No. 18567. De ontruiming Sicilië van Woensrt’w 18 Aumtus. 1940. SOVJETS VERLOREN 317 TANKS Uit de klauwen panter gered van een Sovjetaanval bij Isjoem verijdeld en Al het zware oorlogsmateriaal op het vasteland oyergebracht Ongeëvenaarde prestaties BINNENLAND W.A.-frontzorg AGENDA STADSNIEUWS ERNSTIG ONGEVAL Engelsche industriestad Lincoln bestookt Doeltreffende aanvallen op vijandelijke schepen Storingsvliegtuigen dringen tot Berlijn door Dappere brandweerman redt 3-jarig kind in Diergaarde Blij-Dorp Boven Duitschland werden 56 Amerikaansche en 37 Engelsche vliegtuigen neergesphoten VERDUISTEREN Afhalen distributiebescheiden Roosevelt te Quebec Pakjes voor Vrijwilligers HAAGSCHE KINDEREN NAAR DE FILM DUIZENDEN BONNEN VERHANDELD Na den strijd Meer dan 30 neer geschoten Engelsche teleurstelling Groote Duitsche iuchtactie aan het Oostfront Sedert 14 dagen stelselmatige ontruiming De positie van Rome Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-S.S. de Landwacht Lof van de Duitsche pers BURGERLIJKE STAND 4 HAAGSCHE COURANT Hotel Gij ten- Huize het Veldpostnummer of adres: met 1 aan- Duitsche vliegtuigen vernietigden 25.000 ton scheepsruimte Van 21.00 aur tol 6.15 aar Laatste detachementen verlieten Sicilië na 40 dagen hardnekkigen strijd De onge en vierde eveneens AM- den naar Morgen van 8.3016 30 zijn aan de beurt voor het afhalen van hun distribu tiebescheiden de letters Di t/m F1 (Loka len Groot-Hertoginnelaan en Loosduinen), Morgen van 916 30 zijn voor de inwo ners van het Benoordenhoutkwartier de letters Dj t/m Fj, van Scheveningen.Noord en Scheveningen-Zuid de letters E t/m Gr (onderscheidenlijk in de lokalen van Die. penburchstraat 1, Ooststraat 1 en Tessel- schestraat 65) aan de beurt. Honderden bezoekers van de Dier gaarde Bltf-Dorp te Rotterdam zijn gis termiddag getuige geweest van een drama, dat zich afspeelde voor het ver blijf der roofdieren, waar een driejarig meisje door eigen onvoorzichtigheid in de klauwen van een panter was ge vallen, doch door het moedig optreden van een brandweerman is gered op het oogenblik, waarop iedereen, door pani- schen schrik bevangen, wegvluchtte. BIJ onze vrijwilligers. In vele ge vallen weten de mannen zich zelf te helpen. Even een noodverband en ge zamenlijk gaat het verder x (S.S.-P.K -Sehger-O.-H.) Rang: Naam: President Roosevelt is te Quebec gekomen, vergezeld van Harry Hopkins en zijn particulieren secretaris Early. Deze reusachtige militaire en orga nisatorische prestatie is mogeiUk ge weest door de dapperheid der troepen, die te land elke doorbraak verhinder den, door den onvermoeiden, heldhaf- tigen arbeid van de marine, die slechts met kleine vaartuigen het verkeer be- heerschte en het met lichte vlootstrjjd- krachten in de flanken beschermde en door het krachtige scherm, dat de luchtmacht met jagers en afweergeschut over de Straat van Messina spande. Leiding en troepen hebben een presta tie geleverd, die in de oorlogsgeschiede nis evenzeer gememoreerd zal worden als een zegevierende aanvalsslag. (Reeds gedeeltelijk m oplang van gisteren opgenomen) 24 Aug. 914 u. Amersfoort Pol. Durch- gangslager, LeusderWeg. 25 Aug. 914 u. den Haag Café den Hout, Bezuidenhout 11-13. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: In het belang van een goede en snelle verzending van brieven en pakjes wordt er nogmaals dringend op gewezen, dat de adressen duidelijk leesbaar en met inkt geschreven moeten worden en met het volledige adres van den afzen der. Brieven en pakjes moeten geadres seerd worden als volgt: An das SS-Ersatzkommando Niederlande Den Haag, Korte Vijverberg 5 Te zenden aan?? Mej Storm uit de Stephensonstraat te Schiedam, die gistermiddag met haar bei de kinderen een bezoek bracht aan de Diergaarde Blij-Dorp. ontmoette daar de familie Gouweleeuw uit dezelfde straat en besloten werd gezamenlijk verder te wandelen. Bij de panters aangekomen, is de driejarige Tini Storm in een onbe waakt oogenblik onder het hek doorge kropen en wat zich daarna in enkele seconden afspeelde heeft allen, die het hebben gezien, met ontzetting vervuld. Een oogenblik verroerde de panter zich niet, maar daarop nam het dier een groe ten sprong en greep het meisje met zijn klauwen bij de schoudertjes. Angstig gil lend liepen de omstanders weg, maar ge lukkig was er één man, die zijn verstand Noordam. weduwe i J de Jong. i - M C W van der Houwen 65 j. H K Wiegers. echtge noot van B G Janzen 71 i J Kok. weduwe van J C. Stuiver 83 1 A. W. Wellens, zoon 4 j. J DraaÜer. weduwe van A. A. Egaerding 79 i J Lievaart. zoon 3d. C. M van Met sen, echtgenoote van J V van den Arend. 65 j. H. E. Bakker ongehuwde vrouw. 95 j. bij elkaar hield. Dat was de 36-jarige C. P. Gouweleeuw, die chauffeur bij de brandweer te Schiedam is, maar Dinsdag zijn vrijen dag had. Gouweleeuw had de tegenwoordigheid van geest en den moed over het hek voor de kooi te springen en juist op het moment, waarop de panter het hulpelooze kind in het hoofd wilde bijten, stopte hij zijn rechterhand in den muil van het woeste dier. Dat optreden had al dadelijk het ge<enschte resultaat, want de ppnter liet het kindje los en beet in de hand van Gouweleeuw. Bovendien kneep Gouweleeuw met zijn andere hand in den neus van den panter, waardoor het dier zijn muil eenigszins opendeed en de man zijn rechterhand kon terugtrekken. In een ommezien sprong Gouweleeuw daarop weer over het hek maar toch had de panter nog kans gezien den be vrijder van het kind een klap met zün klauw op den arm te geven Inmiddels hadden anderen het meisje over de balustrade getild en het daardoor buiten het bereik van het verscheurende dier gebracht. Na ter plaatse voorloopig -e zijn verbonden, is de kleine die scheur- wonden in het gelaat en aan de schou ders had opgeloopen. naar de Dr Nolet- stichting te Schiedam overgebracht De moedige redder moest zijn held haftig optreden bekoonen met scheur- wonden in de rechterhand en een ver- moedeliik voorbijgaande Vrp""»’h«>ld van het rechterbeen die hem echter niet beletten vandaag weer zün dienst bij de Schiedamsche brandweer te vervullen Man wilde op rijdenden autobus stappen Op het Lorentzplein, hoek Goeverneur- laan, wilde de 42-j. P. A. A., wonende Schimmelweg, op een rijdenden autobus stappen. De man kwam onder het rech tervoorwiel terecht en werd zeer ernstig gewond. Hij kreeg namelijk een bekken- fractuur en brak beide beenen en een der n enkels. De Geneeskundige Dienst heeft A. naar het ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd Deze week hebben de kinderen, die er dagelijks met den Haagschen Jeugddienst op uittrekken, des ochtends van 10-*12 uur een aardige afwisseling in den dage- lijkschen gang gehad. Zij brachten een bezoek aan den Prjncssseschouwburg, waar enkele films vertoond werden, o.a. Repelsteeltje. De kinderen- hebben ten volle genoten af zal het voor sommigen wel moeilijk geweest zijn alles te volgen. De Haagsche Jeugddienst kan dan ook op 3 geslaagde ochtenden terugzien. Morgen, Donderdag 19 Augustus, heeft dan het groote slotfeest plaats op de ter reinen aan de van Tuyllstraat. De economische dienst' van de politie heeft e*n complot van eenige personen ontdekt, dat duizenden distributiebonnen verhandelde. Aangehouden werden de 36-jarige bouwkundige S. v. d. Z„ de 31- jarige gehuwde vrouw C. D„ de 