HEVIGE LUCHTACTIE BIJ WJASMA No. 18580. 1043, Donderdag 2 September. van STADSNIEUWS BINNENLAND AGENDA SPORT VAN OVERAL Berlijn houdt rekening met omvangrijke invasiepogingen Nationaal-Socialistisch^ ambtenaren De luchtaanval op Berlijn -1 Op den drempel het 5de oorlogsjaar V redegerechtshof 1 1 de kust van Rijdende lucbtbeschermings- tentoonstelling X Verliezen van burgerbevolking 51 Vliegtuigen neergeschoten Beschieting van Calabrië Portugal Aanval op het eiland Marcus De radiotoespraak van den Paus Aan alle fronten paraat Belangrijke schade in Pisa ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT Pariani Italiaansch ambassadeur te Berlijn Bonaan wijzing zeep en scheerzeep Zware gevechten in de brand punten van den afweerslag en de oorlog gering Churchill in Washington Afhalen distributiebescheiden „Een woord tot de vrouw’ ïfc 1 - DUITSCH WEERMACHTBERICHT voor het pu- pot Officieele nota zoo verklaarde De het Dergelijke vlootconcentraties Maan2 Si 3 Sept, op 10.29 u„ onder 22.07 u. 7 Sept. een be deden uit blijkt, dat *n expeditieleger Het valt niet mede om een gat in een sok te stoppen, als moeder dat vroeger altijd gedaan heeft Maar bij de Weermacht leert men het wel en nog veel andere dingen. (Andres-Stapf) werd den COURANT VERDUISTEREN Van 20.30 aar lot 6.4S aar '&>t. op 9.22 u„ onder 21.47 u. 10.29 u„ onder 22.07 u. 7 Sept. ziekte dat Te Oosterwolde bij Oldenbroek trok in een onbewaakt oogenblik het 2-jarig zoontje van den landbouwer G. Steert een teil met kokend waschwater omver, De kleine is aan de bekomen brandwon den overleden. HAAGSCHE Inzake den terreuraanval op Berlijn in den nacht van 31 Aug. op 1 Sept. vgr. neemt het D.N.B., dat intusschen nieuwe rapporten zijn ontvangen Tot nu toe zijn door de strijdkrachten van de Duit- sche luchtverdediging op ondubbelzinnige wijze 51 neergeschoten vliegtuigen ge teld. Aangenomen kan worden, dat dit aantal nog zal stijgen. Velen, die over een tuin of een stukje grond beschikken hebben dit jaar tabaksplanten gepoot in de hoop wat goede tabak te kunnen oogsten. Een landbouwer bezig met het aanrijgen van de geoogste bladeren, om deze te laten drogen. (C.N.F.-Hangennk) De opening van de rijdende luchfbe- schermingstentoonstelling is vastgesteld op Zaterdag a.s., des morgens om 11 uur bij het eindpunt van lijn 7 op de Laan van Meerdervoort. bij het Valkenbosch- plein. Op deze plaats zal de tentoonstel ling voorloopig blijven en bliek te bezichtigen zijn. VENLO 600 JAAR STAD Gisteren was het 600 jaar geleden, dat aan Venlo door Reinoud II, hertog van Gelre en graaf van Zutfen, stadsrechten werden ver leend. In verband met de tijdsomstandig heden is van feestviering afgezien. Ter blijvende herdenking wordt een stedelijk museum in de gemeente Venlo opgericht, dat gevestigd wordt in het St. Joris gast huis, dat reeds door het gemeentebestuur is aangekocht. Voorts zullen eenige kunstvoorwerpen de herinnering aan dit zesde eeuwfeest bewarenvoor de kin deren zullen in de maand September eenige kermisvermakelijkheden zijn en voor de burgerij worden eenige op hoog cultureel peil staande uitvoeringen ge geven. SPAARBANKBOEKJE IN ZAKFOR MAAT: Blijkens „PT.T.-Bedrijfsbanden” is het Rijkspostspaarbankboekje bij den herdruk van dit jaar gewijeigd. Het boekje is kleiner en dunner geworden. Het heeft een zakformaat gekregen, zoa dat het in heerenportet'euille of in dames- taschje opgeborgen kan worden. Voorts is de tekst belangrijk bekort en ver eenvoudigd. De omslag is wat teekening. tekst en kleur betreft, onveranderd ge bleven. Tot en met 30 Sept. a.s. geeft „Algemeen 654” van de bonkaart voedingsmiddelen Voortdurende verkenningen Dergelijke vlootconcentraties worden door verkenningsvliegtuigen van de As waargenomen in het gebied van Bizerta en van Oran. In Duitsche militaire