DISTRIBUTIE-MAATREGELEN HET DUITSCH-ZWEEDSCHE INCIDENT No. 18578. 1943. Duitsche duikbooten vernietigden 34.000 brt. scheepsruimte Dinsdag 31 Augustus. STADSNIEUWS BINNENLAND AGENDA SPORT de aan pers VAN OVERAL KUNST EN LETTEREN Waarschuwing Zweedsche Textielpunten geldig verklaard Verruiming* Kinderbijslagwet Deensche ministerie afgetreden KERKNIEUWS - h fll 40 Vijandelijke vliegtuigen vernield De uitzonderingstoestand in Denemarken Afhalen distributiebescheiden Opvolger van kol.-generaal Jeschonnek benoemd Bewaar uw afvalstoffen Eén kousenbon voor vrouwen LEEFTIJDSGRENS VERLEGD VAN 15 TOT 18 JAAR Veraaderingen in Zweedsche regeering Koning Boris opgebaard Verbitterde gevechten in den Zuidelijken en Centralen sector München-Gladbach en Rheydt aan gevallen; 25 bommenwerpers f neergeschoten Buitenland COURANT DUITSCH WEERMACHTBERICHT ,U 115" en de ts staatshoofd en steden De ver- 9 Ij"' en met 6, de Haag voor - DR. W. J. DE VfILOE: De gezondheids toestand van dr. W J. de Wilde. Ned. Herv predikant hier ter stede, die reeds eenige maanden door ziekte verhinderd is zijn arbeid te verrichten, is vooruit gaande, maar het zal toch wel October worden eer hij, op medisch advies, weer mag preeken en catechiseeren. Oeret. Kerken. Tweetal te Tuin- dorp-Oostzaan: de heer C. Glaubitz, cand. en hulppred. te Rijswijk (Z.-H.i en de heer T. van Houten, ld. te Lelden. Vrije Evang. Gemeenten. Aangeno men naar ‘s-Gravenhage ds J. W Ver. hey, te Heerde. HONDEN- EN KATTENBROOD Van 1 tot en met 30 Sept, worden op bon 18 van de voederkaarten voor hon den dezelfde hoeveelheden hondenbrood beschikbaar gesteld als op den bon voor de afgeloopen periode. Op bon 18 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt over dezelfde periode IJ k.g. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 30 Sept, is bon 18 van deze kaarten ongeldig GENERATOR.ANTHRACIET EN TURF Van 1 tot en met 30 Sept, geeft elk der borinen „Generator-Anthraciet een en twintigste periode” recht op 1 hl (ma ximum 75 kg.) anthracietnootjes IV of V; gedurende hetzelfde tijdvak geeft elk der bonnen „Generator-Turf een en twintigste periode” recht op 50 stuks baggerturf. Morgen van 8.3016.30 zijn aan de beurt voor het afhalen van hun distri butiebescheiden de letters St t/m Vek, (Lokalen Groot-Hertoginnelaan en Loos- duinen). Morgen van 916.30 zijn voor de inwoners van het Benoordenhoutkwar- tier de letters Sto f/m Vek, van Scheve- ningen-Noord en Scheveningen-Zuid de letters T t/m Vel (onderscheidenlijk in de lokalen van Diepenburchstraat 1. Oost, straat 1 en Tesselschestraat 65) aan de beurt. De Zweedsche Rilksdag De gespannen buitenlandsche politieke toestand en vooral de omstandigheden in de aangrenzende Scandinavische landen heeft de vraag doen rijzen of het niet doelmatiger Is den Rijksdag dit iaar vroeger bijeen te roepen dan op 15 Oct zooals aanvankelijk was bepaald aldus S PT dat de luchtmacht slechts mi Duitschland aanvalt. H< Athletenclub in het Volks- seizoen met het kamoioen- De laatste poort van de grafelijke stede Buren In de Betuwe een der schil derachtigste stadjes van ons land, zal onder toezicht van Monumentenzorg gerestaureerd worden. De Hulzen- of Culemborgsche poort gezien van de veldzijde na de onfpleistering, welke onlangs heeft plaats gehad. (C.N.F-Stuvel) Tot chef van den generalen staf van het Duitsohe luchtwapen is, als opvolger van den overleden kol.