I iw 8 I BOTS’HANDÊLSONDERNFMING Tandheelkunde Manfred en Manuela SIERADEN I - '1 BINNENLAND BUITENLAND STADSNIEUWS SPORT KUNST EN LETTEREN FEUILLETON HANIASCHOOL HA3-GSCHE COURANT Zaterdag 4 September 1943 le bl. pag. 2 F rontzorg-kindervoorstellingen In het kader der nieuwe Frontzorg- actie van de W. A. zal in den loop van 1943/44 een aantal „Frontzorg-kin- dervoorstellingen” gegeven worden. Het doel dezer kindervoorstellingen is het geven van verpoozing aan kinderen van de Nederlandschd strijders aan de bui- tenlandsche.fronten, van de Oostland- boeren en -arbeiders, van de arbeiders in het buitenland en aan de kinderen der armste bewoners der betrokken plaatsen. Medewerking wordt verleend door gezel schappen van kleinkunstartisten. sne- ciaal ingesteld op hej. geven van kinder voorstellingen. Verklaring in den Rijksdag Duitsche persstemmen Actie KERKNIEUWS Voedingsgewassen in eigen tuin Controleur met een hooivork gedood Het harden der Jeugd Vacantie-regelingen Sportrevue BURGERLIJKE STAND voor de zelfbescherming De landbouwhulpen Mil Frontzorg-bonte avond R. van Visbeen Fonhof (C.N.F.—Meijer) een ongeval 114 knikte -jie afd. Jagers, Spoor- Manuela. brutaliteit Bij het stelen van een fiets, op den Kneuterdijk, werd de 31-jarige S. B. op heeterdaad betrapt klucht- iog eens Speelstijl ALLE GIPSSOORTEN LEVERT F. DIJKSTRA Koningstraat 16« Telefoon 115080. 9792 In dit verband zij mede herinnerd aan den ..bonte avond”, welke in het kader der Frontzorg-acfie Dinsdagavond 7 Sep tember in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te den Haag in samen werking met den Nederlandschen Om roep zal worden gegeven. Het wordt een gevarieerde avond waarop o.m. het be kende dansorkest van Theo Uden Mas- man zich zal doen hóoren „21 In het te Wolvega heb de 800 meter tober een bekisting van planken aan en dekke deze met een broeiraam af. Ook pleegt men voor dit doel reeds in Augustus de selderij of peterselie in een leegstaanden broeibak te planten. Tijdens den winter moet er voor wor den gezorgd, dat de temperatuur onder het glas boven het nulpunt blijft. Op deze wijze heeft men den geheelen winter uit eigen tuin versche soepgroenten ter be schikking. Wanneer men omstreeks Nov. nog over ’n flinke hoeveelheid volgroeide andijvie- struiken beschikt, dan kan men deze struiken voor/ichtig met een kluit uit den grond steken en dicht naast elkaar onder een broeiraam inkuilen. Dit moet geschie den als de bladeren droog zijn. Aldus kan men dan nog tot ver in den winter uit zijn eigen broeibak versche andijvie eten. Natuurlijk moet er ook in dit geval voor worden gezegd, dat de ruimte onder het glas vorstvrij blijft. Daarom geeft men den bak bij strenge vorst nog een extra afdekking met een rietmat of iets der gelijks. Bij zacht, vochtig weer zet men de ramen daarentegen op een kiertje. oorlogsproductie reeds op haar maxi male grens gekomen en de vraag is, of zij deze grens op den duur kunnen handhaven. Daarentegen is het maxi mum der Duitsche prestatiegrens nog niet bereikt. Daartoe bezit Duitschland reserves aan economische krachten, die het economische prestatievermogen van Europa In stijgenden omvang zullen om- hopgvoeren. De verhouding van onze productie tot die van onze vijanden kan nog slechts in één richting veranderen, n.l. beter worden. willen als jeugd in dezen oorlog de nooit stokkende adem van ons volk zijn.” Deze belijdenis van de Duitsche en bovendien van de overige Germaansche jeugd bij het begin van het vijfde oor logsjaar is het mooiste bewijs voor de groote volhardende kracht van het Duitsche volk en het jonge vereenigde Europa, om den oorlog door alle hard heden van den tijd tot een zegevierend einde te brengen. Laat uw broeiramen in den herfst niet ongebruikt liggen. Zoowel in September als in October kunnen onder dit glas nog verschillende malsche bladgroenten zooals spinazie, raapstelen, snij sla en tuinkers worden geteeld. Zeer goed zijn de broei ramen in het najaar en den winter ook te benutten voor de teelt van versche sel derij en peterselie. Wie in zijn tuin over een hoekje selderij of peterselie beschikt. Het D.A.F, en het N.A.F. hebben een bedrijfsappèl gehouden voor leden en personeel van het Deutsche Theater i. d. Niederlanden. Overzicht tijdens deze bijeenkomst. (C^i.F.