgeschre- den is en ér hier en daar nog kleine groene partijtjes in het blad voorkomen, dus wanneer het blad, zooals wij het zou den willen noemen volrijp (dus niet döodrijp) is, kan dit zonder bezwaar; de kwaliteit van dé kerf- of shagtabak zal er ongetwijfeld door winnen. Het rijpings proces van dé tabak kan door het weer worden beïnvloed: droog, warm weer bevordert de rijping, terwijl nat weer In tegenovergestelde richting werkt. Het plukken kan het beste geschieden als de bladeren slap hangen, dus in den namiddag of 's avonds. Vroege pluk, dus in de morgenuren, als de dauw van de bladeren is opgedroogd, verelscht iets meer zorg, teneinde bladbeschadiging te voorkómen, doch geeft het voordeel, dat zulk geoogst blad zich beter en spoediger laat fermenteéren. Het plukken geschiedt door de bladeren met behulp van duim en wijsvinger zijdelings van den stengel af te drukken; zou men de bladeren naar beneden afbreken, dan zou dit een te groote stengelbeschadlging veroorzaken. De geplukte bladeren laat men eenige uren aan hoopjes buiten liggen om wat te Verwelken; ze zijn dan later ook ge makkelijker te bewerken Voor het dro gen. De hoopjes neme men echter niet te groot, daar anders gemakkelijk broei kan optreden. Daar de rijping der blade ren zich van onder naar boven aan de plant voltrekt, begint men met de on derste bladeren te plukken en gaat zoo geleidelijk met tusschenpoozen van een week tot 14 dagen naar boven, hetgeen natuurlijk afhankelijk is van het rijpings proces. Het aantal bladeren per pluk varieert van 2 tot 4. maar zijn fluistertoon was nog hard ge noeg, om door de anderen te worden verstaan. Waar heb je die opgepikt? Ik heb nog nooit gehoord, dat ju- weelen opgepikt worden, antwoordde Manfred een weinig geprikkeld. Je bent nog steeds de oude woor denvitter, maar ze is een schoonheid; ja, in ernst. Als je haar kwijt wil, heb je het maar te zeggen; ik neem haar direct mee naar Hollywood! Mij?... vroeg Manuela van de an dere zijde der taïel. Ja, jou, mijn schat... pardon... mevrouw. Onze vriend Manfred heeft een verduiveld goeden smaak. NOCTUA. Dag- en Avondlyceum. Opleiding voor STAATSEXAMEN Gymn. en H.B.S. A B. Aanv cursussen v. bezitters v. dipl. HBS, HDS,‘ MMS enz. Directeur Dr. C. Zijderveld. Inl.: bij het secr. Beukstraat 75, t.'394233 of op het spreekuur Maandagav. v. 7-8 u. van Alkemadelaan 37, tel. 775128. 2910 1 '"jiwa.1??. .■'■.'■■"j .'I'jB.mi, 'I'. en tot hulp bereide kelners. Manfred ging op zijn gewone plaats zitten; hij zou graag den schijn wekken, alsof hij niet tot het vroolijke groepje behoorde, maar het gelukte hem niet. In minder dan een minuut was het tafeltje naast het zijne geschoven en werd hij door het luidruchtige gezelschap omringd. Gladys kwam aanhuppelen, droeg den kreeft aan de voelhoorns voor zich uit, alsof zé hem zooeven had gevangen en sprak met hem als met een schoot hondje: Kom, mijn lief diertje, wees braaf, aanstonds wordt je opgegeten... ja, da delijk... Maandag 12 Juli j.l. zagen eenige jon gens, die op de heide Klein Zwitserland nabij Laren aan het spelen waren, een slapende vrouw liggen. Naast de vrouw lag een briefje, waarop geschreven stond „Niet wakker maken”., De jongens zijn toen doorgeloopen, doch J.l. Zaterdag morgen, dus 12 dagen later, kwamen de jongens’ weer op de heide en zagen de zelfde vrouw op dezelfde plaats liggen. Haar lichaam was nu op verschillende plaatsen door mieren en ongedierte aan getast. Zij werd naar het ziekenhuis te Laren overgebracht, waar zij in den nacht van Zaterdag