HET ONTSTAAN VAN DEN OORLOG HUIZEE w VAN OVERAL Onthullingen over Stalin’s aanvalspolitiek STADSNIEUWS RECHTZAKEN AGENDA KUNST EN LETTEREN SPORT FEUILLETON KEEREN Manfred en Manuela Inkoop van HORLOGES, KLOKKEN, WEKKERS in goeden staat en van goede kwaliteit, HAAGSCHE COURANT Maandag 16 Augustus 1943 lebl. pag 2 BINNENLAND ONDERWIJS Prakt ijk-Boek houden 35.000 VOOR HET REINIGEN VAN EEN HUIS /fa don tohfyg fienkine tfc tJeef Dat lijkt al haal onwoanehitelflk- tedere Oter tul» U ©ofc don moeten uitbuiten Dot kon alleen oh U ochter Uw vrachtwagen» aanhangwagens hangt of met oplegger* verroert.Vroogt nu reed» inlichtingen bij N.V. AUTO-SERVICE HOOGEWAl 13 OEN HAAG TEL 115930 Sensationeele jacht op inbrekers Afhalen distributiebescheiden Verliezen van de Amerikaansche marine Rapporten van den Franschen ambassadeur te Moskou Belangrijk bericht De schade te Milaan O?LWT8"m^S.'2 CBnd,d^’ Boeken In bruikleen, welke zonder eenige vergoeding In eigendom van den geslaagde candldaat overgaan. Lesgelegenheid Jacob Mosselstr. 18 en Laan v. Meerderv. 236. Roosevelt en Churchill confereeren te Hydepark Uitgeweken regeeringen naar Moskou? Luchtaanval op Balik Papan BURGERLIJKE STAND Astroepen ontruimen Randazzo op Sicilië te waarde een van vijandelijke luchtaanval op Borneo. ers ie fa de vlammen op. De oorzaak is yermoe- delijk kortsluiting of een lek in den schoorsteen land, Overal paste hij dezelfde truc steeds met succes. De man, die al 16 maal was veroordeeld, stond terecht voor de rechtbank te Am sterdam. Er werd twee jaar gevangenis straf tegen hem geëischt. Neen, je bent voorzichtiger gewor den. Ik geloof het wel, maar bewijzen kan ik het niet. Misschien heb je zoo’n hekel aan haar, dat je haar in alles te kort doet en dat je bij een eventueele scheiding geen cent voor haar onderhoud wil bijdragen. Je wacht het oogenblik af, dat deze veronachtzaming voor haar te veel wordt en ze jou een scheidings- motief aan de hand doet. Maar dat zal ze niet doen, ze is veel te slim en koelbloedig daarvoor. Alles is precies zoo uitgekomen, als ik gedacht heb. Je zult haar je leven lang als een blok aan e been moeten meesleepen. Ze zal zich alles laten welgevallen; je kunt haar veronachtzamen en bedriegen en mis schien zelfs mishandelen... ze zal zich, Churchill naar Moskou? In Engelsche kringen, die met de Britsche ambassade te Lissabon in con tact staan, is men van meening, dat Churchill van Amerika uit naar Moskou zal gaan. Twee rechercheurs van politie arres teerden Zaterdagmiddag op het Slacht huisplein te Hilversum twee mannen, een 29-jar. slagersknecht uit de Corn. Dreb- belstraat en den 27-jarigen wever uit de Leeuwenhoekstraat, die verdacht werden van het plegen der brutale inbraken, welke den laatsten tijd in Hilversum en omgeving plaats vonden en waarbij hui zen tijdens de afwezigheid der bewoners geheel werden geplunderd. Tijdens de overbrenging naar het politiebureau wis ten beide mannen door een plotselinge manoeuvre te ontvluchten, waarna een sensationeele jacht op de vluchtelingen werd ingezet. De 27-jarige wever werd na een opwindende achtervolging door stra ten, tuinen en zelfs dwars door een huis waarvan de bewoonster vanzelfspre kend de schrik op het lijf werd gejaagd tenslotte met behulp van eenige burgers gegrepen, echter niet, voordat een der re chercheurs uit zijn dienstrevolver een zes tal schoten op den vluchteling had afge vuurd. Ongelukkigerwijze liep daarbij in de Prof. Kochstraat een 11-jarige jongen een schot in het dijbeen op. De andere voortvluchtige is Zaterdagavond te Utrecht gearresteerd evenals een derde verdachte, een 25-jarige politieagent uit Utrecht. Het drietal heeft zich schuldig gemaakt aan alle grootere inbraken, welke den laatsten tijd o.a. te Hilversum, Soest en Bussum werden gepleegd. Een deel van het ge- stolëne, o.a. vele sieraden, kon in beslag worden genomen. ken”. De dienstbode was aangenaam ver rast 'en zij gaf een paar schoenen mee ter reperatie De man kwam niet terug. Hij was geen schoenmaker, maar een gewoon oplichter, die in 30 gemeertten in Neder land, o.a, in Wassenaar gezocht werd toe en worden gered, maar de hooioogst ging in lek in den BETER WERK COSTUUM f25 - WINTERJAS /20- A. DADEMA, 2006 Zuiderparklaan 111 Telefoon 33.14.16 Morgen van 8.3016.30 zijn aan de beurt voor het afhalen van hun distribu tiebescheiden de letters Bh t.m. Bri (loka len Groot-Hertoginnelaan