krin gen beschikt' men over gegevens, waar- Oran een pransch van JW.Wü man gereed Uit Lissabon wordt gemeld, dat de kan selarij van den Portugeeschen minister president gisteravond een officieele nota heeft gezonden aan de radio en de pers, waarin wordt gezegd, dat „fantastische” vijandige geruchten over de onlangs in Portugal genomen militaire maatregelen verspreid zijn met de bedoeling om te voorkomen, dat in Portugal een gezond oordeel wordt geveld over de ernstige gebeurtenissen, die zich in de wereld af spelen. Om deze redenen worden de vol gende maatregelen bekend gemaakt: De onlangs aangekomen belangrijke hoeveelheden oorlogsmateriaal stellen het ministerie van oorlog en het ministerie van marine in staat de vraagstukken der opleiding en verdediging in grooteren om vang dan tof dusver onder het oog te zien. Voor eind September en begin October zullen derhalve manoeuvres worden ge houden voor de verdediging van Portugal. Tevens zullen' ook oefeningen voor de civiele verdediging van Portugal worden gehouden De ontwikkeling van den internationalen toestand dwingt de regeering tot de groot ste voorzichtigheid en nauwgezetheid bij de uitbreiding der verdedigingsorganisa- ties, die overeenkomstig de eischen des tijds tegen buitenlandsche of binnenland- sche vijanden gebruikt kunnen warden. E. K. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 Z.g. Stadspaticnten no. 49. Ziekenveruoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995, KINDEROPERÉTTE IN DILIGENTIA Zondag 12 September zal ’s middags in Diligentia worden gegeven de kinder- operette in vier bedrijven „Sneeuwwit en Rozenrood”, waarin „Sneeuwwit” wordt gespeeld door Anika, de jeugdige Neder- landsche danseres. Na de pauze De ge leende koekenpan, kluchtspel in één be drijf. waarin Anika eveneens optreedt CONCERT In het Openluchttheater Zuiderpark wordt Zondagmiddag van 3 tot 5 uur een concert gegeven door het Het Japansche hoofdkwartier deelt mede„In den vroegen ochtend van 1 Sept, hebben vijandelijke vliegtuigen een aanval gedaan op Minamitorisjima op het eiland Marcus. Vijandelijke oorlogssche pen openden het vuur op het eiland”. (Het Marcus-eiland ligt ten N.O. van de Marianen in de Stille Zuidzee). Ontmoediging waarvoor niet de geringste aanleiding bestaat In het heden verschenen nummer van en Vaderland” komt o.m. voor een anikel van Max Blokzijl onder den titel: „De vlag op den Domtoren”. In dit arti kel staat hij stil bij de reactie, welke de val van Mussolini in zekere N.S.B.-krin- gen heeft teweeggebracht. „Het ware struisvogelpolitiek te wil len ontkennen”, zoo schrijft de heer Blokzijl „dat de uitschakeling van de fascistische partij in Italië en van haar grooten Duce, en de daarop gevolgde ontbinding dezer partij, ook op zekere Nederlandsche nationaal-socialisten op het eerste oogenblik een ontmoedigenden indruk heeft gemaakt. Wij denken hier zeer in het bijtonder aan zekere nationaal-socialistisch geor ganiseerde ambtenaren, die onder den in druk van Mussolini’s plotselinge aftreden met al zijn getrouwen een lichte huive ring hebben bespeurd, en die even plot seling hun rotsvast vertrouwen in de, zij het ook nog zoo kort geleden verworven, maar nu oerveilig schijnende overheids positie schijnen te hebben ontdekt. Dat de staat juist sterfelijk, het volk, eeuwig is. moge fraai, klinken, maar vooralsnog komt het omgekeerde hun so- lieder voor. Om het maar overduidelijk te zeggen:’ ze hebben het vertrouwen in de N.S.B.,- die er goed voor was. haar fiat op hun benoeming te geven, een weinig verloren. Men kan het gevoel niet van zich afzet ten, dat zij meenen erg verstandig tc zijn door nu toch maar liever met de stad der departementen dan met die der Bewe ging knipoogjes te wisselen. Men meent opgemerkt te hebben, dat deze dapperen, die wel