DE HARDE GEVECHTEN IN HET OOSTEN DISTRIBUTIE- MAATREGELEN IN DE LUCHT DE OORLOG 1943 Zaterdag 4 September. No. 18582. I Nieuwe terreuraanval Groote slag in Donetz- bekken op Berlijn man Obergericht van nieuwe Reggio, San Giovanni en Melito Porto Salvo ontruimd De melkverstrekking op de scholen Ruimteverwarming voor bijzondere doeleinden Sovjets verloren 1.750.000 sedert 5 Juli Sovjet-aanvallen afgeslagen Gevoelige verliezen bij landing op Calabrië Uitreiking bonkaarten Met uw persoonsbewijs bij a, is n er niet bij. Er is controle! Hevige gevechten met Duitsch- Italiaansche voorposten Nieuwe rantsoenbonnen Duitsche verdediging ongebroken Massale aanvallen van de bolsjewieken Nederlandsche krijgsgevangenen op Java Diefstal van veldpostzakjes Luchtaanval op Parijs t Tuchthuisstraffen voor bende dieven en helers De strijd in den Stillen Oceaan Verliescijfers van den vijand aanzienlijk ■REGGO COURANT HAAGSCHE ■Dienstaanb, 0,38, Pers, gevr. 0,48. Adv. „Br, bur. v, d. bl.” 10 c. meer' 22 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten De jeugdige gening Simeon zeer DUITSCH WEERMACHTBERICHT B luchtstrüd- ■X 27 Engelsche bommenwerpers bij Groot- Berlijn neergeschoten ITALIAANSCH WEERMACHT BERICHT Gunstige uitwerking op gezondheids toestand voor het najaar van en In iten rei- )ct. a.s. Formulieren vóór 15 Sept, inleveren Huisbrandverbruikers, waartoe beboe ren de verbruikersgroepen B, C en D, als mede particuliere verbruikers, die in aan merking komen voor een toeslag ten be hoeve van een in hun woning aanwezige ruimte voor bijzondere doeleinden (kanto ren, wachtkamers van artsen, e.d.), die nen een aanvraagformulier Br C 250 resp. Br C 251, zoo spoedig mogelijk bij den distributiedienst af te halen en uiterlijk ROME, 4 September. Na een hevige artillerievoorbereiding door talrijke batterijen, opgesteld aan de Siciliaan- Jiche kust en gesteund door het vuur van de vfoot en een overwegende lucht macht zijn de Engelsch-Amerikaansche strijdkrachten er gisteren in geslaagd eenige bruggenhoofden te vormen in het uiterste Zuiden van Calabrië. Na zware gevechten, waarin de verdedigingstroe- pen met steun van de luchtmacht db« vijand zware verliezen toebrachten, moesten Villa San Giovanni, Reggio di Calabria en de streek van Melito Porto Salvo worden ontruimd. Vijandelijke vliegtuigen hebben aanval len gedaan op plaatsen in de provincie Napels, Catanzaro en Salerno; ook Sul- mona werd gebombardeerd. Italiaansche en Duitsche jagers hebben in verschei dene gevechten 16 toestellen neergescho ten; 5 andere vliegtuigen werden door de luchtdoelbatterijen neergehaald. Een Brit- sche bommenwerper is, na door artillerie vuur getroffen te zijn, bij het eiland Cos (Egeïsche Zee) in zee gevallen. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Over de landing van de geallieerde troepen in Zuid-Italië wordt van Duitsche militaire zijde weinig medegedeeld. Men verklaart, dat aanvankelijk ongeveer een divisie Canadeesche en Britsche troepen geland was. Deze begonnen onmiddellijk langs den kuststraafweg naar het Noorden op te rukken, terwijl andere groepen, on dersteund door pantserwagens naar het Oosten gingen en pogen het binnenland binnen te dringen. Deze troepen waren overgezet door ongeveer 100 landingsboo- ten. welke door 5 oorlogsschepen waren beschermd De Duitsche en de Italiaan sche luchtmacht bracht reeds tijdens de overvaart een deel van de landingsbooten tof zinken Eenige andere vaartuigen wer den zoo zwaar beschadigd, dat zij door hun bemanningen werden prijsgegeven. Hevige gevechten met Duitsche en Ita liaansche voorposten zijn begonnen. Over de ontwikkeling der operaties is tot nu toe nog niets bekend gemaakt. Ook van geallieerde zijde toont men zich terughou dend. toestand deren”. van de resultaten van de onderzoekingen, gedaan in