1942. WAARVOOR ITALIË STRIJDT DE DUITSCHE „OPVANGLINIE” IN HET OOSTEN Woensdag 11 Augustus. Zware afwisselende gevechten in het Oosten No. 18561. Geen valsche vrede gevangenen Knooppunten bij steden als bastions Sovjets verloren gisteren 348 tanks De Duitsche marine in de Zwarte Zee Briefpakjes voor Neder- landsche krijgs- STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN RECHTZAKEN SPORT AGENDA |H jowurtWl» Of huiS! Maar we/ te treffen. Controle van krijgsgevangenen Vijandelijke convooien bij Sicilië aangevallen Klachten over groente leveranciers Nieuwe Italiaansche minister 1 1 1 1 1 t Onder een boom bent U niet te zien VERDUISTEREN r"JAtnb^ek/xt\.f Te hooge prijzen van koek en gebak Bandieten overvallen warenhuis te Luik 20.000: 2920 5.000: 8032 1.500: 19951 21786 1.000: 21943 272C 1222 400: 48Ö7 9107 200: 15965 100: 19796 11066 10537 5919 2737 1554 14 Britsche bommenwerpers neergeschoten Voorschotregeling voor in Duitschland werkende arbeiders geen struiSiKigel-politieti Tweemaal 2 kg. per maand ZOtK BW ERNSTIGE VAL VAN 4-JARIG JONGETJE Het verloop van den strijd Prijzen voor kleine eetwaren Sportrevue Churchill in Canada Schriftelijk aan plaatselijk verdeelingskantoor Dertig overtreders met 10.000 beboet Brinkman, Chr. deWeUUa’t HAAGSCHE COURANT f 1340 9796 ►rlj- DUIT8CH WEERMACHTBERICHT den vlakkebaanwed- moet worden Koning Victor Emanuel heeft den pre fect, senator Umberto Ricci benoemd tot minister van binnenlandsche zaken. den i Vele Van 21.15 aar tot 6 aar Maan: 11 Aug. onder 1.28 u., op 17.28 u.,- 12 Aug. onder 2.13 u-, op 18.35 u.; 15 Aug. V. M. tus- King dat van toe- W. van Straaten, Bilderdijkstraat 153, ƒ500.—; C. v. d. Velde, broodbezorger, Soestdijkschekade 176, /250.J. Ie Geu, Koningstraat 163, 1.000.G. H. Hoo- genkamp, Columbusstraat 161, ƒ100.—; G. v. d. Brugge, van der Vennestraat 41, 150,T. Vos, Ternootstraat 82. koffie- wagenhoudster, /250.H. J. Hoender- mis, Appelstraat 131, ƒ200. spreekt Max Blokzijl op Donderdag 12 Augustus over Hilversum I om 18.45 uur. De titel van dit praatje is „De slim- merikken van vandaag’’. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ 2e KLASSE Niet-uitreiking van coupons voor zieken fondspremie aan arbeiders is strafbaar Bij besluit van den secretaris-generaal van Sociale Zaken Is bepaald, dat werk gevers, die in gebreke blijven aan hun ingevolge bet ^iekenfondsbesluit verzeke- ringsplichtige arbeiders de verschuldigde coupons voor ziekenfondspremie bij elke uitbetaling van dag-, week, of maandloon ter hand te stellen, dan wel deze coupons niet op de voorgeschreven wijze invullen, zich aan een strafbaar feit schuldig maken portiektrap gevallen, waardoor bij hersenschudding en een hersenbloe- geneeskundige BONNENVERVAL8CHERS TE AM8TER. AM GEPAKT: In Amsterdam zijn elf personen gearresteerd wegens het nama ken en uitgeven van distributiebonnen, n.l. voor boter en tabak. Een drukker te Hilversum en een fotograaf behoorden tot de hoofddaders van de groep, die in totaal ongeveer 2000 rantsoenbonnen voor w>ter vervaardigden en uitgaven. Een drukker in de Indische buurt in de hoofdstad ver vaardigde rantsoenbonnen voor tabak, waarop een paar heeren in een winkel in het centrum regelmatig sigaretten koch ten. In totaal waren 1000 stuks van deze bonnen gemaakt. Daar in sommige gevallen eenige ver tragingen zijn ontstaan bij de overmaking der loonen van in Duitschland werkende Nederlanders, heeft het Nederlandsche Arbeidsfront zich ter verkrijging van een voorloopige regeling gewend tot de De partementen van Sociale Zaken en Finan ciën. Als resultaat van gehouden bespre kingen is op 9 Augustus j.l. een regeling afgekondigd, waarbij aan de door de directeuren van de Gewestelijke Ar beid s- bureaux aangewezen begunstigden van in het buitenland geplaatste arbeiders, indien wegens vertraging in de overkomst toekomstige loonovermakingen kan wor den