MISLUKT NIEUWE AANVALLEN VAN SOVJET- DIVISIES No. 18562. Donderdag 12 Augustus. Sovjets zetten stormloop voort 194 van BINNENLAND Bekendmaking KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS AGENDA Nieuwe secretaris generaal van Waterstaat poging op afgeslagen Vijandelijke landings- W. Sicilië Ir. W. L Z. van der Vegte benoemd De legitimatieplicht Houten fietsbanden Prijzen tabakssurrogaat De bomaanvallen op Hamburg Successen van torpedo- vliegtuigen De Britsche vliegtuigverliezen GOEDEREN TER WAARDE VAN ƒ8000 GESTOLEN Tabaksrantsoen voortaan 20 gr. Sumner Welles vervangen BOTERHANDELAAR HAD SHAG TE KOOP Besprekingen te Tokio Churchill’s besprekingen in Canada Ondanks zware offers mislukten alle doorbraakpogingen Slowaaksche onderscheiding voor den Rijkscommissaris Vijandelijke vliegtuigen boven W. Duitschland VERDUISTEREN Voorschotregeling voor in Duitschland werkende arbeiders Ruim 3 millioen brt. tot zinken gebracht Stelselmatige verwoesting van woonwijken HAAGSCHE COURAN ft Polizeiführer SS- und De ITALIAANSCH WEERM ACHTBERICHT In het het Het overladen transportschepen Duitsche Marine, bezoek van den Britschen en Amerika an- schen ambassadeur te Moskou aan Stalin in verband staat met een belangrijke mededeeling der regeeringen van Enge land en de Ver. Staten over de besluiten, die op de conferentie van Quebec ge nomen worden. Het aantal Britsche bommenwerpers, neergeschoten bij den terreuraanval op Neurenberg in den nacht van 10 op 11 dezer, is. volgens de laatste rapporten, tot 16 gestegen. zij het daarbij in Britsche en Amerikaansche ambassadeurs bij Stalin Stalin heeft gisteren, naar de Britsche berichtendienst meldt, den Engelschen ambassadeur Kerr en den Amerikaan- schen ambassadeur Standley ontvangen. Uit Washington wordt gemeld, dat het ROME, 12 Augustus. De hevige aanval len van den vijand in het centrum van het Siciliaansche front duren voort. Langs de kusten van het eiland onderschepten onze torpedovliegtuigen vijandelijke oorlogs bodems en koopvaardijschepen, waarbij geraakt werden: Een kruiser van 10.000 ton, 1 kruiser van 5000 ton en 3 koopvaar, dij schepen. Terni werd gisteren door formaties vier motorige Amerikaansche bommenwerpers bestookt. Talrijke openbare gebouwen, waaronder het ziekenhuis en verscheidene andere panden, werden vernietigd of be schadigd. Er zijn zware verliezen onder de burgerbevolking. Onze jagers vielen de vijandelijke vliegtuigen aan en schoten er tijdens hevige luchtgevechten, die zelfs werden voortgezet tot op zee aan de kust, 9 van omlaag. Tijdens aanvallen, die de vijand ondernam op plaatsen in de pro vincie Reggio di Calabria, schoten de luchtdoelbatterijen 3 vliegtuigen omlaag. In aanvulling op het Weermachtbericnt wordt nog gemeld, dat de luchtaanval op Terni onder de burgerbevolking 72 dooden en 493 gewonden heeft veroorzaakt. Ter stond na den aanval hebben de Koning- Keizer en de Koningin-Keizerin zich naar Terni begeven om de getroffen wijken te bezoeken RESIDENTIE-ORKEST: Voor dit twaalfde abonnementsconcert in den Dierentuin was een programma gekozen, in zijn eer ste gedeelte geheel aan Mozart gewijd, van wien het strijkorkest onder aanvoe ring van Yvon Baarspul „Eine Kleine Nachtmusik” en in samenwerking met de pianiste Bé Gerris het Krönungskon- zert uitvoerde. Na de pauze volgde Beet- hoven’s eerste symphonic Mozart’s bekoor lijke serenade werd in 1787 gecomponeerd, het pianoconcert een jaar later, van Beet- hoven’s svmphonie had de eerste uitvoe- ing in 1800 plaats. Stylistisch. en in mu ziekhistorisch opzicht dus een gelukkige samenstelling. Baarspul deed zich ook nu weer kennen als begaafd dirigent en musi cus die zijn voorname intenties suggestief weet over te brengen. Evenals hij mocht zich de soliste in geestdriftig gestemden biival verheugen Afgezien van een paar kleine rafeltjes