Pr ij sbeheersching BESLUITEN VAN BADOGLIO aan Duitsche zeestrijdkrachten beschoten stellingen aan Mioesfront 1943 Vrijdag 30 Juli. No. 18551'. van bonnen De nieuwe STADSNIEUWS BINNENLAND AGENDA SPORT zware politieke Italië Bekendmaking in verband met den Arbeidsinzet Opnieuw zware terreuraanval op Hamburg 54 vliegtuigen Vorming partijen in verboden Bekendmaking De distributiebonnen neergeschoten ni 32 Inlevering luistervergunningen Vijandelijke aanvallen duren voort Britsche motortorpedoboot bij Terschelling gezonken Geen gehuwde vrouwen in Leidsche café’s ITALIA.ANSCH WEERMACHTBERICHT De indruk in het Vaticaan Toestand weer normaal BURGERLIJKE STAND Afhalen Distributiebescheiden Onrust in Portugal. Zeep Vischhandelaar leverde 20 7° te weinig De strijd op Sicilië. 125 gr 7 Sept. 400 gr. 31 Juli 100 gr. 31 Juli 400 gr. 7 Aug. I 100 gr. 7 Aug. 150 gr. 7 Aug. 100 gr. 7 Aug. 100 gr. 125 gr. COURANT HAAGSCHE H offmann-S tapf) Na 6 uur avonds 31 622 609 45 gr. 31 Aug. S 31 Juli wascho. 31 Aug. 75 50 of (tollet) X, No. 115995, liezen voor den tegenstander at Bonnen 31A GUARIGLIA TE ROME De nieuwe minister van Buitenlandsche Zaken, Guariglia, is gisteren per vliegtuig uit Istanboel te Rome aangekomen. Een redacteur van het te Istanboel ver schijnende blad „Son Posta” heeft op het vliegveld van Istanboel een onderhoud gehad met minister Guariglia, voordat deze naar Italië vertrok. Guariglia sprak de geruchten tegen vol gens welke hij een bezoek had gebracht aan de ambassadeurs van Engeland en de Ver. Staten in Turkije, teneinde met hen voorwaarden voor een vrede te bespreken. Hij beantwoordde vervolgens een vraag van den Turkschen journalist over zijn onderhoud van 3 uur met ambassadeur von Papen en verklaarde, dat dit onder houd van pnrticulieren aard is geweest. Voorts gat Guariglia uitdrukking aan zijn vriendschappelijke gevoelens jegens Turkije. r Van alle verbeurdverklaarde toestellen Luistervergunningen van alle verbeurd verklaarde radio-ontvangtoestellen moeten ter afrekening van de luisterbijdrage in den loop van dit jaar worden ingele verd. Elke maand komt een groep letters aan de beurt. De postinrichtingen (geen agentschappen) nemen de vergunningen in tegen ontvangstbewijzen, als de luisterbij drage voldaan is t.m. de maand, waarin het toestel is opgevorderd (girobetalingsbe- wijzen bij voegen). Wie zegels vooruit geplakt en daardoor te veel betaald heeft, kan op de adreszijde der luistervergunning op een in het oog loopende wijze van zijn verzoek om te rugbetaling doen blijken. Zij, die voorloo- pig of definitief een toestel mogen houden en radioreparateurs. die hun vak blijven uitoefenen, moeten gewoon doorgaan met zegels plakken, eventueel op de oude luis tervergunningen. Voor hen volgen binnen kort nadere aanwijzingen. Aangeslotenen op de Rijksradiodistributie vallen buiten deze regelingen. een veroordeeld vonnis is na gratiekwestie de volgende behan- omvane hoofd wen de Suiker Suikerwerk Suikerwerk Tabaksk. 31 Tabaksk. Taptemelk op een bon over men per 620 32 A en van van ern. bedrijf i voor de I Wat nu betreft de 29A, 31A kattenbrood Voor de komende week Voor de periode van 31 Juli tot en met 7 Augustus zijn voor de gebruike lijke hoeveelheden aangewezen de vol gende bonnen: A en toeslag Aardappelen A en B Brood Beschuit 31A 31B 32A 32 B 3 4-34 29 621 607 VERDUISTEREN Van 21.45 aar tot 5.45 aar wascho Maan: 30 Juli op 4.21 u„ onder 20.32 u.; 31 Juli op 5.11 onder 21.11 u. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 tt, No. 113058. gr. