De regeeringswisseling in Italië Dinsdag 27 Juli. 1943 No. 18548. Harde afweergevechten in het Oosten Prijsbeheersching Zware kruiser en en van BINNENLAND Toestand op Sicilië ongewijzigd 11 andere schepen bij Sicilië Malta door bommen getroffen Het nieuwe ministerie De strijd ten Oosten Palermo STADSNIEUWS t Wat de Amateur-tabaksteler Betoogingen te Triëst KERKNIEUWS Badoglio roept op tot werk hervatting Diplomatieke actie in het Vaticaan 30 Amerikaansche bommen werpers boven N.W. Duitsch- land neergeschotenLonden aangevallen OFFICIEELE BERICHTEN uit de Staatscourant Het Japansche kabinet bijeen moet weten Afhalen distributiebescheiden I. BURGERLIJKE STAND Meisje door tram overreden en gedood Het binnenhalen van den oogst Opheldering in diefstallen van schrijfmachines Duitsche persstemmen Doodelijk ongeval op de ruïne te Valkenburg COURANT HAAGSCHE ambassadeur directeur- DUITSCH WEERMACHTBERICHT senator Raffaele de Leonardo dr. dan waar het is overgebracht, TE JUWELIERSZAAK IN AS VEERTIEN PERSONEN AANGEHOUDEN en i den alle zegevierend Het D.N.B. meldt: Op Sicilië is het zwaartepunt van de vijandelijke aanval len op 24 Juli verplaatst naar den Noor delijken vleugel van de Duitsch-Italiaan- sche linie van verzet Evenals de Britten den dag tevoren als gevolg van de ge voelige verliezen, die hun de Duitsche pantsergrenadiers hadden toegebracht. Benoemd is tot notaris binnen het ar rondissement 's-Gravenhage ter stand plaats Delft J. E. H. Kruys, candidaat- notaris alhier. ten Zuiden en Zuidwesten van Catania moesten afbreken, werden thans ook de in het gebied ten Noorden en Noordwes ten van Enna staande Amerikanen door het doeltreffende vuur derDuitsche artil- lerieformaties gedwongen zich tijdelijk terug te trekken. Nadat de vijand echter zijn formaties, die in de voorafgegane gevechten zwaar te lijden hadden gehad, door versche strijdkrachten infanterie en pantsers had aangevuld, maakte hij zich in het gebied ten Oosten van Palermo voor nieuwe aanvallen gereed. De naar het Oosten optrekkende vijandelijke divi sies werden van zee uit door zware scheepsartillerie gesteund, doch in het stelselmatig ontruimde gebied, dat voor groote troepenbewegingen door versper ringen en mijnenvelden moeilijk begaan baar was gemaakt, kwamen zij slechts langzaam vooruit. De tot dusver geleden zware verliezen hebben den vijand bo vendien zeer voorzichtig gemaakt, zoodat hij slechts aarzelend optrok.-In het voor terrein van onze verdedigingslinie ont stonden felle gevechten tusschen verken- ningsafdeelingen, die voor den vijand met groote verliezen gepaard gingen. De vijandelijke strijdkrachten werden daar door in hun opmarsch belemmerd en konden tot dusver nog niet in contact tre den met de nieuwe hoofdstellingen van verdediging. De minister van buitenlandsche zaken. Sjigemitsoe, heeft voor het Japansche kabinet, dat hedenochtend bijeen is ge komen, een voordracht gehouden over de laatste ontwikkelingen in den internatio nalen toestand. In het middelpunt van het rapport stonden de jongste gebeurtenis, sen in Italië. Daarop volgde een gedach tenwisseling. De Japansche bladen wijzen er op, dat de Japansche regeering de veranderingen in Italië en haar gevolgen in Europa met de allergrootste aandacht volgt en dat het plotselinge aftreden van Mussolini in verschillende Japansche kringen verrassing heeft gewekt. INBRAAK RIJSWIJK: Zaterdagnacht is ingebroken in de juwelierszaak van W. in de Heeren. straat te Rijswijk. Een groot aantal gou den en zilveren voorwerpen wordt ver mist Maarschalk Badoglio heeft een oproep uitgevaardigd aan de bevolking om over al den arbeid te hervatten. Volgens dezen oproep zullen betoogingen, die de open bare orde verstoren, niet geduld worden. Voor de handhaving der openbare orde zijn van dit oogenblik af de militaire autoriteiten bevoegd. Een uitgaansverbod van zonsondergang tot zonsopgang is af- gekondigd. Het dragen van wapens is ver. boden