43-jarige pensionhoudster A.S., de 42-jarige bode J. H. R. Een groot aantal bonnen is in beslag genomen Ook werd 1000 dn be. slag genomen bij C. Dwelk geld af. komstig was van den bonnenhandel. De militaire correspondent van het D. N. B. schrift: Het is, zooals reeds gemeld, gelukt al het materiaal tot en met den laatsten mitrailleur mede te nemen. Hier dringt zich een verge lijking op met de catastrofe van Duin kerken, waar honderdduizenden Engel sche soldaten hun uitrusting in den steek lieten om maar het veege lijf te kunnen redden. Toentertijd werden ook vele gevangenen gemaakt. Uit dit feit kan men concludeeren met welk een felheid de "Weinige Duitsche divisies hebben moeten strijden en hoe zwaar de verliezen werkelijk zijn,'die den vijand werden toegebracht nu hij bijna zes weken noodig heeft gehad om de Duitsch-Italiaartsche formaties tot deze slotoperatie te dwingen. r De nieuwe winter-actie De actie van „Frontzorg” in den aan- staanden winter is reeds in volle voorbe- reiding „Frontzorg” omvat niet alleen de i verzorging van den soldaat aan het front ook wil men zyn zorgen uitstrekken tot de hier te lande achtergeblevvn naaste fami. lie echtgenoote, kinderen en ouders van den frontsoldaat In den afgeloopen win- 1 ter brachten 8 voorstellingen een bedrag van ƒ50.000 op. Thans wil men voor den a.s. winter de organisatie op veel ruimere schaal doorvoeren. De W.A. zal hiiervoor zorgen. De meest belangrüke cultureele instellingen op het gebied van muziek en tooneel hebben'haar medewerking toege zegd. De actie zal op 26 Maart gesloten worden met een uitvoering van het Con- certgebouw-orkest onder Willem Mengel berg Op 10 September wordt de actie officieel geopend met een voorstelling van de Amsterdamsche Opera. De Nederland- sche Omroep zorgt voor keuze-concerten; hiermede wordt reeds op 7 Sept, a.s in het Gebouw voor K. en W begonnen. Voorts zullen ongeveer 200 voorstellingen voor de jeugd worden gegeven, voor de kinderen van frontstrüders en voor de armste kinderen in de plaatsen, waar deze voorstellingen worden gegeven. Ook zul len hier kinderen welkom zijn, waarvan de vader in het buitenland weskt, De N V.D zorgt voor versnaperingen, Giften worden ingewacht bü de organisatie Frontzorg Zeemanstraat 14 te Rotterdam, giro nummer 106 156 onder motto Kin dervoorstellingen” De organisatie van ai deze voorstellin- 1 gen berust in opdracht van Frontzorg bü de W.A die hiertoe niet alleen den plicht maar ook het recht heeft als organisatie, die thans twee-derde van haar mannen aan het front heeft staan. Het ligt verder in de bedoeling om voor stellingen te organiseeren voor de laza retten. natuurlük ook de rusthuizen voor de Nederlandsche gewonden van 1940 en Bronbeek te Arnhem. Het vermaarua Pesthuis te Leiden waarin binnenkomt het Nederlandsche Legermuseum zal worden onderge bracht wordt grondig ^gerestaureerd. De monumentale hoofdingang met prachtig basreliëf van Rombout Ver huist de verschrikkingen van de pest in beeld brengend. (C.N.F.-Stuvel) Reusachtige prestaties van de Astroepen Het Opperbevel van de Weermacht maakt voorts bekend: Sedert 5 weken leveren Duitsche groe pen en onderdeden van enkde ItalTaan- sche divisies op Sicilië tegen een vier, tot vyfvoudige vyandelijke overmacht een harden verbitterden strüd Door hc‘ heldhaftige verzet van onze troepen, die in zeer moeiUjk terrein en bü tropische hitte bovenmenschelü'ke presta ties hebben geleverd, werd de vijand ge dwongen steeds nieuwe formaties in den strüd te werpen om zün zware verliezen aan menschen en materiaal aan te vullen Sedert *14 dagen is de stelselmatige ont ruiming van het eiland aan den gang Den