-Meijer) De landing in Calabrië In een oproep eischt de „Mesjaggero” eensgezindheid van alle Italianen voor den afweer van den vijandelijken aanval. Geheel Italië bevindt zich in verdedi- gingstoestand, aldus het blad. Voor deze eensgezindheid moet de oplossing der problemen, waarnaar het Italiaansche volk sedert jaren streeft en welke sinds 25^fuli aangevat is, voorloopig plaats maken. De afweer van de vijandelijke be dreiging moet in denken en handelen op den voorgrond staan. HOOFDSTUK 38 Marjorie zat in haar prachtige, ge stroomlijnde auto voor de deur. Ze Wachtte op haar koffers, op den direc teur, op Manfred, die zijn vrouw aan de haren zou meesleepen, om haar voor Marjorie op de knieën te dwingen en niet in het laatst wachtte ze op het pu bliek, dat in massa’s het theater zou uitstroomen. Ze wachtte echter tever geefs. Er kwam niets dan de koffers; geen directeur, geen Manfred, zelfs niet het publiek. Op de verhooging voor het gesloten scherm deelde Langen mede, dat Mar- Japansche prins gesneuveld Het Japansche ministerie van Marine heeft medegedeeld, dat de vierde zoon van prins Hirojasoe Foesjimi, luitenant- ter-zee graaf Hirohide Foesjimi, aan ver, wondingen, welke hij eind Augustus had opgeloopen bij luchtgevechten in het Zui den van den Stillen Oceaan, is bezweken. Gistermorgen was men te Cuyk onder toezicht van ambtenaren van den C. C. D op het erf van den landbouwer v. d Berg bezig met graan dorschen. Op een gegeven moment moest het dorschen worden stop- gezet en terwijl een der controleurs bezig was met het verzegelen van den molen, wierp de 31-jarige W v. d. Berg van boven een hooivork naar den controleur P. H De hooivork trof den ambtenaar in de borst. Het slachtoffer liep nog enkele tien tallen meters door en zakte toen neer. Enkele oogenblikken later gaf hij den geest. De dader werd door de marechaus see gearresteerd en is in verzekerde bewa ring gesteld. Hij zou niet ten volle toe rekenbaar zijn. Manuela haalde lachend haar schou ders op. Dan zou ik mij helaas genoodzaakt hebben gezien, haar werkelijk een paar tanden uit den mond te slaan. Allerliefst! Kom Manfred, mensch, zegkoch ook eens iets. Jij kunt het ten slotte het beste beoordeelen. Kunnen we het wagen op jouw verantwoording? Manfred wilde verontwaardigd op springen en protesteeren, maar zoo dwingend trof hem een blik uit Manue la’s fonkelende oogen, dat hij zijn hoofd liet hangen. Ja, al zou de hemel instorten... op mijn verantwoording!. haar verloving niet durft vertellen. Zij zoekt een pseudo-verloofde en zendt de foto’s van een anderen meneer naar mama, en zoo gaat het huwelijk door (waarbij mama niet aanwezig kan zijn) zonder dat het tot schoonmoeder door dringt, wie eigenlijk de man van hhar dochter is. O schrik: daar komt schoon- mamaatje het paar opzoeken en de dochter, in haar angst, „ronselt” den meneer van de foto en dwingt hem de rol van den echtgenoot te spelen, waar bij ze natuurlijk voor zeer zotte situaties komt te staan. Als dan de werkelijke echtgenoot binnen komt en door schoon mama wordt afgeblaft is de dwaasheid volmaakt en bereikt deze klucht haar cli max, welke niet bepaald van de fijnste soort is, maar dat ook niet pretendeert te zijn. Dit karakter van oubolli. spel in modern gewaad wordt I stevigjes aangedikt dpor den DE FINSCHE VERDEDIGING Omtrent de gisteren gehouden niet- openbare bijeenkomst van den Finschen Rijksdag is een officieele verklaring uit gegeven, waarin o.a. wordt gezegd: In den Rijksdag heeft ministerpresident Linkomies gisteren een verklaring afge legd over den politieken toestand. Hij wees er allereerst op, dat de onwrikbare wil tot verdediging van het Finsche volk door het Finsche leger aan den dag ge legd, voorbeeldig is geweest, doordien het zich onderwierp aan de door den oor log gevergde offers en ontberingen. Hij bracht de dankbaarheid van het geheele Finsche volk tot uitdrukking voor de sol daten der weermacht, haar leiding en haar roemvollen opperbevelhebber, voor het voorbeeldige plichtsgevoel. Vervolgens gaf spr. een uitvoerig overzicht over den economischen toe stand en óver de mogelijkheden tot ver zekering van de ravitailleering van het vólk in den komenden winter. De ministerpresident merkte voorts op, dat het doel in de eerste plaats natuur lijk een veilige vrede is en vervolgde: „Om dezen echter te bereiken, wordt van ons allen standvastigheid en kalmte ver langd. De beteekenis van onze tot nu toe gebrachte groote offers kan er van af hangen, hoe overlegd en