Maandag 9 Augustus. 1943 geheel Italië Oorlogstoestand in infanterie-aanvallen Tank- van en Belangrijke besprekingen in hoofd kwartier van den Führer de Sovjets ineengestort en van Luchtaanvallen Succesvolle luchtactie BINNENLAND Talrijke benden achter het front vernietigd Tien textielpunten geldig verklaard Het geheime bevel Stalin Aangelegenheden van .militair en politiek karakter op Turijn, Milaan en Genua De <LZHD I I Duitsch-Italiaansche troepen bieden hardnekkigen tegenstand in nieuwe stellingen Het Prijsvoorschrift 1943 Groepsprijzen jongens van ouder VERDUISTEREN Van 21.15 aar tot 6 aar Voor Nederlanders, die passen behoeven Doriot over de positie van Frankrijk Göring’s bezoek, aan Hamburg Ziekenvervoer voor verplicht verzekerden Felle worsteling inplaats van militaire wandeling Sauckel spreekt te Parijs C Ontmoeting ^urchill-Roosevelt-Stalin Duitsch commentaar Oorlogstoestand in het geheele land De prijzencontróle door de Rijksbureaux aanvallen op Italiaansche steden BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 I HAAGSCHE COURANT in WEERMACHTBERICHT ITALIAANSCH aan 65, H. Maan: 9 Aug, onder 0.24 u„ op 15.02 u. (E.K.); 10 Aug. onder 0.54 u., op 16.14 u. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u. Mn iTinza De w nacht van Zaterdag "op Zondag, naar f stad zware schade aangericht Hij No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 z.g. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Directoraat-generaal van politie van Hoog-Soeren naar Nijmegen verplaatst Met ingang van heden is het Directo- raat-genqraal van Politie, dat te Hoog- Soeren gevestigd was, verplaatst naar Nij megen. Het nieuwe adres luidt: Groesbeek. scheweg 329, postbus 71, tel. 2564167. Nieuwe frankeerzegels, die van 16 Augustus af verkrijgbaar zullen lijn. (P.T.T/C.N.F.). Duitsche handen gevallen bevel Stalin aan de opperbevelhebbers Voor mannen en 15 jaar en Met ingang van 1 Augustus j.l. tot een nader te bepalen datum zijn de punten 51 tot en met 60 van de textiel- ftaart V 115 voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder geldig verklaard. Onder leiding van soldaten, die aan het front hebben gestaan, worden de jongens in de weersportkampen ver trouwd gemaakt met een voornaam on derdeel van de sport, dat zij van t® voren nog niet kenden, de weersport Van hen leeren zij met een geweer omgaan en er mee schieten, kaart lezen, verkennen, telefoonverbindingen aan leggen. Wilt gij dit avontuurlijk leven gedurende vier weken meemaken Meld je dan direct: Utrecht. Koningslaan 9. (Hoffmann-Stapf) Nederlanders, die in het gebied van het Groot-Duitsche Rijk wonen of daar tijde lijk verblijf houden, moeten zich ter ver lenging van hun pas of het verkrijgen van nieuwe reispassen rechtstreeks rich ten tot de bevoegde Duitsche pasautori teiten (Politie-presidenten in de steden of Landratsamter op het platteland), die ook de eventueele vereischte opheldering en adviezen verstrekken. Nederlandsche burgers, die buiten Ne derland en buiten het gebied van het Groot-Duitsche Rijk wonen of hun tij delijk verblijf hebben, kunnen zich voor pasaangelegenheden richten tot de Duit sche diplomatieke of consulaire vertegen woordigingen (ambassades, gezantschap pen, consulaten consulaten-generaal). „Een man, die niet weerbaar is, is geen man” - Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum I in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp: „Een man die niet weerbaar is, is geen man". aarde zal tegenover deze plannen be scherming vinden bij Churchill en Roo- sevjglt. De jonge staten van Europa ech ter weten, dat hun strijd slechts kan eindigen met de volledige