op Zondag is overleden. Haar identiteit is log niet bekend. Het signalement luidt: lang 1.65 1.70 meter; leeftijd ongeveer 40 45 jaar, nor maal postuur, gave tanden, rechte neus, lichtbruin grijzend haar, blauwe oogen, gekleed fti donkere rok met witte streep jes, groen manteltje, gestreepte blouse, lichte kousen, bruine suède schoenen zoo goed als nieuw, rood lederen ceintuur, regenjas van Egyptisch katoen. In de trouwring, dien zij droeg staat gegraveei d 38-12-21. Zij had een bruinen hoofddoek om en een zakdoek bij zich waarop de initialen L R zijn geborduurd. van Costuums Regen- of Winterjassen AARSEN's KLEERMAKERIJ, Tel. I8IW9 v. Musschenbroekstraat 142 bij Lorentzpi Ook moderniseeren van Damesmantel! Onzichtbare stoppage. Steeds Uw adres. Begrafenis van het slachtoffer Onder zeer groote belangstelling van de zijde van familie en buurtgenooten, is vanochtend op de Algemeene Begraaf plaats aan de Kerkhoflaan het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de op zoo gruwelijke wijze om het leven ge brachte inlandsche vrouw Mbok Chris tina, die Donderdag j.l. in haat woning aan de Hazelaarstraat 9 het slachtoffer is geworden van een afschuwelijken roofmoord. De stoet, die van het ziekenhuis aan den Zuidwal vertrok, werd door vele belangstellenden gevolgd. De ter aarde bestelling geschiedde volgens den Moham- medaansche ritus. De plechtigheid wekte bij verscheidene der aanwezigen groote ontroering. Een familielid dankte voor de belangstelling. De Nederlandsche Athletiekkamploen. schappen, die gistermiddag in het Olym pisch Stadion te Amsterdam wérden ge houden. leverden weinig nieuwe gezichts punten op. doch waren wel gekenmerkt door veel spanning en goede prestaties. Op vrijwel elk nummer bleek de favo- rlet(e) inderdaad de sterkste. Voor een groote verrassing echter zorgde de A.A. C.-er van Olffen, door in een knap geloo- pen race de 1500 m. te winnen voor den Haarlemmer de Roode en Plat (Leeuwar. den), wien men de beste kansen had toe. gedacht. De 800 m. was voor Bouman (A.A.C.), die daarmede zijn tiende ach. tereénvolgendé kampioenschap behaalde. Hij kwam mét grooten ^voorsprong over de eindstreep voor waarts), min. 58.8 minuten bleef. OntegenzeggelIJk het fraaiste en eek meest enerveerende nummer van den middag was de 100 m. heeren. Na twee valsohe starts vertrokken de athleten op nieuw onregelmatig. Zo werden eohter niet teruggesohoten, dooh liepen de raoe uit Osendarp won in den mooien tijd van 10.5 sec., vóör Berger (10.0 sec.) en Zwaan (10.8 sec.). Op verzoek van Osen darp werd de raoe overgeloopen. Een zeer sportief gebaar, dat door het talrijke publiek bijzonder werd gewaardeerd. De finale, die thans volgde, was een der mooiste 100 meter-besllsslngen, die men ooit zal hebben gezien. Een prach tige start, een vinnige nek aan nek race tuesohen Osendarp, Berger en Zwaan, die op den laatsten meter pas in het voordeel van den „Trekvogels”- man werd beslist Ditmaal was Osen- darp’s tijd 10.4 sec., die van Berger 10.5, een formidabele prestatie voor dezen .veteraan". Mevrouw Blankers-Koen moest van wege een geblesseerde hiel versték laten gaan op het nummer vèrspringen, doch won onbedreigd dé 100 tn, en werd 2de bij het kogelstooten. Dat het in ons land met hordenloopers nog maar droevig gesteld is, blijkt wel hieruit, dat Wim Kaan, de „man, die terugkwam” op dit nummer onbedreigd kampioen werd. En dat, terwijl hij dit seizoen nog geen wedstrijd liep Dat Slijkhuis op de 5000 m. een klasse apart vormt, bewees hij gisteren over