Derksen onttroond Van Vliet door a a a i INKOOP PIANO’S BUITENLAND De rede van den Rijkscommissaris Birma onafharikelijk STADSNIEUWS Italiaansche perscommen taren Indrukwekkende plechtigheid Manfred en Manuela Zware vuurproef Baan kam piotAschappen ONDERWIJS KERKNIEUWS VAN OVERAL KUNST EN LETTEREN FEUILLETON OVERHEMDEN worden vakkundig hersteld door RENOVA WAARSCHUWING BRANDGEVAAR Afhalen distributiebescheiden Jr QP WARM? LIMONEX Opklapbeddenhuis „Ideaal” Regentessel. 34 bij de L.v.M. Tel. 391768 Laat nu Uw bedden en matrassen opnieuw overtrekken, repareeren of opmaken. HAAGSCHE COURANT Maandag 2 Augustus 1943 lebl. pag. 2 - --1 Officieele mededeeling van Rome Schulte weer tweevoudig kampioen I -.14 '46^ - 2570 1 baankampioenschappen en ;etrouwde vrouw een aanzoek Manuela gebleven? 3»as aarde het fundament van hun bestaan, de helderheid hunner doelstellingen de kracht van hun willen kan schokken. Wij koopen nog steeds GOUD, ZILVER EN JUWEELEN Inkoop tegen dagkoers. - Discretie verz. B. WILTSCHUT Juwelier Regentesselaan 380 ge- de L. v. N.O. Indië 07 „Voor hen die niet wijzer willen worden” Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum 1 in zijn politieke weekpraatje over het onderwerp: „Voor hen die niet wijzer willen worden”. L. C. JACOBI 4331 Regentesselaan 123 Tel, 33.14.03. Nieuwe kwajongensstreek Op de Weteringkade hebben Woensdag 28 Juli omstreeks 8 uur ’s avonds onbe kende jongens een kind van 3 jaar de schoentjes uitgetrokken en deze schoen tjes geruild voor een portemonnaie met enkele centen. Eventueelen getuigen van deze misselijke kwajongensstreek wordt verzocht, zich te melden aan het politie bureau Alekanderplein 12 voor het geven van inlichtingen. Laat ons Uw zolder grondig opruimen. VERKOOPT alles wat U toch niet meer gebruikt. Een oud vertrouwd adres voor zolderopruimingen enz. 7038 G. H. VAN BEEK. In_ en verkoop van gebruikte meubelen. Zuld-West Buitensingel 118E Tel. 390378 Nevelwerpers grijpen in. In de zware gevechten welke momenteel op ver schillende gedeelten van het Oostfront gevoerd worden, treden ook de batterijen Duitsche nevelwerpers op (P.K. Eckart-We-C.N.F.). ACADEMISCHE EXAMENS. Utrecht. Be vorderd tot doctor in de veeartsenijkunde, op proefschrift, de heer. J. I. Tërpstra; id. tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer L. H. M. van Stekëlenburg. DIVERSE EXAMENS. Fransch L. O. Ge slaagd mej. D. Noordmans, Delft, A. Kra nenburg, Voorburg. Engelsch L.O. Geslaagd de heer R. H. L. de Saint Obin, Delft. Handteekenen L.O. Geslaagd mej. M. C. Hendrikse. den Haag. Nuttige handwerken. Geslaagd de da mes: F. J. Buquet, G. E. Eylers, P.‘Hvon Grumbkow, A C. D. M. Huskmans, allen den Haag, Wij staan in een jware vuurproef, wie den zin van dezen tijd en de betee- kenis van deze worsteling voor de toe komstige vorming der menschheid be grijpt, verwondert zich daarover niet, maar schikt zich vastbesloten en paraat naar den noodzakelijken loop der ge beurtenissen. Het gaat om het hoogste: of Europa door een voor onze begrippen en gedachtenwereld geestloos America- nisme ontzield of door het bolsjewisme, dat volken en persoonlijkheden ver moordt, zal worden vernietigd, kortom, slechts de keuze tusschen de door joden bestuurde centra in Moskou of Was hington heeft, of dat dit Europa als de voornaamste cultuurdrager der geheele menschheid, zijn weg van vele duizen- den jaren zal vervolgen. Morgen van 8.3016.30 zijn aan de beurt voor het afhalen van hun distributiebe scheiden de letters ScheSr. (Lokalen Groot-Hertoginnelaan en Loosduinen). Morgen van 916.30 zijn voor de inwoners van het Benoordenhoutkwartier de letters Schip t.m. Sti, van Scheveningen-Noord en van Schevenlngen-Zuid de letters Schp t.m. einde S (onderscheidenlijk in de lo kalen van Diepenburchstfaat 1, Ooststraat en Tesschelschestraat 65) aan de beurt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hoek (Z.) (toez.) J. A. Kromhout, cand. en hulp pred. te Delft. Aangenomen naar 's-Gravenzantfe (als hulppred.) J. J. Menselaar, id. te Harden- berg. Rem. Broederschap. Beroepen te Delft ds; J. A. van Nieuxyenhuyzen, te Hil versum. Manfreds zoekende blik ontwaarde haar in den tuin in gezelschap van Leontjeff. Was ze naar buiten gegaan, om het applaus te ontloopen? Had Leontjeff haar