in hoofdzaak onder bekeerden van na de Meidagen van ”40 gezocht moeten worden, met echte Nederland sche nuchterheid aan het nadenken zijn gegaan en tot de slotsom zijn gekomen, dat de staat een toch heel wat secuurder machtspositie waarborgt dan „zoo maar een partij, die morgen weggeblazen kan worden”, en dat ook bij ons wel eens ver rassingen zouden kunnen komen, die een en ander met bewijzen zouden staven. Nu, dat is een pijnlijke vergissing, zegt de heer Blokzijl. In de nationaal-socialistische volksge meenschap, of ook maar in het stadium van haar voorbereiding, tnoge de ambte naar met het driehoeksspeldje (al of niet zichtbaar gedragen) geen oogenblik ver geten, dat hij niet staatsch, maar volksch heeft te denken. Het is in Nederland de Nationaal-Socialistische Beweging, die hem heeft afgevaardigd, die bij zijn be noeming een ernstig woord heeft meege sproken, en die ook na zijn ambtsaan vaarding voor hem blijft dfe eenige poli tieke wilsuiting van het volk, dat hij dient en waartoe hij behoort. Mochten er onder den indruk der jong ste gebeurtenissen in Zuid-Europa staats- functionnarissen zijn, ledeft der N.S.B., die ziqh zijn gaan afvragen, of de Bewe ging niet t6ch aan beteekenis ingeboet zou kunnen hebben, dan moge hun dui delijk aan het verstand worden gebracht, dat de N.S.B. was, is en blijven zal de bron van alle politieke ontwikkeling, de vportstuwende kracht, de controleur van den staat Zonder staatsmacht, maar meer dan dat: waker voor de belangen der gemeenschap.* VOETBAL Het programma voor Zondag A.s. Zondag, den laatsten speeldag vóór den aanvang der competitie in het Wes ten, wordt het A.R.O.L.-tournooi in het Olympisch Stadion te Amsterdam be ëindigd. Het programma luidt: 11 u.: EDO-AFC; 1 u.: AGOW-DWS; 2 u.: Gisteravond verzamelde zich een groote menigte voor de St. Pieter om daar te luisteren naar de radiotoespraak van den Paus, die door middel van luidsprekers werd verspreid. Na de toespraak dromde de menigte voor het paleis samen en juichte den Paus geestdriftig en aanhou den^ toe. Paus Pius vertoonde zich aan het venster van een zijner particuliere vertrekken en gaf de menigte, die hem steeds weer toejuichte, den zegen. De radiotoespraak van den Paus is gis teren door alle avondbladen groot opge maakt en in extenso gepubliceerd. Com mentaren werden echter niet geleverd. De „Tribuna” en „Avvenire” leggen den na druk op de passage in de toespraak, waar in de Paus de aandacht erop vestigt, dat men allen naties de hoop op een waar- digen vrede moet geven, die noch hun levensrechten noch hun eergevoel schendt. harmonie-gezelschap Apolio” JUBILEUM Gisteren werd met een toepasselijk woord door den directeur van den Gemeentelijken Reinigingsdienst namens den burgemeester aan den op zichter le klasse L A. Noest de gebrui. kelijke eervolle vermelding en gratifi catie wegens 25-jarigen diensttijd ter hand gesteld. Voorbereiding van landings- operaties De aanvallen van het geallieerde lucht wapen beperken zich hoofdzakelijk tot Calabrië. Campanie en Apulië, d.w.z. den voet, het scheenbeen en de hiel van Italië. Deze tactiek wekt in Duitsche kringen .geen verwondering, daar men er hier van meet af aan rekening mee heeft gehou den, dat de geallieerden de Duitsch-Ita- liaansche strijdkrachten bij haar evacua tie van Sicilië niet over de Straat van Messina zouden volgen, maar dat het zwaartepunt van een eventueele landing op het Italiaansche vasteland veel Noor delijker bijv, in de Golf van Napels of zelfs bij den mond van den Tiber, zou liggen: Omdat Zuid-Italië hoogstens ten koste van een moeizamen veldtocht ver overd kan worden, terwijl het bij een krachtigen aanval op Midden-Italië auto matisch zou worden afgesneden. In dit verband speelt het feit, dat Rome tot open stad is verklaard, een niet onbelangrijke