gedisciplineerd wij in kritieke phasen kunnen handelen. de eerste plaats is er eensgezindheid noodig, welke thans even onontbeerlijk is als in de dagen van den winteroorlog. Slechts wanneer het Finsche volk in eep onwrikbaar gemeenschappelijk front staat, kan het de groote moeilijkheden overwinnen, welke het op zijn weg ont moet. heid, een schandelijk bedroe. Zeker, programmawijzigingen en veranderingen in de rolbezetting waren voorbehouden, natuurlijk, maar in zulk een geval had de directie een uitzondering moeten ma ken en de ëntréegelden terugbetalen. Het verontwaardigde zoemen werd met de minuut sterker. Het klonk als het opgewonden gezoem van een bijen zwerm; zelfs de schetterende marsch- muziek van het orkest kon de onrust niet overstemmen. Manfred stond naast Manuela tusschen de coulissen. Hij greep naar haar hand, welke koud was als ijs. /Wordt vervolgd); Op den drempel van het vijfde oor logsjaar houdt de Duitsche jeugd den „Tag der Wehrertüchtigung der Hitler- Jugend”. Zij bewijst aldus den wil van het Duitsche volk tot den strijd tot aan de definitieve overwinning over de vij anden van Europa. Duitschland zendt zijn jongemannen niet als kanonnenvleesch naar het front. Het voedt zijn jeugd veeleer zoodanig op, dat deze bij het, bereiken van den leeftijd, waarop zij voor den militairen dienst geschikt is, lichamelijk en geeste lijk voorbereid is voor den dienst bij de Weerntacht. Deze opvoeding onder scheidt zich essentieel van de Sovjet- methode om kinderen met de wapens te doen opleiden en in. den strijd te sturen. Een essentieel kenteeken v£n de Duit sche Wehrertüchtigung is een weldoor dachte lichamelijke scholing op den breedsten grondslag. Zij wekt naast de opvoeding tot lichamelijke behendigheid en kracht in de eerste plaats soldateske deugden als moed, discipline, kameraad schap. eergevoel en strijdgeest op. De eigenlijke Wehrertüchtigung beperkt zich tot de opleiding van de oudste leeftijds klassen in schiet- en terreindienst in een voor de jeugd geschikten vorm. Deze opleiding is verschillend al naar gelang de jongemannen behooren tot de Motor-, Marine-, Flieger- of Nachrichten- Hitler Jugend. Een drieweeksche cursus van telkens de oudste leeftijdsklasse in een Wehrertüchtigungslager der Hitler Ju gend vormt het eind van de Wehrertüch tigung. Hier wordt den jongeling in een gelijkgezinde, gelijkgeoriënteerde gemeen, schap van kameraden het tot nu toe ge leerde nog eens bijgebracht. Het mooiste succes van deze Wehrer tüchtigungslager is de houding van den jongen Duitschen soldaat aan het front. Het jónge Duitsche geslacht vormt ge.en vervanging in den gebruikelijken zin, doch bestaat,veeleer, zooals telkens weer wordt bevestigd, uit op de beste wijze opgeleide soldaten, die ten volle hun man staan en een gevechtstroep vormen, zooals er geen betere kan zijn, De Germaansche jeugd van Europa, die in dezen strijd niet aan den kant wil staan, ontvangt in Wehrsporflager in de mooiste streken van Duitschland een soortgelijke opleiding, als de Duit sche kameraden, In zeer nauwe samen werking met de Waffen-SS leidt de Hitler- Jugend in deze kampen behalve Vlamin. gen, Denen, Walen en Noren ook jonge Nederlanders op, die zich vrijwillig aan melden voor de Germaansche Wehrer tüchtigungslager. Rëichsjugendfüh’rer Artur Axmann heeft ter gelegenheid van den „Tag der Wehrer tüchtigung der Hitler-Jugend” een op. roep gericht tot de jeugd, waarin hij zegt; „Het is onze vaste wil en besluit onze prestaties in den volgenden tijd van den oorlog op te voeren en de strijdende trpep met elke nieuwe jaarklasse een in geest en kunnen steeds beter wordend jeugdig geslacht te geven- Laat ons sterk zijn in geloof en vertrouwen, ver heven boven kleinmoedigheid en twijfel Laat ons met dapper hart met. volhar ding. taaiheid en standvastigheid groote en kleine zorgen en smarten dragen. Wij Een paar seconden heerschte er een ademloos stilzwijgen. Maar dat gaat toch niet! jammer de Langen. De costumes, de instru menten... ze neemt alles mede. Ot wij Resentesselaan 339, den Haag. Tel, 391707 Dir. J. H. DRAAK In Sept, nieuwe cursussen: Boekhouder^ Handelscorrespondentie, Middenstandsop. leiding (Erk. Cursus) Stenographic en Typen. Dag. en avondcursussen. Opl. voor associatie ex. Veel geslaagden. 