MeiJuni 1942 met die in Oct.Nov 1942. dat ..de percentages in gewicht achteruitgegane of gelijk ge bleven kinderen, voor hen. die niet aan de melkverstrekking op school heb ben deelgenomen, duidelijk het ongun stigst zijn”. Directoraat-generaal van Politie Tot chef van den algemeenen staf bij het Directoraat-Generaal van politie te Nijmegen is benoemd kolonel P. J. Kooymans, voorheen gewestelijk politie- president te Eindhoven. De nieuwe chef l van den algemeenen staf heeft op 1 Sep tember j.l. zijn werkzaamheden als zoo danig aanvaard. De Slem der S.S. Luistert Zondag van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I op golflengte 415 meter naar de stem der S.S., onderwerp: SS-op- leidingskamp Avegoor. Een dag uit het leven van een SS-man. Deel 4. Vensteridylle een bunker in Oosten De zon zijde. (P.K.. Dr. Pauli- mende depressie in verband staat met de ervaringen, die de Engelschen bij de aanvallen hebben kunnen opdoen. De po ging van den vijand om de successen door zoogenaamde zware verliezen, resp. schade aan Duitsche zijde op te blazen, is doorzichtig. Zoo wordt be weerd. dat bij den aanval van 31 Aug. ftp 1 Sept, op de Rijkshoofdstad, duizen den gebouwen vernield en meer dan 5000 menschen om het leven gekomen zijn. De dwaasheid van dergelijke bewe ringen blijkt reeds uit het feit, dat in werkelijkheid bij dien terreuraanval op Berlijn, slechts 5 personen werden ge- Het Duitsche Obergericht heeft te Utrecht de zaak behandeld van den 23- jarigen slager Johannes Peeters, uit Oss, die uitsluitend om zich 'een aangenaam leven te verschaffen, gestolen had overal waar zich daartoe de gelegenheid bood. Door inklimming en diefstal kreeg hij o.a. ook een groot aantal vleeschbonnen in bezit, die hij verkocht. Hij werd aldus ook misdadiger tegen de oorlogsecono mie. Met het oog op zijn jeugd en op het feit, dat hij nog niet gestraft was, een bekentenis aflegde en oprecht berouw toonde, legde het Duitsche Obergericht hem 2 jaar en 6 maanden tuchthuisstraf en een boete van 1500, subs. 6 maanden tuchthuisstraf op. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) /1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M, (10 reg.) /0.19. Elke m M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. f 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (ta halve oplƒ0.57, 15 Sept. a.s. ingevuld bij dezen dienst in te leveren. Thans kunnen ook brandstoffenrantsoe- nen worden aangevraagd ten behoeve van café’s, winkels en werkplaatsen. Ook deze formulieren (Br C 250 of Br C 251) moe ten uiterlijk 15 Sept. a.s. bij den distribu tiedienst worden ingediend. De gedroogde pruimen voor kinderen Kunnen nog tot en met 11 September in ontvangst worden genomen Zooals bekend zijn voor kinderen be neden den leeftijd van 4 jaar gedroogde pruimen beschikbaar gesteld op bon „Reserve 4-41”, welke bon voor 24 Juli j.l. bij den detailljst moest worden in geleverd. De aflevering zou zoo spoedig mogelijk volgen. Aangezien de pruimen thans overal in de winkels aanwezig zijn, zal het publiek nog tot en met 11 September a.s. in de gelegenheid zijn deze bij den detaillist in ontvangst te nemen. Na dien datum kan men geen aanspraak op aflevering meer doen gelden. dood. Daartegenover weegt het verlies van rond 400 tot 500 man vliegend per soneel bijzonder zwaar. Een soortgelijke maatstaf heeft men voor de materieele schade, die om propagandistische rede nen door den vijand bijzonder zwaar wordt genoemd. Inlichtingen betreffende Dijkgraaf t/m Gij Aangezien door de beperkte plaats ruimte de uit Japan ontvangen opgaven van Nederlandsche krijgsgevangenen niet meer op de gebruikelijke wijze kunnen worden gepubliceerd, zal door het infor matiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis in den Vervolge regelmatig worden bekend gemaakt over welke groepen van krijgsgevangenen inlichtingen kunnen worden verkregen. In verband hiermede wordt medegedeeld, dat thans inlichtin gen kunnen worden verstrekt omtrent krijgsgevangenen beginnende met den naam Dijkgraaf tot en met de let ter G ij. Zij, die inlichtingen wenschen omtrent vorenbedoelde krijgsgevangenen, gelie ven zich te wenden tot het informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Korte Voorhout 14. 