Belangrijke Rede van den Rijkscommissaris Bij beëediging Maandag 2 Augustus No. 18553. Bezinning eenheid Terrein winst het Mio esfront aan van nieuwe der Landwacht is Vijandelijke aanval met versche strijdkrachten 1943 Offensief door tegenaan vallen belemmerd Bij Orel werden Sovjetaanvallen bloedig afgeslagen DUITSCHE Onverbrekelijke kameraadschap van het strijdend Nationaal-Socialisme regeering Bon 31A boter tot 8 Augustus geldig 125 Gram boter erop verkrijgbaar Aan neutrale staten Verklaring van Engelsche Amerikaansche aanval op Roemeensch petroleumgebied mislukt Rede Rijkscommissaris U ‘i k“"“” - 1 t l/ De vloek der slechte daad Zuivere anarchie COURANT ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHTEN hebben en de De De Engelschen en Amerikanen krijgen al last van hun zenuwen, als zij in den opröep van dit emigrantencomité bij de gratie van Stalin lezen, dat het Duitsche volk een machtig en sterk, maar natuur lijk bolsjewistisch Duitschland wordt be loofd. Waar blijven dan de ontwapening en de machtberooving? Het begint nu in deze breinen door te dringen, dat de ont binding der Komintern een farce was en dat het doel der Sovjetpolitiek een bij de Sovjet-Unie aangesloten raden-Duitsch- land is, d.w.z. de schepping van een reus achtig Europeesch-Aziatisch Sovjetblok als uitgangsbasis voor de bolsjewiseering van het ver een Raan, l HAAGSCHE Zooals bekend, wordt thans per twaalf dagen een hoeyeèlheid van 250 gram boter beschikbaar gesteld. Met ingang van 8 Augustus a.s. zal er, telkens per veertien dagen, een bon worden aangewezen, waar op 125 gram boter en een bon, waarop 125 gram margarine zal worden beschikbaar gesteld. Doordat periodiek, te beginnen voor ver- welke geen nog wat laten opstoken”^ Ik kan u zelfs nog verraden, hoe het bevel van dezen man aan de Britsche cultuurvemieti- gende luchtmacht luidt: „Voorwaarts, Christelijke soldaten, laat uw brisant- en brandbommen vallen.op de hoofden der moeders en kinderen van het Christelijke Italiaansche volk”. Het plechtige moment der eedsaflegging. (C.N.F.-de Haas). de geheele’ wereld, tot welken wanhoops- stap Stalin het Duitsche volk dan in staat acht, wanneer het zich verraden zou ach ten door den arglistigen aanval in den rug door de Westelijke mogendheden. Stalin begrijpt volkomen, de juistheid van de stelling, omdat het Duitsche volk nog slechts in den levensvorm van het Natio naal Socialisme bereid is, zijn bijdrage voor het Avondland te leveren. Ik twijfel er niet aan, of Stalin houdt, naast het Poolsche en het zoogenaamde Duitsche bolsjewistische comité, ook voor alle an dere Europeesche staten zijn patentregee- ring in zijn zak gereed De rol van Stalin Wellight is ook het doel, dat volgens den normalen loop der dingen verwacht kan worden, in het cynisme van dezen man begrepen, als hij met zijn menschonwaar- dige plapnen gelijk zou krijgen. Want het wegvallen van dit autoritaire regime zal nooit terugleiden tot de hi/lchelachtige democratie van een reeds lang overwon. nen en reactionnaire geesteshouding, het zij liberalisme of politiek confessionalis- me, maar het zou in steeds nieuwe gol ven van vernietiging slechts kunnen uit- loopen op het anarchisme als wegberei der van het bolsjewisme. Eén man ziet zijn zaad in onvermijdelijke consequent heid rijpen bij iedere vermeende overwin ning der westelijke mogendheden: Stalin. En hij bereidt den oogst, waarop hij hoopt, consequent voor. De Poolsche emi granten schijn-regeering heeft hij ten val gebracht, om in Moskou een bevrijdings- comité te vestigen. Met het oog op dit verschijnsel is het overbodig en belache lijk, als de westelijke mogendheden nog op de een of andere manier den schijn wil len aannemen, dat zij in het Weichselge- bied onder welke omstandigheden ook een woordje zouden‘kunnen meespreken. De ontwikkeling der dingen in Italië en om Italië is een der zwaarste en daarom belangrükste vuurproeven