en Loosduinen). Morgen van 916.30 zijn voor de inwo ners van ’t Benoordenhoutkwartier, de let ters Bi t.m. Bro, van Scheveningen-Noord en van Scheveningeri-Zuid de letters Blo t.m. einde B (onderscheidenlijk in de lo kalen van Diepenburchstraat 1, Ooststraat 1 en Tesselschestraat 65) aan de beurt. Manfred had de kleine filmrol, welke Dehnbart aan Manuela had toegedacht, aan Lily Lorenz laten geven. Het was een weemoedige vreugde haar in zijn nabijheid te hebben; de herinnering aan een verloren, onzegbaar gelukkigen tijd. Het kwam hem menigmaal voor, alsof deze tijd reeds tientallen jaren achter hem lag, alsof hij toentertijd zelf jong was geweest, zeer jong en in zijn eerste ontluikende liefde. Bijna verwonderlijk, dat de kleine Lily nog steeds baar kin- Eduard van Beinum), op 13 en 27 No vember en op 11 December (dirigent Eugen Jochum) en op 15 en 22 Januari (dirigent Eduard van Beinum). Solisten op deze concerten zijn Cor de Groot en Johan Schwitz, Aeschbacher, Roos Boels- ma, Guila Bustabo, Alfred Cortot, G. Ku- lenkamff en Phia de Hertog-Berkhout (harp) en Gieseking, op het concert van 22 Januari. Als gewoonlijk zijn de con certen verdeeld over twee series, serie A, bestaande uit 10 en serie B, bestaan de uit 5 Zaterdagmiddag-concerten (de eerste vijf van de opgegeven data). Op het eerste concert, op 9 October, worden R. Schumann’s Vierde Sympho nic, R. Mengelberg’s „Ballade van den Boer” en J. Brahms’ Pianoconcert Bes gr. t. uitgevoerd. i laten scheiden. En van al zijn onver draaglijke gedachten was dit de onver- draaglijkste. HOOFDSTUK 34 Het gelukte hem zelfs, Clemens Petri om den tuin te leiden en dat was iets, wat hij bijna met stillen triomf consta teerde. Clemens maakte hem op onder drukten toon verwijten, hetgeen wel zeer afstak bij de grappige woede-aanvallen uit vroegeren tijd. Je had naar mij moeten luisteren, oude jongen! zei Clemens hoofdschud dend in een vertrouwelijk uurtje. Je had dat meisje niet moeten trouwen! Waarom niet? weerstreefde Man fred. Je doet het voorkomen, alsof wij een ongelukkig huwelijk leiden. Jullie leidt in het geheel geen hu welijk! Wil je mij wijsmaken, dat men dit een huwelijk kan noemen? Zij ver veelt zich dood en jij gaat haar uit den weg, wanneer je slechts kunt. Maar he laas ben ik ervan overtuigd, dat zij zich in geen geval zal laten scheiden, al be drieg je haar dag in dag uit met een ander! Zoo, dank je voor de mededeeling! antwoordde Manfred spottend. Kun je bewezen, dat ik haar bedrieg? Ongeloofelijk staaltje van goed- geloovigheid Een bejaarde dame bewoont in onze stad een groot pand. In 1940 werden aan het belendende huis verbouwingen ver richt, waarbij ook betrokken was de 34-ja- rige lasscher A. H. Deze kwam met de dame in gesprek en hij wees er haar op, dat haar huis verontreinigd werd» door ongedierte. De vrouw schrok blijkbaar hevig van deze mededeeling, want zij wilde zich direct in verbinding stellen met een ontsmettingsdienst. De lasscher raad de haar dit af, hij wist iets veel beters. De dame moest het maar aan hem over laten. Het middel, 3at hij zou gebruiken, een vloeistof, wdfc wel wat kostbaaï, maar erg goed. De dame liet zich bepraten en gaf den man enkele malen geld. Of de vloeistof toch niet zoo afdoende was, of dat het huis dermate onder het ongedier te zat, dat daarvoor een grooter hoeveel heid van het bestrijdingsmiddel noodig was, weten wij niet Wel weten wij, dat de man steeds maar weer om geld kwam. Drie jaar lang zelfs, totdat de dame ein delijk de schellen van de oogen vielen en zij de politie in de zaak mengde. Deze stelde een onderzoek in met het gevolg,- dat A. H. wegens oplichting aan gehouden werd. Gebleken is, dat de dame niet minder dan 35.000 aan den man heeft gegeven voor het koopen van het bestrijdingsmiddel tegen ongedierte.. Van dit geld was niets meer over. s===s=s=ssssE=s=s=s=es dergezichtje had. ook al straalde bet niet meer in kinderlijke opgetogenheid. Ze stond toevallig naast nem, toen hij vermoeid op een traptrede zat en toe keek, hoe Marjorie Bruce een scène re peteerde. Hij greep naar de neerhangen- de, zachtweeke hand. Kom naast mij zitten, mijn Lotje! zei hij, met een ietwat droefgeestig lachje. Er is voor jou nog veel te leeren, alvorens je kunt, wat deze vrouw kan, nietwaar? pat zal ik wel nooit leeren! Lily vouwde zuchtend de handen om de opgetrokken knieën. [Wordt veruolfldJ ZEILEN NIEUW SUCCES VOOR A. MAAS Zaterdag en Zondag werd op de Loos- drechtsche Plassen de Nieuw-Loosdrecht. week” gehouden. In«totaal werden drie wedstrijden gezeild. De hoofdprijzen vielen ten deel aan: Pampusklasse: W. Blok, met Wervel wind. 12-Voetsjollen: J. van Geenhuizen met Lucky Strike. BM-klasse: C. van ’t Hoen met Snaak. 