HET NIEUWE BEWIND IN ITALIË PRIJSBEHEERSCHING ES 1943 No. 18552. Toenemende gevechtsactie in het Oosten Zaterdag 31 Juli. Notities Ciano treedt af in het water Afweersucces Sicilië op Telegramwisseling met den Führer Militariseering van het spoorwegpersoneel d. bl.’-‘ 10 c. meer. Treinbotsing 60 vliegtuigen boven W.-Duitsch gebied neergeschoten Bijeenkomst van het Britsche kabinet Rust te Lissabon weergekeerd eeznomer- De muziektent so? Se®?- Sb HAAGSCHE COURANT w.g. Adolf Hitler. tegen Graaf Galeazzo Ciano is van zijn post ais ambassadeur bij het Vaticaan af getreden. Koning Victor Emanuel heeft dit ontslag aanvaard. Verjaarsgeschenk van Hitler voor Mussolini De Führer heeft den Duce op zijn 60sten verjaardag door generaal-veldmaarschalk von Kesselring als persoonlijk geschenk de verzamelde werken van Nietzsche in een speciaal vervaardigde editie, waarvan maar slechts een exemplaar zal bestaan, met een hartelijke opdracht doen toe komen. Een van de Italiaansohe convooien welke onophoudelijk naar de Italiaan sche eilanden varen. /Orbis-Luce-Holland) De Stem der S.S. Luistert op Zondag 1 Augustus van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1 op golflengte 415 meter naar de Stem der S.S. over het onderwerp „Vrijwilligers voor de Waffen S.S. worden gekeurd’’. Boven het Middellandsche Zeegebied werden 16 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. In den strijd tegen den vijan. delijken aanvoer naar Sicilië beschadigde de luchtmacht een groot transportschip zwaar en plaatste treffers tusschen lan- dingsbooten, op benzine-opslagplaatsen en installaties van de haven Avola aan de Zuidoostelijke kust van het eiland. Vijandelijke vliegtuigformaties vielen gis teren qUerdag de stad Kassei en enkele plaatsen in de bezette gebieden in het Westen aan. Zij bombardeerden in den af- geloopen nacht de stad Remscheid. De in woners van de aangevallen steden leden verliezen. Vooral in het gebied van Rem scheid ontstonden zware verwoestingen en brandschade. Strijdkrachten van de lucht verdediging vernietigden volgens de tot Telkens weer bombardeeren EngelschAmerikaansche vliegtuigen Nederlandsche steden en veroorzaken door lukraak uit geworpen bommen van groote hoogte zware schade voor de bevolking. Boven ste fotoVernielingen in een stad in het Zuiden; onderste foto: Vernielingen te Amsterdam. (C.N.F.-M.). In de voornaamste gevechtssectoren van het Oostelijk front namen gisteren de krijgsoperaties in sterkte toe. De vjjand deed in de bocht bij Orel nieuwe zware aanvallen op onze stellingen met geconcentreerde infanterie- en pant- serstrydkrachten. Zij zijn in afwisselen de gevechten onder zware, vijandelijke verliezen mislukt. Aan het Koebanbruggehoofd en aan het Ladogameer viel de vijand weer met ster ke strijdkrachten aan. Ten Westen van Krymskaja stortte de aanval van ver scheidene bolsjewistische divisies voor onze linies ineen. Ten Zuiden van het Ladoga- meer werden de met krachtiger steun van VERDUISTEREN Van 21.30 uur tot 6 uur Maan: 31 Juli op 5.11 u., onder 21.11 u. 1 Aug, op 6.09 u. onder 21.45 u. N.M.; 2 Aug. op 7.08 u.; onder 22.13 u. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 1. u No. 113058. Ziekenfondsledcn de Volharding no. 116364 z.g. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. De Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart en de Leider van de N.S.B., Mussert, hebben op 26 Juli j. 1. het volgende telegram gezon den aan den „Führer: „Op dit oogenblik is het ons, Duit- schen en Nederlandschen nationaal- socialisten in Nederland een be. hoefte, u als onzen Führer te ge tuigen van ons onwrikbaar geloof in de succesvolle toekomst en van onze verknochtheid tot het uiterste. Heil aan onzen Führer.” De Führer heeft hierop met het volgende telegram geantwoord: „De gelofte van trouw der Duitsche en Nederlandsche nationaal-socia- listen in Nederland, die u en de Leider Mussert mij hebben doen toekomen, heeft mij oprecht ver heugd. Het daarin tot uiting