's-Graven- hage, onder opgave van naam, voornamen, geboortedatum en .plaats en zoo moge lijk stamboeknummer, militairen rang en laatst bekende standplaats. De ontzaglijk zware verliezen der bolsjewieken tijdens hun zomer- offensief gaan, naar het D.N.B. ver neemt, ieder voorstellingsvermogen te boven. Zij bewijzen, dat zeer ern stige overwegingen de bolsjewieken moeten drijven tot deze aan zelf vernietiging grenzende wanhoops- aanvallen. Een blik op de economische situatie der Sovjet-Unie toont inderdaad als be slissend motief, dat aan het front en in het achterland de ergste honger wordt geleden. Wanneer Stalin thans den wed loop met den honger niet wint, dan staan de bolsjewieken voor een voe- dingsrampspoed. De bolsjewistische ge vangenen en overloopers bevestigen steeds weer, dat hun eenheden bij de harde gevechten doodbloeden. In deze geweldige worsteling, waarin tallooze bolsjewistische infanteriedivisies en pantserbrigades opstormen tegen den, elastischen wal der Duitsche verdedi ging, hebben de bolsjewieken sedert 5 Juli, het begin van hun offensief, onge veer 1.750.000 man verloren aan dooden^ gewonden en gevangenen. Daarbij komen de verdere, zware ver liezen der bolsjewieken bij hun ver schillende ontlastingsoffensieven in de overige sectoren van het front. Toen de bolsjewieken inzagen, dat hun verliezen alles wat zij vreesden te boven gingen, gebruikten zij bij de gevechten ten Z.W. van Wjasma en ten Z.W. van Belyj, vooral technische wapens, welke hun zwaar geteisterde infanterie moesten ontlasten. Maar ook bij deze aanvallen bereikten de bolsjewieken niet een van hun gevechtsdoelen, maar moesten een nieuw verlies van 160.000 soldaten in- casseeren. Ook in den Noordelijken sec tor van het Oostfront hebben de bolsje wieken gevoelige verliezen geleden. Met het totale verlies van 1 driekwart mil- lioen dooden, gewonden en gevangenen, breken de bolsjewieken al hun, tot dus ver gevestigde verliesrecords. Zij hebben dus sedert het begin van den veldtocht in het Oosten, met hun totale verliezen de grens van 20 millioen overschreden. In dit getal zijn opgenomen de ruim 5.7 millioen in Duitsche gevangenschap geraakte bolsjewieken. Als balans van het bolsjewistische hongeroffensief kan tot nu toe geconsta teerd worden, dat, ondanks de met zeer sterke strijdkrachten uitgevoerde, we kenlang durende bestorming van in aan tal superieure strijdkrachten, de Duit sche verdediging op geen enkele plaats door de Sovjettroepen kon worden door broken en dat tegenover de operatief niet meetellende terreinwinst, aan bol sjewistische zijde een verlies staat van 1 driekwart millioen man. Het D.N.B. schrijft: De elastische af weer is nog steeds het kenmerle van de Duitsche oorlogvoering. Sedert de ont ruiming van Charkof worden 2 tendenzen van de Duitsche. oorlogvoering steeds duidelijker: 1. een defensieve oorlog voering en 2. een doelmatig prijsgeven van terrein, omdat dit op een bepaald tijdstip de geschiktste vorm is voor het benadeelen van de bolsjewieken. Hier door wordt het terugschuiven van het front op verschillende, punten verklaard. Wanneer buitenlandsche waarnemers hierachter grootere Duitsche plannen vermoeden, die aan den dag zouden kun nen treden, zoodra het bolsjewistische slijtageproces zijn hoogtepunt genaderd is, kan alleen gezegd worden, dat men zich te Berlijn over dergelijke vermoe dens niet uitlaat. Verboden handel in vleeschbonnen PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-GraVenhage bij vooruitbet. p, 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45.» Voorb., Boekh. H.E.G.Ruys, Hee»enstr. 