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 z.g. Stadspatiënten no. 49. ge- Jan NIEUWE PREFECTEN Volgens den omroep zijn de volgende prefecturen door andere functionarissen bezet: Turijn, Brescia, Littoria, Vicenza Udine, Aquila, Gorizia, Como, Ancona. Mantua, Triëst, Reggio-Calabvia, Cosenza. Milaan, Catania, Venetië en Salerno. VERORDENINGENBLAD: Het 27 dezer verschenen Verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris be treffende de Landwacht Nederland; de derde verordening van den Rijkscommis saris houdende aanvulling der verordening no. 162/1941 betreffende de prijsvorming met betrekking tot het goederenverkeer met het Duitsche Rijk, den Elzas, Lotha ringen of Luxemburg; een besluit van den secr.-generaal voor Bijz. Ec. Zaken en van den secr.-gen. van Justitie betreffen de uitstel van betaling van rente en af lossing van leeningen; een besluit van den secr.-genx van Financiën tot vaststelling van de regelen ter uitvoering van art. 5 van het besluit op de bezetting schaden en twee besluiten van den secr.-gen van Sociale Zaken, houdende wijziging en aan vulling resp. van het tweede en het derde uitvoeringsbesluit ingevolge het Zieken fondsenbesluit. WIELRENNEN NATIONALE De nationale DE SLAPENDE VROUW OP DE LAREN SCHE HEIDE: De politie te Laren heeft de identiteit kunnen vaststellen van de vrouw, die slapende op de heide aldaar werd gevonden. Het onderzoek heeft tot dusver reeds uitgewezen, dat er geen sprake van misdrijf is, doch omtrent de juiste toedracht kan nog geen nadere mededeeling worden gedaan ROME 30 Juli. Op Sicilië blijven de verdedigingstroepen in zwaren strijd ge wikkeld door nieuwe hevige aanvallen van den vijand In de Oostelijke wateren van het eiland hebben ïtaliaansche tor- pedomotorbooten aanvallen van vijande- lijke torpedomotorbooten op onze con- vooien afgeslagen Luchtaanvallen op eenige plaatsen in Latium en Campagnia veroorzaakten ge ringe verliezen. Onze lagers bonden den strijd aan met een formatie, die over Napels vloog en schoten 1 tweemotorig vliegtuig neer. of zeeppoeder, of op, V Tenslotte ^eeft bon Toiletzeep van de aan kinderen - - A met 31 Aug 50 of voor Tijdens de vergadering van den minis terraad te Rome op 27 Juli is ook het ver bod bekrachtigd om tijdens den duur van den oorlog politieke partijen op te rich ten. Het is derhalve verboden tijdens den oorlog partij-insignes of vlaggen te dra gen resp. uit te steken, die betrekking hebben op politieke partijen. Het eenige teeken, waaronder de Italianen zich thans mogen aaneensluiten en verbroederen is de ïtaliaansche driekleur. Tevens werd besloten tot het sluiten van de 30ste wet gevende periode en tot de ontbinding van de Kamer der fascistische corporaties. Binnen 4 maanden na het einde van den oorlogstoestand zal een nieuwe Kamer van afgevaardigden worden gekozen en zal met een nieuwe wetgevende periode wor den begonnen. Bovendien besloot de ministerraad om alle wetten, die den ongehuwden beper kingen opleggen af te schaffen. Deze maatregelen zijn onmiddellijk door den koning bekrachtigd. Het vrijlaten van politieke arrestan. ten is, naar Stefani meldt, reeds be gonnen. Met het oog op het aanzienlijke aantal gevallen, die de autoriteiten te behandelen hebben, zijn maatregelen genomen om den persoonlijken toestand van iederen arrestant binnen zeer kor ten tijd op te helderen. Als „voorzorgsmaatregel in het be lang van de openbare orde” zijn talrijke personen in verband met het feit, dat zij tot de nationaal-fascistische partij behooren, gearresteerd. De gebeurtenissen in Italië hebben een gunstigen indruk gemaakt in het Vati caan. meldt Stefani. Hoewel geen enkele verklaring van officieele Vajjcaansche zijde is gepubliceerd, heeft radio Vaticana gisteravond een commentaar uitgegeven, waarin gezegd wordt dat de beweging ter bevrijding van een land van een staat van zaken die ten nadeele ging van het land volledig gerechtvaardigd was. De activiteit van den staatssecretaris is deze dagen zeer intensief geweest Kardinaal Maglione heeft verscheidene diplomatieke vertegenwoordigers