No. 8570. Zaterdag 21 Augustus. den oorlog De realiteiten van ONZE GROENTEVOORZIENING en Luchtmacht bestookt den vijand aan den Mioes en bij Bjelgorod it ‘1943. dr. Göbbels Artikel Hoe lang nog duurt de van Zware verantwoordelijkheid oorlog Duitsche tegenaanvallen diep in het Sovjet- achterland en Na 28 Augustus a.s. niet meer geldig I Bon .Groente 36” bij handelaar inleveren Paarse rantsoenbonnen voor aardappelen Vijandelijke torpedojager tot zinken gebracht Veehouder karnde clandestien Klantenbinding vergroot den voorraad niet De stem der S.S. VERDUISTEREN Van 20.45 aar tot 6.30 nar Cordell Hull te Quebec Hoare bij Franco Een artikel van den Leider Op Vrijdag 27 of Zaterdag 28 Augustus Kolonel-generaal Jeschonek overleden Bommen op ons land Aanslag op commandant van politie te Bussum Flinke kérels melden zich nu voor de Waffen-S.S. de Landwacht Boodschap van Victor Emanuel. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT De bolsjewistische valiezen Verliezen van het 8ste Britscfie leger 1 HAAGSCHE COURANT 330263;Boekh. J. B. v. Seters Jr„ Theresiastr, 108a, Tel. 772444; Boekh, E.D. Couvée, v.Hoy’temastr. 66, Tel.7ü1S7 Utrecht dat ontevreden is, het DUirSCH WEERMACHTBERICHT Na dien datum kan men dus op deze bonnen geen aardappelen meer koopen. Nieuwe slachtoffers onder de burgerbevolking Door een nieuwen aanval van Engclsch— Amerikaansche bommenwerpers gisteren in den loop van den dag in het Zuidwesten des lands, is het aantal slachtoffers onder de Nederlandsche burgerbevolking geste gen tot 36 dooden. Bovendien is weer een aantal personen zwaar of licht gewond. den aan- Bij contröle op het bedrijf Gelderschen veehouder naren van den C.CD heid van dén minister van buitenland- sche zaken, graaf Jordana, had een be spreking met den Caudillo plaats. Bij onze vrijwilligers. In een oude kist wordt radijs geteeldde kame raden worden bij het ontbijt verrast. (S.S.-P.K.-Blaurock-O.-H.) PROJECTIELEN TUSSCHEN OUD IJZER Te Den Helder waren vader en zoon J. bezig een vrachtauto met oud ijzer te los sen. Blijkbaar bevond zich tusschen het ijzer een projectiel, dat toen tot ontplof fing kwam. De zoon werd op slag gedood en de vader zoo zwaar gewond, dat hij in het ziekenhuis overleed. lerking ko- werden ge- Luistert op Zondag van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I, op golflengte 415 m. naar de stem der SS. Onderwerp: SS-Opleidingskamp Avegoor 2. Een dag uit het leven van een SS-man. Maan: 21 Aug. onder 13.32 u., op 23.50 u.; 22 Aug. onder 14.41 u. (L. K.)t 23 Aug. op PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) 1.85, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg.) ƒ0.19 Elke m M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Heel, ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb, ƒ0.33. Pers, gevr, ƒ0,48. Adv, „Br. bur, v, d. bl/* 10 c. meer. 22 Aug. onder 14.41 u. (L. K.)( 23 Aug. 0.19 u., onder 15.48 u. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikerikf’, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bij'bl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buiten!, ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c„ fr. p. p. 10 c. In het kustgebied van Napels schoten Duitsche jagers 14 vliegtuigen omlaag van een zwakke vijandelijke formatie. In den tijd van 11 tot 20 Augustus heb ben Duitsche zeestrijdkrachten, het boord- geschut van koopvaardijschepen en ma- rineluchtdoelgeschut 34 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Wellicht ten overvloede wordt er nog maals de aandacht op gevestigd, dat de oude, paars gekleurde, rantsoenbonnen voor aardappelen na 28 Augustus a.s. niet meer geldig zijn. Na 28 