I No. 18569. Vrijdag 20 Augustus. 1943. Bjelgorod van voort Slag ten Zuidwesten duurt Voorbereiding van nieuwe invasie NIEUW AANGEWEZEN DE BONNEN I 1 Twee bolsjewistische bataljons bij Isjoem vernietigd Landing in Italië een riskante onderneming en Berlijn Huize Vijandelijke schepen bestookt AGENDA RECHTZAKEN STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN De Voorst” te Gorssel af gebrand DE PLANNEN VOOR DEN HAAGSCHEN DIERENTUIN VERDUISTEREN Van 21.00 uur tot 6.15 uur Engelsch-Amerikaansche bom aanval op ons land De kwestie-Rome nog onopgelost Acht café’* te Amsterdam gesloten Geldigheidsduur vleesch- en margarinebonnen verlengd Jongeman doodgestoken Afhalen distributiebescheiden Pakjes voor Vrijwilligers over de conferentie Gemengd meel in plaats van havermout, bon 640 voor vervangingsmiddelen, bon 642 voor extra-rantsoen aardappelen Bon 36 alleen voor sigaren Sportrevue. 28 Britsch-Amerikaansche vliegtuigen boven Zuid-Italië neergeschoten De vernielingen op Sicilië BURGERLIJKE STAND GEHEIME SLACHTPLAATS ONTDEKT: Dom van Milaan opnieuw beschadigd ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT Hevige luchtgevechten boven Straat van Messina SPORT Schoenwinkelier verlangde een suikerbon Nieuwe vleeschbonnen worden later bekend gemaakt Verwarming van ruimten voor bijzondere doeleinden 26 Dooden en talrijke gewonden Valsche suikerbonnen in België gedrukt Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-S.S. de Landwacht J HAAGSCHE COURANT be trachten tot Huize Utrecht 100 e n zullen De geweest den 29 Te Sneek K. de Haan; gr. 17: J. Zeelenberg iuist Etna de het Maan: 20 Aug. onder 12.17 u., op 23.25 u.; 21 Aug. onder 13.32 u., op 23.50 u. 22 Aug. L. K. Zij, derlani veel zeer sterke troepen, tón getale van misschien Bij onze vrijwilligers. Een frissche dronk tijdens een korte rust gedurende den grooten pantserslag in het Oosten (S.S.-P.K.-Zschac’nel-O.-H.) Waar dn er het werd een concours hip- pique gehouden waarvoor groote be langstelling bestond Overzicht tijdens het concours tweesnannen. (C.N.F.-Hartog) Een antwoord van de regeeringen te Londen en Washington op de proclamatie van Rome tot open stad door de regee- ring-Badoglio is tot dusver niet ontvan- ■Oost- aan de Op last van den burgemeester van Amsterdam zijn Woensdagavond in het centrum van de stad tot nader order acht café’s gesloten te weten vier op het Rembrandtplein. twee op het Thor- beckeplein. een op het Rokin en een in de Amstelstraat. In deze zaken werd in strijd met de voorschriften na 19 uur sterke drank verkocht, hetgeen ge schiedde tegen vee] te hooge prijzen. winnen en wil men den nadruk leggen gen. Derhalve blijft de toestand voort duren. dat Rome eenzijdig door de Italiaansche regeering tot open stad ver klaard is, terwijl door den vijand geen verklaring is afgelegd zoodat volken rechtelijk de proclameering tot open stad nog geen formeele kracht heeft. In Romeinsche politieke kringen wordt er op gewezen, dat een weigering van den vijand, de verklaring van de Italiaan sche regeering te onderzoeken zóó moet Worden uitgelegd, dat het tot. open stad verklaren van Rome wordt beschouwd als een belemmering voor de verwezen lijking van het Anglo-Amerikaansche doel bij de vernietiging van alle Euro- peesche cultuurschatten. Een houding, die, naar men te Rome verklaart over eenstemt met'het doel en de plannen van de Sovjet-Unie Voor de periode van Zondag 22 Aug. tot Zaterdag 4 September zijn de volgen de bonnen geldig verklaard: De bennen 35 en 36 voor de gebruike lijke rantsoenen brood, beschuit, aardap pelen (en toeslag), melk en taptemelk, 636 en 637 voor bloem, 638 voor 125 gram gemengd meel, 639 voor 125 gram gort, 640 voor vervangingsmiddelen, 641 voor 150 gram kaas, 642 voor '2 k.g. extra-aard- appelen, 643 voor 250 gram jam, 644 voor 500 gram