12«. Tel. 776036N.V. Kantoarb. Th. J de Koning, Goudsbloem!. 3 Tel. Bij postkant tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p 10 c. - e-»—--- -1 VERDUISTEREN Van 20.15 tot 7 nar Maan: 4 Sept, op 11.40 u., onder 22.30 u. 5 Sept op 12.50 u., onder 22.57 u. 6 Sept op 14.02 u„ on der 23.27 u. 7 Sept. E. K. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 z.g. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Zie kendienst Den Haag) No. 115995. Men zegt, zoo verklaart men te Ber lijn, nauwelijks te veel, wanneer men veronderstelt, dat deze plotseling opko- De A. N. P.-correspondent te Berlin meldt: Aan het'Oostfront is gisteren een nieuwe groote slag ontbrand en wel in den sector van de centrale Donetz. De bolsjewieken vielen hier na een artillerievoorbereiding met meer dan honderd batterijen massaal aan. De jeugdige ^Coning Simeon II van Boelgarije. Foto, genomen in Sep tember 1941 in een kring van soldaten tijdens een manoeuvre (Hoffmann-Stapf) torpedojager, 3 landingsvaartuigen en kleine vaartuigen; zwaar beschadigd torPedo.jager. 3 landingsvaartuigen. zijn 57 Japansche vliegtuigen -,-T teruggekeerd of hebben zich ettelijk op vijandelijke doelen gestort. Aanval op Kulambangra de^H v*jandelijke luchtmacht heeft Don tui ami8 '’Pnieuw met ongeveer 150 vlieg- eilanS ■JaPansche stellingen op het den» o Is-Ulambangra (Salomonseilan- Verlwen gevallen en daarbÜ 13 toestellen De plaatselijke distributiedie ken van 6 Sept, tot en met 2 nieuwe bonkaarten voor voedingsmidde len uit. Zoo noodig zullen de diensten nader bekend maken, op welken dag men zijn kaarten dient af te halen. De diensten reiken tegen overleg ging van de stamkaart en tegen in ont- vangstneming van een bon van het in legvel uit: aan houders van een inleg vel K 1 of L 1 een bonkaart K 121, aan houders van een inlegvel K 2 of L 2 een bonkaart K 221, aan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bonkaart 321, aan houders van een inlegvel K 4 of L 4 een bonkaart K 421. Zij, die geboren zijn tusschen 5 Sept, en 4 Oct. van de jaren 1922, 1929 en 1939 moeten hun inlegvel ruilen, alvorens hun bonkaarten in ont vangst te nemen. Men kan zijn kaart uit sluitend afhalen bij den distributiedienst der gemeente, waar men in het bevol kingsregister is opgenomen. Een uitzon dering wordt' gemaakt voor schippers, woonwagenbewoners (mits opgenomen in het centraal bevolkingsregister), gede tacheerde marechaussee’s, de vaste be volking van kostscholen e.d. en voor hen, die tengevolge van oorlogsomstandig heden elders verblijven. Bij de uitreiking der kaarten wordt de bon van het inlegvel verwijderd, waarvan het nummer overeenstemt met het nummer van de uitgereikte bon kaart. Er wordt ditmaal geen vakje van de stamkaart afgekruist. Bij de uitreiking van bonkaarten voor bijzonderen arbeid, welke eveneens ge durende dit tijdvak plaats vindt, wordt het vakje M 10 van de stamkaart van een aanteekening voorzien. Men ga terstond na of men alle be scheiden. waarop men recht heeft, ont vangen heeft. Latere reclames worden niet in behandeling genomen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 4 September. Het Opperbevel van dfe Weermacht deelt mede: Aan het Oosteljjke front werden ook gisteren krachtige aanvallen der bolsje wieken in den Zuidelijken en den Cen- tralen sector in verbitterde gevechten afgeslagen. De vijand verloor wederom 160 pantserwagens. Aan de Zuidwestelijke punt van het schiereiland Calabrië leveren Duitsch- Italiaansche afdeelingen strijd tegen ge lande Britsche strijdkrachten. De vijand leed daar gevoelige verliezen, vooral bij een mislukte poging om