opdringenden vijand werden bij den afweer en door krachtige tegenaanvallen J«er zware verliezen toegebracht Alle po- ïingen van den vyand om door, onophou delijke luchtaanvallen op het verkeer in de Straat van Messina of door aanvallen van vlootstrüdkraohten onze troepen op Sicilië te isoleeren, mislukten Vijandelijke landingsstrijdkrachten ach ter ons front werden vernietigd Ondanks een zeer groote vijandelijke superioriteit Ui de lucht gelukte het de reusachtige transporten naar Calabrië volgens de Plannen uit te voeren, zoodat op 17 Aug. 06.00 uur alle Duitsche. en Italiaansche troepen met inbegrip van hun zware wa pens, tanks, stukken geschut, auto's en het oorlogstuig via de Straat van Mes sina op het vasteland waren ovêrgebracht. Als een der laatsten verliet de generaal der pantsertroepen Hube, die de gevech ten op Sicilië geleiu had, het eiland. Een formatie vüandeliike bommenwer pers ondernam naar het DN.B meldt, in den afgeloopen nacht een aanval op Noord-Duitsche kustplaatsen Enkele sto ringsvliegtuigen drongen tot de Ryks- hoofdstad door Reeds zün berichten binnengekomen over het neerschieten van meer dan 30 vijandelüke vliegtuigen Dit aantal zal stellig noe toenemen HAGENAAR IN ZWEMBAD TE STERDAM VERDRONKEN: Door Geneesk. dienst te Amsterdam is het Binnengasthuis aldaar vervoerd het .lijk van een 17-jarigen danseur uit den Haag, die in het zwembad op den Hei- ligeweg waarschijnlijk door kramo is overvallen en verdronken K. VINK OVERLEDEN: Te Voorburg is in den ouderdom van 64 jaar overleden de heer Klaas Vink, die geruimen tüd par. lementair-redacteur van de toenmalige Nieuwe Haagsche Courant en de A. R- Rotterdammer is geweest. Ook was hij lid vin den Haagschen en Voorburgschen ge. meenteraad. De begrafenis zal morgen 1 uut te Voorburg geschieden. Door dit feit is de militaire ontwikkeling aldaar gekenmerkt geweest De actie op Sicilië is voltooid op een wijze die ter stond ter plaatse dit tastbare voordeel biedt, dat spoedig een nieuw front, van alle oorlogsmateriaal voorzien, hecht en geordend zich stelt tegenover de verdere voornemens der geallieerden Daaraan en aan het geheele verloop kunnen de Engelschen en Amerikanen zien hoe duur hun de bestorming van het Euro- peesche vasteland zal komen te staan. De Londensche correspondent van „Aftonbladet” meldt, dat de „Daily Ex press” zyn teleurstelling over de stelsel matige ontruiming van Sicilië door de Duitschers niet kan verbergen. Het blad schrüft: Alle op Sicilië gevestigde hoop is niet in vervulling gegaan. De Duitsche speaiale troepen zün er voor den neus van de geallieerde luchtmacht in geslaagd zich in veiligheid te brengen Vliegers van de Britsche luchtmacht verklaren, dat het door de Duitschers over de Straat van Messina gelegde scherm van luchtdoelartUlerie het op merkelijkste is, dat zij in dezen oorlog hebben meegemaakt. Ongeveer 2000 Duitsche bommen werpers en Stuka’s ondersteunden gis teren de gevechten der infanterie en pantserstrijdkrachten in het gebied van Bjelgorod, Orel en in den sector van Kirow-Wjasma. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 18 Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In het gebied van Isjoem zette de vjjand zijn aanvallen met sterke infan terie- en pantserstrijdkrachten voort. In hevige gevechten werden zyn door braakpogingen verijdeld, waarbij tal rijke tanks werden stukgeschoten. Ook in het gebied ten Zuiden en Zuidwestelijk van Bjelgorod stortten alle Sovjet-aanvallen bloedig ineen. 92 Sovjet-tanks werden vernietigd. Bjj de aanvals- en afweergevechten in dit gebied heeft zich de S.S.-pantsergrena- dierdivisie „Totenkopf” bijzonder onderscheiden. Ook ten Zuiden en Zuidwesteltfk van Wjasma, Zuidwesteljjk van Belyj en Zuidwestelijk van het Ladogameer mis lukten alle doorbraakpogingen der bolsjewieken in verbitterde gevechten. De verliezen van den vjjand in de ge vechten aan het Qosteiijke front waren gisteren bijzonder zwaar. In totaal wer den 317 tanks vernietigd. Boven de bezette Fransche gebieden, alsmede boven Zuid-Frankrük werden nog 5 vüandelijke vliegtuigen neergeschoten. Een eigen jachtvliegtuig ging verloren. In den afgeloopen nacht wierp de vüand een groot aantal brisant- en brandbommen op plaatsen in het Noord-Duitsche kustge bied. De bevolking leed verliezen. Nacht- jagers en luchtdoelgeschut van de lucht macht «choten van de formaties Britsche bommenwerpers minstens 37 vliegtuigen neer Duitsche gevecntsvliegtuigen arongen in den nacht van 17 op 18 Augustus tot Zuidoost- en Midden-Engeland door en bestookten o.a de industriestad Lincoln doeltreffend met bommen van elk kaliber. Bü de gevechten op Sicilië hebben zich de pantserdivisie Hermann Göring, de 15e en 29ste pantsergrenadierdivisie, de 1ste divisie valschermjagers en de 22ste lucht- afweerbrigade zeer roemvol geweerd, Bij den strüd tegen schepen voor de Algerijnsche kust boorden Duitsche ge vechtsvliegtuigen een vüandelijk trans portschip van middelbare grootte in den grond en beschadigden een ander koop- vaardüschip. Formaties vijandelüke vliegtuigen, die gisteren overdag boven Zuid-Duitsch- land vlogen, verloren reeds volgens de totdusver ontvangen rapporten door ja gers en luchtdoelgeschut 51 viermotorige bommenwerpers en 5 jagers. In 2 Zuid- Duitsche steden leed de bevolking ver liezen DUITSCH WÉERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 17 Augustus.. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Aan het Mioesfront werden plaatse lijke aanvallen der bolsjewieken afge slagen. Aan den middenloop van de Donetz ging de vjjand in het gebied van Isjoem na hevige voorbereiding door de artillerie met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten tot den verwach ten aanval over. Alle doorbraakpogin gen der bolsjewieken werden verijdeld. De vijand leed zware verliezen aan menschen en materiaal. In het gebied ten Zuidwesten van Bjelgorod deden de bolsjewieken slechts plaatselijke aanvallen, die over al afgeslagen werden. Bü den gisteren gemelden succesvollen Duitschen tegenaanval verloor de vijand volgens de tot dusver ontvangen berich ten 4200 dooden, meer dan 1600 gevan genen, alsmede 25 tanks, 110 stukken ge schut, 112 granaatwerpers, talrijke andëre wapens en een groote hoeveelheid oor logstuig. z Terwijl de Sovjets in den sector ten Westen van Orel slechts zwakke tever- geefsche aanvallen deden, zetten zij ten Zuiden en ten Zuidwesten van Wjasma. alsmede ten Zuidwesten van Belyj en aan het Ladogameer hun krachtige aanvallen voort. Ook deze mislukten als gevolg van het taaie verzet van onze troepen die in totaal 283 vijandelijke tanks vernietigden. De luchtmacht viel vijandelüke concentra ties en troepenbewegingen aan den mid- denloop van de Donetz en in het gebied' ten Zuidwesten van Bjelgorod aan en ver nielde 9 transporttreinen. Op 15 en 16 Augustus werden bü 6 eigen verliezen 110 Sovjet-vliegtuigen neergeschoten. In het zeegebied van Sicilië werden 2 vijandelijke koopvaardijschepen van mid delbare grootte door bommen van snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen getroffen. Bij den afweer van een luchtaanval op Zuid-Italiaansch gebied schoten Duitsche jagers zonder eigen verliezen 13 viermo torige bommenwerpers neer. Zoodoende vernietigden strijdkrachten van de Duit sche luchtverd^diging in c’e