rol, aangezien de Italiaansche regeering heeft toegezegd dat zij Rome thans i*?k niet meer als kruispunt voor ’t militgir ver keer zal gebruiken.De geografische gesteld, heid van het Apenijnsch schiereiland heeft er toe geleid, dat de beide hoofdverkeers aderen tusschen Noord en Zuid: Milaan, Bologna, Florence en MilaanGenuaCi- vita Vecchia, beide over Rome loopen. Nu deze hoofdverkeersaderen voor het transport van troepen en materiaal naar Zuid-Italië wegvallen, blijft alleen de veel minder capabele en ook veel langere weg langs de kust van de Adriatische Zee over: MilaanAnconaFoggiaNapels, een omstandigheid, die de geallieerden slechts met 2 voor hun prestige hoogst riskante bombardementen van de Eeuwige Stad koralen afdwingen en die dus in hun stra tegische plannen ongetwijfeld zal worden uitgebuit. Houdt men met al deze feiten rekening, dan kan het geen verbazing wekken, dat van Duitsche zijde openlijk wordt gesproken over de concentratie van een groote geallieerde landingsvloot in de wateren van Sicilië, voornamelijk in het gebied van de haven van Augusta. Veel opmerkelijker is het dan ook, dat in bevoegde Duitsche kringen plotseling met even groote openhartigheid gewag wordt gemaakt van verschillende andere geallieerde vlootconcentraties, die lan- dingsoperaties doen vermoeden op nog grootere schaal. De Ned Corr.-dienst meldt uit Berlijn: De gigantische slag aan het Oostfront vermindert geenszins de belangstelling voor de gebeurtenissen in het bekken van de Middellandsche Zee. De geallieerde oorlogsvloot probeert voor het eerst met inbegrip van verschillende „slagschepen, die door hun draagvermogen in staat zijn om zelf buiten de reikwijdte der kustbat- terijen te blijven, de buitenste omwalling van het Zuidelijke bolwerk der vesting Europa te slechten. De strijdkrachten van de As scharen zich in slagorde voor den afweerslag, terwijl haar luchtmacht zware dag. en nachtaanvallen op de geallieerde vlootconcentraties doet. Buitenland Te Bern wordt officieel medege deeld: De Engelsche regeering heeft haar leedwezen betuigd over de gebeurtenis sen en de schade, die in Zwitserland in den nacht van 12 op 13 Juli door Engel sche vliegtuigen is aangericht. Zij heeft zich bereid verklaard schadevergoeding te betalen. De Amerikaansche weermacht en koopvaardij hebben, volgens de gisteren te Washington gepubliceerde officieele cij fers tot dusver meer dan 100.000 man verlorèn aan gesneuvelden, gewonden, vermisten en gevangenen. De door den vijand ondernomen lucht aanval op de stad Pisa heeft vooral de woonwijken van de binnenstad getrof fen, waar belangrijke schade is aange richt, meldt Stefani. ROME, 2 September. Plaatsen in de provincie Napels zijn door vijandelijke vliegtuigen gebombardeerd. De schade is van weinig belang. Vijandelijke schepen hebben gevuurd in de zóne van Kaap Pellaro (Calabrië). De kustbatterijen beantwoordden vuur terstond. <EER dan ooit te voren is Europa VI tbans °P zichzelf aangewezen om J.TA te strijden tegen de gevaren, welke het voortbestaan van het Avondland bedreigen. In de groote wor steling tegen de vernietigingspogingen van de vijanden uit Oost en West, staat ■het Duitsche Rijk vooraan, dat als aller kampioen naar zee. en landzijden de Europeesche waarden beschermt, en de grondslagen legt voor een toekomstige consolidatie. Weermhcht en volk toonen hun ongeschokte strijdmoraal Het Duit sche volk js vastberaden en besloten den oorlog, welke opofferingen deze ook moge eischen, voort te zetten. Daarover kan geen twijfel bestaan. Materieel en geestelijk is het Duitsche volk niet week, maar gehard in de 4 lange oorlogsjaren, die voorbijgingen. In dien tijd zijn de voorwaarden geschapen, welke noodig zijn voor de voortzetting van den strijd niet alleen, maar ook voor dc overwin ning, dank zij