en er is op gewezen, dat de hand having éfcr openbare orde en der door de militaire autoriteiten afgekondigde maat regelen zoo r.oodig met geweld van wa pens doorgezet zal worden. Voorts wordt gemeld, dat alle gelegen heden voor openbaar vermaak voor'oopig gesloten blijven. De bladen' verschijnen slechts eenmaal daags en Dubliceeren slechts officieele mededeelingen. Washington zwijgt het aftreden Washington opmerkelijke terughouding De boom met het kookgerei. Vinding rijk als soldaten zijn gebruiken zij dezen boom voor het drogen van hun köokfjerci. (P.K. Müller-Schwanneke-H.H.-St.) Nieuwe benoemingen Tot commandant van de nationale vei- ligheidsmilitie is, naar van officieele zijde te Rome wordt medegedeeld, benoemd de generaal Quirino Armellini. Dr. Carmines Senise is politieprefect van de stad Rome geworden. Senator Alberto Bergamini van 1901-’42 hoofdredacteur van de ,,Gior- nale d'Italia”. heeft deze functie weer aanvaard Van 1942 tot heden was Vir. ginio Gayda hoofdredacteur van het blad. ■De redactioneele leiding van het blad staat thans onder Pio Perrone, zijn voor ganger was Francesco Malgeri. De leiding van de „Popolo di Roma” berust met in gang van heden bij een redactiestaf. Al deze groote bladen scharen zich, naar uit publicaties blijkt, geheel aan de zijde van den nieuwen premier. Badoglio. Piccardi; Volksvoorlichting: ambassadeur Guido Rocco; Buitenlandsche Handel: directeur-gene raal van de Banca d’Italia, dr. Giovanni Acanfora; Bewapeningsindustrie: generaal Carlo Favagrossa. Onderstaatssecretaris van het minister- T>residium: dr. Pietro Baratalo. De nieuwe minister van Buitenlandsche Zaken, Raffaele Guariglia. was sinds 28 Februari 1943 ambassadeur te Ankara. Tevoren was hij ambassadeur te Madrid, ie Buenos Aires en bij den H. Stoel. Na zijn aankomst in de Turksche hoofd stad als nieuwe ambassadeuf- heeft Guari glia in een toespraak tot de Italiaansche kolonie de vriendschappelijke betrekkin gen onderstreept tusschen Italië en Tur kije. Tribuna over de regeerings- vijziging „Er bestaat geen twijfel”, zoo schrijft de .Tribuna” of Italië bevindt zich op den weg tot verzekering van zijn toekomst. Het Italiaansche volk mag nooit uit het oog verliezen, dat ook maar de geringste verstoring van het nationale leven door den vijand zou worden uitgebuit. Slechts dan zou de vijand uit de regeeringswijzi- ging voordeel trekken. Eenheid en vast beslotenheid daarentegen zullen den vijand plaatsten tegenover een volk, dat den ourlog op energieke wijze weet te voeren. Terwijl de Italiaansche provincies door den vijand bezet zijn en Italiaanscne steden onder den bommenregen van den vijand liggen, is er slechts één wil van het volk mogelijk: Vastbesloten strijden en zich het roemrijke verleden waardig -■ ioonen De politie heeft opheldering weten te brengen in een aantal in onze stad ge pleegde inbraken, waarbij schrijf machines werden ontvreemd. Deze kan- toorapparaten vinden momenteel groo- ten aftrek en zooals ook nu weer is ge. bleken, zijn de machines voor vrj hooge prijzen van de band gedaan. In totaal zijn in verband met deze zaak 14 personen aangehouden. Generaal Veldmaar schalk von Rundstedt die kort geleden militaire installaties In Nederland bezich tigde tijdens verhandeling een DR. W. J. DE WILDE De gezondheids toestand van dr. W. J. de Wilde. Ned. Herv. predikant alhier, die reeds gerui- men tijd door ongesteldheid verhinderd is zijn ambtsbezigheden te verrichten, is vooruitgaande. Dr. de Wilde hoopt in Sept- a.s. weer zijn arbeid te kunnen hervatten een over deel der kust verdediging. Rechts naast, den Generaal Veldmaarschalk de bevelhebber der Weermacht in Ne derland Gen. d El. Fr. Christiansen (Martens-H.H.