No. 18581. Dr. Göbbels 4 jaar oorlog over SOVJETAANVALLEN BIJ CHARKOF EN DE MIOES AFGESLAGEN i Vrijdag 3 September. 1943. De BINNENLAND STADSNIEUWS AGENDA SPORT -l- Operaties tegen de Calabrische kust Nederlandsche schepen uit de lucht aangevallen Zeven-en-hyintig Nederlanders gedood Meer dan 14.000 gevangenen in den slag bij Orel nieuwe bonnen en Veerboot „Prins Hendrik” gezonken Wedstrijden S.S. und Polizei- sportgemeinschaft Wat op de nieuwe bonnen te verkrijgen is VERDUISTEREN Van 20.30 aar tot 6.45 aar Wij zullen strijden werken tot de overwinning ons is” De nieuwe Reichskarte für Urlauber Engelsche landing in Zuid-Italië; Gevechten met Duitsche en Italiaansche bewakingstroe^en VISSCHERIJBERICHTEN. OFFICIEELE BERICHTEN uit de Staatscourant Toezicht op minderjarigen De Leider bezoekt Drente Artikel in „Das Reich” De gebeurtenissen in Dénemarken COURANT t op m a t g a- voor bil hun (S.S.-Bildberichter-S. Fritz) ITALIAANSCH WEERMACHT - BERICHT op zal den 11.3 Hid staat van af te trad is men HAAGSCHE dit liever vandaag dan Hij ziet een voert eersten SCHEVENINGEN, 3 Sept. Klein® tarbot 3.505, kleine griet 2.50, gr. griet 5, groot middel tong 7.50, klein middel tong 7, kleine tong 45.50, groote slips 2.50, kleine slips 1. pie terman 1.50, wijting 0.80, groot middel schol 3, klein middel sohol 2.50, klein schol le srt. 2, ider 2e srt. 0.80, puf- schol ƒ0.50, pufschar ƒ0.30, kleine poon 1.20, groote poon 3, alles per kg. Tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde is benoemd aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om on derwijs te geven in de plantensystema tiek, dr. B. H. Danser, thans buitenge woon hoogleeraar. Geldigheidsduur vleeschbon 35 verlengd Zooals uit/ de heden gepubliceerde bonnenlijst blijkt, wordt van 5 Septem ber af op elk der bonnen 37 en 38 aard appelen wederom 2 k.g. aardappelen per bon beschikbaar gesteld De hoeveelheid aardappelen, die men op elk der bonnen 37 en 38 toeslag, alsmede op de rantsoen- bonnen voor aardappelen kan betrekken is niet gewijzigd zoodat deze nog 1 k.g bedraagt. Frank Duitsch staatsminister Bohemen en Moravië De Führer heeft, den staatsminister SS- Obergruppenführer Karl Hermann Frank benoemd tot Duitsch staatsminister voor Bohemen en Moravië met zetel te Praag, en een Duitsch staatsministerie voor Bo hemen en Moravië te Praag ingesteld. De Duitsche staatsminister voor Bohe men en Moravië leidt de zaken, die de behartiging van de rijksbelangen in het protectoraat betreffen, terwijl de rijks- protector de vertegenwoordiger van den Führer in diens hoedanigheid van rijks- hoofd is. JONGE MEISJES IN UTRECHT NA ZONSONDERGANG VAN DE STRAAT: Ingevolge een beschikking van den politiepresident te Utrecht is het in deze gemeente aan vrouwelijke personen be neden den leeftijd van 18 jaar verboden zich na zonsondergang op straat te be vinden. Valt dit tijdstip na 21 uur, dan moeten zij om 21 uur van de straat, valt zonsondergang voor 19 uur, dan geldt het verbod van 19 uur af. Uitzonderingen bestaan op deze beschikking o.m. voor jeugdige vrouwelijke personen, dig ver gezeld worden door haar opvoeder. Verordeningenblad Het Verordeningenblad bevat de teerde verordening van den Rijkscommissaris verband houdende met de buitengewone maatregelen voor de kustverdediging. De Amerikaansche aanval op Marcus Het Japansche hoofdkwartier deelt mede: „Naar uit nadere berichten blijkt, bestonden de vijandelijke afdee- lingen, die Woensdagochtend een aanval ondernamen op Minaitorisjima (eiland Marcus), uit speciale troepen met een vliegkam'pschip en ongeveer 160 bom menwerpers en jachtvlie'gtuigen. De vijandelijke afdeelingen vielen installa ties aan. Twaalf vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Onder de op den grond staande Japansche vliegtuigen, werd eenige schade aangericht. Het aantal slachtoffers onder de Japansche troepen en de schade aan de installaties zijn uiterst gering”. HANDBAL BE^IN COMPETITIE: De competitie be. gint a.s Zondag met de volgende wed strijden: Dames: le kl.TurnlustAHC ’28; HV ’36Athene- DonarHellas. 