16 M2 eenheidsklasse A: J. Brunt met Roerdomp 3. Valken: A. Maas met Smelt J leken. 16 m2 toerklasse: D. Verhaar met I Taling. Vrijbuiters: J Jiskoot met Maro. i deur 5. 16 m2 eenheidsklasse: G. Staartjes met Boentoet 2. Draken: G. Nijbakker met Joy. Sharpies: J. Enthoven met Co j ooi Olympiaj oliënD. Bakker met Dynamite, Bemiddeling bij aan-en verkoop.Cou lante afwikkeling.Alle assurantiën:Over- name van huizen tegen lijfrerrte.Toezen- dinq offerten vrijblijvend en kosteloos; BELEGOïnGS-En ADNin.KAHTOOR lD.vGRIETHUyiElkZn ARAULOWriAPLEin 3 -TEL.39.P195 DIVERSE EXAMENS Fransch L.O. Ge. slaagd o.a. de heeren W. T. Poptie, den Haag, G. de Vos. den Haag, T. W. C. A. Woonings, Delft. I Het Amerikaansche ministerie van marine heeft gisteren het verlies bekend gemaakt van 6 schepen van de Ameri kaansche marine, waaronder de onder zeeër „Pickerel” en de torpedojager /.Maddox’’,, als gevolg van het optreden van den vijand. In de Braziliaansche haven Cabedelho zijn 40 schipbreukelingen aangekomen, behoorend tot de bemanning van een. getorpedeerd Brit^ch passagiersschip, dat als vrachtboot dienst deed. Nadere bijzonderheden hierover zijn, nog niet bekend. 97 Nadruk verboden Roman van Anna Elizabeth Weirauch Nederl. bewerking van B. L. Venzelaar een schilderstuk tot 2000. PATER G. VOGELS t: In bet R.K. Zie kenhuis is in den ouderdom van 62 jaar overleden pater G. Vogels, kapelaan aan de parochiekerk* van O. L. Vrouw Onbe vlekt Ontvangen aan de Elandstraat hier ter stede. Morgen te 9.30 uur zullen de Laudes worden gezongen, om 10 uur ge volgd door de H. Mis van Requiem, waar na de teraardebestelling geschiedt in den priestergrafkelder op de oude R.K Be graafplaats aan de Kerkhoflaan. De archiefcommissie van het Aus- wartige Amt te Berlijn,- laat in haar serie ..Het ontstaan van den oorlog van 1939” op het onlangs verschenen eerste deel ..Roosevelt’s weg naar den oorlog”, thans een tweede deel vol gen. Dit deel draagt tot titel ,.Een Fransch diplomaat over het bolsje wistische gevaar” en behelst 28 tot dusver niet gepubliceerde rapporten van den ambassadeur der Fransche republiek te Moskou, Jean Herbette,- uit de jaren 1927 tot 1931 over diens waarnemingen in de Sovjet-Unie, die afkomstig zijn uit de in Frankrijk buitgemaakte documenten. Jean Herbette werd einde 1924 tot Fransch ambassadeur te Moskou benoemd. Ten aanzien van een redevoering van Stalin op het 5e congres der communis tische partij merkt Herbette op 10 No vember 1927 opStalin wil den aanval. Zijn uiteenzettingen duiden slechts op den aanval. Zij geven den wil te kennen om met de z.g. burgerlijke staten geen oprechte duurzame overeenkomst aan te gaan. Wanneer Stalin met de buitenland- sche regeeringen vreedzame betrekkingen onderhoudt, dan is het handhaven van die vreedzame betrekkingen voor hem uitsluitend een middel om een Europee- sche revolutie of een algemeenen opstand der koloniale volkeren of ook een oorlog tusschen de z.g. kapitalistische staten te laten rijpen. Over het doel van het voorstel tot ont wapening, dat de volkscommissaris van buitenlandsche zaken voor de Sovjet. Unie, Litwinof, in het voorjaar van 1918 bij dén Volkenbond te Genève heeft in gediend, merkt Herbette onder verwijzing naar een woord van Stalin op den tienden verjaardag van het roode leger, volgens hetwelk dit leger het leger der wereld revolutie is, het volgende op De bewa pening van de Sovjet-Unie en haar voor stel tot ontwapening zijn slechts twee verschillende vormen voor één en het zelfde revolutionnaire streven. Wanneer de Sovjet-Unie haar leger versterkt, dan gebeurt dat om, zooals Worosjilof zeid^, den arbeiders van het buitenland, die de communistische internationale tegen hun regeeringen hoopt op te hitsen, „moed te geven”. Wanneer de Sovjet-regeering een ontwapeningsconventie voorstelt, dan doet zij dat om in alle landen onder het voorwendsel eener vredespropaganda en vredescontróle een systeem van arbei. voor jonge moeders Zwlteatbalsam I» thans spa- vfzw claal voor da babyvertor- <ln< verkrijgbaar. Vraagt tf/SM Uw Apotheker of