DE STRIJD OM EUROPA SUCCESVOLLE TEGENAANVALLEN IN DEN BJELGOROD-SECTOR Convooi door Duitsche torpedovliegtuigen geteisterd No. T8565. Treffers op 32 schepen; 170.000 ton scheepsruimte vernietigend getroffen HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 15 Augustos. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Maandag 16 Augustus. 1943. w m| Hoe de aanval geschiedde en voor ROME TOT OPEN STAD VERKLAARD Sovjetformaties uiteen geslagen Nieuwe doorbraakpogingen van de Sovjets mislukt Ruiter spraken van de N.S.B. De studie aan de hoogescholen Extra bericht Britsche kruiser tot zinken gebracht Limburgsche Volksdag nu Amerikaansche kruiser bij Sicilië tot zinken gebracht EngelschAmerikaansche bomaanval op Vlissingen Engelsche vliegtuigen boven Zwitserland 33 Dooden PRIJS DER ADVERT.i 1—11 m.M. (5 rog.)'ƒ1.60, elke m.M. m. tot 90 tn.M. (10 reg.f 0.19. Elke m M. m. 21 et. Halve oplaag halve pr. Red, ƒ0.51 p. m.M Bewijsn. 5 et., tr. p. p. 10 et. KI. Adv. (in halve opl.) Dienstaanb. 0.38. Per», gevr0.48. Adv. ..Br. bur. v. d. hl/1 10 e. meer. VERDUISTEREN Aanval op Engelsche kustplaats Rede van Mussert Flinke kerels melden zich voor de Waffen-S.S. en de Landwacht Mr. W. de Rijke Commissaris der provincie Overijssel Talrijke schepen in brand Eerstejaars-colleges vangen na Kerstvacantie aan Mussert, Woudenberg duizenden getrouwen uC.: w HAAGSCHE COURANT 339263; Boekh. J, B. v. Beter» Jr„ Theresiastr, 108a, Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvéa, v.Hoytemastr. 66, T»l.721187 ITALIAANSCH vjjandelüke rei DUlfsCHE WEERMACHTBERICHTEN V-A-TW. 111,41», ’0.19, Elke m M. m. 21 et. Halve oplaag halve wijsn, 5 et., fir. p. p. 10 et» KI. Adv. (in halve opl.) /0.57, aan Zoo zee een een Engelsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht in verscheidene golven l gevlogen In Bern, Lausanne en Zurich werd luchtalarm Stefani deelt mede: De Italiaansche regeering had reeds op 31 Juli, door be middeling van den H.Stoel, haar besluit medegedeeld om Rome tot open stad te verklaren en was in afwachting van de voorwaarden, waarop deze- verklaring kon worden aanvpard. Gezien de herhaling van de luchtaan vallen op Rome, het centrum van de katholieke wereld, heeft de Italiaansche regeering het besluit genomen, om zon der langer te dralen formeel en openlijk de verklaring af te leggen, dat Rome een open stad is en dat zij bezig is de noodzakelijke maatregelen te nemen, in overeenstemming *11161 het internatio nale recht In de avonduren van 15 Augustus vond een aanval van Engelsch-Amerikaansche vliegers plaat* op een buitenwijk van Vlissingen. Volgens de voorloopige be richten werden onder de Nederlandsche burgerbevolking 33 personen gedood en een vrij groot aantal zwaar en licht ge wond. Voorts werd schade aangericht aan de huizen. Tankslag tusschen Bjelgorod en Orel. Kameraden! S.S.-Tankgrenadiers brengen een gewonden kameraad uit de vuurlinie naar de legerverband- plaafs. (S.S.-P.K.-BuscheUO.-H.) Rede G. J. Ruiter Vervolgens sprak de directeur-generaal van den Landbouw, G. J. Ruiter. In den aanvang van zijn rede zeide spreker, dat de Nederlandsche boeren zich moeten be zinnen op hetgeen er in dezen tijd voor hen op het spel staat. Er is alleen een eervolle boerenstand mogelijk, indien Europa zijn aanvallers van zich kan af houden. Een Éngelsch-Amerikaansche overheersching beteekent den ondergang van den boer, terwijl, indien het bolsje wisme hier zou komen, er voor den boe renstand in het geheel geen sprake meer is van toekomst. De vroegere landbouwpolitiek heeft ge faald. Er was geen toekomst meer voor den boer, den tuinder, voor den handel en de industrie, kortom