No. 18556. 194 Italiaansche ministerraad bijeen SOVJET-AANVALLEN AAN MIOES EN DONETZ MISLUKT Donderdag 5 Augustus BINNENLAND STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN 'onderwijs Orel ontruimd SPORT Engelschen melden val van Catania Corporaties verdwijnen OOST I Het dure ijsje Opvolger van wijlen dr. Posthuma benoemd Prijsbeheersching vonnist Toelating tot de Reichsschulen Ned. Oost-Instituut opgericht Afhalen distributiebescheiden Vice-admiraal J. J. Rambonnet t VERDUISTEREN Het optreden van Anglo-Amerikanen Arbeidscontractanten bij publiek- recbtelijke lichamen onder de Ziektewet A 1 Zr i S I C I lFeLw BURGERLIJKE STAND M. J, L. van Zijl, 84 j, Jëbi^n m Ml HAAGSCHE COURANT MALEV Ic|arre^= BI- KAART VAN ^ELT —o- SPOORWEGEN RANDAZZO PROF. OR. J. O. VAN DER WAALS 70 JAAR Prof, dr J. D. van der Waals jr„ hoog- leeraar in de theor. natuurkunde aan de Gem. Universiteit van Amsterdam, wordt Zaterdag 7 Augustus 70 jaar. Hij volgde zijn vader, den Nobelprijswinnaar, in 1908 te Amsterdam op na van 1903 af hoog- leeraar te Groningen te zijn geweest. TAORMINA LINGUA k^GLOSSA? Zware brand te Raamsdonkveer Te Raamsdonksveer heeft brand gewoed in de boerderij van de Bruin. Een boeren schuur brandde geheel af. Een deel van den inventaris ging verloren. De vlammen sloegen voorts over naar de landbouw- schuur v. Dank, welke schuur eveneens verloren ging Tenslotte werden nog drie huisjes, die in de nabijheid stonden, een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is, dat kin deren in een kalverenhok van de Bruin met vuur speelden. „Bij lange na niet scherp genoeg” Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum 1 in de serie: Bran, dende kwesties over het onderwerp: -Bij lange na niet scherp genoeg”. J. I. SLUITER t: In den ouderdom van 78 jaar is overleden de oud-hoofdingenieur van het dep. van Koloniën J. I. Sluiter De begrafenis vindt morgen te half 4 op Eik en Duinen plaat». Arbeits- N.S.D N. LensveldL 9 man van L, Dr. aan Abessijnsche troepen op Sicilië Naar Zwitsersche correspondenten uit Chiasso melden, heeft de mededeeling over de aankomst van Abessijnsche troepen contingenten op Sicilië, die voor bezet- tingsdoeleinden in Italië gebruikt zouden moeten worden, onder de Italiaansche be volking groote onrust doen ontstaan Men vreest, dat de Abessijnen, die hun troepen hoofdzakelijk recruteeren uit de als bij zonder wild bekend staande stammen der Galla’s, den vrijen loop zullen laten aan hun wraak tegenover de Italiaansche be volking. den Raad van State. De overledene was drager van tal van onderscheidingen. De teraardebestelling is vastgesteld op morgenmiddag om 2 uur, op de algemeene begraafplaats aan de Kerkhoflaan hier ter stede. Korten tijd na het in werking treden van de prijsregeling voor consumptie-ijs heeft de opsporingsdienst van de Prijs beheersching een onderzoek laten instel len bij de ijsbereiders en -verkoopers. Des kundige ambtenaren hebben toen in vele gevallen proces-verbaal moeten opmaken. De berekende prijzen lagen dikwerf ver en ver boven het geoorloofde niveau. De in specteur heeft met de berechting van die gevallen gewacht, teneinde de ijsverkoo- pers gelegenheid te geven hun prijzen als nog te herzien. Deden zij dit prompt, dan zou dat bij de bepaling van het boetebe drag in aanmerking worden genomen Het hernieuwde onderzoek heeft echter uitge wezen dat een belangrijk deel der gever baliseerde ijsverkoopers rustig doorgegaan was met het te duur verkoopen van hun ijs Dezer dagen heeft de inspecteur eenige van hen opgeroepen en verhoord, waarna hij tot berechting is overgegaan. G. G. Gamba in de Wagenstraat te ’s-Gravenhage werd veroordeeld tot een boete van ƒ4000, een collega. G. B. Ar nold!, die eveneens onder den naam Gam ba een zaak heeft aan de Heerengracht te ’s-Gravenhage. werd beboet