verleend. Deze regeling geldt voorloopig ge durende zes weken, te beginnen met deze week. De opperbevelhebber der Duitsche ma rine, grootadm fraai Dönitz, heeft den be velhebber der in de Zwarte Zee gestatlon- neerde zee. en landstrijdkrachten der marine zijn bijzondere erkentelijkheid betuigd voor de prestaties en successen der onder zijn bevel staande strijdkrach ten. Na het uitbreken der vijandelijkheden namen Duitsche vlootstrijdkrachten de belangrijkste Sovjethavens aan de Zwarte Zee in bezit. In tallooze offensieve opera ties hebben lichte Duitsche vlootstrijd krachten en duikbooten tot dusver 65 vijandelijke schepen, vooral tankschepen, vrachtschepen, lichtere en ravitailleerings- vaartuigen, met een gezamenlijken inhoud van 92.400 ton tot zinken gebracht en tal rijke andere beschadigd, In dezelfde pe riode werden de Sovjet-flottieljeleider Moskwa, 1 torpedoboot. 3 torpedomotor- booten, 1 kanonneerboot, 1 duikboot, 1 escortevaartuig, 3 wachtschepen en 2 ge pantserde wachtvaartuigen tot zinken ge bracht Het verlies van transportscheeps- ruimte en oorlogsvaartuigen treft de bol sjewieken bijzonder zwaar, doordat zij geen nieuwe schepen kunnen bouwen ten gevolge van het verlies van alle scheeps werven aan de Noordkust der Zwarte Zee. Voorts heeft de marine eenigen tijd ge leden voor het eerst van zee uit ingegre pen in den strijd te land aan het Mioes- front en bij herhaalde nachtelijke beschie tingen goede resultaten behaald. In den- zelfden tijd werden de belangrijkste Sov jethavens aan de Koeban en langs de Oostkust van de Zee van Azof met goed gevolg beschoten. (Teekening C.N.F.-Voort, actie H. Inspec. Luchtbesch.) Vastgesteld door Gemachtigde ▼oor de Prijzen Onder de benamingen bouillon, soep, jus, croquetten, slaatjes, stamppot, visch- ballen e.d. worden in veel zaken artikelen verkocht, die daarmede eigenlijk alleen den naam gemeen hebben. De bouillon’en de soep hebben meestal door hun hoog watergehalte nauwelijks eenige voedingswaarde, evenals de „cro quetten”. die hoofdzakelijk uit aardappe len bestaan. ,Voor deze veelal waardelooze of nage noeg waardelooze artikeleq worden prij zen gevraagd, die in geen enkele ver houding staan tot de waarde van hetgeen ervoor wordt verstrekt. Zoo bleek b.v. bij een onlangs ingesteld onderzoek in één van de groote steden, dat van de 62 onderzochte monsters bouillon ver kocht voor 25 tot 50 ct. per liter er slechts 2 als deugdelijk konden worden beschouwd Teneinde aan een dergelüken mis stand een einde te maken, heeft de Ge machtigde voor de Prijzen thans voor de genoemde artikelen prijzen bekend gemaakt, welker overschrijding als prijsopdrijving zal worden aangemerkt. Deze prijzen worden in de rubriek Offi- cieeie Mededeelingen in de dagbladen bekend gemaakt. Nieuws functie Ingesteld Volgens een mededeeling van het Op perbevel der Weermacht zal een bureau van den „Inspecteur-generaal der Weer macht yoor_de krijgsgevangenen” worden die den rang heeft van een bevelvoerend ressorteert onmiddellijk onder van het Opperbevel der Weer macht. Hij moet in het geheele oorlogs gebied de inrichtingen voor de krijgsge vangenen en de tewerkstelling der krijgs gevangenen controleeren wat betreft de veilige bewaking der krijgsgevangenen en het doeltreffende gebruik teri dienste van de Weermacht binnen het kader van den totalen inzet van alle krachten voor de oorlogvoering. De bevoegdheden van het Opperbevel van de Weermacht worden hierdoor niet aangetast. een communistische regeering in staat zijn. Dat is ongetwijfeld het doel, dat de vijandelijfce mogendheden met haar pro paganda en haar terreur aan vallen tracht ten te bereiken. Italië strijdt derhalve niet alleen voor de politieke en sociale vrijheid in het binnenland, maar boven, dien voor de vrijheid naar buiten in den strijd tegen den chaos, de slavernij en den ondergang van zijn heiligste moreele en geestelijke goederen KERK