730 GEZELSCHAP JAN C. DE VOS: Gister avond heeft het gezelschap van J an O. de Vos in het Gebouw voor K. en W. voor de gemeenschap „Vreugde en Arbeid” het tooneelstuk „Wittebroodsweken" van Paul Helwich gespeeld. Ee- dochter verlieft zich op een jongeman, die ech ter zoo hoogloopende ruzie met mama heeft, dat de dochter haar liefde en later Nadruk verboden Roman van Anna Elizabeth Wcirauch Nedterl. bewerking van B. L. Venzelaar BILJARTEN DE KAMPIOENSCHAPPEN 1943/'4«; De Technische Commissie van den Ned. Bik jart Bond heeft besloten, de 15 nationale kampioenschappen te handhaven en ze te doen verspelen met*8 deelnemers, telkens op twee achtereenvolgende Zaterdagen en Zondagen. Het programma luidt: 5e kl. kl. biljart: 30 en 31 Oct., 6 en 7 Nov., groot biljarf45/l: 13, 14. 20 en 21 Nov- 4e kl. kl. biljart: 11 en 12, 18 en 19 Dec.; 2e kl. driebanden: 11 en 12, 18 en 19 Dec.; Se kl. kl. biljart 15 en 16, 22 en 23 Jan.; groot biljart 71/2: 8 en 9, 15 en 16 Jan.; 2e kl. kl. biljart; 19 en 20. 26 en 27 Febr.le kl. driebanden: 26 en 27 Febr en 4 en 5 Maart; 3e kl. gr. biljart 45/2: 11 en 12, 18 en 19 Maart; le kl. kl. biljart: 1 en 2. 15 en 16 April; pentathlon of vijfkamp: 25 en 26 Maart en 1 en 2 April; 2e kl. gr. biljart 45/2: 6 en 7, 13 en 14 Mei; le kl. gr. bilpart 45/2: 3 en 4 Juni en 10 en 11 Juni. Het kampioenschap bandstooten, groot biljart, wordt gecpeeld op 16, 17 23 en 24 Oct in de Tuinzaal van den Haagschen Dierentuin. Het kam pioenschap 3e klasse, driebanden, wordt gespeeld op 2, 3, 9 en 10 Oct. in het clublokaal van de ’s-Gravenhaagsche BIL jart Club, Heerengracht. Den Haag. PAARDEN COURSES DUINDIGT: Vier draverijen, w.o. de Heat van Duindigt (le prijs van 5000 gulden) en vier «rennen, w.o. de Gou. den Droom (le prijs van 3000 gulden) staan voor morgenmidag op het program, ma. dat te 2 uur aanvangt. Wij geven den navolgenden paarden de beste winkansen; le c.: Humpie Scott Geziena Scott; 2e c.: Rijder Hr. Siem Rijder Hr Fro- wein; 3e c.: Edel Scott Dalver; 4e c.s Icare Moutardier5e c.: Holland Hano ver Hollandia6e c.Plaisir de Fran-< ce Are en Ciel; 7e c.: Premier Mars O. Lapize; 8e c.: Clain Labelle. INKOOP van waardevolle Juweelen, etc. 2298 BACKERS NOORDEINDE 58 ’s-Gravenhage - Telefoon 18.02.59 De Gemachtigde voor den Arbeid heeft op het gebied der vacant ieregelineen een tweetal beschikkingen uitgevaardigd. Een daarvan heeft ten doel te verzekeren, dat de vacanfieregelingen. voorkomende in de gedurende het laar 1942 in werking getreden regelingen van loonen en an dere arbeidsvoorwaarden nog dit jaar volledig ten uitvoer zullen worden ge legd. Dienaangaande was namelijk twijfel gerezen en om nu iederen twijfel ter zake weg te nemen heeft de gemachtigde uit gemaakt dat voor hun toepassing in 1943 de onderwerpelijke vacantiebenalin- gen geacht moeten worden in werking te zijn getreden op 1 December 1941 De tweede beschikking bepaalt, dat bij de uitbetaling van loon gedurende de va. cantiedagen rekening moet worden .gehou den met den verlengden arbeidsduur. Deze regeling treedt Maandag a.s in werking. Aan arbeiders, die hun vacantie dan reeds achter den rus hebben, moet alsnog bij de eerstvolgende loonbefaline na 6 Sept, het verschil worden uitbetaald tusschen de ontvangen vacantie-vergoe- ding en het bedrag dat hun zou ziin toegekomen indien de thans afgekon- digde regeling reeds in werking ware geweest op het tijdstip hunner vacantie De voorstellingen zijn geheel gratis toegankelijk. De regeling is in handen der plaatselijke W.A.-commandanten. De Nederlandsche Volksdienst zal voor de noodige versnaperingen zorg dragen. Deze voorstellingen zullen in het alge meen te 14 uur aanvangen en te 17 uur eindigen. De eerste voorstellingen zuilen plaats vinden te den Haag on 11 Sept. a.s?. Delft op 12 Sept.. Dordrecht op 19 Sept Leiden op 25 Sept en Gouda op 26 Sept, a.s. N.V. Voorschotbank vh Rott. Cred. Bk. Thorn Prikkerlaan 57 Tel. 77.55.74, Pers, in vast, openb. dienst' z.b.’Wett. tar. Amsterdam is weer een ope» rette-gezelschap rijk geworden. Alex Wun_ nink, de directeur van Carré, heeft een nieuwen troep gevormd, onder den naam „De Operettezangers”. Zij debuteerden met groot succes met „De dragonders van Villars” onder regie van Johan Boskamp en onder muzikale leiding van Ben Geysel. *De vereeniging „Dante Ali ghieri” organiseert ook in het a.s. sei zoen wederom een drietal cursussen on- <tor leiding van mevr. Heinen-Grigioni ter bestudeering van de Italiaansche taal en cultuur. Het orgelconcert, dat Alex. Schellevis