met 2500, M. Aristiole, die sinds enkele maanden In de Spuistraat aldaar een ijssalon exploi teert, is veroordeeld tot 1000. Hierbij werd er mede rekening gehouden, dat A nog niet zoo heel lang te hooge prijzen heeft kunnen berekenen. De ijsbereider G. J. Verhey. Boekhorststraat 116a. den Haag, werd veroordeeld tot 2000 Te Rotterdam kreeg de ijsverkooper R Bastiaanse, die in de Benthuizerstraat en de Schietbaanstraat ijssalons heeft, een boete van ƒ500 Ook in andere gemeenten is een aantal ijsverkoopers geverbaliseerd o.m. in Dordrecht, L Battaglion in de Vischstraat aldaar kreeg een boete van ƒ2000 en E. Talimini, die onder den naam La Venezia het Dordtsche publiek van ijs voorziet, werd veroordeeld tot f 750 boete. In een aantal andere gevallen werden boeten van 250 en ƒ500 opgelegd. „Goed nieuws voor den amateur- tabakverbouwer” In het wekelijksche praatje van de Di rectie van den Landbouw wordt Vrijdag avond 6 Augustus van 18.4518.55 uur over den zender Hilversum I een vraag gesprek gehouden, getiteld „Goed nieuws voor den amateur tabakver bouwer” Hier bij wordt een nieuwe regeling inzake de verwerking van amateurs tabak aange- kondigd Duitsche en Nederlandsche ouders, die hun tien, en elfjarige zoontjes en doch tertjes voor toelating in de Reichsschulen willen opgeven, moeten de aangifte zoo veel mogelijk tot en met 20 Augustus doen e i wel voor jongens bij den leider van de Reichsschule te Valkenburg (Limburg) en voor meisjes bij de leidster der Reichs schule te Heythuizen bij Roermond (Lim burg) In enkele gevallen kunnen later binnengekomen aanmeldingen behandeld worden. De aangifte moet vergezeld gaan van het laatste schoolrapport, een foto en een korten levensloop De Reichsschulen zijn internaten. Het wetenschappelijke leerplan komt overeen met dat van een middelbare school en geeft recht op het voortzetten der studie aan een universiteit. Het schoolgeld, dat de ouders moeten betalen, is gering. In een vrij groot aantal gevallen zal koste- looze plaatsing kunnen worden verleend Door den secretaris-generaal van het Departement van Bijzondere Economische Zaken is gesticht een Nederlandsch Oost- Instituut Doel van het instituut is de bestudee- ring van alle vraagstukken in den ruim- sten zin, welke verband houden met den Nederlandschen inzet in het Oosten, zoo mede de cultureele verzorging der in het Oosten werkende Nederlanders en, voor zoover noodig, hun voorscholing. Alle werkzaamheden van niet-economi- schen aard en die niet den rechtstreek- schen inzet betreffen, tot nu toe door de Nederlandsche Oost Compagnie N.V. ver richt. zijn thans aan het Nederlandsch Oost-Instituut overgedragen. Na de noodzakelijke voorbereidingen kan de officieele opening in September tegemoet worden gezien. Tot directeur van het instituut is benoemd drs. W Goedhuys. Morden van 916 30 zijn aan de beurt voor het afhalen van hun distributiebe scheiden de letters Wareinde Z (Lokalen Groot-Hertoginnelaan en Loosduinen)Mor gen van 9.3016.30 zijn voor de inwo ners van het Benoordenhoutkwartier de letters Wah t.m. einde Z. van Schevenin- gen-Noord en van Scheveningen-Zuid de letters W t.m. einde Z (onderscheidenlijk in de lokalen van Diepenburchstraat 1, Ooststraat 1 en Tesscheischestraat 65) aan de beurt. Voor Joden heeft morgen de uitreiking van distributiebescheiden plaats van 8.30 9. (Lokalen Groot-Hertoginnelaan en Loos duinen). Voor Joden in het Benoorden houtkwartier. Scheveningen-Noord en Scheveningen-Zuid heeft de uitreiking plaats van 99.30 (Lokalen onderschei denlijk van Diepenburchstraat 1, Oost straat 1 en Tesselschestraat 65). Op 1 Aug. vindt nog een na-uitreiking plaats. Op 79-jarigen leeftijd is overleden vice- admiraal J. J. Rambonnet, oud-minister van Marine en oud-lid van den Raad var. State. Uit zijn loopbaan bij de marine kan worden gememoreerd, dat hij tot drie kee* toe in Ned.