NA DE CONFERENTIE TE QUEBEC I d Nö. 18574. 1943. Donderdag 26 Augustus. *5? i BINNENLAND KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS 1 Bij Charkof werd de vijand teruggeworpen Bekendmaking van den wnd. gewestelijk politie- president voor de provincies Zuid- Holland en Zeeland te Rotterdam betreffende het gedrag van de bevolking tijdens luchtalarm I seizoen Wederzijdsche luchtaanvallen De kwestie-Rome ar Extra rantsoenen a.s., jonge en zelfvoedende moeders Clandestiene slachters veroordeeld Het Gemeentelijk Theaterbedrijf Amsterdam in het nieuwe Vijandelijke torpedojager tot zinken gebracht Dit jaar geen tweede front in West-Europa? Achtyrka ontruimd TIJDELIJKE WIJZIGING VAN EENIGE TRAMLIJNEN VERDUISTEREN Van 20.45 aar tot 6.30 uur Afhalen distributiebescheiden De gemeenschappelijke verklaring De arbeid van de N.J.C. Beperkte cassatie-mogelijkheid i i 1 HAAGSCH 1 253 Sovjet-tanks vernietigd der Het varing opgedaan hebben I een van van van décor worden ..Butter- in een Otto Cru vs ont- orijken amelijk De- Jeorgi OPENSLUITING: door middel van verschaft tot een kade. Ontvreemd scheiden van 3 personen en een dames mantel en een heerenjas. ter waarde van 200. zijn in een Nederlandsche in de Zware straffen voor het vervalschen van levensmiddelenkaarten Wegens de poging om misdaden te ple gen tegen het economische leven in oor logstijd (vervalschen van levensmidde lenkaarten) heeft Frederik Cornelis Hundersmarck terecht gestaan voor het Duitsche Obergericht. Hij heeft levens middelenkaarten gedrukt. doch werd nog intijds gegrepen, voordat hij in staat was deze vervalschte kaarten in omloop te brengen. Met het oog op den ernst van het misdrijf werd hij tot vijf jaar tucht huisstraf veroordeeld. In een soortgelijk geval heeft het Ober gericht vonnis geveld tegen den schoen maker Johann Bonnen en den boterhan- delaar Andries van Ballegooyen. Van Ballegooyen had 650 kg boter doen ver dwijnen en stond op het punt nog 350 kg boter clandestien te verkoopen Om de verdonkeremaande hoeveelheid boter te dekken, bood hij Bonnen voor het ver schaffen van een toewijzing duizend gul den. Deze vervaardigde daarop een toe wijzing en gaf deze aan van Ballegooyen. Bonnen werd veroordeeld tot 4 jaar tucht huisstraf en een geldboete van 250 gulden, van Ballegooyen tot een totale straf van 4 jaar tuchthuis en 1000 gulden boete. Drie medeverdachten, die alleen gepoogd had den 350 kg tegen verhoogde prijzen te ver. koopen. werden wegens medeplichtigheid veroordeeld tot gevangenisstraffen van 9 en 6 maanden alsmede tot geldboeten. Rotterdam, 25 Augustus 1943. De wnd. gewestelijk politie- president, de kolonel Staatspolitie, J. J. BOELSTRA. Dieven hebben zich opensluiting toegang perceel aan de Hoef- werden distributiebe- De correspondent te Quebec van de ..Daily Express” seint aan zijn blad, dat de conferentie van Quebec in Canada en de Ver Staten in het geheel geen gunsti- gen weerklank heeft. Men merkt op, dat de besluiten die genomen zijn over de toe. komstige operaties in Europa blijkbaar niet de goedkeuring wegdragen van Stalin, die aan zijn ontevredenheid uiting heeft gegeven door het terugroepen van Litwi- nof. Volgens den correspondent van de ..Daily Mail” beteekent dit gebaar van Moskou, dat de Engelschen en Amerika nen besloten hebben dit jaar geen tweede front te openen in West-Europa. Naar de militaire correspondent van het D.N.B. verneemt, heeft de Duitsche leger leiding in het gebied van Charkof gisteren de plaats Achtyrka volgens de plannen ontruimd. De bolsjewieken hielden de stad nog onder vuur toen de Duitsche troepen reeds de plaats verlaten hadden. Bij den afweer van vijandelijke lucht aanvallen op Zuid-Italiaansche steden schoten Duitsche jagers en de luchtdoel- artillerie der luchtmacht gisteren 9 vijan delijke vliegtuigen, waaronder verschei dene meermotorige bommenwerpers neer. In het zeegebied ten Westen van Kaap Ortegal werd een vijandelijke torpedojager door bommen tot zinken gebracht In luchtgevechten