Augustus zijn uitsluitend de nieuwe groen en bruin gekleurde bonnen met het opschrift „61 1 r. aardappelen” geldig. Deze bonnen geven zooals be kend, recht op het koopen van één kilo gram aardappelen. Er bestaat geen moeilijkheid, zoo schrijft de minister, die niet overwonnen kan worden. Wij voergn geen oorlog in een luchtledige ruimte en wij versma den het ook, ons volk van de eene illusie in de andere te storten. De Duitsche lei ding kent niet alleen de mogelijkheden die ons thans, doch ook die, welke ons in de naaste en verdere toekomst gebo den worden. Wanneer alles wat wij in voorbereiding en in reserve hebben, openlijk zou kunnen worden aangespro ken, zou vermoedelijk ook de twijfelaar tot beter mzicht geraken. Maar het be lang van I ?t land verbiedt om over de toekomst, ja. zelfs over essentieele be- standdeelen van het heden te spreken. Wanneer de Duitsche leiding zwijgt, heeft zij altijd nog een reden gehad om te zwijgen, nooit echter viel die reden te zoeken in een innerlijke onzekerheid. Wat op het oogenblik bij den vijand over ons en onzen toestand bij elkaar gefan- maand geen distributiebonnen meer zal noodig hebben, ziet het waarschijnlijk wel iets te rooskleurig, maar van September 1943 tot dezelfde maand van het jaar 1949.. het is een heele tijd en er kan nog van alles gebeuren. Wij kunnen ons troosten met de gedachte, dat het geen mensch is gegeven in de toekomst te lezen en dat zij, die zich aan voorspellingen wagen in den regel door de feiten in het ongelijk worden gesteld. Er zit niets an ders op dan af te wachten en te trachten sterk te, blijven om met karaktervastheid de beproevingen te dragen, die God over de volken zendt. Klagen en morfen hel pen ons niet. Werken en bidden makefl het leven ook nu nog draaglijk. Dit is een wijs en hartelijk woord, dat men verstaan moet in dezen tijd. En wat. tenslotte, de voorspellingen betreft.Wel, er kunnen op het oogenblik. dat wij dit schrijven of op het uur waarin men dit leest of morgen of over een maand zich plotseling facto ren laten gelden, welke niemand heeft voorzien noch overwogen, factoren, die ten eenenmale buiten het kader zijn ge vallen van alle profetische berekeningen en die tóch het einde van den oorlog ver schuiven kunnen, verder-af of.dichter bij! Naar de Britsche berichtendienst meldt, is de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, op de conferentie te Quebec aange komen. De conferentie zal waarschijnlijk Dins dag zijn afgeloopen. Roosevelt zal Woensdag te Ottawa aankomen en het woord voeren voor leden van het Cana- deesche parlement. De Britsche ambassadeur, sir Samuel Hoare, is gisteren per vliegtuig uit Ma drid in de zomerresidentie van den chef van den staat, generaal Franco, Pazo In het laatst verschenen nummer van „Vqlk en Vaderland” komt een artikel voor van Mussert, waarin hij uiteen zet wat Europa aan het Duitsche yolk heeft te danken, dat, in een heldhaftigen strijd, Europa redt van den ondergang door het bolsjewisme In verband met de jongste gebeurtenissen merkt de Leider aan het slot van zijn beschouwing o.m. het vol gende op: „Wanneer iemand, dien wij in hooge mate respecteeren en bewonderen, het heel moeilijk heeft, dan kan hij er van ver zekerd zjjn, dat hij, juist in zijn moeilijM- sten tijd, ons het naast staat. Daarom heeft de putsch tegen Mussolini ons zoozeer getroffen; daarom kan moei lijk door anderen meer dan door ons, Ne- der^ndsche Nationaal-Socialisten, ge waardeerd zijn het gebaar van Hitler om Mussolini op zijn 60sten geboortedag, vlak na de verschrikkelijke gebeurtenis, een zeer bijzonder geschenk te doen toekomen als blijk, ten aanschouwe van de geheele