-Indië werkzaam- is geweest. In de maanden AugustusOctober 1904 nam hij als commandant van de „Mata- ram” actief deel in de onderdrukking van den opstand op Flores en Andonare; als belooning voor zijn optreden bij die ge legenheid werd hij met de Militaire Wil lemsorde 4e klasse onderscheiden. Van 1906 tot 1910 was hij chef der af- deeling materieel aan het departement van Marine in Ned.-Indië Met ingang van 1 Juli 1911 trad hij op als commandant van de „Evertsen”, om bij het tot stand komen van het kabinet-Cort van der Linden (Augustus 1913) dit commando te verwis selen met de portefeuille van Marine. Als minister van Marine gedurende de oorlogsjaren had de heer Rambonnet een verre van Ucbte taak. Kort voor het mi nisterie zijn ontslag zou nemen, ging hij als minister heen naar aanleiding van een meeningsverschil met de overige leden van het kabinet over het al of niet uit varen van het z.g. convooi. Op 13 Januari Van 21.30 nar tot 6 aar Maan: 5 Aug. op 10.23 u., onder 23.19 u.; 6 Aug. op 11.31 u., onder 23.41 U. Nachtdienst dokters tusschen 22 u en 7 u. No 113058 Ziekenfonasleden de Volharding no. 116364 z.g. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. P. F. Tam mens Gemachtigde voor landbouw en visscherij Mussert heeft, lezen wij in „Vova”, den burgemeester van Groningen. P. F. Tam- mers, benoemd tot zijn Gemachtigde voor landbouw en visscherij als opvolger van wijlen oud-minister Posthuma. De heer Tammers werd in 1898 geboren. Hij was landbouwer, een zoon van het Groninger land. In Januari van dit jaar werd hij tot burgemeester van de stad Groningen benoemd. In „Vova” heeft de nieuwe Gemachtigre zich uitgesproken over zijn plannen voor de naaste toekomst. Mutaties bij de N.S.B. In „Vova” lezen wij, dat met ingang van 1 dezer mevr. O. de Ruiter-van Lankeren Matthes is afgetreden als landelijk leid ster van de N.S.V.O. Zij werd opgevolgd door mej. L. M Couzy. Tot hoofd van de afdeeling Theoretische vorming van de Hoofdafdeeling Vorming is benoemd de heer J. C. Nacheniua. De Leider heeft ingesteld een afdeeling „Afstammingsonderzoek” onder leiding van den heer L. ten Ca te. BON PETROLEUM KOOKDOELEINDEN Van 6 Augustus tot en met 27 Septem ber geeft elk der tfonnen „11” en „12” van de bonkaart „U 215” voor kookdoel- einden recht op één liter petroleum KINDEREN SCHRIJVEN VERHAALTJES De Nederlandsche Volksdienst heeft in samenwerking met den Nederlandschen Omroep een opstelwedstrijd uitgeschreven, waaraan alle kinderen, die dit jaar door den N.V.D. uitgezonden zijn of worden, kunnen deelnemen. Voor de makers van de beste opstellen looft de Nederlandsche Volksdienst een aantal prijzen uit. Boven dien worden d« prijswinnaars door den Nederlandschen Omroep een dagje in Hil versum uitgenoodigd; een paar van hen mogen hun opstel voor de radio voorlezen. sluier gelegd, die tot taak had den vijand pp een dwaalspoor te brengen ten aanzien van de sterkte en vuurkracht der camou. flagelinie aldaar. Deze taak is volkomen, geslaagd, zoodat de hoofdgevechtslinie van de Duitschers nu zoo verloopt, dat de vijand opnieuw met nog sterkere strijd krachten moet aantreden om den strijd hier te kunnen aanvaarden. Het zich losmaken van den vijand voor Orel wordt in Berlijnsche militaire krin gen bestempeld als een tactisch intrekken van de punt van den neus aan dit deel van het Oostelijke front. De Sovjets zijn uit sluitend een tevoren volgens de plannen - - ontruimd gebied der verschroeide aarde* l®20 volgde zijn benoeming tot lid van binnen getrokken. Met de bekendmaking der ontruiming van Orel wint, naar men verder verklaart, de Duitsche formulee- ring der laatste weken aan beteekenis. n.l. dat het de Duitsche leiding in dezen zo- merslag 1943 in het geheel niet er op aan. komt, zich op enkele