den reusachtigen arbeid en de organisatie in de voedsel- en wapenproductie. Ook al zou de oorlog nog jaren duren, het Duitsche volk is ook op den langen duur daarvan ingc. steld. In het besef van zijn onuitputte lijke kracht, kan het Duitsche volk vol houden tot de Europeesche overwinning is bereikt. Uit persstemmen uit andere landen blijkt de wil tot voortzetting van den oorlog, opdat niet voor een tweede maal een wereldstrijd van zulke titanische af metingen als thans, vernietigingen over den aardbol zal brengen. Slowakije gaat trouw aan de zijde van zijn bondgenooten hef vijfde oorlogsjaar in, zoo verklaart de „Gardista”. Voor ons Slowaken bestaat er aan het einde van het vierde oorlogsjaar alleen maar het besef, dat wij ons nog sterker dan tot dusver op de bases moeten plaatsen, aan welke wij het nationale bestaan en de zelfstandigheid van den staat hebben te danken. De vriendschap en het bond genootschap met het Duitsche volk is voor ons een heilige zaak, want heilig is ons ook de nationale vrijheid. Ook als Christenen kunnen wij onmogelijk sym- pathiseeren met diegenen, die zich in de armen van het bolsjewisme hebben ge worpen en de heiligste goederen van de Christelijke cultuur stelselmatig ver woesten. Wij hebben goede zenuwen, zoo besluit het blad en wij zullen over winnen, omdat het recht en de waarheid aan onze zijde staan. Deze oorlog met een Europeesche zoodoende ook met overwinning eindigen. De Zweedsche bladen „Svenska Dag bladet” en Stockholms Tidningen” hou. den zich in beschouwingen bezig met en ovérwjnning zou mede- Naar Stefani meldt, is generaal Alberto Pariani pehoemd tot Italiaansch ambassa deur te Berlijn. Generaal Pariani werd op 27 Dec. 1876 te Milaan geboren. In den eersten wereld oorlog was hij chef van den staf van het 6e Italiaansche leger en vervolgens lid van de Italiaansche wapenstilstandscom- missie, die den ItaVaansch-Oostenrijk- schen wapenstilstand.' van 1918 sloot. In 1919 werd hij leider van de Italiaansche militaire delegatie op de vredesconferen tie te Parijs en van 192024 was hij lei der van de Italiaansche delegatie voor de afbakening van de grens tusschen Italië en Oostenrijk. Van 192527 was hij leider der afdee- ling operaties bij den Italiaanschen gene- ralen staf, van 192733 militair attaché en later léider van de militaire delegatie in A^ianië. Van 193436 -jvas Pariani waarnemend chef van den ^neralen staf van het Italiaansche leger en vervolgens tot October 1939 onderstaatssecretaris aan het ministerie van oorlog en chef van den generalen staf van het leger. Sinds Maart 1943 was hij stadhouder- gencraal in Albanië. zal overwinning en een Slowaaksche VRIJDAG 3 SEPTEMBER Zeiss.Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over„De Herfststerren- hemel”. 15.45 en 20 u. Princesse- Schouwburg. „Waar is mijn dochter 19.15 u. Scala. „Vrijdag, de 13de”. 19.30 u. Boerderij „De Poppenkast” (Voorschoten). „Impromptu’’. 19.30 u. Na den dood van koning Boris Minister-president Filoff heeft de di recteuren der Boelgaarsche pers ont vangen. Hij sprak over de ziekte van koning Boris en zeide o.a., dat door verscheidene onderzoekingen ondubbel, zinnig is gebleken, dat van eenigerlei vergiftiging geen sprake kan zijn. Een testament, zoo verklaarde de minister verder, bestaat er niet. Het regentschap zal na de rouwplechtigheden worden vastgesteld. ^oHOOFDK WARTIER VAN DEN FÏHIRER, 2 September. Het Opperbevel van die Weermacht maakt bekend: In de totdusver bestaande brand punten van den afweerslag leverden onze troepen ook gisteren zware ge vechten. Door vastberaden tegenaan vallen werden op enkele plaatsen door gedrongen vijandelijke strijdkrachten opgevangen en deels met zware verlie zen teruggeworpen. Geconcentreerde aanvallen van formaties gevechtsvlieg tuigen en vliegende