ertoe uitgenoodigd, of had hij haar slechts uit ridderlijkheid begeleid? In elk geval schenen ze het zeer goed met elkaar te kunnen vinden. Leontjeff legde zijn arm om haar middel... dus door hem liet ze zich aanraken, zonder om zich heen te slaan? Neen, hij probeerde een danspas met haar, dat was de eenige oplossing; de eenige verontschuldiging. Manuela’s gezicht was ernstig en geconcentreerd, als dat van een opmerkzaam schoolmeisje. Het viel Manfred moeilijk, tusschen men- schen, stoelen en bloeiende planten Ezel, die ik ben, om mijzelf zoo te vergeten. Neem mij niet kwalijk, Evert. O, of ik zoo teergevoelig ben. Zoo- iets stemt mij vroolijk. Dat meisje heeft dus ook stem... waar is ze ge bleven? Ja, waar Hij heeft mij een aanzoek gedaan... Een getrouwde vro gedaan? Dat is aardig! Ze hief het hoofd op lijks merkbaar lachje fascistische nesten van verzet zijn opge ruimd; op verscheidene plaatsenjs het tot botsingen met militairen gekomen. De ar beid schijnt echter practisch overal weer te zijn hervat. „Stampa” meldt, dat vele Noord-Ita- liaansche boeren onder gebruikmaking van den binnenlandschen politieken toe stand hebben geweigerd, hun afleverings- plichten voor graan en andere landbouw producten na te komen. De militaire be velhebber in het gebied van Turijn heeft dezen boeren onder bedreiging met stren ge maatregelen gelast, de leveringen zon der verwijl te hervatten. De jongste veranderingen in Italië ma ken, naar men te Rome algemeen aan neemt, een verandering in de bezetting van vele diplomatieke posten wenschelijk. Zoo is de Italiaansche ambassadeur te Berlijn, Alfieri, nog niet op zijn post te ruggekeerd. Ook de Italiaansche gezant te Boedapest, Anfuso, vertoeft nog steeds te Rome. (Vervolg van Frontpagina.) Waffen-SS. De oranje-blanje-bleu-vlag, die der Beweging en die van het natio- naal-soclalistische Duitschland vormden den achtergrond voor het spreekgestoelte waarvoor eenige infanteriewapens waren neergezet. Ter weerszijden hadden de ge- noodigden plaats genomen: vertegen woordigers van Staat, Weermacht en Partij. De Germaansche SS in Nederland was vertegenwoordigd door hoofdstorm- leider P. J. Kooymans, tevens geweste lijk politiepresident. Nadat de commandant der Nederland- sche Landwacht, SS-Oberführer Knapp de gelederen aan den Befehlshaber der Waffen-SS; SS-Gruppenführer Demelhu- ber had gemeld, inspecteerde deze de manschappen. Nadat de Rijkscommissa ris, SS-Óbergruppenführer Rauter en Mussert met hun gevolg op het terrein waren aangekomen, leidde SS-Gruppen führer Demelhuber de plechtigheid in met een korte toespraak. Hij wees de manschappen er op, dat hij van hen de zelfde gehoorzaamheid en trouw aan den eed verwachtte, die hun voorgangers in Waffen-SS, Legioen en Landwacht reeds hebben getoond. Na de bereidwilligheid te hebben ge schetst waarmede de Schutzstaffel, waar uit de Waffen SS ontstond, zich in Duitschland had ingezet, zei hij er van overtuigd te zijn, dat zij even trotsch en even trouw hun plicht zouden vervullen en nimmer wat ook moge gebeuren wankelmoedig zouden worden. Hij wenschte hun tot slot veel wapen- geluk. en schenkt in zijn grootsche verschijn selen van de oudheid, de geloovige mid- deleeuwen, het levensnabije humdnisme, de geestbevrijdende ontdekkingen en uit vinding van den modernen tijd en als bekroning het op de volksche verant woordelijkheid berustende Nationaal-So- cialisme. Ons kan niets gebeuren, want er zou ons slechts één ding kunnen we dervaren, dat wij niet zouden vermogen te dragen, n.l. het prijsgeven en verloo chenen onzer nationaal-socialistische be ginselen. Daarvoor echter zijji wij bereid, te allen tijde ons leven in de waagschaal te stellen eq< niemand is van zins nog één ademtocht te doen, tenzij als Natio- naal-Socialist. Zoo brengt ons de ernst van dit oogen- blik bijeen. Nog nooit hebben wij Duit sche en Nederlandsche nationaal-socia- listen ons zoo één gevoeld als op dit mo ment. Nog nooit heeft ons het gevoel der volkomen saamhoorigheid, van onvoor waardelijk vertrouwen en overgave aan het wederzijdsche lot eener bloedbroeder- schap zoo vervuld als op dit oogenblik. In deze gemeenschap zijn jelui, man nen van de Landwacht Nederland, door jelui eed onze lotgezellen geworden. Wij noemen jelui daarom onze kameraden. En