van deze worsteling, voor het Italiaansche volk in de eerste plaats, maar evenzeer voor onëe vijanden en voor onszelf. Eén man heeft in zijn menschelyke kwali teiten bij deze vuurproef in smadelijke jammerlijkheid reeds gefaald: Winston Churchill. Het is in overeenstemming met zijn cynisme, dat nog slechts ver achting en walging wekt, als hij thans verklaart: ,Wjj zullen de Italianen in hun eigen vet gaar laten smoren en het vuur daarvoor door onze luchtmacht met 8 Augustus a.s., e^n extra bon boter of margarine zal worden geldig ROME, 2 Augustus. In den Noordelij ken en Centralen sector van het Siciliaan. sche front wordt het hardnekkige offen sief van den vijand door de Astroepen met lévendige tegenaanvallen taai belerqmerd. De vijand ondernam gisteren een lucht aanval op Napels en een aanval met vloot- strijdkrachten op de kust van'het gebied van Salerno. In Napels werd aanzienlijke schade aangericht. Twee machines werden door jagers en 3 door het afweergeschut ijéer gehaald. De luchtaanval op Napels veroorzaakte onder de bevolking 10 dooden en 63 ge wonden. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijbl.” en .JLetterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. <.20, z, Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. or. 5 c., fr. p. p. 10 c. *-* 31B boter smïri aa.rdu d°ch nu vvldig te bewaren. Dat is zuivere anarchie, die hier in dit land, dat zich toch in een overdreven zelfgenoegzaamheid tegen elke ontwikke. ling van dien aard gevrijwaard achtte, plaats grijpt onder invloed van de in de kringen van verzet steeds meer terrein winnende communistische belhamels. Ik hetf alle orders gegeven om deze ver schijnselen te onderdrukken met de hard heid, die in overeenstemming is met de ruwheid van deze misdaden. Als bij deze maatregelen Nederiandsche burgers wor den betrokken en moeilijkheden en be perkingen van bijzonderen aard zich moe. ten laten welgevallen, hebben zij de schuld daarvoor alleen en uitsluitend te zoteken bij deze uitbarstingen van een anarchistische geesteshouding van enkeie misdadigers en bij de evenzeer misdadige tolerantie, althans onverschilligheid in hun eigen kringen. Hierover moet echtci’ niemand in twijfel verkeeren: tegenover dit anarchistische streven zullen wij niet slechts den onverbiddelijken mzet van ons uitvoerend gezag stellen maar, indien het noodig is, ook de revolutionnaire kracht van onze nationaal-socialistischc gemeenschap. (Zie verder le blad, pap. i.) Zoo zal het lot van Italië voor den eerst- komenden tijd een toetssteen voor Enge land en Amerika worden voor hun ware bedoelingen, capaciteiten en mogelijkhe den en voor het z.g. gemeenschappelijke doel va ft onze vijanden. Ik ben er zeker van, dat het lot deze vuurproef van histo rische beteekenis in de huidige wereld- worsfeling gebracht heeft, om op onver biddelijke wijze te demonstreeren. dat onze vijanden bij het maken van hun plannen en bij hun handelen vergezeld gaan van dien vloek der slechte daad, die vóórhelend slechts kwaad kan baren. Van dit gezichtspunt geldt deze roep van het noodlot ook voor de Nederlanders. Ik kon in het begin van de afgeloopen week constateeren, dat zoo menig Neder lander en zoo menige Nederiandsche, die tevoren met een grimmig ontoegankelijk gezicht rondliepen, meenden vroolijk de wereld in te kunnen kijken Na den tries- tigen voorzomer heeft blijkbaar het Ita liaansche klimaat in dit land zijn intocht gedaan. Ons hindert dat niet. Wij weten uit onze eigen geschiedenis, dat de gees- telijk-politieke ontwikkelingsweg van een volk, langdurig, moeilijk en vol wisselin gen is. en dat er noodzakelijk schomme lingen moeten zijn in hoop en wensch, want om te komen tot een grondigen in keer, die tot de diepte van het eigen we zen doordringt, zijn er geweldige ervarin gen en inzichten, die de grondslagen van het geestelijke en politieke leven aan het wankelen brengen, noodig. Ik heb