GROOTE AFWEERSLAG VOORTGEZET REGEERING BENOEMINGEN IN DE DUITSCHE No. 18573. Woensdag 25 Augustus. 1943. BINNENLAND KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS SPORT Quebec-conferentie geëindigd Gereedstaande bolsjewistische tanks en infanterie uiteen geslagen Stempeltocht 1943 Succesvolle aanval van torpedo- vliegtuigen op convooi Wijzigingen in het burgerlijke bestuur OFFICIEELE BERICHTEN uit de Staatscourant Burgemeestersbenoemingen Reizen naar de verboden provincies Besluit materieele oorlogs schaden De luchtaanval op Berlijn VERDUISTEREN Van 20.45 uur tot 6.30 uur W;: Hoofdprijzen Staatsloterij Derde klas BURGERLIJKE STAND Afhalen Distributiebescheiden Himmler minister van Binnenlandsche Zaken Formeele verklaring van Churchill en Roosevelt Sportrevue COURANT 8051 15883 WEERM ACHTBERICHT ITALIAANSCH (P.F. Andres-R.) komende seizoen competities de 200: 100: der Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duit sche Marine. Hoe de vrije tijd inJiet kamp wordt doorgebrachtVol belang stelling luisteren de» Nederlanders naar een Duitsche militaire kapel, die ook Nederlandsche melodieën ‘en gehoore brengt. HAAGSCHE Bevoegdheid president Dieren artsenkamer De Verordening van den Rijkscommis- saris inhoudende een aanvulling van de Dierenartsenverordening voegt aan laatst genoemde een afdeeling toe. waarin o m. bepaald wordt, dat de president van de Nederlandsche Dierenartsenkamer, voor zoover zulks ter voorbereiding van zijn beslissingen noodzakelijk is, getuigen kan hooren of kan laten hooren. Ieder, die als getuige of deskundige is opgeroepen, is verplicht aan die oproeping gevolg te geven. De president kan de getuigen en deskundigen, onder eede hooren of laten hooren mits zij den leeftijd van zestien jaren hebben bereikt. Weigering om op de gestelde vragen te antwoorden of de ge vorderde eed, verklaring of belofte af te leggen, kan worden bestraft met een geld boete van ten hoogste duizend gulden. De getuigen en deskundigen ontvangen des- verlangd schadeloosstelling van de Neder, landsche Diereriartsenkamer van Ojen geb. Dick, d. A. J. de Geus geb. Bronkhorst, z. R. J. S. Slijp geb. Hofman, d. J. C A. Groo» geb Posthoorn, d. A. A. C. v. d. Ro« DE UITKEERINGEN DOOR HET N.A.F. IN GEVAL VAN WERKLOOSHEID: Nog steeds zijn velen niet op de hoogte van de regeling, welke het Ned. Arbeidsfront voor de leden in geval van werkloosheid heeft getroffen. Werklooze leden ontvangen thans boven de uitkeering krachtens de Rijkssteunregeling: a. den toeslag van 10 pCt. van net gemiddelde vroegere inko men, dat vóór het intreden der werkloos heid werd genoten, mits het lid tenminste 52 weken onafgebroken de Arbeidsfront- bijdrage heeft betaald b. de aanvullende uitkeering tot 70 pCt. van het gemiddelde vroegere inkomen voor gehuwden (60 pCt. voor ongehuwden), mits het lid vóór 3 Juli 1943 gedurende minstens 52 weken onafgebroken aan de voormalige werk- loozenkas van het Nederlandsche Arbeids front heeft bijgedragen. Het inkomen wordt in beide gevallen astgesteld op grond van de gemiddelde contributieklasse, volgens welke het lid gedurende de 26 weken, voorafgaande aan de werkloosheid, heeft bijgedragen. Aan L. J. van Dijk, hoofdcommies bij het Departement van Algemeene Zaken, is de titulaire rang verleend van referen daris Aan jhr. mr. A. K. C. de Brauw, plaats vervangend Rijksadvocaat alhier, is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit ’s-Rijks dienst met dank. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: de commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft tot burgemeester benoemd: den hypotheekbewaarder mr. J. Best te Almelo tot burgemeester van Emmen, den gemeente-secretaris H. van der Wel te Grubbenvorst tot burgemeester van Oost- kapelle, den burgemeester J. H. Schreurs van Greventeicht, Obbicht en Papenhoven tevens tot burgemeester van Roosteren, den burgemeester J. P. A. de Monye van Maarn tevens tot burgemeester van Wou denberg, den heer J. C. H. M W. Sassen te Breda tot burgemeester van Veghel, den heer I. G Timmer te ten Post tot burgemeester van Bedumjhr. P. J. W. Coenen van den Oosterhoff tot burgemees ter van Olst, den heer R. Brunsveld te Apeldoorn tot burgemeester van Baren- drechtden heer H. Homan te Warffum tot burgemeester van Uilthuizermeeden; den heer C. P. Looijenga te Oldenzaal tot burgemeester van Workum; den heer D. ten Have te Zuidbroek tot burgemees ter van Zuidbroek; den heer G. H. Trij- bels te KerkradeHaanrade tot burge meester van Horn en den heer J. H. H. Hermans te Utrecht tot burgemeester van Wessem. Aanvragen om ontheffing van het verbod tot betreden van de vijf Noorde lijke en Oostelijke provincies dienen uitsluitend te worden gericht tot den politie-officier van den Beauftragte van de provincie, waarin de aanvrager woont en niet tot dien van de provin cie waarheen men verzoekt te reizen. „Bij deze aanvrage moet men opgeven naam en voornamen, volledig adres, geboortedatum en nummer persoons bewijs benevens den duur van het voor genomen verblijf. Krachtens het besluit van de secretaris, sen-generaal van Financiën en van Justi tie tot wijziging van het besluit op de materieele oorlogsschade is de bepaling geschrapt, krachtens welke de inschrijvin gen in het Grootboek van den Wederop bouw op schade aan gebouwde onroerende goederen in de gemeenten Rotterdam en Middelburg gelegen gedurende ten hoog ste vijf jaren en voor zooveel zij betrek king hebben op schade aan gebouwde on roerende goederen in de overige gemeen ten gelegen gedurende ten hoogste drie jaren, een rente dragen van vier ten hon derd ’s jaars. Het tijdperk wordt door den Algemeen Gemachtigde voor den Weder opbouw van geval tot geval of voor groe pen van gevallen vastgesteld.’ Voorts is in het besluit een lid ingelascht, luidende „indien uit feiten, waarmede bij de vast stelling of bij de uitbetaling der bijdrage geen rekening was gehouden, blijkt, dat een bijdrage overeenkomstig dit besluit geheel of gedeeltelijk ten onrechte is toe gekend of is uitbetaald, kan de toeken ning worden herzien en het ten onrechte uitbetaalde bedrag worden teruggevor derd” Stichting „Winterhulp Nederland” Het decreet van den Rijkscommisaaris voor het bezette Nederlandsche gebied tot wijziging en aanvulling van zijn decreet waarbij de stichting ..Winterhulp Neder land" werd opgericht, houdt in dat het toezicht op het financieel beleid der stich, ting thans wordt opgedragen aan de Alge meene Rekenkamer. Tot heden was hier mede belast een financieele commissie, welker leden door den Rijkscommissaris waren aangewezen. Kalme houding van bevolking De A.N.P.-correspondent meldt: De aan. val der Britsche bommenwerpers is door de Berlijnsche bevolking met kalmte op genomen. Eten rondgang door de getrof fen stadsdeelen bewees, dat de lucht beschermingsmaatregelen, zooals deze in den laatsten tijd van hoogerhand gijn voorgeschreven en gereorganiseerd. In derdaad een nuttig effect hebben gehad. Overal waar woonhuizen getroffen zijn, hebben de luchtbeschermingsbrigades, be staande uit de leden van den Duitschen luchtbeschermingsbond, de politie, de huisgemeenschappen en de politieke lei ders onmiddellijk alle maatregelen geno men, die noodig waren om het gevaar te keeren Hierdoor is het mogelijk ge weest veel schade te voorkomen. ROME, 25 Augustus. Een vijandelijk convooi, dat beschermd werd door een sterk escorte van marineva^rtuigen en vliegtuigen, is in het Centrale bekken van de Middellandsche Zee aangevallen door onze vliegtuigen, die een grooten torpedo jager met 3 torpedo’s in brand schoten en 2 vrachtschepen troffen met een totalen inhoud van 15,000 ton Deze vaartuigen werden ernstig