punten zonder reke ning te houden met den algemeenen toe stand vast te bijten, doch dat zij, wanneer tactische overwegingen er voor pleiten, ook gebiedsstrooken weet prijs te geven, om dan op een inmiddels voorbereide nieuwe stelling den vijand nog grootere verliezen te berokkenen DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 5 Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: De bolsjewisten zetten gisteren aan de Mioes met sterke infanterie-strijdkrach- ten en talrijke tanks hevige tegenaan vallen in op de nieuwe veroverde Duitsche stellingen ten Noorden van Koeibisjewo, die echter met zware verliezen voor den vijand totaal mislukten. Ook aan den middenloop van de Donetz bleven aanvallen der bolsjewis ten zonder succes. In het gebied van Bjelgorod duren de zware en afwisse lende afweergevechten voort. In de Bocht by Orel werd in het kader der frontverkorting de reeds sedert langen tijd voorgenomen ontruiming van de stad Orel in den nacht van 4 op 5 Aug., door den vijand niet gehinderd, uit gevoerd. Alle voorraden werden volgens de plannen medegenomen, de voor den oorlog belangrijke installaties werden totaal vernield. Ten Zuiden van het Ladogameer stort ten zware aanvallen der bolsjewisten voor onze linies ineen. Gisteren overdag wer den aan het Oostelijke front 123 tanks stukgeschoten. Eskaders gevechtsvliegtui gen, duikbommenwerpers en slagvliegtui- gen brachten aan de brandpunten van den Uit het Weermachtbericht van 4 Aug. 1943: „In de laatste twee dagen werden aan het Oostelijke front 261 pantsers alleen door eenheden van de Waffen-SS en het leger vernietigd.” Ook hier strijden Nederlanders naast hun Duitsche kameraden voor een nieuw Europa. Waar blijft uw daad? Meldt u vrijwillig voor de Waffen-SS. Inlichtingen SS-Ersatzkonunando den Haag, Korte Vijverberg 5. RESIDENTIE-ORKEST: Evenals dat van j.l. Zaterdag stond ook dit concert in de Dierentuinzaal onder leiding van Marinus Adam. Het programma bevatte twee wei nig bekende werken, n.l. het symphonisch poème „Viviane” van Chausson en de tweede symphonic op. 15 in bes gr. t. van den Noor J. S. Svendsen. Laatstgenoemde componist behoort met Sinding en Grieg tot de baanbrekers voor de Noorsche na tionale muziek. Deze in 1877 uitgegeven symphonic stelt geen psychologische pro blemen. doch houdt de aandacht gevan gen door haar gemakkelijk vloeiend melos en haar boeiende instrumentatie. Van Chaussons, op de legende van Viviane en Merlin geïnspireerd, toondicht kan m.m. hetzelfde worden getuigd. Een in een waas van stemmingwekkende poëzie ge hulde orkestrale fantasie, die gepiakkelijk tot den hoorder spreekt. Beide werken genoten mder de kundige, geïnteresseer de leiding van den gastdirigent een ge acheveerde en ook artistiek volkomen ver antwoorde vertolking. In het gedeelte vóór de pauze solieerde Martin Zag wijn in Lalo’s zangrijk en rhythmisch karakteristiek violoncelcon- eert. De charmeerende eigenschappen van het voor het solo-instrument dankbaar ge schreven werk, stelde de solist door zijn poëtiseerend. technisch afgerond spel in het beste licht De talrijke hoorders heb ben telkens met warm gestemd applaus gereageerd. Zagwijn had een bloemen hulde in ontvangst te nemen. Mr. A. J. F. J. Jung. „HET RESIDENTIE TOONEEL”: Van 13 dezer af, zal het volledige gezelschap van het Residentie Tooneel gedurend^ een drietal weken dagelijks avond- en Zon dags-, ook middagvoorstellingen geven in Metropole Palace. Opgevoerd zullen wor den achtereenvolgens: Waar is mijn doch ter" van Ank van der Moer, onder regie van Bets Ranucci-Beckman. „Vrouwen zand” van Ben van Eysselsteijn, onder regie van Johan de Meester en een nieuw stuk thans in studie bij het gezelschap, waarvan de titel nog nader bekend zal worden gemaakt. Volgens thans binnengekomen berichten van Sicilianen. die er