wanneer jelui thans offervaardig be sloten hebt, met ons den zwaren weg der beproeving te gaan, hebben jelui vandaag één ding gewonnen: de onver brekelijke kameraadschap van het mili tante NationaalSocialisme. Kameraden, ons verbindt van nu af aan een onver brekelijke band van trouw aan den Füh rer en geloof aan onze gemeenschappe lijke overwinning. De Führer echter roept ons toe: het onwrikbare geloof aan het succes en aan onze gemeenschappe lijke toekomst zal geen teleurstelling be leven, de overwinning zal ons zijn. Heil onzen Führer. JUBILEA: Heden herdacht de heer J. Mooten Jr„ coupeur bij de firma Meddens en zoon, den dag. waarop hij 25 jaar ge leden aldaar in dienst trad. Een der fir manten, de heer J. B. W. A. Giesbers, sprak den heer Mooten in zeer waardee- rende woorden toe, waarna de bedrijfslei- 4er, de heer W. Kielburger, den jubilaris met toepasselijke woorden een cadeau na mens het geheele Haagsche personeel over handigde. De heer G. A. v. d. Velde, meesterknecht bij de,firma H. Pander en Zn. N.V., herdenkt Donderdag a.s. het feit, dat hij 40 jaar aan deze ondernerrpng ver bonden is, „TOM POES EN DE BETOOVERDE PRINS": Een groote schare jeugdige be zoekers heeft gisteren in den Dierentuin opgetogen genoten van de nieuwe kinder- klucht ,,Tom Poes eri de betooverde Prins”, welke door het „Tierelantijn Too- neel”, onder leiding van Wim Sonneveld op beschaafde en onderhoudende wijzé op de planken werd gebracht. De zoo popu laire Tom Poes werd alleraardigst uitge- IJ ^oor Ans Koppen en Wim Sonne veld had de onverdeelde sympathie als be tooverde prins. Ook de nevenfiguren wis- Bommen op Fransche Kinderkolonie Gedurende het weekeinde heeft de Engelsch-Amerikaansche luchtmacht ver scheidene bommen geworpen op een kin derkolonie van het nationale hulpwerk in het departement Seine et Marne. De vier uitgeworpen bommen vielen precies op 't kasteel, wkarin de kinderen waren ge huisvest, en veroorzaakten 9 dooden, onder wie 8 kinderen/ Bovendien werden 15 kinderen gewond. jaar toonde Schulte zich weer machtig in de achtervolging L. L'.C. J7 Tel. 770.868 Gr. Hertoglnnelaan 115A - Tel. 39.11,83 Onzichtbare stoppage van kleeding. De formaties waren in carré opge steld op het groote met vlaggen versier de oefenveld naast de kazerne, met op eén vleugel een teerecompagnie en een muziekkorps van het wachtbataljon der 85 x Nadruk verboden Boman van Anna Elizabeth Weirauch Nederl. bewerking van B. L. Venzelaar Onder het opschrift: „Men mag de werkelijkheid van den ‘oorMg niet uit het oog verliezen”, verklaart de „Tribuna”, dat de vijand hoopt, na de ingrijpende politieke en moreele veranderingen in Italië over de puinhoopen en het onteer de Italië, de overwinning in de Middel- landsche Zee te behalen. Maarschalk Badoglio zal zich echter nooit tot een laf gebaar laten brengen. De oorlog wordt voortgezet, aldus het blad. De „Popolo d’Italia” schrijft, dat de Vijand verbaasd is, dat de regeering van maarschalk Badoglio, welke naar zijn meening is gevormd om den vrede tot stand te brengen, nog steeds geen aan bod voor een wapenstilstand aan de Britsche regeering heeft gericht. Het blad schrijft daarover: Het zij ons ver oorloofd, onze verbazing over deze ver onderstelling uit te spreken. De vijand heeft in Sicilië, waar hij nog steeds op feilen tegepstand stuit, niet de overhand en hij verlangt desondanks een capitula tie van geheel Italië, hetgeen bovendien een breuk tusschen Italië en Duitschland met zich mede zou brengen. Dat is een militaire en politieke absurditeit. De (te genstander beweert, dat hij, wanneer Italië niet toegeeft, de luchtaanvallen op het schiereiland zal versterken en voor al hard de steden zal treffen. Van oor- Ipgsstandpunt echter tellen de beslissen de daden en niet dreigementen. Italië is gebonden aan een plicht, waaraan het Zich niet zal onttrekken. Het blad merkt, verder op, dat een tweede absurde ver onderstelling van den tegenstander erin bestaat, dat Italië de Duitsche troepen uit zijn gebied verwijderen en zich zelf een „volksregeering” geven zal. Al die praatjes zijn echter doelloos. De Anglo- Amerikanen zijn niet in staat de Duit- ■schers op Sicilië te verslaan, aan den anderen kant heeft de regeering-Ba- doglio den steun der Italianen. „Hoe zou een „volksregeering”, zooals de ge allieerden willen, er uitzien zofc vraagt het blad. Zou het een regeering moeten zijn, die uit ernstige binnenlandsche verwarringen te voorschijn komt en ge organiseerd is door afgezanten van Mos kou? En willen de Anglo-Amerikanen soms met zoo’n regeering de rol spelen van de bevrijders van Èu»opa? Gelukkig voor ons en-voor Europa zijn wij nog niet zoo ver, zelfs wanneer de vijand onzen ondergang verwacht. De vader- landsche gezindheid van de Italianen heeft hen niet den zin voor het grootere vaderland Europa doen verliezen. De weersportkampen voor de Germaan sche jeugd, waar in jongens uit zes Germaansche landen elkaar ontmoeten, hebben in de eerste plaats ten doel, het saamhoorigheidsge- voel tusschen deze jongens te verster ken. Lichaamsoefe ningen, weer sport, filmvoorstelling en excursies vullen een vacantie van vier weken in het Karin- thische bergland. Gaat mee naar de weersportkampen Aanmeldingko. nóngslaan 9, Utrecht. (Hoffman-Stapf). Buitenland Van alle officieele gebouwen in de vroegere internationale nederzettingen te Sjanghai, waait sedert gisteren nog alleen de Chineesche vlag. De interna tionale nederzetting is aan het stedelijk bestuur van Groot-Sjanghai teruggege ven. Daarmede is na 100 jaar het Chi neesche bestuur in Sjanghai hersteld. Zaterdag is te Alicante (Spanje), het kruitmagazijn van een wapenwinkel ontploft. Verscheidene huizen werden ernstig beschadigd en geraakten in brand. Zestien personen werden gedood. De wapenwinkelier Jorge Llopis, in wiens opslagplaats de ontploffing is ont staan had een veel grootere hoeveelheid dynamiet In huis, dan hem officieel ver oorloofd was. Hij is gearresteerd. Wij weten, dat ons geen enkel verwijt kan worden gedaan, dat wij iets anders willen, dan ons recht en onze volksche vrijheid, zooals ons bloed ons die als lot heeft toebedeeld. Wij willen met onzen levensvorm, met onzen volks- en staats vorm, geen volk ter wereld dwang op leggen en deuken er allerminst aan, de rest van de wereld onze eigen levensvor men op te dringen, zooals het wereld- imperialisme van een Roosevelt of de plannen tot wereldonderdrukking der bolsjewisten, naar reeds thans duidelijk kan worden waargeriomen, voornemens zijn in den godslasterlijken waan, een missie te hebben. En wij weten ook dit: de vuurproef, die ons gezonden is, kan niet zwaar genoeg zijn. Want na deze vuurproef wacht ons de belangrijkste taak, die den menschen gegeven kan zijn, n.l. voorbeeld en niet dwang te zijn voor een volgens de natuurlijke beginselen - welgeordend gemeenschapsleven, waarin in plaats van de leuze der menschelijke vrijheid, die voor elk misbruik geschikt is, categorische imperatief van de ver antwoordelijkheid zal staan en in plaats van de leuze der gelijkheid, die de deur opent voor de wildste kapitalistische uit buiting, categorische imperatief van de getoonde prestatie. Tegenover deze groote taak, die het lot in zijn veelduizendjarigen loop der menschheid weef eens ons heeft opge dragen, kan een beproeving niet hard genoeg zijn, want het lot heeft ter ver vulling dezer groote taken evenzeer den hardsten, als ook offervaardigsten mensch noodig. Wanneer deze oorlog voorbij zal zijn, zullen de volken van Europa,, die den Strijd doorstaan heb ben, het onuitwischbare bewustzijn in zich dragen, dat geen macht op deze t \drlnl» don timonej» Uw «tem cofé. of r ook het thui» ZEILEN HOLLANDWEEK I: Het eerste deel van de Hollandweek, Zaterdag en Zondag op den Westeinderplas gehouden, bracht meer dan 300 schepen aan den start. De deelneming van de kruisers, gemeten vol gens de voorschriften van de R.O.R.C., was een groot succes, ondanks de voor deze schepen ongunstige omstandigheden.. In de A-klasse zegevierde de Hurricane (R. Schuil) en in de B-klasse de Abel Tas man (L. v. Oudgaarden). De winnaars van Zaterdag waren: 45 Ml, kruisers: Föhn (A. G. Sijthoff). Draken A: Dwingeland (W. B. A. Bakker). Draken B: Brinio II (H. Kolff). Regenbogen: Anne Marie (L. de Wit) Vrijbuiters: Lumey (F. Visscher). Valken-A: Muizerd (mr. E, Stutterheim)Valken-B: Planeur (ir. p' A. Weber), 16 M2, eenheidsklasse A: HoL landroem (J. Roem jr.). 16 M2, toerklasse: Girl Pat (J. M.Grondsma). 