beschadigd. Vijandelijke vliegtuigen hebben gisteren aanvallen ondernomen in de omgeving van Napels en Salerno Aanvulling: Het torpedovliegtuig, dat tij dens de actie waarvan in 't weermachtbe- richt van heden wordt melding gemaakt, een vijandelijken torpedojager in brand heeft geschoten, werd bestuurd door luit. Terzi Vezio uit Aulla (Apuania) en door sergeant Chiccarella Giuseppe uit Rome Morgen wordt de uitgever en boekhandelaar Paul Nijhoff 75 jaar. Dezer dagen heeft hij zijn gouden jubi leum als directeur van Scheltema en HoL kema’s Boekhandel en uitgeversmaat schappij te Amsterdam gevierd. Op Zit* dag a.s. en W o e n s- oag i September a.s. zullen in Metropole door het Residentie-Tooneel ’s middags 2 uur kindervoorstellingen worden gege ven van het sprookje: „Zwaan kleef aan", onder leiding van mevr. Fie Carelsen. De strijd in den Stillen Oceaan Van een ongenoemde basis in het Zui delijke deel van den Stillen Oceaan meldt Domei, dat een formatie Japansche wa tervliegtuigen op 23 Augustus een aan val heeft gedaan op 4 vijandelijke mo- tortorpedobooten in Straat Gizo voor Vella. Lavella Daarbij werden 2 vijan delijke booten vernietigd. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 25 Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Duitsche hulpkruiser in Japan aangekomen De aankomst van den Duitschen hulp kruiser ,,Thor” in Japan na, een lang durige, succesvolle kaapvaart wordt door de geheele pers met groote koppen ver meld. In de 'opschriften wordt medege deeld, dat het Duitsche oorlogsschip na eeu aantal groote successen, waarbij 8 vijandelijke schepen van in totaal 100.000 ton tot zinken werden gebracht, in Oc tober van het vorige jaar zelfs met 3 buitgemaakte schepen veilig in Japan aan kwam. De Britsche berichtendienst meldt om trent den Duitschen afweer tijdens den jongsten luchtaanval op de Rijkshoofdstad, dat teruggekeerde bestuurders hebben verklaard, dat heele zwermen jagers, die met de zoeklichten samenwerkten, zich op de zware bommenwerpers stortten, zoodra deze naderden. Een bestuurder zeide: „Wij begrepen eerst niet, waarom er zoo weinig granaten werden afgevuurd. Toen wij echter de jagers ontdekten, begrepen wij het onmiddellijk. Ik heb nog nooit zooveel jagers gezien. De gevechten tusschen bom menwerpers en jagers hadden overal plaats”. De A.N.P.-correspondent meldt: In militaire kringen te Berlijn wordt naar aanleiding van den jongsten Britschen luchtaanval op Berlijn het volgende ver klaard: De reorganisatie van de luchtverdedi- gingsstrijdkrachten heeft tot groote suc cessen geleid. De sterke eenheden nacht- jagers, die in samenwerking met de zoek lichten en de luchtdoelartillerie den aan val reeds voor Berlijn opvingen, slaag den erin de aanvallende groepen der yij- andelijke vliegtuigen uiteen te drijven’ en voor een belangrijk deel te verstrooien, zoodat het niet tot een geconcentreerden aanval kon komen. Een deel der Brit sche toestellen bereikte slechts het cen trum van de Duitsche hoofdstad, alwaar zij door het werpen van brisant- en brandbommen schade aan woonwijken en openbare inrichtingen veroorzaakten. Hierdoor-ontstonden verliezen onder de bevolking. Uit het aantal neergeschoten vliegtuigen, dat volgens de voorloopige opgaven 60 bedraagt, blijkt, dat het nieuwe verdedigingssysteem in staat is om een grooten aanval te breken en de kracht van dergelijke aanvallen voor een groot deel van de eigenlijke doelen af te leiden. «OCIALE VERZEKERING INWONENDE KINDEREN: Bij besluit van den secr- generaal van Sociale Zaken is te rekenen van 1 Januari 1943. wijziging gebracht in de bestaande regeling inzake de sociale •erzekering van inwonende-kinderen De -erzekeringsplicht is uitgebreid tot alle inwonende bloed- en aanverwanten als- mede tot alle inwonende stief, en pleeg kinderen, die aan den bedrijfs- of beroeps arbeid plegen deel te nemen, behoudens dat voor de Invaliditeitswet een leeftijds grens geldt van 14 jaar en voor de Ziekte wet en de Kinderbijslagwet van 21 jaar Een overgangsregeling is getroffen inzake het beëindigen van loopende particuliere verzekeringen. Maan: 25 Aug. op 1.31 u., onder 17.42 u. 26 Aug op 2.15 u., onder 13.30 u. 30 Aug N. M Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 1 u. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364' z.g.-Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. tiek gaat Rijksminister von Neurath thans met pensioen. In Rijksminister dr Frick was voor Rijksminister von Neurath de aangewezen opvolger aanwezig: een buitengewoon er varen bestuursdeskundige. die kan terug zien op een even veelzijdige als succes volle bestuursloopbaan, die haar hoogte, punt vond in zijn meer dan tienjarigen arbeid als Rijksminister ,van Binnenland- sche Zaken. Het opheffen van de vacature, die door deze mutatie in de leiding van het Rijksministerie voor Binnenlandsche Za ken is ontstaan, door de benoeming van Himmler tot minister van Binnenland sche Zaken, lag aldus de indruk van Berlijnsche politieke kringen ook reeds voor de hand door het feit, dat de Reichs. führer-SS in zijn hoedanigheid van chef der Duitsche politie reeds zonder dat een belangrijk deel van het ressort van het Rijksministerie voor Binnenlandsche Za ken leidde. Deze benoeming biedt den besten waarborg, dat de leiding van de binnenlandsche politiek en van het bin nenlandsche bestuur van het Rijk na de meer dan tienjarige ambtsvervulling van dr. Frick ook na deze wisseling geken merkt zal worden door dezelfde stabili teit en vastheid Heinrich Himmler staat bekend als een (buitengewoon krachtige leiderspersoonlijkheid, die tot nu toe reeds op de meest verschillende gebieden op den voorgroiRi is getreden. De orga nisatorische opbouw van de Duitsche po litie is evenzeer zijn werk als de stichting van de Waffen-SS, wier divisies zich in het verband van het Duitsche leger in den loop van den oorlog aan alle fron ten hebben onderscheiden Als Reichskom. missar für die Sicherung und Festigung des Deutschen Volkstums heeft hij bo vendien ook op het gebied van de neder zetting en den landbouw zijn veelzijdig heid bewezen, zoodat met hem een energiek, met alle facetten van het open, bare leven zeer goed bekend deskundige aan het hoofd van het binnenlandsche bestuur van het Rijk komt te staan, die waarschijnlijk de voorwaarde schept voor een verdere concentratie van krachten en sterkere samenbundeling van het inwen dige front. VOETBAL JAARVERGADERING N.V.B.: De jaar vergadering van den Ned Voetbalbond zal Zaterdag 11 Sept, om 14 uur. worden gehouden in Esplanade”. Lucas Bol werk te Utrecht. De agenda vermeldt o.m. een voorstel tot afschaffing van de protesten. y T Storingsvliegtuigen boven Berlijn In den afgeloopen qacht vlogen, naar het D.N.B, meldt, eenige Britsche sto- ringsvliegtuigen boven het Rijksgebied en bevonden zich ook even boven het ge bied van de Rijkshoofdstad. Over het uit werpen van bommen zijn geen berichten ontvangen 5000: 6190 2000: 8804 ƒ1500: 13704 15927 1000: 5383 400: 14161 5342 18240 3330 9373 10663 11162 14957 15437 16686 17863 17945 19692 21502 BEVALLEN: A. M C. van der Ham men geb. Hoogervorst, z. C. Loch- mans geb. den Heyer, d. J. C. P. A. Jacobs geb Warnar, d. M. Avé geb. Mooijman, d. J. P Blom geb. Ton- non. z. J. C. Bonte geb. v. d. Hei den, d. C. Saris geb. Dobber, d. A. H. C de Zeeuw geb. van der Kolk, d L. J. Trippe, geb. van der Beek, z. M. E. Finkenflugel geb. van de Kant, z. W. Vlot geb. v. Meeteren, d. E. W Andries geb. v. d. Hatert, z. D. C. M van Ojen geb. Dick, d. A. J. de De groote afweerslag in het Oosten duurt met onverminderde hevigheid voort. Waar de bolsjewieken met hnn sterke infanterie- en pantserstrijdkrach- ten onze