voor ons volk was er geen uitzicht meer. De nationaal- socialistische landbouwpolitiek is erop gericht, dat er alleen een gezond volk kan komen bij een gezonden boerenstand. Spr. wees er met nadruk op, dat onze boeren te weinig grond tot hun beschik king hebben. Hier is inderdaad een ge brek aan levensruimte. Zouden in de vooroorlogsche jaren de half millioen werklooze arbeiders den nog beschikba- graaf de Marchant et d’Ansembourgh, als districtsleider van Limburg de duizend koppige menigte een hartelijk welkom toeriep. Speciale woorden van begroeting richtte spreker tot de talrijke Duitsche gasten, o.w. de Beauftragte voor Limburg, Kreisleiter Schmidt en de Ortskomman- dant van Maastricht met name werden genoemd. Nadat op plechtige wijze de herdenking van de gevallenen aan het Oostfront had plaats gehad, welke was voorafgegaan door den vaandelopmarsch, die op de aanwezigen een diepen indruk maakte, was het woord aan den leider van het N.A.F., H. J Woudenberg Rede H. d. Woudenberg Juist in dezen tijd, aldus spreker, moe ten wij optimist zijn en wij kunnen dat in vol vertrouwen doen, omdat ons geloof in de overwinning van Hitler voor ons vaststaat. Ondanks het feit, zoo vervolgde spreker, dat wij niet alles kunnen be reiken wat wij zouden willen, zijn wij toch begonnen met den opbouw van den waarlijk socialen staat, die gedragen wordt door de nationaaj-socialistische ge dachte. Na zich in het kort te hebben bezig gehouden met de sociale toestan den zoowel in Engeland en Amerika als in de Sovjet-Unie, zeide spreker, dat in deze dagen van de Nederlandsche en Duitsche arbeiders zeer veel wordt ge vergd. Maar indien wij niet, aldus spr., alles geven om de overwinning zeker te stellen, gaan wij er onder en zijn wij verloren. Hierna wees spr. er op, dat het N.A.F. alle werkers in één gemeen schap heeft bijeengebracht. Voor <je Betriebsführer is een mooie taak weggelegd. Zij kunnen uit de kracht van het nationaal-socialistische beginsel vertrouwen en geloof putten en door Mussert en den Führer zal er eens komen een vrij volk in de Groot-Germaansche ruimte. Eenige duizenden getrouwen van de N.S.B. uit Limburg hebben zich gister middag naar den traditioneelen Lim- burgschen volksdag begeven, waar voor hen spraken de Leider Mussert, H. J. Woudenberg, leider van het N-A.F., en G. J. Ruiter, directeur-generaal van den Landbouw. Eenige extra treinen voerden reeds in den morgen honder den en honderden Nationaal-Socialisten aan in de Limburgsche hoofdstad, die ter gelegenheid van dezen volksdag feestelijk was versierd. De weg van het station tot aan het Stadspark was omlijst met vlaggen van de Beweging en in de stad was het lang voor het aanvangsuur een drukte van be lang. In het Stadspark was voor een beschrijk gedeelte een groot podium ge plaatst, versierd Vnet roode bloemen en waarop de vlaggen van de verschillende formaties van de Beweging, gedragen door de diverse vaandeldragers, amphi- theatersgewijze waren opgesteld. Het was kwart voor 2 toen de gemachtigde van voedselvoorziening baart de grootste zor gen. Wij willen dat niet ontkennen, want waarom zouden wij dat doen. Maar men -moet ons dit niet als schuld aanrekenen, want al zeggen honderdduizenden wel, dat dé Nationaal-Socialisten de schuld dragen, de toestand, waarin wij thans geraakt zijn, is uitsluitend te wijten aan vroegere re geerders. En ik durf beweren, aldus Mus sert, dat indien er geen Nationaal-Socialis- me was geweest er nü al geen Europa meer zou zijn. (Applaus.) Toen de oorlog uitbrak, zeide men, dat het om Dantzig ging, doch thans denkt niemand daaraan. Militair gezien is de zaak volkomen duide lijk