16 M2, een- heidsklasse B: *t Spul (H. Herkenien). Pampusklasse met bijzeilen. Kamper steur (P. H. Cramer). Idem zonder bijzeilen: Turschip (P. J. Dudok van Heel). B.M.-klasse: Bries (M. Knol). 12 voetsjollen A: Lucky Strike (J. van Geenhuizen). Idem B: Orzi (J. Herfst). Olympiajollen A: Boeroeboe (C. W. Jon ker); idem B: Pechvogel (P. Schipper jr.). Sharpies A: Balder (J. Gillay). idem B: Allweather (mevr. Stap). De winnaars van Zondag waren: 45 m2, kruisers: Föhn (A. G. Sijthoff) tevens winnaar van den wisselbekc.--- Joy (B. Maas). Draken B: Brinio II (H. Kolff). Regenbogen: Boreas (S. de Wit). Vrijbuiters: Wiltzang (J. Saltzherr), VaL De Zondag was geheel gereserveerd voor de finales sprint en voor het 50 km- nummer Bij de amateursprinters won Chris Kropman in twee ritten zeer over tuigend van Cor Bijster, den titelhouder van het vorige jaar. In den strijd om de derde plaats had Duyns, die verleden jaar ook derde was, eveneens voldoende aan twee ritten tegen Bontekoe jr. Bij de on afhankelijken was de eerste rit van de finale tusschen van Boheemen (verleden jaar tweede der amateurs) en van Rooy zeer spannend, doch in den tweeden rit won van Boheemen sprekend en daardoor werd hij kampioenin twee ritten ver wierf Schellingerhout den derden prijs vóór Lust. In den eersten rit der finale voor profs nam van Vliet den kop en deze positie bleef tot de laatste 200 meter onveran derd. Daar begon van Vliet te spurten, met ongekende felheid zette ook Derksen aan en in een paar pedaalduwen was de Zwollenaar naast den wereldkampioen, die geen afweer tegen dezen verwoeden aanval wist en royaal werd geslagen. Nog gaf men den Woerdenaar de beste kansen, maar de tweede rit bracht reeds de be slissing ten gunste van Derksen. De Zwol- lenaar nam den kop en van Vliet volgde op een drietal lengten. Toen de 200 meter- lijn reeds was gepasseerd ving Derksen van Vliet prachtig op en hoe de Woerde naar zich ook inspande, hij kwam niet meer over zijn rivaal heen, die een schit terende overwinning behaalde en daarmee kampioen werd. Pronk, die in de kwart finale v. d. Vijver bad geëlimineerd, dwong Renikes tot drie ritten voor den derden prijs, welke door den ex-amateur- kampioen werd gewonnen. In den strijd slag door de wereld te laten trekken. Ja, in dien $eest heb ik hem ook geantwoord. Dat ik voorloopig nog ge trouwd ben en dat ik voorloopig nog niet bekwaam genoeg ben om een waardige partner voor hem te zijn. Heel goed! Als men een aanzoek van iemand van de hand wijst, dan doet men het best, hem gelijktijdig ho ning om den mond te smeren. Daaraan heb ik in het geheel niet gedacht. Ik heb hem slechts oprecht mijn meening gezegd. Sla je zijn capaciteiten dan zoo boog aan? Alleen, omdat je zooeven een paar maal met hem hebt gedanst? (Wordt vervolgdj VERDUISTEREN Vart 21.30 aar tot 6 aar Maan: 2 Aug. op 7.08 u. onder 22.13 u.; 3 Aug. op 8.13 u,, onder 22.38 u. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 z.g. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995 winnaar van den wisselbeker. Draken A: Draken B: Brinio II (H. Regenbogen: Boreas (S. de Wit). ken A: Muiz«frd (mr’E. Stutterheim) VaL ken B: Hawk (J Kanbier). 16 m2, een- heidsklasse A: Yart (J. van Leeuwen). Idem B: Knollentuin J. H. Knol). 16 m2, toerklasse: Girl Pat (J. M. Grondsma). Pampusklasse met bijzeilen: Kampersteur (P. H, Cramer). ?dem zonder bij zeilen: Windekind (G. Sieferts). B.M.-klasse: Snaak (C. van ’t Hoen) 12 voetsjollen A: Lucky Stricke (J. van Geenhuizen). Idem B: Hoants (J. Hilferda). Olympiajollen A: Daphia (P. Borgerhoff Mulder). Idem B: Pechvogel (P Schipper jr Werktuig van het lot Daarom zijn wij ook in deze situatie zoo kalm. Wij voelen ons als het werk tuig van het lot, dat aan de wereld den avondlandschen geest heeft geschonken juisten, lichten en onverschilligen toon. Zeg eens, begon hij, na geruimen tijd te hebben gezwegen, wat had Leontjeff eigenlijk voor gewichtigs met je te bespreken, daarstraks tijdens je wandeling met hem in den tuin? Anders niets? zei Manuela Anders niets, dan wat? Manfred bedwong met moeite zijn on geduld. Het was geen antwoord: het was een vraag. Toen je begon, dacht ik, dat er iets geheel anders zou komen. Ach ja, Leontjeff... Manuela ging op den rand van het bed zitten; ze streek uiterst langzaam de dunne kous van het slanke, overgesla gen been.... door, het