komen de onwrikbare geloof in het succes en in onze gemeenschappelijke toe komst zal niet teleurgesteld wor den. Aan ons zal de overwinning zijn.” artillerie en slagvliegers aanvallende bols jewisten afgeslagen, vijandelijke strijd krachten, die het front waren binnenge drongen, werden vernietigd. In de beide afgeloopen dagen verniel den onze troepen aan het Oostelijke front 148 tanks. Een duikboot boorde in de Zwarte Zee een tankschip van 7.000 brt. in den grond. Op Sicilië behaalden gisteren onze troepen by de hevige gevechten in den Centralen sector van het front een vol ledig afweersucces. Alle vijandelijke deels met versche strijdkrachten onder nomen doorbraakpogingen werden onder zeer zware verliezen afgeslagen. „De haastige vergadering van het Brit sche kabinet heeft in Groot-Brittannië en vooral in Londen een storm van geruch ten ontketend, schrijft de correspondent van het Zweedsche blad „Daghens Nyhe- ter” te Londen. Meer en meer verbreidt zich de meening, dat tijdens deze nach telijke zitting de betrekkingen tusschen Londen en Washington het onderwerp van de besprekingen zijn geweest. Vooral het feit, dat Churchill en Roosevelt direct na den nachtelijken ministerraad tele fonisch met elkander hebben gesproken, acht men een bevestiging van deze op vatting.” De correspondent is van oor deel, dat er verschil van meening bestaat tusschen Engeland en Amerika over ver schillende belangrijke zaken. Welke deze echter zouden kunnen zijn, duidt hij niet nader aan. Hij schrijft dan voorts: „De kwestie Italië zal echter ook wel ter sprake zijn gebracht tijdens de kabinets- zitting van gistermorgen en het is niet onmogelijk, dat de geheele politieke toe stand van Europa is bgsproken. In elk geval, besluit hij, kan men rustig zeggen, dat er gedurende de komende 48 uur voor de diplomaten en politici in Lon den alarmtoestand zal zijn, vooral als men bedenkt, dat alle leden van het Brit sche oorlogskabinet aanwijzigingen heb ben ontvangen om voorloopig Londen niet te verlaten”. schikking staande krachten van de op sporing en de berechting, waarbij de practijk uitwijst, dat het noodzakelijk is door systematisch bewerken van deze ge bieden daarop blijvend vat te houden. De in Nederland gevoerde en te voeren prijspolitiek kan niet losgemaakt worden van de ontwikkeling der loonen. Nadrukkelijk zij er nogmaals op ge wezen, dat een integrale handhaving van het op 9 Mei 1940 bestaande prijsniveau tot de onmogelijkheden behoorde en ook niet in het voornemen lag. Voor de loo nen geldt, zooals bekend, de zg. loonstop van Mei 1940. De ontwikkeling van de kosten van het levènsonderhoud heeft ertoe geleid, dat het voor een aantal groepen van wer kers, wier loon reeds in het vërleden als sociaal achterlijk moest worden be schouwd, een onafwijsbare sociale eisch werd, loonsverbeteringen door te voeren. Slechts dan was het dezen mogelijk, al thans d voor het levensonderhoud meest noodzakelijke goederen aan te schaffen. Terwijl aldus voor een beperkt aantal groepen een zekere aanpassing aan het op 9 Mei 1940 geldende loonniveau werd verkregen is zulks geschied in volkomen overeenstemming tusschen de loonen. en prijzeninstanties. Uit dezen sector is der halve geen loondruk ondervonden en het prijzenbeleid is daardoor dan ook zeker niet in den rug aangevallen. Tusschen de Gemachtigden voor den Arbeid en vcor de Prijzen bestaat een nauwe samenwer king, welke een waarborg biedt, dat door afstemming op het wederzijdsche beleid geen wederzijdsche doorkruisingen plaats kunnen vinden. De prijspolitiek is er steeds op gericht geweest eenerzijds den consument een onder de gegeven omstandigheden zoo hoog mogelijk reëel inkomen te waarbor gen, terwijl er anderzijds naar gestreefd werd het bedrijfsleven in staat te stellen een redelijk rendement te behalen. De ontwikkeling van de kosten kan er nu toe PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Mpdebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buiten!, ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld, goedgek abonn.pr, Afz. nr. 5 c„ fr, p. p. 10 c. Gisteravond was de rust te Lissabon weergekeerd. De door de militaire auto riteiten genomen voorzorgsmaatregelen blijven echter voorloopig van kracht. De industriewijk Garreho, aan den over kant van den Taag, is door de politie volkomen afgesloten. Sinds 3 dagen zijn alle café’s en tapperijen in de volksbuur ten gesloten. Het aantal arrestaties is vrij aanzienlijk. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ1.66, elke m.M. m. tot 23 m.M. (IC reg.) /0.19. Elke m M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Red. ƒ0.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. /0.38. Pers. gevr. /C 48. Adv. „Br. bur. C dusver ontvangen rapporten in totaal 60 vliegtuigen, voor het meerendee) viermoto rige bommenwerpers. Duitsche duikbooten boorden op den At- lantischen Oceaan 3 schepen met een ge- zamenlijken inhoud van 15.000 brt. en op de Noordelijke IJszee een bewakingsvaar- tuig in den grond. Bij den afweer van vij andelijke luchtaanvallen schoten zij op den Atlantischen Oceaan een Amenkaanech luchtschip en een vliegtuig neer. Grandi bij den Paus De Paus heeft gisteren in particuliere audiëntie ontvangen Dino Grandi, den voor zitter van de thans ontbonden Kamer der Fasci en Corporaties. Donderdag had de Paus den president van de Italiaansche academie, Federzoni, ontvangen. De na druk wordt gelegd op het streng particu liere karakter van beide audiënties. STEFANI OVER DE ENGELSCH- AMERIKAANSCHE PERS Het persbureau Stefani schrijft: Tegen over de verandering van bewind, welke zich in Italië in volmaakte orde heeft voltrokken, legt de EngelschAmerikaan- sche pers een zekere geprikkeldheid en zelfs een zekere nervositeit aan den dag. Het spreekt van zelf, dat men te Londen en Washington graag had gezien, dat de verandering van bewind in Italië gepaard was gegaan met ernstige onlusten, met opstanden, straatgevechten enz., waar van Engeland en de Vereen. Staten zou den hebben trachten te profiteeren. Zoo schrijft de „New York Times”: „Wij willen, dat Italië een operatiebasis zal worden tegen Duitschland. De eenige capitulatie, welke wij kunnen aanvaar den, is een capitulatie, welke ons in staat stelt, dat resultaat te verkrijgen.” An dere Amerikaansche bladen sprgken over de bezettig van de Italiaansche havens, spoorlijnen en wegen en van de vlieg velden in het Noorden. Op zulk een toon, merkt Stefani op, kan men spreken tot iemand, die om capitulatie heeft ver zocht, maar niet tot Italië. Die taal be wijst, dat men in Engeland en Amerika niet veel begrepen heeft van hetgeen zich in Italië heeft afgespeeld en dat men zich geen rekenschap heeft gegeven van den geest en den wil, die het Italiaansche volk bezielen, dat sinds den 25n Juli meer dan ooit besloten is, de eer en de vrijheid van zijn vaderland te verdedigen. Italiaansche persstemmen Onder het opschrift „Perfide spel van den vijand” keert de „Tribuna” zich tegen de methode van de Engelsch-Amerikaan- sche pers, die na de ontbinding van de fascistische partij, de afschaffing van den grooten fascistischen Raad en van het bijzondere gerechtshof, alsmede na de ont binding der Kamer van fasci en corpo raties verklaart, dat de regeering-Badoglio nog niets gedaan heeft om met het ver leden te breken. De „Tribuna” bestempelt dit als .kwaadaardige vervalschingen” en richt zich vooral tegen ’n oproep van de La- bourpartij aan de ..Italiaansche arbeiders” om een „democratische regeering” op te richten, die bereid is tot een „eervolle capitulatie”, waarbij Italië den geallieer den alle middelen tot voortzetting van den oorlog tegen Duitschland ter beschikking moet stellen. De geallieerden, zoo vervolgt het blad, willen de voortzetting van den oorlog niet en wenschen daarom, dat in Italië niet een soldaat als maarschalk Badogllo, maar een zwakkeling aan het roer zal staan, voorts, dat Italië te lijden krijgt onder een burgeroorlog, opdat net