O.O.M. 9 MILLIARD I iü De grootste veldslag der technische wapens Manfred en Manuela Roman van Anna Elizabeth Weirauch Nederl. bewerking van B. L. Venzelaar 51. pag. 2 - -- „D A S B O” BUITENLAND S' BINNENLAND KUNST EN LETTEREN UIT PE OMSTREKEN STADSNIEUWS SPORT AGENDA FEUILLETON NAAIMACHINE DEFECT1 KERKNIEUWS Nel is in staat, ons eenvoudig te laten. Kom mevrouw, h< Installatie burgemeester van Leidschendam ig geleden, dat ben ik nog slechts een Haven van Augusta gebombardeerd Overzicht van het bolsjewistische zomeroffensief KLOKKEN, UURWERKEN, JUWEELEN, GOUD .ZILVER, Staatsexamenopleiding VERMAZEN Groot-Hertoginnelaan 37 Tel. 330792 Volledige opl. via dag. en avondlessen STAATSEXAMENS De verliezen der Britsche vloot bij Sicilië van Vliet weer geslagen door Wil Haverlag Middelkamp wegkampioen Churchill en Roosevelt komen opnieuw bijeen Zweedsche vaartuigen in waarschuwingsgebied van het Skagerrak Japansche troepen op Santuau geland HAAGSCHE COURANT Maandag.' Voorbereiding van een „Driemogendheden-conferentie” Schaik (Meeuwen) 1 min. 9,3; Augustus, toen en ZWEMMEN f zicb (Wordt uv*’***’** Staten Het is wanneer houdt met hpt feit 1907 f 0.30 fO.SO Jk r—TYPEN-STENO-BOEKH.-talen A* MIOOeNST. OPLEIOk INSTITUUT gg Aofwonai 13 SQpt. JKg 30 SCHOLEN-30 □AAM. IRVARfN®^ r HOQFOkANTOOR i OEN HAAG^l de Ruim- ONDERLINGE OORLOGSSCHADE VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Molest verzekeringen. Totaal werd reeds verz. voor ruim REPARATIE 2575 C. en J. BURGER, WAGENSTRAAT 120 TEL. 180.37S BEL op 391982. Wij repareeren direct! NA AIMACHINEBEURS 1057 van ouds bek. adres. Vaillantlaan 406 De dokter heeft een kalmeeringsmid- del gegeven en ze is reeds begonneh Zich te kleeden. We zullen slechts en kele minuten later behoeven aan te van gen. Ónze lieve, temperamentvolle, kleine vrouw zal nu met ons meegaan... Westphal glimlachte zoo beminnelijk, dat zijn bleeke, vette wangen sidderden VENDELKWARTIER VAN JEUGDSTORM UITGEBRAND: De leiding van den Na- Itionalen Jeugdstorm, streek Amsterdam, schrijft het volgende: In den nacht van 21 op 22 Augustus j.l is het vendelkwar- >tier van het vierde Amsterdamsche Meeuwenvendel van den Jeugdstorm «treek Amsterdam, gelegen aan het Su- rinameplein, door brandstichting geheel uitgebrand. In enkele oogenblikken tijds is een jeugdtehuis vernietigd, waarin honderden jongens uit Amsterdam-West faun vrije uren doorbrachten. De veront waardiging over deze laffe daad is alge meen. Temeer treft dit verlies, aangezien juist kortgeleden dit kwartier geheel was opgeknapt, zoowel van binnen als van buiten en de gelden daarvoor met groote moeite door de jeugdstormers zelf bij een waren gebracht. De Jeugdstormleiding doet een krachtig beroep op de burgerij en instellingen van Amsterdam en daar buiten om door een gift mede te wer ken, dat in den korst mogelijken tijd een nieuw kwartier in West kan verrijzen. Bijdragen worden gaarne ingewacht op postgironummer 395260 t.n.v. den Jeugd storm, streek Amsterdam. OPENING VORMINGSSCHOOL DER N.S.V.O.: Gisteien opende de landelijke leidster der Nationaal-Socialistische Vrouwenorganisatie, mej. L. M. Couzy. te Zeddam de vormingsschool der N S. V.O., waar geregeld vormingsweken zullen worden gehouden voor het kader. Thans bevinden zich gedurende een week de hoofden van afdeelingen en de dis- Itrictsleidsters te Zeddam. Houtkevers bedreigen een kerk. Na dat men in 1935 de horden houtkevers die het hout van de oude Kruiskerk van Oudewater volledig dreigden te vernielen, met blauwzuurgas had ver delgd en hoopte nimmer meer last van het schadelijk gedierte te hebben doet de plaag zich thans opnieuw voor Er is' een deskundig onderzoek aan den gang, waarvan de resultaten nog niet bekend zijn De in gevaar zünde kerk. (C.N.R.-Van Rhijn) GOUDEN JUBILEUM PROF. P. J. M. DE BRUIN: Ter gelegenheid van het feit, dat het vandaag 50, jaar geleden is, dat prof. P. J. M. de Bruin, rustend hoog, leeraar van de Theologische School der Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn, in de Eben Haëzer Kerk hier ter stede in het predikambt werd bevestigd, heeft de ju bilaris gisteravond in dit kerkgebouw van de gemeente van ’s-Gravenhage-Cen- trum, dat de groote schare bijna niet kon bevatten, een gedachtenisrede gehouden over Ps. 71 17 en 18 Na de predikatie heeft ds. M. W. Nieuwenhuyzen namens de drie plaatselijke gemeenten en de ge- heele Chr, Geref. Kerk den jubilaris hartelijk toegesproken. De gemeente zong prof de Bruin staande toe de zegebede uit Ps. 121. Velen maakten van de gele genheid gebruik om hem, na den dienst, de hand te drukken. deze meer en meer op den voorgrond tredende periode, maken deze kleine gó den van den „romantischen Olympus” geen slecht figuur! Een interessante col lectie. B, v. Eysselsteijn. 