er men. schelijk gesproken, niets tegen, als eenige Nederlanders, zij het ook op volkomen on juiste gronden, meenen een tijdlang vroo lijk te kunnen zijn. Hoogstens gevoel ik thans reeds een zeker medelijden, dat dezen menschen vroeger of later een des te groofere ontsteltenis, ja misschien zelfs een heillooze ontzetting beschoren zal zijn. Iets anders is het, als eenigen, en ik kan met voldoening constateeren slechts weinigen, van meening zijn, dat nu de tijd gekomen is om met een opmerkelijke wreedheid gewelddaden te plegen. Ge herinnert u het geval, dat een jongeman een’ vele maanden zwangere vrouw met messteken verminkt heeft of dat twee an dere jongemannen een ouden en boven dien nog invaliden man bewusteloos ge slagen en hem met de volledige weten schap, dat hij nog leefde, in een zandkuil begraven en aan een smartelijken ver stikkingsdood prijsgegeven hebben. Ge vallen van dergelijke allerbruutste moor den doen zich nu voor. Dit heeft niets meer uitstaande met een. zij het ook vol komen misleide, vaderlandslievende hou. ding. Het is ook slechts de uiting van een schandelijke gezindheid, als de levens middelenbonnen, die door roofovervallen in handen van misdadigers komen, voor duur geld verkocht worden en daardoor bovendien de tot het uiterste belaste levensmiddelenrantsoeneering voor het Nederiandsche volk in het grootste ge vaar wordt gebracht. En onder welke ca tegorie van menschelijke gevoelens moet het niet op zichzelf staande geval worden gebracht, dat Joden, die gemeend hebben tzich aan het transport te kunnen onttrek- 'ken en eMens in het land zijn onderge doken, na'eenigen tijd, als zij blijkbaar uitgeplunderd waren, in füH voor noodzakelijkste levensonderhoud, moord en in papier gewikkeld in sloot worden gevonden Volgens een officieele Britsche bekend making hebben, naar 9.P.T. meldt, de Vereenigde Staten, Engeland en de Sov jet-Unie besprekingen gevoerd over de vraag van het eventueele toestaan van asyl voor politieke persoonlijkheden van vij andelijke landen door neutrale staten. Als resultaat van deze besprekingen is aan de politieke vertegenwooriiigers van Groot. Brittannië. te Ankara, Bern, Buenos-Aires Lissabon, Madrid, Stockholm en in het Vaticaan opgedragen de regeeringen der landen, waar zij Engeland vertegenwoordi gen, een verklaring te overhandigen, waarin de waarschuwing wordt gcuit der gelijke personen geen asyl nog hulp te verleenen. De verklaring luidt als volgt: „De ontwikkeling in Italië in aanmerking nemende en de mogelijkheid dat Mussolini en andere vooraanstaande fascisten en per sonen die zich aan oorlogsmisdaad hebben schuldig gemaakt, zullen trachten naar neutrale gebieden te vluchten, voelt de re. geering van Zijne Majesteit zich verplicht aWe neutrale landen op te roepen deze personen een asyl te weigeren. Verder voelt de regeering van Zijne Majesteit zich verplicht te verklaren, dat zij elk asyl, hulp of bescherming, die aan dergelijke personen wordt gegeven, als een aantas ting van' het principe waarvoor de ver eenigde naties vechten, en die zij met alle hun ter beschikking staande middelen wenschen te verwerkelijken, zal beschou wen.” WEERMACHTBERICHTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 1 Aug. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: De gevechtsactie aan het Oostelijke front, die op 30 Juli was herleefd, nam gisteren jveer met uitzondering van de gevechten in den sector van Orel. Aan het Mioesfront gingen onze troe pen ten Noorden van Koeibisjewo ge steund door sterke gevechtsformaties der luchtmacht, tot den tegenaanval over, sloten een sterke Sovjetgevechts- groep in en vernietigden haar. In het gebied van Bjelgorod mislukten plaat selijke Sovjetaanvallen. Eigen tegenac ties in dezen sector hadden een geslaagd verloop. In den sector van Orel zetten de bolsjewisten den geheelen dag hun aanvallen met sterke infanterie- en ge pantserde strijdkrachten