suiker, 34A voor 125 gram boter, 34B voor 125 gram margarine, 35 versna peringen voor 100 gram suikerwerk, 35A Kindervoedsel voor 250 gram gort, 35B ktndervoedsel voor 250 gram rijst, 35 tabak voor 1 rantsoen tabakswaren en 36 tabak' voor 1 rantsoen sigaren. Bon 32 voor boter blijft geldig 7 September. Te Losser is Donderdagavond ongeveer half elf de nog jeugdige A. Lok, vlak bij zijn ouderlijke woning met een mes aan gevallen door een tot nog toe onbeken den dader, die hem een steekwond in den hals toebracht. Het slachtoffer overleed kort daarna. De vermoedelijke dader is voortvluchtig. Morgen van 8.3012.30 zijtn aan de beurt voor het afhalen van hun distri butiebescheiden de letters Hal t/m Hex. (Lokalen Groot.Hertoginnelaan en Loos- duinen). Morgen van 912 zijn voor de inwoners van het Benoordenhoutkwartier de letters J t/m Hae, van Scheveningen Noord en ScheveningenZuid de letters Hof t/m Ja (onderscheidenlijk in de lo kalen van Diepenburchstraat 1, straat 1 en Tesselschestraat 65) beurt. Drie jongens te Delft gearresteerd De politie te Delft heeft twee jongens van zeventien en een jongen van zestien jaar gearresteerd. Het drietal had inge- broken in een schuur aan den Oostsingel te Delft, waarin de inboedel van een uit den Haag geëvacueerde dame was opge slagen Een hoeveelheid chocolade, vóór- oorlogsche sigaren, zeep en een fototoestel werden buitgemaakt. Het SS1Ersatzkommando deelt mede: In het belang van een goede en snelle verzending van brieven en pakjes wordt er nogmaals dringend op gewezen, dat de adressen duidelijk leesbaar en met inkt geschreven moeten worden en •met het volledige adres van den afzen der. Brieven en pakjes moeten geadres seerd worden als volgt: An das SS-Ersatzkommando Niederlande Den Haag, Korte Vijverberg 5 Te zenden aan: Rang: Naam: Veldpostnummer of adres: te Quebec Volgens de jongste berichten ov^r de conferentie te Quebec schijnt men in het kamp der geallieerden tot het besef te komen van de onmogelijkheid om den oorlog met militaire middelen te kunnen HET GEWRAAKTE WOORD: Voor het Vredegerechtshof alhier stond eerst te recht de 70-jarige Catharina A. Muller, huisvrouw van J. A. Jaspers, die in Jan. 1941 juffrouw v. d W. het woord „land- verraadster” zou hebben toegevoegd. Daarvoor was ze veroordeeld tot 1 week gevangenisstraf. Verdachte ontkende ten stelligste. De twee buurvrouwen uit de Rijswijkschestraat, als getuigen gehoord, zouden alleen uit wraak hebben gehan deld. omdat de een het plafond van de ander zou hebben beschadigd.. Er bestond een groote veete tusschen deze buren. De Proc.-generaal meende, dat men hier meer met een burenruzie heeft te doen dan met een misdadige bedoeling, verdachte echter blijft ontkennen toch de overtuiging blijft, dat zij woord heeft gebezigd, vroeg de procureur bevestiging van het vonnis van den Vrede, rechter. De verdediger drong op vrij spraak aan, waar deze 70-jarige oude vrouw met een zeer bescheiden inkomen- tje ook de zorgen op zich heeft voor een Minden man Voor eenzelfde feit stond terecht in hooger beroep de 37-jarige sigarenwinke lier A Groenewegen, die veroordeeld was tot 14 dagen gevangenisstraf, omdat hij een colporteur .van Volk en Vaderland had beleedigd met hetzelfde woord. De Proc.- generaal eischte, aangezien verdachte be kende, een geldboete van 25 gulden. INBRAAK: Tijdens afwezigheid van de bewoners hebben dieven zich door middel van opensluiting toegang verschaft tot een perceel aan de Loosduinschekade Ontvreemd werden een partij textielgoe- deren. distributiebescheiden, twee spaar bankboekjes. 