gesteld. Het gaat om het zijn of niet zijn van Europa. Het bestaan van een zelfstandig Europa dat belaagd wordt, eenerzijds door de Sov jets, anderzijds door Amerika, den ontaar den zoon van Europa. Europa vecht voor zijn leven en het moet zich met name aan zijn Oostgrens wel zeer bijzonder weren. Want sinds 1917 hebben de Sovjets zich voorbereid om eerst Europa en daarna de wereld te veroveren. Die poging zou ge slaagd zijn als God aan het oude Europa niet het Nationaal-Socialisme en het fas cisme had gegeven. En het zijn Adolf Hitler en Benito Mussolini, die hieraan gestalte hebben gegeven, waarvoor wij hen niet dankbaar genoeg kunnen zijn. En over het lot van dit Europa wordt in deze dagen beslist. Vele menschen in Ne derland staan tegen zichzelve gekeerd, maar zij weten het niet. Zij denken, dat ook indien'de Sovjet-Ünie Duitschland zal verslaan, het bolsjewisme buiten Neder land zou blijven. Dan zal Engeland in de Nederlanden heerschen. Amerika voor ons de koloniën veroveren en alles zou weer precies zoo gorden als het was. Er zijn kleine kinderen die in St. Nicolaas geloo- ven en volwassen kinderen die aan Enge land gelooven. Wij doen daar niet aan mee. (Applaus.) Wanneer het Oostfront het niet houdt, dan zal het bolsjewisme over Europa los breken en vroeger of later zal de grens van Sovjet-Rusland aan de Noordzee zijn. Als het de Duitsche Weermacht niet gelukt de Sovjets aan den Oostwal te houden, dan is Europa onverbiddelijk verloren. Mussert sprak als zijn overtuiging uit, dat het den Führer en zijn soldaten wel zal gelukken het bolsjewistische monster te- gen te houden'Én sprak namens allen zijn erkentelijkheid uit over de Duitsche Weer, macht voor haar topprestaties. (Applaus.) Indien het bolsjewisme hier zou komen, zouden we ook hier de massamoorden van Katyn en elders krijgen. Wij Nationaal- Socialisten hebben een onverwoestbaar vertrouwen in de Europeesche en met name in de Duitsche ma>ht. die aan het Oostfront staat. En het is onze trots dat aan het Oostfront ook duizenden van ons meehelpen de kwade machten uit Europa te weren. Het gaat er om slaaf of soldaat te ^ijn en velen van ons begrepen, dat zij inderdaad soldaat moesten worden. Na dezen oorlog zullen zich continenten vor men en wij zullen tot het Europeesche continent behooren. Nimmer zal men dan gecommandeerd, kunnen worden vanuit Moskou of Washington. Europa verliest thans niet alleen veel bloed, maar ook ontelbare cultuurgoede ren, die evenmin te vervangen zijn. Doch wjj Nationaal-Socialisten moeten ondanks dé ellende van dezen tijd blijmoedig onze offers kunnen geven, omdat het gaat voor onze toekomst. Wij hebben daarbij het geloof in de noodzakelijkheid van de we deropstanding van Europa. Een groote op. bouw staat ons te wachten. In het nieuwe Europa zal geen klasse-strijd meer zijn en ook geen uitbuiting van den een door den ander. Wat ons volk betreft, zeide Mussert, dat wij samengebundeld moeten worden en dat wij allen onzen plicht moeten doen om aan de overwinning mede te helpen. Wij begrijpen daarbij dat wij lotsverbon- den moeten staan met alle Germaansche volken ton vooral met het Duitsche volk. Twaalf jaar lang heeft de Beweging sterk en trouw achter mij gestaan en het is geen geheim dat de laatste drie jaren daarvan de moeilijkste waren. Behouden wij ech ter, zoo besloot Mussert zijn rede, het ge loof in onze bronnen, het Godsvertrouwen, de liefde voor volk en vaderland en den eerbied voor den arbeid. Uiteindelijk toch zal het goede het winnen. Aan ons de taak om dit volk te voeren naar een betere toekomst. Eens zullen wij dan zeg gen: ons geloof heeft gezegevierd. (Lang durig applaus). Nadat graaf de Marchant et d’Ansem bourgh met een kort woord dezen land dag had besloten en een driewerf houzee op den Leider had uitgebracht, zongen de duizenden Limburgsche Nationaal-Socia listen staande het zesde couplet van het Wilhelmus Van 21.00 aar tot 6.15 aar Maan: 16 Aug. onder 6.54 u., op 21.41 u.; 17 Aug onder 8.18 u._ op 22.09 u.; 22 Aug L. K. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no 116364 i.g. Staaspatiënten nc 19 Ziekenvervoei (Ziekeiuuenst Den Haag) No. 115995. Bij onze vrijwilligers, In zijn vrijen tijd heeft een der mannen een fraaien Karelischen stok uitgesneden, ter her innering aan den strijd aldaar. (S.S.~P.K.-Tur-O.~H.) Het Opperbevel van de Weermacht deelde gisteren mede: Van den Zuidelijken sector van het Oostelüke front werden slechts plaat selijke gevechten gemeld. De groote worsteling in het gebied ten Zuiden van Bjelgorod duurt met onverminder de hevigheid voort. Overal, waar de bolsjewieken stormliepen, werden zij bloedig afgeslagen. Op enkele plaatsen gingen onze troepen tot den tegenaan val over en sloegen zij, gesteund door sterke formaties der luchtmacht, opge drongen vjjandeljjke stootformaties uiteen. In het gevechtsgebied ten Westen van Orel en aan het front ten Zuiden en Zuidwesten van Wjastna mislukten eveneens talrijke aanvallen der bolsje wieken in zware gevechten en met zware verliezen voor den vijand. Ook ten Zuiden van het Ladogameer stort ten gisteren alle aanvallen der bolsje- wiekep ineen. De bolsjewieken ver loren gisteren 86 vliegtuigen en 179 pantserwagens, waarvan alleen al 117 in den sector van een ten Noordwesten van Jarzewo opereerend legercorps. Op Sicilië leed de vijand bij vrij krach tige aanvallen in den Noordelijken sector gevoelige verliezen. Een Duitsche duikbootjager bracht in de Middellandsche Zee een vijandeljjke duik boot tot zinken. Boven Noord-Duitsch gebied versche nen in den afgeloopen nacht slechts en kele stoorvliegtuigen. i Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt is er in den afgeloopen nacht een .lie vige" luchtaanval ondernomen op een kuststad in Zuid-Engeland. Na een pauze van een half uur betrad de Leider het terrein, ''langdurig toege juicht met houzee-geroep. Spontaan zon gen de duizenden Limburgsche Nationaal- Socialisten hun leider het lied ..De zwarte soldaten” toe. Zijn rede aanvangende, zeide Mussert, dat er wel niemand meer zal zijn, die zal ontkennen, dat wij leven in een over gangstijd, in een tijd, welke voor de histo. rie als een groote omwenteling zal wor den geboekstaafd. Wij Nationaal-Socialia- ten. aldus spreker, begrijpen waarom het gaat. Het is jammer, dat vele honderd duizenden van ons volk nog niet tot het besef zijn gekomen, dat deze omwenteling zelfs nog belangrijker is dan de Fransche revolutie. Wij leven thans in een nog grooter tijdperk dan toen en dit tijdvak zal aan bijna alle dingen een nieuw aan zicht geven. Weet ons volk echter wel wat goed en wat kwaad is? Sprak men vroe ger niet van de kansels, dat het bolsje wisme het grootste kwaad was? En wat hoort men nu van de preekstoelen? Niets meer over Rusland en zijn communisme. Het eenige wat de menschen die niet aan onze zijde staan weten op te merken, is dat het Nationaal-Socialisme nog erger is dan het bolsjewisme. Vroeger bestond er over de vraag wat men van een sluipmoord dacht geen ge schilpunt. Men vond dat zoo iets laags, dat men daar niet verder over wenschte te spreken. Thans echter zegt men rustig: Een sluipmoord? Het hangt er van af op wie! En als in Drenthe 11 boerenhoeven in brand staan en men hoort, dat het hof steden zijn van Nationaal-Socialisten, dan vindt men dat plotseling