in den rug onzer gevechtsvoorposten te landen. In luchtgevechten met Duitsche jagers verloor de vijand gisteren boven Ita- liaansch gebied 13 viermotorige vlieg tuigen BritschAmerikaansche krachten deden gisteren aanvallen on verscheidene plaatsen in het bezette ge bied in het Westen, waaronder ook eenige districten van Parijs De burger bevolking leed gevoelige verliezen Twaalf vliegtuigen werden neergeschoten. In den afgeloopen nacht hebben Brit sche vliegtuigen met talrijke brisant- en brandbommen het gebied van Groot-Ber- lijn aangevallen In eeni.ge stadsdistric ten ontstonden aanzienlijke schade en verliezen onder de bevolking In weer wil van de zeer moeilijke weersomstan digheden vernietigden iuchtverdedigings- strijdkrachten 27 der aanvallende vijan delijke bommenwerpers. - De postbeambte Johannes Herber heeft zich voor het Duitsche Obergericht moe ten verantwoorden wegens diefstal van veldpostpakjes. Hij had zich een aantal veldpostpakjes. waarvan hij vermoedde, da-t zij genotmiddelen bevatten, toege ëigend en den inhoud zelf gebruikt. Bij de beoordeeling moest als verzwarende omstandigheid worden aangemerkt, dat de Deutsche Dienstpost alAaar employe’s en arbeiders er dringend op heeft gewe zen, welke ernstige gevolgen het zou heb ben voor hen, die zich aan veldpostpak jes vergrijpen. Voor een dergelijk optre den kunnen slechts zware straffen wor den opgelegd, daar op die wijze het con tact van den Duitschen soldaat met het vaderland verstoord wordt. Wie zich aan veldpostpakjes vergrijpt, bestempelt zich tot een voor het volk schadelijk element, n.l. als iemand, die de door den oor logstoestand veroorzaakte buitengewone omstandigheden gebruikt tot het begaan van een strafbare daad. Dit heeft Herber in het onderhavige geval op zeer ver werpelijke wijze gedaan Er is eehter rekening mede gehouden, dat Herber een zeer onontwikkelden indruk maakt, zoo- dat ook met het oog'op zijn tot nu toe onbesproken gedrag een tuchthuisstraf van drie jaar als voldoende straf be schouwd kon worden. Gezien deze uitspraak beveelt de wet houder voor de Volksgezondheid de melk verstrekking in de bijzondere aandacht van de hoofden der schalen aan. De burgemeester verzoekt in een schrijven aan de hoofden van de openbare en bij zondere scholen voor lager onderwijs de leden van het onderwijzend personeel er van te overtuigen dat zij het mee doen der kinderen aan deze schoolmelk- versfrekking zooveel mogelijk moeten bevorderen Op den 4den verjaardag van de ge meenschappelijke Engelsch-Fransche oorlogsverklaring aan Duitschland, heb ben Anglo-Amerikaansche vliegtuigen Parijs gebombardeerd. Het agentschap Ofi meldt, dat verscheidene wijken met bommen bestookt werden. Ver van elk militair doel werd dood en vernieling gebracht. De aanval geschiedde des ochtends, terwijl de zon scheen. In en kele minutèn zijn in de getroffen deelen der stad talrijke gebouwen ingestort, de bewoners onder zich begravend. Op ver schillende plaatsen heeft men 10 dooden op één plek gevonden. In drie straten van een wijk zijn 25 huizen volkomen vernield en vele andere beschadigd. On der de vernielde gebouwen bevinden zich een kerk en een ziekenhuis van het Roode Kruis. Het aantal dooden te Parijs wordt door Ofi opgegeven als 86; er zijn 220 gewonden. In het departement Seine et- Oise zijn er 10 dooden, 22 zwaar- en meer dan 100 lichtgewonden, in het departe ment Aube 6 dooden en 20 gewonden. De Porte St. Cloud en de Avenue de Versailles werden tijdens het bombarde ment zwaar beschadigd. In het winter- sportpaleis zijn reeds 30 lijken opgebaard. In de buurt van de Métro is een meisjes school vernield. Het gebouw van de cen trale pharmacie van ’t Roode Kruis werd vernield. Het grootste gedeelte van het personeel is op zijn post om het leven ggkomen. „Paris Soir” schrijft: Om den