heeft zij het aantrekkelijk concert zoowel technisch als muzikaal in een geacheveerde, stijlzuivere en kunst zinnige vertolking tot de zeer talrijke hoorders doen spreken. Zij werd eenige malen teruggeroepen en met bloemen ge huldigd. Mr A. J. F J. Jung. De Rijksoommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft den Secre- taris-Generaai van het Ministerie van Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, uit zijn functie ontslagen. In zijn plaats heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied den Directeur-Generaal van P.T.T., ir. W. L. Z. van der Vegte, met handhaving in zijn tegenwoordige functie benoemd tot Secretaris-Generaal van het Ministerie van Waterstaat. Zooals bekend, is eenigen tijd geleden het formaat van de sigaretten kleiner ge worden. Hierdoor wordt in plaats van het tot dusverre gebruikelijke gewicht van 25 gram slechts 20 gram tabak per rantsoen in de sigaretten verwerkt. Ten einde de hoeveelheid Kerftabak die thans verkrijg, baar wordt gesteld, in overeenstemming te brengen met de thans in de sigaretten verwerkte hoeveelheid tabak, worden van 1 Augustus j.l. af ook shag- of rooktabak, in plaats van in de gebruikelijke pakjes van 50 gram, in pakjes van 40 gram in den handel gebracht. De hoeveelheid pruimtabak is eveneens van 25 gram tot 20 gram verminderd. In verband hiermede kan men thans op één bon van de tabakskaart clechts 20 gram rook-, shag, of pruimtabak in plaats van 25 gram verkrijgen. Eventueel nog in voorraad zijnde pakjes tabak van het oude gewicht mogen echter worden uitverkocht Te Washington wordt officieel bekend gemaakt, dat onderstaatssecretaris Sumner Welles met een diplomatieke opdracht door president Roosevelt is belast. Hij zal als onderstaatssecretaris worden opge volgd door Norman Armour. In politieke kringen neemt men aan dat een toene mende disharmonie tusschen Cordell Hull en Welles de oorzaak voor dezen maatregel is geweest. Armour staat bekend als een aanhanger van Hull’s politiek. Een boterhandelaar verklaarde In een café in de binnenstad, dat hij shag te koop had. Eenige aanwezigen bleken wel zin in de rookwaar te hebben, maar voor beta len voelden zij niet veel. Daarom besloten zij „listig” te werk te gaan. Toen de bo- terfaandelaar het café verlaten had, werd hij aangesproken door een onbekende die hem verzocht even mee te gaan naar een ander café, om daar te onderhandelen over de shag. Inderdaad waren daar twee per sonen. die met hem onderhandelingen aanknoopten Onderwijl stelden vier an dere mannen een onderzoek in het autotje van den boterhandelaar in. Drie groote pakken namen zij mee. De boterhandelaar, die den diefstal spoedig ontdekte, waar schuwde de recherche aan het bureau van der Vennestraat. Het gevolg van het nauwkeurige onderzoek van de politie was, dat huiszoeking werd gedaan in een perceel in de van Ostadestraat. De drie pakken werden daar aangetroffen. Er zaten echter geen pakjes shag, maar 120 pakjes boter in. De verdachten in dezen diefstal konden worden gearresteerd. Het zijn de 21-jarige betonwerker J S.. de 26-jarige loswerkman A. T„ de 36-jarige metselaar A. H de 33-jarige betonwerker H. D., de 28-jarige politoerder C. B. en de 26-ja- rige koopman L D Proces-verbaal is op gemaakt tegen de 22-jarige vrouw van L. D.. ter zake van heling. van dat onder den naam „Prijsvoorschrift 1943 surrogaten voor tabaksproducten” de prijzen van de tabakssurrogaten regelt. De verbruikersprijs mag ten hoogste be dragen 1. voor surrogaatsigaren 8 ct. per stuk2, voor surrogaatsenorita’s 4 ct. per stuk3 voor surrogaatsigaret- ten li ct per stuk 4. voor surrogaat- rook-, pruim-, snuif- en shagtabak 32J ct. per 50 gram. Het prijsvoorschrift treedt 1 Septem ber in werking. De Japansche minister van Buitenland- sche Zaken, Sjigemitsoe, heeft heden in zijn ambtswoning een