KEMPSTRAAT: Uitvoerenden wa ren Gerard Liesker, tenor, Pieter Maclaine Pont, viool en Jacques Vermaak (als ver vanger van Henk Herzog) orgel. De or ganist onderscheidde zich al dadelijk tech, nisch en muzikaal in Praeludium en Fuga D-dur van Buxtehude, waarna de violist het Adagio voor viool-alléén uit de G-moll Sonate van Bach voordroeg in een opvat ting, die bij iets rustiger tempo nog schy. keeringsrijker zou geworden zijn. Toon en intonatie vielen te waardeeren. Na twee stemmig gespeelde orgelcomposities zong de tenor Liesker, van wien wij reeds eer der een sympathieken indruk ontvingen, twee liederen van Beethoven, „Die Ehre Gottes”, zoowel als „Busslied” hoorden wij met fraai getimbreerd, beschaafd geluid en zlnv.olle, gevoelige voordracht. Op de in menig opzicht van violistische kundig heid getuigende, levendige maar nog ver der af te werken weergave van Vitali’s Giaccona door Maclaine Pont, volgden nog „Zwei biblische Lieder” van Dvorak waarbij de dictie van den zanger door in nige en warme bewogenheid heeft getrof fen. Met een praeludium en Fuga in C-moll van J. S. Bach heeft de organist het concert op waardige wijze afgesloten. J. C. Manifarges. NIEUW UNIFORM IN DE GERECHTS GEBOUWEN: In de gerechtsgebouwen is dezer dagen een nieuw uniform ver schenen. dat van de parketwachters. Behalve met de handhaving der orde enz, in genoemdte gebouwen, zijn deze be ambten ook belast met de verschillende werkzaamheden, verband houdend met justitieele aangelegenheden De nieuwe uniformen zijn zwart van kleur met paarse biezen afgezet. Óp de linkerborst is een wit embleem met het woord „Justitie” aangebracht. De platte pet heeft een pa ar sen. geborduurden lau wertak. De werkzaamheden van de par- rtetebis;.” In Engeland zijn 9 emigrantenre- geeringen, zoodat Londen de hoofdstad van 10 landen is. Vijf koningen hebben daar hun „hof” De Britsche gezant In Montevideo, Ralph Stevenson, ia teruggeroepen. Reeds begin Juli is hij naar Engeland vertrok ken. Zijn opvolger Is nog niet aange- ^ezen. „De slimmerikken van vandaag” In de serie „Brandende kwesties” Van de bevoegde Duitsche militaire autoriteit is toestemming verkregen, dat aan de sedert 7 Mei 1943 weder in krijgsgevangenschap teruggewerde Nederlandsche militairen kunnen wor den gezonden z.g. briefpakjes van maxi maal 2 k.g. (inclusief verpakking) in houdende levensmiddelen, rookgerei e.a. artikelen, waarvan de verzending niet verboden is en wel, in verband met de bestaande postale omstandigheden, voorloopig tot een aantal van 2 brief pakjes per krijgsgevangene per maand. Op grond dezer toestemming verzoekt het hoofd der afdeeling 4B van het Infor matiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis den naastverwante(n) of gevolmach. tigde dezer krijgsgevangenen zoo spoedig mogelijk, voor zoover zulks nog niet is ge schied. opgave te doen van zijn (haar) naam, adres en graad van verwantschap tot den krijgsgevangene (bijv, echtgenoote. vader, moeder, verloofde, gevolmachtigde enz.) alsmede van den naam en voornamen militairen rang, troepenonderdeel, even tueel krijgsgevangene-nummer en kamp van den krijgsgevangene. Deze schriftelijke opgaven moeten In duidelijk schrift worden gesteld en die nen gefrankeerd te worden gericht aan het hoofd der afd. 4B van het Informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Hamerstraat 17 te ’s-Gravenhage, van welke afdeeling zoodra mogelijk aan wijzingen voor deze zendingen e.a. inlich. tlngen kunnen worden tegemoet gezien. I*. 