stellingen aan de Mioes, in het gebied van Isjoem, Charkof en ten Zui den van Sjisdra aanvielen, bleven zij met zware verliezen liggen. Alleen in den sector van een legercorps werden gisteren 116 tanks stukgeschoten. De luchtmacht steunde met sterke formaties gevechtsvliegtuigen en vliegende artil lerie de afweergevechten en sloeg ge reed staande bolsjewistische tanks en infanterie uiteen, ’s Nachts werden be langrijke aanvoerverbindingen van den v|jand en troepenkampen gebombar deerd. Gisteren overdag verloren de bolsjewieken 263 tanks en 95 vlieg tuigen, voor het meerendeel slagvlieg- tulgen. De Obergefreiter Typtz van een afdee. 1 ling panfserjagers schoot op 19 Augus tus tijdens de gevechten ten Zuiden van Wjastna binnen 30 minuten van 32 aan vallende bolsjewistische tanks er 11 stuk. Voor de Oostkust van Sicilië ^plaatsten snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen bij een aanval overdag treffers van zwaar kaliber op een vijandelijk transportschep van middelbare grootte. Boven de bezette gebieden in het Wes ten schoten Duitsche jagers gisteren 2 zware Amerikaansche bommenwerpers neer. Enkele lichte vijandelijke bommenwer pers ondernamen in den afgeloopen nacht storingsvluchten boven het Noord-Duit- sche gebied. Door het lukraak neerwer pen van enkele bommen ontstond ge ringe schade aan gebouwen. De plannen tegen Japan Churchill heeft aan persvertegenwoor digers te Quebec o.a. verklaard, dat Plannen voor een korten en voor een op langen termijn berekenden oorlog tegen “aPan ontworpen zijn. Soeng is op de ooogte gebracht van deze plannen. Voorts “®elde Churchill mede, dat Roosevelt 'tvoerig heeft gesproken over de pro- Jernen in het Zuidwesten van den Stillen Ceaan en in het China van Tsjoengking. „Nietszeggend communiqué”, aldus Berlijn Wijziging wekte geen verrassing Het internationale informatiebureau te Berlijn schrijft o.a.: De mededeeling in zake de in eenige leidende instanties van het Duitsche burgerlijke bestuur aange- bracbte wijzigingen heeft in Berlijnsche politieke kringen geenszins verrassing ge. wekt, daar men gezien den hoogen leef tijd en den gezondheidstoestand van eenige betrokkenen sedert geruimen tijd een dergelijke verandering verwachtte. Zoo kon de definitieve ontheffing van den Rijksprotector in Bohemen en Mo. ravië. baron von Neurath. die zooals be kend wegens zijn geschokten gezond heidstoestand zich reeds sedert Septem ber 1941 van de directe leiding der be stuurszaken had teruggetrokken, met het oog op zijn hoogen leeftijd hij vierde kort geleden zijn 70s»en verjaardag slechts een kwestie van tijd zijn. Na vele jaren schitterende dienstprestaties in hoofdzaak in de buitenlandsche en laat stelijk ook in de binnenlandsche poli- Veerkade gisterochtend uur uit moest wijken dere wielrijdster, reed gasdolly van een personenauto DUIZENDEN DOEN ER AAN MEDE Er zit climax in de stempeltochten van de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer. Drie jaar achtereen is een stepipeltocht gehouden. Tehkeniare steeg het aantal deelnemers(sters) aanzienliik Door het provinciaal kantoor van V.V V. in de Javastraat en 26 plaatselijke kan toren zijn dit jaar reeds meer dan 12 000 ■Stempelboekjes uitgereikt Bovendien zün rtiim 5000 inlegvellen verstrekt hetgeen wil zeggen, dat bijna de helft van het aantal stempelaars aan een boekje, waar in 24 stempels kunnen, niet genoeg had I Aangezien het stempelen- tot eind Seo- tember door zal gaan, kan men gerust aannemen dat de eindcijfers de huidige met eenige duizenden zullen overtreffen Overal in Zuid-Holland treft men dezen zomer vacantiegangers met de gele stempelboekjes aan. Zelfs op de meest afgelegen wegen in de polders, die in andere jaren bijna niet door vacantie gangers bezocht werden, komen de stempelaars elkaar tegen. Historische bouwwerken en andere