-St.) Stefani meldt, dat de Koning en Kei zer op voorstel van den chef der regee ring en minister-president de volgende Na het oogsten van de tabak volgt het drogen. Met een klein mesje wordt de hoofdnerf van het blad ongeveer 3 cm van het afgebroken einde over een lengte van 10 tot 15 cm gespleten. Voorzichtig heid is hierbij geboden, teneinde het blad niet te beschadigen. De aldus gespleten bladeren worden aangeregen aan stokken (z.g. spijlen) ter lengte van 1.50 meter, zoodanig, dat de bladeren om en om komen te hangen, telkens met de buiten zijden tegen elkander. De bladeren ko men hier op een onderlingen afstand van 4 a 5 cm te hangen. De spijlen hebben in de droogruimte een onderlingen afstand van 20 cm; wanneer men verschillende étages wenscht te maken komen deze 70 a 80 cm boven elkander. In plaats van stokken kan men ook gebruik maken van touw of ijzerdraad. De droogruimte moet noch te groot, noch te klein zijn. Boven dien houde men in het oog, dat versch geplukt blad niet direct naast gedroogd blad komt te hangen. Wanneer men tijdig geplant heeft, kan men reeds begin tot half Augustus met den pluk van de onderste bladeren (het klein geel en het zandgoed) beginnen. Meestal zijn de weersomstandigheden dan nog van dien aard, dat men deze bladeren buiten kan drogen. Men behan delt de bladeren zooals boven aangege ven en hangt ze op in een open schuur, loods, een laag kippenhok of onder een afdak, zoodanig, dat de bladeren beschut zijn tegen regen en directe zonbestraling. Voor een goede kleurzetting is diffuus (verspreid) daglicht het beste. Bij het oogsten van het aardgoed en het bestgoed zijn de weersomstandigheden meestal niet zoodanig, dat men buiten kan dro gen. Na de bladeren aangeregen te heb ben laat men ze een paar uur buiten han gen om te verwelken, waarna ze in de droogruimte worden opgehangen. We gens het gevaar van ..zweeten” mogen de bladeren niet te dicht op elkander han gen. Den eersten tijd dient men langzaam te drogen door ’s nachts of ’s avonds te ventileeren. Bij droog, warm weer houde men de ventilatieopeningen dicht. Zoodra het blad voldoende op kleur is gekomen, meestal na een week kan het droogpro- ces bespoedigd worden. Na ongeveer 4 weken kan men rekenen, dat het drogen beëindigd is. De gedroogde tabaksblade ren worden met touw of raffia tot bosjes van 30 tot 40 bladeren vereenigd, in af wachting van de fermentatie. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT ROME. 27 Juli. De toestand is ongewij zigd op Sicilië, waar het vooral in den Noordelijken sector van het front tot ge- vechtsactie is gekomen. Duitsche bommenwerpers hebben met succes talrijke koopvaardij- en oorlogs schepen voor de Noord- en Oostkust van het eiland aangevallen. Zij brachten zware schade toe aan 4 transportschepen, 2 krui sers en 1 torpedojager. In de haven van La Valetta werden 5 koopvaardijschepen getroffen. De vijandelijke luchtmacht heeft aanval len gedaan op de omgeving van Napels en op de streek langs de Straat van Messina. De schade is niet ernstig; het aantal slachtoffers wordt vastgesteld. Het lucht doelgeschut schoot 6 vliegtuigen neer. Bij luchtgevechten met onze jagers boven Sardinië zijn 2 Curtiss-toestellen en 1 torpedovliegtuig in zee gevallen. Morgen van 8.3018.30 zijn aan de beurt voor het afhalen van hun distribu tiebescheiden de letters KorLh (Loka len Groot Hertoginnelaan en Loosduinen). Morgen van 916.30 zijn voor de inwo ners van het Benoordenhoutkwartier de letters Koo t.m. Lif, van Scheveningen Noord en van Scheveningen-Zuid de let. ters L t.m. Mol (onderscheidenlijk in de lokalen van Diepenburchstraat 1. Oost- straat 1 en Tesselschestraat 65) aan de beurt. ELECTROTECHNISCHE APPARATEN: In de Staatscourant van 26 Juli zijn af- gekondigdeen beschikking betreffende de afwerking, beproeving en verpakking van electrotechnische producten, welke in werking treedt op 27 Juli; een beschik king, waarbij het verboden wordt, be paalde typen en uitvoeringen van instal- latiemateriaal te vervaardigen; de datum van inwerkingtreding hiervan is 1 Aug. a.s.; vervolgens een beschikking, waarbij het ontwerpen en vervaardigen van kop- pelcontactdoozën