- generaal Jeschonnek, de generaal der vliegers Günther Korten, het laatst bevelhebber van een lucht- vlootkommandq, aangesteld. Generaal der vliegers Korten is op 26 Juli 1898 geboren. Als chef van den generalen staf van een luchtvloot nam I hij deel aan den Poolschen veldtocht Op 19 Juli 1940 volgde zijn bevordering tot generaal-majoor Ook aan de opera ties die tot de verovering van Kreta leidden heeft generaal Korten een be langrijk aandeel genomen. Op 1 Augus tus 1942 bevorderd tot It -generaal kwam in Januari 1943 zijn bevordering tot generaa! der vliegers Een vol jaar is hij bevelhebber geweest aan het Oost front. het laatst aan het hoofd van een luchtvloot Generaal der vliegers Korten draagt de Blutorden van 9 November 1923 Ook in dezen oorlog, aan het Koe- banbruggehoofd. is hij gewond geraakt slechts eenmaal van het standrecht moe ten gebruik maken en wel in een rechts zaak tegen een man en een meisje, die een plakkaat hadden afgescheurd. Zij wer den tot gevangenisstraf veroordeeld In de Wilhelmstrasse werd er gisteren op gewezen, meldt S.P.Tdat juist De nemarken in de afgelopen oorlogsjaren een oase van orde en rust is geweest. Onverantwoordelijke elementen uit het buitenland hebben echter een onrustige stemming teweeg gebracht, stakingen uit gelokt en het hinderen van Duitschers veroorzaakt. Men zou Duitschland onder schatten, zoo verklaart men in politieke kringen te Berlijn, wanneer men geloofde, dat het passief zou afwachten tot het kalf zou zijn verdronken. Veel eerder zal er door Duitschland voor worden gezorgd, dat de rust en orde die in Denemarken heeft geheerscht. daar zal weerkeeron lijk als de beveiliging van de rust en orde tegen elementen die aan den voor avond van het vijfde oorlogsjaar -de aandacht op zich probeeren te vestigen Dat hef Deensche volk in zijn over- groote meerderheid zijn kalme en be zonnen houding bewaart, behoeft nau welijks betoog De totdusver uit Kopen haken ontvangen inlich'ingen bevestigen dit Aan den anderen kant dulden de wetten van den oorlog geen toegevend heid. De Duitsche Weermacht, die de bescherming van Denemarken op zich genomen heeft zal deze taak blijven ver vullen zoolang de Oorlog niet ten einde is Het geheele blnnenlandsche Deensche berichtenverkeer (post, telegraaf en tele foon) is met onmiddellijke inwerking treding weer toegelaten In geheel Denemarken heerscht volgens de laatste berichten die vandaag in de Wilhelmstrasse te Berlijn zijn binnengeko. men. volledige rust. Nergens wordt ge staakt. Op de plaatsen waar het 'tot sta ken is gekomen, wordt weer normaal ge werkt. Ook de politie verricht weer op normale wijze haar dienst, De Deensche pers zal met ingang van vandaag weer uitkomen. Tijdens den staat van beleg heeft men Op een vooruitgeschoven uitkijkpost der Artillerie. Van hieruit worden de inslagingen veroorzaakt door het vuur der Duitsche artillerie gevolgd en cor recties langs radio-telegrafischen weg naar de geschutstellingen doorgegeven (P.K.-Fall-Atl.-H.) VERDUISTEREN Van 20.30 aar tot 6.45 aar Maan: 31 Aug. op 7.09 u._ onder 21.04 u. 1 Sept, op 8.15 u„ onder 21.25 u. 7 Sept E. K. Nachtdienst doktere tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058. Ziekenfcndsleaen de Volharding no. 116364 z.g. Stadspatünten nö 49, Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No 115995. WOENSDAG 1 SEPTEMBER Zelss-Planetarium ..Haagsche Courant" Voordracht ovftr„Vallende sterren” 15.45 en 20 u. Princesse Schouwburg. ..Johan" 19.15 u. Metropole. Zwaan kleef aan" 14 u .Om een half mil- Uoen". 19.15 u. Scala. Vrijdag de i 13de" 19 30 u i thiek of onsympathiek tegenover Duitsch land staat, ia op zichzelf onverschillig zoo besluit de „Korrespondenz” haar uit eenzettingen. De oorlog wordt op de slag velden beslist en niet door coéimentaren van zoogenaamde neutralen. De Zweed sche pers kan óver Duitschland en de Duitsche methoden denken wat zij wil. Maar zij moest haar gedachten tenminste in zoover in toom houden dat zij de be langen van het Zweedsche volk geen per. manente schade toebrengt. Het belang van het Zweedsch» volk echter eischt een verhouding tot zijn Duitschen buur, die door Zweden’s geografische positie even duidelijk wordt voorgeschreven als door het spel der continentale krachten. Agitatie van anti-Duitsche agenten De afkondiging van den uitzonderings toestand in Denemarken wordt door de Duitsche pers bestempeld als een nood zakelijke maatregel ter .beveiliging