ont. vangen en de Paus wordt tweemaal per dag op de hoogte gebracht van de loo pende gebeurtenissen. In het Vaticaan volgt men dus van zeer nabij de Italiaan- sche gebeurtenissen. In geheel Italië is, naar Stefani meldt, de toestand snel normaaj geworden, na de betoogingen van geestdrift, waarmede Maandag en Dinsdag het aan het bewind komen van het nieuwe regime werd be groet. Volmaakte kalmte beerscht in alle provincies, in de groote steden wijdt de bevolking zich vreedzaam aan haar bezig heden en neemt met volmaakte discipline de genomen maatregelen der autoriteiten voor de handhaving der orde in acht. Te Rome heerscht rust, evenals te Turijn, Milaan, Genua, Bologna, Florence, waar de vlaggen nog van de huizen uithangen Alle fabrieken werken, alle winkels en markten zijn open. Te Napels, Foggia. Bari, en andere Zuidelijke steden, vooruit geschoven citadellen van het front, heb ben de bewoners bewijs gegeven van be- wonderenswaardige vaderlandsliefde en discipline. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER 30 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend In den gevechtssector van Orel zjjn wederom felle aanvallen van infante rie en tanks afgeslagen. Ten Zuiden van het Ladogameer bleef de vijandelijke aanvalsactiviteit vermin deren. Herhaalde, plaatselijk beperkte aanvallen der bolsjewisten met sterken steun van tanks en slagvliegers. werden bloedig afgeslagen. Duitsche zeestrijdkrachten beschoten opnieuw vijandelijke stellingen aan het Mioesfront en beschadigden met artille- rietreffers een pantsertrein. In de Finsche Golf is door lichte zee strijdkrachten een lichte Sovjetrussi- sche oorlogsbodem tot zinken gebracht Op Sicilië sloegen Duitsche troepen in den middensector van het afweerfront vijandelijke doorbraakpogingen met ver- De burgemeester van Leiden heeft een verbod uitgevaardigd, waarbij het aan gehuwde vrouwen, die niet in gezelschap van haar echtgenoot zijn, verboden is café’s é.d. te bezoeken na des avonds 6 uur. De burgemeester kan bepaalde in richtingen van de toepassing van dit ver bod vrijstellen. Op de dagelijksche persconferentie heeft rnr. N. J. Rowaan, referendaris ter Leid sche gemeentesecretarie, een toelichting op dit verbod gegeven. Hij wees op het verschijnsel, dat vele vrouwen, wier man nen in Duitschland werken, zich min of meer „losgeslagen” voelen. Het zijn deze vrouwen, die vaak café’s bezoeken en die de kinderen zonder toezicht en vaak ook verzorging alleen in huis achterlaten. In de laatste weken werden aan de politie 21 namen van vrouwen gemeld, van wie de buurtbewoners hebben verklaard, dat zij, met verwaarloozing van haar kinde ren. een groot deel van haar tijd in café’s doorbrengen. Het gebeurt dan wel, dat in haar afwezigheid kinderen met vuur spe len en met als gevolg, dat er binnenbran den uitbreken en ook dreigen ernstige ge varen voor alleen gelaten kinderen oij luchtgevaar. Mr. Rowaan legde er den oadruk on, dat de verstrekkende maatregel van den burgemeester in hoofdzaak beoogt de jeugd te beschermen. Een aantal te goeder naam en faam bekend staande café’s zijn uitgezonderd. Intusschen geldt de maat regel ook voor vrouwen, die geen kinde ren hebben Op uitnoodiging van de Duitsche jeugd kunnen Nederlandsche jongens van zestien tot achttien jaar vier weken vacantie doorbrengen in een weersport- kamp van de Hitlerjugend. Volgens ver ordening van den Rijkscommissaris moeten werkgevers deelnemers van een weer sportkamp vrijgeven met behoud van loon terwijl het verblijf In het kamp niet als vacantie mag worden aangerekend. Meld ie dus aan voor het volgende weersportkamp Aanmelding Koningslaan 9 Utrecht BEVALLEN: E. Spaans geb. Harteveld d. M D. J. Westerouen van Meeteren geb. de Bel, z. P J. ter Haar geb. van Driel, d. E. A. Caron geb