Dinsdag 184 tanks RADIOTOESPRAAK VAN DEN PAUS Sovjets verloren No. 18579. 1943. Woensdag 1 September. Rede van Churchill De de zware van vliegtuigverliezen Anglo-Amerikanen van een STADSNIEUWS BINNENLAND Britsche landing in Calabrië mislukt De successen ter zee van marine en luchtmacht Oproep tot het aangaan vredesaccoord in Augustus Nieuwe Britsche aanval op Berlijn ril weermachtbericht neer- 'X Bomaanvallen op burger bevolking stilgelegde bedrijven Nieuwe aanval op Berlijn; 47 Britsche bommenwerpers boven het rijksgebied geschoten Steunverleening Afhalen distributiebescheiden Verlichting van voorschriften in Denemarken VERDUISTEREN Nederlandsche krijgsgevangenen op Java Verklaring van Churchill en Mackenzie King Wr Etui voor persoonsbewijs BURGERLIJKE I^TAND Anglo-Amerikaansche aanval op Andamanen en Nicobaren? Waarschuwing tegen optimisme „Volk. Beobachter” over vijandelijke berichtgeving HAAGSCHE COURANT ITALIAANSCH DIITSCH WEERMACHTBERICHT Waar is Ciano? het Copes vermoedelijk van diefstal afkomstig is. -f, begroette medewer- zich nog Morgen van 8.3016.30 zijn aan de beurt voor het afhalen van hun distribu tiebescheiden de letters Vel t.m. Wap. (Lokalen Groot-Hertoginnelaan en Loos- duinen). Morgen van 916.30 zijn voor de inwoners van het Benoordenhoutkwar- tier de letters Vel t.m. Wag, van Scheve- ningen-Npord en Scheveningen-Zuid de letters Ven t.m. einde V (onderscheiden lijk in de lokalen van Diepenburchstraat 1. Ooststraat 1 en Tesselschestraat 65) aan de beurt E. K. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 z.g. Stadspaiiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Naar van militaire zijde vernomen wordt, meldt het D. N. B. uit Berlijn, heeft op 29 Augustus een tamelijk sterke Engelsche groep Van 400 man ten Zuidwesten van Reggio (Calabrië) een landingspoging gedaan aan de punt van de Italiaansche laars. De tegenmaat regelen hebben ertoe geleid, dat deze groep tot op 30 man, die zich in de bergen schuil houden en afzonderlijk gevangen genomen worden, vernietigd werd. Dit is, naar men te Berlijn ver klaart, ongetwijfeld een poging om een Engelsch landingshoofd voor te berei den. Dit blijkt al duidelijk uit het feit, dat men een omvangrijke hoeveelheid radio-instrumenten heeft gevonden, die reeds waren gemonteerd. 4* Gilse 64 j. G Abbing, man van B. A. 33 j. MP. Pi stoor, D. Toonen, zoon 18 m. M. van Brou wershaven .vrouw van C. N. de Jong. 56 j, E. Zucker man van J. C. van den Berg, -•- man van Fr. H. Fortunati 33 j. J. B, Jouai, weduwe van schijnt geïnspireerd te zijn door den wensch, de voorwaarden te scheppen voor een gemeenschappelijke conferen tie, waarop Stalin vertegenwoordigd zal zijn. Tot dit doel moet ook de, door Churchill aanbevolen conferentie der betrokken ministers van buitenlandsche zaken dienen,. ,£hurchilL difi tevens uit naam van Roosevelt spreekt, laat dóór schemeren, dat Engeland en Amerika bereid zijn tot vergaande politieke con cessies. Voor zoover die concessie^ Euro pa betreffen, ligt de vraag voor de hand, of de Anglo-Amerikanen thans openlijk het verraad willen bekennen, dat zij tot dusver hebben willen verdoezelen. Ten einde Stalin het aanbod smakelijker te maken, stelt Churchill een tweede front in Europa in het vooruitzicht. De aan kondiging eener invasie in het Westen, wordt te Berlijn genoteerd met de opmer king, dat de massagraven gereed staan en dat de Engelsch-Amerikaansche troe pen de noodige doodkisten niet moeten vergeten. Churchills belofte, Frankrijk door deze invasie tot nieuwen bloei te helpen, zal door de Franschen wel met gemengde gevoelens worden ontvangen. Zij weten thans, dat hun land gemaakt moet worden tot het tooneel van een bloedig conflict, waarmede vergeleken de gevechten en verwoestingen van 1940 slechts kinderspel zijn. Overigens brengt