vernietiging van het bolsjewisme, dat een wereldge- vaar beteekent. Stalin’s doel: De roode vlag in Europa. Een door Walter Duranty geteekend artikel in de „Palestine Post”, bespreekt de óorlogsdoelstellingen van Stalin, en wel op grond van 2 besprekingen, die Duranty met Stalin gehad heeft. Hij schrijft: Stalin’s bedoeling is Duitsch- land binnen te dringen en in Europa de roode vlag te hijschen. Naar Stalin’s meening zou zulks geen moeilijkheden ontmoeten, wanneer de bolsjewieken aan het einde van den oorlog slechts diep in Europa zouden staan. Voorts verlangt Stalin de Baltische landen, het Finsche Petsamo, een volkomen vrijen toegang tot de Dardanellen en de Perzi sche Golf, een „vrije Mandsjoerijsche Sovjetrepubliek”, die met de Sovjet unie verbonden zou zijn, een zelfde ver houding met een „Sovjetrepubliek Ko rea” en met een „Sovjetrepubliek Noordwest-China”. Tenslotte eischt Sta lin het schiereiland Liaotoeng met Port Arthur en de groote haven Dairen, om de controle van het Westelijk deel van den Stillen Oceaan van de ChineescHe kust uit te kunnen uitoefenen en om ge heel. Noordwest-Azië te kunnen beheer- schen. Zoodra de Sovjets in Europa den rug vrij zouden hebben en de Ver. Sta ten in staat zouden zijn, duizend prima vliegtuigen naar Wladiwostok te sturen, zouden de bolsjewieken aan den „gena deslag tegen Japan” deelnemen. Het Italiaansche opperbevel deelde giste ren mede: De Italiaansch-Duitsche strijdkrachten, die onder den toenemenden druk van den vijand genoodzaakt zijn geweest terrein prijs te geven, bieden hardnekkigen te genstand in haar nieuwe stellingen in de streek van Caronia en de Etna. Overdag hebben Duitsche jagers 4 vlieg-' tuigen neergeschoten. Formaties Duitsche vliegtuigen hebben vijandelijke schepen langs de kust van Sicilië en in de wateren van Bizerta aangevallen; zij brachten 1 tor pedojager en 2 koopvaardijschepeh van middelbare tonnage tot zinken en be schadigden andere oorlogsschepen en koop vaarders met een gezamenlijken inhoud van meer dan 50.000 ton. In den afgeloopen nacht zijn hevige luchtaanvallen gedaan op Turijn. Milaan en Genua. De schade is aanzienlijk, vooral in de centra der beide eerstgenoemde ste den; de verliezen zijn nog niet vast gesteld. Te Milaan hebben de luchtdoelbatterijen 2 vliegtuigen vernietigd. Daarna bracht de Rijksmaarschalk een bezoek aan verschillende plaatsen, waar schade was aangericht De bevolking be groette hem hartelijk. De Rijksmaar. schalk was zichtbaar onder den indruk van den opbouwwil der'; Hamburgers, die op alle vernielde plaatsen merkbaar was. Na een uitvoerige bespreking van alle hulpmaatregelen voor de bevol king van Hamburg nam de Rijks- maarschalk afscheid van den gouw leider met de verzekering, dat alles wordt gedaan om den vijand te ver gelden, wat hij aan menschelijk leed en stoffelijke vernieling over de Hanzestad Hamburg heeft gebracht. S.S. enpolitieformaties hebben teza men met eenheden van het leger in het achterwaartsche gebied van het Oostelijke froht weer een vrij groote onderneming met de vernietiging van talrijke benden in het gebied ten Westen van Minsk be ëindigd. Bij geringe eigen verliezen wer den 4200 bandieten gedood, terwijl er meer dan 6000 gevangen genomen of ge arresteerd werden. 