Doorbraakpogingen der Sovjets in tegenaanvallen opgevangen Maandag 23 Augustus. No. 18571. Ik nu was m en van 1943. De ontruiming Charkof Charkof ontruimd „Onderduikers” geherbergd Sterke druk in gevechts gebied van Charkof Hamburg BINNENLAND een van Gebied ten Noorden van Londen bestookt 23 Vijandelijke vliegtuigen neergeschoten Nederlandsch Vrijwilliger onderscheiden Het prijsgeven-van de stad maatregel tot verkorting het front Geconfectionneerde huis houdelijke goederen Vertrek Landdienst Vrijwilligers Hevige luchtgevechten Flinke kerels melden zich voor de Waffen-S.S. de Landwacht Stopzetting toewijzingen gemengd zangzaad voor zang en parkietachtige vogeJs De conferentie te Quebec Afhalen distributiebescheiden r COURANT HAAGSCHE e e 330263; Boekti J. B. v. Setera Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvée, v.Hoytemastr, 66, Tel.721167 SS-PK. bommenwerpers onze als Sl'td nog slechts een puinhoop werd zij worden ingezet ala waar PRIJS DEZER COURANTt Voor 's-G>ravenha met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", „KoL 1 Boelgaarsch minister naar Berlijn De Boelgaarsche minister van Justitie, dr. Partoff, is gisteravond naar Berlijn vertrokken, om de nieuwe rechtsconven- ties te onderteekenen tusschen Duitsch- land en Boelgarije, op het gebied van het civiele en handelsrecht. Hier komt niemand door! Een Duit- schë Grenadier houdt de wacht aan de kust van de Krim. Wee dengene die het waagt, deze versterkte stelling te naderen. (P.K. S cheer er-Atl.-H.) Bij onze vrijwilli gers. Een commandanten zoekt onze in hun pantserwagen in het Oosten (S.S.-P.K.-Fritsch- O.-H.) der be- jongens Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leef tijd van 1745 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. „Zenuwoorlog” Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum I in zijn politiek weekpraatje over „zenuwoorlog”; PRIJS DEZER COURANTt Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mmd. .11“, „Z. -Bijbl.” en „Letterk Bij'bl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl., ƒ3.95. Buitenl, ƒ9.451. Bij postkant tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. Oproep van mevr. Churchill In een uit Quebec voor de radio tot het Britsche volk gerichten oproep ten gunste van het Sovjet-hu'lpfonds heeft mevr. Churchill woorden van lof ge bracht aan de ..heldhaftige rol, die het Sovjetvolk in dezen reusachtigen strijd speelt om te verhinderen, dat de be schaving door de nieuwe krachten der duisternis wordt weggevaagd.” ,.De Russen, zoo verklaarde mevr. Churchill, strijden voor hun eigen leven, doch daarmede tevens ook voor het onze.” Deze verklaringen worden in de Wil- helmstrasse te Berlijn beschouwd als een nieuw bewijs, dat Engeland bereid is een passenden prijs te betalen voor de inspanningen, die de Sovjets zich ge troosten. Die prijs heet: Europa. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüH- KER, 23 Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In v< «rtdurend zware gevechten wer den ook gisteren in den Mioes-sector alle vjj indelijke doorbraakpogingen af- geslagf i. Bij Isjoem vlamden de krijgs operaties weer op. Sterke infanterie- en pantseraanvallen der bolsjewieken wer den door onze troepen in een tegen aanval opgevangen en afgeslagen. Al leen in den sector van een legercorps werden daarbij meer dan 130 vijande lijke tanks stukgeschoten. Ook in het gebied van Charkof staan troepen van het leger en de Waffen SS. in een verbitterde worsteling met for maties bolsjewistische infanterie en tanks. Charkof, dat tijdens den veldtocht