niet meer erg. Waar zijn de stemmen van den kanseL die opkomen tegen de terreur uit de lucht, tegen de brandende phosphor, en wat er zoo al meer op kostbare Duitsche steden wordt neergeworpen? We hooren ze niet. Kameraden, het is duidelijk: Ons volk in zijn geheel kan niet zien, waarom het gaat. Het kent alleen de bezwaren van dezen tijd. En velen van onze volks- genooten leven zoo klein, omdat zij zoo veel zorgen hebben. Zorgen, die wij niet willen ontkennen, maar die wij noodig we ten, wil men komen tot het goede van deze wereld. De vraag is: is er een toe komst voor onze kinderen en voor de kin deren van onze kinderen? Daarom gaat het in laatste instantie en dat zien nelaat maar heel weinigen. Wij zijn bezet gebied. Er zijn moeilijk heden met kleeding en dekking en ook de PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mod. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl?' en ,-Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buiten!, ƒ9.45. Bij postkant teg^n de geld, goedgek. afoonn.pr, Aft. nr. 6 ti. p. p. 19 c. In de avonduren van den 13den Augustus heeft een eskader Duitsche torpedo vliegtuigen onder bevel van majoor Klümper ten Oosten van Gibraltar een groot convooi, dat de Middellandsche Zee binnenvoer, bü verrassing aangevallen In kloekmoedig ondernomen aanvallen plaatsten onze bemanningen lucht- torpedotreffers op 32 schepen. Twee torpedojagers en 4 groote, volgeladen koop vaardijschepen, waaronder 1 tankschip, zonken onmiddellijk. Acht andere schepen bleven brandend met zware slagzij stilliggen. Door de invallende duisternis en den hevigen afweer van het luchtdoelge schut kon het lot van de overige getorpedeerde schepen aanvankelijk niet Wor den waargenomen. De voortdurend verrichte verkenningen hebben echter be vestigd, dat van dit convooi tenminste 170.000 ton tot zinken gebracht of ver nietigend getroffen is. Zeven eigen vliegtuigen zjjn niet teruggekeerd. van den aanval, waren gevoelige bres sen geslagen in het convooi. Talrijke schepen stonden in lichterlaaie. Intus- schen was de schemering aangebroken, echter zonder dat de Duitsche vliegtui gen van hun aanval aflieten In het licht der brandende schepen zetten zij den strijd voort, die weer bemoeilijkt werd door de zware rookwalmen. Latere ver kenning wees uit, dat in totaal 32 vijan delijke scheepseenheden, met tezamen 170.000 brt., tot zinken gebracht of ver nietigend getroffen waren. Het succes van den aanval op het com- vooj is door verkenningsvliegers, die den volgenden dag over de rest van het convooi hebben gevlogen, geheel beves tigd. Met ongeveer 70 eenheden was het convooi op 13 Augustus de Straat van Gibraltar gepasseerd. Op 14 Augustus constateerden de Duitsche verkenners dicht bij de Noordafrikaansche kust, na bij kaap Tenes tusschen Or an en Al giers, nog slechts 40 varende schepen. Nabij Alboran lagen nog schepen te branden. Niet minder dan 21 groote een heden konden hier geteld worden. Groote olievlekken lagen op het water. het aanbreken van den dag hebben onze motortorpedobooten onder bevel van den kapitein ter Francesco Mimbelli uit Livorno stoutmoedieen aanval gedaan op Britsche vlootformafie nabij Kaap Spar- tivento (Calabrië) en een lichten kruiser tot zinken gebracht. Er zijn luchtaanvallen door den vijand ondernomen op Viterbo. Novara en in den afgeloopen nacht wederom on Milaan Het luchtdoelgeschut haalde 4 v ij ande lijke vliegtuigen boven Viterbo en 3 boven Milaan omlaag. In laatstgenoemde stad is ernstige schade aangericht. Een andere bommenwerper viel neer in de omgeving van Cagliari, na getroffen te zijn door het vuur der afweerbatterijen. In een eerste