voort. Met zware, bloedige verliezen en groote ma- terieele verliezen stortten hun aanvallen in het afweervuur van alle wapens in een. Een plaats, waar zij binnendron gen, werd afgegrendéld. Ten Zuiden van het Ladogameer was de vijandelijke aanvalsactie aanmerkelijk geringer dan op de voorgaande dagen. Duitsche ja gers wierpen tijdelijk binnengedroiigen vijandelijke strijdkrachten in een tegen aanval terug. De bolsjewisten verloren gisteren aan het geheele Oostelijke front 217 pantser wagens. Door dit succes stijgt het aan tal der pantserwagens, die sedert 5 Juli 1943 alleen door troepen van het leger kapotgeschoten zijn, tot 7110. Op Sicilië zette de vijand zijn pogingen om door het centrale front te breken voort. In beweeglijke gevechtsvoering verijdelden onze troepen de plannen van den vijand en brachten hem zware ver liezen aan menschen en materiaal toe. Ook aan het Noordelijke en het Zuidelijke front stortten all,e vijandelijke aanvallen ineen. De luchtmacht verstrooide met snelle gevechtsvliegtuigen vijandelijke gemotoriseerde afdeelingen en stelde vijandelijke luchtdoelkanonnen buiten ge vecht. Boven het Rijksgebied vonden overdag en des nachts geen gevechtshandelingen plaats. Door vlootstrijdkrachten der ma rine, afweergeschut van koopvaardijsche pen en marineafweergeschut werden van 21 tot 31 Juli 1 Amerikaansch luchtschip en 56 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. In den strijd tegen de Britsch-Ameri- kaansche zeeverbindingen en de lan- dingsvloten in de Middellandsche Zee zijn in de maand Juli 94 schepen met een gez. inhoud van 550.241 ton tot zin ken gebracht en 53 andere schepen met een gez. inhoud van 24.6750 ton vernie tigend getroffen. Bovendien werden minstens 220 schepeh met een gez. in houd van ongeveer 780.000 ton door bom- en torpedotreffers beschadigd. Ook van deze laatste schepen kan een deel verloren worden geacht. Aan dit resultaat heeft de duikbootvloot deel met 351.243 ton tot zinken gebrachte en 30.000 ton door torpedotreffers bescha digde scheepsruimte. Ook de vjjande- lijke oorlogsvloten leden zware verlie zen. Schepen der marine brachten tot zinken: 3 torpedojagers, 7 torpedomotor- booten, 1 duikboot, 1 bewakingsvaar- De Rijkscommiissaris heeft gisteren weder om een van die diep-peilende en breed opgezette redevoeringen gehouden, welke hij van tijd tot tijd uitspreekt op mo menten, waarop het volk van bezet Ne derland meer dan anders behoefte heeft aan bezinning. De gebeurtenissen in Italië vormden het uitgangspunt van deze rede; gebeurtenissen die bij velen hier te lande tot conclusies hebben geleid, welke niet bepaald steekhoudend zijn, die, erger, als misleidend moeten worden gekarakteri seerd. Dat de Duitsche Nationaal-Socia- listen zonder één enkel blijk van protest en van kameraadschappelijke solidariteit de Italiaansche kameraden in een hoek hebben laten dringen, onder het voor wendsel, dat dit een binnenlandsche aan gelegenheid is ziedaar een der mislei dende vormen van vijandelijke propagan da, waarvan de boosaardige opzet zóó duidelijk is, dat men zich afvraagt .hoe iemand deze voorstelling van zaken nog ernstig kan nemen. Het bewijst hoezeer „bezinning” bij velen nog noodzakelijk is. De Rijkscommissaris nu heeft tal van punten naar voren gebracht op een wijze welke- tot bezinning noopt. Hij heeft opnieuw duidelijk gemaakt voor, zoo ver dit nog noodig was, waarvoor ge streden wordt, waarom wij thans het hoogte punt van dezen beslissingsstrijd hebben bereikt en waarom het nu, meer dan ooit, zaak is de gelederen nauw aan een te sluiten. Het communistische ge vaar vooral heeft hij scherp belicht en het is juist dit gevaar, meenen wij, waar van de omvang en de ernst in breede kringen van ons volk wordt onderschat Laat men in deze kringen dan in de eerste plaats de woorden van den Rijks commissaris lezen en herlezen, wikken en wegen. Zij maken duidelijk, welke ge varen