van de Deensche kusten en tot het tegengaan der agitatie van de anfi-Duitsche agen ten. Duitschland zoo schrijft de ..Deut-' sche Allg. Ztg.” heeft sinds de bezetting van Denemarken het land de grootste vrijheid van beweging en souvereiniteit verleend. Ophitsende agitatie van buiten heeft de orde echter veelvuldig in gevaar gebracht en hoewel de Deensche regee. ring waarschuwingen heeft geuit. is zij toch niet bij machte geweest een straffe orde te handhaven die ongetwijfeld voor het Deensche volk zelf wordt gewenscht- Om een ontwikkeling in de richting van een crisis te vermijden, zijh nu de Duit sche maatregelen getroffen en de Denen hebben nu weer de mogelijkheid om in deze maatregelen van orde den weg te vinden, die voor het land de beste is. Inzake het afkondigen van den staat van beleg in Denemarken wordt in be voegde Duitsche kringen verklaardDe beveiliging van de Deensche kust in een in verband met het seizoen belangrijk De Deensche konfngsfamilie Naar „Berlingske Tidende" meldt- be vinden Koning Christiaan en de Konlrsgln zich nog steeds in het kasteel Sorgen Fry" bij de hoofdstad De gezondheids toestand van den Koning blijft bevredi gend. De Kroonprins en de Kroonprinses vertoeven evenals tot dusver, in hun paleis op de Amaliaburcht te Kopen hagen. J P. J W ier-ts hee f t een n is u w werkje voltooid op den tekst van bet .Pater Noster” voor tenorsolo orgel en obligaat-viool. Het zal voor het eerst op het orgelconcert van 9 September in het kerkgebouw 3e v. d. Boschstraat wor den uitgevoerd door den tenorzanger Th. de Groen (aan wien het is opge dragen) met orgelbegeleiding door Hu bert Cuypers Te Haarlem is. 82 jaar oud overleden de architect J. van der Ban Mevrouw E. Overduv n-H e 11. gers schrijfster van vroeger vee] ge lezen romans bereikte heden den 75- jarigen leeftijd verminderde hevigheid voort. Dt bitterde gevechten zijn nog al: gang. 91 Bolsjewistische tanks werden stukgeschoten. In het zeegebied ten Westen van Taganrog brachten lichte Duitsche vlootstrijdkrachten van 6 vijandelijke kanonneerbooten er 2 tot zinken, Scho ten 2 bommenwerpers neer en maakten gevangenen. Bij de gevechten in de afgeloopen 'week aan het Mioesfront heeft zich het derde bataljon van het grenadierregimenf 70 onder bevel van eersten luitenant Kecht bijzonder onderscheiden Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen dfden opnieuw overdag een aanval op de haven Augusta en beschadigden in een verrassende scheervlucht een vijandelijk transportschip alsmede een landingsboot zwaar. In luchtgevechten werd daarbij een Spitfire vernietigd Duitsche jagers schoten in het gebied van Napels van een formatie bestaande uit 60 aanvallende vijandelijke vliegtuigen er 26 neer. Boven den Atlantischen Oceaan scho ten Duitsche jachtvliegtuigen met groote actieradius een groote Brltsche vlieg boot neer. Sterke vijandelijke luchtstriidkrachten vielen in den afgeloopen nacht West- Duitsch gebied aan. vooral de München-Gladbach en Rhevdt. nielingen en de verliezen onder de be volking zijn aanzienlijk Nachtlegers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht schoten volgens de tot dusver ontvangen rapporten 25 dér aanvallende Britsche -bommenwerpers neer. Duitsche duikbooten brachten in de Middellandsche Zee en in de rand gebieden van den Atlantischen Oceaan 5 schepen met een gezamenlijke» in houd van 34.000 brt., 1 torpedojager en 4 transportzeilbooten tot zinken. Zjj torpedeerden voorts een tankschip van 10.000 brt. en schoten boven den Atlan- Mschen Oceaan 4 vijandelijke vlieg tuigen neer. In de Zwarte Zee vernietigden duik booten 2 bolsjewistische bewakings- vaartuigen en 1 zeesleepboot met drie vaartuigen. ITALIAANSCH. WEERMACHTBERICHT ROME, 31 Aug Formaties Duitsche vliegtuigen hebben nieuwe aanvallen on. dernomen op voor anker liggende sche. pen op de reede van Augusta Een vracht schip van middelbare tonnage en eenige speciale ontschepingsvaartuigen