109 Nadruk verboden KINDERFEEST N.V.D. TE LEIDSCHEN DAM: Dank zij de toewijding van een aantal vrijwillige helpers en helpsters, had Leidschendam het klaar gespeeld in - een bepaald tijdvak het grootst aantal leden voor den N.V D. te werven De be- looning voor de betoonde activiteit is Zaterdag gevolgd, t.w. een kinderfeest. Aan de uitnoodiging hadden rond een 270 kleuters gehoor gegeven en op een ter rein aan de St. Jozefstraat, dat door vlag gen een feestelijk aanzien had gekregen, hebben zij zich kostelijk geamuseerd. Er waren tal van spelen, waarbij de uitblin. kers met passende prijsjes werden ver rast. De tractatie was in orde, evenals de warme maaltijd.In de middaguren werd de. poppenkast vertoond. Kortom het feest vloog voor de jeugd om. De nieuwe burgemeester, de heer Simonis, heeft ook nog van zijn belangstelling doen blijken. De organisator en leider van ’t geheel, de heer Adriaens, die werd bijgestaan door een staf van helpers en helpsters kan zeer zeker over het verloop van den dag tevreden zijn. Dat de jeugd voldaan was, bleek wel uit de stralende gezichten. H. B, S. GYMNASIUM Tot op heden slaagde 76 onzer candl- daten. t.w. 16 van de 21. Aanvang nieuwe cursussen: 1 SEPTEMBER. 369 Dan zult u er goed aan doen, een dwangbuis te bestellen, mijnheer Lan gen! riep Manuela hem spottend na. Vrijwillig ga ik niet Althans nu niet en met een halve maand salaris kunt u mij niet straffen! Maar ik bid u...! Westphal deed zijn uiterste best een lichten en vertrouwelyken toon aan te slaan. - dat zult u ons toch niet aandoenï we weten immers allen, dat u... dat u niet geheel en al ongelijk hebt, maar miss Bruce is een zeer kwetsbare vrouw en ze voelt zich doodelijk beleedigd. Ze is in staat, ons eenvoudig in den steek te laten. Kom mevrouw, het Is immers RESIDENTIE.ORKEST: Op het laatste, door Frits Schuurman gedirigeerde con cert in den Dierentuin, traden Jan Prins,, fluit en. Jaap van Opstal, klarinet, als solisten op, het eerst met een „Duo con certant” van Carel Oberstadt, die om den aard van zijn temperament tusschen Spaansche Dansen van De Falla en de Espana-Rhapsodie van Chabrier voor or kest een zinvolle plaats vond. Bij De Falla werden pikant rhythme. lichte zwier, rijk dom van kleur en betoovering van sfeer uitstekend tot hun recht gebracht. Ook van Oberstadts compositie hoorden wij, dank zij de (bekende) eerste -rangs-hoe- danigheden der solisten, een uitmuntende vertolking. Virtuositeit, klank, samenspel, phraseering en stemmingsontwikkeling der beide kunstenaars waren voorbeeldig. Het strijkorkest en zijn dirigent sloten zich soepel en met begrip aan. De geest- vol-tintelende compositie en haar uiterst boeiende weergave vielen zeer in den smaak. Enthousiast applaus en bloemen hulde. Ook de melodieus- en rhythmisch toegankelijke „Espana” van Chabrier” werd een succes, waarna Prins en van Opstal nog een Tarantelle van Saint-Saëns voordroegen en het daarbij aan de ver- eischte lichtheid, gratie, gevoeligheid en verfijnde tinteling in geen enkel opzicht lieten ontbreken. Liszts .Préludes” vorm de het nobel-pralende, bewogen slot. J. C. Manifarges. „JOHAN”: Het ensemble van Cor Ruys speelt deze week in den Princesse-schoyw- burg „Johan” (Uw onderdanige dienaar), tooneelspel van Theo Lingen, waarin Cor Ruys als hoofdvertolker zulk een enorm -succes heeft geboekt. Het is fijn doorvoeld spel, vol diepte, geest, charme en een warm, innig slot. Cor Ruys als de huis knecht Johan, aan de telefoon, als de man, die op alles raad weet, als wegwijzer op het levenspad, het is alles even grootsch. Eigenlijk vervult Ruys drie rollen in dit stuk, alle drie even verfijnd evenals Elly Stekelenburg drie rollen vertolkt, welke waarlijk groot van stijl zijn. Anton Ruys speelt de graaf Ziernsdorf, Ben Aerden Kurt, de jonge graaf, Wim van den Brink Anton, de knecht, Marjan Bollinger Urschi de secretaresse. Een stampvolle zaal bracht den spelenden ’n hartelijk en