cultuurmonumen ten hebben, naar mr. Woltier. de direc teur van V.V V Zuid-Holland ons mede deelde in jaren niet zooveel bezoekers gehad Ter illustratie een klein voor beeld, Het pijpenmuseum te Gouda heeft thans 2000 bezoekers per maand Vroe ger waren het er20 per jaar Niet alleen de monumenten maar ook het rijke natuurschoon, dat onze provincie biedt, is door den stempeltocht in het middelpunt van de belangstelling komen te staan Bovendien hebben duizenden menschen geleerd hoe aantrekkelijk het is kris kras door een provincie te trek ken. ten einde de mooie en interessante dingen te ontdekken Maar ook voor V.V V zelf is deze stempeltocht van groote waarde Vooral in de kleinere plaatsen ziet men de waarde van V.V V. nog lang niet altijd in ^ïen liet daar de vacantiegangers maar aan hun lot over Meer en meer beseft men door den stem peltocht daar echter, dat ook voor het vreemdelingenverkeer geldt: „De cost gaat voor de baet uit’’ Morgen van 8.3016.30 zijn aan de beurt voor het afhalen var hun distribu tiebescheiden de letters Li t.m. Moo (lo kalen Groot-Hertoginnelaa i en Loosdui- nen). Morgen van 916.30 zijn voor de inwoners van het Benoordenhoutkwartier de letters Lig t.m. Mo. van Scheveningen. Noord en Scheveningen-Zuid de letters Mon t.m. einde O (onderscheidenlijk in de lokalen van Diepenburchstraat 1. Oost- straat 1 en Tesselschestrlat 65) aan de beurt politieke kringen, te Berlijn noemt den inhoud van de slotverklaring conferentie te Quebec rijkelijk kron- v en inhoudloos. De aankondiging van a,.r<3ere conferenties toont, dat toch met es duidelijk is. De concentratie van oorlogvoering op Japan beschouwt te*n in de genoemde kringen als een lou- v buiSing voor het Amerikaansche wén en voor Tsjang-kai-sjek. Ook de is o» naar een conferentie met Stalin tig, °*Sens de meening van Duitsche poli- ev e i mSen een verlegenheidsphrase. de erkenning van het Fransche Voor, ?ntenc°mité in Algiers, welke in het hhraU -lcht gesteld werd, een zuivere tici Se ls' meening van Duitsche poli- èn c?,ver?!et communiqué van Roosevelt in kan dus worden samengevat öietséL doofden; rijkelijk kronkelig en “^eggend. De Führer heeft den Rijksprotector van Bohemen en Moravië, baron von Neurath, op zijn verzoek van deze functie ontheven. Tot Rijks protector in Bohemen en Moravië heeft de Führer den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken, dr. Frick, benoemd en hem ontheven van de functies van Rijks- en Prui sisch minister yan Binnenlandsche Zaken, alsmede van die van alge meen gevolmachtigde voor het Rijksbestuur. Baron von Neurath en dr. Frick blijven Rijksminister. De Führer heeft den leidenden staats secretaris van het Rijksministerie van Binnenlandsche Zaken, Hans Pfundtner, op zijn verzoek op wachtgeld gesteld. Tot Rijks- en Pruisisch minister van Binnenlandsche Zaken, als mede tot algemeen gevolmachtigde voor het Rijksbestuur heeft de Führer den Reichsführer SS en chef der Duitsche politie, Heinrich Himmler, benoemd. De Rijks- arbeidsdienst ressorteert niet langer onder den Rijksminister van Bin nenlandsche Zaken. De Reichs- arbeitsführer staat als chef van een opperste Rijksorgaan onmiddellijk onder den Führer. Den Reichs- arbeitsführer Hierl heeft de Führer titel, rang en bevoegdheden van een Rijksminister verleend De benoeming van aen nieuwen Rijks protector heeft tot gevolg, dat de aan den SS-Oberstgruppenführer en Generaloberst dór Polizei Daluege verstrekte opdracht, de zaken van den Rijksprotector als plaatsvervanger te leiden, is geëindigd. Den staatssecretaris "bij den Rijksprotec tor in Bohemen en Moravië, Karl Hermann Frank, heeft de Führer benoemd tot Staatsminister en hem in rang met de Rijksministers gelijkgesteld. De Führer heeijt den Rijksminister ba ron von Neurath en dr. Frick, den SS- Oberstgruppenführer en Generaloberst der Polizei