VIJANDELIJKE GEVECHTSGROEPEN BU BJELGOROD VERNIETIGD No. '18563. 1943 Vrijdag 13 Augustus. BINNENLAND VAN OVERAL STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN Sovjets verloren 380 Unks en 91 vliegtuigen Een worsteling van de technische wapens De distributiebonnen r-*- Hoeveel groenten per klant? ONDERWIJS Sovjets niet uitgenoodigd Diefstal van schilderijen en zilver en Milaan en Turijn gebombardeerd Ook Rome aangevallen Met den Jeugddienst naar buiten 33000 ton scheepsruimtf tot zinken gebracht Schoenenwinkelier dreef ruilhandel VERDUISTEREN Churchill in Amerika BURGERLIJKE STAND OFFICTEELE BERICHTEN alt de Staatscourant Lord Halifax zou aftreden Vijandelijke vliegtuigen boven Duitschland Jongeman vermoord Grondslagen van pact van drie onaantastbaar Vervaardiging van druk- en stencilwerk De Anglo-Amerikaansche politiek jegens Europa Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-S.S. de Landwacht HAAGSCHE COURANT DUITSCH WEERMACHTBERICHT FLORALIA 627 Hotel u. X wascho. Huize - i PROF. DR. J. A. BARRAU: Aan prof. dr. J. A. Barrau is met ingang van 20 Sept, a.s. op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Utrecht. 634 630 633 632 621 34 500 gr. 21 Aug. 100 gr. 14 Aug. 100 gr. 21 Aug. VERPLAATSING REISESTELLE”: und Ausreisestelle' UND Zentrale Van 21.15 uur tot 6 uur Maan: 13 Aug. onder 3.07 u-, op 19.30 u.,* 14 Aug. onder 4.15 u., op 20.26 u.; 15 Aug. V. M. iw J. v. D. j een rok Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft Churchill de grens naar de Ameri- kaansche zijde van de Niagara Falls gepas, seerd en is hij naar een nog niet bekend gemaakte plaats van bestemming in de Ver. Staten doorgereisd. Hij is vergezeld van zijn dochter Mary en een groot ge volg. Voor een waarde van 24.000 te Amsterdam ontvreemd In den nacht van Woensdag op Donder dag zijn dieven een zaak in antiquiteiten, gevestigd op den Singel te Amsterdam binnengedrongen Zij ontvreemdden 14 schilderijen, w.o. eenige waardevolle, twee theeserviezen, drie caqdelabres, een water ketel en een ovaal blad, alle van zilver, ter gezamenlijke waarde van 24.000 Binnenland De economische recherche te Hilver sum heeft bij een groentehandelaar aan de Schoutenstraat aldaar een partij van ruim 5000 k.g. spercieboonen in beslag geno men, welke buiten de veiling om was ge kocht en voor hoogen clandestienen prijs aan het publiek werd verkocht. De partij groente is via de veiling onder de groen tehandelaren ter plaatse verdeeld Haarlems oudste inwoner, de heer A. W. de Boer, vierde gisteren zijn 101-sten verjaardag. Hij verheugt zich nog in een goede gezondheid. Controle door steekproeven Een onzer lezers te Wassenaar stelt ons de belangwekkende vraag, hoe een klant kan weten, of de hoeveelheid groenten en fruit die hij van zijn groentehandelaar ontvangt, inderdaad ook de hoeveelheid is. die per klant beschikbaar is, en dus de hoeveelheid, waarop hij recht heeft op een bepaalden dag. Wij kunnen daaromtrent mededeelen, dat de politie, de ambtenaren van de Prijs. beheersching en het contrölebureau van het plaatselijk verdeeliqgskantoor door middel van steekproeven hier op zullen toezien. Zooals bekend zal tegen overtre ders zoo streng worden opgetreden, dat de lust tot knoeien onder de groentehan delaren, zoo die mocht bestaan, wel spoe dig zal verdwijnen. 