154 Kampen van benden en 151 kazematten werden ver nield. Behalve 60 stukken geschut werd een groote buit aan handwapens, mu nitie en ander oorlogsmateriaal behaald. sterke «re- i voor den strijd op korten afstand doeltref fend in de gevechten te land in, ver nietigde talrijke pantserwagens en voertuigen en verstrooide troepencon centraties van den vijand. In lucht gevechten werden 91 Sovjet-vliegtuigen neergeschoten. Aan het front op Sicilië kwam het niet tot groote gevechtshandelingen. Onze troepen hebben, niet door den vijand gehinderd, in eenige sectoren nieuwe, voorbereide, stel lingen betrokken. Een sterke formatie zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen heeft des nachts de ha ven van Bizerta aangevallen. Een kruiser, alsmede een ander oorlogsvaartuig en 15 transportschepen werden deels ernstig be schadigd. Boven de Straat van Messina en de kust van Sardinië schoten Duitsche ja gers 4 vijandelijke vliegtuigen neer. In den afgeloopen nacht hebben eenige vijandelijke stoorvliegtuigen een klein aantal brisantbommen op Rijnland laten vallen. De schade is onbelangrijk. In den afgeloopen nacht, omstreek» half één, zijn twee broers, waarvan de een te Leiden en de andere te Amsterdam woonachtig was en resp. 40 en 42 jaar oud waren, vermoedelijk door de duister nis misleid in de Lange Gracht te Leiden te water geraakt en verdronken. Het dochtertje van de familie de Leeuw, dat voor de ouderlijke woning te Zevenbergen aan het fietsen was, werd door een hollend paard van den landbou wer Jongmans, dat voor een wagen was gespannen, gegrepen. De kleine kreeg een der wagenwielen over het lichaam en is een half uur lajer overleden. Onder gröote belangstelling is de herstelde •jèilinamolen „De goede ver wachting -taande aar. den Lageweg te Amersfoort, na 15 jaar te hebben gerust, weder in gebruik genomen. In een bijeenkomst van de Fransche volkspartij, heeft Jacques Doriot giste ren een rede gehouden over den binnen- en buitenlandschen politieken toestand van Frankrijk. „Niet alleen Duitschland, zoo zeide Doriot, doch Frankrijk en heel Europa worden door het bolsjewisme bedreigd. Tegenover het bolsjewisme staat echter de Europeesche solidariteit. De gemeenschappelijke strijd en het ge meenschappelijk vergoten bloed maken het onaannemelijk, dat Europa door het bolsjewisme kan worden verbrokkeld. Ik ben er van overtuigd, dat het bondge nootschap tusschen Londen, Washington en Moskou een alliantie is, die door jo den geleid wordt”. Omtrent de binnen- landsche politieke situatie van Frank rijk, merkte spr. op: Wanneer Frankrijk het bolsjewistische gevaar niet wil in zien en begrijpen, verdient het te ver dwijnen. Het lot van Krankrük is niet Engelsch-Amerikaansch en evenmin bolsjewistisch, doch Europeesch. Er be staat derhalve slechts één mogelijkheid: zich te keeren tegen het bolsjewisme. uit medisch oogpunt wordt genoopt, zich te laten vervoeren, en tevens uit medisch oogpunt wordt verhinderd, hierbij van een openbaar middel van vervoer gebruik te maken Behalve in een spoedgeval geschiedt ziekenvervoer ten behoeve ygn een ver plicht verzekerde voor rekening van een algemeen ziekenfonds, slechts na machti ging door het algemeen ziekenfonds, waarbij de verplicht verzekerde is inge schreven Bij het algemeen ziekenfonds moet een aanvrage tot verkrijging van zoodanige machtiging, vergezeld van de bovenbedoelde geneeskundige verklaring, worden ingediend Heeft ziekenvervoer plaats gevonden zonder voorafgaande machtiging van het algemeen ziekenfonds en beslist dirt fonds later, dat het niet een spoedgeval heeft betroffen, dan komen de kosten van dart vervoer niet voor rekening van het fonds. Deze regeling treedt op 1 September 1943 in werking. Dit neemt echter niet weg, dat ook thans reedé de verplicht ver zekerde, die ziekenvervoer noodig heeft, zich eerst tot zijn algemeen ziekenfonds heeft te wenden ARBEIOSCONTRACTANTEN IN RIJKS- IENST, DIE LIJDEN AAN T.B.C.: Ten behoeve van de arbeidscontractanten in Rijksdienst is een regeling getroffen, krachtens welke