onderhoud gehad met den Duitschen en den Italiaanschen ambassadeur. Naar verluidt, vormden de vraagstukken der gemeenschappelijke oorlogvoering van de landen van het pact van drie het onderwerp der besprekingen. afvloeien naar den sector Brjansk— Charkof. Tevens is het nog te vroeg om te zeggen, dat het roode leger het offen sief tegen Smolensk heeft hervat en een tweede schaarbeweging op het oog heeft, naar het Noorden tegen Smolensk en naar het Zuiden tegen Brjansk. In- tusschen is het namelijk ook niet bui tengesloten, dat de roode legerleiding, de ervaringen, die Timosjenko het vorig jaar in zijn onbesuisd zomeroffensief tegen Charkof heeft opgedaan, indach tig, ditmaal een offensief op een te smallen sector wil vermijden en op zijn beurt een defensief-offensief in de alge- meene richting Smolensk onderneemt, om te voorkomen, dat de Duitschers vroeg of laat een tegenstoot uitvoeren in den flank van de, tusschen Brjansk en Charkof oprukkende legercorpsen. Een gisteren te Quebec, door Chur chill en Mackenzie King uitgegeven communiqué verklaart, dat des ochtends een gemeenschappelijke zitting is ge houden van het Engelsche en het Cana- deesche oorlogskabinet. Het Engelsche oorlogskabinet was vertegenwoordigd door Churchill en den lord president van den kroonraad, Sir John Anderson. De zitting heeft ongeveer 3 uur geduurd. De oorlogstoestand en problemen, die in het bijzondere belang van de beide regee ringen zijn, werden besproken. Een nieuwe, gemeenschappelijke zitting van de oorlogskabinetten der beide regeerin gen, zal op een later tijdstip worden gehouden. Over het programma van de conferentie meldt de Engelsche pers, dat niet alleen het tweede front op de agenda staat, doch tevens, dat Roosevelt en Churchill een „groote militaire coup” zouden voorberei den teneinde een snelle beslissing te for- ceeren. Uit Londensche politieke kringen wordt gemeld, dat de nachtelijke Britsche kabinetszitting die op het offensief van het roode leger is gevolgd, de aanleiding tot het eenigszins onverwacht bijeenroe pen der conferentie te Quebec is geweest. De militaire correspondent van het D. N. B. schrijft, dat de groote slagen aan het Oostfront met onverminderde hevigheid heen en weer golven. Uit de verbitterde gevechten blijkt steeds dui delijker, dat de bolsjewieken nog dezen zomer een beslissing van den oorlog willen zien. Sedert 5 weken woeden de grootste slagen van dezen oorlog over het geheele front. Met een tot dusver ongekend gebruik van materiaal trachten de bolsjewieken het Duitsche front te doorbreken. Honger en nood inspireeren het Sovjetcommando Met de reusachtige kracht, die slechts de vertwijfeling geeft, stormen de vijande lijke legers tegen de Duitsche linies, om zich lucht te verschaffen in het vruchtbare Westen, zij golven terug, om met verdub belde energie en met nieuwe reserves op nieuw storm te loepen. Hier en daar over spoelen deze golven den oever om dan toch haar kracht te verliezen alvorens de plaatselijke bressen leiden tot een door braak van het dijkenstelsel en de -over- strooming van geheele sectoren. De gebieden rondom Orel en Wjasma zijn de zwaartepunten van de vijandelijke krachtsinspanning geworden. Hieruit blijkt, dat het vijandelijke doel is: Char- ko^ Soemy en Brjansk. Maar 5 weken van de zwaarste offers hebben geen dezer doelen in handen van den vijand ge bracht. Ten Zuidwesten van Bjelgorod was hem in het begin een diepe bres in Zuidwestelijke richting gelukt. Maar de vijandelijke overwinningsberichten blijken ook hier weer voorbarig te zijn geweest. Toen de vijand reeds dacht, het operatieve succes met de hand te kunnen grijpen, was de plaats van de bres reeds in elas tische gevechtsvoering door het Duitsche commando afgegrendeld en de vijandelijke aanval tot staan gebracht. De komende ontwikkeling zal hier ongetwijfeld nog