13 Augustus BEVALLEN C. A. de Rop geb. van Zonneveld, z. G. Molier geb Boes, d. A van Amsterdam geb. van der Meer, d. M. L. Tierolf geb. Manche, z. M. A. Hendriks geb. Nikolaizik, d. - J. B. Knaap geb. Hüls. d - C. M. Telders geb. Hartman, d A. Verduin geb. Oosenbrug, d. C. E. A Keuris geb. Hooning, d. A. Eekma geb. van „EIN- UND AUS- De „Zentrale Ein- alsmede de „Ein- und Ausreisestelle den Haag”, waarvan de kantoren zich tot dusver bevonden te den Haag, van Ouwenlaan 1, worden verplaatst'naar het gebouw Binnenhof 4, te den Haag. Maandag 16 Augustus zijn beide bureaux wegens verhuizing ge sloten. Van Dinsdag 17 Augustus af zyn beide bureaux in. de nieuwe kantoren voor 1 Maandag 15—16. Di Bij onderscheidene oesluiten van den secr.-gen. van Justitie is bfnoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Rotterdam mr. A. Heijnsius thans sub- stituut-griffier bij gemelde rechtbank. Bij besluit van den secr.-generaal van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbe- scherming is aan dr. E. van Everdingen op zijn verzoek eervol ontslag verleend als buitengewoon hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht. Prima bediening per olifant. De olifant uit den Haagscher Dierentuin bracht gistermorgen de lid- maatschapsbewijzen van den tuin bij de nieuwe abonné’s rond (Schimmelpenningh) Engelsche pers teleurgesteld De Engelsche bladen zijn, blijkens de beschouwing over de reis van Churchill en de a.s. ontmoeting Churchill-Roosevelt, zeer teleurgesteld over het wegblijven van Stalin De ..Daily Mail” verklaart, dat Sta. lin voor het niet deelnemen aan deze conferentie wel dezelfde reden zal hebben als voor zijn weigering om deel te nemen aan de conferentie van Casablanca. De „News Chronicle” wijst er op, dat de mili taire plannen zonder de medewerking van de Sovjets niet compleet geacht kunnen worden. Overigens wint in de Anglo-Amerikaan. sche landen de meening veld, dat een nauwere samenwerking tusschen de Wes telijke democratieën en de Sovjets drin gend noodzakelijk is. Het ontbreken van een uniforme politiek zou zich misschien in den tijd na den oorlog bijzonder nadee- lig kunnen doen gevoelen. De Sovjets zijn ontevreden over de geallieerde bijdragen tot de gemeenschappelijke Krachtsinspan ningen. Wanneer deze ontevredenheid blijft bestaan, ja zelfs misschien toeneemt dan zouden de besprekingen voor den tijd na den oorlog niet in een geest van con structieve vriendschap, doch in een „at mosfeer van bitterheid en toorn” plaats hebben. Op 23 J. de wonende In BerlijnsShe politieke kringen acht men het niet uitgesloten, meldt het A.N.P., dat de Britsche ambassadeur te Washington. Lord Halifax, door Chur chill zal worden teruggeroepen Het valt hier op, dat Lord Halifax in Engeland aankomt juist in den tijd, waarin Chur chill in Canada is. Als eventueele nieuwe Britsche ambassadeur in Washington wordt hier de lord zegelbewaarder An derson genoemd, die zich in het gevolg van Churchill bevindt Tentoonstelling van planten Zaterdag 14 en Zondag 15 Augustus a.s. hoopt de ver. „Floralia" haar jaar- lijksche tentoonstelling te houden van de door de Haagsche schooljeugd en volwas senen gekweekte planten. De animo on der de kinderen, om aan deze wedstrijden deel te nemen, blijft groot. Voor de best verzorgde planten worden prijzen uitge loofd. Dat de jury-leden voor een moei lijke taak staan, bij de beoordeeling van heele rijen planten van één soort, behoeft wel geen betoog! Mogen velen, in het bij zonder de ouders van onze Haagsche schooljeugd deze tentoonstelling, die van zooveel plantenliefde getuigt, bezoeken. Een gang naar het Sted. Gymnasium, Laan van Meerdervoort 57, waar de ten toonstelling Zaterdag van 25 en Zondag van 104 uur zal worden gehouden, zal niemand berouwen. Eijk, z. J A. Duijvestein geb. Klawer, z. B. L Houweling geb. van Boven, z. G. H. van Ast geb. Schouten, d. H. B. van der Ent geb. Cremer, z N van der Net geb. de Groot, d C. M. Broekhuizen van Weel geb. Enkele vijandelijke storingsvliegtuigen zijn in den afgeloopen nacht bij