automatisch met vechten ophoudt en de Engelschen en Amerikanen kunnen bin nenkomen om het geheele land in een slagveld te veranderen. Dat heeft de vijand met zijn propaganda op het oog. Het blad besluit aldus: „Italiaansche boe ren en arbeiders, zoo ge aan het plan van den vijand gehoor zoudt schenken, ge zoudt gedurende eeuwen eerloos op den grond liggen”. (Slot) Nog altijd valt te beluisteren, fat de Ovërhei' de prijsontwikkeling niet in de hand zou hebben, waarbij men dan ver wijst naar de inderdaad fantastische prij. zen, waarvoor koffie, spek, jenever, voor- oorlogsche stoffen, Belgische shag enz. van de hand gaan. Aan deze „critiek” op het prijzenbeleid behoeven niet veel woorden te worden besteed. Het «s toch wel duidelijk, dat de fantasieprijzen, welke sommigen, die over overtollige middelen beschikken, bereid zijn te betalen voor de genoemde wel zeer schaarsche goederen van vaak duistere origine, voor de beoordeeling van de al of niet geslaagdheid van het prijzenbeleid geen rol spelen. Ernstiger moet men het verschijnsel noemen, wanneer op zich zelf niet onaan zienlijke hoeveelheden rogge, tarwe, melk boter enz. langs illegalen weg en tegen opgedreven prijzen aan de regelmatige voorziening worden onttrokken. Het is echter wel duidelijk, dat de maatregelen tegen dit euvel in eersten aanleg op het gebied der verdeeling lig gen en dat de Prijsbeheersching niet an ders kan doen, dan tegen de geconsta teerde prijsovertredingen scherp op te treden. Voorzoover de verhandelde bonnen niet van diefstal afkomstig zijn, doch verkoop plaats heeft door rechtmatige bezitters, komt aan het verschijnsel ongetwijfeld een belangrijke sociale beteekenis toe. In een deel der gevallen beteekent het n.l., dat de bezitters door verkoop van eenige bonnen (bij voorkeur die, welke recht geven op den koop van ,,luxe”-goederen) trachten hun inkomen te verbeteren, daarmede lieden met grooter inkomen in staat stellend, een staat te voeren, welke wellicht wel overeenkomt met hun financieele positie, doch niet met dat gene, wat onder de huidige omstandig heden als eerzaam aan te merken is. „Zwartemarkt”-prijzen beteekenen een verhooging van de „kosten van levens onderhoud” voor hen, die zich de luxe kunnen permitteeren, van „zwart” koo- pen een gewoonte te maken. Herhaaldelijk verneemt men de klacht, dat het prijzenbeleid zou falen, getuige de overdreven prijzen, welke gevraagd worden voor artikelen als perzen, schil derijen houten snuisterijen e.d. Met be trekking hiertoe kan vastgesteld worden, dat de belangstelling van den Gemachtig de zich uiteraard het eerst richt op de prijzen van die goederen, welke in het budget van de massa de grootste rol spelen. Daarnaast moet voorkomen wor den, dat door een relatief gunstigen prijs voor de niet-noodzakelijke of luxe goe deren zich ongewenschte productiever- schuivingen voordoen. Naarmate echter de productie noodgedwongen vrijwel uitsluitend goederen van noodzakelijk karakter betreft, zal de taak van de Prijsvorming en de Prijsbeheersching worden verlicht. Dit dient te worden be dacht bij de beoordeeling van de resul taten van de Prijsbeheersching. Tegenover de critiek, welke zou wil len constateeren, dat de Prijsbeheer sching een „wassen neus” zou zyn, of te weinig slagvaardig door een te ster ken juridisch formeelen inslag, moet worden gesteld, dat er geen enkele huis vrouw in den lande is, die zich er over zou kunnen beklagen, dat zy dc op de bonnen toegekende levensmiddelen tegen hoogere dan de wettelyke prijzen moet koopen. Een ieder zal moeten toe geven, dat dit resultaat van de Prijs beheersching neerkomt op de verdedi ging van het budget van den kleinen man, als haar eerste sociale functie is geslaagd. Dit effect kan echter alleen bereikt worden met inspanning van alle ter be- ZWAAR- EN LICHTGEWONDEN t Nabij het station Ressen-Bemmel heeft een botsing plaats gehad tusschen den electrischen trein Nijmegenden Haag en een losse locomotief, die dit station passeerde in