Ooster- weghel, z. N. Vollenhouw geb. de Zeeuw, d. A. M J. van der Zijden geb Alsem, d. S. H van Duijn geb van der Steen, z. M E. de Hardt geb. van Rijn, d. T. C de Vreede geb. van der Ven, z. G. E Kerklaan geb. Stijlen, z M. Strijbos geb. Appel, z. G. M. Smit geb van der Ende, z. A. van Rooij geb Mulder, d. H. van Bensem geb. Coelman, z. H. van Langerak gep Nagel, z. J M. Hartman geb. Jeursen. z F, J, Zee geb. van Nieuwland. d. J. Broer geb Morel, z. M de Groot geb. de Vos, z. S. M van Maris geb. Rustenburg, d. P. E. Bosch geb De- rickx. d J Sprlnkhuizen geb. Vos, d A. C. Hulsker geb. van den Ende, d. A. Prins geb. Lekkerkerker, d. C. A, Ydema geb Tetteroo, d J F Kok geb de Bruijn. z. OVERLEDEN J. van Leeuwen, man van J M Ton. 66 j. I. G Vlaskamp. weduwe van M. de Kiewit. 34 j M J J. Outman vtouw van A B. N Jehee 75 j. N. van Someren vrouw van P N Heijkoop, 36 j. C. J. P Ot, man van W G. Teljeur 57 j M. Langelaan vrouw van M Meijer 53 j. C. Ver- straaten, weduwe van H. D Tuijnen- burg, 87 j. Op grond van bestaande wettelijke voor schriften worden alle mannelijke perso nen, geboren in de jaren 1924, 1923 en 1922, die geen gevolg hebben gegeven aan de herhaalde oproepen van de dlstricts- arbeidsbureaux tot persoonlijke aanmel ding, dus allen, die niet in het bezit zijn van een bevestiging van de bevoegde districtsarbeidsbureaux, waaruit blijkt, dat de houder ten opzichte van den ar beidsinzet aan de bepalingen heeft vol daan en dat hij werkt met toestemming van het districtsarbeidsbureau, voor de laatste maal opgeroepen zich vóór of op 4 Augustus aan te melden bij het voor hen bevoegde districtsarbeidsbureau. Ook den werkgevers wordt er op gewe zen, dat zij op grond van de beschikking van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied (Generalkom- missar Z.B.V.) betreffende verboden tot het in dienst hebben en de in verband daarmede uitgegeven uitvoeringsbeschik kingen van den secretaris-géneraal van het departement voor Sociale Zaken ver plicht zijn zonder verwijl na te gaan of zij personen als werknemers in dienst heb ben, die geboren zijn in de hierboven ge noemde jaren en die niet in het bezit zijn van het genoemde bewijs. Deze personen moeten de werkgevers terstond opgeven bij het bevoegde districtsarbeidsbureau. Wie ook dezen laatsten oproep niet na. komt, zal ter verantwoording worden ge roepen en moet zeer strenge strafmaat regelen verwachten. Dit geldt ook voor personen, die optreden als aanstichters, medeplichtigen of handlangers tegen de wettelijke voorschriften. Alarm in een Artilleriestelling Het geschut is op het vijandelijke doel ge richt. Een officier geeft het bev®* f vuren. (P.K. Hoffmann^Atl.-üJ» W.A.-kinderfeest Gisteren bezorgden de Heerbannen 3 en 4 der W.A ruim duizend kinderen van frontstrijders en N.S.K.K.-mannen een prettigen dag. 's Morgens om tien uur was het al een drukte van belang in den Haagschen Dierentuin en alom klonken vroolijke kinderstemmen op De kinderen zullen zich wel geen minuut verveeld heb ben, want de Dierentuin was in een waar kinder-dorado herschapen Er was het Circus Royal, er was een poppenkast, de kinderen konden naar hartelust ezeltje- rijden en spelletjes doen en.elk kind kreeg snoep, koek, limonade en een mooie feestmuts. Om half een was er een stamp- pot-maaltijd met pudding toe en daarna woonden de kinderen een vroolijke voor stelling bij in de feestelijk versierde zaal van den Dierentuin, waar nog ijs en pepermunt werd rondggedaeld AANGIFTEN BIJ DE POLITIE: De aan dacht van het publiek wordt erop geves tigd. dat aangiften van delicten van een- voudigen aard zooals beleedigingen eenvoudige mishan deling, vernieling, kleine diefstallen of verduisteringen voortaan aan de in de verschillende wijken der stad aanwezige bureaux der ordepolitie worden deld. Misdrijven van