ver jaardag van den oorlog te vieren, is Parijs door de Anglo-Amerikaansche „bevrijders”^ op wilde wijze gebombar deerd. De vliegtuigen der „bevrijders”, die op zeer groote hoogte hebben gevlo gen, hebben de Fransche hoofdstad met bommen bestrooid, waardoor onschul dige slachtoffers gedood zijn, nieuwe ruïnes veroorzaakt en nieuwe rouw ge bracht. Engelsche vliegtuigen hebben, naar C.D. meldt, te Parijs een personen- en een goederentrein met de boordwapens beschoten. Drie reizigers werden gedood en 8 gewond. Dezelfde vliegtuigen be schoten een visschersboot en verwond den 2 opvarenden. Maarschalk Pétain heeft de voor mor gen voorgenomen reis naar Aurillac uit gesteld. - - i J Voor het Duitsche Obergericht, dat te Utrecht zitting hield, is een strafzaak behandeld tegen 46 beklaagden, bijna uitsluitend inwoners van de stad Woer den, die op een heele reeks diefstallen uit de opslagplaatsen van de Duitsche Weermacht te Woerden betrekking had. Twaalf beklaagden hadden zich wegens diefstal te verantwoorden. Een deel van hen was onder gebruikmaking van de verduistering de opslagplaats binnen gedrongen en had daar leeren jassen, sokken, schoenen, dekens en ondergoed ontyreemd. Anderen maakten misbruik van het vertrouwen, dat zij genoten als arbeiders in de opslagplaatsen en ont vreemdden tijdens den dienst voorwerpen als bovengenoemd. De buit ging dan door handen van de overige 34 beklaag den, die zonder uitzondering, ondanks dat zij wisten, dat het gestolen goed was, er een levendigen handel mee dreven en zich aldus aan heling schuldig maakten. Het Duitsche Obergericht veroordeelde de dieven tot tuchthuisstraffen van 1 tot 314 jaar, in minder ernstige gevallen tot gevangenisstraffen van 6 maanden tot 1% jaar. De helers kregen, voorzoo- ver zij beroepsmatig hadden gehandeld, tuchthuisstraffen van IVi tot 4 jaar, in lichtere gevallen van 3 tot 9 maanden en in bijzondere uitzonderingsgevallen boeten van 150 tot 60Ö gulden. Zeven be klaagden werden wegens gebrek aan vol doende bewijs vrijgesproken. Het Japansche hoofdkwartier heeft meegedeeld, dat de Japansche land- en luchtstrijdkrachten bij de operaties in den sector Nieuw-Georgië gedurende Augustus meer dan 7 vijandelijke sche pen tot zinken hebben gebracht, meer dan 50 schepen beschadigd en meer dan 270 vliegtuigen neergeschoten. De vijan delijke verliezen bij de landoperaties be droegen meer dan 3000 man. Tot zinken gebracht: 19 transport schepen, waarvan 10 groote, 6 van mid delbare tonnage en 3 kleine, 52 oorlogs schepen. waaronder 1 kruiser, 2 lichte Kruisers of groote torpedojagers, 3 an- nqre Jagers, 12 torpedomotorbooten. v; landingsvaartuigen en 5 andere di vaartuigen. Zwaar bescha- Jgd: 2 transportschepen, 8 oorlogs- DeH *?en’ waaronder 3 kruisers, 3 to^ ^®dojagers en 2 torpedomotorbooten. beschadigd: 11 transportschepen, waar van groote, 33 oorlogsschepen, waar- 3 kruisers, 5 torpedojagers, 7 tor- tjjd^iotorbooten en 18 landingsvaar- I Japansche verliezen zijn: Gezonken 3 klet’ to, pee tenslotte n°g niet In den afgeloopen nacht hebben for maties Britsche bommenwerpers op nieuw het gebied van Groot-Berlijn aan gevallen. Reeds verscheidene honderden kilometers voor de Rijkshoofdstad wer den de Britsche eskaders, naar het D.N.B. verneemt, door sterke esca drilles DiHtsche nachtjagers aangevallen en met succes bestreden. Een aantal vijandelijke vliegtuigen stortte reeds tij dens de eerste phase van den aanval neer. Batterijen zware eh zwaarste luchtdoelartillerie. legden om het ge- heele gebied van Groot-Berlijn een dich te vuurversperring. Bij een poging om deze te doorbreken, stortten verscheidene viermotorige bommenwerpers brandend neer. Verwacht mag worden, dat het verliescijfer van den vijand aanzienlijk is. De Britten wierpen hun bonjmen zeer verspreid over het stedelijk gebied