UITVAART Mr. H. REYDON No. 18575. Vrijdag 27 Augustus. 1943. Afweersucces aan het Mioesfront van de vrijheid” „De onvervangbaarheid het Plechtigheid departementsgebouw I in STADSNIEUWS SPORT DE ROULETTE DRAAIDE KUNST EN LETTEREN Catania en Tarente aangevallen Himmler aanvaardt zijn ambtsbezigheden Bij Orel en Charkof werden de Sovjets teruggeslagen VERDUISTEREN Van 20.45 aar tot 6.30 aar Doodelijke val van fiets Koning Boris ernstig ziek Afhalen distributiebescheiden Filof voert besprekingen Het Residentieorkest in het Winterseizoen Pakjes voor Vrijwilligers Finsche pers over vredes- geruchten Tijdelijke wijziging van eenige tramlijnen Artikel van dr. Göbbels De besprekingen tusschen Hoare en Franco Sportrevue Toespraak van den Leider HAAGSCHE COURANT DUITSCH WEERMACHTBERICHT An Rang: om. per. van Op Naam Veldpostnummer of a (tres voor de vierde werken nemen Prins, klarinet. getint Maan: 27 Aug. op 3.07 u., onder 19.11 t»., 28 Aug. op 4.01 u., onder 1S.46 u. 30 Aug. N.M. I. - 2. concertante. Drie lag fluit het zijn: van een E. C. c; uur; uur; Woensdagmiddag is, zooals gemeld, de 21-jar. wielrijdster A P., wonende in de Miquelstr. met haar rijwiel op ’t Spui hoek L Poten, geslipt. Zij is met een zware her senschudding naar het ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd, alwaar zij eenigen tijd later aan de bekomen verwondingen is overleden. de kippenvermeerderingsbedrllven worden de kippen en hanen deze maand ingeënt tegen de zoo gevreesde kippendiphterie (C.N.F.-W. P. Zeylemaker) Wassenaar 3Postduiven uur; Wassenaar 4Clingendaal uur; uur; uur; solisten Jaap Wassenaar 2Clingendaal, 3, 3, 2, 3, 4, Toespraak jhr. mr. S. M. S. de Ranitz Jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, waar nemend secretaris-generaal van het de partement van Volksvoorlichting, hield een korte toespraak, waarin hij deed uit komen, dat mr. Reydon een trouwe, stille strijder was, die gekenmerkt werd door zijn bescheidenheid en bekwaamheid. Slechts een tiental dagen heeft hij als secretaris-generaal zijn taak mogen ver richten, toen de kogels van een moorde naar hem troffen. Spreker heeft het voor recht gehad mr. Reydon in de departe mentale aangelegenheden in te leiden en het is hem daarbij opgevallen, hoezeer mr. Reydon de gave tot luisteren en oor- deelen bezat. Wij allen in de Beweging, aldus spreker, herinneren hem als een van onze oudste strijders, doch bovenal was het de volksvoorlichting, die zijn aandacht had. In het bijzonder heeft Reydon voorlichtend gewerkt op het ge bied van heemkunde, kuituur en land stand, een en ander in het verband van de Germaansche volksgemeenschap, waartoe ons volk behoort. Wij kunnen, zoo eindigde spreker, mr. Reydon niet beter eeren dan door het volgen van den weg, dien hij heeft aan gewezen. De pers te Sofia publiceert het vol gende officieele communiqué: „Zijne Majesteit de Tsaar is sinds 3 dagen ern stig ziek De beste specialisten zijn met de behandeling belast." Het hedenochtend uitgegeven officieele communiqué luidt: „De toestand van den Tsaar blijft onveranderd ernstig. De artsen trachten een herstel te bewerk stelligen.” PAARDEN DRAVERIJEN DUINDIGT: Morgenmiddag 2 u. 30 alleen draverijen. Zondag 2 uur alleen rennen Voor morgen geven wij den navolgenden paarden de beste win- kansen: I. E Lady G Donna Bella: II. Nivillers D Zoon van Silladar; III. O. Lapize Narciso; IV. De Gleaner T Feronica Scott; V. (heat) Keuze Kruit hof Eppo Ooststar en VI. Nemetor Donum Vita. BILJARTEN VIJFKAMP OF PENTATHLON De vijf kamp of pentathlon wordt 4. 5. 