ook deze rede, waarin uiteraard de uit spraak inzake de terreur in de lucht niet kon ontbreken, niets nieuws. In zoover kan men ermede instemmen, dat zij waarschuwt voor al te groot optimisme bij de beoordeeling van den toestand. De directeur van politie te Kopenhagen heeft gisteravond bekend gemaakt, dat met het oog op de kalme houding van de Deensche bevolking in de eerste dagen van den militairen uitzonderingstoestand, met onmiddellijke inwerkingtreding een reeks verlichtingen in de uitgevaardigde voor schriften zullen worden ingevoerd. Zoo wordt het verbod om zich op straat te be vinden thans beperkt tot den tijd van 11 uur des avonds tot 5 uur des ochtends Het sluitingsuur van café’s, schouwbur gen en bioscopen, dat was vastgesteld op 8 uur des avonds, wordt uitgebreid tot 10 uur. Het tram- en autobusverkeer wordt dienovereenkomstig uitgebreid. Op een desbetreffende vraag werd gis teren over den toestand in Denemarken in de Wilhelmstrasse te Berlijn mede gedeeld, dat de door de afgetreden Deen sche regeering uitgesproken wensch, dat de staat van beleg niet van langen duur moge zijn, geheel overeenkomt met den wensch van de toonaangevende Duitsche instanties. Overigens worden te Berlijn verschil lende vooral uit Engelsche bron afkom stige inlichtingen beschouwd als een be vestiging, dat van buiten af onder Brit- schen invloed onrust in Denemarken is gezaaid en aangewakkerd en dat zelfs valschermjagers hiervoor zijn gebruikt. Opperbevel slechts datgene telt, wat dui delijk zichtbaar in brokken op den grond ligt. Aan de Duitsche getallen valt niets te verdraaien of spitsvondig uit te leg gen. De Britten en Amerikanen kunnen hun verliezen gemakkelijker vaststellen. Zij behoeven slechts het aantal terug gekeerde toestellen van het aanjal der gestarte af te trekken, om te weten hoe veel er verloren zijn gegaan, terwijl de Duitschers vaak meer dan een week moeten zoeken, tot alle vijandelijke wrakstukken gevonden zijn. De Engel- schen eh Amerikanen weten ook wel wat zij verloren hebben, doch zij willen het niet weten, zoo besluit het blad. t Van 20.30 nar tot 6.45 aar Maan: 1 Sept, op 8.15 u., onder 21.25 u. 2 Sept, op 9.22 u„ onder 21.47 u. 7 Sept. Aangezien door de beperkte- plaats ruimte de uit Japan ontvangen opgaven van Nederlandsche krijgsgevangenen niet meer op de gebruikelijke wijze kunnen worden gepubliceerd zal door het infor matiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis in den vervolge regelmatig worden bekend gemaakt over welke groepen van krijgsgevangenen inlichtin.en kunnen worden verkregen. In verband hiermede wordt medege deeld, dat thans inlichtingen kunnen wor den verstrekt omtrent krijgsgevangenen beginnende met den naam Dijkgraaf tot en met de namen beginnende met de let ters Fij. i Zij, die inlichtingen wenyhen omtrent vorenbedoelde krijgsgevangenen, gelieven zich te wenden tot het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Korte Voorhout. 14 te ’s-Gravenhage, on der opgave van naam, voornamen, ge boortedatum en -plaats en zoo mogelijk stamboeknummer, militairen rang en laatst bekende standplaats. Het Nationaal Zangfeest uitgesteld Men deelt ons mede, dat het Nationaal Zangfeest °P den Dam in Amsterdam dat a.s. Zondag 5 dezer zou worden gehou den en waarvan het programma met een voorwoord van den Haarlemschen burge meester Plekker. den leider van de „Stich. ting Nationaal Zangfeest” reeds eerder door ons werd aangekondigd, is uitgesteld. Gisteravond is te Quebec door Chur chill en den Canadeeschen ministerpre sident Mackenzie King een gemeen schappelijke verklaring afgelegd, waar in wordt gezegd, dat op een gemeen schappelijke bijeenkomst tezamen met de oorlogscommissie van het Canadee- sche kabinet, de aangelegenheden der beide landen op grond van de onlangs op de conferentie