groot.eren blijven ter behandeling aan het bureau van politie Het publiek zich in eerste instantie tot den wacht commandant der staatsrecherche Alex- anderplein 12 vanwaar men naar de be treffende inspectie wordt verwezen. en van gering belang Morgen van 8.3012.30 zijn aan de beurt voor het afhalen van hun distri butiebescheiden de letters PePr (Lo kalen Groot-Hertoginnelaan en Loosdui- nen) Morgen van 912 zijn voor de in woners van het Benocrdenhoutkwartier de letters Po t-m Reg van Scheveningen- Noord en van Scheveningen-Zuid de let ters Q t.m Rof (onderscheidenlijk in de lokalen van Diepenburchstraat 1, Oost- sfraat 1 en Tesselschestraat 65) aan de beurt De bladen te Lissabon maken melding van stakingen en ongeregeldheden, die de laatste dagen in verscheidene plaatsen in Portugal en in geringen omvang ook te Lissabon voorgekomen zijn. Zij wijzen er op, dat het niet gekomen is tot ernstige conflicten en dat de politie overal de orde terstond heeft kunnen herstellen. Om aan deze ongeregeldheden het hoofd te bieden, heeft het ministerie van Oorlog een beschikking uitgevaardigd over de in- dustrieele mobilisatie. Fabrieken waar gestaakt wordt, zullen worden ontruimd. Het personeel, dat het werk neerlegt, wordt ontslagen en ter stond ingeschakeld in arbeidsbataljons en onderworpen aan de strengste militaire discipline. In een interview met de officieuse „Diario da Manha” heeft de minister van Binnenlandsche Zaken o.a. verklaard als gevolg van de stakingen eenige in re paratie zijnde schepen hun reis moesten uitstellen, hetgeen weer een nadeel vormt voor de levensmiddelenvoorziening van het land. De bladen melden dat tengevolge van den oorlog en van den mislukten oogst van dit jaar de verzorging van het land met de noodzakelijke grondstoffen en de voor naamste levensmiddelen, ondanks alle in spanningen steeds moeilijker zijn. Om een gelijkmatige en billijke verdeeling der aan wezige goederen te waarborgen, is de al- gemeene intendance voor de verzorging op gericht. Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Cacaopoeder Chocolade Chocolade Gort Gort I Havermout Honden, en kattenoroou Jam Kaas 615 t.m. 617 Koffiesurrogaat 588 Melk 29 t m 32 Tapte, of karnemelk Textielk. V 115 en u 61/61, V 315 en Rijst - Scheerzeep Serviesgoed enz. KAMPIOENSCHAPPEN kampioenschanpen op de baan, welke op 17 en 18 dezer niet kon den doorgaan zullen morgen 2 en over morgen 1.30 uur worden gehouden op de Stadionbaan. "De finale van de achter volging wordt reeds morgenavond ver reden de finales sprint en het 50 k m nummer zijn voor Zondag gereserveerd 250 gr. 7 Aug. 26 LI - 604’1 rants. 7 Aug. 605 30, 31 621 1 rantsoen 32 29 t-m- 31 C- V 215, punten 80 t.m. 'lbo t.m. 81/81; De Dienststelle van den Wehr- machtsbefehlshaber in Nederland maakt bekend: Een aantal Nederlandsche onder danen is wegens begunstiging van den vijand en spionnage door dood Het de aan Algemeen 622: 1 k.g. aardappelen. Voor de maand Augustus zijn voor de gebruikelijke hoeveelheden eenheids- zeep aangewezen de bonnen 623 en X, voor waschpoeder 624 en X en voor toiletzeep X. Tot en met 31 Aug. a s geeft bon Al gemeen 623 van de bonkaart voor Voe dingsmiddelen en bon X Eenheidszeep van de aan kinderen beneden acht laar uitgereikte kaarten recht op een stuKie luchtgevulde eenheidstoP.etzeeP 40 of 57 pCt of op een stukje eenheidstoiletzeep 14 15 of 21 pCt of op het doen wasschen van 5 k.g droge vuile wasch. Voorts geeft bon Algemeen 624 van de bonkaar voor Voedingsmiddelen en bon X Wasch poeder van de aan kinderen b®Pe acht jaar ultfereikte kaarten toteni met 31 Aug recht op 250 gram waschpoeder -- bet doen wasschen droge vuile wasch w «rar} beneden twee iaar ^uit gereikte kaarten tot recht op een stukje -- zoover voorradig 75 gram toiletzeep (oude samenstelling) DE