11 en 12 ontwikkeling. niet den kring der wereldmachten, dan wij er definitief boven op. Gelukt ons niet het klaar te spelen, dan alles tevergeefsch zijn geweest Nederlandsche Vrijwilligers bil de Duit- sche Marine. De jas zit als ge goten De leider van den troep gaat bij de eerste inspectie na. hoe de uni form zit Als er een onderdeel niet goed past komt er een ander voor in de plaats. (Andres-Stapf) Met stijlvolle plechtigheid is heden het stoffelijk hulsel van mr. H. Reydon, secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten en ge machtigde van den Leider voor de Volks voorlichting, die op 9 Februari 1943 door een sluipmoordenaar onherstelbaar, werd getroffen, naar zijn laatste rustplaats uit geleid. In den namiddag van gisteren was ten departemente aan de Prinsessegracht een .défilé gehouden voor de ambtenaren en voor belangstellenden uit de Nationaal- Socialistische Beweging in een der zalen, als rouwkamer ingericht, waar de baar, gedekt met de zwart-roode vlag en om ringd door talrijke kransen en bloem stukken. was opgesteld, terwijl vier per sonen, onderscheidenlijk namens W. A., S.S., P.O. en Jeugdstorm, de dooden- wacht hadden betrokken. Hedenochtend te negen uur ving de af- scheidsplechtigheid in genoemde depar- tementszaal aan, waarbij, met den Leider van het Nederlandsche volk, Mussert, aanwezig waren de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, de commis- sarissen-generaal Rauter »n Ritterbusch, gezant Otto Bene, de pl.v. Leider van Geelkerken, mevr. Couzy, leidster van de N.S.V.Ó., de gemachtigden van den Leider, de secretarissen-generaai van enkele departementen, de Haagsche bur gemeester, prof. dr. H. Westra, en eenige 'ambtgenooten van andere groote gemeen ten, de commandant van de W. A., mr. Zondervan, en de voorman der S.S., Feld- meyer, een deputatie van den Ned. Land stand, vele hooge functionarissen van Stóf at en Beweging, van de rechterlijke macht enz. Vier hoofdambtenaren van het departe ment van Volksvoorlichting hielden thans de doodenwacht. Van den schat van kransen noemen we dien van den Rijkscommissaris en voorts dien van den Leider, Mussert, van de Ned. Kultuurkamer, van den Landstand, van het dep. van V. en K., van den com mandant der W.A., van den voorman der S.S. in Nederland, van den Nationalen Jeugdstorm. De orgelist Jac. Blij zette de plechtig heid in met het praeludium en fuga in g-mol van Joh. Seb. Bach. Morgen van 8.30—12.30 zijn aan de beurt voor het afhalen van hun distri butiebescheiden de letters Pe t.m. Pr (Lokalen Groot-Hertoginnelaan en Loos- duinen) Morgen van 912 zijn voor de inwoners van het Benoordenhoutkwartier de letters Po t.m Ree. van Scheve- ningen-Noord en Scheveningen-Zuid de letters Q t.m. Rof (onderscheidenlijk in de lokalen van Diepenburchstraat 1. Ooststraat 1 en Tesselschestraat 65) aan de beurt. matie aanvallende bolsjewistische bom menwerpers 3 vliegtuigen neer. Door snelle Duitsche gevechtsvliegtui gen werden vijandelijke transportschepen, landingsbooten en ravitailleeringsopslag- plaatsen aan de Oostkust van Sicilië met goede uitwerking gebombardeerd. In Zuid-Italië schoten strijdkrachten van de Duitsche luchtverdediging gis teren 6 vijandelijke vliegtuigen neer Bij de zware gevechten in het gebied rondom Charkof heeft de SS-pantser- grenadierdivisie .Das Reich” in den aan val zoowel als bij den afweer bijzonderen roem verworven. De divisie schoot alleen in 35 gevechtsdagen 1000 vijandelijke tanks stuk Evenzoo heeft zich in de ge vechten van Isjoem de 236ste afdeeling stormgeschut bijzonder onderscheiden. De Boelgaarsche minister-president en ^inister van Buitenlandsche Zaken pro- **ssor Filof heeft vanochtend alle voor- ®*JJge minister-presidenten voor een be- ™*king ontvangen. 