paar daarbuiten met de oogen te volgen. Het was op den duur zelfs onmogelijk, zonder de aandacht op zich te- vestigen. En het duurde lang, alvo rens het paar terugkwam, zeer lang. Dit halve uur van ongeduldig wach ten, wortelde zich diep in Manfreds ge dachten; hij kon het niet vergeten. Toen hij met Manuela op zijn kamer was, om zich voor den avond te ver- kleeden, voelde hij zich genoodzaakt, erover te spreken, hoewel het hem zwaar viel- zijn weerzin te overwinnen. Terwijl hij voor den spiegel stond en zijn das strikte, de sigaret tusschen zijn lippen en de oogen half dichtgekne pen, om ze tegen den rook te bescher men, zocht hij naar woorden, naar den om den algeheelen sprinttitel had Derk- sen geen moeite met zijn beide tegen standers Kropman won beide malen van v. Boheemen en werd daardoor tweede. De clou van den dag was de 50 k.m._ wedstrijd, welke verleden jaar op bet programma werd geplaatst en stellig een blijvertje zal zijn, ook wanneer er straks weer benzine zal zijn, waardoor een stayerskampioenschap weer mogelijk zal worden Schulte won dezen keer niet op zulk een magistrale wijze als verleden jaar;-daar zou hem trouwens ook geen kans Ape warden gegeven en dat lag ook niet in den aard van dezen strijd. Maar de Bosschenaar toonde toch weer opnieuw zijn macht; hij is een waar fenomeen. Ruim 50 renners namen aan den strijd deel. Tal van malen werden er uitlooppo- gingen ondernomen, maar het verweer was over het algemeen zoo fel en het tem po daardoor zoo hoog, dat de pogingen faalden. Het werd aldus een zware course, waarin de bokken al spoedig van de schapen werden gescheiden. Een zeer ernstige pogiing ondernam Schulte in de 35e ronde; Pellenaars ging er achteraan en bereikte den Bosschenaar inderdaad, maar daarmede had de Pel zijn kruit ver schoten. Later voegden zich anderen bij Schulte, zoodat een flinke kopgroep ont stond, waaruit ontsnappen niet meer mo. gelijk was. Schulte probeerde het later og wel eens, maar alleen afscheiden ge lukte hem niet. Zeven ronden voor het einde ondernam Middelkamp nog een moedige poging, maar met nog twee ron den te rijden, achtte Schulte zijn tijd ga- komen; Boeyen trok het spurtje even aan en daar ging de Bosschenaar er vandoor, echter met de besten van de kopgroep aan zijn wiel. Middelkamp werd opgeslokt en zegevierend reed Schulte naar het einde. Helaas deed zich bij het ingaan van de laatste bocht een hevige valpartij voor, Waarbij enkele renners nog al leelijk te. recht kwamen, o.a. Groenewegen. die met de ziekenauto moest worden weggebracht. Deze valpartij was echter niet van invloed op de eerste plaatsen De uitslag was: 1. Schulte in den snellen tijd van 66 min. 3 sec.: 2. de Best; 3. van Amsterdam; 4. v. d. voort, 5. Boeyen; 6. de Korvet; Remkes; 8. v. d. Wal. Oorlogsverklaring aan Engeland en Amerika Het Japansche militaire Itestuur in Birma is met ingang van gisteren opge heven, aangezien, naar Domei uit Ran-' goon meldt, de voorbereidselen voor de onafhankelijkheid van Birma voltooid zijn. met een nauwe lijks merkbaar lachje en keek met groote, verwonderde oogen langs hem heen. Er zijn ook nog andere aanzoeken dan die, waaraan jij uitsluitend schijnt te denken. Hij heeft mij gevraagd, of ik Idee had zijn partner te worden. De kerel is krankzinnig 1 En welk antwoord heb je hem gegeven? Ik hoop, dat je hem duidelijk hebt gerriaakt, dat ik daarover voorloopig ook nog een woordje heb mede te spreken en dat ik niet met je getrouwd ben, om je met mynheer Leontjeff of iemand van zijn IN EEN DAG TERUG VOORAF PRIJSOPGAVE Van ledikanten. beugelmatraSsen enz. maken wij voor U een origineel opklapbed De chef van «den Birmaanschen be. stuursraad. dr. Ba Mau, heeft een kabi net en een geheimen staatsraad gevoed en het nieuwe parlement bijeengeroepen De voorzitter. Bandora Oesein,' verklaar de, dat het parlement het geheele Bir- maansche volk vertegenwoordigt en riep in naam van alle Birmanen plechtig den nieuwen onafhankelijken staat Birma uit. Hij zeide voorts, dat Birma als lid van de door Japan geleide Groot-Oostaziatische leefruimte wil bijdragen tot een nieuwe, rechtvaardige wereldorde. De parlementsverklaring werd in ge heel Birma per radio uitgezonden en wekte enorme geestdrift bij de bevolking. Te Rangoon is^een Japansch-Birmaansch