boven den Atlanti- schen Oceaan en bij aanvallen op enkele plaatsen in de bezette gebieden in net Westen verloor de vijand 8 vliegtuigen. Vijf andere, waaronder 3 meermotorige bommenwerpers, werden door bewakings. vaartuigen der marine in het zeegebied der West-Friesche eilanden neergeschoten In den afgeloopen nacht wierpen enkele vijandelijke storingsvliegtuigen hier en daar bommen op het Noordelijke Duitsche Rijksgebied. zonder noemenswaardige schade aan te richten. In de zware afweergevechten ten Zuid westen van Wjasma hebben zich.de Wurt- tembergsch-Badensche 260ste infanterie divisie en de Bayrisch-Ostmarkische 268ste infanteriedivisie bijzonder onderscheiden. In den vervolge komen aanstaande moe ders in plaats van gedurende 20 weken gedurende 26 weken voor den vermoede- lijken datum der bevalling in aanmerking voor extra rantsoenen Bovendien ontvan. gen zij nog extra rantsoenen gedurende zes weken na de bevalling. Ter verkrij ging van deze rantsoenen moeten zij. evenals tot dusverre, een attest van den behandelenden arts of vroedvrouw over leggen Moeders, die haar kind zelf voeden komen voorts gedurende ten hoogste 33 weken beginnende zes weken na de be valling en eindigende 39 weken na de be valling, in aanmerking voor extra rantsoe nen. Zij moeten deze rantsoenen iedere acht weken opnieuw aanvragen onder overlegging van een attest van den behan delenden arts of vroedvrouw, waaruit blijkt, dat zij haar kind nog zelf voeden Tengevolge van oefeningen, welke tus« schen Zaterdag 28 Augustus. 16 uur en Zondag 29 Aug 16 u. worden gehoudeh, zullen wijzigingen worden georacht in den loop van de lijnen 7. 8. 9, 11, 14 en van de lijn den HaagWassenaarLeiden en wel als volgt: Lijn 7 rijdt via Boschlaan, Leid- schestraatweg, Korte Voorhout Lange Vijverberg. Kneuterdijk, Parkstr., Alexan- derstraat v.v. Lijn 8 rijdt van Holl. Spoor tot Promenade v.v.; Lijn 9 rijdt van Holl. Spoor tot Wittebrug v.v.; Lijn 11 rijdt van Holl Spoor tot Gr.Hert.laan v.v. Lijn 14 wordt opgeheven. Bus T rijdt slechts van en tot het Wachtje. De lijn den HaagWassenaarLeiden rijdt van Filmstad tot Leiden v.v Het gedeelte TurfmarktFilmstad wordt op geheven. Maan: 26 Aug. op 2.15 u., onder 18.30 u.; 27 Aug. op 3.07 u., onder 19.11 u. 30 Aug. N. M. Nachtdienst dokters tusschen 22 u, en 7 u. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 z.p. Stadspatiënten no. 49, Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 26 Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Aan het Mioesfront duurden de sterke vyandeiyke aanvallen voort, De bols jewieken leden daar opnieuw zware verliezen. Een doorbraakpoging der bolsjewieken bij Isjoem werd in een ge vecht van man tegen man afgeslagen, de vijand werd op zijn punt van uitgang teruggeworpen. In een onmiddellijk hierop volgenden tegenaanval werd ter rein veroverd. Ten W esten van Charkof vielen sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten der bolsjewieken over een breed front aan. De vijand werd in een gevecht van man tegen man afgeslagen en in een tegen aanval naar het Noorden teruggewor pen. Gisteren overdag werden 253 bols jewistische tanks vernietigd. COURANT. Morgen van 8.3016.30 zijn aan de beurt voor het afhalen van hun distri butiebescheiden de letters Mop t.m Pa (Lokalen Groot-Hertoginnelaan en Loos- duinen) Morgen van 916.30 zijn voor de inwoners van het Benoordenhoutkwar- tier de letters Mu t.m Pi. van Scheve- ningen-Noord en Scheveningen-Zuid de letters Pa t.m. einde P (onderscheiden lijk in de lokalen van Diepenburchstraat 1 Ooststraat 1 en Tesselschestraat 65) aan de beurt weest.” De president beweerde, dat de Geallieerden dezen oorlog niet gezocht hebben, maar dat hij hun is opgedrongen. De bezetting van Sicilië door Britsche, Canadeesche en Amerikaansche troepen noemde hij een „schitterende overwin ning”. Voorts zeide hij het te betreuren, te moeten zeggen, dat vele Amerikanen en Canadeezen, hoofdzakelijk om poli tieke redenen, wenschen, dat de Ameri