a.s. Donderdagavond half acht in de Bethlehemkërk geeft, is geheel ge wijd aan Bach. Solisten zijn Willem Ra. velli (bas) en Jaap Stotijn (hobo). Voorts werken mede een strijkorkest en het A Capella Kamerkoor. moeten de helft van Marjories nummers laten vervallen. We moeten een paar oude costumes uit den voorraad halen! Laat dan telefoneeren! Manuela reikte hem een briefje met een nummer over. Binnen vijf minuten zijn mijn cos tumes en de instrumenten hier! Dat is... dat schijnt een lang van tevoren beraamd plan te zijn, stamelde Westphal. Natuurlijk! Denkt u, dat ik anders de zou hebben? Zoo... en als miss Bruce nu eens wat minder fijngevoelig was geweest?. «r »»n Droog bewaraa» I Cemm. Venn. Troinr&Co., Koningsplein 1, Voetbal: Voor morgen staan voor de Haagsche clubs de volgende oefenwed strijden op het programma: RVCDHL (14.30 uur), RVC 2—DHL 2 (12 30 u.), RVC 3DHL 3 (14.30 u.), Scheveningen Westerkwartier (14.30 u.); Schev. 2— Westerkw. 2 (12.30 u.)Schev. 3Wes- terkw. 3 (12.30 u.); Schev 4Westerkw. 4 (10.30 u.); SpoorwegenDuno (14.30 u), VCS—UVS (15 u); VCS 2-UVS 3. (13 u.); VCS 3—UVS 4 (11 u.); VCS vgtr. Vogel vetr. (10 u.); TerlaakADO 2 (14 u. terrein Archipel).De nederlaagwed- strijden van GDA worden besloten met de ontmoeting tegen BMT. De Jafivr? organiseeren ter gelegenheid van de in gebruikneming van het Te Werve-veld een tournooi, waaraan deelnemenie ata. Te Werve, Zwart Blauw. Jagers, bpoor- wijk 2e afd. Laakkwartier 5. SpoorwijK 2, Zwart Blauw 2 en Jagers 2. Aanvang 11 u. Op het Wassenaar-veld vinden de volgende oefenwedstrijden plaats: Wasse naarVios, Wass, 2Vios 3, Wass. 3-— Cromvl. 3. Wass. 4Cromvl. 4 - Laak kwartier speelt op haar veld: Laakkwar tierVFC, Laakkw 2Neptunus 2, Laak kwartier 3Nept. 3, Laakkw. 4Nept. 4. Korfbal: Tegen 19 September zijn voor 'Zuid-Holland de volgende le klas-wed- strijden vastgesteld: Het ZuidenGymn.r Deetos—HKV; DKC—Achilles Ons Eib.- HSV. PaardenOp 17 Sept., ‘wordt sportpark Lindenoord landskampioenschap op verreden. BEVALLEN: C. M. J. van der Stelt geb Breijer. z. H. A Beenakker geb. van der Stelt, z. G. W. van Nederpelt de Vries geb Holtkamn geb. z M Vermaas.-z. Th. J. H. EVANG. LUTH. GEMEENTE: Nu dr. C. Riemers wegens vertrek naar Amsterdam morgenochtend afscheid nemen zal van de Evang. Luth, Gemeente hier ter stede, heeft de groote kerkeraad aan dr. H. A. ten Bruggenkate. die als hulpprediker te Rotterdam werkzaam is, verzocht om de pastorale zorg voor het orthodoxe deel der gemeente voor zijn rekening te wil len nemen. Dr. ten Bruggenkate, die ook vroeger in de Haagsche gemeente is werk zaam geweest, heeft zich daartoe bereid verklaard en zal ook te Rotterdam als hulpprediker blijven fungeeren. Aangezien ds. D. Drijver nog steeds on. gesteld is, is het pastorale werk in vrij zinnigen geest ^gedragen aan ds J. H. Grottendieck, erff predikant hier ter ste de De gezondheidstoestand van ds. Drij ver is vooruitgaande. Dr. Riemers, die naar Amsterdam vertrekt zal Zaterdag middag 11 Sept, om 3 uur in de groote zaal van Pulchri Studio met zijn vrouw een afscheidsreceptie houden. DR. E. J. W. POSTHUMUS MEYES: Naar wij vernemen, heeft de bekende Haagsche Ned. Herv. emeritus-predikant, dr. E. J. W. Posthumus Meyes te Bennekom, die eenigen tijd in het ziekenhuis aldaar moest worden verpleegd, deze inrichting weer mogen verlaten en is hij in zijn woning teruggekeerd. Zijn gezondheidstoestand is vooruitgaande. Tentoonstelling in tramwagen ingericht Een nieuw element in de propaganda voor de zelfbescherming is ingevoerd. Daartoe heeft men gekozen een tramwa gen, welke in een smaakvolle, hoogst at tractieve 'rijdende tentoonstellingsruimte is omgefooverd. Den Hagenaars wordt op treffende wijze het groote nut duidelijk gemaakt, dié maatregelen te nemen, welke bij mogelijk luchtgevaar kunnen verhin deren. dat bominslagen een groote ramp veroorzaken. Nog niet ieder is doordron gen van het gevaar, -dat dreigt, wanneer de sirenes loeien Zij, die helaas van nabij hebben ervaren, wat het beteekent als er gebombardeerd wordt, weten, dat bij het tijdig treffen van zekere voorzienin gen, grooter onheil voorkomen kan wor den. Eb wat die voorzieningen kunnen zijn, leert ons de rijdende expositietram. Men zal in het vehikel, dat achter een motorwagen wordt gekoppeld, moeilijk een „normalen" tramwagen kunnen ont dekken. Sprekend is op een der zijkan ten de voorstelling