van Berlijn, vooral in de buitenwijken. Het terreurkarakter, ook van dezen aan val, staat ondubbelzinnig vast. Wederom werden woonwijken, ziekenhuizen, ker ken en andere cultuurmonumenten ge troffen en vernield. De Berlijnsche be volking trad bij de bestrijding van de ontstane branden opnieuw krachtig op en legde een bewonderenswaardige hou ding aan den dag. De ontnuchtering in Britsche militaire kringen over de uitwerking van de jong ste terreuraanvallen op Duitsch gebied, vooral van den aanval van 31 Aug. op 1 Sept, op de Rijkshoofdstad, komt, naar gisteren van militaire zijde te Ber lijn werd verklaard, tot uiting in ver schillende uitlatingen in 'de pers aan de overzijde van het Kanaal. In het rapport betreffende de uit komsten van de door den Geneeskundigen en Gezondheidsdienst ingestelde onder zoekingen in het voor- en najaar 1942 naar den voedingstoestand van school kinderen hier ter stede wordt o.a. ge zegd. dat ..naar den verkregen indruk, het melkgebruik op school zeer waar schijnlijk in het algemeen een gunstige uitwerking heeft op den gezondheids- der daaraan deelnemende kin- Het bleek n.l. bij vergelijking Oude na 27 November ongeldig Zooals bekend worden met ingang van 5 Sept. a.s. rantsoenbonnen van e^n nieuw model in omloop gebracht voor de artikelen boter, margarine, suiker, eieren, melk en tabak. Deze rantsoen bonnen zijn evenals de nieuwe rantsoen bonnen voor aardappelen, welke reeds in gebruik zijn, uitgevoerd in de kleuren groen en lichtbruin, welke horizontale banen vormen. De opdruk der bonnen is de volgende: Boterbonnen: linksboven in rood het cijfer 31, rechtsboven in donkerbruin de letters .,1 R” of ..I R” naar gelanjf de bonnen recht geven op het koopen van een rantsoen of een half rantsoen, onderaan in donkerbruin het woord „bo ter”: Margarinebonnen: linksbdven in rood het cijfer 32. ’rechtsboven in donkerbruin de letters „1 R” of ..4 R" naar gelang de bonnen recht geven op één. of een half rantsoen, onderaan in don kerbruin het woord ..margarine": S u i k e r-b o n n e nlinksboven ia rood het cijfer 14. rechtsboven in don kerbruin de letters ,.l R” of .,4 R” naar gelang de bonnen recht geven op e^n rantsoen of een half rantsoen, onderaan in donkerbruin het woord „suiker”: E i b o^n n e nlinksboven in rood hefi cijfer 37, rechtsboven in donkerbruin de letters ..1 R”, onderaan in donkerbruin de woorden „een ei”; Me Ik bon n en linksboven in rood het cijfer 39, rechtsboven in donkerbruin de letters „1 R”. onderaan in donker bruin het woord .melk 1"; T ab aksbonnen: linksboven in rood het cijfer 66. rechtsboven in don kerbruin de letters „1 R”. onderaan in donkerbruin het woord „tabak" ZooaAs reeds is medegedeeld, blijven de rantsoenbonnen van het oude model voor bovenstaande artikelen geldig tot en met 27 Nov. a.s. Ook de oude rantsoen- bon voor i rantsoen suiker is na dezen datum niet meer geldig. Wissel bonnen boter en melk blijven geldig Voor de wisselbonnen voor boter melk zullen geen nieuwe modellen gebruik genomen worden Deze blijven derhalve ook na 27 -November a.s geldig. Tenslotte zijn de bonnen .4 rantsoen aardappelen” welke voorkwamen op de bonkaarten voor langdurigen arbeid voor de 12e periode 1942 tot en met de 5e periode 1943, na 11 September a.s. niet meer geldig. Tot dien datum kan men I op deze bonnen 14 k<. aardappelen koopen. Telefoon 1163e» (zeven lijnen) BUREAUX; WAGENSTRAAT 3537 Giro No. «500 Bljkant._Schey.JCoizetotr. 319, Tel. 550310. Fil.s Rijsw.. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel, 119461; 330263; Boekh. J. B. v. Sétert jr„ Thereeiaetr, 106a, Tel' 772444; Boekh. E.D. cóuvéê,^.Ho^tenï^^^ KAART VAN iGNAR, SfAOAFORA MA22ARRA LAZZARO OeiFArmi-A ’aormina- ROCALZ '--•MorrA fmmara V>3TRORCALE «X s STZFANO-^

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1