werden getroffen. De vijandelijke luchtmacht heeft giste, ren aanvallen ondernomen op Civita vecchia. Décimo (Cagliari) en op de om geving van Napels Telkens aangevallen door Italiaansche en Duitsche jagers, die zich stoutmoedig op de bommenwerpers en de tweemotorige escorte-vliegtuigen stortten, verloor de‘ vijandelijke lucht macht boven Lazio en Campania 40 toe stellen. Tien werden neergehaald door onze jagers, 27 door Duitsche jagers en 3 door de batterijen luchtdoelgeschut. Met ingang van 1 Sept, worden van de textielkaarten voor meisjes van 3 tot 15 jaar, gemerkt V. 415 en voor kleuters van 1 tot 3 jaar, gemerkt V 515, wederom twintig punten geldig. Met ingang van dien datum zijn dus de punten 61 tot en met 100 van beide textielkaarten voor den aankoop van textielproducten geldig Voorts wordt bon M van de textielkaart voor vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder, gemerkt V 215, geldig voor den aankoop van één paar kousen tegen ge. lijktijdige afgifte van het vereischte aan. tal punten. Op kou sen bonnen van de textielkaart voor vrouwen en meisjes zijn uitsluitend kousen verkrijgbaar en op de desbetreffende bonnen van textiel kaarten voor mannen uitsluitend sokken. Voor de tevens benoodigde punten kun nen eventueel de textielpunten der ge zinsleden worden gebruikt. Vaste brandstoffen voor kookdoeleinden Van 1 Sept. a.s. tot en met 30 April 1944 geven de bonnen „15 K.F der kook- kaarten voor vaste brandstoffen U 115" recht op één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieksturf. Over, wogen wordt op 1 Oct. a.s. wederom een bon van de kookkaart „U 115" aan te wijzen. Naar officieel te Kopenhagen wordt medegedeeld heeft het ministerie-Sca- venius op 29 Augustus bit den Konine zijn ontslagaanvrage ineectiend en heeft terstond opgehouden te fungeeren Het beheer aan de ministeries en secrétaria- ten-generaal wordt voorloopig geleid door de betrokken hoofden van depar tementen secretarissen-generaal of di recteuren Voor zijn aftreden heeft het ministerie een verklaring afgelegd waar- vcruauu mei «ei seizoen ueiaiiKnix uin het zich tot het volk richt met de oogenblik maakte dit evenzeer nootfzake-[aanmaning rust en bezonnenheid aan den dag te leggen en waarin het alle ambtenaren in openbaren dienst oproept op hun post te blijven en hun werk in het welzijn van land en volk voort te zetten. Krachtens bestuit van den secr -gen van Sociale Zaken zal de werkingssfeer der Kinderbijslagwet, met ingang van 1 Januari 1944. een belangrijke verrui ming ondergaan. Allereerst wordt de leeftijdsgrens der kinderen verlegd van 15 tot 18 jaar waaraan nog de oepaling is toegevoegd dat' wanneer kinderen dagonderwijs volgen aan een inrichting voor algemeen vormend of vakonderwijs de kinderbijslag zai worden gegeven tot aan het bereiken van den leeftijd van 21 jaar Dit laatste moet blijken uit een verklaring van het schoolhoofd over te leggen bij de inzending van het aan vraagformulier voor een kinderbijslag- boekje dat de werknemer ieder iaar op den eersten werkdag na den lOen October van zijn werkgever ter invulling ont vangt. Voor een juist begrip van zaken zij er hierbij aan herinnerd dat voor de bepaling van het recht op kinderbijslag in eenig kalenderjaar wordt uitgegaan van de samenstelling van het gezin en den leeftijd der kinderen op den Isten October van het voorafgaande iaar On gewijzigd blijft de bepaling dat de kin derbijslag wordt gegeven van het derde kind af. aan arbeiders wier gezin meer dan twee kinderen heeft beneden de wettelijke leeftijdsgrens De op 31 December 1943 bestaande regelingen inzake de toekenning van kinderbijslag, getroffen voor personen in dienst van een publiekrechteliik M- ehaam. van de Nederlandsche Spoor wegen of van een onderneming, waarbij de voorwaarden van uitkeering van kin derbijslag publiekrechteliik zijn geregeld in hef algemeen gesproken dus de ambtenaren en arbeidscontractanten