NA VIER JAREN OORLOG Bekendmaking Koning Boris overleden 1943. Militaire uitzonderingstoestand in Denemarken Sovjets niet geslaagd in doorbreking van het front Boelgarije rouwt No. 18577. Maandag 30 Augustus. Taganrog volgens de plannen ontruimd Zesjarige troonopvolger Troonsbestijging van koning Simeon- II I1’** koning Boris is geboren od Bon 35 aangewezen voor vleesch Afhalen distributiebescheiden Taganrog door Duitsche troepen ontruimd Uit het Weermachtbericht van 27 Augustus 1943 Bolsjewieken verloren in 2 dagen 467 tanks en 82 vliegtuigen Telegrammen van Hitler Levensloop van 1 HAAGSCHE COURANT Rijkscommissaris (fotoarchief H.C) das ideaal kringen „Voorbarige pret” „Voorbarige pret” is. de titel van het politiek weekpraatje, dat Max Blokzijl hedenavond om 18.45 uur via den zender Hilversum 1 zal houden. De proclamatie was onderteekend door alle leden der regeering. en van De leider van hat Amerikaansche bureau voor oorlogsinlichtingen in Cal cutta, Robert Rand, is op 27 Aug. bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen. 30 de van 200 i den Van 29 Augustus t.m. 4 September geeft bon „vleesch 35a” recht op het koopen van 1 rantsoen vleesch en bon „35b vleesch” op het koopen van 14 rantsoen vleesch. VERDUISTEREN Van 20.30 aar tot 6.45 aar Maan: 30 Aug. op 6.07 u., onder 20.42 u. N.M., 31 Aug. op 7.09 u., onder 21.04 u. Tegen het gebruik Van geweld, samen scholingen enz. wordt zonder pardon van de wapens gebruik gemaakt. Aan eiken bewoner van Denemarken, die zich schikt naar de op het volkenrecht berustende „Kriegsanordnung”, wordt in het kader der wetten veiligheid van per soon en van bezit verzekerd. Na afkondiging van den uitzonderings toestand, zoo meldde de Deensche zen der Kalundborg gisteravond, hebben de straten het gewone voorkomen behouden. Het Deensche volk heeft den maatregel •kalm ontvangfen. Bevolking en jeugd be grijpen hem en schikken zich. De gods dienstoefeningen hadden zooals gewoon lijk plaats. Morgen van 8.3016.30 uur- zijn aan de beurt voor het afhalen van hun dis tributiebescheiden de letters Sche tot en met Sr. (lokalen Groot Hertoginne- laan en Loosduinen). Morgen van 9— 16.30 uur zijn voor de inwoners van het Benoordenhoutkwartier de letters Schil» tot en met Sti, van Scheveningen-Noord en Scheveningen-Zuid de letters Scho tot en met einde S (onderscheidenlijk in de lokalen van Diepenburchstraat 1, Oost- straat 1 en Tesselschestraat 65) aan de beurt. Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duit- sche Marine Niet alleen moeten de muts en de zijden halsdoek door de recruten zelf worden vervaardigd en geknoopt, ook moet een ieder de dis tinctieven van zijn graad op zijn jas naaien, .hetgeen van den nieuweling ewnige handigheid vereischt- (P.K. Andres-R.) Minister-president Filof heeft Zater dag voor den Boelgaarschen omroep bekend gemaakt, dat Z. M. Koning Boris Hl om 16 uur 22 minuten in het koninklijk paleis te Sofia is overleden. De premier las om 20 uur de volgen de proclamatie voor: „zyne Majesteit de Koning, Tsaar BorisIII, is na een korte en zware ziekte heden op 28 Aug. om 16 uur 22 in den kring van zijn ge zin overleden. Onmeteiyk is de smart van Boelgarije en van het Boelgaarsche volk. Wij allen hebben den heiligen plicht zijn testament uit te voeren en uitsluitend en zonder af te dwalen den door hem aangegevep weg verder te bewandelen.” Gisteren afgekondigd Door den bevelhebber van de Duit- sche troepen in Denemarken is de mili taire uitzonderingstoestand voor heel Denemarken afgekondigd. De in de vroege ochtenduren van Zondag uit gegeven bekendmaking van den bevel hebber der Duitsche troepen in Dene marken luidt als volgt: sche zijde hebben. Deze manoeuvre bleef door den tegenstander