dramatische en militair weer belangwek kende manoeuvres brengen. Ten Zuiden en ten Westen van Wjasma heeft de vijand meer zware wapenen en allermodernste technische strijdmiddelen geconcentreerd dan ooit te voren in dezen oorlog. Een onwaarschijnlijk groote hoe veelheid zware en lichtere batterijen, vlammenwerpers, granaatwerpers en z.g. Stalinorgels trachten de Duitsche troepen met hun projectielen te overgieten Maar ook hier ploegt de vijand slechts den bo dem om, zonder dat het hem gelukt, een operatief, laat staan een strategisch suc ces voor zijn zware offers te verkrijgen. Ook hier is hij er niet in geslaagd, den Duitschers noemenswaardige verliezen aan troepen toe te brengen. Van welke betee- kerrfs dat is, zal nog blijken. Het geheim van den geslaagden Duit schen afweer schuilt in het doel daar van. Wil het vijandelijke commando een doorbraak tot iederen prijs, dan komt dat meer dan tegemoet aan de bedoe lingen van de Duitsche oorlogvoering. Want deze is slechts gericht op uitput ting van den tegenstander. Daarbij speelt gebied niet de beslissende rol. Beslissend voor succes of mislukking is alleen de vraag, in hoever men er in slaagt, de vijandelijke kracht door de meest intensieve uitputting uit te schar kelen. Binnen eenige weken zal reeds moeten blijken, welke van beide par tijen in staat zal zijn aan te treden met ongebroken, immers niet uitgeputte kracht. Dan zal volkomen duidelijk zijn, hoe weinig de terreinwinst en hoe zeer de grootte der verliezen van doorslag gevende beteekenis is voor den verde ren oorlog aan het Oostelijke front. Naar het Slowaaksch persbureau heden meldt, heeft de Slowaaksche Staatspresident aan den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Seyss-Inquart, het grootkruis verleend in de orde van Vorst Pribina. De hooge onderscheiding werd op 7 Augustus te Berlijn aan den Rijks commissaris overhandigd door den Slo- waakschen gezant te Berljjn, Cernak. Berlijn over Churchill’s reis De reis van Churchill naar Canada en zijn aanstaande ontmoeting met Roose velt, interesseert politieke kringen te Berlijn minder wegens het feit als zoo danig, dan wel de vraag, of Stalin aan deze ontmoeting zal deelnemen, resp. zich zal laten vertegenwoordigen, meldt het A.N.P. Nu de Anglo-Amerikaansehe pers sedert dagen een ontmoeting van de 3 leiders niet alleen wenschelijk, doch ook noodzakelijk heeft genoemd, moet het wel opvallen, zoo meent men te Ber lijn, dat de heerscher in het Kremlin, voor zoover tot dusver bekend, in zijn terughoudendheid blijft volharden, zoo- dat Roosevelt in zijn eerste verklaring aan de pers, genoodzaakt was uiting te geven aan zijn leedwezen over het weg blijven van Stalin. Of Eden zich werke lijk, zooals de geruchten willen doen ge- looven, naar Moskou zal begeven en of hij tot taak zou hebben, Stalin te bewe gen zijn tot dusver ingenomen standpunt te wijzigen, moet, naar de meening te Berlijn, worden afgewacht. In de ochtenduren van heden drongen, naar het D.N.B. verneemt, vijandelijke luchtstrijdkrachten, voortdurend door es kaders Duitsche jagers bestreden, onder bescherming van het wolkendek in West- Duitschland door. Zij lieten bommen val len op verschillende plaatsen, vooral op de binnenstad van Bonn. Strijdkrachten der luchtverdediging brachten den vijand aanzienlijke verliezen toe, welker omvang nog niet kon worden vastgesteld. Van 21.15 uur tot 6 uur Maan: 12 Aug. onder 2.13 u., op 18.35 u.; 13 Aug onder 3.07 u., op 19.36 w; 15 Aug. V. M. Nachtdienst dokters tusschen 22 u en 7 u No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no 116364 zp. Stadspatiënten no. 49, Ztekenvervoer (Ziekendienet Den Haag) No. 115995. Daar in sommige gevallen eenige ver tragingen zijn ontstaan bij de overmaking der loonen van in Duitschland werkende Nederlanders, heeft het Nederlandsche Arbeidsfront