Italië zal blijven strijden! 1S4 J No. 18550. Moord in de Hazelaarstraat opgelost Doorbraakpogingen bij Orel verijdeld Donderdag 29 Juli. Fascistische Partij ontbonden STADSNIEUWS 4 BINNENLAND 35 Amerikaansche SPORT Eerste ministerraad bijeen bommenwerpers neer geschoten N1 y Daders en opkooper gearresteerd Gestolen sieraden alle in beslag Deze groote brand Radiorede van Roosevelt Zware gevechten op Sicilië weermachtbericht Het gebied van Londen opnieuw aangevallen Overheidswinkels voor den groenteverkoop VERDUISTEREN Van 21.45 aar tot 5.45 aar weinig zanden water was ze te bfasschen geweeste Laatste bijeenkomst van Grooten Fascistischen Raad Afhalen distributiebescheiden Bolchof ontruimd Veldmaarschalk Rommel in Griekenland BURGERLIJKE STAND is k/ein begonnen Sportrevue genomen MT»»**» KI AAP I Churchill’s verklaring Waarvoor Italië strijdt H T van der Spek, van Aanhout, 38 j. COURANT HAAGSCHE I De les leeren. en EN heeft de Haagsche De inlander, ‘de 47-jarige A., zonder beroep, zou den anderen dag, dus Vrij dag, terugkomen, om de rest van het geld te incasseeren. De Meipatriotten Hedenavond 18.45 uur spreekt Max Blok zijl via Hilversum 1 in de serie brandende kwesties over „De Meipatriotten”. Teekening C. N. F .-Voort, actie H. Inspec. Luchtbesch. Te Wassenaar ingeeteld Dat de overheid niet voor stevige mid delen terugschrikt om onwillige detaillis ten te dwingen die medewerking aan de voedselvoorziening te verleenen, die van hen redelijkerwijs verlangd kan worden, blijkt uit een "nieuwe stap,'thans door de met #e zorg voor dé groentenvoorziening belaste autoriteiten genomen. Met ingang van heden zijn van overheidswege vier verkoopgelegenheden voor groenten, fruit en aardappelen in de gemeente Wassenaar OPERATIEGEBIED UITGEBREID Het gebied van de provincies Napels, Benevento. Avellino, Salerno, Potenza en Matera is tot operatiegebied verklaard. Radio Rome heeft een oproep uitgezon den tot de bevolking, waarin wordt ge waarschuwd voor geruchten van onver antwoordelijke elementen en voor sensa- tioneele berichten. Dergelijke berichten zoo wordt in den oproep gezegd, kunnen slechts de openbare rust en orde versto ren. De leider van de Italiaansche frontstrij. dersvereenigingen. Amilcare Rossi, heeft via de radio een oproep gericht tot gie Italiaansche frontstrijders, den koning en maarschalk Badoglio te volgen. Badoglio heeft in deze uiterst zware en beslissende uren het politieke bevel overgenomen om de toekomst van het vaderland te ver zekeren. gezelschap zich een Inlanders had bevon den. Al direct kwam vast te staan, dat de V. voor de politie geen onbekende was. Meermalen heeft hij diefstallen gepleegd en is ook een keer betrokken geweest bij een clandestiene slachterij. Gestolene direct van de hand gedaan Van S. had voor de sieraden 2280 geboden, maar omdat hjj het goud nog eens nauwkeurig wilde onderzoeken en hij niet voldoende contanten bezat, had hij 400 handgift gegeven. Deze trans acties hebben Donderdagnamiddag, te omstreeks half 6, plaats gehad, dus enkele uren na den moord op de vrouw, ingesteld, waar iedere ingezetene van Was- Het agentschap Stefani meldt, dat de ministerraad tijdens de eerste zitting, die Dinsdag te Rome gehouden is onder voorzitterschap van maarschalk Ba doglio met het oog op den nieuwen toe stand, welke in het politieke leven van het land is ontstaan, in de eerste plaats last heeft gegeven tot ontbinding van de fascistische partij. Er zijn maatrege len genomen, dat de aan deze partij verbonden instellingen met betrekking tot de opvoeding en de sport zullen kunnen blijven functioneeren. Morgen van 8.3016.30 zijn aan de beurt voor het afhalen van hun distribu tiebescheiden de letters MopPaa (loka len Gfoot-Hertoginnelaan en Loosduinen). Morgen van 916.30 zijn voor de inwoners van het Benoordenhoutkwartier de letters Mu t.m. Pi, van Scheveningen-Noord en van Scheveningen-Zuid de letters Pa t.m. einde P (onderscheidenlijk in de lokalen van Diepenburchstraat 1, Ooststraat 1 en Tesselschestraat 65) aan de beurt. ITALIAANSCH ROME, 29 Juli. Met steun van sterke formaties vliegtuigen is de vijandqlijke druk in hevige mate herleefd in het Cen trale en het Noordelijke deel van het Si- ciliaansche front, waar zware gevechten gaande zijn. Nachtelijke aanvallen, door Duitsche bommenwerpers op dé haven van Gela on dernomen, hebben tot gunstige resultaten geleid: 6 koopvaardijschepen met éen tota len inhoud van 29.000 ton werden getroffen en beschadigd. 