van Quebec genomen besluiten zijn besproken. Aan de bijeen komst was ook deelgenomen door de chefs van den Canadeeschen staf en door eenigen van de intiemste adviseurs van Churchill. Churchill is gisteravond, in gezelschap van zijn vrouw en eenige leden van zijn staf, per extra-trein uit Quebec vertrok ken, om zijn besprekingen met Roose velt voort te zetten. In alle groote plaatsen op eiland Java hebben in Augustus groote betoogingen plaats gevonden voor Subhas (Jiandrg Bose en een vrij Indië, overal gevoelen. In alle landen groeit de afkeer van de wreedheid der methoden van een totalitairen, oorlog, die elk eer lijk begrip en elkeil norm van goddelijk en menschelijk recht te buiten gaat. Meer en meer worden de volkeren ge kweld door twijfel, of de voortzetting van dezen oorlog nog in overeenstemming is met de redelijke en gerechtvaardigde na tionale belangen tegenover het Christe lijke en menschelijke geweten. De Paus merkt op, dat na zoovele ver scheurde verdragen en niet nagekomen beloften en na zoovele tegenstrijdige wij zigingen in de gevoelens en de hande lingen, het vertrouwen tusschen de naties verminderd is. De Paus richt zich tot allen, wier taak het is een initiatief te nemen tot het aangaan van een vredesaccoord en zegt hun, dat een werkelijke macht niet moet vreezen grootmoedig te .zijn, aan gezien zij altijd de middelen bezit om zich te waarborgen tegen elke ver keerde interpretatie van haren wil tot vrede en tegen andere mogelijke terug slagen. Men moet het verlangen van alle volken naar den vrede niet ver troebelen of kwetsen door handelingen die den haat aanwakkeren en voedsel geven aan de denkbeelden van tegen stand. Aan alle volken moet men de hoop geven op een waardigen vrede en voorts moet er overeenstemming aan den dag treden tusschen de beginselen en de besluiten, alsmede tusschen de bewering van een rechtvaardigen vrede en de feiten. Alleen op die manier kun nen de volken, die minder door het oor logslot begunstigd zijn, gelooven in hun herleving, in de nieuwe gevoelens van rechtvaardigheid en gemeenschapszin tusschen de volken en daaruit grooter vertrouwen putten voor de toekomst. De Paus geeft zijn zegen aan allen, die Zullen werken voor den vrede, aan allen, die er toe zullen bijdragen om het thahs bestaande doode punt tusschen oorlog en vrede te boven te komen, aan allen, die zullen luisteren naar de kreten der vol ken, die na zooveel smart en puinhoopen slechts vragen om vrede, brood en arbeid. Daarentegen waarschuwt de Paus al de genen. die op dit verschrikkelijke oogen- blik niet hun verantwoordelijkheid inzien voor het lot der volken en die de ge voelens van haat en de conflicten tus schen de naties blijven aanwakkeren. De Paus besloot zijn toespraak met zijn wensch uit te spreken, dat de leiders der volken door God mogen worden verlicht en door hun matiging en wijsheid mogen worden geïnspireerd, opdat zij den volken de hoop kunnen-geven, dat het loopende jaar niet moge eindigen in het teeken van moordpartijen en verwoestingen, maar integendeel het begin moge beteekenei» van een nieuwe eeuwige verzoening, samenwerking en opbouw. Iedere streek heeft zijn eigen manieren en gewoonten Zoo treft men in den Gelderschen Achterhoek nog boerinnen aan/ vooral van de oudere generatie, die een z.g. ..hakenkappe” dit is een zelf gehaakte muts, dragen. C.N .F.