50 JAAR GETROUWD Op 13 Septem ber a.s. hoopt het echtpaar H. van CaL steren-H. Verdoes Maasstraat 103 het feit te herdenken, dat het 50 jaar ge leden in het huwelijk getreden is. AANRIJDING: Tengevolge van een aan. rijding met de gasdolly van een auto van den geneeskundigen dienst op den hoek van de Piet Heinstraat en de Zoutman- straat liep de 24-jarige wielrijdster mej. L. C. S. uit de Helmersstraat een hersen schudding en een wond aan het achter hoofd op. Zij is naar het ziekenhuis aan het Westeinde overgebracht Tijdens het lossen van een wagon op het Hollandsche Spoorstation is de 22-jarige J. B uit de Boerhavestraat zoo ernstig gevallen, dat hij eenige rib ben kneusde. De man is opgenomen in het Roode Kruis ziekenhuis. In een persconferentie heeft de heer W Brederode, administrateur van het Resi- dentie-orkest, enkele mededeelingen ge daan over de in het komende wintersei zoen te geven concerten. Deze zijn in vier series ingedeeld. De eerste zal tien Zon- dagmiddagconcerten omvatten waarvan Frits Schuurman en Toon Verhey er ieder vier zullen leiden. De beide overige wor den door Paul van Kempen «n Yvon Baar, spul gedirigeerd. Van de vijf Woensdag- avondconcerten der tweede serie zijn de dirigenten Frits Schuurman, Paul van Kempen, Toon Verhey. Willem van Otter- loo en Yvon Baarspul. De vijftien even eens op Woensdagavonden vastgestelde volksconcerten worden door dezelfde diri. genten geleid, dat van 26 Januari door Marinus Adam, Solistische medewerking verleenen de pianisten £d. Del Pueyo, Branka Musolin. Dina Lipatti (Roeme- niër), Geza Anda, pnze landgenooten Wil lem Andriessen, Gerard Hengeveld, Theo van der Pas, Cor de Groot, Léon Orthel, Rucky van Mill, George van Renesse, Fe lix de Nobel, Paul Niessing en Marinus Flipse, de violisten Herman Krebbers, Jan Dahmen, Maria Neuss, Janine Andrade, Willem Noske Adolphe Poth, Jean Gellers en Joachim Röntgen, de violoncellisten Caspar Cassado, Tibor de Machulla en Henk van Wezel, de hoboïst Jaap Stotijn, de fluitist Jan Prins, de klarinettist Jaap van Opstal, benevens de vocalisten Roos Boelsma, Atie Brederode, Ankie van Wic- kevoort Crommelin en Frits Braun. Naast bekende stukken van het vaste repertoire zal een aantal noviteiten en weinig gespeelde werken ten gehoore worden gebrachtvariaties op een Hon- gaarsch lied van Kodaly, vierde sym fonie van Roussel, twee werken van den Florentijn Guerrini, een ballade van onzen landgenoot van Hemel, sympho- nieën van Chausson Malipiero en van onze landgenooten de Roos en Voor molen, een sinfonia concertata van Doni zetti Bizets Roma Suite, een orkesbpro- loog van den Duitschen componist H. Chem in-Pefit en een allegro deciso van Max Trapp (Duitscher). De toegangsprijzen worden verlaagd. Het grootste be- practijk heeft ge niet alleen in het ook in het Het Spaansche vice-secretariaat Volksopvoeding heeft betreffende eenige dagen geleden tusschen den chef van den staat generaal Franco, en den Engelschen ambassadeur in Madrid. Sir Samuel Hoare. gevoerde besprekingen de volgende verklaring uitgegeven „Volgens berichten uit officieele krin gen zijn de tusschen den Engelschen am bassadeur en den staatschef in La Co runa gevoerde besprekingen gedragen geweest door een hartelijken toon. Twee interessante feiten kunnen als resultaat van het bezoek, waartoe sedert langen tijd een voorstel was gedaan en dat de Engelsche ambassadeur voor zijn vertrek naar Engeland heeft gebracht, in het licht gesteld worden De door Groot-Brittannië gegeven ga ranties voor de onafhankelijkheid en de integriteit van het Spaansche territoriale gebied, der Spaansche koloniën en van het Spaansche protectoraat Het volstrekte ontbreken van bedrei gingen of vooringenomenheden en on toegeeflijkheid. die de vrijheid van han delen der regeering zouden kunnen be- nadeelen, en waarover de pers van eenige landen voorbarig en tendentieus berichten gepubliceerd heeft De ver tegenwoordiger van Groot-Brittannië en generalissimus Franco herhaalden we- derkeerig hun voornemen om de vriend schap tusschen de beide landen mogelijk te maken en de betrekkingen te inten- siveeren.” B.M.T. c—U.V.S. c, 11 uur; R.V.C Archipel, 2 uur; R.V.C. 2A.T.V.V. 2, 12 uur; R.V.C. 3—A.T.V.V. 2, 10 uur. De nederlaagwedstrijden van G. D. A. worden voortgezet met een ontmoeting tegen een H.B.S.