4 Perzische kleedjes en een doosje met sieraden. den j— -»--- S. en den 42-jarigen J. v. d. D aan. Op hun tafel tje lag een regenjas die een aantal levensmiddelenkaarten en zeer vele losse distributiebonnen bleek, te bevatten Beide mannen ontkenden iets van de regenjas af te weten. Zij zijn in verze kerde bewaring gesteld ten einde hen in de gelegenheid te stellen eens rustig na te denken. De aandacht van het publiek wordt er nogmaals op gevestigd, dat de bonnen thans gedurende 2 weken geldig zijn, zoo dat daarop na 4 September niet meer mag worden gekocht. Tevens wordt er nog op gewezen, dat de handelaren niet ver plicht zijn om voor de artikelen brood, beschuit, aardappelen, melk en taptemelk reeds in de eerste week van dit tijdvak op het tweede bonnummer af te leveren. Over de bonaanwijzing voor vleesch worden afzonderlijke mededeelingen ge daan. Voor havermout werd geen bon aange wezen. In plaats daarvan kan op bon .Al gemeen 638” een hoeveelheid van 125 gr. gemengd meel worden gekocht. Vermicelli werd ditmaal niet beschikbaar gesteld, aangezien voor het geheele rantsoen van 100 gram reeds gedurende het tijdvak van 8 tot en met 21 Augustus een bon werd' aangewezen. Het geheele rantsoen vervan gingsmiddelen kan van 22 Augustus tot en met 4 September op bon „Algemeen 640” worden betrokken. Op bqn „Versnaperingen 35” wordt het derde rantsoen van deze periode beschik baar gesteld. Hierop kan uitsluitend gram suikerwerk worden betrokken. Bon „Tabak 35” geeft recht op het koo- pen van één rantsoen sigaretten, cigarillos. WATERPOLO OM HET NATIONALE KAMPIOEN SCHAP: Het programma der wedstrij den tusschen de kampioenen der afdee- lingen C. K en N der heeren om het kampioenschap van Nederland is als volgt samengesteld: 22 Aug.: UZC—HZPC: 27 Aug.: UZC—HPC; 29 Aug.: HPC— HZPC; 5 Sept.: HPC—UZC: 12 Sept.: HZPC—UZC; 19 Sept.: HZPC—HPC. Schaken: Het driedaagsch toumooi in „Amicitia” leverde de volgende winnaars op: groep 1: C. v. d. Berg; groep 2: K. Weerd; groep 3: A. J. Berkenbosch en mevr. C. Roodzant; groep 4> mr. J. Linfr- werk; groep 5: J. v. d Berg; gr 6: C. v. gr. 8: v. Kpster—v. Goos- gr DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 20 Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Aan het Mioesfront ontbrandden op nieuw hevige gevechten. Bij Isjoem sloegen onze troepen in een verbitterde worsteling zware aanvallen der bolsje wieken af, omsingelden in een kloek- moedigen tegenaanval twee bolsjewisti sche bataljons en vernietigden deze. In het gebied ten Zuidwesten van Bjelgorod duurt de slag met onvermin derde hevigheid voort. Aan de overige sectoren verijdelden onzé troepen, door de luchtmacht doeltreffend gesteund, alle bolsjewistische doorbraakpogingen en brachten den vijand zware verliezen toe. Gisteren overdag verloren de bolsjewieken 486 tanks en 81 vlieg tuigen. ‘In de wateren van het Visschersschier- eiland werd een vijandelijk bewalyngs- vaartuig door snelle Duitsche gevechts vliegtuigen tot zinken gebracht. Een sterke formatie Duitsche gevechts vliegtuigen heeft in den nacht van 18 op 19 Aug. opnieuw de haven van Bizerta aangevallen en 11 groote schepen met bommen van elk kaliber getroffen. Hierbij werden 8 transportschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 33.000 brt. zwaar beschadigd. Een koopvaardijschip van 5000 brt. zonk onmiddeliijk. Duitsche jagers schoten gisteren over dag tijdens, hevige luchtgevechten boven het Zuid-Italiaansche gebied 28 Britsch- De speciale correspondent van de ..Yorkshire Post" op Sicilië maakt mel ding van een vérgaande vernieling van militaire installaties door de intusschen naar Zuid-Italië teruggetrokken Duitsche troepen. Iedere aanval der geallieerden zoo schrijft hij, stiet op buitengewoon krachtigen tegenstand. Maar niet in de laatste plaats werden de aanvallen op gehouden door de omvangrijke vernie lingen. In waarlijk grooten stijl en met veel handigheid hebben de Duitschers installaties van militair belang vernield Het buitengewoon moeilijke en berg achtige landschap kwam hun daarbij zeer van pas. De