in geslaagd zijn, uit het door de Anglo-Amerikaansche troepen bezette gebied te ontkomen, hebben de Britten en Amerikanen daar, in strijd met hun uit propaganda-overwegingen ge dane beloften, een waar schrikbewind in gesteld. meldt Interinf uit IJerlijn. De eer ste maatregel van de invallers was de on verbiddelijke inbeslagneming voor de be zettingstroepen van alle voedselvoorraden welke waren achtergelaten voor de be hoeften van de burgerbevolking. Klaarblij kelijk moeten daardoor de buitengewoon groote aanvoermoeilijkheden worden ver minderd. In strijd met alle beloften vol gens welke voldoende levensmiddelen en andere goederen voor de bevolking gereed werden gehouden en onmiddellijk na de bezetting zouden worden uitgedeeld, is de bevolking veeleer van het laatste beroofd Dit is te ernstiger, omdat door een zeer streng gehandhaafd uitgaansverbod de bewoners hun woonplaatsen niet kunnen verlaten, zoodat zij niet eens hun land kunnen bebouwen en hun levensmiddelen kunnen aanvullen. Niet alleen de hoofd wegen. maar ook de zijpaden worden voortdurend streng bewaakt en wie zich niet voldoende kan legitimeeren. wordt onmiddellijk gearresteerd- Krachtens een besluit van den secreta ris-generaal van Sociale Zaken worden de arbeidscontractanten in dienst van een publiekrechtelijk lichaam, met een inko men niet boven ƒ3000 voor wie een goed gekeurde afzonderlijke regeling is getrof fen, waardoor zij buiten de Ziektewet vaL len. nochtans voor de toepassing van het Ziekenfondsenbesluit op één lijn gesteld met degenen, die wel krachtens de Ziekte wet zijn verzekerd. Met de opneming van deze groep zijn thans alle arbeidscontractanten met een inkomen niet boven 3000, onder het Ziekenfondsenbesluit gebracht. Tot dusver was dit slechts met een deel .dezer arbeidscontractanten het geval. Degenen, die nu nieuw onder het Zie kenfondsenbesluit komen te vallen zullen goed doen zich zonder verwijl bij het al gemeen ziekenfonds hunner keuze aan te melden. Voor ambtenaren in vasten en tijde- lijken dienst geldt het besluit niet. Publiekrechtelijke lichamen, welke voor hun personeel, dat ingevolge de Ziektewet verplicht verzekerd is bij een bedrijf s- vereeniging zijn aangesloten, kunnen voor de inschakeling van het Zieken fondsenbesluit van dezelfde bedrijfsver- eeniging gebruik maken. Voor de overige publiekrechtelijke lichamen zijn de Raden van Arbeid hiervoor het aangewezen or gaan. De ontruiming van Orel De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Van bevoegde militaire zijde te Berlijn deelde men hedenmorgen mede, dat de ontruiming van Orel gedurende den nacht geschiedde en dat de Duitsche troepen zich uit de stad terugtrokken op stellingen, die even ten Westen van Orel gelegen zijn. Deze stellingen zijn reeds 4 weken geleden aangelegd en sedertdien aanmerkelijk versterkt. De ontruiming van Orel, zoo verklaart men te Berlijn, beteekent allerminst een doorbraak van den vijand. De stad werd verlaten om sterkere stellingen te bezet ten. Alle militaire gebouwen en bouw werken alsmede de verdedigingsinstalla- ties, zijn voor de ontruiming vernield. De terugtocht der Duitsche troepen geschied de in volmaakte orde en werd door klei nere strijdkrachten gedekt. Dammen: De strijd om het persoonlijk damkampioenschap van Zuid-Holland wordt dit week-einde voortgezet. Zaterdag speelt Kinnegin te Rotterdam tegen Ha genaars en Couprie te Dordrecht tegen v. Ravesteyn. Zondag worden te Rotterdam gespeeld: v. RavesteynHagenaars en de Jong—Hulsman; te Gouda: v. d. Berg Kinnegin. van Oostenvan Steenbergen en den HartogDomburg. Lawntennis: Te Rotterdam bereikten oefenmeesters de volgende resultaten: WaasdorpJ. de Mo» 61, 7—Waasdorp en Hemmes—J. err D. de Mos 64, 6—0; A. HemmesJ. Hemmes 6—3, 36 (ge staakt). „ROB EN BOB IN SPROOKJESLAND”: Van 13 Aug. t.m. 19 