1 Plaatsen in de provincie Salerno en in de omgeving van Napels werden door de Engelsch-Amerikaansche luchtmacht aan gevallen: de schade is weinig belangrijk, het aantal slachtoffers beperkt. In totaal werden 12 vliegtuigen nêergeschoten, waar van 5 door Duitsche jagers boven Sicilië, 6 door afweerbatterijen te Napels en op de eilanden en 1 watervliegtuig door onze verkennningsvliegtuigen boven de Mid- dellandsche Zee. senaar voor zijn groentenvoorziening, bin nen het kader van de huidige mogelijk heden, terecht kan. De aanleiding tot dezen vorm van over heidsoptreden op het terrein van den de tailhandel in groenten en fruit, is gelegen in de houding van de Wassenaarsche groen- t tenhandelaren, die het drie-, vier- en vijf voudige van de normale prijzen in reke ning brachten en zich daarmede niet al leen schuldig maakten aan overtreding van de prijsvoorschriften, doch tevens de moei lijke groentevoorziening ergerlijk tegen werkten. Wat er onder dergelijke verhou dingen terecht moest komen van de groen tenvoorziening van hen. diefde fantastische prijzen niet konden betalen, laat zich den ken. De winkeliers hebben het aan zich zelf te wijten, dat de verkoop thans recht streeks van overheidswege ter hand wordt genomen! Tijdens dezelfde zitting is voorts beslo ten, dat de wet van 9 December 1928 met betrekking tot den Groeten Fascistischen Raad onvereenigbaar is met den terugkeer naar de normale Grondwet. Bovendien heeft de ministerraad last gegeven tot het opheffen van de bijzondere rechtbanken voor de verdediging van den staat. De door deze rechtbanken behandelde geval len zuilen nu voor den duur van dezen oorlog worden afgedaan door de militaire rechtbanken van de afzonderlijke leger groepen. Volgens Radio Rome kwam in den mi nisterraad tot uitdrukking, dat de buiten- landsche politiek van Italië geen verande ring ondergaat. Ook het interne bestuur van Italië zal worden voortgezet volgens het principe van het tot nu toe bereikte en tot stand gebrachte. De nieuwe minister van Buitenlandsche gisteren per Italië begaf Tijdens de elastisch uitgevoerde afweer- gevechten in den centralen sector van het front is de plaats Bolchof op 28 Juli in andere handen overgegaan, meldt het D N.B, De Duitsche troepen hebben, door den vijand ongehinderd, een nieuwe stel ling betrokken na in Bolchof alle militaire installaties, die den bolsjewieken van nut zouden kunnen zijn, te hebben vernield VOETBAL TOURNOOI VAN D.F.C.: Samenvallende met haar 60-jarig bestaan organiseert D.F.C. dit jaar voor de eerste maal een tournooi om de „Zilveren Vlag” en wel op 15 en 22 Augustus. Hieraan zal wor den deelgenomen door H.B.S., Emma, H V.V., Haarlem, H.D.V.S., Quick (N.), Longa en D.F.C. z. J. J Haasdijk geb. Mooyman z. E. B. Kramer geb. AÏbes, d. M Kloot geb. Koeman, z. - M. E Mulder geb. van Haaren, z, A. C. de Jager geb. Cramer, d. C. G van Asten geb. Crooij z. M. C. Louwerse geb. Koolma, z. W. Wortel geb. Akkerman, z. H. Pronk geb. de Zwart, d E. van Veen geb. Mastenbroek, z. C. Noest geb. Tonnon. De Duitsche bladen publiceeren foto’s waaruit blijkt, dat generaal-veldmaar- schalk Rommel zich in Griekenland be vindt. De foto’s geven de aankomst weer ,van generaal-veldmaarschalk Rommel te Saloniki. 