vluchten boven het Rijksgebied tot Berlijn door gedrongen. Er werden enkele bommen uitgeworpen, die slechts onaanzienlijke schade aanrichtten. en de luchtmacht. Hier is de „Duitsche „Tijger" den bolsjewistischen ,T 34” niet alleen de baas, doch ook zijn superieure pantsering, zijn vuurkracht en snelheid schakelen den vijandelijken staalkolos uit. Voor alles echter voldoet de z.g. ,nevel- werper”, die de massaal optredende Sta linorgels neutraliseert. In de lucht heerschen de Duitsche Mes serschmitt en Focke Wulffvliegtuigen waar tegenover de bolsjewisten niets ge lijkwaardigs kunnen stellen. In alle sec toren blijkt de Duitsche kwaliteit supe rieur te zijn. Terwijl de gevechten in het gebied van Bjelgorod op 11 Aug in den loop van den dag in heiligheid zijn toege nomen, is de vijandelijke aanval in het gebied van Orel uiteen gevallen. In ieder geval krijgt men dezen indruk, wanneer men een vergelijking maakt tusschen de kracht van den vijandelijken stormloop in de afgeloopen weken. Men moet echter ook in dit gebied nog steeds met een her nieuwden grooten aanval van den vijand rekening houden. Verschillende teekenen duiden hierop. Zondagmiddag vond de heer S. alt Oosterhout, bij een wandeling in de boe- schen van Seters onder Oosterhout een zwaargewonden en bewusteloozen jongeman liggen, die bij nader onder zoek bleek te zijn de 18-jarige P. Pee- ters uit Dongen, aldus meldt het Dagblad van N.B. De jongeman was deerlijk aan een zijkant van het hoofd gewond. Na overbrenging naar het ziekenhuis te Oosterhout is Peeters in den nacht van Zondag op Maandag overleden. Het ver moeden bestaat dat de moordaanslag reeds Zaterdag is gebeurd en dat de jongeman in den nacht van Zaterdag op Zondag gewond in het bosch heeft gelegen. De kletsnatte kleeren, die hij aan had, wijzen wel in die richting. De verwondingen moeten veroorzaakt zijn door minstens twee slagen met een stomp voorwerp. De vermoedens omtrent den dader gaan een bepaalde richting uit. Het onderzoek in deze richting wordt met kracht voortgezet. Bij onze vrijwilligers. Nadat een storing in de veldtelefoon vakkundig is gerepareerd wordt even gerust. (S.S.-P.K.-Fritsch-O.-H.) De militaire correspondent van het D. N. B. schrijft: Het groote bolsjewistische zomeroffensief heeft zich tot dusver niet tot een beweging over een groot gebied kunnen ontwikkelen. Het is veeleer, dit valt van dag tot dag duidelijker, waar te. nemen, een worsteling van de technische wapens geworden Vooral geldt dit voor de zwaartepunten van de bolsjewistische aanvalsoperaties, voor het gebied ten Zui den van Bjelgorod en voor het gebied ten Zuiden van Wjasma. Evenals voorheen werpt de vijand juist in het gebigd van Wjasma een ontzaglijke hoeveelheid tech nische strijdmiddelen in den strijd, bege leid door betrekkelijk zwakke infanterie- strijdkrachten Uit de luchtverkenning is echter geble ken, dat dit feit niet beteekent, dat de vijand definitief er van heeft afgezien den druk die door de infanterie wordt uitge oefend. prijs te geven Want in het ach- terwaartsche vijandelijke gebied staan formaties infanterie gereed om als reser ves in den strijd geworpen te worden. Doch op het oogenblik blijft de strijd be perkt tot het pantserwapen, de artillerie Goedkeuring vereischt ook voor 2% k.g. of minder In de Staatscourant van 12 Augustus j.l. is een beschikking van den secretaris generaal van Handel. Nijverheid en Scheepvaart afgekondigd. volgens welke de vervaardiging van elk uit te voeren druk, en stencilwerk. ook indien daar mede 2J k.g. of minder papier of carton is gemoeid, slechts mag plaats vinden, indien daarvoor door of namens den di recteur van het Bureau voor de grafische