lang durig applaus P H. de Wit. DE ROMANTISCHE SCHOOL: In den kunsthandel „Kunst van onzen tijd”, tij delijk gevestigd Sweelinckstraat 6. wordt tot 8 September a s. een zeer interessante tentoonstelling gehouden van werken uit de Haagsche School* en van meesters uit den tijd der Romantiek. Tot de eerste groep behooren werken van Willem Ma ris, mevr. S. Mesdag-van Houten, Bos boom, een zeer mooie Weissenbruch e.a. De speciale tentoonstelling van Romantici trekt daarnaast zeer de aandacht en wordt druk bezocht. Er is voortreffelijk werk van H. v. d. Burgh aanwezig, een „vrouw, tje bij kaarslicht” een werkelijk zeer, zeer boeiende Spöhler, „winterlandschap” (met een „zomerlandschap” als pendant), een vogel-schildering door van Veldhuy- zen, een prachtig fruitstilleven van Hooft, een maanlandschap van Donny enz enz. Naast de Koekkoek’s, Jelgershuis, Schelf- s Aan het einde van de 8ste week van den grootsten veldslag der technische wapens i van dezen oorlog kan worden gezegd, dat het bolsjewistische zomeroffensief de meest opmerkelijke strategische beweging aan het Oostfront vormt. Van bevoegde zijde is hierover aan den 1 militairen correspondent van het D.N.B. het volgende medegedeeld: In de 56 dagen verlegden de bolsjewie ken het zwaartepunt op 16 plaatsen, zij werden deels gedwongen, deels door eigen overwegingen, genoodzaakt na elkaar in de negen gevechtsgebieden geweldige krachtsinspanning te ontplooien: 1. met den strijd bij Bjelgorod werd de groote slag van dit jaar geopend. i 2. Onmiddellijk in aansluiting hierop wierpen de bolsjewieken buitengewoon j sterke strijdkrachten tegen Orel in den strijd. Er ontstonden wisselvallige verbit- terde gevechten op deze beide punten. 3. Na ontlastingsgevechten op andere plaatsen werd Orel in den nacht van 4 op 5 Augustus en Bjelgorod op 6 Augustus prijsgegeven, waarop langzamerhandeen derde zwaartepunt in het gebied van Char, kof ontstond. Vooral ten Noordwesten van Charkof trachtten de bolsjewieken een omsingelingsmanoeuvre te ondernemen. Zij werden echter door Duitsche tegen aanvallen tot staan gebracht. Desondanks besloot de Duitsche legerleiding op 23 Augustus om Charkof prijs te geven, na dat al het oorlogsmateriaal was terugge bracht en de voos den oorlog belangrijke installaties in Charkof waren verwoest. 4. Intusschen ondernamen de bolsjewie ken aan het Koeban-bruggehoofd zeer zware en lang voorbereide aanvallen die op 16 Juli begonnen, op 28 Juli tot nieuwe aanvallen leidden en op 8 Aug. in een laatsten zwaren stormloop op de Duitsche stellingen culmineerden. Het resultaat van deze aanvallen aan het Koeban-brug gehoofd van 16 Juli tot 12 Augustus was voor» de bolsjewieken slechts zware bloe dige verliezen en zware verliezen aan ma teriaal zonder ook maar eenig terrein te hebben heroverd. 5. Op 18 Juli ging de vijand aan het Mioesfront tot den aanval over Hoewel de gevechten in dezen sector nog voort duren. is ook hier de balans voor de bolsjewieken absoluut negatief. 6. Op 22 Juli ontstonden nieuwe ge vechten in het gebied ten Zuiden van het Ladoigameer Meer dan 3 weken duurden de zware met offensieve krachten na voerde gevechten voort On 12 Augustus meldde het Opperbevel der Weermacht het einde van den derden slag in dit fel omstreden gebied., waarbij de boisie- De raad der Britsche admiraliteit deelt, naar Reuter meldt, mede, dat tijdens de operaties tegen Sicilië de volgende sche- peft verloren zijn gegaan: de duikboot „Saracen”, de duikboot .JParthian” en drie motorforpedobooten, alsmede een kanonneermotorboot. oogen van die volksgenoóten Aan het 73ste debutantencon. cert van het gemeentemuseum in Pulchri Studio Zaterdagmiddag 3 uur zullen me dewerken: Ans Dol, alt-mezzo; Corry Kop pen, piano; Kees Peterse, altviool Hans Schouwman, pianobegeleiding. Door de gemeenschap „Vreugde en Arbeid’’ van het Nederland- sche Arbeidsfront wordt 3 September het Winterprogramma geopend in het Gebouw voor K. en W met het tooneelstuk „Wit- tebroodsweken” door Paul Helwich, regie Jan C. de Vos. en de uitdrukking van zijn oogen was in flagranten strijd met zijn vriendelijke woorden. Fonkelend schoten zijn blikken naar Manuela over. ...om zich te verontschuldigen en dan zal mijnheer Langen haar naar huis brengen. Neen! zei Manuela rustig en zeker. Maar ik doe een beroep op u, lieve mevrouwtje! De directeur versmolt in