de richting Nijmegen. Daar het eerste gedeelte van het electrisché treinstel slechts bestond uit een lading- ruimte, bleven de gevolgen beperkt tot enkele zwaar- en lichtgewonden. Het verkeer op de lijn ArnhemNijmegen werd over één spoor geleid en ondervond later weinig stagnatie. Nur die Lumpe sind bescheiden, Brave freuen sich der Tat 2 (Goethe) Alleen nietswaardigen zijn be- 2 scheiden, Flinke menschen ver- I heugen zi<£ over daden. Flinke I menschen. Dat zyn degenen, die I inzien, dat daar aan het Oostfront gestreden wordt om het „zijn of niet-zijn” van het geheele Ger. 2 maansche ras en die zich bereid 2 verklaard hebben zich daarvoor In te zetten. Met recht kunnen wy verheugo z|jn over hun daden. Jonge Nederlanders, ook gij behoort tot 2 het Germaansche ras. Wilt gij dan niet bebooren tot 2 hen, die zich tegen de horden uit 2 de steppen hebben ingezet? Wel- nu herinnert u dan het oude I prachtige gezegde: het antwoord van een man is de daad. Meldt u daarom bij de Waffen S. 8„ het Vrijwilligers Legioen of de Landwacht Nederland. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 31 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In de Italiaansche Staatscourant is een decreet verschenen van den minis ter van Oorlog, in overeenstemming met de ministers van Financiën en Ver keer, met betrekking tot de militari seering van het spoorwegpersoneel en van dat der P.T.T. en van den omroep. Het decreet treedt onmiddellijk in werking. Na het overdragen der bevoegdheid van de bijzondere gerechtshoven aan de militaire rechtbanken is thans het eerste vonnis geveld door de militaire recht bank van het militarie district Florence. Wegens het verspreiden van alarmee-. rende geruchten werd Alfredo Simoncini uit Ancona veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De „Giornale d’Italia” bespreekt de principieele beteekenis van de besluiten van den eersten Italiaanschen minister raad en schrijft, dat deze den vastbera den wil bekrachtigen van de natie, om terug te keeren tot een grondwettigen toestand. Het blad eischt vervolgens de herziening van alle staatsinstellingen „in den geest der nieuwe wettelijke orde ning”. Een discussie over een nieuwe ordening der vakorganisatie acht het blad op dit tijdstip niet op haar plaats, wel daarentegen de benoeming van re- geeringscommissarissen, die de arbei dersbonden moeten leiden en reorgani- seeren. Met ingang van heden zullen de Ita liaansche dagbladen viermaal per week verschijnen met twee pagina’s en twee maal per week met vier pagina’s. Generaal Giovanni di Domenico is .benoemd tot commissarieel gevolmach tigde voor de jeugdformaties van de ont bonden fascistischè partij. Hij staat als zoodanig onder het ministerie van oor log. Een koninklijk besluit zal binnenkort de ontbinding bekrachtigen van de Ka mer der Fasco en Corporaties, waartoe de nieuwe regeering besloten heeft. Sinds Maandagochtend is het paleis Monteci- torio te Rome, de zetel .van de Kamer, op last van de militaire autoriteiten ge sloten en de toegang wordt ten strengste ontzegd aan de kamerleden, die nu van hun mandaat vervallen zijn verklaard. De Romeinsche bladen publiceeren hedenochtend groot opgemaakt de berich ten over de door de regeering-Badoglio genomen maatregelen om de meest stric- te nationale discipline te handhaven met name de militariseering van de spoorweg arbeiders en van het personeel der P.T.T. en het oproepen ondar de wapenen van alle vroegere fascistische leiders. Voorts maken de bladen melding van de vrijlating der politieke gevangenen en van den terugkeer uit het buitenland van verscheidene vooraanstaande personen, die in ballingschap hadden moeten gaan. Onder de bevrijde gevangenen bevindt zich professor Guido de Ruggiero, die in Bari gevangen zat en die wachtte op de behandeling van zijn zaak door een spe ciale rechtbank, omdat hij onder het fas cistische bewind zijn werk over de .ge schiedenis van het liberalisme” had laten herdrukken, een werk, dat in