in het Oosten reeds meerdere malen van bezitter is gewisseld en thans nog slechts een puinhoop is, is in het kader van een stelselmatige distancieeringsbewe- ging opnieuw ontruimd. Ten Noord westen van Charkof gaat de zuivering van het terrein van een door Duitsche pantsergrenadiers omsingelde vjjande- lijke groep strijdkrachten bij stijgende gevangenencijfers en buit, voort. Over al waar de bolsjewieken in de overige sectorfen van het front aanvielen, wer den zij ondanks het in den strijd wer pen van versche troepen met zware verliezen afgeslagen. Gisteren overdag verloren de bolsje wieken aan het Oostelijke front 409 tanks en 73 vliegtuigen. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen Welen in den nacht van 22 op 23 Augus tus het gebied ten Noorden van Lon den, alsmede afzonderlijke doelen aan de Zuidoostkust van het eiland met bommen van zwaar kaliber aan. Bij den aanval overdag van Amerl- kaansche vliegtuigen op 2 Zuid-Dult- ache steden op 17 Augustus verloor de Wjand volgens het eerst thans afgeloo- ten onderzoek niet zooals oorspronkelijk **rd gemeld 56, doch 101 viermotorige bommenwerpers. Boven de Golf van Salerno schoten "Uitsche jagers 13 vijandelijke vlleg- ‘Wgen neer. In het kustgebied van de bezette ge- De stelselmatige ontruiming van Char kof moet, naar de militaire correspondent van het D.N.B. verklaart, beoordeeld worden vanuit het principe van de Duit sche oorlogvoering in het Oosten, volgens hetwelk afzonderlijke gebieden en ook steden geenszins die beteekenis hebben, die dikwijls door de vijandelijke propa ganda hieraan wordt gehecht. Op 25 October 1941 werd, in het kader van de groote operaties, Charkof na hevi- gen strijd door de Duitsche troepen stor menderhand veroverd en bezet. Van half Mei tot half Juni 1942 probeerden de bolsjewieken door een partieel offensief Charkof te heroveren. Ten Oosten van deze stad werd de vijand op een strate gisch buitengewoon handige wijze misleid en kwam een omsingeling tot stand, die in haar verdere verloop de vernietiging van groote bolsjewistische legermassa’s met zich medebracht, waardoor de aanval der bolsjewieken op Charkof werd ver ijdeld. De bolsjewistische inspanningen in den winter van 1942/1943 bracht in het kader van de Duitsche distancieeringsbe- wegingen Charkof op 18 Februari 1943 weer in Sovjët-bezit, nadat de Duitsche troepen de voor den oorlog belangrijke in stallaties vernieM en.de stad verlaten had den. De in aansluiting hierop tot voorbij Charkof voortgezette gevechten in de maand Maart met het Duitsche tegenof fensief, brachten Charkof op 15 Maart weer in Duitsche handen. Wanneer nu de bolsjewieken in de afgeloopen dagen noch de ontruiming der stad, noch de andere bewegingen der Duitsche formaties hebben kunnen waarnemen en melden, dan is dit het bewijs voor de geslaagde distanciee- ring van den vijand, d.w.z. een bewijs voor het feit, dat de Duitsche plannen zonder door den vijand beïnvloed te wor den, konden worden uitgevoerd. Het prijs, geven van de stad was in het kader van het gewijzigde front jn dit gebied een vol komen natuurlijke maatregel, die een ver korting van het front en zoodoende een betere frontpositie met zich medebrengt. PRIJS DER ADVERT.t 1—11 m.M. (S ref.) ƒ1», elk» m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg.) 0.19 Elke m M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel, /0.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb. 0.38. Pers, gevr. ƒ0.48. Adv. ,,Br. bur, v. d. bl.” 10 c. meer. Op speciale H.G.