aanvankelijk on opgemerkt en bewijst, dat de Duitsche leiding naar eigen oordeel en op het door haar bepaalde tijdstip heeft gehandeld. In dit verband wijst men er te Berlijn op, dat hoe belangrijk afzonderlijke plaat sen en gebieden ook mogen zijn, in het totale verloop van de gevechten het op geven van stellingen zonder schade moge lijk is, omdat men over voldoende ruimte beschikt. De Duitschers hebben dus zeer snel geleerd, met Russische maatstaven te rekenen d.w.z. een elastische strijd- methode te gebruiken, indien die voordee. liger is, menschen en materiaal bespaart en den tegenstander desondanks de grootst mogelijke verliezen worden toegebracht. Zee schoten kleine con- vooien 3 schepen weg met een gezamen- lijken inhoud van 12.000 brt. Shelle Duitsche gevechtsvliegtuigen plaatsten bij een aanval overdag op de haven van Augusta bomtreffers op 4 schepen van middelbare grootte. In het strijdgebied van Napels, alsmede voor de Zuidkust van Sardinië schoten Duitsche jagers gisteren 11 vijandelijke vliegtuigen neer. Onze afweer van jagers en lucht doelgeschut boven den Atlantischen Oceaan, boven de bezette Westelijke ge bieden en aan de Noorsche kust haalde nog 4 andere machines omlaag. Duitsche onderzeebooten brachten in de Middellandsche Zee 3 schepen tot zin ken, met een gezamenlijken inhoud van 20.000 brt., en beschadigden een groot troepentransportschip ernstig door tor- pedotreffers. Kapitein Rail, leider van een groep jachtvliegers, behaalde op 28 Augustus zijn 200e overwinning in de lucht. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 30 Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In de zware veldslagen, die sedert 5 Juli bijna zonder onderbreking in het Oosten voortduren, zijn de bolsjewieken er ondanks hun groote numerieke supe rioriteit niet in geslaagd het Duitsche front te doorbreken en op te tollen. Ook al wierp de vijand zonder rekening te De stad Taganrog is door de Duitsche troepen na verwoesting van alle mili taire installaties ontruimd in het kader van de elastische verdediging, waar mede de Duitsche leiding het hoofd biedt aan het bolsjewistische offensief, hetwelk van de Sovjets steeds grootere offers in bloed vergt. Voor het publiek moge, naar de mili taire correspondent van het D. N. B. schrijft, de ontruiming van Taganrog on verwacht gekomen zijn, omdat ook de Sovjets tevoren geenerlei berichten over desbetreffende gevechten hebben gegeven, de terugtrekking der Duitsche troepen uit dezen sector moet evenwel een strategi- PRIJ8 DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl?' en „Letterk Bij'bl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95, Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c.. tr. p. p. 10 c. Proclamatie In aansluiting op de proclamatie over den dood van Koning Boris is de vol gende proclamatie aan het Boelgaarsche volk uitgegeven: „Boelgaren, heden, 28 Augustus 1943, heeft Zijne Koninklijke Hoogheid troon opvolger Prins Simeon van Tirnovo, de lieveling en de hoop van Boelgarije, vol gens par. 34 van de Grondwet, den troon bestegen onder den naam Simeon II van Boelgarije. Op grond van par. 151 der constitutie zal de ministerraad tot de regeling van de regentschapskwestie de leiding van Boelgarije op zich nemen. Op dit oogenblik roepen wij alle Boel garen op zich nog hechter om den troon van den koning te scharen, teneinde in het geloof aan een gelukkige toekomst van Boelgarije en in vertrouwen op God den ingeslagen weg verder te bewande len.” De verkondiging der proclamatie werd besloten met gejuich door Koning Sim'eon II van Boelgarije en voor het Boelgaarsche volk. houden met zijn zware verliezen steeds nieuwe formaties in den strijd daar waar hij bressen geslagen