bijna alle talen van Europa is vertaald. Onder de andere in vrijheid gestelde personen be. vindt zich professor Guido Calogero, pro- fessor Tommaso Fiore en de vroegere af gevaardigde van Florence Philipson. Volgens berichten van uit Lombardije komende reizigers bedraagt, naar S.P.T. meldt, het aantal in Noord-Italië aange- k komen geëvacueerden op het oogenblik 2i^ millioen. Een half millioen menschen heeft Milaan verlaten om elders rust te zoeken. leiden, dat met het oog op de handhaving van de rentabiliteit der ondernemingen de prijzen weder moeten worden ver hoogd. Met het oog op den stand van het algemeene loonniveau moet een verhoo ging van de kosten van levensonderhoud zooveel mogelijk worden ontgaan. Daar toe heeft de Gemachtigde zijn ambtenaren de aanwijzing gegeven zoo spaarzaam mo gelijk te zijn met het toekennen van prijs- verhoogingen. Daarnaast zijn en worden nog steeds daadwerkelijke verlagingen doorgevoerd, De ondernemer zal zich vooral er op moeten toeleggen door kos tenbesparingen een compensatie te vin den voor verschillende soorten kostenstij gingen, waarvoor hij in de naaste toe komst nog kan komen te staan. Van Overheidswege wordt wij meenen het in deze reeks artikelen te heb ben aangetoond alles gedaan om zoowel den consument als den producent door moeilijke tijden heen te helpen en zooveel mogelijk te beschermen. Dat door syste matische tegenwerking van duistere ele menten deze taak somtijds zeer zwaar is, valt niet te ontkennen. Wanneer de Prijsbeheersching om nu maar één voorbeeld te noemen een kar met groente in beslag neemt, omdat de prij zen ver boven de toegestanen liggen, en aanstonds ter plaatse begonnen wordt met den verkoop tegen den normalen prijs, dan dient men daarvoor waardeering te hebben en niet zooals helaas voorge komen is uit angst van den groenteman hard wegloopen, omdat men vreest dat deze man in den vervolge niet meer zal willen leveren. Deze waardeering voor hetgeen door de Overheid is gewrocht, kan tot uiting komen door het verleenen van medewerking, bij het opspo ren van ongerechtigheden, die helaas nog al te vee! voorkomen. Het algemeen belang eischt zulks. De mannen van de Prijsbeheersching zijn dag en nacht in touw om de goedgezinden te beschermen tegen allerlei ongure praktijken van men. schen, wier egoïstische handelingen niet anders dan afkeuring verdienen. De ge meenschap is er bij gediend, wanneer men zijn steun verleent aan diegenen, welke voor de belangen van de massa opkomen. VOLKOMEN RUST Romeinsche diplomatieke kringen ver klaren, dat men zich in het vijandelijke kamp over de beteekenis en den zin der volksbeweging in Italië zwaar vergist heeft en nog vergist. De beweringen van Radio-Londen over z.g. vredesbetoogin- gen in groote Italiaansche steden behoo- ren, naar men te Rome onderstreept, tot het rijk der fantasie. De betoogingen in Italiaansche steden bewijzen integendeel, zoo verklaart men, de vaderlandsliefde van het Italiaansche volk, de verknocht heid der Italianen aan het koninklijke huis en hun absolute vertrouwen in de regeering-Badoglio. Opnieuw wordt er met nadruk op gewezen, dat er op het geheele schiereiland volkomen rust heerscht. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGEF.NSTRA AT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr, 319, Tel. 550310. Fil.s Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oraniriaan 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H.E.G.Ruys, Heerenstr. 124. Tel. 775031; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloeml. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ Theresiastr, 105a, Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvée, v.Hoytemastr. 