duidelijk, door met circa driekwart ron de voorsprong op nummer twee door de finish te gaan. Maar bovendien zorgde hij voor de eenige recordverbetering van den middag, door het meer dan 11 jaren op naam van Jan Zeegers staande record met stukken te verbeteren. Hij is de eer ste Nederlander, die de 9000 m. beneden de 15 min. heeft geloopen. De 200 m. tenslotte was onbedreigd voor Osendarp. De uitslagen luiden: 110 m. horden hee ren: 1. W. Kaan (Haarlem) 16 sec. Ver springen dames: 1. G. Koudijs (Victoria) 5.58 m. 800 m.: 1. Sj. Bouman (AAC) 1 m. 56.1 sec. Discuswerpen heeren: 1. A. de Bruin (V. en L.) 44.14 m. 1500 m.ï 1. H. van Olffen (AAC) 4 m. 4.01 sec., 2 Th. de Bruin (Trekvogels) 4 m. 7.08 sec. 100 m. heeren:»l, Osendarp (Trekv.) 10.4 sec.; 2. Chr. Berger (AAC) 10.5 sec. 3. Zwaan (AAC) 10.6 sec. Kogelstooten 1, J. v. Schouwen-Cramer (AHC 1.464 m. Hoogspringen heeren: 1. jls (VDZ) 1.75 m. 10O m. dames: 1. F. BUnkers-Koên (Sagitta) 12 sec.; 2. B. Timmlr (Zeeburg) 12.4 sec.; 3. J. Adema (Zeeburg) 12.5 sec. Speerwerpen dames: l. E. Dammer;, (Zeeburg) 39.12 m. 80 m. horden: 1. N, van Balen Blanken (Sagit ta) 12.5 sec 200 tn. dames: 1. G. Koudijs (Victoria) 26.7 sec. 400 m.: 1. A. Blok (AV ’23) 50 sec. Hinkstapsprong: 1. M. Oosterhof, (AVG ’26) 13.79 m. Discuswer pen dames: 1. A. Woltman-Nieaink (Sagit. ta) 38.76 m. Speerwerpen heeren: 1. N. Lutkeveld (APGS) 57.22 m. Polsstókhoot springen: 1. C Lamoree (Haarlem) 3.80 m. 5000 m.: 1. Slijkhuis (Holland) 14 m. 57.8 sec. Kogelstooten heeren: 1. A. de Bruin (V en L.) 13.85 m.; 2. G. Appel (Trekvogels) 13.04 m, Vèrspringen: 1. Wellerdieck (Hellas) 6.87 m.; 2. Roest (Trekvogels) 6.71 m. Hoogspringen dames l. N. van Balen Blankers (Sagitta) 1.47j m. Kogelslingeren: 1. A. de Bruin (V. en L.) 45.15 m. 200 m. heeren: 1. Osendarp (Trekvogels) 21.6 sec.; 3. Zwaan (AAC) 22.2 sec.; 3. van Beveren (Ajax) 22.3 sec. RE8IDENTIE-ORKESTLiszt dien men nog al eens leege schittering gelijk Schu mann dweepérige overgevoeligheid ver wijt, terwijl van beiden het edele streven en hun diepere zin miskend worden, kon. evenals genoemde romanticus door zijn Vierde Symphonic in D-moll, op Zater dagavond in den Dierentuin in zijn ware beteekenis worden erkend door het Con cert voor piano met orkest in A-dur. Na dat Paul van Kempen met geestdrift We- ber’s Euryanthe-ouverture had gediri geerd, hoorden wij in Liszt Miek Enge lenburg als soliste. De hier reeds meer gehoorde pianiste speelde met aanzien lijke, zij het niet steeds onfeilbare tech niek en met het klankgevoel en stijlbe grip, die hier noodig zijn. Er waren kleur en temperament in de vertolking be nevens een gevoeligheid, die uitdrukking en sfeer der compositie uitnemend tot haar recht brachten. Melodie zoowel als markant rhythmisch pagsagewerk bekoor den. Orkest en dirigent zorgden voor een karaktervolle begeleiding. Enthousiast ap plaus (ook voor Zagwijn’s klankschoone cel-solotrekje). Bloemen voor de pianiste. Tot slot Schumann's Symphonie, die door van Kempen sterk beeldend gediri geerd werd. Hij geeft zijn aanwijzingen zeer klaar en beheerscht en zijn leiding draagt het stempel van een meesterschap, dat zijn werking niet mist. Het werk is in zijn veelheid van fijne gevoelsschakee- ringen op Indrukwekkende Wijze overge komen. De weergave vond grooten bijval. J. C. Manifarges. DER VETTER AUS DINGSDA: Met mede, werking.Van onzen te Hamburg verbonden landgénöot Joop de Vries als gast in dé rol van den „Wénderbursch” heeft de operette-afdeeling van^fet Duitsche thea ter nog