personen, op wie het Arbeidsovereenkomstenbesluirt van toepas sing is en die lijdende zijn aan tubercu lose. gedurende de eerste 6 maanden na het opgeven van den arbeid, 80 pCt., ge durende de volgende 6 maanden 2/3 en gedurende nogmaals 6 maanden de helft van hun loon zullen ontvangen, terwijl laatstgenoemde termijn kan worden ver lengd. Indien, na een geneeskundig onderzoek door een t.b.c,-arts, blijkt, dat opneming in een oprichting tot verpleging van lij ders aan t.b.c. genoegzaam uitzicht op herstel geeft, zullen de kosten van ver pleging in zulk een inrichting geheel ot gedeeltelijk kunnen worden vergoed tot dat herstel is Ingetreden of zich verschijn selen voordoen, waaruit blijkt dat ver dere verpleging aldaar van geen nut meer is Een regeling, die 1 September ingaat De commissaris, belast met het toe zicht op de ziekenfondsen, heeft aan de algemeene ziekenfondsen een rondschrij ven gezonden, waarin ten behoeve van de verstrekking van ziekenvervoer aan ver plicht verzekerden bepaalde regelen wor den vastgesteld, zulks in afwachting van een nadere wijziging en aanvulling van het ingevolge het ziekenfondsenbesluit uitgevaardigde tweede uitvoeringsbesluit. Deze regelen komen in hoofdzaak hier op neer, dat een algemeen ziekenfonds slechts ziekenvervoer mag verstrekken indien de behandelende geneeskundige, blijkens een door hem onderteekende verklaring, van oordeel is, dat de zieke Rijksmaarschalk Hermann Goring heeft zich bij zijn bezoek aan Hamburg door gouwleider Kaufmann rapport laten uit. brengen over de maatregelen voor de be volking en over de stappen, die zijn ge daan voor de verzekering van Hamburg's medewerking aan de taken van den oor log. Hij heeft vervolgens den gouwleider en diens medewerkers, den vertegenwoor digers der partij, het bestuur en de weer? macht zijn dank betuigd voor wat zij gepresteerd hebben. Hij legde er den nadruk op, dat het steeds zijn overtui ging is geweest, dat de Hanzestad burg ook in den zwaarsten strijd haar man zou staan. Niettemin zijn zijn ver wachtingen door dc houding der stad nog overtroffen. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhagé bij vooruitbet. p. 3 mmd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.2#, z. Modebl. ƒ3.55. Buiten!.' 9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afx. ar. 5 c., fr. p. p. 1# c. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319. Tel. 550310. Fil.s Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voertj., Boekh. H.E.G.Ruys, Heerenstr. 124. Tel. 775035; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tol. 339263; Boekh. J. B. v. Beters jr„ Theresiastr. 10la. Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvéo, v.Hoytemastr. 66, Tol.721157 DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 9 Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Aan het Koebanbruggehoofd zetten de bolsjewieken hun door talrijke slag- vliegtuigen gesteunde aanvallen voort. Van de Mioes en den middenloop van de Donetz worden gevechten van plaat selijke beteekenis gemeld. In het gebied van Bjelgorod en in den Orel-sector stortten talrijke aanvallen van vrjj sterke infanterie- en tankformaties der bolsjewieken ineen. De luchtmacht mengde zich vooral in deze beide ge. vechtssectoren in den strijd te land en vernietigde, behalve een groot aantal tanks en stukken geschut, meer dan 300 gemotoriseerde met manschappen ge vulde voertuigen van den vijand. Ook ten Zuidwesten van Wjasma viel de vijand met talrijke tanks aan. Alle doorbraakpogingen werden in zware gevechten afgeslagen. De verliezen van den vijand zijn zwaar. Ten Zuiden van het Ladogameer heersch. te slechts geringe plaatselijke gevechts- activiteit. In de beide laatste dagen wer den aan het Oostelijke front 352 tanks stukgeschoten. Lichte Duitsche vlootstrijdkrachten brachten in ’t zeegebied van Noworossiisk 2 met munitie geladen bolsjewistische kustvaartuigen met een gezamenlijken in houd van 1400 brt. tot zinken. In den Noordelijken sector van het Sici_ liaansche front hernieuwde de vijand met superieure strijdkrachten zijn aanvallen langs den kustweg. De gevechten zijn nog aan den gang. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen troffen voor de Noordkust van Sicilië een torpedojager en een koopvaardijschip van 7000 brt. op vernietigende wijze. Bij aanvallen overdag van enkele vijandelijke vliegtuigen op de bezette ge bieden in het Westen werden 2 Britsche bommenwerpers, boven den Atlantischen Oceaan en een viermotorig Amerikaansch vliegtuig neer geschoten. een aanvulling op het Weermacht- bericht, meldde Stefani gisteren: Het is vandaag de achtste dag van den beslis senden Anglo-Amerikaanschen aanval op hél Italiaansch-Duitsche front op Sicilië. Wat door den vijand, na zijn aanvanke lijk succes, een militaire wandeling was genoemd, is veranderd in een felle worsteling, die, als zij eenerzijds den, door den vijand gebruikten overvloed van strijdmiddelen doet uitkomen, an derzijds een schitterend licht werpt op den moed van de Italiaansch-Duitsche troepen, die, van iedere oneffenheid in het terrein een versterking makend, on vermoeid vechten en vastbesloten zijn, den vijand zeer duur jte laten betalen voor iederen duim gronds. Terwijl aan de vleugels, in de zóne ten Noorden van Catania en bij Marina di Caronia, de aanvallen zijn afgeslagen, hebben in hét centrale deel van het front, in de streek van Troina, Regal- buto en Centuripe, de strijdkrachten en pantserwagens, -welke de vijand voort durend in den strijd heeft geworpen, de Italiaansche en Duitsche afdeelingen ge dwongen terrein prijs te geven, om op meer achterwaarts gelegen stellingen een nieuwen tegenstand te bieden, die steunt op het Etnamassief en de Caro- nische bergen. Hier zijn de laatste acht dagen verbitterde gevechten geleverd. De Italiaansch-Duitsche troepen hebben den vijand zware verliezen toegebracht aan menschen en materiaal en een aan zienlijke vertraging in de verwezenlij king van zijn plannen gebracht. Botsing tusschen Amerikanen en* bevolking De Italiaansche radio meldt, dat het bij Marsala op Sicilië, is gekomen tot een ernstige botsing tusschen beschon ken Amerikaansche soldaten en Sicilia- nen. Daarbij zouden 7 personen gedood en 14 gewond zijn. Gouwleider Sauckel heeft gisteren op een groote betooging van de N.S.D.A.P. het woord gevoerd in de groote zaal van het Trocadero te Parijs. Hij begon met zijn toehoorders te verzekeren, dat hij dezer dagen den Führer heeft gezien, die bedaard, kalm en vol vertrouwen in de overwinning is. Het Duitsche volk beleeft op dit oogenbMk zijn grootste, zij het ook hardste -tijdvak. Er zijn joodsche leugens door de wereld gegaan, die den indruk probeeren te wekken, dat Duitschland- aan het eind van zijn krach ten is, of dat er een revolutie voor de deur staat. Deze leugen zal het Duitsche volk weerleggen door zich in volle rust achter den Führer te plaatsen en vast beraden den strijd voort te zetten. Het Fransche publiek herinnerde Sauckel er aan, dat de Duitsche legers niet meer voor Verdun, in de Argonnen of in de modderloopgraven van Vlaanderen staan. Daaraan moet worden herinnerd, om het Fransche publiek voor illusies te behoeden. Duitschland beschikt thans over alles wat het noodig heeft. Het kan dus afwachten. De voedselvoorziening is