aanvulling on het weer- machtbericht wordt nog gemeld: De tor pedovliegtuigen die 3 vrachtschepen tot zinken hebben gebracht stonden onder bevel van kapitein Cimicchi Giuseppe uit Orvieto luitenant Terzio Vezio uit Aulla (Apuania). onderluitenant Bernocchi Carlo uit Perusia. De motortorpedoboot, die in de wateren van Calabrië een kruiser tot zinken heeft gebracht, stond onder bevel van den onderluitenant ter zee Scialdone Antonio uit Rimini In een tweede aanvulling op het weer- machtbericht wordt gemeldBii den luchtaanval op Novara zijn tot dusver- als slachtoffers geteld 14 dooden en 10 gewonden. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leef tijd van 1745 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Zij, die tot de Germaansche SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den arbeids inzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den ar beidsinzet vrijgesteld. 17 Aug. 912 u.‘ Bredi Restaurant Mo dern, Markt. 17 Aug. 1518 u. Den Bosch Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 18 Aug. 912 u. Venlo Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 18 Aug. 1518 u. Arnhem Café Royal. 19 Aug. 912 u. Hengelo Café Modern, Spoorstraat 18. 19 Aug. 1518 u. Zwolle Hotel Gijten- beek. 20 Aug. 912 u. Assen Concerthuis a.d. Vaart 20 Aug. 1518 u. Groningen Concerthuis Poelestraat. 21 Aug. 912 u. - Leeuwarden Huize De Rijkscommissaris Voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft den pro- cureur-generaal mr. W. de Rijke, te Arn hem, onder gelijktijdige eervolle ontheffing uit diens tegenwoordige betrekking be. noemd tot Commissaris der provincie Overijssel. Het groote vijandelijke convooi was, -naar het D.N.B. verneemt, in den loop i van 13 Aug. uit den Atlantischen Oceaan de Middellandsche Zee binnengeloopen. Het bestond uit ongeveer 70 volgeladen vrachtschepen, transportvaartuigen en tankbooten en werd zwaar beveiligd •door torpedobootjagers en corvetten. Ongeveer 110 mijl beoosten Gibraltar, in de nabijheid van het Spaansche eiland Alboran, begon nog voor het in vallen der schemering de aanval. On danks den buitengewoon feilen afweer, vielen de Duitsche vliegtuigen aan, al lereerst in scheervlucht de grootste vrachtschepen en tankbooten, waarop de torpedo’s werden gericht. In steeds nieuwe aanvallen zochten de Duitsche toestellen telkens nieuwe doelen voor hun torpedo’s. Reeds kort na het begin Telefoen 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 85—37 Glr<» ,250# Bijkant. 8otwv. Keizeretr. 319, Tel. 550310. Fit.: Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461) Veert»., Boekh. H.E.G.Ruys, Heerenstr. 124. Tol. 778031; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloeml. 3, Tel. WEERMACHTBERICHT ROME, 16 Augustus. Profiteerende van* hun stellingen in de Peloritaansche ber gen hebben .de Italiaansch-Duitsche troe pen ook gisteren door hun manoeuvree- rende actie den opmarsch der vijandelijke strijdkrachten vertraagd. In het gebied van de Straat van Mes sina hebben detachementen jagers van het vierde regiment en van de 21e afdeeling verschillende vijandelijke formaties on derschept. Tijdens verscheidene felle ge vechten, hebben onze dappere piloten 5 Spitfires en 3 Curtiss machines neerge haald. Tijdens stoutmoedige aanvallen op con- vooien in het Westelijke bekken van de Middellandsche Zee hebben onze torpedo vliegtuigen 2 vrachtschepen van 12.000 ton elk tot zinken gebracht, terwijl een schip van middelbare tonnage dat door een tor pedo getroffen was, explodeerde. In de wateren van Sicilië hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen 2 transportsche pen met een totalen inhoud van 9000 