PAARSE RANTSOENBONNEN VOOR AARDAPPELEN VC3 1 Aug. a.s aardappelen 1 kg. Het is duidelijk, dat na Mei 1940 door de toenemende inschakeling van Neder land in de Duitsche levensruimte het. b*> staande verval tusschen Duitsche en Ne derlandsche prijzen en loonen ónmogelijk gehandhaafd kon blijven. Nederland zag zich genoopt ook op het gebied yan de prijzen, in zeer korten tijd een ontwikke ling door te maken, welke in vele op zichten parallel liep met de Duitsche. doch waarbij bovendien een aanpassing aan de Duitsche omstandigheden nood zakelijk was Dank zij de aanwezigheid van aanmer kelijke voorraden geïmporteerde grond stoffen en producten heeft de volkomen voorziene en door de Overheid geleide stijging van het Nederlandsche prijspeil in een vertraagd tempo plaats gevonden. Eerst naarmate deze voorraden opgeteerd raakten en het Nederlandsche bedrijfs leven zich moest instellen op continentale grondstofbronnen of op vervanglng»- grondstoffen, ontstonden sterke kosten stijgingen. die in de gevallen, dat de rentabiliteit van de ondernemingen het niet toeliet de hoogere kosten zelf te doen dragef. aanleiding gaven prijsver- hoogingen toe te staan Waar Nederland, hetzij direct hetzij via het Duitsche Rijk enkele grondstoffen moet invoeren uit landen welke er min der goed in slaagden hun priisniveau te beheerschen daar ondervindt men hier- te lande uiteraard den nadeeligen weer slag van De schaarschte aan goede grondstoffen en veie bedrijfsmiddelen leidde voorts door onregelmatigen aanvoer, noodzaak tot het wijzigen van procédé's. achteruit gang van het arbeidersrendement. ent. eveneens tot kostenstijgingen. Regel was en is. dat eerst dan toestemming tot prijsverhooging wordt gegeven wanneer de rentabiliteit het niet toelaat, de meer dere kosten door de onderneming zelf te doen dragen. Ook de loonkosten stegen voor het Ne derlandsche bedrijfsleven en wel eens deels als gevolg van verbeterde sociale voorzieningen. anderdeels tengevolge van de sociaal nobdzakelijke aanpassing van de laagste loonen aan het aleemeene loonpeil Laatstelijk doet zich het ver schijnsel voor van een zekeren achteruit gang van de arbeidsproductiviteit ge volg van de verschuivingen in de arbeids- bezetting welke eveneens in hoogere loonkosten resulteeren. Tenslotte moet vermeld worden de verhooging van verschillende belastingen, welke eveneens ten deele tot prijsverhoo- ging moest leiden. Terwijl door al deze oorzaken de prij zen dus stelselmatig een'stijging vertoon den heeft de practijk aangetoond, dat het gewenscht is wijzigingen aan te brengen in de techniek der prijsvorming. De moeilijkheden gelden niet alleen voor bepaalde bedrijfstakken, resp groe pen van goederen vastgestelde caleulatie- schema's doch ook het stelsel van de individueels prijsvaststellingen, aangezien daarin het kostenbeginsel te eenzijdig tot zijn recht komt ten nadeele van het prestatieb^ginsel. Ook de contröle op de aldus weiende prijzen levert bezwaren op Om deze redenen zal in de naaste toe komst het streven versterkt gericht wor den op de vaststelling van uniforme be- dragsprijzen. geldende voor een geheele branche waarbij de kosten van het norm- In de branche maatgevend zijn hoogte van den toegestanen prijs.. medewerking van het publiek kan vastgesteld worden, dal deze in vele gevallen nog veel te wen- schen overlaat Het overgroote deel van het Neder landsche bedrijfsleven is zich er van be. wust. dat een prijzendiscipline noodzake lijk is wil men niet in een chaos ver vallen Dit volksdeel realiseert zich dat een prijsopdrijving eenmaal ontketend, niet anders beteekent dan een strijd van allen tegen allen Dit deel beschouwt de zware straffen, welke door den Gemach tigde worden toebedeeld aan hen. die wél de prijsgeboden overtreden en zich daarmee buiten de volksgemeenschap