industrie een vergunning is uitgereikt. Deze drukvergunningen dienen te wor den aangevraagd bij de districtscontröle. bureaux van het Bureau voor de grafi sche industrie en wel voor Noord-Hol- land en Utrecht bij het districtscontröle- bureau te Amsterdam. Keizersgracht 285. voor Zuid-Holland bij het bureau te Rotterdam, Beukelsweg 16. voor de ove rige provincies benoorden den Rijn bij het bureau te Zwolle. Melkmarkt 18a en voor die bezuiden den Rijn bij het bureau te Eindhoven, Begijnenhof 17 OP HEETERDAAD BETRAPT: Twee Amsterdamsche vrouwen, mej. T. M. en mej. A. V., werden in een groot magazijn in de binnenstad betrapt op het stelen van 8 japonnen. De 33-jarige gehuwde vrpm werd aangehouden toen zy tfachtte te stelen. De grondslagen van het pact van drie (Duitschland, Italië en Japan) blijven onaantastbaar, zoo verklaarde heden de woordvoerder van de Japansche regee- ring ten aanzien van de gisteren gehou den gedachtenwisseling tusschen den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken en de ambassadeurs van Duitsch land en Italië. Naar de woordvoerder betoogde, heeft deze gedachtenwissëling zich afgespeeld in het kader van een hartelijke atmosfeer. De vijand zou er goed aan doen, zich den zin en tekst van het pact van drie en vooral de inleiding daarvan beter te herinneren, daar hier in de voornemens en doelstellingen der drie groote bondgenooten duidelijk en voor de geheele wereld ondubbelzinnig zijn vastgelegd. Hetzelfde geldt ook. naar de woordvoerder verklaarde, voor het militaire bondgenootschap van 11 De cember 1941. ORGELCONCERT BETHLEHEMKERK: Met medewerking van een tweetal solis ten, de alt Elsa v. Bueren en den hoboïst B. Boerman heeft de organist Alex Schel- levis gisteravond wederom een Bachcon- cert in de Bethlehemkerk gegeven. De zangeres vertolkte een drietal liederen en de aria’s „In Jesu Demut” en „Gelobet sei der Herr, mein Gott” Elsa van Bueren heeft deze werken met haar fraaie, mild getimbreerde stem op sensi.ieve en stijl volle wijze voorgedragen. De honoïst B. Boerman werkte aan de instrumentale ge deelten der beide aria’s mede Een zekere aarzeling was vooral in den aanvang bij de verschillende inzetten merkbaar ter wijl de zuiverheid in de eerste aria door een verschil tusschen de hobo- en orgel- stemming veel te wenschen overliet. Des ondanks heeft B. Boerman bewezen, dat hem een knappe loonvorming en een be hoorlijke techniek eigen zijn Alex Schel- levis bracht o.m. de Fantasie en fuga in c kl. t. en de Toccata en fuga in d kl t. ten gehoore. Vooral de onvergetelijke psychologisch diep doordachte vertolking van laatstgenoemde compositie heeft in haar klaar gestyleerd, omlijnd en door werkt karakter van Alex Schellevis’ ver eenzelviging met de klassieken” en in het bijzonder met het oeuvre van Bach ge tuigd. K. Brinkmann. RIJKSSTEUNREGELING BIJ WERK- LOOSHEID In aanvulling op de mede- deelingen betreffende den toeslag op de "Rijkssteunregeling bij werkloosheid deelt de centrale persdienst van het Neder- landsche Arbeidsfront mede, dat voor dezen toeslag alleen zij in aanmerking komen, die voor 3 Juli 1943 tenminste 52 weken onafgebroken hebben bijgedragen aan de werkloozenkas van het Nederland, sche Arbeidsfront. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT ROME, 13 Augustus. De vijandelijke aanval, voortgezet met een groot aantal pantsereenheden en gesteund door een massale luchtmacht in samenwerking met de vlootstrijdkrachten. dwong de ItaliaanschDuitsche troepen zich verder ten Oosten van het Etnamassief terug te trekken. Milaan en Turijn werden in den afge loopen nacht door formaties Britsche vliegtuigen gebombardeerd. De schade is aanzienlijk, vooral in de centra van beide steden. Batterijen luchtafweergeschut schoten 4 vliegtuigen neer. Formaties bommenwerpers deden vandaag opnieuw een aanval op Rome en op de vliegvelden aan den rand van de stad. De schade wordt vastgesteld. Gisteren werden door ïtaliaansche en Duitsche jagers 9 vliegtui gen neergeschoten boven het eiland Ven- totene en in de omgeving van Napels. Voor 15.000 schoenen verbeurd verklaard Een ergerlijk geval van verworden mentaliteit, welke sommige winkeliers in dezen tijd blijken te bezitten, werd be handeld voor den inspecteur van de prijs, beheersehing te Amsterdam, mr. H. J. F. Koning. De winkelier G. J. H. Schut, die tezamen met zijn broer vijf schoe nenzaken drijft waarvan vier te Am sterdam en een te Hilversum, had nog goede schoenen te koop, zoowel voor dames als voor heeren. Of juister ge zegd. ze waren niet te koop, maar uit- sluitemj te ruilen, want ook bij inleve ring van een la-bon waren de schoenen niet tegen geld te verkrijgen. Volgens zijn eigen verklaring had hij een prijs gefixeerd, welke voor de heerenschoenen ongeveer 140 en voor de damesschoenen 120 bedroeg en tot dit tarief werden de te leveren ruilartikelen tegen zwarten prijs omgerekend. Zoo vroeg hij van een bakker 7 k.g. suiker of 40 brooden, maar dit laatste moest dan echt wittebrood zijn Het gewone „oorlogsbrood” kon hem blijkbaar niet voldoende bekoren. Enkele plattelandsklanten moesten 3 pond boter en 7 pond kaas, dan wel 6 pond boter leveren, als zij voor het begeerde schoeisel in aanmerking wilden komen De inspectie van de prijsbeheersching nam den geheelen voorraad schoenen in beslag en maakte proces-verbaal op. Mr. Koning, die het optreden van den winkelier Schut meer dan schandelijk noemde, veroordeelde hem tot een boete van 1000. verbeurdverklaring van den winkelvoorraad, ten bedrage van 15.000 en publicatie van het vonnis. Dit moge eenernstige waarschuwing beteekenen voor die winkeliers, die even, eens meenen. ongestraft dergelijke prac- tijken te kunnen beoefenen. Sovjet-Unie te laten worden, kan men naar Duitsche opvatting terecht hierin een begin van de liquidate van een oude Engelsche these zien, die eertijds voor zag in de vorming van een bijzondere Oost- en Zuidoost Europeesche Engel sche invloedssfeer. Deze fhese wordt, zoo gelooft men te Berlijn, ten gunste van de Sovjets herzien. De „New York Herald Tribune” velt in zekeren zin het eindvonnis over de Anglo-Amerikaansche politiek jegens Europa, die den weg voor de bolsjewisee. ring van het continent door de Sovjets vrijmaakt De discussie in den laatsten tijd over oneenigheld tusschen de Sovjet-Unie eenerzijds en Engeland jen de Ver. Sta ten anderzijds schijnt, naar men te Ber lijn met nadruk verklaart, volgens de jongste inlichtingen uit te loopen op een volledige capitulatie van Engeland en de Ver. Staten voor de eischen en aspi raties der Sovjet-Unie. het publiek als, volgt geopend: lag tot Vrijdag van 9—12 en van Des Zaterdags zijn de bureaux des ochtends alleen voor dringende ge vallen geopend. Centrale telefoonnum mer:- 182540. GOUDEN HUWELIJKSFEEST: Aug. herdenkt het echtpaar B. Bruijn en M. de Bruijn-Mol. Rembrandtstraat 50. den dag waarop het vijftig jaren geleden in het huwelijk trad. Woensdag 18 Augustus herdenkt de heer A. J. Groenevelt den dag, waar óp hij voor 25 jaar als schoonmaker en hulpportier bij het Scala-theater in dienst trad. In de kunstzalen Bennewitz, Noordeinde 49, wordt van 14 dezer tof en met 4 September een tentoonstelling ge houden van werken van wijlen Ans v. d. Berg. In de kunstzalen „Les beaux Arts", Noordeinde 113A, wordt tot 2 Sep tember een tentoonstelling gehouden van werken van Willem de