had, toch ge lukte het steeds weer door den verbeten afweer en de tegenaanvallen van onze onvergelijkelijk strijdende infanterie, die door de andere wapens schitterend gesteund werd, de linies te houden of te heroveren. Waar uitwijkende bewegin gen uitgevoerd werden, geschiedde dit volkomen ordelijk, nadat alle voor den vijand belangrijke objecten vernield waren en steeds met het doel het front te verkorten en hierdoor reserves te verkrijgen. Ook gisteren ontstonden in den Zui delijken sector van het Oostelijke front zware afweergevechten. Het totaal ver nielde Taganrog werd volgens de plan nen ontruimd. In de beide laatste dagen verloren de bolsjewieken 467 tanks en 82 vliegtuigen. Aan de Oostkust van Sicilië vielen formaties van de Duitsche en Italiaan- sche luchtmacht concentraties van sche pen aan in de wateren van Augusta Zij vernietigden 2 tankschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 16.000 brt.. als mede 2 andere schepen en beschadigden 4 vrachtschepen door bommen zwaar. Bij een ver boven het Westelijke deel van de Middellandsche Zee uitgevoerden aanval plaatsten Duitsche gevechtsvlieg tuigen voltreffers van zwaar kaliber op een vijandelijk slagschip en op een kruiser. Enkele vijandelijke storingsvliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht hier en daar bommen op West-Duitsch gebied In het gebied van S.iefsk heeft zich het 12e regiment grenadiers van de 31ste divisie infanterie in zware gevechten bijzonder onderscheiden. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 z.g. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. DUITSCHE WEERMACHT- BERICHTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 29 Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In den Zuidelijken en centralen sec tor van het Oosteljjke front duren de hevige gevechten, die vooral voor den vjjand met groote verliezen gepaard gaan, voort, terwijl z\j in het bijzonder op de brandpunten door groot gebruik van pantserwagens en luchtstrijdkrach- te,n aan beide zijden tot de grootste hevigheid zijn opgevoerd., In de West-Siberische Duitsche duikbooten uit Voortaan 100 gram paardevleesch per rantsoen Met ingang van 29 Aug. is het rant soen paardevleesch verminderd van 150 tot 100 gram, zoodat men op een A-bon of rantsoenbon voor vleesch slechts 100 gram paardevleesch met been kan verkrijgen. Tegen inlevering van één A-bon of één rantsoenbon voor vleesch kan men derhalve in den ver volge naar keuze koopen 100 gram rund-, kalfs-, paarde- of schapenvleesch, been inbegrepen (d. w. z. ten minste 75 gram vleesch en ongeveer 25 grhm been) of ,75 gram gerookt of gekookt vleesch, gebraden gehakt, corned beef of 75 gram gerookte worstsoorten of 100 gram gekookte worstsoorten of 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierkaas of 150 gram zure zult of 300 gr. bloedworst. Tegen inlevering van een B-bon vleesch kan men 1/4 gedeelte van een hoeveelheid vleesch of vleeschwaren» welke verkrijgbaar is tegen inlevering van een A-bon. koopen. Het verdient aanbeveling bovenstaande lijst uit te knippen en te bewaren, aangezien het niet mogelijk is die regelmatig te publi- ceeren. Vrtn»* FiaI bofrorlnn am irarlnlAn mom nf De doodsoorzaak In de overlijdensakte, door het Boel gaarsche ministerie van justitie naar aanleiding van den dood van Zijne Maje steit koning Boris den Derde gepubli ceerd wordt gezegd: ,,De dood werd veroorzaakt door trom bose in den linker hartslagader,' door een dubbele longontsteking, door long- en hersenoedeem.” Alle geruchten en berichten met be trekking tot de ziekte en den dood van koning Boris III, die niet in overeenstem ming zijn met de bovengenoemde ge gevens uit de overlijdensakte, zijn van eiken grond ontbloot