periode van 13 tot 16 Augustus in de Middellandsche Zee 35 Britsche en Amerikaansche vlieg tuigen. Duitsche motorforpedobooten torpedeer, den voor de Oostkust van Sicilië een vij- andelüken torpedojager. In de Straat van Messina werden door bewakingsvaartui- gen der marine een Britsche motortorpe doboot tot zinken gebracht en een.artil- leriemotorboot door kustartillerie vernie tigd. Een voor den aanvoer van Sicilië gebruikte motorveerboot van de marine schoot tijdens een aanval overdag 4 vüan delüke vliegtuigen neer. Door andere vaartuigen van de marine werden in het zeegebied ten Noorden van Sicilië van 8 aanvallende Britsche tor- pedovliegtuigen er 4 neergeschoten.. Een formatie Duitsche gevechtsvlieg tuigen met grooten actieradius boorde op 15 Aug., des avonds in de wateren Westnoordwestelijk van Lissabon van een door luchtafweerkruisers en tor pedojagers beschermd vyandelijk con- vooi 3 transportschepen met een ge- zamenlyken inhoud van 25.000 brt. in den grond en beschadigde tenminste 2 andere groote schepen door bom- treffers. Alle vliegtuigen keerden op hun steunpunt terug. Aanvallen overdag en 's nachts van vij andelüke vliegtuigen op verscheidene plaatsen in de bezette gebieden in het Westen waaronder ook op de buitenwij ken van de stad Parijs, veroorzaakten aanzienlüke verliezen onder de bevol king. Tijdens hevige luchtgeyechten. als mede door de luchtdoelartillerie werden volgens de totdusver ontvangen rappor ten 20 vüandelüke vliegtuigen neerge schoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen ir. den afgeloopen nacht aan de Zuidoostkust van Engeland en in het gebied van de monding van de Theems afzonderlijke doe len met bommen van' zwaar kaliber aan DOOR GAS BEDWELMD: In een woning aan de Tak v. Poortvlietstr. wilde de moe der in den afgeloopen nacht even naar de keuken om iets te halen voor een ha- rer kinderen, dat ziek was. Zij struikelde en trok in haar val waarschijnlük de gas slang los. Eenigen tijd later werd een lid van het gezin, dat uit tien personen bestaat, wakker door de sterke gaslucht. Veel later had het niet moeten gebeuren, want de 15-jarige H J. L was reeds be dwelmd. Hü is in het ziekenhuis aan den Zuidwal opgenomen. HULPCONDUCTEUR AANGEHOUDEN: In bewaring gesteld is de 35-jarige hulp- conducteur A.S., die een groot aantal distributiebonnen en shag, welke hü ge kocht had voor 700 bü zich had. Nog geen tweezijdige overeenkomst Ten aanzien van het tot open stad verklaren van Rome, wordt van toon aangevende Italiaansche züde een prin- cipieele uiteenzetting gegeven, waarin o.a. wordt gezegd: De Italiaansche regeering beeft op 34 Juli den Anglo-Amerikaanschen mogend heden medegedeeld, dat zij voornemens was Rome tot open stad te verklaren -en daarbij gevraagd, onder welke voor waarden de tegenpartij harerzüds tot dezelfde verklaring bereid was. Een antwoord werd van den vyand echter niet ontvangen. Het eenige antwoord was de tweede luchtaanval op Rome, op Vrijdag 13 Augustus. Daarop heeft de Italiaansche regee ring eenzijdig Rome tot open stad ver klaard en opnieuw, door bemiddeling van het Vaticaan, den Anglo-Amerikaan schen mogendheden laten mededeelen, dat zij de noodige maatregelen zal ne men, om het tot open stad verklaren mogelijk te maken. Een officieel ant woord der tegenpartij op dit tweede voorstel, is tot dusver nog niet ontvan gen. Volkenrechtelyk is mans ae toestand zoo, dat de Italiaansche regeering een eenzydige verklaring heeft afge legd. Daar echter een tweezijdige overeenkomst noodig is, kan Rome juridisch nog niet als open stad wor den beschouwd. De maatregelen, die de Italiaansche regeering heeft ge nomen voor het