artillerie richtten zich vooral op vijandelijke troepen ten Zuidwesten vpn Wjasma. In het zeegebied van het Visschers- schierciland boorden snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen een bolsjewistisch kustvrachtschip cn een bewakingsvaar- tuig in den grond. Gisteren overdag werden aan het Oostelijke front 120 tanks stuk geschoten. De luchtmacht vernietigde in de periode van 30 Augustus tot 1 Sep tember 127 bolsjewistische vliegtuigen. Eerste luitenant Nowotny, comman dant van een groep jachtvliegers, heeft gisteren 10 overwinningen in de lucht behaald. Naar van militaire zijde over den jong- sten luchtaanval op Berlijn verluidt, meldt het D.N.B., heeft slechts de helft van de in den strijd geworpen vijande lijke vliegtuigen het doel, de Rijkshoofd- stad, bereikt. Als belangwekkend wordt melding gemaakt van het feit, dat dit maal het aantal in den strijd geworpen Duitsche jagers bijzonder groot is ge weest. Men zegt, dat het aantal Duitsche jagers waarschijnlijk tweemaal zoo groot is geweest als het aantal der boven Ber lijn verschenen vijandelijke vliegtuigen. Hierdoor en eveneens door den scherpen geconcentreerden afweer van den grond af, wordt de versnippering van den aan val verklaard, zoodat den vijand een ge concentreerde actie onmogelijk werd ge maakt. Met voldoening neemt de Berlijnsche pers kennis van het groote aantal neer geschoten vijandelijke vliegtuigen bij den jongsten Engelschen terreuraanval op Berlijn. Zij wijst er op, dat het aantal menschen, dat door de Britsche bommen is omgekomen, gelukkig gering is en het aaiHgl inzittenden der Britsche vliegtui gen, die doodelijk getroffen zijn, niet be nadert De „Deutsche Allgemeine Zeitung” merkt op, dat, gezien de grootte der aan vallende formaties en den omvang der schade het aantal neergeschoten vlieg tuigen zoo onevenredig is, dat men met recht kan spreken van een volkomen mi litair échec der Britsche luchtm^cht bij dezen aanval. Majoor van Dijk overleden Majoor A. J. M, van Dijk, corpscom mandant der gemeente-politie te Nij megen, op wien op 8 Juli j.l. een laffe moordaanslag is gepleegd, is Dinsdag avond na een moedig gedragen lijden aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. staat, kennelijk om te worden overgezet naar Corsica of misschien zelfs naar Zuid-Frankrijk. Tevens is er te Berlijn sprake van nog verdere militaire maat regelen van geallieerde zijde, welke eveneens in de richting van landings- plannen schijnen te wijzen. Duitsche verkenners hebben aan de Zuidoostelijke kust van Engeland concentraties van landingsbooten waargenomen, die sinds dien geregeld gecontroleerd worden met het resultaat, dat de Duitsche legerlei ding thans ook over informaties beschikt aangaande transporten van troepen en materiaal uit verschillende deelen van Engeland naar het Zuidoosten Met na druk wordt er te Berlijn, vooral ten aanzien van de geallieerde voorberei dingen aan de kust van het Kanaal, op gewezen, dat het voorloopig nog zeer de vraag is, of de geallieerden werkelijk zulke grootscheepsche plannen koesteren, dan wel of zij op deze.wijze hun eigenlijke plannen trachten té camoufleeren Hoe dit ook zij. zoo verklaart men te Ber lijn, van Duitsche zijde zijn alle maat regelen genomen voor het geval, dat de geallieerden het thans werkelijk eens op een krachtproef lieten aankomen. Om te bewijzen, dat deze maatregelen niet lukraak en overijld tot stand zijn ge komen, heeft men zelfs onthuld, dat Duitschland reeds bij de voprbereiding van de zomercampagne aan het Oostfront met deze eventualiteiten had rekening gehouden in dien zin, dat belangrijke re serves aan troepen en materiaal uit het Oosten zijn afgevloeid en thans de wacht houden aan alle bedreigde kusten in het Zuiden en het Westen van Europa. bon voor en bon „IJ eenheids- zeep” van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten recht op een stukje luchtgevulde een. heidstoiletzeep 40 of 57 pCt. of op het koopen van een stukje eenheidstoilet- zeep 14, 15 of 21 pCt. of op het doen wasschen van vijf k.g. droge vuile wasch. Voorts geeft bon „Algemeen 655” van de bonkaart voor voedingsmiddelen en bon „IJ waschpoeder” van de aan kin deren beneden acht jaar uitgereikte kaarten tot en met 30 Sept. a.s. recht op 250 gram waschpoeder of zeeppoe der, of op het doen wasschen van negen k.g. droge vuile wasch. Bon „IJ toilet zeep” van de aan kinderen beneden twee jaar uitgereikte kaarten geeft tot en met meergenoemden datum recht op een stukje van 50 of voor zoover voor radig 75 gram toiletzeep (oude samen stelling) Tenslotte geeft bon „Textiel 1 een" van de geel gekleurde textielkaart V 115 voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder tot en met 31 Dcc. 1943 recht op een stukje scheerzeep van 45 gram of, voor zoover de winkelier deze nog voor radig heeft, van een tube of een scheercrême. Churchill is gisteren met zijn vrouw te Washington aangekomen. Zij zullen tijdens hun verblijf in de federale hoofd stad, dat verscheidene dagen zal duren, op het Witte Huis wonen. „Churchill en Roosevelt zullen eenige punten van de oorlogsberaadslagingen, met welker bespreking zij in Quebec begonnen zijn, hier verder behandelen. De aankomst van Churchill beteekent niet liet begin van een nieuw hoofdstuk, doch het slot van het in Canada begon nen hoofdstuk.” Deze verklaring is door Amerikaansche regeeringsambtenaren na de aankomst van Churchill afgelegd. Het bezoek van Churchill zal niet ge heel van zakelijken aard zijn, daar de president hoopt het ten deele te maken tot een gebeurtenis van de „sociëty”. Het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft gisteren een verklaring bekend - gemaakt, waarin wordt medegedeeld, dat de Sovjetregee- ring door de regeeringen van Engeland en de Vereen. Staten ten aanzien van alle aspecten van den militairen toestand en van de politieke situatie „om haar standpunt verzocht en volledig op de hoogte is gesteld”. Arresten Het Vredegerechtshof te ’s-Gravenhage heeft, na door omstandigheden genood zaakt te zijn geweest zijn zittingen te onderbreken, zijn werkzaamheden weder aangevangen en o.a. de volgende arres ten gewezen Adrianus Groenewegen te 's-Graven- hage had in Mei 1941 een Vova-colpor- teur, door wien hij meende lastig ge vallen te worden, de beleediging „land verrader” toegevoegd. Het Hof overwoog,’ dat vooral bij de beoordeeling van een zeker soort van strafbare feiten, waartoe het onder havige behoort, welke meer op domheid pf gebrek aan inzicht dan op slechtheid of boosaardigheid duiden, met den ver zoenenden invloed van den tijd rekening moet worden gehouder^ mede in het be lang van den politieken vrede, welken het Hof te dienen heeft, waarbij komt, dat verdachte ter zitting van het Hof van beter inzicht heeft doen blijken. Het Hof volstond met de oplegging van een geldboete van 15. Wouter den Hertog te Alphen a. d. Rijn wien ten laste was gelegd, dat aan zijn schuld te wijten was, dat op 13 Mei 1940 een N.S.B.-functionnaris door het militair gezag wederrechtelijk van zijn vrijheid was beroofd, doordat verdachte dezen persoon als zoodanig aan het mili tair gezag had aangewezen, werd door het Hof van rechtsvervolging ontslagen, omdat het Hof van oordeel was, dat de bevoegdheid van het militair gezag in oorlogstijd moet worden erkend om naar eigen inzicht te beslissen welke per sonen moeten worden aangehouden ert van hun vrijheid beroofd, zoodat in dit opzicht van geen wederrechtelijkheid sprake kan zijn, terwijl overigens niet is gebleken, dat verdachte, de vorenbe doelde aanwijzing aan het militait gezag gevend, uit persoonlijke overwegingen gehandeld heeft en de vrijheidsberooving niet met eenige strafbare handeling ge- paard is gegaan. WA.