en volkomen uit de lucht gegrepen. Stoffelijk overschot naar kathedraal In den nacht van Zaterdag op Zondag is het stoffelijk overschot van den tsaar in de hofkapel opgebaard. Het hof heeft een rouiyperiode afgekondigd van 12 maanden, waarvan 6 maanden volledige rouw. Het stoffelijk overschot van koning Boris is tot Zondag 5 September, den dag van de teraardebestelling, opgebaard in de kathedraal Alexander Newski. Gisterochtend is in deze kathedraal een mis opgedragen voor den overleden Tsaar Boris III alsmede voor den nieuwen Tsaar Simeon II Alle leden van de regeering. het diplomatieke corps, de generaliteit, de leden van het parlement en hooge ambte naren, alsmede vele geloovigen, waren bij de godsdienstoefening tegenwoordig. Eedsaflegging op den Jongen koning In alle garnizoens van het Boelgaarsche leger, in Oud-Boelgarije zoowel als in de door Boelgaarsche troepen bezette gebie den, had gisteren de eedsaflegging plaats op den jongen koning Siipeon II. In de militaire school te Sofia, waar Tsaar Bo ris zoo vaak heeft vertoefd, had de eeds aflegging plaats door den minister van oorlog. Als eerste officier van het Boel gaarsche leger legde de breeder van den overleden koning prins Cyrill den eed af, vervolgens de overige officieren, on derofficieren en manschappen. Bij het begin van de plechtigheid richtte de minister van oorlog luitenant-generaal Michof, een toespraak tot het leger. Hij zeide, dat Koning Boris zijn geheele leven gewijd had aan Boelgarije. Zijn geheele bestaan is een voortdurende zorg geweest voor het welzijn van zijn geliefde volk en voor de kracht van zijn leger. De koning is een voorbeeld geweest van vaderlands liefde en soldatenplicht tot het einde toe. Onze opperste legerleider heeft ons een eensgezind Boelgarije zijn levens- toevertrouwd en ons dé ver plichting opgelegd te behouden wat hij tot stand heeft gebracht. Laat ons het werk van den koning in zijn geest voort zetten. Laat ons thans alle krachten geven aan den jongen Koning en ons scharen om zijn Troon, ten einde voor hem te le ven, te werken en te sterven. Leve Z M. PRIJS DER ADVERT.: 111 m.M. (5 rep.) ƒ1.68, elke m M. m tot 23 m.M. (10 reg.) ƒ019. Elke m M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr Reel. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl0.57 Dienstaanb. /0.38. Pers. gevr. f 0.48. Adv. „Br. bur. v, d. bl,i’ io me»r^ „Bü de zware gevechten in het gebied rondom Charkof heeft de SS-pantser- grenadierdivisie „Das Reich” in den aanval zoowel als bjj den afweerslag bjjzonderen roem verworven. De divisie schoot alleen in 35 gevechtsdagen 1000 vijandelyke gevechtswagens stuk.” Ook hier sti jfden Nederlanders naast hun Duitsche kameraden voor een nieuw Europa. Waar bljjft uw daad? Meldt u vrijwillig voor de Waffen-SS. Inlichtingen SS-Ersatzkommando, den Haag, Korte Vijverberg, Amsterdam, Dam 4. hij bevorderd tot kapitein en deed hij zijn intrede in de gelederen der weermacht Aan de Balkanoorlogen van 1912 en 1913 en aan den wereldoorlog (1915/18) heeft hij actief deelgenomen aan alle fronten. Generaal veldmaarschalk von Hindenburg en generaal Ludendorff spre. ken in hun herinneringen op de meest lovende wijze van de houding van den Boelgaarschen kroonprins tijdens die jaren. Voor zijn verdiensten tijdens den veldtocht in de Dobroedsja in 1916 kreeg de toenmalige kroonprins de orde Pour le mérite. Toen koning Ferdinand I Telefoon 11630# (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro «o. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310. Fil.: Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voort»., Boekh. H.E.G.Ruys, Heerenstr. 124. Tel. 773035; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Betera Jr„ Theresiastr. 