ton zwaar beschadigd. Italiaansche vliegtuigen hebben talrijke bommen laten vallen op de havenwerken van Bizerta. Drie van onze machines zijn niet teruggekeerd. Gisterochtend bij HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 16 Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Aan het Koebanbruggehoofd en aan den middenloop van de Donitz, mis lukten plaatselijke aanvallen van den vijand. In den sector van Bjelgorod werden de steeds opnieuw weer aan stormende aanvalsgolven der bolsje wieken in een verbitterd gevecht van man tegen man door onze grenadiers afgeslagen. Tegenaanvallen van gepant serde gevechtsgroepen van het leger en de Waffen S.S. drongen diep in de flan ken van de vijandelijke aanvalsforma- ties binnen, omsingelden groote deelen hiervan en vernietigden deze. Terwijl in het gebied ten Westen van Orel de aanvalskracht der Sovjets ver minderde, verdubbelden zij hun krachts inspanningen om in de sectoren van Wjasmg, Belyj en aan het Ladogameer met gebruikmaking van tanks, slagvlieg- tuigen en zware artillerie door te breken. Ook hier mislukten alle aanvallen door den vastberaden afweer van onze infan terie- en pantsergrenadierdivisies. Overal, waar de Sovjets aanvielen, leden zij ook gisteren opnieuw zeer zware ver liezen aan menschen en materiaal. 193 tanks werden stukgeschoten. Eskaders gevechtsvliegtuigen, duikbom menwerpers en slagvliegtuigen steunden vooral in den Zuidelijken en Centralen sector de in een zware worsteling staan, de troepen te land door succesvolle aan vallen op de gereedstaande troepen en marschbewegingen van den vijand. Terwijl in den Zuidelijken sector van het bruggehoofd op Sicilië geen belang rijke krijgsoperaties werden gevoerd, nam de druk van den vijand in den Noordelij ken’ sector toe. Zooals reeds in een extrabericht is mee gedeeld, viel een eskader Duitsche torpe dovliegtuigen onder bevel van majoor Klümper op 13 Augustus des avonds ten Oosten van Gibraltar een groot convooi, dat de Middellandsche Zee binnenliep, op verrassende wijze aan. In kloekmoedig on dernomen aanvallen plaatsten onze beman. gingen torpedotreffers op 32 schepen. Twee torpedojagers en 4 vier groote, vol geladen koopvaardijschepen, waaronder 1 tankschip, zonken onmiddellijk; 8 andere schepen bleven brandend met zware slag zij stilliggen. Door de invallende duisternis en den hevigen afweer van het luchtdoelgeschut ,kon het lot van de overige getorpedeerde schepen aanvankelijk niet worden waar genomen. De voortdurend verrichte ver kenningen hebben echter bevestigd, dat Van dit convooi tenminste 170.000 brt. tot zinken gebracht of vernietigend ge troffen is. Zeven eigen vliegtuigen zijn niet terug gekeerd Een Duitsche duikboot heeft aan de I boven Zwitsersch gebied Noordkust van Sicilië in een dapperen p T aanval een door torpedojagers krachtig gegeven, dat duurde van 01.00 tot 02.00 beschermden Amenk.- nschen kruiser van uur. Van de zijde van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbe- scherming deelt men ons het volgende mede: De Rijksuniversiteit te Utrecht en te Groningen, de gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, alsmede de Technische Hoogeschool te Delft, de Landbouwhooge- school te Wageningeti en de Nederland sche Economische Hoogeschool te Rotter dam beginnen, zooals gewoonlijk, het nieuwe studiejaar in den komenden herfst. De collegs, die uitsluitend voor de eerste jaarsstudenten bestemd zijn, zullen wegens het feit, dat de Arbeidsdienst tot 15 December duurt, pas na de Kerstvacan tie beginnen. Colleges, die óók voor de eerste-jaars studenten bestemd zijn kunnen met verlof van den rector-magnificus eerder begin