kaansche regeering zich uit den oorlog op den Atlantischen Oceaan en in. de Mid- dellandsche Zee terugtrekt en haar macht gebruikt om de Japanners van de Aleoeten weg te drijven. Tenslotte ver klaarde hij, dat op de conferentie te Quebec ,,de verstandigste adviseurs” het streven der Ver. Staten op den Atlanti schen Oceaan hebben gesteund, evenals de krachtsinspanning in het Zuidwesten van den Stillen Oceaan. De gevechten in het Noordwesten van den Stillen Oceaan noemde hij een „betrekkelijk onbelang- rijken veldtocht” ter verdrijving van de Japanners van Attoe en Kiska. Hij be weerde, dat de bezetting dezer beide eilanden door de Japanners zelf „ver gemakkelijkt” was. Roosevelt is gisteravond uit Ottawa naar de Ver. Staten vertrokken. Strijd tegen verwildering der jeugd De Ncd&rl. Jeugdherbargcaju.-ale, 199 werd ons medegedeeld, is er op uit, de jeugd moreel gaaf door dezen tijd heen te brengen. Dat is geen gemakkelijke op gave, want het beteekent strijd tegen de helaas nog steeds toenemende verwilde ring der jeugd. Reeds meermalen is er op gewezen, dat onder de trekkende jeugd zich ontaardmgsverschijnselen voordoen, van zóó ernstigen aard, dat ingrijpen dringend noodzakelijk is. De N. J. C. tracht thans het kwaad te bestrijden door zooveel mogelijk trekkers tot zich te trekken en door net organiseeren van voortrekkerscun^ussen voor jongens en meisjes van 17 jaar af. Na een twee- maandelijksche opleiding zullen deze jongens en meisjes in staat zyn, op hun beurt leiding te geven aan jeugdige trek kers, binnen het raam van de N. J. C. Op deze wijze zal uit de jeugd zelf de leiding naar voren moeten komen, die de ontspoorde jongens en meisjes weer op den rechten weg zal brengen Het initia tief tot deze cursussen ontstond op de onlangs gehouden jeugdconferentie te Blaricum, waar 165 jongeren zich ernstig met de jeugdproblemen van dezen tijd hebben bezig gehouden. De cursussen worden in Amsterdam en Den Haag ge houden De lessen zuilen ai naar naar aard ge scheiden of gezamenlijk gegeven worden: spel en sport voor jongens en meisjes apart, omdat daar voor beide categorieën andere eischen aan gesteld worden, maar het volksdansen en de zang geschieden natuurlijk tezamen. Daarnaast zal aan dacht worden besteed aan de kennis der natuur, vertellen, voordragen en alge- heele vorming. Hiertoe wordt ook ge rekend het spreken in het openbaar. Op de jeugd wordt een beroep gedaan zich voor het welslagen van dit werk bij de N- 3. C. aan te sluiten. Bijzonder Het Ruys-Ensemble zal van Zaterdag a.s. af, benevens Zondagmiddag twee v.ur nog 7 voorstellingen In den Prin- cesse Schouwburg geven van het blijspel: Johan (Uw onderdanige dienaar)” van Theo Lingen met Cor Ruys in dc hoofdrol ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT ROME. 26 Augustus. Voor anker lig gende schepen in de havens van Bizërta en Augusta zijn doeltreffend gebombar deerd door Italiaansche en Duitsche vliegtuigen. De vijand heeft een hevigen luchtaanval ondernomen op de stad Foggig, waar ernstige schade is aan gericht. Aanvallen van minder belang zijn uitgevoerd op Crotone en in de provincie Avellino. De Engelsch-Ameri- kaansche luchtmacht heeft bij haar op treden van gisteren 16 toestellen ver loren. Vier daarvan werden neergehaald door onze jagers in de zóne van Avel lino, 8 werden neergeschoten door het Duitsche afweervuur in de omgeving van '°ggia en 4 werden vernietigd door het afweervuur van Foggia en Crotone. Onze rnarinevaartuigen, die dienen voor het *scorteeren van convooien, hebben twee ^landelijke vliegtuigen neergeschoten, 016 in zee verdwenen zijn. Roosevelt te Ottawa President Roosevelt is gisteren te Ottawa aangekomen, waar hij een rede voering voor het Canadeesche parlement heeft gehouden. Hij zeide o.a., dat te Quebec „op opbouwende wijze” is ge sproken over het gemeenschappelijke doel van de Geallieerden in dezen oorlog. Evenzoo is op de conferentie het vaste besluit van de Geallieerden, „in zoo kort mogelijken tijd de