van een enorme kloek, die angstig rondkijkt, omdat er gevaar dreigt. Haar kiekens beseffen dit en zoe ken ijlings dekking onder de vleugelen van moeder-kip. Voorts ontbreken aan voor- en achterzijde goed getroffen affi ches niet. Terzijde van de gang in de tram zijn een soort nissen gebouwd, waar in men oa. de uitwerking van bepaalde bommen aanschouwelijk ziet voorgesteld. Maar interessanter zijn de afbeeldin gen, welke moeten dienen om het publiek duidelijk te maken, wat het heeft te doen. Een opgeruimde zolder, in elk woonvertrek zakken zand en andere hulp middelen om een brand te blusschen. zoo moet het interieur van een huis ér in dezen tijd uitzien. Er is zoo’n model woning in miniatuur aanwezig, een pop penhuisje, waarop menig kind jaloersch zou zijn. Er is veel, heel veel leerzaams op het gebied van de zelfbescherming te zien. De tram zal op verschillende punten in de stad worden gestationneerd van 9 uur v.m. tot 8 uur n.m. In de ochtenduren zullen voornamelijk de leer lingen van.de hoogste klassen der scholen worden uitgenoodigd. Van heden af tot en met 7 dezer staat de tram aan het eindpunt van lijn 7 bij het Valkenbosch- plein, op 8 en 9 dezer aan het eindpunt van lijn 5 aan de Appelstraat, op 10 Sep tember aan het Goudenregenplein en van 11 t.m. 15 dezer op het Lange Voorhout. Door middel van een microfoon- en ver- sterkersinstallatie wordt door propagan disten van de luchtbescherming gezorgd. Ongetwijfeld zal deze actie, die er op gericht is de individueele veiligheid te dienen, slagen. Bij de opening heeft de hoofdinspec. teur voor de luchtbescherming, overste van Batenburg, in het bijzijn van den H.T.M. directeur ir. P. M. Montijn, van wethouder dr. de Groot en enkele andere autoriteiten dit tramrijtuig mdt enkele woorden- „overgedragen” aan den burge meester, prof. dr. H. Westra, die in een korte toespraak de hoop uitspr'ak. dat de tentoonstelling in alle opzichten mocht slagen opdat de bur gerij zich in geval van gevaar wete te gedragen als de kui kens. die zelfbescher ming zoeken bij hun kloek en nietals uilskuikens. Nog vernemen we dat bovendien twee groote zaaltentoon- stellirugen in voorbe reiding ziin en dat het verder in de be doeling ligt in ver scheidene plaatsen des lands kleine étalaae-tentoonstel- lingen voor de lucht- bescherming in te richten. dé den surrogaat-echtgenoot. Willy Dun selman diens^erloofde, terwijl Tine Op- scholten het jonge, pasgetrouwde vrouw- oj voorstelt. Zij, die in zulk een boertige de tegenstanders van Duitschland is de „sotternij” plezier stellen, hebben hun hart gisteravond kunnen ophalen.B. v. Eysselsteijn. BOND HEEMSCHUT: In de in het Ste delijk muséum te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van den Bond Heemschut beluisterde men optimistische klanken. Het aantal gewone en' buiten gewone leden nam nog steeds toe. de heemschutgedachte wint meer en meer veld en er bestaat een bijzonder groote belangstelling voor de heemschutboekjes waarvan er reeds meer dan honderddui zend verkocht zijn. De secretaris bracht zijn jaarverslag uit, waarin hij wees op het gunstige resultaat In den strijd tegen de ontsierende reclame. Voor de Neder landsche molens is het een gunstige jijd. Een groot aantal van deze- echt Holland- sche verschijningen in het landschap zijn gemoderniseerd en hersteld. De Vereeni ging „De Hollandsche Molen” heeft uit stekend werk verricht en Heemschut gaf kleine bijdragen te de herstelkosten Bij het begin van het 5e oorlogsjaar De Duitsche pers staat thans geheel in het teeken van het begin van het vijfde oorlogsjaar. In artikelen en foto’s komt hét onvoorwaardeljjkt vertrouwen in de overwinning van het Duitsche volk en de ijzeren vastberadenheid voor den strijd en de eindoverwinning tot uitdruk king. Opschriften over de geheele breed te van de pagina’s als „Duitschland eenig, sterk en hecht”, „standvastig, onwrikbaar”, „bewust van de overwin ning” en „met de overwinning voor oogen het 5de oorlogsjaar in”, wijzen op de groote beteekenis Van deze militair- politieke mijlpaal in de wereldgeschie denis, terwijl uitvoerige artikelen de prestaties naar voren bréngen van de Duitsche Weermacht en haar bondge- nooten. i „Alle voordeelen aari den kant van Duitschland” is het opschrift van een, in dp „Berl. Börsenztg.” verschenen ar tikel, dat de stemmen der buitenland- sche pers weergeeft, vooral uit Japan, Roemenië, Slowakije, Kroatië, Noorwe