2A. SOS CWP; 2B: VVL—AHC 2- Spoorw HMS. Heeren: le kl.: DWS—Hellds; HV ’36 Donar; R’dam—SOS 2e kl.; AHCDo. nar 2Olympia 2Hellas 2. VOETBAL AFDEELING S-GRAVENHAGEVoor de competitie van de afdeeling ’s-Graven. hage van den N.V.B. hebben 157 elftallen (vorig seizoen 310) ingeschreven. DIVERSEN WEDSTRIJDEN NAT. JEUGDSTORM: Morgen en Zondag worden te Hilversum sportwedstrijden gehouden van het kader van -den Nationalen Jeugdstorm, zoowel voor mannen als voor vrouwen, HULDIGING C. J. DRIESCHER: De huL diging van den heer C. J. Driescher, die 1 September den dienst als Inspecteur van de Stichting Haagsche Sport- en Speel, terreinen heeft verlaten, zal morgenavond in ,,Hof van Holland’, Wagenstraat, om half acht aanvangen. In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van den secr.-generaal van Justitie betreffende toezicht op minder jarigen. Het besluit, dat heden in wer king treedt, stelt een maximumstraf vd?i vijf jaren gevangenisstraf, zes maanden hechtenis of een boete van f 300 vast voor dengene. die nalatig is over een minderjarige beneden de 18 jaar. die onder zijn wettig gezag staat of aan zijn zorg opleiding of waakzaamheid is toe vertrouwd, het vereischte toezicht te houden, indien de minderjarige een strafbaar feit begaat dat door behoorlijk toezicht had kunnen worden voorkomen. Verscheidene Engelsch-Amerikaan- sche vliegtuigen hebben heden in de vroege ochtenduren in de provincie Zeeland in duikvlucht de voor het civiele verkeer dienende veerboot „Prins Hendrik” aangevallen en met boordwapens beschoten. Het schip is gezonken. Aan boord bevonden zich 30 personen, van wie er 24 verdronken zjjn. De slachtoffers zün allen Neder landers; 18 hunner bevonden zich aan boord als passagiers, terwijl 6 tot de bemanning behoorden. Bovendien werden op andere plaatsen in het land 2 booten van de civiele scheepvaart met boordwapens bescho ten, waarbij drie Nederlanders den dood hebben gevonden. Het is reeds vaker opgemerkt, dat, doordien in ons land over het algemeen geordende toestanden heerschen en het leven van al.edag zijn gewonen voortgang heeft, velen zich onvoldoende realiseeren, dat zij in bezet gebied leven midden in oorlogstijd^ Nu en dan wordt men op wreede en bloedige wijze daaraan herin nerd. Opnieuw zijn 27 landgenooten slachtof fer geworden van den luchtoorlog, van deze afgrijselijke wijze van oorlogvoeren, waardoor zoovele onschuldige burgers reeds den dood hebben gevonden. Nadat reeds dood en verderf werden verspreid in zoovele van onze steden en dorpen werden nu ook onze schepen op de wijde wateren van ons land van de tticht uit bestookt. Terwijl de gevoelens van mede leven uitgaan naar de nabestaanden der ongelykkigen, die den dood hebben gevon den, wendt men zich vol afschuw af van een dergelijke onmenschelijke wijze van oorlogvoering, voor de sinistere gevolgen waarvan ook ons land in den Joop dezer oorlogsjaren niet gespaard is gebleven. •ZWARTE HANDELAREN GEARRES TEERD: Terzake van het koopen en ver- koopen van distributiebonnen er. goe deren tegen sterk opgedreven prijs, zijn in bewaring gesteld een zekere mej J. G. geb van N J. G M van N ^n J van N. Ten huize van eerstgenoenWle werd beslag gelegd op een groot aantal broodbonnen een partij Belgische shag, een aantal textielgoederen en een hoe veelheid goederen Bij