Drogist IZWITSAL P GAEMERS Horlogerie, Goud. Zilver, Juweelen, Antieke Uurwerken. WESTEINDE 8 - TELEF, 116800 Naar Stefani meldt, heeft de Britsche luchtmacht in den nacht van 14 op 15 dezer, de stad Milaan op hetzelfde uur aangevallen als de vorige maal. De aan val was vooral gericht op het Zuidwes telijke deel der stad, alsmede tegen een voorstad, waar daklooze gezinnen een toevlucht hadden gezocht. Stefani voegt hieraan toe, dat uit alles blijkt, „dat de vijand er uitsluitend naar streefde, de bevolking te vermoorden en te terrori se er en”. Door brandbommen is brand ontstaan in den rechtervleugel van het koninklijk paleis, aan den kant van het Domplein. Ook het beroemde kasteel van de fami lie Sforza uit de 15e eeuw is beschadigd. De bommen hebben zelfs niet het ge- denkteeken ontzien, dat is opgericht voor de dooden uit den eersten wereldoorlog. De bevolking is zwaar getroffen door het instorten van talrijke huizen en de verwoestingen in de woonwijken en el ders. „SNEEUWWITJE”: Het tooneelgezelschan Theo Vink (De Amsterdamsche Tooneel- vereeniging) gaf Zondagmiddag voor een zeer goed bezette „Diligentia”-zaal een opvoering van .Sneeuwwitje en de zeven dwergen”. welk sprookje in zeven boeiende en kleurrijke tafereelen ten tooneele werdgebracht. Van de honderd- zooveel opvoeringen die ..Sneeuwwitje” heeft beleefd, munt deze in het bijzon der uit door actie en zang Het snel van geroutineerde tooneelisten slaagt er toch altijd nog beter in het jeugdige publiek te doen meeleven dan dat van de meest verdienstelijke dilettanten. De spanning was groot en er is. niet het minst om Fabio den kok, ook veel gelachen. En Ducky” den oudsten kabouter van maar eventjes 318 jaar zullen de kinde ren niet licht vergeten M.O Boekh. Staatpr. Dipl. L.O. Handelak. Ass. Ex. Boekh.Middenstandsdiploma. Aanmelding: Jac. Mosselstr. 18. G: TEEKEN8 Leeraar M.O. - Op verzoek wordt lijst van u-geslaagden toegezonden. JUBILEUM J. C. FABER: De heer J. C. Faber, referendaris bij het departement van Justitie, te Apeldoorn, herdenkt he den zijn 40-jarig dienstlubileum. Van deze 40 jaar is hij 35 jaar op het departement van Justitie werkzaam Sinds 1932 is hij referendaris. De Schouwspelers met ,,’t Melkkoetje” Hoe populair Ellen Durieux is werd gis. teren bewezen, in het Gebouw voor K. en Wwaar De Schouwspelers de première brachten van ,,’t Melkkoetje”, een blijspel in drie bedrijven door Ed. J. M Terlingen en Henk Bakker Een stampvol huis heeft haar toegejuicht voor de grappige creatie „Tante Leentje” in dit met zwier gespeel de, vlot geschreven vacantiestuk. Tante Leentje is de oude suikertante uit Indië. die door de familie als melkkoetje wordt beschouwd. Door doofheid te simuleeren komt zij achter vele onverkwikkelijke din gen, ook hoe getracht wordt het pleeg zusje Paula, een lief rolletje door J-opie Koopman met gevoel gespeeld, te koppe len aan een nietsnut van een zoon. Vele kortiische situaties volgen elkaar op. Zon der charge of grofheden worden de effec ten bereikt, die het publiek doen schater lachen. Er waren bloemen voor de dames, o.w. ook Minny Erfmann als moeder en bedrogen echtgenoot^ en Mientje van der Lugt Melsert. Verdere medespelenden wa ren Ad Heerings, verdienstelijk spel als de zoon, Louis Poolman, de inhalige vader, Gerard Arbous. de oom-professor, Tonny Verwey, een dokter. Joh. Boezer had de regie. P. H. de Wit. HET CONCERTGEBOUW-ORKEST: In het a.s. nieuwe muziekseizoen zullen in het Gebouw voor K. en W. hier ter stede wederom een aantal z.g.n. „Mengelberg- concerten” worden gegeven. Van de 10 Zaterdagmiddagconcerten worden de laat ste drie, op 26 Februari en op 11 en 25 Maart door Mengelberg geleid. Solisten op deze concerten zijn Jaap en Haakon Stotijn Eduardo del Pueyo en W. An- driessen. De overige concerten hebben plaats op 9 en 30 October (dirigent Het Witte Huis maakte bekend, dat Churchill aan president Roosevelt een driedaagsch bezoek heeft gebracht in Hydepark (New York). Alvorens in den loop van deze week naar Quebec te reizen, keert --Roosevelt eerst naar Washington terug. Churchill is gisteren naar Quebec te ruggekeerd. MET ZIJN KANO OMGESLAGEN OP HET IJSSELMEER De 35-jarige onderwijzer C. Kaars uit Lunteren, die zijn vacantie bij familie op het eiland Marken doorbracht, is bij het kanovaren op het Ijsselmeer vermoedelijk omgeslagen en verdronken. De vernielde kano is op den dijk van het eiland aangetr8ffen VERVAARDIGING VAN PHARMACEU. TISCHE PRODUCTEN OP JAVA Volgens berichten van Domei uit Java aldus een A.N.P.