2 -" W 2r;' Geen „gesloten front” Er is reeds dikwijls op gewezen, maar het kan niet genoeg herhaald worden, dat deze linie van nagenoeg 2000 k.m. niet mag worden gezien als een gesloten front, d.w.z. als een ononderbroken systeem van versterkingen, waarin de tegenstanders als man tegen man tegen over elkaar staan Voor een dergelijke tactiek zou zelfs het menschenreservoir van de Sovjet-Unie te kort Schieten, om de noodige hoeveelheden materieel maar buiten beschouwing te laten. Een minstens even belangrijken factor echter vormen de kolossale uitgestrekt heden aan weerszijden van het front, die slechts op bepaalde plaatsèn de concen. tra tie van groote troepenmachten met hun materieel en hun bevoorrading mo gelijk maken. Voor der gelijke concentra ties zijn er knooppunten van Mefst zoo veel mogelijk spoorlijnen en kruispunten van talrijke wegen noodig. Aangezien men deze uitsluitend bij en in groote steden vindt, worden de steden dus enorm belangrijk en vormen zij. ongeacht of zij oorspronkelijk ais vesting be schouwd konden worden of niet, thans ware bastions, die dikwijls tot honderden kilometers in de omgeving zwaar ver sterkt zijn. I De Ned. Corr. dienst meldt uit BerMjn Om den geweldigen slag, die momenteel aan het Oostfront wordt gestreden, te be grijpen, is het goed, dat men zich de Duitsche „opvanglinie” nog eens in her innering terugroept, waardoor het Sovjet- winteroffensief, na sinds den 19den No vember 1942 maandenlang gewoed te heb ben, tenslotte in de laatste week van Maart 1943 werd gestopt Deze linie be gint in het Noorden bij Leningrad, dat nog steeds grootendeels door de Duitschers omsingeld is, ook al wisten de Sovjets hier een smallen doorgang te forceeren. Zij loopt dan langs den Wolchof naar het Ilmenmeer en vervolgens langs den Lowat naar Welikije Luki. Verliep de linie tot hiertoe vrijwel recht van het Noorden naar het Zuiden, bij Welikije Luki begon zij vrij scherp naar het Oosten af te buigen en wel over Surasch, Smolensk en Spass Demensk naar Orel, dat tot een ver voor uitgeschoven bastion werd, doordat de linie ten Zuiden van deze stad weer naar het Westen afboog, namelijk naar Sjefsk. Hier verliep de linie opnieuw in Ooste- I lijke richting en wel over Charkof naar de Donetz, die zij volgde tot den sector Slawansjk-Kramatorsk, om vervolgens vrijwel loodrecht af te dalen naar de Zee van Azof. INBRAAK IN DE VILJOENStRAAT: De 21-jarige opperman J. de B„ die in den ochtend van 28 April j.l. met behulp van een valschen sleutel was doorgedrongen in een tijdelijk door de bewoners verlaten woning aan de Viljoenstraat, had zich daar ƒ250 aan bankpapier en zilvergeld wederrechtelijk toegeëigend. Zich*betrapt ziend, was hij door een raam gevlucht. De Haagsche rechtbank veroordeelde de B. terzake tot tien maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. GEPOOGD HAAR MAN TE VERGIFTI- GEN: Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch deed uitspraak in de zaak tegen de 32-ja- rige vrouw A. R. uit Heerlen, die in November van het vorige jaar gepoogd heeft haar man uit den weg te ruimen, door een van zijn boterhammen met rot tenkruid te besmeren. De vrouw werd door de Maastrichtsche rechtbank tot an. derhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Bij de behandeling in hooger beroep eisohte de procureur-generaal verhooging van de straf tot drie jaar. Het Hof heeft de zaak thans voor een aanvullend onder zoek terug verwezen naar den rechter commissaris. Het 4-jarig jongetje R. de W. uit de Perenstraat is in de Aaltoessenstraat van een een ding opliep. De geneeskundige dienst heeft hem naar het ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd. Zijn toestand ia ernstig. In het verloop van den strijd zijn de namen van vele dezer bastions algemeen bekend geworden In het Noorden in de eerste plaats Leningrad, dat nog steeds in Sovjetbezit is, maar dat na een beleg van 2 jaar belangrijk aan offensieve kracht heeft ingeboet door het uitge breide systeem van versterkingen, dat de Duitschers er rondom hebben aangelegd. Ten Noorden van het Ilmenmeer be schikken de Duitschers over Nowgorod, dat de Solkhof-moerassen grootendeels controleert, en ten Zuiden van het Ilmen meer hebben zij Staraja Russa in handen, waartegen de Sovjets'in het begin van dit jaar wekenlang