Zwart, Jos. Croin. Kees Roovers e.a. Maandag 16 dezer hoopt Cor. nélie van Oosterzee den 80-jarigen leef tijd te bereiken. Het Gemeentelijk Theaterbe drijf Amsterdam, afdeeling tooneel, zal het winterseizoen 1 October openen met „Jan Pietersz. Coen” van J. Slauerhoff, onder regie van Cor van der Lugt Melsert. MR. DR. IR. W. A. J. M VAN WATER SCHOOT VAN DER GhACHTt: Ten huze van jhr. mr. M. Michiels van Kes- senich te Roermond is overleden mr dr ir. W A. J. M. van Waterschoot van der Gracht, oud-inspecteur-generaal der mijnen. Chocolade Gort Gort Havermout Honden, en kattenbrood Jam Kaas Koffiesurrogaat Melk Petroleum Peulvruchten Puddingp, verm. enz. 629 100 gr. 21 Aug. Scheerzeep S 45 gr. 31 Aug. Serviesgoed enz. 2-14, 2-15 4 punten Serviesgoed enz. Res. 3-48, 4-48, 3-49, 4-49 2 punten per bon Suiker Suikerwerk Suikerwerk Tabaksartikelen 33, 34 1 rantsoen 21 Aug. Taptemelk 33, 34 1| L. 21 Aug. Textielk. V 115, punten 51 t.m. 60 (voor mannen en jongens var\ 15 J. en ouder); V 115 en V 215, punten 80 t.m. 61/61; V 315 en V 415, punten 100 t.m. 81/81. V 516, punten 100 t.m. 81/81; V 615 (allo punten), toeslagk. V 815 en V 715 punten 30 t.m. 21/21. Vleesch 33A, 34A 100 gr. 21 Aug. Vleesch 33B, 34B 25 gr. 21 Aug. Zeep Alg. 623, X één stukje eenheidsz. 31 Aug. Wasch. of zeepp. Alg. 624, 31 Aug. Zeep (toilet) X, toiletz. 50 of 75 gr. 31 Aug Op de conferentie van Quebec Radio Moskou heeft een bericht van Tass verspreid, waarin een standpunt be paald wordt ten aanzien van de Engelsch- Amerikaansche berichten over „de deel neming van een vertegenwoordiger der Sovjet-Unie aan de conferentie van Que bec”. De Sovjet-regeering, zoo wordt in dit Tassbericht gezegd, heeft voor deze con ferentie geen uitnoodiging ontvangen, daar overeenkomstig het karakter van de con ferentie, de deelneming van een vertegen woordiger der Sovjetregeering niet In het voornemen lag en ook niet in het voorne men ligt. De Britsche berichtendienst meldt uit Washington, dat hot feit dat Stalin niet aanwezig is bij de conferentie van Chur chill en Roosevelt, naar het schijnt-niet zoo mag worden uitgelegd, dat hij niet deelneemt aan deze onderhandelingen. In militaire kringen in Washington laat men veeleer doorschemeren, dat een zeer ge detailleerd rapport over de huidige mili taire situatie aan het Oostfront, benevens Stalin’s opvattingen over de toekomstige strategie in opdracht der Sovjets door di plomatieke kringen in Washington is over handigd. Men is van meening, dat Chur chill en Roosevelt dit rapport zullen voor leggen aan de chefs der gecombineerde generale staven bij hun aankomst ter con ferentie geb Lampe z. M. E. Vlaskamp. z. C A. Peppelenbosch geb. Foks, z. C. B. van Kleef geb. Schoon, z L. M. Hoop geb. Hurghout. z. B E. Olthoff geb. Kers- kes. d. J W. de Jong geb. van der Zwaan, z. t. M. Kempen geb. van Berkel, d. OVERLEDEN:. L. J van Roon, echtg. van A. Westdijk, 37 j. E. A. C. Haale- bos weduwe van J. Jong, 82 j. A. Boom, echtgeaoote van J. Koning. 81 j. C. D tew Cate weduwe van E C. Scheffer 90 j A H Zouwer, man van J. M Kramer 46 j. N. Willemse man van E Sommer 71 j J. J. Paape. man van A Nienhuis 89 j Th Beaart echtg. van A Hekker 71 j. B. H. J Kreu- gel weduwe var Röhrman, 53 j M. van Oosten, ongeh. vr 43 j. In Duitsche politieke kringen heeft de volgende uitlating' van de „New York Herald Tribune'’ bijzonder de aandacht «trokken„Noch de toekomst van de Oostzeestaten en de Centraal Europee- Sfne nabuurlanden, noch het geklets dat Amerika en Engeland met de reaction- naire elementen in het Westen een com. promis zullen sluiten, kan tot een ern stig conflict aanleiding geven. De Ameri kanen zijn niet in het minst voornemens hun bloed te vergieten voor de verde diging van nevelachtige aanspraken.’’ Het Amerikaansche blad zinspeelt, naar men in Berlijn verklaart, op de aan. spraken van de Poolsche en andere uit geweken regeeringen, die haar zelfstan digheid, vrijheid en onafhankelijkheid door dé Atlantic Charta gewaarborgd meenden Nu tegelijkertijd in de Anglo- Amerikaansche pers een campagne is ge opend voor een herziening van de At lantic Charta met de bedoeling om dit document in geen geval een twistappel tusschen Engeland, de Ver. Staten en de Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leef tijd van 1745 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Zij, die tot de Germaansche SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aan- meldingsplichtig zjjn voor den arbeids inzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den ar beidsinzet vrijgesteld. 16 A*ig'. 914 u. Rotterdam Deutsches Haus, Westzeedijk. 17 Aug. 9—12 u. Breda Restaurant Mo dern, Markt. 17 Aug. 1518 u. Den Bosch Noord-Brabant, Markt 45. 18 Aug. 912 u. Venlo Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 18 Aug. 1518 u. Arnhem Café Royal. 19 Aug. 912 u. Hengelo Café Modern, Spoorstraat 18. 19 Aug. 1518 u. Zwolle Hotel Gijten- beek. 20 Aug, 912 u. Assen Concerthuis a.d. Vaart. 20 Aug. 1518 u. Groningen Concerthuis Poelestraat. 21 Aug. 9—12 <- - utuaai» jju 22 Aug. 9—14 23 Aug. 9—13 ‘Oudegracht 245. 24 Aug. 914 u. Amersfoort Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 25 Aug. 9—14 u. den Haag Café den Hout, Bezuidenhout 11-13. u. Leeuwarden Schaaf,. Breedstraat. I u. Amsterdam Dam 4. u. Utrecht N.V.-Huis, Buitenland Koning Ibn Saoed heeft den Egypti- schen premier Nahas pasja een schrijven gezonden, waarin hij een standpunt be paalt ten aanzien van de kwestie eener Arabische Unie. Men gelooft dat de Ko ning ook aan den Emir van Transjordanië in deze aangelegenheid een schrijven heeft gericht. De Sovjet-generaal Afanasenko is in den zwaren strijd bij Bjelgorod gevallen. Een der verdedigers van Stalingrad, gene raal-majoor Gurtyew, viel in den slag bij Orel. Officieel is de benoeming bekend gemaakt van Feodor Goesef tot ambas sadeur der Sovjet-Unie in Engeland. Hij is 39 jaar en was tot October van het vorige jaar ambassadeur in Canada. De Zweedsche duikboot „Illern” is bij den ingang in de Noordelijke vaargeul naar Kalmarsund door een Zweedsch motorschip geramd. De duik boot zonk. De bemanning kon op één man na gered worden Artikel Bonnen Aantalt.m. Aardappelen 33, 34 Ij k.g. 21 Aug. Aardapp. 33, 34 (toeslag) 1 k.g. 21 Aug. Aardappelen 631 2 k.g. 21 Aug. Beschuit (br. of geb.) 33, 34 70 gr. 21 Aug. Bloem (br.) 625, 626 70 gr. 21 Aug. Brood (of gebak) 33A, 34A 400 gr. 21 Aug. Brood (of gebak) 33B, 34B 100 gr. 21 Aug. Boter 32A. 32B 125 gr. 7 Sept. Boter (of margarine) 31B 125 gr. 21 Aug. Boter 33A 125 gr. 21 Aug. Boter (of margarine) 33B 125 gr. 21 Aug. 33 100 gr. 21 Aug. 628 125 gr. 21 Aug. 33A Kind 250 gr.,21 Aug. 125 gr. 21 Aqg. 8 31 Aug. 250 gr. 21 Aug. 150 gr. 21 Aug. 250 gr. 21 Aug. 33, 34 11 L. 21 Aug. U 215 1 L. 27 Sept. 635 250 gr. 21 Aug. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 13 Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Terwijl aan het Koebanbruggehoofd de vijand zijn door tanks en slagvliegtuigen gesteunde aanvaillen ten Westen van Krymskaja zonder succes herhaalde, kwam het aan den Mioes en aan den middenloop van den Donetz tot geringe p.aatselijke gevechtsactiviteit. In het gebied ten Zuidwesten van Bjelgorod vielen de bolsjewieken met sterke infanterie- en pantserformaties ook gisteren weer aan. In zware af- weergevechten, gepaard met tegenaan vallen, werden de ononderbroken