overwinning te be vechten”, tot uiting gekomen. Spr. uitte voorts den wensch, dat de „groote mees ter der intuïtie, Adolf Hitler, in den geest op de conferentie tegenwoordig ware ge- Postzegei ter getegenhein van net 10- jarig bestaan van het Winterhulpwerk. Naar aanleiding van het 10-jarig bestaan van het Winterhulnwerk van het Duitsche Vcik geeft de Duitsche Rijkspost van 1 Sept a.s. af een ge- legenheids-postzegel uit ter grootte van 27.5x32.8 m.m. en ter waarde van 12 en 38 pf. Het door den Berlijnschen kunstenaar vervaardigde beeld toont een kinderrijke familie als zinnebeeld der volksverpleging voor moeder en kind. (Atlantic-Holland) BONNEN VOOR TURFCOKES GAS GENERATOREN: Van 1 Sept. a.s. af zal de Rijksverkeersinspectie aan houders van personenauto’s, welke van turfcokes-gene- ratoren zijn voorzien, machtigingen voor turfcokes 20/60 mm of 5/20 mm afgeven. Deze machtigingen moeten bij de distri- butiediensten ingewisseld worden tegen bonnen, elk recht gevende op het betrek ken van 10 kg turfcokes van de op de bonnen aangegeven afmeting. Op deze bonnen kan men bij de daartoe aange stelde wederverkoopers van de vier groote benzinemaatschappijen de turfcokes be trekken. Houders van bovenbedoelde auto’s moeten op de bonnen de turfcokes betrekken in de maand, welke op de mach tigingen staat aangegeven. Bewaart men de bonnen tot een volgende maand, dan' wopt men het risico., dat die bonnen on geldig worden verklaard. Na hun programmaverklaring over de conferentie van Quebec hebben Churchill en Roosevelt de journalisten ontvangen. Deze mochten geen vragen stellen. Chur chill stelde er prijs op den grootsten na druk te leggen op de nauwe verbonden heid tusschen de gewapende machten van Engeland en de Ver, Staten. Daar de con ferentie in de eerste plaats de vraagstuk ken van den Stillen Oceaan gold, zoo zeide hij. hadden andere dan de tegen Japan strijdende staten „niet den wensch uit gesproken vertegenwoordigd te zijn" Voorts verklaarde hij. dat Engeland en de Ver. Staten „in vereeniging met de machtige operaties der Sovjetweermacht” hun geheele gewicht in de weegschaal zouden werpen. Hij zeide daarin „het beste middel tot leniging van den nood” te zien Roosevelt zeide dat er nog vele zware gevechten verwacht moesten worden en dat de besprekingen te Quebec hebben bewezen, dat deze oorlog „een aaneen sluitende operatie” is. Londensche bladen zijn ten aanzien van het communiqué van Quebec verdeeld. De „Daily Telegraph” wijst erop, dat het voornaamste accent gelegd is op operaties tegen Japan. De „Daily Herald” stelt de vraag, hoe vereenigd eigenlijk de Geallieerde naties zijn, en schrijft, dat het zelfmoordenaars- l huichelarij zou fijn aan te nemen, dat een hechte politieke overeenstemming tus schen Engeland, de Ver. Staten en de Sov- jet-Unie bestaat De „Times” spreekt in hoofdzaak den wensch uit, dat een confe rentie tot stand moge komen, waaraan ook de Sovjet-Unie deelneemt Het D.N.B, over de besprekingen De diplomatieke correspondent van het D.N.B, schrijft o.a.': De over de bespre kingen te Quebec verstrekte formeele verklaring moet den indruk wekken, alsof in alle belangrijke kwesties een princi- pieele overeenstemming is bereikt tus schen Engeland en de Ver. Staten. Wie de kunst om tusschen de regels door te lezen, verstaat, moet echter tot het in Duitsche politieke kringen reeds gevelde oordeel komen dat de verklaring een rijkelijk verwrongen communiqué is. waarin niets nieuws staat. Wanneer de nadruk gelegd wordt op de noodzakelijk heid om met zeer korte tusschenpoozen dikwijls bijeen te komen, dan is de con clusie gewettigd, dat de besprekingen te Quebec geenszins alle hangende kwesties hebben opgehelderd. om van oplossen maar te zwijgen. Evenzoo moet de „volkomen doelstelling en eenheid in de oorlogvoe ring” een vrome wensch blijven, zoolang niet aart bepaalde verlangens van de Sov jets, tot uiting komende in hun eisch naar een tweede front, niet is voldaan. Of Chur. chili en Roosevelt zich zóó met