wereld, dat hij voor hem dezelfde was ge bleven. Daarom staat ons juist nu in deze moei lijke tijden zoo dikwijls voor oogen de fi guur van den Führer Adolf Hitler, belast met de verantwoordelijkheid voor geheel Europa voor eerl last zóó zwaar als geen me’nsch vóór hem te dragen had, in zijn Hoofdkwartier in alle eenzaamheid, te midden der uitgestrekte bosschen in het Oosten, zijn eenige ontspanning vindend in kleine wandelingen met zijn trouwen hond In den vervolge moeten personen, woonachtig in het gebied, waar klanten binding voor groente is ingevoerd, in plaats van op den Maandag, Dinsdag of Woensdag van de derde week van een distributieperiode op den Vrijdag of Za terdag van die week hun groentenbon in leveren bij den handelaar, van wien zij in de volgende periode groente willen betrekken. Personen, woonachtig in dit gebied, moeten derhalve op Vrijdag 27 of Zater dag 28 Augustus a.s. bon „Groente 36” b(j dien handelaar inleveren, van wien zij van 5 September t.m. 2 October a.s. groente en fruit wenschen te betrekken. Zooals bekend is men niet verplicht zijn bon in te leveren bij denzelfden han delaar, van wien men thans groente en fruit ontvangt, doch men kan een ande ren leverancier kiezen. Het bovenstaande geldt uiteraard uit sluitend voor hen, die woonachtig zijn binnen het z.g. groentegebied en die der halve bon „Groente 36” in hun bezit hebben. In den ochtend van den 19n Augustus is kolonel-generaal Hans Jeschonek, chef van den generalen staf van de Duitsche luchtmacht, in het hoofdkwarlier van den opperbevelhebber van de luchtmacht aan een ernstige kwaal overleden. Nieuw aanvalswapen Aan welken kant staan nu de illusies en aan welken kant de realiteiten? In het verdere verloop van zijn artikel wijst de minister er op. dat Duitschland dag en nacht er aan werkt, nooit gebrek aan wapenen te hebben. De vijand kan nood en ongeluk over onze steden bren gen, maar ook daaraan zal een eind komen. Over profeten, die brood eten Is er één onderwerp, behalve het probleem van: „Wat eten wij van daag?”, dat alle andere records met stukken slaat! is er één onderwerp, herhalen wij, dat zoozeer en zoo alge- meen in de dagelijksche conversatie wordt besproken als deze zoo schijn baar simpele vraag hoè lang deze oor log nog zal duren? Velen bezitten daar over een zeer positieve meening; zij be schikken over bijzondere relaties en hebben „het” vernomen van menschen, „die er zelf bij zijn geweest.” Ook zijn er, die hun wijsheid putten uit het Boek der Boeken of uit oude kronieken; an deren voeren kaballistische berekenin gen uit en trachten u met imponeerende getallen, die week, dag en uur van het einde aangeven, te overbluffen. En wéér anderen tenslotte planjen in vol ver trouwen een gerucht voort van een bepaalden datum: op 10 April, op 16 Juli, op 21 Augustus is het vrede Zooals het gerucht op ’t oogenblik vruchtbaar is als zouden de straatlan taarns ’s avonds weer gaan branden ware het slechts als licht in de duister nis van zooveel onverstand! Al wordt er dan weinig bitter meer gedronken, de bitfertafel-politiek en de kietspraat-van-de-bittertafel vieren toch altijd nog hoogtij. De broodetende-profe- ten kent ieder volk en zij zijn van alle tijden, maar wij betwijfelen of er ooit méér hebben rondgeloopen dan op dit oogenblik in ons goede land, waar geen drie menschen elkaar ontmoeten kunnen of twee van hen weten haarfijn te ver tellen wanneer de huidige wereldbrand gebluscht zal zijn. Hoeveel „positieve” en stoutmoedige voorspellingen zijn al niet door de feiten weerlegd? Hoeveel met veel gezag aangekondigde data hebben we al niet zien „verspringen”? Den laatsten tijd valt een