zullen ook voor het jaar 1944 als bij zondere regeling worder erkend Hier bij dient in het oog te worden gehouden dat in de wet een bepaling ig opgenomen krachtens welke de erkenning als bij zondere regeling kan worden ingetrok ken. in die gevallen waarin naar het oordeel van den secr-gen van Sociale Zaken de regeling voor het betrokken personeel minder eVnstig is dan bii toe passing der regeling van dé Kinderbij slagwet het geval zou zijn. Als gevolg hiervan zullen eventueele minder gun stige regelingen dus vóór 1 Januari 1944 aan de gewijzigde wettelijke bepalingen moeten worden aangepast. Tegelijk met de herziening van de Kinderbijslagwet die in verband met het vorenstaande noodig bleek, zijn nog enkele technische wijzigingen aange- bracht. De Zweedsche regeering heeft ver gaderd in het zomerverblijf van den Konin» op hét eiland Oeland Het ont slag van den minister van Justitie werd aanvaard als zijn opvolger is benoemd Bergquist Nieuwe ministers zonder por tefeuille z.g. consultatieve staatsraden zijn Quensel en Rübbestad HAAGSCHE e Het stoffelijk overschot van Koning Boris III is gisternacht naar de kathe draal te Sofia overgebracht. Onder den grooten koepel is een katafalk gebouwd, waarop de koninklijke standaard ligt. Daarop rust bedolven onder de bloemen. de Tsaar. Bij de katafalk staat een eere- wacht opgesteld. De met rouwfloers be dekte vlaggen van alle regimenten der hoofdstad staan rondom de katafalk op gesteld. Aan de voeten van den Be storven Tsaar liggen groote kransen in de Boelgaarsche kleuren. Zonder onder breking stroomen sedert gisterochtend negen uur de menschen. naar de kathe draal om langs de baar van hun gestor ven koning te defileeren Alle lagen der bevolking, vooral eenvoudige burgers en boeren gekleed in nationale kleeder- drachten trekken met bloemen en kaar sen in de hand langs den overleden ko- CJI Pernen afscheid van hem De heilige synode is gisteren in pje- i Pair? samer>stelling bijeengekomen voor net houden van een buitengewone rouw- znting. teneinde de kerkelijke regeling de plaats en de wijze van bijzetting van Tsaar Boris vast te stellen. Grandi en Ciano met pensioen Stefani meldtDe ambassadeurs Dino Grandi en graaf Galeazzo Ciano zijn ge- pensionneerd. Tijdens een Persconferentie té Rome ts gistermiddag in de Italiaansche hoofd stad medegedeeld, meldt S PT dat over de verblijfplaats van Grandi niets be kend is. Eenigen tijd geleden heeft men slechts door geruchten vernomen, dat hij zich te Lissabon bevindt. Korfbal: Op de te Rotterdam gehouden Districtsvergadering Zuid-Holland is be sloten. aan het Bondsbestuur het vol gende advies inzake de competitie-indee- ling voor het nieuwe seizoen te verstrek ken: le klasse; Deetos. Het Zuiden, DKC. HKV, Achilles. Gymnasiasten. HSV. Ons Eibernest. 2e kl. A: Fluks. Vicus Orienth 1 en 2, Achilles 2. Ready. Die Haghe. Ons Eibernest 2 en ALO 3e kl. A: Algemeene. Achilles 3. Gymnasiasten 2. Fluks 2. Olym- piaan. Ready 2, Rood Wit en Het Zui den 3 3e kl. B: Algemeene.2 Emma, Die 1 Haghe 2. HKV 2. HSV 2. Hou Stand. Ready 3 en Zuiderkwartier. Op het terrein aan de Beijersstraat alhier houdt Ons Eibernest Zondag een interessant i tburnooiin de le afd komen uit: Dee tos. Blauw Wit, PSV. Koog Zaandijk. Gymnasiasten en Ons Eibernest. Aan de series van Olympia te Bussum neemt Achilles Zondag deel met 2 twaalftallen Achilles 1 speelt een heele competitie met Excelsior en Olympia: Achilles 2 met j Zwaluwen en Sport Vereent Wielrennen: Dertig renners namen deel aan den Grooten Prijs van het Zuiden, I een wegwedstrijd in Frankrijk. Winnaar i werd Brambilla in 7 uur 33 minj 2. Tes- seire. zelfde tijd; 3. Anton v Schendel. 