-Hartgerink) De Ned. Corr.dienst meldt uit Rome De vroegere minister van Buitenlandsche Zaken en schoonzoon van Mussolini graaf Galeaza Ciano, heeft met zijn ge zin Rome verlaten. De ..Corriere della Sera” deelt daaromtrent mede, dat graaf Ciano zijn woning in de stadswijk Pa- rioli sinds den 26en Juli niet had verlaten, ,zoodat algemeen werd aangenomen, dat hem huisarrest was opgelegd. Vrijdag morgen 27 Aug. heeft men den graaf nog voor het venster van zijp woning zien staan. Kort nadat de gravin met de kinderen was uitgegaan en niet weer teruggekeerd stelde men vast, dat ook graaf Ciano zich niet, meer in het huis bevond Het huispersoneel was betaald en ontslagen Men neemt aan. dat graaf Ciano het huis verkleed heeft verlaten daar het ononderbroken door 8 agenten werd bewaakt. Waarheen de graaf met zijn gezin heeft begeven, is niet bekend. Van bevoegde zijde vestigt men onze aandacht op het voornemen om van Over heidswege stevige houten étui’s voor per soonsbewijzen tegen den prijs van 25 ct. per stuk beschikbaar te stellen. Deze étui’s zullen binnenkort op vrijwel elke gemeentesecretarie verkrijgbaar zijn. Door het persoonsbewijs in zoo’n étui te ber gen, verlengt men de duurzaamheid van dat bewijs en bespaart men zich een gang naar het gemeentehuis en de kosten voor nieuwe foto’s en voor het zegel, welke nu eenmaal verbonden zijn aan het aan vragen van een nieuw P.B. Vooral voor hen, wier beroep mede brengt. dat het P.B. veel te lijden heeft, is het nieuwe étui een uitkomst, temeer omdat het door middel van een koord of ketting gemakkelijk aan de werkkleeding verbonden kan worden, waardoor ook het verliezen wordt tegengegaan. Doch ook in damestaschjes zal het houten étui wel vol doen, terwijl het zich tevens gemakkelijk laat bergen in den borstzak van heeren- kleeding. Al met al een waardevolle aan winst voor de beveiliging van ons papie ren „ik”. Zuidwal. JUBILEUM: Heden is het 25 jaar geleden, dat de héér C. F. C. H. Stroo. te Voor burg, tot ambtenaar bij den Octrooiraad werd benoemd. Voor dien tijd was hij ge durende eenige jaren werkzaam bij het departement van Financiën. CONCERT OP HET NOTENPLEIN: Op 4 September a.s. geeft de Harmonie „Kunst naar Kracht” om 6 uur 30 een concert op het Notenplein, onder leiding van den heer W. Grebel. CIRCUS GIEZEN: Van Zaterdagavond a.s. af zal het circus Giezen met nieuwe nummers optreden op het Malieveld. Het circus heeft meer dan 100 medewerkenden. Uit een schuur aan den Ley- weg werden 8 autowielen met banden gestolen. Aan het bureau Laan van Cattenburch 37 bevindt zich een da- mesrijwiel, gemerkt „Lucas Cycle”, dat 31 Augustus BEVALLEN: C. B. de Bruin geb. Spit- ters, d. H. van Spronsen geb. Sips. d. E. Verburg geb. Benschop, z. W, Stil geb. Gelauf, z. J. Pronk geb., Spaans, d. H A. G. van Dijk géb. Neef, z. H. Beran geb. Muller van Brakel. z. G. van Duivenboden geb. van Duin. A zoons A. F. Rademakers geb. Blok, d, P. Bruin geb. Korving. d. D. G„ Hebeis, geb. Heuff, d, C. C. Karssen geb. Demaree. d. j. E. van Emmerik, geb. Voerman, d. C. de Bruin geb» Maaswinkel, d. E. Schijf geb. Moddert man, z. A. Visser geb. Kavelaar, z. C. P. Bekkers geb. van Peperstraten, d, P. Huisman geb. Netten, z. W. C, Th. Oostdam geb. van der Voort, z. G, M. Broug geb. Vierhaus, d. C. J. M, ten Berge geb. Vinkestijn, z. T. E, Luijks geb. Zweers, z. D. M. Hof geb., van den Akker, z. A. van der Gelei geb. van den Be»g, z. A. E. Warmen hoven geb. Harsveldt z. M. Th. te» Wiel geb. Wolters, d.J. Jochem geb., van der el. z. OVERLEDEN: J. van Mourik, man vaU C. G. Landman, 45 j. A. G. van Leeu wen, man van W. Sebregts, 54 j. P« Spaans, man van A. Haasnoot, 58 j. Fr. A. Zijnen man van A. Groenenberg, 63 j. J. de Jager, weduwnaar van R« Wever 78 j. P. Tierolf, zoon, 18 d. A. Busscher, man van A. de Jeu, 43 j. L J. D. D. Schnepper. weduwnaar van E. M Reissaus, 62 j. M. I. L. van. Loon weduwe van V. A. Clir. M. van Gilse 64 j. G Abbing, man van B. A. Hoeijmakers. 66 j. J Chr. Lieshout, gescheiden man 33 j M P Pistoor, weduwe van W. van Hoeve. 