en toestelcontactstop. pen in gekapselde uitvoering voor een nominale spanning van 500 V is verbo den; deze treedt in werking op 27 Juli; ten vierde een bes-l.ikking, waarbij de vervaardiging van schakelapparaten is beperkt, welke in werking treedt op 27 Juli; vervolgens een beschikking, waarbij de vervaardiging van paketschakelaars verboden is aan anderen dan aari hen, die vóór 1 Januari 1942 deze schakelaars ge regeld en in oerie-productie vervaardi gen; deze treedt in werking- op 1 Aug. a.s,; en tenslotte een beschikking, waar bij het te koop aanbieden van en het aan nemen van opdrachten tot vervaardiging van één- of meerphasige oliegekoelde transformatoren van meer dan 100 KVA is verboden. Inwerkingtreding 1 Aug. a.s. Pleegde men in het verleden geksche rend te betoogen, dat in de zomermaan den de eene helft der Nederlanders bezig was met het examineeren van de andere helft, sedert 1940 wordt er ’t geheele jaar een strijd gevoerd tusschen de overgroote helft (d. z. de consumenten) en het overige deel (winkeliers, grossiers, fabri kanten, telers enz.) van ons volk over de te betalen prijzen van de koopwaar. Koopers(sters) en verkoopers(sters) ko men daarbij voortdurend in botsing. Ten gevolge van allerlei omstandigheden, voor namelijk den oorlogstoestand, is er meer vraag dan aanbod. Het is een vaststaand feit, dat de koopman er op uit is om te verdienen. Geschiedt dit óp een redelijke basis, dan zal niemand daartegen eenig bezwaar kunnen maken. Hij heeft ook zijn zorgen en verplichtingen. Maar op deóen regel zijn al te veel uitzonderingen. En daarom was het noodig, dat de Overheid ingreep en de Prijsbeheersching werd in geschakeld. Het publiek diende beschermd te worden tegen de talrijke overvragers, die al of niet annex met de zwarte han delaren, artikelen achter hielden, teneinde deze tegen veel te hooge prijzen te kun nen verhandelen. Geen enkele overheidsinstelling komt zoo direct in contact met het publiek als de dienst van den Gemachtigde voor de Prijzen. Diens taak was niet licht, omdat men vreemd stond tegenover deze nieuwe instelling. En men weet het nu eenmaal: onbekend maakt onbemind. Dit ingrijpen der Overheid werd aanvankelijk be schouwd als een onnoodige bemoeizucht, met het resultaat, dat de toch al niet ge ringe opgave der instelling ernstig werd verzwaard door tegenwerking van vele zijden. Waar thans sinds 3 jaren de Overheid doelbewust in do vrije prijsvorming heeft ingegrepen en het ruim 2j jaar geleden is, dat het geheele prijspolitieke beleid bij één Overheidsinstantie werd gecentra liseerd, bestaat aanleiding eens de balans van het genoemde beleid op te maken. De Gemachtigde voor de Prijzen, mr. H. C. Schokker, heeft, omringd door zijn naaste energieke medewerkers, dit gedaan in een te Deventer gehouden persconferentie, zoodat nu de breede massa in de gelegen heid wordt gesteld zelf een oordeel te vormen. Waar cijfers vaak duidelijker aangeven dan woorden, wat er alzoo bereikt is, volge hier allereerst een overzicht van hetgeen in 2j jaar bereikt werd, door het opleggen van boeten enz. In deze periode (dus 1941, 1942 en de eerste 6 maanden van 1943) werden in totaal door de 5 in specties voor de Prijsbeheersching 182.545 zaken behandeld. Het totaal der opgeleg de geldboeten bedroeg bijna 28 millioen gulden (in 1941: 4.611.860; in 1942: f 13.352.485 en tot dusver in 1943: 9.973.291). De opbrengst der verbeurd verklaarde goederen bedroeg ruim 1 mil lioen gulden, terwijl 1270 zaken werden gesloten, stilgelegd, respectievelijk ver boden verder het beroep uit te oefenen. Deze cijfers spreken voor zichzelf. Zij toonen voldoende aan, hoe noodzakelijk het was. dat er van Overheidswege inge grepen moest worden. In volgende arikelen komen wij op dit veelomvattend vraagstuk, van zooveel be lang voor onze voedselvoorziening, terug. BEVALLEN: A. C. WF. Mondriaan geb. de Moor, z. W. Fasol geb. van Dijk, d. A. M. Minderman