66, Tel.721137 P een van onze Zuid-Hollandsche I eilanden ligt, vriendelijk en weL. Vvarend te midden van een weel de van gewassen een keurig net dorp met een goeddeels vrome en nijvere be volking. De huizen zitten goed in de verf, er hangen kraakheldere gordijntjes voor de vensters, behalve daar waar de loco motief van het stoomtrammetje, dat het dorp aandoet eenige malen per dag zijn zwarte rook tegen de gevels wegblaast. Het dorp is trots op het bezit van een oud en architectonisch waardeerbaar raadhuisachter dit raadhuis loopt-in de lengte.van het dorp een gracht flfc in deze gracht staat een muziektent? Wij herhalen i n deze gracht, omringd door het water De argelooze vreemdeling, die voor het eerst deze merkwaardigheid vaststelt, is geneigd hulde te brengen aan de origi naliteit van het denkbeeld en hij ziet in zijn verbeel- ding reeds avond ver sierde gon dels op het water spe levarend rond de muziektent waarin de dorpshar- monie op haar best haar vroolijke mar- schen of languissante wijsjes blaast Door deze vernuftige constructie voor komt men in ieder geval, dat hossende kinderen rond de muziektent het genot van de muziekminnende dorpelingen op ergerlijke wijze verstoren. Maar niet daarom staat in dit vriende lijke dorp de muziektent in het water. Er zit meer vast aan deze dorpsche merk waardigheid. Zij is zooals zij daar staat te midden van het groezelige water van dit kwalijk-riekende grachtje niets meer of minder dan een getuigenis, een sym bool. Symbool van de geniepigheid de kleinzieligheid, de benepenheid van geest bij een deel van ons volk onder een stelsel van weleer dat, naar wij hopen, voor goed tot het verleden behoort Op zekeren dag, jaren geleden kwam een aantal voortvarende dorpelingen. wij vergaten nog te zeggen, dat geen dominéé het ooit lang in dit dorp heeft kunnen uithouden omdat hij nooit steil genoeg in de leer kon zijn bij het ge meentebestuur met het verzoek een mu ziektent op het dorpsplein te mogen op richten teneinde zoo nu en dan een con cert te kunnen geven, zooals dat in vele gemeenten des lands een goede gewoonte is. De edelachtbare heeren van den raad waren zeer ontsteld over dit verzoek zij zagen daarin het werk des duivels, die erop uit is met wereldsche vermaken de ziel der eenvoudige schepselen den weg naar het verderf op te jagen. Dies werd het verzoek door den raad der gemeente botweg afgewezen. De voortvarende initiatiefnemers heten het er niet bij zitten. Goed, de raad waakt over het heil van den grond, maar het polderbestuur beschikt dan toch over het water! En dus gingen zij met hun ver- zoek naar den dijkgraaf Het almachtige polderbestuur vond de zaak allang prach tig; het had er niet het minste bezwaar tegen, dat in het grachtwater van het dorp een muziektent werd opgericht. Zoo kreeg dit vriendeiijke welvarende dorp op een van onze schoone Zuid-Hollandsche eilan den zijn muziektent in het waterAls een symbool van Hollandsche benepenheid en als een getuigenis van die typische kleinheid en onvruchtbaarheid van geest, en van die zinnelooze partijverdeeldheid, die zoo vaak vóór den oorlog ons natio nale leven heeft aangevreten en geremd heeft en bezoedeld, „Niet klein zijn” schreef „Vova" boven een hoofdartikel, veertien dagen geleden. „De oorlog om Europa, aldus het blad, is van een zóó geweldig groote beteekenis en eischt zóózeer de volle aandacht en de volledige inspanning der Europeesche vol ken op, dat alle andere vraagstukken en gebeurtenissen daarbij vergeleken on belangrijk lijken. Maar juist daérdoor, juist omdat de oorlogvoering alles en allen opeischt, gevoelen tal van menschen dagelijks zóó vele kleine en grootere on gemakken, dat de kleinere en kleinzielige geesten onder hen uren lang en eiken dag weer kunnen zaniken over de on interessantste aangelegenheden”. Het is niet altijd even gemakkelijk te strijden voor een groote zaak en deze nimmer uit het oog te verliezen, maar de goede zaak van land en volk eischt, dat wij ons dag aan dag de grootheid dezer tijden be wust zijn. „Niet klein zijn!’- dat moge klinken als een parool. En b 1 ij v e n klinken. Opdat wij niet meer terugkeeren naar dien tijd, waarin men in een vriendelijk dorp een muziektent in het water bouwde

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1