-combinatie, aanvang 2.30 uur, terrein te Loosduinen. In de 4e klasse B, N.V.B., zal Kranenburg dit seizoen niet meer uitkomen, evenals Sche- veningen 3 in de reserve derde klasse B. H.V.V. 3 werd ingedeeld in de 3e kl. A reserve, en H.V.V. 4 in de reserve 3e klasse B. De finale van de Zilveren Bal-wedstrijden Archipel heeft Zondag om 2.30 uur plaats tusschen H.P-S.V. eo Wilhelmus, Buurtweg te Wassenaar. Korfbal: Te Utrecht organiseert Samo» Zondag een vierkamp tusschen Westen kwartier (A’dam), Excelsior (Hilver sum), Samos (Utrecht) en Achilles (al hier). Vier twaalftallen van elke ver- eeniging zullen elkaar in een halve com petitie ontmoeten. Vernietigingsplannen van den vijand Wij staan in dezen oorlog tegenover een vijandelijke coalitie, die haar vernie tigingsplannen tegen het Duitsche volk niet verbergt. Haar strijd tegen ons heeft, zooals toegegeven, niets te maken met de afwijzing van onze politieke zienswijze of one staatkundig regime Zij heeft uitsluitend onze vrijheid ten doel en dus het wezen van ons nationale leven. Het behoeft niet gezegd, dat er met dergelijke plannen geen overeen komst mogelijk is. Wij hebben nog nooit in onze geschiedenis tegenover een zoo doodelijk gevaar gestaan als thans. Doch ook nooit was het besef van dit gevaar bij het Duitsche volk zoo leven dig als in dezen oorlog. Iedere Duitscher weet, dat wij aan dezen oorlog slechts door een overwinning een einde mogen maken. De minister wees er opnieuw op dat de voorwaarden voor dé overwinning vrijwel uitsluitend van Duitsche zijde aanwezig zijn. De vijand weet heel goed dat hij door militaire acties den Duit- schers de grootere kansen op een over winning niet kan ontnemen Daarom richt hij ook zijn aanval op het Duitsche oprlogsmoreel, waarvan hij hoopt, dat dit hem te hulp zal komen. Daarover heeft echter niet de vijand te beslissen, doch het Duitsche volk. Het Duitsche volk ziet de problemen thans nuchter en zon der hun politieke dwang uit het oog te verliezen. Of wij lossen deze problemen op óf de vijand doet het op onze kosten. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: In het belang van een goede en snelle verzending van brieven en pakjes wordb er nogmaals dringend op gewezen, dat de adressen duidelijk leesbaar en met inkt geschreven moeten worden en met het volledige adres van den afzen der Brieven en pakjes moeten geadres seerd worden als volgt: das SS-Ersatzkommando Niederlande Den Haag. Korte Vijverberg 5. Te zenden aan: Laakkwartier 2Xerxes Laakkwartier 3Xerxes Laakkwartier 4Xerxes 10.30 uur; B.M.T. cH.B.S. c, 10.30 uur; De en Voor de pauze programma: "Espana" Rhapsodie Inzake de geruchten over een zooge naamde vredesvoelhoren uitgestoken door den voorzitter van den centralen bond van Finsche vakvereenigingen Vuori in Stockholm publiceert de Finsche pers vandaag de volgende verklaring: De besprekingen tusschen den voorzitter ran de Finsche vakvereenigingen, Vuori en den secretaris van den Engelschen bond van transportarbeiders Deakin. die tijdens de afgeloopen dagen in Stock holm zijn gevoerd, zijn aanleiding ge weest tót een politieke tinneigieterij in Engeland. Eerst wist de ..Daily Mail” te verklaren, dat Vuori met toestemming der Finsche regeering aan Deakin de Finsche vredesvoorwaarden zou hebben medegedeeld en om den steun van Enge land bij het verwezenlijken van den vrede zou hebben verzocht Voorts be weerde het blad dat het Engelsche ge zantschap te Stockholm deze berichten aan zijn regeering te Londen had over gebracht. Daar van Finsche zijde werd opgemerkt, dat Vuori niet met een po litieke missie te Stockholm was belast en dus ook geen volmachten had voor vredesaangelegenheden. ontkende men van Engelsche zijde categorisch het aan deel van het Engelsche gezantschap in deze kwestie en gaf men de verzekering, dat Deakin niet gevolmachtigd was om over de Finsche vredeskwestie te spre ken daar een