81 j. KI. D. Toonen, zoon 18 m. M. van Brou- ’vrouw van C. N. de Jong._56 j, 51 j. .Ch. M GÜth“ J. V. ten Braak, 78 j. De Ned. corr.dienst meldt uit Berlijn: De benoeming van Lord Louis Moutbat- ten tot Geallieerden opperbevelhebber in Oost-Azië kon al dadelijk worden uitge legd als een duidelijk bewijs, dat Enge land inderdaad hef woord van Churchill gestand zal doen en de Vereenigde Sta ten tegenover Japan niet in den steek zal laten. In Japan gelooft men nu zelfs, dat Engeland zich bereid heeft verklaard, aanzienlijke vlootstrijdkrachten voor dit doel beschikbaar te stellen. Men baseert dit niet alleen op het feit, dat een admi raal tot opperbevelhebber is benoemd, maar ook op- Engelsche berichten, waarin o.a. is gezegd, dat eerst de heerschappij over de Golf van Bengalen moet worden verzekerd en dat daarna de ten Zuiden van Birma gelegen eilanden Andamanen en Nicobaren moeten worden heroverd, om tenslotte te land tangoperaties van zeer guooten omvang te kunnen uitvoe ren. Tegelijkertijd zouden dan lucht operaties tegen het door de Japanners bezette Sumatra moeten worden uitge voerd en wel in het bijzonder tegen de gebieden aan de Oostkust van dat eiland Bij de verdediging van de Andamanen en Nicobaren zouden de Japanners in zoo ver in het voordeel zijn, dat zij uit Ma- lakka en Birma steun van luchtstrijd krachten zouden kunnen krijgen Ander zijds moet men na de jongste a'mphibiel operaties in de Middellandsche Zee aan nemen. dat de Engelschen en Amerikanen eventueel zeer sterke vliegtuigformaties in den strijd zullen werpen, hetgeen tot een verwoeden strijd in de lucht zal leiden. ROME, 1 Sept. Vijandelijke vliegtuigen hebben gisteren Pisa, Pescara, Salerno. Cosenza en Catanzaro gebombardeerd Er werd aanzienlijke schade aangericht en er viélen talrijke slachtoffers onder de bur gerbevolking. Italiaansche en Duitsche jagers hebben 4 machines neergeschoten. Drie andere toestellen werden vernie tigd door batterijen luchtdoelgeschut. Tijdens een luchtaanval dien de vijand ondernam in de buurt van het eiland Santa Maura (Griekenland) is een vlieg tuig getroffen door het artillerievuur van de koninklijke marine en neerge stort. AANHOUDINGEN: meld, werd ingebroken in een Dansinsti tuut aan de Apeldoornschelaan. Ont vreemd werd een groot aantal gramofoon. plafen, In verband hiermede werden aan gehouden de 17-jarige P. A. S. en de 24- jarige A. van L. Ten huize van eerst genoemde werd beslag gelegd op 95 gra- mofoonplaten en een versterkingsinstal- latie; laatstgenoemde was in het bezit van 13 platen. Als verdacht van inbraak in eeh per ceel in de Griftstraat is aangehouden de 17-jarige C. van O In een woning aen de Hekkelaan werd in verband hiermede beslag gelegd op schorten. hand- en theedoeken en vorken. VAN TRAM GEVALLEN: Op de Juliana van Stolberglaan viel A. M. A. uit Rot terdam van een wagen van lijn 13. Hij kreeg schaafwonden aan gezicht en han- ’den, kneusde den rug en bekwam een vleeschwond aan een der beenen. Hij werd opgenomen in het ziekenhuis aan den Paus Pius XII heeft •eden voor den Vaticaanschten zender ter ge legenheid van het begin van het 5de oorlogsjaar een toespraak tot de wereld gehouden De Paus begon met op te merken dat de wereld reeds gedurende 4 jaren ge teisterd wordt door een vernietigenden oorlog. Hij herinnerde er daarna aan. hoe hij kort voor de vijandelijkheden begonnen, tot alle staatshoofden en vol keren een warmen oproep gericht had teneinde een dergelijk onheil te ver mijden. Het woord van den Paus werd echter niet gehoord. De geest van het geweld triomfeerde. Maar deze triomf werd een nederlaag. Dezelfde liefde jegens alle volkeren, die toen den oo- roep van den Paus heeft bezield, bezielt thans het woord, dat de Paus in het be lang van de geheele wereld uitspreekt De oorlog gaSt zijn hoogtepunt tege moet en zijn tragische realiteit doet zich Steenkolen- en cokesprijzen gewijzigd De dienst van den Gemachtigde voor de Prijzen deelt mede: In het kade- van Zooals gisteren ge- ook op ander