een inbraak in een in de Spijkemakerstraat paardentuig en f 80 gestolen stal werden een ROME, 3 September. In den afgeloo- pen nacht heeft de vijand, die de laat ste dagen hier en daar landingspogin gen had ondernomen, die prompt* wer den afgeslagen, de krijgsverrichtingen tegen de Calabrische kust van de Straat van Messina op grootere schaal geopend. Op weg zijnde convooien en voor anker liggende schepen in de havens Catania en Augusta ^ijn doeltreffend aangevallen door Duitsche vliegtuigen. Formaties vjjandelijke vliegtuigen heb ben talrijke bommen laten vallen op Bolzano, Trente, Bologna en op de om geving van Napels, waarbij met name te Bologna schade werd aangericht. Gisteren heeft de Engelsch-Ameri- kaansche luchtmacht in totaal 35 vlieg tuigen verloren. Zeven toestellen wer den neergeschoten door Italiaansche, 19 door Duitsche jagers, 6 door de artille rie van den afweer en 3 door het lucht doelgeschut van motorvlotten. Van onze vliegtuigen zjjn er 6 niet teruggekeerd van de krijgsverrichtingen der laatste dagen. stonden van generaal-kolonel Ritter von Greim, in de 4>ocht bij Orel in een materiaalslag van den grootsten om- vang tegen een groot concentrisch bols jewistisch offensief van 11 legers stand gehouden. De vijand slaagde ondanks zijn geweldige superioriteit niet in de beoogde doorbraak van het Duitsche front. Alle stormloopen van den vijand zijn op het heldhaftige verzet van^onze troepen te pletter geloopen. De bloedige verliezen van den vijand zijn zeer hoog. Hij verloor meer dan 14.000 gevange nen, 5114 tanks en 854 stukken geschut werden vernietigd; 2119 vliegtuigen werden neergeschoten. In dezen grooten afweerelae hebben zich de 6e Rijnsch-Westfaalsche. de 31ste Nedersaksische. de 36ste Rijnpaltsische infanteriedivisie, de 10e Neder-Beiersch- Opperpaltsische pantsergrena^ierdivisie. de 4e Mainfrankische pantserdivisie en de 78ste Wurttembergsch-Badensche stormdivisie bijzonder onderscheiden De extra boterbon voor jeug dige personen Voorts wordt de z.g extra boterbon voor personen tot 21 jaar beschikbaar gesteld en wel de bonnen 40A en 40B boter. Bon 40A geeft recht op het koopen van 125 gram boter en bon 40B boter op het koopen van 125 gram margarine Zooals bekend, wordt dit rantsoen eens per 60 dagen beschikbaar gesteld Hoe wel deze bonnen dus voor het verbruik’ in een langere periode en wel tot en met 6 Nov. bestemd zijn, kan op deze bonnen slechts tot en met 18 September a.s. boter worden gekocht Na dezen datum zijn ze derhalve niet meer geldig. Naast den bovenbedoelden bon wordt voor personen tot 21 jaar nog een rant soen van 125 gram margarine op de bon nen reserve 2.55, 3-55 en 4-55 beschikbaar gesteld. Deze bonnen zijn evenals alle andere bonnen, die in de bonnenljjst bekend zjjn gemaakt, na 18 September niet meer geldig. Voorts is de geldigheidsduur van de bon nen 35 vleesch verlengd tot en met 18 September 1943. Bon boter 38A inleveren voor bak- en braadvet Teneinde te verhinderen dat het boter- rantsoen tengevolge van het geldig ver klaren van de bonnen voor 14 dagen in plaats van voor 12 dagen verminderd wordt, wordt, zooals bekend, een maal per 6 weken een aanvullend rantsoen beschikbaar gesteld. Voor de eerstvolgende periode van 6 weken, welke op 19 September aanvangt, zal hiertoe 100 gram bak en braadvet ver krijgbaar zijn. Ten einde den handelaar in stag> te stellen tijdig aan het publiek dit vet af te geven, dient men van Zaterdag 4 September tot en met Woensdag 8 Sep tember bon boter 38a bij zijn winkelier in te leveren. Als bewijs van inlevering kan men afgifte van een ontvangstbewijs ont vangen. nabijheid van het centrum van onze oorlogvoering is gekomen Dit inzicht is