zachtmoe digheid en hoffelijkheid. U zult ons natuurlijk dit kleine ge noegen doen! Het is alles immers slechts een misverstand? Morgen, heden nog, na de voorstelling, zal alles worden opgehelderd. Slechts nu geen herrie en aan de andere zijde staan, door een goed I gevoerde propaganda te openen. Tot slot van de plechtigheid zongen de aanwezigen het zesde couplet van het Wilhelmus. Op het nationale zwemfeest van Heemsteedsche Poloclub leverde schotel een fraaie prestatie op de 100 m. borstcrawl Hij en van de Bogaerde zwom, men geruimen tijd gelijk op, Pas op het laatste oogenblik werkte Ruimschotel zich naar voren om als eerste aan te tikken, De Haarlemmer Maus had.weinifc moeite om de 100 m. rugslag te winnen. De kampioene mej. van Vliet leed op de 200 m. schoolslag een nieuwe nederlaag tegen Willy Haverlag, die bijzonder op dreef was. Bep van Schaik was weer de snelste bij de 100 m. borstcrawl; zij gaf Rie Thuisvan Veen geen kans. Mevr. Iet Kostervan Feggelen won traditio neel de 100 m. rugslag, thans met een hernieuwt heerendassen Chemisch reinigen Met reparatie 1 ZIEKEN 183. Telef. 11.14.15 Wordt gehaald en bezorgd Zendt briefkrt Zaterdagmiddag vond op het gemeente huis de installatie plaats van den nieu wen burgemeester van Leidschendam den heer M J Simonis. Leden van den N.J.S. vormden op de trappen een eerehaag. Aanwezig waren met een aantal leden van het gemeente- personeel een deputatie van de vrij willige brandweer, een afgevaardigde van organisaties der N.S.B. en èen ver tegenwoordiger van de Ortsgruppe der N.S.D.A.P. Nadat de heer Simonis met zijn familie was -binnengeleid nam wet houder J. C. de Koning het woord om in welgekozen bewoordingen den burge meester in zijn ambt te installeeren Burgemeester Simonis verzocht aller eerst de aanwezigen zich van humie zetels te verheffen ter herdenking van. de gevallenen aan het Oostfront Spr. was zich ten volle bewust van het bij zondere in de taak, die hij od zijn schou ders heeft genomen, vooral ook als na- tionaal-socialist. Men zal moeten wennen aan de nieuwe orde, die komt; het oude heeft onherroepelijk afgedaan Over po- litieke en kerkelijke scheidsmuren heen hebben wij elkaar de hand te reiken. Zijn belangstelling en volle medewerking heeft de burgemeester toegezegd aan Winterhulp. N.V.D.. Agrarisch Front en N.A.F. Het uitbreidingsplan der ge meente zou eveneens spr.’s volle aan dacht hebben. Aan alle beambten en ambtenaren van hoog tot laag had spr den eisch van onverbiddelijke samenwer king gesteld. Met het uitspreken van zijn volle vertrouwen in den Führer, in den Leider voor Volk en Vaderland, be sloot de burgemeester zijn toespraak Hierna voerde de Gemachtigde van den Leider baron van Haersolte. het woord, die er vooral den nadruk op leg de dat het tot de taak van een nationaal- socialistisch burgemeester behoort de die nog De bekende korenmolen „De Noord” te Rotterdam zal binnenkort ge restaureerd worden. De molen, welke scheef staat, zal worden rechtgezet en van een geheel nieuwe fundeering worden voorzien. (C.N.F.-Van Rhijn) slechts een formaliteit? Niemand ver langt van u, dat u zich verdeemoedigt u zegt haar een paar vriéndelijke woor den: dat u er spijt van hebt, dat u zich hebt vergeten en daarmede is alles afgedaan. Ik heb er geen spijt vani zei Ma nuela rustig. En ik neb mfj niet ver geten en de zaak is niet afgedaan. Se dert maanden zit ik eiken avond in de zaal en dan observeer ik deze dame in haar samenspel met den man, met wien ik wettig ben getrouwd. Haar mondhoeken vertrokken spottend. voorsprong van ruim 3 sec. op mej. de Haan De uitslagen waren: Dames: 100 m. borstcrawl: 1. Bep van Schaik (Meeuwen) 1 min. 9,3; 2. Rie Thuisvan Veen (DWR)200 m. school slag: 1. Wily Haverlag (Robben) 3 min. 1,2; 2. N. van Vliet (Robben); 3. Tonny Bijland (HZC); 100 m. rugslag: 1. Iet Kostervan Feggelen (Meeuwen) 1 min. 17.7; 2. T. de Haan (Zian). 