Daluege. alsmede den staats secretaris Pfundtner in een persoonlijk schrijven zijn dank betuigd voor de groo te diensten, aan het Duitsche volk bewe zen. geb v. Wijk, d. J. C. Hopman geb. Bourgonjen, d. C. G. M Meysen geb. Stauttener, z. K. P. Steens geb. Zwarts, z. T- C. R. Bouwer geb Nehus. d. R. Kuiper geb Hazelhoff, d M D. Bruinsma geb de Wolf. d. C. J. Ver steeg geb Rotteveel, z. L. S. W Will. komm geb Klaui. z I. Vlaardingar. broek geb Fleischer, d. OVERLEDEN: P M Kooij zoon 1 1. M Chr. Koldewijn. man van F V. Popta, 71 j. R. Wingelaar vrouw van H. van Eunen, 23 j. C. M. Frederika, weduwe van H J. Goedhart, 79 j. J. M. Happel, onfeh. vrouw, 83 Het. „Gravenstein" te Leiden onder gaat een grondige restauratie en zal in gebruik genomen worden als museum. De werkzaamheden aan den buitenge vel zijn zoo goed als gereed gekomen (C.N.F.-Meiier) De Britsche berichtendienst publiceert I de formeele verklaring, die Churchill en Roosevelt gisteren in Quebec hebben uitgegeven. Hierin wordt o.a. gezegd, dat de Engelsch-Amerikdansche oorlogscon- ferentie, die op 11 Augustus is begonnen onder auspiciën van de Canadeesche re- geering, .thans hare werkzaamheden heeft beëindigd. Het geheele gebied der „wereldoperaties” en de gebeurtenissen, die sedert de laatste ontmoeting tus#chen Roosevelt en Churchill in Washington eind Mei j.l. ontstaan zijn, zijn bestu deerd. Verder zijn de noodige beslissin gen genomen om de acties der strijd krachten van beide naties te waarborgen. Het communiqué stelt in het licht, dat een volkomen doelstelling en eenheid in de oorlogvoering behouden moet blijven. Voorts wordt gezegd, dat in de toekomst waarschijnlijk met vrij korte tusschen- poozen conferenties tusschen Roosevelt en Churchill gehouden zullen worden. Er wordt op gewezen, dat de militaire be sprekingen der 3 stafchefs der geallieerde strijdkrachten in den grootsten omvang betrekking hebben gehad op den oorlog tegen Japan en een doeltreffende hulp voor Tsjoengking-China. De vertegen woordiger van Tsjang-kai-sjek, de mi nister van Buitenlandsche Zaken Soeng, is bij deze besprekingen tegenwoordig ge weest. Op alle gebieden hebben Roose velt en Churchill de aanbevelingen der geallieerde stafchefs goedgekeurd. Ook is een overeenkomst tot stand ge komen ten aanzien van deépolitieke pro blemen. Er werd besloten, afgezien van eenigerlei driemogendhedenconferentie, waartoe wellicht met de Sovjet-Unie een overeenkomst bereikt zou kunnen wor den, een tweede conferentie voor het eind van het jaar tusschen de Britsche en Amerikaansche bevoegde instanties te houden. Een volledig rapport omtrent de besluiten, voor zoover die den oorlog tegen Duitschland en Italië raken, zal de Soyjet-regeering toegezonden worden. I Tijdens de conferentie heeft men ook 1 aan het probleem der betrekkingen met het Fransche dissidentencomité bijzon dere aandacht geschonken. Er verluidt, dat in dit verband in de tweede helft van deze week een verklaring zal worden af gelegd door een aantal geallieerde regeeringen. 16 KONIJNEN GESTOLEN: De ITBjarige H. F. S., de 19-jarige grondwerker H. A. J K. en de 16-jarige G. W hebben ge zamenlijk 16 konijnen ontvreemd uit een schuur bij de Elandstraat, De dieren, die een flinke gaarde vertegenwoordigen, werden opgesloten in een schuurtje in een hofje aan de Sirtemastraat. Zij wisten echter te ontsnappen, zoodat de jongens ze weer moesten vangen. Een en ander verwekte nogal consternatie, zoodat de po. litie na eenige dagen ook van het geval op de hoogte kwam Tien der konijnen waren echter reeds verkocht voor 175. Deze konijnen konden bij den kooper in beslag worden genomen. De jongens, die aangehoudenAwerden, beweerden, dat de 6 andere konijnen dood zijn gegaan en dat zij ze weggegooid hebben. Het onder zoek wordt voortgezet, aangezien aan die verklaring getwijfeld wordt