geallieerden konden dan ook maar zeer langzaam oprukken waarbij zij vrijwel uitsluitend waren aangewezen op de infanterie, die zich moeizaam te voet voortbewoog. Wie in het vernielde gebied komt kan zich niet losmaken van den indruk, dat de streek iuist een groote uitbarsting van den Etna heeft doorstaan S.P.T meldt uit Berlijn De ontruiming- van Sicilië doet de vraag over een voortzetting van een veldtocht 'in het Middellandsche Zeegebied door de geal lieerden ontstaan. Wat «de practische voorbereidingen van een nieuwe invasie betreft, zoo heeft men kunnen waar nemen, dat in een aantal Noord-Afrfkaan- sche en Siciliaansche hayens groote scheepsconcentraties plaats hebben. Dit zou er cp kunnen wijzen, dat de nieuwe landingspo^irigen wederom in het Wes telijk deel van de Middellandsche Zee zullen beginnen. Hier zijn natuurlijk ver scheidene operatieprojectenTen eerste een landing aan de Italiaansche West kust, ongeveer in het gebied van Napels of van LivornoFlorence. Een dergelijke operatie zou het doel kunnen nastreven het Apenijnsche schiereiland te door- stooten en daarmede den Italiaanschen weerstand in een van zijn levenscentra te treffen. Een dergelijke onderneming zal natuurlijk niet alleen zeer scheepsruimte tóschen, doch ook wel een half millioen man. Het is natuurlijk de vraag of het ge allieerde commando over beiden, d.w.z. schepen en manschappen in zulk een groote mate beschikt. Op Sicilië, heeft sigaren of tabak. Het rantsoen tabak is inmiddels, zooals bekend tot 20 gram teruggebracht. Op bon „Tabak 36” mogen -uitsluitend sigaren, dus geen cigarillos, sigaretten of tabak worden gekocht. BEVALLEN: R. Beyl geb. Westra, z. V. van Gelein Vitringa geb. Falk-Jensen, z. W. M. Haentjens geb. Kok, z H. J. Bosschaart geb. de Jong, d. M. J. D'hondt geb. van der Hoorn, z. M. C. Plugge geb. Verzijde, d. H Nout geb. van Eek, d. E. C. Asselman geb. Kerkhoff, d. C. H. Jansen geb. He„ bers, d. M. C. van Dijk geb. van Dijk, z W. Bakker geb. Oosterbeek, z. J. C, M. Buissant des Amorie geb. vat» Eek, z. W F. van Ommeren gelk de Haard, d. E. J. Pronk geb. Spoelder, z. H. Engbersen geb. Meijnders, z. A C. van den Berg geb. Kleijwegt, z. E. de Wijs geb. Gilbert, d. C. Boer geb. Nieuwenhuijse, z. C. A. Siegerist geb. Verkerk, d. A. C. T. Bentvelzen geb. Pieterse, d. A. M Peek geb. Rimmelzwaan, z. G. T. Claessens geb, Dijkslag, z. OVERLEDEN A. Bos. echtgenoote van J M. Stots, 57 j. Chr J Wemmen, ongehuwd. 68 j. M Bokstein weduwe van A. K Suurland. 80 j. J van Baak, weduwe van J. P. Sloots. 87 j. G. M. van der Wilk echtgenoote van A J Quak. 67 j. N Bosman, echtgenoote van J> Vernes 75 j.’J Heggie, weduw naar van P Guldemond 66 j J de Keijzer dochter. 6 j A H A. Beckers, man van C. Fr M Friedrichsmeier. 59 j. A. E. van der Meer, vrouw van J l' Odems 56 j. J A van der Lans gesch. man van W Früngel. 74 1 A.’ Borsbpom weduwe van P C Zwaanen- urg, 78 j. a. E. Schade, ongehuwd, J MORGEN EXCURSIE De grootsche plannen voor de inrich ting van den nieuwen HaagschenDieren tuin hebben allerwegen belangstelling gewekt en talrijke leden zijn reeds bij de stichting ingeschreven. Met deze belangstelling rekening hou dend heeft de directie besloten mor gen een openbare excursie te orga- niseeren op de door de gemeente in het Zuiderpark beschikbaar gestelde gronden Bij deze gelegenheid zal voor het eerst iedereen kennis kunnen maken met de sprookjesachtige schoonheid van den wetenschappelijken tuin Bij de eerste excursie zal men deskundig worden voor gelicht. Bovendien zal een uiteenzetting worden gegeven over de plannen voor het nieuwe dierenpark. De excursie gaat over de gronden waar thans nog de school- en werktuinen zijn gevestigd, doch waar in de toekomst de dierenver blijven zullen komen Voorts wordt een bezoek gebracht aan den kruidentuin van de