opmerkelijk verhoogde span ning te constateeren. Dit jaar nog, zeggen velen, is de oorlog afgeloopen en zij ver tellen er bij hóe het einde zal zijn. Ande ren zeggen: het kan nog wel drie jaar duren... De nuances zijn te groot om van optimisme en pessimisme te kunnen spre ken. Hugo van den Broeck vertelt in ,De Limburger Koerier” van een vrouwtje in (Amsterdam, dat dezer dagen aan het dis tributiekantoor kwam en tot den ambte naar, die haar de nieuwe bonnen moest uitreiken, zeide, dat het nu zéér zeker wel de laatste keer zou zijn, dat ze de bonnen behoefde te halen, want over een paar weken zouden de Engelschen wel in Ne- derland’s hoofdstad zijn met schepen vol voedingsmiddelen, zoodat de distributie dan wel kon worden afgeschaft. Dat is een „optimisme”, waarvan men toch even staat te kijken. Van den anderen kant zijn er ook menschen die met groote stel ligheid een langen duur van den oorlog vóórspellen. In het zooeven aangehaalde artikel vertelt de schrijver van iemand, die in vele deelen van de wereld heeft rondgereisd en daarbij een groote kennis van de internationale verhoudingen heeft opgedaan en die als zijn meening uit sprak. dat de oorlog nog jaren zou kun nen duren, tenzij.... Tenzij. Ja, tenzij het gezond verstand aan de zijde der geallieerden het wint van den blmden haat. Bestaat die mogelijkheid? Waarom niet? En deze bereisde man met het heldere inzicht gaat verder: Eén ding is zeker: de oude ^Rd van vóór 1939 keert in Europa niet terug. Als Duitschland het onderspit mocht delven, na een oorlog van laten we zeggen acht of tien jaren, dan zal de baan alleen maar vrij zijn voor het communisme. Dit besef begint blijkbaar langzamerhand door te dringen. Franco heeft er vaak over ge sproken. Het Vaticaan is ervan doordron gen. De conservatieve krachten in Enge land kunnen op den duur deze werkelijk heid niet voorbij zien. Misschien zal de diplomatieke activiteit van het Vaticaan dit inzicht in ruimen kring kunnen bevor deren. De Paus weet blijkbaar, dat een Europa zonder een sterk Duitschland en zonder Italië als mogendheid, die meetelt, slechts een bolsjewistisch Europa kan zijn. Deze man redeneerde verder als volgt: de verwachtingen van velen zijn gebaseerd op de veronderstelling, dat de Duitschers het zullen opgeven. En als dat nu eens niet gebeurt, wat dan? Is het niet onred.e- lijk te verwachten, dat de Duitschers op nieuw de fout van 1918 zullen maken? Meent men werkelijk, dat de Duitschers het leed van Versailles en zijn nasleep al hebben vergeten? Alle Duitschers weten, dat zulk een .vrede” erger is dan $lle verschrikkingen van dSzen gruwelijken oorlog. Hij acht het echter ook vrijwel uitgesloten, dat de geallieerden het spoe dig zullen opgeven. Hiervoor staan tè groote belangen op het spel. Zelfs als men in Engeland er genoeg van zou krij gen, dan zullen de Amerikanen, die alle sleutelposities beheerschen, niet toestaan, dat Churchill of zijn opvolger met de Duitschers over vrede zou gaan praten. De beslissing over oorlog en vrede l‘«t, volgens dezen profeet, niet in Londen, maar in Washington. Het gaat intusschen om ’t behoud van de hoogste dingen des levens. Wie zich tegen de nationale binding van ’t gemeenschaps leven der volken keert, tast het leven zelf aan. Europa is niet denkbaar zonder ge zond nationalisme; en nationalisme is een woord zonder inhoud, wanneer niet de arbeid van den mensch. maar de macht van het geld het leven der volksgemeen schap beheerscht. Deze Nederlander, die veel in de wereld heeft rondgekeken, be sluit met de opmerking: Langer dan tien Jaren zal Hezë oorlog waarschijnlijk niet duren; de eerste vijf jaren zullen wel de ergste zijn; men