in overeenstemming met de feiten. Ook de hoop en verwachtingen door den vijand op de' luchtterreur gesteld zijn niet in vervulling gegaan Daarenboven spreekt bij den vijand het slechte ge weten. dat door ons zwijgen nog'te meer wordt aangemoedigd zich af te vragen hoe te zijner tijd het Rijk zal antwoorden op de onmenschelijkheden van de vijan delijke oorlogvoering in de lucht Men had gehoopt, de slachtoffers van de bomterreur als bondgenooten te kunnen winnen. Het tegendeel is het ‘geval Zij vragen niet naar leugenachtige vij^nde- UITREIKING VAN SPORTINSIGNES VOOR OORLOGSGEWONDEN DOOR DEN RIJKSCOMMISSARIS Woensdagmiddag zijn op Te Werve te Rijswijk wedstrijden gehouden in athle- tiek en handbal, georganiseerd door de S.S.- und Polizeisportgemeinschaft ter ge legenheid van het feit, dat voor het eerst in Nederland sportinsignes voor oorlogs- gewonden zouden worden uitgereikt. De wedstrijden, welke een min of meer feestelijk karakter droegen, waartoe het Stafmuziekcorps van den Befehlshaber der Ordnungspolizei het zijne bijdroeg, werden opgeluisterd door de tegenwoor digheid van den Rijkscommissaris, Rijks- minister dr. Seyss Inquart. Met ingang van 3 September 1943 wordt de nieuwe R^chskarte für Urlau ber in gebruik genomen, welke in de plaats komt van de destijds ongeldig- verklaarde kaart. De nieuwe kaart is uitgevoerd in groene kleur Op eiken bon daarvan "komt een schildje voor, het welk de waarde van den bon aangeeft Rondom dit schildje is de letter U” gedrukt in geel-witte kleur De bonnen van de nieuwe Reichskarte für Urlauber geven recht op het koopen van de daar op vermelde artikelen tot de daarbij vermelde hoeveelheden Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze bonnen uitsluitend geldig zün. wanneer zij zich bij aanbieding in den winkel of het restaurant aan de kaart bevinden. De winkelier of restaurateur moet dus de bonnen van de kaart ver wijderen Bovendien moet de kaart voor zien zijn van naam en adres van den gerechtigde Indien aan de genoemde vereischten niet wordt voldaan, zijn de bonnen niet geldig De bonnen van de thans in omloop gebrachte Reichskarte für Urlauber zijn geldig tot 14 Nov. a.s hetgeen blijkt uit de daarop voorkomende woorden: Gültig 14/11/43’’ De detaillisten kunnen dus bovenbe doelde bonnen geplakt op opplakvellen MD 147/03 bij de distributiediensten in leveren. Zij moeten daarbij een afzonder lijk ontvangstbewijs gebruiken. Detail listen en instellingen, die niet voldoende bonnen van de Reichskarte für Urlauber ontvangen om daarop een toewijzing te verkrijgen, kunnen deze bonnen bij de distributiediensten ruilen tegen rantsoen- bonnen. Voor de periode van 5 t.m. IS September Voor de komende periode van twee weken tot 18 September zijn de bonnen 37 en 38 aangewezen voor het koopen van brood, beschuit, vleesch (op de A-bon- nen 1 rantsoen, op de B-bonnen i/< rant soen), aardappelen (2 k.g. per bon en 1 kg. op den toeslagbon), tabak (tabaks waren naar keuze op beide bonnen), melk en taptemelk. Voorts zjjn voor dit tijdvak geldig verklaard de volgende bonnen: 646 en 647 voor bloem; 648 voor 125 gram havermout; 649 voor 125 gram gort; 650 voor 100 gram vermi celli; 651 voor 150 gr. kaas; 652 vóór 250 gram jam; 653 voor 500 gram suiker; 37a kindervoedsel voor 250 gram gort; 37b kindervoedsel voor 250 gram r ij s t of gort; 37 versnape- -- -chocolade; voor 100 gram Tijdens een tweedaagsch bezoek aan de provincie Drente, heeft de Leider zich op de hoogte gesteld van de, in dit ge west tijdens de Meidagen van dit jaar en daarna gepleegde terreurdaden tegen het bezit van nat.