zich ter verkrijging van een voorloopige regeling gewend tot de De partementen van Sociale Zaken en Finan ciën. Als resultaat van gehouden bespre kingen is op 9 Augustus j.l. een regeling afgekondigd. waarbij aan de door de directeuren van de-Gewestelijke Arbeids- bureaux aangewezen begunstigden van in het buitenland geplaatste arbeiders, indien wegens vertraging in de overkomst van postzendingen geen loonoverschotten worden ontvangen, een voorschot op toe komstige loonovermakingen kan worden verleend Deze regeling geldt voorloopig ge durende zes weken te beginnen met deze week. De Zuid-Oost-wal is goed beschermd van mijnen van de op vaartuigen der -welke daarna deze doodelijke wapens naar de vijandelijke wateren brengen (P.K. Peter-Atl.-H.) Met ingang van 1 September In de Ned. Staatscourant van gisteren is opgenomen een prijsvoorschrift den Gemachtigde voor de prijzen, „Prijsvoorschrift tabaksproducten” De ooggetuige schetst dan, hoe het vertrouwen der bevolking juist in partij en Weermacht, duidelijk werd en hoe beide organisaties met succes alle krachten mobiliseerden. Ook te Ham burg hebben de ervaringen bewezen, dat de lotsgemeenschap van het Duitsche vaderland juist door deze vijandelijke terreuraanvallen, in het vuur van het fosfor nog harder en sterker gesmeed wordt tot een enkel blok van stalen ovnrwinningswil. Diefstal opgehelderu In een perceel aan den Stationsweg, waarvan de bewoners uitstedig waren, is verleden week ingebroken. Goederen tot een waarde van 8000 werden gestolen. Tot het ontvreemde behoorden eenige cos- tuums, een stofzuiger, 2 vloerkleeden. 3 Perzische kleeden, een leeren jés, 2 bont jassen en 4 accordeons. Een spoor van den dader werd door de politie gevonden door de wijze, waarop hij zich toegang had verschaft, namelijk door middel van open, sluiting. Dit spoor leidde naar Amsterdam waar de 29-jarige bouwkundige P de G gearresteerd werd. Deze had een stel val. sche sleutels van de woning aan den Stationsweg laten maken. In de woning van G.- werden nog een stofzuiger en eenige costuums afkomstig van den dief. ttal’ a.angetroffen, De rest van den buit nad hij in onze stad voor f 4000 verkoent aan enkele caféhouders en een muziek- handelaar die echter te goeder trouw zijn geweest G, maakt namelijk een zeer gun- Geld had hij niet meer Dat berustte bij de... Haagsche recherche w,a®.namelijk eenige dagen voor zijn ,aanKeh°uden. omdat men ver- D«rdh'i den «oudhandel zat Daar hij /4000 bij zich had waarvan hii wl,a' •"WW deze in bewaring genomen. VRIJDAG 13 AUGUSTUS ZeisK Planetarium „Haagsche Courant". ..Algemeene demonstratie". 11 u. Voordracht over Vallende sterren". 15.45 en 20 u. Princesse-Schouwburg. ..’t Meisje met de 9 punten”. 19,15 u Diligentia, ..Doornroosje". 14.30 u. Dierentuin. „Circus Royal” 13.30. 16 en 19 30 u. Corso. „Kien Dop in het be- tooverde bosch” 14.30 u. Metropole. ..Rob en Bob in Sprookjesland 14 u. ..Waar is mijn dochter F” 19.15 u. Scala. Revue „Licht en luchtig”. 19.30 u, Circus Salta Rino (bij Loosd. brug). 14 30 en 19 u. Boerderij „De Poppen, kast” (Voorschoten). „De domme mole naar". 15 u ..Impromptu'’ 19,30 u. De afwezigheid van Stalin blijft de stemming, naar Zweedsche corresponden ten seinen, echter drukken. Naar S.P.T. meldt, heeft de Britsche eerste minister Churchill Quebec verlaten in de richting van de Vereenigde Staten. Het doel van zijn reis is nog niet bekend. Roosevelt naar Quebec De Britsche berichtendienst meldt, dat president Roosevelt voor besprekin gen met Churchill naar Quebec zal ko men. Hij zal met den Engelschen pre mier politieke en militaire problemen bespreken. DUTTSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 12 Augustus (D. N. B.). Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Op het Koebanbruggehoofd, aan de Mioes en aan de Midden.Donetz ver liep de dag zonder belangrijke ge vechtshandelingen. In het gebied van Bjelgorod duurt de groote afweerslag voort. Ten Zuidwesten van Orel mis lukten aanvallen van verscheidene Sov- jetdivisies. Ook in het gevechtsgebied ton Zui den en ten Zuidwesten van Wjasma viel de vijand wederom aan. Terwijl in het Zuidelijke deel van dezen sector de ge vechtshandelingen nog niet geëindigd zijn, werden de bolsjewieken aan de overige fronten met zware verliezen af geslagen. De bolsjewieken verloren gis teren 120 pantserwagens. De luchtmacht greep wederom in weerwil van het ongunstige weer op de brandpunten in de gevechten te land in. Zij vernietigde de laatste 2 dagen 83 Sovjet-vliegtuigen. In den derden slag ten Zuiden van het Ladogameer hebben de onder bevel van generaaLveldmaarschalk Küchler, General oberst Lindemann en generaal der infan terie Woehler staande Duitsche troepen, gesteund door de onder bevel van generaal der vliegers Korten staande luchtmachtformaties, in de periode van 22 Juli tot 6 Augustus den stormloop van het 8ste en het 67ste Sovjetleger in held haftige gevechten afgeslagen en daarmede de doorbraakplannen van den vijand ver ijdeld. Buiten de in het Weermachtbericht reeds genoemde 1ste infanteriedivisie on derscheidden zich in dezen slag de 5de divisie bergjagers en de Oost-Pruisische 11de infanteriedivisie bijzonder. In het hooge Noorden herhaalden de bolsjewieken hun tegenaanvallen op de veroverde stellingen in den sector-Louhi. welke aanvallen reeds vóór de hoofdge- vechtslinie werden uiteengeslagen. Lichte Duitsche vlootstrijdkrachten brachten in den nacht van 10 op 11 Aug. voor de Kaukasische kust een Sovjetka- nonneerboot en een torpedomotorboot tot zinken en beschadigden een tweede torpe- domotorboot ernstig. Andere Duitsche vlootstrijdkrachten namen in denzelfden nacht in de nabijheid van de kust gelegen Sovjetstellingen aan het Mioesfront met succes onder vuur. Op Sicilië verliepen de distancieeringe. bewegingen naar een verkorte brugge- hoofdstelling volgens de plannen. Den in den Noordelijken sector langs den kust weg opdrinigenden vijand werden in hardnekkige afweergevechten aanzienlijke verliezen toegebracht. Een vrij omvang rijke vijandelijke landingspoging ten Westen van Kaap Orlando werd in sa menwerking met de luchtmacht voor het grootste deel reeds vóór de kust afge slagen. De gelande deelen van den vijand werden vernietigd. In het kustgebied van het bezette ge bied in het Westen en bij vrije jacht boven den Atlanfischen Oceaan werden 5 vijandelijke vliegtuigen en een groote vliegboot neergeschoten Een formatie zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen heeft in den afgeloo- pen nacht het gebied van de oorlogs- haven Plymouth, alsmede militaire doe len in Bournemouth, met een groot aantal brisant- en brandbommen aan gevallen. Alle vliegtuigen keerden terug. Storinjgsaanvallen van afzonderlijke Brit sche vliegtuigen veroorzaakten in den af- geioopen nacht in West-Duitschland slechts geringe schade aan gebouwen. Aanvallen langs het geheele front De Ned. Corr.dienst meldt uit Berlijn volgende bijzonderheden over het Oost front: Met uitzondering van Leningrad, vallen de Sovjets momenteel langs het geheele front aan. Zij trachten echter kennelijk slechts te voorkomen, dat de Duitschers uit rustige sectoren troepen doen afvloeien naar het eigenlijke brand punt van den strijd, waar generaal Ro- kosowski, kost wat kost, een doorbraak door de Duitsche stellingen tracht te forceeren. De strijd wordt gekenmerkt door een stormloop in de algemeene richting van de Oekraine. Het feit, dat Timosjenko in 1941-’42 en Sjoekof in 1942-’43 onder, voor de Duit schers zeer ongunstige omstandigheden, niet in staat zijn gebleken, om waar dan ook, door het Duitsche front heen te breken, schijnt voor Rokosowski geen reden te zijn, om niet op zijn