5 x 50 m. borstcrawl: 1. Meeuwen, 2 min. 48.7; 2. ADZ, 2 min. 46,8. Heeren: 100 m. rugslag: 1.' Maus (Haarlem) 1 min. 14.6; 100 m. borstcrawl: 1. Ruimschotel (HZPC) 1 min. 5 s 2. A. van de Bogaerde (DWR)3. W. H. van Setten (HZPC); 3 x 50 m. wisselslag: 1. Haarlem 1 min. 36,4 s.; 2. HPC; 3. HZPC; 4. DWR. WIELRENNEN Wederom waren gisteren duizenden naar het fraaie gebied van Zuid-Limburg getrokken, om de fine fleur, der Neder- landsche wegrenners elkander den na- tionalen kampioenstitel op den weg voor beroepsrenners en onafhankelijken te zien betwisten. Het is een verrassende strijd géworden, verrassend, omdat de sterksten onder de deelnemers, die immers steeds in vele opzichten het verloop van den wedstrijd beïnvloedden, door onvoorziene omstandigheden, zoo^ls materiaalbreuk en bandenpech, ontijdig uitg„schakeld wer den. Daardoor kregen mindere góden, die niet met een dergelijke pech te kampen hadden, een kans, welke zij dan ook tot het bittere einde verdedigden. Onder hen viel vooral he^ goede rijden op van den Oostzaner en onafhankelijke Jan Lust en den Rotterdammer de Ruiter, alsmede de prof. Pauwels en van der Zande. Van de weinige kopstukken, die uiteindelijk overbleven, was Middelkamp ongetwij feld de sterkste. Hij greep zijn kans on- middellijk, zoodra zijn rivaal van Amster dam met eenigen achterstand te kampen kreeg. In de 18de ronde, nadat het veld reeds tot een derde van het aantal ren ners was verminderd, trok Middelkamp bij de beklimming van den Cauberg er tusschenuit met den Limburger Joossen aan zijn wiel. Deze uitlooppoging had suc ces. Met 100 meter voorsprong op het peloton werd de top van den berg be reikt, waarna vooral bij de afdaling de voorsprong nog werd vergroot tot bijna een minuut. Braspenninx volgde in het peleton, doch moest vervolgens wegens bandenpech opgeven. Zoo bleef de stand tot de laatste ronde. Bij het opkomen van het Walramplein lag Joossen nog aan den kop, doch in den eindsprint over 50 me ter werd hij door Middelkamp gepasseerd, die daarop met klein verschil won. De voornaamste kopstukken, van wie men gedacht zou hebben, dat zij zich geducht zouden weren in dezen strijd, moesten successievelijk het veld verlaten., Het be gon al in de derde ronde, toen Lakeman, de Zaandammer C'. Bakker en de renners Hofstede en Maas wegens bandenpech werden uitgeschakeld. In de vierde ronde kreeg Gerrit Schulte zijn eersten lekken band. Hij wist evenwel spoedig wederom op de fiets te komen en slaagde erin die ronde nog in zijn opgeloopen achterstand geheel in te loopen om als eerste door den finish te komen Gerrit Boeyen, die dezen keer voor het eerst den Cauberg zag en zich aanvankelijk goed weerde, verdween kort daarop eveneens uit het veld. Cor Wijdenes kreeg eveneens een lekken band en viel uit. De Rotterdammer de Korvet moest wegens een gebroken pedaal den strijd staken. In de 8ste ronde kwam het teleurstellende bericht, dat Schulte opnieuw bandenpech had Dit was voor hem aanleiding om eveneens van verderen strijd af te zien, doch ook de Limburgsche favoriet Lambrichts moest wegens bandenpech opgeven. In de 9® ronde trof Pellenaars hetzelfde lot. Aan vankelijk wist hij nog op een geleende fiets van Schulte een ronde mee te rij den, doch de fiets was hem te hoog, zoo dat hij ook den strijd staakte. Zoo bleef de Slachting onder de 'renners voortduren, zoodat tenslotte de eindstrijd met nauwe lijks 10 renners werd uitgevochten. De overwinning van Middelkamp is volkomen verdiend. Hij reed zeer tactisch en was in den eindsprint sterker dan Joossen. De uitslag luidt: 1. Middelkamp 124 k.m. 3 uur 45 min. en 8,6 sec.; 2. Joossen op drie lengten; 3. v. d Zande op 1 min. 10 sec 4. De Ruiter op 1 mln. 30 sec. (eerste der onafhankelijken)5. Pau wels 2 min. 20 sec,; 6. Schweitzer; 7. van Amsterdam; 8. Verschuren. (Zie verder le blad pag. 3) DINSDAG 31 AUGUSTUS Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. „Algemeene demonstratie” 11 u Voordracht over..Vallende sterren” 15.45 en 20 u. Princesse-Schouwburg. ..Johan”, 19.15 u. Metropole. ..Om een half millioen”. 19.15 u. Scala Revue „Licht en luchtig". 19.30 u. Boerderij ,.De Poppenkast" (Voorschoten) ‘t Vrouwtje van Stavoren” 15 u. (kinder- bewerking) en 19.30 u. De Ned. Correspondentiedienst meldt uit Berlijn: Hoewel de besprekingen van Que bec de vorige week zijn beëindigd met de publicatie van een communiqué, zullen Churchill en Roosevelt toch nog een nieu we ontmoeting hebben, voordat de Engel- sche premier naar zijn land terugkeert. Op merkelijk, is in dit verband, dat de New Yorksche correspondent van de „Daily Mail” meldde, dat er nog nieuwe bespre kingen zouden volgen betreffende een „ge meenschappelijke Britsch-Amerikaansche buitenlandsche politiek”. Men gelooft, al dus de correspondent, dat Roosevelt en Churchill voorzichtig