dergelijk onderhoud van officieele Engelsche zijde als ongepast Werd beschouwd. Vervolgens gaf het Reuterbureau aan Deakin het woord die zich als volgt uitliet„Ik begrijp niet, wat voor onbehoorlijks ligt in het feit dat een vertegenwoordiger van de Engel sche vakvereenigingen zich op de hoogte stelt van de meeningen der Finsche vak- vereenigingsleiders.” Deakin heeft zoo wordt in het Reuterbericht verder mede gedeeld, Vuori als voorzitter van de Fin sche vakvereenigingen en niet als ver tegenwoordiger der Finsche regeering ontmoet. Het aftreden van Sumner Welles De Engelsche nieuwsdienst meldt uit Washington, dat Sumner Welles aan ver scheidene Zuid-Amerikaansche diplo maten, die tot zijn persoonlijke vrienden behooren, heeft geschreven, dat hij zijn Post van plaatsvervangenden minister ''an buitenlandsche zaken der Ver. Staten heeft neergelegd. In een artikel in „Das Reich" schrijft dr. Göbbels onder het opschrift „De on. vervangbaarheid van de vrijheid" o.a.: Het gaat in den oorlog ten laatste steeds om de vrijheid Het behouden en verzekeren van de vrijheid voor een volk moet steeds het hoogste doel zijn van politiek en oorlogvoering, want de vrij heid is de wortel van het nationale leven. Al het andere dat een volk in den oorlog verliest kan vervangen wor den de vrijheid alleen is onvervangbaar. Wanneer deze verloren gaat verdwijnt ook definitief de mogelijkheid tot voort zetting van de nationale geschiedenis van een volk. Ook in dezen oorlog strijden wij derhalve in de eerste en in de laatste plaats om onze vrijheid, die aangevallen is en bedreigd wordt en dus verdedigd moet worden Al naar het temperament van den be- oordeelaar wordt het begrip vrijheid verschillend beoordeeld. De orgie der inwendige vrijheid van November 1918 en daarna hebben de Duitschers met een buitenlandsch politieke slavernij zonder weerga zeer duur betaald Het moet dus wel zoo zijn, dat de vrijheid van een volk naar buiten steeds met een zekeren dwang naar binnen wordt gekocht. Dat geldt vooral in den oorlog Het Duitsche volk kan slechts door harde tucht disci pline, gehoorzaamheid en trouw omhoog komen. De oorlog is één groote dwang, die meer of minder eiken afzonderlijken staatsburger treft. Hij staat echter boven alles Wordt* de oorlog gewonnen, dan is alles gewonnen, zou hij verloren worden, dan zou ook alles verloren zijn. De rijksminister voor Binnenlandsche Zaken. Heinrich Himmler, heeft gisteren zijn ambtsbezigheden aanvaard Staats secretaris Stuckart ontving in het minis terie van Binnenlandsche Zaken den Reichsführer-SS Himmler en stelde de ambtenaren, afdeelingsleiders en refe renten aan hem voor, die Heinrich Himmler allen de hand schudden Ver volgens sprak de Reichsführer-SS Himm ler tot zijn medewerkers over hun ver antwoordelijkheden en plichten Tevoren had de tot riiksprotector van Bohemen en Moravië benoemde rliks- minister dr. Frick afscheid genomen van het personeel van het tot nu toe door hem geleide ministerie van Binnenland sche Zaken Hij herinnerde daarbij aan de trouwe medewerking van zijn ar- beidskameraden en sprak de verwachting uit dat het personeel ook in de toe komst met dezelfde trouw voor de eindoverwinning, voor Führer en Rijk zal arbeiden Maar de politie greep In Daar vermoed werd, dat in een ceel in de Draaistraat aan hazardspel werd gedaan, heeft de recherche gisteren daar een onderzoek ingesteld. Eenige rechercheurs belden aan. Een kind deed open. Snel werd het huis doorzocht. In een der kamers troffen de rechercheurs 12 personen, die aan hazardspel deden. In beslag genomen werden een roulettespel en een klein bedrag aan geld. In bewa ring gesteld werden de 48-jarige groente- pakker J, v d V., die bankhouder was, de 52-jarige chauffeur J. D., organisator van het geheel en de 35-jarige bewoon, ster van het huis, mej. C., die voor /20 per middag haar kamer verhuurde. Te gen de andere aanwezige personen werd proces-verbaal opgemaakt. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT ROME 27 Augustus. Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben talrijke bom men laten vallen op de haven Catania, waarbij een vrachtschip van middelbare tonnage midscheeps werd getroffen Langs de kust van Sicilië heeft een van onze duik booten 2 vijandelijke motortor- pedobooten met torpedo’s getroffen De stad Tarente en plaatsen in de Provincie Napels zijn aangevallen door formaties vliegtuigen. Men is bezig het aantal slachtoffers en de aangerichte schade vast te stellen Tijdens deze luchtaanvallen zijn 9 vijandelijke vlieg tuigen door Italiaansche en Duitsche ja gers en door batterijen luchtdoelgeschut Ueergehaald. Twee andere machines derden vernietigd in de Tyrrheensche Zee door een van onze corvetten. Tengevolge van oefeningen, welke tusschen Zaterdag 28 Augustus, 16 uur, en Zondag 29 Augustus, 16 uur, wor den gehouden, zullen wijzigingen wor den gebracht in den loop van de lijnen 7, 8, 9, 11, 14 en van de lijn den Haag— WassenaarLeiden en wel als volgt: Lijn 7 rijdt via Boschlaan, Leidsche- straatweg, Korte Voorhout, Lange Vijverberg, Kneuterdijk, Parkstraat, Alexanderstraat v.v. Lijn 8 rijdt van Holl. Spoor tot Promenade v.v. Lijn 9 rijdt van Holl. Spoor tot Wittebrug v.v. Lijn 11 rijdt van Holl. Spoor tot Gr. Hertoginnelaan v.v. Lijn 14 wordt op geheven. Bus T rijdt van Spoorwijk tot het Wachtje. De lijn den HaagWassenaarLeiden rijdt van Filmstad tot Leiden v.v. Het gedeelte TurfmarktFilmstad wordt opgeheven. JOS. PHILIPPENPRIJ8Een Belgische prijs voor een oorspronkelijker!, onuitge geven roman, de Jos Philippenpriis. groot 20000 francs, werd dit jaar voor het eerst toegekend aan „De profeet", een historische roman uit de 17de eeuw, door Jos. van Rooy Het Zomerseizoen van het Residentie-orkest in den Dierentuin wordt besloten met een concert onder leiding Frits Schuurman op a.s. Zondag en niet op Zaterdag, zooals in het voor- Jan Opstal, Spaansch Cha brier. Oberstadt. Duo concertante. Drie dansen uit .El Sombrero de tres picos”. Na de pauze van Saint-Saëns Tarantelle. voor fluit en klarinet en tot slot van Fr. Liszt, Lea Préludes, Laatste poging Wij staan in dezen oorlog voor een nieuw begin van onze groote nationale politieke ontwikkeling. Gelukt het de tegenpartij niet ons te verdrijven uit zijn het zou Wij hebben bij de vervul line van onze taak inderdaad te beslissen over ettelijke eeuwen van onze komende ontwikkeling De poging daartoe kan bij een misluk king later niet herhaald worden. Het gaat in dezen oorlog onherroepelijk om de laatste poging Uit dit inzicht putten wij de kracht tot strijden en werken als ging het dagelijks om ons leven In waarheid is dit ook zoo. Eens zal de tijd komen, dat aan alle zorg een einde komt Wanrieer eens de wapens zullen zwijgen, zullen de volken de balans opmaken. Dan heeft wat zij hebben geleden niet veel waarde meer, doch slechts dat wat zij bereikt hebben. Wij moeten thans geheel ons denken en handelen ernaar richten om op dat uur aan den kant van den winnaar te staan Het Duitsche volk heeft in dezen oorlos reeds zooveel geofferd en gedragen, dat het ook het nog ontbrekende eraan toe voegen zal. Onze eerzucht moet thans zijn met een opgeruimd hart te geven wat wij verlangen kunnen, doch nooit te verliezen wat onvervangbaar is. Uitein delijk is slechts de vrijheid onvervang baar. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 27 Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Bij de gevechten aan het Mioesfront hebben Duitsche troepen opnieuw een afweersucces behaald. Een sterke Duit sche gevechtsgroep viel den aanvallen den vijand in de flank en wierp hem met zware verliezen terug, maakte ge vangenen en behaalde buit. Bij Isjoem werden in verschillende sectoren van bet front aanvallen der bolsjewieken afgeslagen en vijandelijke bressen in een tegenaanval teniet gedaan. In het gebied rondom Charkof vielen de bolsjewieken na voorbereiding door de artillerie met tanks en slagvlieg- tuigen ten Zuiden en ten Westen van de stad aan. In succesvolle afweer- gevechten werden de aanvallen met zware verliezen voor den vijand afge slagen, die hierbij meer dan 100 tanks verloor. In het gebied ten Zuidwesten en Wes ten van Orel gingen de bolsjewieken gisteren tot den verwachten aanval over. Ondanks het ongewoon sterke op treden van de luchtmacht slaagden zij er niet in de beraamde doorbraak te verkrijgen. De vijand leed zware verliezen aan menschen en materiaal. Tijdens de gis teren overdag gevoerde gevechten ver loren de bolsjewieken in totaal 218 tanks. In het hooge Noorden sloegen Duit sche jagers en jachtkruisers luchtaan vallen van den vijand op een Duitsch convooi af en vernietigden zonder eigen verliezen 26 van de 50 aanvallende bols jewistische vliegtuigen. Hierbij hebben zich de formaties van de luchtmacht on der bevel van generaal-majoor Roth bij de beveiliging van den aanvoer over zee naar het front aan de Noordelijke Ijs zee opnieuw onderscheiden In de Finsche Golf schoten kleine vaartuigen der marine die sedert maan den voor den beveiligings- en bewakings dienst gebruikt worden, van een for- Erkenning Fransch dissidentencomité De Engelsche regeering en de Sovjet unie hebben het Fransche dissidenten comité (Giraud—de Gaulle) in Algiers erkend. Presdent Roosevelt heeft de .voorwaardelijke” erkenning van het Fransche dissidentencomité door de Ver. Staten bekendgemaakt, voor zoover dit in overeenstemming gebracht kan wor den met de eischen van de Geallieerde be velhebbers. Roosevelt’s verklaring betee- kent niet erkenning eener regeering van Frankrijk of van het Fransche imperium door de regeering der Ver. Staten. Zij beteekent alleen de erkenning van het Fransche comité „binnen de specifiek door den oorlog gestelde grenzen”. Ook Canada, Brazilië en Bolivia heb ben het dissidentencomité erkend. Voetbal: Het programma van het Arol- beker-tournooi voor a.s. Zondag luidt: a. A.F.C.—U.V.V.; b. Zeeburgia—E.D.O. c. A.G.O.V.V.—H.B.S.; d. H.V.V.— D.W.S.; winnaar awinnaar b; win naar cwinnaar d. Wat de Haagsche clubs betreft staan voor Zondag de vol gende oefenwedstrijden op het program ma: OlympiaTonegido; Olympia 2— Tonegido 2; ScheveningenSpartaan 1920 (R’dam), 2.30 uur; Scheveningen cVoor uitgang (R’dam), 2 uur; Archipel c— Jagers c, 12.30 uur; Zwaluwen Vooruit— V.C.S., te Utrecht; V.C.S. 2—Duno, 2 u.; V.C.S. 3—Duno 2, 12 uur; V.C.S. 4— Jagers c; Wassenaar-Postduiven, 2.30 12.30 12.30 10.30 12.30 10.30 De Leider. Mussert sprak hierna ongeveer als volgt Het oogenblik om afscheid te nemen van mr. Reydon is thans gekomen. Lang hebben we gehoopt hem te kunnen be houden. doch dit heeft niet mogen zijn Van het tijdstip at toen Reydon tot de Beweging toetrad begrepen we. dat we op hem konden vertrouwen en dit vertrouwen is nimmer beschaamd ge maakt. Reydon is gevallen als een mar telaar, die eerst het leed moest onder gaan dat zijn vrouw bij denzelfden aan slag. op 9 Februari werd gedood en die daarna al die maanden zelf smartelijk heeft moeten lijden Réydon stond altijd klaar met zijn vaardige pen en met zijn gedachten eerlijk en oprecht tot in het diepst van zijn ziel ginsel, dat Reydon jp bracht was. dat hii groote trouw was. doch kleine. Hij gaf zich, zonder eigen per soonlijkheid geweld aan te doen, geheel In de eerste jaren verrichtte hij voor de Beweging de allereenvoudigste werk zaamheden en laatstelijk was hij hoofd van het departement, doch Revdon was precies dezelfde gebleven Hii was de onvergetelijke stille werker die zichzelf op den achtergrond stelde om de volks gemeenschap te kunnen dienen waar voor hij met hartstochtelijke overtuiging werkte Zijn overgave was een lichtend voorbeeld. Nog steeds worden