went aan alles; over een jaar of zoo, zal het allerergste misschien wel achter den rug zijn. Een vergelijking ’neb 1918 Is te dwaas om los te loopen. Deze oorlog is anders dan alle vorige oorlogen. Nu staat alles op het spel. Als de wapenen de beslissing moeten brengen, dan is het eind nog lang niet te zien. Anders zou het zijn wanneer het gezond verstand aan het woord kan komen. Maar wie luistert er nog naar de taal van het gezond verstand? Zooals gezegd, als deze oorlog vóór 1 September 1949 ten einde loopt, dan zal het mij meevallen. De schrijver in het Limburgsche blad maakt enkele kantteekeningen bij deze uitspraken. Het vrouwtje uit Am sterdam, dat meent, dat zc de volgende Een nieuw aanvalswapen tegen luchtoorlog van den vijand is in bouw. Dag en nacht wordt daaraan door tallooze vlijtige handen gewerkt. Zij stellen ons wel op een zware beproeving van geduld, maar die zal op zekeren dag worden beloond. Tenslotte wijst de minister er op, dat wel nooit een volk aan den vooravond van het vijfde jaar van zijn geweldige worsteling, een dergelijke gunstige positie voor de overwinning heeft gehad, als thans het Duitsche. De fronten, zoo zegt hij, staan ongeschokt. De „Heimat” toont zich moreel en materieel tegen de vijandelijke bommenterreur opgewassen. De Duitsche boer brengt een goeden oogst zijn schuren binnen en een stroom van oorlogsmateriaal verlaat de Duit sche fabrieken. Wanneer er moeilijkhe den te bespeuren zijn, dan bedenke men, dat geen daarvan onoverkomelijk is. Dat is een gevolg van den oorlog en daaraan kan ook weer geen ambtenaar of handelaar iets veranderen. Het is daarom verkeerd hun de schuld te ge ven. Zij doen wat zij kunnen. Een ern stig onderzoek heeft ons geleerd, dat er hier en daar menschelijke fouten ge maakt worden en zullen worden, maar dat over het algemeen het apparaat correct werkt en dat men, als tijdelijke teleurstellingen niet het gezicht beneve len, alle reden heeft om dankbaar te zijn voor hetgeen er door de menschen, die voor ons zorgen, gepresteerd wordt. Er zijn onder de producenten en de han delaars, maar ook onder de verbruikers menschen, die het met het algemeen be lang niet zoo nauw nemen, en die zich trachten te bevoordeelen, ten koste van de volksgemeenschap. Dit moet met alle middelen bestreden worden. Misda den tegen de volksgemeenschap dienen gestraft en bewuste saboteurs uit de samenleving verwijderd te worden. De klantenbinding schijnt, volgens veler oordeel, goed te werken, hoewel niet uit het oog mag worden verloren, dat deze is ingevoerd op een oogenblik, dat wij iets ruimer in de groente kwamen te zitten. Van de klantenbinding mag niet worden verwacht, dat zij de totaal be schikbare hoeveelheid groente en fruit vergroot Het is en blijft een moeilijk probleem. Niettemin hebben wij mogen constatee ren, dat de menschen. met de leiding be. last, alles 4n het werk stellen om de volksmassa zooveel mogelijk tevreden te stellen. Men vergete daarbij vooral niet de talrijke moeilijkheden en hebbe open oog voor ons schitterend werkend distribu. tie-apparaat, waarover vele buitenlanders reeds herhaaldelijk zich opgetogen hebben uitgelaten. Een en ander neemt natuurlijk niet weg, dat de huisvrouw met haar da gelijksche zorgen, de volle aandacht der Overheid verdient. Zij kan, wordt zij in derdaad benadeeld, rekenen op den volle digen steun der Overheid, die ontoelaat bare daden van handelaren aanstonds weet te achterhalen. Tijdens zlln rondreis door de provincie Zeeland maakte de meest beluisterde man van ons land. Max Blokzijl een praatje fnet eenige Zeeuwsche boerinnen (C.N.F.