aan vallen der bolsjewieken afgeslagen, verscheidene vijandelijke gevechtsgroe pen vernietigd en een groot aantal tanks stukgeschoten. Ook ten Noordwesten van Orel en aan het front ten Zuiden en ten Zuid westen van Wjasma bleven bolsjewisti sche aanvallen zonder succes. Ten Zui den van het Ladogameer hervatte de vijand, nadat versche strijdkrachten waren aangevoerd, zjjn aanvallen op nieuw. Behalve zware, bloedige verlie zen, verloren de bolsjewieken gisteren overdag aan het Oostelijke front 380 tanks. De luchtmacht ontlastte voor al in het gebied van Bjelgorod de strij dende troepen door vernietigende aan vallen op bolsjewistische tankformaties, concentraties van infanterie en artille riestellingen. In luchtgevechten werden gisteren bij 4 eigen verliezen 91 bolsje wistische vliegtuigen neergeschoten. Op Sicilië kwamen geen groote ge vechtshandelingen voor. Formaties Duit sche gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht vliegvelden van den vijand aan, waarop zich vele vliegtuigen bevonden, en veroorzaakten door brisant- en brand bommen aanzienlijke verwoestingen on der de op den grond staande vliegtuigen en aan de vliegveldinstallaties. In het zeegebied bij Catania bescha digde de luchtmacht overdag door bom men een vijandelijken torpedojager. Bij den afweer van luchtaanvallen op het ïtaliaansche vasteland schoten Duitsche jagers gisteren 7 vliegtuigen neer. In den ochtend van 12 Augustus dron gen formaties vijandelijke vliegtuigen on der bescherming der wolken tot boven het Westelijke Duitsche Rijksgebied door en wierpen op verscheidene plaatsen, in het bijzonder op Bonn en Bochum brisant- en brandbommen neer. De bevolking leed verliezen. Strijdkrachten der luchtverdedi ging vernietigden 37 vijandelijke vliegtui gen, voor het’ meerendeel viermotorige Amerikaansche bommenwerpers. In den afgeloopen nacht vlogen enkele vijandelijke storingsvliegtuigen boven het Duitsche Rijksgebied en veroorzaakten geringe materieele schade. Boven de be zette gebieden in het Westen schoten nachtjagers en luchtdoelartillerie 5 Brit sche bommenwerpers neer. In den nacht van 12 op 13 Augustus vielen Duitsche vliegtuigen afzonderlijke doelen in Zuidoost-Engeland met bommen aan. Duitsche duikboofen brachten in zware gevechten op den Atlantischen Oceaan en in de Middellandsche Zee 6 schepen met een gezamenljjken in houd van 33.000 brt. tot zinken en be schadigden een ander schip door torpedo’s. Ruim 4000 kinderen trekken er dagelijks op uit De Haagsche jeugddienst trekt er iederen dag met ruim 4000 kinderen op uit naar enkele sport- en speelterreinen aan den rand van onze stad. Meer en Bosch. Klein Zwitserland, het Zuiderpark en de sportterreinen aan de van Tuyllstraat zijn den ganschen dag vervuld van het geroep en gejuich van de kindereh, die zich op perbest vermaken met allerlei spelletjes en op deze wijze een prachtige vacantie hebben. Alleen omstreeks 12 uur is het merkwaardig stil op de terreinen. Dan wordt er eten verstrekt. Wie dit eten proeft, begrijpt dat volkomen, want het is van uitstekende samenstelling en zeer voedzaam Dat moet ook wel, want door het spelen en ravotten krijgen de jongens en meisjes natuurlijk honger voor twee. Uitroepen als „Ik heb zeven borden pap opgegeten, meester!” zijn heusch geen zeldzaamheid Maar aap alles komt een eind, niet alleen aan de vervelende, ook aan de prettige dingen. Nog een weekje gaat dit leventje voor de Haagsche jongens en meisjes door. Van den laatsten dag wordt een slotfeest gemaakt. Gezien hetgeen de Jeugddienst thans presteert twijfelen wij er niet aan of dit feest zal een waardig slot zijn

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1