een bijzondere opvoering gege ven van hét hier indertijd door het ensem ble- van het Brémer Staatstheater ge ïntroduceerde zangspel „Der Vetter aus Dingada” van Eduard Künneke, een op voering, welke het charmante werkje in strumentaal, vocaal, choreografisch en scenisch ten volle recht heeft gedaan. Naast den gast, die met zijn mooien, ge- vulden lyrischen tenor ’n uitstekend figuur maakte waren het vooral Ilse Gramholz (van dé Bayrische Staatsoperette te Mün chen) en Helga Hell, die als Julia en Hannchen door goeden zang, vlot spel en bekoorlijk dansen de aandacht op zich vestigden. Kurt Grosz-Kurth, Julia’s jeugdgeliefde, die bij zijn terugkeer uit „Dingsda” na zeven jaar zich meer tot haar lieftallige vriendin Hannchen voelt aangetrokken, speelde de rol van den neef mét dé hem eigen vis comica, terwijl de note gaié verder inzonderheid werd gelan. ceerd door Theo Lucas als de steeds étende én drinkende oom en diens komi sche alte (Gérda Busch) en ook in de rol van den dwazen Egon, door Herbert Bach met aanstekelijken humor uitgebracht. De muzikale leiding berustte bij Otto Erich Steeger, de regie bij Paul Hellmuth Schüszler. Franz Lütz had de „Tanseinla- gén”, Alfred Sack de decors voor zijn rekening. Er is veel en con animo geap plaudisseerd dezen avond. Speciaal ook voor den gast en bij open doek. Mr. A. J. F. J. Jung. De tooneelschrijfster mevr. J. A. SimOns-Mees werd heden 80 jaar. Zij is in Rotterdam geboren. Haar eerste too'neelstukken kwamen in 1889 voor het voetlicht bij het Rotterdamsch Tooneel. Het waren „Droomleven" en ?,Vo0r het diner” tn verband met den sterfdag van Johann Sebastian Bach geeft de organist Feike Asma op Woensdag a.s. 8 uur in de Evang. Luthersche Kerk een orgelbespeling van werken, uitsluitend gewijd aan de nagedachtenis van den grooten Leipziger Cantor. In de kunstzalén Koch, Hoog- straat 7, wordt van 28 Juli a.s. af tot 21 Augustus een tentoonstelling gehouden van werken door W. A. van der Colk. ■N ZUL VER ZIEKENFONDSENBESLUÏT: Er blijkt nog steeds misverstand te bestaan over de vraag, welke schutbladen ten behoeve der premiebetaling voor het Ziekenfondsenbe sluit mogen worden ingezonden. .Met na druk zij er hier op gewezen, dat deze schutbladen aan het uitvoeringsorgaan, waarbij de werkgever is aangesloten, al leen ter betaling van de premie mogen worden ingezonden, indien aan de twee volgende voorwaarden voldaan is: le. De werkgever moet van het uit voeringsorgaan een opgave van de ver schuldigde premie hebben ontvangen; 2e. alle coupons van de couponboekjes, waar van de werkgever de schutbladen inzendt, moeten aan de arbeiders zijn uitgereikt in of voor de periode, waarop de even- bedoelde opgave van het uitvoeringsor gaan betrekking heeft. Loopt de premiebetaling dus b.v. over het tijdvak van 1 Januari 1943 tot 1 Juli 1943, dan mag geen schutblad van een couponboekje worden ingezonden, waarin op 1 Juli nog ongebruikte coupons aanwe zig waren, ook al zijn deze coupons op den dag, waarop de premieverrekening met het uitvoeringsorgaan plaats heeft, reeds uitgereikt. Het betreffende schutblad moet dan tot de volgende premiebetaling bewaard blijven. De eenige uitzondering op dezen regel is, dat de werkgever om de een of andere reden niet meer ver plicht is de coupons uit te reiken. Dan kan de werkgever het schutblad met de overgebleven coupons aan het uitvoe ringsorgaan voor de Ziektewet, waarbij hij is aangesloten, inzenden, onder mede- deeling, waarom hij de coupons niet meer noodig heeft en met het verzoek hem