-socialisten, met name door middel van brandstichting in boer derijen en boerenschuren. De Leider, die vergezeld was door den chef van zijn kabinet, jhr. D. de Blocq van Schel- tinga, werd Vrijdagochtend aan de grens der provincie, verwelkomd door .zijn ge machtigde voor het Noorden, den heer Jac. Maarsingh te Stadskanaal, den wnd. districtsleider der N.S.B. in Dren te, J. A. Postma, den kringleider voor Z.W.-Drente, G. W. Boelens, den com missaris van Drente, mr. J. L. Bouma en den commandant van het maré- chausseegewest Groningen, W. H. Wijn kamp, die de verdere reis meemaakten. Den eersten dag werd een vijftal slachtoffers dezer terreurdaden, in het Zuid-Westen dezer provincie bezocht. De Leider liet zich daarbij uitvoerig voorlichten over de aangerichte schade en de mogelijkheden tot herstel. In een ongedwongen onderhoud besprak Mus- sert de moeilijkheden der slachtoffers, waarbij o.a. óveral tot uitdrukking kwam, dat het meeleven en de hulp der dorpsgenooten de zorgen, waaronder deze menschen gebukt gaan, aanmerke lijk verlichten. Ook bezocht de Leider de nabestaan den van een drietal vermoorde natio- naal-socialisten, namelijk de weduwe Bisschop te Oud-Schoonebeek, de we duwe Oost-Indiën te Hollandsche Veld en de weduwe Reilingh te Zuidlaren, ter wijl tevens een bezoek werd gebracht aan de familie de Vries te Klazinaveen, waarvan een zoon aan het Oostfront sneuvelde, terwijl drie anderen daar nog als soldaat hun plicht doen. Den tweeden dag bezocht de Leider nog een drietal slachtoffers van laffen brandstichtersarbeid in het midden der provincie, terwijl in den namiddag in het concerthuis te Assen een groote be sloten werkersvergadering werd gehou den, waar Mussert het woord voerde. Na afloop bracht hij een bezoek aan den Beauftragte van den Rijkscommis saris voor Drente. Tijdens de reis werd de Leider overal geestdriftig begroet en met groote vol doening namen de Drentenaren kennis van zijn verzekering, dat al het moge lijke zal worden gedaan, om het geleden verlies te vergoeden. gram r ij s t of ringen voor 100 gram en 38 versnaperingen suikerwerken. Tenslotte is verkrijgbaar op bon 37A een half rantsoen boter, op bon 37B een half rantsoen margarine, op bon 40A een half rantsoen boter, op bon 40B ean half rantsoen r i n e, en als bijzonder rantsoen op de bonnen 2-55, 3-55 en 4-55 een half rant soen margarine. Voor vermicelli en chocolade zal op 3 October een nieuwe bon worden aan gewezen en voor vervangingsmiddelen en koffiesurrogaat op 19 September. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 3 September. Het Opperbevel Van de Weermacht maakt bekend: In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front werden ook gisteren de herhaalde aanvallen der bolsjew'ieken in de gebieden ten Westen van de Mioes en vooral ten Westen van Charkof in zware en afwisselende gevechten afge slagen. Eigen tanks drongen daarbij op verrassende wijze vijandelijke troepen opstellingen binnen en vernietigden 29 stukken geschut, alsmede verschei dene vijandelijke tanks. In den centralen sector van het front zijn nieuwe, zware gevechten in de ge bieden «van Ssefsk, ten Zuidwesten en ten Westen van Wjasma aan den gang. In de ochtenduren van heden landden Engelsche troepen aan de Zuidwestelijke punt van Calabrië. Gevechten met Duitsche en Italiaansche bewakings- t roe pen zijn aan den gang. Formaties van de Duitsche luchtmacht vielen overdag en ’s nachts schepen voor de Oostelijke kust van Sicilië en in het zeegebied ten Westen van Algiers aan. Verscheidene vijandelijke transportsche pen werden door bommen van zwaar kaliber getroffen. Duitsche jagers scho ten gisteren bij Napels 18 vijandelijke vliegtuigen neer. Luchtmacht en marine vernietigden boven het kustgebied van de bezette gebieden in het Westen en beven