-punten zijn verkrijg, baar alle geconfectionneerde huishoudelij_ ke goederen, inclusief alle soorten ga rens, lakens en sloopen, alsmede dekens (met uitzondering van donzen, gestikte of gewatteerde dekens, welke op leverings- vergunning E verkrijgbaar zijn). In te. genstelling niet het in het begin dezer maand gepubliceerde, wordt van bevoeg de zijde medegedeeld, dat op deze spe ciale H.G.-punten ook de stoffen voor de vervaardiging dezer artikelen verkrijg baar zijn, terwijl garens kunnen worden betrokken zoowel op speciale H.G.-punten als op punten der. textiel- en toeslagkaar, ten/ alsmede op speciale T-punten. het Infanterie- Verwundete-Ab- Japanners bombardeeren Amerikaaosch steunpunt in China Eenheden van de Japansche lucht macht in China hebben op 20 Aug. het belangrijke steunpunt der in China ge- stationneerde Amerikaansche luchtmacht Kweilin in de provincie Kwangsi gebom bardeerd en in hevige luchtgevechten 5 vijandelijke jagers neergeschoten zon der zelf verliezen te lijden. bieden in het Westen en bij vrije jacht boven den Atlantischen Oceaan werden nog 11 andere vijandelijke vliegtuigen, voor het meerendeel viermotorige bom menwerpers. neengeschoten t Formaties Britsche bommenwerpers vielen in den afgeloopen nacht lukraak West-Duitsch gebied aan. In verschei dene plaatsen werden voornamelijk open bare gebouwen, waaronder kerken, zie kenhuizen en scholen door brisant- en brandbommen getroffen. De bevolking leed geringe verliezen. Volgen® de tot dusver ontvangen rapporten werden 5 vijandeiijke bommenwerpers neerge schoten. Vandaag vertrekt wederom een groot aantal Nederlandsche Landdienst Vrij willigers naar het gebied Dantzig West Pruisen, landhuip Te Amersfoort heeft op het autopark aan afscheid van deze jongens\en meisjes plaats gevonden, waarbij het Woord ge voerd werd door den burgemeester, mr. Harloff, en den stafleider van den Jeugdstorm, Opperbanheer C. QuispeL DUITSCHE WEERMACHTBERICHTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 22 Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Aan het Mioesfront zetten de bolsjewieken hun aanvallen voort met krachtigen steun van slagvliegtuigén. Onze troepen sloegen in verbitterde ge vechten van korten afstand den bolsje- wistischen stormloop af, sloten een doorgebroken groep van 21 vüandelüke pantserwagens in en vernietigden baar. Ook in het gevechtsgebied van Char kof duurt de druk van zeer sterke Sov- jet-strijdkrachten op onze stellingen voort. Uitbraakpogingen van een inge sloten vijandelijke gevechtsgroep mis lukten. Ten Westen van Orel en ten Zuid westen van Wjasma werden plaatsel(jke aanvallen van den vijand afgeslagen. Duitsche pantsergrenadiers drongen diep door in een gereedstaande vijande- lijke gevechtsgroep en sloegen haar uit een. Gisteren werden aan het Oostelijke front 266 pantserwagens vernietigd. Eskaders gevechtsvliegtuigen, Stuka’s en slajvliegtuigen van de luchtmacht bestrenen, vooral in den Zuidelijken en den Ccntralen sector van het Oostelijke front infanterie- en pantserstrydkrach- ten van den vijand en sloegen versch- aangev »erde reserves uiteen. In lucht gevechten en door het afweergeschut werden gisteren 85 Sovjet-vliegtuigen vernietigd. De Finsche luchtmacht heeft op 20 Augustus 15 Sovjet-vliegtuigen neergeschoten. Van °n door jachtvliegtuigen krachtig beschei .ide formatie vijandelijke bom- menwei »ers werden door Duitsche jagers boven Luid-Italie 11 Britsch-Amerikaan sche vliegtuigen, neergeschoten. Boven het bezette gebied in het Westen en boven den Atlantischen Oceaan, werden voorts 2 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Bij de zware