gemeente, waaruit de Haagsche apo theken haar benoodigdheden betrekken. De excursie, die om 2 uur een aanvang neemt, begint aan den ingang tegenover de Renswoudelaan „VREUGDE EN ARBEID” Door de gemeenschap „Vreugde en Ar beid” van het Nederlandsche Arbeids front zal worden overgegaan*tot de op richting van een groot gemengd zangkoor voor Den Haag Het ligt in de bedoeling na verloop van tijd het koor op te laten treden voor den Radio Omroep, alsook bij de groote voorstellingen van „Vreugde en Arbeid”. Hun, die over een behoorlijke stem beschikken en zich willen opgeven als lid van dit koor, wordt verzocht zich hiervoor schriftelijk te melden aan het Plaatselijk Kantoor van het Nederlandsche Arbeidsfront, Prinsegracht 73 (Volksge- bouw Kamer 9) of telefonisch onder No. 390685 - No. 110677 en 116116 Gisteravond werd van een vrachtauto een stuk vleesch afgeladen en gebracht in een perceel aan het Kaapscheplein Dat kwam de politie te weten die een onderzoek instelde. Het stuk vleesch werd gevonden. Het bleek een achtervoet te zijn, wegende 79 k.g. pe bewoner van het perceel, de 49-jarige slager A. O... werd in bewaring gesteld Het verdere onderzoek bracht aan het licht dat het vleesch afkomstig was uit een pakhuis van den vrachtrijder M. in de Menninck- straat. Daar werden aangetroffen twee koehuiden, afval en slachtgereedschappen De 23-jarige arbeider B. K.. die in het pakhuis aanwezig was is in bewaring gesteld. Bovendien werd nog gearresteerd de 47-jarige slager J. v L.. een der af nemers g VAN WIE WAS DE REGENJAS?: De economische dienst van de politie trof in een café' in de binnenstad den 43- jarigen transportarbeider B Nadat de koornis van den Dom te Mi laan tijdens den .luchtaanval van den 12en Augustus beschadigd was. is gedu rende den aanval in den nacht van 13 op 14 Augustus ook de voorgevel van den Dom beschadigd. Twee deuren van den Dom werden door bommen weggerukt, terwijl in het groote bronzen portaal een gat werd geslagen. Brandbommen ver oorzaakten brand in het koorgestoelte en op het hoofdaltaar Het aartsbisschoppelijke en het konink lijke paleis werden wedérom getroffen I De koepel van het wereldberoemde Scala- theater werd door brisantbommen door boord, die tevens enkele rijen loges ver nielden. Het vernielingswerk werd door brandbommen voltooid ROME. 20 Augustus. Voor de reede van Bizerta zijn concentraties vijandelijke schepen aangevallen door Duitsche bom menwerpers. Elf groote eenheden zijn getroffen Formaties viermotorige vijandeliike vliegtuigen, die sterk geëscorteerd wer den, hebben gisteren het kustgebied van den Vesuvius, het gebied van de pro vincie Avellino aangevallen voorts Sa lerno en Foggia waarbij in deze beide steden groote schade werd aangericht De batterijen luchtdoelgeschut en de Italiaansche en Duitsche jagers hebben in totaal 44 machines in hevige en her haalde luchtgevechten neergehaald Een groep vijandelijke tweemotorige toestellen werd tijdens aanvalspogingen op het zeeverkeer in de Tyrrheensche Zee onderschept door onze jagers, die 4 machines in zee deden neerstorten. Een ander toestel werd vernietigd door het luchtdoelgeschut bij Kaap Rizzuto tijdens een aanval op Crotone Gisterochtend zijn naar het D.N B verneemt, boven de Straat van Messina heyige luchtgevechten geleverd tusschen Duitsche jagers en een numeriek zeer veel sterkere formatie BritschAmeri- kaansche jachtvliegtuigen Volgens tot nu toe beschikbare berichten werden minstens 9 vijandelijke jachtvliegtuigen van het type ..Mustang” neer geschoten. op de politieke oorlogvoering. Dit is de indruk, dien Duitsche politieke kringen uit de verschillende berichten krijgen over de bijeenkomst van een aantal Britsche en Amerikaansche propagan disten te Quebec meldt het A.N.P. uit Berlijn. De voortzetting van den zenu wenoorlog en de politieke