offers ge vraagd. doch langzaam maar zeker wordt het hoogtepunt benaderd De toe komst van Europa en die van ons volk hangen af van de vraag of wij bereid zijn het hoogste offer te brengen waar over wij kunnen beschikken. Reydon’s strijd voor het vaderland is ten einde Reydon wist dat een moor denaarshand hem kon treffen. Was hij dan roekeloos Neen, tenzij dan. dat hij de roekeloosheid der liefde toonde. Zijn liefde voor volk en vaderland over- heerschte en daarvoor gaf hij zich zonder voorbehoud. Zoo was hij een lichtend voorbeeld voor allen, in het bijzonder voor de jeugd. Want hoewel hij zelf geen kinderen had. streed hij voor de jeugd, dus voor de toekomst. Reydon. zoo eindigde spreker gij hebt het grootste offer gebracht, dat een mensch voor zijn vaderland kan brengen. Uit uw trouw zullen wij de kracht putten om. met Gods hulp, verder te gaan. Tenslotte dankte Mussert den Rijks commissaris voor diens aanwezigheid en voor diens blijk van medeleven. Daarna weerklonk het Adagio uit de zevende Symfonie van Bruckner en bij den uittocht werd, terwijl allen den Ger- maanschen groet brachten, de treur muziek gespeeld uit van Beethoven’s Eroica. De stoet werd vervolgens opgesteld in deze volgorde: aan het hoofd een muziek korps van de W.A., daarachter depu taties met de vlaggen van W.A., Jeugd storm en S.S., twee rijtuigen met kransen en bloemstukken, de rouwkoets, begeleid door vier hoofdambtenaren als slippen dragers, verder vertegenwoordigers van Beweging en bevriende organen en enkele afdeelingen van W.A., S.S. en Jeugd storm. Te tien uur schreed deze rouwstoet plechtig naar het Staatsspoorstation, vanwaar het stoffelijk overschot per trein naar Lunteren ter bijzetting op de begraafplaats werd overgebracht. Amsterdam gespeeld. He* programma luidt: 4 Sept 13 30 uur: de LeeuwSweeping en Kobusv d. Pol: 18.30 uurde Leeuwv. d. Pol en Ko busSweering5 Sept 14 uur Kobus de Leeuw en v. d. PolSweering; 11 Sept. 13.30 uurKobusv. d Pol en de LeeuwSweering; 18 30 uur: Kobus Sweering en de Leeuwv d Pol 12 Sept. 14 uurv. d. PolSweering en Kobusde Leeuw FRONTZORGACTIE: In het kader van de nieuwe frontzorgactie der W.A. zal op 7 September a.s. in het Gebouw voor K. en W„ des avonds 1915 uur het eerste keuze-concert van den Nederlandschen Omroep worden gehouden, waarop Neder landsche vrijwilligers met verlof in het vaderland en hun naaste verwanten vrijen toegang hebben. Medewerking wordt o.m. door het dansorkest van Theo Uden Mas- man en het orkest van den Nederland schen Arbeidsdienst verleend. INBRAKEN; Uit een perceel aan het Noor deinde zijn 7 heerencostuums ont vreemd; uit een woning in de Rem- brandtstraat een aantal kleeding stukken tot een waarde van /600. Wegens rijwieldiefstal is door een surveilleerend agent van politie aangehouden de 24-jarige chauffeur P. v. O. PASSEN VOOR NEDERLANDERS IN BUITENLAND Van officieele züde wordt medegedeeld in aanvulling op het bericht van 9 Augustus j.l.. dat Ne derlandsche burgers, die verblijf houden in de bezette gebieden van België of Frankrijk zich voor het verlengen van passen of verkrijging van nieuwe passen kunnen wenden tot de bevoegde Neder landsche „Betreuungsstelle” in BrusseL Parijs en Marseille. EXCURSIE NAAR HET ZUIDERPARK Gezien de enorme belangstelling en op veelvuldig verzoek heeft de directie van den Haagschen Dierentuin besloten we derom een excursie naar de terreinen van het Zuiderpark, waar de nieuwe Haagsche Dierentuin zal verrijzen, te organiseeren. Deze excursie, onder des kundige leiding, zal plaats vinden mor genmiddag om 2. 3 en 4 uur. Deze uren zijn gekozen om een ieder in de gelegen heid te stellen hieraan deel te nemen De ingang is tegenover de van Rens- woudelaan nabij de school- en kinder tuinen. Ook nu wordt weer een bezoek gebracht aan den wetenschappelijken en kruidentuin. 1

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1