28 en 29 Juli. BEVALLEN: L. van der Kaaij geb. Da- nekes, d. J, J. G. van Viersen geb. van der Staaij, z. M. J. Knip geb. Bakker, z. A. J. Bruul geb. van der Oord, d. T. A. Bakkenes geb. Moock, Reeds Vrijdagavond, den dag na het mis drijf, kreeg de politie eenige waardevolle aanwijzingen in handen. Bij de Haarlem- sche recherCTie had zich n.l. een man ver voegd, die meedeelde van een opkooper in Leiden een aantal gouden armbanden te hebben gekocht voor een bedrag van 2970. Middels de dagbladen had hij van den moord in de Hazelaarstraat kennis ge kregen, terwijl hij evenens van de ver missing van de sieraden had gelezen. De man, die volkomen te goeder trouw was geweest, had argwaan gekoesterd, vooral omda' de beschrijving van de armbanden in de couranten veel overeenkwam met de «ieraden. welke hij had gekocht. Inderdaad bleken bij onderzoek de gou den armbanden aan de vermoorde vrouw të hebben toebehoord. De Haarlemsche recherche stelde zich onmiddellijk in ver binding met die in onze stad en eenige po litiemannen gingen naar Haarlem en na men de sieraden, waartoe ook een arm band met als hanger een gouden tientje ën een gouden ring met kostbaren steeg behoorden, in beslag. Na eenig speuren wisten twee Haagsche rechercheurs in de Sléutelstad den verkooper op te sporen Het was de 67-jarige koopman W van S.. die na eenig dralen toegaf het kostbare bezit betrokken te hebben van den 23-ja- rigen meubelmaker C. N. de V.. in wiens Dammen: In ..Caland-West” te R’dam begint Zondag a.s het tournooi om het persoonlijk kampioenschap van Zuid— Holland geldend als voorwedstrijd voor het Nationaal kampioenschap Deelnemers zijn: Huisman (titelhouder), van Steen bergen, van Oosten. Couprie. Hagenaars. Kinnegin of Kusters Ravesteyn. N, N A A de Jong en Domburg Honden: Onder leiding van*de Zuidhol- landsche Windhonden R.V worden Zon dag a.s cp het VUC-tertein de nationale kampioenschappen vlakke- en hindernis- baan voor Greyhounds gehouden, waar voor 39 honden zijn ingeschreven. Be gonnen wordt om 10 uur Cricket: Voor de eerste klasse competi tie worden Zondag de volgende wedstrij den gespeeld: VOC—Hermes; PW—HBS; HCC I-RW VRA—Excelsior; VW- HCC II. Zaterdag speelt voor de tweede klasse Quick tegen HCC 3. leverd te noemen en bleef nekkig ontkennen met een Leiden te zijn geweest. De politie had dien Zaterdagavond nog een succes, n.l. zij- kon de hand leggen op den inlander die eveneens in de Tromp straat woonde Ook hij werd geducht op het hoofdbureau aan den tand gevoeld maar er was geen woord van schuld uit zijn mond te krijgen Alleen gaf hij toe in Leiden te zijn geweest, maar om ritst te koopen. Inderdaad bleek dit waar te zijn Zoowel de V als A. kenden de in- landsche vrouw Christina goed en waren met de situatie in de woning goed op de hoogte. Zij waren er al eens geweest om goud van haar te koopen. terwijl A. zijn bemiddeling verleende bij verkoop van r ,st Eindelijk bekend Ondanks de langdurige verhoeren die des nachts voortduurden en waarbij voor den Sumatraan A. van een tolk gebruik werd gemaakt, bleef het tweetal, tegen wie de bezwarende aanwijzingen zich op stapelden, positief in zijn ontkentenis. Eindelijk, nadat ook éen confrontatie met den Leidschen opkooper van S. had plaats gehad, viel de V. door de mand. Hij gaf toe bij de ontvreemding van de sieraden tegenwoordig te. zijn geweest. Volgens hem had A. het voorstel gedaan om sie raden bij de vrouw te gaan stelen. Ge tweeën zouden zij op den bewusten middag naar het perceel in de Hazelaarstraat zijn gegaail. A.. die over een sleutel van de voordeur beschikte, had zich toegang ver schaft en de V. zou op den uitkijk hebbeh gestaan. Na ongeveer drie kwartier zou A. naar buiten zijn gekomen, had de V. 400 in de hand gefutseld en zou hem in gebroken Hollandsch hebben toegevoegd-' „We hebben alles!” De politie had reden om aan te nemen, dat de lezing van de V. in strijd met de waarheid was. Meer geloof hechtte men aan de uiteenzettingen van den inlander, die tenslotte