Aug., behalve op Zondag, zal in Metropole Palace, Ben ter Hall’s revuegezelschap middagvoorstellin. gen geven van de kinderrevue „Rob en Bob in sprookjesland”. de schooljaar een exposé der gebeurte nissen eindigen aan het einde van den eer sten wereldoorlog. BEGRAFENIS OUD-CONSUL W. REI- LINGH: Onder buitengewoon groote be langstelling heeft te Zuidlaren de begra fenis plaats gehad van het stoffelijk over schot van den heer Willem Reilingh, oud- consul der Nederlanden en van Zweden in Liberia (Afrika), die Zaterdag op het rijwielpad op den Esch te Midïaren op lafhartige wijze door een onbekende werd doodgeschoten. Tot hen, die den overledene de laatste eer kwamen bewijzen, behoorden o.m. vele Duitsche en Nederlandsche autoritei ten en deputaties van de Germaansche SS in Nederland en van de W.A. De kist was bedekt met de vlag van de N.S.B. en W.A.. en SS-mannen droegen verschillen de kransen. Onder de autoriteiten waren op de begraafplaats o.m. de Beauftragte van den -Ujkscommissaris in Drenthe, voorts de heeren Maarsingh en Dieters en de burgemeester van Zuidlaren. Aan de geopende groeve werd allereerst het woord gevoerd door den heer Maarsingh. di namens den Leider den overledene dankte voor al hetgeen deze voor de Be weging heeft gedaan. Een groote krans van Mussert werd daarna op de groeve gelegd. Ook namens de Duitsche Weer macht werd een krans neergelegd. Nadat nog enkele andere sprekers het woord hadden gevoerd, dankte de oudste zoon voor de betoonde belangstelling. AARDAPPELZIEKTE: In het etmaal van Maandagavond 2 tot Dinsdagavond 3 Augustus is de weersgesteldheid ook in Friesland critiek geweest voor het optre den van aardappelziekte. afweerslag vooral in het gebied van Bjel gorod en Orel den vijand zware slagen toe. In luchtgevechten werden gisteren 161 bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten. 7 eigen vliegtuigen keerden niet terug. Bij de in de afgeloopen weken in het achterwaartsche gebied van het Oostelijke front geleverde gevechten tegen bolsjewis tische benden hebben zich vooral Hon- gaarsche troepen dapper geweerd, die in zelfstandige ondernemingen of tezamen met formaties van het leger en de Waffen SS in den strijd waren geworpen. Op Sicilië probeerden Amerikaansche troepen ook gistere!) door den centralen frontsector heen te breken. Na hevige met groote verbittering gevoerde gevech ten stortten alle aanvallen met gevoelige verliezen voor den vijand ineen. Een krachtige formatie zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen viel de haven Palermo aan, waar zich vele troepen bevinden. Behalve talrijke zware bomtreffers op de haveninstallaties werden 2 koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 13.000 brt. en een torpedojager in den grond geboord, 1 lichte kruiser, 3 torpedo jagers en 8 vrachtschepen beschadigd, 23 vijandelijke vliegtuigen werden boven Sicilië en het Italiaansche kustgebied neergeschoten. In den afgeloopen nacht drongen enkele vijandelijke storingsvliegtuigen het Weste lijke Rijksgebied binnen. Door enkele neer geworpen bommen ontstond onbeteeke- nende schade. Bewakingsstrijdkrachten der marine en de luchtdoelartillerie der marine schoten boven het West-Europeesche kustgebied 10 vijandelijke vliegtuigen neer. Duitsche mo tor tor pedobooten boorden voor de Engel- sche Oostkust in den afgeloopen nacht een Britsche motortorpedoboot in den grond. X '^'V'zaffIrana i ■AVILLAO NCOLOSI l W MISTER- SR BIANCO km \Skntfo Het bezoek van den Rijkscommissarls Seyss-Inquart de N.S.K.K - Motor schule. (Bildarchiv bereich der A.P-Stapf). 