7 uur 43 min. 30 sec. Athletlek: Op 11 en 12 September wor den op de sintelbaan aan de Laan van Poot de Haags^he kampioenschappen ver. werkt, aanvang 's Zaterdags 15 30 uur ■s Zondags 13 uur. Voor de eerste maal zal in elke categorie, door middel van de puntentelling voor de nummers 1 tot t C, -2 clubkampioen van Den worden bepaald. De proeven Harmonische lichaamsontwikkeling worden in Den Haag afgenomen tusschen 25 September en 2 October. De inschrijving sluit 18 September bij H L F. Hofman, Dolderschestraat 55. alhier Voetbal: HPSV won den Zilveren Ba van Archipel door een 10 zege op Wilhel mus. KrachtsportDe s-Grav Simson" opent Zondag a.s gebouw. Prinsegracht het worstelweds’rijden om l—- schap van West-Nederland voor de le en 2e klasse welke drie achtereenvoh gende Zondagen duren Er hebben fich 92 deelnemers opaegeven. voor den Haaa o a de kampioenen van het vorige ?aaar J Kabbediik. C Mulder J. Nol len. A. v. d. Spek. M r "riks. F Groos en F de Oude Zonda. vordt be gonnen met de 2e klasse extra vedorge- -■-•-t en lichtgewicht In de kolenmijnen van Wales zijn verscheidene duizenden mijnwerkers In staking gegaan Vierduizend arbeiders van de Brew- ster-vliegtuigenfabriek te Johnsville (Ver Staten) zijn in staking gegaan De vakvereenigings-leiders hebben de arbei ders der vliegtuigenfabrieken te New York en te New-Wark ooceroei^en zich bij de staking aan te sluiten Te Wayland (New York) ts een goederentrein met een personentrein in botsing gekomen. Ten minste 25 per sonen zijn omgekomen150 werden ge wond In de stad Panama is een door den vroegeren minister van Onderwijs Pezet geleide poging tot een putsch onderdrukt Hij gaf zich uit als wettig staatshoofd en als opvolger van den in October 1941 ten val gebrachten president Arnulfo Arias. Pezet en zijn aanhangers zijn gearresteerd, wicht vedergewicht ONZE INDUSTRIE ER MEE GEBAAT! De chef van de afdeelin-g propaganda van het Rijksbureau voor Oude Materia len en Afvalstoffen, de heer J, J. D. van Zuylen, heeft gisteravond voor een vrij talrijk gehoor, in een der zalen van het kasteel Oud-Wassenaar een lesje gegeven in z.g. afvaleconomie. Deze avond was de eerste van een groote propagandacam pagne. welke onder auspiciën van de ge zamenlijke Nederlandsche industrieën in de maanden September, October en No vember in een groot aantal plaatsen van ons land zal worden gehouden. Speciaal de huisvrouwen worden opgewekt, aard appelschillen, leege blikjes, papier, lom pen, glas en rubber te bewaren ter bate van onze Nederlandsche industrie. Ook het menschelijk haar is- van groote waarde voor onze grondstoffenvoorzie ning. Het is jammer, dat er dames zijn, die het afgeknipte haar in zakjes mee nemen, om te voorkomen, dat het aan onze industrie ten goede komt. Niet ge noeg kan de nadruk er op worden ge legd, dat alle afvalstoffen uitsluitend voor onze industrie bestemd zijn. De aard appelschillen dienen als voer voor de koeien, de beenderen worden verwerkt tot lijm en gelatine en beenzwart, papier- lom'pen zijn voor talrijke doeleinden dienstbaar, om. voor vloerbedekking. Ge bruikte blikjes worden in de blikfabrie- ken weer tot een bruikbare verpakking omgewerkt. Bij de lompen zijn het vooral de katoenen lompen, die van groote waarde zijn, omdat zij worden gebruikt voor het fabriceeren van watten. Uit de wollen lompen wordt de wollen vezel terug gewonnen, waarna weer nieuwe stoffen kunnen worden gemaakt. Door al deze afvalstoffen te bewaren en in te leveren bewijst men door middel van onze industrie zichzelf een grooten dienst en bestrijdt men de schaarschte aan grondstoffen. Behalve de ophalers van schillen beenderen zijn 3000 ophalers in de weer om deze afvalstoffen aan de hiizen in te zamelen en te bestemder plaatse af te leveren. De heer van Zuylen wekte daar om allen op naar vermogen hieraan mee te werken, opdat deze campagne een groot succes zal worden. Na deze voordracht werd het gespro ken woord in een geluidsfilm „Wie het kleine niet eert...” in beeld gebracht. Tijdens de pauze hadden de aanwezigen de gelegenheid in de nevenzaal een in. teressante tentoonstelling te bezichtigen van voorwerpen, gemaakt uit afvalstof fen. Tijdens de