gistermiddag aan het praten is gegaan. Zijn lezing luidde: Toen beslo ten was om bij de vrouw sieraden te gaan stelen, had de V. gezegd: „als we ze niet goedschiks krijgen, dan maar, kwaad schiks” Alvorens het huis binnen te gaan, had men op een bank op de Valkenbosch- kade het plan nog eens nagegaan en de woning in de gaten gehouden Tot hun verrassing hadden zij een vrouw naar buiten zien komen; zij wisten, dat vrouw Christina des middags altijd alleen thuis was. Nadat het tweetal had aangebeid werd het in de hall gelaten A. heeft hier tegenover dé vrouw een verhaal opgehangen over rijst. Zij kon, zoo vertelde hij, straks een loopjongen met thee en rijst verwachten. De vrouw wilde direct ƒ275 betalen, doch de V. vond dit niet noodig. Vervolgens is men over gouden sieraden begonnen, doch Christina voelde niets voor verkoop van die sieraden, waarop het tweetal oog had Hierop heeft de vrouw zich verwijderd, om andere sieraden uit een waschtafellade te halen. Gedurende dieri tijd is tusschen de twee de afspraak’ gemaakt om zich met geweld van het goud meester te maken. A heeft aanvankelijk geaarzeld, maar de V heeft hem over zijn schroom heenge. holpen. en gezegd, dat geen risico geno men mocht worden. A. moest maar roepen, dat de loop jongen met de bestelling er was. dan zou de vrouw hem achterna loopen en op dat moment zou Christina worden neerge slagen. Dit duivelsche plan is uitgevoerd Inderdaad is de vrouw op het geroep van A naderbij gekomen waarna de V met een ijzeren staaf haar eenige krachtig*- slagen op het hoofd heeft toegediend De onverlaten hebben zich meester ge- maaxt van de sieraden en van een be drag van ongeveer t 500 Volgens A heeft de V eenmaal buiten de sieraden in de zakken van A. gedaan Er was een afspraak gemaakt om elkaar in Leiden weer te zien Aldus is gehandeld en de twee zijn op reis gegaan De V blijk onmiddellijk naar een in de omgeving van de Hazelaarstraat gevestig- den kleermaker te zijn gestapt en heeft daar een costuum gekocht en aangetrok ken. Zijn gedragen pak heeft hij achter gelaten. terwijl hij betaald heeft van het geld, dat uit de woning was ontvreemd. Zoowel de V., als A., die buitengewoon moeilijk aan het spreken te krijgen waren, als de koopman van S. zullen morgen wor den voorgeleid voor dén Officier van Justitie. LEVERINGEN AAN DE DUITSCHE WEERMACHT Bij overtreding van de voor levering aan de Duitsche Weermacht gegeven voorschriften stelt ,men zich aan gevoe lige straffen bloot. Zoo zijn dezer dagen op de zitting van den tuchtrechter te Assen tien landbouwers tot geldboeten veroordeeld wegens het afgeven van aardappelen aan leden van de Duitsche Weermacht, zonder dat daarbij de gel dende distributiebepalingen in acht wer. den genomen Deze en andere ge vallen geven aanleiding er nogmaals op te wijzen, dat leveringen aan leden van de Duitsche Weermacht slechts mogen geschieden tegen inlevering van bonnen vergunningen of toewijzingen Men kar zich er niet op beroepen dat de goe deren zouden zijn gevorderd, indien nie> geleverd zou zijn Het geheele rechercheapparaat werd nu in wterklng gesteld om zoowel de V. als A te arresteeren Bekend was. dat de V wel eens aan een bepaald adres in de Trompstraat verbleef Ook hadden de rechercheurs aanwijzingen, dat de ge zochte die in kringen van zwartehande- laren evenmin een onbekende is zich meermalen ophield in Eindhoven en Gel- dermalsen men vermoedde dat hij Za ter dagavond j.l ook in een van die plaatsen zou zijn Groot was daarom voor de rechercheurs de verrassing toen men omstreeks half tien dien avond den ge zochte gestoken in een nieuw costuum. in de Trompstraat zag loopen De V schrok aanvankelijk maar herstelde zich direct Hij werd direct overgebracht naar het hoofdbureau van politie en scherp verhoord. Hardnekkig ontkende de ar restant iets van de misdaad te weten. Hij ga* als alibi op den dag van den moord in de Hazelaarstraat te