dit pro bleem hebben beziggehouden, dat hun ook in de formeele verklaring vermelde wensch naar een bespreking der 3 mo gendheden, in Moskou gehoor zal vinden, moet worden afgewacht. Over het algemeen wordt in de Wilhelm- Strasse het resultaat van de conferentie van Quebec beschouwd als uiting van een uitermate moeilijke positie, waarin de Anglo-Amerikanen door hun verraad aan Europa zijn geraakt. Musicus beschermd beroep voor persoonsbewijs 1 „besluit verschillende Thans UIT RIJDENDE TRAM GEVALLEN: Op den Gevers Deynootweg is gisteravond de 21-jarige mej. M v. d. Z wonende Vlietstraat. van de rijdende tram gevallen waardoor zij een hersenschudding opliep De geneeskundige dienst heeft haar naar het ziekenhuis aan het Westeinde ver voerd ONGEVALLEN: Gistermiddag is op den hoek ThorbeckelaanLoosduinscheweg de 25-jarige C. de W. uit Monster, van een rijdende vrachtauto gevallen. Met een hersenschudding is hij door den geneesk. dienst naar het R.K. ziekenhuis Westein de getransporteerd. Naar hetzelfde zie. kenhufs werd door den geneesk. dienst overgebracht de wielrijdster A. P. uit de Miquelstraat, die op het Spui slipte en een zware hersenschudding opliep. B i j de jeugdvoorstelling van ..Jopie en Spillebeentje” in Diligentia Vrijdag a.s zijn een 75-tal plaatsen be schikbaar gesteld voor het comité voor jeugdige lichamelijk gebrekkigen. Na gedanen arbeid Is het zoet rusten Zeeuwsche meisjes, die overdag bij het binnenhalen van den oogst hebben geholpen, zitten 's avonds voor dc deur en ainusceren zich met een handwerkje. (C.N.F.-Schimmelpenningh) Ondanks herhaalde waarschuwingen van verschillende zijden laat het gedrag van de bevolking tijdens luchtalarm nog steeds veel te wenschen over. Bij voortduring moet worden vastgesteld, dat velen bij luchtalarm niet op de voor geschreven wijze dekking zoelgen, doch in de omgeving van schuilkelders en langs de huizen samengroepen. Zelfs heeft zich het geval voorgedaan, dat men in grooten getale nie*t alleen, met volkomen veronachtzaming van alle veiligheidsvoorschriften, de schuilruim- ten verliet ten einde getuige te zijn van een luchtgevecht, doch zich zelfs begaf naar de plaats waar omlaaggesprongen vliegeniers vermoedelijk zouden neer komen, waarbij het tot wanordelijk heden en demonstraties kwam. Voor de ernstige gevolgen, die uit dergelijke ge dragingen kunnen voortvloeien, kan niet genoeg worden gewaarschuwd. Niet alleen stellen de betrokkenen zichzelf daarbij aan groote gevaren bloot, doch tevens kan hun handelwijze voor de ge heele bevolking ter plaatse geldende drastische maatregelen leiden. Ter beveiliging van het openbare leven en ter bescherming van de bevol king tegen eigen roekeloosheid heb ik de politie in mijn gewest, omvattende de provincies Zuid-Holland en Zeeland, opgedragen met de meeste gestrengheid en met gebruikmaking van alle haar ten dienste staande middelen, z o o n o o- dig met de vuurwapens, tegen de boven gesignaleerde gedragingen op te treden. In het belang van zichzelf en anderen neme ieder de voor het geval van lucht alarm voorgeschreven gedragsregels in acht en onthoude zich van het te hoop loopen en demonstraties bij het aan houden en wegvoeren van parachutis ten. Men zij gewaarschuwd! persoon** beroepen heeft de sect.-generaal van Binnenlandsche Zaken een beschikking ingevolge Strenge straffen van het Obergericht De als gevolg van den oorlog bestaande schaarschte aan vleesch is voor onver antwoordelijke elementen aanleiding ge weest om door clandestiene slachtingen en verkoop van het zoo verkregen vleesch tegen krankzinnige prijzen goede zaken te maken. Het Obergericht heeft in een aantal processen in de laatste maanden een vrij groot aantal personen, die op deze wijze de vleeschvoorziening ten na- deele van de Nederlandsche bevolking in gevaar gebracht hebben, tot zware 'tuchthuisstraffen veroordeeld. Verscheidene personen in de buurt van Culemborg hadden zich vereenigd om vee uit de weide te stelen, het clandestien te slachten en