geb. Merker, z. H. E. Jonker geb Strumphler, z. G, S. C. Borger geb. Galmeijer, z. I. Damen geb. Son, d. A. van Blomme- stein geb. Simonis, z. H. D. P. Ven huis geb. Marinus, d. N. Hazenboom geb. Pronk, z. M. J Niesing geb. van der Gaag, d. P. Spaans geb. Spaans, d. M. Spalink geb. van der Linden, d. G. J. van den Berg geb. de Beer, z. C. A. M. Vierling geb. Hoogwaerts, z. A. A. Biegstraaten geb. Roland, d. E. J. Kamp geb. Weber, d. J. Th. André geb. Walravens, d. M. A. Barendrecht geb. Reisig. z. C. W. Hoogendorp geb. van Peursen, z. M. E. Plug geb. Mey- berg. z. J. Wijma geb. Westerdijk, d, V. V. den Drijver geb. Dunkl, d. M. P. de Waard geb. van de Velde, d. G. Roos geb. de Boer, d. H. P. Reijns geb. Boom, z. A. van Beckum geb. Roos, z. R. J. Belderok geb. Willems, d. C. W. J*. van Straaten geb. Pols, z. B. van Toor geb. Hartog, d L. van der Struys geb. Purmer, z. Th. L. A. Munster geb. van den Broek, z. OVERLEDENL. Haak man van M Dullaart, 75 j j. Alons, ongehuwde vrouw, 45 j. J. Grootveld. zoon 5 j. A. van der WieL dochter. 13 j. 3. H. A. de Wit man van M J. C Lewedag, 57 j B. M. W Kwant, vrouw vap L. Maerten. 50 j. C. C. Joosten. vrouw van W. Arbouw 33 j. W H. A Den- tro. weduwe van L. de Jong 90 j. 3. Gijseman weduwnaar van G de Jong. 72 j. W J Klein, zoon. 6 uren A M. P van den Bosch, man van A. Gor- dijn, 71 j. F J. M. Paalvast- weduwe van B. G. Mourik. 62 1 B Oostveen. man van C Keereweer. 64 j Gistermiddag half zes stak het 2-jarig meisje P. C., wonende in de van der Neerstraat, plotseling te tramrails over in de Hobbemastraat, waarbij zij werd aangeféden door een. wagen van lijn 6. Het kind werden beide beentjes afgert». den Zwaar gewond werd het slachtoffer tje naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde overgebracht, waar het is overledeh. De historische gebeurtenissen, die Italië doormaakt, hebben te Triëst een leven dige reactie gewekt. Lange stoeten tron ken door de straten met de vaderlandsche vlag en met borden waarop vaderlands lievende opschriften waren aangebracht De betoogingen. die den geheelen dag duurden, gaven blijk van de aanhankelijk heid der bevolking van Triëst aan het Huis ven Savoye en haar vertrouwen in het lot van het vaderland. VERDUISTEREN Van 21.45 uur tot 5.45 uur Maan: 27 Juli op 2.16 u., onder 17.56 u., 28 Juli on 2.51 u„ onder 18.53 u., 1 Aug. N.M. NachKienst dokters tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 z.g Stadspatiënten no. 49. Ziekenve rvoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. In het Vaticaan gaat alles zijn gewonen Rang. Alleen valt er, meldt Interinf., een bijzonder groote diplomatieke activiteit waar te nemen. De Paus heeft talrijke particuliere audiënties verleend en ont ving o.a. den apostolischen nuntius in Italië, mgr. Borgoneini Duca. Zondag avond had tegen middernacht een groote betooging plaats op. het Sint Pietersplein, waarbij de menigte uiting gaf aan naar sympathie voor den Paus. I - De boeren en de stadsjeugd De oogst moet worden binnengehaald zoo spoedig mogelijk. Dit is een levens belang van het Nederlandsche volk De stadsjeugd. boven 15 jaar tot wie wij de vorige week een oproep hebben gericht, heeft dit begrepen en heeft zich direct in grooten getale voor dit werk beschikbaar gesteld. Men heeft in ons blad van Zaterdag reeds kunnen lezen dat de aanmelding van jongens en meis jes dusdanig groot is geweest dat het bureau van den Landstand de inschrijving heeft moeten stop zetten De hulpwetk- krachten z ij n er dus en zelfs in een ruim voldoende aantal. Nu blijkt echter dat nog lang niet alle boeren in den lande die de hulp van deze jongens en meisjes behoeven, op de hoogte zijn van de adressen waar zii zich moeten vervoegen om zich van deze hulp te Verzekeren. Er zijn nog boeren, die klagen over gebrek aan werkkrachten voor het binnenhalen van den oogst. Dit is niet langer noodig. Zij kunnen zich persoonlijk, schriftelijk. telegrafisch