Gelder - malsen te zijn geweest. Dit alibi klopte nu allerminst Wel is hij het laatst van de vorige week in Eindhoven geweest en heeft daar flinke verteringen gemaakt. Hij weigerde den naam van den kleer maker die hem het nieuwe pak had ge- ook hard- inlander in ongeh vrouw 59 j ongeh vrouw 68 j van J Binnen een week tijds •Tustitieele dienst C van de politie onder leiding van commissaris G. B. Bouwhof het drama in de woning aan de Hazelaarstraat tot oplossing ge bracht. Men zal zich herinneren, dat in den middag van den 22sten dezer de 51- jarige Inlandsche masseuse Christina op gruwelijke wijze om het leven is ge bracht, terwijl een aantal waardevolle gouden sieraden werd ontvreemd. BIJEENKOMST VAN SOCIALE VOOR MANNEN EN BETRIEBSFÜHRERHet Nederlandsche en het Duitsche Arbeids front hebben in Krasnapolsky te Amster dam een bijeenkomst belegd van ,.Be- triebsführer” en sociale voormannen De leider van het Nederl Arbeidsfront de heer H. J. Woudenberg zette aller eerst in zijn rede de groote beteekenis van de sociale voormannen uiteen Spre kende over den ..Betriebsführer” zeide de Arbeid sfrontleider. dat deze in de eerste plaats socialist moet zijn, hij moet niet alleen zorgen dat zijn bedrijf ren deert maar hij moet hart en zorg hebben voor zijn „Gefolgschaft” Om hem daar bij te helpen staat de sociale voorman naast hem. Zooals wij sociale voorman nen hebben geschoold, zoo zullen wij in de toekomst ook ..Betriebsführer” scholen om nog meer dan thans te komen tot een vriendschappelijke samenwerking ten bate van de geheele volksgemeenschap Binnenkort zal er een uitvoeringsbesluit komen van den Gemachtigde voor den Arbeid tot instelling van een bedrijfs- reglement. ..Betriebsführer” en sociale voormannen zullen zij aan zij staan bij de samenstelling van dit bedrijfsreglement. De heer Kretschmar stellvertre-bend Ob- mann van het D.A.F. betoogde o m de wenschelijkhefd om het Führer-principe ook door te voeren ‘in naamlooze ven nootschappen en particuliere bedrijven Hij besloot zijn rede met er met groote klem op te wijzen dat de Nederlandsche arbeidskrachten zich volledig moeten in zetten tot een maximum aan arbeids prestaties omdat oorlog slechts de keuze laat tussc^n een vrij sociaal Europa of den bolsjewistischen alles ver nietigenden en verwoestenden chaos. President Roosevelt heeft in een radio toespraak gezegd, dat de regëeringswisse- ling te Rome niets heeft veranderd aan de houding der geallieerden tegenover Italië. Nog steeds wordt van Italië een „onvoor waardelijke capitulatie” geëischt. De Ver. Staten zullen ook na den oorlog gaarne goede buurbetrekkingen en een op rechte vriendschap met de Sovjet-Unie onderhouden. Ten aanzien van den oorlog in den Stillen Oceaan zeide spr., dat de Japan ners hun stellingen hebben kunnen verster ken en uitbreiden. Het is het doel der ge allieerden, deze versterkte vijandelijke stellingen achtereenvolgens te heroveren, om te zijner tijd de Japansche eilanden van alle kanten te kunnen aanvallen. De oorlog zal in zijn verder verloop geen een voudige zaak zijn. Duitschland en Japan kunnen alleen in eigen land verslagen wor den, hetgeen echter een veel grootere con centratie van het nationale potentieel en de nationale energie noodig maakt. De Ver. Staten, aldus Roosevelt, mbeten er op voorbereid zijn dat zij ook hun laatste kracht in dezen oorlog geven. Zij zullen slechts met eèn totale overwinning tevre den zijn. Het agentschap Stefani publiceert een ,,officieele uiteenzetting” van de gebeurte nissen in den Grooten Fascistischen Raad, die geleid hebben tot het aftreden van Mussolini. Hierin wordt het volgende ge zegd: Op 24 Juli is de Groote Raad, die sedert 7 December 1939 niet meer bijeengeroepen was, bijeengekomen. Na de opening heeft de chef der regeering rapport uitgebracht over den politieken en militairen toestand. Daarop heeft de voorzitter dhr Kamer, Grandi, de volgende