gebied doorgevoerde aan- passing van prijzen in het bezette Neder landsche gebied aan het in Duitschland geldende prijspeil, zullen de verkoopprij zen van de Nederlandsche mijnen voor steenkolen, oriketten en cokes met in gang van heden, 1 September, een wijzi ging ondergaan. De Gemachtigde voor de Prijzen heeft zijn goedkeuring aan dez» aanpassing verleend, welke een vrij in grijpende verandering van de bestaande prijzenstructuur voor de kolen inhoudt. De aanpassing brengt voor een aantal soorten en kwaliteiten een niet onbelang rijke prijsverhooging met zich mede. Daartegenover zijn enkele andere prijzen verlaagd. Dit laatste geldt speciaal voor bepaalde soorten huisbrandkolen, met name magere en essnootjes 2 en 3. Met het oog op de bij den kleinhandel aanwezige voorraden worden de detail- huisbrandprijzen eerst met ingang van 15 September aangepast aan de gewijzig de inkoopsprijzen. Tot dien datum mogen de tot dusver geldende maximum-prijzen aan verbruikers van kolen en cokes voor huisbranddoeleinden niet worden over schreden. Het spreekt vanzelf, dat het aanhouden van voor 1 September 1943 ge kochte voorraden met het doel deze later tegen de hoogere prijzen te verkoopen niet geoorloofd is. De nieuwe maximum, verkoopsprijzen voor den kleinhandel zul len tijdig worden bekend gemaakt. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 1 September. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Verscheidene vijandelijke aanvallen op stellingen van Roemeensche troepen aan het Koeban-bmggehoofd stortten ineen. In het gebied ten Westen van de Mioes, ten Westen van Charkof, in het gebied van Rylsk, Ssefsk en ten Westen van Wjasma mislukten talrijke bolsje wistische aanvallen, deels in hevige ge vechten van man tegen man. Eigen tegenaanvallen leverden succes op. In den Noordelijken sector van het front verliep de dag over het algemeen kalm. De bolsjewieken verloren giste ren 184 tanks. Voor de haven Jeisk aan de Zee van Azof brachten lichte Duitsche vloot strijdkrachten een vjjandeljjke kanon neerboot tot zinken. Bij de gevechten in het gebied van Isjoem heeft zich het elfde pantsercorps onder bevel van den generaal der pant- sertroepen Henrici bijzonder onder scheiden. Batterijen verdragend geschut van de marine namen een vijandelijke formatie oorlogsschepen voor de Engelsche kust onder vuur en schoten een vaartuig in brand. In den afgeloonen nacht vielen sterke Britsche luchtstrijdkrachten onnieuw het gebied van Groot-Berlijn aan. Onze nachtjagers sloegen in samenwerking met batterijen luchtdoelgeschut en zoek lichten de formaties vijandelijke bom menwerpers uiteen, zoodat de door den vijand beoogde geconcentreerde uitwer king achterwege bleef. In enkele stads wijken. alsmede in de omgeving van de Rijkshoofdstad ontstonden voor een deel aanzienlijke vernielingen. De bevolking leed geringe verliezen. Enkele vijandelijke storingsvliegtuigen wierpen lukraak bommen ook op andere plaatsen van het Rijksgebied. Strijd krachten van de luchtverdediging scho ten volgens de totdusver ontvangen rap porten 47 Britsche bommenwerpers neer Acht andere vliegtuigen verloor de vijand gisteren overdag boven de bezette ge bieden in het Westen. Marine en luchtmacht brachten in de maand Augustus tot zinken: 2 kruisers, 6 torpedojagers, 1 duikboot, 1 mijnen veger en 5 motortorpedobooten en be schadigden: een slagschip, 10 kruisers, 9 torpedojagers, 5 motortorpedobooten, alsmede 5 andere oorlogsschepen. Voorts werden 70 koopvaardijschepen met een gezamenljjken inhoud van 377.000 brt., alsmede 4 transportzeilschepen vernie tigd en 125 andere schepen met rond 580.000 brt. getroffen. De beschadigin gen aan een deel van de getroffen oor- logs- en koopvaardijschepen zijn zoo zwaar, dat aangenomen kan worden, dat* ook deze verloren zijn