gen, Zweden, Turkije en Boelgarije. Het blad beschrijft de 1roor Duitsch land gunstige strategische positie in uit voerige uiteenzettingen. „Het gebied, waarover wij beschikken, reikt van den Atlantischen Oceaan tot aan de Krim. Het biedt ons elke mogelijkheid voor onze oorlogvoering, terwijl hetgeen wij gewonnen hebben, den vijand ontbreekt. Al moge de strijd tegen de verzamelde kracht van drie wereldrijken moeilijk zijn, toch bestaat de onwrikbare wil van het geheele volk in het vaderland en aan het front, om den moeilijken'tijd te doorstaan. Duitschland heeft de vuist- panden voor de overwinning in handen. De Duitsche soldaat gaat beproefd door den storm en ervaren in den strijd, het vijfde oorlogsjaar in. Het Duitsche volk is hard en zeker van de overwinning". De „Völkischer Beobachter” wijst o.a. op de onwrikbare bereidheid tot den strijd en de onvoorwaardelijke zekerheid der overwinning van het Duitsche volk. Nog nooit, zoo schrijft het blad, heeft de natie in zoo groote aaneengeslotenheid en zoozeer door één geest bezield naar de wapens gegrepen, om zich te hand haven tegen een wereld van vijanden. Wij gevoelen niet den geringsten twijfel, dat aan het eind van deze wisselvallige en verbitterde worsteling, de overwin ning zal staan. De „Deutsche Allg. Ztg.” schrijft: Het Duitsche volk weet, dat het de overwin ning moet behalen, dat het staat tegen over een bedreiging, als ten tijde van Attila of Dzjengis Khan. In duidelijk in zicht in de zware maanden, die voor ons en onze bondgenooten voor de deur staan, maar ook met helder inzicht en nuchtere beoordeeling van den werke- lijken militairen toestand weten wij, dat de overwinning aan het Duitsche Rijk zal zijn, welks duizendjarige geschiede nis thans in den storm der grootste worsteling haar bekroning bevecht. Voor het 5de jaar der oorlogs productie „Wij hebben het klaargespeeld, alle energieën van prestatie in de wapenpro- ductie té concentreeren”, schrijft Non- nenbruch in de „Völkischer Beobach ter”, onder het opschrift: „Voor het 5de jaar der oorlogsproductie”. Het moge thans soms lijken, zoo schrijft hij, alsof de Duitsche oorlogsproductie bij die van de anti-Asmogendheden ten achter blijft, in werkelijkheid beteekent het echter 1 enorm veel, dat Duitschland in staat is, zijn productiekracht te kunnen plaatsen tegenover die zijner vijanden. Wanneer wij hef in 10 jaar konden klaarspelen, 1 de productiekracht van de Vereenigde Staten zoo nabij te komen, zooals wij 1 dat gedaan hebben, dan kan die toene ming der productie ook voortduren en de prestaties van onze vijanden te boven 1 gaan. De uitbreiding der productie is echter slechts een vraagstuk van tech- 1 niek en organisatie. Er bestaan geen 1 moeilijkheden, waarvoor Duitschland niet de sleutel der oplossing in handen 1 heeft. Niet de Amerikanen, niet de En- 1 - w. vx xciociic uccLmxc gelschen en heelemaal niet de. Sovjets, vanjiet gezelschap. Jan C. de^Vos speel- brenge daaromheen in September of'Oc- hebben op economisch en politiek ge- bied de reserves, integendeel, Duitsch land bezit die. Het bezit die, krachtens dé veroverde en bezette gebieden. Bij jorie Bruce helaas door een ongeval niet kon optreden, maar dat een collega van haar zich bereid had verklaard in te springen en dat deze eveneens zeer begaafde artiste het publiek om een weinig toegevendheid verzocht. Hij was blij, dat hij achter het zware scherm kon verdwijnen, want uit de zaai klonk een duizendstemmig, verontwaardigd zoemen. Men was tenslotte gekomen om Marjorie Bruce te zien en geen imitatie van deze wereldberoemdheid, voor wie men toegeveud moest zijn. Wat kon iemand een voorstelling interesseeren, zelfs met Manfred, doch zonder Marjo rie Bruce? Het was een onbeschaamd- geb Andeweg V de Vreede, 2 z. J. D. van Rees Vel- linga geb. Loos. z. geb. Vallei, d. A. M. van der Hak geb. den Duik z. A. M. van der Loos geb. Steenkist, d A B. M. F geb. Teunisse. z. A. Pronk geb. Graaf, z. F. Louwersheimer geb. Klon P. M. 'C Steegers geb van de draaf d J. M. F. van der Maat geb. Renekens, d. M. de Groot geb. Pronk, d. C Bal geb van Duijne. d G P. de Graaf geb. Schaaders z. C. M. van de Graaf geb. Beenhakker, z. N Meesters geb Kooiman, d G Bou- man geb. Havelaar. z. H. M W. van Duijn geb. Medenblik. z. M. Verbaan geb. van der Harst d. M. J. G van der Heydt geb Ooijevaar. z. B Smit geb. Rutgers, z H. S. Kerkhof geb. van Es, z. OVERLEDENJ J. Koot man van C. D. Stikkelman 49 j. J. G Brouwers, weduwnaar van T A. van Marm. 55 j. M. G. Nederpel. ongehuwde vrouw 64 j. A. A. Middelaer gescheiden vrouw, 68 j. A G. M van Wessem. ongehuwde vrouw. 