105a, Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvée, v.Hoytemastr. 66, Tel.7211S7 Z"\P 1 September a.s. is het 4 volle I I jaren geleden, dat de oorlog uit- I t/ brak, de grootste van de wereld geschiedenis. Na deze langdurige periode, welke met zoovele verschrik kingen gepaard ging, is men welhaast kwesties als Danzig en de Poolsche Corridor vergeten, waarvoor Engeland destijds voorgaf ten oorlog te zijn ge trokken. In den loop van de omvang rijke ontwikkeling van den strijd bleek echter, dat Albion niet voor kleine sta- ten het zwaard had getrokken, maar dat het een lang gekoesterd plan trachtte te verwerkelijken, n.l. een vernietigen den aanval op Duitschland te ontketenen. In de afgeloopen jaren vormde zich de „wereldcoalitie” wier doelstelling gericht is op vernietiging. Engeland en zijn bondgenooten Amerika en de Sovjet-Unie, verzamelen hun offensieve kracht voor een stormloop op Europa. Duitschland en zijn bondgenooten stellen zich te weer in een taaien verdedigings strijd. Dit is, in ’t kort, het beeld, het welk de wereld aan den vooravond van het vijfde oorlogsjaar biedt. Na een korten, maar hevigen slag, die Polen in 1939 verpletterde, werden in de lente en den zomer van 1940, Frankrijk en het geheele Westen uitge schakeld. Een nieuwe phase opende zich, toen in 1941 de Sovjets en de Vereenigde Staten tot den oorlog opriepen. De roode legers werden in taL van massa-slagen teruggeworpen en een zeer uitgebreid ge bied werd in het Oosten voor de Duitsche verdediging gewonnen. De deelneming van Japan aan den oorlog belemmerde Amerika’s krachts ontwikkeling in Europa. In de Ver. Sta ten drong het besef door, dat vooral m Oost-Azië het gevaar dreigt en dat daaraan in de allereerste plaats de aandacht gewijd dient te worden. Het probleem voor de Anglo-Amerikanen is nog steeds de vraag, waar de beste aanvalsplek ligt en dit vormt, behalve nog andere groote meeningsverschillen, een twistappel, welke doet twijfelen aan de waarheid van de bewering, dat de Geallieerden het op alle gebied zoo roerend eens zijn, zooals op de tallooze conferenties van staatslieden dezer dagen nog te Quebec .werd beweerd. Tegenover de Duitsche vuistpanden, de gebiedsveroveringen in Oost en West, zijn de door de Geallieerden in vier jaren tijd gewonnen gebieden van geringen omvang. De nieuwe phase van den oorlog heeft de Anglo-Amerika nen tot het offensief gedwongen, waar van de resultaten niet doorslaggevend bleken. Italië, dat zich Sicilië ontrukt zag, bleef den oorlog voortzetten. Maar schalk Badoglio, de huidige regeerings- chef, heeft op 25 Juli, toen Mussolini aftrad, onmiddellijk geproclameerd „De oorlog duurtvoort”. Italië negeer de den eisch tot on voorwaardelijke capi tulatie. De hardnekkige gevechten op Sicilië wijzen er op, dat de verdediging •van het Zuidfront even taai zal zijn. De terreinwinst, welke de vijand in het Oosten, in de afgeloopen weken kon be halen, staat niet in verhouding tot zijn enorme verliezen aan manschappen en materiaal. Het karakter van den zomerslag is verschillend van de voorafgegane twee zware winterslagen. Met de grootste offers pogen de Sovjets' den Duitschers de heerschappij over het reusachtige voorterrein te ontrukken. De plannen van den vijand zijn mislukt en zelfs Engélsche bjaden moeten toegeven, dat van een groote doorbraak geen sprake is. Daartegenover staat, bet Duitsche leger in het Oosten, door elastische oorlogvoe ring in een gunstige afweerpositie. Na tweejarige worsteling tegen de massa- legers van Stalin, staat in den 4den oorlogszomer. de Duitsche Weermacht van het Koeban-bruggehoofd tot. aan het Lhdogameér, in taai-verdedigde stel lingen. Beslissende slagen zijn hier naar alle waarschijnlijkheid op