zoo wel als telefonisch opgeven aari de pro vinciale kantoren van den Landstand en van de buurtboerenleiders of wel aan het adres van den Landstand hier ter stede. Kortenaerkade 9. telefoon 116408 en bij hun eerste aanvraag zullen zii onmiddel lijk werkkrachten ter beschikking ge steld krijgen. Laten de boeren nu vooral niet denken: „wat hebben we aan die stadsheertjes en stadsjoffers”, want de jongens en meisjes, die voor dit werk zün aangenomen, zijn jong, gezond en sterk en zij zijn zich bewust van den ernst en het groote belang van het werk, dat zij verrichten moeten Het binnenhalen van den oogst Opdat er voldoende eten op Nederland sche tafels zal zijn UNIFORMEN EN DISTINCTIEVEN VAN DE WEERMACHT: Het aantal ran gen in de onderafdeelingen van de Duit sche Weermacht is veel grooter dan in ons vroegere leger, hetgeen wel eens aanleiding geeft tot vergissingen. Voor hen. die zich interesseeren voor de ver schillende onderscheidingsteekens is een uitgave verschenen bij de Uitgeverij Westland, n.l. een map met elf foliobla den, waarin op overzichtelijke wijze de rangteekens van het leger, de marine, de luchtrnacht en de Waffen SS worden toe gelicht. In de vertaling is de Nederland sche titel opgenomen, ook al bestond een rang in ons vroegere leger niet. Een lo gische indeeling vergemakkelijkt het na slaan van een gepaald kenteeken. De Duitsche pers levert met afwach tende rust commentaar op de regeerings wisseling in Italië. De .Deutsche AUg. Ztg.” schrijft: ..Aan de gebröiken der anti-Asmogendhedén moge de poging be antwoorden door voorbarige conclusies vooruit te loopen op de resultaten van een dergelijke ontwikkeling Duitschland pleegt in het besef van zijn kracht te wachten en de dingen te laten rijpen Het slaat het vervolg dezer ontwikkeling gade met het vaste besluit, den strijd tegen de vijanden van Europa onder alle omstandigheden tot een zegevierend einde te brengen.” De ,.Berl. Börsenztg.” schrijft: ..Zij. die geloofden, dat de politieke gebeur tenissen in Italië de seismografen te Berlijn in heftige beroering zouden bren gen. zijn slecht ingelicht. Duitschland is vastbesloten, alle proeven te doorstaan en onder alle omstandigheden tot de overwinning te komen Deze oorlog wordt niet beslist door woorden en politieke rekenkunsten van profeten, die brood eten, maar door de Duitsche daad op het slagveld.” De diplomatieke correspondent van het D.N.B schrijft o.a.: Natuurlijk heb ben de Italiaansche gebeurtenissen het Duitsche volk in overgroote meerderheid verrast, daar de interne gebeurtenissen in Rome, in Duitschland even weinig be kend waren als elders buiten de onmid dellijk daarbij betrokken kringen van Italië. Doch deze verrassing kon niets veranderen aan de door kalme vastbe slotenheid gedragen zelfverzekerdheid die kenmerkend is voor de houding van het Duitsche volk tegenover alle vraag stukken van dezen oorlog. Dat beteekent niet dat het de Duitsche openbare mee- ning niet volkomen duidelijk was dat met het aftreden van Benito Mussolini die 21 jaar de geschiedenis van het be vriende. verbonden volk heeft, geleid, een nieuwe ontwikkeling is begonnen. Doch het Duitsche volk van heden is dank zij de politieke scholing die het sedert 10 jaar heeft gehad, zoo gerijpt, dat het zonder overijld oordeel pleegt te staan tegenover ontwikkelingen, die nog gaande zijn. Het verlangt ook niet, dat van be voegde zijde een definitief oordeel over ontwikkelingen wordt gegeven, alvorens deze ten volle gerijpt zün De Duitsche openbare meening neemt allereerst kennis vap de feiten, die de eerste aanknopings punten geven voor deze nieuwe ontwik keling Naast een oproep van den Konlng-Kei- zer heeft de door Victor Emanuel III met de leiding van de regeering belaste maarschalk Badoglio. van wien men ook in Duitschland weet, dat hij als een der eerste en bekwaamste soldaten van zijn land geldt in zijn proclamatie verklaard dat de oorlog wordt