-MAN SLOEG MET SCHOUDER RIEM De W.A.-man K. v. d. Woude te Zuylen had op 11 Sept. 1940 A C. Kosterman neergeslagen met een schou derriem. Hij was deswege veroordeeld door de Utrechtsche rechtbank. Ver dachte verklaarde, dat hij met 7 andere W.A.-mannen bedreigd werd door een joelende, opdringende menigte, waardoor hij gedwongen was er op los te slaan en K. geraakt had. Hij ontkende, dat K. volkomen onschuldig was, w^nt K. had hem geschopt en geroepen rasploert” Kosterman verklaarde, dat hij kwam aangeloopen, omdat hij zag, dat er een opstootje was, maar dat hij verder niets met de zaak te maken had <„(^etuig€ de Wit, wachtmeester der W A.., wees erop, dat K. steeds bij alle politieke relletjes als ophitser der jeugd aanwezig was. hetgeen door K met sx/x-r”"1*"' generaaF 26106 de Pr°cureur- dat K ten volle Smeken is, reoinrï^8 Was opsetreden. Hij grenl dlr^X^F vr*lsPraak, omdat de «rens der toelaatbaarheid van noodweer met overschreden werd hoewel Koster man misschien onschuldig was K Uitspraak over 14 dagen. verliezersronde-; 3 u.: finale. Voor de competitie zijn de volgende wedstrijden vastgesteld Zuiden, le kl.: MVVNAC; Roermond LongaEindhovenDe Spechten BW Maurits; Willem IINoad Spekholzer. heidePSV. District I, 2e kl A: HBC—Alcm. Vic- trix; DWVVolendm. 2e kl. B Hilver sumHVC. .District II, 2e kl. B NeptunusOver maas; ExcelsiorCoal. WIELRENNEN ARIE VAN VLIET EN DERKSEN IN ZWITSERLAND: In een sprintwedstrijd te Zürich-Oerlikon wist van Vliet de eerste plaats te bezetten met 9 punten, voor den Zwitser Kaufmann en Derk- sen. Laatstgenoemde werd daarentegen winnaar in een puntenrit over 5 k.m. Hij liet hier Wagclin en van Vliet achter zich. Morgen van 9—16.30 zijn aan de beurt voor het afhalen van hun distributiebe scheiden de letters War tjn einde Z. (Lokalen Groot-Hertoginnelaan en Loos- duinen). Morgen van 916.30 zijn voor de inwoners van het Benoordenhoutkwar. tier de letters Wah t.m. einde Z, van Scheveningen-Noord en Scheveningen- Zuid de letters W t.m. einde Z (onder, scheidenlijk in de lokalen van Diepen- burchstraat 1, Ooststraat 1 en Tesselsche. straat 65) aan de beurt. Joden moeten hun distributiebeschei. den halen morgen van 8.309 (lokalen Groot-Hertoginnelaan en Loosduinen) en van 99.30 (lokalen van Diepenburch- straat 1, Ooststraat 1 en Tesselsche- straat 65). Op 4 September vindt een na-uitreiking plaats. Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl, via Hilversum I, in de serie Brandende Kwesties, over het on derwerp „Een woord tot de vrouw". TE VROEG UIT DE TRAM GESTAPT: Op den Bezuidenhoutschcweg bij de Rijnstraat stapte de wed. J. K v. d. B. uit de Pijnboomstraat te vroeg uit de tram. Zij viel en kreeg een scb.urwonde aan achterhoofd en rechteronderbeen. Dc geneesk. dienst vervoerde haar naar het ziekenhuis Westeinde. Aan het bureau Alexandcr- plein 12 bevindt zich een beddetijk. welke vermoedelijk van misdrijf afkomstig is. Inlichtingen worden ingewacht. het begin van het vijfde oorlogsjaar met de gevolgen, die een der geallieerden met zich brengen. De militaire medewerker van „Stock- holms Tidningen”, kolonel Bratt, schrijft, dat in dat geval de Sovjetmacht slissenden invloed over groote van Europa zou krijgen Wie met open oogen deze mogelijkheid bekijkt, weet, dat dan een verandering in het .lot van de Europeesche volken zou ontstaan en dat dit de ondergang van het Avondland zou zijn. „Svenska Dagbladet” wijst eveneens op dit gevaar en verklaart, dat de Sovjet- politiek zoodanig is, dat zij twijfel laat bestaan over haar eerlijke en vreedzame bedoelingen. De atmosfeer boven het Noorden is nog steeds „ernstig en on- r heilspellend”. -

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1