het vleesch met winst te verkoopen. Zij hebben verscheidene scha pen uit de weide gestolen, deze ter plaatse geslacht en onderdeden hiervan medegenomen en verkocht. Bijzonder verwerpelijk was in dit geval het feit, dat zij het vleesch voor een groot deel eenvoudig op de weide lieten liggen, zoo- dat het bedierf. Elk dezer personen is, al naar gelang zijn medeplichtigheid, wegens vergrijpen tegen het economische leven in oorlogstijd veroordeeld en wel een tot vier jaar, twee anderen tot twee jaar, een vierde tot een iaar tuchthuis straf. Drie inwoners uit Zuilichem kochten schapen tegen te hooge prijzen, slachtten deze op clandestiene wijze. Elk hunner werd veroordeeld tot twee -jaar tucht huis. Verscheidene veehandelaren en slagers uit Baarn kochten en verkochten vee met het doel dit clandestien te laten slachten en slachtten ook een aantal koeien op clandestiene wijze. Zoowel de hande laren als de clandestiene slachters en enkele personen, die zich alleen hadden beperkt tot den wederverkoop van het door clandestiene slachtingen verkregen vleesch werden tot zware tuchthuisstraf fen veroordeeld. Drie van hen werden veroordeeld tot vijf jaar tuchthuis, ande ren tot twee jaar, een jaar en een half jaar tuchthuis, diegenen, die alleen klei nere hoeveelheden vleesch wederverkocht hadden, kregen gevangenisstraffen van een jaar en tien maanden. Deze strenge straffen hebben inderdaad tengevolge gehad, dat de clandestiene slachtingen iets verminderd zijn. Ook in de toekomst zal de strafvervolging van dergelijke misdaden zeer scherp zijn, daar dit met het oog op de moeilijke vleeschvoorziening in het belang van het Nederlandsche volk absoluut nood zakelijk is. Veelal verkeert men in net onzekere over de vraag of alleen reeds een bemid deling bij den verkoop van het van clan destiene slachtingen afkomstige vleesch als een misdaad tegen het economische leven in oorlogstijd geldt. Een misdadiger ten aanzien van het economische leven in oorlogstijd is ieder een, die schaarsche levensmiddelen, het zij zelf direct aan de stelselmatige levensmiddelenvoorziening onttrekt, het zij bemiddeling verleent bij den verkoop van dergelijke schaarsche levensmidde len om door het verhoogen van den prijs zichzelf te verrijken een beschikking ingevolge het besluit persoonsbewijzen uitgevaardigd waarbij als beschermd beroep eveneens wordt beschouwdmusicus (waaronder begre pen amusements-musicus) Als bewiis. dat een persoon is toegelaten tot dit be roep geldt de verklaring, afgegeven door den president van de Ned Kultuurka mer, inhoudende, dat deze tegen op neming van den belanghebbende in het beroep van musicus geen bezwaar heeft MOEDER VERKOCHT DISTRIBUTIEBE SCHEIDEN VAN HAAR 5 KINDEREN: De 42-jarige gehuwde vrouw M K heeft de distributiebescheiden van haar 5 kin deren en van haarzelf verkocht Boven dien heeft zij 2 stamkaarten tegen geld in onderpand gegeven. De vrouw is in be waring gesteld DIRECTEUR „DE SIERKAN”: In de bui tengewone algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. 's-Graven- haagsche Melkinrichting „De Sierkan" on der voorzitterschap van den heer B. Henny is ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Th. J Huisman, tot directeur benoemd de heer S J de Vries SLUIKHANDELAREN ONTMASKERD: Gearresteerd zijn de 41-jarige chauffeur J W. en de 43-jarige kruidenier G. v. L. die distributiebescheiden te koop aanbo den. Achttien levensmiddelenkaarten zijn op hen gevonden en in beslag genomen. 80 Suikerbonnen, 36 jambonnen, 40 gort- bonnen en een groot aantal bloembonnen zijn in beslag genomen bij den 21-jarigen tandtechniker H. F., De man is in bewa ring gesteld. 2 /Mserland brengt Italiaansche nota over d ^«t agentschap Stampa Media meldt, het Zwitsersche politieke departement nota van de Italiaansche regeering ?Zake de verklaring van Rome tot open aan de regeeringen te Londen en Washington heeft overgebracht. De nadere "‘Wikkeling van deze geheele aangele- de n'eid afhangen van de houding, die Sritsche en Amerikaansche regeeringen a]].