campagne zullen de winke liers met speciale étalages de aandacht van het publiek voor de inzameling trek ken en zal een groot aantal raambiljetten verschijnen, die het publiek aan zijn taak te dien opzichte herinneren. Een en ander geschiedt telkens in de week, welke aan de te houden lezing vooraf gaat. Voorts zullen verscheidene scholen met de geluidsfilmins^allatie worden be- zocht om er een les in afvaleconomie te geven. Voor deze propagandacampagne is een herkenningsteeken ingevoerd. Het is een meisjesfiguur als de vertegenwoor digster van de Nederlandsche industrie, waarvoor deze actie wordt gevoerd. On getwijfeld zal 4it meisje de sympathie van de huisvrouw winnen, AFSCHEID MEJ L. VELLEKOOP: He denochtend nam mej. E. Vellekoop af scheid van de kleuterschool aan Escamplaan 65 in verband met het be reiken van den pensioengerechtigden leeftijd. In de gymnastiekzaal, waar vele ouders aanwezig waren, hebben de kin deren haar een afscheidslied toege zongen. Na de aanbieding van bloemen en geschenken werd het woord gevoerd door mej F. Langeraap inspectr(ce vap het voorber. onderwijs Daarna spraken nog het wnd. hoofd en verscheidene aan wezigen Zij allen dankten het scheiden de hoofd voor de diensten aan de school bewezen Door een groepje leerlingen werd tot slot een elfendans uitgevoerd. INBRAKEN Een surveilleerend agent heeft in de Zwetstraat gisteravond aan gehouden den 19-jarigen schoenmaker J E. en den 17-jarigen betonwerker N W, Zij hadden 6 stoelen, borden en dekscha len bij zich, welke zij gestolen hadden uit een perceel in de Spaarnestraat De beide jongemannen zijn in bewaring ge steld. Uit een dansinstituut in de Abeldporn- schelaan zijn een gramofoon. een ver sterker en 110 platen gestolen. OPROEP VAN GETUIGEN: Vrijdag 27 Augustus te 8 20 v.m. had op de Laan van Meerdervoort ter hoogte van per ceel 130 een aanrijding plaa s tusschen een 53-jarigen wielrijder eri een 12. jarigen wielrijder Getuigen van deze aanrijding wordt verzocht zich te meiden, aan het bureau Alexanderplein 15A. JUBILEUM: Morgen herdenkt de heer H. G. v Rooyen. hoofdopzichter bij den Gem. Geneesk. én Gezondheidsdienst het feit, dat hij 25 iaar in dienst der Ge meente zal zijn SLECHT VOORBEELD In de binnen stad is in een boekhandel bii het ont» vreemden van boeken betrapt de 3S- jarige gehuwde vrouw W v P Zij had haar 10-jarig dochtertje bij zich CONCERT STAFMUZIEK HAAGSCHE POLITIE Morgenavond geeft de staf- muziek van de Haagsche Politie in het openluchttheater in het Zuiderpark van 1921 uur een - concert. BENOEMING: Onze stadgenoot, de heer A. Touwen, is benoemd tot vakleeraar lichamelijke opvoeding aan de Chr. school aan de Broekslootkade te Rijswijk (Z.-H Op het Tournooiveld. bij de Hooge Nieuwstraat. viel de 11-iarige C. M. F. R uit de Pieter van der Zande- straat van can wagen, waardoor hit zijn rethterenkel kneusde HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 31 Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend; De vjjand zette zijn aanvallen op den Zuidelijken en Centralen sector van het Oostelijke front ook gisteren met on- iff ver in den De Duitsche bladen noemen de wijze waarop een deel van de Zweedsche bla den het optreden van Zweedsche vis- schersvaartuigen In het Duitsche waar schuwingsgebied behandelt een .opzet telijk prijsgeven der neutraliteit" De bedoelingen dezer bladen kunnen overi gens niét meer verkeerd worden uitge- legd, als zij, zooaU de ..Nachtausuabe” schrijft bij voorbeeld nog steeds vast houden aan de te Londen, Washington en Moskou reeds lang opgegeven bewe ring dat de BritschAmerikaansche luchtmacht slechts militaire doelen in Duitschland aanvalt. Het blad merk* verder op. dat een voortduren van een niet te kwalificeeren houding van een seker deel der Zweedsche Pers voor hef Zweedsche volk ernstige gevolgen kan nebben De „Deutsche Allg. Ztg schrijft uultschUnd in vroegere gevallen deze b - - - ——«mi notitie