beurt even eens zijn geluk te beproeven. Sinds eenige dagen maakt het Duit sche legerbericht melding van verwoe de Sovjet-aanvallen ten Westen en ten Zuidwesten van Wjasma. De felheid, waarmee wordt gestreden en vooral het voortduren van den strijd maken het on waarschijnlijk, dat het er den vijand alleen maar om te doen is, den Duit schers te beletten, dat zij troepen laten Alleen de Duitsche duikbooten heb ben, naar het D.N.B. meldt, in de periode van 1 Januari tot en met 31 Juli 1943 meer dan 3.1 millioen brt. tot zinken gebracht. Voorts hebben de mogendheden van het pact van drie, in Juli meer dan 925.000 brt. Britsche en Amerikaansche scheepsruimte vernietigd-en-jnner -dan 850.000 brt. werden door bommen of tor pedo’s beschadigd. Een deel van deze beschadigde schepen zal voor reparatie waarschijnlijk wel niet meer in aanmer king komen, zoodat de totale verliezen der Anglo-Amerikanen aanzienlijk hoo- ger zijn dan 1 millioen brt. Doch ook de schepen, die wel voor herstel in aan merking komen, zijn, als gevolg van de overbelasting der Britsche en Ameri kaansche scheepswerven, voor verschei dene maanden uit de vaart. De maand Juli is dus een van de zwartste maan den voor de koopvaardijvloten der En gelschen en Amerikanen. Voortaan in eenige gemeenten op den bon Met ingang van heden gaan de distri. butiediens ten van de gemeenten Amster dam, Alkmaar. Dordrecht, Haarlem, Utrecht. Zaandam, Beverwijk, Wormer. veer, Leiden, den Haag, ’s-Hertogenbosch, Eindhoven. Delft. Velp. Amersfoort, Gouda, Hilversum. Alphen a.d. Rijn en Rotterdam over tot het uitreiken van bonnen voor houlten rijwielbanden, in plaats van bonnen voor rubberbanden. Voor het aanvragen van een bon voor een houten band zijn geen bijzondere regelen gegeven. Men kan derhalve, evenals tot dusverre, met een formulier M.D. i 333-07 een aanvraag indienen om een of meer rijwielbuifenbanden Wan neer twee buitenbanden worden aange vraagd. reiken de diensten in den ver volge één bon voor een rubberband en één bon voor een houten band uit Wordt slechts één buitenband aangevraagd, dan wordt uitsluitend een bon voor een houten band afgegeven. Met ingang van heden is het verboden houten rijwielbanden te koopen. te ver. koopen. in ontvangst te nemen of af te leverton, zonder dat daarbij een bon wordt afgegeven of in ontvangst ge. nomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat alleen de distributiediensten in de boven, genoemde gemeenten bonnen voor houten Höhere maakt bekend Ter vermijding van misverstand maakt de Höhere SS. und Polizeiführer ten aanzien van zijn beschikking van 4 Aug. 1943 over den legitimatieplicht der bevol king bekend, dat de politie.organen op. dracht hebben om bij de thans plaats grijpende actie af te zien van het eischbn van een wettig bewijsstuk over de vrij, stelling van krijgsgevangenschap, daar de door de Weermaoht verstrekte „Be- scheinigungen” voor vrijstelling bij de werkgevers berusten en daar moeten blijven liggen. banden afgeven, daar deze banden niet in alle gemeenten verkrijgbaar zijn. In de overige gemeenten, waar dus geen hou ten banden verkrijgbaar zijn, reiken de distributiediensten, evenals tot dusverre, uitsluitend bonnen voor rubberbanden uit. Ir. W. L. Z. van der Vegte werd op 7 Januari 1895 te Valkenburg geboren en stamt uit een ambtenarengeslacht. Na in 1913 het einddiploma van de hoogére bur gerschool te Deventer behaald te hebben, studeerde hij aan de Technische Hooge- school te Delft voor electrotechnisch in genieur In zijn studietijd en ook daarna heeft ir. van der Vegte veel aan sport gedaan, speciaal aan roeien. In 1920 trad ir. van der Vegte bij Sie mens Schuckert te den Haag in dienst en in 1925 ging hij over naar de Nederland sche Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden. In 1938 werd hij benoemd tot directeur van de Nederlandsche