motie ingediend, die behalve door hem ook onderteekend was door Fëderzoni, de Bono, de Vecchi, de Marsico. Acerbo, Pareschi, Cianetti. Ciano, Bottai, Balenna, Gottardi, Bignardi* de Stefani, Rossoni, Marinelli, Alfieri. Albini, Bastianlni. De Groote Fascistische Raad, bijeengeko men in deze dagen van uiterste beproeving, is voor alles met zijn gedachten bij de heldhaftige strijders van elk wapen, 'die schouder aan schouder met de trotsche be volking van Sicilië, waarin het geloof aan het Italiaansche volk op de schitterendste wijze naar voren komt, strijden om «ie edele tradities van dapperheid en van on verzwakte offervaardigheid van onze roem rijke weermacht te vernieuwen. Na be- studeering van den binnenlandschen en in ternationalen toestand en van de politieke en militaire oorlogvoering, proclameert de Groote Ra^d den heiligen plicht van alle Italianen om tot eiken prijs de eenheid en onafhankelijkheid, de vrijheid van het vaderland, de vruchten van de offers en den arbeid van 4 generaties, van de Ri- sorgimento tot nu toe, het leven en de toekomst van het Italiaansche volk te ver dedigen en betuigt de noodzakelijkheid van een moreele en materifeele eenheid van alle Italianen in dit ernstige en voor het lot der natie beslissende uur. De Groot, Raad verklaart, dat om dit doel te bereiken, het onmiddellijke herstel van alle staatsfuncties noodzakelijk is. door aan de Kroon, den Grooten Raad der regeering, aan het parlement en dg corpo raties dè taken en de verantwoordelijkhe den te geven, zooals deze in de statuten en de grondwetsbepalingen zijn vastgelegd. De Groote Raad ndodigt den chef der re geering uit om aan Zijne Majesteit den Koning, tot wien het hart van de geheele (j^atie trouw en vol vertrouwen is gericht. - te verzoeken met hèt effectieve opperbevel over de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht, overeenkomstig artikel 5 van het statuut van het Koninklijk Huis het hoogste initiatief der beslissing te ne men. dat hem door onze staatsinrichting wordt verleend en dat altijd in onze ge schiedenis de roemrijke kracht van onze vèrheven dynastie van Savoye is geweest. Grandi, zoo wordt verder in het Stefanl- bericht gezegd, verlangde een hoofdelijke stemming. Vervolgens werd door den secretaris der partij Scorza een tweede en door Fari- nacci een derde motie ingediend. De be- sprekingen hebben onondèrbroken tien uur geduurd, d.w.z. tot 3 uur in den nacht vap 25 Juli. Aan het einde der b^sprekin- gen kreeg de door Grandi ingediende j motie 19 stemmen voor, 7 stemmen te- gen, bij 1 onthouding. De motie van Fari- nacci kreeg een stem, die van Scorza werd i ingetrokken. Voor: Grandi, Federzoni, de Bono. de Vecchi. Ciano, de Marsicho, Acerbo, Pa- resci. Cianetti, Balenna, Cottardi, Bignardi, de .Stefani, Rossoni, Bottai, Marinelli Alfieri, Albini, Bastianini. Met neen heb ben gestemd: Scroza, Biggini. Poverelli, Tringali, Casanova, Frattarl. Buffarini en Galbiati. Sardo onthield zich van stem- ming. I dedigingskrachten schoten 35 zware viermotorige Amerikaansche bommen werpers neer. 7 Eigen jagers gingen verloren. In den afgeloopen nacht zijn enkele vijandelijke storingsvllegtuigen over het Noordwestelijke en Westelijke Duit sche gebied gevlogen. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen doelen in het gebied van Londen aan. Radio Rome meldt: De verklaring van Churchill in het La gerhuis over de politieke veranderingen in Italic heeft de Italianen niet verrast. Wij wisten heel goed, dat de verklaring zoo zou zijn en niet anders. In de Britsch- Italiaansche betrekkingen is niets ver anderd De gebeurtenissèn van de afgeloo pen dagen zijn een zuiver binnenlandsch- Italiaansche aangelegenheid. De Engelschen echter,-,. die voorgeven alleen tegen het fascisme te strijden, en niet tegen het Ita liaansche volk, toonen théns de geheele wereld, dat het hun er om te doen is het geheele Italiaansche