agitatie zou bij de verdere besprekingen op den voorgrond staan Dit blijkt vooral uit de aanwezigheid van de beide specialisten voor den zenuwenoorlog Elmer Davies en Brendan Bracken De door de anti-Asmogendheden voor genomen „propaganda-oorlog zonder weerga”, die Duitschland’s moreele ver murwing moet bewerkstelligen, wordt door de pers gekenmerkt als de laatste hoop der Engelschen en Amerikanen, om den oorlog een keer te geven in hun voor deel Volgens de ..Völkischer Beobach- ter” bewijst het één ding Het inzicht der geallieerden, dat zij op een overwin ning der wapenen niet behoeven te re kenen. Een volk als het Duitsche. dat de school van 1918 en van Versailles heeft doorloopen. wordt echter geen geschikt object voor dergelijke influisteringen. Het heeft geleerd uit de geschiedenis en geeft al zijn kracht aan de eindoverwin ning. zonder zich door vreemde inbla zingen op een dwaalspoor te laten brengen. De „Deutsche Allg. Ztg.” schrijft dat het Duitsche volk besloten is om ter wille van zijn bestaan en zijn levens rechten te antwoorden met de eenige taal, die den tegenstander toekomthet zwaard. Amerikaansche vlieguigen, waaronder 15 viermotorige bonmeriwdrpers, lieer. Boven dé bezette gebieden in het Wes ten werden in den loop van 19 Aug. 12 vijandelijke vliegtuigen door jagers en luchtdoelgeschut neergeschoten. In den afgeloopen nacht verloor vijand bij storingsvluchten boven Westelijke en Noordelijke Duitsche rijks gebied, na zonder uitwerking bommen te hebben neergeworpen, nog een vlieg tuig Bij de ravitailleering van Sicilië en de terugvoering daarna van de aldaar strij dende formaties hebben zich de voor het transport in den strijd geworpen eenhe den van de marine onder bevel van fre- gatten-kapitein Freiherr von Liebenstein, in onvermoeide actie bijzonder onder, scheiden. Morgenmiddag en Woens dagmiddag 25 dezer geeft het Residentie- tooneel in ..Metropole” een opvoering van „Roodkapje”. De „Schouwspelers” ook Zondagavond a.s.» nog een voorstel ling geven van „Het Melkkoetje” in het Gebouw voor K. en W. De schilderes M. van Waning. Stevels, die sinds vele ja^en lid was van „Pulchri Studio”, is dezer dagen in den ouderdom van 68 jaar in Den Dolder, waar zij, aldus meldt het „Vad.”, sinds enkele weken verpleegd werd, overleden. ZATERDAG 21 AUGUSTUS Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”, ..Algemeene demonstratie”. 11 u. Voordracht over: ..Vallende sterren”. 15.45 en 20 u. Princesse-Schouwburg. ,,’t Meisje met de 9 punten” 19.15 u. Geb. v. K. en W. „’t Melkkoetje” 19 30 u. Diligentia. Klaas van Beeck en zijn dansorkest. 19.30 u. Flora. Revue ..Hoe maller, hoe mooier”. 14.15 en 19.30 u Metropole. „Roodkapje en de wolf” 14 u. „Vrouwenzand”. 19.15 u. Rembrandt ..Rob en Bob in Sprookjesland”. 13 u. Dierentuin. Concert door het Residentie orkest o.l.v. Paul v. Kempen. Solist Wil lem Andriessen. piano. 19.15 u. ..Cir cus Royal”. 13.30 16 en 19.30 u Scala. Revue ..Licht en luchtig”. 19.30 u. Circus Saltarino (bij Loosd brug) 14 en 19.30 u. Boerderij „De Poppenkast” (Voorschoten). ..Sneeuwwitje”. 15 u. —e „De Faust-sage van Waardenburg*". 19.30 u. Een boete van 10.000 legde de Haag- sche inspecteur voor de prijsbeheersching dezer dagen op aan den schoenwinkelier M. van Boxel te Dordrecht, die onlangs bij het verkoopen van een paar dames schoenen behalve den C schoenenbon ook een suikerbon verlangde. De klant, die er niet veel voor voelde den suikerpot van den winkelier te vullen, kreeg de schoenen, die zij begeerde, na inmenging van de politie ook zonder suikerbon. Lagere boeten, die in het verleden in soortgelijke gevallen zijn opgelegd, heb ben de bedrijvers van dit soort transacties niet het verkeerde ervan doen inzien. Nu het euvel, dat zich voornamelijk bij den verkoop van schaarsch wordende gebruiks goederen