-telegram uit Tokio werden op Javq op verschillende plaat sen productie.installaties opgericht voor de vervaardiging van pharmaceutische ar. tikelen. In verband hiermede is het thans reeds mogelijk diverse geneesmid delen voor de militairen en voor de bur gerbevolking tegen lage prijzen te leve ren, terwijl tot dusverre de geneesmid delen moesten worden ingevoerd HOUTDIEVEN AANGEHOUDEN De Amsterdamsche recherche heeft drie schuitenvoerders aangehouden, die den laatsten tijd verschillende malen partijen balken uit de houthaven hebben gestolen. De balken werden door een sleepboot naar Zaandam getransporteerd, waar men ze tijdelijk liet zinken. Een klein gedeelte van de balken was reeds verkocht en in planken gezaagd, doch ook deze konden worden achterhaald. In totaal hebben de dieven voor circa 10.000 ontvreemd De Deensche kotter ..Bob”, od vischvangst in de Noordzee, is tijdens een storm met 4 man vergaan, zoo wordt uit Esbjerg gemeld De visschersvloot van Esbjerg heeft daarmede sinds het begin van dit jaar 12 kotters en 37 visschers verloren. De Italiaansche staatscourant deelt mede, dat het ministerie voor de corpo raties voortaan ministerie voor handel, industrie en arbeid zal heeten. Binnenland Te Huizen zette op een wegkruis- punt in het Noordelijke deel der dorns- kom de knecht B. van een beurtvaart- iiienst zijn 3-jarig zoontje uit de cabine van de vrachtauto Het knaanie begaf zich op het trottoir en de vader, van meening dat zijn zoontje naar huis ging, zette de auto even achteruit met het ge volg dat het knaanie dat zich intusschen weer op den rijweg had begeven werd gegrepen en onder het achterwiel kwam De dood trad onmiddelliik in Te Amsterdam is een 7-jarige jongen, wonende in de Arend Kruytstraat van een zolderschuit waarop hij speelde, in de Keulsche vaart gevallen 'en verdronken Dezer dagen brandde te Kesteren de met riet bedekte kapitale boerderij van de gebroeders van Drumpt tot den grond toe af. Bij dezen brand had de 22-jariae slager T. van Hattem. werkzaam bij de brandweer, het ongeluk onder een val-, lenden muur te komen Toen men den" ongelukkige daaronder vandaan had ge haald. bleken de levensgeesten reeds ge weken te zijn Te Wierden is dezer dagen de boer derij bewoond door de wed. E. Groot- haar. verbrand. De levende have als mede een gedeelte van den inboedel kon z. E. T. J Duijvestijn geb. Bugel, d. H. M. Stein geb. Giezeman, z. H. den Heijer geb. van der Toorn, d. J, Ch. G. van der Linden geb. du Chatenier, d. P. M Warners geb. Berkhout, d. C. P van den Akker geb. van de Klok. d. P. A. Kop geb. van Riel, z. J. A, Orta geb. Kabbedijk, z. M. W. J Oosenbrug geb. Webber, z. W. van der Sloot geb. Olieman, d H. van der Ende geb. Maas, z. E. J. de Jong geb. van Kesteren, d. CM. A. van ie Luijtgaarden geb. Verlegh, Keijer geb. Peels, z. C. Post geb de Niet, d. A. J. P. Kettmann geb. Tim mermans, z. OVERLEDENJ M Nottrot weduwe van J. N. Fraikin. 68 j. J. Molier. on gehuwd. 69 j. E. Schnepper. echtce- noote van H. W Franck 71 j C M. A Tulleken, weduwe van J- Fr. de Bue- ger. 62 j. Chr. J Rieken echtgenoot van A. Last. 64 j A C J Hermans, zoon, 2 j. J. Amat zoon 11 i. CL A. G Keil, weduwe van C. L Bruningg. 84 j W. P de Rubber, echtgenoot van J. H. I. Crooij 57 i. GW J. Vogels. 62 j. Buitenland De minister van volksvoorlichting, ambassadeur Rocco, is, naar Stefani meldt, overgeplaatst naar het buiten land. Tot minister van volksvoorlichting is benoemd ambassadeur Galli. De vroegere Fransche minister van bfnnenlandsche zaken, Pucheu, is, volgens een mededeeling van den dissi denten omroep, in Algiers gearresteerd en naar de gevangenis van Meknes ge bracht. ONGEVALLEN Op de Laan van Meer- dervoort wilde Zaterdag de 66-jarlge G. B. uit Sittard op een rijdenden wagen van lijn 7 springen Hij kwam daarbij te vallen, friet het gevolg, dat hem de linker voet werd afgereden. Door den geneesk dienst is B. naar het R. K ziekenhuis aan het .Westeinde overgebracht. De 9-jarige J. B. B uit de Tonystraat reed Zaterdagmiddag op den wagen van zijn vader mee en wilde er in de Goeverneur- laan af springen. Hierbij kwam hij on der een der voorwielen terecht, knèusde den rechtervoet en kreeg een bloedende verwonding aan den linkervoet. Hij is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd F. DE BRUINE OVERLEDEN: Te Hem men in de Betuwe, is Vrijdag j.l. op 64- jarigen leeftijd overleden de heer F de Bruine, oud-inspecteur van Bouw- en Woningtoezicht te dezer stede De heer de Bruine was van 19111922 als zoo danig werkzaam. Daarna was hij dezer stede als architect werkzaam INBRAAK: In een woning aan de van DINSDAG 17 AUGUSTUS Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant*. „Algemeene demonstratie”. 