storm liepen, teneinde den opmarsch naar het Peipusmeer te forcee ren. Met het na harden strijd heroverde Rzjef in handen slaagden de Sovjets er in, de stad Welikije Luki te nemen, maar zij kwamen niet door het Duitsche verde- digingsstelsel heen, zoodat hier een situa tie is ontstaan, welke aan die van Lenin grad herinnert. Met het heroverde Wjasma in den rug ging generaal Sjoekof in het begin van dit jaar tot den aanval op het misschien machtigste bolwerk over, Smolensk dat beschouwd kan worden als de sleutel tot het gebied tusschen Memel en Duna en tusschen Duna en de Finsche Golf. Hun stormloop liep voor Smolensk te pletter op Surasvh en Spass Demensk. Tegenover de Sovjet bastions Tula en Koersk liggen de Duitsche bolwerken Brjansk, Rijlsjk en Charkof en lag tot voor korten tijd nog als een ver vooruit geschoven post Orel, welke stad de Duit sche legerleiding intusschen om het front te verkorten heeft opgegeven. Stroomop waarts aan de Donetz zijn de Sovjets, die bij de hevig® Duitsche tegenaanvallen in Maart Charkof weer moesten ontruimen en over de Donetz werden terug ge worpen, in het bezit gebleven van een uitgestrekt bruggehoofd op den Westelijken oever van de Donetz met het zeer zeker niet te onderschatten bastion Worosjilofgrad, waarvan intusschen de offensieve kracht nog moet blijken, nadat 2 bolsjewistische winteroffensieven en het begin van het huidige zomerbffensief geen enkel succes hebben kunnen boeken tegen de Duitsche linie Staliho—Taganrog. Zaterdagmiddag is een 12-tal gemas kerde bandieten de Grand Bazar van hei St. Lambertplein te Luik binnengedron gen en aan den haal gegaan met 700 000 fr. uit de hoofdkas. Enkele dieven konden ontsnappen, maar zij die valiezen met bankbiljetten droegen, werden achterhaald. Een hevig vuurge vecht had plaats tusschen een bandiet en Politie-agenten. De dief werd hierbij ▼waar gewond. Hij verschool zich in een «uis en joeg zich een kogel door het hoofd. Helaas zijn er 2 slachtoffers te be treuren bij de politie-agenten: adjunct- commissaris Veldman, gedood door een kogel in het hart, en agent Guyot, die zwaar gewond werd door een kogel in de ruggegraat. Een bediende van het wa renhuis, die zich men weet nog steeds niet om welke reden aan de zijde van den bandiet bevond, toen het vuurgevecht ontstond, werd eveneens zwaar gekwetat door verscheidene kogels in den buik. Een •ndere bandiet werd aangehouden: het betreft een Nederlandsch staatsonderdaary Al het geld werd teruggevonden. voerde vijandelijke tegenaanvallen. De bolsjewieken leden daarbij zware ver liezen. Op Sicilië sloegen onze troepen in den Noordelijken sector vijandelijke aanvallen in bewegelijke gevechtsvoering af. Van den Centralen en Zuidelijken sector wordt slechts activiteit van Verkenners en stoottroepen van den vijand gemeld. Bij nachtelijke aanvallen van zware Duitsche gevechtsvliegtuigen op de vijan delijke transportvloot voor Augusta en Syracuse werden 4 vrachtschepen met een gezamenlijken inhoud van 21.000 brt. vernietigend getroffen en 7 andere groote schepen, waaronder een oorlogs schip zwaar beschadigd. Overdag be stookten Duitsche slagvliegtuigen in een verrassenden aanval op de Noord- en Zuidoostkust van het eiland uitladingen van den vijand in zijn ravitailleerings- steunpunten. Zij beschadigden met bom men en mitrailleur vuur 1 torpedojager, 4 transportschepen en een groot aantal landingsbooten. In den afgeloopen nacht wierp de vijand brisant- en brandbommen op het stadsge bied, van Neurenberg. Er ontstonden brandschade en vernielingen in woonwij- kijn, aan cultuurmonumenten en openbare gebouwen, Nachtjagers en luchtd^lartil- lerie schoten volgens de tot dusver ont vangen rapporten 14 der aanvallende bom menwerpers neer. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vie len in den nacht van 10 op 11 Augustus zonder zelf verliezen te lijden, militaire doelen In Midden-Engeland met zichtbaar succes aan. h0p het huidige, moeilijke oogenblik ie Italië bereid verder voor de vrijheid te strijden, welke morgen hoop, cultuur en menschelijkheid zal beteekeren”, zoo wordt van toonaangevende Italiaan sche zijde verklaard over de positie van Italië ten aanzien van den oorlog, meldt het D.N.B. uit Rome. De beslissende, ondubbelzinnige reden van den Italiaanschen weerstand moet gezien worden in het feit, dat het Italiaansche volk vastbesloten is niet den hersenschim van een valschen vrede na te streven, maar in Europa zoowel den Anglo.Amerikaanschen strijdkrachten als ook de communistische macht den sterk- sten weerstand te bieden. „Terwijl de vijandelijke propaganda 3 jaar lang be weerd heeft", zoo wordt verder ver klaard. „dat de strijd der vijanden alleen gericht is tegen het fascisme, maar niet tegen het Italiaansche volk, eischen de Anglo-Amerikaansche mogendheden thans, ondanks de opheffing van het fascisme, van Italië de onvoorwaardelijke capitu latie. Onder dergelijke omstandigheden kan het er voor Italië geenszins om gaan bijvoorbeeld slechts tijd te winnen, of zich te onttrekken aan den oorlog. De oorlog wordt thans op den bodem van het Italiaansche vaderland uitgevochten en gaat tegen de vijanden van Italië ver der door. De herhaalde eischen naar on voorwaardelijke capitulatie en de her vatting van de bombardementen op niet- militaire doplen zijn naakte feiten, welke geen verder commentaar behoeven. Dat is, de werkelijkheid van het oogenblik. dat den vijand toont zooals hij werkelijk is en niet zooals hij er wil uitzien. Het Italaansche volk, dat steeds met groote scepsis heeft gestaan tegenover alle vijandelijke beloften, ziet thans zakelijk - en nuchter de volledige waarheid Het Italiaansche volk moet door den vijand met ijzer en staal ter aarde gedrukt worden. Bovendien moet het Italiaansche volk dê schande van de trouwbreuk op zich nemen. Tot zoo’n daad zou alleen Waterpolo: Voor de polocompetitie won HZPC met 62 van RZC, waardoor een beslissingswedstrijd op neutraal terrein tusschen de Hagenaars en SVH noodig Is geworden met het afdeelingskampioen- schap als inzet. Zeilen: De Haagsche zeilvereen. „De Fo rel” organiseert op 22 dezer nationale wedstrijden op de Kagerplassen. Honden. Zondag a.s. houdt de ’s-Graven- haagsche' WHRV op haar baan aan den Bezuidenhoutscheweg, vlakkebaanwed- strijden. DONDERDAG 12 AUGUSTUS ZeiM-Planotarlum „Haagsche Courant”. „Algemeene demonstratie”. Hu. Kindervoordracht„Het aantal 'ster ren”. 14 u. Voordracht over „Maans verduistering”. 15.45 en 20 u. Bethle- hemkerk. Orgelconcert door Alex Schel le vis. Soliste Elsa van Bueren, zang en B. Boerman, hobo. 20 u. Princesse-Schouwburg. ,,’t Meisje met de 9 punten” 19.15 u. Geb. V. K. en W. „Klein Duimpje”. 14.30 u Diligentia. „Doornroosje’' 14.30 u. Dierentuin. „Tom Poes”, 14.30 u „Circus Royal" 13.30. 16 en 19.30 u. Capitol. „Het geheim van de Robijn”. 14.30 u. Corso. „Kien Dop in het be- tooverde bosch”. 14.30 u Scala. Revue Licht en luchtig”. 19.30 u. Circus Salta Rino (bij Loosd. brug). 14.30 en 19 u. Boerderij „De Poppenkast” (Voorschoten). „De domme molenaar”. 15 u. „Impromptu”, 19.30 u. Churchill is in Canada aangekomen. Volgens een officteele bekendmaking wordt verklaard, dat hij is gekomen om „besprekingen over den oorlog” te voe ren. Na besprekingen met den Cana- deeschen premier, Mackenzie King, zal Churchill ook ruggespraak houden met president Roosevelt Met Churchill zijn de Britsche minister voor het oorlogstransportwezen, Lord Leathers, en de Britsche chefs van den generalen staf te Quebec aangekomen. In het offlcieele communiqué dat gis teravond na de besprekingen schen Churchill en Mackenzie is uitgegeven, wordt medegedeeld, de beide premiers in den loop den avond den internationalen stand hebben besproken en plannen heb ben gemaakt voor den van het ver blijf van Churchill in