in de richting van een gemeenschappelijke buitenlandsche politiek voor het Britsche Empire en de Ver. Staten werkzaam zijn. In andere berichten wordt verklaard, dat de beoogde overeenkomst in de plaats van de Monroe-doctrine zou komen. Ver der zou zij betrekking hebben op weder- zijdsche handelsverdragen en op een ge-- meenschappelijke milita' verdediging. In dit verband heeft het de aandacht getrokken, dat in een voorstel -van den vroegeren isolationistischen senator Kel- land, dat in September door het bestuur der republikeinsche partij zal worden be sproken, een Engelsch-Amerikaansch de fensief verbond wordt voorgesteld als on derdeel van een programma, dat in 5 etap pen zou moeten worden verwezenlijkt. De onaantastbaarheid van de Ver. Sta ten zou in de eerste plaats moeten worden verzekerd door de bezetting van de vroe gere vijandelijke landen, die gemeenschap pelijk door de Ver. Staten, Engeland, de Sovjet-Unie en China zouden moeten wor den bestuurd. 1 De tweede étappe zou een pact van we. derzijdschen bijstand tusschen de 4 groote mogendheden tegen alle eventueele rust verstoorders moeten zijn. In de derde plaats zou dit pact dan moeten worden aan gevuld met een bijzon der Engelsch-Amerikaansch verdrag, dat de vorm van een zoo ver mogelijk gaande defensieve alliantie zou moeten hebben. Ten vierde zou een soortgelijk verdrag met Canada en de Zuid-Amerikaansche landen moeten worden gesloten. Een vijfde punt betreft dan nog de be wapening der Ver. Staten. Tenslotte bevat dit voorstel nog tal van bijzonderheden, o.a. betreffende de ver werving van steunpunten, welke bijzon derheden echter alle minder belangrijk zijn dan de bereidheid om met Engeland een zeer nauwe alliantie te sluiten. ITALIAANSCH WEERM ACHTBERICHT ROME, 30 Augustus. De haven van Augusta is aangevallen door een onzer formaties vliegtuigen en door Duitsche bommenwerpers, die 4 eenheden troffen met een totalen inhoud van 21.000 ton. Een tankschip van 8000 ton werd door bommen getroffen en is geëxplodeerd. Een .ander tankschip van denzelfden inhoud is in brand geraakt. In het Westelijke bekken van de Mid- dellansche Zee is een vijandelijk convooi onderschept door Duitsche vliegtuigen, die schade toebrachten aan een slagschip en aan een kruiser Groote formaties vijandelijke vliegtui gen hebben aanvallen ondernomen op Orte, in de omgeving van Napels, in de provincie Salerno en op Catanzaro, waar bij aanzienlijke schade werd aangericht. Zeven vliegtuigen werden door onze ja gers neergehaald en 2 door Duitsche jacht vliegtuigen. Een Spitfire is brandend neergestort, getroffen door het afweer vuur. Aanvulling: In de luchtgevechten van 27 en 29 Aug. heeft de sergeantmajoor Luigi Gorini uit Alseno (Piacenza) van het 3e regiment jagers zich bijzonder on derscheiden door 2 viermotorige bommen werpers en een tweemotorig jachtvliegtuig neer te schieten. Duitsche zeestrijdkrachten hebben den 25sten Augustus in het voor de visscherij 1 verboden waarschuwingsgebied van het Skagerrak verscheidene visschersvaar- tuigen ontdekt. De vaartuigen werden door waarschuwingsschoten opmerk- zaam gemaakt, dat zij zich in het waar schuwingsgebied bevonden. Zij verwij derden zich daarna. Des avonds werden 1 de vaartuigen wederom op dezelfde plaats midden in het Duitsche waar schuwingsgebied aangetroffen. De Duit sche zeestrijdkrathten constateerden bovendien, dat van de den nacht tevoren gelegde zeven lichtboeien er nog slechts een brandde en dat de overige hetzij ontbraken of door uitschroeven van den schakelaar en verwijdering van het top- teeken onbruikbaar waren gemaakt Bij de aankomst van de Duitsche oorlogs vaartuigen trokken de visschersbooten zich snel terug en trachtten te ontkomen. Zij werden met artillerie beschoten en 2 booten werden tot zinken gebracht De vaartuigen hebben derhalve tweemaal op denzelfden dag zich in het waar schuwingsgebied bevonden. Zij hebben zich aldus schuldig gemaakt aan een stelselmatige en opzettelijke overtreding van het verbod tot varen in het Duitsche waarschuwingsgebied. Een onderzoek van den Zweedschen marine-attaché heeft bevestigd, dat het Zweedsche vaartuigen zijn geweest. Het optreden van de Zweedsche booten is niet slechts in strijd met de* neutrali teit, doch vormt een directen steun voor de vijanden van Duitschland. De Duit sche gezant te Stockholm heeft namens