11 u. Rindervoordracht„Een reis naar de maan”. 14 u. Voordracht over..Val lende sterren”. 15.45 en 20 u Prin- cesse-Schouwburg. ,,’t Meisje met de 9 punten” 19.15 u. Geb. v. K. en W. ..’t Melkkoetje" 19.30 u. Metropols. ..Rob en Bob in Sprookjesland”. 14 u. Waar is mijn dochter 19.15 u. Dierentuin ..Circus Royal” 13.30. 16 en 19 30 u Scala. Revue „Licht en luch tig” 19.30 u. Circus Saltarino (bij Loosd brug) 14 en 19.30 u. Boerderij „De Poppenkast” (Voorschoten). „Sneeuwwitje” 15 u ..De Faustsage van Waardenburg”. 19.30 u. Voor de visscherij op het voormalige eiland Wieringen worden zeer groote fuiken gebruikt, als nergens anders in ons land. Wanneer deze netten èe- repareerd of getaand moeten worden hangt men ze op aan vier masten zoo- dat men ze goed kan nazien.. C.N.F-Sagers) Volgens „Göteborgs PostetV’ is de Sov. jetregeering voornemens de uitgeweken Tsjechische, Zuid-Slavische en Grieksche regeeringen te verzoeken haar zetel naar Moskou over te plaatsen. Tevens wordt beweerd, dat het Kremlin de voor een dergelijke overplaatsing noodzakelijke technische voorbereidingen reeds heeft getroffen. Het commissariaat van buiten landsche zaken heeft reeds ontwerpen van verdragen opgesteld, die de betrekkingen tusschen de Sovjetregeering en de 3 uit geweken regeeringen zullen regelen voeren, die door een internationale Sov jet geleid worden. Deze politièk eener be spoedigde wereldrevolutie beschouwt den oorlog als een rechtmatig en wellicht on ontbeerlijk hulpmiddel. Op 1 Mei 1928 schrijft HerbetteInner lijk wordt hun (van de Sovjets) leger steeds sterker en steeds beter bewapend. Juist de parade, die heden te Moskou heeft plaats gehad heeft dien indruk nog versterkt. De leiders der communistische partij kunnen tot zichzelf zeggen, dat de gebalde revolutionnaire kracht der mas sa’s onder den invloed van de dagelijk- sche ophitsende artikelen in de pers toe neemt. Het nauwe samenspel tusschen de Sovjetregeering en de komintern is Her bette volkomen duidelijk. Het doel van deze propaganda noemt hij op 9 Novem ber 1928 het voornemen om de Sovjet- Unie voor te stellen als wordende be dreigd door een invasie, de arbeiders klasse als wordende bedreigd door sla vernij. De revolutionnaire arbeid van de Sov jet-Unie, zoo betoogt Herbette, is er hoofdzakelijk op gericht om den admini- stratieven, militairen en economischen opbouw der groote mogendheden Frank rijk, Engeland, Italië, de Ver. Staten, Japan enz. te verzwakken. Men ziet derhalve, dat de Russische communisti sche partij, terwijl zij het voorstelt, alsof zij door een agressie van den kant der vreemde mogendheden bedreigd wordt en terwijl zij een „zuiver defensieve houding” aanneemt, er naar streeft een revolutionnair offensief tegen de andere staten voor te bereiden en in de Sovjet- Unie zelf een militaire macht te ont plooien, welker rol niet noodzakelijker wijs van zuiver defensieven aard be hoeft te zijn. a Den dag daarop vult nij deze verkla ring nog aan door de volgende woorden: Het communistische bewind leeft in de verwachting en voorbereiding van den oorlog. De Sovjet-Unie kan ook bondge nootschappen met „burgerlijke” staten aangaan. In de staten, die aan den kant van de Sovjet-Unie strijden, zullen de communisten voor den oorlog zijn. Zij zullen echter probeeren de leiding van den oorlog o/er te nemen en bij deze gelegenheid zelfs de regeeringen ten val te brengen, die met de Sovjet-Unie ver bonden zijn. Op 7 December 1927 schrijft hij over den algemeenen toestand: De Russische communisten zijn er van overtuigd, dat er in China een sociale omwenteling voor de deur staat, waaruit een Sovjet bewind te voorschijn zal komen. Zij heb ben revoluties afgekondigd, in Britsch- Indië, in Nederlandsch-Indië, zelfs in Zuid-Amerika en daarop is hun doel ge richt. Ter uitvoering van dit programma moeten zij de groote maritieme mogend heden verzwakken. Engeland en de Vqr- eenigde Staten zijn daarmede voor hen de natuurlijke