gevechten in het gebied van Orel heeft zich de 12e divisie lucht- doelges tut bijzonder onderscheiden. Aflossing van Litwinof te Washington Uit Moskou wordt officieel gemeld, dat de plaatsvervangende volkscommis saris van buitenlandsche zaken, Litwinof, is ontheven van de ambtsplichten van buitengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur in de Vereenigde Staten. In zijn plaats is Gromyko benoemd. Het bericht, dat Litwinof door Stalin naar Moskou is, geroepen, heeft in de conferentie van Quebec gewerkt als een bom, aldus meldt een correspondent van United Press. In politieke kringen te Washington acht men het feit, dat Litwinof juist tij dens de conferentie naar zijn vaderland moet terugkeeren, ,,een duidelijk bewijs van Stalin, dat hij niet tevreden is met het verloop der besprekingen”. Andere politieke waarnemers te Quebec zijn weer van oordeel, dat de wensch van Stalin, dadelijk een tweede front te vormen in West-furopa, „niet geheel zonder voor waarde” door Roosevelt en Churchill is aangenomen. Moskou heeft namelijk gedurende de twee afgeloopen weken Churchill duidelijk te kennen ge geven, dat het slechts tevreden is met een „onvoorwaardelijke aanvaarding van den eisch naar een tweede front”. Het is nu wel duidelijk gebleken, dat Stalin in geen geval door berichten over successen op andere oorlogstooneelen, zooals bijv, den Stillen Oceaan, van zijn ideeën omtrent een tweede front is af te brengen. I Stalin verlangt de onvoorwaardelijke politieke capitulatie van Engeland en de Ver. Staten ten aanzien van de geallieer de oorlogsdoeleinden in Europa”. Dat is in het kort de strekking van een uit voerig verslag van den specialen Reuter- correspondent te Moskou, Harold King. „De eenige zorg van de Sovjet-Unie is de spoedige oprichting van een land front op het Westelijk continent”. Ook is Moskou van meening, dat na den oorlog slechts die regeeringen mogen blij ven bestaan, die niet vijandig tegen de Sovjet-Unie zijn. Zfeuden Engeland en de Ver. Staten deze wenschen van Stalin inwilligen, dan is het niet onwaarschijnlijk, dat hij ook meer tegemoetkomend tegenover een conferentie van drie zal staan. De terugroeping van Litwinof wordt in een bericht van „Stockholm’s Tidningen” uit Londen bestempeld als een „ernstige schok” en een „zware slag”. Men is ge neigd, de betrekkingen der geallieerden tegenover Moskou als slechter te be schouwen. Naar „Svenska Dagbladet” uit Moskou meldt, vat men in Britsch-Ameri- kaansche kringen aldaar de terugroeping van Litwinof op als een protest tegen het uitblijven van een tweede front. ITALIAANSCHE WEERMACHT. BERICHTEN ROME. 22 Augustus. Op de reede van Bizerta hebben onze bommenwerpers gis teren op doeltreffende wijze geopereerd tegen scheepsdoelen bijde kust van Tunis is een groot vrachtschip tot zinken gebracht door een torpedovliegtuig, be stuurd door luitenant Bertuzzi Innerio van Rimini. Formaties van vijandelijke viermotorige vliegtuigen, begeleid door jagers, her haalden haar aanvallen op Napels en de provincie. Zij werden opgevangen,, door jagers van het 3e regiment en de 22ste groep, die in herhaalde hevige gevechten 12 vliegtuigen neer.