INBRAKEN: Uit een perceel in de Anna van Hannoverstraat zijn 2 japonnen en een heerencostuum ter waarde van 125 ontvreemd. Een bontmantel, dekens, een japon en een blouse tot een waarde van 750, zijn gestolen uit een woning aan de Stille Veerkade AANRIJDING: Doordat de 39-jarige wiel rijdster N. J. K. uit de Amsterdamsche omstreeks 10 voor een an- zij tegen de aan Zij liep een lichte hersenschudding op De onbekend gebleven wielrijdster en getui gen wordt verzocht zich te melden politie bureau Alexanderplein 15A. JUBILEUM: Op 1 September herdenkt de heer C van Hartingsveldt het feit, dat nij vóór 25 jaar in dienst is getreden als chef- expediteur bij de firma van Houweninge en Ysselstijn. Zeilen; De voornaamste uitslagen van de door de Zaanlandsche Zeilvereeniging op het Alkmaarder Meer gehouden wedstrij den zijn: 12 m2: 1. Pluvier (st. J de Boer). Valken: 1. Emoe (st. M. G. van den-Arend). Regenboog: 1. Annemarie (st. L. de Wit). Draken: 1. Claes Com- paen (st E. G. v d. Stadt)2. Joy. (st. E. Stutterheim), 3. St. Margriet (st. W. de Vries Lensch jr.). Olympiajollen: 1. Estamtam (st. C. C. Frunning). Pampus- klasse zonder bijzeilen: 1. Oppassertje (st H. W Stumpe), 2 Holland, (st. J. H. C. Sieverts). 12-voetsjollen: 1. Winde kind (st. mej. E. Latenstein). B.M.-klas- se: 1. Gladoor (st. D. Stelling) Bij de wedstrijden van „De Forel” werd in de 16 m2 eenheidsklasse A winnaar Rint, G. de Boer. Athletiek: De „Völkische Beobachter’* heeft een lijst gepubliceerd van Europa's beste athleten. Hierop neemt Osendarp op de 100 m. en 200 m hardloopen de eer. ste plaats in. Verder komen er geen Nederlanders op voor. Voetbal: De vroegere midvoor van het Haagsche Westerkwartier, Dittmair, zal in het nieuwe seizoen voor Xerxes uit komen. J.l. Zondag in het Zilveren BaL tournooi was hij reeds van de partij. Zondag speelt A.D.O in het Zuider- park tegen Go Ahead: VÜC ontvangt aan de Schenkkade NEC; Laakkwartier speelt thuis tegen RCH. Hockey: De jaarvergadering van den Ned. Hockeybond zal Zaterdag 25 Sept, om 14.45 uur. in den nieuwen Schouwburg Lucas Bolwerk te Utrecht, worden ge houden. De Ned. Hockeybond zal in het komende seizoen competities voor d* jeugd organiseeren Hieraan kunnen per sonen deelnemen, die op 1 April j.l. den 18-jarigen leeftijd nog niet hadden be reikt. Waarschijnlijk wordt hieraan een jeugdkampioenschap van Nederland ver bonden. Cricket: Zaterdag wordt voor de 2e,kl. gespeeld: HCC 3Sparta. Het programma voor Zondag vermeldt o.a. de volgende wedstrijden: le kl.: PW—HCC 1. HCC 2— Haarlem, Rood en Wit HDVS, HBS— VVV. Excelsior—VOC, 2e klasse: CVH— Quick (H 2e kl. Zuid: Quick (H) 2— HDVS 2; HTCC—Excels .2; LMCC—VUC. Wielrennen: Onder de groote bouwwerken, welke te Milaan bij het laatste bombarde ment zijn vernield, behoort ook de bekende Vigorellibaan, die vooral wereldvermaard heid heeft gekregen door het werelduur record voor wielrenners en geheel uit hout was vervaardigd. Dammen: Op de jaarvergadering van den Nederlandschen Dambond, te Dordrecht gehouden, is het feit ^erdacht, dat de heer W. H. Lieve twintig jaar lang het secre tariaat heeft waargenomen. De heer Lie ve werd toegesproken door den Bonds voorzitter, den heer J. H Willems uit Breda en den heer D. Meyers uit Dor drecht. voorzitter van het huldigings- comifé. Voorts ontving de jubilaris ge schenken. Uit het jaarverslag bleek, dat de Bond 325 afdeelingen heeft met 6.000 leden De toekomst ziet er dan ook hoop, vol uit. Na den oorlog zal een boek over dammen worden uitgegeven. De hee- ren Willems en Blankland werden als bestuursleden herkozen, waarna de heer H. d. Broek, eerste secretaris, tot eere. lid werd benoemd. Honden: De ZHW Hondenrenvereeniging organiseert Zaterdagmiddag in het VUC- stadion, vlakke, en hinderniswedstrijden. .x-

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1