uitvoeren van haar voorstel, zijn niet in détails bekend gemaakt. Tot dusver heeft de tegen partij slechts door middel van den omroep bekend gemaakt, dat de Anglo-Amerikaansche mogendheden de, door de Italiaansche regeering genomen maatregelen willen bestu- deeren en zich haar volledige vrij heid voorbehouden, zoolang geen tweezijdige overeenkomst bestaat. DONDERDAG 19 AUGUSTUS Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Algemeene demonstratie” 11 u. Kindervoordracht..Het aantal sterren" 14 u. Voordracht over: ..Vallende sterren”. 15.45 en 20 u Bethlehem- kerk Orgelconcert door Alex Schel levis m.m.v. Hans Schouwman, tenor en Wil lem Brederode. viool. 20 u. Princesse- Schouwburg ,.*t Meisje met de 9 pun ten”. 19 15 u. Geb. v. K en W, Rood kapje”. 14.30 u ..’t Melkkoetje”. 19.30 v Capitol „Hans en Grietje” 14 u. Metropole. Rob en Bob in Sprookjesland”. 14 u. ..Waar is mün dochter 19.15 u. Dierentuin. Circus Royal”. 13,30. 16 en 19.30 u Scala. Revue „Licht en luchtig”. 19.30 U- Circus Saltarino (bij Loosd. brug), 14 en 19.30 u. Boerderij „De Poppenkast" (Voorschoten). ..Sneeuwwitje” 15 u. ..Impromptu” 19.30 u. In Duitsche militaire kringen trekt men uit de plannen van den vüand en uit de wüze waarop de eigen formaties deze plannen steeds weer hebben weten te verijdelen de conclusie, dat de Sici- liaansche onderneming den vijand een heel klein voorproefje heeft gegeven van datgene wat hem op het vasteland te wachten staat wanneer hü hier op een hecht gesmeed Duitsch front gewaarborgde verbindingen stuit Generaal Hube De opperbevelhebber van de Duitsche troepen op Sicilië, de generaal der pant- sertroepen Hube is 52 jaar. Hü heeft zich reeds onderscheiden in den wereldoorlog waarin hij door een ernstige verwonding den rechterarm verloor In den tegenwoor- digen oorlog heeft hü tijdens den veld tocht in Frankrijk met groot succes een infanteriedivisie aangevoerd. In den strüd tegen het bolsjewisme kreeg hü het bevel over een pantserdivisie, waar mede hij onder meer den overtocht over den Boeg forceerde In Augustus 1941 werd hem het ridderkruis verleend, in December 1942 een der hoogste Duitsche oorlogsonderscheidingen, het eikenloof met de zwaarden Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leef tijd van 1745 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen by de Landwacht of by het SS-Wachtbataillon in Amersfqort. Zij, die tot de Germaansche SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveneéns aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aan- meldingsplichtlg zijn voor den arbeids inzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den ar beidsinzet vrijgesteld. 19 Aug. 912 u. Hengelo Café Modern, Spoorstraat 18. 19 Aug. 1518 u. Zwolle beek. 20 Aug. 912 u. Assen Concerthuis a.d. Vaart. 20 Aug. 1518 u. Groningen Cctacerthuis Poelestraat. 21 Aug. 912 u. Leeuwarden Schaaf, Breedstraat. 22 Aug. 9—14 u. Amsterdam Dam 4. 23 Aug. 913 u. Utrecht N.V.-Huis, Oudegracht 245. De geweldige militaire en organisato rische prestatie der ontruimingsactie van Sicilië naar Calabrië wordt heden door de Duitsche pers uitvoerig ge prezen. In volledige orde en met mede neming van alle wapenen en al het ma teriaal, zoo schrijft de .Volk Beobach- ter” heeft de Duitsch—Italiaansche ge vechtsgroep die het bruggehoofd Mes sina verdedigde het eiland Sicilië ont ruimd en staat zij thans in ongebroken gevechtskracht voor een nieuwe taak gereed. Haar helfhaftige afweer heeft den geallieerden in de felste gevqchten zware verliezen toegebracht De onge merkt. zonder' moeilijkheden en ver liezen uitgevoerde stelselmatige ontrui ming kan worden opgeteekend ais een