«hotenTien andere vliegtuigen werden neergeschoten door Duitsche jagers een vliegtuig stortte, getroffen door het vuur van het afweer geschut, neer in de nabijheid van Torre del Greco. ROME. 23 Augustus. De vijandelijke luchtmacht heeft aanvallen ondernomen op de Itad Salerno en gevoelige schade aangericht. Tijdens felle luchtgevech ten welke Duitsche jagers met de vijan delijke luchtmacht aangingen, gingen 13 vijandelijke vliegtuigen verloren. Tij dens een mitrailleuraanval door 4 vlieg tuigen ondernomen op de haven Prevesa in Griekenland, heeft het vuur van den luchtafweer en van de marine-eenheden 2 aanvallende vliegtuigen vernietigd. In den nacht van 22 Augustus heeft de luchtafweer van Crotone 2 bommen werpers in de omgeving der stad neer geschoten en 1 boven zee nabij Kaap Colonna De huidige voederpositie maakt het noodzakelijk de toewijzingen voor ge mengd zangzaad voor zang, en parkiet, achtige vogels per 1 September stop te zetten. Voor ingeschreven papegaaien en tortelduiven is voorloopig nog een kleine hoeveelheid voeder beschikbaar, hetwelk op de gebruikelijke wijze aan winkeliers- detaillisten zal worden toegewezen. Op de stopzetting kunnen geen uitzonderin gen wordten toegestaan: correspondentie hierover zal dan ook floor het bedrijf schap voor veevoeder niet worden beant woord. Volgens Engelsche kringen zijn, naar S.P.T. meldt, op de conferentie te Quebec de volgende militaire beslis singen getroffen Een plan ter bevrediging van de Sovjeteischen naar het vormen van een tweede front, teneinde de Duitsche ge vechtskracht aan het Oostfront ernstig te verzwakken versterking der aan vallen te land, ter zee en in de lucht op alle fronten meer uitgebreide hulp aan China zoowel in manschappen als materiaal. „In oorlogstijd moeten de verordenin gen der Bezettende Macht onvoorwaar delijk worden uitgévoerd”, aldus sprak de president van het Duitsche Landes- gericht te Groningen bij het bekend maken der uitspraken in de zaken tegen hen, die onderduikers hadden geher bergd en tewerkgesteld en daarvoor Donderdag terechtstonden. De landbouwers werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van 4 tot 7 maanden, met geldboeten, varieerende van 101) tot 300 gulden. Bovendien wer den z|j veroordeeld in de kosten van het proces. Tsjoengking gebombardeerd Naar Reuter meldt, is Tsjoengking voor het eerst sinds 2 jaar weer gebombar deerd. De aanval werd door 2 golven van elk 27 Japansche vliegtuigen uitge voerd De eerste golf heeft doelen in de Westelijke voorsteden der stad gebombar deerd. De tweede golf richtte zich tegen Wansein, ten Zuiden van Tsjoengking Het diplomatieke corps in de Sov jet-Unie, dat op besluit van de regee- ring in het najaar van 1941 was ver huisd naar Koeibysjef, is half Augustus weer in vollen ontvang te Moskou te ruggekeerd. Het kasteel De Voorst te Gorseel is geheel door brand verwoest. Tij dens het blusschings- werk der brandweer C N. F.-W. P. Zeyle- maker) Roosevelt wensebt Stalin te ontmoeten Naar de bijzondere correspondent van de „Daily Mail” uit Quebec meldt, zou president Roosevelt de laatste maanden Stalin 5 maal hebben verzocht, een ont moeting met hem te hebben. Als plaats van samenkomst zou Roosevelt de vol gende landen hebben voorgesteld Irak, Egypte, Ierland, Alaska of de Ver eenigde Staten. De Amerikaansche minister van Oor log, Stimson, en de minister van Buiten landsche Zaken van Tsjoengking, Soeng, zijn te Quebec a’angekomen. Men verwacht, dat Roosevelt en Chur chill vóór het einde van de besprekin gen eenige mededeelingen van algemee- nen aard over de besluiten der confe rentie zullen doen. Amerikaansch-Canadeesch comité President Roosevelt en de Cana- deesche ministerpresident, Mackenzie King, hebben bekend gemaakt, dat een gemeeifpchappelijk comité van oorlogs- hulp voor de Ver. Staten en Canada zal worden opgericht, om de vraagstukken te bestudeeren, die voortvloeien uit de handhaving van het Amerikaansche leen- en pachtverdrag en van het ver drag