93 i G, H. Knaa- pen ongehuwde vrouw 21 j. C B Sp Ritmeester, vrouw van J. B Wulf- fele. 73 j. M. E H Janssens vrouw van C. P. A. Nicolai, 62 j. - S L. D Bijleveld. dochter. 1 j. D. Visser man van G. E Camfferman 52 j. DM Nihof, ongehuwde vrouw 22 j. G Kooij, ongehuwde man. 20 j A R Keet, zoon, 15 j. H J M. Tiissens. weduwnaar van W M J. Snijder. 91 1 TORENSTRAAT 131Xs--£KAVENHAGt '’EU n-35-« KANTOORMEUBELEN STENCILS W AB INKT CARBON INKTLINTEN NOG STEEDS VERKRIJGBAAR W F ZUSTERGEMEENSCHAP NED. VOLKS DIENST De Verpleegstergemeenschap van den Ned. Volksdienst dient onze volksgemeenschap door het. aan zieken en personen, die verpleging van noode hebben.’ ter beschikking stellen van ver pleegsters die zoowel naar bekwaamheid als in plichtsbesef voorbeeldig ziin. Zij tracht dit doel te bereiken door opleiding van aankomende veroleegsters. voortgezette beroepsopleiding van ver pleegsters. tewerkstelling van leden zich bezig te houden met alle economische vraagstukken met betrekking tot de ver pleegsters en door de bevordering van den kameraadschappelijken geest onder de leden Deze Verpleegstergemeenschap draagt zorg voor haar leden in beroeps en economische aangelegenheden. Verzoeken om als lid te worden opge nomen, kunnen worden gericht aan het adres dezer gemeenschap. Benoorden- houtsaheweg 7. den Haag. ONGEVALLEN De 61-jarige W. den H. uit de Wieringschestraat kwam bij het instappen In een trein op het Staats- spoorstatlon te vallen en brak den rech- 1 terenkei Hij werd overgebracht naar het R. K. ziekenhuis aan het Westeinde Bij het oversteken van den rijweg in 1 de Bankastraat werd gisterochtend de 70-jarige voetganigster H L. A. aangê- 1 reden door een onbekenden wielrijder Zij bekwam een lichte hersenschudding 1 en is opgenomen in het R K. ziekenhuis 1 aan het Westeindé. De commandant van ■den Verkeersdienst verzoekt eventueelen i getuigen van dit ongeval en den óhbe- kenden wielrijder zich te melden aan zün bureau Alexanderplein 15a Met het naderen van het einde der zomervacantie zijn de jeugdige landbouw.’ hulpen, die ook dit jaar weder geduren de een vier, of vijftal weken hebben medegewerkt aan het binnenhalen van den oogst, thans grootendeels naar hun woonplaats in de steden teruggekeerd Door bemiddeling van de Gewestelijke Arb.eidsbureaux. die tevens een aantal plaatsingen ten behoeve van den Natio- nalen Jeugdstorm en den Nederlandschen La.ndstand verzorgden, konden ditmaal c.a. 950 jongelui tusschen 16 en 20 jaar, w.o. 145 meisjes, bij boeren worden on dergebracht. De plaatsingen zijn over het gansche land verdeeld, doch, wat boerêngastvrijheid betreft, heeft Twente wel de kroon gespannen. Daar toch alleen vonden, 420 jongens en meisjes een goed onthaal' En dat hun verblijf tot weder. zijdsch genoegen verliep, bewijzen wel de zes „bonte avonden”, die bij het af scheid in verschillende dorpen gegeven werden. Sedert met het landbouwhulpenwerk een begin werd gemaakt, had een ver schuiving plaats in het uitgezonden ma teriaal Aanvankelijk konden op deze wijze nogal wat werklooze jongens wor den ondergebracht, maar, met het op houden van de werkloosheid, zijn de mogelijkheden op dit gebied uitgeput, zoodat men vrijwel geheel op bezoekers van M.U.L.O.-scholen, H.B.S.-en, Lycea en Gymnasia is aangewezen. Ofschoon de leeftijdsgrens ook nu weer tusschen de 16 en 20 jaar lag, bevonden de deelnemers zich ditmaal hoofdzakelijk aan den benedenkant van deze grens. De landbouwhulpen waren in hoordzaak uit de groote steden, met name Amster dam. Rotterdam, den Haag, Haarlem ^n Utrecht. Drie jaren ervaring met de plaatsing van landbouwhulpen hebben het Rijks- arbeidsbureau geleerd, dat het welslagen voor een goed deel bepaald wordt door een zorgvuldige keuze van de gegadig den en van de boeren. Daaraan wordt dan ook in toenemende mate zorg be steed. Men moet jongens en meisjes van goed gehalte hebben en natuurlijk ook boerengezinnen, die wat voor de zaak voelen. Het een, zoowel als het ander vraagt veel voorbereiding Ook de mo- reele winst, welke in de wederzijdsche waardeering van boer en stadsjongen steekt, is belangrijk. E W

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 2