-Otto) Een netelig vraagstuk, omdat er zoo veel voetangels en klemmen aan verbon den zijn Wanneer 80 procent der klanten bevredigd is, blijft er nog 20 procent, dat ontevreden is, over de geringe hoe veelheid, de kwaliteit of wat dan ook. Het is nu eenmaal niet mogelijk iedereen naar den zin te maken. Natuurlijk zijn er moeilijkheden. Op de eerste plaats eten we veel meer groente dan vroeger. Hetzelfde geldt voor aardappels. Uien aten veel men schen vroeger nooit, nu zouden zij graag eiken dag uien hebben, om de groente te kruiden, of een pittige saus te heb ben. Resultaat: er worden twee- a drie maal'meer uien dan vroeger geconsu meerd. Meer verbruik is dus een der oorzaken van de plaatselijke en tijdelijk optredende moeilijkheden. Natuurlijk wordt er, evenals vóór den oorlog, ook groente uitgevoerd, en de Weermacht moet, volgens het geldende recht, ook haar aandeel hebben. Desondanks blijft voor on» in totaal zeker zooveel groente van eigen bodem als vroeger beschik baar. Het lijkt alleen minder door de grootere vraag en productie, waardoor grootere vraag ontstaat naar andere producten dan die, welke eenige dagen of soms weken achtereen in groote hoe veelheden te verkrijgen zijn. Er zijn weken, dat er voldoende groente is, er zijn weken, dat men moei te heeft, zijn portie te krijgen, of dat men te kort komt. Een zacht voorjaar laat de spinazie en de bloemkool plotse ling in massa rijpen. Wat er is moet dan weg en dan komt er plotseling een hiaat, voordat de boonen er zijn, die eerst einde Mei gelegd kunnen worden. Vroeger nam men dan als afwisseling zijn toevlucht tot de busgroenten, maar daarvoor ontbreekt thans het materiaal en dus valt deze aanvulling weg. Een tweede aanvulling vormde voor den oor log de import, die ons eveneens hielp de schaarsche perioden met belangrijke hoeveelheden groente en fruit te over bruggen. Aan het wegvallen van deze aanvullingen kan geen distrfbutie-appa- raat of teler wat doen. Alles wat mo gelijk is wordt gedaan om door stelsel matige teelt de overgangen zoo gelei delijk mogelijk te maken, maar geen enkele boer of ambtenaar kan een plan maken, waarin is vastgesteld, dat er in die en die bepaalde week een bepaalde hoeveelheid regen zal vallen en dat de zon de gewenschte hoeveelheid warmte zal geven. Met het graan komt men, enkele slechte oogstjaren daargelaten, wel uit. Men oogst éénmaal per jaar. Met de groente is men. nu de conser- veeringsmogelijkheid (bussen, bevrie zen) sterk verminderd is, altijd afhan kelijk van het weer en plotselinge sto ringen zijn niet te vermijden. Het vervoer speelt natuurlijk ook een rol. Als het Westland plotseling bergen tomaten op de markt gooit, kan men die gemakkelijk naar Den Haag vervoe ren, maar in verder^ afgelegen plaatsen profiteert men er niet van, omdat er niet voldoende vervoersmogelijkheid is. Gistermorgen omstreeks half negen heeft een aanslag plaats gehad op den kapitein-commandant van politie te Bus- sum. De heer Woerts had juist zijn wo ning aan de Nieuwe Englaan verlaten en was de Brinklaan opgereden, om zich naar het politiebureau te begeven. Op de Brinklaan werd hij achterop gereden door een wielrijder, die twee schoten uit een revolver op hem loste. De kapitein werd ernstig getroffen in zijn rug en heeft een schampschot aan het hoofd. Per Roode Kruis ziekenauto is hij naar de Majella- stichting overgebracht. De dader wist te ontkomen. Minister dr. Göbbels bespreekt in het weekblad „Das Reich”, onder het op schrift „De realtteiten van den oorlog”, het feit, dat de vijanden van Duitsch land er ijverig mede bezig zijn, den Duitschers een beeld van den algemee- nen toestand op te dringen, dat welis waar in geen enkel opzicht met de feiten