inzake wederzijdsche hulp. Morgen van 8.3016.30 zijn, aan de beurt voor het afhalen van hun distri butiebescheiden de letters Jongbloed t.m. Kop. (Lokalen Groot Hertoginne- laan en Loosduinen). Morgen van 9— 16.30 zijn voor de inwoners van het Be» noordenhoutkwartier de letters Hop t.m. Kon, van Scheveningen-Noord en Sche- veningen-Zuid de letters Kno t.m. einde K (onderscheidenlijk in de lokalen van Diepenburchstraat 1, Ooststraat 1 en Tesselschestraat 65) aan de beurt Tüdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort Zij, die tot de Germaansche SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18—130 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden ën worden gedurende hun verbintenis van de te werkstelling vrijgesteld. 24 Aug. 914 u. Amersfoort Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 25 Aug. 914 u. den Haag Café den Hout, Bezuidenhout 1113. VERDUISTEREN Van 20.45 uur tot 6.30 uur *faan: 23 Aug op o.19 u., onder 15.48 u. J .?9’ °P °-52 u., onder 16.47 u. 30 Aug. dokters tusschen 22 u. en 7 u. ofc9tn/2nds,eden de Volharding no. 116364 Z^^dspatiënten no. 49. ii°-1153S5°er (Zutendienxt Den Haag) Dr. Ley,in Hamburg ReichsorganisHionsleiter dr. Ley heeft in zijn hoedanigheid van Riikswo- ningcommissaris een bezoek gebracht aan Hamburg, waar hij zich overtuigde van de omvangrijke hulpmaatregelen, die door de partij zijn genomen voor de, door de Anglo-Amerikaansche luchtter- reur ernstig getroffen bevolking. In een rede zeide hij, dat het geheele volk zich, evenals met de slachtoffers uit andere gouwen, ook met de Hamburgers soli dair voelt en alles doet, om deze zwaar beproefde volksgenooten door gemeen- schapshulp bij te staan. Reichsstatthalter gouwleider Kauf mann sprak zijn dank uit voor de ver leende hulp. Verklaring van Brendan Bracken Naar „Stockholms Tidningen” uit New York meldt, heeft de Britsche mi nister van voorlichting, Brendan Bracken, verklaard, dat Roosevelt, Churchill en Mackenzie King te Quebec thans de laatste hand leggen aan de plannen om het Duitsche volk „te bom bardeeren, te verbranden en op alle mogelijke manieren onverbiddelijk te vernietigen”. Hij zeide voorts, dat aan alle fronten een buitengewoon groote verscherping van den oorlog verwacht kan worden, en waarschuwde tegen het gelooven aan een spoedig einde van den oorlog. De strijd zal „hard en langdurig” zijn. Men verwacht heden de aankomst te Quebec van Knox, den Amerikaanschen minister van marine. den Utrechtscheweg het ..Hamburg is zwaar getrof fen”. Bij het hooren van dit bericht, welde bitterheid op in de harten van de mannen der trotsche Hanzestad. Jaren staan zij nu al aan alle fronten, behaal den overwinning na overwinning op den vijand of stuitten zijn stormloop, al naar gelang hun bevelen luidden. Óver hun soldateske houding behoeven wij niet eens meer te spreken. Sinds lang zijn hun vanen met zegekransen getooid. Hen allen bereikte het bericht van de zware bombardementen en ieder van hen heeft zeker zijn zorgen met zich meegedragen. Voor alles de pijnigende onzekerheid over het-leven der verwan ten. Zoo was het dus. Aan het front wa ren zij niet klein te krijgen, in plaats daarvan zou door een laffen aanslag op hun gezinnen de kracht van het Duit sche volk gebroken worden. En vanwaal1 het maar eenigszins mo gelijk was, zijrï Hamburg’s zonen naar hun zoo zwaar getroffen vaderstad ge reisd. Een Hamburger tpleegt niet reeds van te voren groote woorden te gebrui ken of met veel gelamenteer zijn zor gen en angsten te uiten. De soldaten, die den D-trein BerlijnHamburg be volkten, maakten