heeft genomen maar dit voorval awingt er toe nog eens te herinneren het,,w°ord van Bismarck dat de ruiten, die op het gebied der bültenland- sene politiek door een pers worden in gegooid tenslotte door* het volk betaald moeten worden Het vermoeden bllttt dat, zooals op de visschersvaartuigen ongetwijfeld Britsche agenten aan het werk waren, -bij de Zweedsche per? in kwestie de Britsche invloed wederom de d^ur open heeft gevonden Dr. Adolf Halfeld schrijft in het „Hamb, Fremdenbl.": Het Duitsch-*- Zweedsche incident in het waarschu- wingsgebied van het Skaaerrak geeft eJaa* aanleiding de betrekkingen tu»- senen de beide nabuurvolken aan een principieele beschouwing te onder werpen Op zichzelf genomen bestaat er S°*n reden om d« neutrali- in v,n,de Zweedsche regeerina ‘S ^eltktn De houding -van aeSft n.?A u^1 van Zweedsche pers spreken v^hland het recht te mét dubliueenu Zwe*dsche neutraliteit XnbSi bodeni- lnzo°ver dat de v^ Hiér Wdnlné V“n het land ln vele gekozen DartH heeft TOrlog Duitschland in dezen Het< doet aan als een uitdaging wan "«er Göteborgs Posten" het 0Dtr7den der Duitsche strijdkrachten tu«n dê Zweedsche vlsschersbooten de ruwste Htkbii.rln voor*ekoP}en een onmense lijkheid en een schandelijke misdaatf’ noemt en uitvallen die spreken van „ziekelijken moordlust" en van ..den hysterischen Duitschen overval" worden in Duitschland beschouwd als een be- leediging van de Duitsche waoeneër Her zal in de toekomst blijken of de journa listieke olifanten aldus niet zeer veel waardevols In den porceleinwinkel van het Zweedsche volk hebben kapot ge trapt De „Deutsche Diplomatische Korrespon denz” schrijft: Duitschland. Zwedens buur in het Zuiden, is door de oorlogsgebeurte nissen ook Zwedens buur in het Westen en Noorden, ir) Denemarken en Noorwegen geworden, In het Oosten grenst Zweden aan Finland, dat Duitschland als zijn wa penbroeder waardeert. Het Scandinavi sche gebied als onderdeel van het Euro- peesche staat tegenwoordig onder een bij. zondere wet Deze wet is de strijd, dien het meerendeel der Europeesche volken voor hun vrijheid en die van hun gemeen schappelijk continent voeren. Het feit, dat Zweden aan dién strijd niet deelneemt, staat tegenover dat van zijn geografische ligging. Deze feiten met elkaar te verbin den is geen gemakkelijke, maar een niet temin dankbare taak De Zweedsche pers meent zich niat slechts aan die taak te kunnen onttrekken, maar gebruikt de geografische positie van Zweden als voorwendsel voor een houding die niet anders dan aanmatigend genoemd kan worden. Aanmatigend en uitdagend tegenover Duitschland zonder begrip voor Duitschlands belangen en die van zijn bondgenooten. Als voorbeelden voor deze aanmatiging wijst de Korrespondenz op Zweedsche perscommentaren naar aanlei. ding van verschillende gebeurtenissen. Deze perscommentaren, zoo merkt de Kor respondenz op. zijn met de Zweedsche neutraliteit eenvoudig onvereenigbaar. Naar aanleiding van een Incident tu»> schen Duitsche oorlogsvaartuigen en Zweedsche visschersvaartuigen in het Skagerrak is de houding van de Zweed sche pers op een bijna ondenkbaar laag niveau aangeland. Ofschoon de rechtsposi tie, aldus de „Korrespondenz" van elk ge zichtspunt uit volkomen onwraakbaar voor Duitschland spreekt 't eptreden van dé Zweedsche visschersvaartuigen in het Duitsche waarschuwingsgebled kon slechts als vijandige handeling worden beschouwd en moest dienovereenkomstig beantwoord worden gaat de Zweedsche pers zich te buiten aan uitlatingen die niet alleen door den vijandigen toon tegen Duitschland al het verledene overtreffen, doch bovendien nog pogen de Duitsche Weermacht van de eer te berooven. Het is daarom tijd een scherpe waarschuwing te laten hooren. De vraag of de Zweedsche pers sympa- dat van houding der Zweedsphe ners geen -ccft genomen i-" awingt r- iet woord van Bismarck sche p.olitiek door

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1