voortgezet en tot uitdrukking gebracht dat Italië trouw blijft aan het gegeven woord. Hiervan wordt door het Duitsche volk dat zich door een gelpkgerichte politiek en dnor het tegen denzelfden vijand gemeenschap pelijk vergoten bloed aan de zijde van het Italiaansche volk geplaatst ziet en dat zich bovendien door begrip voor de levensrechten van dit Italiaansche volk daarnfede verbonden voelt, met voldoe ning kennis genomen. Het voelt zich daarbij gedragen en dit is een essen- tieele en beslissende factor voor de hou ding van het Duitsche volk tegenover de huidige gebeurtenissen, door het bewust zijn van zijn kracht en de duidelüke vastbeslotenheid, om den hem opge dwongen oorlog onder alle omstandig heden tot een zegevierend einde te voeren HAAGSCHE DAME IN 40 M. DIEPEN PUT GEVALLEN Maandagmiddag is op de ruïne van Valkenburg een droevig ongeluk gebeurd. Een drietal dames wilde een foto maken op den rand van den 40 m. diepen put, ondanks het feit, dat het verboden is. dat men zich daarbij ophoudt. De dames stoorden zich er echter niet aan en klom men op den rand van den put. Op onver klaarbare ’..•ijze is de 24-jarige mej. Joh. Liefting uit Den Haag in den put geval len. Direct werd geestelijke en genees kundige hulp ontboden. Drie inwoners uit Valkenburg lieten zich met koorden naar beneden zakken en toen zij beneden aankwamen, bleek, dat het slachtoffer nog in leven was. Er werden dekens naar beneden geworpen, waarin het meisje» werd gepakt en zoo kon men haar naar boven brengen. Toen het zwaar verminkte slachtoffer boven kwam, was het reeds overleden Men zal zich herinneren, dat in den i nacht van 20 op 21 dezer werd ingebro- ken in een kantoor aan de Pletterijkade. Ontvreemd werden 3 schrijfmachines en een partij rem voering. Een nachtwaker had in den bewusten nacht in de omge ving 2 mannen op een schuit gezien, die er plotseling vandoor gingen. Bij een in gesteld onderzoek werden de gestolen ar tikelen op de schuit aangetroffen. In ver- - band daarmede werden den volgenden dag de schippers, t.w. de gebroeders van S„ resp. 20 en 26 jaar oud, gearresteerd. Zij waren eveneens eigenaar van een schip, dat aan het einde van de Binds- horstlaan is gelegen. De schipper hiervan, de 26-jarige J. van E„ werd ook aange houden. Het drietal had den nacht van de inbraak in de Pletterijkade doorgebracht bij den 50-jarigen loswerkman M. J. Deze bleek bij den verkoop zijn bemiddeling te hebben verleend. Toen kwam vast te staan, dat de schippers niet de inbraak hadden gepleegd, ging men verder zoeken en zoo kwam men terecht bij den 30-jari- gen F. M. en den 20-jarigen B. L., beiden loswerkman. Inderdaad waren zij de da ders; zij bleken ook nog schuldig te zijn aan de inbraak in een kantoor aan den Z.O. Binnensingel, waar niet minder dan 11 schrijfmachines werden gestolen en aan een inbraak in een kantoor in de Schelde- straat, waar zij 3 schrijfmachines en 1 electrlsche schrijfmachine hadden meege nomen. De 11 machines waren in kleine gemeenten, zooals Leimuiden, Alphen enz. voor ƒ6000 verkocht; de genoemde laat ste 4 apparaten hadden in Delft ƒ1600 opgebracht. De schrijfmachines werden, na de ont vreemding, eerst naar een bepaald adres gebracht en daarna naar de schuiten van de schippers, die dan voor verder vervoer naar randgemeenten zorgden. Alle gesto len machines zijn achterhaald kunnen worden. Een groot aantal "helers heeft men kunnen aanhouden; in totaal bevinden zich 14 personen in arrest. Het onderzoek wordt voordgezet. De berichten over het aftreden van Mussolini worden in Washington met een opmerkelijke terughouding opge nomen. meldt S.P.T. Van officieele züde is ieder commentaar op deze gebeurtenis tot dusverre uitgebleven Ook in diplo matieke kringen is men ten aanzien van dit onderwerp zeer gereserveerd. ministers heeft benoemd: Buitenlandsche Zaken: Raffaele Guariglia; Binnenlandsche Zaken: prefect Bruno Fornaciari; Italiaansch Oost-Afrika: generaal sena tor Melchiade Gabba; Justitie: Gaetano Azzariti, generaal van Justitie. Financiën: directeur-generaal Domenico Bartolini; Oorlog: staatsraad generaal Antonio Sorice; Marine: schout-bij-nacht Cour ten; Luchtvaart: generaal der vliegers Re nato Sandalli; Opvoeding: staatsraad Severi; Openbare Werken: dr. Domenico Roma no directeur-generaal van Openbare Werken. Land- en boschbouw: senator professor Alessandro Brizzi; Verkeer: generaal Frederico Amoruso; Corporaties: staatsraad dr. Leopoldo HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 27 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Het zwaartepunt van de gevechten in het Oosten lag ook gisteren in het ge bied van Orel. Onze troepen, gesteund door sterke formaties van het lucht wapen, sloegen verscheidene ten Zui den, Oosten en Noorden van Orel ondernomen vijandelijke doorbraak pogingen na wisselvallige gevechten bloedig af en vernielden talrijke tanks. Aan het overige Oostelijke front kwam ’het, aan het Koeban-bruggehoofd, aan het ‘Mioesfront en ten Zuiden van het Ladoga, meer tot harde afweergevechten, terwijl aan de Donetz en in het gebied van Bjel- gorod slechts plaatselijke gevechtsactivi- teit heerschte. Ten Noordwesten van Krymskaja en ten Noordwesten van Koei- bsjewo zette de vijand met sterke, door tanks, slagvliegers en artillerie gesteunde strijdkrachten nieuwe aanvallen in. Zij werden in harde gevechten, deels in suc- cesvolle tegenaanvallen, afgeslagen. Ook ten Zuiden van het Ladogameer bracht de vijand nieuwe strijdkrachten voor den aanval naar voren welke met sterken steun van slagvliegers de Duitsche stel lingen bestormden. De bolsjewieken wer den in verbitterde gevechten op korten afstand en in herhaalde, terstond onder nomen tegenaanvallen onder zware ver liezen afgeslagen. Aan het geheele Oostelijke front verloor de vijand gisteren 213 tanks. In de maandenlange, zware afweerge vechten aan het Koebanbruggehoofd heeft de Beiersche 97ste jagerdivisie zich bijzonder onderscheiden. Op Sicilië werden ook gisteren alle Vijandelijke aanvallen op de Duitsch Italiaansche stellingen afgeslagen Aan vallen in scheervlucht van formaties Duitsche vliegers voor den strijd op kor ten afstand brachten den vüand aanzien- lijke verliezen toe. In de wateren ten Noorden van het eiland plaatsten gevechtsvliegtuigen i 2 voltreffers met bommen op een zwa- ren vüandeljjken kruiser en troffen nog 6 eenheden. Het havengebied van La panvovi vuauivi o lucgvui aviiu, hun vergeefsche aanvallen in het gebied Valetta op Malta werd in den nacht door een sterke formatie Duitsche ge- vechtsvliegers met succes gebombar deerd en daarbij werden 5 schepen ge troffen. Op de Middellandsche Zee werd een Duitsch convooi door 7 Britsche torpedo- vliegtuigen aangevallen. Beveiligings- vaartuigen schoten 4 der aanvallende toestellen neer. Het convooi bleef onbe schadigd. Amerikaansche formaties bommenwer pers hebben gisteren de steden Hannover en Hamburg, benevens éenige plaatsen in Noordwest-Duitsch kustgebied aange vallen. De bevolking, vooraf <in Hanno ver leed verliezen Door jagers en af weergeschut werden boven de aangevallen steden erf' op de vlucht heen en terug volgens voorloopige constatering 30 zware viermotorige bommenwei oers n«asr- geschoten. Boven de bezette .“Westelijke gebieden werden nog 4 vliegtuigen ver nield In den afgeloopen nacht isfde vijand slechts met weinig vliegtufeen naar Duitsch gebied gevlogen, ee^ hunner werd neergeschoten. Snelle Duitsche vliegtuigen hebben in den nacht van 26 op 27 Juli afionderliike doelen in het gebied van Londen aange vallen. Op den Atlantische# Oceaan bracht het luchtwapen van edn zwaar beveiligd vijandelijk convooi een vracht schip van minstens 8000 brt. tot zinken en beschadigde een tweede gróót schin zwaar Verkenningsvliegtuigen schoten boven deze wateren een Britschen bom menwerper neer.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1