de Rijksregeerjng tegen dit optreden van Zweedsche visschersvaartuigen door een stap bij den minister van Buitenlandsche Zaken ernstig geprotesteerd en de ver wachting van de Rijksregeering uit gesproken, dat de Zweedsche regeering de schuldigen op gepaste wijze ter ver antwoording zal roepen. De Rijksregee ring heeft verder medegedeeld, dat de Duitsche zeestrijdkrachten na deze ge beurtenis opdracht zullen ontvangen de tot nu toe vaak bij het overschrijden van de grenzen van het waarschuwings gebied getoonde soepelheid te laten varen en in de toekomst tegen dergelijke vaartuigen op de vereischte wijze op te treden. TENTOONSTELLING LUCHTBESCHER MING: In het kader van de voorlich- tingsactie voor de burgerbevolking van den Haag, welke actie uitgaat van de Hoofdinspectie voor de Luchtbescher ming, is een verplaatsbare tentoonstel ling ingericht Daarvoor is een tram wagen. die welwillend door de directie van de H.T.M. beschikbaar is gesteld, omgebouwd tot tentoonstellingsruimte. Deze wagen wórdt binnen enkele dagen telkens in bepaalde gedeelten van de stad gestationneerd, zoodat de omwo nenden gemakkelijk in woord en beeld kennis van de zelfbeschermingsmaat- regelen kunnen nemen. Veel is reeds bii aanvallen uit de lucht verloren gegaan, •wat met eenvoudige middelen en bij da delijk ingrijpen behouden had kunnen blijven. In zijn eigen belang, in dat van het gezin en van de omgeving moet men deze gelegenheid om zich te laten voor lichten niet verzuimen. Men verneemt er. welke voorzorgsmaatregelen men thans moet en kan nemen wat men bij luchtalarm moet doen hoe men de brandverwekkende aanvalsmiddelen kan bestrijden en welke eerste hulp men bü ongelukken kan verleenen Regelmatig zal worden bekendgemaakt waar de wagen geplaatst is. ZWAAN, KLEEF AAN: Natuurlijk was de voorstelling „Zwaan, kleef aan” door het Residentietooneel in het Metropole- palace Zaterdagmiddag in de eerste plaats bedoeld voor kinderen. Maar het blijft voor ons een open vraag wie er meer genoten, de kinderen of de bege leidende volwassenen. Zeker is, dat beide categorieën zich uitstekend vermaakt hebben. Dat kon ook niet anders. Met al hun talent en routine hebben de leden van het Residentietooneel onder leiding van Fie Carelsen gespeeld, waardoor het fijne en geestige van het verhaal, dat maar al te dikwijls teloor gaat, juist tot zijn recht kwam. Een dergelijke voorstelling bezorgt den kinderen dan ook niet alleen een vroolijken middag, zij heeft ook een groote opvoedende en den smaak ontwikkelende waarde.. Daar om kunnen er nooit genoeg kindervoor stellingen door het beroepstooneel ge geven worden! JUBILEA: Met een toepasselijk woord heeft Zaterdag de wnd. directeur van den Gemeentelijken Reinigingsdienst namens den burgemeester aan den werkman L. J. J. Waldschmit de gebruikelijke grati ficatie wegens 40-jarigen diensttijd ter hand gesteld. Zaterdag herdacht de heer C. H. v. d. Linden, assistent-monteur in dienst van het G.E.B. den dag, waarop hij vóór 25 jaar in gemeentedienst trad Hij werd door de directie gelukgewenscht, die hem de door den burgemeester toe gekende eervolle vermelding en een gra tificatie overhandigde. De heeren N. H. Afman, procuratiehouder en J. G. Hazeloop, boekhouder, beiden werkzaam op het administratiekantoor den Haag van de Alg. Friesche Levensverzekering- Mij. aan het Lyceumplein 18, herdenken op 1 Sept, a.s het feit, dat zij 25 jaar geleden bij 'deze mij. in dienst getreden zijn. LIJK AANGESPOELD: Op het strand te Scheveningen is gisteren een in vergaan- den staat van ontbinding verkeerend lijk- van een man aangespoeld. Het signale ment is: lang 1.60 meter, bruinroode over gooier van zeildoek, bruine, wollen trui, witte wollen borstrok, lange, grijze pillowbroek, bruinlederen riem, groene zwembroek en een bruine sok. Zij, die inlichtingen kunnen verschaffen over de identiteit, gelieven zich te wenden tot het politiebureau. Alexanderplein 16, al hier. RADIOREPORTAGE GEMEENTELIJKE JEUGDDIENST: De Gemeentelijke Jeugd dienst deelt mede, dat de tijdens de va- cantiebezigheden gemaakte reportage van den Nederlandschen Omroep hedenavond uitgezonden zal worden om 20.15 uur over den zender Hilversum II. INBRAAK: Uit een perceel aan de Hoef- kade zijn ontvreemd distributiebescheiden voor 4 personen en een bedrag van /218. De dieven hadden zich toegang verschaft door middel