onze beschaving bedreigen, welke middelen worden toegepast om het com munisme te verbreiden en welke geraf fineerde krachten daartoe samenwerken. Wij wijzen in dit verband op den jong- sten truc der Sovjets in Moskou, die daar een zoogenaamde „vrije Duitsche regee- ring’>hebben uitgeroepen. Het is nog niet zoo lang geleden, dat Stalin last heeft gegeven tot ontbinding van de Komintern, waarmede hij aan zijn bondgennoten wil de duidelijk maken, dat hij zijn plannen voor een wereldrevolutie had opgegeven. Maar men behoeft slechts de leden van de nieuwe, in Moskou ontstane „emigran- tenregeeringeh” aan te kijken, om goede oude bekenden van de Komintern te ontmoeten, die thans onder een nieuwe vlag voor hun oude zaak verder werken en wroeten. Dit onverminderde voortbestaan der wereldrevolutionnaire communistische in stellingen heeft de Rijkscommissaris in* zijn rede niet alleen als een onweerlegbaar feit aangetoond, maar hij heeft ook op de gevaren gewezen, welke in verband daar mede ons volk bedreigen. Reeds nu doen zich communistische symptomen voor, van een zoo afschuwelijk misdadig karak ter, dat men zich met ontzetting afvraagt, wat er van land en volk worden moet, wanneer het communisme in dezen beslis singsstrijd niet het levenslicht voor goed wordt uitgeblazen. „Bezinning” schreven wijnhoven dit ar tikel, omdat dit woord het wezen van de rede van den Rijkscommissaris het zui verst bepaalt. Dr. Seyss Inquart is iemand die herhaaldelijk heeft getoond te weten, wat de vruchten der bezinning zijn. Hij heeft die bezonkenheid van geest, die te midden van het geweld van den strijd, de kracht der concentratie bezit om ook rustig zuiver culturee.Ien arbeid te beschouwen. Zoo moet men, bijvoorbeeld, zien het prachtige werk waarvan hij de uitgave heeft verzorgd, dat dezer dagen onder den titel .Westland” van de pers is gekomen: een rijk geïllustreerde uitgave, die als eer. ste in een serie de cultureele beteekenis schetst van het land van Rijn en Maas, Moezel en Schelde, waartoe hij voortref felijke medewerkers om zich heen heeft verzameld. Ook in deze waarlijk monu mentale uitgave wijst hij op de geestelijk- cultureele positie van Europa tusschen het bolsjewisme der Oost-Europeesche-binnen- Aziatische massa’s en het zich vormende Amerikanisme der Westelijke hemisfeer”, De wijze waarop hij Europa’s positie ook hier beschouwt, getuigt weer van diezelfde vruchtdragende bezinning, welke bij hem de voedster is zijner gedachten, bij ande ren, eenmaal door hem gewekt, de bron vormt van nieuwe kracht en van verhel derend begrip. Wie dit ervaart, zal on voorwaardelijk vertrouwen hebben in de woorden welke hij gisteren in zijn rede heeft uitgesproken en waaraan wij’ bij zonder veel beteekenis hechten: „Wij weten", zoo sprak dr. Seyss Inquart, „dat ons geen enkel verwijt kan worden gedaan, dat wij niets an ders willen dan ons recht eh onze volksche vrijheid, zooals ons bloed ons die als lot heeft toéfcedeeld. Wij willen met onzen levensvorm, met onze volks, en staatsvorm, geen volk ter wereld dwang opleggen en denken er aller minst aan. de rest van de wereld onze eigen levensvormen op te dringen” Wij schrijven, herhalen wij, aan deze woorden bijzonder veel beteekenis toe, ge. sproken als zij zijn door iemand wiens woorden en werken steeds van die be zinning hebben getuigd, welke grond geeft onder de voeten in deze heftig bewogen wereld. Stalin gaat verder. Hij heeft hetzelf de plan met de Joegoslavische schjjnre- geering en Litwinof heeft de mededee- ling gedaan van de aanspraak der bols jewisten op den Balkan tot aan de Adriatische Zee. En thans heeft Stalin niet tegenover ons, want ons laat het volkomen koud, maar tegenover zijn En. gelsche en Amerikaansche bondgenoo- ten niet geaarzeld, een zoogenaamde vrije Duitsche regeering in Moskou uit te roepen. In werkelijkheid is dat na tuurlijk slechts een kliek van een paar joden en emigranten, die