voor de waarde van het schutblad te crediteeren. O, als jullie getrouwd bent, meen de Gladys, dan kun je nog lang ge noeg van elkaar houden. Dan mag ik mij ook wel tusschen jullie dringen... ik bedoel natuurlijk... nu, aan deze tafel. Ik zou niet graag willen, dat mijn woor den verkeerd werden uitgelegd. Zonder complimenten nam ze Manue la’s plaats In. Manfred omklemde zijn stoelleuning en zag met verbeten woede toe, dat Manuela zich steeds verder van hem liet verdringen. Ze scheen zich tusschen Leontjeff en een knappen jon geman zeer goed op haar gemak te voelen. Die kleine is een juweel, fluisterde van Bosch, die naast Manfred zat, BEGRAFENIS PROF. J. 0. M. WARN- 8IN0K: Onder zeer groote belangstelling Is Zaterdagmiddag op Oud Eik en Duinen ter ruste gelegd hét stoffelijk overschot van prof. J. C. M. Warnsinck, kapitein ter zee b.d.. bijzonder hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht. In de aula werd wst het woord gevoerd dóór een bfoer ♦An den ontslapene, den heer W. H. Warnsinck, die een treffende karakteris- tief gaf van den heengegane en diens groote wetenschappelijke gaven in het licht stelde. Voor hetgeen hij voor den familie- en vriendenkring heeft betee- kènd, bracht spr. den overledene dank. Prof, van Mook sprak wootdèn van af scheid namens den Senaat van dé Rijks universiteit te Utrecht. Door zijn velerlei eigenschappen was prof. Warnsinck een centrale figuur terwijl hij onder de se- naataladen veel oprechte vrienden teldé. Ook als wetenschappelijk mensch zal men hem niet gauw vergeten. De heer Voor- beijtel Cannenburg, directeur van het Scheepvaartmuseum te A’daffl, schetste uitvoerig den levensloop van den over ledene. Reeds in zijn adelborsttijd blonk Warnsinck uit. Hij had zonder twijfel den top in zijn marineloopbaan kunnen berei ken, wanneer hij dat gewenscht had. Hij verkoos evenwel de stildie. Dank zij zijn onvermoeid streven in woord en geschrift is men de geschiedenis van de marine gaan bestudéeren. In Amsterdam en Lei den werden lectoraten ingesteld, terwijl in Utrecht voor de maritieme geschiede nis een leerstoel werd geopend. Spr. wees op het vele werk van den overledene. Hij heeft in ons land de oógen geopend voor de roemruchte geschiedenis ter zee en daarvoor zijn we hem dankbaar. Mej Overeem nam afscheid éls leer linge van den hoogleeraar en prees hem behalve als leermeester, Ook als vaderlijke vriend Voorts is nog gesproken namens het bestuur van de Linschotenvereeniging en de vrienden van het HaagsCh Histo risch Genootschap. Op het orgel werd het koraal „Wilt heden nu treden", gevolgd door het Wil helmus ten gehoore gebracht. De kist, die door de Nederland.scne driekleur en ver schillende kransen was gedekt, Werd graf waarts gedragen. Aan de groeve heeft een zoon bedankt vpor de belangstelling. RIJWIELDIEVEN BETRAPT i De 37-ja- rige kleermaker E. D., die in de binnen stad een rijwiel poogde te Yerkoopen voor f 200, kon op aanwijzing van een burger worden gearresteerd. Hij bleek de fiets in samenwerking met den 26. jarigen postzegelhandelaar A. W. te heb ben ontvreemd. Het tweetal is in arrest gesteld. Voorts is ter zake van rijwiel diefstal aangehouden de 25-jarige kap per L, R. JUBILEUM l De heer B. J. Werfhenbach, Chef van het filiaal der N.V. Lips’ Brand kasten en Slotenfabrieken, Oude Gracht 115 te Utrecht, herdacht den dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst dezer ven nootschap trad. Tal van jaren is hij in het filiaal te dezer stede werkzaam geweest. Morgen herdenkt de heer