gewaarborgd, in tegenstellng tot 1918 en van den Atlantischen Oceaan af tot aan de steppen van de Sovjet-Unie wordt een rijke oogst binnengehaald. Terwijl de Duitsche wapenindustrie in 1918 door stakingen werd geschokt, werkt thans het veelvoud van arbeiders in rust en orde in de fabrieken. Wanneer de vijan delijke propaganda bij gebrek aan een ander tweede front een tweede front in de „Heimat” wil oprichten, zoo besloot gouwleider Sauckel, dan kan daartegen over slechts worden verklaard, dat dit tweede front niet tot stand zal komen en dat er ditmaal geen verraad aan de overwinning mogelijk zal zijn. Naar men te Berlijn verneemt, von den de laatste dagen in het hoofdkwar tier van den Führer een reeks belang rijke besprekingen plaats van militair en politiek karakter. Dit blijkt ook uit eenige Zaterdag in de Berlijnsche bla den gepubliceerde foto’s alsmede uit de jongste film van de Deutsche Wochen- schau. Naar men hierover te Berlijn verneemt, hebben aan deze, besprekingen o.a. deelge nomen Rijksmaarschalk Hermann Göring, de minister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, minister Speer, de Reichsführer S.S. Himmler, minister dr. Göbbels en Reichsleiter Bormann. Van de zijde der Duitsche militaire leiding wórden als aanwezigen o.a. genoemd generaal- veldmaarschalk Keitel, groot-admiraal Dö mitz, van de luchtmacht generaal-veldmaar* schalk Milch en Generaloberst Jeschonek, voorts de chef van den generalen staf van het leger, de generaal dér infanterie Zeitz- ler, en de chef van de Wehrmachtfürungs- ®tab, de generaal der artillerie Jodl. Führer ontving Japanschen ambassadeur Bovendien wordt te Berlijn thans be vestigd, dat de Japansche ambassadeur Oshima op 29 Juli door den Führer in het hoofdkwartier is ontvangen in tegenwoordigheid van minister von Ribbentrop en generaal-veldmaarschalk Keitel. L De nieuwste Deutsche Wochenschau Joont o.a. den Japanschen ambassadeur in mneraalsuniform in het hoofdkwartier van j r.i Führer. Besprekingen zouden een tweede front betreffen Uit uitlatingen Van Engelsche en Amerikaansche kringen te Stockholm, *valt op te maken, meldt Interinforma- tion, dat een ontmoeting tusschen Chur chill, Roosevelt en Stalin, reeds aan den gang is, of ieder oogenblik kan plaats hebben. Men meent te weten, dat de on langs gepubliceerde officieele mededee- ling van de Sovjets, dat Stalin zich op een inspectiereis langs het front heeft begeven en tijdens zijn afwezigheid door Molotof wordt vervangen, wiens verte genwoordiging, zooals bekend, weer overgenomen is door Maisky, den vroe- geren ambassadeur te Londen, een ca- mouflagebericht was, dat de werkelijke reden der afwezigheid van Stalin moest verdoezelen. Het hoofdonderwerp van bespreking der bijeenkomst zou zijn, de volstrekte noodzakelijkheid van een krachtiger ondersteuning van de Sovjet- Unie, in den vorm van een tweede front, dat de positie van de Sovjet-troepen doeltreffend verlicht. Voor leveringen van het Nederlandsche bedrijfsleven aan Duitsche Overheidsinstanties In overeenstemming met de desbetref fende in Duitschland geldende bepalingen, welke zijn neergelegd in de „Anordnung über Einheits- oder Gruppenpreise” van 19 Mei 1942, is thans bij het „Prijsvoor schrift 1943 groepsprijzen (Ned. Staatscrt, van 30 Juli 1943) ook voor Nederland de grondslag gelegd voor overeenkomstige re gelingen als in Duitschland ten aanzien van leveringen door het Nederlandsche be drijfsleven aan Duitsche overheids-in- stanties. Krachtens art. 1 van dit prijsvoorschrift kan de Gemachtigde voor de prijzen voor leveranties aan door hem genoemde op drachtgevers één of meer prijzen vaststel len en