thans op geen enkele wijze er aanspraak op mogen maken zich Duitschers te noemen. Maar daarop komt het den bolsjewisten im mers in de laatste plaats aan. Des te grooter is de ontsteltenis in het Engel- sche en het Amerikaansche kamp. Mi nister Huil kon, toen men hem vroeg naar deze demonstratie van den bolsje- wistischen bondgenoot, geen woorden vinden en de Amerikaansche pers geeft te kennen, dat Stalin klaarblijkelijk niet bereid is, een afspraak betreffende Europa te maken of zich te houden aan een belofte der westelijke mogendheden. Telkens weer bom. bardeeren Engelsch- Amerlkaanaohe vlieg tuigen Nederiand sche steden en ver oorzaken door het lukraak uitwerpen vah bommen van groote hoogte, zware verliezen voor de be volking. Op onze foto: Een vernielde kerk in Amsterdam (C.N.F..M.) PRIJS DER ADVERT.s 1—11 m.M (9 ree.) ƒ1.95, elke m.M. m. tot 23 m.M. (IC reg.) /0.19. Elke m M. na. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. ƒ9.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct„ fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. ƒ0.38. Pers. gevr. 48. Adv. „Br. bur. d. bi.1* 10 c. meer. Telefoon’116309 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 G'r° No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310. Fil.: Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, OranHaan 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H.E.G.Ruys, Heerenstr. 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorb Th. J. de Koning, Goudsbloeml. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., Theresiastr, 108a, Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvée. v.Hoytemastr. 66, Tel.721187 ROME, 1 Augustus. Aan het Siciliaan- sche front kwam het ook Zaterdag tot zware gevechten: in het gebied van Rè- galbuto werden herhaalde heftige aan vallen van tien Vijand afgeslagen. Vijandelijke vlootformaties plaatsen aan de Thyreensche en aan de Jonische zijde van Calabrië bescho ten, zonder nofemenswaardige schade aan te richten. In een aanvulling op het weermacht- bericht wordt gezegd: In den loop der laatste dagen is de operatieve positie op Sicilië, niet belangrijk gewijzigd. De troepen der As, welker stellingen van het kustgebied bij San Stefano di Ca mastra, over het gebied ten Westen van Regalbuto en Canturigo, naar de vlakte van Catania loopen, hebben energiek te genstand geboden tegen den vijandelij- ken druk, ofschoon aanzienlijke Britsche formaties van Montgomery, ter onder steuning der Amerikaansche formaties van generaal Patton, tegen den Noorde lijken vleugel van het front in den strijd zijn gebracht. Zooals reeds bij de kust-’ linie van Catania het geval was,, schijnt thans ook aan den^ Noordelijken vleugel de hevige vijandelijke aanval energiek tot staan gebracht te zijn. De Engelsch- Amerikaansche krachtsinspanning in het bergachtige gebied in het Noorde lijke' centrum, die ook gisteren door in fanterie en gepantserde strijdkrachten, na krachtige artillerievoorbereiding werd herhaald, heeft geen resultaat ge had. tuig, 1 kruiser en meer dan 15 torpedo- motorbooten werden zwaar beschadigd. Formaties der luchtmacht brachten tot zinken: 1 torpedojager, 3 torpedomotor- booten, 1 escortevaartuig, 2 korvetten, een groot aantal landingsbooten. Zjj be. schadigden: 1 slagschip, verscheidene kruisers, 9 torpedojagers, 1 veerboot en vele landingsbooten. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 2 Aug. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: De eigen aanval aan het Mioesfront leverde nog meer terreinwinst op. De domineerende heuvelstelling werd be reikt en stormenderhand veroverd. De bolsjewisten leden hier bijzonder zware verliezen aan menschen en oorlogsma teriaal. Ten Zuidwesten van Orel zijn de met krachtigen steun van tanks en vliegtuigen ondernomen aanvallen der bolsjewisten na vernietiging van tal rijke tanks bloedig afgeslagen. De lucht macht mengde zich op de zwaartepun ten van de gevechten met eskadérs ge vechtsvliegtuigen en vliegende artille rie in den strjjd. Zes transporttreinen en een pantsertrein werden getroffen. Aan het front bij Kandalaksja brachten Duitsche grenadiers in het ongebaande oerwoud 2 vijandelijke bataljons tot staan en sloegen deze uiteen. Aan het front op Sicilië zetten de Brit ten en Amerikanen vooral in den Cen tralen sector van het front hun aanvallen voort. Alle doorbraakpogingen misluk ten echter met zware verliezen voor den vijand als gevolg van het hardnekkig ver zet v^n onze troepen. Een op verrassende wijze ondernomen tegenaanval bracht be langrijk bergterrejn weer in onze handen. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen boorden in de haven van Palermo een munitieschip van 5000 brt. in den grond 8 andere groote transportschepen werden zwaar getroffen. In het havengebied zelf ontstonden branden. Duitsche jagers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht vernietigden gisteren boven de Italiaansche kust 6 vijandelijke vliegtuigen, luchtdoelgeschut op schepen der marine 1 vijandelijk vliegtuig. Op 1 Augustus probeerde een eskader Amerikaansche bommenwerpers be staande uit ongeveer 125 viermotorige vliegtuigen een geconcentreerden aan val te ondernemen op het Roemeensche petroleumgebied. Duitsch-Roemecnsche luchtverde<}igingsstrljdkrachten vingen hen bijtijds op en sloegen de vjjandelljke formatie zoo doeltreffend uiteen, dat slechts 60 tot 70 vliegtuigen tot een on samenhangenden aanval kwamen. Hier van werden 36 viermotorige bommen werpers neergeschoten. Vele andere vliegtuigen liepen zoo zware beschadi gingen op, dat ook hiervan een deel op den langen terugtocht met zekerheid boven zee verloren gegaan is. De aangerichte schade in de aanvals doelen is van geen beteekenis. Boven het Duitsche Rijksgebied vonden geen gevechtshandelingen plaats. Boven den Atlantische:: Oceaan werd een groote vijandelijke vliegboot in een luchtgevecht ver boven zee neergeschoten. In een kazerne te Weert is Zondagmorgen een nieuwe eenheid van de Ne deriandsche Landwacht op den Führer beëedigd. De plechtigheid werd bijge woond door den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart, den Höheren SS-und Polizeiführer SS-Obergruppenführer Rauter en door Mussert, die tevens het woord tot de mannen richtten. Zij allen wezen er op, dat zij respect hadden voor het besluit dat de man nen op dit moment hebben genomen, omdat hun duidelijker dan anderen de draagwijdte daarvan thans voor oogen moet staan. Mussert schetste den strijd op leven en dood, dien Europa voor zijn bestaan heeft te voeren en constateerde, dat de verdediging van één vaderland niet meer mogelijk is, zooals de Meidagen van 1940 hebben aangetoond. Het komt thans derhalve aan op de gemeenschappelijke verdediging van ons continent, waarin Duitschland ons voor gaat. De manschappen der Nederiandsche Landwacht, die hiertoe, evenals die van andere formaties, den wapenrok hebben aangetrokken, zijn pioniers van ons volk. Dat zij daarbij in een grooter verband worden op genomen, befi&eft hen niet neer te drukken> Integendeel, dit grooter geheel brengt hen, en daarmede ons volk, eerder omhoog. SS-Obergruppenführer Rauter noemde den trouw aan Adolf Hitler, waartoe de mannen besloten hadden, voor de Duitsche Nationaal-Socialisten van den beginne af een vanzelfsprekend iets. Gehoorzaamheid en dapperheid zijn boven dien eigenschappen, den Duitschers als het ware ingeboren. De strijd om Si. cilië geeft daarvan voorbeelden tè over, het komt er slechts op aan, dat de wil om te winnen als een vlam in onze ziel brandt. In het volste vertrouwen, dat de Führer zijn legers tot de zege zal voeren, riep hij de mannen op tot het uitbren gen van een driewerf Sieg Heil-. Gij- hebt in een uur, dat voor toe komst van het continent van een betee kenis is als nooit te voren, den eed op Adolf Hitler