Canada. Verklaring van Roosevelt President Roosevelt heeft gisteren op de persconferentie verklaard, dat de Ca- nadeesche minister-president, Mackenzie King, hem telefonisch in kennis heeft ge steld Van de aankomst van Churchill in Canada. Roosevelt voegde hieraan toe. dat hij waarschijnlijk met Churchill een ont moeting zal hebben. Hij kon evenwel nog niet zeggen waar en wanneer. Het eenige wat hij kon zeggen was, dat er waar schijnlijk sprake zal zijn van een confe rentie der leden van de Engelsch-Ameri- kaansche generale staven. Voorts zeide hij niet te gelooven, dat de Sovjets op die conferentie vertegenwoordigd zouden zijn. Dat beteekent echter niet, dat hij en Churchill niet ’rg blij zouden zijn, wanneer de Sovjets aan de bespreking ouden deelnemen. Teleurstelling over afwezig heid van Stalin Hoewel de nieuwe ontmoeting tusschen Churchill en Roosevelt, volgens een be richt uit New York van „Stockholms Tidningen”. Ae groote sensatie vormt in de Ver. Staten, komt ook de diepe te leurstelling tot uiting, dat Stalin aan deze besprekingen niet deelneemt. Uit de verklaringen van Roosevelt blijkt, dat vergeefsche pogingen zijn aangewend om Stalin of een anderen toonaangevenden persoon der Sovjet-Unie tot deelneming aan de conferentie te bewegen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 11 Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Van het Koebantoruggehoofd en Mioes-sector worden slechts vrij zwakke bolsjewistische aanvallen gemeld. Een eigen aanvalsoperatie bereikte het ge stelde doel In het gebied van Bjelgorod duren de zware afwisselende gevechten voort. Krachtige vjjandelijke doorbraakpogin gen met behulp van infanterie en tanks werden afgeslagen, waarbij een groot aantal tanks werd stukgeschoten. In den sector ten Westen van Orel stortten eveneens talrijke vjjandelüke aanvallen ineen. Hier werden alleen in het gebied van een pantserdivisie 61 bolsjewistische tanks stukgeschoten. Ook in het gebied ten Zuiden en ten Zuidwesten van Wjasma zette de vijand sjjn doorbraakpogingen met on verminderde kracht voort. Afgezien van enkele zuiver plaatselUke bressen bleef het front hecht in Duitsche handen. Ten Zuiden van het Ladogameer deed de vijand plaatseljjke aanvallen, die eveneens afgeslagen zijn. Aan het Oostelijke front werden gis teren 348 tanks stukgeschoten. De luchtmacht mengde zich op alle zwaartepunten met krachtige formaties gevechtsvliegtuigen en vliegende artil lerie in den slag en ontlastte de hevig strijdende troepen. In het hooge Noorden yeroverden Duitsche bergjagers in het ongebaande oerwoudterrein een door den vijand taai verdedigde heuvelstelling en behielden deze ondanks talrijke met krachtigen steun van artillerie en luchtmacht ge. Een lezer klaagt over te hooge prij zen, welke sommige groentewinkeliers vragen en voorts over het feit, dat groentehandelaren zouden hebben afge sproken, eikaars klanten niet te be dienen. wanneer deze overgaan tot het kiezen van een anderen groenteleveran cier. Hij wil dan gaarne weten, wat men in zulke gevallen heeft te doen. Wat betreft het vragen van te hooge prijzen door groente, en fruitleveranclers kunnen wij opmerken, dat de klant de remedie tegen dit euvel in eigen hand heeft. Wekelijks wordt bekend gemaakt, hoeveel de detaillist voor een bepaald artikel ten hoogste mag vragen Men zal daarom verstandig doen met.overvraging ter kennis te brengen van de ambtenaren van de prijsbeheersching of van de economische politie. Men bedenke, dat men zichzelf en de gemeenschap bena deelt door te hooge prijzen te betalen, wanneer deze gevraagd worden. De tweede kwestie behoeft het publiek geenszins te verontrusten. Wanneer men door zijn groenteman niet in alle opzich ten behoorlijk wordt behandeld, heeft men het volste recht van leverancier te veranderen. Deze nieuw-gekozen leveran. cier moet dengene, die hem voor de volgende vierwekelijksche periode