vijanden. Dat is nog niet alles. Zij werken zelfs zooals een on langs verschenen brochure bewijst voor een Turksche revolutie. Feitelijk zijn zij in hun betrekkingen met de buitenlandsche regeeringen niet gekant tegen één, maar tegen alle. Ten aanzien van het dubbele spel tus schen de komintern en de Sovjetregee ring, constateert Herbette: Wanneer de communistische propaganda het heeft over den oorlog en over een imperialis- tischen aanval op de Sdvjet-Unie, dan wil dat zeggen, dat zij op het punt staat een oorlog voor te bereiden om de Sov jet-Unie in staat te stellen, haar nabu ren ongestraft aan te vallen. Al zijn verklaringen bewijst Herbette steeds met redevoeringen, documenten en uiteenzettingen van toonaangevende bolsjewieken. In een van zijn laatste rapporten uit Moskou, noemt hij de Sov jet-Unie een groote onbekende. Herbette werd aan het begin van het jaar 1931 uit Moskou teruggeroepen, na dat hij reeds tevoren door een botsing met Litwinof bij dezen machtige van het Kremlin inongenade gevallen was. Zeven vijandelijke bommenwe van het type „Consolidated B. 24”, ben 14 Aug. een aanval gedaan op Ba- iixofimmix: ui een woning aan ae van d^nrPh?+ Kijfhoeklaan is de vorige week ingebro- De veroorzaakt^ Xde L ken Ontvreemd werden 8 heertncos- geen beteekenis Dit was de eerste tuums- een Paar schoenen, ondergoed en Y?S--??-.eerSte een schilderstuk tot een waarde van RESIDENTIE-ORKEST Arend Koole dirigeerde en soliste was de zangeres Anna tran der Smit. Met de statige Ouverture „Alceste’ van Gluck werd begonnen en Haydn’s kernachtige en levendige Symphonie „L’qurs” volg de als opwekkende tegenstelling. De di rigent leidde nauwkeurig, met energie, begrip en zonder uiterlijk vertoon. Som migen wenschen wellicht meer zwier, wat niet wegneemt, dat de gegeven in tenties volkomen door het orkest verwe zenlijkt worden.. De gave, expressieve weergave der geniale symphonie maak te sterken indruk. Vervolgens werd Johan Wagenaar’s „Elverhöi” beeldend en stemmingsvol gespeeld, waarna Anna v. d. Smit een aria uit Othello” van Verdi voordroeg. Zij deed het met vol, fraai getimbreerd geluid en met een uitnèmend begrip voor den stijl dezer muziek. Warmte van ge voel, gloed van temperament gingen met een zekere voornaamheid gepaard. Orkest en dirigent begeleidden kleurig en stijlvol. Geestdriftig applaus en bloe menhulde. Met Berlioz’ Ouverture „Benvenuto Cellini” werd effectvol geëindigd. J. C. Manifarges. BEVALLEN: A M. Westenberg geb. Kersten, z. D. van den Wall Bake geb. Jkvr. Snouck Hurgronje. d. M. van Vianen geb Meeuwissen, d. F. T. Eij bergen geb. Kemper, d. H. Bergs- ma geb. Kazemier, d. A. W van Staayeren geb. van der Vlist. d. J. U J. Matla geb. de Ruijter, z. A. Lie- vaart geb. Lodder, z J. Vinkenberg geb. Heddendorp, d. C WAbbenhuds geb. Hulsker. d. G. F. Batenburg geb. Spier, d. H. A. Schipper geb. van Hest, z. M. A van den Berg geb. Antonietti, z. A C. H. Mensenkamp geb. Blom, mers, d. M. J. Arkenbout geb. Kouer, z. M. J. van Leeuwen geb. Wilier, d. J. M. de Gruijter geb. Bernard, d. M. M. Coelman geb van den Broek, d. J. H. Feron geb. van der Lind, d’ -* J. M. den Heijer geb. Debrot, z. J. E. Charité geb Schouten, z. J. M spaa geb. Jansen, z. E. L. Mooy geb. Gatso- nides. z. N. Nieuwenhuijsen geb Har. teveld, d. A. M. Feenstra geb. Loykens, alles laten welgevallen met haar stillen, ondoorgrondelijken glimlach. Totdat de dag komt, dat jij vrjj wil zijn, tot eiken prijs. Daarop wacht zij. Dan zal ze haar voorwaarden stellen en jij zult moeten betalen, totdat je geruïneerd bent! Misschien heb ik geluk, schertste Manfred, met een pijnlijk gevoel in zijn maagstreek. Misschien bedriegt ze mij voor dien tijd en ik zou je dank baar zijn, indien je mij het bewijs le verde. Ik heb geen tijd haar na te loo- pen en haar te bespionneeren. Hy had spijt van zijn woorden, zoodra hij ze had uitgesproken. Als Petri wer kelijk het bewijs leverde, dat Manuela hem bedroog, wat dan? Dan bleef hem niets anders over, dan zich van haar te1 In een aanvulling op het weermacht- bericht van Vrijdag, maakt het Italiaan sche opperbevel het volgende bekend: De weermachtberichten der laatste dagen hebben de verdere ontwikkeling geschetst van den defensieven slag, die door de Italiaansche en Duitsche troe pen aan het Siciliaansche front wordt geleverd. Onder den vijandelijken druk, die bijzonder/hevig was in het centrum, waar