plaatsen, als volkomen gerechtvaardigd en noodzakeliik. Het werkelijke resultaat van de werk zaamheden van den Gemachtigde voor de Prijzen moet natuurlijk niet afgelezen worden aan den omvang van de uitge deelde straffen doch aan de ontwikkeling van de prijzen Niet of slechts in onbelangrijke mate zijn gestegen de voor de kosten van het levensonderhoud zoo belangrijke kosten alshuishuur water- gas- en electri- citeitstarieven brandstof ziektepremies. enz Dit is niet een vanzelfsprekend iet», doch wel degelijk het resultaat van een bewust ingrijpen in een zich naar prijs stijging ontwikkelende tendenz De prijzen van belangrijke voedings middelen als brood, aardappelen, melk, zuivelproducten vleesch. gort, peulvruch ten suiker, diverse kruidenierswaren, enz kortom vrijwel alle artikelen van het z.g.n distributiepakket. zijn in de afgeloopen 3 laren iets sterker gestegen, doch sinds geruimen tijd heeft deze stij ging plaats gemaakt voor een toestand van groote stabiliteit Enkele prijzen, zooals b.v van gort zijn zelfs sinds eenigen tijd verlaagd Voor eenige der bovengenoemde artikelen welke van groot volksbelang zijn, kon de órijs slechts stabiel worden gehouden door toe- slagen uit de algemeene middelen De prijs van groenten is in het alge meen sterker gestegen doch het vraag stuk van dé voorziening in groenten en fruit heeft geliik bekend verschil lende aspecten, welke voor een belang rijk -deel buiten het bereik van den Ge machtigde voor de Prilzen liggen Vervolgens vertoonen de prilzen schoeisel en textielproducten vrij stige stijgingen welke echter ten deele onvermijdbaar waren (duurdere grond stoffen en waarbij thans alle krachten ingespannen worden, teneinde tenminste verdere stijgingen te voorkomen. Het gezamenlijke resultaat van de ge schetste prijsveranderineen is. dat ,de totale kosten van levensonderhoud onie- twiifeld een geenszins te verwaarloozen stiiging hebben ondergaan Het is echter volkomen misleidend in dit verband van een inflatie te spreken De Overheid heeft de ontwikkeling van deze prijzen vast in de hand! ZATERDAG 31 JULI ZeiM-Planetarium ..Haagsche Courant' Voordracht over „Maansverduistering” 15.45 en 20 u. Dierentuin. Concert door het Residentieorkest o.l.v Marinus Adam. SolisteAnnie Hermes, alt 19.30 u. Circus Royal. 13.30 16 en 19.30 u. Princesse-Schouwburg. ..*t Meisje met de 9 punten" 19.15 u. Scala. Revue „Licht en luchtig” 19.30 u. Boerderij .,De Poppenkast” (Voorscho ten) „Repelsteeltje”. 14.15 en 16 u. 30 t.m. 21/21. - 100 gr. 7 Aug. 25 gr. 7 Aug. Aantal t.m. 11 k-8. 31 Ju,i - j.s. 1i k.g. 7 Aug. 32 (toeslag) 1 k.g. 7 Aug. 622 1 k.g. 7 Aug. of gebak) 31 70 gr. 31 Juli of gebak) 32 10 gr. 7 Aug. 30B 125 gr. 2 Aug. dezen op .een bepaald aantal rantsoenen yan 1 k.g in plaats van. zooals tot dusverre bepaald aantal kilogrammen per De hoeveelheid aardappelen waar- week beschikken kan on dergaat hierdoor uit den aard der zaak geen wijziging De paarse bon merkt Eén rantsoen aardappelen bin- ven nog tot en met 28 Aus a s J"® Seven op 3 k.g aardappelen Na genoem den datum kan men op deze bonnen geen aardappelen meer koopen Artikel Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen Beschuit (br. Beschuit (br. Met ingang van 1 Aug- a.s zal een rantsoen aardappelen 1 k g. bedraaen In verband hiermede zullen van geen kilogram gram. Doordat rekening bracht procent extra Een wel zeer laakbaar geval van prijs- óvertreding is onlangs geconstateerd bij den verkoop van visch op het Stuyve- santpleln, De vischkoopman C J. Pronk, wonende van Brederodestraat 39 te den Haag, die met zijn kar het wachtende publiek bediende leverde de menschen visch doch slechts 800 hij den vollen prijs in verdiende Pronk twintig De Inspecteur voor de Prij sbeheersching te 's-Gravenhage die tegen het euvel onderwicht met strenge hand optreedt heeft den vischverkooper gestraft met verbeurdverklaring van de in beslag ge nomen gelden, ongeveer f 100 en met een boete van t 50 31B, 32B Zeep Alg. 597, W. L— 31 Juli Zeep Alg 623. X 31 Aug. Wasch. ot zeepp 31 JUli AIO Wasch. of zeepp. A'8 Zeep (toilet) W toilotz. 