den Atlantischen Oceaan 12 vlieg tuigen Enkele vijandelijke vliegtuigen onder namen in den afgeloopen nacht storings- vluchten boven West-Duitschland Over den na wekenlange zware ge vechten geëindigden slag in de bocht bij Orel wordt na de beëindiging van de stelselmatige ontruiming van dit gebied thans gemeld Onder bevel van generaal-veldmaar- schalk von Kluge en generaal-kolonel Model hebben troepen van het leger doeltreffend gesteund door vliegende formaties van de luchtmacht en de luchtdoelartillerie, die onder bevel lijke propaganda, zij roepen om vergel ding. De vijand heeft zich dus in alles, wat den oorlog en het Duitsche volk betreft vergist. Hij onderschat niet slechts ons oorlogspotentieel doch ook ons oorlogsmoreel Wij hebben dezen oorlog niet gewild zoo herhaalt de minister tenslotte Hij geeft ons derhalve geen vreugde doch is voor ons slechts een bittere plicht Doch nooit mag de vijand eraan twij felen of wij dezen plicht getrouw tot de overwinning zullen vervullen Daartoe zijn front en vaderland op dezelfde wijze besloten Recht op. met trotsche houding stappen wij van het vierde in het vijfde oorlogsjaar over Wij zullen strijden en werken tot de overwinning ons is De sintelbaan werd omzoomd door vele militairen van Weermacht en Marine, die hun enthousiasme niet onder stoelen of banken staken en de athleten op luide wijze aanmoedigden. Aan het eind van den middag stelden de militairen, die het sportinsigne voor oorlogsgewonden zouden verkrijgen, als mede de deelnemers aan de wedstrijden, zich op, waarna S.S. Obergruppen- führer Rauter, den Rijkscommissaris, die indertijd als een der eersten dit sport- insigne heeft ontvangen, verzocht de on derscheidingen uit te reiken. Na zich in korte bewoordingen tot de soldaten te hebben gerièht, waarbij hij wees op het nut van sport voor oorlogsgewonden, overhandigde de Rijkscommissaris aan de deelnemers van den eersten leergang voor oorlogsgewonden, waarvan de sportieve verzorging in handen was van den ma joor der Schutzpolizei Stolze, de insignes. Vervolgens reikte S.S. Obergruppen- führer Rauter de fraaie prijzen uit aan de winnaars, waarbij de eereprijs van den Rijkscommissa ris ten deel viel aan het handbalelftal der S.S- und Polizei sportgemeinschaft. Over de wedstrijden nog het volgende In de finale op de 100 m plaatsten zich o.a. Osendarp en Pen. Na twee valsche, starts gingen 6 sprin ters uit de blokken Osendarp won ge makkelijk in den tijd van 10.9 vóór Pen die 11.3 noteerde Deze tijd is niet slecht als men be denkt. dat Osendarp bijna geen tegen stand ondervond. Op de 1000 m won S S.- Mann de Bruyn in 2 min. 37.4 sec. Deensche regeering van het Deen- y ontwapend, daar werd ge en met zeer ge- Bbstijds zijn wij hem het antwoord op zijn terreur tegen het vaderland schul dig gebleven. Thans moeten wij het des tijds verzuimde herstellen. De minister wijst erop, dat Duitschland ook in tegenstelling tot zijn vijanden een helder, vastomlijnd politiek doel heeft De staatslieden van de vijandelijke coa litie willen de fouten van Versailles herhalen en zoo mogelük nog over treffen. Wij willen die vermijden en overwinnen. De volken van Europa moe ten bij de verdeeling van hun sympa thieën voor de beide oorlogvoerende par tijen ook beslissen of de ellende van den naoorlogstijd van destijds op giganti sche wijze vergroot, zich zal herhalen of dat Europa dit keer na den oorlog beter zal beginnen De minister noemt de vraag, hoe lang de oorlog nog zal duren, maar al te na tuurlijk. Want de oorlog stelt aan alle volken eischen. waarbij die van den vo- rigen oorlog verbleeken. Ook dit is een bewijs, dat het om het geheel gaat. En daarom zal hij zoo lang duren, tot