J. H. Kleijti den dag. waarop hij vóór 40 jaren in dienst trad bij de bóek. en kunstdrukke. rij firma Mouton en Co, Herderstraat 5. AAN GEVOLGEN VAN BRAND OVER LEDEN: Op 16 Juli j.l. brak brand uit in een woonwagen, staande op een ter rein aan de Hooftskade. Het 1-jarlg zoontje T. G.. van den wagenbewonér liep hierbij brandwonden aan gezicht, béenen en atmen op. Het kindje is thans in het ziekenhuis aan den Zuidwal aan de bekomen verwondingen overleden. AFSCHEID F. C. K*ERDORFFs Zaterdag j.l. heeft de heer F. C. Kierdorff, admini strateur van de Gemeentelijke Leen- en Voorschotbank, na een diensttijd van ruim 47 jaren, den gemeentedienst verlaten Namens het Gemeentebestuur heeft de directeur hem de groote zilveren medaille van de Gemeente overhandigd. De 15 jarige F. V. uit de Rog geveenstraat kwam op den hoek van de Zeestraat en het Scheveningacheveer, toen hij op de treeplank van lijn 5 stond, in aanraking met een haltepaal. De jongen bekwam een lichte hersen schudding en een hoofdwond en is op. genomen in het R. K. ziekenhuis aan het Westeinde. 5000 t 3059 2000 5210 1500 13918 ƒ1000: 1464, 10831 12093, 14983, 1801B 400: 11824, 12098 200 l 4006 100 6746, 9096, 9878, 13947, 14650, 15164, 16080, 21584. ZEEP VOOR ARTSEN ENZ. EN VUILEN ARBE>D: Met ingang van 1 Aug. ko men kappers praktiseerende artsen tand, artsen, dierenartsen, medische studenten, vroedvrouwen, verloskundigen wijkver pleegsters gediplomeerde bakers, gediplo. meerde kraamverzorgsters en veeverlos- kundigen voor een periode van 3 maan den in aanmerking voor een extra-rant- soen zeep Personen, die z.g. „vuilen ar beid”' verrichten, komen voor een tijdvak van 2 maanden in aanmerking voor een extra-rantsoen zeep en/of waschpoeder. Gediplomeerde kraamverzorgsters en vee. verloskundigen ontvangen in den vervolge iedere 3 maanden deze rantsoenbonnen voor eenheidszeep. Belanghebbenden wor. den verwezen naar de publicatie van den distributiedienst hunner gemeente van in. woning IJ« IN OAFt'B EN RESTAURANTS IN PRIJS VERLAAGD Het consumptié-ijs, dat in café’s en restaurants voor gebruik t*r plaatse wordt geserveerd, is aanmer kelijk goedkooper geworden. De Neder landsche Staatscourant van 22 Juli 1943 bevat een voorschrift, dat de prijzen van dit consumptie-ijs opnieuw Yegelt. Deze re geling, die geld, voor alle ondernemingen, die tot de bedrijfsgroep hotel-, café- restau rant-, pension- en aanverwante bedrijven behooren, beteekent een verlaging met ten minste 15 pCt. van de prijzen, die in 1940 voor hetzelfde artikel werden gevraagd. Nuttige handwerken. Geslaagd o.a. de dames E C. Bergenhenegouwen, Loos duinen. A. Dickman, Delft, W. B. M. Kouwets, Stompwijk, C. W. van Tetterode, alhier, H. E Meyerb en H. E. C. G. de Wit, beiden Pijnacker, M. W. Akkerman# en P. H Th. Heynen, beiden alhier. Boekhouden M O. K 12. Geslaagd o.m H. Veenstra, alhier. Fransch L. O. Geslaagd o.a. B. Dik. Delft. EngelsCh L.O. Geslaagd o.a. E. J. M. Jonker, ’s-Gravenzande. Handteekenen L.O. Geslaagd o.a. de dames: J. Buytendorp, Voorburg, M. N. Disseldorp, G. Dijk, H, L. G. vah Dijk, allen alhier, J. Gips, Wassenaar, C, H. van Hoesen Korndörffer alhier, G. C. v. Leeuwen, Rijswijk, H. C. ter Poorten, A. H. Smit beiden alhier, en de heeren: W H. Hahn. P. L. Zorge, allen alhier. Rijksuniversiteit Utrecht. Gepromo veerd tot doctor in de wis- en natuur kunde P. G. Meerman, geboren te Rot terdam W. J. Alsche, geboren te Velp (Gld.) en mej. A. van den Burg, geboren te Utrecht

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 2