31 Juli toilotz. 50 of 75 gr. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den HaagJ, Zeep (tollet) X, No 115gg5 31 Aug. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldtOp Sicilië hebben de Duitsche en ïtaliaansche troepen ter verkorting hun ner verdedigingslinies de stad Nicosia ontruimd en zich in de bergen benoorden de stad teruggetrokken Hierdoor is het front vrijwel een rechte lijtï geworden krijgsraad ter moeten worden onderzoek van met den kogel personen voltrokken: Johan van Hattem, ingenieur, ge boren 7-5-1914 te Soerabaja; Jo hannes Willem van Pienbroek, stud.-ingenieur, geboren 4-8-1917 te Middelburg; Cornelis ,,Cees” We- gerif, geboren 20-12-1919 te Dordrecht: Willem van Hattem. ingenieur, geboren 6-8-1916 te Soe rabaja; Robert Blaauw, student in de rechten, geboren 6-2-1917 te Rotterdam; Kars Lucas Kamp, in genieur, geboren 15-12-1912 te Val paraiso: Werner Heinrich van Doorninck. Ingenieur geboren 27-11-1914 te Kruiningen; Gerard Abraham Tuyl, contröleur, gebo ren 27-5-1908 te Alkmaar; Willem Hendrik Emil van den Borch tot Verwolde, geboren 17-5-1910 te Gorssel; Friedrich Alexander van 3ven doctor in de economie, boren 3-1-1914 te den Haag; Stenger, inspecteur spoorwegver keer, geboren 10-1-1911 te Amster dam. Adolf Snijders, geboren 14-1- 1920 te Amsterdam; Willem Koi- mans, volontair, geboren 2-3-1923 te de Steeg; Jacob Strobos, geboren 26-1-1920 te Amsterdam; Franciscu» Jacobus Brejart, luitenant beroeps militair. geboren 1-2-1917 te Breda; Cornelis Willem Sturm blikslager, geboren 16-10-1909 te Westkapelle; Jacob Brasser, timmerman, gebo ren 11-3-1915 te Middelburg; Gerard de Paghter. timmerman geboren 11-3-1915 te Middelburg: Bartholo- neus Marinus Christoph Braat Tuit, ter zee 2e klasse geboren 25-6-1912 te Samarinda; Johan Ja cob Diederik ten Bosch, luitenant beroepsmilitair, geboren 8-10-1914 te Den Haag. - Voor de Zuidkust van het eiland krees een vijandelijk transportschip van 8000 brt zoo zware bomtreffers. dat het ver loren geacht kan worden. Op den Atlantischen Oceaan heeft het hichtwapen een koopvaarder van 10.000 brt. in den grond geboord Twee andere groote schepen werden zwaar getroffen Vüandeljjke formatie» bommenwer pers hebben gisteren overdag Helgoland aangevallen en eenige plaatsen in het Noord-Duitsche kustgebied, oon. Kiel. In den afgeloopen nacht ondernamen zü opnieuw e«n zwaren terreuraanval op Hamburg, waardoor nieuwe verwoestin gen in de stad veroorzaakt werden. De bevolking leed zware verliezen. Lucht- verdedigingsstrUdkrachten schoten 54 vfjandelüke vliegtuigen neer. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 29 op 30 Juli bommen geworpen in Zuid-Engeland. Kustbeveiligingsstrljdkrachten, der marine hebben in den afgeloopen nacht ten Noorden van Terschelling een Brit sche motortorpedoboot tot zinken ge bracht. 7 Aug. 7 Aug. Kind 250 gr. 7 Aug. 3i Juli 500 gr. 7 Aug. 100 gr. 7 Aug. 250 gr 7 Aug. It t. 7 Aug. Muisjes ol boterh’str. 606 300 gr. 7 Aug Peulvruchten 608 125 A 8 RHStdin8P V29B.' 3eiB KInd 250 gr 7 Aug. K,lst S 45 gr. 31 Aug. 2-14 2-15 4 punten 100 gr. 7 Aug. 100 gr. 7 Aug. (sigaren) 7 Aug. 1 rantsoen 7 Aug. 21 U L. 7 Aug 32 1VL2 V*415, punten 100 t/m «i/si'i v 515. punten 100 t.ni. V 615 (alle punten), to®a*>®gk- V 815 en V 715 punten C tr. Vleesch 31A. 32A Vleesch ---""één*’stukje eenheidsz. één stukje eenheidsz. I, Alg. 598, W. 624. X tsescnun tor. - - Au„ Bloem (br.) 611 t m. 614 70 gr. 7 Aug

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1