een duidelijke beslissing valt. De minister wijst vierder op de gere serveerde scepsis ten aanzien van het verdere verloop van den oorlog dat de laatste weken meer en meer bij de En gelsche en Amerikaansche openbare mee- ning valt waar te nemen Men ziet lang zaam in Londen en «Washington in. dat de Anglo-Amerikaansche successen van den jongsten tijd geen overwinningen in den zin van oorlogsbeslissingen waren en dat men zelfs niet eenigermate in» de centrum van Dit de ZATERDAG 4 SEPTEMBER Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant” Voordracht over ,.De Herfststerren- hemel”. 15 45 en 20 u Prinoesse- Schouwburg. „Waar” is mijn dochter 19.15 u. Diligentia. Dansavond Han Rijnbeek m.m.v. Arts Hesterman en Christi v. Bergen a.d. vleugel Nico Rin gels 20 u. Pulohri Studio Debutan tenconcert (gemeente-museum). Solisten: Ans Dol. alt-mezzo. Corry Koppen, piano m.m.v.«Kees Peterse. altviool en Hans Schouwman, piano. 15 u Scala. „Vrijdag de 13de” 19 30 u. Circus Gieren (Malieveld) Openingsvoorstel ling 19 u, Boerderij „De Poppenkast" (Voorschoten). ,.Het vrouwtje van Sta voren” 15 u. (kindennatinée) en 19.30 u. Nederlandsche vrijwilligers bii de Duit* sche Marine. De muts past uitste kend. De Gruppenführer overtuigt zich bij ieder afzonderlijk of de uniform onberispelijk zit. Als ze voor het eerst in ..blauw" zijn kunnen de jongens nauwelijks het oogenblik afwachten, waarop zij met hun nieuwe uniform in de stad kunnen gaan wandelen (P.K.-Andres-R.) Dr. Göbbels wijdt in „Das Reich” een hoofdartikel onder het opschrift „Het groote drama” aan een be schouwing naar aanleiding van het afloopen van het 4de oorlogsjaar. Wij meenen te mogen aannemen, zoo schrijft de minister, dat geen der vijan delijke staatslieden en geen van de ge heime machten, die begin September dezen oorlog ontketenden, zich destijds een duidelijk beeld hebben gevormd van rampzalige gevolgen van hun nood- Jottigen aanslag Zij handelden uit haat, minderwaardigheidsgevoel en ideologi sche overdrevenheid en meenden beslist in hun kortzichtigheid dat het door hun vereende krachten gemakkelijk en bin nen niet al te langen tijd gelukken zou het Duitsche volk den doodelijken stoot toe te brengen, dien zij ondanks de ijverigste pogingen in Versailles ver zuimd hadden. Men kan nauwelijks beweren, dat er in de coalitie die in September 1939 zich, tegenover ons plaatste, ook maar een enkele staatsman met constructieve voor stellingen te vinden was die een mo derne wereldopvatting en volkenorde voorstond Het was en het is bij hen op alle gebied reactie in reinbultuur. Hun plan was het Rijk terneer te slaan, om dat zich daarin de levenshonger van de overbevolkte jonge volken al te spontaan aandiende. Men wilde Duitschland niet laten komen tot het tot ontwikkeling brengen van zijn hem door God gegeven krachten Vandaar de oorlog. Het Duitsche volk en zijn leiding, zoo verklaart dr. Göbbels nog eens met klem, dragen geen schuld aan dezen oorlog. Die is hun opgedrongen Onze bedoelingen en plannen lagen uitsluitend op het gebied van den vrede bü ons vielen in tegenstelling tot onze vijanden geen interne zwakheden waar te nemen, waaruit slechts door oorlog nog een uit weg te vinden was. Het/Rijk was sterk, hecht aaneengesmeed en naar alle kan ten geconsolideerd De minister herinnert eraan hoe ern stig de toestand van het Riik bij het begin van den oorlog was In het Westen maakten Groot-Brittannië en Frankrijk zich op tot den vernietigingsstrijd tegen het Duitsche volkop het gebied van den oorlog ter zee was Engeland vast besloten het Duitsche volk opnieuw door middel van de blokkade langzaam uit te hongeren. In het Oosten ondernam het Poolsche leger de van