nen. De vóór de Kerstvacantie behandelde stof zal voor de later komende eerste-jaars. studenten echter worden herhaald. Het zelfde geldt voor het practische deel van het onderwijs Tot de studie kunnen worden toegela ten: 1. Studenten van het studiejaar 1942- 1943, voor zoover zij de loyaliteitsverkla ring voor 5 Mei 1943 hebben ondertee- kend. Zij. die een middelbare school heb ben doorloopen, tot den leeftijd van 25 jaar, voor zoover zij hun Arbeidsdienst- plicht vervuld hebben of hiervan waren vrijgesteld, resp. uitstel hadden gekregen. 3, Studenten, die in het studiejaar 1942- 1943 niet aan een universiteit stonden in geschreven, mits zij in staat zijn en zich verplichten, in den loop van het volgende jaar een academisch examen af te leggen. Opdat de onder 2 en 3 genoemden niet in botsing komen met een eventueele ver plichting voor de tewerkstelling, kunnen zij de loyaliteitsverklaring terstond bij het Departement, afd. H.O. te Apeldoorn, Paschlaan 19, onderteekenen. ren grond productief hebben gemaakt, zooals Mussert dat zal doen, zoodra hem daartoe de gelegenheid wordt geboden, dan zal het er vpor onze boeren heel ad ders uit zien en onze voedselvoorziening zou ongetwijfeld verzekerd zijn. Dat dit niet is gebeurd, danken wij aan onze vorige regeering, die door haar foute agrarische politiek ons volk heeft doen verarmen. In den na|ionaal-socialistischen staat zal de agrarische wetgeving wor den doorgevoerd in den geest van de Duitsche erfhoven-wet, aangepast aan de Nederlandsche verhoudingen. Sprekende over de kolonisatie in het Oosten zeide spr., dat daar voor een kwart millioen boeren uit ons land prachtige grond ter beschikking is. Voor onzen boerenstand is dank zij deze kolonisatie in de Oekraitje, de Oostzeelanden en de andere Oostelijke gebieden een wijder perspectief geopend. Men heeft daar den Germaanschen mensch en met name den Germaanschen boer, hard noodig en het is voor Nederland een eereplicht, deze kolonisatie mede te werken. zien wij, dat door de kolonisatie naar het Oosten het vraagstuk van de agrarische den*Leïde? voorde^rwS'UmbJrVJ overbevolking voor ons land geen vraag. - - -- <%tuk meer is. Onze boerenstand staat 111 de geheele wereld bekend als de beste. En straks, als het Nieuw-Europa voor den boer gereed is. lokt hem een schoone toekomst. Dan zal de boer piet wordeh vergeten, zooals dat in 1918 is gebeurd. Zijn rede besluitend, zeide spr.. dat ^n- dien de Nationaal-Socialisten zich in-zet- 'ten voor een gemeenschappelijke over winning, Europa zal blijven bestaan. De boer moet kiezen voor Europa en tegen zijn belagers u. Leeuwarden Schaaf, Breedstraat. 22 Aug. 914 u. Amsterdam Dam 4. 23 Aug. 9—13 u. Utrecht N.V.-Huis, Oudegracht 245. 24 Aug. 914 u. Amersfoort Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 25 Aug. 914 u. den Haag Café den Hout, Bezuidenhout 11-13. de Brooklyn-klasse tot zinken gebracht. Bij aanvallen van vijandelijke vliegtui gen in het kustgebied van de bezette ge bieden in het Westen schoten Duitsche jagers en luchtdoelartillerie in de laatste 24 uur 16 vliegtuigen, voor het meeren- deel viermotorige bommenwerpers neer. Vijf andere vijandelijke vliegtuigen werden in luchtgevechten boven den At lantischen Oceaan vernietigd. Een gering aantal vijandelijke storings, vliegtuigen vloog in den afgeloopen nacht boven het Noordelijke Duitsehe Rijksge bied. Het gebied van de oorlogshaven Portsmouth werd in den afgeloopen nacht door formaties Duitsche gevechts vliegtuigen bü goed zicht vanaf ge ringe hoogte doeltreffend met een groot aantal brisant- en brandbommen be stookt.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1