bondgenootscha'psverdrag geteekend, dat vastlegt, dat de beide staten zijde aan zijde als bondgenooten oorlog zullen voe ren, om een gemeenschappelijke Groöt- Oostaziatische leefruimte tot stand te brengen. Volgens een Domeibericht uit Ran goon heeft het parlement van Birma gisteren besloten aan de Ver. Staten en Groot Brittannië den oorlog te ver klaren. COR RUYS IN DEN PRINCESSE- SCHOUWBURG: Al draait Cor Ruys’ „Mallemolen” dit jaar dan niet, deze Meester van den Lacn. en fijnzinnig tooneelspeler tevens, is zijn Haagsche publiek niet ontrouw geworden en hoe trouw dit publiek zijn „Cor” is gebleven, daarvan heeft het Zaterdagavond in den Princesseschouwburg getuigd, die tot den nok toe was gevuld en waar ,,’t Meisje met de 9 punten” in de vertolking van het Ruys-ensemble een daverend lachsucces heeft behaald. Dit dolvermakelijke vaak geestige, altijd amusante blijspel, is niet, nieuw voor het Haagsche publiek, maar dit behoefde £óor Ruys geen bezwaar te zijn om er- zyn serie Augustus-voorstel- lingen mede te openen. Zoolang het gaat, kan hij van een uitbundig succes, zooals dat Zaterdag werd gemanifesteerd door lachsalvo’s bij dozijnen, door ovationeel applaus en door fraaie bloemen, verzekerd zijn. De creatie van Cor Ruys in zijn dub belrol laat tooneel speelkunst ziep van de bovenste plank; dit is niet zoo maar wat grapjassaerij, erop gericht om de men- sehen te laten lachen, het is een creatie van een artisticiteit, die juist in het genre van dit kluchtige blijspel groote bewonde ring afdwingt. Cor Ruys niet alleen, maar zijn gansche bent van lachverwekkende tooneelisten draagt het zijne er aan het uitbundige succes van deze voorstellingen, waarvan de gezonde joligheid in’ dezen moeilijken tijd een kostelijk medicijn be- teekent. Johan Koning, RESIDENTIE-ORKEST: Dit abonnements concert in de Dierentuinzaal, stond onder leiding van Marinus Adam, ons van vroe ger bekend als dirigent der Haarlem- sche Orkestvereeniging. Mozart's Sympho nic in Bes gr. t. (K.V. 319) en Hendrik Andriessen’s Variaties met fuga voor strijkorkest over een thema van Joh. Kuh- nau waren de beide groote werken van het programma, welke zijn leiderstalenten het sterkst naar den voorgpond deden, komen. Zij genoten een prijzenswaardige vertolking, die zich door consciëntieuze afwerking duidelijkheid en verzorging van den orkestklank onderscheidde. Zijn gebarentaal is aesthetisch beheerscht en beheerschend. Ook bij het begeleiden van de altzangeres Annie Hermes, die vóór de pauze in de solo-cantate Ariadne auf Naxos” van Jos. Haydn en daarna in het door Rudolf Mengelberg gecomponeerde „Magnificat” meewerkte, werd de orkes trale taak naar den eisch vervuld; van de vecale kan m.m. ’t zelfde worden getuigd. In beide werken kwam de mooi getim- breerde, goed gevormde .4fem expressief tot den hoorder. Een wat scherpere arti culatie zou aan de woordexpressie nog meer relief hebben kunnen geven. Met spontaan applaus zijn dirigent en de so liste, die een bloemges^henk ontving, ge huldigd. Wagenaars „Wiener Drei Vier- teltakt” was een opwekkend besluit van den avond. Mr. A. J. F. J. Jung. Zaterdag washet25jaarge- leden, dat de heer Joh. Raatgever zijn intrede in de journalistiek deed. Na jaren lang te hebben medegewerkt aan de re dactie van het „Utrescht Dagblad”, werd hij enkele jaren geleden benoemd tot hoofd op steller van ,JIet Nationale Dag blad”. Des middags werd in de „Dietsche Taverne” een druk bezochte receptie ge houden, waar tal van prominente figuren met name uit de nationaal-socialistische kringen, den jubilaris en zijn echtgenoote de hand kwamen drukken. Officieel wordt te Rome medegedeeld De vijandelijke radio heeft in de afgeloo. pen dagen herhaaldelijk uit verschillende bronnen tendentieuze berichten verspreid om onlusten en storingen onder het Ita liaansche volk te veroorzaken en om het te bewegen; den trouw aan het vaderland op te zeggen. De vijandelijke zender be weert, dat in alle Italiaansche steden revolutionnaire onlusten zijn uitgebroken, dat Triëst, Pola en Fiume door Duitsche troepen zijn bezet, dat de Italiaansche troepen in Griekenland zijn ontwapend en dat het gebied Udine door Slowaak- sche partisanen is veroVerd. Een tegenspraak van deze leugenachti ge berichten is overbodig en zou een