gegaan. Richtlijnen' verschenen De steunverleening aan bedrijven die ingevolge de verordening van den Rijks- commissaris no. 30/1943 zijn stilgelegd, is i thans geregeld bij een beschikking welke verschenen is in de Staatscourant 'van 31 1 Augustus en de richtlijnen betreffende de uit te keeren vergoedingen inhoudt. Vol gens deze richtlijnen kan aan de gesloten bedrijven vergoeding worden verleend voor uitgaven verband houdende mét de sluiting van het bedrijf, doorloopende ver plichtingen ten behoeve van het bedrijf aangegaan, bedrijfsonkosten in verband met de instandhouding van het voor de heropening noodzakelijke bedrijfsappa- raat en zoo noodig kosten van levens onderhoud. De periodieke uitkeeringen worden voor ten hoogste één jaar vastge steld. Na afloop van dien termijn kan een nieuwe aanvraag worden ingediend. Bij de verleening der steunbedragen kunnen voorwaarden worden gesteld. Bij de be handeling der verzoeken tot steunverlee ning voor middenstandsbedrijven, waar voor deze regeling voorloopig het meest van beteekenis is, zijn de hoofdgroep am bacht en de bedrijfsgroep detailhandel in. geschakeld Uit deze bedrijfsorganisaties is een centrale commissie voor finan- cieele aangelegenheden ingesteld, welke in haar arbeid wordt bijgestaan door 45 plaatselijke commissies. De uitkeering der steunbedragen geschiedt door den alge meen gemachtigde voor oorlogs- en defensieschaden. Churchill heeft gisteren in de Cita- delle te Quebec zijn aangekondigde ra diorede gehouden. Hij prees allereerst de verdiensten van Canada voor den steun aan het moederland. Ook Austra lië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika loofde hij voor datgene, wat deze Dominions tot nu toe hebben gepresteerd en wat zij „nog in de toekomst besloten zijn te presteeren”. Overgaande tot den oorlog in de Sov- et-Unie zeide spr., dat hij „de Sovjets niet kon laken, dat zij vaak hun ont stemming hebben geuit over de werke loosheid van Groot-Brittannië en de Ver. Staten”. Deelnqpiing van Stalin aan de conferentie te Quebec zou, zoo zeide Churchill „niet doelmatig” geweest zijn. Ook heeft Stalin niet kunnen komen, omdat hij het opperbevel aan het Oos telijk front voert. Inzake een driemogendhedenconferen- tie „binnen afzienbaren tijd”, zeide Churchill: „De president en ik zullen ook verder pogingen blijven aanwenden, maarschalk Stalin te doen deelnemen en in den tus- schentijd schijnt het uiterst noodzakelijk en dringend, dat er een conferentie van de Britsche, Amerikaansche en Sovjet- Russische ministers van buitenlandsche zaken en van de verantwoordelijke ver tegenwoordigers der staten, op een aan vaardbare plaats zal worden gehouden. Deze conferentie moet gehouden worden met het doel, niet slechts de verschil lende belangrijke kwestie^, die verband houden met de toekomstige maatregelen voor de veiligheid der wereld, tot in de kleinste bijzonderheden te behandelen, doch ook om de onderhandelingen te voeren tot een punt, waarop de hoofden der staten en regeeringen in staat zijn, in te grijpen. In het verder verloop van zijn redg sneed spr. de kwestie van de vorming van een tweede front aan. „Ik geloof”, zoo zeide hij, „dat de dag niet ver meer is, waarop de Britsche en Amerikaan sche troepen het Kanaal zullen overste ken en in Frankrijk tegen de Duitschers zullen vechten”. „Een dergelijke onder neming”, zoo voegde hij er echter aan toe, „ztel men echter slechts toelaten, wanneer men van tevoren overtuigd is van het succes”. Nadat Churchill zich in prijzende be woordingen had uitgelaten, over het op treden van partisanen in enkele Balkan- landen, wees hij erop, dat de. strijd in den Stillen Oceaan het voornaamste on derwerp yan besprekingen in Quebec had gevormd. Hij eindigde zijn rede met de waarschuwing den toestand niet al te optimistisch te