succes dat aan de verdere oorlogvoering in dit gebied ten goede zal komen De strijd op Sicilië heeft bevestigd, dat de Duitsche soldaat het grootere aantal van den vijand weet te vereffenen door zün hoogere moreel en zijn militaire kwali teiten in den breedsten zin des woords. Met trots ziet het Duitsche volk derhalve naar de mannen die wederom den En gelschen en Amerikanen den geest voor oogen gesteld hebben, welke heel Duitsch land in den strüd. om vrijheid en toe komst bezielt. De .Deutsche Allg Ztg legt er den nadruk op. dat Sicilië niet een „integreerend bestanddeel doch slechts een voorve’d van Eurooa” was ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT ROME. 18 Augustus. De felle strüd op Sicilië, die de ItaliaanschDuitsche troe pen gedurende 40 dagen hardnekkig heb ben geleverd tegen een overwegende macht van Engelsch—Amerikaansche strijdkrachten te land, ter zee en |n de lucht, is gisteren tot een eind gekomen De laatste detachementen der achterhoede hebben de uiterste Noordoostelüke punt van het eiland verlaten en de kust van Calabrië bereikt waarheen men tevoren de gewonden, de andere eenheden en een goed deel van het materiaal had fiverge bracht. De ItaliaanschDuitscne luchtmacht ontplooide een opmerkelijke bedrüvigheid door op doeltreffend»» wijze aanvallen te doen op vüandelijke schepen, die voor anker lagen in de haven van Bizerta en groote branden aan te richten in de ha ven van Syracuse. Een tankboot werd dóór een onzer bommenwerpers getroffen nabij het eiland „Dei Cani” en geraakte in brand. Torpedovliegtuigen troffen een vüandelijken kruiser nabü Kaap Passero en boorden een koopvaardüschip in den grond ten Noorden van Bone, terwyl, een ander schip, dat tot hetzelfde convooi be hoorde, zwaar beschadigd werd. Twee vyandelyke vliegtuigen warden door ja gers neergeschoten. Vüandelüke vliegtuigen lieten oommen vallen op CastroVillari in het gebied van Salerno en op eenige plaatsen van het gebied van Napels, waarbü schade van eenige beteekenis werd aangericht Een der formaties viermotorige bom menwerpers verloor in Noord-Italië 3 vliegtuigen die werden neergehaald door het ^luchtdoelgeschut Een machine viel neer te Hyeres getroffen door het afweervuur Eerste aanvulling De commandant van den bommenwerper, die de tankboot in brand schoot waarvan in het weer- machtbericht van heden melding wordt gemaakt, is de luitenant Ferrari Guido uit Venetië Tweede aanvulling De m het weer- machtbericht van heden vermelde lucht aanvallen hebben 12 dooden en 70 ge wonden veroorzaakt te Castrovillari. Als gevolg van de aanvallen van 8 13 15 en 16 dezer op de stad Milaan zün tot dusver onder de burgerbevolking geteld 193 dooden en 1069 gewonden. BEVALLEN: G. E. Braun, geb. Rle- mersma, d. A. J. C. Westphal, geb. Nieuwland, z. C. Meijer, geb. de Jong, z. C. P. A. H. Timp, geb. Westerbeek, z. L. den Oudsten, geb. de Wit, z. J. Vroolijk, geb Knoester, z. C. J. Demmers, geb. Rosenbrand, z. A. de Wys, geb. Uez, d. E. M. van Toledo, geb. Vollebregt, d. M. van Velzen, geb. de Ryke, z. M. J. A. Duüvestein, geb. Tettero. z. Ch. F. Nuhn, geb. Borgart, z. H. M. Kortekaas,geb. van Rij. z. W. J. Visscher, geb. Huurman i. C. W. Haleber, geb. van Amste., J. W. Marchée, genaamd Bratengeyer, geb. Voogt, z. A. P. Smaal, geb. Meel- dyk, z. C. H. Bronsveld, geb. Klop, d. J. M. A. W. van Eekeres, geb. de Bolster, z. F. M. Klein, geb. van der Henst, d. W. J. E. van Brakel, geb. Koekenberg, d. E. Groen, geb. van Duün, d. E. A. Konst, ge\ Knück, z. OVERLEDENM van A L Verhagen echtgenoot van L. Harkes 58 1 de Lijster, echtgenoote van V.’

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1