komst. Dat de sovjets op dit oogenblik in een allesbe halve benijdenswaardige positie ver- keeren, volgt uit hun aanhoudend ge roep om het „Tweede front in West- Europa”. Deze hulpkreet is een perma nente klacht van Moskou geworden aan het adres van zijn bondgenooten. De aderlatingen, welke de roode legers in de massaslagen hebben te doorstaan en het enorme verlies aan oorlogsmachines in den slijtage-oorlog. doen de Soviets reikhalzend uitzien naar een ontlasting van den. zwaren druk Het eenige middel daartoe zou zijn, dat de Anglo-Ameri kanen op groote scjiaal landingen in West-Europa zouden uitvoeren, welke er toe zouden leiden, dat er een nieuw front in het Westen gevormd zou wor den. Nu het jongste offensief van Mos kou niet geleid heeft tot een groote doorbraak zoodat de Oekraine voor de Sovjets een afgesloten gebied blijft hernieuwde het Kremlin zijn eisch in zake de vorming van een tweede front Maar de bondgenooten Wijven doof aan .dat oor. Ook de Quebec-conferentie bevredigde de Sovjets niet en het uit blijven van een Anglo-Amerikaansch in grijpen op groote schaal in West- Europa gaf Moskou aanleiding tot te rugroeping van Litwinof uit Washington Ongetwijfeld zijn de meeningsver- De jongste gebeurtenissen hebben aan getoond, dat de Deensche autoriteiten niet meer bij machte zijn, rust en orde in Denemarken te handhaven. De door vijandelijke agenten aangestichte onlus ten zijn rechtstreeks gericht tegen de Duitsche Weermacht. Ik kondig derhalve in den zin van de artikelen 42 tot 56 der Haagsche conventie voor den landoorlog den militairen uitzonderingstoestand af voor heel Denemarken. Met onmiddel lijk inwerkingtreden decreteer ik: De ambtenaren en het personeel in overheidsdienst moeten hun taak loyaal voortzetten. Zij moeten de instructies uit voeren van de daartoe aangewezen»Duit- sche controleerende personen. Samenscholingen ’Van meer dan 5 per sonen in het openbaar zijn verboden, eveneens zijn alle vergaderingen, ook de niet openbare, verboden. Hef sluitingsuur van café’s e.d. wordt vastgesteld op het intreden van de duis ternis. Van dat tijdstip af is ook elk ver keer op straat verboden. Elk civiele berichtenverkeer is voor- loopig verboden. Elke staking is verboden. Ophitsing tof staking, ten nadeele van de Duitsche Weermacht, is begunstiging van den vijand en wordt in den regel met den dood gestraft. Overtredingen van de hiervoor genoem de bepalingen worden door de Duitsche „Standgerichton” gevonnist. De Führer heeft bij den dood van Koning Boris aan de Koningin-weduwe het volgende telegram van1 rouwbeklag gezonden: „Het schokkende *bericht van het af sterven van Zijne Majesteit Koning Bo ris heeft mij uiterst smartelijk getroffen. Boelgarije verliest met Koning Boris een vorst, die zijn volk met wonderbaarlijken moed en beleidvol inzicht heeft geleid. Ik zelf verlies in hem een trouwen vriend en bondgenoot, wiens aandenken door mij en het Duitsche volk aRijd in hooge eer gehouden zal worden. Uwe Majesteit gelieve de diepe en oprechte deelneming te aanvaarden van mij en het geheele Duitsche volk jegens het Koninklijke huis en de Boelgaarsche natie.” Aan den Boelgaarschen ministerpresi dent heeft de Führer het volgende tele gram gezonden: „Aan Uwe Excellentie wensch ik wegens het overlijden van Zijne Majesteit Koning Boris de innige deelneming over te brengen van "mij en van het Duitsche volk. Ik weet, dat u met uw vorst in zijn historische taak voor de toekomst van Boelgarije nauw verbonden waart als trouw raadgever. Met u gevoel ik het zware verlies, dat Boelgarije ge troffen heeft. Ik verzoek u, rrïljn deel neming ook te willen betuigen aan den Koninklijken Boelgaarschen minister raad.” Prins Kyrill van Boelgarije, de broeder van den