zeker geen verslagen indruk. Zij waren op het ergste voorbe reid en misschien bedienden zij zich juist daarom van hun kernachtige Ham- burgsche uitdrukkingen. De wonderbaar lijkste geruchten waren hun reeds ter oore gekomen, doch deze vonden bij de Hamburgsche soldaten slechts een sma lend lachje. Bij deze mannen behoeft men niet met „windbommen” te komen aanzetten. In een voorstadje moest er overge stapt worden. Het verdere vervoer zou met autobussen en vrachtwagens ge schieden. Dengenen, die dezen merkwaar- digen rit naar het centrum van Hamburg meemaakten, zal hij steeds levendig in de herinnering blijven. Plaatsen, waar aan zij de mooiste herinneringen had den bewaard, lagen in puin. Het eene woonhuis naast het andere was uitge brand en vernietigd. Met eigen oogen zag ik, hoe Hamburgsche grenadiers, getooid met dfe uiterlijke kenteekenen hunner dapperheid het E.K. beider klassen, het Sturmabzeichen, het Pan- zervernichtungsabzeichen, de Nah- kampfspange met tranen in hun oogen bij deze puinhoopen stonden. Het waren geen tranen der vertwijfeling, neen van woede, want hun vuisten omklemden krampachtig de geweren. Wel, wat zou je ervan denken, Tom my, wanneer je op een kwaden dag eens tegenover deze mannen zult staan? Je hebt hen van veel beroofd. Veler, van vrouw, kind en familie, van have en goed, maar het was je hiet mogelijk hun het hart te ontnemen en wanneer je denkt op deze manier de Hamburgers en hun Hamburg weggevaagd te hebben, dan vergis je je leelijk. Maar daar zul len we later nog op terugkomen! En de achtergeblevenen, welken in druk maken zij op ons? De wemelende menschenmassa op het Centraalstation was ons eerste antwoord. Dat was geen verslagen massa, die moedeloos tus schen de puinhoopen dwaalde. Neen, deze menschen waren weer tot zichzelf gekomen. Veeleer maakten zij den in druk van soldaten, die zoojuist een he- vigen, massalen vijandelijken aanval af gewezen hadden. Het was g^en moede loosheid, die hun gezichten weerspiegel den. Velen waren nauwelijks aan den dood ontkomen, hadden alles verloren, maar desondanks, volgens een onge schreven wet, stonden zij allen weer pa raat. Geen berusting, maar wilskracht sprak uit hun gezichten. In enkele stadsgedeelten stond ik, waar slechts de dood heerschte. Maar op tal van andere plaatsen repten zich reeds weer de handen. In gedeeltelijk uitgebrande winkels wprden alweer wa ren te koop aangeboden. De spaarkas sen waren in provisorisch ingerichte vertrekken ondergebracht en hadden haar bezigheden weer hervat. Ook bier werd geschonken. Het autoverkeer had den- zelfden omvang bereikt als f voor den oorlog. Zelfs de aan alle kanten inge- laschte autobussen speelden het niet meer klaar en een uitgebreid tramver keer bracht de reizigers in alle wind richtingen. Schertswoorden weerklonken. Het was werkelijkheid, het leven was in de Elbestad weergekeerd. Ofschoon wfcter-, licht- en gasleidingen nog voor het grootste deel onbruikbaar waren, ontving ieder zijn warmen maal tijd. Ik wil er in dit verband niet over spreken, op welke prachtige wijze de Partij, de Staat en het Leger de Ham burgers geholpen hebben en nog helpen. Wij soldaten, die tochvan het front kwamen, hebben alleen maar verbaasd gestaan over de manier, waarop deze Hamburgers, man of vrouw, deze situa tie beheerschten. Niemand van ons had voordien ooit geweten, hoeveel bronnen, en andere waterleidingen er in geval van nood nog in gebruik genomen kon den worden. Maar zij waren er. Wat bleef er nog over van het domme ge rucht, volgens hetwelk in Hamburg tal- looze epidemieën