beoordeelen. De diplomatieke correspondent van het D.N.B., dr. Siegfried Horn, schrijft: Churchills jongste rede onderscheidt zich door een bepaald opvallende flik flooierij jegens de Sovjets. De rede „Slecht gelogen slechtér gelogen”, schrijft de „Völkischer Beobachter” bo ven een commentaar op de berichtge ving van Britten en Amerikanen, inzake verliezen tijdens de terreuraanvallen op Duitschland. Er valt duidelijk waar te nemen, aldus hpt blad, dat baarmate de Duitsche afweerkracht toeneemt, ook de verliezen aan bommenwerpers van den vijand stijgen. Daarmede is de behoefte van de tegenpartij grooter geworden, bij de berichtgeving de harde werkelijk heid te wijzigen. De Yankees liegen daarbij bepaald kinderlijk. De Engel schen liegen vergeleken met hen geraf fineerd. De Yankees zenden zoo hoog mogelijk gefantaseerde getallen de we reld in, die zelfs de Engelschen niet ge looven en die men slechts kan voorzet ten aan de Amerikanen, die de kunst van oordeelen volkomen hebben verlo ren- De Engelschen daarentegen liegen zoo, dat zij ook in het buitenland op een zekeren schijn van geloofwaardig heid kunnen speculeeren. Als voorbeelden noemt het blad, dat de Yankees den 17n Augustus bij aan vallen overdag op twee Zuidduitsche steden, van 300 toestellen 104 viermoto rige bommenwerpers, dus meer dan een derde van de gebruikte vliegtuigen, heb ben verloren. "Echt Amerikaansch heb ben zij dit getal niet toegegeven, doch beweerd, dat zij bjj die operaties 303 Duitsche jagers hebben neergeschoten, zoodat dus elk Amerikaansch vliegtuig minstens een Duitschen jager ten val moet hebben gebracht. De Engelschen daarentegen hebben van de, zooals in- tusschen is vastgesteld, bij den laatsten aanval op Berlijn verloren 72 bommen werpers er 58 toegegeven, doch bazuin den de wereld in, dat er aan den aan val 1000 toestellen hadden deelgenomen, terwijl het in werkelijkheid slechts een fractie daarvan was. Het blad verklaart, dat het Duitsche In den afgeloopen nacht is een nieuwe Britsche terreuraanval op Berlijn onder nomen. De gereorganiseerde Duitsche luchtafweer heeft, naar het D.N.B. meldt den aanvallers uiterst zware verliezen toegebracht. De formaties Britsche bom menwerpers werden verstrooid en mee- rendeels genoodzaakt haar bommen luk raak uit te werpen. Door den doeltref-- fenden afweer werd de gesloten aanval van de formatie Britsche bommenwer pers verijdeld. Boven én beneden de wolken ontwikkelden zich hevige lucht gevechten. in welker verloop talrijke Britsche bommenwerpers werden neerce- schoten. Het totale aantal van de Brit sche verliezen bij dezen nieuwen terreur aanval op de Rijkshoofdstad is thans nps niet te overzien. Vast staat evenwél reeds dat de Duitsche luchtverdedigings- strijdkrachten, afweergeschut zoowel als nachtjagers, de Britsche luchtmacht uiterst zware verliezen hebben toege- bracht Zonder dat tot dit oogenblik het gezamenlijke aantal der Britsche verliezen kan worden opaegeven. kan eroo gerekend worden, dat een aanzien lijk aantal Britsche bombardementsvlieg tuigen is neergeschoten, Overneming van het Rijksministerie van Binnenlandsche Za ken door den Rijks- führer SS. In den middag van den 26sten Augustus nam de Riiksminister van Binnenlandsche Za ken Heinrich Himm ler. de ambtsbezig heden over. In de zaal van het Rijks ministerie hij ziin kers. Op onze foto ziet men Staats secretaris Stuckart. links daarnftast Reichsgesundheits- führer. Staatssecre taris Dr. Conte. (S.S. P.K. Alber-O.-H.) t Tegen een 35-jar. reclameschilder uifj Amsterdam, die zich had opgeworpen als beschermer van een joodsch echtpaar, en die bij een ruzie de vrouw ernstig «iet een broodmes had gewond, is voor de Amsterdamsche rechtbank 3 jaar ge^ eischt met aftrek van voorarrest. V

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1