volk te vernietigen. De Italianen hebben vanzelfsprekend de Britsche lokroepen nooit geloofd. Zij wis ten, dat Groot-Brittannië altijd gehoopt heeft dat een burgeroorlog in Italië hen zou helpen um zijn vijand ten val te brengen. Italië echter ziet zich geplaatst tegen een onverbiddellijken vijand. Italië heeft daarom slechts de keus om voor zijn vrijheid en zijn eêr te strijden. De commentator van Radio^ome. Fabio Maximo, heeft gisteravond verklaard: „Terwijl de Anglo-Amerikanen tot nu toe in radio en pers steeds slechts Mussolini en zijn regeering hebben aangevallen, too nen ’ij thans hun ware gezicht en geven zij toe, dat hun strijd het Italiaansche volk geldt. Het Italiaansche volk weet thans, waaraan het zich te houden heeft. Italianen hebben reeds van de ervaring geleerd. Ook de Britten en Amerikanen moeten nog een harde Zij zullen ervaren, hoe de Italianen strij den zullen en deze les zal hun duur te staan komen. Italië strijdt thans gesloten, als één blok, voor het Italiaansche volk en voor het vaderland. Dat zullen Roose velt en Churchill nog moeten leeren. Italië strijdt thans tegen het communisme. Het strijdt om de ketenen te doen springen, waarmede Britten en Amerikanen het poogden te boeien. Het strijdt voor de vrijheid onder leiding van zijn koning” DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 29 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Op verscheidene plaatsen van de Orel-bocht stonden onze troepen, door sterke formaties van het luchtwapen doeltreffend ondersteund, den geheelen dag door in zware afweergevechten. Alle vijandelijke doorbraakpogingen werden na wisselvallige worsteling af geslagen en den bolsjewisten werden daarbij opnieuw aanzienlijke verliezen toegebracht. Zjj verloren alleen in den sector ten Noorden van Orel ruim 100 tanks en 33 vliegtuigen. In de andere sectoren deed de tegen stander slechts plaatseltjk begrensde aanvallen die in hier en daar zeer harde gevechten of tegenaanvallen werden af geslagen. In totaal werden gisteren 186 tanks vernield. In de laatste, zware afweergevechten ten Zuiden van het Ladogameer heeft zich de Oost-Pruisische eerste divisie in fanterie bijzonder onderscheiden. Vijandelijke aanvallen der Amerikanen lings de Noordkust van Sicilië werden afgeslagen. Sterke vijandelijke, door luchtstrijdkrachten gesteunde doorbr k- aanvallen tegen den middelsector van het Siciliaansche front strandden op den vastberaden afweer onzer troepen Voor de Zuidkust van Sicilië beschadigden Duitsche gevechtsvliegtuigen bij nachte lijke aavallen 6 transportschepen zwaar Amerikaansche vllegerformaties zijn gisterochtend het Duitsche gebied bin nengevlogen. Door eskaders Duitsche jagers tot den strijd gedwongen, wier pen zjj lukraak bommen op eenige plaatsen, o. m. Kassei en verscheidene apen landgemeenten. Er ontstonden eenige verliezen onder de bevolking en schade aan gebouwen. Onze luchtver- 0UD LUIT.-GENERAAL W. BOETJE tl In den ouderdom van 94 jaar is alhier overleden de oud-luitenant-generaal W. Boetje. oud-legercommandarxt in Ne- derlandsch-Indië. In 1894 nam hij deel aan de Lombokexpeditie waar hii commandant der Artillerie was en deel nam aan den aanval op Tjakra Negara. Hiervoor werd hem do M.W.O. 4e kL verleend. In 1896 kwam hij als luib- kolonel. na het verraad van Toekoe Oemar op Atjeh waar hij nagenoeg alle belangrijke acties meemaakte als com mandant der Bereden Bergartillerie In 1897 werd hem hiervoor de eeresabel toegekend Generaal Boetje. die van 1897 tot 1902 lid der directie van het militair wedu wen- en weezenfonds in Indië is gejv.est. werd in 1916 kanselier der Militaire Willemsorde en in 1918 kanselier der Nederlandsche Ridderorden. De crematie vindt Zaterdag a.s. plaats te Westerveld. na aankomst van trein 14 uur 49. A Spanjaard 54 Mark vr van C van de R A H Muuser» man van F van j. M Haneveld. man Gondrie 58 26 J. M M Gondrie 58 i vrouw