overeenstemt, doch niettemin er op in gesteld is, zooveel mogelijk tegemoet te komen aan den aard van hun nationale karakter. De minister zegt in dit ver band, dat de Duitsche leiding de dingen realistisch en nuchter bekijkt zooals zij zijn,- doch dat zij ze niet alleen met ver stand, maar ook met voorstellingsver mogen aanpakt en daarom heeft zij de dingen ook altijd weten klaar te spelen en dat zal ook in de toekomst het geval zijn. Geen onoverkomelijke moeilijk heden HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 21 Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Aan de Mioes en in het gebied ten Zuiden en Zuidwesten van Bjelgorod duren de krachtige aanvallen der Sov jets voort. Zij stortten alle onder zware vijandelijke verliezen ineen. Fanatieke tegenaanvallen van snelle formaties van het leger en de Waffen-SS drongen diep in het Sovjet-achterland door. Ook in het gebied ten Zuidwesten van Wjasma, bij Staraja Russa en ten Zuiden van het Ladogameer sloegen onze troe pen alle bolsjewistische doorbraak pogingen af. Gisteren werden aan het Oostelijke front 154 Sovjet-pantser- wagens kapotgeschoten. De luchtmacht viel vooral aan de Mioes en in het strijdgebied van Bjelgorod vyandeiyke concentraties, pantserwagens, artillerie stellingen en aanvoercolonnes aan. Zy vernietigde gisteren alleen in den Zui delijken sector van het Oosteiyke front in luchtgevechten 68 vüandeiyke vlieg tuigen. van een troffen ambte- na lang zoeken onder een kast een luik in den vloer aan, dat toegang gaf tot een geheimen kelder. Het bleek dat zich daarin groote hoeveelheden zure melk en room be vonden. Bij verdere contröle bemerkte men. dat een karn, hoewel deze ver zegeld was sporen van gebruik ver toonde. De boer bleek door handige ma nipulaties de verzegeling zoodanig te kunnen verschuiven, dat de karn in wer king kon worden gebracht door een zich loodrecht daarboven od den zolder be vindende electromotor. Tegen den vee houder werd proces-verbaal ongemaakt, terwijl de daarvoor in aanm mende voorwerpen in beslag nomen. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leef tijd van 1745 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen, teneinde gekeufd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrywilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort Zij, die tot de Germaansche SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zielf eveneens aarynelden. Personen tusschen 18—30 Jaar. die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van de tewerk stelling vrijgesteld. 22 Aug. 914 u. Amsterdam Dam 4. 23 Aug. 9—13 u. Utrecht N.V.-Huis, Oudegracht 245. 24 Aug. 914 u. Amersfoort PoL Durch- gangslager, Leusderweg. 25 Aug. 914 u. den Haag Café den Hout, Bezuidenhout 1113. 1 Ig'.1 I .1 ■.".LH"'.'’.-UI—.1 Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Gir« No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310. Fil.: Rijsw., Kantoorboek!). Leeuwendaal, Oranjolaan 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H.E.G.Ruys, HeenRistr. 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koninfc, Goudsbloem!. 3, Tel. Officieel wordt te Rome meegedeeld, dat de Koning-Keizer de volgende bood schap heeft gericht tot de Italianen op Sicilië: „In de smart, die ons nog nauwer samenbindt, hebt gij de ziel van al uw broeders vernomen, in de woorden van den chef aer regeering en in de harts tochtelijke en bewogen stem van uw trouwen Orlando, met wien ik in nauwe gemeenschap andere uren van smart en vertrouwen heb doorleefd. Kort geleden ben ik door uw schoone steden en uw schoone land gekomen. Toen hebt gij> niets voor uzelf verlangd, broeders vay Sicilië, sterk