overleden koning, heeft den Füh rer telegrafisch in kennis gesteld van het overlijden van den monarch. De Füh rer heeft in een antwoordtelegram zijn oprechte deelneming betuigd. Koning Simeon II, levé Boelgarije, leve het Boelgaarsche leger, aldus besloot de minister zijn toespraak Daarna werden alle vlaggen der regimenten van Sofia het slot binnengedragen om opgesteld te worden aan de baar van den dooden Koning. Koning Boris III JanuaYi 1894 te Sofia. In 1906 werd troonopvolger benoemd tot luitenant van de Boelgaarsche weermacht, in 1912 werd schillen over de oorlogvoering in het vijandelijke kamp groot en de lange duur van den oorlog is ook geen waar borg voor den langen levensduur van een bijeengeraapte coalitie zooals die tus schen Moskou. Londen en Washington. Daartegenover staan de mogendheden van het pact van drie schouder aan schouder. Dit werd dezer dagen nog eens uit Tokio bevestigd bij een bijeen komst van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken met de Duitsche en Italiaansche ambassadeurs. In het kader van een hartelijke samenspreking te Tokio werd opnieuw gedemonstreerd, dat de grondslagen van het driemogendheden- pact, evenals het Duitsch-Japansche mili taire bondgenootschap onverzwakt waren. Europa is, onder Duitsche leiding, stap voor stap in den totalen oorlog ingescha keld. Bijna iedere Europeaan heeft, het zij als soldaat, of als arbeider zijn bij drage tot de gemeenschappelijke krachts inspanning te leveren. Het gaat erom het vasteland te verdedigen tegen de over weldiging door de massa’s uit de steppe en het weren van allen buiten-Europee- schen invloed. Duitschland werkt dag en nacht om nooit gebrek aan wapens te hebben. Het heeft het voordeel van het bezit der bin nenste linies, hetgeen ook van groot be lang is voor het sn’elle transport van wapens naar de punten, waar ze noodig zijn, terwijl de tegenstander enorme af standen, zoowel in Europa als Oost-Azië, daarvoor heeft te overwinnen. Tegen de vesting-Europa strijdt de vijand met hon- ger-blokkade en luchtterreur. Tegen de uithongering het geliefkoosde middel van den vorigen oorlog is het Duitsche volk beschermd. Maar de bommenter- reur is de methode, waarmede men thans het volk murw hoopt te maken. Het is waar, dat deze duizenden het leven kostte en aanzienlijke schade aanrichtte voor de burgerbevolking. De luchtterreur heeft echter allerminst de door den vijand gewenschte uitwerking tenge volge gehad. Integendeel klemt men in Duitschland de tanden vaster opeen, nu het gaat om een strijd op leven en dood. Alle maat regelen worden genomen om de lucht aanvallen te verzwakken en nieuwe wa pens worden gesmeed voor den dag der vergelding. Het .thuisfront is ongeschokt en vast aaneengesloten, in het Oosten behoudt de Weermacht haar sterke af weerpositie en aan de overige randen van de vesting-Europa staan de. verdedigers in veilige stellingen en achter stalen en betonnen bastions. Tegenover de ver wachte bestorming staat Duitschland’s nog ongebroken militaire kracht bij het begin van het 5e oorlogsjaar. van Boel garije in het najaar van 1918 na de in eenstorting van het Boelgaarsche front afstand deed van den troon, volgde Koning Boris III hem, op 3 October 1918, onder zeer moeilijke omstandigheden od. Het verdrag van Neuilly beroofde Boel garije van vruchtbare gebieden, het in lange oorlogsjaren uitgeputte land stond economisch voor een-ineenstorting. Daar bij kwamen ernstige, door bolsjewisti sche agitatie ontstane ongeregeldheden. Op den Koning zelf werden twee aan slagen gepleegd, waarvan vooral de aan slag in de kathedraal van Sofia, die ruim 150 dooden en 200 gewonden eischte. den érnst van den toestand kenmerkte. In 1930 trad Koning Boris in het hu