grootheidswaanzin getuigende poging door te dringen in her Duitsche gebied en daarachter stond het bolsjewisme op de loer om elke gunstige kans, die zich bood te gebruiken om het Rijk den doodssteek toe te brengen; Het is den Führer gelukt door een souvereine. superieure strategie den verstikkingsring te verbreken, die ons bü het begin van den oorlog omvat hield Niet één stad van het Rijk werd door den vijand bezet doch land voor land en militaire rr^cht na militaire macht, die ons bedreigden óf geheel terneer ge slagen óf zoo ver in eigen land terugge dreven dat er thans geen sprake meer kan zijn van een territoriale bedreiging van het Rijk. Het zwaard van de vijandelijke blok kade ter zee bleek stomp te zijn. Wü kunnen thans noch wat voedsel noch wat grondstoffen betreft meer uit Gehongerd worden. Wat wij voor de overwinning noodig hebben bezitten wij Wij moeten het slechts verdedigen Wij zitten zoo als reeds vaker is gezegd, aan den lang- sten hefboomarm en wanneer de vijand ook maar eenige mogelijkheid zag ons de vuistpanden die onze overwinning garandeeren, te ontnemen, dan zou hij morgen doen. die niet, vandaar dat hij de oörlogvoering overbrengt op een gebied waarop hij zich nog steeds een waar meester heeft getoond Hü voert den oorlog evenals in den eersten wereld oorlog in plaats van tegen onze soldaten tegen onze vrouwen en kinderen Des tijds trachtte hij de overwinning door honger thans door fosfor te behalen ---- Over de jongste gebeurtenissen in De nemarken, die geleid hebben tot de af kondiging van den staat van beleg, wor den o.a. nog de volgende bijzonderheden bekend: Het aantal gevallen van sabotage in Denemarken was in de laatste weken, voor de afkondiging van den staat van beleg, bedenkelijk gestegen. Deensche en Brifcche valschermspringers waren naar Denemarken gezonden, om bij de organisatie van de sabotage behulpzaam te zijn. Tevens werd van Engeland uit een hevige propaganda gevoerd. In de grootere steden van Denemarken, zooals Aalborg, Aarhus, Odensee en zelfs in Kopenhagen, braken stakingen uit. Of schoon het optreden van de Duitsche sol daten door iedereen, zelfs van Deensche zijde, voorbeeldig werd genoemd, wer den dezen steeds meer door onverant woordelijke provocateurs lastig gevallen, waardopr zij zich tenslotte genoodzaakt zagen, zich met de wapens te verdedi gen. Het feit staat vast, dat de Engel- schen achter deze golf van sabotage en de opruiing van de Deensche bevolking staan. In een bericht van radio-Londfen van 29 Augustus wordt dit uitdrukkelijk met de volgende woorden bevestigt^ ..Het !:an zijn, dat de Deensche revolutie de eerste van een zorgvuldig voorberei de serie opstanden in bezet Europa is, Waarbij tijd en tooneel door het geallieer de opperbevel is bepaald”. Nipt over het hoofd jjezien mag wor den, dat de Deensche’ regeering, met goedkeuring van den Koning, pogingen in het werk heeft gesteld, om door over' eenkomstige oproepen het Deensche volk tot inkeer te brengen. Het resultaat van deze pogingen van Deensche zijde, is helaas onbevredigend uitgevallen. De deensche regeering verklaarde niet in staat te zijn, de noodzakelijke maatrege- en voor handhaving van orde en rust ‘e nemen, zoodat de Duitsche bevelheb ber in Denemarken genoodzaakt was, 2elf de noodige maatregelen te nemen op 29 Augustus den militairen beleg voor geheel Denemarken Kondigen De EL- daarop af. Het resteerende deel sche leger is ontbonden Het verzet, dat hier en boden, werd gemakkelijk -r ringe verliezen gebroken. De Koning e de Kroonprins bevinden zich op nun kasteelen. Intusschen is overal het werk hervat, m het geheele land heerscht ruafe

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1