*en aannemen. Ingeval men van ge- 'eerde zijde op positieve wijze zou len8?eren op de aangekondigde maatrege- j> demilitariseering, teneinde van mt”1* een oj>en stad te maken, is het niet aan -en’ da* de Italiaansche regeering fUn witser'and zal verzoeken bepaalde Ken j 5 Van c°ntróle op zich te nemen. ge(1 rier?elijk verzoek is echter nog niet Italië en Quebec Naar aanleiding van het slotcom muniqué over de conferentie te Quebec, wordt in toonaangevende Ita liaansche kringen verklaard, dat de Italiaansche regeering de verdere ont wikkeling met volkomen kalmte tegemoet ziet en vastbesloten blijft den oorlog zon der aarzelen voort te zetten ter verdediging van de Italiaansche belangen. Het Italiaan, sche volk blijft zijn groote historische taak zien in de redding en het behoud van de kostbaarste Europeesche en Christelijke cultuurgoederen Bij besluit van den secr.-generaal van Justitie van 21 Aug is dc wet op de reen- telijke organisatie in dezen zin gewijzigd, dat de mogelijkheid van cassatie wordt verkleind. Na artikel 96 wordt ingevoegd een nieuw artikel 96a luidende: „In strafzaken kan de verdachte tegen arresten en vonnissen geen beroep in cas satie instellen, indien in de einduitspraak: 1 geen straf of maatregel werd opge legd 2 geen andere straf of maatregel werd opgelegd dan; a geldboete van ten hoogste 100; b berisping; c. teruggave aan ouders of voogd zonder toepassing van eenige straf; en kan het openbaar ministerie, afgezien van het geval van „cassatie in het belang der wet” geen beroep in cassatie instel len indien voor de einduitspraak: 1. geen straf of maatregel werd gevor derd: 2. geen andere straf of maatregel werd gevorderd dan een van de drie bovengenoemde Voorts wordt artikel 44, (regeling van de mogelijkheid van instelling van hooger beroep van vonnissen van den kantonrech ter) gewijzigd. Het tweede lid van dit ar. tikel, waarbij bepaald werd, dat hooger beroep niet kan worden ingesteld in de gevallen, dat geen andere straf is bedreigd dan geldboete van ten hoogste ƒ25. komt te vervallen. Het volgende lid van artikel 44, waarbij o.m. zordt bepaald, dat men hooger be roep kan instellen tenzij in de einduit spraak geen andere straf werd opgelegd dan geldboete van ten hoogste f5. wordt in zooverre gewijzigd dat in plaats van 5 gelezen wordt 25. Het besluit is op den dag zijner afkon diging in werking getreden en is niet van toepassing op een bij eenig gerecht vóór dat tijdstip aanhangig geworden zaak. Ballet De afdeeling Balletten onent weer met een parade, waarin de ..Invitation la valse” het ensemblenummer zal zijn Daarna volgen eerste uitvoeringen van „Les animaux modèles” van Poulenc. ..Carmina Bunana” van Carl Orff en „Daphnis et Chloë” van Ravel. Twee Nederlandsche werken verder op het repertoire, nan. meter” een door Yvonne I Georgi ont worpen choreografisch werk in vier be drijven waarvoor Jan Koetsier de muziek schreef en „Jeanne d’Arc" waarvoor Henk Badings en Werumeus Buning mu ziek en tekst zouden schrijven Dc be langrijkste werken van het oude reper toire blijven gehandhaafd. welkom zijn hierbij de jongeren, die er varing opgedaan hebben in de voor malige jeugdorganisaties, of die in be staande jeugdbonden leidersfuncties be- kleeden. Op grond van het bewijzen” zijn vers beschermd verklaard. RESIDENTIE-ORKEST: De solistische Adewerking van dc jeugdige Britsch-In- <Hche pianiste Majoie Hajary, die aan het Conservatorium te Amsterdam studeerde, maakte de groote attractie uit van dit zes tiende en voorlaatste zomerabonnements- concert ip den Dierentuin. Met haar sterk virtuoos-plastische en temperamentvolle, ook muzikaal verantwoorde vertolking van het zware door vrouwenhanden zelden volledig beheerschte werk heeft de pianiste bijzonder geestdriftigen bijval ge. oogst zich uitend in langdurige en spon tane toejuichingen, nog geaccentueerd door een bloemenhulde Schuurman had met 't orkest een boeien,, de. welverzorgde uitvoering van Webers