Siemens Mij. te den l.aag. Na deze taak ruim twee jaar vervuld te hebben, werd ’t hem duidelijk, dat hij als nationaal-socialist verplicht was zich geheel ter beschikking te stellen van den Leider der N.S.B. Eind 1940 werd hij belast met de reorganisatie van de stichting van een grooten Omroep. In December 1940 werd hij benoemd tot raadsadviseur bij het nieuw opgerichte Departement van Volksvoorlichting en Kunsten en tevens tot voorzitter van den Radioraad in 1941 tot voorzitter van de Rijksfilmkeuring Eind December 1941 werd hij benoemd tot directeur-generaal van de P.T.T. Ir. van der Vegte is sedert 1933 onafge broken lid van de N.S.B. Hij werd in 1940 benoemd tot hoofd van de afdeeling radio- zaken van het hoofdkwartier der N.S.B., eind 1940 volgde bovendien zijn benoe ming tot leider van het Economisch Front. Deze laatste functie legde hij 1 October 1941 neer om een nieuwe functie, n.l. hoofd van de afdeeling technische zaken van het hoofdkwartier te aanvaarden. Hiernaast werd hij door den Leider der N.S.B. belast met de reorganisatie van de U.S.B.-pers; tevens is hij lid van den raad voor volkshuishouding der N.S.B. In Februari 1943 volgde zijn benoeming tot Gemachtigde voor Waterstaat en Ver keer. een ooggetuigebericht, door D.N.B. ontvangen, wordt gezegd, dat bij de laatste luchtaanvallen der Engel schen en Amerikanen op Hamburg, het zwaartepunt, evenals bij andere terreur aanvallen op Duitsche steden, in de woonwijken der bevolking lag. Het leed, dat de vijand ook hier stelselmatig, vooral over vrouwen, meisjes en kinde ren trachtte te brengen, heeft echter de bevolking niet in haar wil tot tegenstand getroffen, maar een allerhevigsten haat tegen Engeland uitgelokt, welken men van deze bezonnen, rustige menschen, die in vredestijd zoo nauw met de over- zeesche wereld verbonden zijn, niet zou hebben verwacht. De ooggetuige, die afkomstig is uit een groot bedrijf te Hamburg, vertelt dan, hoe alles, wat menschen herbergde, stelselmatig door de Engelschen en Amerikanen werd aangevallen. Alle wij ken, waar menschen in grooten getale wonen, alle wijken, waar voornamelijk arbeiders zijn gehuisvest, werden ge troffen. Met tusschenpoozen van 2 tot 3 dagen herhaalden zich deze, uitsluitend tegen de weerlooze burgerbevolking ge richte aanvallen. Met bijna mathemati sche nauwkeurigheid werden deze wijken steeds weer bestookt met fosfor- en bri santbommen, vooral met fosfor. Met de boordwapens schoten bovendien de vijan delijke vliegtuigen op de menschen, die een toevlucht zochten, en op de door de straten ijlende brandweercolonnes. Dank zij de goede organisatie, vooral echter dank zij de onwrikbare houding der bevolking, slaagde men er in zeer korten tijd in, den moeilijkheden baas te worden. Daarbij hebben zich ook de bui- tenlandsche arbeiders bijzonder onder scheiden. Zij hebben, naar de ooggetuige uitdrukkelijk opmerkt, voor den Duit schen arbeider in geen enkel opzicht on dergedaan. Ook het dappere optreden van de Hitlerjugend blijkt uit vele da den, zooals die van den 16-jarigen Hit- lerjongen Nowack, die, na vader en moeder te hebben verloren, 40 kinderen redde uit een brandend kindertehuis. Drie dagen later stierf hij aan de daar bij opgeloopen verwondingen. Voor zijn dood werd hij onderscheiden met Ijzeren kruis eerste klasse. De ooggetuige schetst dan, hoe Hoe wordt de tijd besteed in de weer- sportkampen Eiken morgen trekken de jongens de bergen in. In het prachtige Karintische bergland leeren zij kaart lezen. het kompas gebruiken, telefoon lijnen aanleggen, kortom al die din gen. die beantwoor den aan het roman tische. avontuurlijke gevoel van iederen gezonden jongen. Aarzel dus niet en ga mee naar het vol gende weersport- katnp Aanmelding Koningslaan 9, Utrecht. (Fritz Emde-Stapf)

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1