volk, dat geen lafheid en geen twijfel kent. Niets verlangt gij ook thans. Ik ben in deze lange uren van leed, vaak denzelfden weg als gij ge gaan. Ik heb uw heldenmoed bewonderd. Ik heb uw van smart vermagerde ge zichten, uw, trots, diepe rouw, fiere .blik ken weer gezien, de stem van uw ziel vernomen, die mijn eigen stem is en uw smart, die mijn eigen smart is. Italia nen, broeders van Sicilië, uw Koning is steeds met zijn geest dicht by u, de eerste in het leed over uw smart, de eerste in het sterke vertrouwen aan de boven eiken twijfel verheven herryzenis van uw groote en sterke land, dat in iedere gebeurtenis trouw bleef aan de mónarchie en aan mijn Huis en steeds de lieveling van het onsterfelijke Italië was en zal blijven, dat door zijn won den lijdt, maar nooit wordt gebogen”. Gouverneur van Gibraltar te Cadiz De Engelsche militaire gouverneur van Gibraltar is Donderdag, vergezeld van zijn adjudant en den chef van zijn staf, in de Spaansche havenstad Caciiz aangekomen, waar hij door den müitaj. ren gouverneur werd ontvangen. taseerd wordt, gaat de maat van het geoorloofde uiteraard reeds lang te boven. Men lette op het verschil: Wan- neer in de Ver. Staten 600.000 mijnwer- Tters wekenlang staken, dan maken wij ons in de Duitsche pers daarvan af, met een bericht van 5 regels. Wij gelooven niet, dat door zulk een staking de oor log beslist wordt. Wanneer bij ons 5 misdadigers, die naar vijandelijke zen ders geluisterd en hun berichten verder gecolporteerd hebben, hun verdiende straf ondergaan, dan maakt de vijande lijke pers daaruit op, dat er een revolu tie op komst is. ROME, 21 Augustus. Voor de Oostkust van Sicilië heeft een onderzeeër onder bevel van luitenant Alberto Dopato uit Spezia een vijandelijken torpedojager tot zinken gebracht. Een groep vijandelijke viermotorige vliegtuigen onder escorte van talrijke vliegtuigen heeft verschillende plaatsen in de prov. Napels en Avellino met bommen bestookt, alsmede ook de stad Benevento, waar aanzienlijke verwoestingen zijn aan gericht. Het gebied van Paola (Gosenza) werd door eenige vijandelijke bommen ge troffen alsmede door vijandelijke marine- strijdkrachten beschoten. Italiaansche en Duitsche jagers hebben overal de vijandelijke formaties bestreden en 17 vliegtuigen in het gebied van Na pels en Salerno en nog 4 machines in de omgeving van Avellino neergehaald. Vier andere toestellen werden door de lucht- doelbatterijen vernietigd; één daarvan in de buurt van Missolungi (Griekenland). Vier onzer vliegtuigen zijn van de opera, ties der laatste twee dagen niet op hun basis teruggekeerd. Boven Nisida schoot een van onze verkenningsvliegtuigen der marie, dat dooi; 6 tweemotorige vijandelijke machi nes werd aangevallen, een van deze toe stellen omlaag. Het aantal der tot dusver bij den aan val op Benevento geconstateerde slacht offers bedraagt: 70 dooden en 203 ge wonden. By een nader onderzoek van de ver liezen, welke de bolsjewiekdty! sedert het begin van hun zomeroffenaief, aan het Oostfront hebben geleden, kon, naar het D.N.B. verneemt, worden vastgesteld, -- -- -- - dat tot dusver 14.500 pantserwagens ver- de Meira, aangekomen. In tegenwoordig, nield of buiten gevecht gesteld zijn. - In een interview met den correspondent van Reuter heeft generaal Alcxandei be kend dat alleen het 8ste Britsche leger in een maand tijd van den stnjd om Sicilië 11.835 manschappen verloren heeft. Een tankval na hevigen strijd genomen. De tankval is overmeesterd. Hij biedt den S.S tankgrenadiers een uit muntende dekking tegen het felle ar tillerievuur der Sovjets. (S.S.-P.K.-Büschel-O.-H.)

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1