openbaart, hand over hand toe neemt, zullen de straffen in voorkomende gevallen naar verhouding zijn. Ook ver- koopspersoneel, dat dergelijke overtredin gen al dan niet ten eigen bate begaat, zal hard worden aangepakt. Eisenhower nu ten minste 15 divisies in den strijd geworpen die echter zware verliezen hebben geleden eri echter niet gereed zijn om te worden getranspor teerd. In Tunis heeft het 8ste Britsche leger weliswaar 2 divisies als reserve achtergehouden. Ook staan daar naar schatting nog 5 Amerikaansche divisies, die echter evenals de in Marokko gele gerde troepen geen enkele gevechts- ervaring hebben. Wat tenslotte het in het Oostelijk gedeelte van de Middellandsche Zee verdeelde 9de Britsche leger be treft, kan men zeggen, dat deze troepen daar wel an groote mate zullen zijn ge bonden of bestemd voor een tegen een later tijdstip bepaalde invasie. Deze vluchtige balans van laat het weinig waarschijnlijk lijken, dat Eisenhower’s an voorbereiding zijnde nieuwe landingsactie het karakter van een tegen de Italiaansche Westkust ge. richten slag gal'hebben Zij zal veeleer op kleinq basis worden uitgevoerd. Op het eerste gezicht komt hiervoor in aan merking óf een landing op Sardinië, óf een poging van de Anglo-Amerikanen om zich op de Zuidelijke punt van Calabrië vast te zetten. Het is vanzelfsprekend, dat de DuitschItaliaansche legerleiding op der gelijke eventualiteit grondig is voorbe reid. zoodat een geallieerde landings poging aan de uiterste Zuidpunt van Italië zeer zeker een uiterst riskante onderneming voor den vijand zal blijven. Schade op ruim 1 millioen geschat Gisteravond omstreeks half elf is brand ontstaan in een bekend, prachtig gelegen landgoed. Huize de Voorst, in de gemeen te Gorssel, een der merkwaardigste mo numenten van ons land, dat nog een rij ken schat van schilderstukken, gobelins en machtig fraai beeldhouwwerk be vatte. De brandweer van Gorssel en Warns. veld gaf met elf stralen water, maar het vuur woedde zoo fel, dat er slechts weinig aan den vernielenden gloed is ontkomen. De in Almen wonende eige naar van het landgoed, die spoedig ter plaatse verschenen was. deelde mede, dat in den rechtervleugel de kostbaarste stuk ken waren geborgen Het vuur had daar echter reeds 4oor de plafonds en de vloeren het meubilair aangetast en wat nog door de vlammen gespaard was ge bleven, leed nu door het water groote schade. De schade, die door verzekering gedekt wordt, kan nog niet worden vast gesteld, maar zij wordt op meer dan 1 millioen geschat. In het landgoed waren schilders en an dere werklieden bezig geweest met acetyleenlampen. Vermoedelijk moet hier de oorzaak van den brand worden ge zocht Huize de Voorst kan bogen op een lange geschiedenis. Het is gebouwd door den bouwmeester Daniël Marot, geheel in Louis XlV-stijl. Het bouwen duurde van 1689 tot 1697 en kostte 42 ton gouds. In 1911 is het gebouw gerestaureerd. Bon „Boter 34A" geeft recht op het koo. pen van rantsoen boter en bon „34B boter” op 4 rantsoen margarine. Op den B-bon mag geen boter worden gekocht. Voor aardappelen wordt wederom op bon „Algemeen 642” een extra rantsoen van 2 k.g. beschikbaar gesteld. Voor vervangingsmiddelen en koffie- surrogaat zal de eerstvolgende bon op 19 September en voor vermicelli, chocolade werk en de overige artikelen op 5 Sept, worden geldig verklaard Aangezien de bonnen, die zijn aangewe zen voor het tijdvak van 8 tot en met 21 Augustus slechts gedurende deze 14 dagen geldig, zijn, mag daarop na Zaterdag 21 Augustus niet meer worden gekocht. Dit geldt eveneens voor den extra bon voor peulvruchten, „Algemeen 635” De bonnen „Boter 32A” en 32B boter” blijven geldig tot en met 7 September. Geldigheidsduur margarinebonnen verlengd De geldigheidsduur van de bonnen ,,31B boter” en 33B boter”, welke recht geven op het koopen van J