schriftelijk den opdrachtnemer mededeelen, welke van de vastgestelde prijzen hij mag berekenen. Met de bevoegde Duitsche instanties is overeengekomen, dat de in het Rijk gel dende groepsprijzen niet zonder meer in Nederland zullen worden toegepast. Van g#val tot geval zal nagegaan worden of de betreffende Nedèrlandsche ondernemin gen de opdrachten gelet op haar kos ten en haar rentabiliteitspositie moe ten aanvaarden tegen den vastgestelden groepsprijs l'dan wel tegen hoogere prij zen, waartoe dan voor zoover deze in Duitschland niet bestaan hoogere prijs- groepen voor Nederlandsche ondernemin gen kunnen worden ingesteld. De indeeling der ondernemingen in de prijsgroepen geschiedt door den Gemach tigde voor de prijzen. Wenscht een op drachtnemer voor indeeling in een an dere prijsgroep in aanmerking te komen, of een uitzonderingsprijs te verkrijgen, dan kan hij een daartoe strekkend ver zoek bij den Gemachtigde voor de prijzen indienen. De Berlijnsche bladen noemen het, van van het 2de en het 6de Sovjetleger en van de groep-Popof, een ondubbelzinnig be wijs voor het feit, dat de ontbinding der communistische internationale, welke eind Mei geschiedde, een schijnmanoeu vre was. De „Bqrl. Börsenztg.” schrijft, dat .Stalin’s bevel een volledige bevestiging is van het oordeel, dat in Duitschland, de verbonden staten en door vele neu tralen geveld is over deze schijnontbin- ding. Het blad wijst er op, dat de „Prawda” toen een „resolutie van het uitvoerend comité der internationale” gepubliceerd heeft, volgens welke de or ganen der internationale „van hun vroe gere verplichtingen werden ontheven”. Gelijktijdig werd toen bekend, dat Roo sevelt door middel van zijn specialen ambassadeur, Davies, Stalin in een brief verzocht om een „doeltreffende bij drage”, ter vermindering van de span ning in de binnenlandsché politiek van Engeland en Amerika en een onmiddel lijke „althans formeele” ontbinding der communistische internationale voorstel de. Wat de formeele ontbinding der in ternationale in werkelijkheid beteekent, kan men zien uit de uitlating van den Zweedschen communistischen leider Linderot, die verklaarde, dat hier slechts sprake was van een „uit tacti sche overwegingen’ getroffen maatre gel, en dat het niet de bedoeling was, dat het werk van de communistische in ternationale werd gestaakt. Het blad be sluit: „Wie nog altijd geen zekerheid had, aangaande de werkelijke bedoelin gen van Stalin’s ’oorlog, moet thans ein delijk inzien, wat er zou gebeuren, als de voor honderden millioenen menschen strijdende muyr van den Duitschen te genstand in het Oosten, ineen zou stor ten”. De „Deutsche Allg. Ztg.” schrijft, dat Stalin in dit bevel de ware bedoelingen van het bolsjewisme heeft onthuld. Het is een duidelijke oorlogsverklaring aan de geheele wereld, en .geen land ter Officieel wordt te Rome medegedeeld, dat de oorlogstoestand krachtens een koninklijk decreet van 8 Augustus af tot het geheele gebied van het koninkrijk is uitgebreid. Botsing tusschen autobus en vrachtauto Op de kruising van Groeabeekscheweg en Postweg te Nijmegen is een autobus van den Maasbuurtspoortweg in botsing gekomen met een zware particuliere vrachtauto, welke geen voorrang verleen de. De bus reed tegen leen boom en werd zwaar beschadigd. Een der inzittenden werd gedood, een viertal werd zwaar ge wond. Middageten tusschen ruines. Te midden van vernielde huizen eener Sovjet-stad hebben Duitsche Grenadiers halt ge houden voor het middagetenondanks de omgeving laten zij het zich goed smaken. (P.K. Böhncr-O.H.). Tot nu toe hadden de Rijksbureaux voor handel en nijverheid elk hun eigen opsporingsdienst, teneinde