ouverture „der Freischütz" doen vooraf gaan en wist ook na de pauze warm ge stemd applaus te wekken door een alles zins respectabele weergave van Bizets eerste Arlesiènne-suite en van Anrooys Piet Hein rhapsodie. Mr. A. J. F J Jung. Opera De opera brengt eind September als eerste nieuwe opvoering .Lohengrin" van Richard Wagner onder regie en muzi kale leiding van mr Johannes dén Her. rog en met Jan van Mantgem in de titelrol. De overige rollen worden af wisselend gespeeld en gezongen door Greet Koeman en Ruth Horna Jeanne van de Rosière en Jo van de Meent. Otto Couperus en Theo Bavlé. Siemen Jongsma en Gerard Groot Als „Heer- rufer” debuteert Gerard Holthaus hier bij de Amsterdamsche Opera De décors zijn van prpf Emil Praetorius Onder muzikale leiding Glastra van Loor. en regie Voorbergh die tevens het wierp gaat daarna Verdi’s ..Rigole’to’1 met Theo Bay ié in de titelrol en Chri^ DIENSTBODE TRACHTTE EEN FIETS TE STELEN: De 32-jarige dienstbode C B. heeft getracht in de binnenstad een fiets te stelen Reeds twee maal was haar eigen fiets gestolen. Een volleerd die vegge was zij niet want toen zij zich meester maakte van een fiets in de bin nenstad stond deze op slot. Mej B stond echter met zoo’n schuldig gezicht en op zoo’n onhandige manier aan het slot te morrelen dat een rijwielhandelaar die het gedoe zag dan ook direct de po litie opbelde, die de jonge vrouw in rekende en achter slot en grendel zette Reumer als Hertog van Mantua Loui- sette de Vries, voordien aan de’Kamer opera verbonden, debuteert als ..Gilda" De derde première zal Smetana’s ..Ver kochte bruid" z”- vertaling en met Gerda Pons hoofdrol. Verder kunnen opvoeringen tegemoetgezien van Puccini’s fly” van Verdi’s ..Don Carlos” Nederlandsche vertaling en onder regie van Cornelis Bronsgeest die als gast regisseur optreedt, van Wolf Ferrari’s „Het schalksche weeuwtie” naar Gol doni en van een nieuw Nederlandsch werk, waarover nog besprekingen worden gevoerd. Dora Schrama en Jos. Plemper verlaten het gezelschap en worden door Louisette de Vries en Gerard Holthaus vervangen Het repertoire voor het nieuwe sei zoen samengesteld door het Gemeenie- lijk Theaterbedrijf Amsterdam mag sterk en belangwekkend genoemd worden Er zal een keuze worden gedaan uit „Romeo en Julia” van Shakespeare Noah" en Gysbreght van Aemstel” van Vondel. ,.De spiegel der vaderlandsche koop lieden” van Langendiik een werk van Molière. ..De mirakel ridder" van Looe de Vega”. ,Het koffiehuis” van Goldoni. ..Het klooster” van Emile Verhaercn. .Wat jongemeisies droomen” van de Musset ..Dorpsvrijase” van Shaw „De bloem van het leven” van Quintero. ..Drie maanden hechtenis” van de Vil- drac. De moederlenende” van Helmuth Unger .De droom, een leven” van Grillparzer .Jeugd” van Max Haloe. ..Infante’ van Friedrich Forster. ..Oret ta” en .Een windvlaag” van Forzano. De triomf van het recht" van Manzari. ..De verloren zoon” van Michel Carré met muziek van André Wormser. „De groote wereld” van Friedrich MichaëL „Het afscheid” van Cantini en Ik ben getrouwd" van Zorzi. Tot de Nederland sche stukken behooren ..De kringloop der kleinmoedigheid” van Dick Ouwcndiik en Comediespelen” van Johan Broedelet. Met eenige andere Nederlandsche schrij vers worden nog onderhandelingen ge voerd. Het gezelschap is aar.gevuld met Ben Royaards met Stine Lerou en Hennv Alma, die voorheen bii het Residentie- tooneel speelden. Gerard Schild vo'or- dien verbonden aan het Ruvs-ensemble. Nono Batenburg, die dit iaar met succes het eindexamen tooneelschool deed. Maria Gijswijt en Lau Sterman Josefine van Gasteren en Fons Rademakers hebben het gezelschap verlaten Als regisseurs treden op; Cor van der Lugt Melsert Ben Rovaards. Cor Hermus en Frits van Dijk Na een reprise van .J’Arlesienne" mefi Guus Hermus op 29 Augustus zal half September als eerste première gaan tehuis voor dames” van Axel Breidahl. waarin 4Heen dames optreden. Cor Her mus voert de regie 1 1 1 i

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1