rantsoen mar garine, is verlengd tot en met 28 Augus tus. De geldigheidsduur van de bonnen Vleesch 33A, 33B, 34A en 34B is verlengd tot en met 28 Augustus 1943. De datum, waarop een nieuwe bon wordt aange wezen, zal nader worden bekend gemaakt, Petroleumkaarten voor verlichting De termijn gedurende welke zij, die hiervoor in aanmerking komen, bij de distributiediensten petroleumkaarten voor verlichting kunnen aanvragen, is verlengd tot en met 28 Augustus a.s. Van 20 Aug. 1943 tot en met 30 April 1944 geven de bonnen „Brandstoffen een eenheid periode 1”, „Brandstoffen een eenhejd periode 2”, „Brandstoffen een eenheid periode 3” en „Brandstoffen een eenheid periode 4”, elk recht op het koo. pen van één eénheid vaste brandstoffen, met uitzondering van fabrieksturf. Be doelde bonnen waarvan de ondergrond in bruine kleur is uitgevoerd en die voor zien zijn van een witten balk, loopende van links onder naar rechts boven, komen voor ap de periode-bonstellen, die door de distributiediensten voor hét stooksei- zoen 1943/’44 zijn of alsnog zullen worden uitgereikt aan kleinverbruikers van de groepen B, C en D, alsmede aan particu liere verbruikers, in verband met verwar ming van ruimten voor bijzondere doel einden. Morgen zal het Residentie, orkest een buitengewoon concert geven onder leiding van den gastdirigent Paul van Kempen. Solist is Willem Andriessenpiano. Uitgevoerd worden L. van Beethoven, ouverture .Eemont” 2 L. van Beethoven, vierde piano concert 3, J. Brahms vierde sym phonic. Om misverstand te voorkomen wijzen wij er op dat dit concert even als alle andere v»or iedereen toeganke lijk is. berichten mede .talrijke zwaar-, resp. lichtgewonden Een groot aantal woon- verwoest en zwaar Kuyk en J. Pannier; gr. 7: P. v. d. Meer; gr. 8: v. Kpster—v. Goós- gr. 9: J Kunnen; gr. 10: P. Mulder; gr 11: P Hovingh; gr. 12: W. Boeiman; gr. 13: L. v d. Eenten; gr. 14: G. v. Buuren en P Elferink; gr. 15: H. Wintermans; gr 16: K. de Haan; gr. 17: J Zeelenberg; groep veteranen: dr. L. Fick. In het driedaagsch bondstournoqi te Amsterdam plaatsten W J. Wolthuis en W. A. Freen zich aan de spits der twee groepen. Bij de dames won mevr. v. Es. Door het lukraak uit werpen van bii- sant- en brandbommen op eenige plaat sen in het Zuidwesten des lands, gisteren in den loop van den dag door Engelsch Amerikaansche vliegtuigen heeft de Ne derlandsche burgerbevolkins volgens de voorloopige berichten 26 dooden. als- z,.i„ ;:i. te betreuren huizen werd schadigd. Door tijdig ingrijpen van de Bredasche politie is voorkomen kunnen worden., dat 10.000 in België gedrukte valsche suikerbonnen in ons land in omloop zou- worden gebracht Eep drukker in Antwerpen had ze, in opdracht vervaar digd. Van de 2000 bonnen, die men Be tracht heeft in ons land in circulatie te brengen gingen er c.a 506 naar Rotter dam en den Haag, de rest was nog in Breda en omgeving Vrijwel alle bonnen konden gelukkig door de Bredasche re cherche worden achterhaald. In totaal zijn 7 personen gearresteerd. De 8000 andere bonnen zijn door den drukker, die argwaan had gekregen, vernietigd Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leef tijd van 1745 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betreklftng tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. die tot de Germaansche SS in Ne- ia toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aan- meldingsplichtig ztfn voor den arbeids inzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den ar beidsinzet vrijgesteld. 21 Aug. 912 u. Leeuwarden Schaaf, Breedstraat. 22 Aug. 914 u. Amsterdam Dam 4. 23 Aug. 9—13 u. Utrecht N/'.-Huis, Oudegracht 245. 24 Aug. 9—14 u. Amersfoort Pol. Durch- gangslager„ Leusderweg. 25 Aug. 9—14 u. den Haag Café den Hout, Bezuidenhout 11-13. .'3H

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1