welijk met Prinses Giovanna van Italië In T937 werd de troonopvolger Simeon vorst van Tirnovo geboren. De staatkunde van den jongen mo narch heeft de kroon door alle moeilijk heden en gevaren van de laatste 25 jaar heengeleid. Sedert 1936 leidde de Koning onbeperkt de regeering d.w.z. hii moet beschouwd worden als de bezieler en schepper van alle politieke denkbeelden in Boelgarije. Zijn régime, dat van zijn jeugd af bepaald wordt door vriendschap voor Duitschland. heeft ook geleid tot het toetreden van Boelgarije tot het drie- mogendhedenpact. In 1940 gelukte het de door Koning Boris geleide Boelgaar sche politiek langs vreedzamen weg de Zuidelijke Dobroedsja voor Boelgarije terug te krijgen en het volgende jaar gaf de positie van Boelgarije aan den kant van de landen van het pact van drie het land df oude gebieden van Thracië, Macedonië en Moravië terug, een succes, waardoor het onrecht van 'het verdrag van Neuilly definitief werd opgeheven. Naar uit politieke kringen te Washington vernomen wordt zou Norma® Armour, de ambassadeur van de Vet. Staten in Argentinië. Sumner Welles oQ» volgen als onderminister van Buitenland» sche Zaken. Voor het betreden en verlaten van af- gebakende en door verbodsborden aan- gegeven gebieden bij den Helder, IJmuiden, Scheveningen en Hoek van Holland is op grond van een bevel van den bevelhebber der Weermacht in Nederland een bijzondere vergunning noodig, die verstrekt wordt door den plaatseiyken militairen bevelhebber of in uitzonderingsgevallen door den be velhebber der Weermacht in Neder land. De vergunningen moeten tijdig en schriftelijk worden aangevraagd bij de plaatselijke Nederlandsche politie-auto- riteit in het betreffende gebied en wel bij de politiepresidenten in den Haag en Rotterdam resp. by de burgemeesters van Velzen en den Helder, waarbij de bewijsstukken, welke de noodzakelijk heid motiveeren, moeten worden inge leverd of getoond. Ryksduitschers of burgers (Angehörige) van het protecto raat Bohemen en Moravië moeten de vergunningen aanvragen bij den voor het gebied bevoegden gevolmachtigde van den Rijkscommissaris (politie officier). Burgers, die in dienst zün van een binnen het afgesloten gebied liggende instantie van de Weermacht, Waffen- SS, Duitsche politie, O.T. enz. of werk moeten gaan verrichten in opdracht van deze instanties, moeten tot deze instan ties een aanvraag richten. Zij, die werk zaam zijn bij grootere bedrijven, welke voor de bewapening werken, moeten, alvorens zij hun aanvraag indienen, bij hun bedrijfsleiding vragen, of deze be voegd is tot het in ontvangst nemen der aanvragen. Vergunningen kunnen slechts ver leend worden op dringende militaire, algemeene economische, administratieve of politieke gronden. Met persoonlyke redenen; zooals familiebezoek, kan in beginsel geen rekening worden gehou den; slechts in byzondere uitzonderings gevallen (overlijden, ziekte, waarvan het levensgevaariyke karakter is aan getoond) kan er acht op worden gesla gen, indien de omstandigheden het toe laten. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de bewoners der afgesloten gebieden ook voor het verlaten der gebieden een vergunning noodig hebben. De vergun ningen zün slechts geldig, indien zij worden getoond tezamen met een offi cieel legitimatiepapier, waarop een foto van den houder voorkomt. Personen, die in de toekomst nog uit deze gebieden geëvacueerd worden, moeten de hun verleende vergunningen by het weggaan inleveren by de plaat- seiyke politie-autoriteit. Den Haag, 28 Augustus 1943. Der General-Kommissar für Sicherheitswesen RAUTER, SS-Obergruppenführer und General der Polizei. Vef. volgen als onderminister van Buitenland»

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1