van W. K Tankverllezen der bolsjewisten In de gevechten ten Noorden en ten Oos ten van Orel zijn de zwaarste, welke de vijand op zoo klein terrein ooit geleden heeft Het gevecht s- veld is bedekt met bolsjewistische tanks welke door de Duit sche afweerwanens buiten gevecht wer den gesteld^ (P.K. HtnUcte DE KLANTENBINDING VOOR GROEN TEN Van bevoegde zijde werd ons medegedeeld dat het verbod van koppel verkoop van groenten gehandhaafd blijft De verkoop van aardappelen valt buiten de klantenbinding zoodat men desge- wrtischt aardappelen bij een anderen handelaar kan betrekken dan die. bli wien men den groentebon heeft inge leverd Het verdient evenwel aanbe veling. zoowel groenten als aardappelen bij een en denzelfden winkelier te koopen TABAKS- EN VERSNAPERINGEN KAARTEN VOOR PATIËNTEN IN IN RICHTINGEN: Patiënten in ziekenhuizen en andere bijzondere instellingen ontvan gen. evenals bij de vorige uitreiking van tabaks- en versnaperingenkaarten, ook ditmaal deze kaarten .reeds tijdens hun verblijf in het ziekenhuis PREMIE ONGEVALLENWET 1921: De secr.-gen. van Sociale Zaken heeft de bij drage over het jaar 1942 vastgésteld op 125 pCt. van de voorschotpremie betref fende de ongevallenwet 1921 Er zal dus 25 pCt. van de voor 1942 verschuldigde ongevallenpremie worden bli gevorderd d. P. Goedraad geb. Bogerman, d J. J. E. Immens geb. van Lier, d. J. Frauenfelder geb Kuipers, z. C. F. Wervers geb. Lagewaard, d. C. E. M. van de Velde geb. van Heyst, d. J P. Jorissen geb. Spaans, z. I. Antonietti geb. Boswinkel, d. W. van Kan geb. Smit, d J. H. W. de Bruijn geb. Pin ster, d. H. S. P. Oosterweghel geb, Junge d. E A. Aalbersberg geb. van der Vegt z. M. Westerduin geb. Knoes. ter, z. R. Th. Vos geb. Starinck, z. A. C. Bleijenberg geb. Marijs, d. J, Ch de Jong geb. van der Sluis, d. M. A. de Winter geb. van Leeuwen, d. K van der Kwaak geb. Mittertreiner, d. L. N Schaareman geb. Kauffeld. d L. Dijkshoorn geb. Braber. d. M Leen heer geb. Camfferman, d. C. Groene. wegen geb. Beekink, z. J. Vdoijs geb. Haverkamp, z A. E. van Overvest geb. Windhorst, d. H. J. Spaans geb Pronk, z. G. Rotteveel geb Engels, d. B. J M van Rijswijk geb Wagner, d. E, P. v. Kuilenburg geb. v. d. Voorst, z. H. Jol. geb. Pronk, z N. P. J van Uden geb. Dijkstra, d. M. Th. Klijmij geb. de Ridder, d. C. Delen geb. Waaijers, z H. Walburg, geb. de Roo, d E. M .van den Heuvel géb Brus selaars, z. H. E. Ebregt geb. Teensma, z. C. H. M. Vlaanderen geb. Boek horst. z M. du Chatenier geb. Wies- ler, z. C Mons geb. Vorihof, d. G. P. J. J. Vink geb Evers, d, G. C. A. van den Arend geb. Hermans, d. OVERLEDEN: J. P. Caffa, weduwnaar van K A Regoor, 69 j. C A. Acksen, man van M. P. de Witt, 64 j. G A. W M. van der Kooy, wed. van W, van de Graaf 65 j. A. de Jong, man van M van Veen. 51 j. A Minnis man van W. Eijgenstein, 70 1. T J. Beckers, we duwe van W. S. J. Perquin. 83 j. A. Oudshoorn, man van E. Spies. 56 j. P. J van der Veen, man van L. van der Holst, 47 j J. van der Meij. zoon, 3 j. J Oosterdijk vr.-van G. Eman. 60 j. M van Uffelen. dochter 16 dagen W. H de Leeuwerk man van J. Vermeer, 70 j, W. C van Rijswijk, ongeh. man, 44 j' F A Post. wed. van A. N Bun- nik 81 j, J. A. Stuten vrouw van W. van Hoorn, 53 j. J van der Swaagh, mam van J Eekman, 64 j. C. A Kok, ongeh man 41 j. J. C Suijver wed. van P J Fritzlin 72 j D. E. Linde boom vrouw van A. Maasland. 73 j. M T Heskes vrouw van W Prulsaen. 60 j. C. P van den Elshout man van A van den Goobergh, 71 j A M Jan. sen ongeh vrouw 50 j M. de Jonge, ML Paijens vr. j. J. van der Nadort. 61 j Dam, Haneveld. man van stand gebrachte. Zaken, Guariglia, die zich vliegtuig uit Turkije naar heeft op Jjn doorreis te Sofia tegenover een vertegenwoordiger van de „Sora” ge zegd: „Italië zal strijden, itiet tegen het fascisme, maar voor de overwinning tegen de gemeenschappelijke vijanden”.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1