het optreden der vijandelijke pant serwagens onafgebroken gesteund werd door de luchtmacht, die de verdedigers dag en nacht bestookte, is Randazzo ge vallen en moesten de linies meer naar achteren verplaatst worden, daar de stellingen van de Etna en van Caronia dreigden te zullen worden omsingeld. Maar de slag is nog niet afgeloopen. Met een hardnekkigheid, die altijd een prachtig voorbeeld zal blijven en die de tegenstanders zelf verscheidene malen hebben erkend, hebben de verdedigers nieuwe stellingen bëtrokken en vandaar bestoken zij de aanvallers opnieuw en betwisten zij hun het terrein in een har den strijd. Nu Randazzo ontruimd is, wordt de weg naar Messina nog be waakt door de Italiaansche en Duitsche troepen, die, steunend op de bergen van de Noordoostelijke punt van het eiland, den weg versperren aan het 7de Ameri kaansche'leger en aan het 8ste Britsche leger, die de Straat van Messina ten doel hebben. Nieuwe bewijzen van moed en tactische bekwaamheid hebben den vxcucowuuMic ccu van axwc, verwoeden strijd der afgeloopen dagen ders-, boeren, en soldatensovjets in te gekenmerkt en tevens de superioriteit in het manoeuvreeren bevestigd van de Italiaansche en Duitsche troepen. Genesteld in de eerste Zuidwestelijke versterkingen van het gebergte, dwingen de verdedigers na 37 dagen van onver- moeiden strijd tegen eenheden, die steeds worden aangevuld, den vijand nog respect af en maken zij hem den weg, <^je naar Messina leidt, uiterst moeilijk. TWEE AMBTENAREN VERDACHT VAN MEINEED: Voor den politierechter te Rotterdam heeft terecht gestaan de 27- jarige gewezen technische controleur bij den Cenfralen Crisis Contröledienst K. v. d. D. te Middelharnis. aan wien ten laste was gelegd, dat hij in den avond van 2 November j.l. te den Bommel, weder rechtelijk en in strijd met de hem ver strekte bevoegdheden, eenige burgers heeft gelast in hun woning te blijven en deze niet te verlaten voor hij hun daarvoor vergunning gaf. Hij voegde daaraan de bedreiging toe: „Pas op, jullie mogen in geen twee uur buiten komen en ook niet naar achteren gaan. Er wordt op jullie geloerd en als je toch buiten komt, schieten we je onmiddellijk neer”. De verdachte ontkende met geweld te hebben gedreigd. Er werden vervolgens zes getuigen ge hoord. die allen verklaarden, dat de ver dachte na een penning te hebben getoond, de menschen op barschen toon gelastte in hun woning te blijven. De getuigen, althans de vrouwen, had den melk gehaald bij een melkslijter en de verdachte, die met nog twee andere ambtenaren als assistenten, de melk con troleerde, meende dat het geen gestan daardiseerde. maar volle melk was. De hoofdopzichter van het provinciaal inkoopkantoor. W M. te Oude Tonge. die zich tijdens de gesprekken van v. d. L. met de betrokken inwoners van den Bom mel in zijn gezelschap bevond, verklaarde niets van een bedreiging te hebben ge hoord. De verklaring van dezen getuige werd door den griffier op schrift gesteld en door M. geteekend. De officier gelastte toen den getuige in arrest te stellen op vermoeden van meineed 'Daarna kwam voor als getuige de hoofd opzichter der provinciale inkoopcentrale I. S. K. te Ooltgensplaat. Deze getuige verklaarde zich niets te kunnen herinne ren, zelfs niet de maand waarin het geval zich had voorgedaan, en nog minder het geen er was besproken. Nadat ook deze verklaring op schrift was gesteld en door den getuige geteekend. werd ook K. op last van den officier op vermoeden van meineed in arrest gesteld. De officier merkte op, dat de verdachte handelde uit machtswellust of uit on kunde, maar hetgeen hij deed was ook zonder bedreiging strafbaar. Verdachte is uit zijn betrekking ontslagen en kan dus niet meer zoo optreden. De straf moet een voorbeeld zijn voor andere ambtena ren Eisch: een maand gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde hem tot tien dagen gevangenisstraf. „DE SCHOENMAKER VOOR HET BETERE WERK": „Ik ben de schoenma ker voor het betere werk”, zoo had op 30 April een 50-jarige man zich voorgesteld aan een dienstbode in een der groote wo ningen in Amsterdam-Zuid. „Ik heb een werkplaats in de Pijnackerstraat en ik kan nog wel een paar goede klanten gebrui- In de kerk van orainval bij Lila in Spanje heeft men een tot dusver onbekend schilderij van Rubens ont dekt, voorstellend de heilige Theresia van Avila.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 2