als groentehandelaar kiest, als klant aan nemen en bedienen Weigert de groente man zulks, dan stelt hij zich aan onaan gename gevolgen bloot Het publiek dient' zich in zoo’n geval onmiddellijk schriftelijk te wenden tot het plaatselijk verdeelingskantoor voor de gemeenten ’s-Gravenhage, Wassenaar, Voorburg, Leidschendam, Voorschoten. Rijswijk en Delft Marktweg 144, ’s-Gravenhage onder opgave van eigen naam en adres en die van den weigerachtigen winkelier De overheid zal niet schromen drasti sche maatregelen te treffen. Tegen af spraken als bovenbedoeld is een afdoend middelhet openen van overheidsgroente. winkels, waar een ieder als klant terecht kan en waar men van redelijke bediening verzekerd kan zijn. Dat de overheid voor dit middel niet ♦»r>t,’«phrik* bewijst het voorbeeld van Wassenaar, waar de hou ding der winkeliers de opening van vier overheidswinkels reeds noodzakelijk maakte. ITALIAAN8CH WEERMACHTBERICHT ROME, 11 Augustus. De Italiaanseb- Duitsche troepen leveren felle verdedigen de gevechten in den Centralen en Noor- delijken sector van het Siciliaansche front, teneinde den opmarsch van den vijand in bedwang te houden. Messina is doof de vijandelijke luchtmacht herhaalde malen, intensief gebombardeerd. Italiaansche torpedovliegtuigen vielen convooien aan in de wateren van Sicilië, waarbij zij 1 lichten kruiser en 2 schepen van middelbare tonnage troffen, terwijl bommenwerpers des nachts met succes aanvallen deden op de havens van Paler mo en Syracuse. In de haven van Augusta en langs de Noordkust van het eiland heb ben Duitsche vliegtuigen ernstige schade toegebracht aan 4 transportschepen met een totalen inhoud van 17.000 ton, aan een torpedojager en aan eenige landingsvaar tuigen. Een Engelsch vliegtuig werd aan de kust van Sardinië door een van onze duikboot- jagers neer geschoten. In een aanvulling op het Weermachtbe- richt wordt nog meld: De door den vijand ondernomen aanvallen op de steden Tu rijn, Milaan en Genua, hebben, volgens de tot dusver binnengekomen rapporten, de volgende slachtoffers gemaakt onder de burgerbevolking: in Turijn 12 dooden en 48 gewonden, te Milaan 101 dooden en 267 gewonden, in Genua 11 dooden en 37 ge wonden. i Gedurende de laatste weken hebben ver scheidene banketbakkers en koekverkoo- pers uit Den Haag zich voor den Inspec teur voor de Prijsbeheersching moeten verantwoorden. Zij allen hadden bezoek gehad van opsporingsambtenaren, onder wie een deskundige op het gebied van banketbakkersartikelen, die hun prijzen voor koek, gebak of taarten te hoog had den bevonden. De verschillen tusschen den geoorloofden prijs en den bereken den prijs waren vaak niet gering. Vele banketbakkers verklaarden, dat hnn kostenberekenlng voor gekeke^haddon n” gemaakt’ docb slechts hprAlrJnd. %naar wut hun concurrent zich aL het wara^aan0 den* bakker waardoor de prijs vnnrtd» al\deren °P> komen ongemotiveerd ho^ge®11 werd bakjes die met acht werd- Ge- schoots winst op^everden60 “2* ruim’ kocht voor 12 of n rde?’ werden ver- koeken was nie' zeldZn\De PLU8 van hoog. zeiden twee keer te heeft dezeCtovertredinffePrySb^heersching met kleine boeten hetce2r> nWt ?fgedaan ken uit het totale u P,m' kan bliU geveer ƒ10.000 grootb?«tebedJ'ag' dat on' geen dertig veroordLia n dat door no« vendien dVpuLfcalu6" hl) o. Broerse Knnll ïan het vonnis. H. Vervat Konl«l?8traat 20r 500 van Leeuwen J:nstraat 63' M00.-? H.’ S. Achter Fram’bnmpst4raat 49. ƒ1.000.-; van Amstel Vaiïann raaL9’ /200.-; S. Moncher Pik/r ntlaan 64 ƒ250—- a WAARSCHUWINGSDIENST AARDAP* PELZIEKTE: Jn het etmaal van Maandag, avond 9 tot Dinsdagavond 10 Augustus is de weersgesteldheid in de streek tus schen Alkmaar en Hoorn bijna kritiek ge weest voor het optreden van aardappel ziekte. zij gemaakt, doch slechts ipgericht. De nieuwe inspecteur-generaal lie den n generaal, den chef

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1