prijsovertre- dingen te achterhalen. Deze prijzencon- tróle-afdeelingen werkten geheel onaf hankelijk van elkaar. Om nu een doeltreffende samenwer king tot stand te brengen, die veel van de taak der ambtenaren zal vereenvou digen, worden zij georganiseerd onder een éénhoofdige leiding, die verantwoor delijk is aan den Gemachtigde voor de prijzen. Geleidelijk zullen dus de afdeelingen prijzencontróle der Rijksbureaux in den dienst van den Gemachtigde voor de prijzen worden ondergëbracht. In deze nieuwe organisatie is het werk reeds begonnen door: Afd. prijzencontróle, Verwerkende industrieën, Laan Copes van Cattenburch 65, den Haag, telefoon 111022. Hoofd: H. C. Dijkman. Afd. prijzencontróle, Grafische industrie, N. Z. Voorburgwal 326- 328, Amsterdam, tel. 39602, hoofd: W. Tromp. Afd. prijzencontróle. Hout, Heeren- gracht 136, Amsterdam, tel. 48633, wnd. hoofd: C. J. van Dongen. Afd. prijzencontróle, Huiden en leder, Keizersgracht 277, Amsterdam, tel. 38481, hoofd: H. J. Kalshoven Afd. prijzencontróle, Papier en papierwaren, N. Z. Voorburgwal 326-328. Amsterdam, tel. 39602. hoofd: J. Brandsma. Bij adresseering moet steeds de dienst van den Gemachtigde voor de prijzen worden vermeld, dus b.v.: Gemachtigde voor de prijzen, afd. prijzencontróle Hui den en leder, Keizersgracht 277, Am sterdam. luchtaanval op Miïaan. in den heeft, Stefani meldt, in woonwijken der “J was ditmaal ook weer gericht op woonwij ken, in het bijzonder het centrum der stad en aan den rand van de stad. Onder de, door bommen getroffen gebouwen, is het ziekenhuis der barmhartige broe ders. De 600 zieken moesten geëvacueerd worden. Voorts werden het weeshuis, het Sophiaklooster, waar 3 nonnen werden gedood, het stedelijk museum van Mi laan en de oude schouwburg getroffen. De bevolking behield volkomen rust en discipline. Een vjjandelijk vliegtuig stortte, .door afweervuur getroffen, bij Nonforte neer. De bemanning kwam om. Nog 2 vijandelijke vliegtuigen zijn waar schijnlijk neergeschoten. De Paus heeft tegenover den aarts bisschop van Napels, kardinaal Ascalesi, uiting gegeven aan zijn diepe smart over de verwoesting van kerken bij den luchtaanval van 4 Augustus op Napgls en aan zijn deelneming met de zwaar- getroffen/bevolking. Hij heeft den kardi naal een aanzienlijk bedrag doen toe komen voor de Napolitaansche arbeiders gezinnen, die door den terreuraanval het zwaarst getroffen zijn. Het Opperbevel van de Weermacht deelde gisteren mede: Op het Koebanbruggehoofd her nieuwden de bolsjewieken met gebruik making van talrijke slagvliegtuigen hun aanvallen. Zy werden in zware gevech ten afgeslagen. - In het gebied van Bjelgorod duurt de zware afweerstrijd tegen de met sterke strijdkrachten aanvallende bols jewieken voort. Ook in den frontsector van Orel viel de vijand met versch aangevoerde troepen aan. Zijn pogingen, ons afweer- front te doorbreken, mislukten. Ten Zuiden van het Ladogameer en aan het Moermanfront bléven plaatse lijke vijandelijke aanvallen zonder resultaat. De luchtmacht greep met i eskaders duikbommenwerpers, vechtsvliegtuigen en vliegtuigen PRIJS DER ADVERTj 1—11 m.M. (9 rer.) ƒ1.85, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg.) 0.19. Elke m M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. /0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv, (in halve opl.) 0.57, Dienstaanb. 0.38. Pers. gevr. 0.48. Adv. „Br. bur, v. d. bl.” 10 e. meer. Mljnairii uvirov, V VI, UJVJIV, 5 II,» 5XMIHVVI UVCRH, WCHUUBIj Voert}., Boekh. H.E.G.Ruys, Heerenstr. 124. Tel. 775035; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tol

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1