be- leediging zijn van het gezonde verstand^ van het Italiaansche volk. De berichten' van radio-Londen zijn, zooals te begrij pen is geheel geldgen. Het Italiaansche volk schaart zich gedisciplineerd rond zijn Koning-Keizer en zijn regeering. Oproeping van lichtingen De volgorde in het oproepen der jaar gangen 19271942 in Italië verloopt van 8 tot 12 Augustus. Dez^ jaargangen zijn kort voor de regeeringswijziging onder de wapenen geroepen. Maarschalk Badoglio heeft hierin geen verandering gebracht. De antifascistische betoogingen in Italië gaan voort, meldt S.P.T. Te Rome zijn jaarbij verscheidene fascisten gedood. Op eenige vitale punten van de stad zijn ma chinegeweren opgesteld, en pantserwagens rijden door de straten, in het bijzonder in de nabijheid van het paleis Chigi. In een trein, die van Rome naar het Noorden ver trok, is in den nacht op Vrijdag de in ternationale aaiïgeheven. Dergelijke de monstraties behooren echter tot de uitzon deringen. Muurplakkaten te Milaan eischen vrede. Het Zwitsersche blad „Gazette de Lau sanne” meldt, dat te Milaan door het leger Na jaren van groote sensaties speend te zijn gebleven, hebben baankampioenschappen van Neder land, Zaterdag en Zondag op de Am. sterdamsche stadionbaan voor een record-aantal bezoekers gehouden, eindelijk weer eens een verrassing op geleverd, welke klinkt als een klok. Acht maal achtereen had de Woerde naar Arie van Vliet reeds den sprint titel gewonnen en niemand twijfelde er aan, of de wereldkampioen zou nu zijn kampioenschap prolongeeren. Jan Derksen brak echter deze traditie en onttroonde van Vliet, geheel volgens de regelen van de kunst, in twee rit ten. Derksen won niet alleen den prof- titel. doch hij legde evenzeer beslag op het algeheele sprintkampiofnschap. door de titelhouders der amateurs en der onafhankelijken, resp. Chris Kropman en Tinus van Boheemen, achter zich te laten. Evenals verleden opper- en ook in het 50 km-niummer hernieuwde de Bosschenaar zijn kampioenschap Zaterdag waren bijna zeven uur noo dig om het uitgebreide programma af te werken; het was wel wat te veel van het goede, temeer, daar over het geheel genomen alle ritten overtuigend werden gewonnen en er vrijwel geen nieuwe ge zichtspunten waren, zeker niet in 'den sprint, of het moest zijn de uitstekende comeback van Chris Kropman. Bij de amateursprimters zagen-we verder nog een nieuw gezicht, namelijk van Bontekoe jr., een jongeman, die nog veel moet leeren, maar het wellicht toch een eind kan bren gen. Prijzenswaardig in de achtervolging waren Zaterdag de verrichtingen van de Best, Pronk en Lakeman. Eerstgenoemde had in 'de voorritten Pellenaars geëlimi neerd en in de series van Swelm. Pronk plaatste zich in de kwart-finale door een overwinning op Groenewegen en Lake man door een zege met gering ver schil op Klink. De halve-finales ach tervolging vielen tegen; Schulte won zon der veel moeite van Evers en Peters, die verleden jaar zeer verrassend derde was geworden, stelde zeer teleur tegen v. d. Voort. De eindstrijd tusschen Schulte en v. d. Voort was zonder spanning, want Schulte overheerschte alles; de tijd van den winnaar was 6 min. 43 sec. Evers won den derden prijs door Peters te ver slaan beeld ^oor Ans Koppen en Wim Sonne veld had d.e onverdeelde sympathie al tooverde prins. Ook de nevenfiguren ten den goeden toon te treffen voor hun jeugdig gehoor. ONGEVALLEN: Op den Parallelweg bij de van Ravensteynstraat is de 37-jarige wielrijder E; T. uit de Dautzenbergstraat aangereden door een auto. Met schaafwon.. den aan het rechteronderbeen werd de, wielrijder naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd. Op het Rijswijkscheplein Is de 58-jarige voetgangster C. P. uit de Scheepmakersstraat, die op de trambaan liep, aangereden door lijn 12, Met een diepe vleeschwonde in haar onderbeen en een lachte hersenschudding werd zij naar het ziekenhuis Westeinde vervoerd. VAN WIE ZIJN DEZE RIJWIELEN?: Aan het hoofdbureau van politie. Laan Copes van Cattenburch, zijn morgen tus schen 9 en 16 uur te bezichtigen een heerenrijwiel, merk „Het volle profijt”, een, merk „Gazelle” en een rijwiel, merk. „Frame”. Deze rijwielen zijn in den loop van de laatste drie maanden gestolen. Ol p,

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 2