van opensluiting. K. BEEKES t Op 74-jarigen leeftijd is overleden de heer K. Beekes, die meer dan 40 jaar aan het paleis Noordeinde in functie is'geweest, de laatste jaren als concierge. Eenheden van de Japansche vloot zijn Zaterdagochtend op verrassende wijze in de ha veil van Santuau in Noord-Foekien aan land gegaan en zijn op het oogenblik bezig met de zuivering van het gebied. Zij hebben een waarnemingspost van den vijand en andere installaties bezet. Door deze landing zijn de Amerikaansche plan nen om de haven Santuau als duikboot- basis te gebruiken in de kiem gesmoord. Santuau ligt op het eiland Santu in de Sansja-baai in het Noord-Oosten van Foekien (Zuid-Oost-China). De haven heeft voor Japan strategische waarde, daar zij tegenover Taiwan (Formosa) ligt. Het aantal inwoners bedraagt 10.000. De stad staat bekend als centnim voor den thee, en tabakhandel. wieken zware verliezen hadden geleden 7. De zwaartepunten werden opnieuw verplaatst en wel op X Augustus, toen de bolsjewisten ten Zuiden van den wee bij Wjasma tevergeefs trachtten suc cessen te behalen 8. Negen dagen later, op 16 Augustus deden de bolsjewieken soortgelijke po gingen bij Bjelyi ten Noorden van den weg die tenslotte alleen maar bloedige verliezen aan mensehen en zware ver liezen aan materiaal opleverden 9. Over het algemeen maakt men zich een- onjuiste voorstelling van deze afwis selende zwaartepunten wanneer men niet rekening houdt met hpt feit dat. hout, Kruseman en andere meesters van tusschen deze slagvelden geweldige af standen liggen Het is voor eiken critischen waar nemer duidelijk dat het zelfs voor de bolsjewieken met hun geweldige reser- ves aan mensehen en materiaal niet mo gelijk is op den duur in dezen vorm de Duitsche afweerzöne tusschen Taganrog en Leningrad te bestoken. Er ziin symp tomen dat het verlies van meer dan 1.6 millioen mensehen en van meer dan i 5000 stukken geschut en een even groot aantal vliegtuigen en groote hoeveel heden ander oorlogstuig, om van de ge weldige hoeveelheden tanks en pantser wagens. die de bolsjewieken verloren hebben maar te zwijgen, reeds tot een zwakkere samenstelling der divisies ge leid heeft. Hieruit maken Duitsche instanties op. dat zij aan de nog komende offensieven het hoofd kunnen bieden, waarbij de uitermate belangrijke vraag, of en wan neer de Duitsche legerleiding een ge wéldigen tegenslag zal toebrengen, open blijft. De „Daily Mail” meldt dat de Sovjet ambassadeur Maisky, die binnenkort Engeland gaat verlaten gisteravond ge lijk met Eden in Londen is aangekomen en dat beide staatslieden heden in het foreign office zullen samenkomen om voorbereidingen te treffen voor een ..Driemogendhedenconferentie” Deze con ferentie zou binnen 2 of 3 weken plaats nebben, hetzij te Londen of Moskou, hetzij in eenige andere daartusschen gelegen stad. De Britsche regeering zal vertegenwoordigd zijn door Eden de Sov- jetregeering door Molotof. terwijl presi dent Roosevelt een in rang geliikstaanden vertegenwoordiger van de Ver naar de conferentie zal sturen niet zeker, of de Amerikaansche minis ter van Buitenlandsche Zaken. Cordell Hull, aan de conferentie zal deelnefnen. Norman Davis, een intiem vriend van Roosevelt en Hult is gisteravond even eens te Londen aangekomen. mensch. Een jonge, getrouwde, geluk kige, liefhebbende vrouw. Tenminste, dat was ik tot heden. Met een duivelsche sentimentaliteit kwamen de woorden over haar lippen. Ja, natuurlijk! Westphal’s bleeke gelaat werd nog bleeker. Het laat zich begrijpen, alles, uw opwinding... u kimt elke genoegdoening verlangen, alleen niet in dezen vorm. De zakdoek kwam weer in actie en gleed over het vochtige voorhoofd. U wilt toch niet, dat de voorstelling moet worden afgelast? Langen, ga jij naar Bruce en zorg er voor, dat ze zich gereed maakt om op te treden. Ik kom dadelijk met mevrouw! verschil van meening, terwijl tweedui zend mensehen er op wachten, dat we beginnen! Die tweeduizend mensehen kunnen mijnentwege nog lang wachten of naar huis gaan. Ze interesseeren mij niet! Maar mijn beste, lieve mevrouw tje! Westphal wrong schier wanhopig zjjn handen. U weet toch, wat dat beteekent? U bent tenslotte toch zelf in het vak geweest? Geweest! Manuela stootte een kort, hoonend lachje uit. Dat is al zoo lan; ik vergeten; nu ben i f 1

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 2