5 Augustus BEVALLEN: W J. Bach geb. Klaassen, d. J. E. Radder geb. Pet, d. M. F. H. Koppers geb. van Riel, z. B Paar- dehaar geb. van Eijk, 2 z. H Per soon geb. van der Ende, z. C. Buija geb. van der Toorn, d. N. G. J. Beits- ma geb. Sant, x. C. van Amerongen geb. Vendelbosch, z. A. J Verheij geb. Gaal, d. A. S Moesman geb. Riet, velt x. C. M. J. van Westing geb. van Velsen, z. J. Spijker geb. van Santé, d. R H. Harms geb, Mirande, z. J. M Hofstede geb van Veen, z. V. M. J. Kenter geb. Fruitman. z. K. H. Nugteren geb. Maaskant, z. WJ. Th. van den Berg geb den Hoed, d. J. C. Nederpelt geb Kabbedijk. d. M A. van Spronsen geb. van der Gaag, d. M Th. Biever geb. Bal, z. G. J. PoL. man geb. Bulte, z. A. Fels geb. Klit- sie, d G H. Mulder geb. Schart, d. P. K. E. Goossens geb. du Floo, z. A, Urbanus geb. Wijnbelt, z. M G. Rosier geb Lindeman, d J. G. van der Meer geb. Verhoeven, z. Th. S van den Brand geb. Paulï, x. A. Angenot geb. Mac Leod. z. J. van Dijk geb. Mulder, z. OVERLEDEN: C M. Luijkx, ongehuwde vrouw 18 j. C Zwart, wedn van A C van Woerkom, 81 j. J. A Lucassert man v n H J M Gijssen, 71 j. C. L. M van Asch. wed. van G Sieburgh,’ 72 j. J. I. Sluiter man van A M J Rijk 76 j - J. D. Witte, wedn. van Q H. Bronkhorst, 65 j. - W Schuurmam vr. van J Tobi, 85 j. - J. D Kooij, wedn van G. L de Graaf, 86 J p E j’ Schoenmakers, man van F P- A. Middeldorp, De Engelschen melden heden, aldus A.N.P. uit Berlijn, dat Catania is inge- nomen, maar, naar in Berlijnsche mili taire kringen verklaard wordt hinkt dit bericht achter de gebeurtenissen aan In werkelijkheid is den Duitschen formaties op Sicilië een groote schijnmanoeuvre ge lukt, want sinds geruimen tijd was er voor Catania slechts een beschermende De door de Duit, sche troepen bezette gebieden in het Oos ten brachten meer dan de helft der Sovjet-Russische broodgraan, en vleeschvoorraden en bijna de geheele sui. kervoorziening voort. Millioenen tonnen graan, vleesch en sui ker, welke tot nu we naar minder Ruchtbare gebieden der Sovjet-Unie ge- tonden werden ko- ^*n nu aan Europa goede. Europa is Oosten, die ieder jaar grootere vruch ten afwerpen. Een fabriek van vleesch- °onserven niet in Amerika, maar in het Europeesche Oosten. (Atlantic-Holland). De Italiaansche staf De minister van Marine, admiraal Raf- faele de Cour ten, en de minister van Luchtvaart, generaal Renato Sandalli. zul len tevens de functie bekleeden van chef van den staf der marine, resp. der lucht macht. Generaal Ambrosio is benoemd tot chef van den generalen staf van de Italiaansche weermacht. Ter gelegenheid van zijn be noeming heeft de nieuwe chef van den staf de volgende boodschap |ot de Italiaansche weermacht gericht: „Trotsch erop, weer te staan onder het grondwettige opperbevel van den Koning, zullen de Italiaansche strijdkrachten, haar eed getrouw, zooals al tijd. in trouw en eer optrekken naar het doel, dat de Koning en Kèizer hun zal aanwijzen.” De afgetreden leden der fas cistische regeering. Om de ongegrondheid der geruchten over de behandeling der op 25 Juli af getreden leden der fascistische regeering aan te toonen. publiceert de „Giornale d’Italia” op een prominente plaats een uitvoerig verslag, volgens hetwelk ln elk afzonderlijk ministerie de overdracht der functie persoonlijk door de aftredende mi. nisters aan de nieuwe ministers is vol trokken. In het verslag, waarin met name elk afzonderlijk ministerie wordt genoemd, wordt er op gewezen, dat de aftredende ministers in tegenwoordigheid van alle leidende ambtenaren der afzonderlijke mi nisteries •toij de overdracht der functie of ficieele toespraken hielden en in den ge- bruikelijken officieelen vorm hun ambt aan den nieuwen minister overdroegen. Voorts wordt medegedeeld, dat de vroe gere onderstaatssecretaris van het mi nisterie van binnenlandsche zaken, Albi- ni, als prefect verder ter beschikking blijft. De Ver. Staten en Argentinië Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, is aan 16.000 Ameri kaansche firma’s de vergunning tot het drijven van handel met Argentinië ontno men