afgelegd, waartoe u de Lei der, Mussert, heeft'opgeroepen, aldus ving de Rijkscommissaris aan. Uw eed op dit oogenblik is een manifestatie van het ge loof en een gelofte der gehoorzaamheid. Gij hebt met dezen eed u uitgesproken voor den Führer, voor de lotsgemqenschap der Germaansche volken en voor een nieuwe orde in Europa. Gij hebt met dezen eed tevens beleden, dat voor u het Na tionaal-Socialisme als de levensvorm der Germaansche menschen, de leidraad voor uw handelen voor alle komende tijden moet zijn. Gij hebt, even» Is uw kame raden der vrpegere oproepingen, deze be lijdenis, afgelegd op een oogenblik, waar in u de grootte der beteekenis van dit uw besluit in alle klaarheid voor oogen staat. Daarom is uw eed dubbel waarde vol en uw hierdoor afgelegde belijdenis van trouw, dapperheid en gehoorzaamheid tot in den dood boven eiken twijfel ver heven en sterk. Gij hebt in een oogen blik, waarin het volle gewicht en de volle hardheid van dezen wereldoorlog in kras se duidelijkheid vqpt ons staan, u niette min uitgesproken: voor onzen weg. Ik ben er mij van bewust, dat dit be sluit voor u, Nederlanders, die tot voor kort wat beteekenen drie of vier jaar? meenden buiten de politieke, economi sche en militaire twistvragen te staan, niet gemakkelijk is. Het bewijst een hel der denken en een krachtig hart. Wij staan op het hoogtepunt van den beslissingsstrijd, van den afweer der tegen de kern en tegen de dragers van den strijd van het nieuwe Europa gerichte groote aanvallen der vereenigde krachten van onze vijanden. Op dit oogenblik vindt bij een onzer medestrijders de wisseling plaats van het systeem, dat als eerste den strijd tegen de on-Europeesche wanorde, in het leven geroepen door het dictaat van Versailles, heeft aanvaard. Het is dui delijk: in een oogenblik, waarin alle krachten van een volk tot het uiterste en het laatste noodig zijn-, kan slechts de meest volkomen concentratie van alle le vende krachten van een volk succes be loven. Het kan zijn, dat de gebeurtenis sen in Italië in den zin van een derge lijke concehtratie der conservatieve en autoritaire krachten bedoeld zijn. Voor ons, beteekent het werk van Mussolini den eersten oproep van een evenzeer scheppenden als strijdbaren wil tot een hieuw Europa, tegen een geestelijk en mo reel af stervende wereld en tegen den wor genden greep van het communisme. Ik ben er zeker van dat het volk der Ita lianen. dat de nalatenschap van een der grootste imperieele concentraties van het Avondland heeft te behoeden in de eind- faze der worsteling om het behoud en de vernieuwing van het Avondland in onze gelederen zal marcheeren. klaard, zal de totale hoeveelheid beschikbaar wordt gesteld, echter vermindering onderdaan Augustus 1943, derhalve WHUbtU<’ tot halve periode, een bon 31A hk\VOOr ew verklaard voor het kn» boter geldig Bon 125 v';kliart' ->» Zweden en het asylrecht S.P.T. meldt uit Stockholm, dat het probleem van het asylrecht staat op het oogenblik in het middelpunt van Zweedsche politieke belangstelling. Zweedsche minister van buitenlandsche zaken heeft over deze aangelegenheid gis. teravepd een bespreking met den Zwitser- schen gezant gehad. Óf ook met andere neutrale staten besprekingen zijn gevoerd, is niet bekend gemaakt. In politieke krin gen te Stockholm is men van oordeel, dat de geallieerden teveel ingrijpen in de rechten van de neutrale staten. ,,Van Zweedscne zijde wordt er met nadruk aan herinnerd, zoo schrijft „Stockholm Tidnin- gen”, dat het recht asyl te verleenen elke souvereine staat toekomt en dat, geen en kele andere staat Zweden of een andere mogendheid dit recht ontnemen kan. Zelfs een eisch in deze richting is reeds een inbreuk op onze zelfstandigheid”. In welingelichte kringen te Stockholm acht men het niet waarschijnlijk, dat de Zweedsche regeering een antwoord op d,e geallieerde nota zal geven.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1