uitgebroken zouden zijn? Wij hebben daarvan niet het min ste gemerkt. Zoo zagen wij dus ons Hamburg weer. Het werk van vele menschenhanden lag daar uitgebrand en in puin. Maar de Hamburgers, die wij er za gen, of zij ons nu bekend waren of on bekend, waren niet verslagen. De geval lenen kunnen gerust zijn. Ondanks dood en brand, zal Hamburg weer groeien. Bij dit groote ongeluk hebben haar be woners bewezen, uit welk hout zij ge sneden zijn. Ieder van.ons is nu weer op zijn plaats teruggekeerd. Nog harder zijn wij geworden en grimmig en vast besloten wachten wij op den dag der Vtergrtding. STERNBERG. De persdienst der NS.B. meldt: De Leider heeft op het hoofdkwartier der N.S.B den Nederlandschen vrijwil., liger uit de divisie Viking. H. van Exel, ontvangen. Deze is namelijk kort ge leden onderscheiden met de Nahkampf- spange in zilver. Van Exel is pas 25 jaar oud en in den strijd bevorderd tot on derofficier. Hij was de tweede Neder lander. die onderscheiden werd met het Ijzeren Kruis 2e klasse en is thans ook drager van het Ijzeren Kruis -e klasse, tevens van sturmabzeichen, het zeichen en de Nahkampfspange in zilver. Mussert wenschte den jongen Nederlan der geluk met zijn onderscheidingen en dankte hem voor hetgeen hij voor het Nederlandsche volk had gedaan. Ver volgens speldde de Leider hem hét eere- draagteeken „Strijd en Offer" op de borst- Ter toelichting diene, dat de Nah- karripfspange kan uitgereikt worden in brons zilver en goud, respectievelijk wanneer men 15 36 en 50 dagen in handgemeen met den vijand is geweest en, zooals de formule luidt, al die keeren het wit van ’s vijands oog heeft gezien. Kolonel-generaal Jeschonnek ter aarde besteld De chef van den generalen staf van de luchtmacht, kolonel-generaal Je schonnek, is Zaterdagmiddag te velde ten grave gedragen. Op eigen wensch vond de groote soldaat, in de onmiddel lijke nabijheid van zijn arbeidsterrein, op een gevechtspost van den opperbe velhebber der luchtmacht, de laatste rust. De naaste familieleden van den overledenen, Rijksmaarschalk Göring en de intiemste medewerkers van Jeschon nek, hadden zich rond de groeve ge schaard. Ook generaal-veldmaarschalk Keitel, de Reichsführer-SS Himmler, de generaal der artillerie Jodl, de generaal der infanterie Zeitzler, vice-admiraal Meisel en een delegatie der partij wa ren aanwezig. De Rijksmaarschalk en opperbevel hebber van de luchtmacht nam in zijn rede afscheid van kolonel-generaal Je schonnek. „Onze jeugdige chef, zoo zei de hij o.a., had geen oogenblik tijd tot rust. De luchtmacht zegt hem dank voor alles, wat er voor haar van hem is uit gegaan. Een hard lot heeft hem wegge roepen. Een korte loopbaan, doch vol successen en vol onderscheidingen en zoo vol enormen arbeid, dat ook hij zich voor eeuwig bij de mannen heeft gevoegd, die onvergeten blijven, wan neer eens de overwinningsklokken over het Duitsche vaderland zullen klinken.” Na de rede van den Rijksmaarschalk werd de kist onder de tonen van „De Goede Kameraad”, in de groeve neer gelaten. De opperbevelhebber van de luchtmacht legde als laatsten groet van den Führer een krans bij de open groeve. Een eerecompagnie loste een salvo over het graf. Telefoon 116306 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro No. 12500 Bijkant. Sobev. Keizerstr. 319, Tel. 650310. Fll.: Rijsw., Kantoorbockh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H.E.G.Ruys, Heerenstr. 124. Tel. 778038N.V. Kantoorb.^Th.J. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tel. ■I n. f K..i

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1