Daardoor is de uitvoer van de Ver- eenigde Staten naar Argentinië stopgezet. De „New York Herald Tribune” noemt de zen stap een „sanctiemaatregel” tegen Argentinië, dat gedwongen moet worden, zijn politiek „aan een herziening te on derwerpen”. De Italiaansche ministerraad zou van daag bijeenkomen voor het bespreken van belangrijke maatregelen. In een interview met de „Giorrrtile d*ïtaliaJ’ heeft de nieuwe minister voor de corporaties, Leopoldo Piccardi, o.a. verklaard, dat de betiteling van zijn mi nisterie binnenkort veranderd zal worden en dat de corporaties bestemd zijn te ver dwijnen. Die maatregel is volkomen lo gisch, want de oprichting der corpora ties was in werkelijkheid een redmiddel, dat door ideologische redenen werd op gelegd. In de practijk hebben de corpo raties niet veel vitaliteit gehad, daar zij er niet in geslaagd zijn de eensgezinde discipline der productie te verwezenlijken, die het regime verwachtte. Aan den anderen kant bewoog de acti viteit van de corporaties zich uitsluitend op adviseerend gebied en verscheidene ja. ren na haar instelling discuteerde men nog over haar doel en werkelijk nut. De cor poraties zullen worden vervangen door adviseerende lichamen, gegrondvest op andere beginselen en welker bestaan be antwoordt aan de vereischten van het be drijfsbeheer. Ten aanzien van de vak- vereenigingen is de regeering er toe overgegaan deze voorshands onder staats toezicht te plaatsén en de collectieve ar beidscontracten alsmede de verschillende vormen van hulpverleening, die in het kader van de vakvereenigingen zijn in ge steld, te handhaven. Het spreekt van zelf, dat aan ’t hoofd van deze organen nieuwe mannen zullen moeten worden geplaatst. De beste oplossing is ongetwijfeld de be. noeming van regeeringscommissarissen. De decreten inzake die benoemingen zul len onverwijld bekend gemaakt worden. Tot commissaris van den bond van in- dustritarbeiders is benoemd Emilio Buczzi, tot commissaris van het syndi caat van advocaten professor Calaman- drei. Door een dèr eerste verordeningen der nieuwe regeering waren de speciale wet telijke bepalingen tegen de vrijgezellen opgeheven. Thans wordt er echter te Rome op gewezen, dat de bijzondere be- lastingbepalingen voor vrijgezellen blijven bestaan De militaire rechtbank te Florence heeft een beklaagde wegens het roepen van leve Stalin, tot 7 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Er is een commissie van rechters be noemd die tot taak zal hebben de belas tingautoriteiten in te lichten over het roe rend en onroerend bezit van die personen, die sedert den „marsch naar Rome” open bare functies hebben bekleed of de een of andere politieke activiteit hebben uitge oefend. Genoemde commissie zal uitmaken of de bezittingen van de voormalige fas cistische functionnarissen eventueel aan den staat zullen komen. De provincies Lubiana, Fiume en het gouvernement Dalmatië zijn, hetgeen blijkt uit een gisternacht te Rome verschenen publicatie met den datum 26 Juli 1943. tot operatiegebied verklaard. De Jeugdorganisatie Het algemeene commando en de provin ciale commando’s der vroegere fascistische jeugdorganisaties heeten voortaan „bui tengewoon commissaris der Italiaansche jeugd”, resp. „provinciaal bureau der Italiaansche jeugd”. Het ministerie van Nationale Opvoeding heeft de uitgevers van schoolboeken ge waarschuwd, dat de colleges van leeraren, die belast zijn met het kiezen van de tek sten voor het nieuwe schooljaar, geen aandacht zullen schenken aan boeken, die tendentieuze of partijdige uitleggingen van feiten en historische gebeurtenissen bevat ten of beginselen prijzen, welke onver- eenigbaar zijn met den nieuwen toestand in Italië. Wat in het bijzonder de geschie denisboeken betreft, moet voor het volgen- r:-.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1